Amerika wil vier divisies extra naar Europa zenden FORMATEURS POGEN HARDNEKKIG Psychiatrie en BASIS TE VERBREDEN nister Spitzen. Zij houden dus hard KGClltSpFclitilV. Ambonese militairen niet naar Nederland vertrokken MANUS OLY IN GESTOLEN AUTO TROTSEERT POLITIE Marshall: Congress moet Eisenhower geen beperkingen opleggen DE VERBONDEN TROEPEN ONTZETTEN TSJIPJONG Slachtoffer van krijgslist Buiten eigen toom willen zij hier en daar nog een paard inspannen D Band lekgeschoten, verder op een geleende fiets" Luitenant door jeep gedood Tot hoofd en hart Groeneveld en Kiineman krijgen hun kans I „Verdediging van Europa geen hopeloze taak" h Het weer. tuit.-kolonelDen Ouden verraderlijk gedood Mr. Stikker plotseling weifelmoedig Waarborgen gevraagd omtrent toekomst fff Toestand Mgr. Hopmans zeer ernstig Gevallen in Korea Mao Tse Toeng door beroerte getroffen? W nUKKIO befoteymduy! Wild-West in Nederland 111 jPPPPs J in voorlopig Ned. Elftal VRIJDAG 16 FEBRUARI 1951 74e JAARCANG No. 24999 Afwezig op receptie in Russische ambassade LEDEREN KLEDING Wilde jacht BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Umuiden: Bonifaciusstr. 27. tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 'S avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Ruti. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave vae redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. Amerikaanse minister van defensie, George Marshall, heeft Donderdag •Medegedeeld, dat de V.S. nog dit jaar vier extra divisies met in totaal 100.000 •Man naar Europa zullen zenden. Hij zeide niet wanneer deze divisies ver dekken. In zijn verklaring, die hij voor de Senaatscommissie voor buiten landse zaken en de strijdkrachten aflegde, zeide hij uitdrukkelijk toestem- Ihing van president Truman gekregen te hebben om met de commissies te 'Preken over de juiste sterkte van de landstrijdkrachten, die de V.S. van plan sün in de huidige critieke toestand in Europa te houden. Er schuilt een KToter gevaar voor Amerika's veiligheid in het verzwakken van het moreel van zijn bondgenoten door hen in onzekerheid te laten dan in het openlijk bekend maken van cijfers, zo betoogde hij. De V.S. wensen ongeveer zes divisies in Europa te legeren. Er zijn reeds twee Amerikaanse divisies in Duitsland, zodat er nog vier extra gezonden zouden moeten worden. Volgens Marshall zou het welslagen of het mislukken van het plan voor de ver dediging van het Noord-Atlantisch ge bied in de eerste plaats afhangen van de steun, die de bondgenoten van de V S. er aan zouden geven, en in de tweede plaats van de wijze, waarop het door generaal Eisenhower en de staf, die hij thans bezig was om zich heen te verza melen, zou worden uitgevoerd. Marshall herinnerde er aan, dat gene raal Eisenhower in zijn jongste getuige nis had verklaard, dat de Amerikaanse strijdkrachten slechts een klein gedeelte zouden uitmaken van de voorgestelde geïntegreerde strijdmacht, waarvan het grootste deel door de West-Europese landen zou worden geleverd. Dit gold in het bijzonder voor de landstrijdkrachten, aldus Marshall. Daarentegen zou de Amerikaanse bijdrage in lucht- en vloot- strijdkrachten naar verhouding groter zijn. Ook wat betreft de productie van munitie. Marshall drong er krachtig op aan, dat het Congress niets zou doen, waardoor de handen van Eisenhower gebonden zouden worden, doordat er beperkingen gesteld worden aan het aantal troepen onder zijn opperbevel. De voorgestelde zes Amerikaanse divisies zouden een on derdeel vormen van de strijdmacht van ongeveer 40 divisies, waarover Eisen hower mettertijd het bevel zal voeren Op een vraag, of hij de verdediging van Europa tegen agressie geen hopeloze taak achtte, antwoordde Marshall: Neen. Senator Byrd vroeg, of een bewape ning van Duitsland niet een aanval van Rusland op Duitsland zou uitlokken Marshall zei, dat dit de strekking van de Russische propaganda was geweest. Hij meende, dat de Russen hierdoor wil len bereiken, dat „wij niets doen". George Marshall Verwachting tot Zaterdagavond: Voor de Westelijke helft van het land: Overwegend zwaar bewolkt met enige regen. Matige tot krachtige Zuidelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Voor de Oostelijke helft van het land: Half tot zwaar bewolkt, met plaatselijk enige regen. Mogelijk ook hier en daar enige sneeuw. Matige, tijdelijk vrij krachtige Zuidelijke wind. Weinig verandering in tempe ratuur. Zon: 7.54—17.56; Maan: 12.35—6.08. Acht uur heeft een geallieerde hulp colonne Donderdag nodig gehad om zich «en weg te banen door de omsingeling fan Tsjipjong en de Frans-Amerikaanse bezetting te ontzetten. Het garnizoen heeft twee dagen lang het hoofd ge boden aan massale infanterie-aanvallen en daardoor een belangrijke bijdrage Keleverd om het centrale front voor een "•storting te behoeden. Tsjipjong is het linker bolwerk van 32 km. lange geallieerde linie, welke °ver besneeuwde bergen en valleien "aar Wonju loopt de toegangspoort tot het Zuid-Oosten van Korea. Aan het Westelijk front opereerden geallieerde patrouilles ten Noorden van het vliegveld Kimpo, ten Noord-Westen fan Seoul aan de monding van de Han. Bij een Amerikaanse aanval op een heuvel, vier km. ten Zuid-Oosten van Seoul, is ongeveer de helft van een Chinees bataljon gesneuveld of gewond. De overlevenden vluchtten in de richting fan de Han, maar geen van hen heeft onder het moordende vuur van de Ame- •■'kaanse infanterie de rivier levend kun nen bereiken. Het heldere weer stelde de vijfde Amerikaanse luchtmacht in staat het fecord aantal van 696 vluchten te ma ken. Deze werden hoofdzakelijk ter on- Luitenant-kolonel M. P. A. den Ouden T® enkele officieren van zijn staf zijn "et slachtoffer geworden van een krijgs- lst- aldus heeft volgens United Press efste luitenant T. de Haan, officier van inlichtingendienst, die het drama met 'Ken ogen heeft zien voltrekken, mede gedeeld. Ongeveer 40 Chinese soldaten, in Zuid- Jtoreaanse uniformen gestoken en voor- j,e# fan Amerikaanse wapens, kwamen ISVa "tlag i-i- de commandopost van het derlandse bataljon nabij Wonju bin- vroegen munitie en openden, nadat eni 111111 verzoek was voldaan, zonder e waarschuwing het vuur op de niets „«rmoedende dersteuning van de landstrijdkrachten aan het centrale front uitgevoerd. In het communiqué van het achtste lager wordt gezegd, dat aan het centrale front het aantal vijandelijke gesneuvel den 148 maal zo groot was als dat van de verbonden troepen. Woensdag verloor de vijand aan alle fronten 10.593 man, waardoor het totaal sinds 25 Jan. de dag, waarop het be perkte geallieerde offensief begon ge stegen is tot bijna 100.000 doden, gewon den en krijgsgevangenen. Na zijn bezoek aan West-Europa, waar hij de landen van het Atlantisch Pact bezocht, heeft generaal D. D. Eisenho wer zich via de radio ere de televisie tot het Amerikaanse volk gericht. De kijkers aan de ontvangtoestellen zagen de generaal zittend aan zijn schrijftafel en kregen de indruk, dat hij zijn rede öf van buiten geleerd had, öf improvi seerde. De werkelijkheid was echter anders: onder de televisie- en filmcame ra's stonden grote kaarten, waarop de gehele rede in duidelijke letters stond afgedrukt. „Ike" had niets anders te doen dan te lezen en, als de tekst op een blad tere einde was, een teken te ge ven aan de man, die voor het verwisse len van het blad moest zorgen. Foto boven toont generaal Eisenhower zoals dekijkers aan de televisietoestellen hem zagerC. De foto onder toont wat gene raal Eisenhower tijdens het uitspreken van zijn rede zag. (Van onze parlementaire redacteur) Gistermiddag schreven wij, dat de stemming rondom de kabinetsformateurs mismoedig was. Op het moment, waarop deze regels geschreven worden, is het de nacht van gisteren op vandaag, en onder het voorbehoud, dat wij niet onder het bed liggen van een der kabinetsformateurs, durven wij toch wel de veron derstelling aan, dat zij er geen van beiden opgewekt zijn ingestapt. Politieke situaties kunnen snel veranderen, schreven wij gistermiddag, misschien zijn de kabinetsformateurs weer in gloria vóór deze regels onder de ogen der lezers komen. Maar wjj houden het er voorlopig maar op, dat het aardig misloopt. Doch al zou het niet mislopen en al zou hun toeleg alsnog te elfder ure slagen, reden om zich er rekenschap van te geven wat de formateurs dan, al of niet met succes, getracht hebben te doen, is er in elk geval. voort uit de verantwoordelijkheid van de K.V.P. en de P.v.d.A. Als het hun taak en hun recht is in betere dagen de politiek van het land te maken, dan is het thans ook hun recht en hun plicht dit te doen in kwade dagen. Als het volk in zijn grootste en breedste lagen slech te dingen moet aanvaarden, dan toch alleen uit de handen van de partijen waar het in overgrote meerderheid zijn vertrouwen aan heeft geschonken. Als aan het volk een ideaal, een doel, een leidende gedachte moet worden inge geven, dan toch alleen door de partijen die het zelf aan het hoofd van het po litiek bestel heeft gebracht. Wat hebben zij geprobeerd te doen? In het wezen van de zaak, zo moeten wij u om te beginnen in herinnering bren gen, wordt Nederland geregeerd door twee partijen, de beide grootste. Parle mentair, extra-parlementair, program matisch of cameleontisch, geregeerd wordt Nederland door twee partijen. Wat zich ook afspeelt in de politieke wereld, als het er op aankomt worden de P.v.d.A. - en de K.V.P. naar elkaar toegedreven en als het geheel en al tot een essentiële politieke beslissing komt, staan zij meestal geheel alleen bij el kaar. In de periode, die nu gaat aanbreken valt er voor de socialisten bepaald niet veel eer te behalen, nog minder dan voor de K.V.P., voor wie de eer trouwens ook niet groot is. Nochtans zijn het deze beide partijen, die samen het land moe ten regeren en die er dan ook niet aan denken om dit na te laten. Dit doen wel alle andere partijen; zij kunnen zich die weelde dan ook veroorloven. Dit vloeit De „Kota Inten" en het passagiersschip „Atlantis", die Ambonese militairen uit Surabaja naar Nederland zouden ver voeren, zijn niet vertrokken, aldus een mededeling van de Nederlandse leger leiding in Indonesië aan Aneta. Deze Ambonese militairen van de Kon. Land macht, in totaal met hun gezinnen ten getale van tweeduizend personen, had den zich bereid verklaard, naar Neder land te vertrekken, docli hun leiders voelden zich, volgens een mededeling hunnerzijds aan de commandant der Ne derlandse troepen te Surabaja, niet ge heel gerust en hebben aan de Ambonese delegatie in Nederland, die onder leiding staat van de sergeant-majoor Aponno, telegrafisch om instructies verzocht. Eer der hadden de contingenten Ambonese militairen te Djakarta, Tjimahi en Se- marang reeds geweigerd naar Nederland te vertrekken. Via de Ambonese militairen van de K.L. te Semarang ontvingen de leiders te Surabaja Donderdag het volgende te legram van Aponno: „Afvoer van welke aard ook zonder beslissing van de dele gatie in Nederland geschiedt buiten ver antwoordelijkheid dier delegatie en der halve op eigen risico. Op het ogenblik worden informatieve besprekingen ge houden omtrent de afvoer. Zonder waar borgen van de Nederlandse regering om- te* r? M.6. y.-': c trent de toekomst der Ambonese mili tairen na hun aankomst in Nederland wenst de delegatie de afvoer naar Neder land niet goed te keuren." Beïnvloed door dit telegram hebben de Ambonese militairen der K.L. te Sura baja geweigerd aan boord te gaan. Slechts 157 personen, wier bagage zich reeds aan boord bevond, zijn scheep ge gaan. De Nederlandse legerleiding be treurt de beslissing van deze Ambo nese militairen, daar zij zich blijk baar laten leiden door Aponno in Nederland en een klein aantal lei ders in Indonesië, die het er op aan leggen, de kwestie van de afvoer der Ambonese militairen op de lange baan te schuiven. De Nederlandse legerleiding deelde aan Aneta nog mede, ervan overtuigd te zijn, dat het grootste gedeelte van de Ambonese militairen te Surabaja het niet eens is met de beslissing van Apon no. Men betreurt het, dat blijkbaar door enkele leiders de overige Ambonese mi litairen in hun beslissing niet vrij wor den gelaten. De toestand van Z. H. Exc. Mgr. P. A. W. Hopmans, bisschop van Breda, is, naar wjj heden vernamen, zeer ernstig. Het einde kan ieder ogenblik worden verwacht. Het zijn de K.V.P. en de P.v.d.A., die samen de wagen moeten trekken. Men mag er desnoods hier en daar een veu len bijspannen, dat al naar het bevalt wat meetrekt of weer eens uit het tuig loopt, het blijven deze beide zware hor sen, die onveranderlijk in het tuig lig gen. Dit is geen kwestie van aangenaam of niet aangenaam. In de politiek telt in werkelijkheid dit soort smaakover- wegingen niet. Men doet iets, omdat de werkelijkheid het uitwijst. Om redenen, die al zo vaak belicht zijn, dat wij ze hier kortheidshalve niet opnieuw naar voren brengen, heerst bij de K.V.P. het hardnekkig verlangen om niet alleen met da P.v.d.A. te moeten trekken, maar er zoveel mogelijk andere trekkers bij te halen. Zelfs is de P.v.d.A. daar op de duur ook iets voor gaan voelen; per saldo ontstaat er, als men altijd maar naast elkaar in het tuig ligt, een zekere wisselwerking. Men wil er dus andere partijen bijhalen en droomt ervan, dat een kabinet van alle par tijen hèt nationale kabinet zou zijn, dat het politieke verlangen van het complete volk (uitsluitend minus de communisten) zou realiseren. In 1948 heeft men met alle geweld en toen zelfs nog tegen de heftige tegen stand van de P. v. d. A. in de basis ver breed. Wat is er met die basis gebeurd? Zij is eerst ondermijnd door de onbe trouwbaarheid der V.V.D.; daarna is zij afgebrokkeld aan de C.H.-hoek en ten slotte is zij finaal gebroken op de V.V.D.- vleugel. De verbrede basis is mislukt. 3 oor degenen, die de situatie kunnen zien, zoals wjj die boven schetsten, is dit niet verbazingwekkend, voor hen is dit min of meer de consequentie van haar onnatuurlijk, geforceerd karakter. Die partijen hebben geen essentiële, geen innerlijk onafwijsbare, doch slechts een tactische binding tot de regering van K.V.P. en P. v. d. A. Welke les hebben onze politieke leiders echter getrokken uit deze mislukking? Geen andere dan dat zjj de basis nog breder willen maken. Dit trachten dan ook de beide Kabi netsformateurs te bereiken. Doch zij doen het heel anders dan de heer Stik ker zich dit aanvankelijk had voor gesteld. Hij wilde tenminste een echte brede basis, een structurele verande ring in het fundament der regering. Daar hebben de P.v.d.A. en de K.V.P echter niets voor gevoeld. Zij konden dit ook niet, want zij zijn nu eenmaal geroepen om samen ts regeren en het bloed kruipt waar het niet gaan kan Zij willen dus wel de basis zogenaamd verbreden, maar zij willen geen zétel prijsgeven, tenzij de kleurloze van mi nister Spitzen. Zij houden dus hard nekkig vast aan hun consistente kern en stellen bovendien samen het rege ringsprogramma op. Daarna gaan zij kijken hoe zij buiten hun eigen toom hier en daar nog een paard kunnen in spannen. Zo ziet men dus hoe de formateurs bezig zijn efemere ministersposities te creëren. Om te beginnen probeerden zij of de heer Tjarda van Starken- borgh misschien toch niet een andere man was dan de grote, ingeworteld evenwichtige figuur, zoals het hele volk hem kent. (Men bood hem. ter wille van zijn politieke achtergrond, aan een mi nisterschap zonder portefeuille, het geen ongerijmder was dan een porte feuille-ministerschap, waartegen de heer Tjarda, gelijk eenieder in de po litieke wereld weet, een diepe aversie heeft. Als lid van de Atlantische Defensie raad, die is opgezet met de bedoeling, dat daarin zouden zetelen de plaats vervangers van de ministers en dus geen ministers, kon hij een der gelijk ministerschap in het geheel niet gebruiken. Maar bovendien: als de heer Tjarda geen verantwoordelijkheid voor een politiek wil aanvaarden, hoe zou deze bij uitstek helder en objec tief oordelende man daar dan toe ge bracht kunnen worden, wanneer hij een functie zou moeten vervullen, die het hem grotendeels onmogelijk zal maken in de Ministerraad te zijn en dus zijn invloed op de politiek, waar voor hij mede verantwoordelijkheid draagt, tot gelding te brengen? Men staat hier verbijsterd stil. De heer Tjarda intussen bleek toch inder daad, de heer Tjarda te zijn, die wij kennen, en weigerde. Daardoor niet wijzer geworden, gingen de formateurs een ook nogal heldere man als prof. Do Gaay Fortman vragen of hij mis schien iets voelde voor een te im proviseren functie van minister zon der portefeuille voor de opvoering der productiviteit. Prof. De Gaay Fortman, die beslist geen prikkebeen schijnt te zijn, bedankte voor de eer. Intussen hadden de formateurs gepro beerd de C. H.-man. ir. Staf te win nen, tenminste voor een reële porte feuille: die van Verkeer en Waterstaat De heer Staf, die heel andere pijlen op zijn boog draagt en pijlen, die waar schijnlijk veel meer 's lands belang treffen verzet zich hevig tegen het aanvaarden van een portefeuille, waarvan niemand hem kan wijsmaken, dat 's lands belang daarom roept. De opzet van de formateurs schijnt dus bijna geheel of gedeeltelijk mislukt te zijn. En intussen krijgen de formateurs nu moeite met de heer Stikker. De minister van Buitenlandse Zaken is plotseling weifelmoedig geworden en Joost mag weten, waarom hij dat nu is. Wij weten niet welke argumenten de heer Stikker precies voor zijn onverwacht opgekomen weifelmoedigheid opgeeft, maar enkele dingen weten wij toch wel. In de eerste plaats kan het hem, die zich altijd ver zet heeft tegen een tweede minister aan Zijn departement, nooit aangenaam ge weest zijn zulk een tweede minister naast zich te krijgen. Het plan daartoe heeft zijn positie bedreigd en onder graven. Maar het is mislukt en dit maakt nu plotseling de positie van de heer Stikker weer veel sterker. Wij trekken geen conclusies, wij teke nen een beeld, zoals het zich aan het eind van een dag, waarop wij de situatie rijpelijk overwogen hebben, aan ons op dringt. Maar het lijkt, alsof er op het ogenblik voor de zonde der onwaarach tigheid geboet wordt. e procureur-generaal bij de Am sterdamse rechtbank, mr. Fabius, heeft een hartig woordje gezegd over de psychiatrische rapporten, die over verdachten worden uitgebracht. Nog nooit", aldus zei mr. Fabius, „heb ik in mijn loopbaan een psychiatrisch rapport onder ogen gekregen, waarin geconcludeerd werd. dat de onderzoch te verdachte de cel in moest. Nog nooit heeft een dokter in zijn rapport ge zegd: deze man is een schurk. Iedere dokter zegt altijd, dat niemand in de gevangenis thuishoort. Om deze reden sta ik altijd ietwat sceptisch tegenover de medische rapporten". We moeten deze uiting van ture- luursheid natuurlijk in haar algemeen heid met een korreltje zout nemen, want wel degelijk worden verdachten door de psychiaters wel eens volledig toerekeningsvatbaar geacht, zij het ook zelden. Maar in mr, Fabius' boutade schuilt niettemin een behartigings- waardige kern van waarheid. De ont wikkeling van de psychiatrie in de laatste decenniën leidt er maar al te vaak toe, elke gedraging van de mens, waardoor hij in botsing komt met het strafrecht, te verklaren uit een psy chische afwijking, een zielkundig ge brek, een verminderde of geheel afwe zige toerekeningsvatbaarheid. Het lijdt geen twijfel, dat het besef van schuld en van eigen verantwoordelijkheid in het algemeen daardoor op den duur in ernstige mate kan worden ondermijnd en het bewustzijn, dat de mens een vrije wil bezit, die hij naar believen ten goede en ten kwade kan gebrui ken, kan worden geschaad of zelfs ge heel teniet gedaan. Een wereld, waar in de misdaad alleen maar als een ge volg van psychische afwijkingen en nooit als welbewuste schuld zou wor den beschouwd en behandeld, zou een gekkenhuis worden vol meer of min der, maar nooit ten volle voor hun misdragingen verantwoordelijke psy- chopathen. De kerngezonde beginselen van schuld en boete zouden er ver dwenen zijn en vervangen worden door een mededogen met alleen maar ziels zieken. Er zou geen plaats meer zijn voor een gerechtvaardigde straf, want waar geen schuld aanwezig geacht wordt kan ook geen straf worden op gelegd, doch kunnen alleen maar vrij problematische pogingen tot genezen worden beproefd. Nu willen wij geens zins ontkennen, dat de wereld van heden met haar complicaties en be droevende gang van zaken veelal meer de indruk van een gekkenhuis dan van een gezonde en normale samenleving maakt, maar dat komt voor een deel juist door de door Freud en zijn op volgers gelanceerde en uitgebouwde theorieën, die op hoogstbedenkelijke wijze geleid hebben tot zowel voor de gemeenschap als voor de individuen gevaarlijke overdrijvingen, generalisa ties en eenzijdigheden. Wij achten de uitlating van mr. Fabius dan ook geenszins inopportuun. Integendeel, op grond van onze katholieke beginselen betreffende goed en kwaad, de vrije wil en de verantwoordelijkheid van de mens voor zijn daden, een verantwoor delijkheid, die de rechtvaardigheid Goas het recht geeft om van ons eens rekenschap te vragen, moeten wij zijn woorden onderschrijven, voor zover zij wijzen op een ongezonde zucht van de moderne psychiatrie om misdragingen, tot uitingen van abnormale zielsafwij- kingen te verklaren. Deze zucht mis kent de geneigdheid van de natuur van de mens tot het kwaad, een geneigd heid, die het gevolg is van de erfzonde, en die alleen door uit vrije wil mede te werken met Gods genade kan wor den overwonnen. REFLECTOR. In Parijs is gisteren de conferentie over een Europees leger geopend. Een over zicht van de zaal tijdens de openingszitting. Nederlandse militairen. e»> "mandant Den Ouden viel bij het etste salvo. f. youin van Er wjf v°lgde een verwoed gevecht atj„i..,8en man. In het verloop daarvan Vatten de indringers brand. Het op- Vij7??lende vuur was het signaal voor W?''jke mortiergroepen in nabijge- heuvels om een bombardement op ta| ."MJwandopost te beginnen. Een, aan- "Hngers werd gedood door eigen wervuur. De anderen ontsnapten. ,refjer'nK maakt bekend, d;-t tot *ctie i*e".wezen op 3 Febr. j.l. i dens j «erste j. i rea >s gesneuveld de soldaat van Djjk, legemum- «ïld "521003, afkomstig uit Doesburg "at hij ruste in vrede. De opening van de conferentie over de organisatie van het Euro pees leger is gisteren te Parijs niet in volmaakte orde en rust geschied. De voor die dag door de communis ten opgezette betogingen tegen de deelneming van Duitse gedelegeer den in communistische termino logie SS-generaals waren door de autoriteiten verboden, maar toch de monstreerden nog een vijfduizend communisten in de omgeving van de Opera. Zeven duizend agenten hiel den hen in bedwang en arresteerden 500 betogers- Een leger van fotografen had zich bij de ingang van de Opera opge steld. Bij het binnenkomen van de gedelegeerden maakte een enkele fo tograaf plichtmatig een plaatje, maar toen tussen de voorrijdende Rolls- Royces en Cadillacs een eenvoudige kleine Duitse Mercedes werd opge merkt, kwamen allen pas in actie. „Et vbila les gars", riep er een. Daarop hadden zij het blijkbaar ge munt. Van Nederlandse zijde kwamen in een welonderhouden diplomatieke Cadillac aangereden de Nederlandse gezant te Parijs, mr. C baron van Boetzelaer, kolonel Mathón, de heer Stuyt van Buitenlandse Zaken en de heer Liefring van Economische Za ken. Mao Tse Toeng, het staatshoofd van de Chinese volksrepubliek, heeft volgens U.P. een beroerte gekregen. Het officiële rood-Chinese persbureau „Nieuw-China" meldde dat Mao niet aanwezig was op een receptie in de Russische ambassade te Peking ter viering van de eerste verjaardag van het Chinees-Russische vriendschapsverdrag. De beroerte zou een gevolg zijn van te grote inspanning. Een Chinese hart specialist, die Mao onlangs heeft be handeld zou het dringende verzoek hebben ontvangen zich opnieuw naar Peking te begeven. Ook Stalin heeft on langs enkele Russische hartspecialisten naar Peking gezonden. Advertentie BaRTELOORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Gisteren werd de politie te Soest ge' waarschuwd, dat een auto naderde, die in Heerde was gestolen. Een patrouille toog naar de Rijksweg, waar spoedig de bedoelde wagen met grote snelheid na derbij kwam. Op een stop-signaal van de politie gaf de bestuurder nog extra gas en reed pardoes op de patrouille in die slechts door ijlings opzij te sprin gen zich in veilgheid kon stellen. Men had met iets dergelijks rekening gehou den: de revolvers waren tevoren al klaar gehouden. Direct werden enkele schoten op de wegstuivende wagen afgevuurd, aanvankelijk zonder resultaat. Toen men de achtervolging had ingezet, werd de auto spoedig ontdekt; met een door schoten band'had de dief de wagen op de Rijksweg voor het paleis Soestdijk achtergelaten. Op een gestolen fiets heeft hij zijn tocht voortgezet. De man, Manus Oly, een berucht inbreker, die enige da gen geleden uit de voormalige mare chaussee-kazerne te Wormerveer wist te ontsnappen, is voortvluchtig. Oly heeft een zeer groot agntal dief stallen op zijn geweten. In 1948 werd hij deswege veroordeeld en kort geleden werd hij voorwaardelijk in vrijheid ge steld, waarbij hem bijna anderhalf jaar gevangenisstraf voorlopig werd kwijt gescholden. Nauwelijks weer op vrije voeten vatte Oly zijn oude beroep weer op en weldra waren zijn sporen gevon den in Hattum, op de Veluwe en ten Noorden van het IJ. De Rijkspolitie in Apeldoorn wist hem de vorige week te arresteren en op zijn reis langs de di verse politiegroepen, die zijn opsporing hadden verzocht, kwam hij ook te Wor merveer. In de nacht van Maandag op Dinsdag wist hij daar uit de kazerne te breken, kort nadat hij de diefstal van twee auto's, drie fietsen en een partij kaas had bekend. In de nacht van Woensdag op Donderdag trachtte hij zijn slag te slaan te Heerde op de Veluwe. Hij stal volgens de door hem altijd gevolg de methode, eerst eert auto en brak daarna bij een manufacturenwinkel in. De auto werd volgeladen, maar de dief stal werd voor Manus te vroeg ontdekt namelijk vóórdat hij kans had gezien weg te komen. De politie werd gewaar schuwd en een wilde jacht ontstond. BH -.5%:-'**:y V Op de weg naar Amsterdam, die hij had ingeslagen werden op ver scheidene plaatsen politiepatrouilles opgesteld om hem aan te houden. Eerst te Hoevelaken, daarna in Amersfoort en nabij Soest. De beide eerste posten passeerde hij met ra zende snelheid, zich niet storend aa» de schoten, die op 'm werden gelost. Ook in Soest leek het aanvankelijk, dat hq zou ontsnappen. De politie zoekt thans met verdubbel de energie naar de vluchteling. Zij hoopt daarbij op de medewerking van de be volking, temeer daar Oly door zijn bruut optreden nog meer vernielt, dan steelt. Het feit bijvoorbeeld, dat hij de gesto len auto's, na ze gebruikt te hebben of tegen een boom oprijdt, of in het water laat verdwijnen, is voor zijn optreden kenmerkend. Zijn signalement luidt: lang ongeveer 1.77 meter, donkerblond, flink postuur, lichtblauwe ogen. Martin Colos Harman op het eiland Limdy in het Kanaal van Bristol moest een gedeelte van zijn veestapel, 23 ponnies, 17 koeien en een kalf naar de markt te Barnstaple op het vasteland vervoeren. De boot, die een geregelde verbinding van het vasteland op het eiland onderhoudt, was buiten dienst en het wintervoed sel voor de dieren raakte op. Goede raad was duur. De Britse Marine trad echter als redster in de nood op Zij stuurde een landingsvaartuig en met deze moderne „Ark van Noë" kón Harman zijn dieren' naar de markt vervoeren. Bij een militaire avondoefening in de omgeving van Apeldoorn is Woensdag, naar eerst thans is bekend geworden, de eerste luitenant van het depot der Ko ninklijke Marechaussee, W. S. Eschau- zier uit Den Haag, nabij de halte Assel door een jeep overreden en op slag ge dood. Wij zijn niet op aarde om ell uur in centen uit te drukken Arbeid zal altijd onbetaalbaar blijven Het voorlopig Nederlands elftal, dat Woensdag 21 Februari a.s. in het Olym pisch Stadion te Amsterdam een oefen wedstrijd speelt tegen de« Engelse eer ste divisieploeg Middlesbrough, is als volgt samengesteld: Doel: Kraak (Stormvogels). Achter: De Jong (ADO) en Schijve- naar (EDO). Midden: Van Schijndel (SVV). Ter louw (Sparta) en Biesbrouck (RCH). Voor: Van der Tuyn (HDVS). Küne- man (HBS), Van Melis (Eindhoven), Lenstra (Heerenveen) en Groeneveld (Haarlem). De wedstrijd, welke wordt geleid door scheidsrechter Karei van der Meer- begint om 15.30 uur.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1