Rusland zou over conflict in Verre Oosten willen praten Opleiding dienstplichtig koopvaardij-personeel OPPERBEVEL ATLANTISCHE ZEEMACHT Nieuwe vorderingen in de V.S. Communistisch China moet echter ook aan conferentietafel zitten Achthonderd man voor de eerste oefening Jongelui wilden geld terughalen Amsterdamse speelclub „Is er geen Brits admiraal om Haarlemmer verkocht valse edelstenen Het weer. tn deze functie te vervullen?" BRITSE LEEUW GROMT VERONTWAARDIGD Tot hoofd en hart Vereniging en ontwapening van Duitsland eveneens onderwerp van bespreking Bradley: Wij in geval van oorlog de meerderen Vervolging in China FELLE STRIJD ROND EN IN H0ENGS0NG Hoofd Franse wapen fabriek gearresteerd GESNEUVELD IN KOREA Mr. STEENBERGHE HEEFT EEN PROGRAM Biggen per pantserauto naar België Moedig PTT-ambtenaar overmeestert indringer En zitten nu zelf opgesloten ARSENAL oefenpartner van Ned. Elftal? Centraal partijbestuur in Praag bijeen? Auto rijdt plotseling trottoir op Grote lawine bij Aosta Ervaren smokkelaars de dupe Uee riuttKlo oefeteyou bmj! VRIJDAG 23 FEBRUARI 1951 74e JAARGANG No. 25005 Gevallen van foltering, vooral bij priesters De „Volendam" in Canada „We komen van de politie' INS* w VLIEGEN MET ATOOMENERGIE Jongeman gedood Man en vrouw vermist I LEDEREN SPORTKLEPING Televisiemast gereed BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Umuiden: Bonifaciusstr. 27. tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt rich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 42 cents per week< f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. Waarnemers tc Moskon achten het niet onmogelijk, dat de Sovjet-Unie het initiatief neemt in pogingen om te komen tot een vijfmogendhedenconferentie ter regeling van het conflict in het Verre Oosten. Aan deze conferentie sou naast Rusland, Amerika, Frankrijk en Engeland volgens Moskou uiteraard communistisch China deel moeten nemen. Op de bijeenkomst van de „wercld- vredesraad" te Berlijn heeft de Italiaanse communistenlcider Pietro Nenni ver klaard, dat het een van de voornaamste taken van de raad is, om te streven naar een dergelijke conferentie, die dan tezamen met een Brits-Frans-Amerikaans- Russischc bespreking over de vereniging en ontwapening van Duitsland gehou den zou moeten worden. De Russische bladen brengen het voorstel van Nenni in grote opmaak en zij drukken de tekst van zijn rapport aan de vredesraad onverkort af. Het is reeds lang bekend, dat de Sov jet-Unie streeft naar een zitting van de raad van ministers van Buitenlandse Zaken ter bespreking van de ontwape ning van Duitsland en andere Duitse problemen. Het lijkt thans heel goed mogelijk, dat een dergelijke zitting van de raad van ministers van Buitenlandse Zaken inderdaad gehouden zal worden. Westelijke waarnemers in Moskou zijn van oordeel, dat, indien de „we- reld-vredesraad", nu Nenni zijn voorstel gedaan heeft, de vijf grote mogend heden zou verzoeken bij elkaar te ko men ter bespreking van het conflict in het Verre Oosten, althans de Russische regering hieraan de grootste aandacht zal schenken en mogelijkerwijs stappen zal doen om een dergelijke zitting bij een te roepen. Diplomaten in Moskou wijzen er op. dat dergelijke stappen indien de Russen er althans toe besluiten wel eens de vorm van een formeel voor stel voor een zitting van de Raad van Generaal Omar Bradley, voorzitter van de Commissie van Chefs der Ameri kaanse generale staven, heeft vandaag in een toespraak te Valley Forge, in de Amerikaanse staat Pennsylvania, o.m. verklaard dat de industriële productie en de bekwaamheid van de inwoners van de vrije landen „er een waarborg voor zijn dat wij indien het eventueel tot een oorlog zou komen, in militair opzicht de meerderen zullen zijn". In comnjunistisch China worden ka tholieken, die weigeren steun te verle nen aan een van communistische zijde gevoerde campagne voor een „onafhan kelijke katholieke kerk" in China, op hevige wijze vervolgd en in sommige ge- Vallen gefolterd. Priesters en. religieu zen, zowel Chinese als buitenlandse, zou den in het bijzonder op smartelijke en enterende wijze gepijnigd worden, aldus heeft Mgr. Fulton J. Sheen, directeur van het Genootschap voor de Voortplan ting des Geloofs, te New Vork aan Reuter verklaard. Het door 100.000 man geallieerde troe pen ontketende offensief heeft Donder dagavond de hoofdverdedigingslinie van de Chinezen op midden Korea bereikt. Rond Hoengsong >yorden verbitterde gevechten geleverd. Een Amerikaanse kolonne heeft de Zuidwestelijke rand van de stad bereikt. Ten Oosten en ten Westen van de stad ontmoeten de geal lieerde troepen zware vijandelijke te genstand. Naar schatting 15.000 Chinezen bevinden zich in Hoengsong, die op dracht hebben de stad tot elke prijs te verdedigen. Geallieerde vliegtuigen hebben benzi ne, levensmiddelen en ammunitie uitge worpen voor eenheden infanterie der verbondenen, die op vele plaatsen van het 96 kilometer brede front door de modder niet meer vooruit kunnen ko men. Ingevallen dooi en twee dagen re gen hebben de rivieren doen zwellen, Het hoofd van een grote Franse wa penfabriek, Louis Huet, is door de Fran se veiligheidspolitie gearresteerd we gens misdadige onachtzaamheid met be trekking tot de nationale defensie. In- genieur Huet is drie dagen door de po litie verhoord over het verdwijnen uit zjjn auto van militaire geheime papie ren met de tekening van een nieuw an ti-tankwapen. Tegelijkertijd werden de veiligheidsmaatregelen verscherpt met betrekking tot de. nationale defensie, nadat hoogst geheime plannen voor een stootbodem van een kanon achteloos waren achtergelaten en in de afgelopen Paar dagen weer te voorschijn waren gekomen. De geheime blauwdrukken van de nieuwe stootbodem, waaraan men aan nam, dat zij gestolen waren, bleken in een andere lade te zijn opgeborgen dan gewoonlijk.... Enkele van de gestolen plannen voor de nieuwe anti-tankgra naat van Huet zijn later teruggevonden ministers van Buitenlandse Zaken zou den kunnen aannemen en ditmaal voor een zitting van een raad in zijn vol ledige samenstelling d.w.z. de V.S., Rusland, Groot-Brittannië, Frankrijk en China, vertegenwoordigd door de Chi nese volksrepubliek. Kuo Mo Jo, vice-premier van com munistisch China, heeft gisteren, tij dens de bijeenkomst van de „wereld- vredesraad" verzocht om een „vredes verdrag" tussen zijn land, de V. S., Rusland, Frankrijk en Groot-Brittan nië. Hij uitte zich niet over de juiste aard van het verdrag, dat hij in ge dachten had, maar zijn plan wérd ge koppeld aan het voorstel van de Ita liaan Pietro Nenni, dat deze landen behoorden samen te komen om een vredelievende regeling voor de moei lijkheden in het Verre Oosten tot stand te brengen. De geallieerde Hoge Commissie heeft er in toegestemd, de West-Duitse rege ring zo uitvoerig mogelijk op de hoogte te houden van alle overleg over de voorgestelde viermogendhedenconferen- tie, voor zover West-Duitsland daar mede te maken heeft. Ook beloofden de drie hoge commissarissen dat zij aandacht zullen wijden aan alle ge zichtspunten, die de regering van Bonn zou willen voorleggen aan de voorge stelde conferentie der Grote Vier. In recente redevoeringen heeft kanse lier Adenauer nadrukkelijk verklaard, dat zijn regering zich ernstige zorgen maakt over de voorgestelde conferen tie van de Grote Vier. Hij heeft er op gewezen, dat West-Duitsland vreesde door de Westelijke geallieerden gene geerd te worden, omdat het bij die con ferentie niet vertegenwoordigd zou kunnen zijn. De socialistische fractie in het Oos tenrijkse parlement heeft kanselier Leopold Figi verzocht de komende viermogendhedenconferentie te gebrui ken om „uit naam van het Oostenrijkse volk te protesteren tegen de vortduren- de betaling van de bezettingskosten door Oostenrijk." Van 1 Mei af zal in de nieuwe onder- zeedienstkazerne te Den Helder worden begonnen met het opleiden van groepen dienstplichtig koopvaardij-personeel voor de koopvaardij-bescherming. Het ligt in de bedoeling deze opleiding t.Z.t. te verplaatsen naar fort Erfprins nabij Den Helder. Uit diegenen van het jaarcontingent, die reeds twee jaar hebben gevaren, zullen circa achthonderd man worden aangewezen tot het volgen van de op leiding van de kopvaardij-bescherming. Van deze groep wordt de tijd voor eer ste oefening (een en twintig maanden) gesplitst in een periode van drie a vier maanden voor het volgen van deze op leiding en het restant van achttien a zeventien maanden, hetwelk moet wor den uitgediend, als betrokkene binnen vijf jaar na het einde van de opleiding de koopvaardij mocht verlaten. Het ove rige deel van het jaarcontingent zal als gewoon dienstplichtige bij de Kon. Ma rine worden ingelijfd. Het ligt in de be doeling de opleiding koopvaardij-be scherming zowel aan officieren als aan het lagere personeel der koopvaardij te De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen tijdens de actie bij Hoengson op 12 Februari de volgende militairen zijn gesneuveld: Sgt. L. M. J. M. Grasso, lrn. 270301138, afk. uit Utrecht; sold. J. F. Ketting Oli vier, lrn. 261021235. afk. uit Markelo; sgt. W. B. F. Sonnemans, lrn. 251023147, afk. uit Schiedam; korp. J. J. Zwart, lm. 290524230, afk. uit Den Briel; sold. H. M. Wagenaar, lrn. 280507002. afk. uit Schaesberg. Z'.j rusten in vrede. geven, doch voorlopig wordt alléén met de opleiding van het lagere personeel begonnen. Binnenkort zal met het oproepen der eerste grq^pen voor deze opleiding wor den begonnen. Opkomst, keuring en kleding zullen geschieden in het Mari- fte-opkomstcentrum te Voorschoten. De „Volendam" is vandaag in Ca nada aangekomen met 1400 Nederlandse emigranten. Dit is de grootste groep Nederlanders, die ooit in één reis de overtocht naar Canada heeft gemaakt. Zij werd verwelkomd door onze am bassadeur. Verwachting tot Zaterdagavond: Matige tot zwakke wind tussen Zuid en West. Vannacht opklaringen met hier en daar lichte nachtvorst. Morgen overdag weer toenemende bewolking met plaatselijk buien en ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Zon: 7.39—18.09 Maan: 21.43—8.25 De formateur, mr. M. P. L. Stcen- berghe, heeft Donderdagmiddag en van ochtend geconfereerd met de fractie voorzitters van de K.V.P., P.v.d.A., A.R., C.H.U. cn V.V.D. over het door hem ontworpen regcringsprogram. Op een stille landweg van het land goed „De Utrecht" onder de gemeente Esbeek, daar, waar de NederlandsBel gische grens loopt, ontdekten ambtena ren van de ambulante dienst der invoer rechten en accijnzen uit Tilburg diepe wielsporen van een auto, die er op we. zen, dat hier vermoedelijk een smokkel auto was gepasseerd. De ambtenaren volgden het spoor op Nederlands gebied en na ruim zes km. te hebben afgelegd, kwamen zij tot de ontdekking, dat de wielsporen leidden naar de boerderij van de landbouwer W. G. te Esbeek. Hier werd een onder zoek ingesteld, waarbij men een partij van 22 biggen en 10 kalveren ontdekte, die klaarblijkelijk wachtten om over de grens gesmokkeld te worden. Een ver der onderzoek had tot resultaat dat vast kwam te staan, dat de vorige dag een pantserauto, speciaal voor deze vee. smokkel geconstrueerd, 50 biggen over de grens had gebracht. In deze smokkelaffaire werden zes arrestaties verricht, doch de hoofdda der, een Belg, die vermoedelijk ook de pantserauto gereden heeft, bleef buiten schot. Woensdagavond heeft de 35-jarige B. uit Hengelo een overval gepleegd op het bijkantoor der P.T.T. te Denekamp. Hij had onder bedreiging met een stuk ijzer, dat voor een revolver moest door gaan, de dienstdoende ambtenaar J. Bcihmers reeds gedwongen hem een be drag van ongeveer f 2000 te geven, toen de ambtenaar, die gesommeerd werd de kluis in te stappen, hem onverhoeds een stevige upper-cut toediende. Er ont stond een verwoede vechtpartij waar uit Böhmers, nadat hij de indringer met de „revolver" een stevige klap had toegediend, als overwinnaar te voor schijn trad. De politie had toen weinig moeite meer met de revoiverheld. Het 103 ton metende binnenvaartuig „Pax" uit Renkum is Donderdagmorgen tijdens het watertanken bij de Katendrechtse Dam te Rotterdam plotseling omgeslagen. De 31-jarige schipper A. Derksen en zijn vrouw zagen kans van boord te komen. Echter niet de twee kinderen, een jongetje van acht en een meisje van twee jaar. Onmiddellijk werd het schip, dat met de kiel naar boven lag. door een bok boven water getrokken. Met behulp van snijbranders spleet men de bodem open en het bleek toen, dat de kinderen nog in leven waren. Op de foto ziet men de redders de twee kinderen dadelijk na hun bevrijding over een plank naar de wal brengen. Achter do man in zittende houding bevindt zich het gat van dertig cm. in het vierkant, waardoor zij uit het schip werden gehaald. i Twee jonge inwoners van Hilversum hebben Donderdagavond een inval ge daan in een speelclub aan de Amstel. straat te Amsterdam cn zitten nu met bloedende neuzen in een cel van het politiebureau aan het Singel. De aanstaande schoonvader van een van de beide jongemannen had enkele malen deze speelclub bezocht en was daar ruim drie duizend gulden kwijtge- - X „WC (Telefonisch van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen. De Britse Leeuw heeft gisteren ge bruld, luid en diep verontwaardigd. Attlee, die blijkbaar niets vermoedde, «eelde in het Lagerhuis kleurloos en bijna terloops mede, dat de Defensie lommissie van het Noord-Atlantisch Verbond besloten had een Amerikaans "dmiraal te benoemen tot opperbevel hebber van de gezamenlijke Atlantische Jcestrijdkrachten. Aanstonds gaf de 'Cenw groot geluid. Weliswaar was het vhurehill, die als leider van de oppo- jl'tie het eerst de protesten vertolkte, boch er bleek' duidelijk, dat de veront waardiging allerminst beperkt was tot conservatieve kant van het Huis. •trouwens in het Hogerhuis maakte zich socialistische Lord Strabolgi tot ver tolker van het nationale protest. „Is er", vroeg Churchill grommend als vulkaan, „is er geen Brits admiraal deze functie te vervullen?" Er ging „f11Bejuich op. „Zijn niet", gromde Chur ch11*' „de maritieme toegangswegen tot Rev een levensbelang voor ons in Hpi vVan aanvallen door onderzeeërs?" et Huis juichte. Churchill ging voort met te vragen hoe het mogelijk was, dat Engeland zijn aanspraken op maritiem opperbevel had kunnen prijsgeven, ge zien het feit, dat Brittannië een grotere en uitgebreidere ervaring bezat dan enig ander land. Hij vroeg of de benoeming van een Amerikaan niet wees op een grote daling van de Engelse invloed en reputatie. Attlee bleef kalm als altijd en verklaarde, dat het voor een enkel land niet mogelijk was om te insisteren op zijn rechten. Een aantal Labourleden protes teerden, toen Churchill hierop vurig opmerkte dat „nog niet zo lang geleden" Engeland 525 Duitse duik boten tot zinken bracht in vergelij king met 174 tot zinken gebrachte door de Amerikanen. Hij verklaarde, dat niemand hem kon beschuldigen van anti-Amerikaanse gevoelens, „maar", zei hij, „ik ben van mening, dat ons land zich niet zo diep had behoren te vernederen". Na Churchill uitte ook een Labourlid zijn verontwaardiging. Hij vond, dat het al mooi genoeg was, dat de Amerikanen het opperbevel hadden over de legers van het Noord-Atlantisch Pact, over de legers in Korea en vermoedelijk over het Europese leger. Attlee. die blijkbaar ver rast was door de felle reactie op zijn mededeling, beloofde, dat hij zich nog eens zou bedenken alvorens de beslissing tot benoeming van een Amerikaan te aanvaarden. Volgens berichten afkomstig uit Deen se regeringskringen zou de Defensie Commissie van de N.A.T.O. het opper bevel hebben willen toevertrouwen aan de Amerikaanse admiraal Fechteler. Doch afgezien van de eendracht, waar mee zich gisteren socialisten en conser vatieven in het parlement verzetten tegen een Amerikaanse benoeming, is het een. publiek geheim, dat een groot aantal socialistische Lagerhuisleden had den gehoopt dat het opperbevel over de Atlantische zeestrijdkrachten zou wor den toevertrouwd aan de onder socialis ten zeer populaire Lord Louis Mount- batten. (Eigen bericht) Nu de kansen gering geacht moeten worden, dat de Argentijnse club San Paolo op Woensdag 4 April te Amster dam als tegenstander van het voorlopig Nederlands Elftal zal kunnen optreden, heeft de K. N. V. B. opnieuw contact gezocht met de Engelse voetbalbond, voor het verkrijgen van een oefenpart ner voor zijn officieuze ploeg. Wij ver nemen, dat de Nederlandse Voetbalbond ditmaal het oog heeft laten vallen op het bekende Londense Arsenal. De ijsbergen, die in dit jaargetijde in soms groten getale in het Noorde lijk gedeelte van de Atlantische Oceaan drijven, betekenen een groot gevaar voor de schepen. De ijsmassa's strekken zich n.l. onder water over aanzienlijke afstanden uit en menig vaartuig, dat er mede in aanraking kwam, is ten onder gegaan. Door de Amerikaanse kust wacht wordt voortdurend met schepen en vliegtuigen gepatrouilleerd en twee maal daags worden radiografisch aan de schepen, welke de route bevaren, de posities van de ijsbergen medegedeeld. Een vaartuig van de Amerikaanse kust wacht in het gebied van de ijsbergen lijkt een dwerg tegenover het imposante ijsmassief, dat schoonheid paart aan een dodelijke dreiging. Uit allerlei veiligheidsmaatregelen rondom de Praagse burcht, de residen tie van president Clement Gottwald, maakt men op, dat te Praag een ver gadering wordt gehouden van de cen trale bestuurscommissie van de Tsjccho- slowaakse communistische partij. De commissie is het hoogste bestuursorgaan van de partij. Zü heeft tussen 50 en 100 leden. Tegen lunchtijd zag men onge veer honderd mannen cn vrouwen uit de burcht naar het ministerie van Bui tenlandse Zaken gaan. De Amerikaanse luchtmacht en de commissie voor atoomenergie hebben onthuld, „dat men nieuwe vorderingen geboekt heeft bij het ontwerpen van het eerste vliegtuig, dat door atoom energie voortbewogen zal worden, een vliegtuig, dat op één pond brandstof 80 maal rond de wereld zal kunnen vliegen. De pogingen zijn van het sta dium der theorie gekomen in dat van het ontwerp"- De autoriteiten te Washington weigerden echter te zeggen hoe lang het duren zal eer het eerste atoomvliegtuig kant en klaar op een vliegveld zal staan. Volgens de bera mingen zal dat echter nog ettelijke ja ren duren. In een gemeenschappelijke verklaring werd o.m. gezegd, dat het atoomvlieg tuig een vrijwel onbeperkte actieradius en een schier ongelooflijke snelheid zal bezitten. Men wees er op, dat er reeds ontwerpen gereed gekomen zijn voor een vliegtuig, dat zich met een snelheid van ruim 4000 km. per uur zal kunnen voortbewegen. Deskundigen hebben uitgerekend, dat een enorme B 36 bommenwerper, met atoommotoren uitgerust, 3.200.000 kilo. meter of 80 maal rondom de aarde zal kunnen vliegen op één pond u-235, het kei-nsplitsingsmateriaal, dat in atoom bommen gebruikt wordt. Deze bereke ning is er op gebaseerd, dat een pond u-235 het werk kan doen van 27.000.000 liter benzine. raakt. De man had hier veel spijt van en had niet nagelaten er met zijn fami lie over te spreken. Zijn toekomstige schoonzoon meende dit geld wel te kun nen terughalen en tezamen met een vriend is hij de club binnengestapt. De roulette stond op tafel en er waren reeds twee bezoekers. Beide invallers zeiden, dat zij van de politie Kwamen en „dat het nu maar eens uit moest zijn met dat spelen". De vriend nam beide be zoekers mee naar de keuken en de aanstaande schoonzoon deed een greep naar de portefeuille van de eigenaar. Deze was leeg. De vrouw van de eigenaar, die ook in de ka mer was, riep hem toe: „Jij bent niet van de politie, want zoiets doet de politie niet", en zij deed een greep naar de telefoon. De jongeman belette haar dit en binnen enkele ogenblikken ontstond een wilde vechtpartij, die de kamer in een ruïne herschiep. Er vlogen meubelen door de ramen en spoedig schoten buren en agenten van de radio-autodienst te hulp. Het hele gezelschap werd naar het politie bureau overgebracht. Hier zijn de beide jongemannen, die voor eigen rechter wilden spelen, opgesloten. Vanmorgen omstreeks tien uur is in den auwe binnenstad van Amsterdam een ernstig verkeersongeluk gebeurd, dat aan een jongeman het leven heeft gekost. In de Nieuwe Doelenstraat, de ver bindingsstraat tussen het Muntplein en de Kloveniersburgwal, is een zware vrachtauto plotseling de stoep op gere den. Op het ogenblik, dat dit gebeurde liep de 27-jarige electricien-monteur H, P., wonende op de O.Z. Achterburgwal op het trottoir voor hotel Pays-Bas. Hij werd door de vrachtauto gegrepen en tegen de pui van het gebouw gedrukt. In hoogst zorgwekkende toestand werd het slachtoffer naar het Binnengasthuis overgebracht, waar het kort na aan komst aan zijn zware verwondingen is overleden. De oorzaak van het onge. val moet waarschijnlijk worden gewe ten aan een plotseling optredend defect van de stuurinrichting. Ten Noorden van Aosta (Italië) is een grote lawine op het dorp Courthoud neergekomen. Nauwkeurig nieuws onfc. breekt, omdat de gehele vallei is afge sloten door reusachtige hoeveelheden sneeuw en rotsblokken. Volgens de eer ste berichten echter worden een man en een vrouw vermist en is minstens 1 huis volledig vernield. Een groep van 70 politiemannen en alpengidsen is op weg naar het dorpom bij het reddings werk te assisteren. Andere lawines wor. den gemeld uit de Val Grisanche-sector, doch over persoonlijke ongevallen is daarbij niet gerept. Dezer dagen zijn de prinsessen Mar griet en Irene geïnstalleerd tot resp. kabouter en waterpadvindster van het Nederlands Padvindstersgilde. Het is nogal ongewoon, dat een offi cier van Justitie aan getuigen vraagt, of zij met een handdruk en op erewoord willen bevestigen, dat hun onder ede afgelegde verklaringen juist zijn ge weest. Dit gebeurde gisteren voor de rechtbank te Breda, waar de 67-jarige G. de B. uit Haarlem terecht stond, be schuldigd van oplichting. De verdediger van De B., mr. M. R. Kokosky, verviel van verbazing in verontwaardiging tij dens deze procedure, die, zoals hij zei, „nog nooit in een rechtzaak was ver toond" De Bredase rechtbank nam deze uit val nogal gemoedelijk op. Uit jarenlange ervaring kent zij de bevolking van Willibrord en zij weet, hoe ze er mee om moet springen. Daarom hechtte mr. Temmink in dit geval meer waarde aan erewoord en een handdruk dan aan de eed, hoe vreemd dit ook mag klinken voor degene, die vreemdeling is in dit unieke dorp en deszelfs mentaliteit, want het ging hier om drie Willibrorders, smokkelaars van professie, maar zeker niet verstoken van de morele opvattin gen, die men in het dorp huldigt. Volgens de dagvaarding was De B. op 12 October 1950 in St. Willibord geko men met het verzoek voor hem een twin tigtal saffieren en diamanten naar Bel gië te smokkelen. Per steen zou hij hiervoor ƒ100 betalen. Aangezien echter De B., de smokkelaar J., noch zijn zoon Jan, die ook in de zaak betrokken werd, en die nu als getuige onder vrijgeleide Er blijven maar bitter weinig zonden over, als tve die om geld niet meetellen uit België gekomen was, kende vroeg hij een waarborgsom van 5000. J., diens zoon Jan en een zekere M., eveneens uit St. Willibrord brachten dit geld bij el kaar en de volgende dag overhandigde De B. het doosje met edelstenen in Roo sendaal aan J. en nam de waarborgsom in ontvangst. Jan reisde naar Antwer pen, maar vond het door De B. opge geven adres niet. Toen zij na enige dagen nog niets van De B. hadden gehoord, werd het pakje geopend en de „stenen" aan een juwelier te Esschen voorgelegd, die de waarde op twaalf gulden schatte. Met behulp van een taxichauffeur kwam men naam en woonplaats van De B. te weten. Na twee dagen zoeken vond men hem in Zandvoort, waar men tegen De B. zo onvriendelijk optrad, dat deze naar het politiebureau snelde en aangif te deed, dat hij bedreigd was. Hierop gaven de Willibrorders hun lezing van de zaak met het gevolg, dat gisteren te Breda De B. wegens oplich ting terecht stond. De B. ontkende, dat de zaak zich als beschreven had toegedragen. Hij beweer de, dat J. de stenen had gekregen ora er sigarettenpapier voor te leveren. Mr. Temming eiste tegen De B. 'n ge vangenisstraf van 18 maanden met af trek. Uitspraak 8 Maart. Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 De luchtvaart is er door de Rijkslucht vaartdienst van op de hoogte gesteld, dat de bouw van de televisiemast bij IJssel- steijn thans is voltooid. De hoogte van de top van de mast boven het terrein be draagt nu 219 meter. De mast is voorlo pig voorzien van een tijdelijke hindernis verlichting.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1