Kruisverenigingen hebben ook een taak voor internationale gezondheidszorg i £8 VAL DA Soldateske krabbels I I Sociale Zaken acht alleen ambtenaren geschikt de belangen te behartigen doel van de volks- u SPECIALE MAATREGELEN TEGEN DE NODEN VAN ONS LAND BEVRIEZINGSPOLITIEK VOOR NIEUW-GUINEA? Bezwaren van ondeskundig populariseren der geneeskunde Nederig gebed tot God ons voor oorlog te sparen ENAVO GEZONDHEIDSWEEK Brochure van prof. Lieftinck MEDISCH STANDPUNT Ledenwervingsactie moet slagen Bedrijfs- of beroeps vakbonden ZATERDAG 24 FEBRUARI 1951 PAGINA 5 h s' r 1f f I DE KABINETSFORMATIE Ze hebben, tot afsluiting van het publieke opinie-onder zoek, aan 13428 mannen (ronduit) gevraagd: Welke sigaret rookt U het liefst? 1 heeft geantwoord: U ver gist zich, ik rook niet. 1 heeft geantwoord Bemoeit U zich met Uw eigen zaken; ik vraag U toch óók niets! 1 heeft geantwoord: Als 't maar een sigaret is, dan is 't mij al lang goed. 13425 hebben geantwoord Wat een vraag! Natuurlijk Bond Street! Smokkel met Duitse personenauto's REDE PARTIJVOORZITTER ANDRIESSEN Neem een doos echte VERKOUDHEID De reden waarom wij niet alles vertellen- maar wat wij mededelen, zal u treffen zoals wij de roos y STADION - Amsterdam Grote sleepopdracht voor L. Smit en Co. (Van onze correspondent) \X7 anneer ook de K.R.O. in zijn programma van 25 Februari t.m. 4 Maart op V V velerlei wijze, van de Staatssecretaris voor Volksgezondheid tot de Gewone Man, en van een Hoogmis tot een kinderuitzendingde aandacht van katholiek Nederland op het Wit-Gele Kruis zal hebben gevestigd, op het enorme hierk dat hier wordt verricht èn dat nog verricht moet worden, dan zal menigeen onderhand denken: propaganda op straat, propaganda in huis, propaganda in de hers en over de radio mij kunnen ze niets meer vertellen over het werk voor de volksgezondheid in katholiek verband. Maar dan zal hij nog niet weten, dat op het internationale vlak het gevaar dreigt, dat in zaken van volksgezondheid het katholieke, ja, het algemeen- ohristelijke gezichtspunt moedwillig uitgeschakeld dreigt te worden. Men behoeft 'lechts te bedenken welk een onnoemelijke taak er ligt voor de World Health Organization, een der gespecialiseerde organisaties der V. N., in India en Pakistan, Israël, in tropisch Afrika om slechts deze gebieden te noemen om te be0rijpen welk een enorme schade aan mensenzielen kan worden aangericht, Wanneer hier uitsluitend medische hulp wordt verleend op puur-humanistische grondslag. In het algemeen hebben de gespecia" ,4®erde organisaties der V.N., zoals de UNESCO, het Intern. Arbeidsbureau, de O e.d bepaalde niet-gouvernementele r^Kanisaties aangezocht om een consul- 'atieve status ten opzichte van de betref fende organisatie in te nemen (b.v. Pax «omana t.o.v. UNESCO. De Wereldgezondheidsorganisatie stelt echter geen prijs op de medewerking van dergelijke organisaties, en zeker niet, wanneer deze een christelijke stempel dragen. -Dn men mag het antwoord,- dat de Int. 9rg. van Kath. Verpleegsters kreeg op naar verzoek om de consultatieve status ;e verwerven, gerust als symptomatisch "«schouwen, n.l. dat als men deze orga nisatie zou toelaten, men de medicijn mannen van donker Afrika ook deze j Stus zou moeten geven, zodra zij een internationale bond hadden. Mag het ronder heten, dat in een dergelijke sfeer ~e delegatie van Ceylon ter derde As- °emblée van de W.H.O. het officiële voorstel indiende in Azië een groot scheepse actie voor geboortebeperking op '°u» zetten? Het voorstel is mede Qank zij de felle actie der Ierse dele gatie verworpen, maar het feit op is reeds tekenend. ^elnu, zal dan de argeloze lezer zeg- ?®h, waar Ierland succes boekt, daar *an ook de Nederlandse delegatie haar Eewicht in de schaal werpen tegen deze en dergelijke stromingen. Doch daar, té ®j"geloze lezer, wringt juist de interna- "onale schoen rond de nationale hiel. Ware het slechts zo, dat alleen de in ternationale organisaties buiten het volk om werken en in hun officiële versla gen ieder „ander" geluid wegwerken, dan zouden de leden der delegatie nog een voorlichtende taak in hun eigen organisatie kunnen vervullen. Doch er is geen organisatie, waarin zij dit kunnen, omdat de minister van Sociale Zaken slechts één categorie per sonen geschikt acht om Nederlands be langen op het terrein der internationale volksgezondheid te behartigen, en deze personen zijn: ambtenaren! Verschillende malen heeft Nederland delegaties naar vergaderingen van de W.H.O. afgevaar digd. Deze delegaties hebben tot uit 12 personen bestaan. Nooit heeft één ver tegenwoordiger van een kruisvereniging, van een artsenorganisatie, ja. van de Kon. Mij. voor Geneeskunde van deze delegatie deel uitgemaakt. Zo gaat het bij de Wereldgezondheids organisaties, zo gaat het ook bij het half dozijn gezondheidscommissies, dat in Be- nelux-verband bestaat. Geen der organi saties in Nederland, van welke aard of gezindte ook, weet bij benadering waar over in deze lichamen wordt gesproken! Daarom is het een zaak van de hoog ste importantie dat, wanneer straks on getwijfeld de Kamer hierover de rege ring aan boord zal komen, de leden dier Kamer zullen kunnen wijzen op bloeien de kruisverenigingen, die getuigen voor de wil van zelf-doen onder het Neder landse volk. Daarom en daarom alleen op de eerste, tweede en derde plaats organiseert de Nationale Federatie van het Wit-Gele Kruis van 26 Febr. t.m. 4 Maart haar Katholieke Volksgezondheidsweek. Nog maals: zij wil U geen geld uit de zak kloppen, maar zij wil U overtuigen, op dat U eigener beweging er toe komt dit front van nationaal en wereldbelang te versterken! Advertentie De minister van financiën heeft bij de Ar beiderspers een brochure van zijn hand doen verschijnen waarin prof. Lieftinck een uit voerig overzicht verstrekt ten aanzien van de financiële politiek en de sociale achter grond. Volgens de minister moet de finan ciële politiek, wil zij de welvaart helpen be vorderen in sociale zin, een vergroting van het nationale inkomen en een rationele be steding hiervan beogen. De verdere punten waarvan de minister in zijn brochure gewag maakt, zijn de nood zaak van bijzondere voorzieningen op korte termijn tot afwending van het inflatiegevaar en het sluitend maken van de betalingsba lans. In het vervolg dienen tekorten van de Schatkist te worden vermeden, crediet- beperking te worden doorgevoerd, de pro ductie van goederen en diensten (vooral van die welke voor export bestemd zijn) en de arbeidsproductiviteit te worden opgevoerd. Daarentegen zullen, zoals dit reeds werd uiteengezet in het advies van de Sociaal- Economische Raad aan de regering, mveste- pan ^chnicMS N: W. Koster vervult nu al vijf en twintig jaar bij de K. R. O. de '"notie van „de man aan de knoppen". Hierboven een foto van hem tijdens zijn Werkzaamheden. Wij gaven in ons blad van Vrijdag een uitvoerige beschouwing over het interessante leven van deze jubilaris. (Vervolg van pag. 1) oil! hen min of meer teleur, juist ."'dat deze formateur ruime Ameri- *4nse ervaring heeft en men in net ^dijslijk land der vrijheid op dit ge- u«d voor geen klein gerucht vervaard Jr Het ziet er naar uit, dat hier twee rdinale punten van verschil liggen, al h wij in prof. Lieftinck's brochure ten J?n*ien daarvan nu juist geen sterke jj^hvyzingen van een controverse. Ver- hoort men wel bedenkingen opperen handhaving van de liberalisatie, It *"rbij men natuurlijk niet zonder recht 'p. wjjzen op de jongste Duitse maat- die aan het vrije handelsverkeer ebb« ra<1'caal een e*n^e gemaakt kef- Pr°f- Lieftinck's brochure leest men Mtp 'aar een duidelijk wantrouwen, 0 gesproken aangaande de mogelijkheid <je de liberalisatie en het streven naar oneconomische eenwording van Europa 6i>anr omstandigheden die komen W1 te handhaven, maar hij verklaart Soon °°k- dat Nederland in zijn positie 5hao doet zich tot het uiterste in te in om aan de vrijmaking van net ^Qrd en de economische een- ï(p,flhg van Europa steun te verlenen, tin- Zlet in dit alles dus eerder verwar- onzekerheid dan het tegenover- 8ev«_ e> maar wij menen de situatie on- SQ.'.eer «sten v„;.ghe Nt een wij zo te kunnen weergeven, dat de in de door de heer Steen- voorgestane politiek meer vrije „Marktwirtschaft" volgens "d van prof- Erhardt in Duits- V°°rlo -ö haar lief is, terwijl zij daarbij !?a«diPï,g .stellen, dat de sociale recht zet ana hieronder lijdt. Zij zien dus "ie vozere woorden niet een politiek, ?°eiaj doende bezield is van de radicale boden .Soest, die in deze tijd beslist ge pen ?„/s> en dit doet in hen dan weer r er St r wantrouwen rijzen tegen de °f. y enherghe in combinatie met a* den Brink en deze twee weer hl'^er n combinatie met de heer h?2War~ "Merkwaardig is, dat ons van ivaatrpn?, legen de gedachte fiscale tfet n niet veel is gebleken. Ook N-V.p/engens ln de kringen van de punt als de Nieuw- w* öüi westie is ook nog niet bijzon- Si*1 Vagt»i,J. Het kan langzamerhand worden, dat de heer ®ks de hevrlezingspolitiek, dat Politiek van afwachten en niets doen, voorstaat. Het lijkt, dat hy hoop koestert hier ook de anti-revolutionnairen voor te kunnen winnen, doch dan zou dit toch maar een verschuivingvan de moeilijkheden zijn. Daar kan men wel een kabinet mee beginnen, doch het is lastiger te voorzien, hoe men daarmee zal eindigen. De K.V.P. zou er wellicht voor te vin den zijn, aangezien deze fractie in het geheel niet meer weet hoe zij ermee voor-' of achteruit moet. In ieder geval is er een poging van de formateur om de partijen allen voor zijn frigidaire- theorie te winnen, met inbegrip uiter aard van de P.v.d.A., die de indruk maakt dit punt liever te willen laten schieten aan andere, door haar meer wezenlijk geachte kwesties. Al met al lijkt het, dat de heer Steen- berghe de grootste moeilijkheden met de socialisten zal ondervinden, doch wij krijgen niet de indruk, dat de verschil punten thans reeds bijzonder concreet liggen. ringen zowel als consumptie moeten worden ingekrompen. Deze twee maatregelen zullen echter met voorzichtigheid moeten worden uitgevoerd, namelijk zal de beperking der investeringen zoveel mogelijk moeten ge schieden ten aanzien van niet-productieve werken, behalve die welke voor de verster king van 's lands verdediging noodzakelijk zijn. Ten opzichte van de beperking van de consumptie zal voornamelijk moeten worden gestreefd naar het intomen van de minder essentiële goederen, voornamelijk wat betreft luxe artikelen. De minister Is van oordeel dat het levenspeil van de la gere inkomensklassen zo min mogelijk moet worden aangetast, ofschoon men zal moeten wennen aan het idee dat het niveau zoals dit bestond vóór Korea en met de Marshall hulp niet in stand kan worden gehouden. Voor het bereiken van een nieuw even wicht moeten middelen tot stand worden ge bracht op het gebied van de geld- en be- lastingpolitiek. Rechtstreekse wijzigingen in de productie en de consumptie zullen slechts moeten geschieden indien de middelen dezer geld- en belastingpolitiek ontoereikend zijn of tot sociaal onaanvaardbare gevolgen lei den. Getracht zal moeten worden de buiten landse handel te bevrijden van beperkingen en deze te betrekken bij de bewegingen voor de economische integratie van Europa. De binnenlandse economie moet niet te veel aan speciale vergunningen worden ge bonden wil men ons land aan deze inter nationale bewegingen naar behoren mee kunnen laten doen. Afgescheiden van de vraag of deze bewegingen zich in stand zullen kunnen houden moet Nederland zich met dit doel voor ogen tot het uiterste inspannen. Van een doelmatige internationale arbeids verdeling en een zo groot mogelijk handels verkeer is onze welvaart namelijk in hoge mate afhankelijk. De minister doet tenslotte een beroep op ons volk om zich de toestand waarin het land verkeert bewust te worden en tot een eendrachtige krachtsinspanning en het aan vaarden van offers naar draagkracht be reid te zijn opdat ons land in staat moge zijn op korte termijn het zonder de Marshallhulp te kunnen stellen en weer vrij en fier in de wereld te kunnen staan. In alle ernst: De sigaret met de record omzet Met het ontmaskeren van een smok- kelcomplot met Duitse personenauto's, dat ongeveer een half jaar geleden in de Gelderse Achterhoek is ontdekt, is er, naar wij van de douane-recherche nernemen, blijkbaar nog geen eind ge komen aan deze practijken. Vastgesteld moest worden, dat er nog tal van Duit se personenauto's in Nederland rond rijden, die, hoewel voorzien van op het oog deugdelijk schijnende papieren, in werkelijkheid gesmokkelde wagens zijn. Dit is komen vast te staan na een uitgebreid onderzoek, dat de douane recherche onlangs instelde nadat ge bleken was, dat een auto van een niets vermoedende inwoner van Vriezenveen voorzien was van een vervalst nationa- liteitsbewijs. Het spoor leidde naar het gecorrigeerde gebied van Tuddern, waar herhaaldelijk auto's over de grens werden gereden. Aanvankelijk zijn er vijftien personen aangehouden, doch op het ogenblik ver blijven er nog zeven hoofddaders in hechtenis. Zes van de zeven zijn: K uit Sittard. V. uit Meppel, B. uit Zwol le, B. uit Heerlen, O. uit Utrecht en de landbouwer H. uit het gecorrigeerde Tuddern. H. was reeds in arrest in verband met een. andere smokkelaffaire. (Van een medische mede werker) Op gevaar af onveilige signalen op mijn ei gen ruiten te schilde ren of deze zelf in te slaan, begin ik deze rubriek met enige bezwarende opmerkin gen tegen populaire medi sche schrijfsels in het alge meen. Er bestonden en be staan mensen, die, hoewel ze geen universitaire studie van de geneeskunde hebben gemaakt, toch hun al dan niet welluidende stem laten horen in medische vraag stukken, gebruik makend van hun min of meer rappe pen. Met een kennelijk ge noegen nemen ze de verant woordelijkheid voor hun producten op zich. Wie zal zich de moeite getroosten te gen hen in het geweer te tre den? Een enkele journalistie ke kronkel is meestal vol doende om het zeldzame protest uit de kring der krantenlezers in de kiem te smoren, en het verzet ver zandt in de traagheid of in de boter aan de galg. Er bestonden en bestaan ook medici, in tegenstelling tot de vorige groep wel de gelijk deskundig, wie het populariseren van genees kundige problemen en nieuwtjes uitstekend af gaat, maar die in zoverre ondeskundig populariseren, dat de gevolgen van hun publicaties verstrekkend fa taal zijn voor de lezers. Uit de laatste jaren herinneren we ons bijvoorbeeld de ver halen over de hoornvlies transplantaties, over ciba- zol, penicilline en streptomy- cine, over de chirurgische ingrepen aan de longen en de grote borstvaten, over de ijzeren long, over de mecha nische nier van dr. Kolf schoten en het kunstmatige hart van prof. Jongbloed. Vanzelfsprekend is, dat de patiënten op de spreekuren en poliklinieken niet komen bedelen of de dokter zo vriendelijk wil zijn bij hen een paar van die kunstorga nen aan te willen leggen in plaats van de toch nog altijd voldoende werkzame eigen longen, harten en nieren; ook vragen ze niet onmiddel lijk om een van de grote borstoperaties te mogen on dergaan, want terecht zijn de meeste gehecht aan dat gene wat ze van de natuur hebben meegekregen en waarop ze in de loop van menig gezond jaar hebben leren vertrouwen. Maar ik zou de patiënten niet graag de kost geven, die met het verhaal kwamen aandragen, dat buurman of oma op ster ven lag en dat nu eindelijk het moment was aangebro ken om de ogen, waarmee de patiënten nu zo lang tob den, te voorzien van een nieuw hoornvlies. En bij de nuchtere weigering van de arts naar een ander liepen om daar op dringende wijze hetzelfde voorstel te doen. Of de lieden, die hun teleur- stelling en woede nauwelijks konden verkroppen als de dokter „domweg" hun raad in de wind sloeg om bij nier-schors-aanzettende hormonen te verstrekken te gen levenslange gewrichts pijnen of streptomycine te spuiten tegen buikklachten „die zeker van de nieren kwamen": ze hadden het toch zelf in de krant gele zen. Een alleraardigste trits van deze wantoestand gaf Jo Spier in het Kerst boek van Elsevier 1949. On der het eerste plaatje van een doodzieke man en een eerbiedwaardige huisdokter laat hij de patiënt zeggen: „Gelukkig dat u er bent, dokter, we durfden zó de nacht niet ie te gaan" (vijf en twintig jaar geleden): onder het tweede, gedateerd 1950, waarop de patiënt al een veel kwieker gezicht heeft: „Ik heb maar vast een paar cibazolletjes geno men. dokter. Het zou best eens een pneumonietje kunnen wezen." Onder het derde, over vijf en twintig jaar, waar de arts een be paald armetierig uiterlijk heeft, zegt de patiënt zelf genoegzaam en enthousiast: „Het is misschien een beetje overdreven dat we u hebben laten komen dokter; m'n blinde darm heeft vanmor gen m'n vrouw er al uit ge haald. want het symptoom van Rovsing was positief en ik had een duidelijke „dé- fense musculaire.? Duidelij ker dan Spier kan ik u de bezwaren van het in twee voudige zin ondeskundig po pulariseren der geneeskunde niet voorleggen. De bedoe ling van deze rubriek is dan ook genoemde gevaren te omzeilen en te bestrijden, het juiste standpunt te be naderen in medische pro blemen voor zover die voor u van belang zijn en belen dende gebieden te verken nen, die voor uw lichame lijke en geestelijke gezond heid mede bepalend zijn. J. cM. (Vervolg van pag. 1) Advertentie P» A S T I L- L_ EE TEGEN (Vervolg van pag. 1) De internationale toestand, aldus vervolgde de voorzitter van de K.V.P., de heer W. J. Andriessen, Vrijdag avond zijn rede ter opening van de K. V. P.-partijraadsvergadering, mag wel als zorgwekkend worden aange duid. De volken leven weer tussen hoop en vrees en vragen zich met gro te bezorgdheid af, waartoe de ontwik kelingen zullen leiden. Moeten of mo gen wij ons aan paniekstemming over geven? Of moeten wij het hoofd maar in de schoot leggen en de verzuchting slaken; daar is toch niets aan te doen? Dit zou misdadig zijn. Wij hebben tot dure plicht en derhalve tot taak, alles te doen, wat in ons vermogen ligt om het dreigende gevaar af te wenden. Daarvan moeten wij ons steeds weer opnieuw doordringen. Wij kunnen niet ontkomen aan een zeer belangrijke versterking van onze defensie. Een versterking, welke rrotc financiële en andere offers vraagt. Het opbrengen van deze offers heeft natuur lijk zijn repercussies in andere sectoren van ons maatschappelijk leven en zo staat het vast, dat het Nederlandse volk voor een grote inspanning en het bren gen van grote offers staat. Wjj moeten de moed hebben deze harde waarheden onbeschroomd onder de ogen te zien en de consequenties daarvan te aanvaar den. Wanneer wordt gewerkt er geofferd, dan zal ook Nederland de wereld to nen, dat het zijn evenredig aandeel wil bijdragen in de totale lasten, welke moe ten worden getorst. Getorst, omdat er een macht in de wereld is, welke de geestelijke vrijheid niet wenst te eerbie digen en de hoogste menselijke waar den met voeten treedt. Het is het com munisme, de ideologie, waarin alle wer- C Advertentie Maandagmiddag en avond ln het Restaurant 247e AUTO - V E HING AMSTERDAM ROTTERDAM MAANDAG'S *«n 2«t m f'9 m. WOENSDAGS 2-5 VRUDACS «m 2-9 mm 7-9 o. MET DE BEKENDE „ENAVO-GARANTIE L. Smit en Co's internationale sleep dienst te Rotterdam heeft van de „Gene ral Services Administration" te Wash ington ,en belangrijke sleepopdracht ontvangen, nl. het verslepen van de grote hopperzuiger „Manhattan" van Philadelphia naar Bangkok in Indo- China. De sleepboot „Zwarte Zee" zal einde Maart de reis beginnen over het traject van 14.000 mijl. De Aartsbisschop van Utrecht, Z. Em. Joh. Kard. de Jong, zal in de komende week alleen Maandag audiëntie verle nen. Als U zo schertsenderwijs over de schone ommelanden van onze gar nizoensplaats dwaalt, genietend van zand en hei, terwijl de frisse den nenlucht Uw slijmvliezen teistert in zo'n verheven toestand moet U niet schrikken, wanneer U plots een graspol voor U ziet oprijzen, gevolgd door een gespierd en met camouflage doorvloch ten lichaam; want dan zullen wij het zijn, plegend die edele bezigheid die men velddienst noemt. Wij zullen U dan on getwijfeld uitnodigen U naast ons te zetten 1) om onze schaarse mondvoor raad te delen; tenzij wij voornemens zijn, juist een sinaasappel te nuttigen. Het is namelijk onder de volgelingn van Sparta de gewoonte, dat men een si naasappel met de anderen moet delen, als men hem van zijn verlof heeft mee gebracht; slechts wanneer men een dergelijke vrucht in de kazerne als dessert heeft ontvangen, is men ge rechtigd, hem alleen te verslinden. Ver nuftig is dus hij, die gelijk wij Dij elke sinaasappel kwasi-terloops op merkt: „Kom! Ik zal mijn dessert van gisteravond maar eens gaan nuttigen." Maar geschokt en vernederd is degene, die zoals wij niet in de gaten heeft, dat een van hen, voor wie deze achteloze mededeling bedoeld was al bij een vroegere gelegenheid door de zelfde persoon deze woorden heeft ho ren uitspreken; tot onze hevige ontzet ting merkte onze trouwe kameraad Piet op: „Alweer?", waarop ons niets an ders overbleef dan hem de helft van t sappig ooft te geven. Hij verorberde het zonder bezwaar; zo is hij. Vaak is hij buitengewoon hoogmoedig; zo be weert hij, dat hü de meest hoogstaande soldaat van de compagnie is. Hetgeen van een volkomen verkeerde mentali teit getuigt, daar deze eretitel alleen ons toekomt. Wij verdragen hem echter gaarne daar zijn uiterlijk ons herinnert aan een goede pater die ons immer trachtte te bewegen filosofie te gaan studeren; een streven, dat niet vergeefs is gebleven, getuige de diepzinnige re gelen, die wij schreven voor onze (doorgebrande) pijp, die wij steeds vergeefs trachten te stoppen tussen ttvee marsen in: „O goede pijpekop, Steeds als ik jou eens stop, Dan komt weer de sergeant En helpt je uit de brand." W(j stellen er prijs op, eerlijk te zijn, en daarom stellen wij, dat gij ons niet kent, lezer. Maar wij kennen U ook niet. En al is het eigenlijk van zelfsprekend, dat dit uitstekende blad alleen gelezen wordt door te goeder trouwe lieden, toch bestaat de moge lijkheid, dat sinistere individuen, ver- dorvener dan wij nog, deze journalis tieke paardebloem lezen met een on vaderlandslievend doel. Vandaar ons plotseling afbreken na bovenstaande poëtische ontboezeming; wij mogen geen legergeheimen onthullen. Een maand zwaar arrest zou het ons kosten; behalve de schande, een vijandelijke bezetting op ons geweten te hebben. Toch ofschoon wij trouwhartig be kennen, dat het ons moeite kost de af stand van recruut tot generaal af te leggen toch menen wij reeds in staat te zijn, ons met succes tegen een schen ding van de vaderlandse grens te ver dedigen; zulks als gevolg van onze in het oog lopende bekwaamheden als schutter. Wij stonden op de schietbaan, de mi trailleur voor ons. Naast ons stond sol daat Boem. Heel ver voor ons was de schijf, nauwelijks voor het blote oog zichtbaar. Elegant zakten wij op de grond, knipogend naar het doel met de zich daarachter bevindende metershoge kogelvanger. „Waar lig je nou naar te kijken?" informeerde de vuurcommandant, toen wij amper plat lagen. „Zie je weer wat bijzonders?" „Ja," antwoordden wij, „een helm"; want het zware ding was juist over onze ogen gezakt. Hetgeen de commandant echter in de waan bracht dat een van de ongelukkigen, die de treffers moesten aanwijzen, zijn hoofd boven zijn kuil had uitgestoken, zodat hij schielijk met allerlei rooie vlaggen begon te zwaaien. „Doel!" zei de commandant toen, en wij richtten op de schijf daarginds. Maar net toen wij een straal kogels uit de loop joegen, realiseerden wij ons, dat wij op de verkeerde schijf gemikt hadden, zodat de onze akelig kaal bleef staan en die van soldaat Boem eenvou dig doorzeefd werd. Een luid gebrul steeg al om op; in de kuil ginds schreeuwde men van schrik; „Kijk uit je knoert-ogen!" bulderde de comman dant. „Hou je adem in, mik beter en trek tijdens het richten de trekker al over tot het punt, waarop hij op span ning komt." Wij deden dit alles; helaas niet nauwkeurig genoeg, want terwijl wij nog steeds geen spanning voelden, zat de inhoud van het mitrailieurmaga- zijn reeds als één man in de roos. „Du vel maar op," zei de onthutste com mandant, „je bent een gelegenheids soldaat." 2). „Ik kan nie richte!" hoorden wij sol daat Boem nog kreunen. „Ik zie niks. Ik kan nie schiete!" Wat een prulsol daat, dachten wij smalend. Maar later bleek hij de hele roos weggeschoten te hebben, plus nog de pijl van de aan wijzer in de kuil, die te lang bleef aanwijzen. Nu ja! Een klein incident was wel voorgevallen. „Weet je zeker, dat je wapen ontladen is?" had de commandant gevraagd. „Vanzelvers," antwoordde soldaat Boem zelfverze kerd. „Kijk maar es." Boemboemboem zei toen de mitrailleur en een sliert kogels verdeen over de kogelvanger in het heelal. Van de verwarring, die daarop ontstond, maakte de soldaat maar gebruik om ongemerkt te ver dwijnen. Wij hebben hem later teruggevon den. Dat viel ons gemakkelijk, omdat elke soldaat op zo'n dag een stuk of wat patronen op kosten van dat goede Rijk van ons wegknalt en voor de rest van de dag gaat rente nieren. Zelfs zij, die uit hoofde van hun abonement op het Parool alle gel delijke verdiensten zonder arbeid als uit den boze verwerpen. „Wat voer je daar uit?" vroeg die sergeant van ons toen wantrouwend, daar hij ons altijd nijver wil zien. „Ik kauw op een rietje," antwoord den wij. „Op wie?" zei de sergeant. „Grote hemel!" merkten wij toen ver stoord op; want voor zover de dienst het toelaat zijn wij een principieel vrouwenhater. Hoe het zij, het liep wel erg in de gaten, dat wij niets uitvoer den, daarom ging de sergeant er even lui bijzitten als wij en begon theorie- vragen te stellen, waarna er gelegen heid was vragen te stellen, mits deze niet des sergeanten particuliere leven of beurs betroffen. Soldaat Fousert, kleine en corpulent, stelde de vraag, hoe de bewapening van een schildwacht is en kreeg ten antwoord, dat een dergelijk verant woordelijke persoon met geladen ge weer en bajonet is versterkt, waarmee hij zich eventueel tegen in- en aanval lers kan verdedigen. „En als er nou een grote hond komt, die me wil bijten?" vroeg de recruut beangst. De sergeant telde op zijn vin gers. „Schieten, steken, slaan," somde hij op. „Dat durf ik niet!" kreet de onge lukkige kleine; de sergeant keek onge looflijk minachtend. Maar de situatie werd in zekere zin veranderd, toen soldaat Boem, die even was uitgewe ken, binnen de kring strompelde, met een boog zijn helm voor de sergeant afnam en „Dag officier" zei, en zich met „Ik meld me terug van weg ge weest" aankondigde. „Wéér ben je ge weest?" bulderde de sergeant. „Terug uit bos," lichtte soldaat Boem bereid willig in, „ik moest bepaald effe weg." Jullie moeten bepaald allemaal weg!" luchtte de sergeant zijn overladen gemoed. „Moeten jullie Lieftinck en je ouderdomspensioen, gaan verdedigen? Scheer/eephool'dcn. Puinhopen! Ha uitgeblazen macaroni!" FRANS GROSFELD lap 1) Bij 1 t overlezen van onze krabbel hebben deze voetnoot er onder ge plaatst; «ren militair met fraaie vooruit; ten als wij zijn, achten wij ons gerechtigd, slechts zij het in an der opzicht even schone personen naast ons te dulden. 2) Dit is de grootste belediging, die men een. bewust militair als ons kan toevoegen. Wij hebben het er dan ook net bij laten zitten en een rapport in gediend; wij vervingen daarbij het „de dienstplichtig soldaat G. meldt...." door „de dienstgerechtigd soldaat". Het protest is door ons gewonnen. kelijke menselijke waarden met voeten worden getreden. Er moeten echter geen lasten worden opgelegd, welke boven onze draag kracht gaan. Dit immers zou tot reper cussies leiden, welke het geheel van onze inspanningen zouden benadelen. Het zal, met het oog daarop, nodig zijn dat alle waarden in het gezichtsveld worden getrokken en te zorgen, dat aan andere, voor onze volkshuishouding ook vitale waarden, geen onherstelbare scha de wordt toegebracht. De militaire uit gaven, hoe noodzakelijk ook, zullen moeten worden gezien en vastgesteld in het geheel van onze nationale mogelijk heden, waarbij nog eens zjj gesteld, dat aan deze mogelijkheden hoge eisen mo gen en moeten worden gesteld. Voor de gelovige christen sal, naast deze menselijke activiteiten, welke on misbaar zijn, de wétenschap dat God tenslotte de wereld regeert en zonder Hem er geen haar op ons hoofd ge krenkt wordt, een aansporing zjjn om da gelijks onze knieën te buigen en Hem te vragen de wereld voor een nieuwe oorlog te willen sparen. Deze blik naar omhoog zal hem dan de moed geven na te zeggen wat generaal Eisenhower 3 Februari tegen een journalist zei: „Ik heb nog hoop!" De Katholieke Vólks- party zal zich in de komende tjjd aan het mee dragen van verantwoordelijk heid niet kunnen en niet mogen ont trekken. Voor haar geldt ook thans, wat altijd haar politiek is geweest: 's lands belang is het doelwit van de staatkunde. Gods zegen moge op deze arbeid rusten. In het kader van de internationale si tuatie, passen ook enige opmerkingen over het jongste contact, dat vertegen woordigers van de partij hadden met enige vertegenwoordigers van de C.V.P. in België. Dit contact werd 22 Januari gehouden en had een uitzonderlijk be langrijk karakter. Jammer genoeg kon den geen vertegenwoordigers van de zusterpartij uit Luxemburg aanwezig zijn. Onderwerp van besprekingen wa ren onder meer de doorvoering van de Benelux-Unie en het defensie-beieid. In een voorbespreking van enige func tionarissen uit beide partijen waren de ze punten als bijzonder actueel aange merkt, terwijl men van oordeel was, dat het nuttig kon zijn wanneer de C.V.P., die in België regeringsverantwoorde lijkheid draagt, en de K.V.P. zich over deze vraagstukken uitspraken. (Dat is geschied in een communiqué, dat in ons blad werd gepubliceerd. Red.). De heer Andriessen wees vervolgens op de installatie der gereorganiseerde buitenlandse commissie van de partij. Deze installatie geschiedde enige weken geleden en moet mede worden gezien als een resultaat van de Nationale Ka- derdagen, welke het vorig jaar te Weert zijn gehouden. Het partijbestuur is er over verheugd en er dankbaar voor, dat een aantal prominente figuren uit de partij zich bereid verklaard hebben aan dit werk mede te werken. De leiding van de commissie is aan mr. Sassen toe vertrouwd, die op het terrein van de buitenlandse politiek geen onbekende is. Het partijbestuur heeft van deze commissie hoge verwachtingen. De partijvoorzitter maakte ook enkele opmerkingen over de ledenwervingsac tie. Zaterdag 27 Januari werd daarvoor een vergadering gehouden van verte genwoordigers der kringbesturen en de kringpropagandaleiders. Op deze ver gadering is de noodzakelijkheid van een grootscheepse wervingsactie in het licht gesteld, waarbij aansluiting gezocht werd bij de in de centrale propaganda raad opgezette actie. Deze actie moet slagen en wel om tweeërlei redenen. .Vooreerst is een sterker ledental een versterking van de partij, hetgeen betekent het inschake len van een groter aantal katholieke Ne derlanders in het werk van de partij Het betekent ook, dat zich weer zoveel leden meer voor de staatkunde gaan in teresseren. Op de tweede plaats bete kent deze versterking van het leden tal een financiële versterking voor de party. Tenslotte weidde de heer Andriessen uit over de jongerenorganisatie in de partij. Bij de behandeling van de begroting deelde de penningmeester in antwoord op desbetreffende critiek mede, dat wel iswaar nieuwe leden niet „op de straat liggen", maar dat een grote actie onge twijfeld een groot aantal nieuwe leden moet aanbrengen. Bü de 26 voorstellen, door de kringen ingediend en waarop het partijbestuur prae-adviczen had uitgebracht, ontstond o.a. een Zuidelijk-Oosteiyk debat aan gaande de vestiging van de tweede tech nische hogeschool. Het partybestuur ver klaarde zich wyseiyk niet in staat zonder diepgaande studie een uitspraak hier over te doen. Reden, waarom een der gewestelijke kampioenen het als onver zorgd, bekrompen en onjuist meende te moeten kenschetsen. Voorz. Andriessen wees er nog op, dat dienaangaande het partijbestuur geen beslissing heeft te nemen; daarom heeft ook prof. Gielen, die aangaande deze kwestie een uitge sproken mening heeft, aan dit prae- advies zijn stem gegeven. Na veel ge- debatteer werd een motie aangenomen, waarin de partyraad er by de Kamer fractie op aandringt de kwestie van de decentralisatie van het Technisch Hoger Onderwijs en van de plaat* van vestiging Waar gaat het nu eigenlijk om? Heel 't streven naar de corpora tieve ordening van het sociaal- economische leven steunt op de over tuiging, dat mensen en mensengroepen onderling op samenwerking zijn aange wezen, elkander per se nodig hebben. Toegepast op bedrijf en onderneming, betekent dit, dat b.v. in een scheeps- bouwonderneming de nageljongen en de architect, de plaatwerker en de di recteur, de electro-technische opzichter en de hulp-monteur met elkanders werkzaamheden, positie en belangen hebben rekening te houden. Nu hebben we in de sociale historie de bewust gewilde en gekweekte tegen stellingen gekend, (kennen die ten dele nog), slechts geleidelijk overwonnen door de groeiende overtuiging dat de noodzakelijke samenwerking een wettig gereglementeerde vorm moest krijgen. Een begin van uitvoering hiervan is te zien in de vorig jaar door ons parle ment aanvaarde wet op de publiekrech telijke bedrijfsorganisatie. Alhoewel hiermede o.m. wordt be oogd de belangentegenstellingen te over bruggen, zal nimmer kunnen worden bereikt dat belangenverschillen tussen de twee scherp te onderscheiden hoofd groepen in het productieleven kapi taalverschaffers en arbeiders even eens verdwijnen. Heel simplistisch gesteld kan gezegd worden dat de beide groepen zich, ter bezinning op de eigen belangen (zo breed mogelijk) aaneen sluiten in belangenbonden of vakorga nisaties. Deze zullen noodzakelijk blij ven, ook na een volledige practische uit werking van de P.B.O. Nu zou het al te simplistisch zijn om te stellen: er is sprake van twee partijen, punt, uit. Elke groep laat zich weer afzonderlijk onderscheiden; de kapitaalverschaffers in geldaandeelhouders en ondernemers, de arbeiders in arbeiders in de leiding gevende en die in de uitvoerende orde. Beiden kenden tot heden practisch één soort vakbond: de organisatie op grond van het beoefende beroep. De werkge vers nu verder buiten beschouwing la tende, betekende deze organisatievorm, dat voor de arbeiders werkzaam in een bedrijf soms 5 of meer vakbonden moes ten optreden. Het is toch heel normaal dat in één bedrijf, ja zelfs in één onder neming 10. 20 of zelfs nog veel meer sterk onderscheiden beroepen worden beoefend. Op grond van deze, in 't kort weer gegeven overwegingen nu, werd reeds voor de oorlog gedokterd aan de vraag of een beroeps- dan wel een bedrijfsge- wijze organisatie van de arbeiders de meest gewenste vorm was. In 1946 werkte een commissie uit de Raad van Vakcentrales hieraan verder en legde de beredeneerde conclusies waartoe men gekomen was vast in een rapport, dat sindsdien werd aangeduid als het blauw-zwarte boekje. Met de wet op de P.B.O. in het zicht moes ten zich de bonden, aangesloten bij de drie bonafide vakcentrales, nadien prin cipieel vóór of tegen deze conclusies uit spreken. Zijn wij juist geïnformeerd dan hebben alle vakbonden zich zonder één uitzondering in beginsel uitgesproken vcor de conclusies die luidden; organi seer de arbeiders verticaal, d.i. in be- drijfsbonden en dus niet langer in be roepsbonden. Zeker, er waren moeilijk heden en er kwamen dus voorwaarden. Hoe zou het gaan met de categorale me dezeggenschap bijvoorbeeld. Maar, een maal het beginsel aanvaard, was heel de rest, belangrijke bijzaak. En nu blijkt de belangrijke bij zaak plotseling hoofdzaak te zijn gewor den; nu schijnt met het streven naar bedrijfsbonden, de katholieke maat schappij-opvatting plotseling zo princi pieel te zijn of te worden aangetast dat het nodig is om, zonder dat publiekelijk wordt aangegeven wat in vakorganisa- torisch opzicht dan wel moet geschieden (consequente differentiatie zou tot dui zenden beroeps-vakbonden leiden) het Doorl. Episcopaat om een beslissing te vragen. Zónder te pretenderen dat deze zaak hiermede uitputtend is behandeld, moe ten ons toch twee vragen uit de pen: zal het voor de oud-bondsadviseur van de bedrijfsbond van spoorwegpersoneel, St. Raphael, Z.H.E. de Bisschop van 's-Her- togenbosch Mgr. Mutsaerts, niet erg moeilijk zijn uit te spreken dat „bedrijfsbonden" de maatschappelijke structuur naar katholieke opvatting aan tasten, en: is het met mogelijk dat „men" vakorganisatorische aangelegenheden verwisselt met standsorganisatorische? Het zijn maar vragen, maar de zaak lijkt ons belangrijk genoeg om ze te stellen er. het antwoord zeer ernstig te overwe gen. van een tweede T.H. zo spoedig moge lijk in studie te nemen en er bij de regering op aan te dringen zo spoedig mogeiyk een beslissing te nemen. Een verzoek van de kring Maastricht, om erop te willen aandringen werkne mers met een veertigjarige diensttijd de gelegenheid te geven om met pensioen te gaan, ook als zij de pensioengerech tigde leeftijd nog niet hebben bereikt, werd geacht niet primair voor behande ling in de Partijraad in aanmerking te komen. Het Partijbestuur acht de be trokken organisaties daarvoor de eerst aangewezen instanties. Met nog 22 van de 26 voorstellen te behandelen werd de vergadering tot heden verdaagd. Tijdens de middagvergadering zal dan prof. Romme voorlichting verstrekken over de staatkundige toestand en het parlemen taire werk.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 5