AMBACHTSONDERWIJS IN HAARLEM STILSTAAND WATER Met 2315 stemmen wees de raad opnieuw kath. school van de hand Gasprijs met halve cent verhoogd 1218 militairen neernen in 1950 naar Haarlem terug Hoe spelen deR.K. clubs? Zoeken naar middelen om nationaal inkomen te vergroten Bloemententoonstelling in de Streek Breng Uw bruid in extase i Krachtige verdediging der K.V.P.-fractie met treffende argumenten Algemeen rapport te verwachten Liocol Polish zijn Om een brugwachtershuisje bij de Gravestenenbrug Ruim een ton voor „Nazorg" AGENDA Dit jaar nog 200 demobilisanten verwacht Huisvesting vormt het grootste probleem IS UW BROEK VERSLETEN? Hf. Douwma Zn* F. J. Bouckaert 8C Zone# g* lg 'K ait i DONDERDAG 22 FEBRUARI 1951 PAGINA 2 Geen stimulans KOPER POETS moet GEMEENTERAAD VAN HAARLEM De gasprijs Burgerlijke Stand Om een brugwachters huisje t K.A.B. KRING WEST GOUDEN JUBILEUM BIJ TWENTSCHE BANK Tevens afscheid van C. van Vreeden Later uit Haarlem „Kunst zij ons doel" BILJARTEN wedstrijden Uitspraken Haarlemse rechtbank HEEMSTEDE Huisbroeitentoonstelling Geen spreekuur Ue huisvesting Productivity-day metaalindustrie ZANDVOORT Nico Bot in Korea gesneuveld Lezing De vlag er op Bedrijvigheid van dag tot dag V oor jaars-wandeltochten Poeisexiract Schoencrême W r ij f w a s In onze sortering vindt U een broek passend bij uw cosluum GOED PRIJSHOUDEND Beurs van Amsterdam ,S/* Beurs van New York De volle maaltijd lokte al toen de gemeenteraad Woensdagmiddag aan het agenda punt betreffende de stichting van een R.K. Ambachtsschool begon. En de ver lichte wijzers van het uurwerk in de St. Baaf-toren wezen bijna half acht toen de run naar de verpieterde aardappelen kon beginnen. Het was bovendien een hard gelag voor de K.V.P.-fractie, dat zij het pleit wederom verloor na zulke voortreffelijke zowel principiële als zakelijke verdedigingen. Er zal nu een onder zoek naar het ambachtsonderwijs in onze stad worden ingesteld, maar de Kroon zal via Gedeputeerde Staten vernemen, dat de raad met 33—15 stemmen mede werking weigerde aan de katholieken. Zó verliepen de debatten... De Stichting tot het bevorderen van het R.K. Nijverheidsonderwijs te Haar lem verkreeg op 15 Juni 1949 niet vol doende steun van de gemeenteraad om een R.K. Ambachtsschool te kunnen oprichten. Zij wendde zich tot de Kroon, die advies vroeg aan Gede puteerde Staten, welk college op zijn beurt opnieuw de raad om advies vroeg. De meerderheid van B. en W. gaf als zijn oordeel te kennen, dat toenemende industrialisatie, verandering van het aanvangstijdstip van het cursusjaar aan de bestaande ambachtsschool en de goede resultaten van een doelma tige propaganda voor het volgen van dit onderwijs van zodanige invloed op het aantal leerlingen voor wie zodanig onderwijs wordt verlangd, zullen zijn, dat het stichten van een tweede am bachtsschool in Haarlem noodzakelijk moet worden geacht. De heer ALBRECHT (P.v.d.A.) wilde niet in herhalingen treden, daar deze zaak al voor de derde maal in behan deling kwam. In het adres aan de Kroon is de suggestie gewekt, dat de afwijzing niet om zuiver zakelijke mo tieven was geschied. „Het was een stemming rechts tegen links" staat in het adres, waarmede waarschijnlijk be doeld is confessioneel tegen niet-con- fessioneel. Spr. noemde deze stelling on juist. Ook is onjuist, wanneer in het adres aan de Kroon beweerd wordt, dat het besluit genomen werd na een sub jectieve mededeling van de directeur van de ambachtsschool, „dat er nog wel plaats was". De raad heeft de kwestie van alle kanten bekeken, volgens spr. en zich niet door subjectieve medede lingen van anderen laten leiden. De vrije schoolkeuze stond spr. voor en blijft hij voorstaan, zoals zijn partij. Bij de meeste takken van onderwijs is dit beginsel doorgevoerd, maar het nij verheidsonderwijs (het technische) geeft nog aanleiding tot discussie. In zeer grote plaatsen is deze zaak eenvoudig, maar in plaatsen als Haarlem moet er een federalistische samenwerking zijn. Dit is zo in Den Bosch met de am bachtsschool. Streekscholen geven een betrekkelijke oplossing. Moet er nu een tweede ambachts school komen? De geldelijke offers zul. len zeer groot worden, zodat de argu menten om tot stichting over te gaan, zéér sterk moeten zijn. Teneinde deze argumenten overzichtelijk en up to date te verkrijgen, diende spr. een motie in van de volgende inhoud: De raad van oordeel dat het gewenst is een onderzoek in te stellen ter be antwoording van de vraag of het hui dige ambachtsonderwijs te Haarlem vol doet aan redelijke eisen welke ten aan zien van dit onderwijs gesteld dienen te worden, nodigt B. en W. uit een dergelijk onderzoek in te stellen, waarbij o.a. aandacht dient te worden besteed aan het streven dit onderwijs voldoende re kening te doen houden met de levens overtuiging van de bevolking, de be volkingsstructuur, de eisen van een te verwachten toenemende industrialisatie, de financiële mogelijkheden en de doel matigheid, aan de raad voorstellen te doen welke naar de mening van het col lege uit dat onderzoek voortkomen, ten einde het ambachtsonderwijs in Haar lem met deze eisen in overeenstemming te brengen. De heer WENSING (C.H.), meende, dat de wensen van de katholieken niet kunnen worden verwezenlijkt, nu de financiële zorgen zo groot zijn en de noodzakelijkheid van een tweede am bachtsschool niet is aangetoond. De heer KNAPE (K.V.P.) zette de rechten van de katholieken nog eens uiteen. Hij betreurde het dat de wethou der van onderwijs, die op talrijke ter reinen van het onderwijs zoveel acti viteit ontplooit, waartoe grote bedragen beschikbaar werden gesteld, de aan vrage niet steunt. In Haarlem behalen slechts 200 a 225 jongens het ambachts diploma per jaar. Dit aantal is verre beneden het noodzakelijke. Het vak onderwijs moet dus gestimuleerd wor den, tegelijk met de industrialisatie. De cost gaet voor de baet uit. De in dustrieën moeten vakmensen tot hun beschikking hebben en die levert Haar lem te kort af. Ook voor de woning bouw moeten toekomstige arbeiders ge schoold worden. De jongens, die van school kwamen moesten tot April wach ten vooraleer de cursus op de am bachtsschool begon. Dan gingen ze wer ken en volgde een avondcursus. Er is wel meer belangstelling, maar er is geen stimulans. De selectie van de leer lingen begint na het le jaar, zoals de cijfers uitwijzen. De huidige school is dan ook volgeboekt, zonder enige pro paganda en deze propaganda is brood nodig terwille van de industrialisatie. Talrijke cursussen zijn er nog niet, o.a. voor loodgieter, instrumentmaker, banketbakker en centrale verwarmings- monteur. Eind 1950 waren er op de am bachtsschool 515 leerlingen en op de avondscholen 1250, waarvan 121 uit de grafische vakken. Enige jaren geleden waren deze getallen 496 en 744. Geven deze cijfers niet een klinkend bewijs van de noodzakelijkheid van een tweede dagschool? En waarom zijn er op de school in IJmuiden 30 leerlingen uit Haarlem en 8 uit Bloemendaal? Spr. meende niet meer cijfers nodig te heb ben om te bewijzen dat de voordracht móet worden aangenomen. Mevrouw SCHELTEMA-CONRADI (V.V.D.) vond het juridisch onjuist, dat deze zaak nu weer in de raad komt. Ged. Staten hadden zich zelf een me ning moeten vormen. Twee jaar zijn verstreken sinds de laatste behandeling, veel nieuws is niet tevoorschijn geko men en de standpunten zijn bekend. B. en W. hebben de continuïteit in gevaar gebracht door hun nieuwe voorstel De motie-Albrecht noemde spr. vertroebe lend; zij had bij de begroting misschien ingediend kunnen worden. Mej. BOLSIUS (K.V.P.) was het met mevrouw Scheltema eens, wat de for mele kwestie betreft. Nieuwe feiten hebben zich niet voorgedaan, maar zij zijn gecontinueerd, zodat spr.'s fractie blijft persisteren bij haar verlangen. De ambachtsschool in Haarlem groeit niet, in tegenstelling met andere scholen in de stad. Is het bestuur niet actief ge noeg om uitbreiding onder het oog te durven zien? De cijfers, die de heer Knape gaf noemde spr. ontstellend. Stilstand is achteruitgang, dus gaat het ambachtsonderwijs in de stad achteruit. Een tweede school zal een stimulans zijn om de eerste nieuw leven te geven. Ook voor de emigratie is het onderwijs nood zakelijk. Mej. Bolsius noemde het een recht vaardige eis van de katholieke arbei- dre, dat hij zijn jongen ambachtsonder wijs kan laten genieten in de sfeer van zijn eigen geloofsovertuiging. Deze mo gelijkheid wordt hem nu onthouden. Dat er zoveel katholieke jongens op de school zijn bewijst niets. Er is seen keus, dus de ouders leggen zich er node bij neer. De VOORZITTER stelde vast, dat er eigenlijk geen plaats is voor fundamen tele beschouwingen en drong aan op verkorting van de discussie. De heer HOOIJ (K.V.P.) was het bijna geheel met mevr. Scheltema eens, dat het hier om een beroeps procedure gaat en dat dus alleen nova betekenis hebben. Er is geen novum, maar in 1949 werd reeds voorzien, dat industrialisatie en emigratie grote eisen zouden stellen aan het am bachtsonderwijs. Spr.'s fractie heeft dus vooruitgezien en zou nu wensen, dat men dit erkende. De heer SILVIS (A.R.) steunde de opvatting der meerderheid van B. en W. De voorzitter deelde mede, dat B. en W. geen behoefte hebben de verschil lende sprekers te beantwoorden. Het college heeft zich los gemaakt van de argumenten in het adres aan de Kroon, zoals de heer Albrecht die wraakte De meerderheid is van mening, dat de raad gehoord moest worden, nu Ged. Staten om advies vroegen. Wethouder GELUK (P.v.d.A.) wees er op, dat de gemeente niets te maken heeft met het toezicht op het ambachts onderwijs. De gedelegeerden van de raad in het bestuur der school kunnen hun bezwaren bekend maken. Spr. ver zette zich met klem tegen de opvatting, dat hij het bijzonder onderwijs niet sym pathiek gezind zou zijn. Het college verklaarde zich bereid de motie-Albrecht te steunen, los van het voorstel. De raad ging daarmede z.h.s. accoord. Met 23 tegen 15 stemmen werd de medewerking voor de stichting van een R.K. Ambachtsschool opnieuw ge weigerd. Ged. Staten zullen daarvan kennis krijgen. Advertentie De gemeenteraad, van Haarlem kwam Woensdagmiddag om 2 uur op het Prinsenhof bijeen. Bij het verslag betreffende de werk zaamheden van het gemeentelijk bu reau voor huisvesting over Januari 1951 vroeg de heer ALBRECHT (P. v. d. A.) of er nog steeds op wordt toe gezien, dat inwoning geschiedt waar dit mogelijk is. Hierop antwoordde de voorzitter bevestigend. De heer v. TURNHOUT (K.V.P.) vroeg bijzondere aandacht voor het adres van de Haarlemse Athletiek Ver eniging „Haarlem" inzake spoedige aan leg van een sintelbaan. Sinds 1925 is deze kwestie aan de orde. De VOORZITTER, gaf de verzekering, dat dit adres niet als een quantité négli- geable beschouwd zal worden en dat prae-advies van het college te verwach ten is. Tot leden van de plaatselijke com missie van toezicht op de scholen voor middelbaar onderwijs werden benoemd mevrouw mr. E. H. Prinzvan Swaay en de heer M. Herdink. Een voorstel van de heer Schreurs (K.V..P) om een deel van de bevoegd heden krachtens het „Wegenverkeers reglement" aan de raad te houden en niet aan B. en W. te endosseren werd verworpen met grote meerderheid van stemmen. De voordracht van B. en W. werd daarna aangenomen. ONDERTROUWD: J. F. W. Vriese en J G. Surendonk; J. T. Bisschop en M. M. van der Linden; J. A. T. M. Siebe- link en M. van der Vosse; H. C. van Kalkeren en P. Vrij; T. J. Rauwers en C. M. van der Ploeg; J. Schellevis en J. W van der Wateren; J. A. Reijnders en B. F. Meihuizen; E. J. de Gier en M. Korthals; J. Bauer en C. Hiemenz; A. van der Gragt en E. J. Verhagen; A. P. Pover en H. G. Zuidhoek; A. Loggen en H. C. Goedejohan; P. Bos en A. C. C. Sedel; F. Hage en C. de Crauw; L. Fortgens en T. F. Stroosnijder; T. A. J. van Opstal en M. B. Stokman; H. A. Broekman en T. K. Visser; A. de Vries en M. L. Jönssen; R. J. Somvroek en W B. Molenaar. GEHUWD: H. Rink en J. van Hemert; W. M. P. Wesselink en E. J. Wijsman; J. N. Roskam en A. H. Wester; J. de Liefde en C. Franken; J. H. G. Beket en A. Woppenkamp; J. Neeven en E. S. M. Lichtleitner; J. Eelsing en F. Zeulevoet; P. J. Plijnaar en M. P. E. van Rossum; B. H. Abbenhuijs en E. S. d'Herripon; A. Temmink en J. Visser; W. A. de Rid der en A. P. Verdam; W. van der Zande en T. J. van Iwaarden; F. L. Janssen en L. J. pinnige; A. Tukker en B H. van den Brink; H. W. M. den Hertog en J. G Tigchelaar; P. J. Eikelenboom en J. Roeland; W. Meijer en M. van Schagen; J. van Zon en J. A. Spiekerman; G. Ligtenberg en S. J. Voogd. GEBOREN: J. H. Burggraaf—Versteeg z; C. BakkerMudde z; J. Martin Blokker z; E. LangeveldDekker d; J. T BlomVan der Klei d; C. Blaauw- broekKors d; H. M. van Luxcemburg- Van Gellekom d; M. G. van der Veldt- Kathmann d. OVERLEDEN: M. A. L. Das, 87 j, Jans- weg; A. G. van den BoschVan den Berg, 78 j. Raamsingel; L. van der Zande, 16 d, Hazepaterslaan; T. E. M. Marchand, 3 m, Edison straat. Het voorstel om de gasprijs met een halve cent ta verhogen, ondervond nog al tegenstand. De heer SPEK (A.R.) wilde de kleine verbruikers buiten deze verhoging laten en elders een bezuiniging zoeken om het te derven bedrag te verkrijgen. De heer ALBRECHT (P. v. d. A.) er kende, dat het bedrijf nog mooie win sten maakt, maar deze zijn broodnodig om de algemene begroting te dekken. Het gaat hier om een noodzakelijke verhoging, maar spr. zou toch ook wel de verbruikers van 25 m.3 of minder per maand van dienst willen zijn. De COMMUNISTEN noemden deze verhoging een aanslag op het levenspeil van het werkende volk. De winsten uit de bedrijven zijn uit den boze. De heer SCHIPPERS (K.V.P.) ge waagde van een niet aangenaam maar onvermijdelijk voorstel. Met de ge dachte de kleinste verbruikers buiten beschouwing te laten kon spr.'s fractie zich niet verenigen, o.a. omdat een rap port omtrent progressie in de bedrijfs- tarieven binnenkort te verwachten is. Zijn matige gebruikers de minst dragkrachtigen? In de moderne wonin gen met douches kunnen mensen wo nen, die méér gas verbruiken en min der draagkrachtig zijn. Er kan dus voor deze halve cent beter geen uitzondering gemaakt worden, ook al omdat de gro tere gezinnen van de gedachte Spek Albrecht geen voordeel hebben. De heer WENSING (C.H.) verklaar de zich „als éénling" tegen de voor dracht. De inflatoire tendenzen worden er door gediend, de spiraalbeweging van lonen en prijzen. Hier kan Haar lem iets doen om het gevaar te bezwe ren. Tegenover de hogere kostprijs van het gas moet een verhoging van de arbeidsproductiviteit en rationalisatie gesteld worden. Wethouder HAPPé (P. v. d. A.) ver dedigde de voordracht en schetste de bezwaren tegen de gedachte-Spek, die op één punt gericht is en niet met zeer verschillende factoren rekening houdt. Een diepgaande analyse zou eerst nodig zijn. Wethouder BAKKER (A.R.) schetste de financiële toestand van de gemeen te, die verre van rooskleurig is. Er moet ook aan de toekomst gedacht wor den en het is te voorzien, dat in vol gende jaren groter tekorten zullen ont staan. Het onderwijs zal in 1952 niet minder dan f 275.000 méér vragen door de grote toevloed van leerlingen. En in 1953 zal dit bedrag nog weer toenemen. Bij de duplieken deelde wethouder Happé mede, dat de gemeente ondanks de voorgestelde verhoging aan winst zal derven f 49.000 gas en 69.000 electri- citeit Het voorstel werd aangenomen met 34 tegen 4 stemmen. Voor de herbouw van de Graveste nenbrug was oorspronkelijk een crediet gevoteerd van f 120.000. Daarna was een aanvulling nodig tot f 143.000 en nu werd een nieuwe aanvulling voorgesteld van f 158.750. In dit bedrag is de bouw van een brugwachtershuisje van f 9000 inbegrepen. De heren SPEK (A.R.) en FIBBE (V.V.D.) wilden deze f 9000 niet ver strekken. Dan maar een geïmproviseerd huisje, meenden zij. Men moet niet al leen met woorden, maar ook met dub beltjes zuinig zijn. De heer GOEDEE (P. v. d. A.) ver-' klaarde zich vóór het nieuwe aanvul lend crediet maar hoopte in de toe komst van deze tegenvallers verschoond te blijven. Wethouder ANGENENT herinnerde eraan, dat dit plan driemaal in de raad is geweest Eerst de derde maal kon het worden uitgevoerd. Aanvankelijk zou er geen huisje komen, maar toen de noodzakelijkheid bleek moest het zowel architectonisch in de omgeving passen als geriefelijk zijn voor het personeel, dat er „24 uur per dag" in moet verblijven. Ook zal in het huisje in de toekomst de machinerie voor de electrische bediening van de brug wor den ondergebracht. De heer SCHIPPERS (K.V.P.) zou het huisje eenvoudiger willen bouwen, waartoe het crediet verlaagd kan wor den. Enige raadsleden dienden een amen dement in waarin B. en W. worden uit genodigd met een nieuwe voordracht inzake een goedkoper huisje te komen. De heer v. VELSEN (K.V.P.) wees er op, dat de deskundigen het voorstel van Openbare Werken goedkeurden. De heer OTTOLINI (K.V.P.) betreur de, dat dit gebouwtje niet tegelijkertijd met de brug is aanbesteed. Dan zou het zeker voor f 6000 gemaakt zijn Het amendement, dat een nieuwe voordracht beoogde, werd met algemene stemmen aangenomen. Het overige deel van het verhoogde crediet werd goed gekeurd. Een crediet van f 108.500 werd ver leend voor de bouw van een werkplaats en een bergplaats aan de Schalkwijker- weg, ten behoeve van „Nazorg". De wijziging van de tarieven voor de levering van electriciteit gisteren uit voerig in ons blad gepubliceerd werd goedgekeurd. De raad voteerde f 62.000 voor de bouw van een kantoor en pompenka- mer op het terrein van de gemeente lijke waterleiding te Overveen en f 70.776 voor de regenten van het St. Elisabeth's Gasthuis, die nieuwe opera tiekamers zullen bouwen en moderne instrumenten zullen aanschaffen. Voor de discussies over de R.K. Ambachts school verwijzen wij naar elders in dit blad. De overige agenda-punten werden goedgekeurd. Rembrandt: Operette (a. 1.) 2, 4,15, 7 en 9.15 uur; Palace: Per raket naar de maan (a. 1.) 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Het dodende licht (18 j.) 2, 4.15, 7 en 9.15 u.: Frans Hals: De zwarte demon van Bali (18 j.) 2.30, 7 en 9.15 u.; City: Huwelijk is geen handelszaak (a. 1.) 2.15, 4.30 7 en 9.15 u.; Spaarne: Het geheim van de X 94 (14 j.) 2.30, 7 en 9.15 uur. Donderdag 22 Februari Concertgebouw: Onze Koninklijke Mili taire Kapel, 8 uur. Frans Halsmuseum: Renate Zwaardema ker, viool. (Com. v. Jonge Toonkunstenaars) 8 uur. Tijdens de jaarvergadering van de Kring op 1 Maart zal onder de houders van een spaarkaart voor de Rome-Reis, bij loting worden uitgemaakt, wie de gelukkige is, die Kring West bij de Ro me-bedevaart zal vertegenwoordigen. Op deze avond zal de heer A. v. d. Veldt het onderwerp „Om de toekomst van ons volk" behandelen, waarna ge- dachtenwisseling. Op de agenda staat o.a. bestuursver kiezing. Aan de beurt van' aftreden is de heer Th. Uiterdijk, die zich weer herkiesbaar stelt. Tevens is er nog een vacdture, welke aangevuld moet wor den. Candidaat door het bestuur gesteld is de heer A. M. A. Zeegers, Koor straat 7. De heer C. van Vreeden, algemeen procuratiehouder en chef van de afde ling boekhouding bij De Twentsche Bank, kantoor Haarlem, zal 1 Maart zijn 50-jarig jubileum bij deze instelling vieren. Hij trad op 1 Maart 1901 als jongste bediende in dienst bij de Commandi taire Vennootschap Haarlemsche Bank- vereeniging Teding van Berkhout en De Clercq, gevestigd Zijlstraat 76. Deze in stelling ging op 1 Januari 1917 een fusie aan met de Hollandsche Crediet- en Depositobank, die iets verderop in de Zijlstraat was gevestigd, en hierdoor ontstond de N.V. Haarlemsche Bankver- eeniging, die tenslotte in 1931 were? overgenomen door De Twentsche Bank. De heer Van Vreeden was intussen op geklommen tot algemeen procuratiehou der en chef van de afdeling boekhouding, een functie, die hem in veelvuldige aan raking met de clientèle van de Bank bracht. De hulpvaardigheid en kennis van zaken, waarmede de a.s. jubilaris in de loop der jaren tallozen heeft te woord gestaan, hebben hem tot een bekend en gewaardeerd man gemaakt. Ook als ke gelaar geniet de heer Van Vreeden grote bekendheid; hij is sedert jaren bestuurs lid van de Haarlemsche Kegelbond. De heer Van Vreeden zal Zaterdag middag, 3 Maart, op de Bank worden gehuldigd, waarna er van 4 uur tot half zes eveneens op de Bank in de Zijl straat voor de clientèle en verdere belangstellenden gelegenheid zal zijn de jubilaris geluk te wensen enafscheid van hem te nemen, want de heer Van Vreeden heeft de pensioengerechtigde leeftijd bereikt, en dus betekent dit gouden jubileum tevens afsluiting van zijn loopbaan bij de Bank. Gedurende de zomertijd zal er om 's nachts 12 uur nog een bus uit Haar lem vertrekken. Dit is voor vele bewo ners van de Bollénstrëek goed nieuws. Het Genootschap „Kunst zij ons doel" houdt een voorjaarstentoonstelling in museum „Het huis van Looy", Kleine Houtweg 103. welke Zaterdag 24 Fe bruari 's middags om drie uur zal wor den geopend. De tentoonstelling wordt gehouden tot en met Zondag 18 Maart. Geëxposeerd zullen worden olieverf schilderijen. aquarellen, beeldhouw werken, tekeningen, grafische en toe gepaste kunst. De uitslagen van de gehouden wed strijden om de „Scandia Coupe" in café-restaurant Bolwerk van Woensdag avond luiden: J. Steffers P. Dickmann K. Mewe A. Niessen J. Heytbrink K. Mewe J. Lamers A. Niessen 300 90 254 300 300 247 300 270 10 10 27 27 22 22 22 22 97 31 82 60 82 45 58 62 30.00 9.00 9.40 11.11 13.63 11.22 13.63 12.27 Hedenavond worden de voortgezet. In café Engwerda, Lange Begijnestr. 10, worden op 23, 24, 25, 26 en 27 Febru ari en 1, 2, 3 en 4 Maart de finales ge speeld om het kampioenschap le klasse district Haarlem. Hieraan spelen mee: J. v. d. Linden, BV '39; G. Karman, 't Noorden; H. Dijkstra, H. v. Holland; M. v. d. Putten, 't Centrum; F. Wage naar, 't Noorden; G. v. d. Hoek, OVS; C. Scholten, H. v. Holland; L. Engwerda, OVS. De vishandelaar J. D. uit Purmerend, die dronken achter het stuur van zijn auto werd aangetroffen, hoorde veertien dagen geleden twee weken gevangenis straf tegen zich eisen. Vandaag deed de Haarlemse Rechtbank inzake deze over treding van de nieuwe verkeerswet uit spraak. J. D. werd veroordeeld voor waardelijk tot een maand gevangenis straf en intrekking van het rijbewijs voor de tijd van een jaar. Het was in December van het vorig jaar, dat de veehandelaar H. K. uit As sendelft een smid met zijn hooivork van zijn erf had gejaagd. In de loop van de dag klaagde de smid over pijn in de rug. H. K. werd wegens zware mishandeling door de Haarlemse Rechtbank veroor deeld tot drie maanden voorwaardelijk en betaling van schadevergoeding tot een bedrag van 82.39. De huisbroeitentoonstelling welke op initiatief van de Onderlinge Tuinlieden vereniging „Aerdenhout en Omstreken" Woensdagavond werd gehouden en waar aan ook werd deelgenomen door tuin- bouwstudieclubs uit Haarlem en Aals meer, is een groot succes geworden. De zaal van het Volkskoffiehuis had een fleurig en ook een geurig aanzien dooi de verschillende inzendingen en de jury, bestaande uit de heren J. F. Dix Sr., P. N. Jonkheer en H. Scholte, had geen gemakkelijke taak om alle inzendingen op de juiste waarde te taxeren. Het re sultaat van deze aardige wedstrijd was dat Haarlem met 14 deelnemers en 74 punten deze wedstrijd won, gevolgd door Aalsmeer met 8 deelnemers en 57% p., terwijl Heemstede met 7 deelnemers en 4834 punt de rij sloot. De burgemeester van Heemstede zal morgen geen. spreekuur houden. De werkzaamheden van de Haarlemse Demobilisatieraad worden wel zeer uit voerig getekend in het jaarverslag, dat eerst thans is uitgekomen over het jaar 1950. Uit het verslag blijkt wel duide lijk, dat de demobilisatieraad, die is sa mengesteld uit vier commissies, t.w. voor de ontvangst, de werkgelegenheid, de huisvesting en de sociale zorg, in een dringende behoefte voorziet. Naar alle waarschijnlijkheid zullen de werk zaamheden dit jaar wel aflopen, omdat dan vrijwel alle Haarlemse militairen in Indonesië naar Nederland zullen zijn ge repatrieerd. Niettegenstaande het aantal terugge keerde militairen in 1950 belangrijk steeg, vermeerderde het aantal bezoeken niet beduidend en bleef ongeveer 100 per maand. Dit vloeide voort uit het feit, dat de in 1950 teruggekeerden voor het overgrote deel ongehuwd waren en tot de jongere lichtingen behoorden, die aanmerkelijk korter in Indonesië ver bleven, waardoor het contact met Neder land beter bewaard kon blijven. De aard van de verzoeken liep sterk uiteen. Meer dan 50 pet. betrof echter het huisves tingsprobleem. In 1950 kwamen 1218 militairen, onder wie 74 van het K.N.I.L., in Haarlem terug. Belangrijk meer dus dan het totale aantal, dat in 1948, (366) en in 1949 (573) repatrieerde. Van het geschatte aantal van 2400 Haarlemmers keerden er aus 2157 terug. Rekening houdende met de omstandigheid, aat een gering aantal in Indonesië demobiliseerde, kunnen uit jaar nog ongeveer 200 demobilisanten worden terugverwacht in naariem. in totaal oveneaen ot sneuvelden van 19*9 tot en met laaü 57 uit Haarlem arkomstige militairen. Tot op heden weru aan 200 uit Haarlem aticomscige gedemo- ouiseerden het KreteKen voor orde en vreoe uitgereiKt. hij het uewesteüjK. Arbeiusoureau weiuen in laoU totaal 748 geoemoom- sseeruen ïngescnreven. van ,ocze gonuen er ózi in een ueuiijr woruen geplaatst, nz in een xtys-sweiitpiaatS, rot mgescnre- yenen vonuen zeil werk, 17 gingen stu deren, lo traden opnieuw in militaire cuensi en Ot Kunuen om anuere redenen woruen algevoeru. hij net oegin van uit jaar stonuen er aemaive nog uj ïnge scnreven. Hen uevieuigeiiu resultaat overigens, ais men oeuemtt, uat van die oy er op 3i ueccmoer jlsoO 24 Korter uan een inaanu stonaen ingesenreven en i4 met langer uan twee muanuen. Aan alle aanvragen om in een Rijks- wernplaats gepraatst te woruen, non Ue- laas niet woruen voioaan. Van oe in naariem teruggekeerde militairen dienden er 140 een aanvrage m voor een studietoelage, naarvan wer- uen er ou ingewilligd en algewezen, oe overige waren nog in benanuenng. De huisvesting vormt uiteraard wel het grootste prooleem voor ue nemoui- üsatieraau. moest men in 1949 reeos een somDer geluid laten noren, ue moeihjk- neden namen in 1950 nog toe. hij net oegin van loöü Kon aan ius aanvragen niet woruen voioaan, en aat getal liep nog op tot 261. Slechts in .>2 gevallen (21 pet.) kon vergunning tot ingeoruiK- neming van woningruimte woruen ver leend. Op net eind van het jaar wachtten nog 197 gevallen op afdoening. Daaron der bevonden zien nog verscmllenac aanvragen van militairen, uie reeds in 1948 repatrieerden aismeue verschillen de urgente gevallen, welke bijna alle ge zinnen met Kinueren betrelien. De vooruitzichten voor üe naaste toe komst zijn uan ook. verre van rooskleu rig te noemen. Door de terugkeer van veie burgers uit Indonesië en net nog steeds te trage tempo van oe woning- oouw, waarooor zelts de normale aan was van de bevolking niet kan worden opgevangen, worden de moeinjkheden zooanig oeinvloeü, dat gevreesd moet worden, uat het nog een reeks van jaren zal duren, voordat in alle gevallen zal kunnen worden voorzien. Overigens is er nog een lichtpuntje. Dank zij de Nationale Demobilisatie raad heeft de minister van Wederop bouw en Volkshuisvesting een speciaal bouwvolume beschikbaar gesteld, dat over verschillende gemeenten werd verdeeld. Aan Haarlem werden 20 duplexwoningen toegewezen, welke dit jaar zullen worden gebouwd en waar door althans een 40-tal gedemobili- seerden zal kunnen worden geholpen. De sociale zorg baarde de Raad ten slotte niet zoveel moeilijkheden en deze beperkten zich voornamelijk tot mate riële behoeften, en wel het gebrek aan ledikanten met toebehoren. In totaal kwamen er 86 aanvragen bin nen. Daarvan werden er 3 afgewezen. Toegewezen werden 2 aanvragen om kleding, 2 om huishoudelijke artikelen en 79 om de aanschaf van ledikanten, matrassen en dekens. De Prins Bem- hard-Stichting verleende steeds de ge vraagde hulp, nadat door de Demobili satieraad een onderzoek was ingesteld. Zoals gezegd, loopt de taak van deze nuttige instelling binnenkort ten einde, maar de verzekering werd gegeven, dat zulks niet eerder het geval zal zijn, dan nadat de laatste militair uit Indonesië naar Haarlem zal zijn teruggekeerd. Op Zondag 25 Februari DEM—GVO ZVV—W«k a. Zee DTSVelsen DECVitesse ADO—DVAV OntwaaktNAS O. Gez.J. H. Kwartier ZRC—DSS Pancr atiusW ilskracht TeylingenSJC Inzendingen tot Zaterdagochtend uur op open briefkaart aan de sP°hg redactie van de Nieuwe Haarlemsen Courant, N. Z. Voorburgwal 6o Amsterdam. Over de prijsvraag wordt niet 6?" correspondeerd. Binnenkomende klacn- ten worden onderzocht en zo nodig %r' rectificeerd. Meent men, dat de thuis club wint, dan vult men het cijfer in, bezoekende club is 2, gelijk spel i 3. Voor iedere goede oplossing worn één punt toegekend. (Van onze Haagse redacteur) „U moet de middelen vinden om uw nationale inkomen te vergroten met de mogelijkheden, die het land kan op brengen en het gaat er daarbij nog meer om het hoofd te gebruiken dan de handen", zo verklaarde heden Cla rence Hunter, hoofd van de E.C.A.-Mis- sie in ons land, in een korte inleiding op een conferentiedag, gewijd aan de opvoering der productiviteit, welke bij eenkomst georganiseerd was door de Vereniging van Metaalindustrieën in het Kurhaus te Scheveningen. Mr. G. F. Lewis, adviseur van de E. C. A., sprak op deze bijeenkomst over simplificatie (leidend tot een zekere specialisatie binnen het bedrijf) en standaardisatie (een streven naar een heid van producten tussen bedrijven on derling). De beginselen hiervoor zijn eenvoudig, doch het is moeilijk ze ten uitvoer te leggen. Het is opvallend, dat in de oorlog samenwerking betrekkelijk gemakkelijk te verwerkelijken is, doch dat daarna de bedrijven de neiging heb ben zich op hun eigen basis terug te trekken. Deze individuele trots op het eigen product is begrijpelijk, maar de economische welvaart eist groter me thodiek in de productie. Spr. toonde met sterk sprekende cijfers aan welke besparingen verkregen kunnen worden door vereenvoudiging van de produc tie. Mr. Alfred Roebuck, een ondernemer uit Sheffield, gaf vervolgens een uit eenzetting over het vraagstuk van be sparing op de transportkosten van ma terialen binnen het bedrijf, van welk onderwerp hij als deelnemer aan een E.C.A.-team in Amerika een speciale studie gemaakt heeft. De transport- factor blijkt dikwijls belangrijker te zijn dan enige andere kostenfactor in het bedrijf. Men ziet echter vaak niet in hoezeer de productiekosten omhoog gaan door „handling of materials"; hier gaat vaak 30 tot 50 procent van de productiekosten in zitten. De fabrieks- leiding moet zich hiervan een duidelijk beeld trachten te vormen en het is zaa* de verworven inzichten niet voor z'c te houden. Gebleken is in Amerika, da ook van de zijde der werknemers vo? deze besparing begrip is te wekken. O" de lange duur schept een machine- welke een arbeider uitspaart, toen groter welvaart door de besparing. P arbeider in de V.S. werkt harder, ni® wat de physische inspanning betref1' maar door doeltreffender werk. De studiedag werd bijgewoond doot een groot aantal bedrijfsleiders; o.rt- g-af van zijn belangstelling blijk de heef Neher, directeur-generaal van de P.T-i- Advertentie Ook in de tweede bollenstreek van Nederland, de contreien van Bovenkar- spel, Grootebroek en Lutjebroek, Hoog. karspel en Venhuizen is thans een bloe mententoonstelling geopend, voorname lijk gespecialiseerd op kleitulpen, Iris en Gladiolen. Deze betrekkelijk nog jonge cultuur pas sedert de negenti ger jaren worden er tulpen gekweekt verheugt zich in een grote bloei. Hier op wijzen de omzetten op de veiling, die het afgelopen jaar opnieuw stegen en wel tot zeven millioen tegen vijf en een half in 1949. De opening der tentoonstelling werd verricht door ir. A. W. v. d. Plassche, directeur-gen. van de Tuinbouw. Hierbij werd verder het woord gevoerd door o.a. Jhr. dr. O. van Nispen tot Panner- den, voorzitter der Alg. Vereniging voor Bloembollencultuur en burgemeester van Hillegom. De jury bestond uit de heren C. Eggink uit Voorschoten, K. Roozen uit Heemstede en J. Klopper uit Enkhuizen. Bij de familie is bericht ontvangen dat de korporaal Nico Bot in Korea is gesneuveld. De overledene heeft zich na de bevrijding als oorlogsvrijwilliger voor Indonesië gemeld. Het vorig jaar kwam hij in het vaderland terug en meldde zich enige maanden later voor de dienst op Korea. Dat hij ruste in vrede. Te Zandvoort heeft men met weemoed van dit overlijden kennis genomen. Van het gezin Bot dient nog een zoon in Korea. Burgemeester Van Fenema heeft per soonlijk de familie van Nico Bot mede deling gedaan van de droeve tijding. Naar wij nog vernemen, is Nico Bot gesneuveld op 12 Februari. Hij was 27 jaar oud. A.s. Vrijdag zal op initiatief van de afdeling Zandvoort van de Nederl. Reisvereniging, 's avonds 8 uur in hotel Keur, Zeestraat, een lezing worden ge houden over Bali en Nieuw-Guinea door de heer C. H. Groen. De betoninstructie van de vlaggemast op de watertoren te Zandvoort vijf tig meter boven de begane grond zal a.s. Maandag worden gesteld. Dan is het moment aangebroken, waarop met eni ge plechtigheid de vlag op dit bouw werk zal worden gehesen. Dit zal 's middags om 4 uur geschieden in het bijzijn van B. en W. van Zandvoort en enkele andere genodigden. Wie belang stelt in de wederopbouw van Zandvoort en het verloop daarvan op de voet wil volgen, moet minstens eenmaal per week zich op de hoogte stellen van de situatie aan de Strand weg en omgeving, want het beeld ver andert daar met de dag. Een groot deel van het wegdek en van het brede voetpad aan de Strandweg is reeds aan gelegd. Men wacht op de aannemer van de bouw van de rotonde, om dit werk te kunnen voltooien. Voor de rotonde zijn de betonconstructies gesteld (de bovenste betonvloer zal a.s. Zaterdag gestort zijn) en als het beton gehard is, kan men met metselen beginnen en dan zal dit bouwwerk: s#o«Üg g^reed^; Zaterdag 3 Maart en Zondag 4 Maart organiseert de Ned. Wandelsport Bond, aid. Noord-Holland, weer zijn jaarlijk se propaganda-wandeltochten over 10 en 20 K.M. Het inschrijfgeld is zeer laag gehouden, terwijl na afloop aan elke deelnemer een keurig uitgevoerde me daille wordt uitgereikt. Groepen van minstens 10 personen met leider komen in aanmerking voor een groepsprijs. Gestart wordt vanaf gebouw „Rose- haghe" Hoofmanstraat Zaterdags van 2 tot 3 uur en Zondags van 10 tot half één. Inschrijvingen kunnen geschieden aan de kiosk op het Verwulft alsmede bij de heer G. P. C. v. Delden, Pijnboom straat 115 alhier (op dit adres alleen 's avonds van 7-9 uur): De voor-inschrij ving sluit 26 Februari; Hierna wordt het inschrijfgeld verhoogd: zijn. Inmiddels maakt men een wandel weg met tegels geplaveid tussen de Strandweg en de Zuid Boulevard en een rijweg naar de Noord Boulevard, zodat het een kwestie van dagen is en de verbinding tussen de Noord Boule vard en de Zuid Boulevard is, althans voor de voetgangers, een feit geworden. De bouwbedrijvigheid wordt ook tot de hoogste frequentie opgevoerd. Het eerste flatgebouw met 18 woningen is in snel tempo tot de kap opgetrokken. Voor het tweede gebouw wordt de fundering gelegd en de animo om zo'n flat te kopen is zó groot, dat men bin nenkort ook met het derde flatgebouw dat tot vóór het café „Zandevoerde" zal komen zal beginnen. Aan de Noordzijde van de Strandweg zal men spoedig kunnen aanvangen met de bouw van een flatgebouw met een soort ho tel-accommodatie. De hoek StrandwegNoord Boule vard zal dan nog open liggen, doch daarvoor heeft zich al een serieuze reflectant aangemeld, die wil proberen daar nog vóór het a.s. seizoen een café restaurant te bouwen. Of hem dit zal lukken is een andere vraag, maar het aanzicht van Zandvoort zou daardoor in hoge mate verbeteren. Wanneer men nog in aanmerking neemt de bouw van de watertoren, van 20 woningen aan de Thorbeckestraat, de toenemende bouwbedrijvigheid van particulieren in de „Zuid" (waar men o.a. plannen gereed heeft om een drie tal kleine flats te bouwen) dan is het niet te veel gezegd als men beweert dat de vaste bezoekers van Zandvoort in het komende seizoen versteld zullen staan van hetgeen in deze winter in Zwtoyonrt is tot stond atoraetó. Advertentie STOFFEN PARADE op de VoorjaarsbeurS Zie onze advertentie van morgen. FAVORIET Bartel,jorisstraat 27 Advertentie 0 Gen. Cronjéstraat 42-44 Telef. 154S" Advertentie Bestel Uw TROUW-AUTO's, geheel nie«W(' model 1950, 6-persoons, vroegtijdig U ROZENSTRAAT 7—9 - FELEF. l"®2 Gevestigd sinds 1910 Voor ons werken geen colporteurs. 195!: AMSTERDAM, 21 Febr. De aandelenmarkt was vandaag vril V8Ó gunstig gedisponeerd en heeft zich v' de lichte koersverliezen van gister grotendeel kunnen herstellen. De bet® stemming van gisteren in New waar de koersen niet verder inzakt® doch integendeel weer een opwaart- richting namen heeft de markt ten 0 zent gunstig beïnvloed. Nadat aand. Kon. Petroleum tot waren opgelopen, nam de belangrt ling af en de koers liep weer terug ongeveer het vorig slotniveau van 31l. Unilever eindigde met een verbetert^ van procent, terwijl Philips een procent hoger sloot. (Niet-offlciële Koersen) Vorig Open* slot SM Nederl. 1948 96% 3M pCt. Ned. 1950 9574 3-3(4 Nederland 1947 «618 3 Ned. 62-64 bel.fae. 95% Insehr. Grtbk '48 3 pCt 94% Ned. Handel Mtj. eert. 157'4 AJLU. 175 Van Berkels Patent 124 Calvé-Delft eert. 136 Van Gelder 170(4 Kon. Hoogovens eert 152(4 Unilever cert. 232 Ned. Kabel 236 Philips 252% Kon. Petroleum 310% „Amsterdam" Rubber 1 126(4 Holl. Amerika Hjn 189 Kon. N. Stoomb. Mij. 154(4 Ned. Scheepv. Unie 168(6 H.V.A. 113(4 Deli Mij. eert. 105(4 231 01/2 Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Co Radio Corp. Republic Steel Shell Union Oil Southern Pacific Southern Raiiwov Tidewater U-S. Steel 21/3 43% 56 73% 64% 49% 18% 18% 18% 45% 57(4 68% 57(7

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 2