STAD EN OMGEVING IN LISSE LIGGEN KANSEN OM BLIJ TE ZIJN STOFFENPARADE Voorjaarstentoonstelling van bloemen telkens nieuw sprookje N.W.O. SANATOGEN. Het Zenuwsterkende Katholieke Jongeren uit Haarlem en omgeving Het sanatorium-geval en bureaucratie AGENDA „OE TWEEDE JEUGD" HET DUBBEL LEVEN VAN SIR WILLIAM Congregatie der Riten zet laatste stap Stakingen in Engeland breiden zich uit MacArthur is tevreden PROVINCIALE STATEN H. REQUIEMMIS TE DEN HAAG Hoespelen de R.K. clubs! Na-inlevering kwartjes en stuivers REEDS NU uw matrassen reparatie DINSDAG 20 FEBRUARI 1951 PAGINA 5 Speciale bijeenkomsten als in 1950 Raad van Arbeid argumenteert Geen voorrang K.A.B. KRING OOST GEBOUWEN VOOR „NAZORG" Crediet gevraagd van f 108.500 Mari8-tentoonstelIing Bijeenkomst ouden van dagen Hersenschudding ten gevolge van autobotsing In aantocht FAVORIET, Barteljorisstraat Fa. v. Vastenhoven sinds 1898 Burgerlijke Stand Spreekuur burgemeester Bil j art-competitie Kleinste coetbalclub te Haarlem viert zilveren jubileum PAKKETTEN MET SIGAREN- BANDEROLLES ZOEK Ter waarde van f 40.000 Zaandamse vleesoorlog ten einde? Boycot moet binnen 2 dagen opgeheven zijn Voortreffelijke voorstelling met alweer dubieuze inslag Doe een voorraad gezondheid op. Voedsel Afscheid kapelaan Bon Door melkflessen gewond HEEMSTEDE KAPELAAN HAMMANN VERTREKT STILLE OMGANG Kortsluiting veroorzaakte brandje Zaligverklaring Pius X Onderofficieren veroordeeld Motie van Gortzak verworpen Voor gevallenen op Korea V eiser-affaire Vernietiging van arrest gevraagd Voormalig hoofdofficier veroordeeld Centrale werkplaats N.S. wordt opgeheven Door onze grote voorraad zonder prijsverhoging HAARLEMS MATRASSEN HUIS H. DE GRAAFF POLIJST DE HETAj? metLincol Pol*8* Vele katholieke jongeren van Haar lem en omgeving zullen zich nog met plezier de avonden herinneren, die het vorige jaar speciaal voor hen werden georganiseerd om zich nader te bezin nen op het bekende vasten mandement van de bisschoppen. De drie avonden in het Sint Bavo-gebouw bleken een buitengewoon succes te zijn en de slot bijeenkomst in het Gemeentelijk Con certgebouw was waarlijk een feestelijke en geslaagde apotheose van deze onder neming, die in het bijzonder gestimu leerd werd door deken J. J. A. Kuil man. Het succes van het vorige jaar is voor de initiatiefnemers aanleiding geweest om ook dit jaar weer een viertal avon den te organiseren. Het programma in zün geheel is nog niet vastgelegd, maar wel staat vast, dat de eerste bijeenkomst gehouden zal worden op Woensdag 28 Februari, 's avonds om acht uur, in het gebouw Sint Bavo aan de Smedestraat. Het woord zal gevoerd worden door mi. Jan Derks, die zal spreken over •.Wij katholieke jongeren en de mate- rialistiscne geest van onze huidige tijd". De initiatiefnemers rekenen er op, dat ook dit jaar deze onderneming zal sla gen en dat vele jongeren uit Haarlem en omgeving acte de présence zullen geven. Het was begrijpelijk, dat na de pu blicatie van het ingezonden stuk over de lijdensgeschiedenis van de sanatori um-patiënte het laatste woord over de ze kwestie niet geschreven zou zijn. Het lag van den beginne af in ons voor nemen, volgens goed gebruik, de aan gevallenen ook via ..brieven van lezers" gelegenheid tot repliek te geven. Het bestuur van Herwonnen Levenskracht heeft Zaterdag zijn standpunt uiteenge zet en daardoor kunnen aantonen hos zijn werkmethode is. De voorzitter van de Raad van Ar beid te Haarlem, mr. H. Wildt Mey- boom, is van mening, dat de Raad in deze zaak méér betrokken is dan lijkt en daarom wil hij de gedachte aan „bureaucratie" door de feiten looche nen. De voorzitter verstrekte ons een lijstje met de chronologische volgorde der gebeurtenissen rondom mej. Brey. Op 18 Februari 1949 wordt zij als ziek gemeld, maar de R. v. A. kan daar buiten blijven, omdat de betrokkene als ambtenares der P.T.T. geen loon derft. Op 2 December 1949 wordt de patiën te opgenomen in de Mariastichting. waar zij in de lighallen een plaats krijgt. Eind Februari 1950 krijgt de R. v. A. een verzoek, ondersteund door de ge neesheer-directeur van de Mariastich- ting, om invaliditeitsrente uit te keren. Deze rente wordt met terugwerkende kracht van 1 Februari 1950 af verleend. 1 Juli 1950 wordt de Raad officieel in de gang van zaken betrokken, wanneer opname in „Brederodeduin" noodzake lijk wordt geacht. De aanvrage van de patiënte eist een onderzoek en op 31 Ju li 1950 zijn de vereiste medische papie ren binnen. Kort daarop wordt de Rijksverzekeringsbank gevraagd want de Raad van Arbeid heeft, in te genstelling met de beweringen, niets zelfstandig te beslissen of de patiënte op kosten van het Invaliditeitsfonds naar ..Brederodeduin" kan gaan. 17 Augustus 1950 komt de accoordbe- vinding. Hoewel de wachtlijst voor ku ren in ..Brederodeduin", groot was en de wachtlijsten voor sanatoria een jaar ge leden belangrijk groter waren dan nu, kon mej. Brey reeds op 4 September 1950 opgenomen worden. Tussen de eerste aanvrage en de in williging lagen dus slechts negen we ken. Om welke redenen dan ook loopt de patiënte op eigen initiatief drie dagen na de opname uit het kuuroord weg, zonder dat mededeling aan de R. v. A. wordt gedaan, dus ook zonder motive ring van de redenen. De directeur van het Consultatiebureau stuurt echter een briefje naar de Raad, dat zij thuis ver der wenst te kuren. Op 20 November 1950 bericht mej. Brey, dat zij kan worden opgenomen in het sanatorium Berg en Bos te Biltho- ven. De Raad van Arbeid wijst, mede gezien de voorgeschiedenis, een verzoek om financiële medewerking op dit ogen blik van de hand: het weglopen uit „Brederodeduin" zit de Raad hoog en medische gegevens komen pas op 18 Ja nuari 1951 binnen. Op 2 Januari 1951 verzoekt de direc teur van de Mariastichting aan de R. v. A. medewerking voor opname van de patiënte in Bilthoven. 22 Januari 1951 heeft de Rijksverze keringsbank de bescheiden in haar be zit en deze wijst medewerking voorals nog af op 30 januari j.l. De wegen, die thans voor mej. Brey openstaan, liggen buiten het terrein van de Raad van Arbeid. De 20-jarige lasser J. H. V. uit Am sterdam is Zondagmiddag door een auto aangereden. De bestuurder van deze wagen reed vanaf de Schouwtjesbrug de Leidsevaart op en verleende de fiet ser, die uit de tegenovergestelde rich ting kwam. geen voorrang. De fietser viel en liep een hersenschudding op. Hij is per ziekenauto naar het Diacones- senhuis gebracht. De jaarvergadering van kring Oost van de K. A. B. zal gehouden worden 22 Februari, des avonds acht uur in het jeugdgebouw Teylerplein. De geeste lijke adviseur kap. A. Cras zal een ac tueel onderwerp behandelen, n.l. „De bekeerlingen en wij", waarna gedachten- wisseling. De heer Henk Boeree ver zorgt de omlijsting, welke zich aanpast aan de vastentijd. Vervolgens de agen da. Deze avond zal beslist worden wie de' uitverkorene is, om naar Rome te gaan ter viering van de encycliekfees ten Rerum Novarum en Quadragesimo Anno en de audiëntie bij Z. H. de Paus. Niemand ontbreke dus, iedereen wil weten of hij de gelukkige is. B. en W. schrijven aan de, raad: Het is hoodzakelijk om ten behoeve van de werkinrichting „Nazorg" zo spoedig mogelijk een werkplaats en een bergplaats voor het te verwerken riet te bouwen Het is mogelijk deze gebou wen te stichten op aan de gemeente in eigendom toebehorend terrein ten Oos ten van de Schalkwijkerweg onder de gemeente Haarlemmerliede en Spaarn- woude. De plaatsing van bedoelde ge bouwen en de indeling van genoemd terrein is zodanig gedacht, dat de aan sluiting van dat terrein met het in de naaste toekomst nog te stichten com plex van gebouwen voor „Nazorg" op nog te onteigenen grond aan de Noord zijde zo goed mogelijk wordt. De kosten van de bouw, alsmede van die, welke zijn verbonden aan het uit te voeren grondwerk, het maken van toegangspaden en afrasteringen en aan de aanleg van beplanting, zijn geraamd op f 108.500.—. Tot 11 Maart is er bij Heerkens Thijs- sen op het Plein een tentoonstelling van een 50-tal werken van vermaarde schil ders. Hier zijn o.a. schilderijen v 11 Jacob, Willem, Mathijs en Simon Mans te bezichtigen. De expositie is van 10 tot 5 uur op werkdagen en van 2 tot 4 uur op Zondagen geopend. B. en W. van Haarlem zullen Vrijdag 30 Maart des namiddags 5.30 uur officieel ten Stadhuize ontvangen de deelnemers aan de in deze gemeente te houden algemene le denvergadering van de Nederlandse Bond van Leerkrachten bij het Nijverheidsonder wijs. Rembrandt: Operette (a. 1.) 2, 4.15, 7 en 9.15 uur; Palace: Per raket naar de maan (a. 1.) 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Het dodende licht (18 j.) 2, 4.15, 7 en 9.15 u,; Frans Hals: «De zwarte demon van Bali (18 j.v) 2.30; City: Huwelijk is geen han delszaak (a. 1.) 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne: Het geheim van de X 94 (14 j.) 2.30, 7 en 9 15 u. Dinsdag 20 Februari Frans Hals: „Laura" (H.K.G.) 8 uur. Woensdag 21 Februari Schouwburg: Prof. dr. A. van Melsen over „Het ethisch probleem" (G. en W.) 8 uur. De bijeenkomst van de vorige week Woensdagmiddag van heren ouden van dagen van de parochie St. Jan heeft be wezen, dat er ruim- voldoende belang stelling is voor deze ontspanningsmid dagen. Het was er gezellig en de heren waren uitermate tevreden. Morgenmid dag half drie is de tweede bijeenkomst in het jeugdgebouw aan het Teyler plein. Wie-dus vorige week niet geweest is, kome nu morgen. Elke gepension- neerde of oude heer uit de parochie St. Jan is er welkom In de toekomst zal er meer afwisseling op deze ontspan ningsmiddagen worden gebracht. In de bocht van de Kinderhuissin gel zijn Zaterdagmorgen twee auto's tegen elkaar gebotst. De 28-jarige mon- eur J. Ch. v. d. W„ die een personenwa gen bestuurde, raakte de macht over het stuur kwijt juist toen er van de te genovergestelde richting een vrachtauto naderde. De bestuurder hiervan .tracht te een aanrijding met de slingerende auto te voorkomen, maar doordat er op die plaats enige fietsers reden, kon een botsing niet voorkomen worden. De luxe wagen werd zwaar, de vrachtauto licht beschadigd. De monteur is pet- ziekenauto naar de Mariastichting ver voerd: hij heeft een hersenschudding.en enkele snijwonden opgelopen. Advertentie 27. Driemaal is scheepsrecht, rekent men in Lisse, en ook dit jaar is de derde Bloem- lusttentoonstelling het allerbeste wat de bloembollenstreek te bieden heeft. He denmiddag om twee uur is de tentoonstelling geopend. Telken jare als wij de derde Bloem- lusttfcntoonstelling te Lisse vlak voor de opening bezoeken, is het buiten guur alsof het contrast met de voorjaars- bloemenschat in de grota veilinghal ge accentueerd moet worden. Met de kraag op stapten wij vanmorgen het gebouw binnen en als bij toverslag werden wij in de lente geplaatst. Wij knipperden even .net onze ogen, kne-pen ons in de arm, voelden ons gelukkig. Een heel jaar hebben wij op deze dag, die wij voor geen geld van de wereld willen missen, gewacht. De twee andere ten toonstellingen zijn mooi, maar de laatste is altijd een sprookje, niet alleen voor d vakman maar voor ieder, die in bloe men vreugde kan vinden. Architect Van der Lee heeft in het arrangement weer zijn vakmanschap en zijn fantasie kun nen botvieren. Bruggen, waterpartijen en pergola's, watervallen en fonteinen, ja zelf sparren, die tot aan de spanten van de hal reiken, geven aan deze ex positie een fantastisch karakter. Maar het gaat om de bloemen. Zij pralen er: de narcissen, hyacinten en tulpen in honderden variëteiten. Tus sen rijzige witte narcisen ziet ge de simpele mutsjes van de blauwe druif jes en de nauwelijkse ontloken oranje en witte crocussen. Op ooghoogte kunt ge de zeldzame nuanceringen van tulpen zaailingen bewonderen Dikke, stevige tulpenkelken worden afgewisseld door schuchtere rood-gele collega's, wegge doken in brede, taaie bladeren. En in de. nabijheid van de wijd uitgespreide Ja panse rhododendron geuren de hyacin ten in diep paars, rose, wit en dozijnen pastelkleuren. Het is weer feest in Lisse! Laat u de kans niet ontglippen om het mee te maken. Gij verdrijft er de laatste win- tergedachten, vindt moed om te leven en kansen om blij te zijn. Wat willen wij nog meer in deze dagen. Advertentie HEREN-ONDERGOEDEREN Jansen en Tilanus Ostadestr. 46, Kleverpark, Tel. 10413 GEBOREN: C. E. L. BouwerRoe- zouw. z; P. Strijbisde Voogd, z; B. van BekkumBroeksema, z; C. M. Meekel van Scheppingen, z; N. BakkerBij voet, z; C. M. Kolvan Eeden. z; M. SeegersSchneiders, z; M. T. Vuijst Tent, z; J. E. Vrugtvan Dijk, d; C. M. de Bontevan der Meulen, d; M. E. ToesetJansen, d; M. BoomsDijkstra, d; J. P. HovingWijers, d: M. Antonis- seSilvis, d: A M, BoerrigterZwet sloot. d; A. MuisTimmerman, d; W. LouwerensPetri, d. OVERLEDEN: M. C. Mullens, 43 j„ Solostraat; B. Zoeterman, 60 j., Kam perlaan; P. Hoogwoud, 85 j., Lorentz- kade; M. M. Tant, 80 j„ Kenaupark. De burgemeester van Haarlem houdt niet Vrijdag 23 Februari, maar Donder dag 22 Februari spreekuur. Competitie F.B.H.O., 8ste ronde: A-klas SEG II—ADO I ADO II—Zandvoort KR—SEG I DoelenBW CentrumD W O B-klas ADO ITelescoop II ZandvoortADO II Telescoop IBW OostenH. West KampervestKR C-klas Doelen IOosten DuvelshoekDoelen II BW—H. West SEG—KR TelescoopCentrum D-klas ADO IOosten Centrum IIADO II DuvelshoekCentrum I BW—H. West KR—DWO 0—8 2—6 5—3 6—2 2—6 4—4 2—6 2—6 3—5 6—2 2—6 6—2 4—4 0—8 6—2 2—6 4—4 2- 3- Vijf en twintig jaar geleden kwam er bij. mij thuis een zekere mijnheer Slui- zer, die ik niet kende, om mij te vragen met het laagste elftal van mijn vereni ging een wedstrijd te spelen tegen een elftal uit het personeel van het bij kantoor Haarlem van „de Nederlanden van 1845". Zo schrijft de heer L. Brunt, secretaris-penningmeester van de KNVB. Het was een genoegelijk onderhoud, dat leiddé tot de oprichting van de voet balclub „de halve long". Naderhand is deze naam. waartegen nog al wat be zwaar gemaakt werd, veranderd in „De tweede jeugd Zoals de naam al doet vermoeden, herbergt deze club voetballiefhebbers, die hun eerste jeugd al achter de rug hebben. In vele clubs wordt het feit herdacht dat een speler zijn 250ste 350ste wedstrijd speelt: „Bij „De tweede jeugd" hebben allen dit aantal reeds lang bereikt, niet alleen omdat zij eerst na een voetballoopbaan elders lid van deze clucb zijn geworden, maar ook om dat deze vereniging zo was het vroe ger althans minstens 50 wedstrijden per jaar speelt. Linkshalf Schouten, die al grootvader was en de 55-jarige leeftijd had bereikt ontbrak nimmer, evenals Scheelings, die het niet prettig vond om bij loting te moeten uitvallen, als zijn club rp een gegeven moment met 12 man in het veld verscheen. Van een vaste opstelling was geen sprake. Men speelde waar men gebruikt kon worden. Zo was het helemaal niet verwonderlijk, dat de heer Hodde, ook al zo'n ouwe getrouwe, de ene keer als middenvoor en de volgende keer als rechtsbinnen de eer van zijn club ver dedigde. „De tweede jeugd" veroorlooofde zich de weelde van een eigen scheidsrechter, de heer Hurkmans. die bij nacht en ontij met ziin niet altijd even gemakkelijke voetballers meetrok. Hij floot beter, dan de heren voetbalden. De terrelnknechten van de gemeente lijke sportterreinen waren als was in de handen van de heren en het behoorde niet tot de onmogelijkheden. dat bij grote onvoltalligheid de terreinknecht a raisson van f 2.50 het terrein vcor af gekeurd verklaarde, al was het ook in de allerbeste conditie. „De tweede jeugd" neemt reeds 25 jaar aan de competitie deel. De jongste speler is thans 36 jaar en hij maakt een goede kans om het gouden jubileum als actief lid mee te vieren. In het café-restaurant Brinkmann viert de vereniging 23 Februari haar 25-jarig bestaan. (Ongecorrigeerd) De Haarlemse recherche houdt zich op het ogenblik bezig met een onderzoek naar de verdwijning van twee verloren geraakte pakketten sigarenbanderolles. het ene van tien kg en het andere van zes kg. die tezamen een waarde van ongeveer 40.000 aan accijnzen verte genwoordigen. De pakketten werden resp. 15 Januari en 6 Februari door de Haarlemse drukkerij naar klanten in Utrecht en Wageningen verzonden en zijn sindsdien spoorloos. Dé Haarlemse politie heeft geen aanwijzingen, dat de pakketten zouden zijn gestolen, doch zij houdt wel met deze mogelijkheid reke ning. Een Amsterdams expertisebureau heeft een beloning van 4.000 uitgeloofd voor degene, die aanwijzingen zou kun nen verschaffen, die tot opsporing van de verdwenen pakketten zouden kunnen leiden. De president van de Haarlemse recht bank. mr. A. M. baron Van Tuyll van Serooskerken, heeft vanmorgen uitspraak gedaan in de zaak van de Zaandamse vleesoorlog, die vorige week in kort geding van de rechtbank behandeld is. Zoals bekend hadden de gezamenlijke slagers in Zaandam besloten het bedrijf te saneren. Vier slagers hielden zich afzijdig en begonnen een vleesoorlog; het gevolg was dat zij geboycot werden en dat de loonslachters niet meer voor hen werkten. De slager Holtkamp heeft namens deze vier niet-aangeslotenen de zaak aan de rechter voorgelegd. En hij heeft het ge wonnen. want de president heeft van morgen bepaald, dat de boycot opgeheven moet worden. Baron van Tuyll van Serooskerken was van mening dat er door de vier geboycotte slagers wel degelijk schade geieden was en dat zij niet verplicht waren zich aan de eisen van de saneringscommissie te houden. De president oordeelde, dat de slagers in de vrije uitvoering van hun beroep belemmerd werden en eiste dientenge volge dat het boycot binnen twee dagen opgeheven moet worden. Bij niet-na- koming zal de saneringscommissie voor iedere dag, dat deze boycot langer duurt, honderd gulden moeten betalen Naar men ons mededeelde zal de sa neringscommissie in hoger beroep gaan. E-klas OostenADO I 08 ADO IIKampervest 08 H. West—BW 6—2 ZandvoortTelescoop 26 In de A-klas is ADO I kampioen. In de E-klas is ADO II kampioen. Wanneer aan het eind van het toneel seizoen de balans wordt opgemaakt, zal blijken, dat de regisseurs van de ver schillende gezelschappen een voorliefde hadden voor onderwerpen, die het se- xuele leven betreffen. Al komt er vóór het aanbreken van de zomer niet cén meer bij, dan nog is het aantal opmer kelijk en ten dele ontstellend groot. Anna Lucasta, De Eerbiedige Lichtekooi, Vreemd Tussenspel, Mrs. Warren's Be drijf, Het Verborgen Vuur en gister avond „Het dubbel leven van Sir Wil liam". Men gaat zich afvragen of het gezonde, normale leven niet meer bestaat, of de romantiek van het rode licht, de al of niet afgesproken ontrouw en de sexuele afwijking alleen nog maar kunnen boeien. De criticus wordt herhaaldelijk in tweestrijd gebracht, omdat niet alleen de artistieke grenzen maar meer nog de morele bewaakt moeten worden en ae grensincidenten met de dag toenemeh. Het Amsterdams Toneelgezelscnap heeft in de Haarlemse Stadsschouwburg de Nederlandse première gegeven van „Het dubbel leven van Sir William" (Accolade), spel in zes taferelen door Emlyn Williams, 'n Grensgeval, dus weer 'n rood sein..... als waarschuwing. Een beroemd Engels schrijver put de stof voor zijn boeken uit het ruige leven van de cabaret- en kroeg-bezoekers. Op de dag, dat hij vanwege zijn litteraire verdiensten in de adelstand verheven wordt en voor de koning moet verschij nen, vraagt een oude, verlopen maar ka rakteristieke kerel hem te spreken. Deze vertelt, dat de schrijver er aan schuldig is, dat zijn dochter van vijftien jaar, die er uit ziet als vijf en twintig, naar de bliksem is gegaan. Op een wilde nachtfuif zijn foto's gemaakt, die bewij zen opleveren. De vader van het meisje, miskend schrijver, schommelt tussen chantage en onmiddellijke aangifte, maar besluit tot het laatste, wanneer hem blijkt, dat de vrouw van de schrijver tan alles op de hoogte is. Zij heeft hem ge trouwd, wetende dat haar man het ruige leven niet vaarwel kon zeggen, terwille van zijn litteraire arbeid. Zij hebben een zoon van zestien jaar, die zij liefhebben als zichzelf en die op het laatst, wanneer het gepeupel de ruiten ingooit, omdat het misdrijf van de beroemde schrijver door de kranten bekend is geworden, achter het dubbel leven van zijn vader komt en.... begrijpt, zoals zijn moeder haar hele leven onbegrijpelijk genoeg begrepen heeft. Het nogal onaannemelijke onderwerp is zeer kies uitgewerkt, zodat men ner gens aanstoot kan nemen, maar het is dan toch maar weer raar. Alle lof voor de vertolking door de Amsterdammers. Cruys Voorbergh, de zwakkeling, die zielsveel van vrouw en kind houdt; Elise Hoomans de vrouw, begrijpend, maar niet minder zwak (wat wist deze begaafde actrice machtig veel uit haar niet zoveel zeggende rol te na- len!)Jenny van Maerlant en Ben Groe- nier, 'n prachtig paar uit het 3e klas nachtleven; Louis Saalborn, de verlopen, drinkende en haatdragende schrijver (hij kreeg 'n open doekje voor de uitbeelding van dit type) en dan nog Johan Walhain. de zestienjarige zoon (volkomen aan nemelijk). Lo van Hensbergen, Edwin Thomas en Carla de Raet speelden de overige rollen in dit boeiende spel, waar voor de volle zaal zich zeer interesseerde en aam het eind der voorstelling lang durig applaudisseerde. De regie van Louis Saalborn voorkwam een melo drama uit lang vervlogen dagen. v. W. Advertentie Maak vaa Uw lichaam een voorraadschuur van gezondheid. Voed elke cel met Sanatogen, dat zwakte overwint met pure kracht en U verlost van zenuwklachten. Naar men ons mededeelt, zal kapelaan J. A. M. Bon van de St. Liduinaparochie op Donderdag 22 Februari 's avonds om kwart over acht afscheid nemen in het clubhuis Raadhuisstraat 11. Toen gisteren een vrachtauto, beladen met melkflessen, de Leidse brug opreed, schoof een gedeelte van de lading van de laadbak af. De 14-jarige wielrijdster C. H„ die achter de wagen reed, werd door de vallende lading geraakt en kreeg snijwonden aan het gezicht en beide on derbenen Benevens een lichte hersen schudding. Na behandeling in de Maria Stichting kon zij naar huis terugkeren. Nadat de parochianen van de St. Jo- sephparochie kort geleden het 12j/J-jarig priesterfeest van kapelaan Kammann hebben gevierd, zullen nu afscheid van hem oeten nemen. De wijze waarop dat koperen feest is gevierd, heeft de heengaande priester duidelijk gemaakt, hoe de parochianen van St. Joseph zijn werk, dat hij gedu rende ruim 5 jaren hier verricht heeft, waarderen. Zijn vertrek zal dan ook door velen worden betreurd. Donderdagavond worden de parochia nen van St. Joseph in de gelegenheid gesteld om officieel afscheid te nemen van kapelaan Kammann. Daartoe wordt op die avond om 8 uur de gelegenheid gegeven in de zaal van hotel „Flora" van de gebr. Van Dril. Onder zeer grote belangstelling werd Maandagavond iri de grote zaal van het R.K. Verenigingsgebouw de jaarverga dering van de afdeling Heemstede van de Stille Omgang gehouden. Na een kernachtig welkomstwoord van de voor zitter, de heer J. Elsenburg, zorgden de secretaris, de heer A. B. M. Lijnkamp, en de penningmeester, de heer P. de Wildt; voor de gebruikelijke verslagen, waaruit bleek dat het ledental op peil is gebleven en de kas als naar gewoonte met een behoorlijk batig saldo sloot. Vervolgens hield pater P. Wesseling een rede waarin hij het doel van de Stille Omgang nog eens duidelijk in het licht stelde en er op wees, dat men niet moet deelnemen teneinde te manifesteren voor ons Christendom, maar uitsluitend voor het eigen innerlijk leven. Met ver schillende voorbeelden maakte de spre ker zijn aandachtig gehoor de bedoe lingen duidelijk. Uit de mededelingen van de voorzitter bleek, dat de afdeling in de nacht van 24 op 25 Februari de bedevaart naar Am sterdam onderneemt. Te 10.30 uur wordt in de St. Bavokerk aan de Herenweg een Lof gehouden, waarna men naar Haarlem gaat om in de Tempelierstraat met de tram naar Amsterdam te gaan. Deze vertrekken te 12.00, 12.05 12.10, en 12.15 uur. Zij die gaan lopen wonen in-de kapel bij de Eerw. Broeders op het Nagtzaam- plein een Lof bij dat te 9.30 uur begint en vertrekken daarna naar Amsterdam. In Amsterdam wordt de H. Mis opge dragen in de O.L.Vr. Kerk. Kaarten zijn alsnog verkrijgbaar op Zaterdag 24 Fe bruari, 's middags van 35 uur in het R.K. Verenigingsgebouw aan de Heren weg, terwijl de fietsenstalling bij de kerk 's avonds eveneens is geopend. Te half vijf wordt de terugreis aanvaard en de aandacht wordt er op gevestigd, dat abonnementen op de tram niet geldig zijn voor deze reis. Maandagmiddag om ongeveer 5 uur ontstond in het perceel Paulus Potter- laan 3 op de bovenverdieping 'irand door kortsluiting in de electrische lei ding. De ijlings gealarmeerde brand weer was zeer snel ter plaatse en kon de schade beperken tot een eenppr soons bed, dat een prooi der vlammen werd De Congregatie der Riten heeft van daag de laatste stap gezet in het proces van de zaligverklaring van Paus Pius de Tiende. Zij vergaderde vandaag in de Troonzaal van het Vaticaan en over handigde de Heilige Vader haar ge schreven verklaring, waarin zij vaststelt, dat Pius de Tiende „zalig" was. Zij vraagt de Paus een datum vast te stellen voor de officiële zaligverklaring. Volgens de eerste berichten van he denmorgen hebben 8.000 a 10.000 haven arbeiders te Londen het werk neerge legd. Te Manchester ging geen der 3.000 havenarbeiders aan het werk. Doch uit Liverpool wordt vernomen, dat veie sta kers naar hun werk zijn teruggekeerd. Door een staking van 3.p00 arbeiders te Glasgow en Greenock is het werk in alle havens langs de Clyde tot stilstand gekomen. Generaal MacArthur is vandaag uit Korea teruggekeerd en op de luchtha ven vertelde hij aan de pers dat hjj de troepen op Korea in uitstekende condi tie heeft bevonden. Overal gaat het pri ma, merkte hij met een tevreden ge zicht op. MacArthur was vanmorgen om tien over zeven naar Korea vertrokken en hU keerde 's middags om tien over half vjjf terug. Conform de eis van de advocaat-fis caal heeft het Hoog Militair Gerechtshof wachtmeester J. D. uit Driebergen ver oordeeld tot een gevangenisstraf van één jaar met aftrek en f 25 boete en sergeant A. W. A. uit Uden tot negen maanden met aftrek. Beide onderofficieren wor den in rang verlaagd tot soldaat laagste klasse. Zij hebben in het voorjaar 1950 te Semarang legergoederen verduisterd uit een magazijn, waarover zij het be heer voerden, omdat zij er weinig voor voelden deze goederen aan het Indonesi sche leger over te dragen. Tijdens de zitting van de Prov. Staten van Noord-Holland, die vanmorgen on der voorzitterschap van dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk in openbare ver gadering bijeenkwamen, werden bij de aanvang de geloofsbrieven onderzocht en in orde bevonden van het nieuwe Sta tenlid de heer Rozeman (WD), waarna onder de gebruikelijke formule de in stallatie volgde. De heer Gortzak (CPN) probeerde het nog eens met een motie, waarin hij te kennen gaf dat hij gaarne vanuit de Staten een protest zou zien gaan tegen de gratie voor een aantal Duitse oor logsmisdadigers. Maar algemeen was men van mening, dat deze zaak niet op het terrein van de Staten lag, en met de stemmen van de communisten voor werd de motie verworpen. Het bekende voorstel tot herziening van de Verordening Buitengewoon Lager Onderwijs in Noord-Holland leverde vooral commentaar op van de Staten leden op de samenstelling van de advies commissie, die de onderwij svoorstellen in een voorbereidend stadium zou moe ten behandelen. De heer De Roos (Arb.) had liever gezien, dat de commissie van zes, onder wie vier Statenleden, zou vergroot worden tot negen, onder wie zeven Statenleden. In die zin diende hij ook een voorstel in. Bovendien achtte hij de taakomschrijving van deze com missie niet ruim genoeg, omdat daarbij niet gerept wordt van het Nijverheids onderwijs, en het Land- en Tuinbouw- onderwijs. De heer Van Groeningen (KVP) kon niet enthousiast zijn over deze eventuele vergroting van de commissie. Wel wilde ook hij de taak van de commissie rui mer omschreven zien. Gedeputeerde Bouwman zeide, dat het college er geen behoefte aan had het aantal leden op te voeren en wat het tweede punt betrof stelde hij voor de commissie eerst een jaar te laten werken en dan te zien of inderdaad haar taak ruimer zou moeten worden omschreven. Het voorstel van de heer De Roos werd met 4123 stem men verworpen, zodat de commissie ge handhaafd blijft met hetzelfde aantal leden als voorgesteld door het college. Met het voorstel van gedeputeerde Bouwman kon men accoord gaan. Bij het voorstel tot het verlenen van medewerking aan de oprichting van een stichting, welke de inrichting „Het Apeldoornse Bos" zal overnemen van de Veren. „Centraal Israëlietisch Krank zinnigengesticht in Nederland", vroeg mevr. StoffelsVan Haaften (V.V.D.) of er een garantie gegeven kon worden, dat een voldoend aantal kinderen uit Noord-Holland daar zou worden opgeno men. Zij maakte deze opmerking in verband met de financiële consequen ties, die aan het voorstel verbonden zijn. Momenteel kost deze onderneming reeds 1 millioen en naar spr. verklaar de laat het zich aanzien, dat er nog wel een ton bovenop zal komen. Indien bo vengenoemde garantie niet zou kunnen worden gegeven, zouden volgens haar de consequenties niet zo dadelijk kun nen worden aanvaard. De heer Gribling (K.V.P.) memoreerde, dat van alle zij den waardering was gekomen voor dit voorstel," dat een poging wil zijn om uitkomst te brengen voor zwakzinnige kinderen. Overigens wees hij erop, dat men zich bewust zal moeten zijn van de offers, die door de provincie gé bracht moeten worden. Spreker stelde de vraag of het niet beter geweest zou zijn, als de provincie volledig de taak van hypotheekhouder op zich genomen had. Dat zou wel meer geld gevraagd hebben, maar de provincie zou dan ook meer zeggenschap hebben gekregen. Doch dat alles deed nu niet meer ter zake en de heer Gribling kon accoord gaan met het voorstel. Maar, zo vroeg hij zich af, waar blijft het Rijk? Het heeft wel zitting in de stichting, maar het houdt zijn brandkast gesloten. Ook volgens deze spreker moest er garan tie zijn dat er geen Noord-Hollandse kinderen uit andere gestichten naar Apeldoorn zouden worden onderge bracht Dat zou geen oplossing zijn voor het probleem van het ruimtegebrek. Verschillende sprekers gaven nog hun visie weer. In haar antwoord deelde Ge deputeerde mej. Ribbius Pelletier mede, dat er op het ogenblik in negen ver schillende gestichten totaal 612 patiën ten uit Noord-Holland verpleegd wor den, onder wie 268 beneden en 344 bo ven de 21 jaar. Zij wees er verder op, dat men wel naar Apeldoorn moest gaan, omdat er in de provincie zelf geen goed gebouw te vinden was. Spreekster had alle lof voor de tegemoetkomende houding van het Rijk, dat inzake krank zinnigenverpleging in tegenstelling tot de provincie geen enkele verplichting heeft. Het Rijk zal een bijdrage leveren uit een of ander fonds. Wat het aantal plaatsen betreft, merk te mej. Ribbius op, dat er binnenkort een contract zal worden afgesloten, waardoor de provincie van vijftig pro cent der plaatsen verzekerd zal zijn. Met nadruk verklaarde zij, dat de kinderen uit andere gestichten niet naar Apel doorn zullen worden overgebracht, om dat deze transactie dan voor de provin cie in niets zou resulteren. Enkele op merkingen werden er nog uit de Staten gemaakt, waarna het voorstel werd aan genomen. In de St. Jacobuskerk aan de Park straat te Den Haag is Dinsdagmorgen een H. Requiemmis gecelebreerd voor de gevallenen op Korea. De aalmoeze nier, luitenant-kolonel P. Schoonebeek. werd hierbij geassisteerd door de gar nizoensaalmoezeniers majoor P. v. Groe nendijk én majoor C. Lourent. Rond de katafalk stonden twaalf soldaten van het garderegiment grenadiers en jagers opgesteld. Ónder de aanwezigen werden opge merkt: Vice-admiraal b. d. H. C. W. Moorman, Staatssecretaris van Oorlog en Marine, luit.-generaal B R. P. F. Hasselman, chef gen. staf, luit.-generaal D. C. Buurman van Vresden, bevelheb ber eerste militaire afdeling, generaal- majoor E. Engles, oud-commandant der 7-December-divisie, generaal-ma- joor mr. W. J. van Dijk, chef van het kabinet van de minister van Oorlog, de garnizoenscommandant, kol. H. F. Been hakker. vice-admiraal b. d. N. A. Rost van Tonningen, die de Zuiderkruis in dertijd uitgeleide heeft gedaan, en ge neraal mr. H. J. Kruis. Tijdens de Mis bevond de hoofdvlootaalmoczgnier Mgr. J. F. M. de Sain zich op het priester koor. Op Zondag 25 Februari DEM—GVO ZVV—Wijk a. Zee DTSVelsen DECVitesse ADO—DVAV OntwaaktN AS O. Gez.J. H. Kwartier ZRC—DSS PancratiusW ilskracht TeylingenSJC Inzendingen tot Zaterdagochtend uur op open briefkaart aan de SP°„' ■redactie van de Nieuwe Haarlemsche Courant, N. Z. Voorburgwal 65 Amsterdam. Over de prijsvraag wordt niet ge correspondeerd. Binnenkomende klach ten worden onderzocht en zo nodig g.e' rectificeerd. Meent men, dat de thuis- club wint, dan vult men het cijfer f in, bezoekende club is 2, gelijk spel is 3. Voor iedere goede oplossing wor» één punt toegekend. Naar is gebleken circuleren onder het publiek nog betrekkelijk grote hoeveel heden zilveren en zinken kwartjes en nikkelen en zinken stuivers, die 15 Au gustus buiten omloop werden gesteld. In verband hiermede zal van 5 tot en met 30 Maart a.s. een laatste Se}e' genheid worden gegeven tot inwisseling van deze oude munten tegen gangbare betaalmiddelen. De inwisseling zal kunnen geschieden bij alle postkantoren, bij- en hulpkan toren der posterijen en poststations. De advocaat-generaal bij de Hoge Raad heeft geconcludeerd tot vernieti ging van het arrest van het gerechts hof te Amsterdam, waarbij de Haar lemse inspecteur van politie G. van S. veroordeeld is tot een maand gevange nisstraf. De inspecteur was belast met het onderzoek in de zgn. ..Velser af faire" en werd ervan beschuldigd zij» zwijgplicht betreffende dit onderzoek te hebben geschonden door mededelin gen te doen aan een zijner tipgevers. De advocaat-generaal, die drie van de vyt door de raadsman ingediende cassatie- middelen gegrond achtte, vroeg ver wijzing der zaak naar een aangrenzend Hof. De Hoge Raad zal 20 Maart arrest wijzen. De advocaat-generaal gaf m zijn con clusie ten aanzien van het eerste middel te kennen, dat het bewijs, dat requirant geheimen zou hebben medegedeeld, ai- leen is af te leiden uit de verklaring van de betrokken derde. Dit achtte hij met voldoende voor het bewijs, waartoe het Hof gekomen is zonder nadere motive ring. Het aldus ter inzage geven van een proces-verbaal kan onbehoorlijk wezen- het is z.i. geen strafbaar feit. De in dit cassatiemjddel gestelde grief achtte sp-- jui£t. Ten aanzien van het tweeae cassatie middel heeft het Hof voor de zwijgplicht verwezen naar de ambtseed, door reqU'- rant afgelegd. Naar het oordeel van a® advocaat-generaal kan de omvang va» de verplichtingen ten deze niet al leen uit de eedsformule worden bekend. He* Hof had hier een met redenen omklede beslissing moeten geven. Dit middei achtte spr. derhalve gegrond. Eveneens achtte hij gegrond het mid del. dal schending en/of verkeerde toe passing van art. 272 en 57 W. v. S. stel doordat het Hof heeft aangenomen, dat requirant in het gegeven geval uit hool- de van zijn ambt verplicht was bepaalde zaken te verzwijgen, ofschoon hij va» deze zaken slechts mededeling deed J» het belang van het door hem gevoerde onderzoek. Het hoog militair gerechtshof heef' de voormalige luit.-kolonel P. H. ti» Den Haag veroordeeld tot een voor waardelijke gevangenisstraf van zes maanden met een proeftijd van drie jaa en ontslag uit de militaire dienst zon der ontzetting uit de bevoegdheid bij de gewapende macht te dienen. De a»^ vocaat-fiscaal had een onvoorwaard® lijke gevangenisstraf van drie maande» en ontslag uit de militaire dienst geëis» Deze voormalige hoofdofficier heeft i» 1947-1948 te Garut een sergeant een aantal meubelen laten wegnemen, waar op hij geen aanspraak kon doen geiden- Verder heeft hi.i zonder vergunning ee» pistool voorhanden gehad. De centrale werkplaats te Utrecht za' worden opgeheven. Het personeel wor» overgeplaatst. De gereedschappen eb werktuigen komen ter beschikking va" andere werkplaatsen (Haarlem en T»' burg). Desgewenst kan het persone® ook naar andere diensten overgaan daarvoor eventueel herschoold worde»' Advertentie ontvingen wij een GROTE ZENDING Prima MODELLEN JURKJES BLAZERTJES MANTELTJES PAKJES LODEN JASJES Leeftijd tot 8 jaar Advertentie 's morgens 's avond" gehaald gebr®1 ,cht Grote Houtstraat 103 - Hand»1*1 Telefoon 11485 Advertentie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 2