Enthousiast Ned. Elftal maakt korte metten met Middlesbrough: 4-1 Debutanten: Groeneveld goed, Küneman opmerkelijk Spoorwegstakingen in Engeland breiden zich uit Canadese ijshockeyers verslaan versterkte Ned. Bondsploeg RUMOER IN BELGISCHE KAMER r Wij luisteren naar R 12 FRIS SPEL VAN ONZE AANVALLERS Ned. elftal oefende vóór de wedstrijd J Cijfers 11—2 wel iets geflatteerd Conferentie op fiasco uitgelopen Om het voorstel de diensttijd tot twee jaar te verlengen Volgend jaar vijf divisies in België DE FIJNSTE CHOCOLADE DRANK W.-Duitsland aanvaardt plan-Pleven als basis LEGER EN LUCHTMACHT VOLGEND JAAR VERDUBBELD Wereldoorlog kan worden voorkomen" DONDERDAG 22 FEBRUARI 1951 PAGINA 5 Volslagen overwicht Niet „weergaloos" Ferme achterhoede VAN DER VOORT LEIDT TE JEVNAKER WW* - i.' i i $m 1 iUWPr - -- 15 4 mmL^ Pas in laatste minuut Schulte-Peters naar tweede plaats te Gent tegen rheumatiek Noorwegen en de defensie Grotere Ned. leveranties aan Amerikaanse troepen? „Vrije economie nodig" MARKTBERICHTEN Scheepvaartberichten (Van onze sportredacteur) AMSTERDAM, 21 Februari Nu moesten we toch maar eens eerst en eerlijk bekennen, dat wij met de éclatante overwinning van het nationale proefelftal °P de voetbalreuzen uit Middlesbrough een beetje in onze maag zitten. We zouden hamelijk uit pure erkentelijkheid voor het dikwijls zo frisse en verkwikkende spel van onze landgenoten zelfs geen (buitenspel) doelpunt willen afdoen van de 1, waarmee onze brave amateurs de Nummers Twee van de befaamde Engelse League op de drassige weide van het Olympisch Stadion volkomen onder de Voet hebben gelopen. Maar van de andere kant is het toch te dwaas om er zelfs ttaar van te dromen, dat deze majestateljjke afgezanten met gouden benen, naar men fluistert van het gebenedijde Engelse professionalisme, zo'n onge zellig pak slaag zouden moeten krijgen van een dozjjn-min-één pleziervoetballers, die voor ongeveer de helft nog maar kort geleden zo ongenadig van de Rode Duivels voor hun bemodderde pantalon hebben gehad. En daarom zullen we toch Eerlijkheidshalve moeten vaststellen, dat de grandioze voetbaldemonstratie, waar op Middlesbrough de brave klompenmannekens aan de andere zijde van de Plas eens zou gaan verrassen, op een volslagen desillusie, of anders gezegd op een sof is uitgelopen. Dat kille, zielloze tiktakspelletje, erg knap, maar erg kort, lag hun best. Zij onderbraken meestal ver buiten hun eigen gevaarlijke zone de combinaties van de roodhemden al en keerden dan weer terug, over rechts en links, met flitsende vlijmscherpe combinaties, waarbij Küneman, Groeneveld en Len stra voor de afwerking zorgden maar helaas het houtwerk enkele malen op hun weg vonden. En toen Schiivenaar twee minuten na rust in een overmoe dige bui helemaal naar voren was ge wandeld en diens voorzet door midhalf Whitaker onvoldoende werd gestopt, voltrok Goeneveld met een kalm schot het vonnis, dat Abe Lenstra negen minu ten voor tijd zelfs nog met een vierde doelpunt bevestigde. Pas in de allerlaat ste minuut bleek de passage voor de heer Mannion niet voor niets betaald, toen de blonde rechtsbinnen tenslotte toch de eer voor zijn ploeg nog wist te redden. Als men daar tenminste onder deze omstandigheden nog van spreken kan! Want hoevelen van de meer dan 50.000 toeschouwers zullen voor iets anders zijn gekomen, dan om vóór al les een demonstratie te zien van Voet bal Zoals Het Moet? Hebben zij zich niet bij voorbaat verlustigd in de glo rie van de techniek, die hier nu eens haarfijn uit de doeken zou worden ge daan! In subliem spelbegrip, brillante combinaties, verfijnde trucjes, mees terlijke taktiek, kortom in een zo vol ledig superieure gevechtswijze, dat onze wanhopige Zondagsvoetballers met 'n rood gezicht van 't kastje naar de muur zouden lopen, in een jammer lijke poging om te redden wat er tegen die lawine van niet te stuiten over macht door een verdienstelijke strate gische terugtocht nog te redden was! Hoe het ook zij, er is van al die ver pachtingen geen letter uitgekomen. Techniek, spelbegrip, combinatievermo gen, o zeker ze moesten wel aanwezig zijn onder het automatische en kille ge doe van de elf roodhemden in onze Olympische arena. Maar dit was niet eens meer het machinale routinewerk, dat toch altijd nog zijn bekoring kan hebben voor degenen die al te lang voor niet veel anders dan goede bedoelingen hun penningske hebben moeten offeren. Dit was geen monsterkoffer met een keur aan pikante voetballekkernijen, Waarvan de liefhebber maar een thee lepeltje nodig heeft om de allerhoogste graden van verrukking te beleven. Dit Was een Ding in een slechte enveloppe gewikkeld en als Monster Zonder Waar de tot stichting en vermaak van de Lage Landers naar Amsterdam gestuurd. En dus waren het niet de Engelsen, «net hun aureool van kroonpretendenten in de sterkst bezette competitie ter we reld, die van meet af aan een volslagen overwicht uitoefenden, maar de Neder landers. Heeft het doelpunt-met-een buitenspelluchtje, dat Abe Lenstra al na twee minuten scoorde, daar invloed op gehad? Kom, kom! Wie kan in ernst de lening zijn toegedaan, dat deze meesters van het wisselvallige voerbalvak van streek zouden raken bij zo'n bagatelle! Maar zij vergaten bij dit alles een paar dingen, de heren Mannion en de zijnen. Ten eerste: Dat deze elf jongens, die eens in de week voor hun club en nog eens in de week en daarmee uit voor hun Nederlands Elftal trainen, de laat ste maanden zo een en ander over hun hoofd hebben horen losbarsten. En ten tweede: Dat deze knapen uit moesten zijn op de eerste de beste revanche-van- geweld, die hun werd geboden en dat die revanche eerder aan hun horizon Verscheen dan ze hadden durven denken, toen daar dat hele grote Middlesbrough dit niets minder dan Engeland maar zo heel matigjes begon te spelen. Want het Was niet dat doelpunt van Lenstra, maar het waren de onophoudelijk terugkeren de, verrukkelijk enthousiaste aanvallen Van de zwart-witten, die zo gezellig langs het helemaal niet geweldig mas sieve defensieblok van de bezoekers gleden, waaruit de kracht en vooral de •Hoed werd geput om hier eens wat die- Per op in te gaan. Het waren de voor zetten van Van der Tuyn en de listig- heidjes van Abe, de onverzettelijkheid van Schijvenaar en de stuwkracht van Biesbrouck, waaruit dit Nederlandse of fensief kon worden geformeerd en waar tegenover de Engelse meesters aan kan- ®en en gevaren een totaal van nul- «omma-nul stelden En toen na zeven minuten dat schitte- rende tweede doelpunt van Küneman de score op zo'n verrassend niveau bracht, Was er natuurlijk aan dit enthousiasme geen paal en perk meer te stellen. Het Was een schoonheid-van-een-doelpunt. Terlouw nam een vrije trap, welke bij \an der Tuyn belandde. Küneman ving diens voorset-ineens uitstekend op, Wipte de bal daarbij even in de lucht en l°ste toen, voordat het leer de grond zwakte, zo'n formidabel schot, dat doel kan Ugolini het alleen maar langs zich héén hoorde suizen. Wij behoeven aan deze overwinning voor de aandachtige lezer geen moraal te verbinden. Deze Engelse kampioens pretendent uit de eerste divisie was een minder goede sparring-partner dan wij het derde klassers uit datzelfde land hebben zien doen. De wedstrijd in zijn geheel haalde het eenvoudig niet bij die onvergetelijke oefenwedstrijd tegen de Wolves te Rotterdam en de man die in onze nabijheid een litanie van loftuitin gen zat af te vuren op het „weergaloos spel" der onzen, heeft in zijn vergeeflijk enthousiasme aardig zitten overdrijven. Maar het was ook zó goed. Onze voorhoede heeft vooral dank zij Küneman, die een vondst is weer een extra dosis spirit en stootkracht gekregen, en ook Groeneveld, al moet die feller spelen, is wel een blijver tje. Beide debutanten zijn prima technici, zij weten het nodige af van positiespel en beschikken allebei over een uitstekend schot. De rechtervleu gel lijkt ons sterker dan de linker, omdat Lenstra bij al zijn meer dan voortreffelijke kwaliteiten toch ook nooit de man zal zijn wiens geestdrift de vonken in het rond doet spatten. Maar Van Melis was ditmaal positief de minste; óók minder dan Van der Tuyn, die nog méér kan bereiken, wanneer hij er zo nu en dan eens wat minder tijd voor zou willen nemen. Een compliment voor onze achter hoede, die de Engelsen tenslotte toch ook niet de minste kans heeft gegeven om de remmen los te gooien. Kraak heeft zich volledig gerehabiliteerd na zijn minder goede wedstrijden van het vorig jaar en de rustige, betrouwbare Schijvenaar, heeft met zijn uitstekend spel de Keuze-Commissie achteraf nog eens verweten, dat ze hem niet goed genoeg achtte voor de bandjir van Deurne. De Jong óók solide en Oden- thal, die hem later kwam vervangen, niet minder. In de middenlinie weer een beste beurt van Biesbrouck. Ter louw was wel eens wat minder zeker van zichzelf, zonder dat hij daarbij ove rigens onder de maat bleef. Van Schijn- del daarentegen speelde zijn beste wed strijd na z'n terugkeer in het Nederlands Elftal. Vooral na rust heeft hij zich onderscheiden. In het kort samengevat komt het hier op neer, dat de Engelsen ons in de slechte, en de productieve Nederlanders in de goede zin van hef woord een levensgrote suprise hebben gepresen teerd. Het zou ons nogal verbazen, wan neer dit (winnend) Nederlands Elftal voor de oefenwedstrijd van 4 April ook maar één wijziging zou ondergaan. Het geen natuurlijk niet wil zeggen, dat het peil der volmaaktheid al weer aardig in de buurt komt! m iwgraaw* V 4M: - Te Jevnaker in Noorwegen werd Woensdag een begin gemaakt met de tweedaagse schaatswedstrijden, waar aan o.a. onze landgenoten Wim van der Voort en Kees Broekman deel nemen. Er stond op deze eerste dag een scherpe wind en voortdurend viel de sneeuw bij vlagen neer, doch het ijs was in prima conditie. De 500 m. werd gewonnen door Sverre Farstad (Noorw.) in 45.5 met op de tweede plaats Wim van der Voort en Torodd Hauer (Noor wegen) die beiden 46 sec. precies no teerden. 9. Kees Broekman en Johnny Cronshey (Engel.) 48 sec. De 3000 meter was voor Sverre Haugli en Roald Aas, die beiden 5 min. 10.2 sec. lieten afdrukken. Wim van der Voort was derde met 5.12.2 en Broek man nam met 5.15.8 de zesde plaats in. In het algemeen klassement na twee afstanden leidt Van der Voort met 98.033 pnt. Broekman staat op de ze vende plaats met 100.633 pnt. Tijdens bokswedstrijden in het Cir que Royal te Brussel heeft da Belgi sche middengewicht Cyrille Delannoit door kèoè in de eerste ronde gewonnen van de Fransman Gilbert Stock. De „voetbalgoochelaar" Mannion (wit te broek) brengt beroering voor het Nederlandse doel, waar Kraak en Schijvenaar hem languit vallend de pas ajsnyaen. Terlouw komt toelopen om te assisteren, maar het is niet eens meer nodig, want ook deze keer liep de Engelse aanval op niets uit. Advertentie Dat was het ogenblik waarop het Ne- "srlands elftal weer het spelletje kon ®Pbrengen, dat het werkelijk beheeist, ®°k, of misscmen wel juist tegen deze al te hoogmoedige Engelse profs. Het vierde doelpunt van de Nederlan ders: liggend de Engelse doelverdediger Ugolini, link's Whitaker en rechts Len stra, die het pleit met een trekballetje, achter de Engelsman om, beslechtte. Het voorlopig Nederlands Elftal heeft voor de wedstrijd tegen Middlesbrough geëxperimenteerd met een voor ons land nie.uwe methode van „warming up". Het plan spookte, reeds lang in het j brein van bondsoefenmeester Van der Leek om het gebruikelijke „balie tje trappen" vóór en tijdens de toss, waarbij gewoonlijk door gebrek aan tijd nauwelijks alle. spelers worden be trokken, uit te breiden tot een serieuze voor-oefening. Zo werd besloten om een half uur voor de wedstrijd tegen de Engelse profs met de reserves en een tiental ballen naar een der bijvelden van Blauw Wit, naast het Stadion gelegen, te trek ken om de spelers de gelegenheid te geven door een kwartier lang wat lichte baloefeningen te doen geheel op tempe ratuur te komen. De spelers bevonden e.r zich wel bij. en toen men later met verwondering naar het overrompelend openings- offensief tegen Middlesbrough zat te kijken, was men geneigd te zeggen: „Het elftal is inderdaad op tempera tuur gestart." VRIJDAG HILVERSUM I, 402 m VARA: 7.00 nieuws, 7.15 gram., 8 00 nieuws, 8.15 Bram., 8.50 huisvrouw, 9.00 gram. VPRO: 10.00 Kinderen en mensen, psychologi sche causerie, 10.05 prot. kerkd. VARA: 10.20 gram-, 10.30 vrouw, 10.45 piano recital. 11.05 voordracht, 11.25 gram. AVRO: 12.00 orgel, 12.33 sport, 13.00 nieuws, 13.20 lichte muziek, 14.00 huis vrouw. 14.20 kamerorkest, 15.00 voordr-, 15.20 gram.. 15.35 hersengymn. VARA: 18.00 gram., 16.30 jeugd. 17.00 filmprogr., 17-20 muzikale causerie, 18.00 nieuws. 18.15 felicitaties. 18.45 Denk om de boeht, 19.00 meisjeskoor. 19.15 Beurs en buikriem. prijZenpraatje. VPRO: 19.30 causerie. 19.50 berichten, 20.00 nieuws. HO.05 boek, 20.10 pianotrio, 20.35 Neu traliteit in het bedrijfsleven, causerie- VARA: 21.00 amusem.muziek, 21.30 bui ten! weekoverz., 21.45 cabaret. VPRO: 22.40 Vandaag, causerie, 22 45 prot. pro gramma. VARA 23.00 nieuws. 23.15 Hu welijk van A tot Z, causerie. 23.30 gram. Hilversum 11, 298 m. ncrv 7.00 nieuws. 7.15 gymn., 7.30 gram-, 7.45 prot, brogr., 8.00 nieuws. 8.15 gewijde muziek. «45 gram., 9.15 zieken, 9.30 gram., 10 30 Prot. kerkd., 11.00 gram., 11.05 sopraan Piano, 11.35 amusem-muziek, 12.00 gram., 12.33 kamerkoor, 13.00 nieuws, '•>-15 mandolinemuziek, 13.45 gram., 14.00 'Ulnbouwpraatje, 14.15 gram., 14.40 voor plecht, 1500 Philh. sextet. 15.35 gram., - 0 voordracht. 16.00 strijkkwartet, >6.30 B volksmelodieën, 17.00 verzoek- °gr., 17.30 Friese causerie, 17.45 gram.. 18.00 In dienst van het vaderland, 18.10 gemengd koor, 18.30 Gezinsverzorging als aspect van 't maatschappelijk werk, causerie, 18 45 vocaal kwartet, 19.00 nieuws, 19.15 regeringsuitz.verklaring en toelichting, 19.40 radiokrant, 20.00 nieuws. 20.05 klein koor, 20.20 instru mentaal septet, 20.40 Gezin en school, causerie, 21.00 gram., 21.15 omroepork. en solist, 22.00 causerie, 22.15 omroep orkest, vrouwenkoor en solist, 22.30 Langs wegen van kunst en schoonheid, 22.45 prot. progr., 23.00 nieuws, 23.15 amusem .muziek, 23.50 gram. ENGELAND, BBC, home service 330 m-: 16.45 orkestconcert, 19.20 strijk- ensemble. BBC, light progr. 1500 en 247 m.: 12.15 mijnwerkersorkest, 13.15 dansmuziek, 14.00 orkestconcert, 16.00 dansmuziek, 16.45 lichte muziek, 18.30 Variété-orkèst en solisten. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK 309 m-: 12.00 orkestconcert, 13.20 om roeporkest, 17.05 kamermuziek, 18.00 gevar. muziek, 22.40 strijkkwartet. 23.10 gevar. muziek, 0.35 dansmuziek. BRUSSEL, 324 m.: 16.30 gevarieerde muziek, 20.15 symphonie-orkest en so liste, 22-15 operamuziek. 484 m.: 12.05 lichte muziek, 20.00 om roeporkest en solisten. FRANKRIJK, nationaal programma, 249 en 347 m.: 12.30 orkest en soliste. 19.00 kamermuziek. Op de Hokij te Den Haag werd een ijs hockeywedstrijd gespeeld tussen de Leth- bridge Maple Leafs Canadaen een ver sterkt Nederlands bondsteam De gasten uit het verre Westen wonnen de ontmoe ting met 112. De tussenstanden waren 3—0, 4—1, 4—1. Het spel was niet altijd even spannend maar met dat al heeft men toch van ijs hockey kunnen genieten, zoals dat in ons land slechts zelden te zien wordt gegeven. De Canadezen, evolueren met verrassend gemak over de baan, ze spelen in een ge weldig tempo, zijn stuk voor stuk virtuo zen in de stick-handling, schieten kolossaal hard en zuiver, weten bliksemsnel om te schakelen van de verdediging naar de aan val en omgekeerd. Daartussendoor onthalen ze de toeschouwers op de fraaiste staaltjes van individuele bravour, de puck soms in volle ren in de lucht vangend en met feil loze zekerheid aan een ongedekte partner doorgevend. Tegen dit meesterschap kon de versterkte bondsploeg uiteraard niet op, alleen al het verschil in teamwork, dat bij de Maple Leafs af was, had al de doorslag moeten geven. Toch is de strijd niet al te eenzijdig geworden, dank zij de goede wil en de vechtlust waarvan men in het ge mengde team doorlopend blijk gaf. In het begin ging de wedstrijd vrij ge lijk op. Maar na een minuut of zes had den de Maple Leafs de juiste cadans ge vonden en toen duurde het niet lang meer of Hughes moest zwichten voor een schot van Gibson, die bij een storm achtige aanval de puck van Negrello had gekregen. Een minuut later brak de snel le midvoor McLean door en bracht de stand op 2-0. Het spel golfde nu gerui me tijd op en neer, waarbij in het bonds team Andreola, Carrey, Feenstra en zo nu en dan Loek goed werk deden. Maai de Canadese verdediging gaf geen krimp en niet lang voor het einde van deze periode vergrootten de Canadezen hun voorsprong. Weer ging de puck verras send zuiver van man tot man, Negrello passeerde in laatste aanleg naar Gibson en deze schoot raak: 3-0. De tweede periode begon met een heftig offensief van het bondsteam en bij felle schoten van Carrey en Milroy kreeg Soroski tweemaal de kans te de monstreren, dat hij de kunst van keepen even goed verstond als zijn vriend Hughes aan de overkant. De Maple Leafs worstelden zich los en omzwermden toen het doel van Hughes, die zich uitstekend weerde. In de tiende minuut passeerde Rimstad hem uit een voorzet van Obo- diac (1-0), waarop de bondsploeg prompt een tegenaanval inzette, welke door de Canadees Knibbs tot een triomfantelijk einde werd gebracht (1-1). Maar weer kwamen de Maple Leafs terug en door Negrello, Tommy Wood en Obodiac. werd het 4-1, terwijl venijnige schoten van Gibson en McLean maar op het nipper tje onschadelijk werden gemaakt. Ook in de derde periode was het over wicht der gasten groot. Nog viermaal schoten zij raak, door Negrello (2) en Wood (2), maar de bondsploeg kreeg toch nog een verdiend tegenpunt na een schitterende aanval van Loek en An dreola, met Feenstra als de man, die met een onhoudbaar schot voor de afwerking zorgde: 4-1. Het klassement In de Zesdaagse te Gent zag er Woensdagavond als volgt uit: 1. Bruneel—Van Steenbergen (België) 258 pnt.; 2. SchultePeters (Nederland) 150 pnt.; 3. NaeyeDecorte (België) 147 pnt.; 4. StromArnold (Australië) 127 pnt.; 5. Van de MeersehautRijckaert (België) 110 punten. (Telefonisch van onze Londense cor respondent) LONDEN, hedenmorgen Na drie dagen confereren werd gis teravond om elf uur bekend gemaakt, dat de besprekingen tussen de Britse spoorwegdirectie en de drie vakvereni gingen, welke de belangen van het spoorwegpersoneel behartigen, tot een fiasco hebben geleid. De directie, welke op advies van het Hof van Onderzoek zich bereid had verklaard de lonen op te voeren met een gezamenlijk bedrag van 7.000.000, verhoogde deze som tijdens de besprekingen tot 9.250.000 en weigerde boven dit maximum uit te gaan. De vertegenwoordigers van de vakverenigingen bleven evenwel vast houden aan een minimum-verhoging tot een totaal bedrag van 12.000.000. Op dit onoverbrugbaar verschil liepen de besprekingen vast en de conferentie ging uiteen. (Telefonisch van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, Donderdagmorgen. Nadat de Belgische regering reeds een half jaar geleden haar voornemen had kenbaar gemaakt de diensttijd in België op 24 maanden te brengen, is het betrokken wetsvoorstel gisteren eindelijk in de Kamer van Volksvertegenwoor digers aan de orde gekomen. Bij de voorafgegane besprekingen in de Com missie, die weken in beslag hebben genomen, heeft de katholieke meerder heid alle amendementen van de oppositie verworpen. Deze waren vooral ge richt tegen het aantal vrijstellingen en het niet opnemen van vrouwelijke vrijwilligers, beide maatregelen waarmee de regering volgens de socialisten streeft naar de gunst van het katholieke kiezerscorps, en waardoor het be perken van de diensttijd tot 18 maanden onmogelijk zou zijn gemaakt. De uit slag van het debat schijnt wel vast te staan, gezien de katholieke meerder heid van enkele stemmen. Vooral de socialistische oppositie hoopt echter van de gelegenheid gebruik te maken om het land ervan te overtuigen, dat de homogeen-katholieke regering in alle opzichten rampzalig is. dien binnen een tweetal jaren het Euro pese be wapeningseven wicht tot stand zou zijn gekomen, dan tevens het gezond verstand zou triomferen en het moment voor een geleidelijke ontwapening zou zijn aangebroken. Zijn rede werd ook door Devèze toegejuicht. Kolonel Degreef, minister van Lands verdediging, gaf aan de hand van cijfers rekenschap van zijn wetsvoorstel. Hij toonde aan, dat het in verhouding was met de inspanning van andere landen, en beklemtoonde ook de onwenselijkheid en de onmogelijkheid om de dienstplicht zelfs bij een inschakeling van 15.000 vrouwen tot 18 maanden te beperken. Hij beloofde verder tal van sociale maat regelen voor de militairen en ook de eentaligheid voor de legeronderdelen. Van socialistische zijde kwam' Larock aan het woord, die zijn pijlen afschoot tegen de Amerikaanse politiek in het Verre Oosten en Van Zeeland een al te grote insehikkelijkheid verweet tegen over de USA. Hij noemde zijn houding echter geen uiting van neutralisme doch wenste de socialistische oppositie ook duidelijk te distanciëren van het „be angstigde anti-communisme der bezitten de klasse". Nadat een liberaal woordvoerder nog een pleidooi had gehouden voor het af schaffen van alle vrijstellingen en voor het opnemen van de vrouwen in het leger, sprak de communist Lalmand voor lege banken. In een interview, dat de minister van Landsverdediging enkele uren vroeger aan een Brussels dagblad had verleend, verklaarde hg o.m., 'dat België als alles volgens plan verloopt, einde 1952 over een vijftal divisies zal beschikken. De socialisten hadden verleden week ter inleiding van hun offensief gepoogd de minister bij voorbaat in opspraak te brengen door hem te beschuldigen van onregelmatigheden bij het bekomen van zijn lidmaatschap van de gewapende weerstand. Reeds bij de opening van het debat kwam het tot schermutselingen. De so cialisten overstemden de heer Van Zee land en eisten minister-president Pholien op de tribune. Toen echter de liberaal Devèze verklaard had, dat het kennelijk om een misverstand ging, werd het kal mer. Van Zeeland plaatste vervolgens als minister van Buitenlandse Zaken het wetsvoorstel in het kader van de inter nationale verplichtingen. Als zijn per soonlijke mening verklaarde hg aan het slot van zijn betoog te geloven, dat in- bitievs vervoersprijzen lijkt vrijwel uit gesloten en de verliezen van de spoor wegen zijn reeds zo aanmerkelijk dat slechts een openlijke of verkapte sub sidie van de fiscus de situatie zou kun nen redden. Inmiddels breiden de spoorwegsta kingen zich uit. Vannacht besloten de leiders van de wilde staking te Manchester, waar reeds drieduizend man het werk heb ben neergelegd, de staking nit te brei den tot het gehele personeel van tien duizend man, hetgeen betekent, dat dit grote industrie- en handelscentrum lamgelegd zal worden. Talrijke kleinere stakingen zjjn reeds begonnen of aan gekondigd voor de naaste toekomst, ter wjjl over geheel Engeland het spoor wegverkeer reeds met vertraging be dreigd wordt door de talrijke „goslow"- stakingen. De West-Duitse regering heeft het Plan-Pleven, voor de vorming van een Europees leger aanvaard als basis voor De vakbondsvertegenwoordigers stel- jp" jfJRjSlPPf: n °^'ciele woordvoer den zich aanstonds in verbinding met „„„l.Tap: ^esi"?"1iset re®e4nPg deze - 1 verklaring af bij het vertrek van Duitse de minister van Arbeid, Aneurin Bevan, en hedenmorgen om tien uur zouden zij een ontmoeting hebben met de minis ter. De loonkwestie bij de Britse spoor wegen is hiermede van het industriële terrein overgebracht naar het politieke. De% vakverenigingen zullen trachten Bevan te bewegen instructie te geven aan de directie van de spoorwegen om alsnog tegemoet te komen aan de mi-| nimum-eisen van het spoorwegperso neel. Waar in dit laatste geval het geld afgevaardigden naar Parijs, waar de be sprekingen over de Franse voorstellen hervat zullen worden. Alle door West-Duitsland in te dienen voorstellen zullen vallen binnen het ka der van het onlangs verschenen Franse memorandum, waarin een omschrijving werd gegeven van het voorgestelde Europese leger onder een Europees ministerie van Defensie. vandaan moet komen is niet duidelijk. I GENERALE STAF VAN DE Een verdere opvoering van de prohi- IOOST-EUROPESE LANDEN Volgens de diplomatieke correspon dent van de Londense Daily Telegraph zal op 20 Maart te Boekarest de eerste bijeenkomst gehouden worden van de verenigde generale staf van de Oost- Europese landen. Hieraan zouden afge- I vaardigden uit de Sovjet-Unie, Albanië. Bulgarije, Oost-Duitsland, Hongarije, Polen, Roemenië en Tsjechoslowakije deelnemen. De vergadering zou worden voorgezeten door maarschalk Boelganin. Het besluit om een verenigde gene rale staf in het leven te roepen werd op 20 Januari op een geheime confe- 1 rentie te Moskou genomen. Het perma nente hoofdkwartier zou in Boekarest of in Sofia gevestigd worden, aldus de oorrespondent var. de Daily Telegraph. Advertentie Doeltreffend Onschadelijk Gemakkelijk In te nemen Practiseh smakeloos Tegeo spier-, zenuw- en gewrichts- rheumatiek, spit, ischias, lumbago, ver koudheden en pijnen. Het feit, dat in R 12 (Saiicylamide) de voor de nevenverschijnselen verantwoordelijke zuurgroep ontbreekt, maakt het mo gelijk de voorgeschreven dosis zonder bezwaar in te nemen. Kuaroerpakking, inh. 48 tabletten, Gld. 3.20. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten. I De Noorse minister van Defensie, Hauge, heeft in het parlement medege deeld, dat Noorwegen zijn gewapende macht tegen het einde van 1952 met on geveer 30 procent versterkt zal hebben. Tegen die tijd zouden 270.000 man onder de wapens zijn. Het leger zon dan be staan uit vier divisies en de luchtmacht uit elf escadrilles. De sterkte van leger, luchtmacht en luchtafweer zou dan ver dubbeld zijn. De marine zou, in overeen stemming met het stelsel van het Atlantisch Pact, in hoofdzaak gericht zijn op de kustverdediging, aldus meldt Reuter. Amerika zou tien torpedobootjagers en drie mijnenleggers leveren. Tachtig mil- lioen kronen zouden besteed worden aan opslagplaatsen, fabrieken en vliegvelden en 200 millioen aan voorraden belangrij ke industriële grondstoffen. De regering zou in de loop van deze twee jaar 400.000.000 kronen aan extratoewijzingen nodig hebben. De uitgaven van het ministerie van Defensie zouden van 450.000.000 (het lopende financiële jaar) in het vol gende jaar stijgen tot 650.000.000 a 700.000.000 kronen. De defensie zou zeven procent van het nationale inko men opeisen (tegen drie procent thans). Hauge verklaarde, dat de Noorse kust- artillerie in de eerste plaats geconcen treerd zal worden in het strategisch meest belangrijke deel van het land bij de Russische grens en in Zuid-Noorwe- gen. waar Noorwegen en Denemarken de 'ingang naar de Baltische Zee be heersen. President Truman heeft te Washington in een toespraak tot vrijmetselaars onder meer verklaard, dat „wg geleidelijk aan een toestand bereiken", waarin een der de wereldoorlog kan worden voorkomen „indien wij de steun ontvangen van alle lagen der bevolking". De morele krach ten van het land dienden gemobiliseerd te worden teneinde te verhinderen, dat bepaalde groepen door zelfzucht voor deel van de situatie zouden trekken. „Wij moeten begrijpen, dat wij te doen I hebben met een a-morele kracht, die zich niet aan overeenkomsten houdt en die 1 niet gelooft in de zaken, waarvoor onze regering en de regeringen van de andere vrije landen opkomen." Indien de Ver enigde Staten de gebieden der wereld tot ontwikkeling zouden kunnen bren- gen, zou zich een prachtig toekomst- j beeld ontrollen. „En dit kan geschieden, het is niet onmogelijk", aldus Truman. 1 Er zijn onderhandelingen gaande tus sen functionarissen van de E.C.A. in Den Haag en vertegenwoordigers van het „European Command" van het Ame rikaanse leger die tot een grotere ex port kunnen leiden van Nederlandse landbouwproducten naar de in Duits land en Oostenrijk gestationneerde Amerikaanse troepen, aldus een woord voerder van de E.C.A. Het toegenomen aantal Amerikaanse troepen in Europa en de bijzondere 'eisen die thans aan de Amerikaanse markt worden gesteld doen de Neder lands exporteurs verwachten dat de Amerikaanse troepen in dit jaar meer Nederlandse kippen, eieren en kaas zul len consumeren. Tevens bestaat er mo gelijkheid voor de levering van Neder, landse textiel, zoals lakens en kussen slopen. Ter gelegenheid van het 25-jarig be staan van de Ned. Ver. voor Vrijhandel werd een maaltijd gehouden, waarbij Prof. Mr. A. L. Josephus Jltta een tafelrede hield Hij zei daarin o.m„ dat de integratie van de Europese economie in haar hundige op zet tot mislukking is gedoemd. Hij zag ook in de tegenwoordige strevingen geen wer kelijke liberalisatie. Bovendien zou libera lisatie van liet goederenverkeer met vrij betalingsverkeer moeten samengaan en hiervan is nog geen sprake. In zijn conclusies zeide Prof. Jitta o. m., dat Integratie onmogelijk zal zijn, zolang men blijft ïdisthouden aan „full employ ment". Dit laatste streven dreigt Europa dood te drukken. Zijns inziens moet het probleem gesteld worden: „full employment of liberalisatie". De les, die men hieruit leert is, dat vrij handel slechts bestaanbaar is in een vrije economie. Mosje Pijade, vice-premier van het Joe- goslaviseh presidium en permanent lid van het Politiek Bureau van de Joegoslavische communistische partij zal een delegatie van elf afgevaardigden van de volksvergadering leiden, welke in Maart a s. een bezoek aan Engeland en Frankrijk zal brengen, aldus meldt radio-Belgrado. UTRECHT, Nuchtere-kalverenmarkt. 21 Febr. Aanvoer: 360 nuchtere kalveren. Prijzen: f 30 tot f 40. Handel matig. VEEMARKT 's-HERTO«ENBOSCH, 21 Fe bruari. Op de markt werden aangevoerd 5837 stuks vee, zijnde 2238 runderen, 1056 nuchtere kalveren, 159 zeugen, 244 lopers, 1944 biggen, 25 schapen en lammeren, 27 gei ten. De prijzen waren als volgt: melk- en kalfvaarzen van f 700950 p. St., guiste koeien van f 475700 p. st„ kalfvaarzen van f 600900 p. st., klamvaarzen van f 575 f 650 p. st., guiste vaarzen van f 525—600 p. st., pinken van f 375475 p. st.. graskal veren van f 180285 p. st., nuchtere fok- kalveren van f 95135 p. st., nuchtere slacht- kalveren van f 2545 p. st., lopers van f 55 f 70 p. st„ biggen van f 2845 p. stuk, schapen met f 60110 p. st., vette lamme ren van f 75115 p. st., geiten van f 25 f 50 per stuk. Prijs van vette kalveren f 1.85 2.35 per kg levend gewicht. Aanvoer slachtvee 765 stuks, prijs le kw. tot f 2.80; 2e kw. f 2.45—2.60, 3e kw. f 2.20— f 2.30. stieren f 2.002.35, worstkoeien f 1.85 f 1.95. VEILING TIEL, 21 Febr. Appelen (le art) (2e srt) Brab. Bellefleur 2434 1324, idem dubbele 1019, idem Engelse of Koningszuur 26—28 11—22, Bramley Seedling 20—27 13—15, Goudreinette 3040 1528, idem verp. 3145, Golden Delicious 27—39 1116, Gerrit Roelof 24, Jan Willem 2932 1525, Jonathan 3047 1237, idem verpakt 3754, Koningsrood 34 —36 1320, Kaneelzuur 20, Eijsdener Klump- kes 2027 1418, Laxton Superbe 2532 2025, Lunterse Pippelin 1015. Pater v. d. Elzen 1416, Present v. Engeland 3638 12 21, Sterappel 2232 1014, Zoete Reinette 2628 1520, Zuccal Maglioreinette 1920, 1314. Peren: Brederode 3842 27—37, Com- tesse de Paris 35 21, Gieser Wildeman 45 32, Winterjan 30—40 24—36. IJsbout 34—39 30 32. Alles in ets. per kilo. AALSDIJK 21 naar Tampa, AAKD1JK 21 naar Brownsville, ALCYONE p. 21 Napels n. P. Said, ALGENIB p. 21 Dover, ALM- KERK 22 te Port Said, ALNATI 22 te Rot terdam, ALPHERAT 19 naar Port Elizabeth, ALTAIR 21 te Antwerpen, ALWAKI 21 te Montevideo, AMSTELPARK 21 te Khorrams- har, AMSTELVAART 20 te Karachi, ARIAD NE p. 21 Dover, ARM1LLA 21 n. Pladju. ATLAS 22 te Rotterdam, BANTAM p. 21 Guardafui, BARENDRECHT 22 te Monte video, BLOEMFONTEIN 21 n. East-Londen, BLIJDENDIJK p. 21 Wight n. Philadelphia, BONTEKOE 21 n. Menado, BREDA 22 te Bremen, BRITSUM p. 21 Beachy Head, BROUWERSGR. p. 22 Holtenau n. Zaandam, CALTEC DEN HAAG p. 21 Kp. Bougaronl. CALTEX LEIDEN 22 te Rotterdam, CAMP- HUYS 21 n. Ampenau, CHAMA p. 21 Perim n. Suez, CLIO 17 n. Trinidad, CORYDA 18 naar Japan, COTTICA p. 21 Tobago n. W.- Indië, DALERDIJK p. 21 Azuera n. Loc Angeles, DANAE 21 n. Bari, DELFLAND p. 21 Kp. San Rogue n. A'dam, DELFSHAVEN p. 21 St. Pauls Rock n. R'dam, DOURO 19 n. Cristobal, DRACO 22 te Cartagena, DREN TE 19 te Bombay, EDAM 21 van Antwerpen, FARMSUM p. 22 Kp. St. Vine. n. Haumpt. Roads, GAASTERKERK p. 22 Dover n Phi ladelphia, GORDIAS p. 21 Guernsey, GOU WE 21 van Dakar, HELDER 22 te Talca- huano, HELENA 21 te Amsterdam, HERMES 22 te Kingston, HERSILLIA 21 van Trinidad n. Nederland. ILOS p. 22 S. Salvador naar N. York, JACOBA CATHERINA 22 te Ant werpen, JUPITER 21 n. Hamburg, KEDOE p. 21 Minicoy n. Singapore, KERTOSONO p. 21 Billiton, KLIPFONTBIN 22 n. Kaap stad, KOTA INTEN 21 bij Boompjes Eil., LAAGKERK p. 21 Kp. St. Vincent n. Mar seille, LANGKOEAS 21 te Belawan, LAU- RENSKERK p. 21 Alexandrië n. R'dam, LEUVEKERK 22 te Marseille, LIMBURG 21 n. Mobile, LISSEKERK 21 n. Marseille, LU- CITA 20 te Gravesend, MAASKERK 21 n. Monrovia. MALVINA p. 21 Cochin n. Yoko hama, MENTOR p. 21 Finisterre n. R'dam, METULA p. 21 Bona n. Le Havre, MIDAS 21 n. Flamagusta, MOLENKERK p. 21 Maria Muria n. Basrah, MUIDERKERK 21 n. Bom- bassa, MUSI 21 te Balikpapan, NELLY 20 n. Amsterdam, NIEUW HOLLAND 21 van Surabaja, NIOBE 22 te Amsterdam, NOORD- WIJK 21 n. Ceuta, ODYSSEUS 21 te Umui- den, OMALA 21 n. Miri, ORANJESTAD 22 te Barbados, ORESTES 21 n. Cristobal, PER- NA p. 21 Enggano Eil. n. Singapore, PLATO 19 te Vera Cruz, POSEIDON 2 2te Santiago cle Cuba. PR. FRED. HENDRIK p. 21 Cadiz n. Liverpool, PR. WILL. V. ORANJE 21 te Bilbao. RADJA p. 21 Socotra n. A'dam. RIDDERKERK 21 tl. Kaapstad, RIOUW 21 bij Dahlac Eil., ROEBIAH p. 21 Kp. Degata n. Balikpapan, ROTTI 22 te Port Said, RO- TULA 22 te Aruba, SALATIGA 22 te Port land, SARANGAN 22 te Penang, SARPE- DON p. 22 Cape Haïtien, SCHIE p. 22 Key- West n. Curaqao, SIBAJAK p. 21 Kp. Co- mosin n. Melbourne, SLAMAT 22 te Port Swettenham, SLIEDRECHT p. 21 Socotra n. Dandarmashur. SOESTDIJK 21 te Halifax, STAD DORDRECHT p. 21 Theems n. Curta- vecchina, STAD MAASSLUIS 21 te Ouessant, STAD VLAARDINGEN p. 21 Doggersbank n. R'dam, STENTOR 21 te Algiers, STRABO 21 te Amsterdam, STRAAT SOENDA 21 naar Hongkong, SUNETTA 21 n. Hongkong, SWARTENHONDT 21 te Makassar. TALISSE p. 21 Kp. Quardeful n. Balikpapan, TIBE RIUS 22 n. Ciudad Trujillo, TIBIA p. 21 Startpoint n. Curasao, VEENDAM 21 naar Nassau, VOLENDAM 22 te Halifax, VUL- CANUS 21 n. Pyli, WAAL 23 te Curacao WILLEM RUYS 21 n. Suez. WILLEMSTAD 21 v. Madeira, WINSUM 16 te Curacao, WOENSDRECHT p. 21 Sombrero.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 5