Amerikaanse troepen komen Nederlanders te hulp Herhalingsoefeningen voor de veteranen uit Indonesië Bij ijna honderd personen in twee weken om het leven gebracht Katholieke politici in in verlegenheid Detachement dreigde onder de voet gelopen te worden Van eind Maart tot November GEEN HOOP DAT JHR. TJARDA NOG ZAL TOETREDEN efe"MORRIS'q, Ontploffing in rijwielfabriek Nog steeds geen reacties in de katholieke dagbladpers HONDERD GULDEN BOETE WEGENS VERZET TEGEN POLITIE-AGENT Tot hoofd eo hart Vier Nederlanders in Korea gevallen Generaal McArthur over Den Ouden ..GEEN TWEEDE KOREA IN INDONESIË" ACHESQN PRIJST Ned. detachement Acheson: Wereldvrede bedreigd Voorlopig Nederl. elftal tegen Middlesbrough Het weer Bijgebouw van„Sparta te Apeldoorn geheel vernield Agent moest schieten om gezag hoog te houden jONDERDAG 15 FEBRUARI 1951 74e JAARGANG No. 24998 Predikant Timens onder de gesneuvelden PROF. GERBRANDY IN LONDEN: Gemiddelde tijd van vier weken Rond de kabinetsformatie DE GAAY FORTMAN GEPOLST VOOR MINISTER-ZONDER-PORTEFEUILLE ERNSTIGE SITUATIE OP WEST-JAVA WINDJACKETS Bij aanval op Joegoslavië De Blueband-prijsvraag DIRECTEUR VRIJGESPROKEN AMERIKAANSE VLIEGBASES OM EUROPA UL "Brandweer kome op tijd" beuker DE VASTENBRIEF VAN KARDINAAL SCHUSTER Onjuiste conclusies Gebeurtenis te Maastricht snel berecht FAMILIEDRAMA EIST EEN DODE Boer in gierput om het leven gekomen BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Umuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. hinese troepen doen aanvat op aanval tegen de stellingen van de verbonden hoepen rond het strategisch belangrijke knooppunt Won ju. Met spoed zijn Amerikaanse versterkingen aangevoerd om de Nederlandse manschappen te "ndersteunen, die vandaag door een massale aanval onder de voet dreigden te tvorden gelopen. Vijf communistische colonnes, die de rivier de Son overstaken en trachtten door de Nederlandse stellingen heen naar Wonju op te rukken, Werden door de artillerie zes uur lang onder vuur genomen, en waren toen in kleine groepen uiteengeslagen. In de afgelopen nacht had het Nederlandse de tachement in het g*ebied van Amtsjang, ten Westen van Wonju, reeds alle po- F'ngen van de tegenstander afgeslagien om in dit gebied naar Wonju door te stoten. Communistische patrouilles die Jongdungpo nabij Seoul waren binnen gedrongen, werden over de Han teruggedreven. Vanmiddag was Wonju nog steeds in handen van de geallieerden. De Amerikanen slaagden erin de voor hoede van een communistische divisie ongeveer 2.500 man elf k.m. ten Noord-Westen van Wonju in een hin derlaag te doen lopen. De voorhoede k'erd vernietigd. Heftige geallieerde luchtaanvallen hebben Woensdag de* kracht gebroken kan communistische baionet-charges bij ~sjipjong, 55 km. ten Oosten van Seoul, daardoor de vijandelijke druk op het Amerikaanse-Franse garnizoen, dat door 70.000 Chinezen omringd is, verminderd is. Onophoudelijk stormden de vliegtuigen aan en de Chinezen werden gedwongen dekking te zoeken voor de gierende ra ketten. Hierdoor kreeg een Frans peloton gelegenheid in het Westen een uitval te doen. Na een korte schermutseling trok ken de Fransen weer terug. Majoor Edward Almond, de comman dant van het tiende legerkorps, dat ge armd wordt door Amerikaanse, Zuid- Koreaanse, Franse en Nederlandse troe pen, heeft op een persconferentie ver klaard. dat hij de toestand aan het cen- 'rale front niet ernstig acht. Hij was van mening, dat zijn troepen in staat Zouden zijn de geconcentreerde vijande lijke aanval tot staan te brengen. De gevechten van de afgelopen 48 uur hebben slechts getoond, zo zei hij, dat twee sterke strijdmachten met elkaar in botsing zijn gekomen en dat er nog geen definitieve aanwijzingen zijn, dat de Chi nezen klaar zijn om hun volle macht in de strijd te werpen. Zuid-Koreaanse mariniers voerden gisterenmiddag een landing uit bij Won san, 145 km. ten Noorden van de :58ste breedtegraad, en bereikten de buiten wijken van de stad; waar naar verluidt het Chinese hoofdkwartier gevestigd zou zijn. Vijandelijke versterkingen zijn echter naar dit gebied onderweg. De landing der Zuid-Koreaanse mariniers heeft geen direct militair doel. Men acht de psychologische -uit werking evenwel van minstens even groot belang. De mariniers ondervonden slechts lichte tegenstand. In tegenstel ling tot andersluidende berichten ver gezelden hen geen Amerikaanse mari niers. Wel namen het Amerikaanse slag schip Missouri, kruisers en torpedojagers deel aan het bombardement, dat aan de landing vooraf ging. Een aanzienlijke vijandelijke strijdmacht rukte Woensdag reeds van Hamhüng, 80 km. verder naar het Noorden, op naar Wonsan. De mo gelijkheid, dat de landing zich zal be perken tot een raid, is dus niet uitge sloten. De regering maakt bekend, dat tot 'haar leedwezen dezer dagen tijdens de actie bij Hoengsong de volgende mili tairen zijn gesneuveld; kapitein J. Linzcl, legernummcr 180818003, afkomstig uit Wassenaar; iegerpredikant kapitein ds. W- J. Ximcns, iegemummer 200408012, afkomstig uit Haarlem; korporaal A. 'Hens, Iegemummer 230401006, afkom- s'ig uit Eindhoven; soldaat A. A. Schil ders, legernummcr 260808216, afkomstig uit Rotterdam. Dat zij rusten in vrede. Ds. H. J. Timens werd 8 April 1920 Ip Apeldoorn geboren. 2 Februari 1948 kwam hij in militaire dienst en werd k'j veldprediker. 27 Februari 1948 ver dok hij met de „Zuiderkruis" naar In donesië. Daar aangekomen werd ds. Timens als veldprediker ingedeeld bij het regiment speciale troepen en in het bijzonder bij de parachutisten. Hij was dfager van de rode baret, bewijs dat hij de volledige parachutist-opleiding had gevolgd. Ds. Timens maakte dertig sProngen, Bij de laatste keer kwam hij ongelukkig terecht dat zijn rugge- k'ervel werd gekwetst. Hij herstelde v°lkomen. In Maart 1950 keerde hij, nadat hij de 'weede politionele actie had meege maakt, met het regiment speciale troe- pcn naar Nederland terug. Hij was in ?ns land een tijdlang werkzaam in het kamp „Prinsenbos" bij Chaam. Hij meldde zich als een der eerste vrijwilli gers voor het Korea-detachement. Kapitein Linzel bereikte de leeftijd 'an 32 jaar. Hij was een veelbelovend broepsofficier, die o.a. in de laatste wereldoorlog met de geallieerde troe- Pen in Birma heeft gevochten. Hij is rager van verscheidene Amerikaanse aPperheidsonderscheidingen. In 1945 heeft kapitein Linzel in Indo- csië dienst gedaan. Na zijn repatriëring meldde hij zich vrijwillig voor de strijd P Korea. Hij werd toen al heel spoedig s lid van de liaison-groep, de de k°mst van het detachement moest voor- breiden, naar Tokio gezonden, j. Kij was gehuwd. Kapitein Linzel en gewond in de slag bij Hoengsong n overleed toen hij naar een veldhos- taal werd overgebracht. De korporaal A. Talens was opgeleid tr 'ngedeeld bij het regiment speciale "epen en was vandaar overgegaan naar en Parachutisten. Hij was 27 jaar oud ongehuwd. dienstplichtige soldaat A. A. Schil- Eai-a Was. opgeleid en ingedeeld bij het p.jegiment jagers. Hij was 27 jaar en ongehuwd. Ds. H. J. Timensde uit Haarlem af komstige Iegerpredikant. die in Korea is gesneuveld. Generaal MacArhur heeft vandaag verklaard dat hij het bericht van het sneuvelen van luitenant-kolonel Den Ouden, commandant van de Nederland se strijdkrachten in Korea, met diep leedwezen heeft ontvangen. „Deze dappere officier hield de hoog ste militaire tradities van zijn land hoog en zijn moed en bekwaamheid zullen node gemist worden", aldus MacArthur. De permanente vertegenwoordiger van Nederland bij de Verenigde Naties Von Balluseck gaf hier gisteren de vol gende verklaring uit: „De permanente delegatie van Nederland bij de Verenig-. de Naties heeft met groot leedwezen kennis genomen van de dood van luit.- kolonel Den Ouden, de commandant van de Nederlandse strijdkrachten in Korea, die tijdens een actie bij de stad Hoengsong in Centraal-Korea werd ge dood. Volgens de berichten hield de eenheid van kolonel Den Ouden de vijand op een afstand voor Hoengsong. Dezelfde berichten zeggen dat dit achterhoede gevecht van de eenheid van luit.-kolo nel Den Ouden de vijand verhinderde de strijdkrachten van de Verenigde Na ties te passeren. Als een onder velen heeft kolonel Den Ouden het bewijs geleverd van heldhaf tigheid, die haar afstraling zal hebben niet alleen op de troepen onder zijn be vel, maar op allen die in dienst van de Verenigde Naties vechten voor de zaak van de wereldvrijheid tegen agressie". IN WINTERTENUE OP DE BRUG. Aan boord van H. Ms. Torpedojager ..Everi sen". die met de vlooteenheden van de Verenigde Strijdkrachten in de Koreaanse wateren opereert. Van officiële zijde wordt thans be vestigd, dat er in de loop van dit jaar herhalingsoefeningen zullen worden gehouden voor een gedeelte van het dienstplichtig- en reservepersoneel van de Koninklijke Landmacht (de Lucht macht inbegrepen), dat thans met groot verlof is. Voor het grootste deel zijn dit de oudere lichtingen, die verschei dene jaren in Indonesië hebben ge diend. Zjj zullen worden herschoold in de thans voor een Europese gevechts- taak gevormde eenheden en geoefend De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Acheson, heeft op zijn persconferentie woorden van lof gesproken voor de Nederlandse troepen, die zo heldhaftig andere verbonden troepen hebben gedekt. Speciaal prees de minister het op treden van de gesneuvelde comman dant luitenant-kolonel Den Ouden. Hij zeide dat het bekend was, dat het Nederlandse contingent zich zeer heldhaftig geweerd had. De bevel hebber van 'dit contingent, zo besloot hij, is een dapper officier, die ge diend heeft volgens de hoogste mili taire traditie. (Van onze parlementaire redacteur) De stemming rond de kabinetsforina teurs was ook vandaagi down. Men gaf er zich weliswaar rekenschap van, dat een situatie snel kan veranderen, maar veranderd was zij tot dusverre niet. Menselijkerwys gesproken ziet men geen Volgens een officieel rapport, dat is opgemaakt door bevoegde instanties in Bandung, zijn in de week van 28 Jan. tot en met 3 Febr. vier en vijftig per sonen gedood tengevolge van acties van gewapende benden in West-Java. Twee van de slachtoffers waren over heidsambtenaren en twee andere desa- bestuurders. In dezelfde periode werden tien mensen ontvoerd en honderdtien woningen door bcnde>n in brand ge stoken. In de daarraan voorafgaande week werden vier en veertig personen, onder wie zes overheidsambtenaren en zes desabestuurders, door gewapende ben den ontvoerd en tachtig woningen in brand gestoken. Van bevoegde zijde vernam Aneta, dat de laatste weken de- activiteiten van de Darul Islam, vooral in het Oos telijk deel van Priangan, toenemen, evenals die van andere gewapende groepen. De aanvallen in de omgeving van Tasikmalaja geschieden zelfs overdag. Anderzijds neemt de activiteit van de benden in Bogor af, tengevolge van de acties van de politie en het leger. De rubber-diefstallen in het Suka- fcumische zijn echter zeer toegenomen. In verband hiermede hebben de eige naren van enkele ondernemingen Advertentie reeds aan officiële instanties te kennen gegeven dat zij hun bedrijf voorlopig zullen sluiten. De situatie in Midden-Java, in het gebied om de Merapi en de Merabu, werd door officiële kringen als ernstig gekenschetst. De ordeverstoringen door de daar opererende benden zijn de laatste tijd erg toegenomen Op zijn wekelijkse persconferentie te Washington heeft de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, Acheson, Woensdag verklaard, dat elke aanval der communisten op Joegoslavië de wereld vrede in gevaar zal brengen. Een woord voerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken deelde tezelfdertijd mede, dat tussen Londen en Washington van gedachten gewisseld wordt over een waarschuwing aan de Kominformlandcn tegen eventueel militair optreden tegen Joegoslavië. Volgens welingelichte zegslieden houdt Engeland ook met Frankrijk contact over de positie van Tito. De laatste tijd besteden de Westelijke geallieerden veel aandacht aan Joegoslavië. Opvallend was reeds het bezoek van Truman's am bassadeur Perkins aan Belgrado. Vol gens U. P. heeft kortgeleden de Joego slavische minister zonder portefeuille, Milovan Djilas, een particulier bezoek aan Londen gebracht. Hij heeft tal van vooraanstaande Engelse leiders ontmoet en met deze uitvoerige besprekingen ge voerd. hoop meer, dat jhr. Tjarda zich alsnog zal laten winnen voor het inderdaad nog al nomogelijke plan van een minister- schap-zonder-portefeuille. Wat is Staf betreft, die blijft afwijzend, doch men heeft de hoop nog niet geheel opgege ven, da hij op een gegeven moment nog zou zwichten. Er schijnt van verschil lende kanten nog al wat aandrang op hem te worden uitgeoefend. Prof. de Gaay Fortman is gepolst, doch men is volstrekt gesloten over de vrag enhoe hij gereageerd heeft en voor welke functie hij gepolst is. Het gaat inderdaad niet om het mi nisterschap van Sociale Zaken, want dat willen de socialisten niet kwijt raken. Men is dus het meest geneigd te denken aan een ministerschap zonder-portefeuille dat ook in de so ciale sfeer zou kunnen liggen, doch eveneens denkbaar zou zi.in in de economische sfeer, zij het dan mis schien juist naar de sociale kant. Men denkt in dit verband aan de veelvuldige conferenties van prof. Van der Brink met de formateurs. Minister Stikker blijft weifelend. De grote vraag is: waarom? Ook daarover heerst geheimzinnigheid. Men houdt echter vol. dat er over het programma geen moeilijfeeden meer bestaan. Wij hebben echter een lezing opgevangen, volgens welke minister Stikker pessi mistisch zou geworden zijn met betrek king tot de mogelijkheid om het pro gramma zoals het kabinet, met in begrip van hemzelf, gevonden heeft dat het vastgesteld moet worden op het. stuk van de buitenlandse defensie politiek met succes uit te voeren. Een andere mogelijkheid is het antagonisme Stikker—Van Maarseveen, niet alleen op het stuk van het beheer over de Uniezaken, maar nog meer' bepaaldelijk op het stuk van de Nieuw Guinea-poli- tiek. Dit is in het kort het beeli van he denmiddag. Het is mismoedig. De for mateurs confereren urenlang met el kaar. (Ongecorrigeerd) Naar wij vernemen speelt het voor lopig Nederlands elftal op Woensdag 21 Februari in het Olympisch Stadion te Amsterdam een wedstrijd tegen Middles brough. no. twee op de ranglijst van de eerste divisie van de Engelse league. Het uur van aanvang zal nog nader worden vastgesteld. Middlesbrough komt met de complete competitieploeg o.a. met de bekende internationaal Mannion. in de samenwerking tussen de verschil lende wapens. Het wordt zeer 'betreurd, dat weder om een beroep moet worden gedaan op deze mannen, die na enige jaren krijgsdienst in Indonesië, juist weer hun plaats in de burgermaatschappij hebben hervonden. Nederland heeft echter de plicht zich tot het uiterste in te span nen voor zijn bijdrage aan de gezamen lijke verdediging van West-Europa en kan niet nalaten daarvoor een nieuw offer te vragen van zijn geoefende en ervaren soldaten. Alleen met hen zal op korte termijn de strijdkracht gele verd kunnen worden, welke wij behoe ven. Afhankelijk van onderdeel en func tie. is de duur van de herhalings oefening voor de landmacht thans bepaald op: voor de reserve-officieren en het kader (onderofficieren en een gedeelte der korporaals), afhankelijk van de indeling zes weken of vier weken. Voor de overigen: vier weken of twee weken. De oefeningen zullen worden gehouden in elkaar opvolgen de ploegen, te beginnen op 27 Maart (officieren en kader) en 4 April (ove rigen). In November zullen de oefe ningen voor de laatste ploeg zijn be ëindigd. De duur van de herhalings oefeningen voor de luchtmacht-groot verlofgangers zal niet meer dan een week bedragen. Bij de herhalingsoefeningen zullen voor een groot gedeelte ook betrokken worden de grootverlofgangers, die in 1949 of 1950 voor enkele dagen opnieuw onder de wapenen zijn geweest. Verwachting tot Vrijdagavond: In de nacht en ochtend hier en daar nevel of mist, overigens zwaar be wolkt met plaatselijke opklaringen en overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind, hoofdzakelijk uit Zui delijke richtingen. Vannacht een kleine kans op nachtvorst, morgen overdag ongeveer dezelfde tempera tuur als vandaag. Zon: 7.55—17.54. Maan: 11.40—5.16. Een ernstige ontploffing heeft in de afgelopen nacht een bijgebouw van de rijwielen, en motorenfabriek „Sparta", gelegen aan de Driehuizerweg te Apel doorn, volkomen vernield. Brandweer en politie waren spoedig ter plaatse, doch hadden niets anders te doen dan een klein brandje, dat door de explosie was ontstaan, te blussen en een voorlopig onderzoek in te stellen. Dit wees uit, dat van het bijgebouw ter oppervlakte van vijf en twintig bij zeven meter, waarin de lakefdeling van de fabriek was gevestigd, vrijwel niets was overgebleven. Het dak was volko men weggeslagen, terwijl van de muren nog slechts brokstukken overeind ston den. Het inwendige was één grote ra vage. Omtrent de oorzaak van de ont ploffing staat nog niets vast. De schade, die op circa f 50.000 wordt geraamd, wordt door verzekering gedekt. Ev hebben zich geen persoonlijke onge lukken voorgedaan, daar niemand van het personeel in de fabriek aanwezig was. De kantonrechter te Rotterdam heeft uitspraak gedaan in de principieel aan hangig gemaakte zaak tegen de vijftig jarige directeur van de verkoopafdeling van de Unilever, P. J. M. uit Rotterdam. Deze was gedagvaard, omdat de Blue bandfabriek de Lcterijwet zou hebben overtreden met het organiseren van de prijsvraag, die het vorig jaar was uit geschreven. De ambtenaar van het O.M. had in dit proefproces wegens overtre ding van de Loterijwet een boete van f 6 geëist, subs, één dag hechtenis. De kantonrechter achtte in zijn schriftelijk vonnis overtreding van de Loterijwet niet bewezen en sprak de directeur vrij. /urm USA FRANS MAROKKO ZUID Amerika Met vrttfbereik ron &e Amertkoooee botes om Eoropo Nu de Amerikaanse luchtmacht de vliegbases in Frans Marokko heeft verkregen (de contracten hiervoor zullen dezer dagen onderte kend worden), ligt het gehele Europese en Aziatische vasteland binnen het bereik van de enorme B 36-bommenwerpers. De kaart geeft een gedetailleerd overzicht van de nieuwe vliegvelden in Frans Marokko, terwijl tevens te zien is, hoe van de grote Amerikaanse bases uit op IJsland, in Groot-Brittanniè en in Frans Marokko het Westelijk deel van het Europees-Aziatisch vasteland beheerst wordt. Het Oostelijk deel van dit continent is geheel bereikbaar van de grote bases in Arabië, met ondersteuning van de vliegvelden op de Pacific-eilanden. Tweede Kamerlid, prof. Ger- e„njtly heeft Woensdag op een pers- 6»at^ren*'e te Londen een beroep ge- °P Westerse landen, een ge- in "SrbaPPeIijke politiek en strategie WaarCt Verre Oosten te voeren. Hij '"do voor een tweede Korea in k"!!1:- "d« '«ok is er reeds. Tenzij he(e randweer op tyd komt zou het ge- va„ jjeb'eb in de verzengende vlammen j communisme kunnen opgaan", boefc ,_e. Prof. Gerbrandy zijn nieuwe ■Indo 'nesië" in. -'Seften"*ft- Verz0cht de Australiërs te Üeweest'» bet meer in hun voordeel yan de st°Vz'jn, als zij de handhaving ^cgere Eurazische staat, het rmerrn te ederlands-Indië, als een sIeund Setl be* communisme hadden ..Ik twUfel er heel sterk aan of de Indonesische republiek op eigen be nen kan staan en werkelijk bereid is samen te werken binnen de zogenaam de Nederlands-Indonesische Unie, die feitelijk slechts een papieren regeling is. Al de honderdduizenden Chinezen in Indonesië zijn thans communist en vormen een gevaar van" het Chi nese communisme, dat nauw samen werkt met het Kremlin. Als de jonge en ambitieuze Indonesische regering er in slaagt het leiderschap van Nieuw-Guinea over te nemen, loopt de laatste verdedigingslinie van Aus tralië gevaar." De V.S., Engeland en de V.N. begin gen een ernstige fout, toen zij Neder land niet steunden in zijn rechtmatige poging om zijn erfgoed, na de bevrij ding van Indonesië, terug te krijgen. Daarentegen zit Engeland nog steeds in Borneo, Portugal in Timor en Australië in Nieuw-Guinea. Nederland heeft geen politieke noch militaire macht daar. De brandweer van een gemeenschappelijke hechte politiek is dringend nodig", zo besloot professor Gerbrandy. (Van onze Romeinse correspondent) ROME, 13 Februari. De katholieke politici kunnen hun verlegenheid nauweiyks verbergen met de vastenbrief, die de kardinaal-aartsbisschop van Milaan, Alfredo Schuster, de afgelopen Zondag, gericht heeft tot de geesteiykheid van zijn diocees en waarin deze prelaat onder meer het volgende zegt: „De armoede van na de oorlog is de machtigste bondgenoot van het internationaal communisme en een der aan leidingen voor zedeloosheid en ongodsdienstigheid: de massa van werklozen vormt een werkelijke zesde kolonne". „De mensen zijn verbitterd en wat erger is, ook tegen de Kerk, omdat deze het wonder niet doen kan van een huis, brood en werk te geven aan allen. Ze vragen zich af, of de Democrazia Cris- tiana (de katholieke partij) soms een zaak van de priesters is". „Het is nodig dat de regeerders maatregelen nemen om het dringende en ernstige probleem van de werkloosheid op te lossen en dat zij niet het voorbeeld van de liberale regeringen navolgen". Wij publiceren hierbij een tweede correspondentie van onze Romeinse correspondent over de Vastenbrief van Kardinaal Schuster, waarbij wij er aan hechten op te merken, dat hoe wel de Kardinaal-Aartsbisschop van Milaan in vroeger jaren bekend stond om zijn uitgesproken fascisti sche sympathieën, hij nimmer geaar zeld heeft scherpe critiek te laten horen op theorieën, die het Italiaan se fascisme van het Duitse nationaal- socialisme overnam, o.a. ten aanzien van de rassenkwestie. Kardinaal Schuster komt openlijk en onver schrokken voor zijn mening uit, onge acht de opvatting van de politieke machthebbers van het ogenblik. Het is daarom natuurlijk onzinnig te sug gereren, dat de Kardinaal de com munistische propaganda in de kaart speelt eenvoudig omdat hij de vinger legt op de wonde plek in de Ita liaanse politiek, die uiteraard ook de communisten bekend is. „Een paar jaar geleden waren er on geveer twee millioen werklozen en wij geloven niet, dat het er thans minder zijn. Vooral in een grootstad als Milaan, is dat het geval, waar het fata morgana van de industrie dagelijks massa's werk lozen uit heei Italië tot zich trekt. Da gelijks zijn de zalen van het aartsbis schoppelijk paleis gevuld met dergelijke mensen, die alle hoop verloren hebben". De aartsbisschop zegt dan dat er in de afgelopen jaren milliarden aan onder steuningsgelden gegeven zijn, en ver volgt dan: „Maar onze mensen willen na al hun teleurstellingen geen aalmoes meer, maar eisen van de regering ener. gieke en verstandige maatregelen om de werkloosheid tegen te gaan". Het is nutteloos wapens te fabrice ren en soldaten op te leiden voor een eventuele verdediging van het land, wanneer men ongeveer twee millioen werklozen door het land laat rond zwerven, die zich straks natuurlijk met de vijfde kolonnes tegen ons zul len keren". De reacties op dit herderlijk schrijven zijn veelbetekenend. Dat de „Osserva- tore Romano" aan heel de brief geen woord wijdt, terwijl het blad in haar editie van vanmorgen wel uitvoerig ver slag geeft van alle politieke redevoe ringen van Zondag, tot zelfs die van de secretarissen van de meest onbeduiden de politieke partijen, hoeft nog niets te betekenen, want de „Osservatore" heeft zich niet toegelegd op snelheid van be richtgeving en het is mogelijk dat het blad binnenkort nog gewag zal maken van de brief. Maar zowel het katholieke partij-blad „II Popoio", als het toch wel wat critischer dagblad van de Italiaanse katholieke actie, zeggen over de brief geen woord en laten het terrein open voor de communistische dagbladen, die plotseling vergeten blijken dat ze kar dinaal Schuster voortdurend beschuldig den van zijn fascistische sympathieën, en zijn brief nu in grote opmaak bren gen. Een exponent van de partijleiding van de Democrazia Cristiana zei ons, dat hjj het betreurde, dat de brief van kardinaal Schuster inopportuun was en de commu nistische propaganda in de kaart speelde. Een met de katholieke party enigszins gelieerd persbureau noemde de brief op pervlakkig. De christen-democratische afgevaar digde Igino Giordani, die onlangs een heftige vredescampagne begonnen is en die om zijn nogal idealistisch-zwevende opvattingen bijna uit de partij gezet is, verklaarde in een interview, dat hij de brief met groot enthousiasme begroette, omdat het een zwaar argument was voor zijn stellingen, dat de oorlog de ellende alleen vergroten kan en dat men in ver trouwen met de communisten tot een vergelijk moet komen en dan de bewa pening achterwege laten ten gunste van de sociale voorzieningen. Voor dergelijke conclusies geeft de tekst van het schrij ven echter zeker geen aanleiding. Op verrassend korte termijn, n.l. drie dagen na het gebeurde, heeft Woensdag de 21-jarige student der Antwerpse Kunstacademie R. J. V. N. uit Maastricht voor de Maastrichtse politie-rechter te recht gestaan wegens het verzet, dat hij met zijn vrienden gepleegd heeft tegen over een politieagent. Zoals bekend is, werd hierbij de 24-jarige student C. V. N„ toen hy op de vlucht sloeg, met een revolverschot door de agent zwaar in de buikstreck gewond. De behandeling van de eigenlijke zaak eiste niet veel tijd: Verdachte N. erken de de hem ten iaste gelegde feiten en de agent-verbalisant die het schot had gelost behoefde zelfs niet als getuige op te treden. De officier van Justitie gaf een samen vatting van het gebeurde in die nacht van Zaterdag en Zondag: het groepje jongelui, waartoe verdachte behoorde, was aangeschoten en luidruchtig. Het sloeg de aanmaningen van de surveille rende agent in de wind, en toen deze een der jongelui, C. V. N„ wilde arresteren, hielpen zijn vrienden hem zich van de agent los te rukken. De agent achtte de orde ernstig verstoord. De officier was van oordeel, dat de situatie toen een drastisch optre den van de agent eiste, daar de po litie en haar gezag anders aan be spotting zouden zijn prijsgegeven. Daarom moest de politieman wel zijn vuurwapen trekken en de schoten lossen. In verband met de ernstige verstoring van de openbare orde en het verzet te gen de politie eiste de officier van Jus titie een maand gevangenisstraf. Mr. A. Schoon, Maastricht, meende dat deze ei^ blijkbaar was geïnspireerd op de tragische gevolgen van wat hy als een studentikoze luidruchtigheid bestem pelde, maar waarvan niemand dé ern stige gevolgen had kunnen voorzien. De verdediger betoogde, dat de ernstige ge volgen van het geïncrimineerde buren- De katechismus stout helaas meer op het papier dan in ons hart gerucht zeker niet strafverzwarend mo gen zijn voor verdachte. De agent had rekening moeten houden met de voorschriften om trent het gebruik van een vuurwa pen, dat alleen redelijk en gematigd mag geschieden. Hier, waar het een vluchtende arrestant betrof, die geen gevaar meer kon opleveren, had ze ker geen revolver gebruikt mogen worden. Dit wapengebruik noemde mr. Schoon rigoureus. De politierechter veroordeelde ver dachte daarna tot 100 boete of 50 da gen hechtenis en een maand voorwaar delijk (proeftijd twee jaar). De officier deelde mede, dat er tegen de 24-jarige C. V. N., die zwaar gewond in het ziekenhuis ligt, geen vervolging zal worden ingesteld, omdat hij door zijn ernstige verwonding al zwaar ge straft is. Naar eerst thans bekend wordt, heeft zich op een afgelegen boerderij in de buurtschap Broekland, onder Raalte, in de nacht van 30 op 31 Januari een fa miliedrama afgespeeld, waarbij ben der bewoners, de 34-jarige W. Kin een gierput nabij het huis is verdronken. Op deze boerderij, het „erve „Schut te", woonde een oude moeder tezamen met drie ongehuwde kinderen en een bejaarde oom. In de vroege morgen van 31 Januari miste de oudste der kinderen, de 35- jarige zoon Grades, zijn 34-jarige broer Willem en zijn 32-jarige zuster Dina. Grades waarschuwde tenslotte de op enige afstand wonende boeren, die nog in het duister Dina vonden, weggedo ken in een tamelijk droge sloot. Zij was in nachtgewaad en gaf te kennen, naar buren mededeelden, die nacht „met dui vels te hebben gevochten". Men vond tenslotte in de gierkelder het lijk van de boer. De put was afgedekt met twee houten deuren waardoor men aannam, dat hier geen zelfmoord in het spel was. Er wordt een nader onderzoek in gesteld. De 32-jarige Dina K. is opgenomen in de psychiatrische inrichting „Brink- greven" te Deventer.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1