E Formateurs niet geslaagd „Kabinet nodig, dat aandurft impopulair te zijn" STALIN: V.N. ROEMLOZE WEG VAN VOLKENBOND GEGAAN 0 Crisis in de crisis Nieuwe consultaties van de Koningin Coadjutor voor kard. de Jong? Sovjet-Unie vredelievende natie Interventionisten in Korea zullen verliezen Consumptie moet 3 tot S pet. dalen, investeringen 10 tot 20 pet. Sluit de balans! H Tot hoofd en hart Afvoer Ambonese militairen Verzoek van opdracht te worden ontheven Gesneuveld in Korea Benoeming zou spoedig te verwachten zijn Interview in de Prawda Ernstige verwijten aan adres van Attlee Prijsbeheersing gewenst J Het weer. EXPLOSIE IN ELECTR. CENTRALE ?u U uee nuftfttu oefcteycu oiyf ZATERDAG 17 FEBRUARI 1951 o 74e JAARGANG No. 2500C liet kabinet van de Koningin deelt mede, dat dr. W. Drees en mr. J. R. H. van Schaik Vrijdagavond aan H. M. de Koningin verzocht hebben, van de opdracht tot het vor men van een kabinet, dat geacht mag worden het ver trouwen van het parlement te genieten, te mogen wor den ontheven. Donderdagavond had mr. Van Schaik nog besprekin gen gevoerd met prof. Hom- me en enkele andere figuren uit de K.VJP. en Vrijdag heeft dr. Drees een langdurige be spreking gehad met de wnd. fractieleider van de P.v.d.A., mr. Burger. mrnmm M MR. OUD OP V.V.D.-V ERG ADERING: Waarschijnlijk advies Soc. Econ. Raad Suggestie tot distributie van de gesubsidieerde artikelen keuken ooume/v/ KAPITEIN LINZEL NIET GESNEUVELD „Sibajak" heeft vertraging „Dienstweigeraars", indien zy niet vertrekken Machinist gedood, voorman zwaar gewond Kinderen spelen met projectiel Gabardine regenjassen MANUS OLY THANS IN LANDSMEER Ondanks serie schoten ontkomen BLOEMBOLLEN PAKKET BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. IJmuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. W Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. Na de negatieve resultaten der on derhandelingen van de laatste dagen, waarvan wij gisteren uit- vc<erig melding maakten, was het geen ^errassing meer, dat de formateurs gis teren gedwongen waren aan de koningin oun opdracht terug te geven, En zo zijn x.e thans vier en twintig dagen na het Uitbreken van de kabinetscrisis even ver a's in het begin. Maar is dat laatste eigenlijk wel waar? Laten wij eens enige tekenende karaktertrekken van f*e crisis naar voren halen. De forma teurs Drees en Van Schaik' moeten zo langzamerhand toch wel bemerken, dat nun methode om een kabinet te vor- tnen in uitgebreide politieke kringen Geinig instemming heeft ontmoet. Zelfs thr. Van Schaik, toch vergrijsd in dit 'oort zaken, scheen in een doolhof te zijn geraakt. De heren meenden overi gens juist hun stellingen zo goed opge bouwd te hebben. Zij dachten zo dezelf de procedure te kunnen gebruiken als 'n de Kamer zo vaak wordt toegepast. Men stelt de betrokkenen min of meer v'oor een voldongen feit en met een Bfote dosis overredingskracht gelukt het dan wel. Vanwaar nu plotseling die tegenstand, die onwil bij zovele politie ke figuren? Had het demissionnaire kabinet niet in ajle haast een pracht van een versobe- fingsprogram uitgedokterd, zodat oude en nieuwe ministers zo maar in het aehuitje hoefden te stappen om mee te jjaren? Had men de kern van K.V.P. en P v.d.A. niet verrukkelijk onaangetast gelaten en was men niet bereid geweest, rog enige figuren uit andere partijen °P te nemen om de kleur van zwart en food niet al te fel te doen lijken? Ik begrijp er niets van. zegt Van Schaik. Het was zo goed opgezet, zelfs Van Maarseveen vond het goed uitge dacht. En ook Drees is ten einde raad. Hebben wij daarom nu op ons jongste Partijcongres alle tegenstellingen in de doofpot gestopt en uiterlijk een Vos en Jen Vorrink zich laten verzoenen? En hebben wij ook vergeefs de kanonnen ^an het N.V.V. in stelling gebracht? Heen. bij zo'n crisis gaat Drees zijn eigen Drees-mannetjes benijden. Toch verwon dert ons dit verloop geenszins. Wij heb ben destijds al eens uiteengezet, waarom d i t demissionnaire kabinet, koste wat kost. nog met een versoberingsprogram ^'ilde komen. Of het nn zelf. min of hieer gereconstrueerd, zou terugkomen °f niet, met zo'n program zat het, naar jnen meende, altijd goed. Ieder nieuw kabinet zou immers met zulk een pro gram moeten komen. Zou men dit \hans niet gedaan hebben, dan zouden duidelijk de tekortkomingen en het in grbreke blijven van het oude kabinet zijn gebleken. Want die versobering, die bezuiniging op vele staatsuitgaven dlc. hadden niet in Februari 1951, maar Minstens in 1948 moeten beginnen. En daarom zou en moest dit kabinet dit Program gemaakt hebben. En wat geschied? Neen, zei ir. Staf, neen, zei Tjarda van Starken- borgh, neen, zei de Gaay Fortman, heen. stamelde Stikker. Onbegrijpelijk, menen Drees en Van Schaik. Dat zulke schone kansen niet met beide handen worden aangegrepen! En toch begrijpen wij dit „neen" van deze ex-candidaat-ministers. zoals Rom- zc geestig noemde, maar al te goed. De Christelijk Historischen, Anti- Revolutionnairen en VVD'ers heb ben critiek genoeg gehad op het demissionnaire kabinet. Juist op punten daarop nu het versoberingsprogram is opgebouwd. Zij voelen er terecht weinig voor hun gelijk over de economische toestand in het gelijk van de KVP en PvdA te doen verkeren, zoals kennelijk de bedoeling is van het demissionnaire kabinet. Daar komt nog bij. dat Drees Van Schaik het blijkbaar met hun Prestige in strijd achtten, zich met de fractie-voorzitters van deze partijen in de Kamer in te laten. Wèl wordt De L»aay Fortman geconsulteerd, maar dr. Schouten wordt overal netjes buiten Selaten. Men zou zich eens vernederd •boeten gevoelen tegenover deze altijd Principiële fractieleider. Met Oud is er 'htussen niet het minste contact geweest. Men vergeeft hem zijn daad, die het kabinet ten val bracht, in geen enkel ®Pzicht. Voor hem capituleren? Nboit. Hn toch zijn wij er niet van overtuigd, dat zijn daad zo verkeerd is geweest. De atmosfeer moést eens grondig gezuiverd ^orden. Er moest toch eens blijken, dat •hen met de Kamer en de partijen niet Jbaar losjes kan omspringen, zoals het kabinet goeddunkt. Dit alles wreekt zich •hi. omdat men blijkt nog niets geleerd 'e hebben en op dezelfde voet wenst door te gaan. Had men Schouten, Stik ker en Óud geraadpleegd als de meest vooraanstaande partij-figuren, dan was Sebleken, dat men een werkelijke "redere basis wenste. Door nu, zomaar hóllekeurige figuren uit deze partijen, *|s zelfstandige figuren, buiten hun *>gen partij om, een ministersfunctie ®ar> te bieden, wordt te kort gedaan aan Partij-discipline en de partij-etiquet- e' waar deze heren zich niet voor laten v,riden. r is nóg een belangrijk punt, waar om velen een „neen" hebben laten horen. Van 1948 af is de hele poli- J'ck. die gevoerd is, in hoge mate de po- 'hiek van K.V.P. en P.v.d.A. geweest. De nderen móchten meedoen, maar waren I Jp of meer gedwongen zich bij dit be- eid neer te leggen. De resultaten zien j 'i nu. Bemoedigend zijn ze niet. En nu s men bereid, nu men in zak en as zit, elfs de A.R. aan te trekken, terwijl men heren een jaar geleden nog hautain ®h zich af stootte. Nu vijftien maanden oor de verkiezingen mogen zij meedoen. ,hce doen om de financiële debacle van 'ee jaar kabinetspolitiek te dekken. ;s het verwonderlijk, dat er slechts ne- heve antwoorden komen? jj "ij hoorden dezer dagen, dat prof. °.mme in diepe zorgen verkeert over de Politieke situatie. Ja, wie nü het jPlerste uit de kan wil hebben met ver- Sc??lngen in een niet al te ver ver- f,.,'e.tPolitiek kan wreed zijn en 'tici soms ook. Maar wat nu? Een oplossing zal niet IïIoh''ik zijn- wanneer K.V.P. en P.v.d.A. e,tercjaad bjjjk geven van een andere e^jr'nóheid jegens de oppositie door deze hein Werkelijke mede-verantwoordelijk- ken te verlenen en haar niet te gebrui- ?0a] als vlag om de lading te dekken, 0 ls mr. Oud het gisteren formuleerde een V.V.D.-bijeenkomst te Dordrecht. t>e a partij-politiek dient op zij gezet. Wac)Lote moeilijkheden, die ons land te l'opa istaan> vereisen een sterk na- bree(f; beleid, d.w.z. een politiek op de 5,erko mogelijke basis, gevoerd door Preval rnannen, wier bekwaamheid moet 'eren boven Dartii-Dolitieke over- ^eg: •hgen. - i -vV' smmm De ongeregeldheden in Kasjmir hebberc duizenden uit hun woonplaatsen verdre ven. Velen zochten toevlucht in de gebieden, die onder gezag staan van de rege ring, die voor de aansluiting bij India is; anderen trokken naar de slreken, waar de Azad-Beweging, die voor de aansluiting bij Pakistan ijvert, het bewind uit oefent. Op de foto: De toegang tot het HAJJ-kamp, een van de grootste vluchte lingenkampen in Karachi. Hier worden de mannen tevens in de gelegenheid ge steld om werk te krijgen. Maar ook buiten het kamp verblijft een groot aantal vluchtelingen. Velen van hen exploiteren kraampjes, waar de kampbewoners voedsel kunnen kopen ter aanvulling van het door de regering van Pakistan verstrekte rijstrantsoen. De Kamerleden mr. P. J. Oud en mr. G. Vonk hebben tijdens een in Dor drecht gehouden openbare vergadering van de VVD de huidige politieke situ atie besproken. Mr. Vonk legde in kor te trekken de Indonesische kwestie uit, die de diepere oorzaak is geweest van de val van de regering. Nieuw-Guinea heeft de emmer doen overlopen, aldus mr. Vonk. De VVD-fractie is homogeen Zij staat als één man achter de heer Oud, want alleen al het feit, dat het oplossen van de kabinetscrisis dermate moeilijk blijkt te zijn, dat de kwestie een slepend karakter dreigt te zullen aannemen, bewijst hoe nodig het was, dat dit kabinet ten val werd gebracht, aldus spr. Critiek leverde hij op de houding van dr. Drees ten opzichte van de heer Oud, wie hij had verweten, dat zijn motie het schot van een vluchtende was.. Veeleer wilde mr. Vonk spreken van een klappertjespis- tbol, waarvan het zien alleen al genoeg was om het kabinet naar huis te doen gaan. Mr. Oud zei o.m., dat dit de wonder lijkste kabinetscrisis is, die hij ooit heeft meegemaakt. Met nadruk ver klaarde de heer Oud verder, dat zijn motie gericht was geweest tegen het kabinet en niet tegen ministers per soonlijk. „Met het in 1948 op z.g. brede basis geformeerde kabinet is het steeds bergafwaarts gegaan en daarom hadden wij de plicht ons vertrouwen op te zeg gen." Mr. Oud, die de houding van het demissionnaire kabinet ten aanzien van Nieuw-Guinea fel laakte, zei voorts niets liever te zullen zien, dan dat een nationaal kabinet wordt geformeerd, een kabinet, Waarin niet de P. v. d. A. en de K.V.P. de lakens uitdelen en de rest franje is, maar een waarin ook, wat hij wel noemt „de derde macht", evenredig vertegen woordigd is. Mr. Oud hoopte, dat dit een kabinet zou worden, dat zich de ernst van de toestand ten volle realiseert en dat het aandurft impopulair te zijn. Met dit laatste wilde hij zeggen,, dat het best is als een krachtig sociaal gebouw wordt opgetrokken, doch dat het ge bouw ineen zal storten als een kaar tenhuis als uit het oog verloren wordt wat de economische mogelijkheden zijn. Men zal moeten doen wat men kan, doch niet wat onmogelijk of gevaarlijk is. Als zo'n kabinet de regering ter hand neemt, zo besloot mr. Oud, dan zal ik mjj gelukkig prijzen dat ik het klap pertjespistool heb gehanteerd dat deze regering deed vallen. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in Korea bij actie op 12 Februari is gesneuveld de soldaat J. Mulder, legernummer 18050528, af komstig uit Delft. Op 12 Februari zijn bij Hoengsong gesneuveld: sold. E. van der Horst, legernr. 210614004, afkomstig uit Al phen a. d. Rijn; korp. W. van Dijk, legernr. 110720010, afkomstig uit 's-Gravenhage, en sold. C. M. I. Zout- zeiing, legernr. 230407018, afkomstig uit 's-Gravenhage. Gesneuveld op 14 Februari; sgt. J. Voogt, legernr. 260831237, afkomstig uit Vlaardingen. Zij rusten in vrede. imiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiimiiiiiiiimmtiiiii H. M. de Koningin bracht heden een officieel bezoek aan Den Haag. Dc stan daard op het paleis Noordeinde was weer gehesen. Om tien uur ontving de Koningin prof. Kranenburg, voorzitter van de Eerste Kamer; hij verbleef ruim drie kwartier bij H. M. Om half elf be gaf dr. Kortenhorst, voorzitter van de Tweede Kamer, zich naar het paleis om zijn advies uit te brengen. Hierna ontving zij de vice-voorzitter van de Raad van State, jhr. mr. F. Bee- laerts van Blokland. Het lag in het voor nemen van de Koningin ook nog de voorzitter van de Tweede Kamerfractie van K.V.P., prof. mr. C. P. M. Romme, de waarnemend voorzitter van de Twee de Kamerfractie van de P.v.d.A., mr. J. A. W, Burger en de voorzitter van de Tweede Kamerfractie van de C.H.U., de heer H. W Tilanus, te ontvangen. Hedenmiddag zou H. M. nog ontvan gen de heren Schouten en Oud, aldus deelt het kabinet van dc Koningin mede. (Eigen bericht) Naar wij van zeer gezaghebbende ker kelijke zijde vernemen, zal men over enige tijd de benoeming kunnen ver wachten van een bisschop-coadjutor, die Z. Em. Johannes kardinaal de Jong zal bijstaan in het bestuur van het Aarts bisdom en dc Nederlandse Kerkprovincie. De gezondheid van Z. Em. is er de laatste tijd niet op vooruit gegaan en nu de geneesheren de Kardinaal bovendien nog ten sterkste ontraden hebben aan openbare plechtigheden deel te nemen en representatieve plichten te vervullen, is overgegaan tot het opstellen van een voordracht, waaruit Z. H. de Paus de beslissende keuze zal doen. Wij kunnen hieraan nog toevoegen, dat waar de uiteindelijke beslissing in Rome valt, alle geruchten dienaangaande spe culatief zijn. Het noemen van namen voor dit ambt, b.v. die van de president van het Klein-Seminarie, mgr. dr: Ram- selaar, is volkomen op loze veronderstel lingen gebouwd, hoe hardnekkig men ook de laatste tijd aan deze en dergelijke geruchten blijft vasthouden. Voor het eerst sinds twee jaar heeft maarschalk Stalin zich uitgesproken over de acute wereldproblemen en zich in een met propaganda doorspekt interview, dat Vrjjdag in de „Pravda" werd gepubliceerd, gekant tegen de „agressieve krach ten van Engeland en Amerika", die naar oorlog streven, een oorlog, die Stalin momenteel niet onvermijdelijk acht. Hjj schilderde de Sovjet-Unie als een vrede lievende natie, die na de oorlog demobiliseerde, viel Attlee aan, kenschetste de Engelse politiek als agressief en noemde de V.N. een Amerikaanse organisatie, die na de veroordeling van China tot agressor de roemloze weg is opgegaan van de Volkenbond. De interventionisten zullen in Korea verliezen, zo voorspelde hij. De soldaten der V.N. in Korea vechten formeel en onbezield. Opmerkelijk was, dat Stalin zich in geen enkel opzicht uitliet over de kwestie van de Duitse her bewapening, zulks waarschijnlijk met het oog op een eventuele Vier-Mogend- heden-conferentie, waarvoor Rusland alleen de Duitse kwestie op dc agenda wil plaatsen. Naar aanleiding van dc kwesties betreffende besnoeiing van de publieke, semi- publieke en particuliere investeringen, van beperking der consumptie, van fis cale maatregelen enz., welke de afgelopen weken in de demissionnaire minister raad onderwerp van beraad hebben uitgemaakt in verband met de noodzakelijke hogere uitgaven voor de militaire inspanning, de situatie waarin de betalings balans verkeert en de moeilijkheden ter dekking van het eigen staatsbudget, heeft dr. Drees dezer dagen verklaard, dat over deze aangelegenheden, los van de ka binetscrisis, ook het advies is gevraagd van de Sociaal Economische Raad. Vijf maanden geleden is deze kwestie aan de S.E.R. voorgelegd. Naar wij vernemen is gistermiddag in de vergadering van de S.E.R. het advies over deze aangelegen heden 24 pagina's groot vastgesteld. Het bestrijkt het loon- en prijsbeleid. Dit advies is niet als een laatste woord van de S.E.R. te beschouwen. De studie van de Raad over de onderhavige problemen is reeds enige tijd gaande en bij een deel van de uitgangspunten hebben zich sedert de cijfers van 1950 inmiddels nieuwe ontwikkelingen voltrokken, zodat ten aanzien van de verslechtering van de ruilvoet, de verhoging van het prijsniveau e.d. het advies uiteraard niet up to date is bijgewerkt. Niettemin is het zeer interessant midden in de kabinetscrisis dit rapport te plaat sen naast het programma van de Centrale Economische Commissie, dat, zoals bekend, de basis van de besprekingen in dc ministerraad vormde. Het was de bedoeling van de S.E.R. zijn advies inzake de loon- en prijspolitiek geheim te houden. Volgens een publicatie in „Het Parool", die, naar ons gebleken is, juist kan worden geacht, kan echter van de voornaamste adviezen van de S.E.R. in deze belangrijke kwestie nevenstaande samenvatting worden gegeven: het tekort op de betalingsbalans en tot uitvoering van het militaire pro gram kunnen worden gevonden op de volgende wijze: a. Een extra-vergro ting van de arbeidsproductiviteit zonder verhoging van consumptie en investeringen; b. Vergroting van bui tenlandse bijdragen; c. Vermindering van investeringen door bedrijfsleven en overheid; d. Consumptieverminde ring van particulieren en overheid Een eventuele verlenging van de ar beidstijd wordt afgewezen. In sommige bedrijven kan echter een tijdelijke verlenging nodig zijn. Wel wordt aan bevolen het méér invoeren van arbeid HELPT DE BISSCHOP (Van een bijzondere medewerker) Monetaire en fiscale maatregelen zul len dienen te worden genomen, teneinde het evenwicht te herstellen van onze betalingsbalans gecombineerd met de in spanningen, die onze defensie zal ver gen. Deze beide laatste factoren zullen n.l. een extra bedrag aan middelen van ons land gaan vergen van ongeveer f 1100 millioen. De genoemde maatregelen zullen moeten resulteren in een beper king van het verbruik van 3 a 5 pet. als mede een beperking van de investerin gen, welke groter dient te worden naarmate het verbruik minder wordt beperkt. Gedacht wordt hier aan 10 tot 20 pet. Gepleit zal worden voor een stel sel van beheerste loonpolitiek en een algemeen toezicht op de prijzen, met incidenteel ingrijpen, waar dit nodig is. Bij de verdeling van de beperkingen over de bevolking moet rekening worden gehouden met de, sinds 1949, opgetreden verschuiving in de inkomstenverdeling. Op basis van een raming van het Cen traal Plan Bureau is een bruto-betalings- balanstekort berekend van f 1050 mil lioen, waarbij ook rekening is gehouden met de aflossing op de buitenlandse schuld. Hiervan zal vermoedelijk f 500 millioen worden gedekt door buitenland se hulp. Er rest dus nog een tekort van f 550 millioen. Hierbij komt nog een be drag van f 300 millioen voor extra- militaire uitgaven. De reële middelen tot opvangen van in ploegen. Het rapport van de S.E.R. geeft ver moedelijk aan, dat de vergroting .van de reële middelen met 1100 millioen dwingt tot vermindering van investe ringen, en van het verbruik aldus: netto-investeringen 10 pet. en verbruik 5 pet. óf netto-investeringen 20 pet. i verbruik 3 pet. (Vervolg op pag. 5 vijfde kolom) Prinses Marijke, de jongste telg uit het Huis van Oranje, wordt morgen 18 Fe bruari 4 jaar. °Rper^Hjk' Generaal Eisenhower, de kraCht eve.lhebber der Atlantische strijd, 'b hetCtVlri EuroPa. wordt 21 Februari ^achj Irianonhotel te Versailles ver- <>e q,,„ Seneraal vertrok Vrijdag met sen Elizabeth" naar Europa. De regering deelt mede, dat blijkens ingekomen telegrammen de kapitein J. Linzcl, lm. 180818003, afkomstig uit Was senaar tijdens de actie bij Hoengsong niet is gesneuveld doch gewond en thans is opgenomen in een hospitaal in Tokio. Het m.s. „Sibajak"" van de Kon. Rot- terdamsche Lloyd, dat met emigranten op weg is van Rotterdam naar Australë en 14 dezer van Aden vertrok om de reis te vervolgen, is een dag later naar Aden teruggekeerd om een ernstige zieke aan wal te brengen. Vrijdag is de „Sibajak" opnieuw van die plaats naar Australië vertrokken. De aankomst van de emigranten op de plaats van bestem ming is daardoor vertraagd. Wat de V.N. betreft merkte Stalin op dat de V.N. oorspronkelijk opgericht werden als een instrument voor het bewaren van de vrede, maar „thans ver anderen in een middel tot het ontkete nen van een nieuwe wereldoorlog". De Verenigde Naties worden beheerst door het Amerikaanse blok, zo verklaarde hij- Zij zijn niet langer een wereldorganisa tie, die voor de V.N. werkt- Óp een vraag over de toestand in Ko rea antwoordde Stalin, dat, indien En geland en dc V.N. China's vredesaan- biedingen definitief venverpen, „dc oorlog dan slechts zou kunnen eindigen in de volledige nederlaag van de inter ventionisten." Stalin was van mening, dat dit einde niet te wijten zou zijn aan inferioriteit van de Britse en Amerikaanse gene raals en officieren, maar, zo verklaarde hij: „De gedachte aan oorlog tegen Ko- reanen, die hun land verdedigen, is de soldaten zeer antipathiek. Het is inderdaad moeilijk om de sol daten er van te overtuigen, dat China een agressor is en dat de V.N. en Enge land, die Formosa in hun greep heb ben gebracht en Korea zijn binnenge gaan, de verdedigers van de vrede zijn. Het is voor hen moeilijk te begrijpen Mensen, die niets te doen heb ben, hebben in de regel voor niets tijd dat Korea en China niet het recht heb ben bun landen te verdedigen. Daar door is het te begrijpen, dat zelfs de beste generaals én officieren een oor log kunnen verliezen. wanneer hun soldaten niets anders doen dan formeel, onbezield voor hen te vechten." Over de beslissing der V.N. om China tot agressor te verklaren, zei hij: „Ik acht het een schandelijke beslissing. Men moet wel de laatste rudimenten van geweten verloren hebben om vol te houden, dat de V.N., die zich Chinees gebied, het eiland Formosa toeëigenden en Korea binnen trokken, de partij is, die zichzelf verdedigt, terwijl China, dat zijn eigen grenzen verdedigt, de aanvaller is." „De agressieve groep" van de V.S. was vertegenwoordigd door tien leden van het Atlantisch Pact, te weten Amerika, Engeland, Frankrijk. Canada, België, Nederland, Luxemburg, De nemarken, Noorwegen en IJsland en twintig Zuid- en Midden-Amerikaanse landen waaronder Mexico, Argentinië, Chili en Brazilië. De vertegenwoordi gers van deze landen nemen nu beslis singen over het lot van oorlog en vrede in de V.N. Zij brachten het schandelijke besluit over de agressiviteit van de Chinese volksrepubliek. De eerste vraag aan Stalin luidde: „Wat is uw mening omtrent de jongste verklaring van de Britse premier, Attlee, dat de Sovjet-Unie na het be ëindigen van de oorlog niet ontwapende, d.w.z. haar troepen niet demobiliseerde en dat sinds dien de Sovjet-Unie aan houdend haar gewapende strijdkrachten uitbreidt?" Stalin antwoordde: „Wij hebben gedemobiliseerd in verschillende stadia. De eerste twee stadia waren ge legen in de loop van 1945 en de tweede fase werd afgewikkeld van Mei tot Sep tember van 1946. Bovendien werden oudere groepen in het Sovjet-leger in de periode van 1946 en 1947 gedemobili seerd en alle overblijvende oudere groe pen werden in het begin van 1948 gede mobiliseerd." „Indien de heer Attlee", aldus ver volgde Stalin, „betere kennis had om trent financiën en economie, zou hij weten, dat geen regering dergelijke grote 'industriële plannen kan ontwikkeien als de geweldige hydro-electrische installa ties aan de Wolga en de Don, prijsver minderingen invoeren, welke alle mil- lioenen roebels kosten en tezelfdertijd kan herbewapenen. Het moet gemakke lijk te begrijpen zijn, dat een dergelijke politiek tot bankroet zou leiden. Premier Attlee moet gebruik maken van een leugen ten aanzien van de Sovjet-Unie. Hij moet de vredelieven de politiek van de U.S.S.R. afschilde ren als een agressieve politiek en de agressieve politiek van de Britse rege ring als een vredelievende politiek, teneinde het Britse volk te misleiden en het door middel van een leugen in een nieuwe wereldoorlog te slepen. Als de heer Attlee een voorstander is van de vrede, waarom verwierp hij dan het Sovjet-voorstel in de V.N. met be trekking tot het onmiddellijk sluiten van een vredespact tussen de Sovjet- Unie, Groot-Brittannië, de V.S., China en Frankrijk?" vroeg hij. Stalin voegde er aan toe, dat Attlee niet voor de vrede is, maar voor het ontketenen van een nieuwe wereldoorlog. „Indien hij werkelijk de vrede wenste, waarom ging hij dan niet accoord met de Sovjet-voor stellen tot ontwapening en het verbod van atoomwapens? Waarom vervolgde hij de vredesbeweging en verbood hij het vredescongres in Sheffield? De organisatie van de Verenigde Na ties ging hiermede de roemloze weg op van de Volkenbond. Zjj groef zelf hel graf voor haar morele prestige en doemde zich zelf tot ontbinding." Stalin zeide nog, dat niet slechts in Amerika en En geland, doch ook in Frankrijk „agres sieve krachten naar oorlog dorsten". „Zij wensten oorlog voor hel maken van super-winsten. Het waren de mil- lionnairs en milliardairs. De krachten beheersten de reactionnaire regeringen en leidden deze. Zij waren echter tezelf dertijd bevreesd voor hun eigen volken en gebruikten daarom de reactionnaire regeringen om het volk te bedriegen en een nieuwe oorlog voor te stellen als een defensieve oorlog. Wat de Sovjet-Unie betreft, zij zal ook in de toekomst stand vastig de politiek blijven volgen van het vermijden van oorlog en de handhaving van de vrede." Verwachting tot Zondagavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met regen, later brekende bewolking. Langs de kust tijdelijk krachtige, overigens vrij krachtige tot matige Zuid-Westelijke wind. Morgen over dag iets lagere temperaturen. Zondag: Zon 7.52—17.58 Maan 13.43—6.48. Maandag: Zon 7.5018.00 Maan 15.00—7.15. „Hedenmorgen heeft de Nederlandse Regering aan de Indische minister van Defensie doen weten dat Ambonese mi litairen, die tijdelijk de status van mi litair der Koninklijke Landmacht heb ben en die zouden weigeren naar Ne derland te vertrekken, door de Neder, iandse regering zullen worden be schouwd als dienstweigeraars, met alle consequenties van dien", aldus heeft een woordvoerder van het ministerie van Defensie aan Aneta medegedeeld. Hij voegde hieraan toe, dat de kwestie van de afvoer der Ambonese militairen een zaak is, die uitsluitend de Neder landse Regering aangaat; de Indonesi sche regering heeft met deze aangele genheid geen bemoeienis. Vrijdagmorgen is in de electrische centrale Noord aan de Papaverweg in Amsterdam-Noord een compressor- pompinstallatie uit elkaar gesprongen. Bij dit ongeluk zijn één dode en één zwaar gewonde en enkele licht gewonden te betreuren De namen van de slacht offers zijn: Bovgart, machinist, oud 46 jaar en Lyenberg, voorman van een re- paratiëploeg, oud 34 jaar. Omtrent de oorzaak van de ontploffing konden geen mededelingen worden ge daan. De rondvliegende scherven troffen Borgart in de buik, waardoor hij zo ern- stlg werd gewond, dat hij onmiddellijk overleed. Lyenberg kreeg de scherven tegen het hoofd. Zijn toestand is levens, gevaarlijk. Vrijdag is een tweetal jongens van ongeveer tien jaar te Culemborg gewond geraakt door een ontploffing van een projectiel, waarmee zij speelden. Het zoontje van de familie Coenmans werd deerlijk aan de hand gewond. Men vreest dat hij deze zal moeten missen. Zijn vriendje, een zoontje van de fa milie Früs. werd gewond aan de buik. et ziet er zo maar vreemd uit in de wereld. Men kan geen politi cus, geen sociale voorman of wie dan ook, die wat te betekenen heeft, spreken of men moet een klaaglied aanhoren over „ontstellende drukte". Er wordt gehold van de ene vergadering naar de andere conferentie; Stichting van de Arbeid en S.E.R., Benelux en staatkundig beraad, week-end zus en vormingsweek zo, vrouwendispuut en gesprekscentrum, ze vormen geen keten meer maar een dik verweven snoer van beraadsinstanties. Er zal wel nooit een tijd zijn geweest waarin zoveel natio naal en internationaal overleg werd ge pleegd en zoveel was en werd georgani seerd. Zonder twijfel dienen we hierin een aanwijzing te zien voor het feit dat de wereld naar nieuwe levensvormen zoekt, naar een basis, naar houvast. We behoren Goddank tot de gelukkige groep van mensen die men optimisten pleegt te noemen en daaraan danken we ongetwijfeld het feit. dat men ons nim mer de overtuiging kan ontnemen dat een gelukkig leven voor iedere mens mogelijk is. Onder geluk hebben we dan te verstaan die toestand van zo volledig mogelijke bevrediging, die door de mens hier bereikt kan worden onder de om standigheden waarin hij is geplaatst of zichzelf heeft gebracht en met de ver mogens die hij van God heeft ontvangen. Onder een optimist verstaan we iemand die de wefeld zoals deze door God is geschapen als goed beschouwt, en het voorkomende kwaad, als behorende tot Gods plan, daarbij aanvaardt. Dit aanvaarden betekent natuurlijk niet werkeloos neerzitten en maar af wachten wat er terecht zal komen van. ja waarvan? De mens, die gesteld werd tot beheerser der aarde, ontving daar mee een geweldige verantwoordelijk heid. Zeker, zonder de wil des Vaders wordt ons geen haar op het hoofd ge krenkt, maar ook dit wil niet zeggen dat we geen aandacht hoeven te schenken aan dat woord van St. Augustinus dat er gewerkt moet worden door de mens alsof er geen God bestaat. Verantwoor delijkheid, woord vol diepe zin, zo wei nig begrepen en vaak zo verkeerd helaas geïnterpreteerd door die verantwoorde lijkheid dragen. Ondanks een levensbe schouwelijk gefundeerd optimisme vraagt men zich dikwijls af waarheen de geweldige tegenstellingen van het ogenblik moeten voeren Alles is perfect georganiseerd, alles loopt langs banen van geleidelijkheid, tot de voorbereiding van een nieuwe wereldoorlog toe. Het lijkt alsof de op dracht wereldbeheerser te zijn uitslui tend werd gegeven aan mensen, die de vele conferenties afsjouwen. De kleine man wordt in slaap gesust: leef maar door, dans en zing ?naar door. het con gres vergadert en danst eveneens. Maar dansend en zingend worden vuren ont stoken die om steeds meer brandstof tragen: vuren van onrust en onvrede. Rust vraagt de mens, rust in de orde. Maar het leven lijkt op een huiskamer in schoonmaaktijd, alles is van zijn plaats. Welvaartsmogelijkheden stijgen, de armoede neemt toe. Organisaties ver tienvoudigen en de mens wordt eenzamer. Vredesboodschappen vliegen over en weer en de oorlogsdreigingen worden acuter. Er wordt alsmaar gepraat over herstel van het gezinsverband en men weigert gezinnen te vormen. Maar ziet de wereld, ziet de individuele mens al deze tegen strijdigheden dan niet? Angst en on zekerheid vechten om de voorrang en veroorzaken een wereldneurose die een „pluk de dag"-mentaliteit kweken moet. Kweken moet? Neen toch niet. Er is een optelsom te maken van alle ellende, armoede en ander kwaad, maar onmiddellijk daarnaast kan de totaal kolom worden geteld van wat er nog goed en edel en waar en schoon is. Meer dan eens stond de wereld voor een ogenschijnlijk totaal débacle, maar zo lang de vlam der werkelijke liefde nog ergens in een stille Godslamp branden bleef, bleek het uiteindelijk mogelijk het getij te doen keren. Kweken we daarom het edel optimis me. de werkelijke heldhaftigheid, de offerbereide burgerzin. Laat maar sjou- wen naar conferenties en studiebijeen komsten, laten we de balans van onze tijd sluitend maken door het apostolaat van de blijdschap en de eerlijke liefde. Advertentie BaRTEIJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Manus Oly, die enkele dagen geleden te Soestdjjk door een politiecordon brak, is vannacht opgedoken in Landsmeer, waar hjj achtereenvolgens een rijwiel en een auto met zuurstofapparaat stal. TQ- dens zijn pogingen in een' fabriek een brandkast te forceren, kwam de Rijks politie hem op het spoor. Ondanks een serie revolverschoten, wist Oly opnieuw te ontkomen. Hij vluchtte de landerijen in. De poli tie kon, hoewel zij reeds de gehele och tend in actie is, nog geen spoor van hem vinden. Advertentie xtra goedkoop 50 grootbloemige gladiolen. 50 enkele anemonen, 50 dubbele anemonen, 60 franse ranonkels. 50 „klavertjes vier", 35 dwerggladiolen. 6 koninklijke lelies. 4 njkbloeiende dahlia's en 15 rftkbloeiende vaste planten Grab's a/s roc/amo 1 Airontkelk voor kamer cultuvr Alles prima kwaliteit niat toad, {eld tontg Totaal 300 riuki Voiiadiga plantaenwijzfelf wordt bljgavoagd. Batahng ondar rtmboura, per postwissal of op giro 489917 SCwekery BAKKER-VAN DIJK HILLEGOM 42 TfcLE *396 Wij ear zoodon ook goacbonkpofckottoo eaor Kot B wltialud

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1