Luitenant-kolonel Den Ouden in Hoengsong gesneuveld DE KABINETSFORMATIE IS ANDERMAAL VERTRAAGD Verstekeling met vliegtuig de oceaan over f Verdi-herdenkinq in Milaan Gevallen op het veld van eer GEVALLEN AAN HOOFD DER TROEPEN BIJ ACHTERHOEDEGEVECHTEN Bezwaren van ir. Staf en jhr. Prima officier en uitstekend voetballer Geheime diplomatie ZAPOTOCKY AFWEZIG Tot hoofd en hart TIGER-MOTH MAAKT NOODLANDING .Het weer Hij had een goede kijk op mensen en was getapt bij zijn collega's MajoorW.D.H. Eekhout Nieuwe moeilijkheden rond Stikker? Vel HUKK10 beforefu buy/ Man tracht vrouw en kind te vermoorden Baby overleeft lawine WOENSDAG 14 FEBRUARI 1951 74e JAARGANG No. 24997 Tito verwacht geen oorlog in Europa Een man met hart voor zijn mensen Waarnemend detachements- commandant in Korea Westerling te Tanger Mr. Oud spreekt over de politieke situatie ONGEWETEN SERVICEVAN DE K.L.Ms Amsterdammer had het in Canada niet bijzonder naar zijn zin Eerder verbaasd dan boos" Berucht inbreker ontsnapt FALCON REGENKLEDING Gas naar de slaapkamer gevoerd Een schokkende ontdekking BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Dmuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het rechi voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. Toen wij gisteren hoorden, dat de Nederlandse troepen op Korea, na een hernieuwd hevig offensief der Chinezen, de aftocht der Ameri kanen moesten dekken, vreesden wij reeds, dat dit ook Nederlandse levens zou kosten. Deze vrees is jammerlijk bewaarheid geworden. Hedenmorgen deelde de Nederlandse Regering mede, dat luitenant-kolonel M. P. A. den Ouden, commandant van het Neder landse detachement Ver. Naties, is gesneuveld. Dit betekent, dat commandant Den Ouden zich bij deze felle gevechts actie midden tussen zijn mannen heeft bevonden om hen door zijn leiding en zijn voorbeeld tot de grootste moed ®an te sporen. Deze heldhaftige dood °P het slagveld kenmerkt trouwens zijn hele militaire loopbaan. Toen hij ha de tweede wereldoorlog in Indone sië commandant was van een bataljon oorlogsvrijwilligers, droegen zijn jon gens „De Ouwe", zoals ze hem graag hoemden, op de handen. Op Korea ^as het niet anders. Als bekwaam, moedig, plichtsge trouw officier hadden de Amerikanen spoedig groot respect voor deze Ne derlandse vechtjas. Hij schudde zijn hoofd wel eens over de eigenaardige strijdmethodes der Amerikanen; hij 'Wees hen hoffelijk op hun fouten, en gaf hun aanwijzingen, hoe men in het Verre Oosten een guerilla-oorlog moet poeren. Jarenlang immers had hij in Indonesië als officier van het K.N.I.L. grote ervaring opgedaan. Hij kende zijn plicht en wist offers te brengen voor een groot doel. Als zodanig zag hij ook de strijd op Korea ^an Amerika en met Amerika van de Ver. Naties, die immers niets anders beoogt, dan aan een agressor een halt toe te roepen en te bestraffen. Daar voor heeft hij thans zijn leven gege ven. Het Nederlandse volk herdenkt Vol eerbied deze dood van een groot Vaderlander, die niet met de mond, niaar met de daad voor een verheven ideaal, het behoud van de vrijheid der beschaafde wereld, van onze vrijheid ook, ginds ver van zijn geboortegrond Vocht en het grootste offer bracht. Er zijn in Korea nog meer Neder landse militairen gevallen. Ook daar van heeft ons volk met leedwezen kennis genomen. Maar de soldaten dood van de aanvoerder zal een dui delijker waarneembare schok te weeg brengen, welke iets heviger door al- eo zal worden ervaren. Ts dat rechtvaardig? Is het juist, dat er Van die kant bezien enig verschil bestaat tussen eenzelfde hoogste offer van slechts in rang en verantwoorde- bjkheid onderscheiden vechters voor Vr!.iheid en recht? Het mag op het eerste gezicht moei lijk schijnen daarvoor een aanvaard bare verklaring te geven. En toch is bet niet alleen begrijpelijk, doch ook Piet onrechtvaardig tegenover de an deren, wanneer de dood van de aan voerder, die de hoogste verantwoorde lijkheid draagt, een heviger schok geeft dan de dood van een zijner on dergeschikten, wiens verdiensten en Pioed niet geringer waren. Want een commandant is tevens de vertegenwoordiger van allen. In hem Worden ook de anderen geëerd. Wat hem te kort wordt gedaan, kan wor den gezien als oneervol mede voor de anderen. En van die kant bezien heeft het alle zin, de hoogste repraesentant Van al onze dapperen in Korea bij zijn heldendood de eer en waardering te geven, die daardoor stilzwijgend mede Wordt gericht tot de reeds eerder ge sneuvelden en de nog immer strijden den. Moge geen dezer offers vergeefs zijn gebracht. De Nederlandse regering deelt met diep leedwezen me de, dat blijkens be richten van het hoofdkwartier van gen. MacArthur uit Tokio, de luitenant kolonel van de gar de grenadiers, M. P. A. den Ouden, commandant van T Nederlandse deta chement Verenigde Naties, in de omge ving van Hoengsong is gesneuveld. Naar U.P. uit Tokio meldt, is luitenant kolonel Den Ouden Maandagavond ge sneuveld tijdens straatgevechten in Hoengsong. Lt.-kol Den Ouden viel aan het hoofd van zijn troepen, die achter hoedegevechten le verden, terwijl twee Amerikaanse een heden, die ingeslo ten waren, zich al strijdend een weg baanden door een ring van vijanden. Het Nederlandse detachement in Korea heeft in de straten van Hoeng song de terugtocht gedekt van Ameri kaanse, Franse en Zuid-Koreaanse troepen, die met de Nederlanders door een vijandelijke strijdmacht van 100.000 man waren omsingeld. Bij de gevechten in Hoengsong liet com mandant Den Ouden het leven. Al vechtend hebben de Nederlanders zich een weg gebaand naar het Zui den en zich teruggetrokken op Won ju, waarheen de communisten thans hun aanval richten. Het officiële Tsjechoslowaakse pers bureau „Ceteka" meldt, dat de Dinsdag gehouden wekelijkse bijeenkomst van het Tsjechoslowaakse kabinet onder leiding stond van vice-premier Fierlin- ger, daar de minister-president afwezig was. De naam Zapotocky Wordt door Ceteka" niet genoemd, terwijl even min een verklaring wordt gegeven van de afwezigheid van de premier. Een Tiger-Moth van de Nationale Luchtvaartschool te Hilversum heeft Dinsdagavond omstreeks kwart voor zes een geslaagde noodlanding gemaakt .op een weiland achter het Nationaal Luchtvaartlaboratorium aan de Sloter- weg te Amsterdam. De piloot, de heer G. van der Eist uit Hilversum, die met het lesvliegtuigje een rondje Hilversum- Amstefdam-Hilversum vloog, had boven de hoofdstad niet voldoende benzine meer en besloot teneinde het lucht verkeer op Schiphol niet te stagneren, een noodlanding te maken. De piloot bleef ongedeerd en het toestel onbe schadigd. De Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken voor Europese aan gelegenheden heeft vandaag op een persconferentie te Belgrado verklaard, dat de Joegoslavische leiders „geen on middellijk algemeen gevaar voor een oorlog" in Europa zien. Hij had gespro ken met maarschalk Tito en de minis ter van Buitenlandse Zaken, Edvard Kardelj. Verwachting tot Donderdagavond: Voor het Noorden van het land: Zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen of sneeuw. Meest matige Nrd.- Oostelijke wind. Temperaturen om het vriespunt. Voor de rest van het land: Over wegend zwaar bewolkt met hier en daar enige regen. Matige tot zwakke wind uit uiteenlopende richtingen. Weinig verandering in temperatuur. Zon: 7.57—17.52. Maan: 10.58—4.12. Luitenant-kolonel Den Ouden f f5 Lt.-kol. Den Ouden is geboren in Oud- Gestel (N.-B.). Hij was gehuwd en had geen kinderen. Na de oorlog ging hij met een OVW- eenheid (le bataljon jagers) naar Indo nesië en kreeg daar als majoor het com mando over dit bataljon. Daarna ging hij over naar het regi ment speciale troepen en werd comman dant van de opleidingsschool voor parachutisten in Tjimahi. In 1949 repa trieerde hij. Hij was het type van de velddienst-officier, een goed organisator en een man met hart voor zijn mensen. Toen de gelegenheid kwam zich op te geven voor het Korea-detachement was hij een der eersten, die zich meldde. Kort voor zijn vertrek naar Korea werd hij bevorderd tot luitenant-kolonel. Hij was 40 jaar oud. De Nederlandse missie te Tokio ont ving het overlijdensbericht bijna ge lijktijdig met een boodschap van de lt.-kolonel voor Nederland, waarin hij over het Nederlandse detachement in Korea vertelt. „U kunt trots op uw mannen zijn en ik ben er trots op dat ik hun comman dant ben". De boodschap werd vier dagen voor zijn dood door kol. Den Ouden in zijn commandopost opgesteld. Hij zei dat het hem genoegen gedaan had te horen dat zijn bataljon een goede reputatie genoot, maar hij dacht, dat het over de oorlog gepubliceerde nieuws dikwijls overdreven was. Tot 7 Februari had het Nederlandse detachement zeven man verloren. Er waren 15 gewonden. Van één van hen was de toestand ern stig, aldus de boodschap. Reuters correspondent, Warren White, die te Tokio herstellend is van een ko- gelwond, zei vandaag, dat hij lt.-kol. Den Ouden de vorige maand had bezocht in zjjn commandopost, gevestigd in een ge havend Koreaans huis ten Zuiden van Wonju. „Lt.-kol. Den Ouden was door zijn resoluut optreden en zijn kalmte in de strjjd een van de opmerkelijkste figuren aan het centrale front in Korea. De vele keren, dat ik met hem sprak, was hij alleen ongeduldig als het te rustig ging naar zijn zin. Als voormalig strijder tegen de guerilla's in Indonesië had hij op twee punten critiek op de leiding van de oorlog in Korea, n.l., dat de inlich- (Van onze Haagse redacteur) Met het bericht, dat Overste M. P. A. Ouden in de strijd gevallen is, is *tu de vierde officiële melding van het ncuvelen van een Nederlands vrywil- 'Kcr in Korea binnengekomen. Er is J*°g niet bekend hoe de Overste precies di het leven is gekomen; het komt °or dat ook een aanvoerder slachtoffer or<lt van een sluipschutter, maar dit vond plaats, toen de Neder, «nders de aftocht Her Amerikanen °e«ten en dan trekt dat der Amerikanen het de aandacht, da" 3u!st de commandant gevallen is en d»»bij geen meldingen van andere Ne- eUandse verliezen zijn doorgegeven. «et kan er misschien op wijzen, dat dei cornmandant van het Nederlandse on en* der Verenigde Naties zich een bijzonder gevaarlijke positie be- .wat geen bevreemding zou wek- k„üJ hei. die de overledene goed ge- nd hebben. l,.Sen jaargenoot op de academie ppi tir/-,! /nv«i i a am (i/i av* cli^ van met t -enant-kolonel Den Ouden, j}e 1®nPozen bij zijn verdere loopbaan Wei1 ®aldelijk met hem in contact is ge- Bpsch ons de v°l6ende karakter- «mrijving van de commandant" '2B-Werd hij cadet, in '32 officier leerd eerste luitenant; in die jaren beda PlGn hem kennen als een rustig, Ra's- tv - kameraad, getapt bij zijn colle- ballér Was ooic een zeer goed voet- aah°cl oor'°g was hij reeds leraar officie2 opleidingsschool voor reserve- bi-achtr?n: Zijn krijgsgevangenschap derskw v °'a' door in Tjimahi; zijn lei- dag: j® eiten traden toen ook aan de ka nip 'UWas barak-commandant in het kaPitein°P 25 Februari 1946 werd hij h®dèn pi B>j de na-oorlogse moeilijk- hidonesië stond hij o.a. aan de demarcatielijn, later ging hij naar Pa- dang. In deze tijd leerde men hem andermaal appreciëren ais een actief officier met veel hart voor zijn beroep. Hij stond met beide benen op de grond en was een prima organisator. Een opmerkelijk groot aantal mannen van de Para-troepen schaarde zich rond de gewezen comman dant van hun opleidingsschool toen het detachement voor Korea gevórmd werd. Hij had een goede kijk op mensen en wat zijn optreden in Korea betreft: hij stond uitstekend bij de troepen aange schreven. Na het overlijden van luitenant-kolo nel Den Ouden valt de leiding over de Nederlandse vrijwilligers in Korea thans voorlopig toe aan majoor W. D. H. Eek hout, waarnemend detachements-com- mandant. Voor de definitieve voorzie ning in de bevelvoering moet echter een officiële benoeming afkomen. Majoor Eekhout stond, aldus het A.N.P., in Indonesië aan het hoofd van de compagnieën parachutjsten, die door de opleidingsschool te Tjimahi werden afgeleverd. De luchtlanding bij Djocja tijc'ens de tweede politiële actie stond onder zijn bevel. Naar de „Volksgazet" te Brussel meldt, verblijft Westerling te Tanger, onder de schuilnaam Petrus Lambrecht. tlngendienst niet goed genoeg was en dat de vijand niet ook buiten de wegen werd opgezocht. Het laatste wat Den Ouden tot me zei", aldus White, „was, dat de oorlog in Korea bewees, dat het leger van de Verenigde Naties in Europa goed zou kunnen functionneren. Hij baseerde zijn mening op het feit, dat het Nederlandse leger en de meeste andere eenheden van de Verenigde Na ties in Korea veel lof hadden voor de Amerikaanse tactiek te velde, de wapens en de uitrusting. Ons leger wordt ge heel op Amerikaanse leest geschoeid, zowel wat wapens als wat organisatie betreft, zo zei Den Ouden, daaraan toe voegend, dat Amerikanen en Nederlan ders altijd goed met elkaar overweg hebben gekund. Den Ouden zei, dat hij vast geloofde in een herbewapening van Duitsland. Elke man diende in de ko mende strijd tegen het communisme te worden gebruikt". De uitgestelde openbare vergadering van de afd. Amsterdam van de Volks partij voor Vrijheid en Democratie zal thans worden gehouden Maandag, 19 Februari acht uur in het Minerva Pavil joen, Alb. Hahnplantsoen. In deze bij eenkomst zullen de heren mr. P. J. Oud, voorzitter van de Tweede Kamerfractie der V.V.D., en mr. G. Vonk, lid van de Tweede Kamer, het woord voeren over de huidige politieke situatie. Uit een publicatie van het C.B.S. blijkt dat de arbeidsproductiviteit in Neder land in het 4e kwartaal van 1950 geste gen is van 95 in het 3e kwartaal 1950 tot 99. (Van onze parlementaire redacteur a.i.) „Intussen is de hoop levendig, dat wij tegen het einde van de week dan toch een nieuwe regemg zullen hebben", kon gisteren in ons blad geschreven worden; deze verwachting is vandaag anzienlijk gedaald, daar bekend is geworden, dat het opnemen zowel van ir. Staf als van jhr. Tjarda van Starkenborgh Stachou- wer in het kabinet op verschillende moeilijkheden is gestuit. Ten aanzien van ir. Staf blijkt inder daad te gelden, wat gisteren gesteld werd, namelijk, dat het ministersambt niet zo aantrekkelijk voor hem is, inzon derheid op Verkeer en Waterstaat, waar de C.H. in hem minister Spitzen zou hebben kunnen aflossen. Daarbij komt, dat men hem liever wil behouden, spe ciaal voor het directoraat voor de voed selvoorziening en vermoedelijk wordt dit ondesteund door zijn eigen wensen. Wat de heer Tjarda aangaat blijkt ern stig te spelen de moeilijkheid, dat hij in de Raad van Plaatsvervangers te Londen de enige ministersfiguur zou worden. De andere leden van deze Raad ontvangen hun instructies, de heer Tjarda zou ech ter als deelgenoot van de kabinet in de- Ze kring optreden en het schijnt, dat hij zelf daartegen bezwaren ontwikkeld heeft. Het is nu wel zo goed als zeker, dat men hem een ministerschap zonder portefeuille had toebedacht een po sitie naast mr. Stikker, waardoor tevens een goede schakel gevormd had kun nen worden tussen het buitenlandse en het militaire beleid. Wij menen te weten, dat o.a. op grond van genoemde proble matiek de pogingen om jhr. Tjarda in het nieuwe kabinet op te nemen vrijwel is vastgelopen. Het zou niet onmogelijk zijn, dat er herbij ook bezwaren van de kant van de heer Stikker gekomen zijn, Maandagavond laat stond de douane op Schiphol wel even raar te kijken, toen er uit het vrachtvliegtuig van de K.L.M., dat kort tevoren van New foundland komende, op vaderlandse bo dem was neergestreken, een versteke ling stapte. De eerste verstekeling, voor zover wij konden nagaan, die de reis over de Oceaan per vliegtuig heeft ge- xnaakt. Het was de 28-jarige Amsterdam mer J. van den Heerik, een avontuur lijk man, die in September van het vorige jaar op goed geluk met een En gels kolenschip naar Canada toog, en nu bij gebrek aan geld maar tussen een la ding vliegtuigbanden en andere vracht in een K.L.M.-toestel naar huis terug keerde. Hij werkte aanvankelijk in Amster dam bij een expeditie-firma en kreeg veel vracht van emigranten te verzor gen. Daardoor ontwaakte bi.i hem het veriangen om ook eens een kijkje over de Oceaan te riemen. Als werkend pas sagier maakte hij de overtocht aan boord van een Engels kolenschip en stapte met vijf en twintig dollar op zak op Canadese wal. Canada beviel hem niet. Toen het einde van zijn verblijfsver gunning in zicht kwam, -besloot hij naar huis terug te gaan. Na verscheidene ver geefse pogingen om van Gander uit de Oceaan over te komen, ging de man naar de hoofdstad van New Foundland, St. John, waar hij werk vond om in zijn levensonderhoud te voorzien. Zaterdag j.l. kreeg zijn verlangen naar Neder land hem zo sterk te pakken, dat hij op de trein stapte en opnieuw naar Gander ging. Hij besloot nu als verste keling de reis te maken. Zondagavond zouden kort na elkaar twee vrachtvlieg tuigen van de K.L.M. op Gander een tussenlanding maken. Tijdig was hij op zijn post en toen het eerste vliegtuig was geland mengde hij zich onmiddel lijk tussen het grondpersoneel en poog de op deze wijze binnen te komen. ,Ik kreeg achter geer. kans dit onopvallend te doen, vooral niet, omdat ik al ge merkt had, dat de douane en de mili taire politie mijn plannetje „door" had den." Zij doorzochten tenminste het toe stel grondig toen het klaar was voor het vertrek. Ik had mij aldus zijn verhaal inmiddels in een tankauto verstopt en wachtte geduldig het tweede toe stel af. Dat kwam tegen half elf en nu lukte het mij binnen te komen. Brutaalweg deed ik of ik 't stouwen van de lading moest controleren en het Canadese grondpersoneel liet mij rustig mijn gang gaan, zonder twij fel er van overtuigd dat ik tot de K.L.M. behoorde. Toen ik even al leen in het vliegtuig was, zag ik kans een deel van de dozen, die de lading vormden, opzij te schuiven en er onder te kruipen. De ruimte daar was maar heel klein. Spannende uren braken aan. Bij het proefdraaien bleek een der motoren niet helemaal in orde. Maar het euvel bleek verholpen te kunnen worden en juist toen ik dacht: „zo dadelijk gaan wij", klommen douanebeambten, poli tiemensen en de vertegenwoordiger van de K.L.M het vliegtuig in. Zij hadden kennelijk 'gemerkt, dat ik zoek was er) twijfelden er niet aan of ik zat in het vliegtuig. Langer dan een half uur heb ben zij ieder hoekje en gaatje besnuf feld en met hun zaklantaarns besche nen, zonder mij echter te vinden. Mijn schuilplaats bleek onzichtbaar te zijn. Kort daarna zaten wij in de lucht en was de reis begonnen. Ik heb nog on geveer vier en een half uur gewacht en toen ben ik maar te voorschijn ge komen. De bemanning was erg aardig voor mij en had direct wat le eten en te drinken. Natuurlijk moest ik mijn ver haal in geuren en kleuren vertellen. Ook op Schiphol was men eer verbaasd dan boos. Ik heb een stuk moeten te kenen, dat ik bereid was zo spoedig mogelijk de reiskosten 1200. aan de K.L.M. te betalen. De douane en marechaussee hebben mij langdurig on dervraagd, Iedereen was vriendelijk en toen ik op een goed ogenblikje vroeg of ik de bas mocht pakken en naar huis mocht gaan, gingen zij daarmede ac- c oord. Geestelijke bewapening is har dere noodzaak dan de militair- technischei die immers in het verleden zich niet zo bijster gesteld heeft getoond op een tweede ministersfiguur aan buitenlandse zaken. Hiermede komen wij op het derde punt, dat de zaak thans weer in de knoop heeft gebracht. Het komt ons voor, dat ook ten aanzien van de positie van de heer Stikker zich nieuwe moeilijkheden voordoen; welke dit precies zijn valt, behou dens bovenstaande veronderstelling, nog moeilijk aan te duiden. Ontkend wordt echter in kringen rond de formateurs, dat over het (economi sche) programma onenigheid zou bestaan. Men is in een moeilijk parket geraakt voor wat de bezetting van de departementen betreft. Men moet derhalve rekenen met een nieuw uitstel in de tot standkoming van de formatie. De mogelijkheid is niet ge heel uitgesloten, dat de formateurs andermaal rapport zullen gaan uitbren gen aan de Koningin. Gemompeld wordt reeds over de mogelijkheid van misluk king der opdracht, doch het lijkt nog te vroeg om dat reeds als een verwachting uit te spreken: de vaardigheid van mr. Van Schaik in het oplossen van dit soort puzzles behoeft nog niet opgebruikt te zijn. Woensdagmiddag hebben de forma teurs gezamenlijk de gerezen kwesties aan een nadere bestudering onderwor pen. Een eventuele reorganisatie van het ministerie van Uniezaken en Overzeese rijksdelen zou, naar verluidt, ook nog niet definitief van de baan zijn. Woens dagmorgen ontvingen de formateurs de heer Stikker; prof. v. d. Brink bracht een bezoek aan mr. Van Schaik. (Ongecorrigeerd) Terwijl dc politie een personenauto uit het Noordholl. Kanaal haalde, welke auto heeft behoord tot de buit van een beruchte dievenbende, is het meest be faamde lid van deze bende: Manus Oly, uit de marechausseekazerne te Wormer- veer ontsnapt. Manus Oly was half Januari op vrije voeten gesteld, daar men geen voldoende bewijs tegen hem had. maar een week daarna werd alweer zijn opsporing ver zocht omdat hij verscheidenne diefstal len in Noord-Holland had gepleegd. Hij werd in Amsterdam gearresteerd en had intussen heel Waterland en de Beemster onveilig gemaakt: kaas, fietsen en een auto behoorden tot zijn buit. Blijkbaar om de achtervolging te bemoeilijken werd de gestolen auto in het Noordholl. Kanaal gereden en bij zijn arrestatie weigerde Oly eerst hardnekkig de plaats aan te wijzen waad de auto was verdwe nen. Later deelde hij die toch mede, maar het is wellicht gebeurd om zich intussen gelegenheid te verschaffen er van -door te gaan want nu heeft de politie wel de gestolen auto maar de dief is gevlogen.... BaRTELOORISSTRAAT 20 TEL. 15439 De garagehouder M. K„ te Nieuw- en St. Joostland is aangehouden onder ver denking van poging tot moord op zijn vrouw en dochtertje. Hij heeft een be kentenis afgelegd. 31 Januari werden K's vrouw en zijn 214-jarig dochtertje bedwelmd in de slaapkamer van de woning gevonden. Het bleek, dat zij bewusteloos waren geraakt door gas, dat via een speciaal geconstrueerde leiding van een draaien de motor van een auto naar de slaap kamer werd gevoerd. Deze leiding was door K. gefabriceerd. Op de bewuste ochtend is hij vroeg opgestaan om een klant te helpen. Tegenover de politie verklaarde hij aanvankelijk enige tijd buiten bewustzijn bij de benzinepomp te hebben gelegen, naar hij dacht ten gevolge van een griepaanval. Later bleek echter, dat hij naar de garage is gegaan en de motor van de auto heeft aangeslagen, waarna hij het gas van de uitlaat door de leiding naar boven leidde. Het kind herstelde spoedig: de vrouw ligt nog steeds in het ziekenhuis. Over de motieven van K. werd geen mede deling gedaan. Men heeft vijf doden geborgen uit de ruïnes van een huis in het Italiaanse dorp Canza, dat door een lawine werd getroffen. Een baby van acht maanden, die men reeds als zesde slachtoffer had beschouwd, bleek na een verblijf van 36 uur in de wieg temidden van bal ken en sneeuw nog te leven. Vrijwel het gehele dorp werd door de vallende sneeuwmassa's verwoest. In de provincie Berga wordt het dorp Trabuchello met vernietiging be dreigd. Een enorme lawine is boven het dorp in beweging gekomen en sleepte grote rotsblokken in haar val mee. Deze kwamen terecht op een rots plateau vlak boven het dorp. Het pla teau is door het geweld weggescheurd en bedreigt thans, in labiel evenwicht, een groot deel van het dorp. In het marmeren paleis te Teheran vond het bruiloftsfeest plaats ter gelegenheid van het huwelijk van de Sliah van Per- zië met de 18-jarige Soraga Esfandiari. De Shah droeg een blauw uniform met gouden versierselen; de bruid een bruidskleed, door Dior ontworpen, ver sierd met 20.000 struisveren en een sleep van drie en een halve meter. Op de achtergrond de gasten, onder wie Prinses Chams, zuster van de Shah, de Amerikaanse schrijver Vincent Hillyer en Prinses Fatima. Terwijl Sovjet-Rusland zich hult in geheimzinnigheid en daar door de Westerse wereld in angst en vreze houdt, plegen de demo cratieën hun kaarten, ook de slechte, met een bijna infantiele naieveleit open op tafel te leggen. Rusland doet alsof het uitsluitend honneurs in de hand heeft en biedt bijna aldoor intimide rend „sans atout", maar de Westerse democratieën trekken bedenkelijke gezichten en zeggen met benepen stem: „Pas". Het is duidelijk, dat Moskou psychologisch daardoor in het voordeel en de democratieën in het nadeel ge raken. Het spreekwoord: „Holle vaten klinken het hardstheeft in deze tijd van schreeuwen en geweld veel van zijn overtuigingskracht verloren. Waar bij de oplossing der politieke wereldvraag stukken de diplomatie een vaak belang rijkere rol vervult dan directe geweld dadige acties, en de diplomatie naar haar aard en wezen en traditie achter de schermen beter kan manoeuvreren dan vlak voor het voetlicht, is het be grijpelijk, dat er stemmen opgaan om terug te keren tot de oude, beproefde, geheime methoden. Wanneer men zich in de politiek met al te openhartige rigoureuze uitspraken bij voorbaat op onwrikbaar genoemde standpunten vast legt, roept men de moeilijkst oplosbare kwesties in het leven, n.l prestige kwesties. Hoe onzalig daarvan de ge volgen kunnen zijn, heeft de voorbarige stellingname van president Sukarno in de aangelegenheid van N.-Cuinea's souvereiniteit bewezen. Indien het ooit tot een redelijk ver gelijk inzake de controverse tussen Oost en West, tussen Moskou en Washington, tussen agressoren en de Verenigde Naties kan komen, dan zal dat alleen kunnen bereikt worden langs de wegen der geheime diploma tie of door een gewelddadig ingrijpen. Daar gewelddadig ingrijpen noodza kelijk tot de catastrofe van een nieuwe wereldbrana met alle onberekenbare gevolgen van dien leidt, is het duide lijk, dat men eerst tot deze „ultima ratio" zijn toevlucht mag nemen, als alle andere middelen beproefd zijn en gefaald hebben. Het is aeze geaachtengang, ate ae En gelse procureur-generaal Sir Hartley Shawcross, die gedoodverfd wordt als de toekomstige Britse minister van Buitenlandse Zaken voor 't geval Bevin zou aftreden, moet geleid hebben tot de suggestie, dat Croot-Brittannië ge neigd zou zijn in het geheim met Rus- lanc te gaan onderhandelen ter ver mindering van de spanning, die de we reld beheerst. De herbewapening van het Westen achtte hij onvoldoende en noemde hij een negatieve politiek, aangezien de wereld niet voor onbe paalde tijd kan doorgaan twee grote strijdmachten tegenover elkaar te stel len. Hij heeft daarin naar onze mening volkomen gelijk, want het in stand hou den van formidabele strijdmachten zal op aen auur ofwel ae economische wel vaart er. de sociale voorzieningen ern stig afbreuk doen ófwel juist omdat het dit doet, dwingen tot een in bewe ging zetten van de oorlogsdestructor. Erg optimistisch is Shawcross niet ge stemd ten aanzien van het mogelijk suc ces van geheime besprekingen met Rus land, maar hij sprak als zijn oordeel uit, dat het beter is besprekingen dan veld slagen met de Russen te voeren. Daar zit ie*s in en het is in ieder ge val te proberen, zo lang het Westen nog niet sterk genoeg is om een eventueel weigerachtig blijvend Rusland met slaande argumenten tot een behoorlijke internationale samenleving te dwingen. REFLECTOR. Twee maanden lang heeft het muziekleven van Italië in het teken van Verdi ge staan. Zijn voornaamste ope ra's en ook zijn weinig be kende, waaronder: „Eén dag koning", de komische opera, waarmee Verdi in het jaar 1840 een fiasco heeft geleden zó groot, dat hij er nooit he lemaal overheen kwam, zijn opgevoerd. Alle kranten heb ben hoofdartikelen aan hem gewijd, tijdschriften publi- cerden biografieën in vele delen, de radio slaagde er in een paar mensen op te dui ken, die nog persoonlijk met Giuseppe Verdi hadden ge werkt. Zij wisten niet veel bijzonders te vertellen, maar alleen het feit, dat één van die oude mannetjes nog had fluit gespeeld in het orkest onder leiding van Verdi en dat de andere tussen de be drijven van „Aïda" de cou lissen hielp omwiselen, was al de moeite waard Op 27 Januari werd de gro te meester gememoreerd in het Scala-theater van Mi laan in het bijzijn van de president van de republiek, van ministers en senatoren en op 23 Januari had een eigenaardige, zelfs enigszins lugubere ceremonie plaats. Een kleine groep, slechts vijf personen, begaf zich naar het „Rusthuis voor musici" in Milaan. Dit huis is door Verdi gesticht en hieraan heeft de meester de op brengst van de auteursrech ten van al zijn werken ver maakt. Hij wilde hier ook, tezamen met zijn tweede vrouw, Giuseppina Strep- poni, zijn laatste rustplaats hebben. Deze instelling heeft niets te maken met een besjeshuis, waaraan de Italianen zo'n grenzeloze hekel hebben. Het is een woning, waar oude zangers, zangeressen, pianis ten, violisten, wier succes be perkt bleef tot een matig ap plaus van een goedwillend publiek, een zorgeloze oude dag hebben. Het was de be doeling van Verdi, dat deze collega's niet het gevoel kre gen van opgesloten te zijn of in een gesticht te leven. Hij wilde er dus geen Brentano- mannetjes van maken met een uniform-pakje en een plat petje. De eerste bewo ners van het huis waren echter zelf zo trots om erf genamen van Verdi te zijn, dat zij de meester imiteer den in zijn bekende dracht: de zwarte flambard en de f ladderdas. Als men nu in Milaan nog zo'n imitatie- Verdi tegenkomt, zegt men: „Kijk, dat is er een uit „la casa dei musicisti". In dat huis nu had op 23 Januari de herdenking plaats, die eigenlijk meer leek op een kerkelijke plech tigheid: „de opening van het graf van Verdi". Terwijl uit een der kamers van de eer ste verdieping de bevende vingers van een oude pia niste de noten tokkelden van „Va, pensiero, sullali dora- teuit „Nabucco", licht ten sterke mannenhanden de marmeren plaat van de tombe. Toen de kist zicht baar werd, viel er een adem loze stilte, want in de met glas bedekte opening van het deksel verscheen het gelaat van Verdi. Dc baard was nog vol en de kroon van witte haren omlijstte het bleke ge zicht met de gebogen neus en de neergeslagen oogleden. De vijf Verdi-vereerders dachten aan suggestie, aan gezichtsbedrog. Daarom lie ten zij, bij wijze van contro le, een fotografie maken. De ze foto, gemaakt op 23 Ja nuari 1951, is bijna identiek aan de laatste, die van de meester gemaakt is op 18 Ja nuari van het jaar 1901. C. P.—D.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1