franse trawler kapseist dicht BIJ NEDERLANDSE KUST Binnenvaartuig omgeslagen tijdens het watertanken NOG WEINIG TEKENING IN DE KABINETSFORMATIE KOREA ÉÉN GROTE MODDERPOEL „Canberra" in vier en een half uur over de Oceaan DUITSE DEV1EZENP0S1TIE ZEER ZORGLIJK u 23 zeelieden slachtoffer van overkomende grondzee Twee kinderen aan de dood ontsnapt Speculaties omtrent een mogelijke oplossing ijdel Zware regenval doorweekt wegen en oprukkende troepen Nieuwe beproeving voor de soldaten DUITSLAND SLUIT DE GRENS VOOR ONZE GOUDREINETTEN Tot hoofd en hart L I CLEMENTIS IN PRAAG GEVANGEN? ROEF MET SNIJBRANDERS GEOPEND Aandoenlijk weerzien n99,76 pet. voor Stalin" VIJF ongelukken met dodelijke afloop ^88emblée van V.N. ^toch in Parijs? DRIE ARRESTANTEN ONTSNAPT m Tekort in Hilversum 125.000 gulden Brutale inbraak bij juwelier Het weer Verliespost voor kwekers en handelaren Geliberaliseerde invoerlijsten voor enige dagen buiten werking gesteld Aanzienlijke schade voor onze export J Impasse in Holland 'ee rlUKKIO Devoteifcu oiuj> DONDERDAG 22 FEBRUARI 1951 74e JAARGANG No. 25004 ^Tie en twintig opvarenden van de Franse trawler „Duc de Nor- mandie", die gistermiddag voor de NederlandsBelgische kust (foor een grondzee is gegrepen en gekapseisd, zijn bij deze 'amp omgekomen. Het Amerikaanse motorschip „American Counsellor", dat op weg was naar Antwerpen en de trawler gis termiddag ter hoogte van het lichtschip Westhinder ontdekte, Pikte twee drenkelingen op, die zich urenlang aan de kiel van hun vaartuig hadden weten vast te klampen. Het waren de ge broeders Rigue, van wie een de kapitein van de trawler was. De kapitein is later aan boord van de „American Counsellor" overleden. Uit Huis van Bewaring te Amsterdam Drieling geboren 35 pet. voor crediteuren? FORMATEUR CONFEREERT MET MR. STIKKER Besluit in strijd met gesloten handelsverdrag? De Times over de kabinets crisis in ons land SWEAT-SHIRTS ZAANSTREEK IN BEROERING VOOR NIETS Geen auto met Oly Bij spelen in molen gedood BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Omuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 530 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. Uit Vlissingen zijn een bergingsvaar tuig en de sleepboot „Schelde" uitge varen; uit Ostende vertrok een reddings boot en uit Breskens de reddingsboot „President J. V. Wiersma", maar de ove rige twee en twintig opvarenden van de „Duc de Normandie" zijn nog steeds niet gevonden. De Franse trawler, afkomstig uit Boulogne-sur-Mer, was op weg naar Vlissingen om er te bunkeren en van daaruit ter visvangst te gaan. Van de een en twintig opvarenden van het Noorse stoomschip „Marga" dat, zoals wij gisteren meldden, voor de kust van Bretagne is gezonken, is de eerste machinist bij een reddings poging verdronken. Het Nederlandse weerschip „Cumulus" redde gedurende stormweer met een motorboot zeven leden van de bemanning, onder wie de kapitein. Het Nederlandse stoom schip „Winterswijk" nam acht schip- Officieren van de geallieerde inlich- ''Pgendienst vermoeden, dat de Tsjecho- "owaakse oud-minister van Buitenland- Zaken Vladimir Clementis gevangen Wordt gehouden in de Tsjechische hoofd rad. De mysterieuze verdwijning van Clementis, nu meer dan twee weken beleden, gaf aanvankelijk aanleiding tot Sjruchten. dat hij gevlucht was naar pest-Duitsland, Oostenrijk of Joegosla- *'e. Maar Clementis is nog niet te voor schijn gekomen om een oplossing van mysterie te geven. Vanmorgen omstreeks elf uur is het 103 ton metende binnenvaartuig „Pax" uit Renkum, met een lading oud ijzer onder weg van Den Haag naar Alblas- •erdam, tijdens het watertanken bij de Katendrechtsedam plotseling omgesla gen. De schipper, de 31-jarige A. D. en zijn vrouw zagen nog kans van boord l" komen, maar niet de twee kinderen, een jongetje van acht en een meisje van Wee jaar, die zich in de roef bevonden. De grote bok „Arend" werd gerequl- r®erd en nadat er kettingen onder het vaartuig waren doorgetrokken, kon het *chip, dat geheel met de kiel naar boven lag, boven water worden gebracht. Ledereen was overtuigd, dat de beide k'nderen verdronken zouden zijn, maar de Rotterdamse rivierpolitie op de haar boven gekeerde bodem van het =chip ging luisteren, meende zij nog ?eklop te horen. De „Pax" werd daarop Jbrigs naar de kant van de Rijnhaven «esleept, waar werklieden onmiddellijk creid waren met behulp van snijbran ders de bodem open te splijten. Zelden a' er met zoveel snelheid gewerkt zijn zo voorzichtig, want indien de kin heren nog in leven waren, moest gezorgd ,vorden, dat zij niet in aanraking met et vuur konden komen. Toen het gat feimaal voltooid was en-men niet direct ekenen van leven waarnam, gaven ve en de hoop op. Eén van de werklieden begaf zich onmiddellijk in het binnenste van het Vaartuig en een zucht van verlich ting ging op, gevolgd door een uit bundig „hoera", toen de kinderen, half verwezen, maar nog helder uit hun ogen kijkend, te voorschijn wer den gehaald. Geheel ontdaan, maar schreiend van *eJuk kwam de moeder, die men begrij pelijkerwijze ver van de plaats van het .hgeval had gehouden nu toegelopen en |let was aandoenlijk om te zien hoe zij aar kinderen, zo vuil en vol modder s zij waren, omhelsde. Met een auto ah de GGD is het tweetal direct voor hderzoek ervoerd. naar het Zuiderziekenhuis ^Tladio Moskou zeide vandaag dat pre- ^!"er Stalin en de andere gedelegeerden an de communistische partij Zondag in i<^ Vei'kiezingen voor de Opperste Sov- c.99.76 pet. van de stemmen kregen. *•832.312 parsonen mochten stemmen d van dit recht werd gebruik gemaakt ij1' 64.665.587 personen. «*e£en de communistische candidaten Suit0?6" T55.732 personen. Al deze re- tra] en zijn meegedeeld door de Cen- le Kiescommissie. °ensdag zijn in Brabant niet minder ltt rv«f dodelijke ongelukken gebeurd. Van 'irshout is de 47-jarige voerman bf0 op zijn verjaardag onder een <food ?rywagen terechtgekomen en ge- ti0l1°' Tn Maarheze is de 59-jarige sta- L„ „.eairibte der N.S. te Heeze, M. v. d. öien 'e Per bromfiets van zijn nacht- Vfacht uiswaarts keerde, door een achtia uto gegrepen. In Deurne is de Reiji ge Corry van Someren en in 'am °n<* het driejarig zoontje van de d- Heijden door een vrachtauto f'°0s','k aangereden. En tenslotte is in 1egetl "aal de motorrijder H. uit Wouw ep 0 ®en stilstaande vrachtauto gereden B slag gedood. ''''derj„W °ordvoerder van het Franse mi eteren Van Buitenlandse Zaken heeft e.n£ ha» Verk'aard, dat de Franse rege- derin„r w'eigering de Algemene Ver- ijjar p van de Verenigde Naties dit °**ien arÜs te ontvangen, opnieuw zal Drie arrestanten, die in het Huis van Bewaring III aan de Xevantkade te Am sterdam verbleven, zijn gistermiddag ontsnapt. Eén van hen heeft zich van morgen om kwart voor vijf weer gemeld. De familie S. Chatillon te Midwoud is verblijd met. de geboorte van een drieling. Johan. Dirk en Simon wegen ieder ruim vijf pond. Moeder en kin deren maken het uitstekend. breukelingen aan boord en de Franse sleepboot „Abeille" redde vijf man. Het Noorse schip was geladen met erts van Rivadef, bestemd voor Rotterdam. Het vrachtschip, waarvan een gedeelte nog boven water uitstak, is gistermiddag door de sleepboot Abeille in de haven van Brest gesleept. Het Nederlandse vrachtschip „Hilde- gaard" heeft gisteren eveneens averij opgelopen aan zijn machines en vaart met een snelheid van één knoop naar Brest, aldus meldt A.F.P. De hevige storm, waardoor in de laat ste twee dagen voor de Zuid-West-kust van Europa in totaal zes schepen averij opliepen, trok gistermiddag vergezeld van hagel vanaf de Atlantische kust over Frankrijk en veroorzaakte op verschei dene plaatsen te land eveneens schade. In Parijs ratelde de hagel op de stenen. Een tornado trof de stad Saumur in de Loirevallei, nam daken van huizen mee en ontwortelde bomen en telegraafpalen. Een grote loods viel in Meron op een hoeveelheid landbouwmachines. In St. Nazaire rukte de wind het dak van een tijdelijke school. Niemand werd gewond. In Issoudun liepen de beschadigde wo ningen vol water, aldus meldt U.P. S.K,, (Van onze parlementaire redacteur) Zoals te verwachten was, zit er tot heden weinig tekening in de kabinetsfor matie. Formateur Steenberghe informeert zich in den brede cn verricht nog generlei handeling, waaruit men zijn bedoelingen zou kunnen afleiden. Hy heeft vijf fractieleiders bij zich uitgenodigd, waaruit men kan zien, dat hij in beginsel ieder gelijke kansen geeft om zijn standpunten en meningen uiteen te zetten en te verduidelijken. Hij sluit door dit gebaar geen enkele partij by voorbaat van deelneming uit. Meer kan men uit het enkele feit van deze consultaties niet afleiden. De werkzaamheden voor de verbreding van het Noordzeekanaal tussen IJmuiden en Velsen zijn in het eindstadium gekomen. Thans is men er bezig met het laat ste gedeelte bii de Velserpont. Het kanaal wordt hier 80 meter breder. Ondanks een ononderbroken, heftige regenval, die het gehele gevechtsgebied in Korea tot één grote modderpoel maakte, waarin de zware Amerikaanse tanks bleven steken, zijn troepen van negen landen gisteren aan het centrale front in Korea langzaam maar onverbiddelijk naar het Noorden opgerukt. En ook vandaag werd het offensief met beperkte doelen weer onverminderd voort gezet. Britse troepen drongen gisteravond door tot een punt 16 km. ten Oos ten van Seoul en hebben hierdoor een positie bereikt waardoor zij wan neer een aanval op de voormalige Zuid-Koreaanse hoofdstad bevolen wordt Seoul kunnen omsingelen. De verbonden troepen vorderden in het gebied van Hoengsong 9 km. en by Chechon en Wonju 6 km. Een Amerikaanse formatie, die 15 km. ten Noord westen van Wonju doordrong, trof een door de vijand verlaten en door de regen doorweekt niemandsland aan. In de centrale sector rapporteerden tot op de huid natte GI's, dat de Chinezen en Noord-Koreanen in zeer snel tempo terugtrekken. De geallieerde strijdkrachten slaagden er gisteren in de communistische zak in het front bij Wonjoe op te ruimen en wisten de massale poging te verijdelen om de verdedigingslinie Wonjoe—Tsjoe- jan te doorbreken. Aan het Westelijke front stuitten de nieuwe pogingen der ge allieerden om de rivier De Han over te steken aanvankelijk echter op heftige weerstand. Be^chten van het front meldden dat de regen de soldaten doorweekte, tanks deed wegzakken, eenmansgaten deed vollopen en de ellende der front gevechten nog erger maakte. Voor sommige troepen betekende de hevige regenval de eerste mogelijkheid sinds weken voor een goed stortbad. Volgens een communiqué uit Tokio verloor de tegenstander, als gevolg van het offensief van de geallieerde troepen en de luchtmacht de laatste 24 uur meer dan 2.100 man. Amerika heeft tot en met Vrijdag in Korea in totaal 49.132 man verloren, het geen ten opzichte van de opgave van een week tevoren een stijging van 1.097 man vertegenwoordigt. In de strijd zijn ge vallen 7.408 man, gewond 32.230 en ver mist 9.494. Een woordvoerder van de Britse ma rine heeft te Tokio verklaard, dat de Britse schepen „Worramunga" en de „Belfast" in het kader der operaties te ruggetrokken waren. Geen politieke re denen lagen aan de order ten grondslag. Berichten als zouden de schepen naar het Zuiden gedirigeerd zijn in verband met de Britse houding ten aanzien van het overschrijden van de breedtegraad noemde de woordvoerder „absolute on zin Generaal Mark Clark, hoofd van de grondstrijdkrachten van het Amerikaan se leger, heeft ter gelegenheid van een Dezer dagen bracht generaal Mac- Arthur (zonder zonnebril en zonder goud versierde pet) zijn tiende bezoek aan het front in Korea Met een klein vlieg tuig landde hij op het vliegveld Kimpo bij Seoul en inspecteerde er een neger bataljon. De generaal in gesprek met een van de soldaten. De nog altijd „geheime" tweemotorige Canberra, de straalbommenwerper van de Britse luchtmacht, heeft gisteren een trans-Atlantisch snelheidsrecord geves tigd. Het toestel startte te 13.43 uur (Ne derlandse tijd) in Aldergrove, Noord- Ierland, en landde te 18.20 uur (Neder landse tijd) in Gander, New Foundland, De Canberra is dus in vier uur en ze ven en dertig minuten over de Atlan tische Oceaan gevlogen, met een gemid delde uursnelheid van ca. 712 km. Het vliegtuig, dat naar de Britten beweren het snelste van dit type ter wereld is, raasde over de Oceaan met de bedoe ling de overtocht in vier uur te vol tooien. De krachtige tegenwind van ge middeld 145 km. per uur deed deze hoop echter te loor gaan. Het opmerkelijke van de vlucht van de Canberra is, dat voor het eerst een straalvliegtuig de Oceaan is overgesto ken zonder tijdens de vlucht brandstof bij te laden. Bovendien bevonden zich drie personen aan boord, terwijl de tot nu toe over de Oceaan gevlogen straal vliegtuigen alle eenpersoons jachtvlieg tuigen waren, die tijdens de vlucht eni ge malen door tank-vliegtuigen van brandstof werden voorzien. De straalbommenwerper zal in de naaste toekomst naar de Andrews lucht basis in Washington gaan om daar door de Amerikaanse luchtmacht te worden getest. Wanneer de proeven gunstig uit vallen is de kans groot dat de Canber ra's in grote hoeveelheden in de V.S, zullen worden vervaardigd om te wor den ingeschakeld in de Noord-Atlan tische luchtmacht van generaal Eisen hower. De Canberra, een tweemotorig straal vliegtuig, dat de snelste lichte bom menwerper ter wereld is, heeft giste ren in bijna vier en een half uur de Atlantische Oceaan overgevlogen, waar mee de R.A.F. opnieuw een snelheids record gevestigd heeft. bezoek aan het Centrale front in Korea verklaard, dat de les van de Koreaanse oorlog geen principiële wijziging zal brengen in de Amerikaanse opvattingen over oorlogvoering, doch dat de Ameri kaanse manschappen in de toekomst wel meer met de bajonet zullen oefenen. Men had in Korea het belang geleerd van nachtgevechten, het strijden bezij den de wegen op bergachter terrein, het opereren op een breed front en het standhouden in eenmansgaten, totdat de vijandelijke penetratiepogingen zijn af geslagen. De opleiding van de soldaat zou hierop meer gericht worden. Ook zou de opleiding zich meer gaan toeleg gen op het strijden onder ontberingen in lage temperaturen Op de bijeenkomst van erediteuren van het wegens betalingsmoeilijkheden gesloten Hilversumse effectenkantoor H. is medegedeeld, dat het tekort vermoe delijk 125.000 bedraagt. Indien credi teuren accoord gaan met een minnelijke schikking zal ongeveer 35 pet. van iede re vordering kunnen worden uitgekeerd. De aanwezigen hebben, alvorens hier toe te beslissen, uit hun midden een commissie benoemd, die op korte ter mijn, na een in te stellen onderzoek, aan hen advies uit zal brengen, Omtrent het al dan niet accepteren van het voorge stelde accoord. De formateur, mr. Steenberghe, heeft hedenmorgen een bezoek gebracht aan minister Stikker, teneinde zich door deze te laten voorlichten over de internatio nale situatie. Verwacht wordt dat hij aan het einde dezer week de definitieve formuleringen van de standpunten en verlangens der fracties in zijn bezit zal hebben. Op de tweede dag heeft hij een ge sprek gehad met dr. Drees en de minis ters Lieftinck, Van den Brink en Mans- holt, de economische en financiële kern van het oude kabinet, zoals in de eerste plaats opvalt. Het heet, dat hij dit on derhoud heeft aangevraagd door be middeling van de demissionnaire minis ter-president, hetgeen een tactvolle geste is om zich wederom te oriën- teren over een aantal vraagstukken. Dit is geheel en al plausibel. Men kan er over speculeren of de heer Steenberghe het voornemen koes tert zo mogelijk deze vier heren, die, zoals wij zeiden, de economische en fi nanciële kern van het oude kabinet vor men. over te nemen. De figuur van de minister-president van het demission naire kabinet staat natuurlijk enigszins apart van de anderen. Menigeen zou hem gaarne aan Sociale Zaken terug zien, doch het kost zeker zelfoverwin ning van een afgetreden minister-presi dent als minister onder zijn opvolger terug te keren. Bovendien kan men zich voorstellen, dat dr. Drees een ietwat rustiger leven, dan een minister bescho ren is. niet onwelkom zou zijn. De an dere ministers zijn hoogst bekwame be windslieden, die het beleid stevig in handen hebben. Daar komt bij, dat zij volkomen op elkaar zijn ingespeeld en gebleken zijn elkaar op waardevolle en vruchtbare wijze aan te vullen. Doch er rijzen hierbij zoveel vragen en andere mogelijkheden, dat men ook al weer uit het enkele feit van deze consultaties nog niets kan afleiden. Ons zou het niet verbazen als de heer Steenberghe het zelf ook nog niet wist. Een feit. dat wel vast staat, is de ver wachting in de politieke wereld, dat de formateur een breed gebaseerd kabinet wil beproeven. Men zou kunnen zeggen, dat dit zijn algemene vertrekpunt is. Hoe hij zich voorstelt dit te bereiken, weten wij niet, en wederom zou het ons niet verbazen als dit de formateur zelf ook nog niet precies voor ogen staat. Men vergete niet. da' hij nog slechts bezig is het terrein te verkennen en zich te informeren. Zo bezien heeft hij beslist veel meer van een informateur dan de heer Stikker enige weken gele den. Daarom is het ook nog een vraag of de heer Steenberghe zich nóg zal voorstellen een breed gebaseerd kabinet te kunnen vormen, wanneer hij aan het eind gekomen zal zijn van zijn informa- torische taak en het beeld van de poli tieke verhoudingen, van de overeen stemmingen tussen de partijen in tal van vraagstukken en vooral van hun tegenstellingen hem geheel duidelijk geworden zal zijn. Wanneer het zover is zal de heer Steenberghe dan nog vin den, dat hij een kans maakt met een formatiepoging, die op 'n breed kabinet gericht is, of zal hij dan de tegenover gestelde mening zijn toegedaan? En als hij het eerste vindt, zal hij dan slagen? En als hij tot de bevinding mocht ko men, dat het riet mogelijk is. wat zal hij dan doen? Zal hij de opdracht terug Woensdag in de vroege ochtenduren is te St. Oedenrode een brutale inbraak met diefstal gepleegd bij de juwelier Moonen. De dader sloeg met ijzer een etalageruit in en zag kans ongeveer dertig gouden ringen en dertig polshor loges te bemachtigen. Door het gerinkel van glas werd de eigenaar wakker. Hij stelde een onderzoek in en waarschuwde de politie. Alle wegen en bruggen in de omgeving werden afgezet en enkele uren later had de politie succes. Nabij de brug te Son hield zij een zekere W. afkomstig uit Helmond aan, een goede bekende van de politie, die pas enkele dagen geleden uit de gevangenis was ontslagen. Hij trachtte nog te ontvluch ten, doch hij kreeg geen kans. De gesto len buit werd nog op hem gevonden. Verwachting tot Vrijdagavond: Matige en tijdelijk krachtige Weste lijke wind. Wisselende bewolking met enkele buien, sommige vergezeld van hagel of natte sneeuw. Tijdens opkla ringen in de nanacht hier en daar lichte nachtvorst. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Zon: 7.41—18.07 Maan: 20.20—8.14 De afgelopen nacht om 12 heeft, zo als gisteren reeds werd aangekondigd, Duitsland de invoer van fruit uit ons land stopgezet. Deze maatregel betekent een ernstige verliespost, zowel voor kwekers als handelaren. De enige fruit- soort, welke tot gisteren nog geëxpor teerd werd, is: appelen en wel speciaal de goudreinetten Het betreft dus by uit stek bewaarfruit en de stopzetting van de Nederlandse export komt vrijwel op 't eind van de bewaarperiode, zodat er derhalve in deze reinctten hoge produc tiekosten steken. Dé uitvoer beliep tot nog toe on geveer 100.000 kg. per dag (rond 2J4 mill. kg. in een maand) en er ligt in de koelhuizen en bewaarplaatsen van de Betuwe, Limburg, Zeeland en Noord- Holland nog een voorraad van onge veer 70 millioen kg. Wanneer de Duit se maatregel niet herroepen wordt en de reinetten op de binnenlandse markt verkocht zouden moeten wor den, zal de prijs, welke thans 35 ct. per kg. bedraagt (op de veiling) door het grotere aanbod uiteraard dalen, hetgeen voor de consument aange naam is, maar de kwekers en hande laren, die beiden ongeveer de helft van de voorraad in handen hebben en deze tegen rond 40 ct. aan Duits land konden afzetten, grote zorg baart. In de kringen der fruittelers is men weinig geneigd waarde te hechten aan De geliberaliseerde invoerlijsten van de Duitse hondsrepubliek zijn krachtens een besluit van de regering voor enige dagen buiten werking gesteld. Als reden voor deze maatregel wordt een herziening van de omvang van de invoer ge noemd. De bondsregering heeft echter het voornemen de liberalisatie te hand haven als basis voor haar economische politiek. Zy heeft opnieuw het voornemen te kennen gegeven de gesloten handelsverdragen stipt uit te voeren. Na besprekingen met de hondskanselier werd vastgesteld, dat de aanvoer van levensmiddelen en grondstoffen voor de Duitse economie gegarandeerd is. De aanzienlijke prijsstijging voor grondstoffen van allerlei soort heeft echter een te grote druk gelegd op de Duitse deviczenbalans, welke in verband met de structuur van dc Duitse aanvoer eerst binnen een bepaalde tyd kan worden overwonnen. De nieuwe importstop voor gelibe raliseerde artikelen betekent, naar van bevoegde zydc verklaard wordt, voor de Nederlandse handel eer aanzienlij ke directe schade. In hoofdzaak de export van bieren en Philipsproduc- ten wordt er direct door getroffen. De export van Nederlandse artikelen van de vrqc lyst naar Duitsland kan op rond vijftig millioen gulden per maand worden geschat. Volgens het officieel communiqué der regering zal de stopzetting slechts en kele dagen behoeven te duren doch men neemt aan dat dit ook wel enkele we ken kunnen worden, vooraleer een nieu we basis voor de voortzetting gevonden zal zijn. In geallieerde kringen te Bonn wordt het betrekkelijk optimisme, dat de W.- Duitse regering in haar communiqué heeft gedemonstreerd, niet gedeeld. In deze kringen wordt de mening gehul digd, dat de diagnose, die in November van de Duitse economische moeilijkhe den gesteld is, veel te optimistisch is ge weest. Het wordt thans de hoogste tijd, dat het levensniveau van een deel der be volking wordt ingekrompen. Deze mening wordt in vele Duitse be oordelingen gedeeld. De economische experts der regeringspartijen hebben een rapport opgesteld, dat aan de regering zal worden overhandigd. Minister Er- hard zal morgen zijn standpunt over de verder te volgen lijn bekend maken. Verwacht wordt dat de regering haar sterkste wapen zal trachten te vinden in credietrestricties en financiële maatre gelen teneinde in elk geval de stabiliteit van de mark te garanderen. Men ver wacht voorts, dat de Bank der Duitse Landen, zal besluiten het disconto an dermaal te verhogen en wel van zes tot acht procent. de verklaring, dat deze maatrcgeleh uit sluitend een gevolg zouden zijn van overschrijding van het eerste betalings contingent. Voor deze critische opvat ting wordt o.a. als argument aange voerd, dat er wel uitschrijvingen plaats vinden voor andere artikelen, die Ne derland echter thans niet kan leveren; dit geldt b.v. voor varkensvlees. Men streeft er thans naar de reinet- tenuitvoer te redden dit fruit kan niet veel langer dan tot 1 April bewaard worden en de maatregel loopt voorlopig tot 15 Maart door een andere uit schrijving omgeschakeld te krijgen in een nieuw fruitcontingent of anders door op crediet te leveren. Deze suggesties zijn reeds ter kennis van de ministers Mansholt en Van den Brink gebracht. In liet ongeluk van een ander kan men geen geluk vinden til IIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIItllllllltllllllllllfllllfllllllllllflllltllllllll (Telefonisch van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen. Het tweede hoofdartikel van de Ti mes van hedenmorgen is gewijd aan de Nederlandse Kabinetscrisis. Het artikel draagt de titel „Impasse in Holland" en geeft in enkele regels de achtergrond van het aftreden van het Kabinet- Drees. Het blad constateert dat de hui dige moeilijkheid niet is gelegen in de Kabinetsvorming zelf. De beide groot ste partijen zouden tot overeenstemming gekomen zi.in over hun program, doch zouden er bezwaren tegen hebben ge zamenlijk en exclusief de verantwoor delijkheid te moeten dragen voor de on vermijdelijke versobering welke Neder land wacht. Doch om diverse redenen zouden de K.V.P. en de P.v.d.A. tot heden geen andere partijen bereid heb ben gevonden zich bij de nieuwe coali tie aan te sluiten. Met betrekking tot de uitnodiging aan de heer Steenberghe, merkt de Times op, dat 't feit, dat hij sinds enige jaren politiek inactief is ge weest, hem wellicht voldoende heeft ge- distancieerd van recente disputen om het vinden van een oplossing te verge makkelijken. Als alternatief voor een Kabinet op brede basis noemt de Times de mogelijkheid dat de heer Steenber ghe zou kunnen optreden als premier van een niet aan enige partij gebonden Kabinet, gevormd uit leden van de Sta- ten-Generaai en hogere ambtenaren. Het blad besluit: ..Het is te hopen dat men zich spoedig los zal weten te ma ken uit de impasse. Noch het dispuut over West-Irian. dat ernstige gevolgen zou kunnen hebben voor de Nederlands- Indonesische Unie. noch de herbewape ning van Holland zijn zaken welke men nr> de lanse baan kan schuiven" mini iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiMini geven of zal hij voertgaan onder het motto: als men niet kan krijgen wat men bemint, dan moet men beminnen wat men heeft, in casu kan krijgen? Dit laatste is zo ongeveer het motto geworden van de K.V.P.. maar de K.V.P. staat anders tegenover het pro. bleem dan de heer Steenberghe. Men heeft een formateur gekozen, die veel losser staat van de partij dan b.v. prof. Romme en daaróm moet men wel on derscheid maken tussen de K.V.P. en mr Steenberghe. Wij kunnen op al deze vragen geen antwoord geven. Wij werpen ze echter op, omdat ze ons in dit stadium de be langrijkste vragen lijken. Men bedenke, dat de heer Steenberghe aan zijn taak begonnen is zonder bepaalde pre-occu- paties te hebben, althans voor zover wij kunnen nagaan. Wij geloven dat hij reëel en zakelijk genoeg is om er zich rekenschap van gegeven te hebben, dat hij, na verscheidene jaren de politiek slechts op enige afstand gezien te heb ben, het terrein nog moest verkennen voor hij voor zichzelf kon vaststellen, wat hem te doen staat. De eerste vraag, waarop men het antwoord moet af wachten, is: Zal de heer Steenberghe doorgaan, en zo ja: in welke richting? Wij geloven, dat alle speculaties daar omtrent ijdel zijn. Aavertent te BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Het A.N.P.-bericht dat de Zaanstreek Woensdagavond andermaal in beroering v/as over een langs de weg jagende auto met één brandende koplamp en een lekke achterband. Een gepension- neerd agent van politie zou omstreeks kwart over tien ter hoogte van de Bloemgracht te Zaandam schoten heb ben gehoord en kort daarna met vrij grote snelheid een auto hebben zien wegrijden. De politie te Zaandam deelde ons he denmorgen mede, dat dit bericht berust op pure fantasie. De schoten bestaan al leen in de verbeelding van de oud-poli tieman, en voorts schijnt een auto als door hem beschreven niet bij de Bloem gracht gereden te hebben. Momenteel worden veel politiebu- reau's in de Zaanstreek overstroomd met vage meldingen van snelrijdende auto's, dit alles in verband met de ac tiviteit van Manus Oly, naar wie de politie nog steeds zoekt. De negen-jarige S. B. is gisteren in een z.g. uit Drachten Amerikaanse windmolen om het leven gekomen. Hij was met zijn vriendje S. T. in de molen aan het spelen. Hun jassen geraakten rond de draaiende as van de molen ge wikkeld en de jongens werden rond geslingerd, waarbij hun lichamen voortdurend tegen het ijzeren hekwerk kwamen. Toen arbeiders, die op het land aan het werk waren, de jongens bevrijd den, was S. B. al stervende. Het andere jongetje is naar het ziekenhuis te Heerenveen vervoerd; hij is zwaar ge wond. maar zijn toestand is niet levens gevaarlijk.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1