GA OVER OP ROVER STAD EN OMGEVING Wat het onderwijs Velsen dit jaar kost Ondanks soberheid gelukkig ook nog plaats voor subsidies Ernstig ongeluk op Rijksstraatweg Geslaagde Judo-avond SCHACCHELSTRAAT 19 (bij de Anegang)fel. 14762-19202 HAARLEM UTRECHT VRIJDAG 23 FEBRUARI 1951 PAGINA 2 Sportagenda MODERNISERING VERKEERS HUIS „HAARLEMS BLOEI" Slachtoffer voorzien van laatste H.H. Sacramenten Het aantal informaties neemt steeds toe Kamermuziekavond in Frans Halsmuseum Niet liefdadig, maar commercieel Uitbreiding Prov. Zieken huis aanbesteed Openbaar onderwijs Middelbaar en Hoger onderwijs Subsidies WOLLEN HOLTAPS ROYAL- AXMINSTERS WOLLEN WILTONS 200x300 cm ƒ189. 225x320 cm ƒ198. -Bijzonder onderwijs Weer present bij Stille Omgang 200x300 cm 80. 240x340 cm ƒ125. EXPORT WILTONS 200x300 cm ƒ198, 225x325 cm 275. WOLLEN SMYRNA'S SALON TAPIJTEN 200x300 cm 79. 240x340 cm ƒ110. Marokkaanse tapijtjes Peigné Wiltons 225-, 395.- r 475- en 575, K.A.B. KRING OOST Geslaagde bijeenkomst Voortzetting zwemcompetitie Kamer van Koophandel ZANDVOORT HEEMSTEDE VERGADERING R.K. MIDDENSTAND LISSE Zandvoort in Carnaval Tijdstip uitverkoop wordt niet verschoven Steun by verbouwing Krelagehuis Prijzen voor de beste vis Kajotters gaan vergaderen QI/xamiamIom/I" R,K* Vrouwenbeweging „Het dierenrijk in K .Z.O.S. op tournee Kunstkring ,,'t Helm" Het Kostverloren-villapark „Geloof en Wetenschap" Wijkcomité Haarlem-Noord Bloembollenveiling AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN Baby's trots is Baby's wagen: HEEMSKERK OUDE GROENMARKT 16-14 e HAARLEM TELEFOON 11266 Stille Omgang Advertentie Haarlem: EDO—Blauw Wit. HFC— CVV. Onze Gezellen—JHK. Ripperda- Madjoe. DIO—VCS. Heemstede: EHSLijnden. Halfweg: HalfwegWFC. Heemstede: HalfwegWFC. Sassenheim: Teylingen—SJC. Zandvoort: Zandvoortmeeuwen TYBB. Bloemendaal: BloemendaalTHB. Santpoort: TerrasvogelsDe Meer. Velsen: VSV—ADO Beverwijk: DEM—GVO, VVB—Wilhel' mina Vooruit. Heemskerk: ADODVAV. Gistermiddag om half twee vond een ernstig ongeluk plaats op de Rijksstraat weg ter hoogte van de Schotervlieland- straat. De 44-jarige agent van onze krant voor Haarlemmerliede en Spaarnwoude. A. v. V., stak met zijn fiets aan de hand hardlopend de rijbaan over vlak voor een autobus. Op dat moment werd deze bus gepasseerd door een personenauto, die de man onderschepte. Hij werd over de motorkap heen geslingerd en tegen het wegdek gesmakt. Met een bekken en schouderfractuur, benevens een vlees wond aan hoofd en heup werd het slacht offer per ziekenauto naar St. Johan de Deo vervoerd, waar hem de laatste H.H. Sacramenten werden toegediend. Zijn toestand is vrij ernstig. Hoewel reed enige jaren de noodza kelijkheid van een modernisering van het Verkeershuis der Stichting „Haar lems Bloei" onder ogen is gezien, moest tot 1951 worden gewacht voor dit kon worden verwezenlijkt. *T3e grote kosten, aan deze vernieuwing verbonden, vormden steeds een struikel blok. De toename van het aantal bezoe kers, dat om inlicfitingen komt was in tussen zodanig gegroeid, dat de ruimte •voor het publiek te klein was geworden. Door de inwendige verbouwing zal hierin een belangrijke verbetering komen. Verder krijgt het verkeershuis nu een etalage, waardoor het mogelijk zal zijn om dingen die voor het publiek van belang zijn te etaleren. Meer dan 30.000 personen kwamen in 1950 in het Verkeershuis om inlichtingen van aller lei aard. Gezien de regelmatige stijging van het gebruik van V.V.V.-inlichtingenbureaux door het publiek is het te verwachten dat het aantal bezoekers in de komende jaren nog zal stijgen. En daarmede houdt het bestuur van de Stichting „Haarlems Bloei" rekening. Het „Comité voor jonge Toonkunste naars", gesteund door andere instellin gen, waaronder de Haarlemse afdeling van de Kon. Ned. Toonk. Ver., gaat thans niet alleen jonge, afgestudeerde musici gelegenheid geven tot debuteren, maar blijft hen daarna steunen bij het opbouwen van hun carrière. Zo traden thans is de qua entourage bij uitstek, qua acoustiek minder ge schikte Renaissance-zaal van ons Frans Halsmuseum wederom de violiste Re- nate Zwaardemaker en de sopraan zangeres Corry van Beckum op, bege leid door de pianiste Bertje Davelaar. Bij het eebste optreden van deze artisten viel direct hun artisticiteit en bijzon dere geaardheid voor kamermuziek op. De violiste trad later ook wel ij de H.O.V. met werk van Saint-Saëns op, dat zij met aanbrenging van de juiste Franse sfeer voordroeg: wij kon den echter haar vertolking van het in tiemere genre toch nog meer waar deren. De zangeres is daarna opgetreden in Oratoria en alhoewel wij aannemen, aat zij vooral door haar fraaie stern- middelen glorieerde in de aria's, stellen wij ons haar op de eerste plaats als voordrachtskunstenares voor. Haar vertolking van het lied, niet het minst die van het moderne, wees daar reeds eerder ontegenzeglijk op. Hun prestaties op deze avond sterkten ons' in deze overtuiging. Corry van Beckum beeldde op voortreffelijke wij ze een viertal Fauré-liederen uit. Be toverend als het ware was de door haar aangebrachte stemming in „En sourdine" en „Soir". Mede trof zij de juiste toon in een drietal Latijnse min neliederen. fijn en raak getypeerd door Jan Mul. De Poulence-liederen werden zo karakteristiek mogelijk vertolkt; echter zijn ze niet zo diepgaand 'als b.v. die van Fauré. De violiste droeg met mooie toonvor- ming een Chaconne van Vitali voor. In de Havanaïse was zij met de flageo- lettonen soms iets minder gelukkig, wellicht door licht ontstemmen der snaren als gevolg van de niet constante temperatuur. Overigens bewondering voor het snelle passagewerk en de strakgehouden rhythmiek. Bertje Davelaar begeleidde niet al leen op voortreffelijke wijze zij volg de de soliste nauwkeurig en voelde de vele wijduiteenlopende stijlen goed aan doch trad ook als soliste op met de Negen Waldeszenen van Schumann en Goyescas no. 4 van Granados. Het om vangrijke werk van Schumann werd delicaat, met fijne nuances en goed aan gevoelde karakterverschillen voorgedra gen. Alles klinkt bij haar oprecht en natuurlijk. Men ontdekt geen schools heid of oppervlakkigheid. Granados' werk voldeed door mooi verkregen klanktimbres en markante rhythmering. In beide werken gelukte het haar de nodige spanning aan te brengen en te behouden. De belangstelling voor deze kamer muziekavonden is gelukkig stijgejad. Een aanmoediging voor comité en ar tisten! OL. KOOP. Naar de politie mededeelt, worden er de laatste tijd in verschillende gemeen ten adveftenties verzameld voor een blad, waarbij gesuggereerd wordt, dat de baten ten goede komen aan de t.b.c.- bestrijding. Er is echter gebleken, dat het doel hiervan „meer commercieel dan liefdadig is. Het is daarom gewenst, dat degenen, aan wie verzocht wordt een advertentie te plaatsen, zich in verbin ding stelt met de Haarlemse recherche. Bij de gisteren gehouden aanbesteding voor de derde uitbreiding van het Pro vinciaal Ziekenhuis te Santpoort is als laagste ingeschreven door de Gebr. v. d. Putten te Heemstede, voor de som van f 190.600; de hoogste inschrijver was de fa. Seijsenaar te Hillegom voor f 211.300. Het aantal inschrijvers bedroeg 59. De gunning zal later worden bekend ge maakt. Wanneer men ziet, dat het bijzonder en 7 meisjes in IJmuiden: De totale uit- gewoon lagef onderwijs bp Velsens be- gaven belopen hier voor de gemeente groting voor 1951 voorkomt met een f 10.878.49. Bij een ontvangst van f 300 totaal aan uitgaven van f 231.148.37, levert dat dus een nadelig slot van waartegenover een totaal aan ontvang- f 10.578.49. sten van f 45.070.zodat er een nadelig De bijzondere scholen voor uitgebreid slot blijft van f 186.078.37, is het interes- lager onderwijs hebben bijna f 36.000. sant na te gaan, eerstens hoe dit bedrag meer nodig, dan aan inkomsten tf 8.100) is samengesteld en verder hoe de andere kon worden geraamd. Per leerling bé- vormen van onderwijs er voor staan. Het taalt de gemeente hier f 61.02, wat bij openbaar gewoon lager onderwijs heeft een gemiddeld aantal leerlingen van 327 b.v. maar 'n nadelig saldo van f 96.705.55, op de 3 daarvoor in aanmerking komen- omdat daar tegenover een totaal aan uit- de scholèn een bedrag vraagt van f 19.954. gaven van f 359.251.55 een totaal aan Voor do R. K. ULO-school in Driehuis ontvangsten van f262.546.staat. Bij is het gemiddeld aantal leerlingen ge- deze vorm van onderwijs komt echter raamd op 120. een belangrijke steun van het Rijk, n.l. Voor het bijzonder voorbereidend een bedrag van f229.346.voor de wed- lager onderwijs (kleuterscholen) ver den van de leerkrachten. wacht de gemeente in het geneel geen inkomsten. Bij de raming van het sub sidie aan of ten behoeve van deze scho len is uitgegaan van volledige vergoe ding van de salarissen, vermeerderd met de niet-verhaalbare sociale lasten, zo mede van de ingekomen subsidie-aan vragen voor 1951. Verleden jaar konden deze scholen toe met f85.000.— maar nu moest f 165.000.—, dus bijna het dubbele worden geraamd. Van de katholieke kleuterscholen krijgt Santpoort hiervan f 11.177.—, IJmuiden-Oost f9.883.IJmuiden f 9.877.Driehuis f 5.600.en Velsen- Noord f 12.977.In de begrote bedra gen zijn de salarisverhogingen niet op genomen. maar daarvoor is een suppletie uitgetrokken, wat voor alle bijzondere kleuterscholen komt op een bedrag van f 10.412.—. Voor het openbaar lager onderwijs is de gemeente voor een belangrijk deel aan gewezen op de vergoeding van het Rijk, waarvoor een bedrag van f 229.340 is geraamd, overeenkomstig het bedrag van de wedden van de leerkrachten. Verder is geraamd voor 2 vakleerkrach ten voor het gymnastiekonderwijs aan de klassen 4 tot en met 6 een oedrag van i 9.000.Voor het in stand houden van terreinen voor lichamelijke oefening 1S f 10.995.uitgetrokken, voor de aan schaffing van schooimeubelen f ü.OöO.-- en voor boeken, leermiddelen en schooi- behoeften f 16.000. Tenslotte heeft men f 900.gereserveerd voor instructieve schoolreizen, waarvan de leerlingen der noogste 3 klassen kunnen profiteren. Gerekend is op i 1.per leerling. Het voortgezet gewoon lager onaerwijS zal een inkomst opleveren van f 5.220. Bij een geraamde uitgaaf tot i 8.964.-^ krijgt men hier een nadelig slot van f 3.0i 4.Het uitgebreid lager onderwijs heeft een nadelig slot van f 31.711.1* omdat tegenover een uitgave van 1' 112.681.14 een totaal aan inkomsten staat van f80.970.—. Het buitengewoon lager onderwijs zal dit jaar 149.991.4a kosten. De ontvangsten worden geraamd op f30.920.zodat de gem. f 19.071.4a moet bijpassen. Het middelbaar onaerwijs, waaronder in Velsen het handelsonderwijs ressor teert, komt, f41.788.— tekort. Tegenover een totaal aan uitgaven van f55.780.60 staan aan inkomsten f 13.992.60. Het gymnasiaal onderwijs vraagt f70.010.67 uit de gemeentelijke porte- monnaie. Aan schoolgelden verwacht men f 4.500.aan rijks-subsidie f 4.080 en aan bijdragen uit andere gemeenten f 600.Voor jaarwedden aan het ge meentelijk gymnasium is nodig f33.484, voor huur en onderhoud gebouwen f 2.680.voor verlichting, verwarming en schoonhouden f 3.025.en voor leer middelen en schooimeubelen f 3.260. Met nog f 600. voor diverse uitgaven beloopt dit f 43.049.Aan andere ge meenten moet f 8.000.worden betaald en de afschrijving op het gymnasium komt op f 16.748. Leerlingen van in anderé gemeenten gevestigde gymnasia en lycea, woonach tig in de gemeente Velsen, kosten de ge meente ook geld. Hiervoor is f 4.200. uitgetrokken, waarvan f 1.175.bestemd is voor Jiet Triniteitslyceum en f 500 voor „Sancta Maria", beide in Haarlem. Visserij school en Daghuishoudschool, alsmede de nijverheidsschool doen even eens een beroep op de gemeente-finan- ciën. Via een rijks-subsidie komt hiervan weer een belangrijk bedrag terug, zodat de gemeente komt op een nadelig slot van f 118.179.94. Het grootste deel van dit nadelig slot komt voor rekening van de Nijverheidsschool, die van de ge meente een subsidie krijgt van f 68.095.24 voor de dagschool en f6.010.80 voor de avondschool. Voor school- en speeltuinen is een sub sidie geraamd van f 8.320.waarvan f4.300.normale subsidie en f 4000.^ om verdere uitbreidingen op gang te hel pen. De Vereniging voor zwakzinnigen zorg ontvangt f3.000.en betaalt hier van f 900 terug voor huur van de werk inrichting. De Vereniging tot Bestrijding van de Tuberculose vroeg en krijgt f 7.000.het Centraal Drankweer Co mité krijgt weer f300 en de Chr. Vereni ging „Zedenopbouw" kan rekenen op f 150.De subsidies aan de kruisver enigingen belopen f 16.587.50, waarvan f 12.975.voor het „Witte Kruis" en f 3.612.50 voor het „Wit-Gele Kruis". Bo vendien krijgt 't „Witte Kruis" f4.181.38 voor de Gezinszorg en het „Wit-Gele Kruis" f2.936.—. Ter bevordering van het culturele werk in de gemeente Velsen is f 14.000.— uitgetrokken tegen f 5.000.— in 1950. Van het subsidie zal f 10.000.besteed wor den voor muziek en zang. Bij raming vgn f 7.500 voor kosten vrijetijdsbesteding jeugd is gedacht aan de jeugd in en buiten schoolverband. 170x240 cm 65. 200x300 cm 85. 225x315 cm 120. Engelse import 225x325 cm ƒ325.- 275x375 cm 450.- Ingevolge een overeenkomst met de betreffende schoolbesturen, wordt het schoolgeld voor de leerlingen van de bij zondere scholen, geïnd door de gbmecn- te. Men verwacht hiervan bij het bijz. gewoon lager onderwijs een bedrag van f 39.000.Verder zijn er nog enkele kleine bedragen uit anderen hoofde te verwachten, samen f6.070.—. zodat alle inkomsten in deze sector niet meer zul len bedragen dan f 45.070. Per leerling betaalt de gemeente aan deze scholen, een bedrag uit van f 31.53. In totaal verwacht men op deze scholen een gemiddeld aantal leerlingen van 3.594, zodat hiermee globaal een bedrag van f 113.319.gemoeid is. Voor de ka tholieke scholen ziet de raming van het leerlingental er als volgt uit: Velsen- Noord 193 jongens en 188 meisjes, Drie huis 140 jongens en 177 meisjes. Sant poort 358 jongens en meisjes samen. IJ muiden-Oost 282 jongens en 169 meisjes en IJmuiden 122 jongens en 137 meisjes. Vier R. K. Scholen krijgen bovendien nog 5% vergoeding voor gebouwen en terreinen, wat een bedrag vordert van f 17.764.—. Het bijzonder voortgezet lager onder wijs moet het in 1951 stellen met f 300.— schoolgeld, waarbij enkele andere bron nen van inkomsten alleen maar pro me morie konden worden gesteld. Per leer ling betaalt de gemeente aan de school besturen f 99.40, zodat bij een totaal van 106 leerlingen een bedrag van f 10.537. uitgetrokken moest worden. De meeste van hen zijn op katholieke scholen, n.l. 27 jongens en meisjes in Santpoort. 15 jongens en 23 meisjes in IJmuiden-Oost m De R K. Vereniging voor E.H.B.O. „St. Bernardus" zal evenals vorig jaar weer present zijn bij de Stille Omgang 25 Fe bruari. 4 en 11 Maart. Tezamen met de afd. Halfweg wordt de gehele route Amsterdamsevaart van Haarlem tot aan Amsterdam per fiets gepatrouilleerd door gediplomeerde leden. Als „Vaste Post" beschikt zij wederom over café Thorborg, hoek Liedewegje, telefonisch bereikbaar onder no. 18568. Van 10 uur af tot des nachts 2 uur zijn daar leden aanwezig, terwijl de afd. Halfweg, op de Amsterdamsevaart te Halfweg eveneens een „Vaste Post" in richt, welke kenbaar zal zijn aan een bord: E.H.B.O.-Post. IJzersterke Huiskamer- karp ellen 200x300 cm 325. 230x320 cm 425. Wollen Wilton Wollen 125x180 cm 75.- Advertentie Gisteravond werd in het Jeugdgebouw aan het Teylerplein de jaarvergadering gehouden van kring Oost van de K.A.B. Voorzitter, de heer B. Reynders, deed eerst enige mededelingen over de komende acties o.a. de Passieavond van de K.A.B., welke op 20 Maart gegeven zal worden door het gezelschap Homi Ludens uit Amsterdam. Goede Vrijdag-herdenking, laatste vormingsavond op 29 Maart, waar mevr. Clarenbeek zal spreken over het onderwerp „Maakt het in uw huis ge zellig"; de bedevaart van de K.A.B., naar Heilo, welke op Zondag 6 Mei zal plaats vinden en vervolgens de grote encycliek-meeting op 26 Mei te Rotter dam. De heer Henk Boeree verzorgde deze avond de omlijsting n.l. door een aantal declamaties geheel in stemming over de H. Vastentijd en het lijden van Christus. Jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester werden goedgekeurd. De kring had een klein saldo na de vele acties over kunnen houden. Niemand had critiek op het beleid van het be stuur, dus dit punt was spoedig afge handeld. Bij de bestuursverkiezing werd de aftredende secretaris, de heer L. C. Stevens, met grote meerderheid herkozen en in de vacature Bulters werd voor zien door de benoeming van de heer H. Duits. Tevens werden er een 12-tal per sonen benoemd voor de wetgevende ver gadering. De geestelijke advij|(ir. kap. A. Cras, besprak nu het ondefwerp „De bekeer lingen en wij". Een bekeerling heeft zoveel moeilijkheden en zal dus aan zijn leraar vragen, hoe deze moeilijkheden te overwinnen. Honderden komen jaar lijks tot de Kerk toegetreden. De bezwa ren van velen zijn dat de katholieken niet voldoende cultureel ontwikkeld zijn. Dit werd door de eerw. spreker op een duidelijke en aangename wijzè voor de vele aanwezigen uiteengezet. Een zeer zakelijke en geanimeerde gedachten wis seling ontstond na deze bespreking, waarvan velen gebruik maakten om de vele moeilijkheden welke werden on dervonden, in gesprekken met bekeer lingen onder de loupe te nemen. Het was een dankbaar onderwerp, en het zou veler instemming hebben als over der gelijke onderwerpen eens praatavonden zouden worden gehouden. Hierna stelde de voorzitter aan de orde de verloting van de Romereis. De eerw. adviseur viel de eer te beurt het lot te mogen trekken en onder grote spanning werd het lot 23 uit de bus gehaald. De gelukkige winnaar was de heer C. van Oorschot, Oude Weg 53. De heer Van Oorschot zal de kring Oost vertegen woordigen in Rome bij Z. H. de Paus bij gelegenheid van de encycliekviering van Rerum Novarum en Quadragesimo Anno. Na deze trekking werd de bij eenkomst gesloten. Zondagavond wordt in het Sportfond- senbad het vierde gedeelte van de win- ter-zwemcompetitie verzwommen. De organisatie is in handen van DWR. Als naar gewoonte was de ledenver gadering van de R.K. Middenstand te Heemstede met bijster druk bezocht en de voorzitter, de heer A. Verdonschot, gaf als zijn mening te kennen, dat, ge zien de weinige belangstelling. het vraagstuk van emigratie voor Heem stede niet belangrijk schijnt te zijn. In verband met het feit dat de kas een feestelijke herdenking van het 40- jarigv bestaan van de afdeling niet mo gelijk maakt, zullen de leden worden uitgenodigd 'n feestgave van minimum f 2.50 tér beschikking, van dé penning meester te stellen, zodat dit feit toch op waardige wijze kan worden herdacht. Vervolgens hield drs. v. Campen zijn toespraak over het emigratievraagstuk, welke onlangs uitvoerig in on3 blad is weergegeven, zodat we met de vermel ding dat de aanwezigen met grote aan dacht hebben geluisterd wel kunnen vol staan. Het resultaat van deze uiteenzet ting over dit zeer belangrijke vraag stuk was, dat verschillende candidaat- emigranten vele vragen stelden, die ge heel naar genoegen door de spreker werden beantwoord. Na deze rede volgden nog enige me dedelingen van de voorzitter en wel in de eerste plaats dat thans weer gepoogd wordt, de autobusdienst die om het half uur naar de Glip rijdt, te laten door gaan naar Bennebroek, zodat men daar gelegenheid heeft, naar Heemstede en Haarlem te trekken. Op 21 Maart zal wederom eer. leder vergadering worden gehouden met als spreker het lid der Tweede Kamer, de spreker het lid der Tweede Kamer, de heer Th. Hooy en op 17 April komt we derom jhr. dr. J. C. Mollerus naar Heemstede, ditmaal om een film te la ten zien over IJsland en daarover wat te vertellen. Op originele wijze is tijdens de Car navalsfeesten te Roermond reclame ge maakt voor Zandvoort. Een Roermond- se aannemer reed in de optocht met een bakfiets waarin vijf kinderen wer den vervoerd. De „vader" reed dit ver voermiddel en de „moeder" liep er r.aast met een zuigeling'. Een grote pot met „vitaminen" voltooide de inventa ris. Het opschrift op de wagen luidde: „Wij gaan naar Zandvoort, wie gaat er mee". Deze wagen had veel succes. Het gezelschap werd gefilmd en in de plaatselijke bioscoop op het doek ver toond. Op de gisteren gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Haarlem en omstreken deelde de voorzitter mede, dat aan het verzoek van de stichting „Haarlems Bloei" om het tijdstip van de uitver kopen in Haarlem te verschuiven in verband met de bloemenweek, niet kon worden voldaan. Verder wees de voorzitter op de toe zegging aan de Algemene vereniging voor Bloembollencultuur om met een bedrag van 5000.deel te nemen in een 3 pet. obligatielening voor het her stel en de verbetering van het Krelage huis. Deze toezegging zal binnenkort verwezenlijkt worden. Voor de vierde maal heeft het Bedrijf schap voor Visserijproducten prijzen toe gekend aan schippers, die de best ver zorgde haring of vis hebben aangevoerd. Voor het afgelopen jaar 1950 zijn als prijswinnaars aangewezen: van de Vlaardingse haringvloot: schipper J. Rog van de VI. 61, „Jo" van de rederij C. van Toor Hzn., van de Scheveningse haring vloot: schipper B. Rog van de Sch. 233, „Dirk" van de N.V. rederij v.h. A. v. d. Toorn Jzn.; van de Katwijkse haring vloot: schipper K. van der Plas van de Kw. 39, „Helena" van de N.V. visserij maatschappij Kennemerland; van de Katwijkse trawlloggervloot: schipper C. van Duin van de Kw. 51, „Prinses Bea trix" van de rederij C. Guyt; van de IJmuider trawlvloot: schipper E. Zwart van de IJm. 38, ,Zeelandia" van de re derij N.V. Limburgia. Binnenkort zal aan de onderscheiden schippers de bedrijfschapswisselbeker en wimpel worden uitgereikt. De leden van de bemanning ontvangen een leg penning. Tenslotte is een prijs toegekend voor de beste in 1950 geproduceerde' vis- conserve, namelijk aan N.V. v.h. Gebr. Schaap te Huizen voor het product: ma kreel in tomatenketchup en olie. Woensdag 28 Februari houden de Ka jotters van IJmuiden-Oost weer een le denvergadering in hun bunker. In te genstelling met vorige maandelijkse bijeenkomsten, is deze keer geen spre- De heer A. van Waveren, die enige ker uitgenodigd, maar deze avond zal dagen geleden is aangereden, is aan de speciaal worden benut om enkele in- gevolgen van deze aanrijding overleden, terne aangelegenheden betreffende het werk in eigen kring te behandelen. DlOcmGIlldilU Woensdag 28 Februari houdt de R.K. Vrouwenbeweging, afdeling IJmuiden- Oost, haar jaarvergadering in het St. ihf hof nlnomonrnren Fidelisgebouw. Bij de bestuursverkie- IIKI U lUcIHCIlLV JU zjng js mevr. de Reper aan de beurt _f van aftreden, maar zij heeft zich her- Al fill on eÏYPPh kiesbaar gesteld. Verder zal deze avond 't UUlicUiX'CCft woord worden gevoerd door mej. Lau- T fersweilen, die zal spreken over het te gaan verwerken In verband hier- onderwerp: „Wat vraagt deze tijd van mede heeft het comité besloten m het katholieke vrouw?" komende corso uit te beelden: Rlnompnlnml" Ondanks het feit, dat de R.K. Toneel- "f""""»'*"" vereninging „Kunst Zij Ons Streven" Het comité heeft een aantal ontwer- uit IJmuiden-Oost druk bezig is aan het pen doen vervaardigen, welke gratis instuderen van „De Vrek" van Molière, ter beschikking gesteld kunnen wor- waarvan Zoals bekend, Zondag 22 en den. Is reeds een idee ter beschikking, Maandag 23 April de uitvoering in het dan kan dit geheel vrij worden ui ge- Fidelisgebouw gegeven zal worden, we vindt dit gezelschap ook nog de tijd Voor de prijstoekenning zullen de wa- orn jn andere plaatsen op verzoek op gens in twee groepen worden verdeeld, te treden. Zondag 1 April zal namelijk n.l. één groep voor wagens, versierd door jn de zaal van „Zomerlust" te Santpoort, vaklieden en één groep voor wagens, op uitnodiging van de R.K. Sportver- versierd door amateurs. Verder wordt eniging „Velsen", afdeling voetbal, een overwogen om het publiek m de beoof- heropvoering worden gegeven van „De deling van de wagens te betrekken en gtier van Californië". Donderdag 26 voor de door hen hoogst gewaardeerde April gaat r.Z.O.S. naar de K.S.A. in wagen een extr^-pnjs beschikbaar te Beverwijk, waar voor de K.A.V. en de sttilen'- R.K. Vrouwenbeweging „In het witte Teneinde deelname, vooral ook door paar(j" voor het voetlicht zal worden verenigingen, m deze streek te stimu- gebracht. Als bijzonderheid van deze leren heeft het comité besloten een be- jaatg(.e uitvoering kan nog worden ge drag van f 100 beschikbaar te stellen als meid dat de hierbij benodigde muzikale een tegemoetkoming in de kosten van begeleiding voor het eerst zal worden opbouw e.d. per deel te nemen wagen. verzorgd door het onlangs opgerichte Dit bedrag wordt uitsluitend toegekend e:een orkest aan de deelnemers uit de gemeenten fD/IHAHAFhtlF Hilleeom. Lisse en Sassenheim. terwijl JvKL/nlmcrlifCi Het programma van de op Donderdag 1 Maart in „Esplanade" te Zandvoort te houden muziekavond van de culturele kring ,,'t Helm" vermeldt het optreden van de pianiste Tineke de Smidt en de fluitist Marius Ruysink, beiden uit Haarlem en de Zandvoortse bas Bert Bijnen. Uitgevoerd zullen worden o.a. sona tes voor fluit en piano van Bach en Haydn en een sonatine van Milhaud. Bert Bijnen zal vóór de pauze enkele aria's van Mozart zingen en daarna en kele negro-spirituals. Kort geleden vestigden wij de aan dacht op de onverantwoordelijke bebou wing van de terreinen, gelegen in het Kostverloren-villapark te Zandvoort. De eigenaars en/of bewoners van wo ningen aan de Wilhelminaweg en om geving hebben nu aan de raad een adres gezonden, waarin zij verzoeken het uitbreidingsplan ter plaatse zodanig te wijzigen, dat de vijf aan dwarsstraat jes gelegen blokken van vier woningen niet zullen verrijzen en dat voor het bouwterrein ter plaatse zodanige be bouwingsvoorschriften worden gegeven, aat niet meer dan drie aaneen gebouw de woningen geplaatst kunnen worden van een architectuur, welke de om geving niet aantast. In het Concertgebouw (tuinzaal) wer den de wedstrijden om het kampioen schap van de Haarlemse Jiu-jitsu- en Judoclub „Haarlem" verwerkt. Daar deze vereniging de enig officiële in Haarlem is, kon de winnaar zich ook kampioen van de stad Haarlem noemen. Naast deze wedstrijden om het kam pioenschap, waarbij het afvalsysteem werd toegepast, stonden nog op het programma een steden wedstrijd Haar lemUtrecht, een jiu-jitsu-demonstratie tussen een dame en een judo-veteraan, een wedstrijd tussen de leider van de Haarlemse Judoclub, de bekende Nau- welaerts d'Agé (tweede op kampioen schappen v. Nederland), en tien van zijn pupillen en tot slot een „straatgevecht". Na een serie zware één-minuut-wed strijden plaatsten zich voor de finale om het kampioenschap P. v. d. Geest, die in zijn halve finale vlot met R. Schultz had afgerekend, en H. Koele- meyer, die in zijn halve finale P. van Gorsel versloeg. De beslissende partij ging over twee punten of twee minu ten. Daar deze twee minuten geen be slissing brachten, werd de partij Ver lengd. Eerst in deze verlenging slaagde de iets meer geroutineerde v. d. Geest erin zijn tegenstander dusdanig te vloe ren dat hem een punt kon worden toe gekend. Door deze overwinning prolon geert v. d. Geest de titel die hij in 1950 voor het eerst behaalde. De stedenwedstrijd tussen ploegen van Haarlem en Utrecht bracht de Haarlemmers een éclatante zege. Met drie overwinningen en twee onbesliste partijen was de eindstand 41 in hun voordeel. Uit de jiu-jitsu-demonstratie tussen een dame en een judo-veteraan bleek wel dat het zwakke geslacht met deze sport letterlijk en figuurlijk „zijn mannetje kan staan". Met zijn tien te genstanders, allen zwaarder dan hijzelf, rekende de twee en zestig kg. wegende Nauwelaerts in zeven minuten af, daar mede bewijzende dat hij de zwarte band (het hoogste onderscheidings teken in deze sport) met ere draagt. Deze succesvolle avond werd besloten met een „straatgevecht". Eén Judo-er trok van leer tegen een drietal opge schoten jongens die, of ze nu alleen aanvielen of met zijn driéën tegelijk de Judo-er besprongen, van een kouwe kermis thuiskwamen en „huilend" het strijdperk verlieten. Donderdag 15 Maart zal Père Hénusse S.J. uit Arlon voor de leden van „Ge loof en Wetenschap" in de muziekzaal van Brinkmann een voordracht houden over „La prière vue par la science". Op Vrijdag 30 Maart zal de Haagse Comedie voor de leden opvoeren „De Fluwelen Handschoen" in de Stads schouwburg. Het wijkcomité Haarlem-Noord houdt hedenavond (Vrijdag 23 Februari) van acht tot negen uur weer spreekuur in de kleuterschool aan de Tesselschada- straat. Het plantgoed van gladiolen in beste kwaliteit gaat nog goed van de hand. maar de prijzen lopen niet op, of het zou Leeuwenhorst 6/8, 4/6 en 2/4 moeten zijn. die wel het graagste in de markt liggen. De volgende prijzen werden besteed: 6/8 4/6 2/4 Bloemfontein 0.60 0 40 0.12 Gen. Eisenhower 0.80 0.50 0.22 Gold Dust 0.65 0.34 0.12 Hopman's Glory -L.1.25 0.50 Joh. Strauss 0.70 0.55 0 16 Joh. v. Konijnenburg 1.25 0.75 0.14 Leeuwenhorst 0.90 0.50 0.20 Lilac Wonder 0.50 0.25 0.10 Mansoer 0.70 0.40 0.12 Mark's Memory 0.60 0.30 0.12 Modern Times 1.10 0.5Ó Nieuw Europa 0.85 0.50 0.i4 Paul Rubens 0.55 0.28 0.10 Picardy 1.60 1 0 35 Silentium 0.70 0.40 0.14 Van Tienhoven 0.75 0.50 0.15 Vincent van Gogh 0.80 0.40 DIVERSEN per 1"° Pioenen in soorten 13 1® Delphinium 8.--* Lilium Umbellatum 10J® Montbretia Fire King 2.5" Idem George Davidson 2.8" Lilium Rubrum 20/op 35 Hyacinth Candicans 14/16 3.4® Oxalis Doppei 5/op 0-®2 Lupinen Russel 2.;. Tritoma Ph. Triumph 3.'" Anjers grootbloemig Dahlia In soorten (klein) 1L Dubbele Begonia 4/6 J. Lilium Tigrinum 14/16 Zaterdag en Zondag wordt de Stads schouwburg bespeeld door het „Vrije Toneel", het gezelschap van Cor en An ton Ruys. Opgevoerd wordt het spel van de marine ..Meeuwen boven Sorrento" door Hugh Hastings in de vertaling van Alfred Pleiter. Aan de voorstelling wer ken mede: Cor Ruys. Gysbert Tersteeg, Wim van den Brink, Tonny Foletta, Top van Duinhoven, Ton Lensink, Th. Du- dok van Heel, Willy Ruys en Ben Huls man. De regie is van Cor Ruys. Advertentie Nu het mooie weer aankomt en U er vaker met de baby op uit gaat trekken, dient Uw kinderwagen er weer uit te zien als nieuw. En déar zorgt Schous voor: Schous de be kwame kinderwagenreparateur sinds 1876. De Stille Omgang naar Amsterdam zal plaats vinden in de nacht van Zaterdag op Zondag a.s. Aan het vertrek van de bedevaartgangers zal Zaterdagavond om 8.30 uur een kort Lof voorafgaan. Om 10.30 uur vertrekken de fietsers vanaf café Mantel. De trein vertrekt om 11.32 uur. Na de Omgang is de H. Mis in de Posthoorn aan de Haarlemmerstraat. De trein van Amsterdam vertrekt om 4.15 vanaf het Centraal Station, In Kunsthandel Leffelaar aan de Grote Markt worden tot 12 Maart ten toongesteld schilderijen en tekeningen van Marinus Adamse en aquarelschqt- sen uit Pariis van Hans Ittmann.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 2