STERK GERESERVEERD Laat WESTEN t S' Moskou heeft vriendschaps verdrag zelf geschonden EfcICDC NOORMAN: 4£et Tito wil nog geen wapens uit het Westen ontvangen heb ik U bemind In memoriam Mgr. Hopmans Verbonden troepen weer in de aanval Wel als een aanval op Joegoslavië onvermijdelijk zoa blijken Chinees offensief verwaterd de roden hangerigkoorts f AKKERTJES' V.S.: Opnieuw verkeerde voorstelling Rusland moet bewijzen van vredeswil leveren Zuivering in Italiaanse communistische partij Belgische mijnwerkers beëindigen staking Herhalingsoefeningen Indonesië-veteranen R*tra schepen van en naar Indonesië Ook inleveringsplicht voor haver NOG STEEDS TOT OVERLEG BEREID Anderhalf millioen man kan wapens hanteren door ETHEL MANNIN Onderwijzerssalarissen De 38ste breedtegraad Grote verliezen van PAGINA 3 MAANDAG 19 FEBRUARI 1951 Het interview met Stalin Keiler onderscheiden Stimulering van de tarweteelt Nieuwe Britse nota aan Rusland Inzamelen oud papier Autobestuurder onwel geworden COADJUTOR VOOR KARD. DE JONG BENOEMINGEN Prof. Remmelts benoemd te Leiden ACHTTIEN JAAR VOOR VIEBAHN Tien jaar geëist tegen G. Kettmann K.B. verschenen over herzie- ning van 1 Januari 1948 af Advertentie Druk de infectie grondig de kop in Neem één of twee 'AKKERTJES',kruiponderde wolyp en in korte tijd bent U weeropgeknapti helpen direct.' P® Westerse wereld heeft het propaganda-interview van Stalin, dat eind ^Orige week in de „Pravda" is gepubliceerd, met grote reserve ontvangen, «et Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft in een verklaring e uitspraken van Stalin verworpen als een nieuwe verkeerde voorstelling an zaken, waardoor evenwel „de Russische verantwoordelijkheid voor de ju. de wereld gepleegde aanvalsdaden" niet wordt verdoezeld. Het Britse "Unisterle van Buitenlandse Zaken noemde de verklaringen van Stalin In®? typisch voorbeeld van het verlangen van de Sovjet-Unie tweedracht n de wereld te zaaien en misbruik te maken van het natuurlijke verlangen naar vrede." De Franse regering behield zich een mcieel commentaar voor in afwachting vrn j®en Srondige bestudering van de «ledige tekst van het interview. Een ..oordvoerder verklaarde echter, niet te erwachten, dat Stalin's opmerkingen dl Padeli&e invloed zouden hebben op rv .*ansen voor een bijeenkomst der jff?te Vier. Wel hadden zij de situatie cnt®lijk gecompliceerd. Berichten uit de verschillende Europe- hoofdsteden over de indruk van het Stalin verleende interview maken ouidelijk, dat West-Europa het over het *i "J"> v» v,ai-xjuiujia uci uver nut dn» mcen met Stahn eens is als hij zegt, Si'- cen. oorlog niet onvermijdelijk is. b-^n.verlangt van Stalin echter, dat hij i-.trijzen van zijn vredelievende gezind- ue'd levert. Het feit, dat Stalin niet direct melding U'n j e van de Duitse herbewapening ordt door sommigen uitgelegd in deze 'h, dat hij het prematuur achtte, een 'sPraak te doen over deze kwestie op jp ogenblik, dat over besprekingen tus- h de vier grote mogendheden wordt "Verhandeld. Hetgeen Stalin zei over de UNO ^oi'dt uitgelegd als een bewijs van zijn grote ontevredenheid over deze orga nisatie. De Westelijke diplomatieke hussies in Moskou vragen zich zelfs af of de verklaring van Stalin wellicht het voorspel is van een zich terugtrek ken uit de UNO door de Sovjet-Unie. Waarnemers in de Russische hoofdstad "Ouden er in dit opzicht afwijkende "leningen op na, maar de meesten hel len over naar de overtuiging dat Rus- d»*>»c'r° Secchia, de vice-president van Italiaanse communistische party, die «Vggekeerd is van zyn twee(jc rcjg "*ar Moskau in een maand, is bezig een •"vering van zfjn partij voor te bereiden. °el is alle leden te verwijderen die er in verdacht worden niet in te stemmen r?®t blinde gehoorzaamheid aan Moskou, «dus meldt U.P. Het verluidt dat Secchia uit Moskou *s teruggekeerd met orders om alle 2vvakke broeders weg te werken. Hij was ?P 9 Februari naar Moskou gegaan om 'hstructies te halen in verband met het ontstaan van een titoïstische beweging die reeds een kleine veertig communis tische functionarissen en partisanenlei- ders mee heeft gekregen, alsmede een onbekend aantal gewone leden Vrijdag keerde Secchia terug in Rome a ij" weten dat het reeds lang uitge- stelde congres van de Italiaanse commu nistische partij in Maart zal plaats vin- dil1 en dat partijleider Palmiro Togliatti voor „herstel van gezondheid" sedert vcernber in Moskou vertoeft, dan terug Zijn om het congres te presideren. neemt aan dat de zuivering voor e tijd haar beslag zal krijgen. .Be staking van ongeveer 70.000 Bel- s'sche münwerkers, welke een week oeft geduurd, is geëindigd, krachtens Ij-h overeenkomst tussen werkgevers h vertegenwoordigers van het mijn- Ji-kersverbond. Beide partUen hebben "cessies gedaan. De werkgevers heb- een loonsverhoging aanvaard van er procent, ingaande 1 Jan. J.l. Deze verhoging werd reeds de vorige ®ek toegezegd, maar toen ingaande 1 Febr. j.l. Ongeveer de helft van de Belgische jJJijnwerkers heeft sinds vorige week "laandag gestaakt. Zij verlangenden een erhoging van vijf procent. da^er rechtzetting van een in het enige agen geleden over de herhalingsoefe- "gen gepubliceerde officiële bericht *®si0pen onjuistheid, wordt thans me- 0»gedeeld, dat van de eerste groep de iiieren en het kader op 27 Maart en "6 Ovo.i». ji J- overige dienstplichtigen voor een ge. A.n op 5 April en voor de rest op Prrl in werkelijke dienst zullen moe- -ite op 5 April en voor de rest op 6 U-ri1 in w« komen. st„oor enkele categorieën zal een iets wijkende regeling gelden. In hun op- i zal aan alle betrokkenen de voor "er vastgestelde datum worden aange- 6 5 Ven. Hc»? Maatschappij „Nederland" en de ai"klijke Rotterdamsche Lloyd over do®6in de komende maanden, ter af- Op PlnS van de vele passage-aanvragen, chart Djn Indonesië-Holland enkele jTterschepen in te zetten, tipvlr^wel ook de „Johan van Oldenbar- "genKil en de ..Sibajak" welke op het bestemd zijn voor reizen naar t op bepaalde tijdstippen in de ges °P Nederland zullen worden in- d6 "akeld, laat het zich aanzien dat *al ;^voerscapaciteit niet voldoende gen 'J" om de binnengekomen aanvra- jv te werken. Otp bedoeling der maatschappijen is itidig? beginnen met April maandelijks d°en mogelijk een charterschip te varen, zulks tot in Augustus of w'®"ïber tlartfo,"?r Alexander S. Keiler uit West- tConnccticut), de voormalige NcrfV? officer van de C.A.-missie iapp ,Qerland, is voor zijn aan Neder- f'c'er "Wezen diensten benoemd tot Of- ln de orde van Oranje-Nassau. Advertentie Va„ end maagzuur is maar een kwestie als - Cn twee minuten biJLt" paar Rennies bij de hand nebt. t^idden?1? dat zuurbranden op Uw maag bi "et tl, en alle pijn behoort prompt ,'"rbij n.**r'leden. Een langdurige kuur is OniUtbran<?„ "°dig. Als ge vandaag last van VandaLop de maag hebt' kunt ge n„jg reeds zelf constateren, wat rpjtale" ci„o VOOr U zo in een hand-om- Vf?edle Inderdaad een Ideale Ro„«Ulg' Practisch en smakelijk, rtdst, "nies bij Uw Apotheker of land, althans voor het ogenblik, zijn zetel in de UNO zal blijven bezetten. Een belangrijke conclusie, die in Wes- stelijke kringen te Moskou uit Stalin's interview wordt getrokken, is, dat Stalin nog steeds een vreedzame regeling in Korea mogelijk acht. Stalin is biykbaar van mening, dat Engeland en de V. S. de Chinese vredesvoorstellen nog niet definitief hebben verworpen. Tegeiyk wordt aan Stalin's verklaring inzake Ko rea deze interpretatie gegeven, dat de Noord-Koreanen en de Chinezen In Ko rea zullen blijven vechten indien geen vreedzame regeling tot stand komt hoelang de strijd dan ook mocht duren, aldus meldt A.P. Sommige Europese waarnemers zijn van mening, dat de machthebbers in het Kremlin vrezen, dat hun machtsgebied in Oost-Europa en het Verre Oosten be gint afbrokkelen. Het interview zou vol gens hen in de eerste plaats bedoeld zijn om het Russische volk op zijn gemak te stellen dat de politiek van „kanonnen in plaats van boter" beu begint te worden. Het zou ook hebben gediend om groeien de ongerustheid onder de communisten in de Oost-Europese satellietstaten weg te nemen, aldus meldt A.P. Er zal behalve voor gerst ook een be perkte inleveringsplicht voor haver worden Ingesteld. Te Den Haag gevoerde bespre kingen over de regeling tot inname van gerst hebben geleld tot een gewijzigd sys teem ter stimulering van de tarweteelt. Het ligt In de bedoeling ongewenst sterke uit breiding van verbouw van voedergranen ten koste van de tarweverbouw enigszins te remmen. Daarom is thans ook de ba- ver bij de inleveringsplicht betrokken. Van deze verplichte levering van gerst en haver wordt evenwel vrijstelling verleend op basis van de verbouwde oppervlakten winter- en zomertarwe. Dit betekent, dat per hectare tarwe een hectare haver of gerst van inleveringsplicht zal worden vrij gesteld. Bovendien wordt voor alle bedrij ven, kleiner dan 40 hectare, ongeacht wat verbouwd wordt, een oppervlakte van twee hectare extra vrijgegeven, welke vrijstelling voor een bedrijf met meer dan 40 ha cul tuurgrond 3 ha haver zal bedragen. Voor bedrijven groter dan 60 ha wordt de vrij stelling 4 ha. en voor bedrijven groter dan 80 ha 5 ha haver. Aangezien het niet mogelijk bleek de tar- weprijs In aanzienlijke mate te verhogen, wordt de door de regering gewenst geachte uitbreiding derhalve gestimuleerd door het vrijstellen van leveringsplicht van voeder- granen. Voor de provincies Drenthe, Overijssel (exclusief Noord-Oost Polder), Gelderland, Utrecht en Limburg zullen de maatregelen niet gelden. Voor de overige provincies zullen de zand- en veenkoloniale gebieden buiten beschouwing blijven. Voor de hoe veelheid gerst, welke eventueel binnen het kader van deze regeling wordt ingeleverd en als brouwgerst wordt bestemd, zal een nader te bepalen brouwgerstpremie worden vastgesteld. Uitgegaan wordt van een leveringsplicht van 2500 kilogram gerst en 2500 kilogram haver per hectare. Eerst zal de haver en daarna de gerst worden ingenomen. Acht van de meer dan tweeduizend in de Verenigde Staten in opleiding zijnde militairen van de landen van het Noord-Atlantisch Verdrag worden door pre sident Harry Truman in Washington ontvangen. Staande van links naar rechts: M. Sabbatini (Italië), J. Leyzat (Frankrijk), R. N. Langton (Canada), M. A. Peter sen (Denemarken), H S. Edwards (Engeland), N. Astrup (Noorwegen), T. J. C. Benninghof (Nederland) en A. Jonpkheere (België). (Telefonisch van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen. Op Zaterdag ontbood de permanente ondersecretaris van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken, Sir William Strang, de Russische ambassadeur te Londen, de heer Zarubin, op het Foreign Office om hem een nota van de Britse regering te overhandigen voor doorzen ding naar Moskou. Deze nota behoort officieel slechts tot de serie welke de regeringen van Groot-Brittannië en Rus land sedert enige tyd uitwisselen over het „schenden" door Engeland van het Verdrag van Potsdam en het Engels- Russische Verdrag van 1942. In feite echter Is deze laatste nota tegelijkertijd bedoeld als antwoord op de beschuldi gingen, geuit door Stalin in de loop van de vorige week tijdens een interview met een vertegenwoordiger van „Praw- da". Deze Britse nota is wellicht het felste protest dat sinds het einde van de oor log door Engeland aan Rusland is ge zonden. Verdeeld over een twintigtal afzonderiyke punten geeft de nota bij zonderheden van alle daden van agressie en obstructie, verricht door Rusland in de loop van de laatste jaren. In het kort samengevat komt de in houd van de nota neer op het vol gende: Rusland heeft communistische minderheden in alle Oost-Europese landen geholpen om zich te verzekeren van de macht. Het heeft alle pogingen verijdeld om Hongarije, Roemenië en Bulgarije te dwingen, die clausules in de vredesverdragen na te leven welke beoogden de rechten van de mens te beschermen in genoemde landen. Het steunde de Griekse communistische rebellen en sprak zijn veto uit over het voornemen van de Veiligheidsraad een onderzoek in te stellen naar de communistische coup in Tsjechoslo- wakije. Het isoleerde Oost-Duitsland van het Westen, ondanks de overeen komst van Potsdam, en probeerde door middel van een blokkade de Westerse mogendheden uit hun zone in Berlijn te verdrijven. Het ls begonnen met de vorming van een Oost-Duitse leger, macht. Het weigerde mede te werken aan het Plan-Marshall, verleidde an dere landen tot een eendere weigering en steunde openlijk de pogingen van de Kominform om het Europees Her stelprogram te saboteren. Het heeft geweigerd mede te werken aan internationale organisaties, welke bedoelden de wereldwelvaart te vergro ten, heeft herhaaldelijk misbruik ge maakt van het recht van veto om nieu we leden te weren uit de V.N. of om het bijleggen van geschillen te voorko men. Het heeft herhaaldelijk redelijke plannen voor toezicht op atoom-energie en op ontwapening geweigerd te accep teren en in de V.N, heeft Rusland alle samenwerking en compromis gewei gerd. Het heeft zich sedert de oorlog er zo veel mogelijk van trachten te ver zekeren, dat de volkeren van de Sov jet-Unie en haar bondgenoten geheel geïsoleerd bleven van de rest van de wereld, verstoken van kennis van de werkelijke feiten en bezield van haat voor de Westerse naties. Russische da den van niet-geprovoceerde agressie „hebben aan de volkeren van de vrije wereld duidelijk gemaakt, dat het com munistisch imperialisme het niet zal la ten bij dreigementen en revolutie". De Britse regering, aldus de nota heeft zich, evenals andere Westerse mo gendheden, uit -louter zelfverdediging gedwongen gezien haar defensie te ver sterken en de hulp van Duitse militaire eenheden te overwegen. De nota wyst eveneens Stalin's bewering, dat Rusland gedemobiliseerd zou hebben, van de hand en verklaart, dat Rusland bezig is zijn bondgenoten, waarvan somm'je tijdens de oorlog bondgenoten zijn ge weest van de Nazi's, te helpen hy het weder opbouwen van hun legers. Tenslotte verklaart de Britse regering in deze belangrijke nota: „Desondanks herhaalt de regering van Zijne Majesteit haar dikwijls herhaalde verzekeringen. De regering van Zijne Majesteit heeft geen agressieve bedoelingen tegenover de Sovjet-Unie of haar bondgenoten. Zij heeft niet de bedoeling agressief Duits militairisme te doen herleven, en zij zal niet toestaan dat haar bezettingszone in Duitsland zal worden gebruikt als een uitgangspunt voor agressie. Zy herhaalt haar bereidwilligheid om In overleg met de Sovjetregering en in de geest van paragraaf 5 van het Engiels-Russiscb Verdrag te zoeken naar een accoord met betrekking tot de voor. naamste problemen, waarvan de oplos sing een werkelijke en blijvende verbe tering mogeiyk zal maken in de onder- linge verhouding tussen beide landen". 2g. „Niemand mag het doel van deze tocht weten!" zegt de koning tot Awain en Edward, de beide ridders van zijn gevolg. Hij heeft hen na de maaltijd in de. stallen ontboden. „Wij rijden dadelijk weg!" Vragend zien de ridders hun heer aan. Op dezelfde toon vervolgde de Noorman: „Een oud verhaal schijnt een rol te spelen in de vreemde dingen die hier geschied zijn. Een man, die zich Tong der Vergetelheid noemt, kan ons dit uitleggen. En hem gaan wij bezoeken. Maar geen woord hierover in deze burcht, want ik weet niet of Hij maakt de zin niet af. De schaduw van een mannelijke figuur heeft plots zijn aandacht getrokken. Hij beduidt de andere te zwijgen en sluipt onhoorbaar in de richting waar de man zich moet bevinden. „Luistervink spelen?" vraagt Eric dreigend. Maar de knecht, die met een onnozel gezicht een zadel zit te poetsen, kijkt niet op en gaat rustig voort met zijn werk. In een radiorede heeft maarschalk Tito Zaterdagavond verklaard, dat hy op het ogenblik geen wapens uit het Westen wil betrekken, omdat hij het gevoel heeft, dat dit een aanval door Rusland en zUn satellieten op Joego slavië zou kunnen uitlokken, eerder dan anders het geval zou zijn. Doch indien wy zien, dat een aanval op ons onvermijdelijk blijkt, zal de situatie natuurlijk anders zijn, voegde hy er aan toe. Dan zal Joegoslavië zich moreel en politiek gerechtigd achten wapens van het Westen te ontvangen, zoals het thans economische hulp ontvangt. Tito verklaarde, dat als een invasie mocht komen, Joegoslavië anderhalf millioen man onder de wapens zou kun nen brengen, ongeveer 10 procent van zijn bevolking. Buitenlandse waarne mers schatten het huidige Joegoslavi sche leger op 600.000 man. Tito sprak tot zijn elite-troepen op een ogenblik, dat de Westelijke grote mogendheden besprekingen houden over gemeenschappelijke maatregelen tot versterking van Joegoslavië en tot afweer van een aanval der Comin- formlanden op Joegoslavië. Tito deel de zijn troepen mede, dat deze be sprekingen in het Westen Joegoslavië helpen, omdat zij aantonen, dat de kwestie van onze veiligheid andere landen groot belang inboezemt, het geen de mogelijkheid, dat iemand ons durft aan te vallen vermindert. Een inval van de Cominformlanden in Joegoslavië zou volgens Tito een al gemene oorlog veroorzaken, daar loca- lisatie van een oorlog in Europa on mogelijk is. „Het Westen helpt ons", aldus zelde Tito echter verder, sprekend over de materiële steun die Joegoslavië ontvangt, „omdat men er daar van overtuigd is, dat, wanneer wy zouden toegeven, de Sovjet-Unie ons in gevaar zou brengen." De Amerikaanse en andere Westerse economische hulp werd niet om altru ïstische doch om politieke redenen" ge geven. Tito verklaarde met nadruk, dat Joegoslavië niet de satelliet van een grote mogendheid wil zijn. In verband met de schaarste aan grondstoffen, waardoor de papierprij- zen steeds duurder worden, doet het Verbond van Papier-, Strocarton- en Pa pier-verwerkende Industrieën een be roep op iedere Nederlander, om oud papier en carton te verzamelen en in te leveren bij de oud-papierhandel. „Hierdoor draagt men er zijn steentje toe bij, dat papier en papierwaren in Nederland niet schaars worden en de prijzen op een redelijk niveau blij ven." Op de Provinciale weg onder Diemen werd Zondagochtend omstreeks half elf een autobestuurder plotseling onwel. Hij kwam met zijn auto in de berm van de weg terecht. De wagen liep materiële schade op, terwijl de bestuurder, de heer C. V. uit Rotterdam, met een zie kenauto naar het O. L. Vrouwegasthuis te Amsterdam werd vervoerd. Een kind, dat achter in de wagen zat, liep geen letsel op. De auto werd later wegge sleept. Uit het Engels vertaald door DICK OUWENDIJK 39) Zij hadden 's middags in de zaak, waar Lotte inkoopster was, naar haar gevraagd, doch toevallig was zij in Pa rijs. „En als zy in Parijs is, ben ik er bijna nooit", dacht Francis, „zodat we elkander dus waarschijnlijk nooit meer zullen ontmoeten. Misschien is het wel het best zo." Nadat zij hadden gedineerd namen zij, Tolijk geworden door de Tokayer, Velke zij gedronken hadden, een open fijtuig en reden de Ringstrasse af. Cathryn voelde een bijna onbedwingbare neiging om naar rechts en links, naar 'edereen te buigen. En Francis verklaar de, dat hij zich voelde als „de laatste do» Habsburgers". Toen zy de Ring rond waren gereden, reden zij naar het Stadt Park en dron ken champagne bij de meeslepende me lodieën van Strauss' walsmuziek. „Het lijkt een avond voor slechte mu ziek in deze stad van goede muziek", merkte Francis op. „Maar het is toch prachtig!" riep Cathryn uit en zy voegde er zonder gêne aan toe: „Ik ben er gewoon ver liefd op. Ik wou dat ze van alles speel den An der schönen blauen Donau, en Barcarolle, en de wals uit Der Rosenka- valier het is allemaal zo weemoedig en geheimzinnig en sentimenteel. Francis lachte. Hy voelde het zelf ook een beetje zo. „Wacht maar, als we lang genoeg blij ven zitten komen ze wel." Hij had gelijk; ze kwamen, tot hun beider vreugde, inderdaad, en allemaal. Francis kon zich niet meer herinneren, wanneer hij zich voor het laatst zo licht en bly en kinderlijk vrolijk had gevoeld Zoveel, dat voor vrolijkheid doorging, was zo waanzinnig triest, er was eerst een alcoholroes voor nodig. Het is waar, dat hij en Cathryn heel wat Tokayer en champagne hadden gedronken, maar hun vrolijkheid was al begonnen by de koffie op de Mozartplatz. Misschien dat hij de laatste keer zich zo gelukkig had gevoeld, toen hij samen met Lotte Amanshauser over de besneeuwde berg hellingen gleed. Het was een zachte, warme avond, de lucht was doortrokken van de zware, zoete geur der witte en paarse seringen en het leek, alsof het maar niet donker wilde worden. Het was reeds over tienen en nog altijd speelden er kinderen onder de bomen, zy zaten elkander na rond de bloemperken en liepen de volwassenen voor de voeten; steeds kwamen er an dere mensen het café binnen en het re- pertoir van het orkest in zoetvloeiende muziek leek eindeloos als de zomer avond zelf. Cathryn wilde wel, dat er geen einde „Antwoordt de koning!" beveelt Edward, die naderbij is gekomen en hij stoot de man af. Schrikachtig kijkt deze op. „Wat hebt gij gehoord? Spreek op, ,man!" herneemt Eric, de knecht strak in d* ogen ziende. Deze wendt de blik af en gaat voort met te borstelen. „Stokdoof," meent Awain, maar een handbeweging van de Noorman doet hem zwijgen. Hij kijkt peinzend naar de knecht en stoot hem plotseling aan. „Wilt ge een gouden keten verdienen?" vraagt hij. De stalknecht kijkt op, wanneer hij de hand van de Noorman op zijn schouder voelt, maar Eric is er niet zeker van, of de man iets van zijn woorden heeft verstaan. Schouderophalend gaat de Noorman de ridders voor naar boven waar hun paarden staan. „Laat ons gaan!" Petrus Adrianus Willem Hopmans werd geboren op 22 Augustus 1865 te Standdaarbuiten. Na zijn priesterwij ding in 1890 studeerde hij aan de Leuvense Alma Mater en doceerde daarna gedurende drie jaren aan het Seminarie Ypelaar. Van 1897 af tot 1908 was hij secretaris van het bis dom, waarna zijn benoeming -olgde tot pastoor van het Begijnhof te Breda en Vicaris-Generaal. Op 1 November 1914 wijdde Mgr. Van de Wetering, ge assisteerd door Mgr. Callier en Mgr. Schrijnen, hem tot Bisschop. Monseig neur Hopmans was een man van gewel dige werkkracht en grote vooruitstre vendheid op sociaal gebied. Zijn wapenspreuk „Mihj vivere Chris tus est" kristalliseerde zich in een on vermoeide, algemene Eucharistische ac tie, die de bezielende kracht werd in de onderwijswereld, de jeugdbeweging, de K.A. en de sociale organisaties. Een bizondere uiting van deze Eucharisti sche activiteit is de Stichting van de Catechisten van de Eucharistische Kruis tocht. De H. Sacramentskerk werd de zetel hiervan, waar hy een altijdduren de aanbidding instelde, waarbij alle pa rochies elkaar overdag en de kloosters des nachts aflossen. In Mgr. Hopmans verliest het Bra bantse bisdom een ware vriend en vader van het hele volk, welks belangen ny zonder uitzondering tot de zijne maakte. Moge de goede God hem in hoge mate in alle eeuwigheid de verwezenlijking schenken van zyn wapenspreuk, die hem hier op aarde reeds inspireerde tot een heilig leven van liefdevolle toewüding aan allen, die aan zijn zorgen waren toevertrouwd. Hy ruste in goddelijke vrede. Het bericht, dat wij Zaterdag jl publiceerden, over de te verwachten be noeming van een coadjutor voor Zijne Eminentie Johannes Kardinaal de Jong verdient, naar men ons van bevoegde zijde mededeelt, correctie. In verband met de gezondheidstoestand van Zijne Eminentie is de aanstelling van een. coadjutor in overweging; er is echter nog geen beslissing dienaangaande ge vallen. Men kan aannemen, dat, indien inderdaad tot de aanstelling van een coadjutor besloten wordt, Zijne Emi nentie daar officieel mededeling van zal doen aan geestelijkheid en gelovi gen. Z.H.Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te Amster dam (H. Bonifacius) de weleerw. heer J. A. Bon; te Haarlem (H. Liduina) de weleerw. heer B. A. van Zijl; te 's-Gra- venhage (H. Liduina) de weleerw. heer J. L. J. iM. Langemeijer; te Schiedam (H. Hart) de weleerw. heer C. N. M. Hammann; te Hillegom (H. Joseph), dei weleerw. heer J. L. H. van Vliet; tot assistent van het Maria-Gesticht te Noordwijkerhout de weleerw. heer C. van Gein; tot kapelaan in de Zilk de weleerw. heer M. L. M. Welling; te Lei den (H. Petrus) de weleerw. heer P. H. L. van Ingen, die kapelaan was te Rotterdam (H. Paulus); te Purmerend de weleerw. heer Th. P. Wijnker, die kapelaan was te Grootebroek. De Universiteitsraad van het Leids Universiteitsfonds heeft benoemd tot bij zonder hoogleraar in de praeventieve geneeskunde prof. dr. R. Remmelts, di recteur van het instituut voor praeven tieve geneeskunde te Leiden. Prof. Rem melts volgt aan de Leidse universiteit prof. J. P. Bijl in deze functie op. Dr. Remmelts werd in 1890 te Zaan dam geboren. Na zijn studies aan de gemeente-universiteit van A'dam is hy, alvorens hij naar Indië ging, assis tent geweest van prof. dr. Hector Treub in de vrouwenkliniek te Am sterdam, vrouwenarts te Haarlem en Amsterdam. In Indië was dr. Remmelts hoogle raar in de verloskunde en de gynaeco logie. In 1946 werd hij in dezelfde functie aan de universiteit van Gro ningen benoemd. Medio 1949 volgde zijn benoeming tot directeur van het instituut voor praeventieve genees kunde te Leiden. De Bijzondere Raad van Cassatie heeft F. C. Viebahn, die „Kriminal- Sekretar" was bij de Sipo te Amster dam, wegens verscheidene oorlogsmis daden, o.m. Silbertanne-moorden, tot een gevangenisstraf van achttien jaar met aftrek veroordeeld. De procureur-fiscaal bij de Bijzonde re Raad van Cassatie heeft tegen de 60-jarige Amsterdammer G. W. Kett mann, die directeur en leider is ge weest van de nationaal-socialistische uitgeverij „De Amsterdamse Keurka- mer", hoofdredacteur van „De Mist hoorn" en Kriegsberichter bij de SS een gevangenisstraf van tien jaar ge- eist. Uitspraak 17 Maart. aan zou komen, aan de lange lichte avond en de muziek, en de vrolijke kre ten der kinderen, het gerinkel van het servies en glaswerk, wanneer de kell- ners dit op de tafeltjes plaat sten, aan de beweging van het publiek. dat het café in en uit stroomde en over de paden drentelde, aan de voortdurende stroom van het verkeer over de boulevard, die langs het park liep en waarvan het geraas deed denken aan het pulseren van bloed door de aderen. Zij wilde, dat er geen einde aan zou komen, omdat zij en Francis daar samen waren, één in gedachten en één in gevoel; het leek alsof de tijd had opgehouden te bestaan, alsof alles ge beurde in een dropm, waaruit zij zouden ontwaken doch nu nog niet. Dit was de lange midzomernachtsdroom, waarin van alles kon gebeuren, zolang het licht bleef en de muziek rees en daalde en mensen kwamen en gingen in de blauwe schemering. Zij droomde, dat Johann kwam en zei: „Er wordt gedanst onder de bomen, ga je mee?" Francis zei: „Zullen we dansen?", zij zetten hun stoelen schuin tegen hun tsfeltje en liepen over het gras naar de houten vlonder onder de bomen. Zij dansten samen, koel en licht, zodat het leek alsof zij niet met elkander, maar alleen dansten; toen de muziek een ogen blik ophield stapte er een krachtig ge bouwde jongeman naar voren uit de kring van kijkenden, hij glimlachte naar haar en zei iets tot Francis, dat zij niet verstond; Francis glimlachte en knikte, hij zei iets terug en wendde zich af, daarop voelde zij zich gedrukt tegen het krachtige, dikke lichaam van de vreem deling en de werkelijkheid drong bruusk door de droom heen en haar geest raakte in paniek. De jongeman drukte baar met de minuut steviger tegen zich aan en glim lachte maar en stelde haar vele vragen; zij wist niet wat hij zei en hij sprak geen andere taal dan zijn eigen, en zij wilde maar dat zij van hem af was. Francis kwam langs, glimlachend tegen een meisje dat hij op goed geluk uit de menigte had opgepikt; zij was gezet en zwaaide met haar heupen en Francis danste stijf en hield haar op enige af stand van zich. Toen de muziek ophield keerden zij, in een gevoel van opluch ting, onmiddellijk weer naar elkander terug, licht bewogen zij zich op de maten van een wals, en de droom her stelde zich weer. Zij keerden daarna naar hun tafeltje terug, en dronken hun glazen leeg; de muziek hield op en de lichten begonnen uit te gaan. Zij werden een deel van de donkere massa, die naar de hekken stroomde. Toen zij onder de bomen van de boulevard wandelden, mompelde Cathryn: „We zijn toch niet echt dron ken, Francis-lief. In ieder geval toch maar een klein beetje...." „Maar genoeg om een aapje te ne men", zei Francis. Er stond een hele rij open rijtuigen midden op de boulevard, met paarden ervoor die met hangend hoofd stonden te slapen. In het rijtuig leunde Cathryn met haar hoofd tegen haar broers schouders. „We moesten de hele nacht maar blij ven rijden", mompelde zij slaperig en viel meteen in slaap. 16 Zij besloten de twaalf mijl vanuit Schultzburg te voet te gaan; het was een wandeling van vier uren of mis schien iets langer, omdat zij nogal zwaar bepakt waren, maar zelfs als het vijf liren zou duren zouden zij toch vroeg in de avond in Drindel zijn. „Het is ook tijd, dat we beginnen met te trainen", zei Francis. (Wordt vervolgd) Verschenen is een koninklyk besluit van 7 Februari 1951, waarby gerekend van 1 Januari 1948 af de onderwyzers- salarissen worden herzien overeenkom stig het accoord der commissie-Wesse- lings (de z.g. „ontknikking"). Dit besluit kent een verhoging van de maandsalarissen boven 300,toe aan hen, die a. in het bezit zijn van de bevoegdheid tot het geven van lager onderwijs in ten minste een der vakken, Franse taal, Duitse taal, Engelse taal, wiskunde, han delskennis, lichamelijke oefening (akte S), landbouwkunde, tuinbouwkunde, vrouwelijke handwerken (niet te ver warren met nuttige handwerken) of huishoudkunde, alsmede aan hen, die in het bezit zijn van de middelbare akte paedagogiek, Nederlands, aardrijkskun de of geschiedenis; b. hoewel niet in het bezit van tenmin ste een der onder a genoemde bevoegd heden, op 1 Januari 1948 de leeftijd van 50 jaar hadden bereikt. Ook brengt het besluit wyziging In de wijze van berekening der salaris- ancienniteit in die zin, dat van 1 Janu ari 1948 af alle tijd, na 10 April 1939 doorgebracht in militaire of daarvoor in de plaats tredende dienst, voor zover belanghebbende in het bezit was van een akte van bekwaamheid als onderwyzer, als zodanig medetelt. om Chechon te nemen, 35 km. ten Koreanen thans bezig voor het Ameri- Zuidoosten van Wonju, zijn de Noord- kaanse front troepen samen te trek ken. Ongeveer 20.000 man van het Noord-Koreaanse vijfde corps blijft in het Oosten van Wonju druk uitoefenen op de Amerikanen. Ongeveer 8000 10.000 van deze troepen bevonden zich op de frontlijn die Zuidwaarts naar Chechon loopt, langs de weg en de spoorlijn, die naar Zuid-Oost Korea leidt. Vliegtuigen melden, dat communisti sche groepen van ten hoogste 800 man zuidwaarts glippen. Twintig van derge lijke groepen zijn waargenomen. De Amerikaanse artillerie bestookte communistische versterkingen, die aan rukten tien km. ten Noorden van Che chon. Ten Noord-Oosten van Chechon voch ten Zuid-Koreanen gedurende vijf uren tegen een bataljon communisten. Op het Oostelijk front hebben de Zuid-Korea nen opnieuw Kangnoeng bezet. Zij ont moetten geen tegenstand. Elders meldde het achtste leger geen of weinig activi teit. De correspondent van de „News Chro nicle" te New York schrijft uit zeer ge zaghebbende bron te hebben vernomen, dat de V.S. en Engeland zijn overeenge komen, dat het leger van MacArthür de 38ste breedtegraad in Korea niet zal overschrijden. MacArthür heeft de be voegdheid om dringende militaire rede nen de oude grens uit tactisch oogpunt op kleine schaal te overschrijden, doch er is besloten, dat de strijdkrachten der V.N. bij de breedtegraad zullen stand houden in de hoop, dat een vreedzame regeling kan worden verkregen, aldus deze correspondent. Het vierde offensief van de Chinese troepen is dit weekeinde verwaterd, de Chinezen trokken zich gisteren op ver schillende punten weer terug en thans zijn de verbonden troepen opnieuw in de aanval. Gisteren rukten zy tien km. op en een tankcolonne heeft een van de boofdverbindingswegen met Seoul af gesneden en eeBr verlaten hoofdkwar tier van de communisten bezet. Volgens berichten van bet front wyst het feit, dat de Chinezen hun hoofd kwartier te Yangyong, 40 km. ten Oosten van Seoul, hebben prijsgegeven, op een belangryke terugtocht van Chinese troepen van het westelijk gedeelte van het centrale front. Een week geleden bevond zich in deze sector een groot aantal Chinezen, die toen hun offensief begonnen, dat ten doel had door de UNO-troepen te bre ken en het achtste leger in tweeën te splitsen. Het offensief stokte nadat de communisten minstens 31.040 man ver liezen hadden geleden in zes dagen Dit getal is een officiële schatting van het achtste leger. Terwijl de Chinezen zich. blijkbaar voor hergroepering terugtrokken, lieten hun Noord-Koreaanse geallieerden ver sterkingen aanrukken voor een nieuw offensief tegen Amerikaanse en Zuid- Koreaanse strijdkrachten op het Ooste lijke centrale front. Teruggeslagen in hun eerste poging

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 3