Katholieke Volksgezondheidsweek eüicde moormam~7Z/pft*Uf - mysterie* WONINGPROBLEEM IN AUSTRALIË GROTE HANDICAP VOOR EMIGRANT Middenstand en P.B.O. $20333 Laat heb ik IJ bemind XuMeft ftzui en (lippen Stel je voor, dat er in Nederland geen kruisverenigingen waren! Financiering oorlogs schade Duizenden moeten in kampen leven Bestrijding van concarrentie-eavel en beunhazerij DE ZORG VOOR HET SCHOOLKIND V*COV«« Zaanse vleesoorlog in nieuw stadium ZES MAANDEN VOOR SMOKKELKONING DONDERDAG 22 FEBRUARI 1951 PAGINA 3 VAN 26 FEBRUARI TOT 5 MAART PRO FORMA CASSATIE TEGEN GEBR. DE V. Jeugdleiders spreken over Internationale Rechtsorde KOM DE NATUUR TE HULP EN „ONTLAST" UW INGEWANDEN. PRIJS DUITSE EXPORT KOLEN VERHOOGD Beurtvaarttarief verhoogd r H L Onroerende goederen Bouwplaten uit turf? Aanpassing vraagt zeer veel STUDIEDAG TE UTRECHT RHEUMATIEK... door ETHEL MANNIN Bijna een heel dorp smokkelde voor hem INZAMELINGSACTIES VOOR SCHAARSE MATERIALEN Minister Stikker naar Washington Eeuwenoude boer wil naar school St. Germain, géén heilige, wel een hoogvlieger Geen Schotten Hondenleven (Van onze correspondent) Engeland heeft zijn Nationale Gezondheidsdienst; België heeft voor dit werk organisaties, die het schone praedicaat „parastataal" dragen doch het is de trots van Nederland, dat het een gezondheidszorg bezit, die er zijn mag die door het volk zelf wordt georganiseerd en tot uitvoering gebracht. ®it is voor iedere Nederlander een volkomen natuurlijke zaak. Stel je voor, dat •Je kruisverenigingen er eens niet waren! Ja, inderdaad, stelt u zich dat eens voor! Dan zou er nietWat zou er dan niet? Kunt u precies opsommen, wat er niet zou gebeuren op praeventief- en curatief-medisch, op hygiënisch en sociaal terrein, wanneer wij, katholieken, geen "'it-Gele Kruis hadden? Op deze vraag zal menigeen, toch minstens ten dele, het antwoord schuldig moeten blijven. Nu ligt de „schuld" hier zeker niet alleen bij katholieken, die thans met uw mond (heel of half) vol tanden staat, want het Wit-Gele Kruis heeft altijd gewerkt, zoals het de hoogste vorm van charitas past: •nen heeft er niet mee te koop gelopen. Maar nu wordt er van 26 Februari t.e.m. 4 Maart een Kathoiieke Volksge- Zondheidsweek gehouden, georganiseerd door de Nationale Federatie yan het "it-Gele Kruis. Dus nu wordt de chris telijke charitas toch maar even in de kioemetjes gezet? Verre van dat! Maar net Wit-Gele Kruis wil de waarde on derstrepen van dit werk, dat het goede en mooie eigendom is van het katholieke Nederlandse volksdeel. Het wil de waar de ook propageren van de mensen, die hieraan hun beste krachten geven, en van de ideële doelstellingen, waarvoor werken. Het wil, om een groot en k'echtig, maar diep-christelijk woord te gebruiken, getuigen van zijn arbeid, "ie arbeid wordt verricht in de afdelin gen en daarom zullen het nóch de Na- tionale Federatie zijn, nóch de provin ciale bonden, waarvoor straks uw aan dacht zal worden gevraagd, maar de plaatselijke afdelingen, waarin het Wit gele Kruis leeft. Wij kunnen ons voorstellen, dat me- big lezer van het voorgaande inmiddels schterdochtig is geworden. Is het geen Boede katholieke gewoonte, om, zodra de Woorden idealen en arbeid zijn geval kan, met de collecteschaal onder de be minde gelovigen rond te gaan? Stel u fprust, argwanende lezer! Zo gij door deze woorden en/of de Katholieke volksgezondheidsweek overtuigd mocht borden, dat gij uonverwijld als lid •boet melden het Wit-Gele Kruis zal u volgaarne inschrijven en alsdan uw contributie incasseren. Maar er zal in deze week géén aanslag op uw porte- fnonnaie worden gepleegd, wél op uw heidsbesef, uw nationale gezindheid, belangstelling, uw verantwoordelijk- Ja, ook op dit laatste. Want als wij over het werk zelf van het Wit-Gele Kruis hier niet verder zullen uitwei den, omdat uw plaatselijke afdeling u dit wel tussen 26 Februari en 5 Maart duidelijk zal maken dan willen wjj toch even hier de nationale betekenis van een goede gezondheidszorg, en dat betekent in Nederland van krachtige kruisverenigingen, uiteenzetten. De bedreiging van onze hoogste waar den vanuit het Oosten noopt de regering ™ii haar sociaal programma evenzeer ®'s op ander terrein de uiterste zuinig heid te betrachten. Nu leert echter de droeve ervaring, nog uit de tjjd van Co- ['jn, hoe eenvoudig het is juist door die kleine 10 millioen van de Volksgezond heid een rode streep te halen. Wat bwrkt men daarvan? De mensen zullen beus niet dood langs de weg vallen! On getwijfeld zullen zij dat niet, maar zeker ?°n de regering voor zo'n daad de re- bening gepresenteerd krijgen. De her bewapening immers, èn de industriali satie, eisen een verhoogde arbeidspro ductiviteit; onze veiligheid eist de vor ming van weerbare strijdkrachten. De vleesoorlog in de Zaanstreek heeft ®en nieuw stadium bereikt, nu de loon- ®i«cht,ers en vleesrijders ook na'de uit braak van de president van de Haar lemse Rechtbank weigeren voor de k'tgesloten slager te Zaandam te slach- n en het vlees te vervoeren. Destijds hebben de loonslagers en F® vleesrijders een schriftelijke ver jaring tegenover de leden van de ,a neringscommissie moeten afleggen, 5ft zij geen dieren voor de uitgesloten jagers zouden slachten en/of vervoe- nn. Het aantal uitgesloten slagers was 'öe»'i beperkt tot vier, zodat zij de jp'ootste partij in deze, de georgani- •cerde slagers, kozen. De leden van de saneringscommissie nebben deze verklaringen thans ver- b'etigd, zodat zij niet in strijd komen n?e' de uitspraak van de president van Qe Haarlemse Rechtbank. Zoals bekend had de bijzondere straf kamer van de Arnhemse rechtbank de gebroeders A F. en C. F. de V. vrijge- x?'oken van 'het hun ten laste gelegde, aar wij thans vernemen, heeft de Offi- 'Cr van Justitie bij deze rechtbank cas- j?'16 aangetekend tegen dit vonnis. Dit evenwel pro forma geschied, om de c>'mijn binnen welke cassatie moet wor- {i 'J aangetekend niet te laten verlopen. j.01 is dus nog geenszins zeker of de ak Opnieuw zal worden behandeld. lm? het Vredespaleis te 's Gravenhage j hen op 18 Mei a.s. een groot aantal d '?hleiders van de gezamenlijke Ne- i„ *ar>dse jeugdorganisaties, verenigd biip Nederlandse Jeugd Gemeenschap, Pf^yokomen om te confereren over de 0rd'' van be internationale rechts- pp®nhele deskundige inleiders zijn uit- van en Dr. E. Hambro, Griffier heeft het Internationale Gerechtshof, ivpj. reeds toegezegd te zullen spreken tiQn Mak en praktijk van het Interna- Maar hoe wil men dit bereiken, wanneer de volksgezondheid langzaam maar ze ker achteruit zou gaan? Want de cura tieve zorg van geneeskundigen, zieken fondsen en ziekenhuizen moge niet te verwaarlozen zijn, wanneer er geen wijkzuster was, die naast de ziekenver pleging, de kraamverzorging en de zorg nale Gerechtshof. jj. Advertentie Uij^k'ooende Rheumatiek h 1 U humeurig en ziek, van„bovendien raakt Uw hele gestel er Jtyf "versteboven. Ga toch zo niet verder, jf"e slopende pijnen uit Uw leden. hiinerafUscllen! Wonderlijk, wat die zes '"•■hem, zouten, waaruit Kruschen is V°®rt '^teld, voor U doen. Met Kruschen r'es d»t de bloedzuiverende organen pre- ,rn Wel ne toe, wat ze nodig hebben LUnetion met jeugdige kracht te kunnen «'achti„neren- Het bloed gaat weer 'e :j_ stromen en de onzuiverheden, Advertentie Het is een gebiedende eis de natuur een handje te helpen, wanneer Uw ingewanden hun werk niet met de vereiste regel maat doen: Want dan ontstaat verstop ping met alle gevolgen daarvan, zoals hoofdpijn, een vale gelaatskleur, onwel, riekende adem, neerslachtigheid. Zorg dat de giftige stoffen tijdig en regelmatig uit Uw lichaam worden afgevoerd. Neem daarom eens per week één of twee Laxeer- Akkertjes die vlug en veilig Uw inge wanden zuiveren. Ook bij chronische verstopping het aangewezen middel want Laxeer-Akkertjes veroorzaken geen kramp en geen gewenning. voor zuigeling en kleuter, ook nog de opvoeding op hygiënisch terrein en de praeventieve gezondheidszorg ter harte nam, dan zou de actieve heelkunde haar taak nauwelijks aankunnen. Hoe gewichtig en onmisbaar! deze regeringssubsidie ook is, deze grootste katholieke organisatie in ons land is steeds toch een bezit van het volk zelf geweest, daar alleen reeds de vrijwillige contributies de over heidssteun verre en verre overtreft. Maar er wachten het Wit-Gele Kruis - nog vele taken, die het, wanneer het ledental van een half millioen niet verdubbeld wordt, niet zal kunnen volvoeren. De zorg voor het schoolkind bijv. is, in flagrante strijd met het subsidiari teitsbeginsel, geheel een gemeentezaak, d.w.z. berust in overheidshanden. Waar de schooldienst zich steeds meer in geestelijk-hygiënische richting ontwik kelt; waar blijkt, dat een lichamelijk onwel-zijn van het kind vaak zijn oor zaak vindt in psychische moeilijkheden, bijv. door gezinsomstandigheden; waar in deze gevallen de inschakeling der medisch-opvoedkundige bureaux een gebiedende eis is voor het welzijn van het kind (en er zijn er nog maar zo wei nig!) daar kan de katholieke gezond heidszorg niet dulden, dat hier de over heid blijft ingrijpen. Zovele andere ta ken wachten nog: de rheumatiekbestrij- ding, de gebrekkigenzorg, de revalida tie, waardoor invaliden weer lichamelijk en geestelijk op de maatschappij wor den voorbereid, en zoveel meer nog. Juist wanneer het volk zich in zijn geheel bereid toont de lasten der volks gezondheidszorg, die het op zich nam, vrijwillig verder te dragen door en bloc de kruisverenigingen te steunen, zal het de regering onmogelijk worden het werk der volksgezondheid te beknotten. Tua res agitur het gaat om uw zaak. Maar ook: het gaat om onze ka tholieke zaak in de wereld. Doch over het internationaal aspect in het werk der volksgezondheid hopen wij u nog iets in een volgend artikel te vertellen. Na de plechtige Requiemmis in de Kathedrale kerk ter nagedachtenis van mgr. P. Hopmans, Bisschop van Breda, werd het stoffelijk overschot Woensdagmiddag te rusten gelegd op het R.K. kerkhof „Zuylen" te Breda. De absoute werd verricht door de opvolger van mgr. Hopmans, mgr. Jos. Baeten. De geallieerde hoge commissie lieeft een verzoek van de regering der Duitse bonds republiek ingewilligd om de prijzen voor exportkolen te verhogen. Het betreft hier een prijsverhoging van gemiddeld 2,50 mark per ton. Als voornaamste reden voor de verhoging noemt de bondsregering de ho gere vrachttarieven. Deze nieuwe prijzen moeten nog door het Int. Ruhrorgaan wor den bekrachtigd. Krachtens een beschikking van de Min. van Econ. Zaken is het de beurtvaart toe gestaan boven het bepaalde maximumta rief een toeslag van 5 pet. in rekening te brengen. De sterke kostenstijging van de laatste maanden hebben het Ned. Binnenvaartbu- reau aanleiding gegeven het thans inge willigde verzoek tot tariefsverhoging in te dienen. Advertentie boenen ^beren* Brume oóellen ifcEfS Dive"* Het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting deelt het volgende mede: Ter bevordering vaiy het herstel en de herbouw van door oorlogsschade getroffen onroerende goederen zijn vóór 24 Februari 1950, de datum van inwer kingtreding van de wet op de materiële oorlogsschade, van Rijkswege credieten resp. rentevergoedingen toegekend. Vol gens art. 72 van genoemde wet worden deze door een aanvullende bijdrage ver vangen (de zgn. afkoop), wanneer be langhebbenden daartoe binnen één jaar na bovenaangehaalde datum 'n aanvraag indienen. In verband met het naderen van de sluitingsdatum van genoemde termijn, wordt medegedeeld, dat een wetswijziging in voorbereiding is ter verlenging van die termijn. Derhalve behoeft met het indienen van bedoelde aanvraag geen haast te worden gemaakt. Het verdient zelfs aanbeveling hiermede voorlopig te wachten. Er zal nog nader worden bekend gemaakt voor welke datum een aanvraag ingediend moet zijn. Naar wij vernemen is een vraag, of turf te verwerken is tot vezelmateriaal waaruit bouwplaten te vervaardigen zouden zijn, on langs door het Vezelinstituut T.N.O. te Delft positief beantwoord. Afgewacht moet nu worden, of aan de ontworpen omzetting in dustriële vorm gegeven zal kunnen worden. 31. Zonder zich één ogenblik te bedenken, snelt de Noorman naar de deur van het huisje. Wie deze pijl heeft afgeschoten kan nog niet ver weg zijn. Maar slechts een schaterend hoongelach treft zijn oor, boven het geluid van paardenhoeven uit die zich wegspoedenhet duistere woud in. De beide ridders voegen zich weer bij hem en zien de koning vragend aan. Maar Eric staart in de verte. Het stormt in hem! Twee moorden achtereen om de waar heid voor hem verborgen te houden. Schurken zonder vergiffenis, denkt hij. Zij deinzen voor niets terug. De ene misdaad stapelt zich op de andere. Maar nu is het de vrees die hen drijft. „Het wordt nu tijd om te handelenzegt hij, uiterlijk weer volkomen rustig tot de ridders. „Wij zullen terugrijden naar de burcht. Maar geeft uw ogen de kost! voegt hij er aan toe. Wij mogen in geen hinderlaag meer vallen Op Tyrfing aangekomen, begeeft de koning zich onmiddellijk naar het vertrek van de burchtheer. Hij treft Olaf aan in gezelschap van zijn dochter. Nieuwsgierig en verrast kijkt Heidrun de Noorman aan en beantwoordt zijn korte groet met een vriendelijke lach. De burchtheer heet hem waardig welkom. „Gij wilt mij sprekenheer Koning?" klinkt zijn schorre stem. Eric ziet de onrust flikkeren in zijn ogen en antwoordt met vaste stem: Op enkele vragen zult gü moeten antwoorden, heer Leenman!" Hij legt de nadruk op deze benaming, om de ander zijn koninklijk gezag te doen voelen. En hij voegt er aan toe: „En ditmaal zult gij u aan deze vragen niet kunnen onttrekken. Advertentie (Van onze Haagse redactie) Het is zo onderhand wel voldoende bekend, dat het woningprobleem in Austra lië voor de vele Nederlandse emigranten de grootste handicap is om als im migrant te slagen. Zij komen namelijk voor een groot deel terecht in kam pen om daar te blijven tot er een woning, of wat daarvoor door moet gaan, gevonden is. Gezien de enorme achterstandaan woningen die er in Australië heerst bij een tekort aan honderdduizend woningen worden er per jaar slechts vijftigduizend gebouwd en het grote aantal emigranten dat naar Australië komt uit alle mogelijke landen per jaar tweehonderdduizend is dit zoeken naar een woning ontzettend moeilijk en kan het verblijf in een of ander kamp langdurig zijn. ook niet welgevallig. Op het platteland is men met een dergelijke concentratie zelfs niet eens gebaat. Vervolgens zou men kunnen denken aan geldelijke steun van Nederlandse zijde. De vraag is dan maar van welke kant die steun zou moeten komen. En denken wij dan maar niet eens aan de deviezenmoeilijkheden! De verbetering van de woningpositie in Australië is een voor de hand lig gende oplossing. Het meenemen van pre-fabricated-houseg is echter een griezelige onderneming vanwege de voorschriften, die er in Australië be staan. De achthonderd verschillende gemeenten hebben natuurlijk ook acht honderd verschillende bepalingen op Afgezien van het ieven in de kampen zelf en de toestanden aldaar kan gezegd worden, dat het verblijven in kampen ernstige nadelen biedt. Op de eerste plaats is daar de gezinsscheiding, die na enige tijd noodzakelijk moet volgen. De man moet er namelijk op uit om de kost te verdienen en om naar een woning te zoeken; het gezin blijft in het kamp ach ter. Hoogstens in het weekend kan de man, wanneer hij niet al te ver uit de buurt aan het werk is, zijn gezin op zoeken. De praktijk is echter, dat hij Zondags blijft doorwerken dat wordt goed betaald! om zo spoedig mogelijk de middelen te bezitten om zijn gezin uit het kamp te halen. Ook komt het veel vuldig voor, dat de man op Zondag zijn reis voor het volgende weekend moet verdienen. Het is begrijpelijk, dat dit op den duur de gewoonte kweekt van Zon- dagswerk. Voor de mensen in de kampen zelf wordt het kwaad der verveling een realiteit. De vrouwen hoeven zelf niet te koken, alles wordt voor hen klaar gemaakt en hebben hoogstens drie ka mertjes te onderhouden, waarmede zjj natuurlijk in korte tijd klaar zijn. Het hoeft geen betoog, dat deze verveling op het moreel van de mensen werkt en zedelijke gevaren in zich houdt. De oorzaak van vele klachten over de kampen is o.a. te zoeken in de on voldoende voorlichting hier te lande. Men weet eenvoudig niet wat er te wachten staat, of wat erger is men wil niet luisteren en denkt, dat men wel zal behoren tot de geluk kigen, die tóch een woning krijgen. Verder kent men de taal niet en doet men ook geen moeite om ze te leren. Men werkt hierdoor zelf een sociale geïsoleerdheid in de hand. Tenslotte kan men niet de kracht opbrengen om zich aan te passen en bljjft men te veel denken aan de beschermende wetten en wetjes waarvan men in Nederland kon genieten. Men zou deze klachten en de oor zaken daarvan nog met vele kunnen ver meerderen. Belangrijker is het echter, dat er een afdoende oplossing voor dit alles komt. Wat nu de voorlichting be treft is het een feit, dat op dit punt door vele organisaties goed werk wordt ver richt. Het lijkt ons echter een onbegon nen werk om per jaar twintigduizend emigranten een degelijke voorbereiding te geven. En dit zijn dan nog maar alleen de emigranten naar Australië! Het is duidelijk, dat men er niet komt met één enkele voorlichtingsavond. De praktijk heeft dit overigens reeds uitgewezen. Een andere oplossing zou zijn het op vangen van de moeilijkheden in Austra lië zelf, b.v. door het vormen van emi- granten-comité's. In de praktijk komt hier echter weinig van terecht. De Ne derlandse immigranten in Australië heb ben meestal wel voldoende aan hun eigen zorgen. Verder zou men kunnen denken aan. een concentratie van Nederlanders om dan nog maar niet van kolonievorming te spreken. In de grote steden is dit ech. ter niet gewenst en de Australiërs is dit dit gebied! Zou het echter niet moge lijk zijn om Nederlandse firma's in Australië huizen voor emigranten te laten bouwen? Men zou die huizen ge deeltelijk in Nederland kunnen betalen en de rest in Australië met zelfver diende ponden. Voor minvermogenden zouden in Australië credietmogelijk- heden geschapen kunnen worden met bepaalde garanties van de Nederlandse regering. Een laatste mogelijkheid, waarvoor, gezien de huidige situatie en de slechte vooruitzichten op een verbetering daar van, het meest te zeggen valt, is een zo spoedig mogelijk op drastische wijze af remmen van de stroom van emigranten naar Australië. Het is immers duidelijk, dat een gestadige toevoer van grote aan tallen Nederlanders de moeilijkheden steeds ernstiger maakt. Het lijkt ons daarom in het belang van de emigrant zelf en in het belang, dat gelegen is in de opbouw van een goede emigratiebasis van Australië, zeer gewenst dat men eenvoudig wacht tot de toestand verbe terd is. Alleen die emigranten, waarvan men de zekerheid heeft, dat zij goed voorbereid zijn en hun onderneming niet uitloopt op een langdurig en funest ver blijf in een of ander kamp, zou men mo gen laten vertrekken. Of zou er langs diplomatieke weg nog een allerlaatste mogelijkheid gevonden kunnen worden? Naar het A.N.P. verneemt zou vandaag in Canberra de emigratieovereenkomst tussen Nederland en Australië worden ondertekend. FOR QUALITY (Van onze correspondent) De Publiekrechtelijke Bedrijfsorgani satie moge voor grote lichamen en on dernemingen al voldoende moeilijkhe den in zich bergen, voor een zo tame lijk heterogene groep als de midden stand, die geen centraal orgaan kent; biedt zij nog haar eigen problemen. Daarom heeft de vakraad van de Ned. Kath. Middenstandsbond te Utrecht een P. B. O.-studiedag belegd, waarop mr. F. J. H. Bachg, lid van de Tweede Ka mer, en de heer H. J. 3. Neefs, econ. drs„ resp. over de algemeen-politieke aspecten en de meer technische zijde van de zaak hun licht hebben doen schijnen. Mr. Bachg wees er op, dat de P.B.O. voor de middelbare en kleine onder nemingen zowel een beveiligende als een sanerend-versterkende werking zal hebben, mits men komt tot een mid denstandsorgaan in de centrale sector, doch naarnaast ook tot zelfstandige be drijfstakken. Deze laatste zullen o.a. de concurrentie-euvelen uitsnijden en de beunhazerij bestrijden, in welke orde ning de positieve en eigen betekenis van de P.B.O. voor de middenstand ligt. Deze economische ordening en op bouw richt zich primair op de onder- nemings-resultaten: gezonde zelffinan ciering en persoonlijke sociale zelfstan- Advertentie Uw tergende winterkwaal legt het af tegen de weldadige warmte van de pijnstillende Thermogène. Uit het Engels vertaald door DICK OUWENDIJK 42) -'uiucii cii uir uiiLUivcnicuuii van Uw tergende pijn, ngs natuurlijk weg afgevoerd atl6 en radicaal. Zij dacht, dat hij het kloppen van haar hart moest horen, in ieder geval moest hij haar kleur hebben gezien. Hij had die gezien en was er blij om. Zijn hart zong van vreugde. Hij verzette zich niet langer tegen de gedachte, die, sinds hij wist dat zij zou komen, steeds in kracht was toegenomen de weten schap, dat het meer was dan een diepe sympathie, welke hij voor haar voelde; dat hij, doodgewoon, verliefd op haar was. De Sables gebruikten hun souper al leen. Het was wel wat vroeg voor Abend- essen, verklaarde Frau Amanshauser maar na hun reis en lange wandeling zouden zij wel hongerig zijn en Hans en Willi, de beide jonge Duitsers wer den pas laat terug verwacht, zo zij die nacht niet uit zouden blijven, en Herr en Frau Knoedl kwamen op zo'n lichte avond zeker niet voor negen uur terug. Zij gaf hun een tafeltje bij het raam, van waaruit zij de straat in haar gehele lengte konden overzien. De balcons der houten huizen waren vrolijk versierd met bloemenbakken met rose en hel rode geraniums, terwijl in de raamkozij nen bakken stonden met rose en witte en paarse petunia's; er hingen zelfs bak ken met petunia's aan de lantaarns mid den in de straat. Het Gasthaus Amans hauser was, vanwege het zomerseizoen, zoals Frau Amanshauser verklaarde, op dezelfde wijze met bloemen versierd. Toen zij gegeten hadden zei Francis: „Wat zou je nu willen doen, Cathy? Ben je te moe voor een wandeling door het dorp of zullen we in het café gaan zit ten om iets te drinken en een praatje maken met de Amanshausers?" Zij bekende: „Het liefst zou ik mct Johann willen gaan wandelen en praten alleen." Zij was blij. dat hij juist een sigaret aanstak en niet naar haar keek. Daarna hing er een dun grijs wolkje prikkelen de tabaksrook tussen hen. Hij glimlachte fijntjes en sloeg de rook weg. „Het is nog niet zo lang geleden, dat je beweerde niet tot het soort te be horen, dat trouwde kun je je nog herinneren? Je dacht dit van mij ook". „O. Francis, ik was een echt verwaand spook. Je had volkomen gelijk." „Lieve kind, je was heel lief. Je was twee en twintig en je had je nog tot niemand aangetrokken gevoeld, zodoen de moest je wel tot een dergelijke voor barige conclusie komen. Maar vertel eens, zou je met Johann Amanshauser willen trouwen, als hij je vroeg?" „Ik weet het niet, Francis. Hoe kan ik dat nu weten? Ik heb er nog niet over gedacht. Ik heb alleen sinds vijf minu ten begrepen, dat hij verliefd op mij is. Ik moet aan dat idee gewend raken. Het is zo verbijsterend Ze kon haast niet stil zitten en hij las verwarring in haar blik. Dat was onhandig van me, dacht hij. „Treed zacht of je zou mijn dromen ver treden". Ik had het kunnen weten. Het is allemaal nog zo bekoorlijk en teer, zo onwerkelijk. „O gelukkige, gelukkige liefde!" Hij zei vriendelijk: „Laten we naar het café gaan en als Johann er is of als hij komt zal ik een praatje maken met Pappa of Mamma en dan kun je hem omhelzen of je kunt een wandeling gaan maken of doen wat je maar wilt." In het café vonden zij Herr Amans hauser, die bij het raam een krant zat te lezen; hij hield de krant zo, dat er licht op viel, maar hij moest zijn ogen er vlak bij houden. Johann stond achter het buffet, waar hij, over heen geleund, met tvree bruin-verbrande, erg stoffig er uit ziende jongens stond te praten, de twee Duitsers, die van hun tocht in de bergen waren teruggekeerd. Ze hadden alle drie grote stenen potten bier voor hen staan. Francis zette zich naast Herr Amans hauser, die dadelijk zijn krant neer legde. Cathryn aarzelde een ogenblik en zette zich dan naast Francis. Dit was het enige, wat ze kon doen, dacht zij bij zichzelf; er was slechts één handeling mogelijk, doch die moest van zijn kant komen. Die kwam ook prompt. Nauwelijks had zij plaats genomen of Johann dronk zijn pul leeg. verontschuldigde zich bij de beide Duitsers en kwam naar haar toe. Hij zei precies wat zij verlangde dat hij zou zeggen. Het was alsof zij hem door haar wil gedwongen had het te zeggen. „Bent u te vermoeid voor een wande ling?" Zij hief haar gelaat glimlachend naar hem op. „Ik ben helemaal niet moe." Francis knikte haar lachend toe en zette zijn gesprek met Herr Amanshau ser voort. „Deze kant uit", zei Johann vlug, toen zij naar de buitendeur liep; hij legde even zijn hand op haar arm en leidde haar in de richting van een lage deur naast het buffet. Hij deed deze voor haar open en zij bevond zich in de gang, die naar de keukens leidde. Hij opende een andere deur en nu kwam zij in een laan, die tussen het hotel en de kerk liëp. „We kunnen over het kerkhof gaan en dan de helling op", zei Johann. Het gras tussen de graven was hoog opgeschoten en overal bloeiden bloemen in het wild. Een lage stenen muur scheidde het kerkhof van het land er omheen: het deed haar denken aan het kerkhof in Wasdale. Zij bereikten de helling waar zij en Francis van af waren gekomen. „We zouden tot de hut kunnen gaan om er de zon te zien ondergaan", stelde Johann voor. Zij liepen naast elkander, zonder iets te zeggen, met het licht van de dalende zon in het gelaat. Toen zij een poos ge lopen hadden vonden hun handen elkaar als vanzelf, zij spraken echter niet. Bij de hut gekomen, zei Johann plotseling: „Het speet mij heel erg, dat u met Pasen niet kwam." „Ik was nog niet klaar." „Dan had u toch wel kunnen komen." „Ik wilde wel, maar ik dacht dat het een teleurstelling voor u zou zijn ge weest. wanneer ik terug was gekomen zonder dat ik de Mis op Paas-Zondag kon bijwonen." „Maar dat kon toch." „Niet zoals ik zou willen." (Wordt vervolgd) digheid. Daarnaast vormen zij een ga rantie dat de zelfstandigen voor de werknemers niet zullen hoeven onder te doen in inkomen en sociale zeker heid. Het bedrijfschap echter zal zich moeten beperken tot de taak, die het publiekrechtelijk te vervullen heeft t.w. verordenen, uitvoeren en recht spreken, zo besloot spreker. Vervolgens besprak de heer Neefs aan de hand van art. S3 wet P.B.O. de concretisering van de toe te ken nen bevoegdheden. De registratie van de ondernemingen en daarmee in ver band het opleggen van de plicht de hiervoor benodigde gegevens te ver strekken is wel de meest fundamen tele dezer bevoegdheden. Voorts zullen lonen en arbeidsvoor waarden, alsmede vakexamens en (her) scholing hiertoe moeten behoren. Wel iswaar noemt art. 93 nog andere on derwerpen, doch deze zouden, naar sprekers mening, niet tot de competen tie van de bedrijfschappen moeten beho ren, indien zij in de vrije sfeer behoor lijk werden geregeld of eventueel aan een regeling geen behoefte bestond. Wèl zal er naar moeten worden gestreefd, dat het verlenen van vestigingsvergun ningen aan de bedrijfschappen komt Spreker wees er tenslotte op, dat zo nodig en indien mogelijk ook in de vrije sector (b.v. vakopleiding) medezeggen schap moet worden verleend. Na de bespreking in werkgroepen, deelde de voorzitter mede, dat nog enige dagen aan dit onderwerp zullen worden gewijd. De Belg Henri de S„ die beschuldigd werd van medeplichtigheid aan een uit gebreide smokkelhandel van costuum- stof en tapijten uit België naar Neder land, hoorde zich Woensdag door de Bre dase politierechter tot zes maanden ge vangenisstraf met aftrek veroordelen. Laat in de namiddag nam de Of ficier van Justitie requisitoir en eis te een jaar gevangenisstraf met af trek tegen De S. Mr. Heukels wees er in zijn requisitoir op, dat verdach te drie jaar lang ongeveer het hele plaatsje Sint Willebrord, dat vlak bij de Belgische grens ligt, voor zich had laten smokkelen, waarbij hij zelf buiten schot was gebleven, doch de smokkelaars zelf alle risi co's liet dragen. De medeplichtigheid aan smokkel achtte de officier dui delijk bewezen. De beide verdedigers van verdachte betoogden, dat in feite „een ontluisterde smokkelkoning" terecht stond, die reeds enige malen gestraft was voor hetgeen hem nu weer ten laste werd gelegd. In antwoord op vragen uit de Tweede Kamer heeft Min. van den Brink om. me degedeeld, dat i.v.m. de schaarste aan ma terialen en de hoge grondstoffenprijzen in Benelux-verband gewerkt wordt aan ge meenschappelijke productieregelingen met betrekking tot het gebruik van bepaalde schaarse grondstoffen, terwijl in O.E.E.S.- verband het initiatief wordt genomen om productieregelingen, als hier bedoeld, in ruimer verband ingang te doen vinden. De minister is van oordeel, dat het nood zakelijk is, dat zoveel mogelijk oude ma terialen worden ingezameld en bij de pro ductie benut. Door de krachtige prijsstij ging, is de inzameling van oude materialen reeds sterk gestimuleerd. Ten einde tot een verdere activering van de inzameling te geraken, heeft de minister contact doen opnemen met de organisatie van opkopers van oude materialen. Door deze organisatie ingediende voorstellen, welke beogen het gehele Nederlandse volk op doelmatige wijze aan de inzamelingsac tie te doen deelnemen, worden thans onder zocht en uitgewerkt. Binnenkort kunnen hierover nadere mededelingen tegemoet worden gezien. Tevens worden daarbij de wenselijkheid en de practische uitvoer baarheid van een inleveringsplicht van oude materialen bil de aanschaffing van nieuwe artikelen onder het oog gezien. De minister van Buitenlandse Zaken, mr. D. U. Stikker, zal Zaterdag naar Washington vertrekken, waar hij in zijn functie van voorzitter van de O.E.E.C. op uitnodiging van de E.C.A. en het State Department enkele besprekingen zal voeren. Minister Stikker zal onge veer een week afwezig zijn. De voorbereidingsdagen op het hoogfeest van Pasen op het pelgrimshuis „Casa No va" (Heilig-Land-Stichting). worden ge leid door pater R. Bévort, S.S.S. uit het klooster van het H. Sacrament te Brak- kenstein, die het onderwerp: Eucharistie en Lijden zal behandelen. De deelnemers worden Woensdag 21 Maart verwacht. De conferenties worden gehou den 22, 23 en 24 Maart a.s. Milosj Roetzitsj, een boer te Belgi Polge (Bosnië), die vermoedelijk de oudste man in Joego-Slavië is, vierde Zaterdag zijn 115de verjaardag, zo meldt het blad Politika. Hij deelde aan eer. verslaggever mede, dat hij nooit ziek is geweest en zeer goed zonder bril kan zien. „Ik kan 15 km. lopen zonder te rusten," zo voegde hij er aan toe. Toen de verslaggever hem naar zijn plannen voor de toekomst vroeg, zei Roezitsj: „Ik wil leren lezen en schrij ven zodra men hier met een cursus be gint." Roezitsj' zuster is vorig jaar op 118- jarige leeftijd overleden. Ingenieur Arthur St. Germain heeft plannen ontvouwd voor een raket die twee man naar de maan en terug zal kunnen brengen. We zijn dichter bij die gebeurtenis dan de meeste mensen zich realiseren, zegt St. Germain, die verbonden is aan de afdeling geleide projectielen van het oefenstation dat de Amerikaanse marine hier heeft. Het ruimteschip van St. Germain zou uit vijf compartimenten bestaan, die samen 325 voet lang zouden zijn en 180 ton zouden wegen. Wanneer het projec tiel eenmaal los van de aantrekkings kracht van de aarde zou zijn, zou het met een snelheid van 25.000 mijl naar de maan reizen. Wat brandstof betreft, denkt St. Germain de heen- en terug reis met 5 pond uranium te kunnen doen. Het geheel zou uit vijf afdelingen be staan. Telkens als de brandstof van een afdeling zou zijn uitgeput, zou die afde ling worden losgelaten. De laatste afde ling wordt een compleet gevind raket van 10 voet lengte en met een gewicht van 10 ton. In dit raket worden de ca bine en de instrumenten gebouwd. Bij nadering van maan en aarde wordt de raket omgedraaid, zodat de aandrijvings kracht dan als remmend vermogen kan dienen. De Britse kroonjuwelen een van de belangrijkste collecties edelstenen ter wereld zullen tijdelijk uit de Tower in Londen worden verwijderd. De ruimte, v/aar zij te zien zijn, moet n.l. opgeknapt worden met het oog op het a.s. Festival ol Britain. Wanneer bepaalde geruchten over de diefstal van de Engelse kro ningssteen waar zouden zijn en er even eens geloof moest worden gehecht aan een zeker soort van anecdotes, ware het niet raadzaam hierbij Schotten aan het werk te stellen. Twee en twintig personen, onder wie 13 kinderen, zijn aangetroflen in een eenzame vallei in centraal Japan in een staat van onbeschrijflijke vervuiling. Zij leefden samen met liefst 28» honden, die tafel en bed met hen deelden. De politie heeft een eind aan deze toestand ge maakt. De groep bestond uit leden van een sekte, die gelooft, dat honden de boodschappers zijn van de Boeddhisti sche heilige Kobo en dat kinderen, door te leven als honden, van ziekten kunnen genezen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 3