Als paddenstoelen rijzen de dumpwinkels in Nederland uit de grond Recrutering en bewapening van strijdkrachten voor West-Europa h FRANS PLAN: ZO SNEL MOGELIJK EUROPEES MILITAIR GEZAGSORGAAN Gancia VAL DA Goedkope Amerikaanse legerkleding door duizenden begeerd VOOR DERDE MAAL OVERWINNING VAN LAB0URPARTY Churchill's tactiek wat Direct contact met regeringen Vreemde economie in de Atlantische legers 38ste BREEDTEGRAAD J'U zei, dat generaal MacArthur alle ^'"dzakelijke bevoegdheden heeft om ^"""taire operaties voort te zetten en V W as z'Jn zaak. De president was niet le!Senhelde gekomen in militaire aange- U °n,leden en hij was niet van plan dit «oen. Witte dood slaat toe Aanklacht tegen Pleven en Moch Motie van wantrouwen afgewezen gebrekkig? Gevechtsgroepen worden versmolten tot divisies Moeilijkheden niet gering 5000 emigranten per vliegtuig naar Australië VRIJDAG 16 FEBRUARI 1951 PAGINA 5 EERSTE TAAK VAN EISENHOWER: Beslissing ligt bij MacArthur 327.000 Amerikanen kwamen in 1950 naar Europa °00 bezochten Nederland Virginia: U zult het verschil direct proeven als U BOSTON rookt, de ideale combinatie van rijke Virginia-smaak en FDerfecte mildheid Lawine maakt in Italië opnieuw slachtoffers Korea op agenda van de Grote Vier Commissie Collectieve Veiligheid bijeen Wegens hoogverraad Toscanini tot rust gedwongen DEFENSIEDEBATTEN IN ENGELAND V. Parijse conferentie Europees leger Lambert Simon uitgenodigd voor prijsvraag Australië koopt een Rembrandt Bedreiging Joegoslavië Neem een doos echte PAS Tl L. L_ E S KEELPIJN Dit jaar: BEURS VOOR WONING INRICHTING MARINIERS NAAR DE WEST Bouwkundigen op studiereis paddenstoelen, zo geheimzinnig en zo snel, rijzen de dumpwinkels uit de grond en het publiek is er op uit koopjes te halen. Generaal Alfred M. Gruenther, staf chef van generaal Eisenhower, heeft "rult-rdag op een persconferentie te Pa- Gis verklaard, dat tegen het midden van ?e volgende maand zijn hoofdkwartier ln staat zou zijn, de operatieve leiding een Westelijk defensieleger op zich 'e nemen. Voorlopig is besloten, het hoofdkwar tier van generaal Eisenhower in de huurt van Versailles te vestigen. Daar, aldus Gruenther, zal de eerste grote taak korden vervuld: de recrutering en be wapening van de strijdmacht, die West- Europa zal moeten verdedigen. dr°mUent de strategische indeling van I het .den van het Atlantisch Pact en i def- verdedigen gebied was nog geen "llrutief besluit genomen. Er waren voorstellen over een noordelijke, een rphtrale en een zuidelijke sector, zulks het oog op de bevelvoering te velde, «laar er stond nog niets vast. Sr waren vijf stafgroepen: fi Canada en de V.S. De Noord-Atlantische groep, be lande uit België, Canada, Denemarken, rankrijk, IJsland, Nederland, Noor- Portugal, Groot-Brittannië en j,3- De Zuid-Europese groep: Italië, rankrijk, de V.S. en Groot-Brittannië. v De West-Europese groep: België, e d e r 1 a n d, Luxemburg, Frankrijk, V-S. en Gr.-Brittannië. 5. De Noord-Europese groep: Denemar- Noorwegen, de V.S. en Groot-Brit- -An antwoord op een vraag deelde JAhenther mee, dat Eisenhower zioh di- ®ct met de verschillende regeringen in erblnding kon stellen, doch dat hjj tech nisch onder bevel stond van de „standing group" te Washington, bestaande uit mi litaire bevelhebbers, aangewezen door de drie grote mogendheden in het Atlanti sche Pact. Op het ogenblik zijn negen van de twaalf landen van het Atlantische Pact in de staf van het hoofdkwartier ver tegenwoordigd. Deze wordt gevormd door 79 Ameri kanen en 43 vertegenwoordigers van an dere landen. In de verbindingsgroep zijn nog twintig niet-Amerikanen opgeno men. Generaal Eisenhower heeft zich van daag te New York tezamen met zijn echtgenote aan boord van het passagiers schip „Queen Elizabeth" begeven om in Europa het commando van het Noord- Atlantische leger op zich te nemen. (Van onze speciale verslaggever) Nederland kent op het ogenblik in totaal'rond driehonderd dumpwinkels, driehonderd als paddenstoelen zo geheimzinnig uit de grond gerezen zaken, waarin de verbaasde burger zich de meest verleidelijke legerkledingstukken en daartoe behoren bij de Amerikanen klaarblijkelijk evengoed damesjaponnen cis kwartiermutsjes niet zelden voor een appel en een ei ziet aangeboden. Het zijn als regel grote, mot veel Amerikaanse vlaggen en reclameborden versierde magazijnen, die zich hebben uitgerust met dienovereenkomstige snorkende namen als het Dumppaleis, het Werkmanspaleis of de U.S. Army Shop. In die winkels verdringen zich de hele lieve lange dag honderden klanten en ofschoon er zoveel en zo snel wordt gekocht, dat reeds nu de gevolgen daarvan tijdens de dagelijkse pantoffelparade in de Kalverstraat duidelijk waarneembaar zijn, de dumps schij nen het stadium van uitputting nog bij lange na niet bereikt te hebben. Rond deze winkels nu, zo vernemen wij, speelt zich op het ogenblik een conflict af, dat zich met de dag scher per toespitst. Nog gisteren werd hierover op l\et departement van Economische Zaken te Den Haag een uitvoerige con- lerentie belegd en het probleem dat daar ter tafel werd gebracht behelsde niet meer of minder dan de vraag: mogen deze zaken, waarvan het overgrote deel der eigenaren niet voldoet aan de eisen gesteld in de Vestigingswet, geopend blijven of dienen zij te worden gesloten en de voorraden in beslag genomen? De kwestie is in principe tamelijk een voudig. De eigenaren van de zogenaam de dumpwinkels worden officieel be schouwd als handelaren in tweedehands goederen en als zodanig is op hen het Vestigingsbesluit strikt genomen niet van toepassing. Blijkt echter, dat textiel hun hoofdartikel genoemd moet worden en dat is practisch overal het geval dan is het Vestigingsbesluit voor de Textielhandel op hen van toe passing, dan moeten zij dus wel in het bezit zijn van de nodige diploma's en wordt er bij ontstentenis daarvan door de Vakgroep Detailhandel van Textiel- goederen bij de Justitie een klacht in gediend, die tot een rechtsvervolging aanleiding moet geven. In de practijk komt hier echter op het ogenblik niets van terecht. In Am sterdam bijvoorbeeld, waar tenminste zestien zogenaamde dumpwinkels bekend zijn, heeft de politie tot dusver geen enkel proces-verbaal opgemaakt. Elders zijn de ingediende klachten door de Officieren van Justitie geseponeerd en in het enkele geval, dat de zaak wel tot voor de kantonrechter is gekomen, werd er een boete opgelegd van slechts 1025 gulden, die door de betrokken dump winkelier meestal met genoegen betaald werd. Oorzaak van deze formeel nogal wonderlijke gang van zaken is het feit dat het ministerie van Sociale Zaken de Justitie tot grote omzichtigheid schijnt te hebben geadviseerd. Sterk sociale overwegingen blijken hierbij een beduidende rol te spelen. Men is Resident Truman heeft Donderdag op wekelijkse persconferentie ver- a»rd, dat de kwestie van het over- ^«•"Uden van de 38e breedtegraad in nrea door de verbonden troepen een Is' ltaire en strategische aangelegenheid resolutie van de V.N., waarin de *°eDen der V.N. de bevoegdheid wordt «e8eVen de brcedtegraad te overschri jf n om de vrede in Korea te herstellen, rt n°g steeds van kracht, aldus de presi- eht. Advertentie '»'s a?Wo„ ten departemente de overtuiging toe gedaan, dat de omstandigheid dat in de dump winkels tegen zeer lage prij zen ook door de minder draagkrach tige arbeidende bevolking zeer goede kledingstukken kunnen worden ge kocht, opweegt tegen de formele on juistheid inzake de Vestigingswet. Deze overweging wordt nog versterkt door het feit, dat pogingen in het verleden ondernomen om de artikelen via de geregelde textielhandel in de verkoop te brengen op onwil van de desbetref fende handelaren schijnen te zijn af gestuit In het algemeen blijkt de winkelier niet bereid deze min of meer ongeregel de goederen, die de rust, de sfeer en het karakter van zijn bedrijf zouden kun nen schaden, aan de man te brengen. Wel echter deelde men ons op het bureau van de Detex (dat is de boven bedoelde Textielvakgroep) mede, dat wanneer deze overname door de over heid als voorwaarde zou worden gesteld voor een definitieve oplossing, men com binaties van handelaren zou vormen ten einde de verkoop voortgang te doen vinden. De Detex neemt deze zaak nogal hoog op. Men wijst er daar op, dat wettelijke bepalingen door de overheid dienen te worden nageleefd en ge ëerbiedigd en bovendien, dat de hui dige situatie grote onbillijkheden bevat ten opzichte van de dertigduizend wel aangesloten textielhandelaren. Die namelijk behoeven allen voor de uitoefening van hun bedrijf een mid denstandsdiploma met het daarbij behorende texticlbrevet, hetgeen hun enige jaren studie plus enkele honder den guldens kost. Deze lieden nu moeten het gedogen, dat vaak vlak naast hen een zaak opent, die hun een zware concurrentie aandoet en waarvan de eigenaar geen enkel diploma bezit. Willen zij hun bedrijf uitbreiden met bijvoorbeeld een afdeling hercnconfectie, dan is daarvoor weer allereerst een diploma vereist. De dumpwinkeliei echter handelt in practisch alle soorten textiel zonder enig diploma. Het is, aldus de Detex, een onbevredigende situatie, waarin de overheid zo spoedig mogelijk een definitief standpunt dient in te ne men. Duurt deze situatie namelijk zo voort en dat is geen onmogelijkheid, want na de oorlog 19141918 deed zich hetzelfde verschijnsel voor en toen hand haafden de dumpwinkels zich tot in 1926 dan is het zelfs mogelijk, dat de dumpwinkelier over vijf jaar ingevolge een wettelijke bepaling zonder enige studie of kosten een ministeriële verkla ring van geen bezwaar zal moeten worden verleend. Al deze overwegingen klemmen te meer, zo hebben wij begre pen, omdat van tweedehands goederen Dij de dumpwinkeliers, wier aantal on- *f<i °'gcns ""«eli opgave van de toeristische ««dor Van de ECA te ParWs- hebben Ure«de 1950 in totaal 327.000 Ame- i» toeristen Europa bezocht. Dit *n is',,50 ot pot. meer dan in 1949, «h het "Gka, 1950 grootste sinds 1930, toen 359.000 nen naar Europa overkwamen. <U .H' Saven deze 327.000 Amerikanen hij ij-0''3 lneer dan 260 millioen dollar hjj, 'l r komt nog 120 millioen dollar k«rvopSteed aan vervoer met Europese ''^maatschappijen, ^'gernenn x?n voorlopige opgave van de ureenlfi„, Nederlandse Vereniging voor V1 aantiingyerkeer (ANVV) bedroeg n,ederlana Amerikanen dat in 1950 in 15 o"?se hotels verblijf hield 50.000, A2oelc g., van het totale Amerikaanse k Am'r„.n, fihropa. In dit cijfer zijn dus ^0t6ls v^aanse -f~* w vi« Vf,VJ:°a"se toeristen, die niet in L.'hg ETf.1hielden, buiten beschou %^ah8e Het na-oorlogse Ameri v/» stiie *°eK aan Nederland, vertoont l8f&eh«ie hjn. hetgeen blijkt uit de 50^°°. louters: 1946: 14.000, 1947: 90q, 48: 24.000, 1949: 40.000, 1950: Lawines, aardverschuivingen en over stromingen hebben Donderdag weer slachtoffers geëist in de Italiaanse, Zwit serse en Oostenrijkse Alpen. Uit Milaan wordt gemeld, dat Don derdag opnieuw vier personen door de vallende sneeuwmassa's gedood zijn, waardoor het aantal doden sinds Zon dag tot 14 gestegen is. De rivier de Po is buiten haar oevers getreden en stijgt vijf cm per uur. In de Lessach-vallei in Oostenrijk, waar 10.000 mensen van de buitenwe reld zijn afgesneden, schijnt de toestand zeer ernstig te zijn. De sneeuw ligt er zo hoog, dat telegraafpalen eronder be dolven zijn en 188 palen, die hoogspan ningsdraden droegen, zijn door de sneeuw weggerukt. In Zwitserland zijn 1.000 reservisten opgeroepen om in het bedreigde Tessino de bevolking bij te staan. Het dorpje Osco aan de rivier de Ticino is geëva cueerd. Van Franse regeringszijde verneemt A. P., dat Groot-Brittannië, Frankrijk en Amerika een weg zoeken om de Kore aanse kwestie op de agenda te plaatsen van de voorgestelde viermogendheden- conferentie. Ondanks de Russische voorkeur voor een vergaderplaats in Europa zouden Groot-Brittannië en Frankrijk er niet op gesteld zijn da, conferentie te arrangeren. Van Amerikaanse zijde geeft men er de voorkeur aan, dat de conferentie in Washington gehouden zal worden. De uit veertien landen bestaande com missie voor collectieve maatregelen van de Algemene Vergadering der V. N„ zal Vrijdag haar eerste bijeenkomst hou den om mogelijke sancties tegen com munistisch China te overwegen. Een der 14 leden. Birma, heeft offi cieel geweigerd in de commissie zitting te nemen. Een weigering van Joego slavië wordt verwacht. Een communistische delegatie, waar van onder meer deel uitmaakten Yves Farge, oud-minister, Charles Tillon, af gevaardigde en Emmanuel Dastier, af gevaardigde en oud-minister resp. pre sident en bestuursleden van de nationa le vredesraad; heeft een aanklacht we gens hoogverraad ingediend tegen de Franse premier Pleven en de minister van defensie Moch. De aanklacht is afgedrukt in het dag blad „Ce Soir". Zij zegt, dat de herbe wapening van Duitsland, waarmee de Franse regering instemt en waaraan zij meewerkt, op een ogenblik dal Frank rijk juridisch in oorlog met Duitsland is, valt onder de bepalingen van art. 75 en volgende van het wetboek van straf recht betreffende hoogverraad Afgevaardigde Vincent de Moro Giaf- feri, voornaamste vervolgingsambtenaar van het speciale Hof, waarbij de klacht is ingediend, verklaarde, dat hij er geen gevolg aan kon geven omdat ze niet in de juiste vorm was ingediend. „Krachtens de grondwet kan ik van een dergelijke aanklacht slechts kennis nemen, als zij wordt ingediend krach tens een besluit van de Nationale As semblée," zei hij. De dirigent Arturo Toscanini zal de serie radio-concerten, die hij sinds veer tien jaar als dirigent van het NBC-om- roep-symphonieorkest geeft, Zaterdag onderbreken. Het schijnt zelfs mogelijk, dat voor goed een einde aan zijn optre den komt. Doctoren hebben de 83-jarige maestro overgehaald rust te gaan nemen Hij heeft wederom last van een knie blessure, die hij vorig jaar heeft opge lopen. Als eventuele opvolgers van Toscanini worden Dmitri Mitropoulos van het New-Yorkse Philharmonisch orkest en Bruno Walter genoemd. Advertentie dertussen geruisloos toeneemt, geen sprake is. Practisch alle artikelen zijn nieuw. Zij worden door enkele impor teurs op wettelijk volkomen verantwoor de wijze in enorme partijen meestal in Engeland of soms rechtstreeks in Ame rika aangekocht. Zij worden in balen samengeperst aan gevoerd en het feit dat deze handel ondanks het uitbreken van het conflict in Korea onverminderd doorgaat, werpt wel een heel zonderling licht op de eco nomische bedrijfsvoering in de Atlanti sche legers. Alle voor deze legers ge schikte materialen zijn nu hard nodig en toch is het gebleken, dat grote partij en goederen, die nog volgens contracten uit de laatste oorlog door Amerika aan Engeland moesten worden geleverd, rechtstreeks van de Amerikaanse fabriek naar de Engelse dumps werden gezonden in plaats van naar de Engelse legerma- gazijnen, waar zij zonder twijfel van groot nut zouden zijn. Men schijnt daar te redeneren, dat alles wat, al is het ook spiksplinternieuw, onder oude oorlogs begrotingen valt, thans niet weer voor de heropbouw van een nieuw le ger gebruikt moet worden. De grote en klei ne handelaren in dumpgoederen pro fiteren daarvan en een steeds groter deel van Neerlands jeugd draagt tenge volge daarvan duf fel coats (dat zijn burgerpijen met houten knopen), dummy coats (idem maar nu voor meis jes en met rode kappen), real Ame rican sportshirts. Canadian jekkers, Norvegians of ocn- tendjaponnen van U.S.A-Marva's. Het lijkt wel een twee de Amerikaanse in vasie, die de nor male textielhande laar van menige klant berooft, maar die aan de andere kant de koper in deze dure tijd ook menige gulden uit spaart. De overheid, die nu of straks in deze kwestie een beslissend woord moet spreken, mag men een Salomons- wijsheid toewensen. (Telefonisch van onze Londense cor respondent) LONDEN, hedenmorgen Voor de derde keer in twee weken werd gisteren een motie van wantrou wen van de conservatieve partij in het Lagerhuis verslagen, en wel met de on der de huidige omstandigheden enigs zins verrassende meerderheid van 21 stemmen. Men kan zich niet aan de In druk onttrekken, dat Churchill's tactiek in het defensiedebat gebrekkig is ge weest, als men tenminste uitgaat van de overtuiging (en er is geen andere keus), dat het zijn bedoeling is zo spoe dig mogelijk de socialisten uit het za del te wippen, nu het steeds duidelijker wordt dat Labour's positie in het land aanzienlijk verzwakt is en nu Labour zelf de eenheid van het land verbro ken heeft door vast te houden aan de staalwet. Men zou hebben verwacht dat Chur chill het zou hebben laten aankomen op een stemming over de regeringsmotie waarin het vertrouwen werd gevraagd in het defensiebeleid van Labour. Er bestond altijd een mogelijkheid dat al thans een klein groepje uit de talrijke socialistische dissidenten zich van stem ming zou hebben onthouden. Doch Churchill diende zelf een motie in waarin wantrouwen werd uitgesproken tegenover de ministers belast met de defensfepolitiek. Onvermijdelijk had dit tot gevolg dat alle pacifisten, anti-mili taristen, anti-Amerikanen en pro-Russen in het Labourkamp met onbezwaard gemoed tegen Churchill's motie konden stemmen, nu het er om ging hun ver trouwen te demonstreren in hun eigen ministers. Churchill's nieuwe tactiek, de regering „dag en nacht" te achtervolgen, onge- Duffelcoats, dummy coats, real American sportshirts, Cana dian jekkers of ochtendjaponnen, het is allemaal te vinden in de etalages der dumpwinkels voor prijzen, die de nor male textielhandelaar van menige klant beroven, maar die aan de andere kant de koper in deze dure tijd ook menige gulden uitsparen (Telefonisch van onze Parijse correspondent) PARIJS, Donderdagavond. Met een welkomstwoord van de Franse minister van Buitenlandse Zaken, dat tegelijk dienen moest als inleiding tot het werk, is Donderdag de conferentie van twaalf landen over de organisatie van het Europees leger te Parijs aangevangen. De heer Schuman begon met er op te wijzen, dat dit binnen één jaar het tweede initiatief van de Franse regering was om te komen tot een geheel nieuw soort Europese instellingen. Het eerste plan heeft geestdrift en scepticisme op zijn weg gevonden. Toch hebben de delegaties van zes landen sinds Juni 1950 een con crete uitdrukking aan dit plan kunnen geven. Thans bespeurt de minister nog minder geestdrift en nog meer scepticisme. Doch men bedenke, dat deze Idee geen Franse uitvinding is. Het Franse plan ziet twee ontwikke- lingsphasen, een overgangsphase van waarschijnlijk achttien maanden en een definitieve periode. Zo snel mogelijk moet een Europees militair gezagsor gaan geschapen worden, zelfs als de be voegdheden daarvan aanvankelijk nog beperkt moeten zijn. Daartoe zal een raad van ministers een hoge commissa ris aanwijzen. Het isde taak van de hoge commissaris de nationale gevechts eenheden van ongeveer vijfduizend man te organiseren. In dit stadium komen de nationale groepen naast elkaar te staan. In de loop van de Hweede etappe komt de eenheid tot stand. De gevechtsgroe pen worden tot divisies samengesmol ten. Een Europees reglement komt dan in de plaats van de nationale reglemen ten. De hoge commissaris, die dan de titel van minister zal dragen, is ver antwoording verschuldigd aan een ge meenschappelijk Europees parlement, dat het recht krijgt door afstemming van de begroting de minister naar huis te sturen. In grote lijnen wordt hier derhalve het organisatieschema van het plan- Schuman gevolgd. Het laat zich aanzien, dat de moeilijk heden hier zeker zo groot zullen zijn als bij het plan-Schuman, dat nu na negen maanden bijna zijn uiteindelijke vorm heeft gekregen. De beoordeling van de verdienste van het nieuwe Franse plan is in dit stadium uiterst moeilijk. Er is overigens nog geen plan maar slechts een geraamte van een plan. Het zal juist de taak van de bijeengeroepen studie commissie zijn te trachten om dit ge raamte heen een body te scheppen. Voor de verdediging van Europa tegen de thans bestaande dreiging heeft het In Augustus 1950 heeft de Raad van Europa een resolutie in deze geest aan genomen. Van de bezwaren, die tegen het nieuwe Franse plan geuit zijn, be spreekt de heer Schuman er twee. Raakt hierdoor de toch al moeizame Atlanti sche organisatie niet in het gedrang? Als ons plan hierop zou uitlopen of de Atlantische verdediging zou vertragen, zouden wij het onmiddellijk intrekken, aldus de lieer Schuman. De twee plan nen liggen overigens op een ander vlak. Het Atlantische heeft slechts een tijde lijke strekking en is van dringende aard, doch laat het Europese vraagstuk voor wat het is. Bovendien is het een ver bindingssysteem van nationale legers on der éénhoofdig opperbevel. Het Euro pees leger echter moet een bovennatio naal leger zijn, dat geleidelijk, maar eens en vooral in de plaats komt van de nationale legers. Politiek betekent het een stap verder tot de oplossing van het vraagstuk-Europa. Op de tweede moeilijkheid of het Europees leger te denken is voordat er een Europees politiek gezag is, antwoordt de heer Schuman, dat de dagelijkse eisen van het leven wel eens meer in strijd zijn met de lo gica. Europa ontstaat niet ineens, maar slechts steen voor steen, Tijde lijk zal het oude naast het nieuwe nog blijven staan. Wij moeten hier gehoorzamen aan de concrete eisen van het leven. Tenslotte behandelde de Franse mi nister van Buitenlandse Zaken het door de Franse regering ter conferentie over handigde memorandum, daarbij uit drukkelijk vaststellende, dat dit stuk bestemd is als grondslag voor de dis cussie. o.i. weinig zin. Men doet dan ook beter het te beoordelen tegen de achtergrond van de noodzaak van een blijvende Europese organisatie. Het plan-Schuman en het plan-Pleven zijn inderdaad pogingen tot vormgeving aan de gespecialiseerde gezagsorganen, waarlangs men Europa, zoals men ie Straatsburg beloofd heeft, hoopt op te bouwen. In zoverre zijn het testgeval len. Mislukken deze, dan kunnen wij de éénwording van Europa wel definitief beschouwen als een vervlogen illusie. Niets anders blijft ons in dat geval over, dan onze koffers te pakken en naar de nieuwe wereld te verhuizen, als men al thans na al deze dure plannen nog geld over heeft om de boot te betalen. Een tiental buitenlandse kunstenaars is uitgenodigd tot deelneming aan een prijsvraag om de ramen voor de Maria Friedenskirche in Dübendorf en de Drei- königskirche in Zürich Enge te ont werpen. Het betreft hier grote koor- en ro- settevensters in twee nieuwe moderne betonkerken van de architecten Plam- matter en Rieger te Zürich. Verscheidene buitenlandse kunstenaars hebben zich tot medewerking bereid verklaard, o.a. George Rouault te Parijs, prof. A. C. Winternitz uit Lima (Zuid-Amerika), W. Geyer te Ulm, Hausle te Feldkirch (beiden Duitsland) en voorts de Neder lander Lambert Simon uit Utrecht, die zal deelnemen aan de prijsvraag voor de vensters van de Dreikönigskirche. De „National Gallery" van Victoria in Australië heeft in Londen voor 46.000 pond Rembrandt's „Portret van een man" gekocht. Het zal over drie maan den naar Melbourne' worden gezonden. De Nederlandse schilders zijn goed vertegenwoordigd in de „Victoria Gal lery". De Nederlandse emigranten zul len er een zelfportret van Rembrandt (1660) kunnen bewonderen, dat verkre gen werd uit de verzameling van de Duke of Portland, zowel als twee andere Rembrandts en werken van Terborgh, Jan Steen en van RuysdaeL acht de aard van de te behandelen on derwerpen, deed belangrijk afbreuk aan zijn eigen rede van gisteren, een rede die geheel ingesteld was op politiek ge win en die zich verre hield van het soort analyse van het defensieprogramma dat nodig geweest zou zijn om Churchill's motie te rechtvaardigen. Zowel Gaitskell, kanselier van de Schatkist, die tegen deze achtergrond van politieke liedkrame- rij welke gisteren in Westminster over heerste, een indrukwekkende uiteenzet ting gaf van de Offers welke het nieuwe bewapeningsprogramma zou vergen, als Arteurin Bevan, sprekende in zijn nieu we hoedanigheid, van minister van Arbeid toonde gisteren meer verant woordelijkheidsgevoel dan Churchill. Bevan, die het debat namens de rege ring besloot, deed een zeer belangrijke mededeling omtrent Joegoslavië. „De re gering van Zijne Majesteit is zich bewust van de potentiële bedreiging van Joego slavië van de kant van de gezwollen legers van de satellieten, een bedreiging die verder geaccentueerd wordt door de vijandelijke propaganda van de Sovjet en de satellieten. Iedere bedreiging ge richt tegen Joegoslavië, dat een held haftige rol heeft gespeeld ln het verzet tegen Hitler's agressie, is vanzelfspre kend een reden tot bezorgdheid voor de regering van Zijne Majesteit, en op dit punt houden wij voeling met andere regeringen". Er zullen* zich de volgende week we derom twee gelegenheden voordoen voor de conservatieven om de socialis ten te lijf te gaan, en er is geen reden. aan te nemen, dat Churchill zijn tactiek zal wijzigen, vooral niet nu de uitslag van de laatste tussentijdse verkiezing een nieuwe aanwijzing heeft gebracht van de verzwakte positie van Labour. De conservatieven behielden de parle mentszetel voor Bristol gisteren met 22.216 tegen 5072 socialistische stemmen. Weliswaar stemde slechts 53 procent van het electoraat in tegenstelling met ruim 82 procent bij de algemene verkiezingen in Februari van het vorige jaar, en wel iswaar had de socialistische candidaat handen vol roet in zijn politieke pak geworpen door zich openlijk pacifist te verklaren en zich dientengevolge versto ken te zien van het aanmoedigend schrij ven, dat hij anders voorafgaande aan de stemming van Attlee zou hebben ont vangen, doch het blijft zeer opmerkelijk, dat de conservatieven, die in Februari 1950 in dit district 59 procent van de stemmen verwierfen, het nu tot 81 pro cent brachten, terwijl de socialisten daalden van 30 procent tot 19 procent. Advertentie Dit jaar zullen met door de regering van de KLM gecharterde vliegtuigen ongeveer honderd vluchten naar Austra lië worden gemaakt. Twee maal per week vertrekken op deze wijze telkens ongeveer 54 perso nen, zodat dit jaar ongeveer 5000 Neder landse emigranten door de lucht naar Australië vervoerd zullen worden. Van 5 tot en met 9 Maart zal in de rechter Houtrusthal in Den Haag een Nederlandse beurs voor woninginrich ting worden gehouden. Deze wordt ge organiseerd door de Stichting Vakbeur zen Centrale. Het betreft hier een vakbeurs, die alleen toegankelijk is voor de detail handelaren. Er zijn voor deze beurs 53 inschrijvin gen. Naar schatting zullen 90 fabrikan ten, grote en kleine, op de beurs ver tegenwoordigd zijn. Deze vakbeurs wordt thans voor de vijfde maal in Den Haag gehouden. Er werd een raad van bijstand uit de fa brikantenkringen gevormd, die de orga nisatoren ter zijde stond. De oppervlakte van de tentoonstel lingsruimte bedraagt 5000 m2 waarvan ruim 2300 m2 door de stands in beslag genomen worden. Naar de organisatoren meedeelden, zijn er inschrijvingen uit het gehele land. De mogelijkheid tot inschrijving moest reeds in November worden ge sloten, in verband met de beschikbare ruimte. Ook thans worden de detail handelaren uit het gehele land ver wacht, alleen Nederlandse fabrikanten van meubelen, klein-meubelen, woning textiel, meubelfournituren, matrassen, dekens, stalen bedden en aanverwante artikelen zijn op deze beurs vertegen woordigd. Gisteren is wederom een contingent van twee en zestig mariniers, vier onder officieren en vijf officieren met het ras. „Willemstad" van de K.N.S.M. naar Cu racao vertrokken c»n op de Antillen de aldaar gelegerde militairen af te lossen. Zij werden uitgeleide gedaan door de commandant van de mariniers, gene- raal-majoor mr. De Bruyne en enkele andere hoge officieren. Dertig vooraanstaande deskundigen op het gebied van de bouwnijverheid, onder wie aannemers, ingenieurs, ambte naren en vertegenwoordigers van vak verenigingen, zullen hun technische ken nis verrijken door gedurende de winter maanden in Zweden en Denemarken bouwmethoden te bestuderen. De deel nemers aan deze missie, welke georga niseerd is onder het technisch hulpver leningsprogramma van de organisatie van Europese economische samenwer king, zijn Donderdag in Stockholm bij eengekomen. Nederland is vertegenwoordigd door de heren Th. Spreeuwenberg, directeur N.V. Th. Spreeuwenberg te Venlo, A. van Werven, directeur van de N.V. Wer- ven's timmer- en bouwbedrijven te Am sterdam en A. van Kesteren, secretaris van de Nederlandse Bond van Bouw ondernemers te 's-Gravenhage.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 5