7/ I. C. Haan BEURS VOOR DE VROUW 1951 HAARLEMSE VOORJAARSBEURS OFFICIEEL GEOPEND MIDDENSTAND en Voorjaars beurs JCüul&iwag&JM tfavoJiiet Pfll 65 HAARLEMSE V00RJAARS- 23 FEBRUARI t/m 2 MAART Burgemeester Cremers: Hulde aan de .durf van de ondernemers Groter dan ooit tevoren en met nieuwe attracties SIGA REN - SIGARETTEN - TABAK LOU BRAAKMAN Hebt U nieuwe gordijnen nodig Exposeert d.Hai Karpetten Meubelen Gordijnstoffen Verrassend resultaat PAVILJOEN-STANDS 70-71.-72:73-74 en 89 Nieuwste modellen!! J. H. Korstjens 'T FRIESCHE SCHATHUIS" STAND 24 .J Stand No. 45 Linnen America in Belle Toile NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRIJDAG 23 FEBRUARI 1951 PAGINA 4 DE HAARL ®7 Gtopew Alleen JACOBLJNESTRAAT STAND op de HAARLEMSE VOORJAARSBEURS BARTELJ0RISSTRAAT 18 - HAARLEM - TEL. 10626 COMPLETE MEUBILERING STAND 1 in LOPERS en KLEEDJES STAND 22u I I en de nieuwste collectie Vraagt U de boer een koe te slachten voor Uw biefstukje? 5» DE 5^A N E G A N G Z A K E N" M E T"R EPUTATlfi MET REPUTATIE Daar zulten de 'Faam's Kledingmagazijnen, C.V. Holt, Nylon» kousen, tricotage eh overhemden, Hommen 8t Co, stoffen, magazijn, J. G. F. Vollaerts N.V., Schoenenmagazijn en van Weert voor de baby, U op een leuke attractieve wijze in kennis brengen met de artikelen welke zulk een grote reputatie aan deze zaken hebben gegeven. Gen. Cronjéstraat 82 - Tel. 13053 i §TAMD 11 antiek en modem koperwerk Makkum-aardewerklegels Op de Haarlertjse Voorjaarsbeurs BARTELJORISSTRAAT 24 HAARLEM - TEL. 20420 Een keurcollectie Importstoffen uit Enge land, Frankrijk, Zwitserland en Zweden brengen wij dit jaar in onze stand op de Voorjaarsbeurs, voor prijzen die ver be neden de thans geldende liggen. Als speciale Beursreclame bieden wij U aan wasecht - kreukvrij f 2.50 Linnen bedrukt met veldbouquetten in 10 kleuren f 3.55 kreukherstellend - 40 dessins t 5.90 Aan onze zaak zijn gediplomeerde coupeuses verbonden, die Uw japon maken voor 20. Barteljorisstraat 27 b.d. Gr. Markt - Tel. 11770 lEIKmriiVIOIW Frans du Meede bekende radio-conferencier, reikt aan vele willekeurige bezoekers of bezoeksters grote en kleine prijzen uit, o.a. Een half jaar gratis de was de deur uit, een stofzuigereen wollen deken, een prachtige lap stof naar keuze, enz-, enz. De grote prijzen kunnen zowel in de ochtend-, middag- als avonduren vallen. Benevens de vele kleine prijzen in het officiële programma aangegeven. Stoutenbeek's Modeshow w.o. grote maat (5x per dag, vanaf des morgens 11 uur), Keg's gratis theeschenkerij, bedrijven in werking, bak- en kookdemonstra ties, film (doorlopend de gehele dag),The Wama's met hon grollen en grappen, make-up demon strates, gratis keuren en proeven, het bekende Haarlemse Beursorkest o.l.v. Bas Meegdes, Bar met cabaret en nog 1000 en 1 andere attracties. Geopend van 10 uur v.m. tot 5 u- n.m. 's Avonds van 7-11 w. Zondag 25 Februari open van 1-5 u. n.m. en van 7-11 u. Het beurs gebouw (Krelagehuis, Leidsevaart) met aansluitend groot Paviljoen is verwarmd. Entree II,- pl. r. Kinderen tot 14 jaar I -.50 pl. r. 8 TELEFOON no. 19972 16628 OP DE BEURS KOMT M) oas kifkas ais II ■etwt Dtxfig hebt. Nergens vindt U zo'n collectie vitrages en gordijnstoffen als bij ons. Onze stoffeerders nemen de maas, maken ze en hangen ze bij U op. U kont voor weinig geld Uw buis vernieuwen. Prijs* opgave woedt gaarne vöjhfijaweod verstrekt. Kruisslr. 22 Tel. 16777 Nodigt U gaarne uit tot een bezoek aan haar stand NO» 1«J waar weer nieuwe aanwinsten voor de huishouding te bewonderen zullen ztfn! Opgericht 1833 op de Dames-Voorjaarsbeurs te Haarlem v 1» 1 te BARTELJORISSTR. 39-41 - HAARLEM - TEL. 10250 Bekijkt ook onze etalages Als de echtgenote van de president-commissaris van een stoomvaartmaat schappij de gebruikelijke champagnefles tegen de boeg van het nieuwe schip stuk laat vallen, staan de harten van de ingenieurs en arbeiders een ogenblik stil en zij zien toe of het schip hun schip! zonder hapering van stapel loopt en zij vragen zich beklemd af of het schip een goed schip, zal zijn. En 's avonds lezen we in de krant hoe mooi het schip worden zal en de durf en het doorzettingsvermogen der ondernemers worden geprezen". Met deze beeldspraak begon vanmorgen Haarlems burgemeester, ,mr. P. O. F. M. Cremers, zijn toespraak, waarmede hij tevens de Haarlemse voorjaarsbeurs 1951 officieel opende. Daartoe was omstreeks 10 uur een uitgebreid gezelschap bijeengekomen, dat getuige mocht zijn van de feestelijke metamorphose, die het Krelagehuis de afgelopen dagen heeft ondergaan. Nu de Negende Haarlemse Voorjaars- beurs voor de Vrouw op het punt staat van stapel te lopen, zo vervolgde mr. Cremers, vragen wij ons af, zal het wéér een succes worden? Als ik antwoord: deze beurs wordt weer goed, dan zeg ik dat niet omdat ik van beurzen in het algemeen en van beurzen voor de vrouw in het bijzonder enig verstand zou heb ben, maar omdat ik weet wie deze beurs gemaakt hebben, waarom en hoe zij haar gemaakt hebben. Dat zijn de af deling Haarlem van de Nederlandse Ver eniging van Huisvrouwen, tezamen met vertegenwoordigers van de Haarlemse middenstand en de directeur van Haar lems Bloei, terwijl de organisatie weder om in handen van de heer Vermeulen is. Dat betekent een garantie, dat deze beurs commercieel en technisch stevig is gefundeerd, maar ook en daaiover een enkel woord dat het werkelijk een beurs zal zijn voor de vrouw. Wat deze beurs van andere beurzen onderscheidt en haar de reputatie heeft gegeven van de beste voorjaars- beurs van het land zijn, is, dat de Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen er op toeziet, dat er geen artikelen komen, die ondeugdelijk zijn. serende middenstanders, maar van alle anderen, die om bepaalde redenen niet aan de Beurs konden deelnemen, „Het is namelijk mijn vaste overtuiging', zo verklaarde hij, „dat niet alleen de mid denstanders, die op deze beurs expose ren, profijt daarvan zuilen trekken, maar dat daarnaast deze Damesbeurs in zekere mate de gehele Haarlemse Mid denstand en het bedrijfsleven ten goede komt. Daarom juicht de Middenstands centrale iedere actie van harte toe, wan neer deze tot doel heeft het publiek beter te doen kennis maken met de ar tikelen van de Haarlemse middenstand". De heer Warmer bracht hier meteen ook een probleem aan de orde, namelijk dat van de prijsstijgingen en de vele verdachtmakingen, die de handel wor den aangewreven in verband met de zgn. extra-winsten, die daardoor ge maakt worden. Hij wees in dat verband op de maatregelen van hogerhand en op de concurrentie, die de middenstand endanks alles niet zou willen missen. Overigens wilde spreker zich niet te veel vermoeien in de problematiek en bij alle goede wensen, die hij deze „Ne gende" meegaf, spoorde hij het manne lijke element aan niet al te benauwd te zijn, wanneer zij horen, dat de dames naar de Beurs gaan. Wanneer men 's middags gebakken aardappelen met biefstuk wil eten, kan men natuurlijk zijn fiets nemen en naar een tuinder rijden om daar een kilo aardappelen te halen. En voor de bief stuk kan men dan meteen even bij een boer langs gaan om hem te vragen een koe te slachten en U die biefstuk te leve ren. Dat kan. Misschien vindt U de tuin der bereid die kilo aardappelen voor U te rooien en de boer bereid de koe te Van verscheidene artikelen, die men slachten. En waneer U een knot wol no- hier wilde tentoonstellen en verkopen, heeft de vereniging de deugdelijkheid beproefd. Zo is deze beurs niet alleen een prachtige reclame- en verkoop- gelegenhfeid voor het bedrijfsleven en een magneet, die de vreemdeling naar Haarlem trekt, maar ook en vooral werkelijk een beurs voor de vrouw. Deze beurs staat ook daarom op een hoger plan dan andere dergelijke on dernemingen, omdat een deel van de winst voor liefdadige doeleinden zal worden besteed. Nog in een ander opzicht staat deze beurs aan de spits: zij is de eerste voor- jaarsbeurs in het seizoen, de eerste lentevogel. Daarom zal de vijfmaal- daagse modeshow van bijzondere bete kenis zijn. Zoals heel de wereld uitziet naar de creaties, die Maggy Rouff. Dior en Fath dezer dagen voor het eerst lan ceren, zo ziet Nederland met spanning uit naar de Haarlemse lente- en zomer- mode. De Haarlemse dames zijn haar zusters een slag voor: zij kunnen zo vaak zij willen de „nieuwe lijn" komen zien. Bij de tewaterlating van een schip, zo zeide ik, brengt men hulde aan de durf van de ondernemers. Daar is ook nu reden voor. Hulde aan de afdeling Haarlem van de Nederlandse Vereni ging van Huisvrouwen, van wie wel geen der dames zich gepasseerd zal ge voelen, als ik van haar alleen de voor zitster mevrouw Wesstra noem. Ik weet van nabij hoe zij, evenals verleden jaar. ook nu weer dag in dag uit zich. door idealisme gedreven, geheel gegeven heeft om deze mooie zaak te doen slagen. Hulde ook aan de durf van de Haar lemse bedrijven, die hier een stand heb ben ingericht. Ondanks de internatio nale onzekerheid, ondanks de angst die de energie van menigeen verlamt, neb ben deze ondernemers doorgezet. Moge de „baet" hun „cost" ruimschoots goed maken, zo besloot de burgemeester zijn rede, waarna hij de Beurs voor geopend verklaarde. Doch voor het zover was, sprak in eerste instantie de presidente van de af deling Haarlem van de Nederlandse Ver eniging van Huisvrouwen, mevr. M C. D. WesstraMackay, die in haar be groetingswoord behalve het gemeente bestuur van Haarlem en omliggende ge meenten in het bijzonder welkomWïeette de erepresidente, mevr. Cremers, en haar voorgangster, baronesse De Vos van Steen wijk. Spreekster herinnerde er aan, hoe vroeger de Beurs in het Concertgebouw werd gehouden, hetgeen later een on mogelijkheid bleek te zijn wegens de steeds toenemende uitbreiding. Zij was het bestuur van „Bloembollencultuur" dan ook zeer dankbaar voor de prettige medewerking, waardoor de Beurs in het Krelagehuis kon worden gehouden. Speciaal belichtte zij de nimmer af latende activiteit van de organisator, de heer Vermeulen, en zij meende terecht te mogen zeggen, dat het aan hem en zijn staf te danken is, dat er zo'n ver rassend resultaat „bereikt is. „Hoe ge wild en populair onze voorjaarsbeurs is, aldus mevrouw Wesstra, moge blijken uit het feit, dat zelfs het grote Krelage huis te klein was om aan alle stand houders een plaats te geven. Daarom werd de beurs uitgebreid met een pa viljoen, dat zeker tot grotere luister van onze Voorjaarsbeurs zal bijdragen". Op de vraag, of de Beurs een even groot succes zou worden als het vorig jaar, meende mevrouw Wesstra te moeten opmerken, dat als de voorte kenen niet bedriegen, 1951 zijn voor ganger verre zal overtreffen. Want er is meer te zien, omdat het aantal standhouders uitgebreid is en de ruimte voor bezoekers groter is door het bijbouwen van het paviljoen De capaciteit is opgevoerd van 3500 be zoekers tot niet minder dan 4500 te gelijk. Zij sprak tenslotte de hoop uit, dat er een prettige samenwerking zou zijn met alle deelnemende exposanten en dat de geest onder alle medewerkenden goed zou zijn. De heer Warmer, die daarna als voor zitter van de Haarlemse Middenstands centrale het woord voerde, vond het uiteraard prettig bij deze gelegenheid ook de stem van de middenstand te kunnen laten horen. En hij was daarbij niet alleen de spreekbuis van de exoo- die heeft,- kunt U natuurlijk een brief kaartje naar een fabriek schrijven en daar de order van een knot wol plaatsen. Ook dat kan. Maar eenvoudig is het niet en nodig is het ook niet, want voor Uw aardappelen kunt U eenvoudiger terecht bij de groentewinkel op de hoek, voor Uw biefstuk bij de slager tegenover en voor Uw knotje wol bij de manufactu- rier iets verderop. Juist in dat „eenvoudiger en gemak kelijker terecht kunnen" ligt de beteke nis van de winkelier. Daardoor wordt zijn sociaal-economische functie voor het grootste deel bepaald. Zelden zal men zich zo goed hebben kunnen realiseren van welke vérstrek kende en voor de practijk van het. dage lijks leven uiterst belangrijke economi sche betekenis de detailhandel eigenlijk is, als in de oorlogsjaren, tóen zelfs Uw kruidenier, waar U toch reeds jarenlang over de vloer kwam en die er heus voor U geen „achter de toonbank-pfactijkjes" op na hield, U niet kon helpen aan wat U voor de huishouding van iedere dag nodig had en toen U zelf in de meest letterlijke zin de boer op moest om aan het nodige eten te komen. De detaillist is de schakel tussen de producent en de consument. In het dis tributie-proces de laatste schakel, maar zeker niet de onbelangrijkste, omdat hij in rechtstreeks contact staat met de con sument, waarvoor het gehele distributie proces eigenlijk begonnen is. Hij is de man, die U het pakje margarine ver koopt, datzelfde pakje margarine, waar al die problemen van wereldmarktprij zen voor oliën en vetten, beursschomme- lingen, groot-industrie, concern-vorming, wereldreclame en wat voor problemen al niet meer jn verwerkt zitten. En of U dit pakje margarine koopt of d a t pakje margarine, zal voor een groot deel af hangen van Uw winkelier. En dat U dan precies dat pakje margarine krijgt, dat voor U het meest geschikt is, dat het meest overeenkomt met Uw smaak en het meest is aangepast aan Uw porte- monnaie, dat U het geleverd krijgt op de manier, waarop U dat het liefst wilt hebben, dat behoort nu juist tot de so ciaal-economische taak van Uw midden standszaak. Misschien heeft U het U nog nooit ge realiseerd, maar waarom koopt U Uw sigaren en sigaretten nu juist altijd in die en die zaak, bfj Uw „eigen" sigaren winkelier en niet bij een ander? Een kwestie van vertrouwen, van service, van het U thuisvoelen in de koopsfeer van een zaak. Datgene, waardoor een middenstands zaak zich onderscheidt van andere vor men van distributie-ondernemingen is wel vooral hierin gelegen, dat door de kleinere omvang van 'n midden-grote of kleine onderneming er een geheel eigen verhouding ontstaat tusen ondernemer en klant. Degene, die in een midden standszaak koopt, treedt niet alleen in contact met een bepaalde winkel, maar ook met de eigenaar. In een midden standszaak werkt de baas mee staat er zelf, dikwijls met zijn vrouw, zoon of dochter achter de toonbank. Hij kent zijn klanten. Hij weet wat die of die graag heeft, weet wat de koopkracht zo ongeveer is. Aan een half woord heeft hij genoeg om precies te weten wat en hoe U het graag wilt hebben. Wat Uw „eigen zaak" voor U betekent, beseft U vooral na een verhuizing wan neer de nieuwe slager er eerst nog aan moet wennen wat die drie woordjes be tekenen die U bij Uw telefonische bestel ling altijd gebruikt: „zoals gewoonlijk slager". In de leerboeken over de economie komen met een COLLECTIEVE STAND op de grote Haarlemse Voorjaarsbeurs voor de Vrouw 1951 in het PAVILJOEN «wssssg Unieke attracties wachten U in deze stands. Vergeet voorat niet bij Uw bezoek onze stands 70-71-72-73- 74 en 89 in ogenschouw te komen Rente tb. van het middenstandsbedrijf kan men lezen dat „bij de oprichting van een mid denstandszaak de ondernemer zich ge heel kan instellen op de behoefte van de mensen, welke hij als klant verwacht. Dit instellen gebeurt op het terrein van het assortiment, de aankleding van het bedrijf en de service. JMede vandaar dat geen twee middenstandszaken gelijk zijn." Ten aanzien van het assortiment heeft de midenstandszaak wel een geheel bij zondere betekenis. Zo'n zaak is niet ge bonden aan uniformiteit en regels, welke voor grotere organisaties onontbeerlijk zijn. Enerzijds is dat economisch ge zien de zwakte van het middenstands- bedrijf. Maar gezien vanuit het oogpunt van service is dat juist zijn kracht. De mogelijkheid voor specialisatie tot in de finesses wordt hierdoor geboden. Een hoge cultuur, zoals wij die in ons land kennen, betekent een zeer grote ver scheidenheid op allerlei terreinen. Het zijn vooral de middenstandszaken, die voor een belangrijk deel deze grote ver scheidenheid in consunjptie mogelijk ma ken. Het valt niet te ontkennen, dat de fei telijke verhoudingen in onze samen leving de tendenz naar massa-mensen en massa-verhoudingen in de hand werken. Dat is een gevaar voor de mens als per soonlijkheid en het is een gevaar voor onze cultuur. Maar juist door ieder dat gene te bieden, dat het meest overeen- Komt met zijn persoonlijke smaak en zijn persoonlijke voorkeur, vervult de mid dens tandsondeneming een belangrijke maatschappelijke taak. Het persoonlijk contact, het zoveel mogelijk reageren op ieders persoonlijkheid is een element, dat een privilege is van het midden standsbedrijf. Ook in een ander opzicht heeft het middenstandsbedrijf een grote betekenis voor de samenleving. Niet zozeer door de economische taak, welke het vervult in het productie- en distributieproces, ais wel door zijn maatschappelijke posi tie. De middenstand wordt wel eens ge noemd de ruggegraat van de maatschap pij. Dat is de benaming voor de midden stand, welke vooral gebezigd wordt door burgemeesters, die middenstandstentoon- steliingen openen en eigenlijk niet goed weten, wat z(j voor lofwaardigs over de middenstand moeten zeggen. Toch zit in die ruggegraat-theorié een element, dat in de politiek ten aanzien van het mid denstandsbedrijfsleven maar al te vaak over het hoofd wordt gezien, n.l. de cen trale waarde van het zelfstandig onder nemerschap in het middengroot- en klienbedrijf. Dat zelfstandig onderne merschap is een maatschappelijk goed, als vorm van bezitsspreiding en persoon lijke economische en maatschappelijke onafhankelijkheid. Het vormt een be langrijk tegenwicht enerzijds tegen de vorming van de massa-mens en ander zijds tegen de monopolie-positie van het groot-kapitaal. Het zelfstandig onder nemerschap biedt de goede grond voor de persoonlijkheidsvorming. Eigen risico, eigen initiatief, eigen verantwoordelijk- hed, eigen bezit. Dat zijn de elementen, waarvan wij in onze tijd de waarde meer dhn ooit hebben leren beseffen en welke worden nagestreefd als kostbare gaven, als uiterst belangrijke middelen voor de verheffing van de mens, die in de massa dreigt verloren te gaan. Zij zijn het rijke bezit van de middenstander. Daardoor neemt hij een eigen plaats in in de sa menleving. Een plaats, die de samen leving niet kan en niet mag missen. En het is de dure plicht van de samenleving, enkel en alleen reeds uit puur eigenbe lang, de voorwaarden te scheppen, dat het zelfstandig ondernemersschap zijn kansen krijgt of minstens behoudt. Het doet soms wel eens een beetje vreemd aan, waneer men ziet het het doel van een bepaalde sociale politiek juist is het verheffen van de massa-mens tot mensen mét een grotere persoonlij k- heidswaarde, hoe men er naar streeft bepaalde vormen van bezitsspreiding te scheppen, terwijl anderzijds die maat schappelijke groeperingen, welke deze kostbare gaven bezitten, toch zeker niet behoren tot de groot-bezitters, in naam van diezelfde sociale politiek worden achtergesteld en teruggedrongen naar i het niveau van de bezitlozen en de I massa-mensen. j De middenstand heeft zjjn economische en maatschappelijke ifcak. Het is dej plicht van de middenstandsondernemer, die taak zo goed mogelyk te vervullen I en zich zo goed mogelijk te bekwamen om aan de gemeenschap die diensten te bewijzen, welke de gemeenschap terecht I van hem mag verwachten. Maar het is' de taak van de gemeenschap die voor waarden te scheppen, dat het midden standsbedrijf zijn onmisbare en op zijn terrein door geen enkele andere bedrijfs vorm te vervangen taak naar behoren kan vervullen. Zowel de middenstand als de gehele samenleving zullen daarmede gebaat zijn. En daarom is de voorjaarsbeurs in het Krelagehuis van zo'n grote betekenis! Daar demonstreert de middenstand, be wijst tegelijkertijd waartoe hij in staat is en dat h(j zyn taak begrijpt. i Grootste sortering wandel wagens |jllllllllllllllllllllllllllllllllllll!lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll| Jansstraat 8 (t/o Nuts-Spaarbank - Grote Markt 20 (kantoortje Vishal) f§ SPECIAAL ADRES VOOR: illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllüllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!lllllllllllllllllll|!|HIIII!lllll|IIINIIIIIIIIIIIIIIIl1 INTRODUCEREN WIJ een noviteit op het gebied van de betere confectie, dié inderdaad uniek is in Nederland, n.l. de „Ready-made" en „Ready-made to measure"-costuums van het bekende „Pallborough-House" in Enge land, waarvan onze firma de alleenvertegen woordigster voor geheel Nederland is. „Pallborough" brengt nieuwe mogelijkheden in onze kleding Verzuimt niet onze stand te bezoeken, waar men U gaarne op de talrijke bijzonderheden van de „Pallborough"-costuums zal wijzen en waar over U ongetwijfeld enthousiast zult zijn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 4