Tips voor de Haarlemse feestweek r Mr. F. Vorstman wordt 75 jaar O DE WEEK IN STAD EN STREEK Buitenverlichting der bioscopen É- C. J. v. d. Broek STAND 6 Zal het publiek dit jaar zelf de Bloemenkoningin kiezen E A P COLD WAVE?? H. J. Maertens N.V. MM AGENDA FORMATEUR NAAR KONINGIN Dr. Drees in nieuwe kabinet? Directeur Frans Hals Theater tot principiële boete veroordeeld heemstede LAAT GERUST TEMPO S. J. DE GOEDE A. EL O. HERINGA WUTHRICH Lincol zij»* MOLENDIJK S KAPSALONS SLEUTEL WEG? Besteldienst A. B. C. voor ZATERDAG 24 FEBRUARI 1951 PAGINA 2 NIEMAND WIL HET CORSO MISSEN AUTOMATISCH TELEFONEREN Kennemerland-Eind hoven- Nijmegen Prins Charming kreeg een broertje Stand 88 „SUPR A' 59.75 65.75 87.75 Veelzijdige figuur in het Haarlemse culturele leven V. Bedden-Speciaalzaak J Burgerlijke Stand <s- e»,W rza *-*• v KIEZERSLIJST 1951—1952 SANTPOORT Zondagsdienst Kerkbericht Waterstanden Toen Haarlem 's avonds nog zijn poorten sloot Ja, toen aten wij al FRANKEN S BROOD! G7C ouvreur&Tïls CHAMPAGNE R.K. Verenigingsgebouw Zondagsdiensten Electrisch Gereedschap CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS Chin. Ind. Rest. Hongkong Lunch a 1.75 SCHOENCREME moet van Ja, maar va" E lectr o-Rad iotech n isch Bedrijf Voorjaarsbeurs 1951 „BE SLEUTELSPECIALlSU A.B.C. - Barrevoetestr. 2 Haarlem - Tel. 18428, na 6 uur 14810- Enige weken geleden vroeg de Stichting „Haarlems Bloei" aan stad- en streekgenoten haar te helpen met de samenstelling van het programma voor de bloemenweek 1951. Zo dikwijls wordt tjjdens of na de traditionele zo merfeesten gezonde kritiek gehoord, zo vaak staan de beste stuurlui aan de wal, dat allen, wie het welzijn der stad ter barte gaat of die rijke initiatieven heb ben, ditmaal in de gelegenheid werden gesteld voor de draad te komen. Ieder goed idee zou daarenboven met een tientje beloond worden. Talrijke brieven werden op het bu reau van Haarlems Bloei of op de bu reaux der plaatselijke dagbladen be zorgd en deze week heeft een beoorde lingscommissie aan de volgende perso nen het tientje toegekend: Mevr. Nederkoorn-van Koningshoven, Reigerstraat 72. Haarlem; de heer Joh. G. van Gennip, De Genestetstraat 45. Haarlem; de heer C. Hommes. Berken rodestraat 25. Haarlem; de heer C. J. Kool, Holsteijnstraat 5rd.. Haarlem; de heer E. G. Malcolmson, Potgieterweg 5. Bloemendaal; de heer P. H. Minderman Jr., Pieter Kiesstraat 68. Haarlem; de heer J. P. Mudde. Kleine Houtweg 4a beneden, Haarlem: de heer D. Plantje, Korteweg 1. Haarlem-Noord. De suggesties van mevr. Nederkoorn- van Koningshoven werden door de Comissie als beste bekroond. Deze uitnodiging heeft enerzijds aan getoond, hoe moeilijk het is bruikbare d.w.z. ook uitvoerbare denkbeelden voor zulk een feestweek te ontwikkelen, an derzijds ook wel doen zien, dat men het feestprogramma in zijn huidige vorm wel waardeert en daarin toch geen grote, veranderingen zou willen zien. Het bloemencorso heeft kennelijk toch wel ieders hart gestolen. Het feit, dat enkele „tips" bekroond zijn, sluit nog niet in. dat deze ook' door het Uitvoerend Comité zullen wor den overgenomen. Verschillende briefschrijvers hebben vroegere attracties weer opgediept of programma-onderdelen van de Konin ginnedagviering aanbevolen. Onze inte resse ging echter uit naar degenen, die nieuwe denkbeelden naar voren brach ten De beste inzending bestond uit drie delen. Voorgesteld wordt een ballet van een met name genoemde kinder groep te laten optreden, een prijs vraag voor een Bloemenfeestlied uit te schrijven en een nieuwe methode toe te passen om meer belangstelling te oogsten voor de Bloemenkoningin. In zendster zou in de kranten een oproep willen plaatsen, waarin charmante jongedames worden uitgenodigd hun portret met gegevens in te zenden Uit de ingekomen foto's zouden er vijf in de krant gepubliceerd moeten wor den. Het publiek zou daarna uit mo gen maken welke van deze vijf Bloemenkoningin 1951 is. De vier an dere fungeren dan als hofdames. (Hoe wel nog overwogen moet worden, of deze methode geschikt is, willen wij er toch nu reeds op wijzen, dat het ka rakter van een schoonheidswedstrijd niet aan deze keuze gebonden mag Worden). V Aardig was ook de idee om een bal lonwedstrijd voor de kinderen te hou den. Uit verschillende wijken zouden zij achter de muziek met de ballon in de hand naar de Grote Markt moeten «optrekken alwaar het feestelijk oplaten kan geschieden. De aardigheid is echter, dat ieder kind twee ballonnen ontvangt, een om de lucht te doen kiezen en een om mee naar huis te nemen. Een spoorwegambtenaar heeft in de trein herhaaldelijk gehoord, dat er zo weinig aandacht wordt besteed aan de bloemenversiering van de stad. Kunnen de straten niet met elkaar wedijveren? (Haarlems Bloei doet wat mogelijk is. Vanmiddag om 1 uur is tussen de te lefoonnetten van het district Haarlem enerzijds en die van de districten Eind hoven en Nijmegen anderzijds het A.Z. Z. verkeer in dienst gesteld. Gedurende de AZZ uren (Ma/Vr 178 uur Za. 13 uur tot Ma 8 uur) zijn dan in het' district Haarlem, omvattende de sectoren Haarlem, Hoofddorp, Lisse, Hil- legom. Santpoort, IJmuiden en Bever wijk, alle geautomatiseerde netten in de districten Eindhoven en Nijmegen langs automatische weg bereikbaar. Een schare ongeduldig wachtende kleuters van de Theresiaschool maakte het gistermiddag mee, dat een verpleeg ster een plastic wonderpop, in het Elisa- bethziekenhuis geboren, triomfantelijk aan de wereld toonde. De kleine broer van Prins Charming, die écht zijn broek je vuil kan maken, werd vervolgens naar de Damesbeurs gebracht en aldaar in optocht rondgedragen. Maandag 26 Februari is de heer M. Bloemendaal. Haemstedeplein 32 te Heemstede. 25 jaar in dienst bij de firma Van Empelen en Van Dijk te Aerden- hout. Advertentie de enige goede, goedkope MATRAS VOOR DE JEUGD 3-delig gebloemd damast met 2 ponds Java-kapok kussens 80/190 90/190 2-persoons Deze prijzen blijven nog slechts tijdelijk gehandhaafd. ff ^^^^^TANSWEG t/O S Station maar een dergelijke wedstrijd kon des tijds niet tot resultaat leiden). Vrijwel algemeen wordt handhaving van het Bloemencorso, ondanks de con currentie, aanbevolen. Een inzender zou de stoet, begeleid door fakkels, in de avonduren nogmaals door de stad wil len laten trekken. De deelnemers, die grote kosten maken, krijgen dan meer waar voor hun geld. Maak eens een oud-Hollandse jaar markt, schrijft een ander. Betrek er de Vishal en de Vleeshal in en ge zult eens zien hoe aardig dat wordt. Een dergelijk plan bestond reeds voor de oorlog, maar moest door de komst van de bezetter op de lange baan geschoven worden. Het zou nu zeer kostbaar zijn. In Friesland bestaat de bekende folklo ristische dansgroep „De Schotse Trije" Als men een Zwitserse dansgroep onder veel belangstelling heeft doen optreden, waarom dan niet een belangrijke groep uit het eigen land? Gedurende de feest week zouden de paren gekleed in Fries costuum in verschillende wijken moe ten optreden en ook aan het corso deelnemen. Deze gedachte heeft er toe geleid eens te overwegen, of het mogelijk zou zijn alle provincies met een attractieve wagen aan het corso te doen deelne men. De Noordwijkse mozaieken heb ben een Haarlemmer geïnspireerd een dergelijke wedstrijd ook hier te hou den. Dat is niet mogelijk, wanneer men bedenkt, dat Noordwijk in de bloeitijd van de bollen honderdduizenden bloe men gratis beschikbaar gaat stellen. En onze feestweek is in de midden-zomer. Bepaald „oorspronkelijk" was de slag zin, die inzender er bij voegde, name lijk: Elk mens loopt als een slak, als hij loopt langs een bloemen- fmoziak Verblijd de ouden van dagen en in validen in de Feestweek met een bloe metje. schrijft een man van de naas tenliefde. Verkoop bloemen op de stra ten ten bate van een liefdadig doel en bied elke dag een andere bloem aan, voegt een tweede er bij. Denk ook om de ziekenhuizen. Weer een ander stelt voor In onze smgels dansvloeren te laten drijven. Met versierde bootjes kunnen dans- lustigen er naar toe varen. Hij meent, dat daar zoveel geld van zal worden overgehouden, dat er een renbaan aan gelegd kan worden. Aanbevelenswaar dig zijn ook de voorstellen om een ste delijke fietsenrallye te organiseren. Daarin moet dan zeker het rustieke Spaarndam betrokken worden. Uit het gehele land zou men aan de Haarlem- Bloemenrit of -wandeling kunnen deelnemen. Liefhebbers van toneel wil len weer eens een Frans Hals spel in de Doelen of opvoering van het stuk „De zwarte tulp" zien.. Een oud-Hollandse bruiloft met rid derspelen, gecostumeerde wedstrijden etc. zou volgens een inzender zeer aan trekkelijk zijn. In de meeste brieven komt men maar steeds op het Bloemencorso terug. Nogal dikwijls met critlek, zoals: het wachten duurt te lang, de stoet vertrekt altijd te Iaat, er zitten onderweg te veel hiaten in, het gaat uit als een nachtkaars. Maar schaf het corso beslist niet af. Organi seer het beter en tracht meer deelne mers te vinden, die er wat voor over hebben. Tenslotte wordt een bloemen- bridge-drive aanbevolen, wedstrijden om een Flora-beker, het loslaten van dui ven en het deelnemen van versierde honden in de bloemenstoet. En nu maar afwachten, wat er deze zomer uit de bus komt. In ieder geval blijkt het initiatief om de Haarlemmers aan het woord te laten volkomen ge slaagd te zijn. BIOSCOPEN: Rembrandt: afgekeurd; Palace: Gung Ho! (18 j.) 2, 4.15, 7 en 9.15 uur; Luxor: Zo jong.... zo slecht? (18 j.) 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: The big clock (18 j.) 2.30, 7 en 9.15 u.; Zo: 2, 4.30, 7 en 9.15 u.; City: Misdaad achter het voetlicht (18 j.) 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne: „Klop jacht" en „Rodeo in Texas" (18 j.) 2.30, 7 en 9.15 u.; Zo.: 7 en 9.15 u.; Zo. 2 en 4.15 u.Cowboy-matinée (14 j.). Zaterdag 24 Februari Schouwburg: Het Vrije Toneel met „Meeuwen boven Sorrento", 8 uur. Rembrandt: Rotterdams Kindertoneel met „Winnetou", 2 uur. Zondag 25 Februari Schouwburg: Het Vrije Toneel met „Meeuwen boven Sorrento", 8 uur. Berto Maandag 26 Februari Concertgebouw: Negerballet o. 1. v. Pasuka, 8 uur. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum, Groot Heiligland 62: Interscholair Jeugdtournooi Haarlem 1951. Geopend op werkdagen van 1017 uur. 's Zo. van 1317 uur. Museum Het Huis van Looy, KI. Hout weg 103. Van 24 Februari af. Voorjaars tentoonstelling van werken van het ge nootschap „Kunst Zij Ons Doel" (t.m. 17 Maart). Geopend op werkdagen van 1017 uur. 's Zo. van 1317 uur. Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg 102 Schilderijen door Waalko Dingemans uit Zd. Afrika (t.m. 2 Maart). Geopend op werk dagen van 1017 uur. 's Zo. van 1416 u. Kunsthandel Leffelaar, Grote Markt Schilderijen en tekeningen van Marinus Adamse en aquarelschetsen uit Parijs als mede enkele sculptures van Hans Ittmann. Geopend op werkdagen van 1017 uur (tm 11 Maart). Kunstzalen Frans Heerkens Thijssen, Plein 13. Tentoonstelling van werken van Jacob, Willem, Mathijs en Simon Maris. Geopend op werkdagen van 8.3012.30 en van 1417 uur. 's Za. tot 18 uur. 's Zo. van 1416 uur (t.m. 10 Maart). APOTHEKEN: De Zondag-, avond- en nachtdiensten van de Haarlemse apotheken worden van 24 Febr. tot 4 Mrt. waargenomen door Apo theek Van Rhijn, KI. Houtweg 15, telef. 10539; C. G. Loomeijer Zn., Zijlweg 34, tel. 12495; Nolf's Apotheek, Kruisstraat 26, telef. 11174; Schoterbos-apotheek, Rijks straatweg 19, telef. 25711. ZIEKENVERVOER Fa. Mathot, Gr. Houtstraat 9, telefoon 11900; Margriet, Turfmarkt. 19 rd., telefoon 21400; te Heemstede Fa. Buitenman en Co., Raadhuisplein 7, telefoon 28523. Kath. Bur. v. Huwelijksvoorlichting: Spreekuren medische leiders: dag. van 13.3014.30 en na afspraak. Spreekuren geestelijke leider: Dinsdags van 16.00—17.00 en 19 30—20.30 of na af spraak. R.K. Militair Tehuis „De Burcht", dage lijks de gehele dag geopend.- De Open Deur. Inlichtingenbureau over het Rooms-Katholicisme (Kruisweg 25). Spreekuren: dagelijks (beh. Zondag): 1012 en 14.3021.00 uur. R.K. Gezinszorg (Kenaupark 18). Spreek uren: Maandag, Woensdag en Vrijdag van 8.3010.00 uur. Wit-Gele Kruis (Kenaupark 15): Kraam- verzorging spreekuren: Ma. 24 uur: Wo. 23 u.; Do. 1011 uur. Huwelijksvoorlich ting: Di. 45 uur; iedere avond 89 uur (Rector Brans. Vrijd. 19.3020.30 u.) Kan tooruren 95 uur. Hoge gasten bij do opening van de Haarlemse voorjaarsbeurs in het paviljoen naast het Krelagehuis. p 1 Maart a.s. hoopt een bekend en sympathieK doch bovenal verdienstelijk Haarlemmer zijn "5ste verjaardag te gedenken. Het is mr. F Vorstman, die op het ogenblik vooral bekendheid geniet als voorzitter van de bloeiende vereniging „Geloof en Wetenschap", waarvan hij nu al gedu rende meer dan 27 jaren de bezielende leider is geweest. Mr. F. Vorstman werd geboren te Makassar, volbracht zijn studiën aan de Gemeentelijke Universiteit van Am sterdam, was gedurende een tiental ja ren als advocaat werkzaam in Indone sië, alwaar hij het kantoor van zijn vader voortzette en kwam nadien naar Nederland om zich hier voorgoed te wijden aan het werk van opvoeding en onderricht, waarin hij tenslotte, een hem volledig bevredigende taak heeft gevonden. Al spoedig, het was in het begin der twintiger jaren, werd hij leraar in de Staats- en Handelsweten schappen aan de Haarlemse M. T. S., aan het Trinitejtslyceum en aan de Ge meentelijke H. B. S., later gevolgd door zijn benoeming tot docent in het Koloniale Staatsrecht aan de Tilburgse hogeschool. Daarnaast heeft de heer Vorstman diverse functies bekleed in het maatschappelijke, sociale en cultu rele leven, waarvan slechts mogen worden genoemd het voorzitterschap van de. Kath. Culturele Federatie, van' de afdeling Haarlem der vereniging St. Bonaventura en van Koor Katholiek Haarlem. Nog altijd is hij regent-secre taris van het Jacobsgodshuis en com missaris-penningmeester van de stich ting Cilombi. Wel bijzonderlijk mag worden vermeld, dat de heer Vorstman tijdens zijn leraarschap de vruchten van zijn wetenschappelijke eruditie, en didactische kwaliteiten heeft neergelegd in enige leerboeken over de economie en de Nederlandse staatsinrichting, werken die in vakkringen werden ge roemd om hun systematische opbouw en helderheid en betoogtrant en dié, GEBOREN: A A. Brinkhus—Bijl, z; B Wijtkamp—van Kleef, z; H. E. M. Schut—Engfer, z; W. H. Reitsma—Mo lenaar, d; H. W. Klootvan Attekum, d; J. C. Smppe—van der Knijff, d; C H. Schaeiervan Schaik, d OVERLEDEN: F. W. Melissant, 3 d., Rollandslaan; J. Vermeulen, 82 j„ Dec kerstraat; S. de VriesHaringa, 78 Duvenvoordestraat; A. G Geerts, 79 j„ Vredenrïjkstraat; W. Huizinga 79 j., De Witstraat; C. C. Visser, 74 j„ Taan- plaats; G. Pel, 54 .j, Gasthuisvest; M. Zwart.Nieuwenhuizen, 71 j., Borneo- straat; A. Heemskerkvan Vark, 60 j., Aelbertsbergstraat. Late. raadsvergadering. r zijn altijd nog mensen, die me nen, dat een raadslid een ere baantje heeft, trots is op de ti tel, die hij op z'n visitekaartje kan laten drukken, geëerd wordt onder de rub riek „onder de aanwezigen merk ten wij op. Er zijn ook altijd nog mensen, die voor een raadslid hun neus ophalen, omdat hij een politiek personage is, zich dus voor de gewone kiezer iji nevelen hult en om de zoveel tijd een giro-overschrijving van de ge meente-ontvanger m zijn 0us mnat, in plaats van dat hij gireert aan de ontvanger zoals te doen gebruikelijk is. Dan zijn er ook nog mensen, die niet het minste begrip hebben van de functie van een raadslid en alleen maar weten, aat een politie-ayent 'voor de goede orde zorgt Het is jam mer, dat al deze categorieën deze week de raadsvergadering niet heb ben bijgewoond. Ik mag zeggen: alle categorieën, omdat de publieke tri bune even leeg was als de daarachter gelegen kranten-leeszaal in de slui tingstijd. Er wordt dus in Haarlem zó hard gewerkt, dat alleen de 39 vroede vaderen en moederen zich de weelde van een vrije middag kunnen veroor loven. Een vrije middagOm 2 uur drukte de burgemeester zijn hamer van de gemeente voor het eerst in het groene laken en eerst tegen half acht deed hij dezelfde handeling voor het laatst op die voor de stedelijke politiek zo gewichtige dag. En de laat ste slag was harder dan de eerste, zo vitaal is die burgemeester van ons. Maar ook zijn onderhorigen hadden een benijdenswaardig uithoudingsver mogen. Er waren vele katholieken, die hun volle maaltijd nog niet geno ten hadden en naarmate het uur vor derde opgewekter werden door de geest van solide en rechtgeaard vas ten, die in hen gevaren was. Laat het nachtwerk woraen! overwogen zij, opdat wij de Paas-Zaterdag met in tense vreugde een bevrijding mogen noemen. Wie zou het enig raadslid hebben kwalijk genomen, indien hij was ingeslapen? Zeker niemand op de tribune, maar ook memand achter de perstafel, al was het alleen maar, om dat een slapende het woord niet kan vragen. Men waakte, omdat het met een knorrende maag, zoals Aristoteles zegt, slecht maffen is. Opvallend was dat de dames niet naar huis gingen om eten te koken. Als wij, mannen, enige avond om acht uur thuis komen, zonder verwittiging, dan waait er wat. We krijgen dan koud eten, aard appelmeel, aoorgedraatde groente en gestolde jus En er wordt naarstig naar een alcohol-luchtje gezocht, soms ook wel terecht. Maar hoe moeten de mannen van die raadsvrouwen zich Woensdagavond gevoeld hebben? Hoe overmoedig sterk zullen de raadshe ren de sleutel in het deurslot gesto ken hebben, wetende, dat zij zich opofferden voor de gemeenschap, vrijelijk konden ademhalen en good will kweken voor volgende poëtischer gelegenheden. Ge hebt kunnen lezen waarom het zo laat werd. De meerderheid van de vroedschap wenste geen katholieke ambachtsschool en daar moest de minderheid zich tegen verzetten. We zouden zeer verontwaardigd kunnen zijn en herinneren aan de geweigerde R.K. school te Spaarndam (die er tóch gekomen is), aan het geweigerde sub sidie aan de afdeling Zuigelingenzorg van Het Wit-Gele Kruis (welke afde ling er tóch gekomen is), aan de afge ketste koop van een huis om de R.K. Koorschool in haar eigendom te hel pen (waar de rechter thans over puzz- let). Maar waarom verontwaardigd zijn? De strijd maakt sterk, houdt wak ker, en de victorie is zeker als het gevecht in het teken van de rechtvaar digheid staat. Waaruit gij, als ver draagzaam mens, niet moogt conclude ren. dat de opponenten bewust on rechtvaardig zouden zijn. Ze hebben het alleen niet erg op de Roomsen, maar dat wordt zeker tegengesproken. naar de bijkans glimmende schedel van die andere magistraat. Maar er dron gen steeds meer kleuren naar voren, zó veel, dat zij in elkaar vloeiden. Mr. Oud knipperde met zijn ogen Enkele dagen na deze plechtigheia waren we weer eens op Keukenhof, in gezelschap van deviezen-baronnen, die zichzelf kortweg „bollenjongens" noe men. En wij maar arremetierig schrij ven over stad en streek en zij bij wijze van hinkelspel door de wereld trek ken. „Onlangs was ik in Moskou," zei een van de gastheren, „ik had het er best, maar één ding miste ik: de vro lijkheid en de humor." „Geef mij het temperament van Zuid-Amerika," riep een ander, „tien dagen geleden danste ik daar de samba.,<Maar die Zwe den worden dikwijls verkeerd beoor deeld," merkte een derde exporteur op. „Morgen ga ik er even naar toe." Wat zijn we toch benauwde stadsmus- jes! Waag het echter niet om Hillegom boven Lisse of Lisse boven Hillegom te stellen. Daar kan een wereld-revolutie uit voortkomen. m i K- -6 e; - j iff- Is revolutïonnair ben ik de voor jaarbeurs voor de vrouw bin nengestapt. uistermiaaag, toen er alleen maar leden van de huisvrou wenvereniging waren. Het was fees telijk in het Krelagehuis en rumoerig. Hier en daar waren de paden verstopt door samenscholende schoonheden, die het dure leven bespraken en tij dens het debat do gulden devalueerden tot een oud, dof dubbeltje. Andere dames, snuivende boven een bouillonkop, vlogen elkaar bijna in de haren bij de behandeling van het vraagstuk: de was thuis of naar de wasserij. Kinderproblemen doken in alle hoeken op en kinderlijke opmer kingen ontbraken evenmin. „Moet je haar zien. Ze is voor de derde keer getreniwd, met een steeds duurdere bontjas„Ja, als die niet twee uur aan d'r make-up besteedt, is ze zo ta rn g als een olifant." „Kijk. eens, mijn man had hoge posities kunnen krijgen, maar ach wat zou hij? Nu heeft hij een regelmatigrustig le ven...." Voetje voor voetje ging de roem der schepping door de zalen voor- en achterwaarts. Zwijgend, glimlachend, het bijna bestervend van binnenpretjes liep daar een man tus sen, 'n onbescheiden luisterpost en dus een lastpost, SPAARÜEBABBELAiAR. Bloemetjes in Lisse. olitici kunnen bloemrijke taal spreken als ze een standpunt minder hard, maar even princi pieel, bekend willen maken. Mr. Oud heeft echter bij de opening van dc bloemententoonstelling te Lisse alle politiek laten varen en tussen Flora's kinderen gebabbeld alsof hij van de kabinetscrisis geen kwaad loist. Daar stond dan Oud, de coalitie-kraker. De genodigden staarden hem aan alsof hr. een wondermens was, maar de burge meester van Lisse, zelf Kamerlid, wist wel beter. Wat zullen deze magistraten gedacht hebben, toen ze langs de bloe menweelde wandelden? Een stevige rode tulp keek brutaal op haar langi- stengel naar het witte haar van Rotter dams burgervader en de geel-witte narcis met een oranie streepje lonkte telkenmale bijgewerkt, bele.ven. Wanneer te zeggen met de nieuwste gegevens nog steeds nieuwe drukken moet worden getracht iets omtrent de heer Vorstman, wat wezenlijk kenmerkend is voor zijn persoon en zijn werk, dan dient te worden benadrukt, dat het immer zijn grote ideaal is geweest zijn eigen ken nis en ervaring ten nutte te brengen van de opgroeiende jeugd. En niet al leen van de opgroeiende jeugd, maar ook van zoveel ouderen ten' opzichte van wie hij zich een educatieve en cul tureel ontwikkelende taak had gesteld, getuige zijn talloze lezingen en publi caties over brandende maatschappelijke en staatkundige problemen. Zijn on schatbare verdiensten voor „Geloof en Wetenschap" werden en worden ten slotte door eenzelfde gezindheid ge ïnspireerd En het zal geen Haarlemmer onbekend zijn, dat zijn echtgenote, me vrouw VorstmanCoelen, hem bij dit laatste werk met een evenzeer echte lijke als ambtelijke toewijding terzijde staat, zoals bij deze gelegenheid na drukkelijk moge worden gememoreerd. Het hoofdkwartier van G. en W. is ge vestigd op Emmalaan 9 en dat is een goed adres, want daar vindt een vruchtbare wisselwerking plaats tussen de op het katholiek-cultureel belang gerichte affiches enerzijds en de per soonlijke anderzijds. De meeste. Haarlemmers zullen de heer Vorstman slechts kennen als voor zitter van genoemde vereniging, op welker bijeenkomsten het telkenmale opvalt hoe deze fijnzinnige man, die ook naar zijn uiterlijk wel lid der Acadé mie Frangaise kon zijn, met aarzelende en welhaast scrupuleuze zorgvuldig heid zijn woorden kiest om uitdrukking te gpven aan hetgeen hij zeggen wil. Ook wie. hem slechts in zoverre ken nen zullen telkens getroffen zijn geweest door die grote innerlijke en uiter lijke beschaving, welke zo tekenend zijn voor zijn aima bele persoonlijkheid. En het is bekend hoe hij, wellicht juist daarom, de va derlijke vriend is gebleven voor zeer velen van zijn oud leerlingen. Bij .zijn afscheid van het Triniteitslyceum in 1941 heeft een oud alumnus nog met zoveel woorden ge zegd, dat in de krin gen der vroegere Trinitariërs de woorden van mr. Vorstman nog altijd golden als een on- geschreven wet. Moge de altiid jonge, immers de jeugd een warm hart toedragende, mr. Vorstman ten bate van zeer velen nog lang blijven die hij immer is ge weest: een onzelf zuchtig man. die bereid is mede te delen van de rijk dom die hij heeft. Op 1 Maart, wan neer zijn verjaardag in de intie.me fami liekring zal wor den gevierd, zullen vele aan hem ver plichten dit jubi leum in de geest dankbaar met hem mede vieren. (Van onze parlementaire redacteur a.i.) Naar heden te Den Haag bekend werd. was mr. Steenberghe voornemens in de loop van de Zaterdagmiddag een bezoek te brengen aan de Koningin, teneinde Hare Majesteit op de hoogte te stellen omtrent de stand van zaken met betrekking tot de Kabinetscrisis. Men mag aannemen, dat bij het onder houd, dat de formateur Vrijdagmiddag had met dr. Drees, met laatstgenoemde niet meer van gedachten is gewisseld over het programma dit is in grote trekken geheel gereed doch dat de demissionnaire minister-president ver zocht is zitting te nemen in het nieu we Kabinet; gedacht wordt daarbij aan de portefeulle van Sociale Zaken. Mr. Steenberghe heeft sedertdien nie mand meer ontvangen en had ook niet het plan vandaag nog met andere poli tici overleg te plegen. Op goede gronden kan uit een en ander geconcludeerd worden, dat het toetreden van dr. Drees een aangelegenheid is. welke thans van kardinaal belang is in de formatie. Er is voorts reden voor dc veronder stelling, dat, als dr. Dre<$ geen deel zon willen uitmaken van het nieuwe Ka binet, dit ernstige consenquenties zou kunnen hebben voor dc formatiepoging van mr. Steenberghe. Ongecorrigeerd) Ten stadhuize ligt van heden af tot en met 16 Maart de kiezerslijst voor een ieder ter inzage. Tot en met 9 Maart kan men verbetering of aanvulling vra gen op ongezegeld papier. Artsen: D. R. Mansholt, Vinkebaan 23, Santpoort, tel. 8320. Apotheken (ook nachtdienst): Sant- poortse Apotheek, Bloemendaalse Straat weg 145, Santpoort, tel. 8249. O.L. Vrouw van Altijdd. Bijstand: Zon dag H.H. Missen 7. 8. 9.15 (Hoogmis) en 11 uur; 7 uur Lof met Lijdensmeditatie. In de week H.H. Missen 7 en 8 uur. Maandag 7.30 uur Maroagarde. Dinsdag 7.30 Mariacongr. jongevrouwen. Woens dag 7.30 H. Familie jeugd. Donderdag 8 uur H. Familie heren. Vrijdag 6.30 ex tra H. Mis; 7.30 Kruisweg. Zaterdag 7.30 Broederschaps-Lof. Biechten 59 uur. IJMUIDEN, Zaterdag 24 Februari. Hoog water: 5.26 u. en 17.36 u. Laag water: 1.08 u. en 13.28 u. Zondag 25 Februari. Hoog water: 5.58 u. en 18.13 u. Laag water: 1.40 u. en 14.02 u. Maandag 26 Februari. Hoog water: 6.36 u. en 18.50 u. Laag water: 2.16 u. en 14.38 u. Portret van mr. F. Vorstman, ter gelegenheid van zijn 75ste verjaardag, geschilderd door Antoon Molkenboer in opdracht van vrieriüenkant. Advertentie 0 De man op de Damesbeurs. Het was een voor de bioscoopexploi tanten zeer belangwekkende zaak, die Vrijdagmiddag voor de Haarlemse Eco nomische Rechter, mr. v. d. Burg, heeft gediend. Is een verlichte aankondiging van een film aan de buitenkant van een bioscoop een reclame of niet?, dat was de vraag, waarmede men zich bezig hield. Terecht stond de directeur van het Frans Hals Theater, de heer F. P. uit Haarlem. Deze was geverbaliseerd wegens overtreding van art. 3 van de electriciteitsbeschikking van 18 Decem ber 1950, waarin de buitenverlichting, die als reclame aan bedrijfspanden dienst doet, verboden wordt. Na het pro ces-verbaal heeft de heer F. P. een on derhoud met de directeur van het Ge meentelijk Electriciteitsbedrijf te Haar lem, de heer Kouwenhoven, en de hoofdinspecteur van politie, de heer Suurendonk, gehad. Dezen zouden hem hebben geadviseerd het verlichten van de naam van de bioscoop achterwege te laten! De verlichte filmaankondiging beschouwden zij niet als reclame De heer F. P. heeft aldus gehandeld, met het gevolg, dat hij nog enige malen door de verbalisant op zijn vingers is getikt. Naar aanleiding van de beschik king van de directeiir-generaal van de energievoorziening, waarin étalage-ver lichting tot half negen of later sluitings uur wordt toegestaan, mits de helft van het voor verlichting geïnstalleerde ver mogen wordt verbruikt, plaatste Ver dachte de verlichte filmaankondiging achter een étalage van het Frans Hals Theater. In zijn requisitoir zeide mr. Wiarda, de officier van Justitie: „De heren Kou wenhoven en Suurendonk hadden ver dachte naar de rechter moeten verwijzen en niet hun oordeel kenbaar mogen ma ken. Verdachte heeft zich dan ook op een uitspraak van de heer Kouwenhoven beroepen, hetgeen te begrijpen is". Mr. Wiarda stipte vervolgens aan, dat de definitie van reclame „aanprijzing" is. Het aankondigen van een film in ver lichte letters is, aldus de officier van Justitie, zuivere reclame. Het is een ver wijzing naar de film die draait en het staat dus gelijk met het plaatsen van een advertentie. Alles samenvattend was de officier van Justitie van mening, dat het ook na 17 Februari verboden blijft. Een principiële boete van een gulden of een dag, legde de economische rech ter, mr. v. d. Burg, die het requisitoir onderschreef, tenslotte conform de eis aan de directeur van het Frans Hals Theater op. Advertentie GE BR. 25 Februari 3 Maart Maandag, 8 uur: rep. „Laudate Domi- num"; 8 uur: bestuur H.B.C.; 8 uur: Mis sie Naaikrans. Dinsdag, 8 uur: rep. R.K. Harmoni* „St. Michaël; -8 uur: rep. Kath. Gem- Koor. Woensdag. 2.30 uur: rep. Kath. Kin derkoor; 7.30 uur: clubavond Damclub „St. Bavo"; 8 uur: ledenvergadering R.K. Harmonie „St. Michaël". Donderdag, 8 uur: rep. Dameskoor „Viva Maria"; 8 uur: St. Vincentius. Vrijdag, 8 uur: toneelrep. „Door Een dracht Sterk"; 8 uur: bestuur R.K. Land- arbeidersbond „St. Deusdedit De Zondagsdiensten voor artsen wor den op 25 Februari waargenomen door dr. W. v. d. Linde, Heemsteedse Dreef 253, tel. 16850 en dr. J. Reurink, Aerden- houtsduinweg 8, tel. 26035. Wijkverpleging: Zuster L. Dudok van Heel, Jac. de Witstraat 9, tel. 17662. Geopende apotheek: Heemsteedse Apotheek. Binnenweg 98, tel. 23197; Aer- denhout Apotheek, Zandvoortselaan 164, tel. 26772. Politie en brandweer: tel. 28850. Advertentie "f L>rit zo voor qn na eens even nazie» rechtzetten en napassen fcij KEIP. 't Verleng* de levensduur e^i maakt het dragen aan genamer. Wij doen het gaarne even voor K E I P Gr. Houtstraat, naasf*Luxor. Advertentie is voor verhuizingen, groot en klein, het beste en voordeligste adres! Transporten door geheel Nederland. Rozenstraat 13 Telefoon 20020 Telefoon 12523 Advertentie voor duplicaatsleutels. Hoofdagent voor Ilco-sleutels en Ilco-machines. Advertentie hoofdvertegenwoordiger Advertentie HAARLEM Advertentie BESTAANDE UIT: SOEP LOEMPIA BAMI OF NASI GORENG - KOFFIE. HAARLEM SMEDESIRAAC Advertentie Advertentie SANTPOORTERPLEIN 1, Tel. 10** Advertentie Advertentie 11 «iC11 LANGE VEERSTRAAT 10 Advertentie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 2