T Mr. M. STEENBERGHE FORMATEUR NEDERLANDS OUDSTE BISSCHOP, MGR. P. HOPMANS, OVERLEDEN KOLONEL DEN OUDEN NIET DOOR EEN CHINESE KRIJGSLIST GESNEUVELD l BEVEL AAN AMBONEZEN NAAR NEDERLAND TE GAAN In 1934 en van 1937lat 1941 minister geweest I Verstandige keuze Deftig jaar aan het hoofd van het bisdom Breda 'MORRIST J St Het weer Race om juwelen in den haag Tot hoofd en hart -5 Lange tijd min. van Econ. Zaken ZWARE SCHADE IN HET WESTLAND De „Romeo" van Kreta krijgt twee jaar Wordt pensionprijs in hotels duurder? ZALIGVERKLARING Geen cassatieberoep inzake K.P.M. Nationale herdenking ook nu op 4 Mei Woensdag begrafenis Kapitein Linzel: Wij wisten drommels goed dat het geen Z.-Koreanen waren J „Ik moest me dood houden" Beperkte etalage- verlichting toegestaan Anders verbreking verband met KL. MAANDAG 19 FEBRUARI 1951 74e JAARGANG No. 25001 Het kabinet van H. M. de Koningin deelt mede: H. M. de Koningin heeft Zondagavond op het paleis Soestdijk mr. M. P. L. Steenberghe ontvangen. De Koningin heeft aan de heer Steenberghe opdracht gegeven tot het vormen van een kabinet, dat geacht mag worden het vertrouwen van het parle ment te genieten. De heer Steenberghe heeft de opdracht in be raad gehouden. 105 personen in Sydney in quarantaine Passagiers en bemanning van twee K.L.M.-vliegtuigen Wegens schaking en het vormen van een bende Italiaanse missionaris Alberico Crescitelli Door vallend gesteente gedood Moedig agent wint het van caféhouder Nieuwe procedure wordt aanhangig gemaakt WESTERLING THANS IN CASABLANCA? 101-jarige overleden In. de ouderdom van 85 jaar is Zaterdagnacht ie Breda m hei Si. Ignaiiusziekenhuis, voorzien van de laaisie H.H. Sacramenten, overleden Nederlands oudste bisschop, Mgr. Peirus Hopmans, die sederi 1 November 1914 hei bisdom Breda heefi bestuurd. Gedurende deriig jaar heeft Mgr. Hopmans aan hei hoofd van hef Bredase bisdom .gestaan, lof hem op 80-jarige leeftijd een gedeelte van zijn zware laak ontnomen werd door de benoeming van zijn vicaris- generaal Mgr. J. W. Baeien, als coadjutor mei het recht van opvolging. Mgr. Hopmans was assistent-bisschop bij de Pauselijke troon, Romeins graaf, ridder in de orde van de Ned. Leeuw, groot-officier in de orde van Oranje Nassau en begiftigd mei de sier van hei Hongaarse Rode Kruis. over zich zelf Mgr. J. W. Baeten LEDEREN SPORTVESTEN Als ex-K.N.I.L.-ers geen keuze doen Na senaatsvergadering plotseling overleden BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. IJmuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. Mr. M. P. L. Steenberghe. Lang is het Nederlandse volk niet in onzekerheid gehouden, aan wie, na de mislukte pogingen van de ministers Drees en Van Schaik, Hare Majesteit de Koningin de opdracht tot het formeren van een nieuw kabinet zou» verlenen. Het is de katholieke oud-mi- hister Mr M. P. L. Steenberghe. Dat heze hoogst bekwame econoom na jaren yeer op het politieke toneel verschijnt, 's wel enigszins een verrassing. Een Prettige verrassing overigens; want van be ene kant is Mr. Steenberghe geen vreemdeling in het politieke Jeruzalem hij was driemaal minister van Econ. Zaken tussen 1934 en 1942 en speelde ook in Londen tijdens de bezetting een belangrijke rol van de andere kant staat hij geheel los van enge partij-poli tiek en in het bijzonder van de faits et gestes van de jongste kabinetten. Het zou ons dan ook niet verwonde ren dat hij zijn besprekingen meer een zakelijk dan een politiek karakter zal geven en zal streven naar een kabinet van krachtige en bekwame figuren, die tegen de huidige noodtoestand zijn opge wassen. Ipdien ons vermoeden juist is zal hij zich dus eerder oriënteren in de richting van de aanvankelijke pogingen van Mr. Stikker dan in die van de heren Drees en Van Schaik. Het accept is ver legd, het niveau is verhoogd; van de zuivere partijpolitiek staat hij. zoals ge zegd, veel verder af. Wij geloven, dat dit goed is. Mr. Steenberghe is een figuur uit .erkgeverskringen, met vele belangrijke 'hternationale relaties. Hij is uiterst doortastend, weet precies wat hij wil, voelt zich in géén enkel opzicht aan de Politiek en haar duistere achtergronden gebonden en zal ongetwijfeld energiek een poging wagen Nederland een krach tig kabinet te geven. Ziet hij dat zijn Pogen geen succes heeft, dan zal hij zich v.'eer spoedig terugtrekken uit het open bare leven en onderduiken in de zaken wereld, waar zijn diensten slechts node gemist kunnen worden. Intussen zal de weg ook voor deze for mateur met over rozen gaan. Uit de eerste reacties van Het Vrije Volk van hedenmorgen kan men reeds zien. dat de socialisten de benoeming niet ge heel zonder argwaan gadeslaan. ..Men vraagt zich af", aldus het of ficieuze orgaan van de P.v.d.Arbeid, °f iemand uit de wereld van de grote ondernemers de eerste aangewezene zal zijn in de komende moeilijke periode de centrale figuur te zijn van êen. poli tiek, die zal moeten uitgaan van een Rechtvaardiger lastenverdeling." Zoals men ziet heersen er reeds arg waan en wantrouwen in deze kringen, dog vóór de nieuwe formateur een stap gedaan of een woord gezegd heeft. Wij vermoeden dan ook, dat van deze Rijde voor mr. Steenberghe de grootste bioeilijkheden te verwachten zijn. Men doemde de huidige formateur in parle mentaire kringen vóór de wereldoorlog We] eens een Hercules. Misschien is deze naam onder de huidige om standigheden op hem nog méér toe- Passelijk. Want hem wacht zeker een "ercules-t a a k, die weinig onderdoet v°or de reuzenwerken, waartegenover do Griekse nationale held zich in de oudheid gesteld zag. Moge hij spoedig slagen, want het land mag niet veel langer zonder ka binet zijn, wil zijn prestige in het bui tenland vooral niet geschaad worden. H.M. de Koningin heeft in ieder geval bon verstandige keuze gedaan. 'Mogen de politieke partijen haar volle Medewerking verlenen om déze keuze hu ook in een gunstig resultaat te doen Verkeren. Het nationale belang zij "'erbij hoofdzaak. Mr. Maximilien Paul Leon Steenber ghe is katholiek. Hij werd in Mei 1899 te Leiden geboren. Hij studeerde aan het gymnasium en de Rijksuniversiteit te Utrecht in de rechten, aan welke uni versiteit hij in 1920 promoveerde. Op internationaal terrein is mr. Steen berghe zeer dikwijls werkzaam geweest en ook hier werden hem de meest be langrijke opdrachten verleend. In 192«1 vaardigde de Werkloosheidsraad hem af naar het intern, congres in Luxemburg. In 1925 vertegenwoordigde hij de Neder landse werkgevers op het Tnt. Werkge verscongres te Stresa. In 1927 nam hij als vertegenwoordiger der Nederlandse regering deel aan de economische con ferentie te Genève en in 1928 trad hij als gedelegeerde der Unie van de Vol kenbondsvereniging op in het Econo misch Congres te Praag. Ook heeft mr. Steenberghe een zeer voorname rol ge speeld bij de onderhandelingen over het handelsverdrag NederlandDuitsland, waaraan hij als regeringsgedelegeerde heeft deelgenomen. 25 Juni 1934, toen minister Ver schuur om gezondheidsredenen al trad, werd mr. Steenberghe diens op volger als minister van Economische Zaken, 6 Juni 1935 evenwel trad hij reeds af, wegens verschil van mening inzake het monetaire vraagstuk met Colijn. 24 Juni 1937 trad de heer Steenberghe opnieuw op als minister van Economi sche Zaken in het vierde kabinet-Colijn van 19371939. Toen het kabinet-De Geer in de Meidagen van 1940 naar Londen vertrok, behield hij deze post, ook toen in September 1940 prof. Ger- brandy de portefeuille van De Geer overnam. Mr. Steenberghe werd toen minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en kreeg daarbij opdracht alle maatregelen te nemen tot econo misch herstel van het rijk in Europa. In Mei 1941 werd hij in genoemd ka binet minister van Landbouw en Visse rij ad interim. In November 1941 nam hij uit genoemde functies ontslag en werd opgevolgd door minister P. A. Kerstens. In opdracht van 8e Nederlandse re gering vertrok mr. Steenberghe voor een studiereis naar Amerika. Hij werd daar benoemd tot voorzitter der com missie voor economische, financiële en scheepvaartaangelegenheden van het koninkrijk voor het Westelük halfrond. Uit deze functie werd mr. Steenberghe op 1 Mei 1946 eervol ontslag verleend. Na zijn terugkeer uit Amerika in Ne derland 1947 verklaarde mr. Steenber ghe zich terug te willen trekken uit het politieke leven en zich geheel aan het zakenleven te willen wijden. Minister Steenberghe is groot-officier in de Orde van Oranje-Nassau. Zeven en vijftig passagiers en de be manning van negen personen van een Skymaster van de K.L.M. zijn Zaterdag bij aankomst uit Amsterdam te Sydney in quarantaine gesteld, aldus bericht A.P. Dit vliegtuig is het tweede binnen twee dagen waarvan de inzittenden we gens influenza in quarantaine worden gehouden. Te Sydney zijn thans 105 per soden geïsoleerd. Verwachting tot Dinsdagavond: Matige tot krachtige en aan de kust nu en dan harde wind tussen West en Zuidwest. Wisselende be wolking met enkele verspreid op tredende buien, voornamelijk in het Noorden van het land. Ongeveer de zelfde temperatuur als vandaag. Zon: 7.47—18.02. Maan: 16.20—7.36. De „Romeo" van Kreta, Costa Kepha- Ioyannis, die verleden jaar Tassoula schaakte en met haar in een bergkloos- ter in het huwelijk trad, is Zaterdag wegens deze schaking en het vormen van een gewapende bende om de scha king ten uitvoer te brengen, veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf. De verdediger van Costa zeide in zijn laatste pleidooi: Hier op Kreta, in Siparta en het oude Griekenland is het algemeen gebruikelijk dat sterke man nen hun bruiden roven. Verder citeerde hij een bericht dat in de herfst van het afgelopen jaar in een Atheens blad is verschenen en volgens hetwelk Tassoula had verklaard, dat zij voor de ont voering reeds wist wie Costa was. Zij deelde toen mede, dat „hij haar maan den lang achterna had gelopen. Hij placht haar naar het strand te volgen en kwam soms 's nachts een serenade brengen onder haar venster". Costa ontketende de vorige zomer bijna een burgeroorlog op Kreta, toen hij de 19-jarige Tassoula Petrakoghior- gis ontvoerde en haar in een afgelegon klooster in de bergen trouwde. Tijdens de ontvoering vormde hij een gewapen de tegenstand. In een vergadering van het bestuur van de Ondervakgroep Hotels in het Jaarbeursrestaurant te Utrecht heeft men besloten de ondernemers te advi seren de pensiontarieven in hotels met tien pet. te verhogen met een minimum van 1. Zondagmorgen is de Italiaanse mis sionaris Alberico Crescitelli in de Sint Pieter zalig verklaard. Hij was dc laat ste martelaar, die by de Boxers-opstand in 1900 gedood werd. De plechtigheid werd onder meer bijgewoond door de generaal-curie van het Pauselijk Insti tuut van de H.H. Apostelen Petrus en Paulus en van de H.H. Ambrosius en Carlo, die zich toelegt op het opleiden van in allerlei' wetenschappen gespecia liseerde missionarissen. Dc nieuwe za lige kwam uit dit instituut voort. 124 familieleden en verschillende missiona rissen, die China onlangs moesten ver laten, waren ook in de Sint Pieter. De 44-jarige metselaar A.S. is Zater dag door vallend gesteente bij een bouwwerk te Den Haag gedood. Hij werkte bij een in aanbouw zijnd flat gebouw, dat komt te grenzen aan be staande woningen. Bij het passeren van een autobus is een brok steen uit een zijmuur van een aangrenzend huis los geraakt en op het hoofd van de metse laar gevallen. Deze is ter plaatse ge storven. Aan de onbewaakte overweg te Drou- wenermond is Zaterdagmorgen een per sonenauto, bestuurd door R. F. uit Nw.- Buinen, door een goederentrein gegre pen. Wonder boven wonder kwam de bestuurder met de schrik en enkele schrammen vrij, hoewel zijn auto prac- tisch geheel werd vernield. De chauf feur heeft de trein, die uit de richting Stadskanaal kwam, niet opgemerkt. De hevige wind, die Zaterdag over een groot deel van ons land waaide en vaak gepaard ging met zware - regen buien, heeft in het Westland nogal schade aangericht. Verschillende kassen moesten het ont gelden en de jonge groente werd hier en daar voor de consumptie onbruik baar door de glassplinters van de inge waaide kasruiten, die in de gewassen terecht kwamen. Hoe groot de schade is, die aldus aan glas, gewassen en opstanden werd toe gebracht, is nog niet met zekerheid be kend, doch -ij wordt op circa 30.000 gulden geschat. Bij Wateringen ontstond zelfs een windhoos, die met grote kracht naar beneden kwam en grote kassen com pleet vernielde. Foto: een overzicht van de vernielde kassen van tuinder v. d. Knaap. Re Haagse politie is er in geslaagd de hand te leggen op een partij juwelen an aanzienlijke waarde, die in duistere r'ngen van de Residentie te koop werd aangeboden. Men heeft deze vangst ge daan na een opwindende race door de 'nnenstad, waarbij een patrouillerend "Sent zich onderscheiden heeft. ^angs bepaalde kanalen was de re- "erehe ter ore gekomen, dat de café- °uder j. s. uit de Wagenstraat voor hert aanzienlijk bedrag aan kostbaar den aan de man trachtte te brengen, arjgezien J. S. door de politie als ver acht van heling bekend staat, besloot sieJ? ,tot arrestatie over te gaan Zijn gnalement werd verspreid en aanhou- hoi^i bevolen. Bekend was, dat de café- Uder in een grijs-groen auto'tje door z-Bs l reed. Een patrouillerende agent thiri i m kort na half zes Zaterdag- aut» 8 T1- langs rijden, requireerde de ontv, .Van twee winkelende dames, die v°lgin ackterkleven en ze^te de ver- J acht» rook l°nt en trachtte aan zijn hem ger te ontkomen. Deze „sneed" hwem echter> zodat hij tot stoppen ge ling via het trottoir weg. De agent rukte nog juist een portier open en slingerde zichzelf naast de bestuurder. In een verkeersknoop op de hoek van de Groenmarkt met de Veenestraat en de Hoogstraat werd J. S. gedwongen de Hoogstraat in te rijden, indien hij ten minste niet wilde stilhouden. „Je mag hier niet rijden", snauwde de agent hem toe. Tezelfdertijd schampte J. S. langs het spatbord van een tegenligger. Hij be vond zich aan de verkeerde kant van deze smalle straat voor eenrichtings verkeer en liep zo in de val Naar de Haagse politie mededeelt heeft de caféhouder J. S. bekend de ju welen die een waarde van ongeveer vijf tig duizend gulden vertegenwoordigen, omstreeks St. Nicolaas 1950 te hebben gekocht. Hij zou er een halve t<pn voor gegeven hebben Onder verdenking van heling is hij in verzekerde bewaring ge houden. De advocaat van het Bureau Z.-Mo- lukken te Den Haag, mr. K. van Rij- ckevorsel, deelt het volgende mede: „Namens de regering der R.M.S. (Zuid- Molukse Republiek) is besloten geen cassatieberoep in te stellen tegen de uitspraak van het Amsterdamse Ge rechtshof inzake de R.M.S. tegen de K.P.M., waarbij het Hof zich onbe voegd heeft verklaard. Het besluit is genomen uit overweging, dat een be oordeling van de mogelijk verkeerde toepassing van de volkenrechtelijke regel, waarop de onbevoegdverklaring van het Hof steunt, niet behoort tot de taak van de cassatierechter, zodat, in geval cassatieberoep zou worden inge steld, de Hoge Raad zodanige toepas sing voor rekening van het Hof zou la ten en dus zelf geen beslissing dien aangaande zou geven. Een nieuwe procedure, op een andere grondslag dan de thans beëindigde pro cedure, zal echter binnenkort tegen dc K.P.M. aanhangig worden gemaakt." De ministerraad heeft bepaald, dat de Nationale Herdenking ook dit jaar op 4 Mei zal zijn. Westerling, die sedert een week te Tanger verbleef, is, naar A.F.P. meldt, niet meer in zijn hotel aldaar terugge keerd Hij zou zich naar Casablanca hebben begeven. In de ouderdom van honderd en één jaar en vier maanden is te Gouderak overleden de weduwe Neeltje Blom, ge boren Van Duyvendijk. w: Mgr. P. AW. Hopmans. Het stoffelijk overschot van Mgr. Hopmans zal Woensdag ter aarde worden besteld. Om half elf draagt de bisschop-coadjutor van Breda, mgr. J. Baeten, een pontificale Re quiemmis op in de kathedrale kerk te Breda. Bij deze gelegenheid zal het Hoogwaardig Nederlands Episco paat, evenals de Pauselijke Nuntius, Mgr. P. Giobbe, aanwezig zijn. de kï8?n wérd. Toen de politieman op i me auto toe liep, reed deze plotse- V. Echt schamen doet men zich over een ander, zelden of nooit Kapitein Linzel, van wie zoals bekend ten onrechte is gemeld dat hy verleden week tijdens de hevige gevechten van het Nederlandse detachement in Korea was gesneuveld, heeft in een interview in een legerhospitaal in Korea de be richten tegengesproken, dat luitenant- kolonel Den Ouden en drie andere Ne derlanders gesneuveld zyn tengevolge van een geslaagde Chinese krijgslist. Kapitein Linzel noemde de verklarin gen, volgens welke de Nederlandse commandant gedood zou zijn met eigen munitie, die de Nederlanders verstrekt zouden hebben aan als Zuid-Koreanen vermomde Chinezen, „belachelijk". „Wij wisten drommels goed dat het geen Zuid-Koreanen waren", zo verklaarde hy. Naar hij vertelde, is de Nederlandse commandopost rechtstreeks overvallen door schreeuwende en op hun horens blazende Chinezen. Ook in een verkla ring van luitenant-generaal Matthew ïjidgway, de commandant van het Ame rikaanse achtste leger, die Zaterdag in een communiqué de dood van kolonel Den Ouden „een ernstig verlies voor de UNO-strijdkrachten in Korea" noem de. wordt met geen woord gesproken over een Chinese krijgslist. Het com muniqué zegt, dat Den Ouden en zijn mannen „ondanks zware vijandelijke aanvallen zich in hun gebied handhaaf Kapitein Linzel zeide zich niet ver wonderd te hebben over zijn doods bericht in de telegrammen van de frontlinie. Hij heeft zich namelijk wel een half uur lang dood moeten houden nadat het plateau te Hoeng- song aan het centrale front in Korea waarop hij zich bevond, door de Chi nezen was genomen. Een wachtpost van het hoofdkwartier, aldus vertelde de kapitein, maakte alarm. „De Chinezen zijn er", riep hij. Ik zag drie a 500 Chinezen op mis schien een zestig meter afstand. Wij konden hen niet tegenhouden. Er wa ren ongeveer honderd Nederlandse officieren en manschappen op de post aanwezig, die het moesten opnemen te gen vijfmaal zoveel Chinezen. Men heeft kapitein Linzel verteld, dat kolonel Den Ouden dodelijk aan het hoofd getroffen werd, hij heeft dit echter niet zelf gezien. Wel verklaarde de kapitein, dat op verzoek om hulp van een Nederlander door de Chinezen geantwoord werd: „Okay". En daarna schoten zy hem driemaal door 't hoofd. Toen het gevecht was afgelopen, kon kapitein Linzel niet wegkomen door de drie schotwonden, die hij had opgelo pen, in een knie, de rug en een schou der. „Ik hield me dood. De Chinezen tilden mijn hoofd op om te zien of ik dood was. Zij schopten me tegen mijn knie om te zien of ik reageerde. Zij ge bruikten mij ook als steun voor een machinegeweer", aldus zeide de kapi tein Later gingen de Chinezen naar de linkerkant van het plateau en toen hoorde kapitein Linzel de stemmen van Nederlanders ter rechterzijde. Hij riep om hulp en een korporaal, een van zijn den en in een fellé strijd het grootste i oudgedienden uit de laatste oorlog, gedeelte van de vijandelijke compagnie kwam naar hem toe en beloofde hulp buiten gevecht stelden". I te zullen halen. Kapitein J. Linzel, die niet gedood werd bij de overval op het Neder landse detachementmaar is opgeno men in een hospitaal te Tokio. Een paar Nederlandse soldaten droe gen hem ongeveer anderhalve kilometer verder naar een andere Nederlandse compagnie-commandopost. Daar werS kapitein Linzel op de motorkap van een jeep geladen, die naar Wonju ging. Maar na ongeveer twintig minuten stuitte men op een wegversperring, „er werd verschrikkelijk geschoten", aldus vertelde de kapitein. Allen moesten de jeep verlaten om dekking te zoeken. Kapitein Linzel moest zich van de mo torkap laten glijden. Voor de tweede maal meende hij zijn einde nabij. Hij bloedde erg en dacht dat er geen red ding meer was. „Die zes A acht uren zijn de verschrik kelijkste van mijn leven geweest", al dus de kapitein. Doch hij kwam ten slotte toch in Wpnju aan en kreeg daar in een hospitaal eerste hulp. Toen werd hij per ambulance naar Taegu gebracht en per vliegtuig naar Tokio vervoerd. Zijn toestand gaat thans goed voor uit. De kapitein zal misschien over en kele weken zover opgeknapt zijn, dat hij voor herstel naar Nederland kan terugkeren. Het stoffelijk overschot van de overleden bisschop is opgebaard in het R.K. Gasthuis van de zusters aan de Haagdijk te Breda. Dinsdag middag wordt van twee uur tot halt vijf een défilé langs de baar gehouden. Mgr. Hopmans komt te rusten naast zijn voorgangers op het priesterkerkhof van de R.K. begraafplaats Zuylen te Breda. De nieuwe bisschop van Breda, mg-, Jos. W. Baeten, is 8 April 1893 te Alphen (N.-Br.) geboren. Hij werd 2 Juni 1917 priester gewijd. Na eerst als kapelaan te Sas van Gent en als conrector van St. Louis te Oudenbosch in de zielzorg werkzaam geweest te zijn, was mgr. Baeten van 1921 tot 1933 secretaris van het bisdom en werd toen benoemd tot pastoor te Ginneken. Hij werd in 1931 deken van Ginneken en in 1942 kanun nik van het bisdom. Na de dood van mgr. Van Oers in Mei 1945 benoemde mgr. Hopmans hem tot vicaris-generaal en pastoor van het Begijnhof te Breda Het ministerie van Economische Za ken deelt mede, dat met ingang vmn vandaag etalageverlichting is toege staan voor het tijdstip, waarop de in richting. waartoe de etalage behoort, voor het publiek wordt geopend lot 20.30 uur. Indien de inriohting later dan dit tijdstip voor het publiek geopend is, mag tot sluitingstijd de etalage verlicht zijn. Met nadruk wordt er evenwel op gewezen, dat voor deze etalageverlich ting hoogstens de helft van het voor verlichting geïnstalleerde vermogen mag worden gebruikt. Ten aanzien van de verlichting van de verkoopruimten is bepaald, dat elec- trische energie buiten 't tijdvak, waar in de inrichting voor het publiek ge opend is, slechts mag worden gebruikt voor het verrichten van werkzaamhe den in deze ruimten. Ook in dit geval mag slechts de helft van het geïnstalleerde vermogen wor den benut. Het is derhalve verboden om voor reclamedoeleinden gedurende de tyd waarin de inrichting voor het pu bliek gesloten is, in de verkoopruimte electrische energie te gebruiken. Ter vermijding van misverstand wordt voorts medegedeeld, dat onder etalage verlichting tevens kan worden ver staan de verlichting van de in bioscoop- en amusementsbedrijven aanwezige uit stalkasten met foto's en verlichte pro grammaborden. De niet op het pro gramma betrekking hebbende lichtre clame blijft verboden. Aavertentte W ministerie van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen betekent dit exploit niet, dat het dienstbevel om zich naar Ne derland in te schepen reeds gegeven is. Dit bevel zal eerst komen, wanneer nog steeds geen keuze wordt gemaakt. Het exploit dient dan ook vooral, om de betrokkenen met nadruk de ernst van de situatie onder het oog te bren gen en hen er op te wijzen wat het niet-nakomen van een eventueel bevel zal betekenen. De Ambonese militairen met tydclijke K.L.-status te Surabaja hebben Zater dag en bloc besloten voor een tijdelyk verblijf naar Nederland te reizen. Men hoopt de „Kota Inten" Maandag te doen volgen met voornamelijk vrouwen en kinderen. Zaterdagmiddag is na het einde van de vergadering van de Academische Senaat te Nijmegen de heer J. D. M. G. Siemer, leraar aan de H.B.S. te Nijme gen, toen hij de zaal verliet plotseling overleden. Hij bereikte de leeftijd van 60 jaar en was gedurende meer dan een kwart eeuw aan het onderwijs te Nij megen verbonden. Ten verzoeke van de Staat der Ne derlanden is Zaterdag inzake de afvoer naar Nederland van de Ambonese oud- KNIL-militaircn aan hun in Nederland vertoevende delegatie een exploit uit gebracht. In dit exploit heeft de Neder landse regering doen uitkomen, dat zij binnenkort voor de in Indonesië ver blijvende Ambonese ex-KNIL-militai- ren geen verantwoordelijkheid meer kan dragen, om welke reden zij heeft aan gemaand op korte termyn te kiezen tussen demobilisatie ter plaatse, af vloeiing naar de Zuid-Molukken of tij delijke afvloeiing naar Nederland. Daar bij is tevens aangezegd, dat zij, indien zy desondanks toch geen keuze zouden willen doen, als militairen het dienst bevel zullen ontvangen, om zich, des gewenst met hun gezinnen, naar Neder land in te schepen. Weigeren zij dit bevel op te volgen, dan rest de Nederlandse regering niets anders dan het met hen lopende dienst verband te beëindigen. Het is Neder land, in verband met de jegens Indone sië aangegane verbintenissen en de Nederlandse wettelijke voorschriften nu eenmaal niet mogelijk na 1 April a.s. nog landstrijdkrachten in Indonesië aan te houden. Het thans gedane aan bod sluit zich bovendien geheel aan bij de strekking van het tegen de Staat gewezen arrest'. Volgens een woordvoerder van het

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1