AMERIKAANSE TROEPEN NAAR EUROPA CRISIS DREIGT IN FRANKRIJK Sultan van Marokko tekent verdrag met Frankrijk Taft acht zelfs het zenden van zes divisies roekeloos I Rit van 20.000 stamleden naar Rabat gaf de doorslag Peil van woningbouw bedreigd door vermindering rijksbijdragen T D e gemeentebesturen en de woning ZUIVERING IN TSJECHOSLOWAKIJE Engeland wacht antwoord van Moskou af alvorens nota te beantwoorden If® Tot hoofd en hart EUROPA MOET EERST MAAR EENS ZEGGEN WELKE BIJDRAGEN HET ZAL LEVEREN Ernstige waarschuwing van Bradley Het weer Executie van Nazi's weer uitgesteld Heeft China genoeg van het Koreaans avontuur? 111111 Pleven zal vertrouwensvotum in Nationale Vergadering vragen Persoonlijke boodschap van Auriol 250.000 Amerikanen in Korea RAF zal Helgoland niet lang meer gebruiken Met vracht- en leger auto's naar huis Ruim 150.000 leden uit de partij gestoten Clementis in arrest Frankrijk antwoordt helemaal niet TIENTALLEN TONNEN GRAAN VERBRAND DINSDAC 27 FEBRUARI 1951 74e JAARGANG No. 25008 ZUIVERING IN WEST-DUITSE COMMUNISTISCHE PARTIJ De 38ste breedtegraad Overleg alvorens overschrijding 1 „Frankrijk volgt met ernst toestand in de Balkan" POLITIE ONTDEKT GEHEIME ZENDER IN DRENTE En „Erica" zwijgt nu Vechtpartij in café De voorbereidende conferentie der Grote Vt'ei Bij grote brand te Oudewater Moeilijkheden Hiiversums effectenkantoor Nog geen accoord met crediteuren BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel 3998 Bijkant Umuiden Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. 'n een rede, welke hij voorbereid heeft om in het Amerikaanse Congress voor j*1 lezen bij het debat over het zenden van troepen naar Europa, heeft de Repu- ojikeinse senator Taft verklaard, dat het „roekeloos" zou zijn zelfs maar zes di visies naar West-Europa te sturen, indien de V.S. geen definitieve toezeggingen *fijgen over bijdragen van de Europese bondgenoten. Hij was van mening, dat •fe president zelfs achttien divisies naar Europa zou kunnen sturen, indien het Congress niet zijn bevoegdheden beperkt. Taft zei er van overtuigd te zijn, dat de zes Amerikaanse divisies voor het leger van generaal Eisenhower slechts het begin zouden zijn. Minister van Defensie Marshall heeft, toen hij door de gecombineerde zitting van de Senaatscommissie voor Buitenlandse Zaken en de Strijdkrachten gehoord werd, verklaard, dat er hog vier divisies naar Europa gezonden zullen worden ter versterking van de hvee daar reeds gestationneerde divisies. wees op de opmerking van Marshall, dat Europa het grootste gedeelte van Ae divisies ter beschikking zou stellen, waaruit hij concludeerde: „Dit zou een Amerikaanse bijdrage van 10 tot 30 pet. of van misschien zes tot achttien divisies kunnen betekenen". Taft verklaarde voorts: „Indien de V.S. van de andere landen geen defini tieve toezeggingen krijgen, dat zij voor hun aandeel zullen zorgen, dienen wij zeker geen Amerikaanse divisies te wagen aan een hopeloze verdediging. Wij zouden bij een Russische aanval ons leger tot een nederlaag en Europa tot vernietiging doemen." Taft vervolgde: „Voorzover iemand dat kan zeggen zijn er indien de zes Amerikaanse hier bij geteld worden, slechts zeven en dertig divisies voor de verdediging van Eu ropa in zicht Taft was van mening, dat het bij het. debat niet slechts om het zenden van Amerikaanse versterkingen naar Europa gaat, maar ook om de oprichting van een internationaal leger. Hij stond er op, dat het Congress zich bij zijn be raadslagingen ook over dit laatste punt zal uitspreken. Taft betoogde, dat de president zonder toestemming van het Congress geen bevoegdheid had met andere landen een overeenkomst over de oprichting "van een internationaal leger aan te gaan. Generaal Omar Bradley zei inmiddels gisteren te Washington dat de nood mo menteel even hoog is als zes maanden Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft bevolen de exe- eutie van de zeven Nazi-oorlogsmisda digers, die in de gevangenis te Lands berg op uitvoering van hun vonnis dachten, weer uit te stellen. De Amerikaanse Hoge Commissaris in Duitsland, John McCloy, kreeg op bracht om de executies minstens 30 da- -Sen uit te stellen om de verdedigers be mogelijkheid te bieden bij het Ame rikaanse Opperste Gerechtshof in be roep te gaan. Een beroep bij het Hof kan nieuw uitstel brengen. Het minis terie zal de executies niet toestaan voor bat het Opperste Gerechtshof zich over ®«t beroep heeft uitgesproken. Volgens Arthur Moore van de Indiase Hindustan Times, die onlangs een be- l»ek aan Peking gebracht heeft, staan be Chinezen op het pnnt het Koreaanse avontuur als gevolg van hnn militaire Terliezen te beëindigen. In een telegram uit Hongkong schrijft Moore „Mijn bzeoek aan China heeft geen wijziging gebracht in mijn over tuiging, dat de Chinese regering haar grote plannen voor de wederopbouw van de Chinese samenleving niet in ge vaar zal brengen door een oorlog zon der bondgenoten. Zij zal haar krachten ,en kleine petroleumvoorraden niet ver snipperen en niet het risico lopen nieu we maatregelen van Tsjang Kai Sjek te Terhaasten door voor de zware verlie pen in Korea steeds nieuw mensenma- kriaal in de strijd te werpen. Zonder beze ongelijke strijd openlijk op te ge- Ten zal zij het zenden van nieuwe „vrij- ^illigers" naar Korea staken en deze ^^ar geleidelijk laten verdwijnen, al- bus Moore. He Westduitsc communistische partij beeft gisteren bekend gemaakt, dat twee Afdelingsvoorzitters van de partij, bei ben leden van het Westduitse parlement, Tan hun functies zijn ontheven. De Jhree ontslagen leiders zijn Robert Leib- brand, voorzitter van de communisti- Jche partij in de staat Wuerttemberg- Haden en Oskar Mueller, voorzitter van be partij in Hesse. De ontslagen houden verband met de bartij-conventies, die Zondag in de sta- zijn gehouden en waarop men be goot tot een wijziging van de gehele 'biologische en organisatorische arbeid de communistische partij. Leib- brand en Mueller werden beschuldigd Tan opportumisme, zij zijn niet uit de Partij gestoten. Het is de derde zuive- T'ng binnen een week. Willi Prinz, T°Orzitter van de communistische par- 'i in Hamburg, werd de vorige week zjjn functie ontheven en door een ^amburgse havenarbeider vervangen. Verenigde Staten van Amerika zijn ?,et Engeland overeengekomen overleg te rjsen met de belanghebbende landen, al- „T'ens de Verenigde Strijdkrachten op ^"rea opdracht zal worden gegeven de 38ste cedtegraad te overschrijden. k, U w erd gisteren in het Engelse Lagerhuis Afgedeeld door de plaatsvervangende mi- Tt«« r van Buitenlandse Zaken, Ernst Da- aanwezigheid van vele autori teiten, onder wie de Hoge Commis saris Frangois Poncet en de mi nister van Handel Erhard, werd in geulen de Voorjaarsbeurs geopend. Ook. Nederland is op deze beurs vertegenwoordigd: een overzicht de stand, waarop propaganda *°or de Nederlandse kaas wordt gemaakt. geleden, ondanks „zogenaamde vredes besprekingen". Hij waarschuwde de Amerikanen er voor zich niet te laten bedotten in internationale besprekingen die naar vreedzame schikkingen stre ven. Bradley, voorzitter van de geza menlijke stafchefs, vertelde de Commis sie voor de Strijdkrachten uit het Huis van Afgevaardigden dat de Verenigde Staten.hun militaire plannen in de na bije toekomst niet zullen kunnen be perken. Bradley legde voor de commissie een verklaring af over het voorstel om de dienstplichtleeftijd terug te brengen van 19 op I814 jaar. Het ministerie van defensie zou liever zien dat het 18 jaar wordt en Bradley stemde slechts schoorvoetend in met I8V2 jaar. Hij vertelde de commissie dat hij zou wil len dat de diensttijd op 27 maanden komt in plaats van op 26, zoals het wetsontwerp wil. Verder meende hij dat het ministerie van defensie het best de physieke en geestelijke normen kan bepalen voor de dienstplicht. Een wetsontwerp, waarin machtiging wordt verleend tot het bouwen van een viiegdekschip, dat naar schatting 212 miliioen dollar zal kosten, is gisteren door beide Huizen van het Amerikaanse Congress aanvaard en ter ondertekening naar president Truman gezonden. Van het viiegdekschip zullen lange-afstands- vliegtuigen, die atoombommen vervoe ren, kunnen opstijgen. it ln het hart van de Overijselse Industriestad Hengelo, welke door bomaanvallen zwaar te lijden heejt gehad, wordt thans druk gewerkt om de sporen van de oorlog weg te wissen. In plaats van het verwoeste station, verrijst thans een nieuw, modern stationsgebouw, dat o.m. een 15 meter hoge toren zal krijgen. Verwachting tot Woensdagavond: In de nanacht en ochtend hier en daar mist; overigens enkele over drijvende wolkenvelden en bijna overal droog weer. Aanvankelijk zwakke tot matige Oostelijke wind, later weinig wind. Op dc meeste plaatsen in het binnenland vannacht lichte vorst, midden op de dag on geveer dezelfde temperaturen als vandaag. Zon: 7.31—18.16. Maan: 2.07—9.32. Gisteren kwam te Parijs het Franse kabinet in spoedzitting bijeen om te trachten een interne crisis te vermijden. De zit ting» was uitgeschreven door premier Pleven in een laatste poging een eind te maken aan het conflict, dat tussen de partijen van zijn coalitie-regering gerezen is over bet kies systeem, dat gevolgd zal worden in de algemene verkiezin gen, die in de loop van dit jaar gehouden zullen worden. Pleven zou vandaag de Nationale Vergadering een vertrou wensvotum over deze kwestie vragen. Geen der partijen was tot dusverre geneigd in een compromis toe te stemmen. De M.R.P. wenst, dat de verkiezingen enkel voudig» zullen zijn, als bij de verkiezingen in 1946, toen de M.R.P. als de op een na grootste partij in de assemblée terugkeerde. De so cialisten en radicaal-socialisten verlangen een systeem, waarbij voor de tweede maal gestemd zou worden in elk departement daar geen enkele candidatenlijst in de eerste ronde minstens 50 pCt, van de stemmen kreeg. Indien Pleven de M.R.P. zou steunen, zouden de radicaal-socialisten het kabinet verlaten. Indien hij laatstgenoemden steunt, zou de M.R.P. weggaan. In beide gevallen zou de regering moeten heengaan. Parijzenaars (sters) klauteren van de militaire bussen, die thans door de Franse hoojdstad rijden in verband met de transport staking. Zondagavond Is te Rabat, de Marokkaanse hoofdstad, een overeenkomst onder tekend, die een wat gunstiger atmosfeer in de betrekkingen tussen Frankrijk en de sultan van Marokko brengt. De sultan, Sidi Mohammed Ben Youseff, die zich het ongenoegen van de Franse autoriteiten in het protectoraat op de hals had gehaald, omdat hij openlijk de inheemse Istiqlal onaihankelijkheidsbeweging steunde, tekende, nadat ongeveer 20.000 stamleden te paard naar Rabat en Fez waren gekomen om tegen de Istiqlal te demonstreren en hun trouw aan Frankrijk te betuigen. De stamleden reden rondom de ommuurde steden en sloegen vervolgens buiten de muren hun tenten op, terwijl inheemse Goum-troepen inderhaast werden opgetrommeld om het paleis te bewaken. Nadat gistermorgen de ondertekening van de overeen komst bekend was gemaakt, gingen de stamleden weer naar hun dorpen terug. De bepalingen van de overeenkomst met Frankrijk zijn niet onmiddellijk bekend gemaakt. Het verluidt echter dat de sultan op zich nam de reeds lang uitgestelde „democratische hervor mingen" in het protectoraat goed te keuren en in een openbare verklaring de methoden, zo niet de doelstelling van de Istiqlal te desavoueren. De over eenkomst werd voor de Fransen on dertekend door generaal Alphonse Juin. Resident-Generaal in Marokko. De sultan gaf toe nadat hij een per soonlijke boodschap had ontvangen van de Franse president Vincent Auriol welke boodschap was opgesteld met advies van premier Pleven en minister van Buitenlandse Zaken Schuman. Het verluidt dat de brief de sultan ondubbelzinnig liet weten dat Frank rijk vastbesloten is de hervormingen te laten doorvoeren. De sultan kreeg echter dc verzekering dat zijn eigen status veilig was, vooropgesteld dat hij in dezen met de Fransen zou mee werken. Zaterdag ontsloeg de sultan zijn per soonlijke staf, voor het merendeel Istiq- lal-leden, en hij plaatste hen over naar posten in diverse delen van het land Men gelooft echter dat de mars van de stamleden een beslissende factor was bij het besluit van de sultan om toe te geven Oudere leden van zijn entourage herinnerden zich dat in 1912 stamleden uit de bergen waren gekomen om Fez aan te vallen waar de toenmalige sultan zijn hoofdstad had en hoe zij de winkels en markten gebrandschat hadden. Generaal Omar Bradley heeft gisteren onthuld dat zich ongeveer 250.000 Ame rikaanse soldaten op Korea bevinden. Bradley zeide niet hoeveel bondgenoten zij daar hebben. De voorzitter van de ge zamenlijke stafchefs deed zijn onthulling toen hü getuigenis aflegde voor de Com missie der Strijdkrachten van het Ame rikaanse Huis van Afgevaardigden. De Amerikaanse zevende divisie is gis teren opererend te rechter zijde van het achtste leger aan het centrale front op Korea doorgestoten tot een punt elf k.m. ten Noorden van Pangnim. Dit is de eerste maal dat de zevende divisie weer in frontberichten wordt genoemd sinds zij destijds als enige Amerikaanse formatie de grens van Mandsjoerije had bereikt, vanwaar zij in December j.l. moest terugtrekken. De Amerikaanse tweede divisie, die over modderige berg wegen langzaam links van het zevende leger optrekt, bereikte een punt circa 30 k.m. ten Noorden van Tsjetsjon. De tweede en zevende divisies zijn de speerpunten die een weg banen voor de voorzichtige opmars van het tiende corps over de bergpassen in Centraal Korea. De communisten leveren hier alleen vertragende achterhoede-gevechten. De Franse ambassadeur in Joegosla vië, Philippe Baudet, heeft generaal Ti to in een onderhoud medegedeeld, dat Frankrjjk „met dc meeste ernst dc toe stand in de Balkan volgt in verband met de herbewapening van Bulgarije, Roemenië en Hongarije". De ambassadeur had hieraan toege voegd dat, als het gevaar voor Joego slavië urgent wordt, „Frankrijk niet zal aarzelen alle consequenties te be studeren in het kader der internationa le overeenkomsten". De Britse autoriteiten in Duitsland maakten gisteren te Bonn bekend, dat Helgoland niet langer als oefenterrein voor Britse bommenwerpers zal die nen, zodra een ander oefenterrein ge vonden wordt. In de verklaring werd meeggdeeld, dat kanselier Adenauer door de Engelse Hoge Commissaris Sir Ivone Kirkpatrick van dit besluit op de hoogte gesteld. Engeland zal niet lan ger dan tot 1 Maart 1952 Helgoland als oefenterrein blijven gebruiken. De Duitseautoriteiten hebben toegezegd in de tussenliggende tijd mede te werken aan een ongestoord gebruik van het eiland door de Engelsen. Inmiddels werden gisteren verschei dene Duitse demonstranten, die weder om op Helgoland waren geland, door Engelse en Duitse politie gearresteerd en naar het vasteland vervoerd. (Van onze correspondent) Weken achtereen kwam iedere Zon dagmorgen de geheimzinnige amateur zender „Erica" in de aether met gramo- foonmuzek en praatjes. Voor 11.of meer kreeg men een gramofoonplaat te horen, eventueel met reclame, maar dan kostte het wat meer. De politie heeft lange tijd jacht gemaakt op „Erica", doch voortdurend zonder succes. Totdal Zondagmiddag tegen half twee plotse ling een einde kwam aan de geheime zender „Erica". De politie deed, na na sporingen met de peilwagen van de P.T.T., een inval bij G. A. aan de Li- mietweg te Barger Compascuum en vond een bijna geheel compleet zend apparaat met versterker, microfoon, ra diotoestel, pick-up-installatie en vele platen. In Gemert ontstond Zondagavond een vrij ernstige vechtpartij tussen een ze kere V. uit Aarle-Rixtel en de caféhou der Van der B. uit Beekendonk. Een caféschuld van V. schijnt de oorzaak van deze vechtpartij te zijn geweest. Met ëen zware hersenschudding werd V. in het ziekenhuis te Gemert opgeno men en eerst Maandagmiddag kwam hij tot bewustzijn en kon hij door de politie worden gehoord. Van der B. is gearres teerd en opgesloten. Zonden plegen meestal in het klein te beginnen j President Auriol heeft Fieven tijdens het weekeinde echter verteld dat hij diens ontslag niet zou accepteren. Hij vertelde de premier dat hij het vertrou wensvotum van vandaag moest afwach ten en dat het ontslag pas dan geaccep teerd zou worden, wanneer dit votum ongunstig zou uitvallen. Pleven heeft steeds vastgehouden aan een eigen plan en toen de assemblée alle andere plan nen had uitgeput, vroeg hij het zijne te bespreken. Het vertrouwensvotum van heden is niet verbonden aan het plan van Pleven zelf, doch alleen maar aan de bereidwilligheid van de assemblée om er over te praten. Er bestaat dan ook een goede kans dat Pleven zijn eer ste vertrouwensvotum zal winnen. In dat geval komt de werkelijke kracht proef pas wanneer over het wetsont werp zelf gestemd wordt. Maar Plevens ontwerp voorziet in een systeem van tweemaal stemmen en de M.R.P. heeft bekend gemaakt dat zij liever de rege ring zal verlaten dan dat zij dit plan zou accepteren. Een vijandige houding van de M.R.P. zou een nederlaag van Pleven zeker maken, daar ook de com munisten tegen hem zouden stemmen en die twee partijen samen een meer derheid in de assemblée hebben. Intussen heeft gisteren het metro- en autobuspersoneel in Parijs 24 uur ge staakt. Vele Parijzenaars kwamen dan ook met vrachtwagens en legerauto's naar huis. Tijdens de piek-uren reden slechts 20 van de 460 ondergrondse trei nen en tegen sluitingstijd was dit aan tal teruggelopen tot 12. Ook vanmorgen waren alle Parijse Métro-stations gesloten en functionneerde de busdienst slechts ten dele. Vandaag waren 32.000 man bus- en Métro-perso neel in staking. Aanvankelijk was mee gedeeld, dat de diensten op kleine schaal onderhouden zouden worden. Zowel de communistische als de niet- communistische vakbonden ondersteun den de protest-staking, die gericht was op een verhoging der lonen (20.000 tot 28.000 francs per maand) met 6.000 francs (ca. 65 gulden). (Van een medewerker) oen minister Lieftinck te Utrecht de zorgelijke toestand van 's lands financiën uiteenzette voor verte genwoordigers van de Nederlandse ge meenten, heeft hij zich laten ontvallen, dat ook op het woningbouwprogramma zal moeten worden bezuinigd. Dat de daad hier reeds bij het woord is gevoegd, blijkt uit de door de minister van We deropbouw en Volkshuisvesting vastge stelde gewijzigde premieregeling voor woningwetwoningen, waarin ondanks de plaats gehad hebbende loonsverhoging en de sterk gestegen prijzen van mate rialen, de rijksbijdragen voor deze wo ningen over het geheel genomen met ongeveer 10% zijn verlaagd. De mogelijkheid om met verminderde rijksbijdrage te bouwen is nu vervallen. Het vorig jaar voerde de minister die regeling in naar aanleiding van het ini tiatief van de Bussumse wethouder, de heer Bouma, die kans zag een groot complex woningen met een uitzonderlijk laag exploitatieverlies tot stand te bren gen. Destijds hebben wij met nadruk tegen deze „stunt" stelling genomen om dat ons inziens de besparing op het exploitatie-tekort in dat systeem hoofd zakelijk wordt verkregen door een ster ke huurverhoging en door bepaalde lasten naar de toekomst te verschuiven en dan op de gemeenten af te wentelen. De stunt van de heer Bouma heeft het door de minister beoogde effect gehad: aangelokt door soepele bepalingen aan gaande de beschikbaarstelling van bouwvolume zijn 15000 woningen met verminderde rijksbijdrage gebouwd of nog in aanbouw en de minister put daar uit een argument om te betogen dat het alleszins mogelijk is, tot een sluiten de exploitatie te komen met rijksbijdra gen die liggen zelfs beneden het met 10% verlaagde niveau der rijksbijdrage regeling. Door deze maatregel worden de ge meentebesturen en de besturen van de woningbouwverenigingen voor bijzonder grote moeilijkheden geplaatst. Immers onder de nu vervallen normale bijdrage regeling was het tot ongeveer het mid den van het vorig jaar mogelijk met een sluitende exploitatie-rekening wo ningen te bouwen welke aan de in het belang van de volkshuisvesting te stel len minimum-eisen voldoen. Sedert dien zijn de bouwkosten evenwel met sprongen omhoog gegaan; het was dus al uitemate moeilijk, tot een verant woorde aannemingssom te komen, maar dit wordt thans (nu de minister de rijks bijdrage met ongeveer 10% verlaagde) welhaast onmogelijk. Het moet uitgeslo ten worden geacht, dat de minister nog op zijn besluit zal terugkomen en een hogere bijdrage in het vooruitzicht zal stellen. Want: zijn ambtgenoot van Fi nanciën heeft het voor de-woningbouw beschikbare bedrag op de verlaagde premieregeling gebaseerd. De precaire positie van 's lands finan ciën laat geen verhoging van dit crediet toe. Als verhoging van de rijksbijdrage onvermijdelijk mocht blijken, dan zal dit gaan ten koste van de omvang van het woningbouwprogramma. Met andere woorden: de jaarproductie van 50.000 a 55.000 woningen (noodzakelijk om ons land binnen afzienbare tijd uit de wo ningmisère te halen) zal dan moeten worden verlaagd. bouwverenigingen die de ramp zalige gevolgen van de woning nood dagelijks van nabij moeten consta teren zullen dus het mogelijke doen om de woningproductie op het huidige peil te handhaven. Gefreesd moet wor den. dat zij daardoor gedwongen zullen worden, de weg in te slaan welke door de stunt van de heer Bouma min of meer is voorbereid: Zij zullen de woningen moeten ontdoen van minimale gerieflijkheden; het zal wellicht niet meer mogelijk zijn woningen te bouwen welke van een douchecel zijn voorzien; men zal moeten komen tot bouwcon structies welke door toepassing van goedkopere materialen nu wel tot be sparing van de bouwkosten zullen leiden, maar in de toekomst hogere onderhouds kosten ten gevolge zullen hebben. De woningbouw gaat ongetwijfeld een moeilijke tijd tegemoet. Veel zal worden gevergd van het beleid en het inzicht van de gemeentebesturen en de woning bouwverenigingen, Het bouwbedrijf wordt sterk door traditie beheerst. De nieuwe bouwsystemen hebben wel tot versnelling van de bouw, maar over het algemeen niet tot verlaging van de bouwkosten geleid. De nijpende omstan digheden dringen er echter toe, dat al het mogelijke wordt gedaan om te ko men tot zo efficiënt mogelijke uitvoering van de bouwplannen. De mogelijkheden van rationalisatie en normalisatie (welke kosten besparend werken) zullen tot het uiterste moeten worden uitgebuit; com binatie bij de aanbesteding is een factor welke in dit verband niet uit het oog mag worden verloren. Een bezuinigings mogelijkheid ligt ook nog hierin, dat de eisen van dc plaatselijke bouwverorde ningen (welke soms onredelijk zwaar zijn) tot het noodzakelijke worden b~ perkt. Verwacht mag worden, dat samen werking van alle betrokkenen, en daar onder rekenen wij de overheidsinstan ties zowel als de architecten en aanne mers, tot resultaten zal leiden waardoor de huidige bedreiging van het peil van de volkswoningbouw kan worden afge wend. digd van „het leiderschap van een om vangrijke verraderlijke samenzwering, die het op een omwenteling in de par tij en de staat gemunt had ten einde Tsjechoslowakije uit het door de Sov jet-Unie geleide kamp van de vrede te drijven en het kapitalisme in het land te herstellen". Ook werd zij er van Deschuldigd „ver vuld te zijn van haat tegen de Sovjet- Unie en tegen de opbouw van het socia lisme in Tsjechoslowakije". Mevrouw Svermoza moest rekenschap afleggen van haar misdaden, doch slaagde er niet in het bestuur met haar antwoorden te overtuigen, aldus het rapport. De be schuldigde gaf toe „jarenlang in nauwe betrekking te hebben gestaan tot de spion Otto Sling". De zaak van me vrouw Svermoza was door een speciale commissie van drie, geleid door de mi nister van voorlichting, Vaclav Kopecky behandeld. Dezelfde commissie had „uitgebreide gedocumenteerde bewijzen vergaard, waaruit de activiteit van de spion en agent der Westelijke imperialisten Otto Sling was gebleken en in verband met hem het sabotagewerk van mevrouw Svermoza". Te Praag is vanmorgen officieel mee gedeeld, dat de Tsjechoslowaakse veilig heidspolitie dr. Vladimir Clementis, de vroegere minister van Buitenlandse Za ken, heeft gearresteerd op beschuldiging van sabotage en spionnage. Tevens is verklaard, dat twee andere oud-leden van het bestuur der Tsjechoslowaakse communistische partij, Gustav Husak en Laco Novomesky, in hechtenis zijn ge nomen wegens hun connecties met Cle mentis, terwijl drie leiders van de com munisten de partij moesten verlaten en eveneens zijn gearresteerd. De arresta ties werden bekend gemaakt in een of ficieel verslag van een gedurende enkele dagen tc Praag gtehouden bestuursver gadering van de partij. Dit rapport maakt een einde aan de geruchten over de verblijfplaats van Clementis, die zoals bekend, een maand geleden ver dween. Clementis was voor zijn verdwij ning chef van de effecten-afdeling van de staatsbank. In Praag is ook bekend gemaakt, dat bij de zuivering in de Tsjechoslowaakse communistische partij, die in de tweede helft van 1950 is gehouden, in het totaal 169.544 leden en candidaat-leden der partij van de ledenlijsten zijn afgevoerd of uit de partij zijn gestoten. In het officiële communiqué worden over Clementis geen nadere bijzonder heden meegedeeld, doch wel over me vrouw Marie Svermoza en Otto Sling, twee vooraanstaande communistische functionarissen, die president Gottwald Zondag in zijn bekendmaking „verraders en samenzweerders" noemde. Volgens het rapport is mevrouw Svermoza persoonlijk voor het hoofd bestuur verschenen. Zij werd beschul- Een woordvoerder van het Engelse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren verklaard, dat Engeland zal af wachten of Rusland toestemt in de voor bereidende besprekingen voor een con ferentie van de Grote Vier, alvorens te antwoorden op de laatste Russische nota. Volgens de woordvoerder wordt de Rus sische nota van Zondag thans bestu deerd. „Het is mogelijk dat er op geant woord wordt, maar ik zou niet graag nu al de situatie beoordelen", aldus de woordvoerder. „Wjj wachten vol belang stelling of de datum van 5 Maart, voor gesteld voor de inleidende besprekingen over een conferentie van de Grote Vier voor Rusland aanvaardbaar is", zo voeg de hij hieraan toe. De woordvoerder, die had opgemerkt dat de Russische nota „bijzonder lang" was. verklaarde verder, dat de Russische nota „onder andere de verklaring bevat, dat de Engelsen verantwoordelijk zijn voor het feit dat er nog steeds geen vredesverdrag met Oostenrijk is opge steld. Dit geeft wel enig idee van de historische waarde van de nota". Een zegsman van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken verklaarde gisteren dat Rusland zich schuldig heeft gemaakt aan statistische vervalsingen in de jongste nota aan Engeland waarin de Westelijke gealli eerden ervan worden beschuldigd hun strijdkrachten te hebben opgebouwd tot tweemaal de grootte van die van Rusland. Frankrijk is niet van plan te antwoor den op de jongste nota van Rusland, waarin Frankrijk en Groot-Brittannië er van beschuldigd worden hun verdra gen met de Sovjet-Unie te hebben ge schonden. Een officiële Franse woordvoerder deelde gisteren te Parijs mede, dat er waarschijnlijk binnen de eerstkomende dagen een communiqué zou worden ge publiceerd. waarin Frankrijks besluit wordt toegelicht. Bjj de brand die Maandag heeft ge woed in de graanmaalderij van de firma Six te Oudewater, en waarover wij in een deel van onze vorige oplage nog hebben kunnen berichten, zijn tientallen tonnen graan in de vlammen opgegaan. De gehele opslagplaats brandde uit. De brand, vermoedelijk ontstaan door kortsluiting, sloeg dadelijk fel om zich heen en zette het gehele gebouwencom plex in lichter laaie. Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 De commissie van vertrouwensman nen uit de crediteuren van het effecten kantoor te Hilversum heeft Maandag avond belanghebbenden tot bespreking bijeen geroepen en verslag uitgebracht van haar bevindingen. Op grond van de opgedane ervaringen kan de commissie geen advies geven ten aanzien van het voorgestelde accoord en verzoekt van haar taak ontheven te worden, hetgeen de vergadering met algemene stemmen toestond.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1