Nederlandse Katholieke Vrouwenbeweging bijeen BLIKSEMAFLEIDERS Wanneer wordt Zuiderbad herbouwd? voorzichtig behandeld Het meisje van na, de moeder van straks AGENDA HERINGA WUTHRIGH SLOT DEFECT? „Nu misschien de laatste kans" Touring Zandvoort moet DROEVE PLECHTIGHEID TE VLAARDINGEN WOENSDAG 14 FEBRUARI 1951 PAGINA 2 Boekhandel Stam wordt N.V. NIEUW KANTOOR WATERBEDRIJF OVERVEEN GENEALOGISCHE VERENIGING Herwonnen Levenskracht Burgerlijke Stand GEMEENTEZAKEN HAARLEMSE WERK INRICHTING Veertig-jarig jubileum bij P.T.T. Nieuw plan bij Eindenhout Concert van Koninklijke Militaire Kapel Bouw Gravenstenenbrug was duur Waarschuwing ARCHITECTEN EN STADSBESTUUR Raad en wegenverkeerswet FAILLISSEMENTEN s Taxi? Bel 1.2.3.4.5 R.K. OPENB. LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK Gevonden voorwerpen PASSAGIERS- EN TROE- PENSCHEPEN ja, toen aten wij ai pranken's Brood! WERELDFEDERALISME AFDELING HAARLEM Een medicus aan het woord BADMINTONCLUB „DUINWIJCK" LEDENCONCERT H.O.V. Solist: Willem Andriessen WASSERIJ DUYN „DE SLEUTELSPECIALIST" Inbraak in metaalgieterij Waterstanden GEMEENTERAAD ZANDVOORT Brandweermannen ten grave gedragen MacArthur naar het front FLAUWE MARKT Beurs van Amsterdam Beurs van New York CORPSCHEF 30 JAAR IN DE BADPLAATS De Ned. Katholieke Vrouwenbewe- weging vergaderde gisteravond in Café- Restaurant Brinkmann. De presidente, mej. Bolsius, herinnerde op deze bij eenkomst aan de bezinningsavond, die 14 Februari o.l.v. Rector Rutte zal wor den gehouden. Tevens wekte zij de aan wezigen op om nieuwe leden te werven. De Stille Omgang zal de 15e Maart plaatsvinden; de deelneemsters vertrek ken om half 3 vanaf het Spui. Onder auspiciën van de Ned. Kath. Vrouwen beweging krijgen er vandaag de leer lingen van de hoogste klassen van Sancta Maria en een Leidse school be roepsvoorlichting, gebaseerd op katho lieke grondslag. Tot slot deelde mej. Bolsius mede, dat de grote Mariahulde 17 Mei zal plaats vinden. Voor de leden van de K.A.V. en de N.K. Vrouwenbeweging zal in de Stads schouwburg het toneelspel „Het wollen pantser" van Wim Snitker opgevoerd worden. Dit stuk heeft betrekking op het scapulier. In de vacature van mevr. Lucas, die naar het buitenland vertrekt, werd mevr. B. Kortekaas-Den Haan als be stuurslid gekozen. Uit het jaarverslag van de secretaresse, mevr. Van der Vaart, bleek, dat de activiteit van het bestuur en de contactleden groot was, maar dat de leden door hun geringe op komst bij vergaderingen, excursies, enz. weinig medewerkten. De penningmees- teresse, mevr. Lucas, deelde mede, dat er tezamen met liet overschot van vorig jaar een batig saldo van f 468.94 is. Na de pauze sprak mevr. B. Korte kaas-Den Haan over „Het meisje van nu - de moeder van straks". Zij begon met de verklaring, dat in het moderne jonge meisje nog alle mogelijkheden tot het goede schuilen, maar dat eri door goedbedoelenden veel bedorven wordt, omdat men vaak vergeet dat het meisje van nu anders is dan het meisje van vroeger. Paus Pius XII heeft, toen Hij zich tot alle meisjes van de wereld richtte,gezegd, dat het meisje niettegen staande haar soms mannelijke instelling en haar waandenkbeelden van kracht en ondervinding toch de blijvende ka raktertrek van haar sexe behoudt. En hierin ligt, aldus mevr. Kortekaas, het grote gevaar: het meisje overschat zich zelf en meent alles te mogen en kunnen zien. lezen en ondervinden, terwijl ze door haar gebrek aan zelfbeheersing open staat voor alle slechte invloeden van buitenaf. Mevr. Kortekaas wees er dan op, dat de werkgeefster van het moderne meis je een belangrijke taak vervult; zij moet aanvullen, wat er soms in het ge zin ontbreekt en, wanneer het meisje ver van het ouderlijk huis verkeert, de moeder zoveel mogelijk vervangen. Daar het meisje afkerig is van een „politie macht", moét de opvoeding zonder ge preek geschieden. Bij een goed gerichte opvoeding kunnen de moeilijkheden van later worden opgevangen en daarom is De Technische Boekhandel H. Stam, de Technische Uitgeverij H. Stam, de Uitgeverij voorheen A Kemperman, de uitgeverij De Gulden Pers en de Han delsonderneming Stala, alle opgericht door en eigendom van de heer H. Stam te Haarlem, zijn thans naamloze ven nootschappen geworden. De heer Stam blijft president-directeur van deze N.V.'s. Nu de overdekking van de nafilters en de verbouwing van het voormalige ont- ijzeringsgebouw tot magazijn, werkplaats en garage op het Gemeentelijk Water bedrijf te Overveen gereed zijn gekomen, achten B. en W. het noodzakelijk tot de bouw van het kantoor en de pom- penkamer op dit terrein over te gaan. Beide bouwwerken zullen onmiddellijk grenzen aan het machinegebouw. De kosten van een en ander zullen f 62000 bedragen. Gisteren hield de afdeling Haarlem der Nederlandse Genealogische Ver eniging een goed bezochte vergadering in gebouw St. Bavo. Na een korte in leiding hield de heer Rozier, de oud bibliothecaris der Bibliothèque Wallo- ne, zijn lezing over de invloed der Franse inwijkelingen in Nederland. Lang niet ieder, die een Franse naam draagt, stamt n.l. af van de zgn. réfu giés, die na de opheffing van het Edict var, Nantes in 1685 naar het Noorden trokken. Er zijn vier tijdperken van Franse emigratie te onderscheiden, waarvan het eerste rond 1575, waarbij velen uit het tegenwoordige België om den gelove naar Holland trokken. Dit waren veelal geslachten van Bourgon dische handwerkslieden, die nog Frans spraken. Onder Maurits dienden hier vele Franse edelen in het leger. Onder Lodewijk XIV trokken vele rijke pro testanten naar het Noorden, waarbij zich mettertijd ook véle katholieke fa milieleden voegden. Tijdens de Franse Revolutie kwamen hier veel adellijken, die uit politieke overwegingen vlucht ten. Nadat tal van vragen beantwoord waren, deed mr. J. W. F. de Rijk, juri disch adviseur der familie-vereniging Thiery. enkele mededelingen over deze zaak. Na de rondvraag dankte de voor zitter de heer Rozier voor zijn zeer in teressante voordracht. Het plaatselijk comité van Herwonnen Levenskracht houdt Vrijdag 16 Februari a s. des avonds acht uur in het gebouw St. Bavo zijn jaarvergadering. Na de jaarverslagen komen er zeer belangrijke punten aan de orde o.a. samenwerking van de speldjesdagen met Santos. De heer Luisterburg zal deze avond spre ken. Alle comitéleden worden dringend uitgenodigd deze belangrijke bijeen komst bij te wonen. GEBOREN: G. T. TijmstraFijlstra z; C. W. KenselaarGoes z; A. Loerakker —Van Norden z; A. R. van den Aakster Van der Fluit z; C. J. Molenkamp Van der Meer z; B. KalRuif rok z; E. BlankensteinVan Rijn d; M. T. van KolOpmeer d; S. J. PelVan Krugten d; A. C. M. StrausLem d; E. J. Ver- hoeff-7-Verkerk d; A. L. Verdurmen De Bakker d; E, ReesVan der Veldt d; E. K. MarwitzLigtenberg d. OVERLEDEN: S. StaaijGriffioen, 67 j, Hazepatersl.M. F. de GraaffVer meer, 76 j, Jansstraat; W. B. Baaij, 78 j, Reijer Anslostraat; P. J. Kok, 87 j, Oost- Indiëstraat; E. D Koelewijn, 70 j, Leid- sevaart; C. Tuinenburg, 1 mnd., Haze patersl.; M. P, J. van GhertNellissen. ff als basis een diep geloofsleven noodza kelijk. Men moet dan opvoeden tot zelf standigheid en niet tot eigengereidheid. Spreekster wees ook op het belang van een gedegen onderzoek op huishoude lijk gebied. Maar al te veel vrouwen gaan zonder enige kennis van het huis houden het huwelijk in, hetgeen dik wijls funest is. Avondcursussen enz. stellen een ieder in de gelegenheid de nodige kennis op te doen. In dit ver band wees mevr. Kortekaas op de Ma- ter-Amabilis-scholen, waar niet alleen een gezinsopleiding gegeven wordt, maar waar ook de problemen van het leven besproken worden. De moeder moet met het kind op kerkelijk gebied meeleven; dit is nodig, opdat het kind zo wordt opgevoed, dat, het later opkomt voor de christelijke beginselen. Tenslotte moet men niet vergeten, dat in de verhouding tot God de diepste zin van het bestaan gelegen is en niet in het moederschap. Daarom zijn de onge huwde vrouwen niet minder dan de moeders, want het moederschap is niet alleen een reden tot èerbied. Na deze rede werd tot slot dpor rec tor Rutte het woord gevoerd. Dr. Jos van der Velden heeft bedankt als lid der plaatselijke Commissie van Toezicht op de middelbare scholen. Ter voorziening in deze vacature bevelen B. eri W. aan: 1. mevr. mr. E. H. Prinz Van Swaaij; 2. mevr. M. K. T. Boeren Versteegh, beiden te Haarlem. Het bestuur der Sint Canisiusschool aan de Linschotenstraat heeft B. en W. medewerking verzocht voor het aan brengen van veranderingen en het ver schaffen van enig meubilair, waarmee een bedrag van f 5000 gemoeid is. Het college heeft tegen deze medewerking geen bezwaar. B. en W. vragen een crediet van f 2000 voor het aanschaffen van een nieuwe warmwaterketel in het gebouw van de Gemeentelijke Geneeskundige Dienst. Voorgesteld wordt aan mevr. C. van StyrumGoedewaagen te Haarlem te verkopen 494 m2 grond, gelegen aan de Westzijde van de Crayenesterlaan tegen f 12 per m2. Op dit terrein zal een woonhuis met garage gebouwd worden. Zoals bekend, zijn in het schoolgebouw aan de Kamperstraat 37 ondergebracht de tekenschool der Sint Jozef gezellen- vereniging en de Gemeentelijke Nazorg, afd. Vervaardiging van Rietmatten. Deze afdeling zal over enige tijd worden over geplaatst naar het gebouw van Nazorg aan de Schalkwijkerweg. In de plaats hiervan komt ir. het gebouw aan de Kamperstraat de thans aan de Boter markt gevestigde afdeling voor het Ver vaardigen van Cocosmatten. Het bestuur van de tekenschool zal haar lokalen rui len voor die bij de Nazorg in gebruik, omdat deze beter geschikt zijn voor het werk dat er verricht moet worden. Daar enige voorzieningen getroffen moeten worden, vragen B. en W. een crediet van f 1250. Dinsdag herdacht de heer A. R. van Zon de dag dat hij 40 jaar geleden werd aangesteld als ambtenaar bij het PTT- bedrijf. De jubilaris is op hartelijke wij ze gehuldigd in het Hoofdkantoor in de Zijlstraat, waar in de eerste plaats de directeur van het Postkantoor, de heer C. Bakker, de jubilaris toesprak. Hij overhandigde een geschenk onder en veloppe en een zeer fraaie oorkonde voor veertig jaar trouwe dienst. Daarna sprak de heer B. J. Korsman, chef afd. Geldartikelen, namens het ad ministratief personeel. Vervolgens sprak de heer W. Floren namens het Jubi leumfonds. Hij bood de heer A. R. van Zon een polshorloge en een prachtig boekwerk aan. Ook gaven de heer C. A. Trommelen, chef van het Stationspostkantoor aan de Baljuwslaan, en andere chefs en col lega's blijken van hun belangstelling. Tenslotte dankte de jubilaris'voor de vriendelijke woorden en de geschenken, die deze dag onvergetelijk voor hem hadden gemaakt. B. en W. stellen voor het uitbreidings plan „Zuid-West-Eindenhout" te wijzi gen. Óp het punt, waar het verlengde van de Van Óldenbameveltlaan en het verlengde van de Zandvoorterallee op de Herenweg uitkomen, waren oorspron kelijk twee uitmondingen geprojecteerd. In het nieuwe plan is er slechts één ont worpen, zodat enige grond voor bijzon dere bebouwing op dit markante punt beschikbaar komt. Er mogen alleen ge bouwen gesticht worden waarvan de bebouwde oppervlakte ten hoogste 25 pet. van de oppervlakte van de grond beslaat en op een andere plek zijn de percentages 16 en 33 vastgesteld. Het karakter van de omgeving en de ligging van die gronden maken het gewenst aparte voorschriften te geven met be trekking tot de hoogte van deze ge bouwen. In het kader van haar jubileum-con certen zal de Koninklijke Militaire Kapel op Donderdag 22 Februari een concert geven in de gemeentelijke concertzaal. De Kapel viert dit jaar het 75-jarig jubileum van het feit, dat haar door koning Willem III in 1879 het predicaat „Koninklijke" werd verleend. Deze con certen, die begonnen te Groningen en vervolgens plaats hadden te Nijmegen, Breda en Leiden, hebben een groot suc ces. De netto-baten van deze jubileum-uit voeringen komen ten goede aan de bond van Ned. Mil. Oorlogsslachtoffers en aan de bekende „militaire fondsen". Toen de eerste plannen bekend werden voor de herbouw van de Gravenstenen- brug gaf het gemeentebestuur een be drag van f 120.000 op. Later moest het crediet verhoogd worden met f 23.000, waarvan f 3000 bestemd was voor de bouw van een brugwachtershuisje. Door de loonsverhogingen en de stij ging van materiaalprijzen is te voorzien, dat het crediet alsnog met f 9500 zal worden overschreden. Ook de bouw van het brugwachters- huisje kost niet f 3000 maar f 9250. Het ge volg van een en ander is dat het oor spronkelijke crediet van f 120.000 moet worden omgezet in een van f 158.750. De politie te Bloemendaal waarschuwt de bevolking geen wilgentakjes te pluk ken, omdat hierdoor schade wordt toe gebracht aan de beplanting. Bij overtre ding zal onmiddellijk proces-verbaal worden opgemaakt. BIOSCOPEN: Rembrandt: Toontje heeft een paard ge tekend (a. 1), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Palace: Ik wil leven (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Sirene van Atlantis (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Zijn les geleera (18 j.) 2.30, 7 en 9.15 u.; City: 30^ Seconden boven Tokio (14 j.) 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u., Spaarne: De razende ruiter (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 uur. Woensdag 14 Februari Schouwburg: De Haagse Comedie met „Ninotchka", 8 uur. De gewestelijke kring Haarlem van de Bond van Nederlandse Architecten zond aan het eind van het vorig jaar aan B. en W. een adres waarin werd aange drongen zoveel mogelijk rekening te houden met de opvattingen van de bouwmeesters. B. en W. deelden in de raad mede daarop een prae-advies te zullen uitbrengen en dit is thans ver schenen. Het college heeft begrip voor de teleurstelling, welke de architect, als scheppend kunstenaar moet gevoelen, indien de aan een opdracht beperkende bepalingen de volle ontplooiing van zijn kunnen min of meer in de weg staan. Het college is gaarne bereid een zeer te- moetkomende houding aan te nemen en wijst daarop dat de practijk van de laatste jaren heeft aangetoond dat een plan van een architect meermalen aan leiding gaf tot een gedeeltelijke herzie ning van een uitbreidingsplan. Voor de, architect schuilt in deze gang van zaken echter een risico hetwelk niet uit het oog mag worden verloren. Bij de be oordeling van zijn plannen toch zal nimmer het feit, dat er wellicht veel werk voor is verricht en veel tijd aan is besteed, een rol mogen spelen. De kans, dat dit werk zal blijken vergeefs te zijn verricht, is geenszins uitgesloten. Het college stelt de raad voor het adres voor kennisgeving aan te nemen. Krachtens de nieuwe Wegenverkeers wet behoort de bevoegdheid tot het nemen van maatregelen, als gesloten verklaren van wegen, wachtverboden (voorheen parkeerverboden), enz. in eerste instantie aan de Raad. Ook indien dergelijke maatregelen nodig zijn in verband met de uitvoering van werken of andere tijdelijke omstandigheden. Daar dit vaak met de nodige snelheid van handelen moet geschieden vragen B. en W. de Raad machtiging om zelf standig te mogen handelen. De rechtbank te Haarlem heeft Dins dag 13 Februari failliet verklaard: Aid. Eveleens, bloemist, Aalsmeer, Uiterweg 415. Rechter-Commissaris: mr. J. P. Petersen. Curatrice: mej. mr. S. Boekman, Haarlem. N. de Vries, fabrikant, Assendelft, Lindenstraat 14. Rechter-Commissaris: mr. J. P. Petersen. Curator: mr. L. C. van der Tas, Amsterdam. Willem Strijbos, Haarlem Schoterweg 150, handelende onder de naam of fir ma „Inverco", agenturen en groothan del in aardewerk, etc. Rechter-Commis saris: mr. J. P. Petersen. Curatrice: mej. mr. M. Gooszen, Haarlem. H M. Kooyman, loodgieter, Driehuis- Westerveld, P. C. Hooftlaan 1. Rechter- Commissaris: mr. J. P. Petersen. Cura tor: mr J. H. A. M. van Son, Haarlem. N.V. Visrokerij „Piet Goedhart", IJ- muiden, aldaar kantoorhoudende aan de Industriestraat 41. Rechter-Commis saris: mr. J. P. Petersen. Curator: mr. A. W. Hellema Sr., IJmuiden Wegens het verbindend worden der enige uitdelingslij st is geëindigd het faillissement van: J F. de Boer, kantoorbediende, Haarlem, Delftlaan 101. Rechter-Com missaris: mr. H. J. Ferwerda. Curator: mr. B. E. van Tijii, Haarlem. Bij beschikking van de rechtbank is, met ingang van 4 December 1950, voor de tijd van één jaar definitief surséan ce van betaling verleend aan: J H. A Lampe, te Zaandam, aldaar aan de Gedempte Gracht no. 56 onder de naam „Zaanlandse Radio", met be noeming van mr. A. W. Hellema Jr., te Haarlem tot bewindvoerder, teneinde met de schuldenaar het beheer over zijn zaken te voeren. ÉS? De weglopende van Spaarndam naar Buitenhuizen, waarvan het grootste ge deelte van een fietspad was voorzien, heeft thans een verbetering ondergaan door verlenging van het fietspad naar de sluis. Op dit punt was de weg buitengewoon smal en leverde voor het verkeer, mede door de bussen van de N. Z. H., moeilijk heden. op. Thans heeft men de rijbaan ter plaatse verbreed en een fietspad aangelegd, waardoor de verkeerssituatie aanmerkelijk verbeterd en meer over zichtelijk is geworden. Advertentie - AMSTERDAMSCHB RIJTUIG MIJ. Nieuwe romans in de R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Nieuwe Gracht 70: Werner Bergengruen. Weest niet be vreesd. Aster Berkhof. Land zonder schaduw. Maria Land. Slot Isenheim. H. J. van Nijnatten-Doffegnies. Robert. Omnibus naar het geluk: een bundel blijmoedige verhalen van Godfried Bo- mans, Louis de Bourbon, Walter Breed- veld e.a. Gerard K. van het Reve. De ondergang van de familie Boslowits. A. M. van der Rijken. Dingeman Hoeks. Edzard Schaper. De laatste Pope. Gordon S. Seagrave. Dokter in Birma. Willem Wittkampf. Heibel; 65 verhalen opge schreven in rechtszalen en politiebu- reaux. Aan het Hoofdbureau van Politie te Haarlem, Nassauplein 3, vjn op alle werkdagen van 10.30 tot 12.30 uur, in lichtingen te bekomen omtrent de na volgende in de afgelopen week als ge vonden aangegeven voorwerpen: Auto peds, armbanden, bal, autoband, lees boeken, Duits boekje, zinken bakje, brillen, broches, ceintuurs, auto-crack, cape, capuchon, zilveren doosje met in houd, zadeldekje, rol draad, postduif, étui's met inhoud, muntbiljetten, hoofd doeken, halsband, handbeschermer, handschoenen, dameshoed, honden, hor loges, kousen, verfkrabber, zilveren kruisje, fruitkisten, koffertje met inh„ halsketting, landkaarten, kwast, laars, kinderlaarsjes, loupe, mandje, matras sen, zakmes, mutsen; nummerplaat, oor bel en knop, parapluie, portemonnaies met inhoud, padvindersriem, gouden damesring, gevonden half Dec. in de bus, gladde ring, zilveren rozenkrans, sjaals, diverse schoenen, sleutels, das speld, bouwkundige tekening, tassen met inhoud, vulpotlood, vulpennen, kluwen wol, kinderwagen, wanten, zak met inhoud. Als translateur is beëdigd: de leari, te Haarlem, in de Spaanse taal heer - E. L. Pa- Santpoorterplein 17. BLITAR 14 te HollanRia. BOSCHFONTEIN 14 te Beira. ORANJE p. 14 Kreta n. Djakarta. SIBAJAK 14 v. Aden n. Melbourne. VEENDAM 14 te New York. WM. RUYS 14 te Colombo. Advertentie En toen de Haarlemse begroting nog zonder die tekorten sloot (Wie weet het nog sterker?) Onder de titel „het wereldfedera- lisme door een medische bril gezien" hield dr. Thorbecke, vice-voorzitter van het dagelijks bestuur van de wereldfe- deralistenbeweging in Nederland, gister avond een voordracht in de H.K.B. Iedereen, aldus spreker, kent een ver langen naar vrede en een afkeer van oorlog. Desondanks is er momenteel sprake van een oorlogsspook, dat drei gend over de wereld rondgaat. In Ame rika ontwaart men zelfs een oorlogs psychose. Dat men niet tot het federalisme over gaat, is een gevolg van fouten die ge maakt worden in de wereldstaten. De volkeren van de wereld zijn nog niet rijp voor het federalisme. Spreker ging vervolgens de psychologische groei van de mens na. Indien wij, zo vervolgde hij, teruggaan naar het levensbegin van een mens, dan constateren wij reeds bij het kind het z.g. ik-stadium. Het ver langt zijn wil door te drijven. Pas op zijn derde jaar komt zijn super-ik naar voren d.w.z. het geweten, waardoor het kind onderscheid leert maken tussen wat wel en wat niet mag. Daarnaast is er het onderbewustzijn of, wat wij zouden kunnen noemen, het instinctmatig leven van de mens. In het opbloeiende leven van de jonge mens ontstaan botsingen tussen het geweten en het onderbewust zijn. Het instinct tracht datgene door te drijven, wat het geweten verbiedt. De mensen van nu zijn nog grotendeels in het ik-stadium en hun super-ik beheert hen slechts voor een klein gedeelte. Er zijn vele mensen, die wetenschappelijk op een zeer hoog peil staan, maar zeer klein van geest zijn. In de puberteits jaren ondergaat de mens een groeifaze, waarin de drang tot individualisatie zich doet gelden. Hij treedt uit de beschut ting van het gezin en moet alleen kun nen staan in de wereldruimte. Velen deinzen echter terug voor deze vrijheid. Democratie is echter juist het volwassen zijn en geeft gelegenheid tot correctie van menselijke fouten. Democratie is anti-kinderlijk en berust niet op fanta sia. maar op werkelijkheid. Daarom is zij ook minder aanlokkelijk en eist in spanning, hetgeen voor velen een reden is om de aangeboden democratische vrijheid te ontvluchten en hun heil te zoeken in een dictatuur. De wereldfederalistenbond moet trach ten de massa te bereiken, zonder daarbij gebruik te maken van losse leuzen. Wij moeten, aldus besloot spreker, zelf vol wassen en een persoonlijkheid zijn, al eer we onze actie grootscheeps kunnen gaan uitbreiden. Zondag speelde het le team van Duin- wijck tegen een team van de K.L.M. te Den Haag. Het K.L.M.-team was samengesteld uit enkele zeer sterke spelers, o.a. de heren Fortunati (3e nationale kampioenschap pen 1950), Luykx en Vianen. De spelers isters) van Duinwijck hebben ook nu weer getoond, dat ook zij tot de sterk- sten gerekend mogen worden, de uitslag spreekt dan ook voor zich zelf. De Haarlemse kampioen L. Verhoef speelde een prachtige wedstrijd tegen Fortunati en won in drie sets, n.l. 1716, 6—15, 15—13; met Verhoef zal in de ko mende Nederlandse kampioenschappen terdege rekening gehouden moeten wor den. Ook Bolleman en Brockmann waren zeer goed op dreef en wisten ook hun enkelspelen te winnen, Bolleman van Luykx en Vianen en Brockmann van v. d. Lubbe. Het heren-dubbel Verhoef Bolleman tegen Fortunati—Luykx ging voor Duinwijck verloren, in drie sets wisten de Hagenaars te zegevieren. In aanmerking genomen echter, dat Ver hoef en Bolleman nooit eerder een dub bel hebben gevormd, mag deze prestatie, ondanks de nederlaag, toch zeer goed genoemd worden. Ook de dames v. d. Wal en v. d. Vel den hebben zich prima geweerd en zagen kans vrijwel alle partijen te winnen. De uitslagen waren als volgt: DuinwijckK.L.M.: Heren-enkel: Brockmannv. d. Lubbe 15—8, 15—6; Bolleman—Luykx 16—18, 15_4, 15—6; Verhoef—Fortunati 17—16, 6—15, 15—13; Bolleman—Vianen 158. 15—7. Dames-enkel; mej. v. d. Veldenmevr. Fortunati 11—4, 11—4; mevr. v. d. Wal— mej. Schoon 511, 711. Heren-dubbel: Bolleman-VerhoefFor- tunati-Luykx 1513, 1418, 1215; Brockmann-Bolleman—Luykx-Vianen 1215, 1215; Verhoef-Brockmann Augustinus-v. d. Lubbe 159, 154; Bolleman-V erhoefV ianen-Fortunati 12—15, 11—15. Dames-dubbel: mevr. v. d. Wal-mej. v. d. Velden—mej. Schoon-mej. Sampio- mon 158, 157. Gemengd-dubbel: Brockmann-mej. v. d. VeldenAugustinus-mej. Gongrijp 158, 915, 154; Brockmann-mevr. v. d. Walv. d. Lubbe-mej. Schoon 157, 1715; Verhoef-mej. v. d. Velden Augustinus-mej. Gongrijp 1813, 1115. 1511; Bolleman-mej. v. d. Velden Luykx-mej. Klein 1815, 15—9. 'De totaal-uitslag werd dus 11—4 in het voordeel van Duinwijck. Het derde pianoconcert van Beetho ven werd ingeleid door Mozart's Se rail, „La Mer" van Debussy door Ber lioz' Carnaval Romain-ouverture. De eerste combinatie is logischer dan de tweede. Niet omdat we de Carnaval- tijd juist zijn gepasseerd of dat we de bont gekleurde, meeslepende Carnavals verklanking niet kunnen waarderen, doch qua stijl zijn Berlioz en Debussy antipoden. Welke overeenkomsten zijn in de wijzen van uitbeelden (klanktim bre, rhythme, enz.) te bespeuren bij deze romanticus en impressionist? Toch hoorden we liever de Carnaval-ouverture vóór dan na „La Mer". Nu moest men zich wel instellen op een geheel andere, een subtiele sfeer, maar als naspel had deze ouverture de verheven indrukken van Debussy's zee-impressies 'direct en totaal weggevaagd. Men spreekt gewoonlijk van de im pressionist-Debussy en zeer zeker geeft deze componist zijn indrukken zo schoon mogelijk in klanken weer. In „La Mer" strekt zijn wijze van verklan king iets verder. Zij neemt enigermate het karakter aan van nabootsing Bij zonder in het derde deel: de „dialoog tussen wind en zee" valt dit op. Van een bepaald naturalisme kan men daarentegen niet spreken. Debussy's klankbeelden blijven te verfijnd en transparant om een zo getrouw moge lijk weergeven van natuurtaferelen als de zee te kunnen zijn. Bij Debussy blijft de klankschoonheid, het kenmerk van impressionisme, primair. Het orkest gaf een knap staaltje van zijn technisch vermogen en stijlbegrip, alsmede van het aanbrengen van de juiste timbres. Zo'n prachtig impressio nistisch stuk dient meer te worden ge speeld, opdat het orkest zich er steeds beter op kan instellen. We horen te wei nig van Debussy. Gelukkig is een com plete uitvoering aangekondigd van de „Trois Nocturnes", dus met het laatste en schoonste deel, waarin Debussy een vrouwenkoor op vocalen aanwendt. Berlioz' ouverture riep de luidruch tige, Zuidelijke camavals-drukte in ons op, die dirigent Adams goed treft en beheerste. Na een sprankelende vertolking van Mozart's ouverture voor de komische opera: „Die Entführung aus dem Se rail", droeg één onzer grootste Neder landse pianisten: Willem Andriessen genoemd concert voor. Dit werk met zijn kloek aainvangsdeel, zangerige, reeds romantisch getinte Largo en fijn speels Rondo ontloopt nog wel niet ge heel het oude type van solo-concert, het kloeke, gevoelvolle en geestige karakter der onderscheiden onderdelen domi neert echter boven het virtuoze element uit. Reeds eerder wezen we er op, dat dit laatste opmerkelijk het geval is bij een pianist, zoals Willem Andriessen, die nooit met het technische passagewerk pronkt, maar de gevoelsinhoud laat domineren. Immer blijft het bij hem echte muziek zonder enige zweem van effectbejag. Dit mede in de door hem zelf geschreven cadens, die opvalt door juist stijlbegrip, zuiver pianistische schrijfwijze en sterke muzikaliteit. Dirigent Adams sloot zich inzake stijl begrip zo correct mogelijk bij de solist aan. Wat de klankverhouding betreft, was het orkest wel eens ietwat beschei den tegenover de solopartij. Het eerste deel stellen we ons met iets spontaner orkestspel. In het Largo en de aanvang van het Rondo klonk het orkest wel verfijnd, doch soms tevens een weinig gereserveerd. Het minder gelukkige moment in de lagere regionen van het „hout" was wel merkbaar, maar van weinig invloed op de totaal-indruk van het Adagio. Voor dit concert toonde men meer dan gewone belangstelling Gevolgvan een goede solisten-keuze? Hoe het ook zij, een Nederlandse solist voldoet even eens. Het behoeft toch niet altijd een buitenlandse te zijn! OL. KOOP. Advertentie A M ST KK I) /I ill SE V A ,VIiT 20 TKL. 11051 Advertentie HAARLEM Advertentie LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 In een metaalgieterij aan de Industrie straat te IJmuiden is in het kantoor in gebroken. De onwelkome bezoeker had het gemakkelijk, doordat hij binnen kon komen via een deur, die niet afgesloten was. De buit bestond uit een schrijfma chine. Woensdag 14 Februari. Hoog water: 9.06 u. en 21.35 u. Laag water: 4.18 u. en 16.51 u. Donderdag 15 Februari. Hoog water: 10.06 u. en 22.45 u. Laag water: 5.10 u. en 17.53 u. De Zandvoortse raad vergaderde Dinsdagavond, onder voorzitterschap van burgemeester Van Fenema. De heer F. W. Diemer (P.v.d.A.) werd geïn stalleerd als raadslid. De voorzitter heette hem welkom te midden van de vroede vaderen en wees op de zware taak van een raadslid en betoogde dat door te veel praten belangrijke dingen soms niet tot stand komen. Spr. wijdde ook waarderende woorden aan het af getreden raadslid Sijtsma. De hoofdschotel van deze vergadering vormde het voorstel tot herbouw van het „Zuiderbad". De heer Slager (K.V.P.) heeft in de commissie voor publieke werken ernstige bezwaren ge maakt tegen details van het plan van prof. Zwiers. Zo heeft men het café restaurant geheel van glas ontworpen; bij enigszins mooi weer zal men het daar niet kunnen uithouden van de warmte. De heer v. d. Werff (C.H.) wil in geen geval vóór 1 Sept. met de bouw beginnen. Spr. vreest echter, dat het gebouw er niet zal komen, gezien de precaire toestand van de overheids financiën. De heer Koning (A.Z.B.) acht het Zuiderbad niet nodig. Het strand is nu voor zonnebaden vrij ge geven en dat heeft de exploitatie van de badinrichtingen ongunstig beïnvloed. Eerlang zal men ook overal mogen ba den; spr. vreest dat het Zuiderbad' dan een grote verliespost zal worden. De heer Gosen (AR.) wil de kans om het Zuiderbad te herbouwen aangrijpen. Spr. is blij, dat B. en W. geen gemeen telijke exploitatie overwegen. De heer Lindeman (K.V.P.) deelt het pessimis me van de heer v. d. Werff niet. Dit is geen nieuwe investering, maar het realiseren van een claim, die de ge meente heeft om het gesloopte te her- Slechts weinigen van de vele honder den Vlaardingers, die gistermiddag rond het verzamelgraf stonden van de brand weerlieden, die op zo verschrikkelijke wijze om bet leven kwamen, konden hun ontroering verbergen, toen vijf met bloemen en kransen overdekte kisten tegelijk in het graf zonken. Vijf diep bedroefde families stonden hier rondom geschaard, daarachter vele vertegen- woordige|rs van de Vlaardingse burgerij in al haar geledingen. Ds. van Noort sprak troostende woorden; ds. Hubeek las het reformatorisch „formulier des doods" voor en bad het Onze Vader. Namens de Vlaardingse bevolking dank te een broer van een der slachtoffers voor de overstelpende belangstelling. Aan deze droeve plechtigheid op de begraafplaats was een bijeenkomst voorafgegaan in de brandweerkazerne, waar de vijf stoffelijke overschotten stonden opgebaard. Namens de minister van Binnenlandse Zaken was aanwezig overste P. L. van Boven, hoofd-inspec- teur van de Vereniging van Brand weerlieden in Nederland. Vele sprekers hebben daar ieder op hun eigen wijze troostrijke woorden gesproken. De bur gemeester van Vlaai-dingen, mr. J. Heunsdens, ging daarbij voor met een ontroerende toespraak, waarbij hij zich in het bijzonder richtte tot de kamera den van het corps der vrijwillige brandweer en tot de familieleden. Ver der spraken nog de heer L. B. van Zan ten, hoofd van de Vlaardingse brand weer, de heer Nieuwenhuizen, burge meester van Ridderkerk, die h«t woord voerde namens de Zuid-Hollandse Vrij willige Brandweerbond, en het hoofd van de Schiedamse brandweer. Ds. Glashouwer ging voor bij de korte dienst, die daarna gehouden werd. Ver tegenwoordigers van nagenoeg alle brandweren uit de omgeving er was zelfs een deputatie uit Antwerpen woonden de plechtigheid in de kazerne bij. Generaal Douglas MacArthur heeft Dinsdag opnieuw een bezoek gebracht aan het Koreaanse front. Van de Zuidelijke oever van de rivier de Han sloég hij Seoul gade, terwijl geallieerde vliegtuigen en artillerie de stad met bommen en granaten bestookten. Het vliegtuig van de generaal landde gistermiddag om twaalf uur op het vliegveld Suwon, vandaar begaf hij zich naar het vliegveld Kimpo, bij Seoul, waar hij enkele onderscheidingen ver leende. Laat in de middag is hij weer naar Tokio teruggekeerd. Amsterdam, 13 Febr. 1951. Van de flauwe houding die de interna tionale fondsen aan de dag legden, ging een depi imerende invloed uit op de gehele markt. Dezelfde bankinstelling die de afgelopen week had geopereerd was we derom met materiaal aan de markt en hoewel het aanbod geen buitensporig grote omvang aannam liepen de koersen geleidelijk terug. Bij de vele veronderstellingen die rond deze transacties gemaakt zijn, kwam van daag het vermoeden op dat het aanbod van de zijde van het Beheersinstituut afkom stig zou zijn. (Niet-offieiële koersen) Vorig Opening V slot 14/2 3% Nederl. 1948 3% pCt. Ned. 1950 95 U 3-3% Nederland 1947 96gb-% 9511 3 Ned. 62-64 beliac. 94% 94% Inschr. Grtbk. '48 3 pCt. Ned. Handel Mij. eert. 153 A.K.U. 173% 173% Van Berkels Patent 123 gl Calvé-Delft eert. 136 Van Gelder 171 %gb Kon. Hoogovens eert. 154% Unilever cert. 226%-7 228 Ned. Kabel 234%-5 Philips 246%-% Kon. Petroleum 308% 122 %gb 310% „Amsterdam" Rubber 124 Holl. Amerika Lijn 189gl Kon. N Stoomb. Mij. 152-% 152% Ned. Scheepv. Unie 167% 167% H.V.A. 112-% 1121/4 Deli Mij. oert. ,05% 107% 13/2 10/9 Anaconda Copper 44% 43% Bethlehem Steel 58 57% Chrysler Corp. 76% 77% General Electric 54% 54% General Motors 50%* 52 Hudson Motors 17% 17% Kennecott Copper 78% 76% Montgomery Ward 73 74% North American Co. 19% 18% Radio Corp. 18% 18% Republic Steel 48% 48% Shell Union Oil a7% 57% Southern Pacific 71% 73% Southern Railway 60 i* 63 Tidewater 35% 35% U.S. Steel 46% 46% ex div. bouwen. Al zou men het zwemmen langs het gehele strand toelaten (nej- geen spr. betwijfelt) dan zijn er g* lukkig nog grote groepen, die het ge* bruik van een badinrichting zullen prefereren. De voorzitter zegt, dat deze zaak spoed' behandeld moet worden, opdat de regering definitief kan beslissen over de toezegging van gehele vergoeding van de bouwkosten. Als het rijk uit n®* plan onderdelen gaat schrappen, konp de zaak opnieuw in de raad. „BedripS- horeca" zal nog over de inrichting ad viseren; het bezwaar van het glazen restaurant kan opgevangen worden door de ramen van gebogen glas te maken. De bouwtijd is 15 weken, maar de administratieve voorbereidingen ver gen nog twee maanden en daarom er vóór het seizoen van de bouw niets komen. Gezien de ongustige toestand is dit voorlopig wellicht de laatste kans om het bad te herbouwen. Het is als het ware de laatste tram. Weth. Kerkman (P.v.d.A.) zegt, dat .B. en W. een sobere bouw willen en nu moet men niet met allerlei wensen komen, die de zaak te duur maken en daarmede zal men deze kans verspe- len. Verschillende raadsleden spraken zie® uit over de wijze van verpachting. Weth. Slagveld (C.H.) gaf uiting aan zijn bewondering voor het werk van prof. Zwiers en stelde voor het gebouw zodanig te bouwen, dat de strandexploi- tatie gescheiden zal zijn van het café- restaurant. De heer Siegers (K.V.PJ steunde dit voorstel, dat na enige dis cussie werd aanvaard, evenals het voor stel om voor de herbouw f 310.000 be schikbaar testellen, onder voorwaarde van integrale vergoeding van het rijk. De heer Koning stemde tegen. Het voorstel om een psychologisch groepsonderzoek in te stellen bij de leer lingen der zesde klassen van de lagere scholen ontmoette algemene instemming- De heer Gosen (AR) verheugde zicB over het grote aantal ouders dat de kos ten volledig wil dragen; was dat bij de exploitatie van de voetbalvelden ook maar het geval! De heer Tates (VVD) hecht niet veel waarde van een dergelijk onderzoek. Spr. is zelf eens .getest en men heeft er toen met de pet naar ge gooid want men noemde spr. tot heel bijzondere dingen in staat! De heer Lindeman (KVP) meent dat die „test een juist beeld gaf van de capaciteiten van de heer Tates! Spr. verdedigt het voorstel. De gemeente betaalt f 19.000 voor 190 leerlingen van middelbare scholen, als door dit onderzoek slechts een kind zou worden weerhouden om zonder de nodige capaciteiten de middelbare school te bezoeken, is deze uitgave al verantwoord. De heer Blom (CPN) bepleit het instellen van studie beurzen voor onbemiddelde, begaafde leerlingen. Mevr. Mol (PvdA) hoopt dat de ouders het advies zullen opvolgen. Spr. citeert een artikel van prof. Chorus uit „De Linie" waaruit blijkt dat voor 70% van de leerlingen dit groepsonder zoek voldoende is. Voor de andere 30% vroeg spr. zo nodig financiële hulp der gemeente om een individueel onderzoek te kunnen instellen. Weth. Kerkman zegt dat deze gedachte moet groeien. De ouders moeten er vertrouwd mee gera ken dat een dergelijk onderzoek wordt ingesteld. Hierna interpelleerde de heer Tates (VVD) over uitlatingen welke de voor zitter van „Touring Zandvoort" <de burgemeester) op 25 Januari in een openbare vergadering met begunstigers over spr. heeft gedaan. De voorzitter heeft heeft zich toen op weinig vleiende wijze over spr. uit gelaten en medede lingen gedaan die in strijd zijn met de waarheid. Daardoor wordt „Touring Zandvoort" en ook de gemeente ge schaad. Spr. is geen tegenstander van het circuit, die bewering is onjuist. Spr. was tegen de uitgave van „Eb en vloed" het vroegere orgaan van „Touring Zand voort". Spr. somt hierna een aantal ge vallen op waarin in het dagelijks bestuur van Touring Zandvoort verschil van mening bestemd. Het medebestuurslid de heer Longay- roux, zeilt volgens de voorzitter tussen ée klippen door. die is zeker een betere stuurman dan spr. die wel eens recht op de klippen afgaat. Als de raad spr. het vertrouwen wil opzeggen, zal spr. als bestuurslid bedanken. De voorzitter had verwacht dat de heer Tates deze zaak in het dagelijks bestuur zou hebben besproken. Hij heeft er nu een „geval" van gemaakt. De heer Tates heeft zich zelf getekend met zijn opmerking over het zeilen tegen de klippen. De „Touring" is een jong plantje dat met voorzich tigheid moet behandeld worden. De ver gaderingen van het Dag. bestuur met de heer Tates vinden veelal plaats in een geladen atmosfeer. Hoewel de heer Tates het goed bedoelt is hij niet altijd tactisch. Spr. heeft alle hoop dat door di! onweersbuitje de lucht gezuiverd is en een betere samenwerking zal ont staan. Spr. gelooft niet dat de raad zijn vertrouwen in de heer Tates nog eens uitdrukkelijk moet bevestigen. De heer Siegers (KVP) heeft op de vergadering van Touring Zandvoort gevraagd naar de samenwerking in het bestuur en daar door onbedacht de aanleiding geworden tot dit debat. Spr. zou het betreuren als de heer Tates als bestuurslid zou aftre den. Spr. hoopt dat de voorzitter en de heer Tates door dit debat nader tot elkaar zijn gekomen. De heer Gosen (AR) kwam met een motie waarin de raad het vertrouwen uitsprak dat de be stuursleden van Touring Zandvoort een drachtig en soepel zouden samenwerken. Na de verzekering van de voorzitter dat deze motie overbodig was, werd deze interpellatie gesloten. Bij de rondvraag vestigde de beer Siegers (KVP) de aandacht op de be zuiniging bij de straatverlichting en de etalage-verlichting. Spr. hoopte dat deze maatregelen vóór het a.s. seizoen opge heven zouden worden. Te elf uur werd de vergadering ge sloten. Morgen zal het dertig jaar geleden zijn, dat de chef van het Zandvoorts* politiecorps, de heer G. J. W. Vrema®; als adjunct-inspecteur van politie naar Zandvoort-kwam. Al spoedig na zijn in functietreding werd de heer Vreman tot inspecteur bevorderd. In 1939 werd hu waarnemend korpschef "en sedert l»*i heeft de heer Vreman de leiding van he* korps. De politiedienst in Zandvoort, normale tijden geen sinecure, was di^ zeker niet in de moeilijke bezettings jaren, toen Zandvoort spergebied v/a» geworden en de bevolking door eva cuatie met 80 pet. verminderd moes leven onder nauwlettend toezicht van de weermacht en zijn handlangers. In d' jaren heeft de heer Vreman zich ook eer diplomaat getoond, want aan die gave Jf het te danken, dat de Duitsers ge®f „vat" konden krijgen op de Zandvoorts^ politie; de leiding van het korps W® „goed" en geen enkele N.S.B.-er heeft uj het korps kunnen doordringen. E,n'Sg tijd geleden ging het gerucht, dat heer Vreman, in verband met de v~. mindering van de sterkte van het met vervroegd pensioen zou gaan. B1 van is echter niets gekomen. Moge heer Vreman nog menig jaar in fun® blijven!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 2