ETiic t>€ noorman 7 mysterie* \fi Tuiten neut en (Lippen Laat heb ik IJ bemind Gancia Tien millioen bollen ontkiemen op uitgebreid terrein van 20 H.A. DE RAMP MET DE DAKOTA IN ZUID-NOOR WEGEN Regeling voor het onderwijs aan schipperskinderen i 25 jaar Misuitzendingen uit het gehele land Overpeinzingen 750 soorten tulpen onder glas Verscheidene factoren oorzaak van ongeluk, dat alleen Isaac Allal overleefde Acties Nederlanders in Korea 25.000 Nederlanders naar Australië Verhoging van vele premies 'n kwaliteitsproduct MAJOOR W. EEKHOUT Technicus N. W. Koster kent bijna alle kerken en kapellen van Snorrebor CL423' teL 42493- door ETHEL MANNIN VRIJDAG 23 FEBRUARI 1951 PAGINA 3 „Keukenhof" ontwaakt in bos en broeikas SPOORWEGEN EN HET BOLLENSEIZOEN Dit jaar: EUCHARISTISCH CONGRES IN DE GOUDKUST Vrijwillig verzekerden DODELIJK ONGELUK IN DEN HAAG 60-jarig kloosterfeest Commandant Nederlands detachement V.N. Troepenschip Nelly" onder weg naar Nederland Beschaving doorbreekt wet der wildernis E.H.B.O. tijdens Stille Omgang ,Ook jarig' Bij nader inzien vermouth Torino Hoe wisselvallig het klimaat in ons landje is, hebben wjj gisteren weer onder bonden. Tijdens een helderblauwe lucht en een reeds verwarmend zonnetje wan delde een aantal journalisten in voorjaarsstemming door de onvolprezen „Keu kenhof" te Lisse en toen men enige uren later afscheid nam van het bestuur der Stichting zette de sneeuw zich vast op de winterjassen. Maar de eerste crocussen trokken zich daar niets van aan, zomin als de duizenden taaie groene blaadjes «er nog verborgen tulpen en de eleganter opgeschoten beschermelingen van em bryonale narcissen. De nationale bloemententoonstelling „Keukenhof" opent op 20 Maart voor de tweede maal haar poorten. Tijdens de eerste persconferentie werd ons verzekerd, dat er telken jare méér te zien zou zijn en het was nu de tijd om te tonen, welke verrassingen het pu bliek in de afgelopen maanden be reid zijn. Het terrein is 25 HA groot, waarvan nu 20 in exploitatie werden genomen, of ongeveer 8 meer dan in 1950. Architect *an der Lee, de kunstenaar met inter nationale reputatie, heeft nieuwe ter- reinnen ontgonnen, bomen gerooid, mooie bosranden gespaard en zijn speelse geest de vrije teugel gelaten. Het aantal deel nemende bollenmensen nam toe van vijf tig tot zeventig en de onderlinge wed ijver om het beste van het beste te tonen groeide met het aatal geplante bollen, dat insiders op tien millioen schatten. Veel bosterreinen werden intensiever beplant, noodzakelijke hergroeperingen vonden plaats en de laatste variaties zul len de kijkers in bewondering brengen. De belangrijkste noviteit is echter de 'norme broeikas met een oppervlakte van 2000 M2, waarin 750 soorten tulpen in totaal 38.000 stuks zullen bloeien, V'anneer buiten alleen nog maar de nar cissen pralen. Het voorjaar 1950 was slecht, zodat er nog niet veel te zien was toen de eerste belangstellenden een tocht naar Lisse maakten. Een Amsterdammer maakte de opmerking, dat hij gras en bomen ook in bet Vondelpark kon zien en het bestuur gaf de man groot gelijk. Ondernemend als bollenmensen echter zijn, zonnen ze onmiddellijk op een mogelijkheid om herhaling van deze klacht te voorkomen. Ook indien het voorjaar ditmaal even slecht is, dan nog zal eind Maart een tocht naar de Keukenhof de moeite waard zijn. Die moderne reuzen-broei kas moest verwarmd worden en liefst met het nieuwste systeem. Kerken en andere grote gebouwen worden vaak met hete lucht verwarmd, maar kassen werden altijd nog ontsierd door veis waterbuizen. Voor het eerst in Europa is in „Keu kenhof" een Zwitsers hete lucht-systeem toegepast, dat uitstekend voldoet en een kleine revolutie in de verwarmingstech niek teweeg zal brengen. Nieuw zijn ook de model-tuintjes in de nabijheid van de kas. Een zestal hove niers heeft naar eigen ontwerp en smaak een voorjaarstuintje ingercht en daar de maten overeen komen met het gemid delde stadstuintje, zal het publiek veel ten eigen bate kunnen leren. Men ver wacht meer bezoek dan het eerste jaar en daarom moest de hoofdingang meer ruimte laten, werd het restaurant ver dubbeld waardoor de keukens aan alle eisen kunnen voldoen en kreeg het thee huis een artistieke waranda, gedeeltelijk met glaswanden. De zitjes op de terras sen zullen uitzicht bieden op onvergete lijk panorama. Waar de praktijk heeft uitgewezen, dat het verkeer beter gediend moest worden, zijn verbeteringen aangebracht. Als men de tentoonstelling nadert vindt men door middel van borden allerlei aanwijzingen en het auto-parkeerterrein is thans gereed voor een paar duizend wagens tegelijk. Het was nu reeds heerlijk vertoeven op het bosterrein. Over een maand zal het fantastische kleurenspel weer be ginnen, om ruit zes weken bloemenlief hebbers uit de gehele wereld in extase te brengen. Het Noorse ministerie van Verkeers wezen heeft vandaag een rapport uitge bracht over het vliegongeluk van 20 November 1949, waarbij een Dakota van Aero-Holland, aan boord waarvan zich 34 kinderen bevonden, voor het meren deel Joodse vluchtelingen uit Noord- Afrika, in Zuid-Noorwegen werd ver nield. Naar A.P. meldt, worden de volgende oorzaken aangegeven. De piloot ver trouwde te veel op contact met en zicht van de grond in plaats van zijn instru menten te gebruiken. De bemanning Was vermoeid en uitgeput. De vliegcon- «"oleur op het vliegveld Fornebu had Seen ervaring. Slechts de 11-jarige Isaac Allal over leefde het ongeluk. Het vliegtuig was Sehuurd voor het vervoer van de kin deren van een rustkamp in Frans Noord- Afrika naar Noorwegen waar ze een va- eantie zouden doorbrengen. De procureur-generaal van Noor- Wegen heeft opdracht gegeven, het ongeluk niet verder te onderzoeken. Het ligt niet in de bedoeling tegen wie dan ook maatregelen te nemen. Het rapport verklaart, dat de vlucht biet in overeenstemming is geweest met de Noorse vliegvoorschriften. Het vlieg- Van de nieuwe commandant van het Ned. detachement V. N. zijn thans enkele hadere bijzonderheden ontvangen om rent de acties, waarin het detachement de afgelopen dagen was verwikkeld. Na de Chinese aanval op 12 Februari Werd een korte reorganisatie doorge- voerd en werd terstond opnieuw een stelling betrokken in de algemene defen- S'elijn. Aldaar werd op 14 Februari '51 door een overmachtige vijand een aanval gedaan op de linkervleugel van het de tachement. De daaropvolgende nacht ts'erd door de vijand weer een aanval gedaan, waarbij een heuvel in de front- Kin door de vijand werd veroverd. Deze "euvel werd door het detachement her overd. Hndanks deze aanvallen bleef het front gehandhaafd, waarover de commandant Jan het Amerikaanse regiment, waaraan "et detachement is toegevoegd, zjjn bij zondere waardering uitsprak. Op aan gingen van de commandant V.N. ging bet detachement daarop in rust in ach terwaarts gelegen gebied. De zeer goede gevechtskwaliteiten van je Nederlandse soldaat zijn in deze uiterst moeilijke en vermoeiende om standigheden gebleken. Deze gevechten rbn tot nu toe de zwaarste geweest, jjclke het Ned. Korea-detachement heeft "toegemaakt. De Nederlandsche Spoorwegen zullen "'Jzondere maatregelen nemen voor het vervoer naar en van de Bollenstreek. Van 24 Maart tot ongeveer half Mei ai des Zaterdags en des Zondags, bo- pendien op Maandag 26 Maart (Tweede aasdag), een aantal treinen van de ge- °ne dienstregeling te Lisse stoppen. teMCZe maatregelen gelden niet op Za- dP 21 April (bloemencorso) en op bondagen 15, 22 en 29 April. Op deze den611 zuHen er extra-stoptreinen rij - jj b tussen Amsterdam en Den Haag. elk treinen zullen tussen 10 en 19 uur uur in beide richtingen rijden en alle tussenstations stoppen. kaap. zeer veel stations zullen dagretour- tari f naar Lisse tegen gereduceerd Zen met aangehechte toegangsbewij zen Voor de „Keukenhof" verkrijgbaar op tuig vloog aanvankelijk boven Noors territoir op een hoogte van 600 meter. Dit is de minimumhoogte toegestaan in het Hurumlandetdistrict, waar het onge val geschiedde. De vliegcontroleur zag geen reden andere instructies te geven. Het rapport zegt, dat de piloot een Britse kaart gebruikte, die de grootste hoogte in Hurumlandet op 164 meter boven de zeespiegel stelde. Toen het vliegtuig voor het eerst de bomen raak te, vloog het op ongeveer 300 meter bo ven de zeespiegel. Het rapport legt er de nadruk op, dat de kaart misschien een van de hoofdoorzaken van het on geluk is. Verder wordt gezegd, dat er niets aan de motoren of aan de radio uitrusting mankeerde. Vandaag is te Canberra het immigra tieverdrag tussen Nederland en Austra lië getekend. Dit verdrag is vijf jaar geldig en gaat 1 April van dit jaar in Australië verplicht zich in 1951 25.000 Nederlandse emigranten op te nemen en dit getal zal zo mogelijk volgende jaren verhoogd worden Van 19 tot 26 Februari wordt in de Goudkust (West-Afrika) een Eucharis tisch Congres gehouden onder leiding van de missionarissen van Cadier en Keer, van wie er honderd twintig in dit gebied werkzaam zijn. Van de zijde van de Ziekenfondsraad wordt medegedeeld, dat hij een besluit heeft genomen met betrekking tot de hoogte van de premie voor de vrijwil lige ziekenfondsverzekering in het jaar 1951 met ingang van 4 Maart. Bepaald is, dat het bedrag, dat aan ijkssubsidie zal v, orden uitgekeerd, aan de algemene ziekenfondsen zal worden toegekend in de vorm van een uni form bedrag voor iedere bij een fonds ingeschreven vrijwillig-verzekerde en dat de fondsen een premie-reductie van f 0.30 per week zullen verlenen aan bepaalde groepen vrijwillig-verzekerden van 65 jaar en ouder. Met ingang van 4 Maart zullen de premies der vrijwillige verzekering, die tot dusverre in het gehele land gelijk waren, in vele gevallen worden ver hoogd, zodat in verscheidene gedeelten van het land verschillende premies zul len worden geheven al naar gelang van de kosten van de genoemde verzekering. De 74-jarige mej. R. A, uit de Per- ponchestraat te Den Haag geraakte Don derdag op de Emmakade, toen ze onop lettend overstak, onder een wagen van lijn 10. Eerst toen de tramwagen opge vijzeld was kon ze worden bevrijd, doch de levensgeesten waren toen inmid dels reeds geweken. 22 Febr. was broeder Clemens 60 jaar in de kloosters van de Congregatie O. L. Vrouw van Zeven Smarten. Wegens de vasten zal zijn feest ge vierd worden Zondag Laetare 4 Maart in De Heibloem Heythuizen (Lbg.). Advertentie tegen Kou Die Vastzit karsote rub Bestrijdt hardnekkige kou van twee kanten tegelijk ld ApotK. «n Drog. Imp. N.V. Rowntraa. A'ómm HBBH VHp-o 32. In spanning kijkt Heidrun beurtelings naar haar vader en naar de Noorman. Als vanzelf is de burchtheer opgestaan. Hij werpt een schuwe blik op de Noorman en wendt zich dan tot Heidrun: „Laat de koning met mij alleen Zichtbaar teleurgesteld begeeft het meisje zich naar de deur. Zij keert nog even het hoofd, om en ziet Eric met een droevige blik aan. Het moet hard voor haar zijn, denkt de Noorman, indien haar vader in dit alles betrokken is. Eerst veel later zal hij gewaar worden, dat het niet in de eerste plaats haar vader is, die Heidrun's geest bezig houdtmaar veel meer zijn eigen verschijning. De deur sluit zich zachtjes achter haar en zonder woorden nodigt de burchtheer Eric uit om plaats te nemen. Het kost hem kennelijk moeite zijn gemoedsbeweging te bedwingen. Hij tracht Eric aan te zien, maar telkens weer laat hij zijn ogen afdwalen. Zenuwachtig krampen zijn handen zich op het tafelblad tot vuisten, als wil hij daarmede zichzelf meester worden. „Heer Olaf!" begint Eric, en in zijn stem ligt zoveel ernst en overwicht, dat de burchtheer als het ware gedwongen wordt hem aan te zien. „Ik eis thans rekenschap van u over dit leen Tyrfing!" Zwijgend blijft de burchtheer zijn koning aanzien. „Ik hoor de naam te vaak!" vervolgt de Noorman. „Overvallen in het leen van AstaraTyrfing! Een ridder vermoord Tyrfing! Een boer op zijn land over vallen Tyrfing! Onze oude Gost neergestoken op Tyrfing!" Secondenlang blijft de koning zwijgen. Dan zegt hij met een onmiskenbare dreiging in zijn stem: „Ik verlang nu uw antwoord en ik begin bij het begin: Wat hebt ge, heer leenman, gedaan met mijn dienaar? Waar is Pum-Pum?" Advertentie Het onderwijs aan de 9 a 10.000 schip perskinderen daarvan verblijven er rond vijfduizend aan boord van varen de schepen; de rest vertoeft aan de wal is reeds jarenlang een probleem, dat om een oplossing vraagt. Op het ogenblik bestaan er twee vor men van onderwijs aan schipperskin deren, n.l. het z.g. continu-onderwijs en het ligplaatsonder'wijs. Bij het continu- onderwijs blijft het kind aan de wal en wordt het ondergebracht in een inter naat of bij een particulier. Het kan dan regelmatig de school bezoeken en ver gaart, door de instelling van een derde leertijd, in vier jaren dezelfde kennis als andere kinderen op de gewone lagere school. Veertien continu-scholen telt ons land op het ogenblik. Anders is het gesteld met het ligplaats- onderwijs. Wanneer schipperskinderen gedwongen zijn, aan boord te blij ven dikwijls om financiële redenen kunnen ze de „ligplaatsschool" slechts bezoeken, wanneer het schip enige tijd aan de wal ligt. Van dit soort scholen bezit ons land er negen, terwijl er daar naast twaalf g.l.o.-scholen klassen voor ligplaatsonderwijs instelden. Steekproe ven die men genomen heeft om de waar de van een dergelijke manier van onderwijs te kunnen vaststellen wezen uit, dat de kinderen doorgaans in ont wikkeling niet verder kwamen dan de derde klas van de lagere school. Om nu in dit onderwijs meer eenheid te bren gen heeft, zo vernemen wij van de zijde van het ministerie van O., K. en W.. een commissie, waarin vertegenwoordigers van verschillende richting zitting had den, richtlijnen opgesteld voor het lager enderwijs aan schipperskinderen, volgens welke de klasse-indeling wordt vervan gen door een takenstelsel. De individuele onderwijsmethode van het ligplaats-onderwijs schept de moge lijkheid. dat het tempo, waarin de taken worden verricht, aangepast wordt aan de geestelijke ontwikkeling van de leerling. De klasse-indeling van de gewone school wordt hier dus practisch vervangen door het takenstelsel. Elke leerkracht is door het raadplegen van het administratie boekje in staat zich volledig omtrent de leerling te oriënteren Voor de leerkrachten is er dan nog het z.g „onderwijzersboekje", waarin de ant woorden der verschillende taken zijn op genomen, hetgeen de eenheid in het be oordelen der vorderingen verzekert. Nu alle omroepverenigingen het zilveren feest gevierd hebben, komen ook de eerste medewerkersjubilca. De oogst is nog schaars want de radio is jong. Het zijn bijna alle technici en dat is niet te verwonderen: vóór de artisten kwam techniek. Voor de omroepverenigingen was er de N. S. F., waar de Engelse in genieur White experimenteerde met primitieve zenders. Met de hoofdingenieur kwam hij 25 jaar geleden de instrumentmakerij binnenstappen en nam de jonge N. W. Koster mee als assistent naar ziin laboratorium. Zo begon de radioioop- baan van een der jubilarissen die 1 Maart a.s. in het Hof van Holland gehul digd zal worden. peteren en op tijd te zijn in verband met de komende uitzending. Over kloos ters die graag bereid waren hun jubi leum maanden te verzetten als de K. R O. het dan wilde uitzenden. Op reis is de technicus alleen verantwoordelijk voor het gehele bestel en deze verant woordelijkheid is niet gering. Zoals in Amsterdam in de allervroegste dagen van de omroep toen de (felrode) VARA op 30 April (verjaardag Prinses Ju liana) in een kerk een vooravondfeest van 1 Mei organiseerde en de felle ar tist Wichman „Leve de Koningin" in de microfoon schreeuwde om het appa raat vervolgens tagen de grond te smij ten. De solide microfoon kon beter te gen de stoot dan Wichman tegen de vechtpartij die volgde. Maar technicus Koster had de knoppen allang dichtge draaid. Elke omroepveteraan zal met lichte weemoed vertellen over de primitivl teit van het begin. De regelkamer van de KRO-studio aan de Herengracht in de kleine keuken met de gramofoon op de gootsteen, en later in het toilet van „D_u Commerce" aan de Herenstraat in Hilversum. Maar wist u dat de rege ring nog elk jaar bij de opening van de Staten Generaal de (keurig geklede) technici in de smerige kolenkelder van de Ridderzaal laat afdalen voor hun werkzaamheden? De N. S. F. had een bescheiden zen der en de jonge omroepverenigingen zaten in Amsterdam. Zij gaven concer ten uit Cinema Royal, waar Hugo de Groot het strijkje dirigeerde en L. Bom- li viool speelde, of uit Tuschinsky waar Max Tak en Pierre Palla de favorieten waren. Geen omroepvereniging dacht er aan het technische deel zelf te doen, daar zorgde de N. S. F. voor. Bij de K. R. O. heeft ze dat tot 1938 gedaan. Alle Amsterdamse uitzendin gen gingen met een telefoonlijntje naar het Gooi en technicus Koster zat al gauw „aan de lijntjes". Hij heeft ze nog in handen en heeft er geen moment spijt van gehad. Van het eerste moment af toen hij naar Venlo voor een uitzen ding werd gestuurd en zijn daar wo nend meisje vertelde dat ze volgend jaar gingen trouwen. De apparatuur was in die dagen loodzwaar, maar oerdege lijk; de auto's waren niet al te betrouw baar. Maar een ongelukkige reis naar Spaubeek van Zaterdagmiddag 12 uur tot Zondagmorgen 3 uur behoorde ge lukkig tot de uitzonderingen. Vooral toen het nog bijna twee uur duurde voordat men de sleutel van de kerk had bemachtigd vanwaar de uitzending reeds enkele uren later moest plaat.* hebben. Het verzorgen van Misuitzen dingen is een stilzwijgend privilege van de heer Koster. Bijna geen kerk of ka pel in Noord of Zuid of hij heeft er reeds eenmaal zijn installatie opgesteld Bijna geen pastoor of kapelaan in het land of hij heeft reeds eens de hand van de heer Koster geschud. In het Zuiden ging dat vroeger gemoedelijk In Maastricht waren celebrant, predi kant en koorleden reeds Zaterdags niet van de microfoon weg te slaan en wa ren niet tevreden voordat ze ieder een deel van hun vocale prestaties ten beste hadden gegeven. In Rotterdam rukte de politie eens met sterke macht uit in de nacht omdat ze allerlei ongewone za ken als versterkers en microfoons in de kerk had waargenomen. Laat de heer Koster u eens iets over dit werk vertellen en ge begrijpt waarom het hem zo aan 't hart gaat. Over Roden rijs waar reeds 11 maanden voor de uit zending een bord op het koor hing om de zangers op te wekken trouw te re- sprekend. Vele technici zijn in de loop der jaren met het stijgen der eisen uitgevallen. De „man aan de knop pen" heeft een macht in de omroep wereld, die alleen de „man voor de microfoon" volkomen kent en waardeert. Reeds 20 jaren lang ver zorgt de heer Koster de uitzendingen van het Stedelijk Orkest van Maas tricht en volgt in de partituur de mu ziek. Altijd bedacht op plotselinge „pieken" van fortissimopassages. Goe de oren „microfoonoren" noemt men het in de omroep moet de doorgewinterde technicus hebben. Hij moet weten hoe hij zijn micro foons het best hangt, of het er nu één is bij de piano of negen, zoals bij de passiespelen in Tegelen. „Zonder een goede technische dienst doen wij niets", zal elke radioreporter u vertellen, en menig jong reporter, die voor het eerst met de reportagewagen op avontuur gaat, voelt zich een stuk geruster als een geroutineerde technicus hem vergezelt. Een goed technicus is altijd een rustig, weinig spraakzaam vriendelijk maar zeer critisch man. Hij zit naast de regisseur in de regelkamer en zijn oordeel over de prestaties wordt door geen goed regisseur over het hoofd gezien, zoals S. de Vries Jr. getuigt in zijn boek. Hoofdtechnicus Koster heeft bijna al le grote gebeurtenissen in Nederland van de laatste 20 jaren meegemaakt Doch zijn wekelijkse Mis ligt hem het meest na aan het hart. Hij beschouwt het als zijn apostolaat. Dat er nog bijna nooit een hapering is voorgevallen heeft men ook te danken aan een van de stille werkers van de omroep. Min 2 "nMHUtuwimiHuiniHiimiHiimmumimnmnnimHHg „Heb je gelezen", vroeg Snorrebor, „hoe kranig die Staphorster boeren zich gehouden hebben voor de Zwolse rech ter?" Omdat ik van niets wist, begon hij te vertellen. „Dat zat ongeveer zo: die boeren wilden niks weten van de verplichte t.b.c.-bestrijding voor 't vee. Uit eerbied voor 't Woord konden ze daar niet aan mee werken, zeiden ze. De Schepper had na de zondeval ook ziekte en allerhand ellende over de wereld gestuurd en 'n mens mocht zich daar niet tegen verzetten". ,Ja maar. onderbrak ik hem, menend dat het evenzeer geschapen redelijk inzicht wel erg veel geweld werd aangedaan. „Niks te ja-maar", stoof Snorrebor op, ,,'t kan zijn dat die boeren ongelijk hebben. Maar ik zeg maar zo: laten we éérst 'ns maatregelen nemen tegen 't kwaad dat de mensen d'r eigen aandoen dat is heel wat groter dan wat de Schepper ons laat dragen". „Snorrebor", zei ik sussend, „ik merk weer, dat je 't buskruit ook niet uit gevonden hebt". „Kan wel zijn", was 't vinnige antwoord, „maar de atoom bom ook niet. En daar wou ik 't nu juist 'ns over hebben. 20 Februari heeft het troepenschip ..Nelly" de haven van Tandjong Priok verlaten met bestemming Nederland. Aan boord bevinden zich 1523 passa giers. De volgende onderdelen varen met dit schip thuis: het 431e bataljon in fanterie. het 434e bataljon infanterie, het 436e bataljon infanterie, de 43e hulpverbandplaatsafdeling (gedeeltelijk reeds aan boord van de Johan van Ol- denbarnevelt), alsmede detachementen van het subsistenten-bataljon, van het voormalige KNIL en van de Koninklij ke Marme. Advertentie Men nam in vroeger dagen zijn tijd voor een uitzending. Voor de begrafe nis van Kardinaal van Rossum werd 2 y. uur aan een stuk uitgetrokken Er was toen ook nog echte dankbaar heid. Elke goed doorgekomen uitzen ding bracht stapels dankbrieven ook voor de technicus. Nu is het vanzelf- In Australië heerst een ware konij- nenplaag. Bij millioenen huppelen de langoren onbekommerd door de dre ven, ieder grassprietje verslindend, dat zij op hun weg tegenkomen. En al zou zulks door generaal Kruis indertijd wel zijn gewaardeerd, wanneer de Neder landse konijnen precies eender hadden gedaan, omdat hij de bescherming der Advertentie de nachten van de Stille Om- Anton- ®,eft de R-K.E.H.B.O. Ver. „St. 8rar-h*1Us haar post gevestigd Heren- °ok f"groepen hulp nodig hebben, Amsterdam, worden deze Zocht genoemde post op tc bellen. Tot commandant van het Nederlandse detachement Verenigde Naties is be noemd majoor W. D. H. Eekhout, die na het overlijden van de iuit.-koionel M. P. A. den Ouden belast was met de waarneming van dit commando. Majoor Eekhout wordt met ingang van 1 Maart bevorderd tot tijdelijk luitenant-kolonel. Majoor Eekhout werd geboren te Ba tavia op 6 Juni 1917. Hij begon zijn mili taire loopbaan op 20 Augustus 1936 als cadet aan de Koninklijke Militaire Aca demie te Breda. Hij werd 30 Juli 1939 beëdigd als tweede luitenant van het voormalige Koninklijk Nederlands-In disch Leger en vertrok naar Indonesië. 20 October 1941 werd hij bevorderd tot eerste luitenant. Hij nam deel aan de strijd in Indonesië en verbleef daarna in krijgsgevangenschap. Na de bevrijding kreeg hij de tijdelijke rang van kapitein welke rang K5 Juli 1949 werd geëffec tueerd. Intussen had hij de opleiding gevolgd aan de school opleiding para chutisten te Tjimahi. Uit het Engels vertaald door DICK OUWENDIJK 43) „Maar nu bent u toch terug gekomen, zonder dat u in de Kerk bent opgeno men. Wat is er dan voor verschil?" „Francis wilde dat ik meeging. Hij stelde voor, dat we samen de Drindel- horn zouden beklimmen. Al vanaf dat ik vijftien was wilde ik met Francis een berg beklimmen, maar hij ging al tijd zonder mij. Hij had nu naar Zermatt willen gaan, maar zijn vriend is plotse ling ziek geworden." „Waarom nam hij u dan niet daar heen mee?" „Hij dacht, dat het te moeilijk voor me zou zijn en dat ik liever hier naartoe ging." „Had u liever naar Zermat gegaan?" „Neen, ik wilde hier naar toe. Het leek me te mooi om waar te zijn, toen Francis ermee voor de dag kwam." „Het leek mij ook te mooi om waar te zijn, toen ik hoorde dat u zou ko men." Zij wandelden weer zwijgend verder en kwamen eindelijk bij de hut. Ze keken naar beneden in het dal. Alle licht was er uit weg getrokken, alieen in het Westen was er nog enige gloed te bespeuren. Het meer leek koud en grijs. Johann wendde zijn blik af van het dal en keek naar het meisje naast hem. „Het is heerlijk, dat u er weer bent", zei hij. „Ik had niet kunnen denken dat het zoveel voor me betekende. Toen u de eerste keer hier was, was mijn voornaamste zorg dat u tot de Kerk zou toetredenHoewel ik toen al Hij zweeg plotseling en wendde weer zijn blik van haar af. „Het is erg moei lijk voor me. En ik zou het toch graag uitleggen Opnieuw keek hij haar aan, met een zekere hulpeloosheid. „Ziet u, ik heb vanaf het begin van u gehouden, maar ik wilde geen liefde begrijpt u? Ik ben niet geroepen om priester te worden, maar door een be paalde interpretatie van Augustinus dacht ik dat God wilde, dat ik zou proberen als een priester te leven. Cathryn ging zitten en leunde met haar rug tegen de hut; hij liet zich naast haar neer. Ze zei, zacht: „Als God niet wilde, dat u priester werd, waarom denkt u dan, dat Hij zou willen dat u toch als priester zou leven?" „Het leek me zo. Ik raakte nooit ver liefd. Ik voelde me tot niemand aan getrokken. Ik voelde me vooral ook tot u aangetrokken omdat ik vond, dat ik met u kon praten. Ik vond u sympa thiek en daarna voelde ik, dat ik van u begon te houden en toen op Kerst avond zag ik plotseling hoe mooi u was en het liefst had ik mijn arm om u heen geslagen. En toen we afscheid namen had ik u willen kussen." Ze zei, stil: „Dat had ik ook gewild. Waarom deed je het dan niet, Johann?" Hij staarde naar de in het donker verdwijnende bergen. Hij scheen ver legen te worden. „Er is een plaats in Augustinus, daar staat „bemin, maar weet wat ge be mint" en ergens anders „men kan niet de geest aanhangen zonder het vlese lijke te verzaken". Ik had daar mijn hele mentaliteit, mijn hele wezen op vastgelegd." Ze zei: „Augustinus zegt ook, dat „een zaak, omdat die hard is. nog niet waar behoeft te zijn." Hij lachte en wendde zich onmiddel lijk tot haar; zijn spanning was gebro ken: ..Dat staat in „De Civitate Dei" Ken je de hele passage?" „Niet goed. Ik herinner me alleen de context. Dat de mens zijn menselijkheid verliest, wanneer hij het menselijk af fect buitensluit." „Wanneer mensen zo ijdel en on menselijk zouden zijn er prat op te gaan, dat zij voor alles volkomen on gevoelig blijven en door geen enkel gevoel worden bewogen of beïnvloed, dan zullen zij eerder hun menselijkheid g-sheel verliezen, dan dat zij de ware vrede des harten zullen vinden." Hij nam haar hand die naast hem in het gras lag. „Ik zelf dreigde mijn mense lijkheid te verliezen, Cathryn, tot ik jou ontmoette." Hij bracht haar hand aan zijn lippen. Hij keek haar aan. „Vind je het raar. dat ik nog nooit een meisje de hand heb gekust?" Ze zei, en even beefde haar stem: „Vind jij het raar, dat ik nog nooit eer der verliefd ben geweest en nog nooit iemand heb gekust? Ik dacht, dat dit allemaal niets voor mij was. Vanavond herinnerde mijn broer me er aan." „Was het voor jou ook moeilijk?" „Niet zoals voor jou. Ik was alleen bang, dat je niet zo van me zou houden als ik graag wilde." „Ik wist tot vanmiddag helemaal niet, dat jij me wel wilde en zelfs nu vraag ik me af of ik me niet vergis of ik niet geloof wat ik wil gelo ven Zij lachte, maar haar ogen waren vochtig. „Nee, Johann, je vergist je niet." Hij keerde zich tot haar en sloeg zijn arm om haar heen. „O Cathryn, lieveling. Het was donker, toen zij de helling weer afdaalden. Zij liepen zwijgend tot, Johann plotseling op zachte toon vroeg: „Wanneer trouwen we?" Haar antwoord kwam dromerig: „Zo dra de appelbomen weer in bloesem •taan". „Dan pas? Dat duurt nog bijna een jaar". „Nu, wanneer de sneeuw gaat vallen". „Is dat een belofte'" „Ja, dat is een belofte, Johann. Met Kerstmis ziin we getrouwd". „We zullen het niet rijk hebben". „In Parijs heb ik op een zolderkamer gewoond". Hij bleef midden op het pad staan om haar een kus te geven. „We zullen gelukkig zijn!", zei hij in nig. „Laten we het nu maar dadelijk aan allemaal vertellen". (Wordt vervolgd) sprietjes onverenigbaar achtte met het gebrek aan militaire oefenterreinen, in Australië schijnt men der konijnen vraatzucht minder op prijs te stellen. En dit voornamelijk tengevolge van het feit, dat ook de schapen zich met spriet jes plegen te vceden, doch nu door toe doen der konijnen overal kale oefenter reinen aantreffen, waar zich voordien grazige weiden voor hun ogen ontrolden. De gevorderde lezer zal begrijpen, dat in deze strijd om de sprietjes de voort- plantingsfrequentie van het konijn een belangrijke voorsprong oplevert tegen over het ook ter zake der procreatie meer langzame schaap. Edoch, de mensen zijn er ook nog. Die sturen er nu muggen op af, doodzieke muggen, die aan de konijnen de ziekte aandoen, waaraan zij zelf lijdende zijn. Myxomatosis heet die ziekte. De Australische regering meent dat het konijnenprobleem nu binnen afzien bare tijd zal zijn opgelost. En de scha pen lachen in hun vachtje. De geboortedag van George Washing ton leverde dit jaar een vrije dag op voor vrijwel alle Amerikaanse school kinderen. behalve voor die van Fair fax, de geboorteplaats van Washington. Die moesten Donderdag hun achterstand inhalen, ontstaan ten gevolge van ge dwongen vrijaf tijdens slecht weer in de afgelopen weken. De jarige George mag zich nog zo hard omkeren in zijn graf, hij zal niet kunnen verhinderen, dat de kinderen in zijn geboorteplaats „ook jarig" zijn. In het Engelse blad „The Times" stond enige dagen geleden de volgende klei ne advertentie („Omroeper" zouden wij zeggen) onder de rubriek „Persoonlijke aangelegenheden": „Wil heer in hef grijs, die op 29 Juli '932 van Victoria Station naar Zuid- Frankrijk vertrok en aan 17-jarig meis je vroeg wat zij wilde worden („Jour naliste", heeft ze geantwoord) s.v.p. nader contact opnemen? Kaartje, dat aan moeder van meisje werd gegeven, is zoek geraakt." Naar wij vernemen werd deze adver tentie door de thans 36-jarige vrouw ge plaatst, omdat zij bij nader inzien haar onoverdachte antwoord van „Journa liste" wil wijzigen in „Ik weet het nog niet zo zeker." Aavertentt*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 3