EUCH. CONGRES AAN DE GOUDKUST Gi LEKEN INGESCHAKELD IN DE MISSIE-BOEKENACTIE EN Het Geschenk Prijzenindexcijfer van het gezinsverbruik Geef de missionaris vrienden in zijn eenzaamheid De Russen komen in Mora Neveda boven 'alles! Oud-verkenners komen in Den Haag bijeen JDE PORSELEINTAFEL GROOTS EN KLEURIG FEEST SANATOGEN in Joden in de kampen In 1953 speciale Rode- Kruispostzegels DINSDAG 27 FEBRUARI 1951 PAGINA 5 Examens ÜpMB K&m f. ■4 HOGERE PRODUCTIE WILLEM BARENDSZ" Woningbouw met Rijkssteun Nieuwe voorschriften Noordhollandse tuinders zijn ontevreden Gezondheid met lepels. Het Zenuwsterkende Voedsel 'n kwaliteitsproduct 99 99 Dagboek van een vrouw die in een Hongaars dorp drie maanden lang de Rus- sen van het Rode leger meemaakte 19 eeuwen Engelse schrijfmachine is geen wol in Neder land, die de Neveda kwa liteiten evenaart. Brei met prachtige, soepele, extra uitgesponnen (dus extra voordeligeNeveda hand- breiwol. Wasecht - kleurecht 1 V oortrekkers naar Lour des als brancardiers Vos vice-voorzitter partij bestuur P. v. d. A. Scheepvaartberichten (Van onze speciale verslaggever) Terwijl in Kumasi in de Goudkust verleden week voor de eerste maal in de geschiedenis van dit zonovergoten land door de Katholieke Missie een groot Eucharistisch Congres is gehouden en tienduizenden katholiek&negers zich ver drongen rond een enorm altaar, dat in het congrespark aan de rand van deze 5tad is opgesteld, zijn in de havenstad tAccra de politieke hartstochten weer opge laaid. Want Kwami Nkruma, de grote leider van de nationalistische beweging in da Goudkust, was uit de Britse gevangenis ontslagen en had zijn politieke aarrière weer opgenomen. Daardoor stond geheel Accra op zijn kop. ^ij. Nederlanders, plegen onze Tugde of droefheid over de terug- srw1 van bePaaIde politieke figuren in sp'te te uiten, soms in de trein, achter ■je borreltafel of bij de kapper. De "e6er doet dat anders; die gaat de "'raat op om zich zingend en dansend mengen onder de tienduizenden die •h eenzelfde uitgelaten stemming de 'raten bevolken. Daarom was ter ge- jfgenheid van Kwami Nkruma's terug- *®er geheel Accra op de been de po- «tie incluis en hing de stad vol joggen. In Kumasi was ook iedereen ■jP de been en ook daar hing de stad ol vlaggen, maar, met welk een groot verschil! De nationalistische beweging in de Goudkust is sterk en heeft de partij v'an de gematigde intellectuele negers totaal op de achtergrond gedrongen, «kruma is eerst na de oorlog begonnen hiet zijn scherpe aanvallen op het ko loniale bewind van de Engelsen. Alles ^at jong en politiek onervaren was schaarde zich in zijn gelederen. Ar beiders en oud-militairen, die in de Jongste oorlog aan de zijde van de Engelsen hebben gevochten, school jongens en gelukzoekers. Die aanhang tj'erd zo groot dat dc Britse regering bet beter vond om Nkruma in zijn kraag te grijpen, zodra de gelegenheid rich voordeed. Die gelegenheid kwam toen hij in 1948 een algemene staking jjólde forceren, welke mislukte en bem in de gevangenis bracht. is hij teruggekeerd. De volgende jjoek zal de Legislatieve van de Goud kust waarin de aanhang van Nkruma 'j' van de 38 verkiesbare zetels in het totaal van 84 bezet haar werk be rinnen en Nkruma heeft gezegd dat, in- Jjjen de Engelse gouverneur redelijk is, "li zal medewerken om de Goudkust ecn gouden eeuw te bezorgen. Zo niet r~ aldus deze leider dan is daadwer kelijke actie niet uitgesloten. De Britse kegering wacht dat, met haar gewone geduld in dergelijke zaken, maar rustig af. Met die „gouden eeuw" doelt Nkru ma op een herstel van het legendari sche, mysterieuze „Ghana", het dui zendjarige keizerrijk dat boven Tim- boektoe aan de rand van de Sahara moet hebben bestaan. Dit keizerrijk, dat rond de vierde eeuw door de Ber bers moet zijn gesticht, heeft, zo willen het de verhalen, een hoge trap van be schaving en ontwikkeling gekend, ter wijl Europa nog met stenen bijlen hak te. Toen in de veertiende eeuw de Portugezen in West-Afrika kwamen moet dit legendarische rijk uiteen zijn gevallen. De Provinciaal van de Sociëteit voor Afrikaanse Missiën, die in veertig jaar .tijd het katholicisme hebben gebracht Sver.de gehele Goudkust, Pater Mondé,, Jchrijft ons dat, toen hij vorige week in Aumasi aankwam er nog maar weinig van het aanstaande Eucharistische Con gres te zien was. De Nederlandse pater Eonoit Evers was druk bezig met de versiering Een grote monstrans met veel Gekleurde lichtjes had hij tussen de UELFT. Pro. civ.-ing.H. Fierabend. Aer- enhout; prop. werkt.k.-ing.: H. Greeven, •j-Gravenhage; cand. bouwk.-ing.H. Berg- p0ef. Aalsmeer; P. Bügel, Groningen; A. mothuis, 's-Gravenhage; D. Kiewiet de u°1ge. Heerenveen; L. de Klerk, 's-Graven- -age; E. v. d. Ree, Rotterdam; H. Roebbers, ifcventer; H. Stadlander, Amsterdam; R. eersema, Groningen; H. de Vries, Leeu warden. Werktuigk.-ing-: J. Kuiperi, Waal- jjojk; j. Mije, 's-Gravenhage; J. Mije, m Haag; T. v. d. Pas, Haarlem. Bouwk.- E. Douwes Dekker, 's-Gravenhage; B. ïflemans. Amstenrade; J. Tuijnenburg ^utSs. Hillegersberg. TILBURG Prop. econ. wetensch.: J. foppens. Dinteloord; W. Evers, Zevenaar; Van Gils. Breda; G. van Hezewijk, Nii- ffcgen; H. Joosten, Hoensbroek; H. van Aessel. Sint Oedenrode; K. Luykx, Zun- Sert; G Mestrom, Roermond; H. van Os, jiotterdam; F. Paques, Tilburg; B. Rottink, ne'igelo; J. Weerts, Weert. AMSTERDAM. Doctoraal aardrijksk.: mevr. J. de Beerv, Horssum, Amster- j!a'n. Cand. econ.: H. Berendsen, Amster- am en P. Lammons, Amersfoort. Utrecht. Tandartsexamen: F. Schou- ?n, Utrecht; G. Koerselman, Zut- n. Semi-arts ex.: C. Kooiker, Zeist; A. ?e Vries, St'-iwijk; mej. E. Coops, Doorn; Murk, U. .cht; M. Karamat Ali, Utrecht. prts-examen: D. v. d. Most v. Spijk, Assen; Oosterhagen, Hilversum; A. Hensen, Vecht; B. Jansen, Arnhem. LEIDEN. Doet. Ned. recht: mr. A. Sorï- ?.a<1a. Scheveningen; mej. C. Brouwer, Am- j erdam en F. Frenkel, Leiden. Cand. Ned. JJM- recht: J. Verweij, Den Haag; J. Kleef- u,ra, Den Haag; R. Strang, Rotterdam; D. j°lff. Den Haag; P. Ballings, Den Haag; v- Rossum, Den Haag. Doet. Ned. Ind. V^ht: J. Pardede, Oegstgeest. Doet. Indol '®atk).; E Urecht, Leiden. Doet. Indol. lJf.Con-)H Poetiray, Den Haag. Doet. klass. hU-: P. v. d. Nat (cum laude), Naaldwijk. h°ct. geneesk. II: mej. E. Brunnekreeft, '-'n Haag; S. Bergen, Paramaribo; C. Bou- t, an. Dordrecht; W. Heas, Echt; S. Robles, - aramaribo. Artsex. Ie ged.R. Ball, Lei- ^"1 W. v. Dijk, Den Haag; Th. v. d. Kleij, - sssenaar. Artsex. 2e ged.: H. v. d. Stap, °brburg. Advertentie en alle pijnstillende tabletten zijn geen Aspirin. Alleen Aspirin draagt het Bayerkruis en her kent U aan de oranjeband op de verpakking, y-vv '■'•vx-y torens van de kathedraal van Kumasi opgehangen. Vanwege de enorme eleg- triciteitsschaarste mochten die pas om half tien 's avonds worden aangestoken. Honderden vlaggen en vaandels heeft deze pater geschilderd om ze op te han gen in alle delen van de stad. Civiele Britse en inlandse autoriteiten gavèn hun volle medewerking. Pater Hombergen was bezig een enorm mmmmmmmsmzmrrrsm-" - De kerk van Natitingon aan de Goudkust altaar te bouwen in het congrespark. Dat park was de vorige week nog een kaal stuk land aan de rand van de stad. Een vallei van een mijl lengte. Daar moest plaats gemaakt worden voor tienduizen den mensen. Dat was de grootste zorg voor de organisatoren. Hoe kreeg men begroeide vallei schoon? De hoofdarts van Kumasi vond er iets op. Hoewel hij zijn departement niet mocht laten wer ken voor een particuliere onderneming, stuurde hij een legertje van zijn zwarte knechten naar het park met de opdracht een van de zeer gevaarlijke tsetsevliegen te vinden. Na lang zoeken vonden zij er een en toen kon de dokter het bevel geven de hele vallei schoon te kappen. Het altaar van pater Hombergen heeft de vorm van een grote Ashantistoel, waaruit een geweldig kruis oprijst. Een Ashantistoel is het bevoorrechte be zit van de Ashanti-koningen. Niet om erop te zitten, maar het is de stoel van de koningsmacht. In deze stoel schuilt de geest van de voor vaderen, de kracht en het verstand. Zo heeft ook Koning Christus zijn Ashan tistoel, de zetel van zijn Almacht. Het is gloeiend heet in Kumasi, schrijft pater Mondé. De alles verschroei ende woestijnwind, de harmattan, is dit jaar wel niet zo sterk geweest en de eerste regens heb ben het dorre, droge, rode stof al wegge spoeld, maar nog is het er snikheet. In deze hitte heb ben tienduizenden negers gedanst en gezongen rond het kruis, het symbool van hun geloof. En in wedijver met de hitte van de zon hebben zij getuige nis afgelegd van de nog jonge kracht van dat geloof. In stampvolle, uitpui lende treinen en in overladen lorries zijn zij Kumasi bin nengereden en heb ben zij overnacht in de gastvrije hutten in de tientallen dor pen in de nabije omgeving van Ku masi. Zij hebben dit Eucharistisch Con gres tot een groots en kleurig feest ge maakt. De chief van Tagena in gezelschap van twee missionarissen. Dezer dagen is verschenen aflevering 26 van „Onderdrukking en verzet", bevattende de „Kroniek der Joden vervolging", te weten de kampen van Wcsterbork, Auswitz, Bergen-Bel- sen en Theresienstadt. Hier wordt nog eens nauwkeurig en historisch juist opgetekend, wat de Nederlandse Joden te verduren heb ben gehad tijdens de bezetting, voor al dan die Joden, die in een of ander kamp terecht zijn gelfomen. Het is geen prettige lectuur, het is afschuwe lijke lectuur, want de zdken waar het om gaat, zijn niet te beschrijven. Het zijn dan ook geen beschrijvingen, die men in dit nummer aantreft, doch korte en zakelijke aantekeningen, die nu en dan verwijzen naar de reeds zeer uitgebreide literatuur, die in de vorm van romans of dagboeken over de kampen verschenen is. Aflevering 26 voegt weer een bijdra ge toe aan de indrukwekkende reeks, die tot dusver bij Meulenhoff is ver schenen. Het C.B.S. zal voor de prijsindexcij fers van het gezinsverbruik een nieuwe berekening opstellen, daar de oude be rekening om verschillende redenen niet meer voldoet. De nieuwe berekening, het z.g. inte rim-indexcijfer, zal gepubliceerd wor den in afwachting van een definitief in dexcijfer dat o.m. kan worden berekend uit de resultaten van het nationaal bud getonderzoek dat in 1951 zal worden ingesteld. Het interim-indexcijfer heeft betrek king op gezinnen van geschoolde arbei ders, voorlieden, lagere ambtenaren en kantoorbedienden, pjet een gemiddeld bruto-weekloon (excl. kinderbijslag) van f 56, wonende in de middelgrote en kleine steden van ons land en met een gemiddelde gezinsgrootte van 4. Zij heb ben betrekking op 115 gezinnen en de basis van de interimreeks zal zijn 1949 f 100.—. Volgens mededeling van de Neder- landsche Maatschappij voor de Walvis vaart had de „Willem Barendsz" op 18 Februari j.l. geproduceerd 66.730 barrels (11.121 ton) traan. In de overeenkomsti ge vangstperiode van het vorig jaar be droeg de productie 61.074 barrels (10.179 ton). Voor spermolie luiden de cijfers resp. 12.191 barrels (2.032 ton) en 4.957 barrels (826 ton). De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft bij beschikking van 17 Februari nieuwe voorschriften en wenken uitgevaardigd voorset ontwer pen van woningen. De voorschriften gelden voor alle woningbouwpiannen. waarvoor Rijkssteun, hetzij op grond van de Woningwet, hetzij op grond van de premieregeling voor particuliere wo ningbouw, wordt gevraagd bij de beoor deling van herbouwplannen behoeven de voorschriften echter niet te worden aangelegd. In tegenstelling met de oude regeling wordt de minimale grootte van de te bouwen woningen niet meer aangegeven in kubieke meters, maar uitsluitend in vlaktematen. Zo wordt voor een woning voor drie personen voorgeschreven een oppervlakte van de woonvertrekken (woonkamer, keuken, slaapkamers) van ten minste 34 m2. De woonkamer moet in dat geval ten minste 15 m2 xijn. de keuken 4 m2, de slaapkamers 14 m2. Van een woning voor vier personen moet het woonvertrek tenminste 16 m2 zijn. De nieuwe voorschriften betekenen geen inbreuk op de bepalingen van de bouwverordeningen. Deze blijven onver zwakt van kracht. Waar evenwel de rijksvoorschriften boven Tie eisen van de bouwverordening uitgaan, zijn de rijks voorschriften bindend. In een vergadering van Noord-Hollandse tuinders werd de huidige positie van de tuinbouw als zeer moeilijk gekenschetst. De resultaten van de liberalisatie waren te leurstellend ondanks de gesloten handels verdragen met Engeland, Duitsland en Bel gië. In diverse voorstellen werd aangedron gen op een verhoging van de minimum prijzen, waarbij critiek uitgeoefend werd op het werk van het Centraal Bureau van Veilingen. Advertentie Voor allen, die zich vermoeid en over werkt gevoelen, want Sanatogen is zuivere kracht en wordt gretig door het verzwakte lichaam opgenomen. (Van een verslaggever) In een kort bericht hebben wij reeds gemeld, dat ook de missionarissen tij dens de boekenweek niet zullen worden vergeten. De missie-boekenactie van de missievereniging „St. Franciscus Xave- rius", die haar zetel heeft op de groot seminaria van Haren, Hoeven, Roer mond, Rijsenburg en Warmond, heeft namelijk een nieuw initiatief genomen, waardoor de missievriend een katholieke boekhandel kan binnenstappen om daar een boek voor een missionaris te bestel len Behalve betalen is daar verder niets meer te doen dan zijn naam en adres op een lijst te plaatsen, zodat hem later kan bericht worden waar het bestelde boek is terechtgekomen. De boekenactie krijgt nu straks de lijsten van aangekochte boeken binnen, maakt daar een catalogus van, die naar de missionarissen over de hele wereld gezonden wordt. Zij kunnen aantekenen, wat zij begeren; als dat allemaal terug is, kan de boekenverzending beginnen. Advertentie De actie, die haar vijfde lustrum al weer enige tijd achter de rug heeft, be perkte zich tot op heden vrijwel alleen tot de geestelijkheid van de vijf bisdom- Dat doet men van 1934 af en sinds dien zijn 40.000 boeken verzonden, Maar de nood is groot. Door aller lei omstandigheden zijn vele missiona rissen van hun bibliotheek beroofd en begrijpelijk overtreft de vraag het aan bod verre. Daarom wil men thans ook de leken inschakelen. Hoevclen heb ben immers boeken in hun kasten staan, die zij nimmer inzien of zelfs nooit gebruikt hebben! Deze boekenactie weet er raad op. Ofschoon ontspanningslectuur uiteraard van harte welkom is, wil men daar toch niet het accent op leggen. Groot gebrek is er aan studiemateriaal voor de huma niora, philosophic en theologie; tijd schriften (vooral medische) kunnen goed worden gebruikt en dit lijstje zou nog aanzienlijk kunnen worden uitgebreid. Doch men begrijpt de bedoeling. De vraag is het alleen maar, hoe in de verschillende plaatsen, deze actie onder de leken kan worden georganiseerd. Iedere particulier kan natuurlijk naar believen persoonlijk boeken en tijd schriften zenden naar het groot-semina rie van zijn bisdom. Maar economischer zou het zijn, wanneer een bepaalde groep haar schouders onder deze actie zou zetten. En daarbij wordt bijvoor beeld gedacht aan de jeugdbeweging (kajotters, voortrekkers enz.) of aan katholiek thuisfront, dat op dat gebied reeds zijn sporen verdiend heeft voor de militairen, van wie het grootste deel thans in Nederland is teruggekeerd. Dat al dat werk niet vergeefs is, heb ben wü mogen constateren binnen de seminariemuren. Het motto voor de mis sieboekenweek luidt: geef hem vrienden in zijn eenzaamheid. Daar hoeft geen woord aan te worden toegevoegd. Al leen dat het in dit geval geen kwestie van een week mag zijn. Het ijzeren gordijn sluit ons af van de Russen en van alle omgang met dit merkwaardige millioenenvolk, dat we in hun daagse leven, hun denken en doen, nauwelijks kennen. Want dat is ongetwijfeld niet meer overeenkomstig de voorstelling die wij ervan behouden hebben uit boeken als „Oorlog en Vre de" van Tolstoi of uit de korte verha len van Tsjechow. Omdat echter „de Russen" van nu, als grootheid uit ons voorstellingsver mogen nauwelijks weg zijn, in bepaalde zin zelfs ons leven obsederen leest men met toenemende geboeidheid en grote gretigheid het dikke boek van Alexan dra Orme, „De Russen komen in Mo ra", Nederlands Boekhuis, Tilburg, de Poolse die in het Hongaarse dorp Mora drie maanden lang, dag in, dag uit, met de Rus sische soldaten en officieren, die Hon garije „bevrijdden" in voortdurende aanraking was, met hen sprak, at, huis de, door hen be stolen, gevangen genomen en ver hoord werd, maar in alle omstandig heden, altijd weer in iedere Rus de mens probeerde te ontdekken en er contact mee te vinden. Ze is niet de eerste de beste, deze Poolse artiste, in Zwitserland, Engeland, en Duitsland opgevoed, sinds 1939 vluchtelinge en zwerfster, die tenslotte in Hongarije een pied terre vond, er haar man aan de ellende zag bezwijken en hertrouwde. Ze is intelligent en moedig, deze 40-jarige vrouw, ze kan iedere situatie aan en ze stèat haar mannetje. En daarbij heeft ze een zo heerlijk gevoel voor humor dat ze tot in de meest benarde, hopeloze omstandigheden de Alexandra Orme. toestand meester weet te blijven. Die ontwapenende speelse omgang, zelfs met de meest benauwende situaties, vloeit voort uit haar sterke en on uitroeibare levensliefde en haar on- s schokbaar geloof in de goedheid van de mens. En dat laatste maakt haar belangwekkend, hoogst interessant dagboek zo verkwikkend. Want al door weer tracht ze, in de belevenis sen die ze hier te boek stelt, en dat zijn de drie maanden waarin zij met een gezelschap van Poolse en Hon gaarse aristocratische vrienden in hun landhuis dagelijks overlopen worden door lastige, eisende, dwingende, vor derende of hun vertier zoekende Rus sen, hen tegemoet te treden als mens en te begrijpen waarom ze zo zijn. Als enige in het gezelschap die Russisch sprak was zij namelijk voortdurend intermediaire. Alsof ze een reeks fotografische mo menten vastlegt, zo zet ze, met haar rake, geestige, menskundige pen, de Russen van het Rode Leger voor ons neer. Hoe ze in groepen leven met de sterkste als aanvoerder, net als wolven, hoe ze eenzaamheid schuwen omdat ze zich hoegenaamd niet kunnen bezig houden, hoe ze plunderen omdat oorlog eigenlijk een reusachtig spel is om buit. Het blijven kinderen, zegt ze, die niet volwassen worden, en die ieder horlo ge, iedere radio of camera uit elkaar peuteren omdat de voortbrengselen der techniek geen eigen verworvenheden voor hen. zün, maar speelgoed. Ze be- Tekening op de stofomslag van het boek „De Russen komen in Mora". schrijft hoe ze een „bourgeois" huis bewonen, slapen in omgekeerde kasten en de gordijnen als dekens gebruiken, hoe ze de vrouwen beschouwen, hoe ze liegen en opscheppen en dat laatste om dat ze voortdurend op hun qui vive zijn, om toch vooral te laten zien dat ze we ten wat beschaving is; hoe lui en ge makzuchtig ze zijn. Alexandra Orme kent de Oosterse en de Westerse mentaliteit. Ze doorziet de primitieve, pochende, maar in wezen doodgoede mannen van het Russische leger, die ze zonder enige superioriteit, maar met groot begrip en handigheid is tegemoet getreden. Met wie ze ver trouwelijke gesprekken had op de rand van de keukentafel en wijn dronk uit een waskom waar de zeepresten aan kleefden op een geïmproviseerd nach telijk feestmaal. Een boek om niet af te blijven, omdat het iets openbaart, op hoogst onderhou dende, spirituele en objectieve wijze, over een volk dat om meerdere redenen, midden m de belangstelling staat. A. Bgi. Op initiatief van „The British Council in the Netherlands" is in de Universiteits bibliotheek te Amsterdam een tentoonstel ling van facsimiles en originele schrijf- teksten van de laatste 19 eeuwen Ingericht. Bij de opening, die door de wethouder van Kunstzaken te Amsterdam, mr. A. de Roos, werd verricht, waren onder meer aanwe zig de ambassadeur van Engeland, Cir Phi lip Nichols, en de consulgeneraal van En geland A. W. Robertson. Het hoofd van de British Council, Roger Hinks, wees er op hoe in de laatste tijd de kunst van het schoonschrijven In Engeland hoe langer hoe meer wordt beoefend. De tentoonstelling, die facsmiles van oudere handschriften en originelen van moderne handschriften omvat, blijft min stens 14 dagen geopend. De collectie be staat uit museumstukken en uit brieven van particuliere verzamelingen. Zij werd samengesteld door mevr. Mary Rose van de British Council in Londen. De collectie, die reeds in Londen te bezichtigen was, zal ook in andere lande* ia West-Europa -wor den sondwteesteM. Advertentie Een aantal oud-leden van des Katho lieke Verkennersbeweging in Neder land zal 3 Maart in 's-Gravenhage bij eenkomen in verband met de vorming van nationale en internationale organi saties van oud-verkenners. Bij de ge nodigden zijn: mr. J. M. L. Th. Cals, staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen; prof. dr. J. E. de Quay, commissaris der Koningin in Noord-Brabant; mr. E. A. M. Lamers, directeur-generaal van het gevangenis- vezen; generaal-majoor P. P. W. van Leeuwen; jhr. G. Alting von Geusau; mr. René Höppener; ir. F. W. J. Schweigman; dr. L. H. M. Berger; ir. Q. Laumans; dr. A. J. M. Crebolder; dr. J. J. M. Feldbrugge; dr. G. Panhuysen. Een aantal R.K. Voortrekkers zal naar Lourdes vertrekken om daar dienst te doen als brancardier. Hun verblijf in Lourdes zelf valt samen met de Lim burgse Lourdes-bedevaart, die van 29 Mei tot 6 Juni wordt gehouden en de nationale bedevaart. De katholieke jeugdbeweging organi seert deze zomerkampen voor jongens, die niet in enig organisatieverband zijn opgenomen. Zij zullen een of twee we ken duren. Plannen zijn in voorberei ding voor speciale spel-, sport- en wa terkampen. Ook bouwers van vlieg tuigmodellen zullen waarschijnlijk een eigen kamp krijgen. (Van onze Haagse redactie) Naar wij vernemen, zal de P.T.T. be vorderen, dat in de zomer van 1953 een Nederlandse Rode Kruis-postzegel wordt uitgegeven, waarvan de toeslag- waarde ten goede zal komen aan het Nederlandse Rode Kruis. Het ligt verder in de bedoeling om in de toekomst ie dere vijf jaar een Nederlandse Rode Kruis-postzegel uit te geven. Tot nog toe, aldus vernemen wij van de zijde van het Nederlandse Rode Kruis, is er slechts één serie Nederland se Rode Kruis-postzegels verschenen, n.l., in 1927. toen het Rode Kruis zijn 60-jarig bestaan vierde. Wel zijn er van tijd tot tijd weldadigheidszegels ver schenen. waarvan de opbrengst mede bestemd was voor het Nederlandse Ro de Kruis, maar behalve deze eerste ju bileumzegel heeft het Rode Kruis nog nooit een „eigen" zegel gehad. Het partijbestuur van de Partij van de Arbeid heeft oud-minister Vos tot vice- voorzitter gekozen. AARDIJK 24 te Brownsville, AKKRUM- DIJK 27 te Suez, ALBIREO p. 26 St. Pauls n. R'dam, ALCHIBA 26 te Lagos, ALDABI 27 van Santos n. Rio J.. ALDEGONDA 27 te Bangkok, ALKAID 26 van Salvador n. Cabodelo, ALMKERK 27 te Aden, ALPHE RAT 24 te Durban. AMPENAN p. 27 Opor to n. Indon., AMSTELDIJK 28 te Havre verw., AMSTELLAND 28, 17 u. te Arnst. verw., AMSTELPARK 26 te Khorramshar, AMSTELVAART p. 27 Rosfartak n. Genua, ARENDSDIJK 27 te Rotterd., ARENDSKERK p. 27 Kp. Palos n. Duink., ARIADNE 26 te Lissabon, ARMILLA 27 te Pladju, ATLAN TIS p. 24 Enggano n. R'dam, BAARN 27 te Corral, BACCHUS 24 van N. Y. n. Pt. au Pr„ BANTAM 27 van Pt. Saïd n. R'dam, BARENDRECHT p. 27 Victoria n. Eng, BAUD 27 te Singap.. BENGKALIS 26 te R'd, BOSCHFONTEIN 26 te Zanzibar, BRITSUM p. 26 Gibr. n. Madagascar, CALTEX DELFT p. 27 Ouessant n. Sidon, CALT. HAGUE p. 27 Dover n. R'dam, CALT. NED. p. 26 Malta n. R'dam, CALTEX PERNIS p. 27 Kp. Gam n. R'dam, CASTOR 27 te Cur., DA- NAE 27 te Palermo, DELFLAND 26 van Pto, Praya n. A'dam, DIEMERDIJK 27 te Antw, DRACO 27 te Gibr., ELMINA p. 26 Madeira, 1 Maart te Dakar, ESSO RO'fi ER- DAM p. 27 Azoren n. R'dam, GAASTER- LAND 26 van B. Aires n. A'dam, GANYME- DES 25 te Rio J. terug, GAROET 27 te Semarang, GOOILAND p. 26 Kp. Verd. eiL n. Z. Am., GOUWE 27 te Abidjan, GROO- TE BEER p. 27 Gibr. n. Sydney, GROOTE- KERK 27 te Zanzibar. HELENA p. 27 Oues sant n. Barbados, HERMES 27 te Pto. Bar rios, HESTIA p. 25 Azoren n. W. Indië, HY DRA p. 26 Scilly n A'dam. IRIS 27 te Am sterdam, ITTERSUM p. 26 Ouessant, vb, JOH. v. OLDENBARNEV. 6, 5 u. te IJin, 8 u. te Amst. vrw., KEDOE 27 te Penang, KEILEHAVEN 26 te Bonny-river, KELBER- GELL p. 27 Finistere n. Cio. Vechia, KER- TOSÓNO 26 van Singap. n. Djeddah. KOTA AGOENG 28 te Pt. Said vrw., KOTA IN- TEN 27 van Teneriffe n. Z. Afr., LANG- KOEAS 27 te Djakarta. LEERDAM p. 27 Wight n. N. Y., LEERSUM 27 te Browns ville, LEMSTERKERK 27 te Damman, LIE VE VROUWEKERK 26 van Colombo n. Ma dras, LIMBURG 24 van N. Orleans naar Kaapstad, LISSEKERK p. 27 Kp. Roca n. R'dam, LOMBOK 23 te San Francisco, MAAS p 26 Jamaica n. La Guaira, MAASKERK 26 te Lagos. MACOMA 26 te Tarakan, MA- CUBA p. 27 Perim n. Kopenh., MARISA 27 te Cur.. MARPESSA 27 te Gibr., MERWE- HAVEN p. 27 Gibr. n. Rotterd., METULA p. 27 Finisterre n. Havre, MODJOKERTO 27 te Makassar. MUIDERKERK 24 te Mom- bassa, MYONLA 26 van Suez n. Koweit, NELLY p. 27 Minicoy n. A'dam, NESTOR p. 27 St. Vincent n. Algiers, NOTOS 24 te Pt. au Prince, OBERON 27 te Turkseil., ORAN JE 27 te Singapore, verb.. PAPENDR. p. 26 Azoren n. Hamblé. PR. PHIL. WILL. 27 te Glasgow, PR. WILL. IV 25 te Vigo, RAD JA 27 van Pt. Said n. Amst., RIDDERK. 27 te Walvisbaai. RIOUW p. 26 Kreta naar A dam, ROEBIAH 26 te P. Said, ROEPAT 26 van Djakarta n. Padang, ROTTI 27 te Aden. RUYS 26 van Kaapst. n. B. Ares, RIJN p. 26 Kp. Blanco n. Eng., SALA- WATI 26 te Akyab, SCHIEDIJK 27 te Brownsville, SIBAJAK p. 26 Cocoseil. naar Austr., SINGKEP p. 27 Perim n. Suez, SLO- TERDIJK 25 te Belawan, SOESTDIJK 25 te Boston, STAD DORDR. p. 27 Gibr. n. Civ. Vechia, STAD SCHIEDAM 27 van Pta. d. Gada n. R'dam, STAD VLAARD. p. 26 Svi- noy n. Narvik, STENTOR p. 27 Lissabon n. R'dam, SUNETTA 27 te Hongk., TABIAN 26 van N. Y. n. Calcutta. TAMO 23 te B. Aires, TERNATO p. 26 Pt. d. Galle naar Makassar, THESEUS p. 26 Kp. Nao n. Sa- vona, TOSARI 26 te Panaroekan. VULCA- NUS 26 te Carlovacci. WAAL 26 te Cur„ WM. RUYS p. 27 Lissabon, 2 Mrt. te Rot terdam verw., W1NSUM 27 te San Juan, WOENSDRECHT p. 27 Azoren naar R'd„ IJSSEL 27 te Barabona, ZAAN 27 te Amst,. ZEELAND 26 te Panang vb. 7" y et Geschenk van de Boeken- week is dit jaar een novelle, getiteld De Porseleintafel en verlucht door J. F. Doeve. De lezer moet, als ieder jaar gissen, une dit verhaal geschreven heeft. Boven dien wordt hij verzocht zijn oordeel over het vertelsel onder te brengen in ten hoogste veertig woorden. On der de vinders van de schrijversnaam worden de schranderste beoordelaars van het werkje bekroond. Onder deze omstandigheden zou het, dunkt ons, onjuist zijn, de ge schiedenis van De Porseleintafel hier uitvoerig te behandelen en beoorde len. Als dagbladcriticus behoeven wij slechts de vraag te beantwoorden, of deze novelle de moeite loont, die van de deelnemers aan de prijsvraag wordt gevraagd. Welnu; in dit op zicht kunnen wij iedereen gerust stellen. Ongeacht of men wil mee dingen naar de prijs of niet, men zal er geen spijt van hebben naar zijn boekhandel gegaan te zijn om het geschenk onder de gebruikelijke voorwaarden in ontvangst te nemen. Minder gelukkig leek ons de com missie voor de propaganda van het Nederlandse boek met haar afzon derlijke uitgave voor jonge mensen. Het is een kleine bloemlezing van Nederlandse gedichten over de zee. Ze werd samengesteld en van een korte inleiding voorzien door Adriaan Morriën. Bij voorkeur koos hij moderne gedichten, waar men op de scholen meestal niet meer aan toe komt". Hieruit besluiten wij, dat hij gedichten, die in schoolbloemle zingen staan, vermijden wilde. Con sequent voerde hij dit beginsel niet door. „Het waren, twee conincskin- deren" staat in vrijwel iedere school bloemlezing en werd hier herdrukt. De „Lofzang" van Rhijnvis Feith („Tallooze golven gaan") staat in geen enkele schoolbloemlezing en werd hier niet herdrukt. „De zee, de zee klotst voort" van Kloos staat niet in deze bloemlezing van Nederlandse gedichten over de zee. Zonne ster vend zonk in zee" en Het zeegeruis zal ik nog dan gedenken" van Fre- aerlk van Eeden bleven achterwege. „Fiauw flikkert het lampje in de vissershut" van Hélène Swarth werd overgeslagen. Van Geerten Gossaert koos Morriën wel het vers ,^4an een zeedistel", maar wie Nederlandse poëzie van de zee verzamelt, kan toch moeilijk buiten „De zee is in rust en de wind uit het Zuien", bui ten ,.,Het brandende wrak", buiten „Thalatta!" of buiten het herden kingsgedicht op Swinburne: „De Noordzee geeselt de flanken der aarde". Het bundeltje begint met een ver taling, die J Slauerhoff maakte van een gedicht van John Masefield. Was het de verzamelaar onbekend, dat W. van Doom met klem van redenen juist deze vertaling als een ergerlijke mis lukking kenmerkte? Er zijn van Slauerhoff oorspronkelijke gedichten genoeg, waarin de zee bezongen wordt. De Zuiderzee is door een vers van Bertus Aafjes vertegenwoordigd. „Het Vrouwezand" van P. J. Koets „Aan bakboord in, aan stuurboord uit!" had een plaats verdiend als romantisch voortbrengsel van de folklore der Zuiderzee! Dat P. C. Hooft aan deze zee woonde en' er toch wel aardige dingen over losge laten heeft (hij zag de zon opkopien uit de zee) had de samensteller evenmin in de gaten als het feit, dat Vondel over zee en zeevaart heel wat plastischer en welluidender gedichten schreef dan minstens de helft van de verzen is, die jonge mensen nu voorgelegd krijgen om zich een idee te vormen van de zee, gelijk die door Nederlandse dichters werd bezongen! De inleiding verzekert alleen, dat de willekeur der keuze veroorzaakt werd door de onkunde van de kie zer. Het aardige boekje, waarmee men de jeugd had willen verrassen, werd een willekeurige, weinig ter zake doende collectie verzen, die Adriaan Morriën toevallig kende of bij de hand had. Het had veel doel treffender kunnen zijn!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 5