Andersen ook superieur te Oslo RAI FRANSE COMMUNISTEN SMIJTEN MET GELD B OLIFANTEN Gevangene van het Vaticaan Fietsendrama TEKENCURSUS' i Elke dag sensationele processen en nieuwe schandalen Wij luisteren naar PASEN? iS Conté Wanneer is het Onder zes e gebergten Broekman zesde en Van der Voort achtste Be Rijn moet hartader van Europa worden rm .J VRIJDAG 16 FEBRUARI 1951 PAGINA 7 Be Jong en V. Reyen starten goed in hoofdklasse 38/2 Sportsnippers Intern, samenwerking noodzakelijk Zuid-Slavische zwemclub naar ons land Donner 3 pnt., Prins 1 pnt. GEBOUW AMSTERDAM TENTOONSTELLING 9-18 FEBR. motorrijwielen scooters bromfietsen motorcarriers OPEN Parlementsdokter zonder diploma Milliarden ontbraken Aankoop van kastelen n£uwyER-suM IX. 298 m KRO: 7. H» Uws, 7K 1 -in «mm 7 Dokter uit Odessa Gemeente-classificatie- rapport gereed Assepoester; gp n&an l\ti kasteel de "Pi»i c- Scheepvaartberichten MARKTBERICHTEN OSLO, 15 Febr. De belangstelling voor revanchewedstrijden van de wereld kampioenschappen was op de eerste avond van het tweedaagse ijsfeest in het ftisletstadion buitengewoon groot. Het Us was in prima conditie, maar er stond koude harde wind. Hjalmar Ander- a®» heeft zijn uitstekende vorm opnieuw bewezen door beide afstanden, de 500 en de 3000 meter, te winnen. Niettemin was zijn zege op de 500 me- *er geflatteerd (45.1 sec.), aangezien hij "ij de start veel te vroeg weg was en b'genlijk teruggeroepen had moeten wor den. Wirn van der Voort daarentegen minstens een halve seconde te laat *'"eg en dit kostte hem enkele plaatsen bi het klassement van de korte afstand. Sverre Farstad, de sprinter bij uitne mendheid, die overigens het rijden moeilijk kan combineren met zijn drukke werkzaamheden in de journa listiek, werd tweede met 45.2 sec. Wim van der Voort, die in de elfde rit tegen Willy Nielsen was uitgekomen dn deze rit gemakkelijk had gewonnen, noteerde 46 seconden precies, voldoende y°or een zesde plaats. Kees Broekman mverde een uitstekend gevecht met Henry Wahl; hij won de rit in 46.4 sec. met 0.2 sec. verschil op de Noor. Onze landgenoot kwam daarmede op de 9e Plaats. Het tweede nummer van Donderdag avond was de 3000 meter, waarin Hjal- 'is op buitengewoon fraaie wijze zege vierde in de tijd van 4 min. 53.6 sec. Hees Broekman startte in de achtste rit '?gen Sigmund Soefteland. Hij won de Nt gemakkelijk in 5 min. 1.3 sec., waar mede hij de zesde plaats in het klasse ment bereikte. Wim van der Voort leed 'egen Norlund, maar hoewel onze land genoot zijn rit won, ging het rijden hem Verre van gemakkelijk af. Hij klaagde °ver een stijve spier in het rechterbeen, ?en gevolg blijkbaar van forceren op de *0.000 meter te Davos. Klaas Schenk heeft besloten medisch advies in te win den, waarbij de kans groot is dat Van Na de eerste dag luidt het klassement yan het biljartkampioenschap hoofd- .lassê 38/2, dat gisteren te Oude Wete- bing is begonnen, als volgt: - 1. De Jong 4 punten, alg. gem.. 47.05; Van Reyen 4 pnt. 34.78; 3. Zondervan Pnt. 36.36; 4. Franken 2 pnt 26.52; 5. Schmidt 2 pnt. 26.03; 6. Kastelijn 2 pnt. 78; 7. Beekman 0 pnt. 21.51; 8. Van l-eur 0 pnt. 11.66. Het Franse koppel Carrara—Lapebie heeft de Zesdaagse van Hannover ge ronnen met 251 pnt, vóór de Italianen HigoniTerruzzi. De Nederlandse weltergewichtkampi- ocn Giel de Roode is gisteravond voor de eerste maal in zijn carrière knock out gegaan. In de vijfde ronde van een ge- Vecht over tien ronden sloeg de Engels- Man Wally Thom hem voor tien tellen heer. - Mr. K. P. v. d. Mandele hield voor de Nederlands-Zwitserse K. v. K. een le- ?ng over „Vraagstukken van de Rijn". ^Preker zei o.m.: Internationaal is er blijkens uitlatin- ben te Straatsburg, waar de Rijnvaart- 'nmissic vergadert, een geneigdheid bm de vrije vaart op de Rijn te her- 'tellen. De positie van de Nederlandse foot, verreweg de grootste, doch lang b'et de modernste, is ten aanzien van "e Duitse, Franse, Zwitserse en Belgi- *vhe veranderd. De bijzondere tarieven *an de Duitse spoorwegen ten behoeve de Duitse havens en de voorkeur- y^Palingen voor scheepsruimte bij het rn'tse binnenlandse verkeer hebben v n weerslag op de welvaart van de j;ederlandse Rijnvloot. Toch schijnt een ^entering in de toekomst te liggen in e Vorm van nauwere samenwerking. >-Getracht is te komen tot een „Rhine "bvelopment Corporation", naar het Oorbeeld van de Amerikaanse Tennes- Missouririver- en Columbiariver- b'annen. Een eerste stap hiertoe is ge- j?1 door het samenbrengen van alle immers van Koophandel in het Rijnge- 'ed, waartoe thans kamers van zeven -anden. inclusief Oostenrijk, behoren. Jb deze Unie worden plannen bekeken verder bevaarbaar maken van de p'Jn. verbinding met de Donau, bevaar- aar maken van zijrivieren etc. -,Dp dit niveau zou men tot een Rijn J? hartader en welvaartsbron voor est-Europa kunnen komen. Een eer- -T resultaat in deze richting is de Zwit- - Jfs-Duitse voorlopige overeenkomst m- Jrke kanalisatie en energielevering. Het naar sprekers mening ook een Be- <j- "belang kunnen zijn, financieel in ïe werken te participeren. der Voort op de tweede avond niet zal starten. De tijd van Van der Voort was 5 min. 6.4 sec. De stand na de nummers van de eer ste dag luidt: 1. Andersen 94.033 punten; 2. Mar- tinsen 95.767; 3. Farstad 95.950; 4. Pajor 96.333; 5. Aas 96,533; 6. Broekman 96.617; 7. Asplund 96.767; 8. Van der Voort 97.067; 9. Soefteland 97.100; 10. Cron- shey 97.217. Op uitnodiging van de zwemvereni ging „Het IJ" uit Amsterdam zullen eind April 12 leden van de Zuid-Slavische zwemclub „Mornar" een tour door ons land maken. De Zuid-Slaviërs zullen aan de start komen in Nijmegen. Arn hem, Delft en in Amsterdam in de sport- fondsenbaden West en Oost. De vierde partij in de tweekamp Prins Donner, welke Dinsdag 13 Februari werd afgebroken, eindigde in remise. De stand is thans: Donner 3 pnt., Prins 1 pnt. Advertentie (Van onze Parijse correspondent) ehalve de vele rijkdommen, welke Frankrijk biedt op artistiek en cultureel gebied, kan men ook spreken van een grote bloei in de politieke en juridi sche wereld. Wanneer we ons voor vandaag slechts tot het laatste beper ken dan is dat, omdat sinds enkele weken er geen dag voorbij gaat of een nieuw sensationeel proces of een vers ontdekt nieuw schandaal houdt de gemoederen m beroering. Stellig een van de voornaamste van deze processen van de laatste tija is dat van het communistische weekblad „Les Lettres Frangaises". Tegen dit hoog staande letterkundige weekblad had de Franse schrijver David Rousset een aan-, klacht ingediend, omdat in een artikel in dit blad zijn goede naam besmeurd werd De heer Rousset had n.l. beweerd, dat er in Rusland concentratiekampen waren, die in toewijding en ijver niets onderdeden voor de voormalige nazi-kam pen. Volgens de heer Pierre Daix e\i zijn collega Claude Morgan, hoofdredacteur van de „Lettres Frangaises", was dit een infame leugen. De rechtbank kreeg hel geval uit te zoeken en moest vaststellen, dut de heer Rousset gelijk had, weshalve de beide communisten werden veroordeeld tot respectievelijk 15.000 en 20.000 francs. Dit zou voor de beide lieden nog wetl onoverkomelijk zijn, maar er komt nog bij, dat zij een schadevergoeding van 100.000 francs aan David Rousset moe ten betalen en de kosten van het pro ces. Daar Rousset zijn getuigen uit alle hoeken van de wereld heeft opgeroepen, schat men deze kosten gaarne op en kele millioenen. Er zaïl altijd nog wel een instantie te vinden zijn, die zo edel moedig is om de beide arme commu nistische schrijvers bij te springen. Of er echter ook nog een instantie in staat is alsnog de tragische waarheid van 's heren Rousset's beschuldigingen te weerleggen, is evenwel minder waar schijnlijk, zoQang de communisten in West-Europa er nog niet in geslaagd zijn hun verheven politieke visie aan de rechterlijke macht op te leggen. Een affaire die eveneens een poli tieke achtergrond heeft, is de zelfmoord van een zekere heer Grimald, in leven directeur van een van de Parijse kas sen van de Sociale Zekerheid. Vanwege het politieke belang, niet te verwarren met sociale verzekering, daar deze in stelling van de Sociale Zekerheid de na-oorlogse voltooiing en perfectie is van het vroegere systeem van sociale verzekeringen. Bij deze kassen ontbraken de laatste tijd ettelijke milliarden. Om dit na te gaan was een commissie van contro leurs ingesteld, die eind Januari rapport zou uitbrengen. Daar dit rapport de eerste verantwoording was van direc teur Grimald, sinds hij in 1946 in deze functie werd benoemd verkoos deze l«et rapport niet af te wachten. Voor zijn heengaan lier hij, ter aanvulling van het rapport een brief na, waarin bij zich verontschuldigde voor het gevoer de wanbeheer, als enig excuus aanvoe rend, dat hfj danig onder de plak zat van de communistische chefs van deze onderneming, dat hij niet anders doen kon. In aanwezigheid van de minister van Arbeid heeft de Franse Senaat een dag. en een nachtzitting aan dit rapport gewijd, een boekdeel van 218 bladzijden, de bijlagen niet gerekend. Uit het ver slag blijkt, dat het kantoor van deze onderneming, maar 70 man personeel te veel had, in hoofdzaak communisten, die elders moeilijk onderdak konden vinden. De twee laatste aanstellingen betroffen twee communistische burge meesters, die uit hun functie ontheven waren. Van een behoorlijke boekhouding was tot begin 1950 geen sprake. Teneinde verschillende invaliden en zieke kinde ren onder te brengen, kocht het bureau ZATERDAG Hilversum i. 402 m. vara: 7.00 nieuws, 7.15 gram., 8.00 nieuws, 8.15 frarn., 8.18 Onder ons gezegd. 8.23 orgel. 'T5 gram. VPRO: 10.00 Tijdelijk uitge- y'lakeld, causerie, 10.05 Morgenwijding. ARA: io20 herhalingen, 11.35 cello en l-iJf0, 1200 gram., 12.33 dansmuziek. 00 nieuws. 13.15 politiekapel, 13.50 karn" 14.00 jeugd, 14.30 instrumentaal Wuitet, 14.50 Gronings progr., 15.15 p.'Homuziek, 15.45 Van de wieg tot het 1645 causerie, 16.00 gram., 16.30 sport, 'iseengram Ja of 17.30 Nederland industria- 17.40 jeugd. 18.00 nieuws, 18.15 nee, toespraak. 18.25 jodelkwartet JJindlerkapelle. 18.40 regeringsuitz. arti i'°ht op de Westerse defensie. 1B.00 Pa"toutke staaIkaaIt- VPRO: 19.30 Passe- causerie. 1.9.40 hie.,- week, causerie. 1 Ws 20.05 actualiteiten, 20.15 De causerie, 19.55 VARA20.00 baTJws. Mem Van duizend weken, muzikale co- ciaij 21.15 Weense muziek, 21.45 so- 22 25 ACh commentaar, 22.00 dansmuz.. hawni- der de pannen, hoorspel, 22.45 Srarn nmuziek' 2300 nieuws. 23.15 .00 7.45 Mor»«„ 7'I5 gymn., 7.30 gram MentE d. 8.00 nieuws. 8.15 amuse- 9.40 «°r t en solist, 9.00 huisvrouw, U.00 10 00 kleuters, 10.15 gram., 'iele 1, ,ken. 11.45 gram., 11-50 Als de 12.03 lstert, causerie. 12.00 Angelus, 1255 zonnewijzer, 13.00 14.00"V 13,2° amusem.orkest en solist, ■Harp ,'l maken een Paasgroep. 14.10 ?rkes't' 0 Engelse les, 14.40 fanfare- ünstP'n 05 Kroniek van letteren en ^crn. 15.40 gemengd koor. 16.00 6.10 tenor eb piano. 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans, 17.00 jeugd. 18.00 filmmuziek, 18.15 Werving Koninkl. Marine, causerie, 18.25 lichte muziek, 18.48 sport. „Dit is leven" jeugd. 19.00 nieuws, 19.15 actualiteiten, 19.23 gram. 19.52 journalistiek week overzicht. 20.00 nieuws, 20.06 De gewone man, 20.15 Lichtbaken. 20.40 Steek eens op. heren. 21.00 Uit het dagboek van een dorpspastoor, hoorspel, 22.00 amu- sementsmuz.. 22.30 Wij luiden de Zon dag in!, 23.00 nieuws, 23.15 Esperanto, 23.22 gram. ENGELAND. BBC, home service 330 m.: 12.00 BBC Welsh Orchestra en so list, 14.10 gevar. muziek, 16.00 Schots orkest. BBC, light progr., 1500 en 247 m.: 13.15 Rumba-orkest, 15.15 licht orkest. 16.00 amusem.muziek, 19.00 jazzmuziek, 21.15 amusemêntsmuz., 22.00 orkestconcert. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK 309 m.: 12.00 amusem.orkest, 13.20 om roeporkest en soliste, 14.00 lichte mu ziek, 17.00 dansmuziek, 18.30 volksmu ziek, 2.25 Philharm. orkest. 0.10 dans muziek, 1.00 rhythmische muziek. BRUSSEL, 324 m.: 12.32 licht orkest, 13.15 Vlaamse liederen, 14.10 muzikale causerie, 16.15 Hongaarse muziek. 17.30 Vlaamse muziek, 20.00 omroeporkest, koor en solisten. 21.15 nieuws over film en techniek, muziek en televisie. 484 m.: 12.05 omroeporkest, 14.00 klas siek verzoekprogr., 16.30 lichte muziek, 20.00 omroeporkest en solisten, 21.30 jazzmuziek. FRANKRIJK, nationaal progr., 347 en 249 m.: 12.30 orkestconcert. 13.12 sym- phonie-orkest. 16.25 orkestconcert, 20.00 orkestconcert. op grote schaal kastelen en huizen aan. Een daarvan, het kasteed van Montgo- bert, wordt, op 53 millioen geschat. Men heeft er echter voor 99 millioen aan laten veranderen. In dit kasteel, waarin ongeveer 55 kin deren konden worden ondergebracht, was 37 man personeel nodig. Tot April 1949, d.w.z. na 9 maanden exploitatie, waren er nog slechts 39 kinderen, zodat de exploitatietekorten 19 millioen per jaar bedroegen. Er is natuurlijk onmiddellijk ingegre pen en de hele staf, uit communisten be staande, is op staande voet ontslagen. Het bovenstaande is slechts één voor beeld, maar het gehele rapport is een aaneenschakeling van feiten, waaruit een schandalige geldverspilling blijkt van de zijde van een organisatie, die tot welzijn van de arbeiders werkt. Op deze wijze behartigen de,, communisten blijk baar de belangen van de werkende mas sa. De gevaarlijke politieke consequentie van dit feit kan evenwel zijn, dat de Sociale Zekerheid haar zelfstandige po sitie gaat verliezen en, onder de finan ciële controle van de Staat geplaatst, ge leidelijk 'aan een Staatsinstelling gaat worden. Doch hierover zal het laatste woord nog wel niet gesproken zijn. Een niet politiek schandaal, maar zich wel afspelend in een politiek milieu bq uitstek is het geval van dokter Silber- stein. Dit heer had namelijk een luister rijke functie met hoog salaris en dienst woning als arts van de Franse Tweede Kamer. Plotseling zijn er geruchten' ont staan, dat deze man geen doktersdiploma heeft. Silberstein verweert zich door te vertellen, dat hij zijn grote medische be kwaamheden heeft opgedaan aan de Uni versiteit van Odessa. Zoek dat op het ogenblik maar uit! Toevalligerwijze heeft hfj als medicus juist dezer dagen moeten constateren, dat zijn eigen ge zondheidstoestand te wensen overlaat, waarom hij dan maar ontslag genomen lieeft. Hij is waarschijnlijk zelf het enige slachtoffer van zijn medische onbe kwaamheid, daar de Kamerleden voor medische bijstand zich nooit tot hem wendden, maar tot hun buisdokter. Intussen moet men wel een weinig op zijn hoede zijn voor lieden, die ge wone of tandheelkunde bedrijven, want juist de laatste tijd is uitgelekt, dat men aan de Sorbonne voor enkele tienduizenden francs een diploma kon kopen. Twee ondernemende jonge lie den, Rousselot en Luciani, zijn name lijk slachtoffer geworden van de speurzin van de politie, daar zij iemand aan een tandartsen-diploma hadden geholpen voor 35.000 francs en van een ander eenvoudig burger een gediplomeerd phüosoof hadden ge maakt voor 30.000 frankjes. Het is een geruststelling, dat deze handelaren in diploma's nog maar pas hun zaakje hadden opgezet. Tenslotte moet men in de.omgeving van Bordeaux bijzonder voorzichtig zijn zijn kinderen te laten inenten te gen T.B.C., want sinds anderhalf jaar komen uit deze inenting de afschuwe lijkste ziekten voor. Hier schijnt een of andere idioot van een arts in het spel te zijn, waarvan men zich af vraagt of hij een sadist of een gek is, dan wel een poging doet om het insti tuut Pasteur, dat deze medische stoffen levert, in discrediet te brengen. Een andere arts, dokter Duflos, ver zamelt in zijn vrije tijd in de Parijse apotheken arsenicum, omdat hij ge noeg van zijn vrouw heeft. De kranten vragen belangstellend of hij beschul digd zal worden van zijn tweede mis daad. Helaas ken ik de medische on derwereld van Frankrijk niet goed ge noeg om U in te lichten over zijn eer ste vergrijp. De minister van Sociale Zaken, rfar. A. M. Joekes, heeft Donderdagmiddag in zijn kabinet ontvangen de voorzitter en de leden van de commissie inzake de gemeente-classificatie (commissie Kruyt), die het door deze commissie op gestelde rapport hebben aangeboden. De voorzitter van de commissie, prof. dr. J. P. Kruyt, overhandigde het rapport met een korte toespraak, waarin hij mededeelde, dat de commissie tot haar grote vreugde tot eenstemmige con clusies is gekemen. De minister aanvaardde het rapport onder het uitspreken namens de regering van de grote erkentelijkheid voor de moeilijke en omvangrijke wetenschappe lijke arbeid van de commissie. De rege ring zal zo spoedig mogelijk het rap port in overweging nemen en omtrent de vraag van de publicatie van het rapport beslissen. (Slot) „De olifanten zijn bovenmate groot en hun tanden zijn geheel van ivoor. In hun poten heb ben zij maar één lid, zodat ze niet kunnen gaan liggen, als zij willen slapen, want dan zouden ze zonder hulp niet meer op kunnen staan. Daarom zijn ze verplicht tegen een boom of een muur te leunen en zo in te slapen. De bewoners van het land, die dwergen zijn, onder graven bij voorbaat de muren of hakken een wig in de boom. Wanneer de olifant komt en er tegen leunt valt de boom of de muur omver en het dier tuimelt om; zo vangen hem die men sen. Dat is oprecht waar." Aldus een heel oud verhaal over de olifantenjacht. Hoe de jacht in vroeger eeuwen op dikhuiden verliep komen wij te weten uit een beschrijving uit het jaar 1600. Enige dwergvolken laten zich uit een boom zakken tot op de achterpoten van het dier. Het valt hun dan niet moeilijk de olifant met hun bijlen af te maken. Men kan, volgens het oude /erhaal, de dikhuiden ook van gen in diepe valkuilen, die men tevoren afgedekt heeft met lan ge, dunne boomstammen. Kwa men de andere olifanten echter te weten, dat één van hun mak kers in een hinderlaag gevallen was, dan snelden zij toe met bomen en steenbrokken om hem op die manier uit de put te helpen. Pijl en boog of speer werden ook wel gebruikt om de goed- moedig-vluchtende dikhuiden, die blijkbaar nimmer aan tegen weer dachten, te doden. In India, Afrika, Ceylon en Sumatra (Indonesië) komen oli fanten voor. De kudden bestaan doorgaans uit één volwassen mannetje, verder uit wijfjes, jongen en onvolgroeide dieren. Kameraadschap en opofferings zin kenmerken de kuddegeest. In tegenstelling met de meeste zoogdieren, laat de olifant in tijd van gevaar zijn jongen niet in de steek. Ook gewonde soort genoten worden trouw gehol pen. Behalve de mensen heeft de olifant feitelijk geen natuurlijke vijanden. Dat zij wel eens door tijgers zouden worden aange vallen, heeft geringe kans op waarschijnlijkheid. Olifanten behoren tot de in telligentste onder de dieren. Volgens een groot dierenkenner staat de olifant veel hoger dan het paard en heeft een onder scheidingsvermogen, dat bijna aan het menselijk gevoel ver want is. Het klinkt bijna on gelooflijk, dat men wild gevan gen dieren binnen één etmaal tot rijdieren kan africhten en hoe men ze in vier weken tot volmaakte circuskunstenaars kan omvormen. Deze olifant is toch zeker een volmaakte circuskunstenaar. 1* de knoop? Dit persoonlijk onderhoud tussen twee dikhuiden lijkt een ingewik keld probleem te zijn. Paus Pius IX vaardigde in volgen zou. Helaas waren ook het jaar 1854 het Dogma van de tegenstanders van de Kerk Maria Onbevlekt Ontvangen niet thuis gebleven. Zij hadden uit. Hij was het ook, die de besloten de stille plechtigheid zware strijd tegen de godloo- te verstoren. Ja, hun ge- chenaars te voeren had. schreeuw, dat weldra door de Natuurlijk heb je allemaal straten weerklonk, kondigde wel eens gehoord van de zoua- aan, dat zij het lijk van de Paus ven. Dat zijn mannen en jon- het liefst ergens in een riool ge- geos uit alle landen, heel veel gooid zouden hebben, ook uit ons land, die naar Ro- De lijkkoets en gelovigen, die me getrokken zijn, om de Paus zich daaromheen bevonden, te helpen in zijn strijd tegen werden weldra met allerlei gaan. Toch was men blij, dat men eindelijk de Laurentius- kerk bereikte en het lichaam van Pius IX veilig binnenge bracht was. Dit alles gebeurde precies zeventig jaar geleden. Als we nu even denken aan de grote plechtigheden, die het vorig jaar in Rome gehouden zijn. dan mogen we met vreug de vast stellen, dat er in die zeventig jaar toch heel wat veranderd is in Rome. voorwerpen bekogeld. Toen tenslotte de houding van de aanvallers te dreigend werd, sloegen de katholieken er met hun brandende fakkels op los, zodat de stoel voort kon Paus Pius IX. Conté, het bekende teken- krijt, dankt zijn naam aan de Normandische schilder-teke naar Nicolas Conté, in 1805 te Parijs overleden, die de samen stelling van dit krijt uitvond. Garibaldi en tegen Victor Em manuel. De Garibaldisten (godlooche naars) werden verslagen, maar de overmacht van ktoning Victor Emmanuel was te groot. In het jaar 1870 moesten de dappere zouaven Rome aan Victor Em manuel overgeven. De Paus was daarmede zijn kerkelijke staten kwijt. De gevangene van het Vaticaan werd hij toen ge noemd. Uit protest tegen de be roving van zijn staten, weigerde de Paus voortaan het Vaticaan te verlaten. In 1878 overleed Paus Pius IX. Drie jaar later besloot zijn opvolger, Paus Leo XIII, het stoffelijk overschot van zijn voorganger naar de kerk van de H. Laurentius te laten over brengen. Maar ook deze laatste tocht zou de gevangene van het Vaticaan niet in rust en vrede volbrengen. Want nog steeds was er in Rome een grote groep van mensen, die de Katholieke Kerk op alle mogelijke wijzen hPQtTPPfl Paus Leo XIII had van de re gering van Rome verlof gekre gen, het lichaam van Pius IX naar de Laurentiuskerk over te brengen. Maar, zo had het stads bestuur geëist: alles moet in rust en stilte geschieden. Paus Leo beloofde het. Hij - besloot daarom het lijk van zijn voorganger des nachts te laten vervoeren. Zo geschiedde het dus nooit Pasen zijn. Eerst ook. Maar de katholieken, die moet het 21 Maart geweest hiervan op de hoogte waren, zijn; dan volle maan en de wilden natuurlijk aan hun gro- Zondag daarna is het Pasen, te Paus de laatste eer bewijzen. Geleerde mensen kunnen dat Daarom waren er velen in alle jaren van te voren berekenen, stilte bijeengekomen en stonden Het zou dus mogelijk zijn, dat zij met brandende fakkels langs j,et jn de nacht na 21 Maart de weg geschaard, die de stoet precjes volle maan was en dat de dag daarop meteen Zondag was. Dan zou Pasen op 22 Maart vallen. Dat is de vroeg ste datum. Maar dat komt niet vaak voor. Bijna honderdvijftig jaar geleden, in 1818, was het op 22 Maart Pasen. En in het jaar 2285 zal het weer zo zijn. Dat zullen wij dus niet meer meemaken. Het kan natuurlijk Natuurlijk hebben jullie al- ook. dat het 20 Maart juist vol-» lang gemerkt, dat het niet ie maan is gewe«st. We moe- ieder jaar op dezelfde tijd Pa- ten dan weer vier weken wach- sen is. ten, voor het weer zo ver is. Kerstmis, dat weet je, dat is En als het de dag daarvoor nu altijd op 25 December. Maar juist Zondag is, dan duurt het Pasen? We hebben een vroege nog bijna 'een week voor het Pasen van het jaar, zeggen de Pasen is. De laatste datum mensen. En daarom beginnen waarop Pasen vallen kan wordt ze maar gauw aan de schoon- zodoende 25 April. Een heel maak, om met Pasen klaar te verschil hè, met 22 Maart. Die zijn. late datum komt ook niet zo En het is zo! We Rebben van vaak voor. Maar we hebben het jaar een vroege Pasen. 25 hem meegemaakt. Acht jaar Maait. Vorig jaar was het 9 geleden. En als jullie flink oud April en in 1952 zal het op 13 worden, zul je het nog een April pas Pasen zijn. Hoe komt keer meemaken, n.l. in 2038! het nu toch, dat die data zo Dan zal het weer op 25 April verschillen? En hoe kan men Pasen zijn. al die data zo lang vooruit we- Al die andere jaren zijn het ten? Welnu, dat zit zo! Er is data, die dus liggen tussen 22 bepaald, dat het Pasen zal zijn, Maart en 25 April. Als je ze de Zondag die volgt op de eer- precies wilt weten, dan kijk ste volle maan na 21 Maart. je maar in een missaal, daar Vóór of óp 21 Maart kan het staan ze wel in. Door Amerikaanse geleerden is een 1750 kilometer lange berg onder de oppervlakte van de Stille Oceaan aangetroffen. De bergrug is tachtig kilome ter breed en strekt zich tussen de Hawaii-eilanden en het eiland Wake uit. De toppen er van bevinden zich 1600 tot 1800 meter onder het wateropper vlak. Uit schelpen en rifkora len, die de geleerden van de toppen hebben opgevist, blijkt, dat deze toppen vroeger slechts een paar meter onder water moeten hebben gelegen. Koraal rotsen worden door bepaal de in zee levende wezens niet op groter diepte dan dertig meter gevormd. De geleerden hebben vastge steld, dat de bodem van de oce aan aan heftige bewegingen onderhevig is geweest; er zijn n.l. in latere tijdperken vulka nische uitbarstingen geweest. Het ophalen van grote hoeveel heden vulkanische as vormtéén aanwijzing, dat deze uitbarstin gen hebben plaats gevonden. De hellingen van deze bergke ten waren bedekt met een tien centimeter dikke laag bijna zui ver mangaan (hard metaal). Door de expeditie werden door middel van echotoestellen verschillende lagen in de oce aan ontdekt. In elk dezer lagen konden zij vele tot nu toe on bekende soorten tropische vis sen vangen. Bij deze tocht werd meer dan 46.000 kilometer afgelegd; zij werd ondernomen door dertig geleerden en vijf en tachtig zeelieden op twee speciaal uit geruste schepen. IV. Enkele ogenblikken bleef hij stil op de straat liggen. Het rumoer van schreeuwende mensen, die kwamen toelopen, maakte hem dadelijk weer bij. Maar nu schrok hij toch heus. Hij voelde iets nats, iets kle verigs aan zijn handen. En toén hij zijn ogen opsloeg, zag hij, dat zijn handen rogü waren. Was dat bloed? Was hij ge wond? Maar dan zou hij toch pijn moeten voelen! Rienus keek nog eens goed. Ha, nu zag hij het. Het was verf, rode verf! Meteen sprong de jongen overeind. „O. dat is nogal goed afge lopen!" zeiden de mensen. En toen begonnen ze eens hartelijk te lachen, om de rode verf, die van Rienus handen afdroop. De schilder lachte echter niet. „Die gekke kunsten van jou kosten mij een pot verf!" mop perde de man. „Dat kan ik toch niet helpen," zei Rienus brutaal. „Een toontje lager, he", be gon nu ook de schilder. „En anders pak ik je bij je kraag en breng je naar het politie bureau. Dan kan je vader schadevergoeding betalen" „Och maak je maar niet kwaad schilder" bemoeide een juffrouw zich er mee. „Ik ken die jongen wel. Die heeft wel meer van die rare kunsten. Maar zijn vader moet daar niets van hebben. Ik zal het hem wel eens vertellen en dan is Rienusje nog niet gelukkig". Ja. dat wist Rienus ook weL En daarom zei hij nu veel be leefder: „Ik kon er toch heus niets aan doen, juffrouw. Ik moest uitwijken voor die auto". „Jaja, dat kan wel. Maar dan had je in ieder geval wat kalmer moeten rijden bij zo'n kruispunt. Iedere fietser weet dat kruispunten gevaarlijk zijn". Rienus knikte maar bij dit verkeerslesje van de schilder. „Schiet maar op", zei die nog. „Ga naar huis en vraag aan je moeder een hobbelpaard". Weer had Rienus iets bru taals willen zeggen. Gelukkig bedacht hij, zich nog bijtijds. Vlak bij zag hij een groot stuk papier liggen. Daar rflaakte hij zijn handen mee schoon, zo goed en zo kwaad als dat ten minste ging. Toen stapte hij, met zijn fiets aan zijn hand weg. Maar naar huis ging hij nog niet. (Wordt vervolgd) Tot besluit van deze serie te kenfilmsterren, geven we nu nog een samenvatting van de Assepoesterfilm. Het is een moeilijke tekening zo je ziet, maar het is niet nodig om deze precies na te tekenen. Je kunt er naar eigen inzicht een geheel van maken. Links zie je Asse poester zitten met haar muil tje, terwijl door een oud stadje de koets met de vier paarden ervoor, naar het kasteel van de Prins rijdt Nogmaals, wij brengen wel iswaar dit voorbeeld, doch het is leuk om zelf een aardig ge heel te bedenken, bijvoorbeeld met de muizen Guus en Jack er bij. Je ziet maar. Maak een flinke tekening en kleur alles naar eigen goeddunken. CW.D.P, pfiwet „A S se poe ste r van Disney. AAGTEKERK 15 van Hongk n. Japan, AALSUM 16 van Pt. Said n. Havre, ALHE- NA 15 van Santos n. Montevideo, ALUDRA p. 16 Azoren n. Cuba, AMSTELDIJK p. 15 Bermuda n. Havre, AMSTELSTAD 16 te Marseille, AMSTELVEEN p. 16 Oporto n. A'dam, ANTONIA 16 te Pladju, APPIN- GEDAM 16 te Alicante, ARENDSKERK 16 van Pt. Sa'id n. R'dam, ATLAS 16 te Rott., AXELDIJK 16 te Montevideo, BAARN 16 van Mollendo n. Arica, BALI 15 te Singap., BENNEKOM 16 van Cur. n. Antw., BONAI RE 18 te Pta. d. Gada vrw, CALT. HA GUE 16 te Sidon, CALTEX LEIDEN p. 16 Algiers n. R'dam, CASTOR 16 te San Felix, CERAM 16 te Aden, CHAMA p. 15 Str. Ormuz n. Suez.ClSTULA p. 15 Makalla n. Abadan. CLAVELLA 15 van Bombay naar Bahrein, CONGOSTR. 15 te Accra, DALER- DIJK p. 16 Sombrero n. Vancouv., DIE- MERDIJK p. 15 Mona n. R'dam. DRACO 16 te Genua, DRENTE 15 te Colombo, EEMDIJK 16 te Rotter., ESSO R'DAM p. 15 Azoren n. R'dam, FRIESLAND 16 te Galveston, GADILA p. 16 Azoren n. Cur., GORDIAS 15 t e Malaga, GROOTEKERK 15 te Mombassa, HAARLEM p. 15 San Miguel n. W. Indië, HECTOR p. 16 Dun- geness n. R'dam, HEELSUM 13 te Houston, HEEMSKERK 16 te Colombo.' vb.. HERA 16 van Maracaibo n Cartagena, HERCU LES 16 te Amst., HERMES 16 te Pt. au Prince, HOOGKERK 15 te Antw., 18 te Amst. vrw., JAGERSFONTEIN p. 15 Kp. Verde n. Kpst., JAPARA p. 15 Makalla n. Calcutta, JAVA p. 16 Kp. Gata n. Alex- andrië, JOBSHAVEN p. 15 Finistere naar A'dam. JOH. v. OLDENB. p. 16 Minicoy n. A'dam, KEDOE p. 16 Guardafui n. Pe- nang, KELBERGEN p. 16 Ouessant n. A'd., KOTA AGOENG 16-17 te Marseille, KOTA GEDE p. 16 Scilly n Philadelphia, LAAG- KERK 16 te Antw., LAERTES 16 te Bre men. LANGLEESCOT 16 te Rotterd.. LEM- STERKERK p. 16 Rasmadraka n. Basrah, LFOPOLDSKERK 16 te Genua. LEUVE- KERK p. 15 Ouessant n. Basrah, LTEVE VROUWEKERK 15 van Karachi n. Bom bay. LIMBURG 13 te Houston. LOMBOK 16 te Portland O LOOSDRECHT 16 te Madras, LOPPERSUM p. 16 Finisterre n. Sas V. G„ MAASKERK 15 van Balikp. 18 te Surabaja, MADOERA 16 te Makassar, MARKELO p. 15 Nibue-eil. n. Quelmani, MARKEN 16 te Loanda, MEERKERK 15 van Fremantle n. Adelaide, MELAMPUS 16 van Singap. n. Djakarta. MITRA p. 15 Kp. Leeuwin n. Hobart, MODJOKERTO 15 nog te Ternate. MOLENKERK p. 15 Brothers n. Basra. MYONIA 16 te Lissa bon NIEUW A'DAM 15 van Cur. naar Cristobal, NIGERSTR. 16 te Amst., OBE- RON p. 15 S. Salvad. n. N. Y.. ORANJE 16 van Suez n. Djakarta, ORANJEFONT. 16 te Southampton, 1 7te Antw., ORANJE STAD 16 te Aruba. ORESTES 16 te Cur., POLYPHEMUS p. 16 Sabang n. Colombo, PR MAURITS 16 van Valencia, 17 te Gibr., PR. PHIL. WILL. p. 16 Finisterre n. Dublin, PR. WILLEM II p. 16 Dungeness n. Norf., PR. WILLEM III P. 16 Finisterre n. Lon den, PR. WILLEM V p. 16 Finistere naar Huil. RIEMSDIJK 16 te Kupang, RONDO 16 te Trinidad, RUYS 16 te Lorenzo Mq., SALAWATI 16 te Calcutta. SAMARINDA p. 16 Saipan n. Manilla. SAPAROEA p. 16 Ouessant n Antfy., SCHERPENDR. 16 te Portland, SLAMAT 16 te Singap., SOM- MELSDIJK 13 te Coatzaeoalcos, STAD DORDR. 16 te Rotterd.. STAD HAARLEM 16 te Vlaard., STAD MAASTR. p. 16 Gibr. n Savona. STAD MAASSLUIS 15 van Me- liila n. IJm., STAD SCHIEDAM 13 van Phi ladelphia n R'dam. STENTOR 15 te Cata nia. SUMATRA 14 te Koweit. TABIAN 16 van Mobile n. N. Y„ TELAMON 13 te N. Y. vb., TERNATE 16 te Aden, TIBE RIUS p. 15 Delawarebaai n. Pt. au Prin ce TITUS 16 te Hamb., TJIKAMPEK 16 te Buenos A., TOMINI p. 16 Guernsey n. R'dam. TRAJANUS 16 te Cumana. UTRECHT 17 te Colombo vrw., VEENDAM 15 van N. Y. n. Havanna, VENUS p. 16 Algiers n. Tunis. WIELDRECHT p. 15 Kp. Farewell n. Palemb., WILLEMSTAD p. 16 Dungeness n. W. Indië, ZONNEWIJK p. 15 Kp. Palmas n. Norfolk, ZIJPENBERG p. 16 St. Vinct. n. Vlaard. CORMORAN pass. 14 Febr. Vlissingen n. Hul!. DUURSWOLD 14 te Antw.. HEEMS KERK 14 te Vlissingen, PATRIA 14 te Ant werpen, ROMEJA 15 te Vlissingen, WEST KUST pass. 14 Dungeness n. Liverpool, WESTLAND pass. 15 Vlissingen n. Wisbeck, CALAND 15 te Londen, CONSTANT 14 van Dieppe n. Grimsby, DE RUYTER 14 van Avonmouth n. La Pallice, HAGNO 14 van Dublin li. Amst., LENY 14 te Dublin, MULAN 14 van Cardiff n. Antwerpen, SA BA 15 van Hayle n. wansea, SIAN pass. 15 Holtenau n. Struer. SILVAPLANA 14 te Malmö, VOLKERAK 14 te Boness. PON- TO pass 14 Bevezier n. Londen. RANSEL 14 te Fowey, SPES 14 van Frederiksstad n. Brugge. TIMOR pass. 14 Ouessant n. Avil- les. DENEB 14 van Grimsbay n. Grange mouth. FEROCIA 14 van Bilbao n. Requea- da HAST 5. 14 van Swansea n. Londen, MIZAR N. 15 te Belfast, NJORD 13 te Bil bao, OLEUM 15 te Southampton. DOM- BURGH p. 14 Finisterre n. Casabl., SAN- DENB 15 te Casabl., WICKENB 16 te Rotterd.. GOOTE 15 te Rott... WESTPOL- DER, 16 te Oporto, KEMPHAAN 16 te Pt. Said. HOFLAAN p. 15 Ouessant n. Belfast, SPURT p. 15 Ouessant n. Gibr., REM- MERT 15 van R'dam n. Lissabon, CANA DA 14 te Duinkerken, E. A. SCHEER 14 te Liverpool. JULIA MARY, 14 van Casablanca n. R'dam. ARAK 14 van Bel fast n. Cartagena. DAVINA GOEDKOOP 14 te Swansea, KORTENAER 14 van Bo ness n. Dundee. SKAGERAK 14 van Hors- sens n. Antwerpen, WESTEREEMS pass. 15 Kaap St. Vincent n. Piraeus. ALGARVE 14 van Guernsey, CAPELLA 14 van Svend- borg n. Odense. DENI 14 van Kopenhagen n. Horssens. ELISABETH B, pass. 14 Kaap St. Vincent n. Fiumisino. MARIETJE BOHMER 14 van Hull n. Emden. MICHEL SWENDEN 13 van Tonnay Charente naar Kingslvnn TILLY 14 van Vannes n. Cardiff, PONTO 15 te Londen. AEGIR 14 te Dundrum, A LI S, 14 te Nykjobing (F), ALICE 14 te Bil bao. AMAZONE 13 te Kingslynn. ALIDA pass. 14 Holtenau, ARRAN 14 van Penzan ce, BORNRIF 14 van Havre, BOUNTY 14 te Hamburg, CARIBIA 14 te Helsingborg. DRITTURA pass. 15 Brunsbuttel n. Lon den, EEMSHORN 14 van Aarhuus. GRADA pass. 14 Holtenau. HAVIK 14 te Havre, HELIOS pass. 14 Brunsbuttel. HOENDIEP 14 van Londen, INSP. MF.LLEMA 14 van Drammen, LARK K te Terschelling. NOORDSTER 14 van Karlskronn n A'd.. PELIKAAN 14 te Londen, PINGUÏN pass. 14 Holtenau. RESNOVA pass. 14 Brunsbut» tel, RUBICON 14 te Mulroy, SANTA LU CIA 14 te Avonmouth, TUBO 13 v. Eger- sund, WESTVALK pass. 14 Brunsbuttel, ZWAANTIEN A pass. 14 Holtenau, DELF ZIJL 14 van Fremington, LIMFJORD 14 van Kjoge, MUTUA FIDES 13 van Paisley, NAUTILUS 14 te Cork. ZEEMEEUF pass. 13 Holtenau, BIERUM 15 te Oporto, AALS MEER 15 te Londen, THEA GOEDKOOP 16 te Struer, QU1R1NA 15 van Hamburg n. Goole, FRISO 15 van Ardglass n. Hayle, MIRA 15 van Bristol n. Par, KUWI 15 van Cardiff n. Garston, GLORY 15 van Garston n. Dublin. AFIENA 15 te Kingslynn, VIOD 14 te Londen, VECHT 14 te Londen, MAR- GARETHA 14 te Londen, ATT S, 14 te Fowey, DEO DUCE 16 te Amst., CORN. HOUTMAN 13 van Valencia, BESSEGGEN 15 te Demerara, LOOIERSGRACHT 15 van Kopenh. n. Gdansk, ROELF 16 te Oporto, DAJE BOHMER p. 16 Dungeness naar Tanger. BARNEVELD, Pluim veemarkt, 15 Febr. Redelijke handel. Totale aanvoer ca. 23.000 stuks. Er was al een aardige aanvoer van rode en witte jonge haantjes ter markt, waarin een vlotte handel was. De handel in oude kippen was eveneens goed. Een en ander hield verband met het feit, dat er meer export was (ook naar Engeland). De aanvoer was voor de tijd van het jaar enorm en het was dus maar goed, dat er behoorlijk wat geëxporteerd werd. Er wa ren ook veel. tamme eenden, maar die de den slechts een lage prijs. Prijzen: oude kippen f 1.506.50 (f 1.80— f 2.35 per kg.), oude hanen f 2.754.25, oude slachteenden t 1.502.50, N. H. blau we kuikens f 2.50—2.90 per kg., ganzen f 3.507.75. kalkoenen f 2.753.25 p. kg., tamme konijnen f 2.75—6.50, wilde duiven f 4.400 50, wilde konijnen f 1.252. Eiermarkt. Handel met vlotte inzet, doch trage afloop. De aanvoer bedroeg circa 2.000.000 stuks. De prijzen stegen niet on belangrijk en waren per 100 stuks f 11.75 f 13.25, gemiddelde prijs ca. f 2.05.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 7