Mr. STEENBERGHE GEEFT OPDRACHT TERUG Wie volgt? Gissingen omtrent oorzaak van de mislukking Krijgt Romme opdracht P.v.d.A. mag in 's lands belang niet in de oppositie gaan" WESTERSE LEGERS ZOUDEN DIE VAN RUSLAND IN STERKTE TWEEMAAL OVERTREFFEN Pieuze nachtelijke bedetocht langs de H. Stede Twee en twintig duizend pelgrims maken de Stille Omgang D W' CLEMENTIS HEEFT SAMENGEZWOREN Tot hoofd en hart De Gaulle waarschuwt H.M. DE KONINGIN HERVAT CONSULTATIES f Het weer Geen opheldering over zijn verblijfplaats Tegen luchtinlaat van straaljager gezogen OPZIENBARENDE NOTA VAN MOSKOU AAN ENGELAND Sovjet-Unie wil met Engeland onderhandelen Militaire en sociale verdediging van onze vrij heden en rechten belangrijke punten Overeenkomst in de drie formatiepogingen J GESNEUVELD IN KOREA 'ee nuttftiü oefüieijcu mij, Perfecte organisatie MAANDAG 26 FEBRUARI 1951 74e JAARGANG No. 25007 „Bevin blijft op zijn post" Verklaring in Engels blad Hel kabinet der Koningin deelt mede r H. M. de Koningin heeft Zaterdagavond mr, Steenberghe in het paleis Soestdijk ontvangen. De heer Steenberghe heeft H. M. verzocht van de opdracht tot hei vormen van een kabinet, dat geacht mag worden het vertrouwen van het parlement ie genieten, ie worden ontheven. De Konin gin heeft dit verzoek ingewilligd. f: m4 i lil Onze parlementaire redac teur tekent bij de merkwaar dige volgorde, waarin H. M. de Koningin heden haar nieuwe consultaties met de fractieleiders begonnen is, aan, dat dit in politieke krin gen zekere verwachtingen heeft gaande gemaakt. De Koningin i mmers is begon nen met de fractieleiders van de kleine partijen ie spreken, terwijl pas later de heer Burger aan de beurt kwam. De laatste, die in ge hoor ontvangen werd, was prof. Romme. Men is geneigd hieruif de verwachting ie trekken, dat Hare Majesteit althans rekening houdt mei de mogelijkheid, dat haar consultaties van vandaag haar tot de conclusies zullen leiden, dat zij prof. Romme moei verzoeken een opdracht voor de vorming van het ka binet e aanvaarden. KLEMENT GOTTWALD ONTHULT: 99 PROF. ROMME OP PARTIJRAADSVERGADERING DER K.V.P. Soldaat loopt een kersen' schudding op Drie Nederlanders uit Korea naar huis Goudader in Portugal Wfmmmmi -i I WINDJACKETS Roofoverval op onderneming Staatsloterij BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Ilmuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 530 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich hei recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 42 cents per week. f 1.82 per maand, t 5.45 per kwartaal. Ml llllllllllllllllllilllllllllllllllltllllMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII rie en dertig dagen duurt thans de kabinetscrisis. Stikker, Drees v. Schaik, Steenberghe, het ver haal der falende formateurs dreigt eentonig te worden, zouden we Multatuli kunnen nazeggen. Niet zon der verwondering heeft men nochtans kennis genomen van het mislukken van Steenberghe's formatie-opdracht Een abrupt einde, dat evenwel van een figuur als Steenberghe, een op en top zakenman, te verwachten viel. Zo gauw hij bemerkte, dat de politieke par tijen het gewone spelletje van loven en bieden met zijn ontwerpprogram wilden beginnen, maakte hij korte metten en gaf zijn opdracht aan H. M. de Ko ningin terug. Algemeen is men in politieke krin gen van mening, dat het vooral de P. v. d. A. is geweest, welke ook aan déze mislukking schuld draagt. Van het be gin van Steenberghe's optreden trou wens af werd zijn doen en laten door socialisten met argwaan en wan trouwen gadegeslagen. Stelde Het Vrije Volk niet onmiddellijk bij zijn benoe ming de vraag, of deze figuur uit on dernemerskringen wel de aangewezen man was om te zorgen voor een billijke verdeling der lasten? Steenberghe blijkt bijzondere waarde te hebben ge hecht aan het opnemen in zijn kabinet van dr Drees, hetgeen niet behoeft te verwonderen, ten eerste, omdat Drees een ervaren en wijs man is, die aan Sociale Zaken bijv. of als vice-premier bijzonder goed werk zou hebben kun- hen verrichten, en ten tweede, omdat zijn invloed op de thans nogal woelige P. v. d. A. zeer groot is. Drees schijnt mede onder druk van de fractie geaar zeld te hebben. Nie.t onmogelijk zelfs heeft hij ook uit persoonlijke overwe gingen het aanbod van de formateur geweigerd. Zonder P. v. d A. wenste Steenberghe echter niet in zee te. gaan, temeer daar men van K. V. P.-zijde geen gelegenheid onbenut liet om hem toch maar in te hameTen, dat hij niets onbe proefd mocht laten om te verhinderen, dat de P. v. d. A. in de oppositie zou gaan. Blijkbaar heeft Steenberghe het biet aangedurfd zich in dezen tegen de Wensen van zijn partij te verzetten. Toen de P. v. d. A. dus niet medewerk te, was het pleit beslist. Daarbij kwam hog, dat °°h de Nieuw-Guinea-kwestie bij alle partijen als een doorn in het vlees blijft steken. En zo bleef de for mateur weinig anders over dan de Ko ningin zijn opdracht terug te geven. Wij betreuren dit zeer, omdat wij in Steenberghe een figuur zagen, die, wanneer hij op medewerking had kun nen rekenen, volkomen was opgewas sen tegen de zware tijden, die komen gaan. Men heeft deze a-politieke eco noom en zakenman de kans niet gege ven ons land en volk van zijn uitzon derlijke bekwaamheden te laten profi teren at nu? moe.t men zich voor de zoveelste maal weer afvragen. Naar een werkelijk en duidelijk Uitgesproken zakenkabinet, zo los mo gelijk van de partijen? Of zullen de po litici, die achter de schermen touwtje trekken, net zo lang manoeuvreren tot bet oude kabinet zijn „Einzug der Gla diatoren" weer zal houden om demon stratief het Nederlandse volk te laten zien, dat dit toch de beste en enig mo gelijke regering was en is in het hui dige stadium? Hoort men nu reeds niet herhaaldelijk, dat het demissionnaire kabinet zelf van mening is, dat het zijn grootste fout is geweest heen te gaan Wegens Oud's motie en Stikker's con clusie daaruit? Intussen vraagt men zich niet zonder Cnige ironie af: Wie volgt? In een gisteren te Bourges ter gele genheid van de 35e verjaardag van de Slag om Verdun gehouden redevoering beeft generaal De Gaulle gewaar schuwd, dat een weigering van Ameri ka, om meer troepen naar Europa te Zenden „Europa tot een invasie zou Veroordelen". De Amerikaanse lucht en zeestrijdkrachten zoudens volgens hem niet voldoende zijn om West- Puropa tegen een Russische aanval te Verdedigen. LONDEN, hedenmorgen. De „Sunday Dispatch", een conservatief Zondagsblad, bevatte gisteren op de voorpagina een ?rtikel volgens hetwelk Bevin in een interview met de politieke correspon dent van genoemd blad verklaard zou "ebben dat hij zijn werkzaamheden als Dfttse minister van Buitenlandse Zaken Voort zou blijven zetten en dat er geen Waarheid schuilt in de geruchten dat hij in de aangekondigde ontmoeting van Donderdag met het electoraat van zijn kiesdistrict zijn ontslag bekend zal "baken. H. M. de Koningin heeft Zondagmid dag op het paleis Soestdijk de voorzitter van de Eerste Kamer prof. mr. R. Kra nenburg en de voorzitter van de Tweede Kamer, mr. L. G. Kortenhorst, ontvan gen. Reeds vóór negen uur hedenmorgen arriveerde Koningin Juliana op het paleis Noordeinde te Den Haag. Minis ter Lieftinck was daar toen reeds aan wezig. Hij werd onmiddellijk door Hare Majesteit ontvangen. Vervolgens ontving de Koningin minister Mans- holt met wie zij slechts een kort onder houd had. Verder heeft Hare Majesteit van morgen ontvangen mr. Oud, de heer Tilanus en dr. Schouten, fractievoor zitters der VVD, CHU en AR. Zij zou verder nog jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, vice-president van de Raad van State, mr. Burger en prof. Romme, resp. wnd. fractievoorztter van de P. v. d. A. en fractievoorzitter van de KVP, ontvangen. Toen in de nacht van Zaterdag op Zondag het bericht loskwam, dat mr. Steenberghe zijn formatieopdracht aan H. M. de Koningin had teruggegeven, maakte zich in de kleine kring van de genen, die op dat moment nog ingelicht konden worden, een gevoel van ver bijstering vaardig, en in de loop van de Zondag is die verbijstering algemeen geworden. Men is ontzet-door de gedach te, dat de heer Steenberghe, die aller wegen met vertrouwen als formateur begroet werd, in minder, dan een week mislukt is, maar het ergste is, dat nie mand in de zakelijke gegevens, die be schikbaar zijn, een afdoende verklaring voor deze mislukking kan vinden. Derhalve moet men de feiten bezien voor zover zij bekend zijn en onderzoe ken wat deze uitwijzen. Helaas, daar mee komt men op dit moment beslist niet ver genoeg, want de feiten, voor zover die zich langs de politieke kana len laten achterhalen, wijzen eerder op het tegendeel van een mislukking. Die feiten nu zijn als volgt: vooreerst was daar de algemene ontwikkeling van de besprekingen over het program. De ze was bevredigend. Het program, dat de formateur in een verwonderlijk kor te tijd aan de partijen voorlegde, was inderdaad wel summier, zoals wij het van verschillende zijden hoorden ken schetsen, doch bij de meeste partijen hadden de financiële en sociaal-econo mische punten gerede instemming ge vonden. De uitzondering zullen wij straks behandelen, doch bij vier van de vijf aangezochte partijen waren op dit stuk geen moeilijkheden van belang. Bij sommige partijen was de Belgische ka- nalenkwestie wel een punt van discus sie, doch dit punt is op dit moment nog niet actueel genoeg in de sfeer der ac tieve binnenlandse politiek om werke lijk een struikelblok te kunnen vormen. Een reële moeilijkheid lag wel in het hoofdstuk Nieuw-Guinea. Daarover heeft de formateur een formulering voorge legd, waarop van enkele zijden critiek was. De strekking van de formulering was de bevriezing van dit punt, onge veer in de trant, waarin prof. Romme zich daarover in de partijraadsvergade ring van de K.V.P. te Utrecht heeft uit gelaten. De A.R.-en wilden in beginsel in die richting meegaan, maar zij schij nen nog wel een amendement gehad te hebben, dat de zaak ietwat meer in hun richting stelde, voor wat de handhaving van de status quo betreft. Dieper gaan de moeilijkheden scheen de formateur te ondervinden bij de P. v. d. A., die ook wel met de voorlopige bevriezing ge noegen wilde nemen, maar toch een an dere formulering wenste, die enerzijds de regering meer bewegingsvrijheid zou verlenen en anderzijds minstens zo ver zou gaan als het demissionnaire ka binet reeds geëvolueerd was. Voorts heersten bij de socialisten bezwaren tegen economische punten Ook hij slaagde niet.... In het algemeen was men van oor deel, dat de dekking van de militaire uitgaven te overwegend in de con sumptieve sfeer werd gezocht en men vreesde met name, dat dit in de prac- tijk nog verder zou gaan dan in het program reeds was voorzien, zodat de belastingverhogingen niet toereikend zouden blijken, en er nog meer van de subsidies afgenomen zou moeten worden. Een tweede punt was, dat de socialisten een controle op de inves teringen wensten, waarbij zij dachten aan een met vrij vérgaande bevoegd heden uitgeruste Investeringsraad, Een afwijzende houding hebben de Verwachting tot Dinsdagavond: Veranderlijke bewolking met plaat selijk enige regen of natte sneeuw Zwakke tot matige wind, hoofdzake lijk tussen West en Zuid. Over het al gemeen iets lagere middagtempera- turen. Zon: 7.33—18.14 Maan: 0.36—9.07. socialisten evenwel, naar hun stellige verklaringen, niet aangenomen. Inte gendeel, zij hebben zich bereid verklaard met de heer Steenberghe in nadere onderhandeling te treden en tot dit na der overleg is het dan ook gekomen tussen enkele vooraanstaande vertegen woordigers van de P. v. d. A. en de formateur. Van dit onderhoud zijn de socialisten, naar men niet moede werd ons te verzekeren, Zaterdag in het begin van de avond vol goede moed thuis gekomen. Zij verklaarden, dat er redelijke overeenstemming was bereikt aangaande de economische punten, de partijen hadden elkaar over en weer kunnen verstaan. Over de formulering van het Nieuw-Guinea-standpunt was men het gedeeltelijk eens geworden, over een ander deel zou nog eens nage dacht worden. Welnu, enkele uren la ter gaf de formateur de opdracht terug aan H. M. de Koningin als onuitvoer baar. En sedertdien pijnigt iedereen zich het hoofd over de vraag, wat er geschied kan zijn, dat de formateur zo schielijk tot het inzicht bracht, dat hij voor een totale mislukking stond. Toch zit het in het programma, doch het is ons evenmin als alle politici, die wij spraken, duidelijk, hoe de einden aan elkaar te krijgen. Indien de socialis ten zich niet verkeken hebben op de situatie en hun verklaringen zijn on veranderlijk alle even positief dan verkeerden zjj in volle onderhandeling met de formateur en had het dus geheel in de lijn gelegen om zich opnieuw tot de socialisten te wenden om nader met hen te spreken. Een formateur, zo zegt men ook in andere kringen dan die van de P. v. d. A., die werkelijk wil slagen en reeds zo ver blijkt te zijn gevorderd breekt toch maar niet zo plotseling de onderhandelingen af. Niettemin hebben wij goede aanwij zingen, dat de formateur in hoofdzaak op het stuk van Nieuw-Guinea zijn on derneming mislukt heeft geacht, maar daar, zeggen de socialisten, zou men zich nu juist over de formulering nader be zinnen. Dr. Vladimir Clementis, de voormalige minister van buitenlandse zaken van Tsjecho-Slowakije, heeft met andere functionarissen „samengezworen tegen de partij met het doel haar politiek te wijzigen", aldus heeft president Klement Gottwald, voorzitter van de Tsjecho- Slowaakse communistische partij aan het hoofdbestuur medegedeeld. Gottwald sprak echter niet over de verblijfplaats van Clementis die sinds 26 Januari is verdwenen. De te Praag gehouden toespraak van Gottwald is gisteren gepubliceerd, de dag, dat men in Tsjecho-Slowakije het feit herdacht, dat de communisten drie jaar geleden aan de macht kwamer. „Tsjecho-Slowakije moet geen tweede Joego-Slavië worden", zo verklaarde verklaarde Gottwald. Inmiddels schrijft de „Neue Wiener Tageszcitung" dat een nieuwe grote zui vering onder de communistische leiders zal beginnen. Volgens de berichten zou de minister van binnenlandse zaken, No- sck, van de Russen opdracht hebben ont vangen vóór midden Maart een einde te maken aan alle activiteit van partisa- nen en saboteurs. Onder de zuivering zouden tenslotte ook vallen premier Zapotocky, minister van binnenlandse zaken Nosek en mi- Op de vliegbasis Leeuwarden heeft dv: dienstplichtige soldaat E. Drewes, in gedeeld 'oij het op deze basis gestation- neerde technische squadron, een her senschudding opgelopen. Tijdens werk zaamheden aan een straaljager, waar van de motoren in werking waren, be gaf hij zich n.l. te dicht voor de lucht inlaat van een der motorgondels. Ten gevolge daarvan werd hij door de sterke zuigende luchtstroom tegen deze gondel getrokken. Het slachtoffer is ter observatie in het Bonifatius-hospitaal te Leeuwarden opgenomen. ^an de Britse ambassadeur te Moskou is Zaterdag een Russische nota over- andigd waarin de beschuldiging wordt uitgesproken dat de Westerse democra- hi^i strijdkrachten tweemaal zo sterk hebben gemaakt als die der Sovjet n'e- In deze nota wordt echter tevens te kennen gegeven dat Rusland met En- p a«d zou willen confereren om de betrekkingen tussen beide landen te doen ^beteren. Russische nota herhaalt voorts dc oude beschuldiging dat de Britse rege- s bet Anglo-Russische verdrag van 1942 heeft geschonden. bota 1 betrekking tot de jongste Britse die n 17 Februari was gezonden en tluss-161 a^een antwoordde op de vorige het 1Sc"e nota doch ook reageerde op do0r '_?cente interview met Stalin dat h'eu\i?e FTavda gepubliceerd is, zegt de de c*;e. Russische nota: „Engeland heeft ten Q Jet-Unie belasterd door te bewe- ter u j de Sovjet gewapende macht gro- bij ej,. an die van alle Westerse landen Sov: *aai'- De huidige strijdkrachten der liicht n'e met inbegrip van land-, riek s ?n zeestrÜdkrachten, zijn nume- "hacht aan de Russische gewapende dat h ln !999- Opgemerkt moet worden ^rant^- ^ewapende macht van Engeland, "Jk en de Verenigde Staten ver scheidene malen groter is dan hun strijdkrachten voor 1939 waren en meer dan het dubbele van de gewapende macht van de Sovjet Unie op het ogen blik". De nota noemt als gevallen waarin Engeland de Anglo-Sovjet alliantie ge schonden heeft: Unificatie van de Britse, Franse en Amerikaanse zones van Duitsland, uitgifte van een speci aal betaalmiddel in die zones, het be zettingsstatuut voor Duitsland dat te Bonn werd opgesteld en de weigering om een Duits vredesverdrag voor te bereiden. Rusland Iaat echter in zijn nota we- (Van onze speciale verslaggever) In zijn rede, die prof. mr. C. P. M. Romme Zaterdagmiddag op de Partijraads vergadering der K.V.P. te Utrecht heeft uitgesproken over de staatkundige toe stand en het parlementaire werk heeft hij uiteraard zijn aandacht gericht op de twee facetten, die momenteel het politieke beeld goeddeels bepalen: de kabinets formatie en de sociaal-economische toestand. De voorzitter van de katholieke Tweede-Kamerfractie heeft er geen twijfel over laten bestaan, dat het de uitgesproken wens der K.V.P. is, dat de P.v.d.A. zich niet in de oppositie zal gaan begeven, en dit in 's lands belang. Ja, rechtstreeks stelde hjj de positieve vraag of men een kabinetsformatie waarschijnlijk kan achten, waaraan de hooggeleerden Van den Brink en Lieftinck geen deel zouden hebben. Prof. Romme wees verder op de beide aspecten die bij het komende regcrinsprogram als even belangrijk voorop moeten staan: de militaire ver dediging onzer vrijheden en de sociale verdediging van ieders rechten. P. v. d. A hun geestverwanten zien zetelen. Terecht overigens, waar reeds prof. Anema (AR) twee jaar geleden ge tuigde, dat een scheiding tussen de beide grote partijen niet in het nationaal be lang zou zijn. Het zal niet zo mogen zijn, aldus spr., dat wanneer de P.v.d.A. de oppositie zou kiezen wat wij zéker niet verhopen dit door enige schuld of opzet onzerzijds zou geschieden. De formatiepogingen vertonen ook nog an derszins overeenstemming hoewel dit bij mr. Stikker niet naar buiten kon blijken doordat zij blijkbaar naar een brede basis streefden. Ten aanzien van een brede basis wil de prof. Romme drie speciale opmer kingen maken. Allereerst eist een brede basis-kabinet een zekere mate van zelfbeheersing zowel bij de poli tieke leiders als in verschillende kringen van het volk. Sommige voor standers van een brede basis hekelen de chaos en het potverteren, die vol gens hap onder het demissionnaire kabinet zijn ontstaan, maar denkt men werkelijk, afgezien van de leerzame lectuur die de jongste begrotingsrede van minister Van den Brink voor deze lieden vormt, dat een nieuw kabinet mét K.V.P.-ministers zich ver zou kun nen distanciëren van de politiek, door het kabinet DreesVan Schaik ge voerd? Acht men het waarchijnlijk, zo vroeg spr., dat de ministers Van den Brink en Lieftinck zouden willen ingaan op een ander dan hun eigen financieel-economisch plan? En, meer speculatief, wanneer mr. Steenbgrghe naar de kranten melden, dr. Drees raadpleegt voor Sociale Za ken, zou hij dan piekeren over een grote distantie tot het vorig kabinet? Natuur lijk zou een eventueel kabinet-Steën- bérghe een eigen stempel dragen, maar dit zou onder geen beding „het roer om" betekenen. Een tweede opmerking wilde sbr. maken t.a.v. de legende, die men de laatste tijd ingang wil doen vinden, n.l. dat de kleine partijen de franje zouden hebben geleverd tot meerdere eer en glorie van katholieken en socialisten. Wie echter in de huidige tijd de beteke nis afweegt van de. departementen van Buitenlandse Zaken en van Oorlog en Marine, beseft'dat dit de grootste onzin is die i.v.m. deze kabinetscrisis ten beste is gegeven (en dat zegt iéts!) (Vervolg op pag. 3) Het ontstaan der huidige regerings crisis nagaand, stelde prof. Romme de fractie van de heer Oud hiervoor welis waar verantwoordelijk, doch zij is daar toe maar in staat geweest door de wijzi ging, welke enige maanden eerder in de politieke samenstelling van het kabinet was ontstaan. Dat de fractie der K.V.P. toen onmiddellijk op herstel van de oor spronkelijke samenstelling heeft aange drongen, geschiedde niet zozeer omdat zij het thans gebeurde heeft voorzien, maar omdat het gevaar voor de val van het kabinet hierdoor ontstond. En waar nieuwe personen en een nieuw team altijd tijd nodig hebben om zich in te werken, is het daar waarschijnlijk te achten dat een nieuw kabinet met nog slechts ruim een jaar voor de boeg het hierdoor geleden tijdverlies zou kunnen compenseren? Doch het door de houding der liberalen onvermijdelijk gewordene is nu eenmaal gebeurd en het enig doel mag nu nog zijn, te komen tot een zo goed mogelijk kabinet. De plicht tot me dewerking hieraan is niet constitutioneel, doch ligt besloten in 's lands belang. De drie formatiepogingen, welke tot nu toe zijn gedaan, vertonen onderling grote overeenkomst. Alle drie gaan zij af op een kabinet, waarin K.V.P. en ten dat het bereid is onderhandelingen te beginnen welke er op gericht zou den zijn alle mogelijkheden te benut ten ter verbetering van de betrekkin gen met Engeland. In de nota wordt nog opgemerkt dat geen enkel verdrag door de Sovjet Unie ondertekend is dat gericht is tegen Engeland of enig ander land onder de bondgenoten. De Sovjet Unie heeft niet deel genomen en neemt niet deel aan enigerlei anti-Britse coalitie. Maar dc feiten bewijzen dat de Wes terse Unie zowel als de Noordatlan- tische groepering regelrecht tegen de USSR en de volksdemocratieën ge richt zijn. De Russische nota zegt tenslotte, dat Joegoslavië een fascistisch regime heeft ingesteld gelijkend op dat van Franco in Spanje. Slechts een rijke geest vorm bezit, niet een volle beurs nister van voorlichting Kopecky. De positie van president Gottwald zou ook gevaar lopen. Het blad meldt voorts dat op last van de politie alle foto's van ministers die onder de zuivering zouden vallen, met uitzondering van die van piesident Gottwald, uit de etalages ver wijderd zijn. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in Korea de volgende verliezen' zijn te betreuren: Gesneuveld op 3 Februari: soldaat eerste klasse J. Verhey, legernummer 280116006, afkomstig uit Poortugaal. Ge sneuveld op 12 Februari: sergeant W. Mol. legernummer 260627008. afkomstig uit Brielle. Tengevolge van op 14 Februari opge lopen verwondingen zijn 15 Februari overleden sold. Ie kl. A. Roskam, lm. 260320082, afk. uit Middelburg en korp. H. A. M. A. Toré, lrn 230427026, afk. uit 's-Gravenhage. "■Zij rusten in vrede. Te Singapore zijn per vliegende am bulance van de Royal Air Force 28 Brit se, Franse, Nederlandse, Indische en Zuid-Afrikaanse gewonden uit Korea aangekomen, die in Japan werden ver pleegd en thans gerepatrieerd worden. Elf van hen waren brancard-gevallen, de anderen konden lopen. Tot deze laat- sten behoorden de Nederlanders Willem Barmentlo, Bilderdijkkade 78, Amster dam: Willem Ro'ulaix. Genooier Bergen 91, Venlo en Hubert Bruijn, Waterloo- plein 97, Amsterdam. Volgens het blad ..Seculo" is bij de plaats Pedra Luz in de Portugese provincie Trez Montes een goudader ontdekt. Men zou een goudgehalte van 61.62 gram per ton hebben geconstateerd. Velen in het Westen van het kind hebben van de eerste mooie Zon dag geprofiteerd en zijn naar hel strand gegaan. Zo heerste er een grote drukte in Bloemendaal en Zandvoort. Op een buitenterras bij het Bloemendaalse strand hadden vele enthousiasten al plaats ge nomen. Mptf ''"tfiCfk i. Vd Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Woensdag is de .Estates Supplies ompany Ltd." te Garut door twaalf gewapenden beroofd van 53.000 rupiahs en 40.000 rupiahs nominaal aan z.g. „rechterhelften". v,">< TV:- (Van een speciale verslaggever) Twee en twintigduizend in getal waren ongeveer degenen, die in de eerste Stille Omgang-nacht van Zaterdag op Zondag in Amsterdam de pieuze tocht langs de H. Stede maakten. Kort na middernacht rolde op het Centraal Station de eerste extra-trein binnen; de eerste van de dertig, die de Nederlandse Spoorwegen voor deze gelegenheid hadden ingeschakeld. De pelgrims werden er meteen wegwijs gemaakt door ijverige en alles-regelende .verkenners. En dat bleek lang niet altijd overbodig. Want de onwennigheid stond op veler gezichten te lezen. De plotselinge overgang van het stille dorp tot voor de poorten van de grote stad is nu eenmaal ietwat enerverend. Buiten het station stuwde een klein leger van orde-commis sarissen de groepen in de goede richting en daarmee was de van iedere uiter lijke luister gespeende sacraments-„processie" begonnen. Zij duurde voort tot in de vroege morgen. gers waren van heel ver komen lópen: uit Heemskerk (bij Beverwijk) en zelfs uit Den Haag. Een klassieke manier van pelgrimeren, die enkelen van hen toch te zwaar viel. Maar zoals immer waren de mannen van de Eerste Hulp bij On gelukken-vereniging „Sint Antonius" paraat om be-blaarde voeten te verbin den Amsterdam is langzamerhand gewoon geraakt aan het jaarlijks terugkerende religieuze evenement, dat de „Stille Om gang" heet. De tijden zijn reeds lang voorbij dat de massale demonstratie van geloofsovertuiging de wrevel opwekte van hoofdstedelingen „die het er niet mee eens waren'" en die dat door aller lei plagerijtjes en kleine aanslagen op de goede gang van zaken lieten blijken. Zo „rood" als vandaag is Amsterdam wellicht nog nooit geweest, zo onberis pelijk als tegenwoordig is misschien de rondgang langs de H. Stede in het ver leden misschien nimmer verlopen. Deze eerste nacht van de Stille Om gang was voor heel het land. Katholieke mannen en jongens uit alle windstreken waren naar de Mirakelstad gekomen: uit Delft en uit Winterswijk, uit Gen nep en uit 's-Hertogenbosch, uit Alk maar en uit Eindhoven. Voor de eerste maal dit jaar was Neerlands nieuwe „provincie", de Wieringermeer, met een groep van honderd deelnemers verte genwoordigd. En sommige bedevaartgan- Degenen die in de voornacht hun tocht begonnen werden nog geconfron teerd met het langzaam wegstervende gerucht van de op Zaterdagavond toch altijd ietwat lawaaierig-feestelijke stad; zonder dat zij daarvan overigens enige hinder van betekenis ondervonden. Maar naarmate de tijd verstreek viel over Amsterdam een intense stilte, die door 't voetengeschuifel der tienduizen den alleen maar werd geaccentueerd. Een bleke, achter lichte nevelsluiers weggetrokken maan belichtte vaag het toch immer weer imponerende schouw spel van de door de straten der binnen stad trekkende, onafgebroken stoet van zwijgende mannen, huiverend weggedo ken in de kragen van hun jas. Mannen met bleke en stuurse gezichten, man nen met de opgewekte gelaatsuitdruk king van feestelingen; mannen, kloek stappend als een boer achter de ploeg en mannen met de jachtige tred van de zakenman-in-de-weer; mannen en kna pen, die argeloos hun rozenkrans in de hand hielden, precies zoals ze dat „thuis" gewend zijn te doen bij dr pro cessie. Zij allen trokken om het hart van de Mirakelstad, het Bagijnhof, bid dend om van God af te smeken zoals de algemene intentie van dit jaar het toil de ..terugkeer van de afgedwaal- den en de bekering van de duralenden.' „Technisch" 'verliep deze Stille Omgang zoals reeds aangeduid voortreffe lijk. Voor het eerst dit jaar had de Am sterdamse politie onder wie veel vrij willigers van het corps Hulppolitie en van de R. K, Politiebond „St. Michaël" de binnenstad voor het grote verkeer afgesloten. Zij voerde die nieuwe rege ling, naar ons bleek, niet al te strik door, maar toch ruimschoots voldoende, om een ordelijke gang van zaken te waarborgen. Moeilijkheden zoals die in vroeger jaren, zij het op kleine schaal, soms voorkwamen deden zich nu niet voor noch voor wat het gaan de en komende verkeer, noch voor wat de bedevaart betreft. Het parkeerpro bleem voor de talrijke bussen en auto cars was dit ja r in het geheel geen probleem. Zij werden gestald op ruime en voor de hand liggende plaatsen als Westermarkt en Amstelveld. En toen tenslotte in de nanacht, toen ook de H.H. Missen, die in ruim dertig kerken van de hoofdstad voor de pelgrims wer den opgedragen, waren afgelopen, en een hongerige en vermoeide schare be devaartgangers zich over de verschil lende eet-établissementen in de kern van de stad verspreidden, bleek ook de kwestie van de fourage uitstekend te kloppen. Dat mercantiel Amsterdam ook wél vaart bij de jaarlijkse Stille Om gang, wie kan daar rouwig om zijn? In de 3e klasse, eerste lijst is de f 25.000 gevallen op 19626.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1