I 28 woningen in Kostverlorenpark bijna gereed 50 JAAR TRADITION Wielrijder door dalende spoor boom gewond Pyjama's BETER dan het allerbeste STICHTING R.K. AMBACHTSSCHOOL WEER IN DE RAAD Landsadvocaat: Regering moet vrije hand gelaten worden I Subsidie volkslectuur ten plattelande De moderne katholieke roman in Engeland zANDvooRT j Winnaars sportprijsvraag VIRGINIA- TRADITIE BAKKER's BEHANG Meerderheid B. en W. blijft ervoor ijveren Zaak-Ambonezen voor Hoge Raad Verdediger: Waarom niet naar N.-Guinea? AGENDA Beseft de schoonheidscommissie het belang van haar taak? IN Tegen overwegwachter 4 maanden geëist wegens roekeloosheid en vals proces-verbaal gasfornuizen Burengerucht door soldaten uw matrassen reparatie i RELIDE horloge 'T SILVER STOEPKE koffernaaimaching Lincol VRIJDAG 16 FEBRUARI 1951 PAGTNA 2 w 1 Jaarvergadering Stille Omgang Haarlemse leerling-vliegers naar Amerika Jongen van verdrinkings dood gered Haarlemse Klaverjasbond voor Bedrijfsverenigingen Lezing voor Adelberts- vereniging t VIRGINIA VOOR DE HAARLEMSE RECHTBANK OUDE GROENMARKT 16-14 HAARLEM - TELEF. 11266 Burgerlijke Stand BEËDIGING OFFICIER Plechtigheid op Marine hospitaal Weekend Stadsschouwburg Jubileum G. J. W. Vreman Watertoren krijgt lift GEMEENTERAAD VAN BLOEMENDAAL Als de Man naar Zandvoort zou verdwijnen Spreekuur wethouder Stille Omgang Waterstanden Door onze grote voorraad zonder prijsverhoging HAARLEMS MATRASSEHHWS H. DE GRAAFF Poetsextract Schoencrême W rij f w a s KOOP NU BEHANG' GROENE ELECTR. JAN GEYLVOET Jr. MEUBEL WAS moet van j-, 15 Juni 1949 heeft de raad afwijzend beschikt od het verzoek van het bestuur der stichting tot bevordering van het R K. nijverheidsonderwijs in Haarlem en Omstreken om te verklaren, dat de oprichting en in stand houding van een R. K. Ambachtsschool in Haarlem nodig werd geoordeeld. Na kennisneming van dit besluit heeft het bestuur zich krach tens de weg tot de Koningin gericht met het verzoek de oprichting desniettemin te willen goedkeuren. Gedeputeerde Sta ten van Noord-Holland hebben dit ver zoekschrift nu wederom in handen van de raad gesteld en B. en W merken daarbij het volgende op: Zowel uit de verkregen inlicht'ngen als de argumen ten van het bestuur menen wij te mogen concluderen, dat de stichting van een tweede ambachtsschool nog evenzeer gewenst is als twee jaar geleden. Nieuwe feiten of omstandigheden, welke het oor deel zouden moeten wiizigen, hebben zich niet voorgedaan. Weliswaar kan de bestaande ambachtsschool aan de Kle verparkweg met toepassing van een be scheiden selectie nog steeds in de aan wezige behoefte voorzien, doch wanneer het aan'al inwnhers bli'ft toenemen en nieuwe industrieën worden gevestigd of bestaande zullen worden uitgebreid, zou de tiid niet ver af meer ziin dat de leer lingen wegens gebrek aan plaatsruimte zouden moeten worden afgewezen, hoe wel zij de capaciteiten om het onderwiis aar de school met vrucht te kunnen vol gen, bevitten. De school heeft ruimte voor 386 leerlingen. Aan het begin van de cursus waren er 543. Dit aantal is later teruggelopen tot 515. Voor de vol gende cursus wordt echter weer een stijging "an het aantal leerlingen ver wacht vooral ook omdat de cursus dan niet meer in Aoril maar in September zal aanvangen. Hierdoor zal een betere aansluiting worden verkregen aan het lager onderwijs. Het bestuur van dg am bachtsschool meent dit wel te moeter, betwijfelen, omdat de toelating per 1 April algemene bekendheid genoot, doch de inspecteur van het nijverheidsonder wijs denkt daar anders overHet bestuur van het R K nijverheidsonderwijs meent dat de bestaande ambachtsschool zeer zeker in opnemingscapaciteit zal tekort schieten wanneer het plan van de rege ring om aan de ambachtsscholen een voorbereidend leerjaar te verbinden wordt verwezenlijkt. Hoewel de uitvoe ring van dit plan nog niet vaststaat me- TJit een schrijven van de provinciale commissie voor de subsidiëring van volkslectuurvoorziening ten plattelande gericht aan de Prov. Staten van Noord- Holland. blijkt, dat één lid dier commis sie zich er moeilijk mee kan verenigen, dat er volgens de betrokken toelichting van Ged. Sta+en eventueel subsidies met terugwerkende kracht zullen worden ge geven. Een lid van Ged. Staten heeft daaron geantwoord, dat afgezien van het feit. dat in andere gevallen ook subsidies met' terugwerkende kracht verleend zijn, in casu geheel buiten de schuld van de re- questrerende verenigingen, de bestude ring en de voorbereiding van deze aan gelegenheid veel tiid gekost heeft, waar dóór b.v. ten aanzien van de Katholieke C&rëtrale eerst na meer dan twee jaren een beslissing van de provincie tot stand komt. Door deze laatste omstandigheid heeft de Katholieke Centrale reeds van de provincie geen tegemoetkoming ge kregen in de inrichtingskosten: uiteraard heeft zii deze reedes gemaakt en daar voor zelfs schulden gemaakt. De R.K Openb. Leeszaal en Bibliotheek te Haar lem heeft haar geholpen door tijdelijke beschikbaarstelling van boeken uit haat voorraden. Destijds is ook aan de Bond van O. L. en B. (buiten de jaarlijkse subsidie) een subsidie in de inrichtings kosten verschaft. De subsidiëring met te rugwerkende kracht moet men in wezen zien als een tegemoetkoming ten aanzien van de inrichtingskosten. Gedeputeerde Staten zullen bevorderen, dat aan de Provinciale Staten exploitatierekeningen zullen worden overgelegd. De lectuur door de Katholieke Centrale beschikbaar gesteld, is niet uitsluitend „Katholieke" lectuur, ook niet-katholieken kunnen van haar boekenbezit gebruik maken. Een ander lid van de commissie ver klaarde zich met subsidiëring aan de Katholieke Centrale niet te kunnen ver enigen. daar deze zich slechts richt op een deel van de bevolking. Concluderend adviseert de Commissie met de grootst mogelijke meerderheid, met inachtneming van de toezegging dat aan de Provinciale Staten exploitatie rekeningen zullen worden overgelegd, het voorstel van Gedeputeerde Staten te aanvaarden. Donderdagavond heeft het Genoot schap van de Stille Omgang te Haarlem zijn jaarvergadering in het gebouw St. Bavo gehouden. De voorzitter opellde deze goed be zochte vergadering en vroeg vooral de aandacht van de leden voor de verande ringen, welke voor dit jaar zijn aange bracht. De Omgang zal gehouden worden in de nacht van 24 op 25 Februari. Het Lof voor de leden, die te voet naar Amsterdam gaan, zal gehouden worden in de kerk aan de Amsterdam straat om 11.30 uur. Voor de leden die niet te voet naar Amsterdam gaan zal het Lof beginnen om 1.30 uur. Voor deze leden zullen om 1.10 uur tegen betaling van 25 ct. van de bekende standplaatsen bussen ver trekken naar de kerk aan de Amster damstraat. De secretaris bracht hierna een keurig verzorgd jaarverslag uit, waarvoor hij de dank van de vereniging mocht ontvan gen. Het verslag van de penningmeester werd met algemene stemmen goedge keurd. De aftredende bestuursleden Roosen- hart en Beekelaar werden bij acclamatie herkozen. Hierna was het woord aan de geeste lijk directeur, die in zijn toespraak voor al behandelde, de crisis, die over de we reld rond gaat, waaraan ook 't geestelijk leven niet zal kunnen ontkomen. Zodat alles wat gedaan wordt uit gewoonte en iedere diepe overtuiging mist, noodzake lijk verloren zal gaan. Daarom spoorde hij de leden aan om vooral de omgang te maken in de geest van diepe overtuiging en grote liefde. Na de rondvraag en een kort opwek kend woord van de voorzitter werd de vergadering gesloten. Bij het detachement leerlingen-vlie ger, dat Donderdag 22 Febr. 's avonds om half tien naar de Ver. Staten zal vertrekken, bevinden zich twee Haar lemmers. 2e Lt mr. H. J. Schotvangër en sold. R. J. Buddingh. r.en B en W. daar toch rekening mee te moeten houden. De meerderheid van het college is dan ook voor de stichting van een katholieke school. Een minderheid is ook thans nog van oordeel dat de fi nanciën der stichting dit niet toelaten zo lang de bestaande ambachtsschool nog voldoende gelegenheid tot het plaatsen van nieuwe leerlingen biedt. Zij meent bovendien dat het economischer zou zijn om in de toekomst de bestaande am bachtsschool uit te breiden. Bij de beoor deling van de behoefte mag voorts niet uit het oog verloren worden dat ver schillende grote industrieën hier ter stede een eigen opleiding in een be- bedrijfsscnool hebben, dat de in Haar lem zeer belangrijke grafische bedrijven voor de opleiding van hun personeei ge heel uitgaan van het leerlingenstelsel en dat de in Hoofddorp gestichte am bachtsschool een aantal buitenleerlingen, die vroeger op de Haarlemse school wa ren aangewezen, heeft opgenomen. Een 11-jarige tot nu toe onbekend gebleven jongen viel gisteren te half vijf spelenderwijs van een zolderschuit, welke gemeerd lag in het Spaarne langs de Korte Herenvest. Een passerende wielrijder, de 20-jarige D. B., sprong ge kleed te water en slaagde er in drenkeling, die reeds tweemaal onder water was verdwenen, naar de kant te brengen. Omstanders trokken beiden op het droge. De bijna verdronken jongen wordt verzocht zich bij de politie te melden. Competitiestand Afd. I A DKC I gesp. pnt. sp.pnt. 10 14 433688 Spoorboys I 11 14 457124 DSH I 11 12 457994 Johez I 11 12 448954 Stork I 11 12 448942 GEB I 11 10 441014 Fig'e-e I 11 8 442184 Beijnes I 10 4 398154 Afd. II A Beynes II 11 14 457178 Holland Nautic I 11 14 452086 Figee II 11 14 441522 GEB II 11 12 456738 Boru II 11 12 449914 Openbare Werken I 11 10 440388 Nederland II 11 8 448356 Johez II 11 4 431646 Afd. I B Boru I 10 14 426136 Nederland I 11 12 423976 Laurens Coster I 11 12 451378 DSH II 10 12 409058 HSM I 10 10 415596 Spoorboys II 10 10 415480 DKC II 10 10 410530 Vermaat I 10 2 384232 Afd II B DKC III 12 20 497560 Holland Nautic II 12 14 503394 Laurens Coster II 10 14 422222 GEB III 10 12 411854 HSM II 12 10 486736 Stork II 11 10 453012 DSH III 11 10 436266 Beynes III 12 4 473694 Vermaat II 8 4 324156 Voor een betrekkelijk klein doch bij zonder belangstellend gehoor uit de af deling Haarlem der Sint Adelbertsvereni- ging heeft haar geestelijk adviseur, drs. Th. Zwartkruis, een causerie gehouden over de moderne katholieke roman in Engeland Drs. Zwartkruis is uit hoofde van zijn studie en het vak dat hij doceert aan het klein-seminarie te Heemstede een in gewijde als weinig anderen in de Engel se litteratuur in het algemeen en de mo derne Engelse romankunst in het bijzon der. Hij begon met te constateren, dat er in Engeland eerst sedert de laatste de cenniën sprake is van een eigenlijke ka tholieke romanlitteratuur, welk ver schijnsel hij in historisch opzicht afte kende tegen de aanvankelijk puritanis- tisch getinte na-reformatorische letter kundige voortbrengselen en de kentering daarvan tegen het einde der vorige eeuw, als wanneer o.a. een Oscar Wilde tege lijk met zijn geestgenoten elders in Euro pa de puritanische ban voorgoed door breekt. Het begin van deze eeuw brengt dan dat geweldige optimisme, waartegen Chesterton zich verzet met het wapen van zijn scherpe geest en de ongenadige feitelijkheid van twee achtereenvolgen de oorlogen een nog sprekender correc tief levert. De jongere katholieke schrijvers, doch ook een niet-katholiek litterator als Huxley, gaan dan tenslotte, meestal na de overwinning hunner cynische perio de, de onsterfelijke waarden van de geest opnieuw in het licht stellen tegen de achtergrond der stoffelijke verschrik king. Als toonaangevend voor de katholieke romanlitteratuur van onze dagen wordt dan naar voren gebracht het werk van Graham Green en Evelyn Waugh. Dit brengt spreker onmiddellijk tot de be antwoording der, zoals tijdens de ge- aachtenwisseling bleek, niet van iedere problematiek vrije vraag naar het wezen van de katholieke roman. Spreker voelt in dezen het meest voor Martindale's omschrijving, die een roman katholiek noemt, wanneer de atmosfeer, waarin men bij de lezing daarvan ervaart te verkeren, doordrenkt is van de katho lieke levensbeschouwing, of wanneer het gemis van deze laatste in het ver haal bewust dermate voelbaar wordt gemaakt, dat men er naar gaat verlangen als naar de eindelijke bevredigende op lossing. Van de werken van Green en Wangh beiden is het meest karakterbepalend, dat daarin het leven in zijn volle reali teit wordt gegeven, natuur en boven natuur, hemel en hel, zonde en genade gelijkelijk omvattend in hun voortduren de correlatie. Bij Green komt daar als neventhema bij het beeld van de ach tervolgde mens, the haunted man. niet op de laatste plaats door Gods genade rusteloos achtervolgd. Aan de hand van uitgebreide citaten, uitgekozen en voorgelezen met een sprekende zin voor de Engelse humor, werd dit alles daarna toegelicht. De voorzitter der Haarlemse Adel- bertsvereniging getuigde daarna van zijn en aller aanwezigen oprecht dank voor de kundige en geestige causerie van de geestelijke adviseur, die in het begin van zijn inleiding zijnerzijds nog had dank gezegd voor de ontvangst, hem on langs ten deel gevallen in de Adelberts- vereniging bij het aanvaarden van zijn functie als opvolger van wijlen plebaan Filbry. De Hoge Raad der Nederlanden is hedenmorgen begonnen met de behan deling van de zaak der Ambonese mili tairen. De Staat is namelijk in beroep gekomen tegen de uitspraak van het Haagse Gerechtshof, waarbij de Staat o.a. werd verboden de Amboinese mili tairen te doen afvloeien naar de door de Republiek bezette gebieden. Mr. Veegens, die namens de Staat pleitte, voerde twee cassatiemiddelen aan. Allereerst bestreed hij de opvatting van 't Hof, dat op grond van het leger- reglement 1935 en de Hatta-Hirsch- feld-overeenkomst de Ambonese mili tairen een absoluut recht van vrije keuze hebben waarheen zij moeten wor den afgevoerd. Volgens pleiter is niet bepaald, wie recht van keuze heeft van afvloeiing.. Men staat hier tegen over een publiekrechtelijke gezags verhouding van de Overheid tot haar dienaren. Daarom moet reeds in be ginsel de schaal naar de kant van de Overheid doorslaan. Van een absoluut recht van vrije keuze kan geen sprake zijn. Ook het beroep op algemene rechtsbeginselen van het Haagse Ge rechtshof bestreed de landsadvocaat De Staat moet inderdaad de belangen van de Ambonese militairen waarbor gen, maar er kunnen belangen zijn, die zwaarder wegen dan die van de Ambo nese militairen. Een afvloeiing naar Nieuw Guinea achtte mr. Veegens om talrijke redenen onmogelijk. Ook overbrenging naar Nederland stuit op welhaast onoverkomelijke moeilijkheden. De kosten van over tocht alléén reeds zouden rond twaalf millioen gulden bedragen. Voor de Nederlandse samenleving zouden deze twaalfduizend mensen een on verteerbaar element zijn en blijven. Het zouden dus steeds displaced-per- sons blijven en dit achtte mr. Vee gens een bedenkelijke oplossing. Al léén zij. die levensgevaar lopen, zouden naar Nederland mogen wor den overgebracht Voor dit probleem bestaat geen enkele bevredigende oplossing. Afvloeiing naar Ambon zou het beste zijn; ook de Indo nesische autoriteiten gingen destijds hiermede accoord. Thans schijnt dit echter niet meer mogelijk te zijn. Wat betreft de laatste ontwikkeling in deze affaire merkte de landsadvocaat op, dat oen groot aantal militairen ook nu nog weigert zich te laten inscheoen naar Nederland. Dit gebeurt onder invloed van de leiders hier te lande. Zo zou dezer dagen door de leiding der Ambo nezen in Nederland naar de Ambonese militairen op Java getelegrafeerd zijn, dat zij niet naar Nederland moesten gaan Dit gebeurde enige dagen vóór het vertrek van de „Kota Inten" waar mede duizend Ambonezen naar Neder land zouden komen. Mr. van Rijckevor- sel bestreed evenwel de juistheid van deze mededeling van mr. Veegens. Het telegram luidde namelijk: „Indien gij gaat, gaat gij op eigen verantwoording". Mr. Veegens besloot zijn pleidooi met vast te stellen, dat hier ook een be langrijk sociaal probleem lag. Men heeft hier namelijk te maken met mili tairen, wier diensten In het nieuwe be stel niet meer passen. De regering moet de vrije band gelaten worden om naar de omstandigheden te handelen Mr. van Rijckevorsel, die het beroep van de Staat te bestrijden had, vond niet, dat hét de Ambonese militairen waren, die de moeilijkheden veroor zaakten, maar de Indonesische rege ring, die zich niet heeft weten aan te passen aan de nieuwe rechtsorde. „Voor mijn Ambonezen vraag ik niet meer, dan dat zij behandeld worden als die vijfduizend opstandelingen, die als straf, enige tientallen jaren geleden, door de gouverneur in Indië naar 'n plaats wer den gevoerd, waar volkomen wildernis heerst. Nu vragen de Ambonezen: Regering doe voor ons hetzelfde als gij deed voor hen, die tegen U zijn opge- staa|j. Reeds lang is bekend, dat de N.- Guinea-delegatie geen bezwaar maakt tegen toelating van de Ambonese mili tairen op Nieuw-Guinea. De procureur-generaal prof. mr. Lan- gemeijer zal 23 Februari zijn conclusie BIOSCOPEN: Rembrandt: Operette (a. 1.) 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Palace: Per raket naar de maan (a. 1.) 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Het dodende licht (18 j.j 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: De zwarte demon van Bali (18 j.) 2.30, 7 en 9.15 u.; City: Huwelijk is geen handelszaak (a. 1.) 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne: Het geheim van de X 94 (14 j.) 2.30, 7 en 9.15 uur. Vrijdag 16 Februari Schouwburg: Ballets negres (H.K.G.) 8 u. Concertgebouw: H.O.V.-Concert o. 1. v. Toon Verhey; solist: Anton Tietz, viool, 8 uur. Zaterdag 17 Februari Schouwburg: Comedia met „Het verbor gen vuur", 8 uur. Advertentie In de twintiger jaren werd het duin terrein tussen de Koninginneweg en de Kostverlorenstraat te Zandvoort voor bebouwing ontsloten. De Wilhelminaweg, Emmaweg, Regentesseweg en Julianaweg werden aangelegd en gedeeltelijk be bouwd met villa's en middenstandswo ningen. De architectuur varieerde, het ene gebouw viel wat gelukkiger uit dan het andere, maar door die variatie werd een-aantrekkelijk geheel verkregen. In de jaren vóór 1940 bestond er niet veel animo tot bouwen en daardoor bleef een groot deel van de bouwterreinen ter plaatse nog onbebouwd. Verleden jaar heeft een combinatie van bouwondernemers de hand weten te leggen op alle in het Kostverloren park nog beschikbare bouwterreinen en men maakte plannen om daar meer dan zestig „herenhuizen" zoals op de reclameborden werd aangekondigd te bouwen. Een deel van dit bouw plan omvattende 28 woningen nadert zijp voltooiing. Maar met toe nemende verbazing moet elke belang stellende burger constateren dat men bezig is een aantrekkelijke wijk in de gemeente grondig te verknoeien. De 28 „herenhuizen" blijken klakkeloos ge- copieerd te zijn en men ziet in dit villapark nu blokken van 2, 3 en 4 woningen verrijzen, waarin bijna elke variatie ontbreekt. Het geheei is van een geestdodende uniformiteit. Het is nog een geluk dat enkele particulie ren de combinatie vóór zijn geweest en grond kochten voor hun plan tot het bouwen van een eigen woning. Zo vormen nu enkele van goede archi tectuur getuigende villa's nog oases in deze gelijkgeschakelde steenmassa. Men vraagt zich af, of de schoonheids commissie hier wel op haar „qui vive" is geweest. In de Zandvoortse gemeente raad is herhaaldelijk erover geklaagd dat de schoonheidscommissie zo lastig kan zijn en voor onbelangrijke wijzigin gen in een gebouw soms herhaaldelijk nieuwe detailtekeningen vraagt. Hoe heeft men nu deze bouw die de wel stand van de omgeving ernstig aantast kunnen goedkeuren? Er zijn echter aanwijzingen dat deze bouwcombinatie op de ingeslagen weg zal doorgaan. Zij „Ik had de bomen gesloten voor een naderende trein. Toen deze gepasseerd was, liet ik de spoorwegovergang weer vrij voor de stroom mensen, die zich intussen voor de gesloten bomèn had verzameld. Direct daarop moest ik de overweg weer afsluiten voor een andere trein. Ik laat daarbij altijd eerst de Oostelijke spoorboom, die het dichtst bij mijn wachthuisje is. naar beneden, zodat ik kan zien of de afsluiting van het verkeer niet te plotseling geschiedt. Een wielrijder met een ladder op zijn schouder passeerde als laatste de spoor wegovergang Terwijl ik de ene spoor boom achter hem dicht liet vallen, hield ik de andere nog zo ver open, dat de fietser er onder door kon rijden. Deze kwam met zjjn ladder in aanra king met het hekwerk, waardoor hij van zijn fiets viel." Ze verklaarde de betreffende over wegwachter C. D. J., die gisteren voor de Haarlemse rechtbank terecht stond, wegens het opmaken van een vals pro ces-verbaal en het onvoorzichtig slui ten van de spoorbomen aan de Wester gracht. met het gevolg, dat de 45-jarige schilder J. v. G. van zijn rijwiel viel en zodanig lichamelijk letsel opliep, dat hij gedurende 17 weken zijn werk niet meer kon verrichten. Verdachte ontkende, dat hii bij het sluiten van de spoorbomen roekeloos te werk was gegaan en bleef bij zijn ver klaringen, die hij in het proces-verbaal had afgelegd. Uit hoofde van zijn func tie was hij gerechtigd om een proces verbaal op te maken, maar het was reeds tweemaal voorgekomen. even eens bjj dergelijke gevallen dat zijn proces-verbaal niet juist bleek te zijn. Verdachte gaf dit toe, hetgeen de pre sident de opmerking ontlokte: „Als u een proces-verbaal opmaakt, komt er een strafzaak van". De eerste getuige. C. A. Sch., ver klaarde. dat zij tezamen met haar zus ter, op 11 September van het vorig jaar, om ongeveer half zeven, de overweg was gepasseerd. Zij hadden nog juist onder de Westelijke spoorboom kunnen glippen, die door de overwegwachter werd dicht gedaan. Daarentegen was de Oostelijke spoorboom nagenoeg nog open. Zij hoorden een klap achter zich en toen zij omkeken, zagen zij een wiel rijder op de grond liggen. De 18-jarige M. Sp. zei, in haar ge- tuigeverklaring, dat zij geen moeite had Advertentie SCHOUS toont U de meest moderne welke opvallen door hun model en gewild zijn om hun zuinigheid. KüPPERSBUSCH; NESTOR-MARTIN; BALDUR. Ook Gas-Kolen fornuizen gecombineerd. GEBOREN: L. de GraafBuss, z; J. H. F. Kabel—Immers, z; C. Hubers Kiekens, z; I. BaasHessen, z; E. Dil lenHeuvelman, d; J. KleinNijhuis, d; M. A. Bijveleveld—van Vuren, d; W. J. van den BergVink, d: P E. van Reijendamvan der Putten, d; J. van LeeuwenBuitenhuis, d. GEHUWD: 15 Febr.: J F. A. van Veen en M. Thomas; M. Meijer en M. H. van Deursen; W. N. A. Beumkes en M. Kok; H. T. Netz en J C. de Jong; J. Kraaij en M. J. Blom; F. Abbink en C. P. Pieters; P. Peute en E. de Doelder. OVERLEDEN: B. de Reus, 77 j„ Reitz- straat; J. Steenman, 86 j„ Timorstr.; A. van Houten—Wois van der Wel, 79 j„ Wilheiminapark; K. Dekker. 71 j„ Ber- kenrodestr.; J. E. A. Bijster Wester voorde, 61 j., Nagtzaamstr.; M. A. Ve- nix, 48 j., Muiderslotweg. Woensdag is op het Marine Hospitaal te Overveen beëdigd de Luitenant ter zée tandarts III KMR J. J. M. Habets. De beëdiging geschiedde door de Ka pitein ter zee arts A. W. Mellema, Com mandant Marine Hospitaal, onder het gebruikelijke ceremonieel. De ban werd geopend en gesloten door tamboers en pijpers van het Korps Mariniers. De toneelgroep „Comedia" brengt dit weeker.d in de Stadsschouwburg de eer ste voorstellingen van „Het Verborgen Vuur' van John Steinbeck, onder regie van loan Remmelts. Medewerkenden zijn Elisabeth Versluys, Joan Remmelts, Cor Hermus en Guus Hermus. i gehad om onder de reeds dalende bo men te passeren. Het slachtoffer van het ongeluk, de schilder J.v. G.. Vertelde in het kórt zijn ervaringen. Toen de bomen geopend werden, had hij eerst een auto uit te genovergestelde richting 'laten passeren en was daarna achter de stroom mensen aan gereden. De 2.20 m. lange ladder, welke hij op zijn schouder droeg, bleef achter de naar beneden komende spoorboom haken, waardoor hij achter over van zijn fiets getrokken werd. De andere spoorboom was niet gesloten. Zelf stelde hij de politie van het ge beurde in kennis. Een doktersonderzoek wees uit, dat zijn halswervel gescheurd en zijn linkerschouder gekneusd was. Uit hetgeen de getuige J. K.. adju- dant-hoofd-machinist bij de N. S., naar voren bracht over de wijze, waarop het ingediende proces-verbaal was gemaakt, bleek, dat de overwegwachter wel in grote lijnen de inhoud van dit proces verbaal had verzorgd, maar dat dit eerst op het stationsbureau te Haarlem was geredigeerd, om daarna, na nog een controle op het hoofdkantoor te Amsterdam te hebben ondergaan, weer aan de verbalisant in dit geval de overwegwachter ter ondertekening te worden voorgelegd. De verklaringen, die verdachte in dit proces-verbaal had afgelegd, klopten geenszins met die van de getuigen. De adjudant-hoofd- machinist stelde echter vertrouwen in deze verklaringen Op de vraag van de president of hetgeen verdachte was overkomen te beschouwen was als een risico van het beroep, antwoordde ge tuige bevestigend. Hij noemde boven dien de medewerking van het publiek bij de overweg aan de Westergracht gering. De hoofdstationschef te Haarlem, J. W.. die als laatste getuige optrad, gaf toe. dat, zuiver beschouwd, het proces verbaal niet geheel door verdachte zélf was opgemaakt, maar de handtekening was door hem gezet. Hij meende de overweg aan de Westergracht te moe ten beschouwen als één van de moei lijkste overwegen, waarmede hij in zijn 'loopbaan te maken had gehad. In zijn requisitoir merkte de officier op. dat verdachte een zeer verantwoor delijk beroep heeft,waarbij verdraag zaamheid en zelfbeheersing te pas komt, vooral omdat het publiek zich niet al tijd welwillend gedraagt. Sommige overwegwachters ziin er echter op uit om met het publiek te sol'len. Hij achtte het niet uitgesloten, dat ver dachte de wielrijder heeft willen tegen werken, waarbij hij op roekeloze ma nier de spoorboom heeft laten vallen. In zijn proces-verbaal verklaart hij, dat hij de Oostelijke spoorboom reeds sloot, toen de wielrijder toch nog pro beerde om te passeren, terwijl de ge tuigen zeggen, dat de spoorboom na het ongeval nog half open stond. Hoewel het proces-verbaal niet geheel door verdachte is opgemaakt, blijft hij er verantwoordelijk voor. omdat hij zijn handtekening heeft gezet. De adjudant- hoofdmachinist moet echter mede schul dig geacht worden aan de valschheid van dit proces-verbaal, omdat hij een over wegende pressie heeft uitgeoefend op verdachte. De officier eiste tegen ver dachte een gevangenisstraf voor de tijd van vier maanden met aftrek van het voorarrest. De verdedigster achtte, zowel de roekeloosheid van verdachte als de valsheid in geschrifte niet bewezen. De getuigen waren de overweg reeds lang gepasseerd, toen het ongeval gebeurde en zij hebben daarom niet kunenn zien, hoe het zich heeft toegedragen. Zij heb ben het gebeurde alleen kunnen recon strueren. Verdachte is nu nog overtuigd, dat zijn verklaringen in het proces-verbaal juist zijn. Van opzet tot vervalsing in geschrifte was bij hem geen sprake. Derhalve vroeg de verdedigster vrij spraak en onmiddellijke invrijheidstel ling. Na in raadkamer geweest te zijn achtte de president geen termen aan wezig om aan het verzoek te voldoen De uitspraak werd bepaadd op 1 Maart, j wil op het terrein tussen de Wilhelmina weg en de Trambaan 5 blokken van 4 woningen bouwen aan zijstraatjes die haaks op die weg zijn geprojecteerd. Het is niet te verwachten, dat men daar wél enige architectonische variatie zal in acht nemen. Het is te hopen dat de leden van de schoonheidscommissie zich eens gaan overtuigen van hetgeen met hun mede werking in dit vroeger zo aantrekkelijk deel van het dorp is aangericht. Wellicht kan dan nog worden voorkomen, dat door de nieuwe bouwplannen de uit aesthetisch oogpunt bezien sterke degradatie van deze wijk wordt voltooid. Uit deze historie blijkt ook, hoe funest het kan zijn dat grote bouwterreinen in handen van particulieren zijn; bij de verkoop daarvan gaat winstbejag dik wijls ten koste van het algemeen belang. Het dertigjarig jubileum van de korpschef van de Zandvoortse politie, de heer G. J. W. Vreman, is gisteren niet onopgemerkt voorbij gegaan. In de morgenuren kwam een deputatie van het politiepersoneel de heer Vre man gdluk wensen. In een geestige toespraak noemde inspecteur Buré de heer Vreman niet alleen een chef, maar ook de vader van het corps. Hem werd een fraaie leeslamp aangeboden. Spoe dig daarna kwam de burgemeester van Zandvoort met mevr. Van Fenema de jubilaris bezoeken en daarna volgde nog een onafgebroken stroom van bezoe kers, inwoners. zakenlieden, justi tiële en politionele autoriteiten en tot verrassing van de jubilaris, ook de oud-burgemeester en mevrouw Van Alphen. Talrijke bloemstukken maakten de woning van de heer Vreman tot een bloementuin. Naar wij vernemen, hebben Gedepu teerde Staten van Noord-Holland goed gekeurd het besluit van de raad der ge meente Zandvoort om de in aanbouw zijnde watertoren te voorzien van een liftinstallatie en de uitzichtgelegen heid met restaurant te verpachten aan de heren Boom en Hartman. De gemeenteraad van Bloemendaal kwam Donderdagmiddag in openbare vergadering bijeen. De agenda vermeldde grotendeels administratieve punten, die alle werden goedgekeurd. De gasprijs zal na de opname van Fe- bruari-Maart verhoogdworden tot 18% cent per in3„ bij' verbruik bérieden 25 m3.. tot 12 cent plus een vastrecht van 36 cent per maand van een verbruik van 25 m3. tot 100 m3„ tot 11 cent plus een vastrecht van f 1.36 per maand voor een verbruik van meer dan 100 m3. per maand. Daarboven 11 cent. Bij het voorstel tot beschikbaarstelling van f 20.000 voor het vervangen van 10 houten door stenen schuurtjes en her stellen van 32 schuurtjes der woning bouwvereniging „Bos en Duin", werd gevraagd of dit wel de oplossing is voor lange termijn. De raad voteerde echter het crediet. Voorgesteld werd af te wijzen het be roep van mr. A. W. Luikinga namens W. v. d. Prijt tegen de besluiten van B. en W. waarbij bouwvergunning voor vier opstallen op een terrein nabij Vogelen zang werd geweigerd. Het betreft hier de bekende kwestie ontstaan doordat de heer v. d. Prijt zon der toestemming van B. en W. enige opstallen optrok, zodat de politie en Openbare Werken de bouwsels afbraken. De heer Feye (K.V.P.) wilde de man helpen, ondanks de zonde, die hij begaan heeft. Hij is reeds zwaar gestraft door de afbraak. De heer Lagendijk (A.R.) meende, dat de betrokkene toestemming van de ge meente Heemstede heeft ontvangen om een huis te bouwen. De bijgebouwen voor zijn bollenhandel moeten op Bloe- mendaals grondgebied komen. Laat de raad nu vergeven en helpen. De voorzitter ried de raad ten sterkste aan de bouwverordening niet op losse schroeven te zetten. Het hele uitbrei dingsplan ter plaatse komt in gevaar ais v. d. Prijt zijn zin krijgt. Er is geen sprake van ranjune, want spr. was met vacantie toen de kwestie zich voordeed. Mr. Luikinga vraagt een tijdelijke toe stemming, maar bedoeld is een perma nente. Het beroep werd daarna afgewezen. Bij de nagekomen stukken werd de raad voor het dilemma gesteld de bouw van een villa aan de Potgieterweg goed te keuren volgens het plan van architect H. W. van Kempen, als gemachtigde van J. A. van Benthem of volgens de gedach te van de Woningwet-commissie, die het huis 8.50 meter verder en hoger van de weg wenste. Na een nogal vertéard debat werd het plan-Van Kempen goedgekeurd met 12 7 stemmen. De Schoonheidscommissie was daar reeds mee accoord gegaan. De rondvraag leverde een interessante opmerking op. De heer v. Holter (V.V.D.) vroeg hoe ver het staat met de plannen, die de verbinding tussen de Rijnegom- laan en de Zandvoorterweg tot stand moeten brengen. Wethouder v. Geluk antwoordde, dat het uitbreidingsplan voor dat gedeelte .misschien over I a 2 jaar pas kan wor den vastgesteld. Als de tramlijn ver dwijnt, zal voor de Zandvoortselaan een geheel nieuwe situatie ontstaan. De wet houder doelde hier op de mogelijkheid, dat tussen Amsterdam en Zandvoort autobussen zullen gaan rijden als de concessie voor de N.Z.H. niet verlengd kan worden wegens de opvatting der ge meente Amsterdam, dat het „Sloterdij- kert.je" niet meer in de binnenstad thuig hoort. De heer Wildt Meyboom (V.V.D.) had in de nacht van Woensdag op Donderdag slecht geslapen, omdat tussen 2 en 3 uur grote groepen zingende militairen zijn woning aan de Julianalaan passeerden. Hij meende, dat de militaire voorschrif ten dit burengerucht niet gedogen en vroeg de burgemeester zich met de gar nizoenscommandant in verbinding te stellen, opdat een herhaling niet meer zal voorkomen. Na enige opmerkingen van andere raadsleden zegde de voorzitter toe, mede te willen werken aan een goede nacht rust voor dit raadslid. De vergadering Werd daarna gesloten. Pc wethouder van Sociale Zaken, mr. steler, is Dinsdag 20 Februari ver hinderd zijn spreekuur te houden. Resultaten Zondag 11 Febr. Ie prijs (flO); C. RaspoortDuijn, Hof- laan 7, Velsen-N., 7 pnt. 2e prijs (f7.50): P. Vader. Jan Gijzen- kade 247, Haarlem, 7 pnt. 3e prijs (f5): N. L. Turenhout, Heeren- weg 88, Noordwjjkerhout, 7 pnt. 4e prijs (f2.50): J. Vos, Sp. Vaartstraat 56, Haarlem, 7 pnt. Vier deelnemers met 7 punten werden uitgeloot. Zondagavond na het Lof zal kape laan J. Blom in het patronaatsgebouw te Zandvoort voor de leden van het Ge nootschap van de Stille Omgang en an dere belangstellenden een serie licht beelden vertonen met toelichting over de geschiedenis van het H. Sacrament van Mirakel te Amsterdam. De toegang tot deze bijeenkomst is geheel kosteloos. Ook dames zijn harte lijk welkom IJMUIDEN. Vrijdag 16 Februari, Hoog water: 11.24 u. Laag water 6.26 u. en 19.18 u. Zaterdag 17 Februari. Hoog water: 0.12 u. en 12.49 u. Laag water: 7.56 u. en 20.41 u. Advertentie 's morgens 's avonds gehaald gebracht Grote Houtstraat 103 - Haarlem Telefoon 11485 Advertentie VAN DE FUNSÏE FLANEL T41. 15.95 COSTIJUMS HERENMODE REGENJASSEN Advertentie Advertentie i is ons vol AUTOMATISCH 2S steens f De gehele automatische opwinding 1 is gesteens en dit is beter dan ieder J ander systeem, daar de wrijvings- f vlakken zeer klein zijn. J Het opwindgewicht kan geheel en 2 naar alle kanten draaien, dus zonder J stootblokjes. J Het horloge heeft e<en zeer grote T gangreserve en kan ook normaal wt>r- 7 den opgewonden. i Het RELIDE horloge is WATER- i en STOFDICHT, schokvrij en ANTIMA GNETISCH. De horloge-onderdelen zijn van zeer hard roodbrons metaal gemaakt en het geheel is practisch onverslijtbaar. Tijdverschil per maand onge veer 1 a 2 minuten. Prijs f 157.50 Wij ontvingen een geheel nieuwe collectie gouden dames- en heren- horloges met en zonder gouden band vanaf 95.— GROTE HOUTSTRAAT 49 DE KLEINE ZAAK MET DE GROOTSTE KEUZE Al onze horloges zijn verzekerd te gen VERLIES, DIEFSTAL, BREUK en BESCHADIGING. Advertentie De prezen gaan met sprongen omh ooé- Maar neem dan BETER BEHANG Gen. Cronjéstr. 135, Haarlem-N. Tel. U65' Randen afsnijden A 5 cent per rol- Advertentie uit voorraad, compleet, met garantie f 357.50 HAARLEM - DOELSTRAAT 35 - TEL. Reparatie-inrichting. Opgericht 135^ Advertentie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 2