Kan woning bouwprogram nu nog uitgevoerd worden? INDISCH INSTITUUT WORDT „INSTITUUT VOOR DE TROPEN" fricdenoorman: TL/rfvnq - lussen neus tippen Laat heb ik IJ bemind 65 MINISTER SPITZEN OVER BEROEPS- EN EIGEN VERVOER Uiterste krachten zullen worden ingespannen Ambonese vrijwilligers voor Korea f 320.000 aan zwarte winst verzwegen? STAGNATIE bij de HOOGOVENS Bond van Mobilisatie- Invaliden KETEL VAN BADHUIS ONTPLOFT Hoofdarbeiderscentrale nodig geaebt Geen bemoeizucht van de overheid AKKERTJE Conflict tussen Spoorwegen en busdiensten 'n kwaliteitsproduct MGR. G. HARTMANN HUISPRELAAT door ETHEL MANNIN VRIJDAG 16 FEBRUARI 1951 PAGINA 3 Australië laat 400 huizen bouwen Door Nederlandse en Italiaanse firma's Ned. legerleiding geeft geen gelegenheid tot aanmelding Zes maanden geëist tegen distillateur Heffingen niet rechtsgeldig? Geen persoonlijke ongevallen Mr. Offermans voor de Arka Nederland kan zich handhaven op tropisch wetenschappelijk gebied Optreden nieuwe Staten der Nederl. Antillen Geen licht week tijdens Voorjaarsbeurs VERVOERDERS TE UTRECHT BIJEEN Koortsig Neem Gen.-maj. Tielens eervol ontslag verleend Conservenfabrikant voor de rechter f 10.000 boete geëist Kort geding voor President van Groninger rechtbank Audiëntie Verkiezingen Constituante in Indonesië Wetsontwerp goedgekeurd WEER EEN NEDERLANDER OP JAVA VERMOORD Een geweldige kwestie Korte herrijzenis Arme moeders Het bier is weer best Wie zijn neus schendt Minister In 't Veld heeft hedenmid dag in Den Haag in een toespraak voor de deelnemers aan de conferentie van de subcommissie der volkshuisvesting v0or de Raad van Europa de huidige 'Moeilijkheden in de woningbouw be sproken. De regering is er, aldus de minister, steeds op uit geweest de spanning te verminderen, enerzijds door het huurpeil °P te voeren, anderzijds door te streven Paar verlaging van de bouwkosten. Ten aanzien van de huren belemmert de ex- Port-positie van ons land een al te drachtig optreden. Des te meer hebben Mj ons in de laatste jaren geworpen op de kostenverlaging. Dit streven is niet Zonder resultaat gebleven, want in de laatste twee jaren daalden de bouwkos ten hier te lande van ongeveer 400 pro eent tot ruim 300 procent van voor de oorlog. Helaas hebben wij deze vermin dering niet kunnen voortzetten. De verscherping van de internationale tegenstellingen, de toenemende bewape- Ping, de stijging van de prijzen der grondstoffen op de internationale markt, de stijging van de kosten van levens onderhoud en dientengevolge van de lo nen, werken thans in omgekeerde rich ting. Sedert enkele maanden bewegen de bouwkosten in ons land zich weer in stijgende lijn, daarbij komt, dat de eco nomische positie van ons land door de Internationale ontwikkeling ongunstig '"ordt beïnvloed en dat de staatsfinan ciën zwaar worden belast door de nood zakelijke bewapening. Zal het onder deze omstandighe den mogelijk zijn ons woningbouw programma uit te voeren? Spreker kan helaas niet met stelligheid een bevestigend antwoord geven. Voor al de moeilijkheden van monetaire aard gaan een steeds ernstiger belemme ring vormen. Maar wel kan de minister de verzekering geven, dat de uiterste krachten zullen worden ingespannen om De Australische regering heeft met Nederlandse en Italiaanse firma's con tracten ten bedrage van bijna een half Piillioen pond sterling afgesloten voor de bouw van vierhonderd huizen m bergachtig gebied. Het betreft hier wo ningen in de omgeving van krachtsta tions. De minister voor de nationale ontwik keling, Casey, heeft nader verklaard, dat dé Italiaanse aannemersfirma Leg- nami Pasotti en de Nederlandse firma „Bredero's Bouwbedrijf" de woningen door hun eigen personeel zullen laten bouwen. De Italiaanse firma heeft zich verplicht de door haar te bouwen hui- Zen binnen één jaar voltooid te zullen hebben. Het bureau Zuid-Molukken te Den Haag deelt mede: „Naar aanleiding van het door de vertegenwoordiger der Zuid-Molukse republiek aan de Veiligheidsraad gedane aanbod van twee bataljons Ambonese militairen, die zich thans nog in kampen op Ja va bevinden, heeft de Nederlandse legerleiding in Indonesië thans de gelegenheid opengesteld tot aanmel ding van vrijwilligers voor Korea." Naar aanleiding van dit bericht verne tten wij van bevoegde militaire zijde in Hen Haag, dat hier een misverstand in het spel moet zijn. De Nederlandse leger leiding heeft, zoals reeds werd bekend gemaakt, aanmelding voor Korea open gesteld. Ook de Nederlandse militairen 'n Indonesië kunnen zich als vrijwilliger Voor Korea aanmelden, evenals Neder landse militairen in Suriname en de Ne derlandse Antillen. De Nederlandse regering denkt er ech- fer niet aan de Ambonese militai- ren met tijdelijke K.L.-status, die Indo nesisch burger zijn, de gelegenheid te geven zich aan te melden voor Korea. Een dergelijke handelwijze, zo gaf men *e verstaan, zou buiten de bevoegdheid v»n de Nederlandse regering liggen. de jaren 1942—1946 heeft deze man *®n zwarte winst groot 320.000,niet de belasting opgegeven, aldus de JJfficier van Justitie, mr. dr. M. S. van bosten, Donderdagmiddag in zijn re quisitoir voor de Rotterdamse recht- J^nk in de zaak tegen de 46-jarige dis- :"'ateur W. E. H. M. M. uit Schiedam, ,eeen wie hij wegens overtreding van Jet buitengewoon navorderingsbesluit gevangenisstraf van zes maanden riste. M. zou in 1945 op een buitengewoon jiJPgiftebiljet zijn zuiver inkomen over C*4!. 1942 en 1943 onjuist hebben inge- Uld. Ook zou het in September 1945 Pgegeven vermogen van 480.273,94 Yet juist zijn, aldus de dagvaarding. i-Pcder zou de opgegeven winst over h 44 eu van 1 Januari '45 tot 1 Septem- '45 resp. ƒ51.477,80 en ƒ1.000,— niet '°ppen. Tenslotte vermeldde de dag- aprding, dat M. aan de adjunct-rijks- ccountant in strijd met de waarheid a hebben meegedeeld, dat een zekere N. twee zeiljachten en een auto voor v'4.800,en een zekere S. goederen T°c hem had verkocht. u "-spraak 1 Maart. -'^oor de hogere schrootprijzen stagm ®e afleveringen aan de Kon. Ned. de woningproductie op een zo hoog mo gelijk peil te handhaven. Wij zullen onze arbeidsproductiviteit verder opvoeren, wij zullen ons in het belang van een goede huisvesting minder noodzakelijke dingen moeten ontzeggen. Wij zullen al les doen om de bouwkosten te vermin deren. De minister denkt hierbij aan diffe rentiatie in de woninggrootten, waar door verspilling van woonruimte wordt vermeden. Aan uiterst efficiënte platte gronden, aan rationalisatie en standaar disatie. Reeds is in dit opzicht in de laat ste jaren het een en ander bereikt. Het zal in de toekomst nog sterker worden aangepakt, zo besloot de minister. De in Amsterdam gevestigde Neder landse Vereniging van mobilisatie invaliden en nabestaanden heeft onlangs het oordeel van het ministerie van Oor log gevraagd over enkele bepalingen in de statuten en het huishoudelijk regle ment van de bond van mobilisatie invaliden en hun nabestaanden, waarvan de heer De Boer te Drachten voorzitter is. Het ging voornamelijk over de vraag, of de bond gerechtigd is leden te ver bieden uit de bond te treden en of de bond 15 pet. mag heffen op pensioenuit keringen. In een antwoord-schrijven heeft het ministerie van Oorlog thans als zijn me ning weergegeven, dat aan de uittreding der leden wel beperkingen gesteld kun nen worden. Deze beperkingen kunnen echter niet zodanig zijn, dat uittreding zou worden verboden. Ten aanzien van de verplichting, die de bondsleden is op gelegd om 15 pet. af té staan van het buitengewoon militair pensioen voor mobilisatie-slachtoffers 19141918 over het tijdvak van 1 Januari 1947 tot en met 31 December 1948, geeft het ministerie als zijn oordeel weer, dat deze bepaling in strijd is met de statuten van de bond. Het ministerie van Oorlog beschouwt de bond vanzelfsprekend wel gerechtigd om contributie te heffen, maar is van mening, dat deze heffing ongeldig is. De bond kan naar het oordeel van het mi nisterie van Oorlog geen aanspraak ma ken op de betaling van deze 15 pet. Le den, die reeds aan deze bepaling gevolg hebben gegeven, kunnen aldus het mi nisterie van Oorlog, het door hen be taalde bedrag terugvorderen. Advertentie Door tot nu toe niet opgehelderde oorzaak is gisteren de ketel van het ge meentelijk badhuis te Geldermalsen ontploft. Het vierhonderd kg. wegende gevaarte werd van zijn voetstuk gelicht, zocht een uitweg door het dak, ging veertig meter de lucht in, schampte in zijn val dak en zijmuur van een twintig meter verder aan de overzijde van de straat gelegen woonhuis en kwam daar op het plaatsje terecht. Gelukkig had het badhuis op dat uur geen bezoek. Van het uit vier personen bestaande personeel bekwam niemand letsel. Het gebouw echter werd ernstig beschadigd. (Van onze correspondent) Gisteren is te Utrecht de Landelijke Hoofdgroep Rijksambtenaren van de Alg. R.K. Ambtenarenver. te Utrecht bijeen geweest voor haar jaarvergadering onder voorzitterschap van mr. J. N. Metz. Tij dens deze bijeenkomst hield mr. W. H. M. Offermans een inleiding over „De A.R.K.A. in het vakorganisatorisch be stel". Wellicht, aldus spr., schijnen er mo menteel dringender vragen te zijn, die ons naakte bestaan raken. De oplossing dezer vraagstukken eist niet alleen, zo als gen. Eisenhower het stelde, samen werking en opofferingsgezindheid, doch ook, naar onze katholieke inzichten, rechtvaardigheid en naastenliefde. Deze zullen wij in concreto voor onszelf en onze medemensen moeten toepassen en daarvoor zijn een levend besef van de beroepsmoraal en een practische kennis, waarom en hoe de komende medezeg genschap verwezenlijkt moet worden, onmisbaar. Dit zijn dan ook de taken, die de vakorganisatie van overheidsper- soneel-hoofdarbeiders zich stelt. De mens in zijn arbeid moet de oplossing van het probleem brengen. Daarom heeft de vakorganisatie te zor gen voor ambtelijke vorming, voor ver werving van en inzicht in de medezeg genschap en voor een juiste vormgeving der kath. vakbeweging. Wat dit laatste betreft, wees spr. op het functionele onderscheid tussen hoofd- en handarbeiders, dat de grond slag der vakbeweging moet zijn. De ko mende medezeggenschap maakt een hoofdarbeiderscentrale noodzakelijk. Dit is geen pleidooi voor twee totaal onaf hankelijke vakorganisaties, maar wel voor een erkenning van de zelfstandig heid der hoofdarbeiders. Tijdens de vergadering werden de af tredende bestuursleden bij enkele can- aidaatstelling herkozen. Donderdag 22 Februari zal opnieuw een detachement leerling-vliegers van de luchtmacht naar de Ver. Staten van Amerika vertrekken. Het detachement, dat bestaat uit drie officieren, vier on der-officieren en vijf soldaten, wordt ge- stationneerd op Good-Fellow Air-Force base, San-Angelo in Texas. ~V8<ï.^ens in hoge mate. Het eerste ge- ■6 hiervan is geweest, dat de Hoog- lui *01 O Ver,. Sobri-ieen staal°ven, die tijdelijk niet *?rri iA Wfcrd. omdat er reparaties aan de moesten worden, niet meer in Productie zal opnemen. todat °yeri£e staalovens blijven werken, V, «ie Productie weinig zal afnemen Öcn n verdere stagnatie kan niet wor- «U de l?r,oken daar zowel de ertspositie kolenpositie vrij redelijk zijn. De koninklijke vereniging Indisch Instituut zal op korte termijn een nieuwe naam krijgen. Het ligt zoals be kend in de bedoeling deze vereniging te herdopen in „Koninklijk Instituut voor de Tropen". Mr. A. A. Aberson, algemeen secretaris van het instituut, heeft verteld, dat tal rijke factoren tot de naamwijziging geleid hebben. In de laatste tijd heeft men, ook in regeringskringen, behoefte gevoeld aan de activiteit van het instituut enige uitbreiding te geven en wel in die zin, dat ook aan de. tropische gebieden buiten Indonesië, Suriname en de Antillen, aandacht zal worden geschonken. Het werk, waarmede de wetenschappelijke staf van het insti tuut zich ophoudt, laat zich niet door bepaalde grenzen binden en de onder zoekingen kunnen zich moeilijk beper ken tot een afgebakend gebied. Het instituut, waarvan de oorspronke lijke naam, „Koloniaal Instituut" op 20 Augustus 1945 werd veranderd in „In disch Instituut", zal thans bij de tweede naamsverandering, aldus mr. Aberson, elke suggestie betreffende de vroegere verhouding tussen Nederland en Indo nesië laten varen. De benaming „Indisch Instituut" werd van Indonesische zijde niet geappreci eerd. Men overwoog, dat het bestuur blijkbaar de sprong naar „Indonesisch Instituut" te groot had geacht. Daartegenover stond natuurlijk, dat Suriname en de Antillen, die ook van het werkterrein van het instituut deel uitmaken, zeker een protest zouden hebben laten horen, indien de naam „Indonesisch Instituut" zou worden in gevoerd. Ook van deze zijde had men echter bezwaren tegen het kortere „In disch Instituut". Immers, zo redeneert men daar, Indisch is voor ons Indonesië en India. Wij rekenen ons tot het Ca- raibisch gebied. Rekening houdende met al deze fac toren en zeker niet in de laatste plaats met de omstandigheid, dat uitbreiding der werkzaamheden voor de tropische wetenschappen dringende eis is, ging het bestuur er toe over de naam „In stituut voor de Tropen" aan te houden. „Belangrijk voor ons is de omstandig heid," aldus mr. Aberson, „dat de „Wes terse landen" (ook Amerika) bezig zijn zich opnieuw te organiseren en te groe- Verschenen is een Staatsblad, houden de Koninklijk Besluit no. 46 van 15 Februari, waarbij wordt bepaald, dat de thans zitting hebbende Staten der Ned. Antillen 21 Februari 1951 worden ver vangen door de op 21 December 1950 gekozen Staten. De geprojecteerde lichtweek tijdens de Voorjaarsbeurs te Utrecht kan niet door gaan. De directeur-generaal van de be drijven in Den Haag heeft in verband met de kolenschaarste geen toestemming kunnen verlenen. Wanneer de kolen- positie in de loop van het najaar zal verbeteren zullen de Üchtweekplannen worden uitgevoerd bij de Najaarsbeurs. peren niet alleen onderling, doch ook ten aanzien van die landen, welke nog behoren tot de z.g. „laag-ontwikkelde voor zover ze bereikbaar zqn. Met de overtuiging, dat de „koloniale" verhou dingen een einde moesten nemen, is het besef gekomen, dat men er niet mede kan volstaan deze landen hun onafhan kelijkheid te laten, doch dat men tevens het surplus aan „Westerse" kennis ter beschikking moest stellen voor een ver snelde ontwikkeling van die gebieden. Voor Nederland ligt, na het verlies van Indonesië, nu de mogelijkheid open zich althans op tropisch-wetenschappclijk gebied te handhaven. 26. Met een snelle beweging laat Eric zijn paard vooruit springen. Tegelijk wendt hij het hoofd om. Was die kreet van Vagen voor hem bedoeld? Ja! Daar gaat de Fret met opgeheven zwaard de onverlaat te lijf, die de Noorman van achteren wilde aanvallen. Met niets ontziend geweld kletteren de zwaarden op elkaar. Over en weer worden de aanvallen gepareerd, hijgend gaat de ademhaling van de gemaskerde. „Nu handelen!" besluit de koning en fel rijdt hij op de andere leden van de bende in. Maar blijkbaar durven ze een rechtstreeks gevecht niet aan. Twee van de bandieten geven hun paard de sporen, voor de Noorman uit. Deze wendt opnieuw de teugel, juist op tijd om te zien hoe de gemaskerde tegenstander van Vagen met een laatste krachtsinspanning zijn zwaard wijd uithaalt. Zo hard wordt de Fret er door getroffen, dat hij ruggelings van zijn paard stort. Vergeefsxgrijpen zijn handen steunzoekend in de lucht. In een oogwenk staat Eric naast hemMaar er dreigt geen gevaar meer. De rovert ruimen snel het veld. Tandenknarsend van woede en vernedering komt Vagen moeizaam weer op de been. „Zijt ge niet gewondvraagt Eric. De Fret schudt het hoofd. „Dieven," scheldt hij, „moordenaars! Waar is mijn paard?" Daar," wijst Eric in de richting van de vluchtende bende, ,j:ij hebben het opge vangen en nemen het mee Nadenkend staart de Noorman de weg af. Hij keert zich weer naar Vagen: „Gij hebt mij het leven gered," zegt hij ernstig, „ik dank u daarvoor! Laten wij nu naar de burcht gaan!" (Van onze correspondent) Bij gelegenheid van haar tienjarig be staan heeft gisteren de Algemene Ver laders- en Eigen Vervoerders-Organi satie (E.V.O.) te Utrecht een openbare bijeenkomst van haar bestuursleden ge houden. Na een welkomstwoord van de voorzitter, mr. F. E. Spat, richtte de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. D. G. W. Spitzen, zich tot de aanwezi gen. Na een woord van gelukwens ging min. Spitzen in op de verhouding tus sen beroepsvervoer en eigen vervoer. De moeilijkheden, zo zei hij, liggen niet in de organisaties, maar in het verkeer zelf. Wanneer de overheid zich met het organisatiewezen bezighoudt, dan is dit dus geen bemoeizucht. Want hèt ver voer als geheel vormt één enkel pro bleem en waar de naald tussen beide organisaties op en neer schommelt, daar is een belangeloze scheidsrechter no dig. Men houd toch vooral dit in het oog, zo besloot de minister, dat het ver keer nooit een eigen doel heeft en dat men zich derhalve voortdurend de vraag moet stellen:'Voldoe ik aan de taak, die mij maatschappelijk gesteld is? De oud-minister van oorlog en direc teur der Alg. Kunstzijde Unie N.V., mr. J. Meynen, toonde vervolgens aan, hoe zeer de verschuivingen in de vervoers kosten en de dienovereenkomstige be drijfsstructuur een grotere belangstel ling van de verlader voor het vervoer hebben teweeggebracht. De manier, waarop de verlader bij het vervoerbe leid wordt ingeschakeld, is wellicht een unicum in Europa. Spr. riep zijn toe hoorders daarom op, om op deze weg van samenwerking ongedwongen voort te gaan. Nadat de heer P. J. H. Gardeniers over de practische problemen t.a.v. het vervoer in ieder bedrijf had gesproken, besprak tenslotte de voorzitter de .plaats, welke in de komende vervoers- wetten aan verlader en eigen vervoer der is toegekend. Hoeveel waardering er ook bestaat voor het element be scherming, dat zij bevatten, dit element mag de soepelheid van het verkeer niet te loor doen gaan. De taak van de E.V.O. aldus besloot mr. Spat, is ten deze voorlichtend op te treden. Vertegenwoordigers van de ministe ries van Economische Zaken en van Verkeer en Waterstaat, alsmede van de K.v.K.'s woonden de bijeenkomst bij. Advertentie Bij K.B. is met ingang van 1 Februari 1951, op het daartoe door hem gedaan verzoek, eervol ontslag uit de militaire dienst verleend aan generaal majoor P. M. H. Tielens, van de generale staf, on der dankbetuiging voor de veeljarige en belangrijke diensten door hem aan den lande bewezen. Met ingang van 1 Maart 1951 is, op het daartoe door hem gedaan verzoek, eervol ontslag uit "de militai re dienst verleend aan luitenant-kolonel K. van der Weerd, van het wapen der infanterie. Tegen de fabrikant P. J. U. uit Ter Aar is f 10.000 boete geëist. H\j zou n.1. de vestigingswet hebben overtreden Aan deze fabrikant was het inzouten van groenten en het inmaken van uitjes en augurken toegestaan. Hij diende tot zeven maal een aanvrage in om andere groenten, speciaal voor de export, te mogen inblikken. Regelmatig kreeg hij afwijzend bescheid. Ondertussen was zijn fabriek met inblikken bezig. Na enkele waarschuwingen om hiermede te stoppen kreeg U. tenslotte proces-ver baal. Getuigen en deskundigen werden in deze zaak voor de Haagse rechtbank gehoord. De fabrikant hield vol, dat hij hoopte een vergunning voor inblikken te krijgen. Er draaiden in de laatste jaren veel groenten op de veilingen door en hij kon ingeblikte groenten verkopen, welke bewering hij met getuigen staafde Uitspraak 1 Maart. De opheffing van verschillende spoor lijnen in het Noorden in verband met kolenschaarste en het vervangen van trein door autobussen, o.m. op de route GroningenRoodeschoolDelfzijl, wordt door de autobusondernemingen D.A.M. en Marnedienst als oneerlijke concur rentie gezien, waardoor ernstig afbreuk wordt gedaan aan de belangen van de ondernemingen. Zij hebben de president van de Groninger rechtbank, jhr. mr. W. W. Feith, in kort geding gevraagd de Nederlandsche Spoorwegen te bevelen deze vervangende busdiensten te staken. Deze zaak diende gisteren voor de Groninger rechtbank in kort geding. Voor de busondernemingen de D.A.M. en de Marnedienst trad op mr. R. A. Vos, die er op wees, dat de stations veelal buiten het dorp liggen en de bus sen de passagiers midden uit het dorp weghalen. Zo was Middelstum tot dus ver geheel klant van de Marnedienst, omdat het naastbijzijnde station vier ki lometer af lag. Thans niet meer, door de busdiensten van de Spoorwegen. Bo vendien lassen de Spoorwegen zoge naamde sneldiensten in, die langs ge heel andere routes gaan, zonder stop pen in tussenliggende plaatsen. De be staande busdiensten zijn door hun ver gunning gebonden aan bepaalde routes en bepaaldè tijden en kunnen dus moei lijk concurreren. Bovendien vroeg mr. Vos zich af of de treinen wel ooit te rug zullen keren. Misschien is het wel de bedoeling de treindiensten op die manier geruisloos op te heffen. Namens de Nederlandsche Spoorwegen trad mr. N. J. Polak op, die op de ont- Advertentie stane noodtoestand wees. Omdat de N.S. toch het reizigersvervoer zo goed mogelijk wilde uitvoeren haar op dracht van regeringswege, meende pl. werden bussen ingeschakeld. Hoe eerder de veel goedkopere treinen weer rijden, hoe liever, meende pl., die constateerde, dat er voor overleg geen tijd was. Zo veel mogelijk zullen de plaatselijke stations stopplaatsen zijn. De sneldiensten langs het Damsterdiep zijn inmiddels stop gezet. Overigens constateerde de verdediger van de Spoorwegen, dat het reizigersvervoer sterk was teruggelopen en dat de bus ondernemingen er juist voordeel van hebben getrokken. r. Polak verdedigde de wettigheid de handelswijze en was van me ning, dat de president in deze onbevoegd was en dat de minister de aangewezen beroepsinstantie is. Mr. Polak conclu deerde tot onbevoegdverklaring van de president. Uitspraak in dezen volgt. De Aartsbisschop van Utrecht, Z.Em. Joh. Kard. de Jong, zal in de komende week alleen op Dinsdag, Woensdag en Donderdag audiëntie verlenen. Mr an De president van het Groot-Seminane Rijsenburg te Driebergen, Mgr. G. C. Hartmann, is benoemd tot Huisprelaat van Z. H. de Paus. Z. Em. Joh. Kardinaal De Jong heeft hem deze benoeming per soonlijk medegedeeld. Zoals zijn titel van tnonsignore aan duidt, was president Hartmann reeds Geheim Kamerheer. Hij is kanunnik van het Metropolitaan kapittel, lid van de Aartsbisschoppelijke Curie en „libro- rum censor" van het Aartsbisdom. Reeds van 1922 tot 1933 was mgr. Hartmann professor in de H. Schrift te Rijsenburg. De verkiezingen in Indonesië voor de Constituante zullen getrapte verkiezin gen zijn, de kiesplicht zal niet worden opgelegd, aldus luidt het wetsontwerp voor de verkiezingen van de Consti tuante, dat in de kabinetszitting van Donderdag werd goedgekeurd. Het ka binet besloot voorts een raad voor de algemene verkiezingen in te stellen, die zal bestaan uit de ministers van Justi tie, Binnenlandse Zaken en Voorlich ting. De heer Van der Ven, employé van de suikeronderneming Tjurug In de resi dentie Semarang. is Woensdag het slachtoffer geworden van twee bende leden. die hem in zijn hand en heup schoten. Hij werd in het Elisabeth zie kenhuis te Semarang opgenomen, waar hij later is overleden. De voorafgaande dag werden twee employé's van de onderneming Getas bij Salatiga door dertig gewapende perso nen overvallen, toen zij het werkvolk uitbetaalden. Zij wisten te vluchten met achterlating van 20.000 rupiah. De „Kota Gede" van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd is uit Rotterdam naar Philadelphia vertrokken om daar een volle lading van voor ons land bestemde kolen te halen. De „Tomini" van deze rederij zal in Maart een of twee reizen naar Amerika maken om kolen te ver voeren. Deze vaarten worden gemaakt in het kader van de verschepingen voor de Nederlandse regering. Zij betreffen de aanvoer van de voor ons land zo zeer nodige grondstoffen als kolen, graan enz. Uit het Engels vertaald door DICK OUWENDIJK 37) Dit scheen de gelegenheid te zijn. Ze hoefden er niets van aan hun moeder te zeggen; zij konden haar eenvoudig vertellen dat ze met elkander hun va- cantie wilden doorbrengen in Tirol wat waar was. Als zij iets over bergen zou vragen, konden ze haar zeggen dat er niet veel was, dat de moeite waard was om te beklimmen, wat ook waar was; de Drindelhorn betekende, alles bij elkaar, niet veel; er was een glet- scher, maar Cathryn was zo handig, dat het niet lang zou duren of zij was ook op ijs gewend. Met een hele maand tot hun beschikking hadden ze tijd in overvloed om zich te trainen voordat zij zich aan een beklimming van de top zouden wagen. Als hij ooit Cathryn mee wilde nemen voor een vacantie in de bergen was het duidelijk, dat hij het nu moest doen. Hij begaf zich naar Lon den, alleen om er met haar over te spreken. Cathryn was natuurlijk vol geestdrift voor het plan en Lady Sable voelde zich onmiddellijk angstig. Zij had ge hoopt, dat Cathryn over haar manie heen zou zijn, omdat zij de laatste jaren over bergbeklimmen niet meer sprak. Ze zei plotseling: „Tirol dat bete kent zeker dat jullie gaan klimmen?" „Moederlief", zei Francis, „er zijn geen echte bergen in Tirol". Doch Lady Sable was in dat opzicht niet geheel en al onwetend. „Wat vertel je me nu?" zei ze. „Je hebt er toch de Grossglockner en de Kitzsteinhorn „We komen niet in de buurt van de Grossglockner of van de Kitzsteinhorn. Bij Drindel heb je alleen maar de Drin delhorn en iedereen die, zoals Cathryn, al zo vaak de Pillar Rock en de Napes Needle heeft beklommen, kan de Drin delhorn blindelings doen". Er was ten slotte een groot verschil tussen een leu gen en een hyperbool, maakte hij zich zelf wijs. Het lag ook niet in zijn be doeling, zo stelde zijn geweten hem ge rust, om haar te misleiden doch om haar gerust te stellen, (Maar, hield zijn ge weten vol, hoe is dat mogelijk zonder haar moedwillig te bedriegen?) „Is er geen gletscher op de Drindel horn?" vroeg Lady Sable weer, angstig. „Een gletscher is lang niet zo moeilijk en gevaarlijk als een steile rotswand". (De Drindelhorn-gletscher werd niet als moeilijk beschouwd, vertelde hij zijn geweten) „Toch hebben mensen er hun leven door verloeenT „Moeder, lieverd, mensen hebben hun leven verloren doordat zij in een trein of een bus reden, of omdat zij een lad der opklommen om appels te plukken! Een gletscher doen met een gids, die dat al twintig of dertig jaar heeft gedaan, betekent niets. Als mensen in de bergen een ongeluk krijgen komt dat, doordat zij te zorgeloos of te eerzuchtig zijn. En het is helemaal niet eerzuchtig, laat staan tè eerzuchtig, om de Drindelhorn op te gaan en ik ben ook niet van plan zorgeloos te zijn. Ik heb tenslotte toch ook mijn ervaring. U denkt toch, hoop ik, niet dat ik Cathryn enig risico zal laten nemen?" Lady Sable wist hier alleen maar op te zeggen: „Ook ervaren klimmers kun nen een ongeluk krijgen. Dat kun je iedere week lezen in de krant Cathryn zei: „Ongelukken kunnen overal gebeuren. Er is nooit iets met me gebeurd als ik in Wasdale klom, wat heel moeilijk was, waarom zou er dan iets met me gebeuren in Oostenrijk, waar het klimmen heel gemakkelijk is? U hebt toch al die jaren dat u tussen bergsport-liefhebbers hebt geleefd wel geleerd dat de hoogte niets te betekenen heeft dat een Alp van tienduizend voet veiliger kan zijn dan een rots in de Cuillins van tweeduizend voet". Lady Sable voelde wel, dat hier niet tegen te redeneren viel en nam daarom haar toevlucht tot wat haar zoon en dochter beschouwden als „gevoeligheid". John had altijd gezegd, dat zij „over spannen" raakte, wanneer het over berg beklimmen ging. Maar het had haar nooit opgewonden, wanneer de jongens klommen in Great Gable of Scafell; zelfs maakte zij zich weinig zorgen, wanneer Steven of Francis verder trokken, naar Ben Nevis om, als voorbereiding op Terwijl heel de wereld zich aftobt met schier onoplosbare wereldproblemen en Engeland zelf gebukt gaat onder de ex perimenten van de doordrijverige La- bourregering, die krachtens een minuso- cule meerderheid regeert, heeft zich in het Britse Lagerhuis een even netelige als schokkende kwestie voorgeda.an. De bepruikte speaker weigerde n.l. een uit 1785 daterend voorschrift, waarbij de leden van het parlement verplicht zijn het hoofd gedekt te hebben, wanneer zij tijdens een formele stemming een punt van orde ter tafel willen "brengen, af te schaffen. De conservatief Leonard Ropner deed een hartstochtelijk beroep op hem om met de tijd mee te gaan en zei: „Hoeden zijn ten dode gedoemd. De jacht op een hoed wordt steeds moeilijker. De prooi is haast niet te pakken te krijgen en zelfs als de jacht met succes wordt be kroond, is deze. zoals ik moet vaststel len, dikwijls beschamend en onwaardig." Hij stelde daarom voor, dat de sergeant at arms voor geval van nood een nieuw soort rood of blauw hoofddeksel, dat dan Zwitserland, zich te oefenen op sneeuw en ijs. Zij was altijd wel een beetje ang stig geweest, maar wanneer zij Cathryn op hun tochten meenamen raakte zij geheel van streek en zij vond dan niet eerder rust, voordat ze allemaal weer veilig thuis waren. Het was natuurlijk verkeerd, want alles lag in Gods hand en zij probeerde zich er overheen te zetten, maar de angst bleef toch in haar knagen. Het kwam enkel door haar grote liefde voor dit kind, een liefde die nog groter scheen geworden nu dit kind op het punt stond eveneens in de Kerk te worden opgenomen. Het was echter waar, wat Francis zei: waarom zou er iets met haar gebeuren, nu zij een er varen klimmer als Francis tot gids had en dat op een berg, die niet moeilijk te "beklimmen was? Zij was overdreven angstig, maar Cathryn was haar dan ook dierbaarder dan haar eigen leven; zij was een oude vrouw en het zou spoedig met haar gedaan zijn; Cathryn was jong, zij bezat genie, zij scheen de verwerke lijking van haar liefste dromen; Cathryn's leven was van belang en bezat waarde; haar leven was waardeloos. Francis verloor haast zijn geduld te genover zijn moeders angst; Cathryn voelde er zich verdrietig onder. Er was haar veel aan gelegen dat haar moeder zich gerust zou voelen, wilde zij ten volle kunnen genieten van deze kostelij ke vacantie. Zij kon zich haast niet voorstellen, dat zij niet zou gaan, nu Francis 't haar gevraagd had. Eindelijk 'zou zij met hem „de witte berg" uit haar dromen beklimmen. Al gaf zij zichzelf toe, dat de mogelijkheid van Johann nogmaals te ontmoeten van niet geringe invloed was op haar enthousiasme. (Wordt vervolgd) bekend zou staan als „parlementaire hoed" ter beschikking zou houden. De speaker was het echter met de grote oor logsleider Winston Churchill eens, dat deze kwestie te ernstig was om haastig beslist te worden, en zei, dat hij er over na zou denken. En dat kan lang duren. Te Cherac in Frankrijk kreeg de 80- jarige boer Breton een hartaanval. De toegesnelde dokter kon slechts de dood constateren. Dies werd Breton netjes op gebaard en de familie betrok de doden- wake. Terwijl de rouwenden zich tijdens deze droeve bezigheid even aan een vluchtige maaltijd versterkten, rees de betreurde Breton plotseling springlevend overeind en verweet de van schrik ver lamde gasten, dat ze hem niet hadden uitgenodigd. Toen liet hij zich het eten goed smaken. Het werd echter slechts een kort uitstel van executie, want twee dagen later kreeg magere Hein vader Breton wekelijk te pakken en dit keer was het definitief. Op de Praagse begroting is een bedrag uitgetrokken voor de inrichting van kinderbewaarplaatsen, die dag en nacht open zullen zijn. Ook moeders, die 's nachts moeten werken, zullen daar hun kinderen kunneri onderbrengen. De Britse soldaten op Malakka hebben in 1950 in de militaire cantines meer dan 3.300.000 flessen bier gedronken. Geen wonder, want het gaat er in de strijd tegen de communisten voor genoemde nationalisten nog altijd heet toe. Een man, die in Zürich bij het och tendkrieken van een carnavalsfeest te rugkeerde en blijkbaar niet al te vast meer op z'n benen stond, is door een winkelruit getuimeld, waarbij door glas scherven zijn neus werd afgesneden. Had de man nu maar een feestneus op gehad!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 3