„GROTE VIER" MOETEN DE EUROPESE BEWAPENING GAAN BESPREKEN WÉ V.S. MOETEN GRONDTROEPEN NAAR EUROPA ZENDEN Verdediging anders onmogelijk Het vliegende slagschip Geallieerden staan weer voor de Han Gevolgtrekking uit vraaggesprek En alle kwesties waardoor spanning wordt veroorzaakt Klimaat en ontberingen in Korea erger dan de strijd André Gide overleden Onbedachtzaam gepraat Krijgsgevangen Chinezen hadden slechts een speer bij zich Tot hoofd en hart Binnenkort behandeling van de zaak-Hamid Een rapport van Den Ouden w iuuf FRACTIELEIDERS BIJ FORMATEUR Collins: Korea heeft het aangetoond" Legers in Korea vechten prachtig Het weer Ridgway: „Beslissende overwinning behaald" AMSTERDAM VERRAST DOOR ONWEER fflSDAG 20 FEBRUARI 1951 74e JAARGANG No. 25002 DE WESTELIJKE NOTA'S AAN RUSLAND Plaatsvervangers 5 Maart bijeen? Tal van rechters uit hun functie ontheven FALCON TWEEDJASSEN Congress thans minder afwijzend IJmuiden kreeg echter de volle laag BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. ITmuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. Het interview, dat Stalin vorige week aan de Pravda heeft gege ven en dat in ons blad van Zaterdag 31. in grote trekken werd weergegeven, ontvangt zijn waarde minder door het geen gezegd dan door hetgeen b e- d o e 1 d werd. zoals gewoonlijk het geval is, wanneer de machtigen dezer wereld °P een ditr henzelf gekozen moment fan hun mening getuigen langs door Ten zelf uitgedachte wegen. Men zou tich namelijk aan een al te kinderlijke "oorstelling van zaken schuldig maken. Wanneer men zou menen, dat op een goede dag een verslaggever van het Russische partijorgaan naar Stalin was Sestant om hem tijdens een vrij kwar tiertje enige door de hoofdredactie ge formuleerde vragen voor te leggen, wel. ker voor de vuistweg gegeven beant woording dan zou ziin opgetekend in het •"eporterszakboekie ter publicatie in het eerstvolgende nummer van de krant. Het is daarentegen duideliik. dat het de generalissimus behaagd heeft onderhand eens iets te zeggen en dat hij bij som'e- reine wilsbeschikking daartoe het mid del heeft uitgekozen van een binnen landse publicatie in de vorm van een geënsceneerd interview, waarvoor de Vragen en antwoorden door hem zelf biet grotere zorgvuldigheid werden op gesteld dan hier bij ons voor enig radio vraaggesprek ooit zal ziin gesehied. Men zal zich herinneren, dat Stalin in voorzichtige bewoordingen het niet onvermijdelijk zijn van een derde we reldoorlog heeft uitgesproken. Amerika Tieeft beschuldigd van agressie in Korea, de Verenigde Naties heeft gebrandmerkt als een op oorlog zinnende organisatie met als agressieve kern de landen van het Noord-Atlantisch Pact, waartegen een zich almaardoor ontwanenend Rus land zo roerend vredelievend afs+eekt, en dat Attlee de grootste "West-Europese oorlogsstoker zou zijn. De Berlijnse correspondent van de N.K.C., die al vaker de aandacht getrokken heeft door zijn uit Rus sische bronnen afkomstige opmerkelijke informaties, ziet in Stalin's jongste ver klaring een waarschuwing en intimidatie Tevens, gericht tot het Westen en een Vermindering van de internationale spanning beogend Afgezien van het feit dat welke intimidatie dan ook de inter nationale spanning eerder pleegt te ver hevigen dan te verminderen, is het in ieder geval de moeite waard, kennis te nemen van enige zildelings-authentieke toelichtingen op Stalin's woorden, welke Volgens deze correspondent zouden zijn verstrekt door ambassadeur Semjoenow on basis van instructies uit Moskou Uit Stalin's interview zou o.a moeten wor den afgeleid, dat de Soviet-Unie „een herhaling van een agressie naar het voorbeeld-Korea in Europa niet zal dul den". De verklaringen van de generalis simus geven de komende conferentie van de ministers van buitenlandse zaken een bijzonder gewicht en de Westelijke mo gendheden mogen zich niet ontveinzen öat het resultaat van deze conferentie 2eer belangriike gevolgen voor de we- rp'dvrede en de mensheid zal hebben, al. dus een andere, volgens de correspon dent op aanwijzing van Moskou gegeven toelichting van Semjoenow. Van het grootste gewicht is misschien hog Semjoenow's volgende verkjarmg: ••Van een autoriteit, die de oprichters "en de V.N. bij het begin hadden ver- heont. kan geen sprake meer zijn en de Sovjet-Unie en de vriie volken moeten e'"nstig onderzoeken of het nog te ver antwoorden is aan een instelling mede te werken die zo volkomen onder Ame rikaanse invloed staat. dat. zij instrument Van de oorlogsvoorbereiding is gewor den", Hieruit kan slechts een voorwaar delijke aanzegging worden gelezen van aen mogelijke uittreding uit de Orga- hisatie der Ver. Naties door de Sovjet unie en haar satellieten. Wij willen het laten bij deze enkele Passages uit de officieuze toelichting van Stalin's woorden, gereleveerd door een haar wij mogen aannemen welingelichte 2egsman. Wat zijn de waarschijnlijke conclu sies welke uit dit alles mogen worden getrokken, uiteraard Sezien tegen de achtergrond van Stalin's Woorden zelf? Ten eerste dat de vastbe slotenheid van het Westen om iedere Sgressie te keren kennelijk zulk een on aangename indruk maakt op Stalin, dat hij daardoor tot grootste kregelheid Wordt gestemd. Zijn vlieger is in Korea hi et opgegaan en hij moet thans wel in- 2len, dat hij in Europa met Tsjechoslo- ivakije voorlopig, en misschien voor- £°ed, zijn laatste winst heeft behaald. ?h de thans zwaar bewapende Sovjet unie, welke nimmer in die mate heeft V'jllen ontwapenen als het Westen in al 21 in onnozelheid heeft gedaan, weet hog slechts te dreigen en op voorhand chantagemiddelen toe te passen met be dekking tot de komende conferentie öer Grote Vier, nu zij met lede ogen h'oet aanzien hoe een belangrijk deel °er werkelijk vrije wereld zich, in overigens nog lang niet voldoende grote Oensgezindheid, paraat maakt tegen ie dere agressie. Zij ziet geen andere uit. £'es dan andere staten van oorlogszuch- '"•fiheid te beschuldigen, nu zij ziet hoe ®an haar eigen imperialistische neigin gen de pas dreigt te worden afgesnc- Wanneer men dit alles overdenkt, °rdt het duidelijk, dat de Russische 'htimidatiepoging in zekere zin een ga- hsntie inhoudt voor de juistheid van het osterse beleid. Want Rusland wil doen ^'"'t het begeert, d.w.z. zijn macht uit leiden; wanneer het boos gaat dreigen "tekent dat, dat daaraan iets doeltref- "nds in de weg wordt gelegd en dat 'S iuist de opzet van hen die op hun rUheid prijs stellen. willen niet zeggen dat wij niet in ir ,gevaarlijke wereld leven en dat er vèrK geheel geen risico's zouden zijn r>pP nden aan een voortgaande bewa- hooHng' maar het lijkt toch beter een lp "Bedwongen en eervol risico te ne- Seva n zioh aan het zoveel zekerder kln®ah van een imperialistische opslok ken te stellen- En in dat licht ge- riSkPm°et eveneens desnoods worden ge- Sarn^ dat er van een voorgenomen hig ,nspraak tussen Oost en West wei- °gen ht zal komen- In Russische van 2ou daar immers eerst dan alles Unie ?recht komen, wanneer de Sovjet hen f! ?ar wil aan het Westen zou kun- er °pleggen. Terecht houdt dit Westen het al ae °Pvat;tingen op na omtrent ferent; n niet slagen van zulk een con- 3e?e -e' itet loopt liever het risico, dat "hgen .ensPraak volgens zijn opvat- staan „niet zal slaSen dan bloot te !'agon ,an, gevaar dat zij wel zou v°lgens de opvatting der Russen. De drie Westelijke mogendheden heb ben Rusland voorgesteld tijdens een conferentie van de ministers van Bui tenlandse Zaken der „Grote Vier" o.a. de kwestie van de Europese bewapening te bespreken. Het voorstel is vervat in gelijkluidende Britse, Franse en Ameri kaanse nota's, die gisteren in Moskou aan Andrei Visjinsky, de Russische mi nister van Buitenlandse Zaken, overhan digd zijn. De nota zelf heeft enige verwarring veroorzaakt in de krantenwereld, daar als tijdstip van de publicatie door een Eind Februari zal de Indonesische procu reur-generaal de zaak-Hamid verwijzen naar het Hooggerechtshof. Spoedig daarna zal de berechting te Djakarta beginnen, al dus heeft de Indonesische minister van Justitie, Wongsonegoro, aan Aneta mede gedeeld. Hij zeide voorts, dat zijn ministerie met een nijpend tekort aan juristen, vooral bul ten Java, te kampen heeft. Tweehonderd Nederlandse rechters zijn uit hun functie ontheven, aangezien zij geen Indonesische staatsburgers zijn en het Hoge Commissa riaat hun verbood de eed van trouw op de grondwet van de republiek Indonesië af te leggen. vergissing vandaag opgegeven werd, het geen 24 uur te vroeg was. In de uit vijf punten bestaande nota wordt eveneens voorgesteld de vier mi nisters van Buitenlandse Zaken studie te laten maken van alle kwesties, waar door spanningen in de wereld veroor zaakt worden. De nota, die drie bladzij den lang is, bevat verder de voorwaar den voor vergaderingen van de minis ters van Buitenlandse Zaken en hun plaatsvervangers. Voorgesteld wordt ech ter de plaatsvervangers op 5 Maart in Parijs bijeen te doen komen, om te trach ten een beslissing over de agenda voor de ministersconferentie te nemen. Uit welingelichte bron verneemt Reu ter, dat in de nota verder wordt voor gesteld, dat, indien de plaatsvervangers een wederzijds aanvaardbare basis voor een bijeenkomst van de vier ministers zouden bereiken, deze conferentie op een nader door de plaatsvervangers te be palen datum te Washington zou worden gehouden. In de nota zou voorts nog o.m. worden voorgesteld, dat de agenda voor de con ferentie van ministers zou moeten be vatten „de oorzaak van de spanning in Europa, met inbegrip van het huidige peil der bewapening, de problemen met betrekking tot Duitsland en het Oosten rijkse vredesverdrag." Het ligt voor de hand, dat de Wes telijke mogendheden willen spreken over zowel de omvang van de Rus sische strijdkrachten als die in andere Europese landen. In het bijzonder zouden zij het op prijs stellen de ver klaring ter tafel te brengen, dat voor malige vijandelijke naties Bulgarije, Roemenië en Hongarije legers uit de grond gestampt hebben, die groter zijn dan volgens de vredesverdragen toegestaan is. „Korea is bitter tegengevallen. Niet 6e vüand doch het klimaat en de ontberin gen werken slopend en uitputtend. Slechts dè bezieling, die van de officieren uitgaat en het besef, dat men ais vrij williger deze consequenties te aanvaaden heeft, houdt de soldaten op hun plaats. Vooral de laatste drie weken hebben het uiterste van het moreel gevergd". Aldus een citaat uit een officieel rap port van lt.-koi. Den Ouden van 23 Ja nuari aan de chef van de generale staf. Wat niet in dat rapport was beschre ven, waren de bezieling, die van overste Den Ouden zelf uitging, de zorg, die hij aan zijn mannen gaf, het voorbeeld van toewijding en standvastigheid dat hij hun was. Dit alles blijkt uit zijn offici ële rapporten en privé-correspondentie aan mede-officieren. Over de ontberingen en de problemen die de intense koude meebracht schreef hij:. „Het gevecht tegen het klimaat en de natuur beneemt iedereen wel 80% van zijn energie en als je daarmee klaar bent begint de gedachte aan het vechten tegen de vijand...." „Inderdaad had ik nooit gedacht dat het vechten in de winter zoveel pro blemen heeft. Neem b.v. schoeisel. We hebben nu „shoeparks"; grote ruime rub berlaarzen waar je met 2 binnenzolen en 3 paar sokken in kunt en dan heer lijk warme voeten hebt als je in een jeep zit of op wacht staat. Maar als je moet lopen, gaat dat niet, dan worden je voeten nat en bevriezen ze zodra je stilstaat. Dat is de oorzaak van de z.g. „trench-feet". En zo is er zoveel „Onze troep heeft niet meer bij zich dan de kleren, die zij dragen (we zijn al 14 dagen niet uit de kle ren geweest) en het „combatpack" met sokken en shoeparks er in. De deken 4- slaapzak maakt de uitrus ting toch nog te zwaar om te dra gen In geen brief liet de overste Den Ou den na zijn mannen en zijn officieren te prijzen om hun bewonderenswaardig moreel, hun kracht om de ergste ont beringen te dragen, hun moedig en ka- raktervol gedrag onder de moeilijkste omstandigheden. Sterk drong hij aan, zijn mensen een ontberingstoelage of een bonus of gratificatie toe te ken nen en andere maatregelen voor hen te treffen, waaruit Nederlands begrip en erkentelijkheid zouden blijken voor de voorbeeldige wijze, waarop zij hun vrij willig aanvaarde taak volbrachten. Aan deze maatregelen wordt nu op het ministerie van Oorlog hard gewerkt. Advertentie BaRTEUORISSTRAAT 20 TEL. 13439 De kabinetsformateur, mr. M. Steen- berghe, is hedenmorgen in Den Haag aangekomen en heeft een kamer ter beschikking gekregen in het mi nisterie van Economische Zaken. Van daag zou h(j de fractieleiders van de K.V.P., de P. v. d. A„ de Anti-Rev„ de C.H.U. en de V.V.D. ontvangen. Van gezaghebbende zijde te Parijs werd vernomen, dat de opmerkingen van maarschalk Stalin over internatio nale kwesties geen wijzigingen in de Westelijke nota's ten gevolge gehad heb ben. De Russen die het oorspronkelijke voorstel voor een conferentie van de „Grote Vier" verleden jaar in November deden verklaarden, dat gesproken diende de worden over de Duitse herbe wapening en de schendingen van de overeenkomst van Potsdam. Toen de Westelijke mogendheden antwoordden van oordeel te zijn, dat men zich niet moest beperken tot een conferentie, ge baseerd op de Russische beschuldigin gen, wijzigden de Russen hun standpunt enigszins. Nu hebben Amerika, Frank rijk en Groot-Brittannië Rusland mede gedeeld, dat zij van oordeel zijn, dat de Europese bevyapening een van de eerste punten op de agenda behoort te zijn, al dus meldt A P. In de kerk van de H. Jacobus de Meerdere in Den Haag is hedenmorgen een H. Mis opgedragen voor de zielerust van de gesneuvelde Nederlandse Korea-vrijwilligers. Op de foto: de erewacht van grenadiers en jagers bij de katafalk. De Franse schrijver André Gide is Dinsdag op 82-jarige leeftijd in zijn wo ning te Parijs overleden. Met Gide gaat een groot en productief schrijver heen van vele romans, toneelstukken, biogra fieën, reisverhalen en vertalingen. Zijn werk vond de hoogste erkenning toen hij in 1937 de Nobelprijs kreeg voor litera tuur, „wegens zijn omvangrijk en artis tiek belangrijk schrijverschap, waarin hij de problemen en omstandigheden van de mensheid heeft onthuld met on bevreesde liefde voor de waarheid en psychologisch waarnemingsvermogen". Gide werd in 1869 te Parijs geboren. Hij is van protestantsen huize. In zijn belangrijke werken verzette hij zich tegen zinloze conventie, bekrompen dogmatiek en hypocrisie. (door een Luchtvaart medewerker) Een logische ontwikke ling van het vliegtuig als militair wapen is. dat het eerlang ook als slagschip de luchtwegen zal beva ren. Ook het schip is be gonnen als een houten hulk en bouwde van dit romantische geval van hout, nagels,' pek en zeil doek een carrière op, wel ke eindigde in de vorm van de drijvende fabrie ken, welke slagschepen en vliegkampschepen ge noemd worden. De eerste fase in de ontwikkeling van de scheepsbouw is thans af gesloten: men gaat geen grotere boten bouwen, het wachten is thans op de atoommotor, die wellicht een geheel nieuwe gestal te aan het schip zal geven. Een analoge evolutie heeft ook het vliegtuig doorgemaakt, van het sta ketsel van hout en staal draad, waarmee de ge- Oroeders Wright het lucht ruim kozen, tot de in drukwekkende „atoom bommenwerpers", waar over tegenwoordig zoveel gesproken wordt. Men herinnert zich, dat enkele weken geleden een com plete formatie van deze vliegende slagschepen de Oceaan overstak voor een proefvlucht naar Enge land, een demonstratie, welke wij in de eerste plaats zagen als een van politieke aard: machtsver toon tegenover de Russen. Wat weten wij van dit vliegtuig? In de eerste plaats, dat de benaming „atoom'oommenwerper" misleidend kan zijn: het toestel wordt niet met atoomkracht voortbewo gen, doch het is gebouwd om de zwaarste explosie ven, atoombommen, over zeer grote afstanden te vervoeren. Ofschoon de B-36, zoals de officiële be naming van het toestel luidt, nog een militair ge heim is, heeft men toch niet kunnen voorkomen, dat langzamerhand ver schillende bijzonderheden bekend werden. Vroeg of laat moeten de militairen toegeven aan de druk van de vraag der publiciteit en dan laten zij als een veiligheidsklep enkele cij fers zien, opdat het volk in tevredenheid zeggen kan, dat zijn belastinggeld goed besteed wordt. Zodat wij thans het volgende weten over de B-36. 1. de fabrikant is Con solidated Vultee te San Diego in Californië. 2. het toestel kost rond achttien millioen gulden, per stuk. 3. het weegt 135 ton. 4 de vleugels hebben een spanwijdte van 70 me ter. 5. voor een normale vlucht wordt het volge laden (zonder extra re servoirs dus) met bijna drie tankwagons brand stof. Daarop kunnen dè motoren ongeveer twee maal 24 uur achtereen draaien. 6. de staart van het vliegtuig is ongeveer viel tot vijf verdiepingen van een normaal huis hoog. 7. de inhoud van de ka juit, stuurhut en bömrek- ken komt overeen met die van drie gewone huizen van 4 tot 6 kamers. Door deze gegevens krijgt men enigszins een indruk van dit vliegende slagschip. Hoeveel van deze toestellen de Ameri kaanse luchtmacht thans heeft, weten wij niet pre cies: één gegeven konden wij echter wel verkrij gen en wel aan de hand van de begrotingscijfers. Daaruit viel op te maken, dat de U.S. Airforce alleen in 1950 al 60 tot 70 van deze reuzen heeft laten bouwen, zodat het land thans over een indruk wekkende slagvloot voor het luchtruim moet be schikken. Een belangrijke vraag is welke kansen zo'n vloot maakt om bijvoor- Generaal J. Lawton Collins, stafchef van het Amerikaanse leger, heeft verklaard, dat het feit, dat de lucht- en zeestrijdkrachtcn alleen er niet in geslaagd waren de communisten op Korea tot staan te brengen, de noodzakelijkheid aantoont, dat de V.S. grondtroepen naar Europa moeten zenden om het te helpen verde digen tegen mogelijke agressie. Collins verscheen voor de Senaatscommissies voor de buitenlandse betrekkingen en de strijdkrachten om te pleiten voor het plan van de Amerikaanse regering om nog vier divisies naar Europa te zenden ter aanvulling van de twee divisies, welke daar reeds gestationneerd zijn. porten ontvangen over de West-Euro pese troepen in Korea. Hun optreden vormde voor hem een bewijs, dat West- Europa „de wil heeft zich tegen agressie te verzetten". De Amerikaanse stafchef beantwoord de vele vragen van de republikeinse se nator Kenneth Wherry, die enige tijd geleden een resolutie heeft ingediend, waarin het zenden van Amerikaanse troepen naar Eurrpa zonder voorafgaan de goedkeuring van het Congress werd afgekeurd. Ondertussen is zowel van de mocratische als van republikeinse zijde over dit onderwerp een nieuwe resolu tie samengesteld. De democratische senator Tom Con- nally heeft verklaard, dat hij een reso lutie zal indienen, waarin het zenden van Amerikaanse troepen naar Europa goedgekeurd wordt. In deze resolutie wordt bepaald, dat de president aller eerst de stafchefs, de minister van De fensie, en eventueel de militaire com missies van het Congress behoorde te raadplegen alvorens troepen te zenden. De republikeinse senator Henry Ca bot Lodge heeft reeds in de senaat een resolutie ingediend, waarin het zen den van troepen goedgekeurd wordt, wanneer de stafchefs verklaren, dat dit „noodzakelijk is voor de veiligheid van de V.S." en dat de bondgenoten van het Atlantisch Pact „een defini tieve en betrouwbare verbintenis aan gegaan hebben" om hun vermogen tot het weerstaan van een aanval te hand haven en te vergroten. Ook zou op grond van deze resolutie een uit 18 leden bestaande commissie van Huis en Senaat gevormd worden, die toe zicht zou moeten houden op de Ame rikaanse verbintenissen. Het instellen van een beperking aan het aantal te zenden Amerikaanse troe pen en het later eventueel opheffen van de limiet zou mogelijk tot een commu nistische aanval leiden, zo verklaarde Volgens A.P. schijnt het Congress thans veel minder afwijzend tegenover deze gedachte te staan dan de vorige week, toen de minister van Defensie, George Marshall, en andere hoge rege ringsfunctionarissen nog niet op uitvoe ring van het plan hadden aangedrongen. Collins prees de troepen van Frank rijk, Engeland, Turkije, Nederland en andere landen van de V.N. in Korea Zij vochten „prachtig". De daden der verbondenen van de Amerikaanse troe pen op het slagveld „spreken meer voor hen dan iets, dat ik hier mogelijk tot u zou kunnen zeggen". Hij had goede rap- Verwachting tot Woensdagavond: Winden hoofdzakelijk tussen Zuid en Zuid-West. Aanvankelijk nog krachtig, later tijdelijk matig tot zwak. Zwaar bewolkt met nu en dan buien, sommige met hagel of natte sneeuw en verspreide opklaringen. Weinig verandering in temperatuur. Zon: 7.45—18.03. Maan: 17.40—7.51. beeld van Britse of Noord- Afrikaanse basis uit naar Rusland te vliegen en weer behouden thuis te komen. Wat brandstol- voorraad en motorcapaci teit betreft kan het dit gemakkelijk. In enkele uren zal het Russisch grondgebied bereikt heb- 'ben en dan zal men het oog van mens en van ra dar gericht moeten hou den op de nadering van aanvallende jachtvliegtui gen. Voor de jagers is het volstrekt geen gemakke lijke taak om deze vlie gende vestingen te bena deren. Om te beginnen vliegen ze op 15 kilometer hoogte, feitelijk iets te hoog voor de jager om in die ijle luchtlagen nog ge makkelijk te kunnen ma noeuvreren. Bovendien be weegt die vloot van atoombommenwerpers zich met een snelheid van 700 kilometer per uur, zodat zij alleen daardoor reeds practisch ongenaakbaar zijn voor de jager, die hoogstens twee- tot drie honderd kilometer per uur sneller vliegt en door zijn geringe capaciteit aan brandstof-reserve slechts heel kort in de lucht kan blijven. Het vinden van de aanvallende slagvloot zal derhalve goeddeels op een kwestie van geluk neerkomen. Nemen zij tenslotte contact met de bommenwerpers op, dan treffen zij in elke B-36 een bemanning van 15 koppen aan, die met hun snelvuurkanonnen en ra ketinstallaties, gesteund door het magische radar oog de jager wel moet ontdekken en op hem een spervuur van vernietiging zal richten. Dit zijn fac toren. waardoor de aan vallende vloot theoretisch wel enige verliezen zal lijden, doch onderschept zal zij zeker niet kunnen worden. Vandaar de ont zagwekkende kracht van dit nieuwe Amerikaanse aanvalswapen. generaal Collins gisteren in dit verband. Op desbetreffende vragen antwoordde Collins verder, dat een limiet ln aanzienlijke mate de beweeglijkheid zou beperken, die een opperbevelhebber no dig heeft voor zijn strategie. Het zou de communisten „iets definitiefs geven waarop zij een tegenplan zouden kun nen bouwen". De stafchefs zouden er zeker op aan dringen, dat de Europeanen aanzienlijk meer manschappen op de been zouden brengen, indien de vier Amerikaanse divisies versterkt zouden moeten wor den. „Als stafchef van het leger zou ik er nooit in toestemmen, dat de Ameri kaanse grondstrijdkrachten in Europa versterkt zouden worden, indien ik er niet van overtuigd was, dat Europa het plan heeft iets te doen". Indien er oorlog zou komen, zouden de thans overwogen zes extra divisies in Europa zeker verder versterkt moeten worden. ToPn Wherry zeide, dat dit geen garantie was, dat West-Europa binnen de komende twee jaar méér zou leveren dan een maximum van 37 tot 40 divi sies, antwoordde Collins zonder in bij zonderheden te treden: „Het aantal is groter dan dat", aldus meldt Reuter. 1,1 en briefschrijver maakt ons op- Pj merkzaam op een veel voorko- mend, verschijnselwaarvan wij het bestaan uit eigen ervaring kun nen beamen. Zo vaak kortzichtige en weinig ver standige lieden nog altijd voorhan den in zulk een talrijkheid dat het niet onmenslievend is hun volgens het ivelbekende spreekwoord niet gaarne de kost te willen geven zo vaak zulke lieden iets ondervinden wat hun niet naar de zin is. zijn zij geneigd te zeggen: Als de Russen maar eens komen, dan^zal het wel beter worden. Het is opmerkelijk hoe vooral de ontevredenheid over stoffelijke dingen bij sommige mensen tót zulke uit spraken verleidt. Zo vertelde onze briefschrijver nogal eens te hebben gehoord, dat de ontevredenheid van sommige huurders over de staat waar in de huiseigenaren ook na de huur verhoging hun huizen lieten verke ren, werd gelucht met de uitgespro ken verwachting, dat het wel beter zou worden wanneer de Russen kwa men en de Staat alle eigendom aan zich zou hebben getrokken. Zulke dingen worden vaker gezegd, dan men misschien zou vermoeden. En het schijnt enig betoog te behoe ven, dat zij slechts getuigen van een weerzinwekkende domheid en kort zichtigheid van misdadige smake loosheid op zijn minst, wanneer men niet méént wat men zegt en slechts uiting wil geven aan zijn verbittering. Dit laatste zal wel het meest voor komen, maar daarmee wordt de eigen verantwoordelijkheid voor zulke ge zegden nog niet weggenomen. Wat men het ergste mag vinden is, dat lieden die zo praten blijkbaar der mate lijden aan een slechts bedacht zijn op hun eigen stoffelijke belan getjes. dat de grotere en algemene waarden, zowel materiële als geeste lijke, hun blijkbaar niets zeggen. „Als de Russen komenJa, wat dan? Als de Russen komen is het ten eerste gedaayi met iedere vorm van stoffelijke welvaart en vervolgens zul len alle geestelijke waarden, zoals vrijheid, godsdienst en christelijke be schaving successievelijk om hals wor den gebracht. (En ter attentie van de ontevreden huurder zij daaraan toe gevoegd, dat dien huis dan zeker niet zal worden opgeschilderd voor het gunstige geval dat hij dan nog een huis zal hebben.) Men zie vaar de voorbeelden elders. Daar behoeft geen woord aan te worden toegevoegd. Wij herhalen dat de gewraakte uit spraak misschien meestal in onbe dachtzaamheid wordt gedaan. Maar dan nog is het een soort van vloek woord, waarvan de weerzinwekkend heid het best kan worden aangevoeld door de geknechlen, die elders reeds van de Russische „zegeningen" mogen genieten. Het is een belediging jegens de gro te waarden van vrijheid en recht, wel ke de vrije wereld tracht hoog te hou den en waarvoor onze mannen vallen in Korea. Het is een verwensing je gens de evenmens, maar ook jegens zichzelf. In de dorpjes Den Dungen en St. Michielsgestel is een oud folkloristisch ge bruik weer in ere hersteld. Als men in deze plaatsjes Abraham ziet het gezegde wordt nog overal gebezigd vindt de vijftigjarige 's morgens voor zijn deur een levensgrote pop, die de aartsvader moet voorstellen. De functies en liefhebberijen van de jarige worden door andere poppen uitgebeeld. Op de foto blijkt het een Den Dungense boer te zijn (rechts), die van vissen en.... een borreltje houdt (links). De strijdkrachten van de V.N. zijn nog: steeds in het offensief. Amerikaanse troepen drongen ongeveer zeven km. door in het hart van een communistisch bolwerk in het Oostelijk deel van Centraal-Korea. Gisteren rukten de ge allieerden langs het gehele Westelijke front op cn op sommige punten wer den eveneens terreinwinsten van zes, zeven km. geboekt. Sinds gisteren bevinden de stellingen van de verbonden troepen zich weer aan de Zuide lijke oever van de Han, dicht by de ruïnes van de vroegere Zuid-Koreaanse hoofdstad Seoul. Onder de druk van het UNO-leger trekken de Chinezen en Noord-Koreanen zich terug uit hun stellingen. Onder de honderden Chinezen, die krijgsgevangen zijn gemaakt, bevinden zich verscheidenen, die slechts bewapend waren met een twee meter lange speer, met een twintig cm. lang stalen blad. Luitenant-generaal Matthew Ridgway heeft gisteren verklaard, dat de verbon den legers een beslissende overwinning hebben behaald. HU voegde er echter aan toe, dat de Chinezen genoeg troepen hebben samengetrokken om de geallieer den te verhinderen de 38ste breedtegraad over te trekken, aldus meldt A. P. „Ik heb de kwestie van een overschreden van de breedtegraad zelfs nog niet in overweging genomen", verklaarde gene raal Ridgway. Ridgway zeide dat het huidige doel uitsluitend is „de vernietiging van de vijandelijke strijdkrachten en het behoud van onze eigen troepen". Hij prees het „schitterend optreden" van het Frans- Amerikaanse garnizoen in Chipyong, dat naar zijn mening een beslissende rol heeft gespeeld in het tot staan brengen van het Chinese offensief. Hij bracht ook hulde aan de andere nationaliteiten die met de Amerikanen in het achtste leger strijden. Aan het einde van de persconferentie toonde hij aan de correspondenten een twee meter lange Chinese speer met stalen punt. Ridgway zeide: „In het jaar onzes heren 1951 vallen zij onze troepen aan met deze grove spe ren, van een soort zoals 5000 jaar ge leden gebruikt werd". Ridgway merk te hierbij echter op, dat het gebruik van dergeli jke speren niet mag worden uitgelegd als een bewijs dat de Chi nezen in het algemeen gebrek aan wapens en munitie hebben. „Doch ze ker zouden zij zich niet in de handen van hun soldaten bevinden, wanneer zij in dat gebied over geschikte mo derne wapens zouden beschikken". Aan de Noordelijke oever van de rivier de Han, 8 km ten Oosten van Seoul hadden de geallieerde troepen gis teren een klein bruggenhoofd gevestigd, Zeggen wal men bedoelt is vaak j zeer moeilijk waaruit zij echter door vijandelijk mor tier- en machinegeweervuur werden verdreven, Vice-admiraal Andrews, van de Britse marine, is benoemd tot commandant van de zeemacht, die in de Koreaanse wate ren schepen escorteert en de kusten blokkeert. Hiertoe behoren schepen van acht landen, waaronder Nederland. Tijdens een bezoek aan het front bij Wonju heeft generaal MacArthur heden de „hervatting van het initiatief" door de strijdkrachten der V. N. bevolen. „Ik zal niet willekeurig van mijn bevoegd heid, de 38ste breedtegraad te overschrij den, gebruik maken", zo voegde hij er aan toe. Omstreeks acht uur Maandagavond dreef langs de hoofdstad de staart van een flinke onweersbui, die van de Noordzee landinwaarts was gewaaid. De zware slagen, die hier en daar in de stad de ruiten deden rinkelen en het ongewone tijdstip er is in Februari maar zelden onweer deed vele men sen geloven, dat zich een hevige ontplof fing had voorgedaan. De bewoners van IJmuiden wisten beter: boven hun hoofden had het cen trum van de buien zich n.l. ontlast. Bliksemschichten verlichtten de haven, terwijl hagel en regen bij stromen neervielen. Na een kwartier trok de bui naar Noordelijke richting om daarna, vermoedelijk naar zee, weer te ver dwijnen. Boven 's-Gravenhage en omge ving ontlastte zich omstreeks acht uur eveneens een onweersbui; zij was echter van korte duur.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1