eric de noorman Tyrfiny - mysterie Mr. Oud: Keuze van nieuwe formateur zeer toe te juichen I ïuói&n. mm en iCppen. Laat heb ik IJ bemind SP OORBUSSEN MOETEN VAN STATION TOT STATION RIJDEN Eervol ontslag uit de militaire dienst VLOOT VAN ROTTERDAMSCHE LLOYD OP OUDE GETALSTERKTE OPBRENGST KINDERPOSTZEGELS EEN TON MEER DAN VORIG JAAR 240.000 schoolkinderen hielpen mee aan de verkoop F I Geen vergadering van V.N. in ons land Ampenan" begint de eerste reis 'n kwaliteitsproduct Nederlandse vliegers in Ierland DINSDAG 20 FEBRUARI 1951 PAGINA 3 VERVOERSCONFLICT IN HET NOORDEN N.S.-diensten plotseling stopgezet, passagiersvervoer gestremd het K°REA-VRIJWILLIGERS v TE ROOSENDAAL Regering acht het niet verantwoord KOLONEL F. VAN DUN Benoeming tot sous-chef van Generale Staf tr Griepepidemie niet ernstig Propaganda voor algemene inenting voorbarig WET OP MATERIËLE OORLOGSSCHADE Motie van Stichtingen voor Oorlogsgetroffenen VVD in de hoofdstad bijeen „Een man met sterk realiteitsbesef" Brief van MacCarthy in de Haagse raad Geen audiëntie Rijkspostspaarbank Gekwelde sterren Wanordelijk voorstel van orde door ETHEL MANNIN Geen platvloerse materialisten Dagje vrij" wordt vrij oude-dagje Wie schaakt in het donker vergist zich in de stukken ket stoffelijk overschot van mgr. P. A. W. Hopmans, bisschop van Breda, opge- °&ard in het Gasthuis der Eerw. Zusters aan de Haag dijk, waar monseigneur zijn laatste levensjaren doorbracht. In zake het conflict dat gerezen was nissen de busondernemingen in "net Woorden, de D.A.M. en de Marnedienst, c°ntra de Nederlandse Spoorwegen, naar Aanleiding van het onderhouden van busverbindingen door de Spoorwegen op lijnen GroningenRodeschool en GroningenUithuizen, in verband met b® kolenschaarste, heeft de president t'an de Groninger rechtbank, Jhr. mr. W. W. Feith gistermiddag uitspraak ge daan. De busondernemingen hadden in een kort geding geëist primair stopzetting Van de N.S.-busverbindingen, omdat in een oneerlijke concurrentie ernstig af breuk gedaan werd aan hun belangen, subsidiair het naleven van de dienstre geling in de juiste zin van het woord. 'I® president nam In overweging de ofzang op de N.S. inzake het snelle na- Oorlogsc herstel, welke lofzang hij gaar- onderstreepte. Het beroep van ge daagde de Ned. Spoorwegen op dvermacht (plotselinge kolenschaarste) J^®rfl evenwel niet aanvaardbaar geacht. °k ontkende de president van de Gro- d'hgcr rechtbank, dat de rechter in deze 'nbevoegd zou zijn. De rechter is zeer .eker bevoegd om te oordelen of de na- «ving van een vergunning juist is. Het de taak van de rechter om de parti- hlleren beschermen wanneer de bur- jr'ijke rechten worden aangetast, door de wijze van uitvoering van een vcr- *dnning. De primaire vordering van eisers staking van de spoorbusdiensten dient evenwel ontzegd te worden. Evenwel hebben de N.S. in deze in strijd met de vergunning gehandeld, tvaardoor de autobusondernemingen G.A.M. en "Marnedienst schade werd Aangedaan. De subsidiaire vordering "Werd dan ook toegewezen. De Nederlandse Spoorwegen werd ■pfhalve opgelegd, zich te houden aan dienstregeling. De bussen moeten de Qutes rijden langs de stations, of althans 2 de onmiddellijke nabijheid van de ations. Het onderhouden van z.g. snel- ®nsten regelrechte verbindingen - n de beide eindpunten via de kortst K^olijke route is onrechtmatig. Ook opnemen of uitlaten van passagiers Op andere plaatsen dan de haltes is niet °orloofd in het algemeen. Met nadruk 81e de de president hieraan het „in het gemeen" toe, omdat de dienstregeling g et altijd nauwkeurig is op te volgen, d kunnen zich wegversperringen en ^Sclijke voordoen of verkeersomleg- ,j Gp de naleving hiervan werd een - Angsom gelegd van 2.000 voor iedere vertreding. k®nkeie uren na de uitspraak van dit Su'l' geding hebben de Nederlandsche tn?''rwe£en plotseling besloten in de ba? een Roodeschool en Delfzijl geen meer te laten rijden. H laatste bus, die nog van het Hoofd- '°n vertrok was de bus van 14.22, W Roodeschool, welke bus evenwel u het - - - - - -- De Noorderstation reeds „strandde' bi», de chauffeur de opdracht kreeg verder te rijden. oP(1® chauffeurs van de bussen kregen a°ht direct terug te keren naar de Vpr Aan het Noorderstation stonden rppj^hillende bussen voor vertrek ge- V'uld' Alle bussen waren behoorlijk gc- n,ct reizigers. De passagiers kre- *h®t ^hdracht uit te stappen, in verband öe opheffing van de diensten. moesten maar zien. dat ze met de Am en de Marnedienstbussen op de f»arcj Van bestemming kwamen. Üiter- Redunverw®kte deze maatregel onder de heid de reizigei"s grote ontevreden- De i-i 1 k'as Gado-directie hierover gehoord, dVan mening, dat het onmogelijk öer 'jBe2e diensten te onderhouden, zon- hgen j^hDlct te komen met de bepa- Sor j>' °le de President van de Gronin- chtbank heeft uitgevaardigd bij Eii 5e-i K225 Korea-vrijwilligers die in rt°°8«iida ch' van Nassaukazerne te p,Ul"ehdoaal worden verwacht om er ge- andotrWeken een intensieve com- "aan aming te ondergaan, zijn van- ag [lv®erd neorste 29 manschappen gear r,groeDeTe- overig® vrijwilligers volgen h e vrin? de 1°°P van de week. «LaaS onlo gers worden allen te Den kitrnh- ePen. w-aar zij hun kleding stmë ontvangen. het kort geding. De diensten leveren dan zoveel bezwaren op en moeilijkhe den, dat men zich genoodzaakt zag de verbindingen op te heffen. De President heeft echter het rijden van de spoorbussen geenszins verboden. Alleen zijn de N. S. enkele bepalingen opgelegd, n.l. het rijden van station tot station in het algemeen met extra accentuering van het „in het algemeen" omdat afwijkingen hiervan door ver keerssituaties noodzakelijk kunnen zijn het niet opnemen of uitlaten van pas sagiers onderweg buiten de haltes en het onderhouden van sneldiensten. De belangen van de Noordelijke rei zigers zijn in ieder geval wel erg in het gedrang gekomen door deze maatregel. Zoals bericht is, hebben de Verenig de Naties haar beslissing over de vraag of de volgende algemene vergadering der Verenigde Naties in de Verenigde Staten dan wel in Europa gehouden zal worden uitgesteld tot 10 Maart a.s. De vraag of er voor Nederland aanleiding is stappen te ondernemen opdat deze algemene vergadering zo mogelijk in ons land zal worden gehouden, indien in Lake Success de keuze op Europa mocht vallen, heeft een onderwerp van bespreking in de ministerraad uitge maakt. nadat het gemeentebestuur van Den Haag deze kwestie naar voren had gebracht. Wij vernemen, dat de ministerraad besloten heeft dat Nederland deze stap pen niet zal ondernemen. Naar de me ning van de ministerraad zou in de tweede helft van dit jaar onvoldoende accommodatie kunnen worden aangebo den voor een groot gezelschap als de algemene vergadering der Verenigde Naties is, terwül, indien dit niettemin zou worden geprobeerd, aanzienlijke kosten niet te vermijden zouden zijn. Aan de burgemeester van Den Haag is daarom medegedeeld, dat het aan trekken van de algemene vergadering der V.N. onder de huidige omstandig heden niet verantwoord kan worden geacht. Daarbij is de waardering van de ministerraad uitgesproken voor de acti viteit, welke het Haagsp gemeentebe stuur in deze zaak betracht heeft. Bij K.B. zijn met ingang van 1 Janu ari i951 eervol ontslagen- uit de militaire dienst op het daartoe door hen gedaan verzoek: aan kolonel J. van Rhijn en majoor B. F. C. de Hosson, beiden van l%t wapen der infanterie, majoor D. T. Hendriks, van het wapen der infanterie, generaal-majoor L. Ézerman, van het wapen der artillerie, onder dankbetui ging voor de vele en belangrijke diensten door hem aan den lande be wezen, majoor G. H. Scholten, van het wapen der infanterie en aan luitenant kolonel U. C. C. Noordenbos, van het wapen der infanterie. Naar wjj vernemen zal kolonel F. H. W. C. J. van Dun benoemd worden tot sous-chef van de generale staf als op volger van generaal M. R. H. Cal- meycr. Kolonel Va>:i Dun is militair- attaché van Nederland te Washington. Luit.-koionel A. L. van den Berge is benoemd tot militair attaché te Wash ington. Hij was laatstelijk commandant der landmacht op de Ned. Antillen. 29. Zonder veel moeite vindt de Noorman met zijn ridders het pad, dat naar het huisje leidt waar de Tong der Vergetelheid woont. Heidrun heejt duidelijk uitgelegd waar zij de oude man kunnen vinden. Maar zodra zij de hut in het oog krijgen, bemerken zij, dat er iets gaande is Er ivordt geschreeuwd en op de deur gebonsd; paarden staan klaar en een ruiter houdt de wacht Snel geeft Eric zijn metgezellen een téken om af te stijgen. Behoedzaam komen zij naderbij. Maar hoe omzichtig zij zich ook voortbewegentoch krijgt de ruiter hen in het vizier. Met een kreet waarschuwt hij de anderen, die het huisje binnen gedrongen zijn. In een oogwenk verzamelen de mannen zich en werpen zich op hun paarden. De Noorman stormt naar voren, het zwaard in de hand. Juist als de laatste naar buiten komt om zich snel uit de voeten te maken, grijp Eric hem in de nek. „Weer een overval!" zegt Awain bitter, die ook naderbij is gekomen. Een wenk van de koning doet hem zwijgen. Strak kijkt Eric de gevangene aan. Deze deinst verschrikt terug en krimpt ineen voor die dwingende ogen. „Maar ik ken u toch!" zegt Eric langzaam. „Herkent gij hem niet?" wendt hij zich tot de beide ridders. Weifelend kijken zij naar de ineengedoken gestalte. „Ik heb hem meer gezien," meent Awain„maar „Op Tyrfing!" roept Eric, „in de stallen. De knecht, die zo doof was, dat hij geen gouden keten wilde verdienen! Doof, n\et waar vriend? Maar toch niet stom hoop ik!" Er ligt een dreigende klank in zijn stem. Advertentie w FOR QUALITY (Van onze Rotterdamse redacteur) Tegen het eind van de oorlog heeft de Nederlandse regering te Londen bij de General Electric Co. in Philadelphia een vol-automatische voortstuwingsinstallatie aangekocht, bestaande uit een hoge- en een lage-druk turbine met een gezamen lijk vermogen van 8500 P.K. d.i. de kracht, nodig om een gewicht van 637.500 kg. in één seconde een meter hoog op te heffen. Na de bevrijding werd deze in stallatie overgenomen door de Konink lijke Rotterdamse Lloyd, die er door de Rotterdamse Droogdokmaatsch. a.h.w. een Nederlands schip omheen heeft laten bouwen. Zo is de twintigste aanwinst voor de Lloyd na de oorlog ontstaan, op 9 September j.l. „Ampenan" gedoopt. Bezoekers van Rotterdam-Ahoy! heb ben reeds met dit schip kennis kunnen maken, want bij deze tentoonstelling werd de brug van het toen nog naamloze schip op de Parkkade geëxposeerd. A.s. Donderdag vertrekt dc „Ampenan" voor haar eerste reis naar Indonesië. Wij waren dezer dagen in de gelegenheid het schip te bezichtigen, een prettig vracht passagiersschip, huiselijk ingericht en ac commodatie biedend voor twaalf volwas sen passagiers. De hutten zijn met edel- hout gefineerd en een novum is de op het promenade-dek gelegen salon, in welke men door het ontbreken van tus senliggende dekruimte ook werkelijk „aan zee" zit. De „Ampenan" (geheten naar de ha venplaats van het eiland Lombok) heeft een draagvermogen van 12.200 ton, de bruto-tonnenmaat is bijna 10.000 register- ton; het schip heeft 20 tanks, zes laad ruimen en de in Amerika gegoten schroef, met een diameter van 6Vu m., weegt ongeveer 20.000 kilo. Zo goed als nieuw voor Nederland en zelfs nog maar heel weinig voorkomend op de wereld- vloot is de accommodatie voor de 64 koppen tellende bemanning: deze is bij na geheel ondergebracht in éénpersoons hutten. Op vragen van het Tweede-Kamerlid de heer Mol (K.V.P.) in verband met de berichtgeving inzake het optreden en het bestrijden van Influenza heeft de minis ter van Sociale Zaken geantwoord, dat hjj op grond van deskundige voorlich ting van oordeel is, dat de huidige griepepidemie naar ernst en omvang niet afwijkt van de epidemieën, die om het andere jaar plegen voor te komen. De sterfte is geenszins abnormaal en het aantal ernstige complicaties niet groot. Op grond van de stand der medische wetenschap kan door deskundigen nog geen definitief oordeel gegeven worden over de waarde van inenting ter voor koming van influenza. De voor een alge mene inenting tegen influenza gevoerde dagbladpropaganda moet voortijdig ge acht worden. In de ons omringende landen wordt evenmin op grote schaal inenting tegen influenza toegepast. Met het gereedkomen van dit stoom schip is de Lloyd-vloot weer op haar vooroorlogse getalsterkte; de totale capa citeit is zelfs groter geworden dan voor 1940. De twintig schepen, die na de be vrijding aan de vloot zijn toegevoegd, meten gezamenlijk 235.000 ton en verte genwoordigen een waarde van 200 mil lioen gulden. De „Ampenan" heeft tien millioen gulden gekost, doch zou, als zij nu gebouwd moest worden, reeds op één millioen meer komen. Er is nog een nieuw schip in Duitsland in bestelling, dit zal waarschijnlijk dienen ter vervan ging van de 29 jaar oude „Tosari". (Van onze verslaggeefster) De netto-opbrengst der kinderpostzegels, die in 1950 werden verkocht, zo deelt die „Stichting voor het Kind" ons mede, bedraagt f 800.000. Dat is een ton meer dan in 1949, toen f 700.000 binnen kwam. Dit is verheugend, want voor de hon derden tehuizen, instellingen en ver enigingen van Kinderbescherming in het gehele land, van alle gezindten, die er van profiteren, wordt het leven ook steeds duurder en er komen er steeds bij! Een strop was het, dat ditmaal dc frankering by abonnement niet meer met kinderzegels mocht geschieden, omdat de P.T.T. meent, dat daardoor onregelmatigheden in de hand gewerkt kunnen worden. Vol lof zijn de organisatoren over de deelname, die de schooljeugd aan de verkoop heeft gehad en de stipte wijze, waarop zij unaniem de vrijwillig aan vaarde taak heeft uitgevoerd. Waren het de voorlaatste maal 5600 schoolklassen oftewel 140.000 kinderen die meededen, bij de laatste actie hadden zich 9500 klas sen, met gezamenlijk 240.000 kinderen, ingezet. En als de 'totale opbrengst na venant, berekend volgens een gemid delde per kind, niet nog groter is, dan ligt dat allerminst aan hun ijver, maar aan de economische achteruitgang, die overal te bespeuren is. Juist daarom, omdat tengevolge van de algemene situatie de vrijgevigheid minder groot is, is bij deze algemene landelijke actie de hulp van de school jeugd onmisbaar. Vele druppels maken tenslotte dc emmer vol en de kinderen helpen de druppels loskomen, wanneer zij als kleine, maar nijvere mieren, over het gehele land, ieder in eigen con treien, uitzwermen, om huis aan huis voor een paar dubbeltjes te laten in tekenen. De schoolkinderen van alle richtin gen. die zo enthousiast meewerken voor deze nationale zaak van algemeen so ciaal belang (die ook alle richtingen dient) zijn een onmisbaar onderdeel geworden van de verkoop van de post zegels voor het kind. En wie schooljeugd zegt, zegt tege lijkertijd: het onderwijzend personeel. Want dat kost het handen vol extra werk, dat het echter met liefde op zich neemt. Wat de onverkwikkelijke geschiede nis betreft met het comité van actie, uitgaande van de groothandelaren in prentbriefkaarten, die menen zich door de kinderkaartenverkoop benadeeld te zien, daarmee zijn de onderhandelingen nog steeds gaande. Want de gelden der postzegelop brengst zijn nog niet verrekend of ver deeld, of de volgende verkoop wordt alweer voorbereid. Het moet voortgaan. De Nederlandse Kinderbescherming is verantwoordelijk voor 50.000 kinderen. „Het hoofdbestuur van de landelijke federatie van stichtingen voor oorlogs getroffenen heeft met toenemende te leurstelling en verontwaardiging kennis genomen van de wijze, waarop de uit voering van de wet op de materiële oorlogsschade tot op heden geschiedt", aldus de motie, welke door de landelijke federatie van stichtingen voor oorlogs getroffenen gezonden is naar de bestu ren van alle politieke partijen, naar aan leiding van het besprokene op de alge mene vergadering van deze federatie, welke dezer dagen te Arnhem werd ge houden. Met klem wordt verzocht, die maatregelen te treffen, waardoor waar borgen geschapen worden, dat de wet op loyale wijze zal worden uitgevoerd. (Van onze verslaggever) Op een door de VVD in Amsterdam belegde vergadering heeft mr. P. J. Oud de keuze van mr. M. Steenberghe als kabinetsformateur zeer toegejuicht. Hij achtte het in dit verband van bete kenis dat de heer Steenberghe in de ac tieve politiek van de laatste jaren geen rol heeft gespeeld. „Dat biedt het voor dcel", aldus zei mr. Oud, „dat deze for mateur geen rekening heeft te houden met allerlei gevoeligheden". Hij schetste de heer Steenberghe als een man „met sterk realiteitsbesef", en vergeleek diens herverschijning in het openbare leven met die van minister Cort van der Lin den, die er in 1913 na 12 jaar politieke zwijgzaamheid in slaagde „een uitste kend kabinet te vormen, dat Nederland vele grote diensten heeft bewezen". In tussen sprak mr. Oud de hoop uit dat dc nieuw aangewezen formateur „zal beginnen te zoeken in de richting van een Nationaal Kabinet, waarin vijf ka tholieke, vijf socialistische en vijf minis ters uit de „derde macht" zitting hebben. Aan dit alles liet de heer Oud een uitvoerige beschouwing over de voorge schiedenis van de kabinetscrisis vooraf- AdvcrlenUe gaan, zoals hij dat ook al in zijn Dordt- rechtse rede had gedaan. Hij schetste hoe zijn fractie tot de ontdekking was gekomen dat „deze regering maar in één ding onveranderlijk bleek. n.l. in haar veranderlijkheid" en stelde ver volgens nogmaals nadrukkelijk vast dat er geen sprake is van een conflict tussen hem en mr. Stikker. „Stikker staat even hecht op de grondslag van onze partij als wij", stelde spr. onder instemmend applaus vast; al bleef hij het betreurëfi dat dc minister van Buitenlandse Zaken van Nieuw-Guinea geen portefeuille kwestie had gemaakt. In de Maandagmiddag gehouden ver- gadering van de Haagse gemeenteraad is aan de orde gekomen een brief van 31 Januari j.l. van de heer Sean Mac Carthy, burgemeester van de stad Cork in Ierland, waarbij deze de gemeente raad en de burgemeester verzoekt al het mogelijke te doen om terugtrekking van de militaire vliegers te bevorde ren. B. en W. hadden voorgesteld de brief in handen van de burgemeester le stelien ter afdoening. De heer Geelhoed (CPN) gaf zijn ver wondering hierover té kennen; hij stel de voor sympathie met de motie ken baar te maken. De voorzitter, burge meester mr. Schokking, verklaarde, dat, aangezien het een- kwestie van inter nationale politiek geldt, in overleg het departement van Buitenlandse Za ken besloten was tot het voorstel van B. en W. Naar het oordeel van de heer Geel hoed was het niet nodig het departe ment er in te betrekken. De voorzitter deelde mede, dat er een voorschrift is, behelzende, dat niet direct in interna tionale aangelegenheden behoort te worden gecorrespondeerd. Het voorstel van de heer Geelhoed werd bij zitten en opstaan verworpen, alleen de vier leden der CPN stemden voor. Het voorstel van B. en W. is daarna z.h.s aanvaard met aantekening dat de CPN-fractie geacht wilde wor den te hebben tegengestemd. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal Woensdag 21 Februari a.s. geen audiëntie verlenen. Bij de Rijkspostspaarbank werd in Ja nuari 1951 (Jan. '50) ingelegd f24.531.907 (32.219.085) en terugbetaald f 35.098 826 (25.617.562), een ontsparing van bijna f 10 millioen. Filmster zijn is ook niet altijd zo prettig. Het kan bepaald onprettig zijn als je moet werken onder een regisseur als Nicholas Ray, die van mening is dat je iets zelf moet hebben meegemaakt om het goed te kunnen spelen. Een voorbeeldje van zijn werkwijze is het volgende: Roberth Ryan en enige andere acteurs, die allemaal voor ma rinepiloten speelden in „Fying Leather necks", moesten er in een scène vuil en doodmoe uitzien. Ray zette ze eenvoudig enige minuten voor een windmachine, liet dat ding op volle kracht draaien en zijn slachtoffers stof en zand in het gezicht slingeren. Hun kleren werden hun bijna afgerukt Terwijl de acteurs nog op hun benen stonden te trillen, draaide Ray zijn scène De conservatieve afgevaardigde Ro bert Turton, een advocaat van middel bare leeftijd, nam een dezer dagen in het Engelse Lagerhuis het woord met een modieus blauw fluwelen dames hoedje op zijn hoofd. Onder gesmoord gelach deed hij een voorstel van orde. Daarna zette het con servatieve lid Hugh Molson het hoedje op en voegde een paar opmerkingen aan het voorstel toe. Uit het Engels vertaald door DICK OUWENDIJK 40) De weg liep langs het meer, het was echter niet nodig deze weg te volgen; er baande zich een smal pad over de lager gelegen berghellingen, zich slin gerend door boomgaarden, over weiden, door beukenbossen, langs larlksen en door pijnbossen, langs zomerhutten en hier en daar een midden in het veld staande houten boerenhoeve. Soms steeg het pad een weinig en dan verdween de witte, stoffige weg beneden hen uit het zicht. Soms zagen zij benéden zich een dorpje, met de huizen samengedron gen bij het meer een verzameling van houten huizen, een kerktoren als speel goed, een houten steiger die tot ver in het water liep, met bij de palen hoog opgroeiend riet. Een speelgoed-stoom bootje trok een spoor van wit schuim over het helder blauwe water van het meer. Zij konden de kleine donkere figuurtjes der passagiers onderscheiden, die stonden te wachten terwijl de boot zich naar de pier wendde. Nu en dan hoorden zij het geluid van de bellen van het vee, dat op de zonnige hellingen liep te grazen of zij hoorden op het meer het puffen van de stoomboot. Wolken verzamelden zich rond de toppen van de bergen, dreven uit elkaar en verzamel den zich opnieuw. Heel in de verte, aan de andere zijde van het dal, boven Drin- del, verhief zich majestueus de witte top van de Drindelhorn tegen de blauwe hemel. De bergen aan de andere zijde van het dal leken kolossaal zolang je niet naar de Drindelhorn keek, meende Cathryn; doch dan leken ze slechts hoge heuvels. In de winter, wanneer alles met sneeuw bedekt lag, was er hoegénaamd geen onderscheid, doch nu er alleen maar sneeuw op de toppen lag, schenen zij de Drindelhorn slechts tot schouder hoogte te reiken. Zij had, in gedachte, de vallei reeds zo vaak in haar zomerse gouden en groene tooi gezien, dat zij nu helemaal niet het gevoel nad alsof zij alles voor de eerste maal zag, maar alsof het volkomen klopte met haar herinne ring. Toen eenmaal vast stond, dat zij samen zouden gaan, had Francis aan de Amans- hausers geschreven om te vragen of zij in Juni gedurende drie weken kamers voor hen beschikbaar hadden, want wegens het vacantieseizoen zou het hotel wel druk bezet zijn. Frau Amanshauser had onmiddellijk teruggeschreven, dat. al zou het huis van onder tot boven geheel bezet zijn, er altijd plaats zou zijn voor Mr. Francis en Miss Cathryn. Zij zaten echter niet „vol"; ze hadden alleen maar een rustig, aardig, bejaard echt paar uit Wenen, dat niet aan bergsport deed en wat rondscharrelde op de lager gelegenhellingen. en twee jonge Duit sers, die het huls alleen maar als pled a terre gebruikten en soms dagenlang i de bergen in trokken. Zij was er zeker van, dat het Mr. Francis zou verheugen, dat, ondanks zijn sombere voorgevoelens. Drindel nog niet door zijn landgenoten ontdekt was. Dit bericht verheugde Mr. Francis inderdaad buitengewoon; maar het verheugde hem niet minder te horen, dat het hotel niet overstroomd was door geestdriftige jonge Duitsers en Oosten rijkers, die allemaal hem en Cathryn in letterlijke zin op hun expedities zouden willen meeslepen. Johann, zo had Frau Amanshauser er aan toege voegd, hoopte zijn vacantie zodanig te kunnen regelen, dat hij twee van de drie weken, dat zij wilden blijven, thuis kon zijn. „Dat zou leuk zijn", had Cathryn gezegd toen Francis haar dit vertelde. Daar zij er bij bloosde vond hij, dat zij wel wat erg mat in haar uitdrukking was geweest. Terwijl zij op die zonnige namiddag het smalle pad over de lager gelegen berghellingen afsjouwden, hadden zij er geen idee van of Johann er reeds zou zijn, wanneer zij aankwamen. Het was echter Vrijdag, bedacht Cathryn; zelfs als hij er niet in geslaagd zou zijn zijn vacantie te nemen wanneer zij er wa ren, zou hij er toch met het week-end zijn als hij tenminste genoeg van haar hield. Zij verbeterde onmiddellijk die gedachte. Hij hield van haar; maar niet op die manier. Doch hoe dan ook, op welke manier hij van haar mocht houden, ze zou hem weer zien, zou weer zijn stem horen, de aanraking van zijn handen voelen, aan dezelfde tafel met hem zitten en dezelfde bergpaden met hem beklimmen. Het pad verdween in een pijnbosje en steeg weer, toen het bos dunner begon te worden. Er hing een sterke zure lucht van pas geveld hout en daarin mengde zich de zware zoete geur van de door de zon beschenen pijnbomen. Zij traden uit de onrustige schaduw van het bos en voor hen breidde zich de wijde, zon nige vlakte uit van een grashelling; het gras stond vol bloemen, grote witte ma delieven, in het wild groeiende klokjes en lupinen, en gele leeuwenbekken. Het was reeds hoog genoeg om gemaaid te worden. In het rijpende licht van de namiddag leek het dal een wijde kom, boordevol met goudkleurig licht en de bodem van de kom was van blauw glas. Zij zaten een poos met de rug geleund tegen een aimhut en keken naar het verdampen van de wolken boven de top van de Drindelhorn. De bergen aan de andere zijde van het meer werden som berder van uitzicht naarmate het zon licht zich verder terug trok naar de toppen, zij zagen er koud en donker uit nu de eenzaamheid van de avond over hen begon te dalen. Naar de kant van Drindel baadde het dal nog in de war me gloed van de zon. „Het ziet er verschrikkelijk eenzaam uit nu de zon weg is", zei Cathryn. sta rend naar het bergmassief tegenover hen. „Ik zou bang zijn om daar te ver dwalen, als het donker viel". „Het blijft nog lang licht", zei Francis zorgeloos. „Toch kunnen we beter voort maken". Zij kwamen overeind en gingen weer op pad, Francis voorop; boven hen lie pen de weiden glooiend op tot aan de rand van de kom; de bergen achter hen waren uit het zicht verdwenen; bene den hen daalde de helling, verdeeld in weiden, graslanden en boomgaarden, zacht af naar de onzichtbaar geworden grote weg. Cathryn's opmerking over de eenzaamheid der bergen had iets in Francis gaande gemaakt. De bergen wa ren niet eenzaam; eenzaamheid ontstond in de mens, die, geplaatst tegenover hun oneindigheid, zich plotseling bewust werd van zijn kleinheid; door hun on beweeglijkheid vervulden zij een mens met het besef van zijn onbeduidendheid. Wordt vervolgd) Het hoofddeksel, dat zienderogen min der coquet werd, verhuisde daarna over het gangpad naar de Labour-kant. De öl-jarige John Rankin tooide zich er mee en hield een korte rede. Tenslotte bemachtigde staatssecretaris Hector McNeil, Labour, het hoedje, schreed er mee naar de conservatieve afdeling en gaf het aan de eigienares, Irene Ward, terug. Het zonderlinge vertoon vond plaats vanwege een regel van het huis, die voorschrijft, dat ieder lid, dat een voor stel van orde doet of over een dprgelijk voorstel het woord voert, terwijl er ge stemd wsrrdt, een hoed op moet hebben. Mej. Ward was de enige die een hoed bij zich had. Twee revolverhelden hebben zich bij een overval op een bijkantoor van de Canadian National Bank te Montreal meester gemaakt van 14.000 gulden en een kus van twee vrouwelijke klanten. Als de dieven niet zo veel aandacht voor de dames hadden gehad, zouden ze niet de 30.000 gulden, die als het ware voor het grijpen lagen, aan hun neus voorbij hebben laten gaan. Kurt Neithardt, redacteur van het Oostduitse persbureau A.D.N., is naar West-Berlijn gevlucht, zo deelde het anti-communistische voorlichtingsbureau _n West-Berlijn mede. Dat bureau meldde verder dat ook Neithardts assis tent, Bernard Wilker, de wijk naar West-Berlijn heeft genomen en dat bei den asyl hebben verzocht. Maar het A.D.N. deelde aan United Press mede, dat Neithardt „een dagje vrij" had genomen en de volgende dag werd terugverwacht. Het voorlichtingsbureau berichtte voorts dat ook een journaliste uit de Russische zone, Ellen Senger, toevlucht in West-Berlijn heeft gezocht als poli tiek vluchtelinge. De politie zocht onlangs het land rond San Giuseppe Jato af op zoek naar een jonge Siciliaan, die de dorpsschone had willen ontvoeren, maar per abuis in het donker haar vader meenam. De 28-jarige Onofrio Terranova drong enkele dagen geleden 's avonds de wo ning binnen van de 18-jarige Anna Cipollaro, het knapste meisje van San Giuseppe Jato. Anna zat alleen bij de lamp te bordu ren. Onofrio, die reeds vaak steelse blik ken naar de schone geworpen had, trachtte haar te schaken, maar het meis je stootte de kaars om en vluchtte een slaapkamer binnen, waar zij zich onder het bed verborg. Onofrio en zijn twee makkers grepen in de duisternis ia het bed en droegen Salvatore Cipollaro) die daar lag te sla pen naar buiten in de mening, dat het schone Anna was. 's Anderendaags kwam de heer Ciporallo thuis en deed aangifte bij de politie. „Ze wilden mij niet hebben" zei hij, „het ging om Anna. Maar ik zweer dat ze die nooit zullen krijgen, ik stuur haar terstond naar een zusterschool." i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 3