HEVIGE STORM RAAST OVER DE ATLANTISCHE OCEAAN Schepen voor de Franse kust in moeilijkheden Manas Oly geen romantische roofridder doch een gevaarlijke misdadiger falcon regenkleding .1 PAASPAKKETJES NAAR KOREA TEGEN VOORDELIGER TARIEF üli wm Tot hoofd en hart Nieuw-Guinea en Ambon Offensief met beperkt doel in Korea .Het weer Ambonezen naar ons land vertrokken m NOORS STOOMSCHIP „MARGA" LEK GESLAGEN Oekrains meisje naar Rusland terug Nederlandse schepen verlenen assistentie BELGISCHE MIJNGANG INGESTORT Waarschuwing aan automobilisten op eerste teken van politie te stoppen w riUKKio oefmifcu Oiujf Verzending per luchtpost zonder luchtrecht Effectenkantoor heeft ton tekort Twee slachtoffers van projectiel lim 04 Formateur confereert met ministers Roomboter in pakjes van een ons Overschrijding 38e breedtegraad afhankelijk van doorslaande politieke motieven WOENSDAG 21 FEBRUARI 1951 74e JAARGANG No. 25003 Belgische regering geeft toestemming JAARLIJKS DINER VOOR HET CORPS DIPLOMATIQUE Duizend man op de „Kota Inten Mao naar Moskou? REED OLY ONDER ILPENDAM Schietpartij onder Ilpendam DIENSTMEISJE MISHANDELT TWEE-JARIG MEISJE BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Umuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. Een hevige storm op de Atlantische Oceaan, die snelheden van 130 km. per uur bereikte, heeft gisteravond voor de Franse kust verscheidene schepen geteisterd. Het Noorse stoomschip „Marga" is voor de kust van Bretagne lek geslagen. Het Nederlandse stoomschip „Winterswijk" bevindt zich onder de talrijke schepen, die de „Marga" te nulp zyn gesneld. De „Winterswijk" kon acht Noorse zeelieden aan boord nemen, het Noorse stoomschip „Lionel" pikte één drenkeling op, maar moest verdere reddingspogingen opgeven, daar het zelf water begon te blaken. De Franse sleepboot „Abeille 25" slaagde erin de „Marga" op sleeptouw te nemen en vijf schipbreukelingen te redden. MNIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIHIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII De Belgische regering heeft besloten Miestemming te geven Nina Davidovna, het 13-jarige Oekrainse meisje, naar •Ie Sovjet-Unie terug te zenden. Het ■.ontheemde" meisje werd door de f ooms-katholieke organisatie „Caritas" 'n November naar België gebracht. De organisatie verklaarde later, dat het meisje ontvoerd werd. Het bevond zich toen op de Sovjet-ambassade. „Nina" is afkomstig uit een vluchtelingenkamp in Duitsland. De Sovjet-persattaché heeft op een Persconferentie echter een andere lezing van het geval gegeven. Voorbijgangers Zouden het meisje, dat in werkelijkheid Zwerevna" zou heten, huilend op straat hebben aangetroffen. Men had haar 'oen „zoals dat hoorde" naar de Sovjet- ambassade gebracht. Terwijl zij met haar Belgische pleegmoeder aan het hinkelen was, zou zij opzettelijk zijn gaan dwalen, omdat zij zich „ongeluk kig" voelde. In December zond de Russische am bassade twee nota's aan het Belgische ministerie van Buitenlandse Zaken met het verzoek om een visum voor Nina die dagelijks aanvallen van vallende ziekte heeft, en in verband met haar ernstige ongesteldheid onverwijld per vliegtuig naar huis moet worden ver voerd". Het Noorse schip „Lionel" heeft zelf nog geen assistentie nodig, maar naast de „Marga" heeft het Griekse stoom schip „Paralos", dat zich ten Noorden van Kaap Finisterre in moeilijkheden bevindt, ook om onmiddellijke hulp verzocht. Het Britse stoomschip „Clan" heeft het Griekse schip, waarvan de stuurketting is gebroken, reeds bereikt en tracht assistentie te verlenen. Het Noorse schip „Acadia" seinde kort voor middernacht, dat het door de zware storm eveneens averij heeft opgelopen en daardoor de andere schepen geen hulp kan verlenen. De vliegende storm heeft in totaal dus vier schepen in moeilijkheden gebracht. Naast enkele andere schepen hebben de Nederlandse sleepboot „Tyne" en het Nederlandse weerschip „Cumulus" zich vanmorgen naar het wrak van de „Marga" begeven. De „Winterswijk" heeft echter van de plaats van de ramp geseind, dat de zware zee het onmoge lijk maakt om de zich nog aan boord van de „Marga" bevindende zeelieden hulp te bieden. Een poging om door middel van een reddingslijn contact met de „Marga" te verkrijgen is mislukt. Dinsdagavond hebben H. M. de Ko ningin en Z. K. H. Prins Bernhard op bet paleis aan de Dam te Amsterdam "et jaarlijks diner voor de leden van het corps diplomatique gegeven. In vër- hand met de regen waren er slechts en kele toeschouwers, die een geestdriftig hoera-geroep lieten horen, toen de auto Van de Landsvrouwe, kort voor zeven Jjur, tot vlak voor het bordes reed. Even keerde H.M. zich nog om en trad toen vlug het paleis binnen. Prins Bernhard Ji'as reeds eerder op het paleis aange komen. Als eersten arriveerden de heer en mevrouw Stikker. Van de gasten was ï«aar weinig te zien. Een lakei opende ijlings het portier, terwijl een tweede een grote parapluie boven de hoofden der snel het paleis betredende diploma len en hun echtgenoten hield. Tegen acht uur. toen het ophield te regenen, ivaren ook de laatste gasten gearriveerd. Noch bij de aankomst van H. M. noch bij die der diplomaten werden militaire eerbewijzen gebracht. Slechts twee sol daten van het garderegiment Prinses Irene stonden met het geweer aan de Voet voor het paleis en zochten af en toe beschutting voor het neergutsende hemelwater in hun wachthuisjes. Ten gevolge van een instorting van 'n mijngang in België. by Fontaine- Evêque, zijn gisteren vyf mijnwerkers bhna achthonderd meter onder de grond "hi het leven gekomen. Reddingsploegen daalden onmiddellijk na het ongeval in de schacht af, doch slechts de stoffelijke "verschotten van drie Italiaanse mijn werkers konden geborgen worden. Twee Delgen bevinden zich nog in de gang, •"aar de omvang der neergestorte steen massa's maakt redding onmogelijk. Men "eeft trouwens niet de minste hoop Jhcer, dat zy nog in leven zouden zijn. 'u totaal bevonden zich vijf en veertig mijnwerkers in de omgeving van de •hijngang, toen de instorting plaats Vond. Advertentie iKSSï Verwachting tot Donderdagavond: Matige tot krachtige wind tussen Zuid-West en West. Wisselende be wolking met enkele buien, sommige vergezeld van hagel of natte sneeuw. Tijdens opklaringen in de nanacht hier en daar lichte nachtvorst, ove rigens weinig verandering in tempe ratuur. Zon: 7.43—18.05; Maan: 19.01—8.03. Het troepentransportschip „Kota In- ten" is Dinsdagmiddag met ongeveer duizend Ambonezen uit Surabaja naar Nederland vertrokken. De Nederlandse commissaris te Surabaja, de heer Van der Zwaai, en de Nederlandse rayon commandant, overste Keuning, hadden voordien tijdens een bijeenkomst op het promenadedek een toast uitgebracht op een goede reis voor schip en passagiers. De commanderende troepencommandant, overste Detigem, die speciaal voor deze reis uit Nederland was gekomen, werd een bloemstuk aangeboden van de com- missie-Ambon in Oost-Java, die zich bezighoudt met het inzamelen van gel den en goederen voor de bevolking van de Zuid-Molukken Op een begeleidend kaartje werd alle Ambonezen aan boord Gods zegen voor de toekomst toegewenst. Dinsdagmiddag is voorts begonnen met de inscheping op de „Atlantis". Op dit schip zal een aantal Ambonese vrouwen naar Nederland reizen. De nieuwe kabinets formateur, mr. M. P. L. Steenberghe, die zijn intrek genomen heeft in het ministe rie van Economische Zaken, waar hem een werkkamer ter beschikking is ge steld, is zijn bespre kingen om te ko men tot een kabinet op brede basis be gonnen met het consulteren van de fractieleider van de Tweede Kamer. Daarbij zal hem iadelijk wel geble ken zijn, dat zijn opdracht geen sine cure is. De zoge naamde derde macht mag hem zeer welwillend zijn tegemoet ge treden, de socialis ten zijn bijzonder argwanend en slaan zijn optreden nauw lettend gade. Hiernaast ziet men de nieuwe for mateur aan zijn bureau. Heeft hij hier prof. Romme aan de telefoon, die hem belangstellend vraagt naar de gang van zaken? Of wordt hij juist op gebeld door mr. Burger, die hem bezweert loch niets te veranderen aan het door zijn voor gangers-formateurs beringsprogram? Drees en Van Schaik met zoveel zorg opgestelde verso- Erg opgewekt kijkt de nieuwe formateur, naar onze mening, echter in ieder geval niet. En dat kunnen wij begrijpen. BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 De aankomst van een Chinese com- j^hnistische handelsdelegatie in Moskou bpeft aanleiding gegeven tot gissingen, at ook Mao Tse Toeng op weg is naar Russische hoofdstad. In welingelichte 'Plomatieke kringen herinnert men er- j a". dat aan Mao's bezoek aan Moskou December 1949 de aankomst van een "'hese handelsdelegatie voorafging. bsT' Vens wor'dt eraan herinnerd, dat si angrijke functies van Mao in Peking Öo cn'2e tijd worden waargenomen rr)or anderen. In sommige kringen acht dp6» ^e.t mogelijk, dat Mao reeds nu in *hoTssische hoofdstad verblijft. Tijdens Chi zoek in December 1949 kwam het Seh^^'Nussische verdrag van vrien- U?P en wederzijdse bijstand tot stand. °btv ^oskou z'jn ondertussen berichten Scheangen, dat de Chinese communisti- Vj.r eIe6atie, onder leiding van Yao van V"1' de plaatsvervangende minister buidel' de zeer belangrijke econo- besprekingen zal voeren. Dinsdagavond werd in het Koninklijk Paleis te Amsterdam het jaarlijkse diner voor het Corps Diplomatique gegeven, waaraan ook H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard aanzaten Minister D. XJ. Stikker arriveert aan hel Koninklijk Paleis. „De sensationele berichten over Manus Oly, die de laatste dagen de ronde doen, dient men met enige reserve te lezen", aldus de waarschuwende woorden van de Rijkspolitic te Amsterdam, die wij hedenmorgen aangaande deze affaire verzochten ons enige inlichtingen te verschaffen. „Door publicaties, geschreven in sen satie-stijl, dreigt een deel van de dag bladpers de figuur van Manus Oly in het licht van de avonturen-romantiek te zet ten, hierdoor bewerkstelligend, dat een bepaalde categorie van het lezend pu bliek zich op de een of andere wijze ver heugt over het feit, dat het de politie tot nu toe niet is gelukt de misdadiger te grijpen. Op zichzelf is dit natuurlijk niet zo ernstig, doch wanneer hieruit een mentaliteit zou groeien van met-gekruis- te-armen-afwachten, wordt het ver velender. Het publiek moet er n.l. van doordrongen zijn, dat met Oly een mis dadiger op pad is, die niets ontziet, die zich om de waarde van een mensen leven absoluut niet bekommert. Soestdijk, Landsmeer en Ilpendam zijn intussen de plaatsen geworden waar Oly dit laatste op allerduidelijkste wijze heeft gedemonstreerd. Daar is echter ook gebleken, dat sommige burgers zich wel degelijk bewust zijn van de gevaren, welke de verschijning van Oly met zich meebrengt. Doch iedereen dient er van doordrongen te zijn, dat men zijn ogen goed de kost moet geven om mede te werken aan de snelle arrestatie van Oly. Over het gebeurde bij Ilpendam het volgende. De politie vraagt zich af, of het wel Manus Oly is geweest, die daar bezig is geweest. In de nacht van Maan dag op Dinsdag postten manschappen van de Rijkspolitie onder Ilpendam op de weg langs het Noord-Hollands kanaal, een weg, die naar Purmerend voert. Bij de nadering van een auto zwaai den de mannen met een rode lamp ten teken, dat de wagen moest stoppen. De chauffeur deed dit echter niet, maar gaf vol gas en reed met grote snelheid een smalle zijweg naar de Purmer in. De schoten, die hij achterma kreeg moeten, volgens de politiemannen, de wagen hebben geraakt. Dat.de vluchte ling met grote snelheid de smalle zij weg inschoot bewijst, dat degeen, die in de auto zat, ter plaatse goed bekend moet zijn om in het donker zo precies de weg te weten. Het optreden van de autobestuurder doet denken aan Manus, maar' er zijn enige punten, die het twijfelachtig maken of hij het geweest is. Hoe kwam Manus aan een auto? De laatste drie dagen is er in de hoofdstad noch in de omgeving aangifte van diefstal van een wagen ge daan. En dat een der leden van de onderwereld de voortvluchtige inbreker zijn auto zou lenen, is hoogst onwaar schijnlijk. De kans is toch zeer groot, dat Manus bij zijn nachtelijke excursie wordt gegrepen en dan zou de man, die zijn wagen had afgestaan, voor mede plichtigheid worden aangesproken. An derzijds is het vooral momenteel ge vaarlijk om door te rijden als de politie met rood licht zwaait. Men weet, dat dag en nacht langs de wegen en dijken politiemannen uitkij ken naar Oly en bij niet-stoppen direct vuur geven. Een automobilist, al heeft hij geen deugdelijke papieren bij zich of is hij een tikje onder de invloed van sterke drank, zal toch niet graag dit ri sico nemen. Ook de spijkerlat houden de agenten gereed. Rijdt een automobilist door, dan gaat een lichtsein naar de tweede ploeg politiemannen, 100 meter verder, die de lat neerlegt. Onherroepelijk gaan de banden er aan en moet de vluchteling zich overgeven. De vraag om voorziening in het tekort aan postpapier bij de Nederlandse vrij willigers in Koiea, in de vorm van een S.O.S. naar het vaderland gericht, is met spoed beantwoord Ze drong zelfs via de Nederlandse kranten door to< onze landgenoten in Japan, die zich telefonisch met het detachement in verbinding stelden om te informeren hoe het nu met de postpapierschaarste stond: Inmiddels zijn er nieuwe moeilijkheden in het contact met de vrijwilligers aan de dag getreden, maar nu van de andere kant; het verzenden van postpakketten blijkt natuurlijk schrikbarend duur te zyn; men is daarbij wel aangewezen op luchtvervoer, omdat de zeepost zo Jang onderweg blijft. Manus, die uit Waterland komt, kent daar elk weggetje. Daar heeft hij ook bekenden, evenals bij de hoofdstedelijke onderwereld, die hem aan de greep der wet trachten te onttrekken. Onvermin derd duurt de jacht voort. Rijkspolitie en Centrale Recherche uit de hoofdstad hebben geen rust. Het net om Manus wordt steeds dichter toegehaald. Het Hilversumse Effectenkantoor M. F. H. aan de Oude Enghweg is dezer dagen tengevolge van betalingsmoeilijk heden gesloten. Naar verluidt zou het tekort ongeveer één ton bedragen. De beleggers is voorgesteld tot een accoord te komen voo' welk doel zij hedenmid dag bijeen zijn geroepen. Het' is thans reeds vrijwel zeker dat zij genoegen zullen moeten nemen met een uitkering welke zeker onder 50 pet. zal liggen. De gedupeerden, ongeveer 60 in getal, meest renteniers en kleine beleggers in Hilversu men omgeving, hebben een mr. in de rechten als rechtskundig adviseur en een accountantskantoor als financieel adviseur aangezocht. Door de accountants is dezer dagen reeds een onderzoek ingesteld, toen bleek dat de moeilijkheden onoverkomenlijk waren. Na het onderzoek is het kantoor onmiddellijk gesloten. Het Hilversums Effectenkantoor heeft immer te goeder naam en faam bekend gestaan. De moeilijkheden zijn een ge volg van een reeks tegenslagen en onge lukkige tranacties. Naar verwacht wordt zullen de gedupeerden voorlopig met een beduidend verlies genoegen moeten ne men. Er is echter een goede verwachting dat later nog enige uitkeringen zullen volgen. Het kantoor bestaat reeds sedert 1 Augustus 1929. In de Vredepeel nabij Venray, waar de Rijksopruimingsdienst geregeld het uit Noord-Limburg verzamelde oorlogs tuig vernietigt, zijn de zwaar verminkte lijken gevonden van de 41-jarige mevr. Veesten en de 49-jarige G. Relouw. Zij zijn gehuwd en laten ieder een gezin met vier kinderen achter. Zij zijn naar alle waarschijnlijkheid het slachtoffer geworden van een projectiel, dat zich daar sinds de oorlog in de bodem be vond. De zwaar verminkte lijken zijn naar het St. Eiizabeth-ziekenhuis te Venray overgebracht. Naar wij vernemen heeft de P.T.T. nu een maatregel getroffen, waardoor al thans tegen Pasen dit inconveniënt on dervangen wordt: tot 3 Maart a.s. is de gelegenheid opengesteld aan opvarenden van de „Evertsen" en manschappen van het Nederlands detachement niet-aange- tekende pakjes te verzenden tot een ma ximum gewicht van 500 gram per lucht post, maar tegen betaling van niet meer dan het normale internationale tarief, dus zonder luchtrecht. Het ligt in de be doeling deze regeling bij volgende gele genheden opnieuw van kracht te doen worden. Wat de verdere steun nog meer be doeld in morele, dan in materiële zin aan de vrijwilligers betreft, wordt ons door terzake deskundigen medegedeeld, dat men niet te gauw een vergelijking mag trekken met het werk. dat voor de jongens in Indonesië verricht moest wor den door Katholiek Thuisfront, NIWIN en soortgelijke organisaties. Verveling behoeft er, volgens de in lichtingen tot op heden, bij de vrijwil ligers in Korea niet bepaald gedood te worden; het uitzenden van artisten zou nog niet goed mogelijk zijn; voor het volgen van cursussen ontbreekt bii de militairen zeker de tijd en het telkens wisselende front maakt voorzieningen van een enigszins permanent karakter nauwelijks realiseerbaar. Hetgeen er tot dusverre geschied is, kan aldus worden samengevat: bij het vertrek van de vrijwilligers zorgde de R.A.O. in samenwerking met de NIWIN- in-liquidatie, dat er spelen en sportmate- riaal mee gingen. De „Band Nederland- Indonesië" heeft gezorgd voor een sound- mirror. welke goede diensten bewijst voor het overbrengen van reportages naar Nederland en groeten, die op de bandjes retour gaan. Wekelijks wordt een uitzending van de Wereldomroep verzorgd; voor reke ning van het Rijk lopen abonnementen ten gerieve van de vrijwilligers op een aantal kranten, die per luchtpost wor den verzonden. Mevr. Den Ouden heeft een damescomité gevormd, dat de foto's uit Korea, welke hier aankomen, gratis onder de familieleden distri bueert. Het Rode Kruis heeft, hoewel het strikt genomen niet tot zijn taak be hoort. bijna 200 pakjes met o.a. siga retten. kaas, worstjes en zoetigheid, verzonden voor de zieken en gewon den; de NIWIN stelde 1000 dollar voor de vrijwilligers ter beschikking van de Nederlandse Missie in Tokio. Wat er nu practisch gedaan kan wor den. loopt vrijwel geheel over een co mité van in Japan gevestigde landgeno ten, die een grote activiteit ontwikke len o.l. v. de echtgenote van het hoofd der Nederlandse Missie in Tokio. Men zit daar dichter bij het oorlogsterrein en kan beter beoordelen wat wel en niet mogelijk en wenselijk is. In de maak zijn thans te Den Haag maatregelen voor het toekennen van een bonus aan de vrijwilligers; zoals bekend bestaat de financiële vergoeding uit een jaarwedde, gevormd door de salarisregeling van het beroepsperso- neel vermeerderd met 35 pet. voor on- gehuwden en met 70 pet. voor gehuw den. Resumerend kan men, voor zover het zich thans constateren laat, zeggen, dat er, gezien de verschillende moeilijk heden, gedaan wordt, wat mogelijk is. Op een ten binnenste buiten gekeerde enveloppe, dichtgeplakt met leukoplast, belandde deze noodkreet bij het Rode Kruis. Inmiddels is dit S.O.S.-sein uit Korea met een flinke zending lucht postpapier beantwoord. In opstand komen is gemakke lijker dan aanvaarden en berusten Hedenmiddag om vijf uur zou op verzoek van de kabinetsformateur een bijeenkomst worden gehouden op het kabinet van de minister-president tus sen de formateur en de ministers Drees, Lieftinck, Manshoit en Van den Brink. De bedoeling hiervan is om de forma- tenr inlichtingen te verschaffen over de financiële en economische problemen van het ogenblik, aldus vernemen wij van bevoegde zijde. Naar wij vernemen is de verplichting om roomboter niet in kleinere hoeveel heden dan een half pond te verkopen formeel opgeheven, zodat het voor de zuivelfabrikanten thans geoorloofd is, pakjes boter van honderd gram in de handel te brengen In het buitenland bestaat de verkoop van deze kleinere hoeveelheid boter reeds langer. Ook in ons land waren er voor de oorlog enige zuivelfabrikanten, die pakjes boter van een ons verkoch ten. De verwachting is, dat men van deze wijze van verpakking wel gebruik zal maken. Vooral voor kamerbewoners biedt zij grote voordelen. Zaterdagmiddag j.I. is het twee-jarig dochtertje van de familie D. te Bergen op Zoom plotseling overleden. Het di rect door de recherche ingesteld onder zoek heeft uitgewezen, dat het 16-jarig dienstmeisje, Van M., het kind bij af wezigheid van de moeder, doordat het wat lastig was, ernstig heeft mishandeld, o.m. door het te krabben en met een handveger tegen het onderlichaam te slaan. Daarna had zij het kind weer in haar bedje gelegd. Toen de moeder kort na haar thuis komst door het dienstmeisje bij het kindje werd geroepen, was het reeds stervende. Een terstond ontboden ge neesheer liet het kindje naar het zie kenhuis brengen, doch bij aankomst al daar was het reeds overleden. Het dienstmeisje, dat aanvankelijk met de grootste stelligheid iedere mishandeling ontkende, heeft op het politiebureau een volledige bekentenis afgelegd. Zij is ter beschikking van de Officier van Jus titie te Breda gesteld. TT\ ij zijn terugkeer uit New York heeft de heer Hazelhojf Roelfze- ma, die het indertijd heeft be staan per vliegtuig vanuit Manilla over te steken naar Ambon, als zijn mening uitgesproken, dat grote gebie den zich bij de Republiek der Zuid- Molukken zouden aansluiten, wanneer deze laatste eenmaal iot stand zou zijn gekomen. Hij heeft vervolgens be weerd, dat het hele gebied van Cele bes tot Hollandia dus ook Nieuw- Guinea voor zulk een aansluiting zou voelen. Van ter zake zeer goed ingelichte zijde vernamen wij echter, dat de Papoea-bevolking daartegen zeker ge kant zou zijnomdat zij, getuige een destijds tot het Ned. bestuur gericht verzoek om alle Ambonezen van Nieuw-Guinea te verwijderen, weinig sympathie voor de Ambonezen zou voelen. Uit dezelfde bron vernemen wij, dat de Papoea's zullen blijven opteren voor een Nederlands bestuur en dit verre zullen verkiezen boven enige suprematie waar het op neer zou moeten komen van Ambonese zijde. Het schijnt, dat trouwens slechts een zekere groep uit de Ambonese woord voerders van het ogenblik zich in spant om de mening te doen postvat ten, dat de Papoea's het liefst door de Ambonezen zouden worden opgevoed, en daar metterdaad voor zover moge lijk naar streeft. Onze zegsman, die de vientaliteit van Papoea en Ambonees gelijkelijk kent uit jarenlange ervaring, vreest de grootste ongelukken, ook met betrek king tot het zelfbeschikkingsrecht der Papoea's wanneer Nieuw-Guinea ooit onder Ambonees bestuur zou ge raken. Hij is er met name bang voor, dat de mentaliteit van een groep zich op de voorgrond stellende Ambonezen ertoe zou leiden, dat Nieuw-Guinea in een ondergeschiktheid zou geraken, welke weinig heilzaam zou zijn voor deszelfs bevolking. Vervolgens ziet hij reeds voor het ogenblik het gevaar, dat zekere destructieve krachten gaar ne de gelegenheid zullen aangrijpen om verwarring te stichten in de gele deren van goedwillende Ambonezen en Nederlanders. Dezelfde autoriteit besloot met te zeggen, dat de Papoea-bevolking -ich slechts gelukkig zal gevoelen onder Nederlands bestuur, omdat dit ook het enige is, dat in staat is de vereiste lei ding en opvoeding aan de Papoea's te geven. In Zandvoort zet men alles op alles om het plaatsje weer te maken wat het voor de oorlog was: een dorado voor vacantiegangers. Er wordt thans druk gewerkt om de zgn rotonde vóór de aanvang van het seizoen gereed te hebben. In deze rotonde wordt de politiepost voor de stranddienst gevestigd; bij dit politiebureau zal ook een „kinderdepot" behoren, waar verdwaalde en zoek geraakte kinderen kunnen wachten op de ouders. In de benedenverdieping zullen toiletten komen. Een overzicht van de werkzaamheden aan de bouw van de rotonde, met op de achtergrond de nieuwe watertoren. De verbonden strijdkrachten in Korea zyn vandaag en gisteren weer een aantal kilometers opgerukt en daar het al of niet opnieuw oversteken van de 38ste breedtegraad nog steeds wordt overwogen, en nog slechts een kleine lap grond hen scheidt van de vroegere grens tussen Noord en Zuid, zyn de oorlogscorres pondenten weer genoodzaakt te spreken van een offensief met beperkte doelen. Geflankeerd door tanks en artillerie en intensief gesteund door de luchtmacht, zyn de UNO-troepen weer in staat hun opmars naar believen voort te zetten, terwyl de Noord-Koreanen en de Chinezen in snel tempo langs een nauwe cor ridor terugtrekken. Generaal MacArthur heeft de hond genoten van Amerika de verzekering gegeven, dat hij zijn troepen op Korea niet over de 38ste breedtegraad zal zen den als hieraan overtuigende politieke bezwaren zyn verbonden. Tijdens zijn bezoek aan het front bij Wonju merkte MacArthur op, dat president Truman hem machtiging had verleend in de kwestie van het overschrijden van de 38ste breedtegraad zelf een beslissing te nemen. „Ik wens het echter volkomen duidelijk te maken," zei hy, „dat, indien en wanneer deze kwestie actueel wordt, ik niet willekeurig van deze machtiging gebruik zal maken als doorslaande po litieke redenen, die tegen een over schrijding pleiten, naar voren worden gebracht en als er een redelijke moge lijkheid bestaat, dat er een limiet wordt gesteld." MacArthur heeft met. zijn verklaring opheldering willen brengen in de recen te golf van internationale besprekingen over de breedtegraad en deze wellicht tot bedaren willen brengen. Men wijst er op, dat de generaal zijrv verklaring niet bedoelde als een bede om vrede. De Engelse minister van Oorlog, Stra- chey, heeft in het Lagerhuis verklaard, dat hij weinig hoop heeft,dat men in Korea tot uitwisseling van krijgsgevan genen zou komen. Hij voegde hieraan toe, dat het de Engelse regering tot nu toe zelfs niet was gelukt van de Noord- Koreanen inlichtingen te verkrijgen over de huidige toestand der Engelse krijgs gevangenen. De Britse minister van Defensie, Shin- well, heeft in het Lagerhuis verklaard, dat de Britse verliezen in Korea 145 doden, 442 gewonden, 244 vermisten en 61 gevangenen bedragen. De Ameri kaanse verliezen: 48.035, waaronder 8.154 doden, noemde Shinwell ernstig. Amerikaanse negertroepen veroverden Chuchonni, een belangrijk communis tisch bolwerk 18 km. ten Noorden van Chechon. Op het West-centr£le front hebben sterke verkenningstroepen een punt 8 km. ten Noorden van Tsjipjong bereikt, voordat zij op Chinese tegen stand stuitten, die een terugtocht naar de 38ste breedtegraad dekte. Aan het Westelijk front trokken Amerikaanse, Engelse en Turkse troepen een rechte lijn, zo dicht mogelijk langs de rivier de Han, die dwars door Korea van het centrale front over Seoul naar de Gele Zee loopt. Turkse troepen bezetten het schiereiland Kimpo, ten Noordwesten van Seoul, zonder op tegenstand te stui ten. Ten Oosten van Seoul staken patrouil les van het achtste leger de bevroren Han over. Patrouilles werden Noord waarts gezonden, maar keerden weer via de rivier terug, na kleine gevechten met de vijand, waarbij uitsluitend lichte en automatische wapens gebruikt werden. Seoul ligt ten Zuiden van de breed tegraad, maar de geallieerde strijd krachten, die een 60-tal km. staan van de rivier de Han, welke door Seoul stroomt, tonen geen verlangen om de hoofdstad te veroveren. Waarnemers zeggen, dat in militair opzicht Seoul geen waarde meer heeft.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1