DE WEEK IN STAD EN Jeugdherinneringen van een honderdjarige Ledenconcert van de H.O.V. aft v. Empelen H r Si fc Te voet van Beverwijk Mevrouw C. M. Krouwels Traksel is nog steeds actief missie-zelatrice naar Haarlem V Solist Anton Fietz, AGENDA HET GEVAL VAN DE SANATORIUM-PATIENTE Herwonnen Levenskracht te Haarlem deed wat mogelijk was Herdenking der gevallenen santpoort AD AM SE, EERBIEDIG PORTRETTIST, EXPOSEERT BIJ LEFFELAAR SLEUTEL WEG? HERINGA WUTHRICH I ZATERDAG 17 FEBRUARI 1951 PAGINA 2 Een vrouw, die meer dan 'n eeuw waard is Bij het spelen te water geraakt Gemeenteraad Éi mÊÈÈÊËÊÊËÊÊÈÊËÊËËÊÈM Een sintelbaan in Haarlem? Wilt U dit jaar Nieuwe operatiekamers Grote Gasthuis Burgerlijke Stand GAS HALVE CENT DUURDER Electriciteit blijft gelijk Waterstanden PIONIERSGROEP K.A.J. OPGERICHT Zondagsdienst Kerkbericht Parijse schetsen van Ittmann HEEMSTEDE Kadervergadering Kath. Arbeidersbeweging R.K. Verenigingsgebouw Zondagsdiensten Chin. Ind. Rest. Hongkong Lunch a f 1.75 SCHOENCRèME moet van Lincol zij»! DE SLEUTELSPECIALIST" Vertrouwenscommissie voo* de melkhandel vergaderd* Burgerlijke Stand i Op 2 Maart hoopt Haarlem weer een honderdjarige te bezitten. Als de voor tekenen niet bedriegen een bijzonder krasse, vitale, gezonde engezegen de: Mevrouw C. M. KrouwelsTraksel, wonende in de Karei van Manderstraat 43. ex~parochiane van de Kathedrale Ba siliek, actief missie-ijveraarster en le zeres van onze courant, zolang die ver schijnt en dat is vijf en zeventig jaar. Wij hebben een praatje met haar ge maakt en ons bijna verlegen gevoeld, wanneer wij onze vragen minder helder konden formuleren dan zij er op ant woordde. Wij hebben ons. in de kracht van ons leven, een kleuter gevoeld, be schaamd gedacht aan onze vermeende kwaaltjes, onze leesbril en tegenzin om te wandelen.. De aan een 100-jarige te stellen vraag: hoe spelen wij het klaar om ook zó oud te worden en zó vitaal te blij ven? vond in dit geval een zeer korte beantwoording: door hard te werken en veel te bidden. Mevrouw Krouwels heeft van haar honderd jaren ruim vijf en negentig in Haarlem doorgebracht. En toch is ze met haar gedaohten herhaaldelijk in Amsterdam, waar ze slechts een paar jaar verbleef, doch de gelukkigste van haar leven doormaakte mèt haar man, die ze vrij spoedig verloor, want sinds 1884 is ze weduwe. „Dat was werken" zei ze met stem verheffing, „om 5 uur 's morgens ging mijn man de deur uit en na een uur lopen was hij op z'n werk. Om 7 uur 's avonds was de arbeid gedaan en om 8 uur zaten wij dan aan de warme maal tijd. Tegenwoordig zijn de toestanden veel beter, maar ik kan er niet aan wennen, dat een werkster -vijf gulden moet hebben voor een werkdag van 6—5 uur. Mevrouw Krouwels werd geboren aan de Zijdsgracht, waar nu het Sophiaplein is. Ze Werd in de Paterskerk aan de Groenmarkt gedoopt en weet nog heel goed, dat pater Ausem haar op 12-jarige leeftijd de Eerste H. Communie uit reikte. „Verleden jaar heb ik de herinnerings- plaat weg gedaan" merkte ze daarbij op „het ding zag er uit alsof het twee eeuwen oud was Ze zat op de stadsschool, waar nu de brandweerkazerne staat, in de banken en schetste ons de hoofdonderwijzer Bitter als een bitter mens, die er nogal eens „op timmerde", al had hij de leer linge Traksel nooit een haar gekrenkt. Ze was liever naar de zusterschool in de Anthoniestraat gegaan, maar daar was geen plaats meer Ja. die jeugdjaren in het Haarlem met de poorten als grenzen, met de hobbelkeien, waarover de rijtuigen ge trokken door vurige rossen hosten zelfs de paardentram was er nog niet niet de fabrieken uit gouden jaren zonder bioscopen, zonder stoplichten en autobussen, waren voor haar gelukkig qn zonder, gorgep. „Ik zie ae jongen van Houtman, wiens vader een stalhouderij had bij de Houtbrug» nog voor'me" zei oma lachend „en de rooie Feye uit de Raveling- steeg Korte tyd verbleef ze in Den Haag en het was opmerkelijk hoe precies deze krasse vrouw zich wist te herinneren hoe dikwijls en waar zij Koning Willem IH zag en Prinses Marie en Koningin Sophia. „Eenmaal stond ik vlak bij haar, toen ze naar de Franse kerk in de Van der Boschstraat ging. Als meisje van een jaar of twintig liet zij zich voor het eerst fotograferen in dé Begijnestraat. Ten voeten uit! zoals in de eerste dagen van dit wonder ge bruikelijk was. En nu, tachtig jaar la ter, staat ze voor de tweede maal alleen op 'n plaatje. Als 'n krasse figuur, die ze ook is. En smakelijk vertelde ze ov#r het Haarlem van een eeuw geleden. De Leidsebuurt en het Kleverpark waren er niet, nóch de Amsterdamsebuurt of de huizenzee in het Noorden. In De Hout en op de Dreef speelden kinderen, zoals nu, want het spel zal van alle eeuwen Zijn. Toen mevrouw Krouwels op 33-jarige leeftijd haar man verloor, stond zij al léén voor de opvoeding en het onder houd van haar drie kinderen, van wie haar enige dochter in 1894 overleed, welke slag haar zeer beroerde. Zij pak te aan, opende een zaak om de jongens te kunnen laten studeren en wist daar naast nog tijd te vinden om liefdewer ken te beoefenen. Vijftig jaar is zij zelatrice van de St. Dominicuspenning en van het Missiehuis St Willibrordus in Steyl (L.). Het zeldzame is echter, dat zij nog steeds actief zelatrice is en met haar missie-kalenders in de gehele kathedrale parochie en zelfs daarbuiten de vaste klantjes opzoekt. Tamelijk geregeld kan zij nog alleen naar de kerk gaan en toen zij onlangs kou gevat had, wisten de huisgenoten nog juist te voorkomen dat zij, gewa pend met haar kerkboek haar ogen en oren hebben practisch niets geleden naar de kathedraal op stap zou gaan. Haar diep-ingewortelde godsdienstzin, onwankelbaar Godsvertrouwen en ka tholieke principes kwamen tijdens ons interview herhaaldelijk naar voren. Men kan haar gerust nog tot de strijdbare zielen rekenen! Vijf en zeventig is een leeftijd om het rustig aan te doen, maar toen mevrouw Krouwels zo oud was, liep zij eens van Beverwijk naar de Leidsebuurt in Haarlem, omdat de bus net vertrokken was. Nabij Schoten kon ze inde volgen de stappen, maar dat vond ze de moeite niet meer. En wilt U een staaltje van haar huidige kras heid? Toen ze met haar zoon in ae auto langs de Zand- voortse boulevard toerde, kon ze de stippen van sche pen aan de horizon tellen. De leeftijd der zeer sterken heeft ze verre overschre den, zij, die wegens een maagkwaal een halve eeuw geleden bediend moest wor den. God heeft haar gespaard, haar de vreugde doen sma ken van kinderen, klein-kinderen en achter-kleinkinde ren. Haar laten ploegen in zijn akker om zielen te oogsten tot op de dag van vandaag. Zo'n vrouw is een eeuw waard ge weest. Méér dan 'n eeuw waard! Gistermiddag om kwart voor twee raakte een 7-jarige jongen spelenderwijs të water bij de kistenopslagplaats aan de Friesevarkenmarkt. De inzittenden van een passerende motorboot konden de drenkeling de hand reiken en hem naar de kant brengen, waarna hij, door de politie naar huis werd gebracht. De gemeenteraad kómt Woensdag 21 Februari des middags om twee uur ten gemeentehuize bijeen. - n. ja: Het is doorgaans de gewoonte, wan neer een violist een nieuw vioolconcert introduceert, hem tevens in hetzelfde programma een standaardwerk uit de literatuur te laten spelen, zo dit enigs zins mogelijk is. De programma-samen- stellers hadden ook met dit feit op het Vrijdagavond gegeven H.O.V.-ledencon- cert rekening gehouden, zodat twee vioolconcerten op het programma prijk ten, respectievelijk het concert voor viool en orkest van de Russische compo nist Aram Katchaturian, en dat van Ludwig van Beethoven, Toon Verhey, onder wiens leiding dit concert wederom stond, liet aan dit alles voorafgaan de Serenade op. 48 voor strijkorkest van Tschaikcwsky. De uitvoering ervan blonk uit door warme klank van het Strijkersensemble en een uiterst verzorg de schakering, met in achtneming van de méést verfijnde détails der dynamiek. Het vioolconcert van Aram Katcha turian, dat hierop volgde, is een typisch werk, zeer interessant verwerkt en goed gebouwd. Het is uiterst effectvol voor het instrument geschreven, en wekt bij de eerste auditie de idee dat het zeer moeilijk is. Of het stuk bij een herhaalde uitvoering echter de aandacht op hetzelfde niveau weet gaande te hou den, valt te betwijfelen, daar de inhoud bij nadere beschouwing niet overal van een zekere schraalheid ontdaan is. De solist, Anton Fietz heeft het technisch onberispelijk gespeeld en, wat meer zegt. met grote expressiviteit en kunst begrip voorgedragen. De topn van zijn instrument is niet groot, maar soms van een sereniteit die men zelden hoort. Op vallend bijvoorbeeld was het gedeelte con sordino .gcdaelte uit Andante, dat 'n ongekend schone vioolklank te voor schijn toverde. De H.O.V. paste zich in deze eerste uitvoering te Haarlem van dit stuk. bewonderenswaardig aan, het geen een groot compliment inhoudt daar de begeleidingsstructuur hier niet ge makkelijk is. Enkele kleine onzuiver heden bij de houtblazers in het begin van het middendeel, mag men ten op zichte van de vele uitstekende momen ten niet te zwaar nemen. Mccht voor vele bezoekers deze muziek onwennig aandoen, dan kon men na de pauze zijn hart ophalen aan een zeldzaam schone weergave van Beethoven's beroemde vioolconcert in D dur. Anton Fietz, en het orkest niet minder, hebben hierin de reinste kamermuziek gemaakt, ont daan van alle uiterlijke^ effect en hier en daar ontrc erend schoon. Dat de violist technisch tot iets in staat is, bewees hij in de cadens van het eerste deel. Het was een gave reproductie van dit con cert dat zo dikwijls ten offer valt aan het virtuozendom, en zich juist dit keer in dit opzicht ver boven de doorgaande vertolking onderscheidde. Terecht liet de solist dirigent Toen Verhey en het orkest, die misschien onopvallend, maar begeleidden zoals men dat weinig hoort, in de ovationele hulde delen. Een con cert waaraan men nog wel eens terug zal denkendoor de indrukken die het achterliet. JAN LAARVELD BIOSCOPEN: Rembrandt: Operette (a. 1.) 2, 4.15, 7 en 9.15 uur; Palace: Per raket naar de maan (a. l.j 2, 4.15, 7 en 915 u.: Luxor: Het dodende licht (18 j.) 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: De zwarte demon van Bali (18 j.) 2.30, 7 en 9.15 u.; Zo. 2, 4.30, 7 en 9.15 u.; City: Huwelijk is geen handels zaak (a. 1.) 215, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaar- ne: Het geheim van de X 94 (14 j.l 2.30, 7 en 9.15 u.; Zo 2, 4.30, 7 en 9.15 u Zaterdag 17 Februari SchouwburgComedia met „Het verbor gen vuur", 8 uur. Zondag 18 Februari Schouwburg: Comedia met „Het verbor gen vuur", 8 uur. Maandag 19 Februari Schouwburg: Het Amsterdams Toneelge zelschap met „Accolade", 8 uur. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum, Groot Heiligland 62: Van 19 Februari at Interscholair Jeugd- tournooi Haarlem 1951. Geopend op werk dagen van 1017 uur. 's Zo. van 1317 u Tevens op 19 en 22 Februari des avonds van 19.30—21.30 uur. Museum Het Huis van Looy, KI. Hout weg 103: Ere-tentoonstelling van Europees en Indisch werk van Jan Lary ter gelegen heid van zijn 70ste verjaardag. Tevens herinnerings-tentoonstelling van nagelaten werken van Marinus van der Burg. (t.m. 18 Februari). Geopend op werkdagen van 1017 uur 's Zo. van 1317 uur. Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg 102: Schilderijen door Waalko Dingemans uit Zuid-Afrika, (t.m. 2 Maart). Geopend op werkdagen van 1017 uur. 's Zo. van 14 16 uur. APOTHEKEN: De Zondag-, avond- en nachtdiensten van de Haarlemse apotheken worden van 1725 Februari waargenomen door Fa. G. C. Loomeyer Zn., Barteljorisstraat 11, telef. 10175; Park-apotheek, Kleverparkweg 13. tel. 11793: Teyler-ppotheek, Teyierplein 70, telef 17946; Apotheek Het Gildenhuis, Koninginneweg 3, tel. 12038. ZIEKENVERVOER: Fa. Mathot, Gr. Houtstraat 9. telefoon 11900; Margriet, Turfmarkt 19 rd„ telefoon 21400; te Heemstede Fa. Buitenman en Co., Raadhuisplein 7, telefoon 28523. Kath. Bur. v. Huwelijksvoorlichting: Spreekuren medische leiders: dag. van i na afspraak. Dinsdags 13.3014.30 en na afspraak. Spreekuren geestelijke leider: van 16.0017.00 en 19.30—20.30 of na af spraak. R.K. Militair Tehuis „De Burcht", dage lijks de gehele dag geopend. De Open Deur. Inlichtingenbureau over het Rooms-Katholicisme (Kruisweg 25). Spreekuren: dagelijks (beh. Zondag): 1012 en 14.30—21.00 uur. R.K. Gezinszorg (Kenaupark 18). Spreek uren: Maandag. Woensdag en Vrijdag van 8.3010.00 uur. Wit-Gele Kruis (Kenaupark 15): Kraam- verzorging spreekuren: Ma. 24 uur: Wp. 23 u Do. 1011 uur. Huwelijksvoorlich ting: Di. 45 uur; iedere avond 89 uur (Rector Brans. Vrijd. 19.3020.30 u.) Kan tooruren 95 uur. B. en W. stellen de Raad voor prae- advies uit te brengen op een adres van het bestuur van de Haarlemse athle- ti-ekvereniging „Haarlem" met het ver zoek om spoedig een sintelbaan aan te leggen. Het bestuur van Herwonnen Levens- i derom opgeroepen voor een medisch kracht acht het goed zich te verweren 1 onderzoek, maar de patiënte verscheen tegen het ingezonden stuk van de heer J. A. Breij, dat wij Donderdag in onze courant plaatsten onder de kop „Haar lemse sanatoriumpatiënte slachtoffer van bureaucratie". Als voorzitter van Herwonnen Levenskracht heeft de heer B. Reijnders de gehele geschiedenis met de patiënte meegemaakt, zodat hem de feiten door en door bekend zijn. „Ik weet dat het een lijdensgeschie denis voor mej. Breij is geweest en nog is. Het plaatselijk comité heeft al het mogelijke gedaan wat gedaan kon wor den. maar stuitte op dezelfde moeilijk heden als de familie. De onenigheid met de dokter is een zaak waar ons be stuur buiten moet blijven. Op de vraag: weet u, hoeveel instanties moeten wor den ingeschakeld wanneer iemand in een sanatorium moet worden opgeno men? is voor de leden van de K. A. B. een kort antwoord te geven. Wanneer het een normaal tuberculosegeval be treft in het gezin van een lid dat één jaar bij de organisatie is ingeschreven, is de zaak heel eenvoudig. Men haalt bij het bestuiy van Herwonnen Levens kracht een formulier, vult de gevraagde inlichtingen in en daarmede zijn voor de patiënt de formaliteiten afgewerkt. Mij dunkt dat dit verre van bureau cratisch is. Anders wordt het echter wanneer zich een geval voordoet zoals bij de onderhavige patiënte. Zij was nog geen jaar lid van de K. A. B. en had dus geen recht op uitzending naar een sanatorium. Dan is het mogelijk dat de bureaucratie om de hoek komt kijken en dat men onenigheid krijgt met de dokter of andere instanties. In het ingezonden stuk wordt be weerd, dat in Bilthoven patiënten wor den opgenomen die geen lid zijn van de K. A. B. Dat kan inderdaad voorko men. Er is momenteel een kleine wacht lijst van vrouwen en meisjes die ver pleging nodig hebben. In het sanato rium mogen geen bedden leeg staan als er nog steeds honderden t.b.c.-patiën- ten van welke richting dan ook op een wachtlijst staan. Een niet-K. A. B.-lid kan dus in Bilthoven terecht, wanneer de verpleegprijs door hem zelf betaald wordt of door instanties, die zich daar voor inspannen. Dat de K. A. B. liefde loos is moet (Jan ook met verontwaar diging van de hand worden gewezen. Nu zal men zich afvragen waarom dan de patiënte Breij niet werd opgenomen. De volgende factoren spelen daarbij een rol. Voordat een patiënt in het sa natorium wordt opgenomen, moet er eerst een financiële basis gelegd zijn voor een volledige kuur. (Voor het rechthebbend lid van de K.A.B. is deze er) Daarna moet de dokter van het sa natorium de medische gegevens ont vangen van het plaatselijk consultatie bureau. Herwonnen Levenskracht heeft in het onderhavige geval op het Haar lemse consultatiebureau, na alles wat er gebeurd was, een dringend beroep ge daan om alsnog de gegevens af te staan. De dokter heeft de patiënte na de moeilijkheden in Brederodeduin we- Adver tentie Toen Grootpa in zijn tijd de dienst was ingeloot Ja, toen aten wij al FRANKEN'S BROOD (Wie weet het nog sterker?) TI7 anneer men het woord „erfe- l/y ™is" hoort, denkt men aan geld, aan guldens, zware bank biljetten, hoog-rentegevende effecten en huizen met lieve huren. Nu blijft er in deze dagen wel niet veel meer van een erfenis over, omdat de fiscus zowel de voorzorg als nazorg voor haar rekening neemt, maar erven is toch altijd een aangenaam iets als het geen schulden zijn. Ha, denkt U mis schien, Spaarnebabbelaar heeft zeker een goeie week gehad, nu is hij er bo venop, kapitalist, man van gewicht, gastheer van zeer velen, die graag ko men, waar de materiële verzorging van de gasten gelijk staat met dié van de herten op een zomerse dag in de her tenkamp. Inderdaad, ik ben universeel erf genaam geworden vaneen archief. Een stapel mappen en boekjes, met een inhoud, die grotendeels op stad en streek betrekking heeft. Voor een Advertentie van Uw tuin profiteren Dan is het nu de tijd om eens met Van Empelen te overleggen. De kosten val len heus mee. TUINBOUWBEDRIJF BINNENWEG 18, HEEMSTEDE Tel. 2-80-80. De regenten van het St. Elisabeths- gasthuis vragen een crediet van 70.776.95. waarvan ruim 34.000. voor het aanschaffen van instrumenten voor de nieuw te bouwen operatie kamers en het restant voor het aan schaffen van een röntgen-apparaat. GEBOREN: G. Soomer—Markus z; G. van der GaliënDe Haan z; M. J. Slie- ringsDerks z; L. E. HooftVan der Valk d; E. WenningBultman d; F. Daniels^Van Sijen d; H. MannVan Looyengoed d; M. J. M. Speetvan der Meer d: G. C. GerritsmaToonen d. OVERLEDEN: G. M. van Lammeren, 7 j, Nw. Raamstraat; H. A. Out, 17 mnd. Archipelstraat: W. de Graaff, 74 j, Haze- paterdaan; K. Snip, 2 d., Gasthuisvest; P. F. van den HaakVan Rossum. Op begraafplaats Bloemendaal De vereniging van eX-politieke gevan genen uit de bezettingsjaren zal ook dit jaar op 10 Mei haar gevallenen uit de bezettingsjaren herdenken met een tocht vanaf Haarlem naar de begraafplaats te Bloemendaal. Gesproken zal worden door pater Tijnagel en ds. J. Bronsgeest, N.-H. predikant te Heemstede. De ko ninklijke liederentafel „Zang en Vriend schap" zal daarbij enige toepasselijke liederen zingen, terwijl de muzikale om lijsting verzorgd wordt door het Haar lems politiemuziekcorps. De dag wordt tegen de avond afgesloten met een ge meenschappelijk diner voor de nagelaten betrekkingen en overlevende concentra- tiekampgangers. Voor deelname uit het land is het secretariaat gevestigd: Ex- poge, Marnixstraat 44, Haarlem. In verband met de stijging van de prijs der industriekolen met twee gul den per ton zullen de uitgaven voor het gasbedrijf stijgen met een bedrag van 162.200.Daarom willen B. en W. de gasprijs met een halve cent per kubieke meter verhogen voor alle ta rieven. Het resultaat daarvan is dat gewoon en muntgas een hogere op brengst zal geven van 100.650.De hogere opbrengst van leveranties krachtens bijzondere overeenkomsten is geraamd op 54.352.Tenslotte zal uit de verkoop van cokes 8.847.meer verkregen worden. De hogere kosten zijn daardoor gedekt. Ook het batig saldo van de afdeling electriciteit zal aanmerkelijk dalen. Verhoging van de prijs voor gewone stroomverbbruikers is echter niet toe gestaan. Zondag 18 Februari. Hoog water: 1.31 u. en 13.55 u. Laag water: 9.12 u. en 21.47 u Maandag 19 Februari: Hoog water: 2.25 u. en 14.42 H. Laag water: 10.12 u. en 22.40 u. journalist betekent dat bezit méér dan een huis, er behoeft geen successie recht voor betaald te worden, er staat geen hypotheek op en onderhoud komt er, na de eerste registratie, niet bij te pas. In. die mappen rusten de foto's en doopcelen van talrijke vooraanstaan de, langs de weg timmerende en voor de gemeenschap zwoegende stad- en streekgenoten. Een paar avonden heb ik er in gegrasduind onder het zachte licht van een bureaulamp, waardoor een zekere sfeer tussen de levenden en overledenen en mij ontstond. Ook daar wil ik even bij stil staan. Dat archief was gedurende ruim dertig jaar bijgehouden en nooit was er iets uit opgeruimd. Ik las kolommen lof tuitingen over zeer verdienstelijke mensen, die éjjns de stedelijke politiek of het culturele leven beheersten, de lakens uitdeelden, mede-mensen kon den verheffen of vertrappen. Klinken de namen waren er bij, maar ook voor het thans levende geslacht vol komen onbekende en niets-zeggende. Merkwaardig, mijmerde ik, dat je zo gauw vergeten bent, terwijl zo ve len hun uiterste best doen om haantje- de-voorste te zijn, een rol van beteke nis te spelen, soms ten koste van an deren, ook al is dat niet zo bedoeld. Bij jubilea of bij het bereiken van een kroonjaar zijn ze met vette kranten koppen en kolommen tekst gehuldigd, te paard gehesen, zelfs onderscheiden. Uit alle geledingen van de stadskring is men handen komen drukken, in stemmige pakken en glimmende schoe nen. „Wat gij gedaan hebt, zal nooit vergeten worden", heeft menig spreker bij zo'n gelegenheid plechtig verklaard. Maar ze zijn vergeten, die vooraan staanden. „Nooit van gehoord," zeggen de jon geren. „Die meneer X, dat is een vent, die zal in de plaatselijke geschiedenis boekjes vermeld worden." Meneer X zal gehuldigd worden als hij zijn zilveren ambtsjubileum viert, als hij zestig, zeventig of tachtig jaar wordt, maar als hij tien jaar dood is, leeft hij alleen nog voort in de ar chieven, in stoffige mappen en in de familiekring. Dan zal op een goede dag een jongere de inhoud van die map pen selecteren, en een grote prullen mand vullen met knipsels en foto's jeugdportretten van stoere mannen en vrouwen, dieonontbeerlijk waren voor de maatschappij, maar alleen nog maar in het eeuwige leven bekend zijn w.'i r is echter vandaag een jubilaris. fij die, naar wij hopen, onsterfe- lijk is. Als U goed naar het num mer op pagina één van de krant kijkt, ziet U dat nummer 25 000 geboren is. Vijf en twintig duizend maal is de Nieuwe Haarlemmer verschenen, goe de en slechte tijden trotserend, trouwe abonné's op de handen dragend en op standige lezers parerend of sussend. Wat een evoluties heeft die krant moe ten doorstaan. De moeilijkheden in het begin om de katholieke gezinnen te veroveren. De papierbeperking tijdens de eefste wereldoorlog en het verbod tijdens het Nazi-tijdperk. Denkt U er eens over na wat een goodwill een krant heeft, die na vier jaar verboden te zijn met méér abonné's dan daar voor uit de bus komt. Een krant, die zich steeds weer verjongd, maar de aloude beginselen nooit prijs geeft en daarvoor dagelijks vecht. No. 25.000. Met oorlogsnieuws op de eerste pagina, zoals ook met no. 1 het geval was. Met de nieuwste mode per advertentie, zoals in het eerste num mer. Met het feuilleton, het politie-rap- port en de sport een beetje anders dan vijf en zeventig jaar geleden. Er is een abonné, die een ontboeze ming gezonden heeft ter plaatsing in de „feestkrant", die daaruit bestaat, dat ze weinig fouten bevat. Deze atten te lezer komt. uit Lisse, de bollenstreek, toonbeeld van trouw aan het katho lieke streekorgaan. De, feestgave is op rijm en het is helaas maar mogelijk één couplet in drukletters te zetten. In 25.000 nummers Zongt gij uit het hoogste lied, Het laatste nieuws tuist pij te brengen op wereld- en op stadsgebied. Proficiat, diree-, red actie Gij hebt het altijd best gedaan, Moge dus de leuze blijven: „De Nieuwe Haarlemmer" voerraan! En dan schrijft de heer Jac. van Die- men, een oude vriend van de krant, over de oorlogsjaren. „Wat hebben wij de trouwe huis vriendin gemist, onze krant, die wij wel wat al te onbesuisd en onover dacht met onze felle critiek plachten te bestoken." Hij eindigt zijn brief met een gelukwens en hij meent, dat hij namens duizenden lezers mag spreken. Nou, dat is dan een stukje van de ju bileum-post, terwijl de dag nog moet komen, nu we dit schrijven. f Over schrijven gesproken. Hoe zit dat eigenlijk met die Haarlemse Boekenweek? Zij staat in het teken van de bergsport, die we helaas niet allen kunnen beoefenen, ook al ligt de Blinkert in onze onmiddellijke nabijheid. Leuk idee van die boekver kopers, in het eerste nummer van on ze krant boekhandelaren genoemd. Het moet in de bedoeling liggen het vol gend jaar de kippen- en duivensport in te schakelen. Dan zal in de Stads schouwburg het spel worden opge voerd: „Kip. ik heb je", en een van mijn collega's kan een causerie hou den over „Duiven en boeken". In 1952 komen de klaverjassers aan de beurt (causerie: Het jassen van aardappels en het goede boek) en weer een jaar later zal de boekenweek in het teken van de vissport staan. Onze vriend Van Domburg, schrijver van sterke visver- halen, hoopt dan in de schouwburg uit eigen werk voor te lezen, de trits wordt besloten met het boek en de boks- sport. De openingsavond heeft plaats op' het EDO-terrein omdat de Stads schouwburg te fijn gebouwd is. Even ernstig, heren van de Haar lemse Boekverkopersvereniging. Gij hebt U in een gevaarlijke spelonk be geven, een niet te onderschatten pre cedent geschapen. De opvoering van „Matterhorn", een toneelspel door twee Haarlemmers geschreven, zal ieder graag toejuichen, maar waarom Joep Buys over „Bergen en Boeken" moet spreken ontgaat me, tenzij hij bergen boeken bedoelt. Als hij daaruit in een kwartiertje de witte zonnige toppen kan toveren, dient hij de aandacht voor het goede boek. Sport staalt spieren. Lezen verrijkt de geest. SPAARNEBABBELAAR. niet op het consultatiebureau. Deze houding kan ik mij volkomen indenken na alles wat zich tussen dokter en pa tiënt had afgespeeld. Door Herwonnen Levenskracht moest toen echter ge tracht worden om nieuwe gegevens te krijgen met behulp van de dokter van de Mariastichting. Inderdaad moest toen een geheel nieuw onderzoek plaats vin den De gegevens werden doorgezonden naar de Raad van Arbeid, maar deze vond geen termen aanwezig om de fi nanciële kosten van deze kuur te beta len en verwees de patiënt naar de Rijksverzekeringsbank. De familie van mej. Breij, die de patiënte tijdens deze lijdensweg achteruit zag gaan, stelde toen voor alle kosten voor haar reke ning te nemen. Het plaatselijk comité van Herwonnen Levenskracht gaf deze bereidverklaring door aan het hoofdbe stuur, maar dit meende dat de familie deze lasten niet kon dragen. Nu wordt het laatste beroep gedaan op de Nederlandse Sanatorium vereni ging om te trachten van haar een bij drage in de kosten van de kuur te ver krijgen. Tenslotte nog dit, geachte redactie, de aanval van de heer Breij op de K. A. B„ Herwonnen Levenskracht en de heer A. C. de Bruijn die het verloop wel degelijk kent gaat niet op, want het geval van zijn zuster is abnormaal. De onenigheid met de dokter is het be gin van de ellende geweest; het feit dat patiënte pas een half jaar lid van de K. A. B. was, maakte de verdere afwik keling zeer moeilijk. Het plaatselijk comité van Herwonnen Levenskracht is er van overtuigd in dit zeer moeilijke geval zijn plicht gedaan te hebben en het zal blijven doen wat mogelijk is om de uitzending te bespoedigen." Nadat al enige maanden een jonger# pioniersgroep had gewerkt, waren Woendag een aantal jongemannen door aalmoezenier Jos. Plantinga uitgeno digd om te zien of er ook voor hen geen gelegenheid bestond een pioniers- groep te vormen. In het Jeugdhuis op „Spaarnbei'g" zette de aalmoezenier in zijn inleidin0 uiteen, dat de geestelijke nood van de arbeidersstand alleen opgelost kan worden als de jongeren daar iets voor over hebben. Een kleine kern jongemannen, die nog aan iets anders denkt, dan aan voetbalwedstrijden en dansavonden, kan al veel bereiken. Ofschoon slechts een betrekkelijk gering aantal jonge mannen aanwezig was, bleken dezen be reid om een pioniersgroep te vormen en zo werd besloten Woensdagavond 2a Februari met vaart te starten en is de Santpoortse K.A.J, versterkt met een nieuwe jonge pioniersgroep. Artsen: A. de Groot, Hoofdstraat 165, Apotheken (ook nachtdienst): Bloe- mendaalse Apotheek, Bloemendaalse- weg 85, Bloemendaal, tel. K 2500— 22181. O. L. Vrouw van Altijdd. Bijstand-' Zondag H. H. Missen 7, 9 (Hoogmis) c*1 11 uur; 's avonds 7 uur Lof met Lijdens meditatie. In de week H H. Missen 7 efl 8 uur. Maandag 7.30 uur Maria-garde li- Dinsdag 8 uur Maria-congr. dameS. Woensdag 7.30 uur H. Familie jong#" mannen. Donderdag 8 uur gez. H. Mis. Vrijdag 7.30 uur Kruisweg. Zaterdag 7.30 uur Broederschaps-Lof. Biechten Zaterdag 59 uur. et is een fiin en rechtzinnig schilder van wie we 't werk, in rust verwant aan stille grachten, blauw-stenen stoepen en ritselende ijle iepen, zagen bij de dépendance van Leffelaar aan de grote Markt. Zijn naam is A d a m s e, hij komt van Dor drecht en ruim vier jaar geleden heeft hij deelgenomen aan een groepstentoon stelling in het Frans Halsmuseum. Tussen de gewilde en de verplichte probleemstellingen door, is zo een be hoedzame geest wel een prettige afwis seling, vooral wanneer bovendien het bewi,js wordt geleverd dat de kunde de kunst niet uitsluit. Adamse stelt het niet voor alsof hij geweldige dingen te zeggen heeft, maar wat hij zegt, vertelt hij in zuivere taal en onderhoudend, zonder langdradig te worden, zonder opgelegde geheimzin nigheid, en dat stemt sympathiek. Een serie getekende portretten, bijna grafisch van techniek zijn, met de zorg voor het détail, toch wel persoonlijke omschrijvingen van het poserende mo del op bewust-verfijnde wijze. Eerbiedig blijft hij bij het portret teren op de achtergrond, met een ze kere onderdanigheid aan het wezen dat hij herschept, spaart hij die kleine bijzonderheden die de gelijkenis „spre kend" maken, eigen aspiraties nooit uitlevend ten koste van de mens die vóór hem zit. De resultaten van deze beheerste werkwijze zijn zeer de moeite waard en hebben, zoals het „Dubbelportretje" (41) en het ..Meisje" (29) een eigen leven buiten dat van de mensen die er ooit model voor waren. De eerbied is wel het karakter van de schilder Adamse, want behalve in de portretten zien we een gelijke instelling in de bloemstillevens. soms als een corsage op het vlak gezet, wat minder sterk misschien, maar echte vrijheden permitteert Adamse zich daar evenmin. Op de kadervergadering van de K.A.B. werd vastgesteld, dat in de eerste volle week van Maart de jaarvergadering van de afdeling zal plaatsvinden. Op deze vergadering zal tevens bij loting worden aangewezen wie de reis naar Rome mag maken. Vanzelfsprekend geschiedt deze loting slechts onder hen die voor dit doel hebben gespaard. Nadat de aan dacht was gevestigd op het feit, dat, als de vrouw des huizes voor een rust kuur in „Sonnehaert" moet worden op genomen, men minstens een half jaar donateur moet zijn van „Herwonnen Levenskracht", werd er de aandacht op gevestigd, dat vooral de amusements onderafdelingen in hun publicaties die nen te vermelden, dat zij onderafdelin gen zijn van de Kath. Arbeiders Bewe- ging' Besloten werd. een propaganda-comite te vormen voor de grote herdenking van de uitvaardiging der beide encyclieken Rerum Novarum en Quadragesimo Anno op 26 Mei te Rotterdam. Dit comité zal een spaarfonds in het leven roepen, zodat men op een gemakkelijke wijze het geld voor de reis bij elkaar krijgt; de toegang tot de herdenking zelf in het Feijenoord-stadion is gratis. Men kan zich opgeven bij de voorlopige contact man, de heer L. Floris, Rijnstraat 40, Heemstede. Voor het eerste weekend dat op 14 en 15 April op „Vijverduin" te Bloemendaal voor toekomstige afdelingsbestuurders zal worden gehouden, werd aller mede werking gevraagd. Ook kwam de voorgenomen splitsing van de afdeling ter sprake in verband met de opening van het nieuwe Paro chiehuis aan de Meerweg. Men zal trachten door het houden van een ver gadering na te gaan in hoeverre deze splitsing aanbeveling verdient. 1925 Februari Maandag 8 uur: vergadering Gezelschap van de Stille Omgang; 8 uur Missie Naai- krans, 8 uur bestuur H.B.C. Dinsdag repetitie Laudate Dominum, 8 u. repetitie Kath. Gemengd Koor, 8 u. repe titie R.K. Harmonie ,,St. Michaël". Woensdag 8 uur ledenvergadering K. J. M. V„ 2.30 Kath. Kinderkoor, 7.30 Club avond Damclub St. Bavo, 8 uur Melodia. Donderdag. 8 uur ledenvergadering Kath. Bouwvakarbeidersbond, 8 uur repetitie Da meskoor Viva Maria, 8 uur St. Vincentius. Vrijdag 8 uur toneelrepetitie „Door Een dracht Sterk". De Zondagsdiensten voor artsen worden op 18 Februari waargenomen door Dr. A. L. C. v. Lier, Pieter Aertszlaan 9, tel. 29875 en Dr. J L. Tombrock, Burg. v. Lennep- weg 1. tel. 28032. Wijkverpleging: Zuster L. Dudok v. Heel. Jac de Witstraat 9. tel. 17662. Geopende Apotheek: Apotheek Schots man. Binnenweg 206208, tel. 28320. Politie en brandweer; tei. 28850. Grotere eenheden, zoals de bloem bladen van een roos, hadden we toch wel graag wat minder aarzelend opge zet gezien, zoals in het stilleven met d# tulpen de witte partijen transparant e" nauwelijks modellerend toch vorm en karakter van de bloem doen herken* nen. Tot de beste bloemstillevens belhoren dat meest bruidachtige in de wittt Delftse vaas (8) en het plastische met licht geboetseerde (5). nwillekeurig daalt men af naaf het kelderzaaltje en daar vindt men geen voortzetting van Adamse's werk, maar een toespijs. U be reid door de beeldhouwer Ittmann, over wie Parijs en het charmante gou ache vaardig zijn geworden. Kleurig-blij, opwekkend en zonnig de stemming die hij, met het pensee» flanerend, heeft vastgelegd op het witte papier. Ook dit is zorgeloos, maar dan in een andere zin dan zoals men 't van Adams® kan zeggen. Dat Ittmann diens zorgvul digheid en vakbekwaamheid ook bezit, blijkt wel uit het terra-cotta figuurtje dat hem als beeldhouwer vertegen woordigt. L- Advertentie BESLAANDE UIT: SOEP LOEMPIA BAMI OF NASI GORENG - KOFFIE HAARLEM - SMEDESTRAAV Advertentie Advertentie TEL. 114* f) LANGE VEERSTRAAT 1# Advertentie HAARLEM CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS Vrijdagavond kwam in „Het WaP®n van Heemstede" de Vertrouwenscomm1^ sic voor de Melkhandel bijeen ter beban* deling van een aantal verzoeken om ee tweede bezorger. De presidente, inevro11 M KubatzBrugman, opende de bij e®'t komst en sprak de verwachting uit, a". nu ten aanzien van de melksanering d1 een nieuwe en schone bladzijde bet!° v8® nen zou kunnen worden. Daarna kwamen de verzoeken tafel. Sommigen hadden ten aanzien de bezorger en de wijze van aflever»® klachten, anderen daarentegen gaV onomwonden te kennen dat zij over bezorger zeer tevreden waren. De k!aC„t ten zullen grondig worden onderzoc» Ten aanzien van de te geringe hoeve held melk die men in enkele gevar meende te ontvangen, deelde de "C Schoenmaker mede, dat hij een C0P ,is- leproef had genomen met een z.g. houdmaat, waarbij hem was geW® -jj- dat deze een te grote hoeveelheid wees, vergeleken met een geijkte Te ongeveer elf uur werd deze komst, die een zeer prettig kara* droeg, met een dankwoord door de P sidente gesloten. GEBOREN: D. H. Philippo en N. kenburg, z; W. de Graaf en D. R'^n ter brink, z; J. van den Bos en J- „.ruS' Veld, z: M. Bolomeij en J. H. d: G. H. Rothert en B. Rovers, z>' Sie en W. Jungslager, d. ^.es ONDERTROUWD: F. J. M. 1)011 je11 en H. N. M. Schakel; J. B. va» at Dries en A. Th. M. Booms, P. C. y r e»1 en Th. G. Broekhof; E. A. BakK p. F L. de Haan, W. de Schoone en van Haastert. GETROUWD: P. J. Adelaar f1 S- J' var> Moes, J. van der Harts, en S- ■'L, A Stein Caillenfels, C. W. de Groot M. Kors, L. M. Wesseling en ^'r«gtfc der Woude, W. Post en H. J- J. L. du Floo en J. van Loij. OVERLEDEN: E. J. M. den Broeke, J. W M. Liebrecn Blom, C. G. Rus—Evers. 01 di oi Ji ei tri V; Vi 01 bi Sc di d? bi ?.i *t V( li k< w Vs *0 V Je Vt Sy ba Se ei: ha SR vs te 2a Ie: to. Va hu st< te Sti tu tic do ho tej Wc tei de W va ve lij h-s Vq to« lei °P Vii ke te] Wj Va tie ha ge: do fcif b<? I 'ds he «a tei Ch do ba 1 be

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 2