ZWARE ORKAAN VERPLETTERDE DE REDDINGBOTEN o Actie-Oud had op een gevoerd meer loyale wijze moeten worden formateur verwacht op program SNELLE ANTWOORDEN Rijkssubsidie voor kosten van de vrijwillige verzekering Gordiaanse knoop Aan boord komen van de Lionel was onmogelijk Grote offers voor defensie nodig Üit de socialistische hoek klinken sombere geluiden Premiereductie van dertig cent per week voor ouden van dagen UNO-TROEPEN RUKKEN ONDANKS TEGENSTAND VERDER OP Tot hoofd en hart Koningin betuigt haar deelneming SCHIPBREUKELINGEN VAN DE „MARGA" VERTELLEN De „Winterswijk" bracht eindelijk redding Bedrijfs- of beroeps- Het weer W. J. ANDRIESSEN OP PARTIJRAADSVERGADERING K.V.P. Gevallen in Korea GEEN PLAATS VOOR DEFAITISME Mr. Steenberghe bij dr. Drees Suikerprijs oogst '51 f 0.44 per kg INTERNE OPPOSITIE TEGEN DE GASPERI vakbonden Onzekere stemming Communisten meest oevreeso voor de artillerie J Communistisch China stelt de doodstraf in zaterdag 24 februari 1951 74b JAARGANG No. 2500é Telegram naar Korea Cp de partijraadsvergadering van de Katholieke Volkspartij, die vrijdag in Utrecht is begonnen en die vandaag werd voortgezet, Heeft de partij-voorzitter, de heer W. I Andriessen, in zijn ope ningsrede o.a. opgemerkt, dat de kwalificatie],,laakbaar", die hij neett gebruikt t.a.v. het optreden van ae heet Oud, waardoor de kabinetscrisis is veroorzaakt, hem nog steeds juist voorkomt. De •"eer Oud had zijn attie op meer loyale wijze moeten voeren en met name daarom de behandeling van hoofdstuk I der Rijksbe groting moeten kiezen en zonder omwegen een motie tot afkeu- ting van het regeringsbeleid moeten indienen. Ware in de per soon van de heer Oud de staatsman meer en de politicus minder op de voorgrond getreden, dan was Nederland deze crisis waar-1 schijnlijk bespaard gebleven. Het land zou er wel bij gevaren zijn. Vaststelling voor producent Lz?v®r (Vervolg op pag. 5 BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Ilmuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uor 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. b i NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter» hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m -hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. Formateur Steenberghe is een man naar ons hart. Zonder een zweem van gejaagdheid, sensatie-zoeke- *0 of spectaculair bewegen in de open baarheid heeft hij deze week een pro gram afgewerkt, dat vriend en vijand gespeet afdwingt. Na een eerste oriën terend optreden, waarbij hij alle frac tieleiders consulteerde de communis ten vanzelfsprekend uitgezonderd stelde hij in korte trekken een eigen regeringsprogram op, daarbij wellicht dankbaar gebruik makend van het werk yan zijn voorgangers-formateurs en de lichtingen, die vakministers als Lief- *inck en Mansholt hem verschaften, en *iep toen wederom alle fractieleiders °P zijn werkkamer om hun oordeel ever het program, zoals hij zich dat "eeft voorgesteld, te vernemen. Was hij bij de eerste consultatie de man, dia zweeg en luisterde, bij het tweede be- *°ek zal hij zelf kort en zakelijk zijn ^igen denkbeelden hebben uiteengezet, "it de reacties nu van de politieke kop stukken kan hij zich een beeld vormen hij op de ingeslagen weg kan voort gaan of dat hij andere wegen moet gaan bewandelen. De tweede phase, die nu is ingegaan, Plaatst de formateur voor grote moei lijkheden. Want mr. Steenberghe moge *elf in alle rust trachten te werken, de Partij-politici blijven niettemin de trom rperen. Oud en Schouten in redevoe- zingen. Romme in zijn artikelen, de P. v, d. A. in Het Vrije Volk en Parool; Zij allen zorgen voor de begeleidende hiuziek bij de krachttoeren, die Steen- bergh-e bezig is te verrichten. Het is aen cacophonie van geluiden, die onze arme oren geweld aandoet. Mr. Oud heeft al zijn politieke be hendigheid nodig om voor de historie be val van het kabinet acceptabel te aiaken; Schouten, wijs en ervaren, Wacht rustig af, wat Steenberghe de A. R. heeft te bieden, maar laat toch de gelegenheid niet voorbijgaan om Oud ei" op te wijzen, dat hij wat de souve- aeiniteitsoverdracht betreft niet vrij bitgaat. Romme is een weinig gechoqueerd, urn dat Bruins Slot van ..Trouw" in een niet onvermakelijk artikel de „getals afgoderij", die bij de^ vorming van een kabinet een belangrijke rol speelt, he kelde. Zo in de trant van: de K.V.P. krijgt 6 ministers, de socialisten 5.06 aunister, A.-R. 2.43, C.-H. 1.68 en de v.V.D. 1.5 minister. Wij vinden zo'n honderdste of acht en zestig hon derdste minister nog niet zo gekvoor aiadame Tussaud's panopticum. Romme voelt waarschijnlijk niet veel voor deze berekening. In zijn artikel ♦.Bartjens in de staatkunde" reageert hij °P Bruins Slot's redenering en erkent openhartig, dat hij in wiskunde altijd een zwakke broeder is geweest. Dat hadden wij trouwens al eerder ver moed. Was hij anders wel politicus ge- Worden? Hoewel op politiek gebied hierop ook wel uitzonderingen zijn. De Franse politicus Poincaré bijv. was een beroemd mathematicus. Men zal mis schien geneigd Zijn ook aan Schermer hom te denken. Maar dan denkt men verkeerd: die was weer geen staatsman. .laar ter zake Het .«ordf nu. toch r?og tijd dat Nederland weer een ka- P'het krijgt. De wellicht van hoger "and geïnspireerde suggestie enkele dagen geleden van de gezaghebbende ®"gelse Times, dat men noch het dis puut over Nieuw-Guinea, dat ernstige Involgen zou kunnen hebben voor de Nederlands-Indonesische Unie, noch de herbewapening van Holland zaken zijn, ^'elke men op de lange baan kan sehui- ^e'i, is veelbetekenend. Niet zonder re- ?®n maakt de „Times" melding van Nieuw-Guinea. want naast het versobe- "mgsprogram is dit nog steeds hèt veel- °mstreden punt, waarop het samengaan DP brede basis kan staan of vallen. In dit verband mag men misschien ®nige waarde hechten aan de woorden van de Volkskrant van gisteren- „De tweede conferentie tussen de formateur en de heren Schouten en Oud betekent echter niet, dat mr. Steenberghe zijn laatste druppel bloed Zal geven om de A.-R. en V.V.D. in de regering te krijgen. Het is eerder Zo, dat hij wil kijken wat er met zijn Program te bereiken valt. De laatste dagen is het standpunt van K.V.P. en B.v.d.A. wel zeer duidelijk geworden. Het luidt: Een regering op brede ba sis? Graag. Een regering, die aan handen ligt door liberale en anti- "evolutionnaire eisen? Van ze'n leven hlct". _Zijn laatste druppel bloed is inder- i,aad wat veel gevergd. Maar wij me- °n ons toch niet te vergissen als wij afnemen, dat mr. Steenberghe gaarne de A.-R. in het kabinet vertegeri- "ordigd zou zien. mtussen wachten wij af, in de hoop, de formateur de bijna onontwarbare 0 "diaanse politieke knoop alsnog zal eten door te hakken. Het Nederlandse s.s. „Winterswijk" is Vrijdagmiddag met acht geredden van het Noorse s.s. „Marga" aan boord in de Waalhaven te Rotterdam aangeko men. Onder de geredden bevinden zich vijf Noren, twee Engelsen en een Belg. Sober maar veelzeggend was het ver haal, dat bootsman Mathisen van de „Marga" ons deed, toen wij de „Win terswijk", die zo'n belangrijke rol had gespeeld bij de redding van de schip breukelingen, op de Nieuwe Waterweg tegemoet waren gevaren en in een eet zaal van de bemanning het geredde achttal bij elkaar zagen. Ze waren Zondag 18 Februari uit de Spaanse haven Rivadeo naar Rotterdam vertrokken met een lading erts aan Hare Majesteit de Koningin heeft de zer dagen het volgende telegram gezon den aan het Nederlandse detachement Verenigde Naties in Korea; „Aan officieren, onder-officieren, kor poraals en manschappen van het Ned. detachement Ver. Naties Korea. Betuig u oprechte deelneming bij verlies van uw commandant cn van hen, die met hem vielen bij de vervulling van hun plicht. Volg met grote belangstelling uw verrichtingen. Wens u daarbij van gan ser harte sterkte toe". In verband met het sneuvelen van overste M. P. A. den Ouden, ontving de Nederlandse vertegenwoordiger bij de V.N., de heer D. J. von Balluseck, een schrijven van de Amerikaanse vertegen woordiger bij de UNO de heer Warren Austin en van de Griekse vertegenwoor diger bij de Verenigde Naties, de heer Alexis K.) i ou, waarin dezen hun deel neming betuigen. boord. Diezelfde avond werd het al zwaar weer en de „Marga" kreeg het hard te verantwoorden. Maandag ge beurde er echter iets, waarop niemand gerekend had. Er kwam lekkage in de machinekamer. Aanvankelijk was het nog niet zó erg en de pompen schenen het binnenstromende zeewater wel te kunnen verwerken. Maar dit duurde niet lang. Het water bleef op onrustba rende wijze stijgen en stijgen. Dinsdag morgen gebeurde toen het fatale. Het water was zó hoog gekomen, dat de vu ren doofden en de machines werden uit geschakeld. Vanzelf kwamen daardoor de pompen ook buiten werking. En on derwijl spookte buiten de orkaan en rolde het schip in die mate, dat men zich slechts met de grootste moeite op de been kon houden. Toen er geen redden meer aan was en het einde van deze ver schrikkelijke orkaan nog lang niet in zicht scheen, gaf de kapitein be vel de boten gereed te maken. Aan stuurboord werd de reddingboot ge streken, maar nauwelijks kwam de kiel in aanraking met de zee of wa ter en wind sloegen de boot te plet ter. Dat betekende oen geweldige tegenslag, want door de orkaan was het onmogelijk, de bakboord-red dingboot, die juist aan de windzijde lag, uit te zetten. De bemanning moest dus noodgedwongen boord blijven. Spoedig scheen er echter hulp te ko men in dc vorm van het Noorse s.s. „Lionel", dat vrij dicht in de nabijheid kwam. De „Lionel" zette een boot uit, maar ook deze werd zodanig door de golven gebeukt dat ze onklaar raakte. De enige redding was nu nog het klei ne werkbootje, een soort jol. Met vijven gingen zc er in en ze roeiden met man en macht de notcdop, die het ieder ogenblik begeven kon, naar de „Lionel". Maar wat ze ook deden, het was bijna onmogelijk aan boord van de „Lionel" te komen. Slechts één hunner gelukte het, de andere vier moesten noodge dwongen rechtsomkeert maken en wa ren nog blij, toen ze weer heelhuids op de „Marga" waren beland. Kort daarop verscheen de „Winters wijk". Alle eer voor de bewijzen van goede zeemanschap, die kapitein W. Vrolijk van de „Winterswijk" aan de dag legde. Ook hij zag kennelijk geen kans met succes een boot op het water te brengen, maar het werkbootje van de „Marga" was nog altijd heel en lag langszij te dobberen. Daarom bracht kapitein Vrolijk zijn schip op bijna ge vaarlijk korte afstand van de „Marga", zodat de schipbreukelingen niet zo ver behoefden te roeien. Het was een knap stukje werk. zei de bootsman, want bij dit ontzettende noodweer kon van alles gebeuren. Weer werd begonnen met vijf man in de boot. Het lukte drie van hen aan boord van de „Winterswijk" te ko men. De twee anderen roeiden terug om nog meer kameraden te redden. De volgende reis nam zeven man mee, van wie er vijf overstapten. De twee man die terugroeiden om de overigen te ha len waren blij, dat ze er het vege lijf afbrachten, want bij het aan boord gaan op de „Marga" sloeg het notedopje on der hun voeten te pletter. Ue nieuwste Amerikaanse straaljager, een zgn. „vliegende driehoek", of offi cieel de XF-4D, wordt met een catapult van vliegdekschepen afgeschoten en kan dan in korte tijd een grote hoogte be reiken. Het vleermuis-achtige toestel tijdens een proefvlucht. Verwachting tot Zondagavond: Veranderlijke bewolking met enkele buien, sommige met hagel of sneeuw. Aanvankelijk zwakke veranderlijke wind, later matige wind uit Noorde lijke richtingen. Iets kouder overdag. Zondag: Zon 7.37—18.11 M»n 2.08—8.36. Maandag: Zon 7.3518.12 Maan onder 8.49. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen tijdens actie in Korea op 12 Februari j.l. de volgende militairen zijn gesneuveld. Korp. N. Bot, Ignr. 231130006 uit Zand- voort; korp. T. L. Boukema, 250309056 uit Rotterdam; sold. T. J. den Haag, lgnr. 281112572 uit Rotterdam; sold, eerste kl. G. O. van Maarseveen, lgnr. 230926027, uit Amsterdam. Zij rusten in vrede. In Italië is de Kerk een grootscheepse actie begonnen om de communistische arbeiders terug te brengen tot het ka tholicisme. Aalmoe zeniers dringen door in de bolwer ken der tegenpartij: de grote fabrieken in Noord- en Mid- den-Italië, de spoor wegcentra en de ha vens. De aalmoeze- 'niers bezoeken de arbeiders op hun I werk, waar dat ook is en zij vrezen zelfs niet hen te volgen in de hoogspan ningsmasten, zoals men hier pater Gio vanni ziet doen. Meer dan 600 aal moezeniers zijn met deze speciale taak belast en naar uil rapporten blijkt hebben zij succes met hun werk. In Milaan zijn reeds meer dan 700 strijd bare communisten tot de Kerk terug gekeerd en dit getal groeit met de dag. Het hoofdkwartier van deze actie onder de arbeiders is ge vestigd in Bologna het hart van het „rode Emilia." Nadat de besprekingen met de fractie voorzitters over het ontworpen program waren gehouden, heeft de formateur Vrijdagmiddag een bezoek gebracht aan dr. Drees. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft de produ centenprijs van de suiker voor het oogstseizoen 1951 vastgesteld op f44. per 100 kg. Verwacht mag worden, dat deze prijs zal leiden tot verdere uit breiding van het suikerbietenareaal, dat thans 67.000 ha. beslaat. Deze uitbrei ding is gewenst met het oog op de noodzakelijke besparing op de impod van suiker, welke op basis van de hui dige situatie, ruim 100.000 ton per jaar bedraagt en welke grotendeels tegen dollarbetaling moet worden betrokken. De nieuwe suikerprijs heeft voor het moment geen invloed op de consumen tenprijs. (Telegrafisch van onze Romeinse correspondent) Bjj de debatten over economische vol machten binnen de parjjj van de Demi- crazia Cristiana heeft "De Gasperi een weinig overtuigende overwinning be haald. De interne oppositie behaalde tachtig stemmen, Dc Gasperi 180. De op positie tegen De Gasperi in de Democra- zia Cristiana is, blijkens dit resultaat, sterker dan ooit te voren. (Van een bijzondere medewerker) nze mening dat „de gewone man" telkens opnieuw voor onbegrijpe lijkheden wordt geplaatst, die hem steeds onverschilliger doen worden voor het grote gebeuren rondom hem, vindt de laatste weken weer bevesti ging in een groeiende „bedrijfsbonden- kwestie". Als geestelijk soortgenoot pratend met gewone mensen, zowel uit kringen i van hoofd- als van handarbeiders, bleek ons dat maar weinigen iets meer dan (zéér) oppervlakkig hadden kennis ge nomen of vernomen van het feit, dat er weer eens, ver over hun hoofden heen, een organisatorische aangelegen heid tot kwestie is uitgegroeid, waarvan zij zelf die gewone mensen toch eigenlijk het voorwerp zijn. De meeste mensen, die wij spraken, wisten ternau wernood of helemaal niet, dat binnen 't kader van onze grote katholieke vak centrale zoiets als een vakgroep hoofd arbeiders bestond. Men kende het be staan van een Werknemende Midden standsorganisatie. maar het verschil tussen beroeps- en bedrijfsgewijze orga nisatie, was maar weinigen duidelijk. Toch waren doorgaans niet veel woor den nodig om duidelijk te maken, dat het hier gaat om grote belangen van een steeds groter wordende groep werk. nemers (wat is dit toch sociologisch ge zien een lelijk woord!) n.l. van degenen in leidinggevende posities. Wij vermij den hier met opzet even het woord „hoofd-arbeider". omdat deze aandui. ding. toegepast op magazijnbediende, brievenbesteller en kantoorhulp. voor ons reeds lang haar eigenlijke waarde heeft verloren. We ziin ons daarnaast bewust, dat ook ..leiding-gevende posi tie" hier meerzinnig is gebruikt. De re dacteur en de chef van de drukkerij, beiden werkzaam in het krantenbedrijf, geven beiden „leiding". De één door zijn voorlichtende artikelen, de andere door het organiseren van de srheid in de on derneming. Wanneer nu hooggeleerden op een congres gelijk de professoren Keule- mans O. Carm. en v. d. Ven in October van het vorig iaar academische ver togen gaan uitspreken, wanneer een andere geleerde van nationale faam ar tikelen gaat plegen, die een normaal mens. niet helemaal vreemd op het so ciale erf. driema?' moet herlezen vóór hii begrijpt dat hii er niets van snaDt: wanneer daarnaast door drie van de vier vakbonden die tezamen de vak groep hoofdarbeiders vormen, (waar om niet door alle vier?) een request aan het Nederlands Episcooaat wordt ge zonden „met het eerbiedig verzoek in deze voor de gehele maatschap pij zo belangrijke zaak een uitspraak te willen doen", mag het dan verbazen dat de gewone mar denkt en zegt: Laat ze het maar uitzoeken, ik snap er niets van? 'Vorvnln or> voo 5' KSRKBN BOUWe#/ formateur (Van onze parlementaire redacteur) had gisteren een aflopend program; de fracties daarentegen een h, °Pend. De heer Steenberghe sprak wederom met alle fractieleiders en naar- e hij daarmee vorderde begonnen er meer fracties te vergaderen. Zij had- >p, "et dus over het programma dat de formateur heeft opgesteld, en daarop »anVacht hij nu zeer snelle antwoorden, waarschijnlijk reeds heden in de loop *raj, e "lag. Zullen die antwoorden beslissend zijn? Vermoedelijk zullen allen V„ir'.n' dat zij willen meedoen. Wie zegt er „neen", wanneer hij gevraagd v«st aar> de regering deel te nemen? Wie zegt er „neen", voor hij zich zo heeft et' dat er niets anders meer dan „neen" te zegg>en valt? a,s iedereen dan „ja" heeft gezegd, zal het geparlementeer pas goed Het n116"- Eerst natuurlijk over allerlei concretiseringen en wijzigingen van Hereer°eran,ma' die men wenst, en dan begint langzamerhand ook het gedeli- z<"tte °Ver !,e ve,'deling der ministerszetels en over de mensen, die ze zullen n- VVant verdeling en bezetting van ministerszetels kan wonden slaan, 1 Enj wonden helen. Om kort te paan: op het ogenblik is het nog aitijd koed raak. Echt raak wordt het pas volgende week. chure, maar daarvan is een van de allerbelangrijkste tendenties de waar schuwing, dat het hele volk zijn offers moet brengen en dat het daarbij altijd gaat om de keuze: minder investeren of minder consumeren. P h ogenblik heerst k°oi-V^rWarde en er een enigs- onzekere stemming. TA de k het konden nagaan, zul- ?j®t Zr) a"lolleken en de middenpartijen r"ugt'aiv,55g veel bezwaren tegen net le'ödp, v]a van de formateur in het tienen rengen, Wij zouden ons zelfs fc0rinaj voorstellen, dat de anti-revolu tie e tegen de soc.-economische v'oaociële parag: EL*0 is j denkingen hefc„„.„ zich ad beSrijpt men, dat de socia- biet gelukkig kunnen voelen. rafen ook niet hebben. Maar als Uit die richting klinken dan ook nog al sombere geluiden op. Het vereist niet veel fantasie om te veronderstellen, dat zij bezwaren voe len tegen de vermindering van de reële koopkracht, die de formateu.r zich voorstelt te kunnen toelaten zon der daartegenover de correctie van een loonsverhoging te plaatsen. Wij hebben niet kunnen vaststellen, dat de socialis ten zich in beginsel tegen elke vermin dering der koopkracht verzetten. Men kan wel aannemen, dat zij het in meer derheid eens zijn met de inhoud van prof. Lieftinck's allernieuwste bro- Nu acht prof. Lieftinck een zekere ver mindering van de investeringen wel toe laatbaar, althans onvermijdelijk, doch de grens daarvan ligt naar zijn mening niet zo ruim, dat de investeringen ver ge noeg zouden kunnen gaan om de con sumptievermindering overbodig te ma ken. De conclusie uit zijn betoog is dus, dat er ook een vermindering van de consumptie nodig zal zijn. Op die con sumptievermindering wordt thans reeds druk uitgeoefend door de reële daling van de koopkracht, die wij sedert de jongste loonronde beleefd hebben, zijnde drie procent. Gezien het feit, dat wij tot dusverre steeds om de vijf procent een nieuwe loonronde hebben gekregen, kan men zich indenken, dat de heer Steen berghe ook nu niet ver van dit cijfer verwijderd zal blijven, wanneer hij zich voorstelt tot hoever de vermindering der koopkracht toegelaten kan worden. Laat hij desnoods nog even verder gaan, dan zou men op zowat zes procent komen. Hij moet immers een zekere evenredig heid bewaren tussen de vermindering der consumptie en de beperking der in vesteringen, en deze laatste is ook aan grenzen gebonden. Men kan dus hoog stens vechten over luttele percenten, doch men dient niet te vergeten, dat zes procent niet weinig is op een arbeiders- of middenstanders-inkomen. Daartegenover schijnen de -socialisten ontevreden te zjjn over een zekere ver onachtzaming van de middelen tot ver hoging en rationalisering der productie. Naar aanleiding van de spanningen in dc P.v.d.A. maakte de partij-voorzitter vervolgens enkele behartigenswaardige opmerkingen t.a.v. de vraag hoe de verhoudingen tussen partij, partijbe stuur en fractie dienen te zijn. Wat be treft de internationale situatie, in ver band waarmede voor defaitisme of fa talisme geen plaats mag zijn, wees de heer Andriessen op de offers, die voor de defensie gebracht moeten worden, en op het communisme, waartegenover, niet alleen een voortdurende strijd past, maar voor welks aanhang wij niet beter kunnen doen dan een voortdurend gebed storten. In deze tijd vol zorgen geldt voor de K.V.P., wat altjjd haar politiek is geweest: 's lands belang is het doel van de staatkunde. Tenslotte heeft de partij-voorzitter gewezen op de noodzaak van een suc cesrijke ledenwervingsactie De hr. Andriessen maakte in zijn rede allereerst enige opmerkingen over de nationale staatkundige verhoudingen, met name zoals zich die de laatste we ken hebben ontwikkeld. En dan gaan onze gedachten terug, aldus spr„ naar de torpedo, welke de hr. Oud enige weken geleden op het kabinet meende te moeten afschieten. Deze torpedo trof doel en de kabinetscrisis was een feit Elders heb ik, aldus spr-, dit optreden van de leider der V.V.D. laakbaar ge noemd, een kwalificatie, welke mij nog steeds juist voorkomt. Het was naar mijn wijze van zien laakbaar, omdat dc heer Oud, van wie reeds geruime tijd viel waar te nemen dat hij zich van het kabinet wilde dis- tanciëren, de Nieuw-Guinca-kwestie aangreep om het kabinet ten val te brengen. Wanneer de heer Oud van oordeel was, dat de regering moest verdwijnen dan is dat volkomen zijn recht. Doch dan had hij dat moeten doen op een meer loyale wijze. Dan had hij daar voor de behandeling van hoofdstuk 1 der Rijksbegroting moeten kiezen, door toen, zonder omwegen en het bewande- ien van zijwegen, een motie tot afkeu ring van het regeringsbeleid in te die ren. Dan had op die basis een debat kunnen volgen. Dat heeft de heer Oud niet gedaan; integendeel: in feite was zijn toon tegenover het kabinet toen welwillend. Men zal opmerken, dat toch de Nieuw-Guinea-kwestie een aangelegenheid was, welke tot ernstige meningsverschillen aanleiding gaf. En dan is deze opmerking juist. Doch dan had de heer Oud zich hiertoe moeten beperken en geen materiaal moeten pogen te verzamelen, hetwelk tegen het regeringsbeleid in zijn geheel was ge richt, zoals bleek toen hij de regering verweet, dat zij zwichtte voor de druk der vakbeweging. Dit argument had in November en niet onlangs moeten gel den. In verband met deze kabinetscrisis trokken de aandacht de spanningen, welke in de P.v.d.A. ontstonden. Wat ons in dit geschil interesseerde, was de vraag, hoe de verhoudingen tussen partij, partijbestuur en fractie dienen te zijn. Zien wij het goed, dan was dit de kern van het meningsverschil tussen ir Vos en het partijbestuur en niet ont kend kan worden, dat dit een niet onbe langrijk vraagstuk is. Voor wat onze partij aangaat, is altijd het standpunt gehuldigd, dat partijbe stuur, partij en fractie uitgesproken een eigen verantwoordelijkheid dragen. Aan dit standpunt dient naar mijn mening onvoorwaardelijk te worden vastgehou den. Natuurlijk heeft de fracties bij het bepalen van haar standpunt, in daarvoor in aanmerking komende gevallen, het program van de partij als basis te ne men. Doch voor de rest bepale zij on der eigen verantwoordelijkheid, wat 's lands belang in concrete omstandig heden vraagt. Loslaten van dit stand punt kan tot allerlei jnaangename situa ties aanleiding geven, hoewel dit niet het sterkste argument voor het handha ven van ieders verantwoordelijkheid is. Het meest klemmende argument is, dat de leden der fractie, zonder last of rug gespraak. hun taak moeten kunnen ver vullen. (Vervolg op pag. 5) In aansluiting aan het van de zijde van de Ziekenfondsraad medegedeelde bericht over de vrijwillige ziekenfonds verzekering vernemen wij nog, dat de voorzitter van de Ziekenfondsraad aan de algemene ziekenfondsen een rond schrijven heeft gericht, waaraan het volgende is ontleend: Het overleg tus sen de regering, de Ziekenfondsraad en de organisaties van algemene zieken fondsen inzake de financiële toestand van de vrijwillige verzekering heeft ge leid tot het resultaat, dat de regering bereid is het verlenen, uit 's Rijks kas. van een subsidie ten behoeve van de kosten de.r vrijwillige verzekering over 1951 te bevorderen, met inachtneming van het navolgende. Teneinde de fondsen in staat te stel len hun premie voor de vrijwillige ver zekering ten spoedigste aan de behoef ten aan te passen, heeft de Zieken fondsraad zich, op verzoek van de re gering, beraden over de vraag, op wel ke wijze bedoeld subsidiebedrag, na totstandkoming van de desbetreffende wettelijke voorziening, onder de fond- Vriendschap is vaak als een paraplu, die bij een zware rukwind omslaat Amerikaanse troepen, gesteund door tanks, zijn in een snelle opmars door het bergachtige en modderige gebied van Midden-Korea doorgestoten naar het communistische bolwerk Hoengsong. Twee tegelijk oprukkende Amerikaanse kolonnes bepalen de snelheid van het machtige geallieerde offensief, dat langs het gehele 100 km. lange front vrijwel zonder tegenstand voortrolt. Gistermorgen werd aanvankelijk in sommige sectoren bittere tegenstand ont moet, die echter vrij spoedig werd ge broken. Amerikaanse troepen, die opruk ken in de richting van Hoengsong, staan nu op 2 km. afstand van de stad. De troepen drongen 6.5 km. vooruit langs wegen bezaaid met de wrakstuk ken van Amerikaanse voertuigen, die tij dens de mislukte communistische aanval op Wonju, tien dagen geleden, buiten ge vecht gesteld werden. Aan de Oostelijke flank van het Cen trale front veroverden de Amerikanen Pyongtshang, 40 km. ten Zuid-Oosten van Hoengsong. De stad werd zonder enige strijd genomen en de Amerika nen drongen 6 km. op langs de weg naar Hoengsong. Aan het uiterste Wes telijke front dreunden Amerikaanse en communistische kanonnen in eén artillerieduel over de door de regen gezwollen Han, nabij Seoul. De communisten trachtten twee ver kenningspatrouilles over de rivier te zenden, maar deze werden onmiddellijk teruggeslagen. De communisten gebruik ten in het duel 120 en 60 mm. mortieren en Russische 122 mm. mortieren. Ameri kaanse officieren verklaarden echter, dat het communistische bombardement wei nig effect had. Rode krijgsgevangenen hebben daar entegen verklaard, dat de Amerikaanse artillerie het luchtwapen heeft opzij ge drongen als wapen, dat het meest door de communisten wordt gevreesd. Voor het eerst sedert het begin van de Kore aanse oorlog worden de 155 mm. houwit sers geplaatst naast de kleinere 105 en lichtere 75 kanonnen. Volgens artilleris ten is dit een uitstekende vuurkracht. Tot voor kort was deze opstelling niet mogelijk in Korea omdat er eenvoudig weg niet genoeg kanonnen waren of om dat de kanonnen niet ingegraven konden worden zolang als nodig is de befaamde trommelvuren uit de tweede wereldoor log af te geven. Maar thans vergen de kanonnen een zware tol van de commu nisten, zowel in mensenlevehs als zenu wen. sen dient te worden verdeeld, alsmede over de aan de subsidiëring te verbin den voorwaarden. Naar het oordeel van de Ziekenfondsraad, waarmede de re gering zich kan verenigen, moet, gelet op de noodzakelijkheid om aan de fondsen zeer snel de nodige zekerheid te geven, de verdeling geschieden op de eenvoudigste wijze, dat wil zeggen door uitkering van een gelijk bedrag aan de fondsen op basis van het aan tal bij elk fonds ingeschreven vrijwil- lig-verzekerde zielen. Eveneens naar het eenstemmig oor deel van regering en Ziekenfondsraad moeten de fondsen, teneinde voor de bovenomschreven subsidiering m aan merking te komen, aan de volgende voorwarden voldoen. Aan personen, die op 1 Januari 1951 vrijwillig verze kerd waren en op 4 Maart 1951 de leef tijd van 65 iaar hebben bereikt of overschreden, wordt met ingang van laatstgenoemde datum een reductie op de normale premie verleend ten be drage van dertig cent per week De re ductie geldt niet voor jongere echtge noten van personen van 65 jaar of ouder. Personen, die uit de verplichte ver zekering moeten worden ajgevoerd anders dan wegens overschrijding van de loongrens, worden zonder wachttijd ot aan hun gezondheidstoestand ont- teenae oeperkenae bepalingen inge schreven in de vrijwillige verzekering, indien zij daartoe onverwijld de wens te kennen geven en zij hetzij gedurende het laatst verlopen half iaar onafgebro ken remlicht verzekerd zijn geweest of onmiddellijk vóór de aanvang der ver plichte verzekering reeds vrijwillig verzekerd waren. Aavertentie Communistisch China heeft gisteren via Radio Peking bekend gemaakt, dat in het gehele land de doodstraf zal wor den gesteld op alles, wat „oppositie* tegen de regering is. De communisten gaven toe, dat er met het uitbreken van de vijandelijkheden in Korea, verzet is ontstaan en dat nationalistische onder- "•rnndse strijders duizenden miliciens hebben gedood.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1