INFORMATIEVE OPDRACHT AAN PROF. C. P. M. ROMME Rusland zou in 20 dagen heel Europa kunnen veroveren Franse premier Pleven boekt halve overwinning m Vorming zelve van een kabinet niet in de opdracht vervat Nieuwe poging WERKELIJKHEDEN en fantasieën I MEEST VERMALEDIJDE MAN" VERLAAT DE BILT L A H KONINGIN JULIANA REIKT ONDERSCHEIDINGEN UIT „Nederlandgerust met zulke mensen Treffende plechtigheid Tot hoofd en hart I Hoover noemt het uitzenden van meer troepen een stap in „het gevaarlijke onbekende" Weervoorspellingen in de toekomst Het weer Kamer bereid kieswet-ontwerp van regering in overweging te nemen in Burgerzaal SUKARNO DIENT AAN KLACHT IN woensdag 28 februari 1951 74e JAARGANG Nó. 25009 Het kabinet van de Koningin deelt mee: H. M. de Koningin heeft Dinsdagavond op het paleis-Soest, dijk prof. mr. C. P. M. Ronune ontvangen. De Koningin heeft aan de heer Ronune opgedragen te informeren, welke mogelijkheden er zijn tot de vorming van een kabinet. In deze opdracht is derhalve niet verval de vorming zelve van een kabinet, doch aan de informatie stelt zij geen grenzen. i De heer Romme heeft deze opdracht tot informatie aan* vaard. Hl Mr. Burger over de brede basis P' v. d. A. gaat eventueel schoorvoetend mee 99 PROF. DB. IR. F. t: VEHIH6 HEIHESZ HEEMT AFSCHEID „WIJ KUNNEN DE RUSSEN NIET TEGENHOUDEN" Het oude K.N.M.I. toverde hij om tot een enorm wetenschappelijk bedrijf Met radar De aanslag op Truman Doodstraf geëist tegen Portoricaan Vernuftig mengsel Geen ontslagneming Voor de boer van belang 99 Dorp verliest burgemeester zijn Geen Engels antwoord op Sovjet-nota? I LODEN REGENMANTELS Tegen „Indonesia Ray a" Meteor-vliegtuig in zee gestort? BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. I3muiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: -3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per milUmeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. Een verrassing is het niet, dat H. M. de Koningin thans aan de fractie voorzitter van de K. V. P. in de Tweede Kamer opdracht heeft gegeven de mogelijkheden te onderzoeken om tot de vorming van een kabinet te ko men. Verrast heeft het veeleer, dat eerst nü deze opdracht is gegeven. Intussen verschilt deze opdracht in zoverre van die van de heren DreesVan Schaik en mr. Steenberghe, dat prof. Romme geenszins tot taak heeft gekregen zelf een kabinet te vormen. Van de indertijd aan mr Stikker gegeven opdracht, wel ke weliswaar ook informatief was, ver schilt ZU weer, doordat het vrijwel uit gesloten mag worden geacht, dat prof. Romme zelf zitting zal nemen in een eventueel nieuw kabinet. Het betreft dus slechts een aftasten van de mogelijkheden door ipmand, die daarvoor zeker over de nodige deskun digheid beschikt. Prof. Romme is im mers uit hoofde van zijn functie als geen ander in staat om een centrale positie in te nemen, doordat hij ener zijds steeds heeft aangedrongen op een brede basis en anderzijds, in tegenstel ling tot enige jaren geleden, thans per sona grata mag heten bij de P. v. d. A. He-t schijnt bovendien, dat prof. Romme de informatieve opdracht eerst heeft aanvaard, nadat in de loop van de dag de politieke partijen onderling overleg hadden gepleegd. Het is begrijpelijk, dat H. M. de Koningin bij het hopeloos vastlo pen der besprekingen thans aan dc leider van de grootste fractie in de Kamer de opdracht heeft gegeven ten einde te komen tot een zuivering van de politieke atmosfeer, opdat een helder beeld van de thans verwarde toestand kan worden geschapen, aan de hand waarvan het mogelijk zou kunnen zijn uit de impasse te geraken Dit laatste zal echter zeer moeilijk Zijn, omdat steeds duidelijker aan de dag treedt, dat er over het begrip brede basis zeer uiteenlopende opvattingen bestaan. De P. v. d. A. moge het al vol doende achten, als zij zich er bij neer legt, dat een enkele vertegenwoordiger van A.R., C.H. of V.V.D. in het kabinet zitting krijgt, deze laatste partijen zelf echter en dit geldt zeker voor de A.R. eisen onvoorwaardelijk zulk een positie in een nieuw kabinet, dat zij daardoor een wezenlijke invloed kunnen uitoefenen op het te voeren be leid. Het ware te wensen, dat prof. Romme er, ondanks de weinig gunstige voor uitzichten, in zou slagen de muur van tegenstellingen te doorbreken. Officieren van het Nederlandse bataljon in Korea bestuderen Chinese kaarten, die zij ten Noorden van Wonju bemachtigden. V. I. n. r.: kapt. C. J. van der Sluys uit Den Haag, sergeant P. Wieseneker uit Bussum en eerste luitenant Tiede de Haan uit Leeuwarden Prof. mr. C. P. M. Romme werd 21 December 1896 te Oirschot geboren. Hij bezocht het Katholiek Gymnasium te Amsterdam en studeerde aan de Ge meentelijke Universiteit aldaar, was! na zijn promotie van 1920 af advocaat te Amsterdam, van 19211937 lid van de gemeenteraad van Amsterdam, van 1935 1937 en van 19461947 lid der Pro vinciale Staten van Noord-Holland. In 1937 werd hij benoemd tot lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal en van 1937 tot 1939 was hij minister van Sociale Zaken in het vierde minister'ie- Colijn. Prof. Romme was van 1935 1937 aan de Katholieke Economische Hogeschool te Tilburg buitengewoon hoogleraar in het staats- en administra tief recht, tevens belast met het onder wijs in sociale wetgeving. Van 1945 tot 1946 bekleedde hij de functie van voor zitter van het College van Rijksbemid delaars. Prof. Romme staat aan het hoofd van de fractie van de K.V.P. in de Tweede Kamer. Gedurende de tijd. dat hij zich aan de opdracht wijdt, zal hij generlei bemoeiing hebben met „De Volkskrant", waarvan hij, zoals bekend staatkundig hoofdredacteur is. Wanneer het program van een nieuwe formateur voor ons acceptabel is, dan zal de P.v.d.A. de formatie niet laten af springen op eventuele Anti-revolution- naire ministers. Zij heeft bezwaren te gen de opvatting van de KVP, dat het kabinet een brede basis moef hebben, doch wil de KVP haar standpunt in dezen handhaven dan gaat de P.v.d.A., zij het schoorvoetend, mee, aldus heeft mr. J. Burger, wnd. fractie-voorzitter van de P.v.d.A. in de Tweede Kamer, in Dor drecht op een vergadering verklaard. Over de kabinetscrisis zei mr. Burger, dat de P.v.d.A. geen crisiswinst wenst te maken, maar dat zij evenmin politiek verlies zal aanvaarden. Met verbazing had spr. Zaterdagavond gehoord, dat mr. Steenberghe. de opdracht had terugge geven. Spr. noemde dit verbijsterend. De Amerikaanse ex-president Herbert Hoover verklaarde gisteren tegenover de Senaatscommissies voor Buitenlandse Aangelegenheden en voor de Strijd krachten, dat Rusland in 20 dagen geheel Europa kan veroveren en dat uitzen ding van méér Amerikaanse troepen precies de maatregel zal zijn, die een der gelijke bliksemoorlog kan uitlokken. Volgens Hoover kan West-Europa niet wor den verdedigd door minder dan 100 tot 125 strijdvaardige divisies, laat staan door de 50 divisies, die gen. Eisenhower over twee jaar op de been hoopt te hebben. Het uitzenden van meer troepen achtte Hoover een stap in „het gevaar lijke onbekende", die een derde wereldoorlog tot gevolg zou kunnen hebben. (Van onze speciale verslaggever) Het is mogelijk, dat minister Lieftinck hem naar de kroon steekt, maar anders zouden wij prof. dr. ir. F. A. Vening Meinesz op wiens „arme hoofd" tot dus ver alle binnensmondse verwensingen, gericht aan het K.N.M.I. in De Bilt, neer kwamen met een gerust hart de meest vermaledijde man van Nederland durven noemen. Hoe dat ook zij, bepaala eronder geleden heeft hij niet. Hij is nog altijd die grote, forse gestalte, die achter de weervoorspeller ook de weer- profeet doet vermoeden en zoals hij gisteren tegenover ons zat in zijn hoge werk kamer, waar wij hem mochten interviewen, scheen hij noch gedrukt, noch ver moeid. Toch gaat hij het K.N.M.I. verlaten. Vandaag neemt hij afscheid van zijn personeel en met ingang van morgen zal de titel hoofddirecteur van het K.N.M1. niet langer op hem van toepassing zijn. Hij trekt zich terug om zich met te meer élan op zijn oorspronkelijk wetenschappelijk werk te kunnen werpen en ook om meer aandacht te kunnen besteden aan de opleiding van physische geo logen aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Bepaald weemoedig is dit afscheid dan ook niet. Het is eer feestelijk. Het sluit immers een periode af, waarin deze enorme geleerde die wij zo vaak met zoveel angst om het hart in zo'n ver schrikkelijk klein onderzeebootje zagen afdalen het oude iet of wat knusse K.N.M.I. van vóór de oorlog heeft omgetoverd tot een enorm bedrijf voor toe gepaste wetenschappelijke arbeid. Die uitbreiding het zijn des profes sors eigen woorden mag zonder 'twij fel geslaagd heten. En ofschoon er na tuurlijk ook hier wensen onvervuld zijn gebleven, uitermate tevreden is prof. Vening Meinesz zeker. Zijn aandeel in de wederopbouw van ons vaderland hij spreekt zelf natuurlijk van het steen tje, dat hij heeft mogen bijdragen acht hij hiermede vervuld en als wij daaraan toevoegen, dat sinds de bevrijding de personeelssterkte van het KNMI van 90 tot 340 klom, dan zal ook de lezer zich waarschijnlijk enig denkbeeld omtrent de omvang van het steentje kunnen vor men. Dat zult u overigens nog beter kunnen als in de loop van het volgend jaar de nieuwe gebouwencomplexen op het terrein van het KNMI in De Bilt ge reed komen. Het oude gebouw dat wil de zuinige Rijksoverheid nu eenmaal blijft staan, doch er komen twee en later nog zelfs een derde vleugel bij, die het oorspronkelijke (en lelijke) „weerjjuis' verre in omvang zullen overtreffen. Per soonlijk spijt het ons daarbij, dat de witte weertoren, waaraan wij het KNMI altijd al van verre herkenden, wegens zijn hoge ouderdom plaats zal moeten maken voor een nieuwe gesloten acht kantige toren, die nooit zozeer onze nog altijd jongensachtige fantasie zal kunnen prikkelen als zijn open voorganger, waar op wij de geheimzinnige meteorologen met het blote oog ten hemel zagen stij gen. Maar alia Behalve de vorenbedoelde blik in het verleden heeft de professor ons ook een schuchtere kük in de toekomst gegund. Hij heeft daarbij geprofeteerd en nu, geef acht op de formulering, zij is niet ongelijk aan die der weer berichten dat er voldoende grond bestaat om de illusie te koesteren, dat in de toekomst weervoorspellingen op langere termijn, bijvoorbeeld voor vijf dagen en nog later voor een hele Prof. Vening. Meinesz maand, mogelijk zullen worden. Ver volgens heeft hij tegelijk zakelijk en met zwier de ontwikkling geschetst, die het KNMI onder zijn beheer in de afgelopen vijf jaar heeft doorgemaakt. Daarbij springt op de eerste plaats de enorme uitbreiding van het meest op vallende onderdeel: de weerdienst in het oog. Wetenschappelijk bezien is die door het gebrui" van radiosondes ter onderzoeking van de hogere atmosfeer enorm vooruitgegaan. Er zijn weer- schepen gekomen, het aantal weer stations op aarde is aanmerkelijk uit gebreid, er is een internationaal telex- net tot stand gekomen tot uitwisseling van gegevens, en last but not least is ook de gehele militaire meteorologie in handen van het KNMI gekomen. Voor de naaste toekomst hoopt De Bilt wat dit betreft dan ook nog op de aankomst van een radarapparaat waar mee met name in Amerika reeds veel gewerkt wordt en waarmee men te onzent vooral de weervoorspellingen Verwachting tot Donderdagavond: Nu en dan overdrijvende wolken velden en overwegend droog weer met weinig wind. In de nacht en ochtend hier en daar lichte vorst en plaatselijk mist. Midden op de dag dezelfde of iets hogere temperaturen dan vandaag. Zon: 7.28—18.18. Maan: 3.34—10.10. n een ster-artikel van de Volkskrant van gisteren, onder de kop „Fantasie- en en werkelijkheden", spreekt prof. Romme zijn teleurstelling uit over de mislukking van Steenberghe's formatie pogingen. Of men bij de P. v. d. A. ook over „teleurstelling" mag spreken, wordt door prof. Romme in het onzekere gela ten, waar men volgens hem in deze kring slechts onthutst en verbijsterd zou zijn over het abrupte einde. Intussen is het voor dit onderwerp nu wel de tijd voor de fantasieën, zo schrijft hij, en hij suggereert daarbij, dat deze fantasieën doelbewust worden bedreven. Zonder ons blad met name te noemen, doch het karakteriserend als niet overvloeiend van vreugde over een behoud van de P.v.d.A. in de regeringsverantwoordelijk heid, wrijft hij ons aan, dat wij ons in ons artikel van Maandag j.l. aan een niet juiste voorlichting zouden hebber; schuldig gemaakt door daarin te stellen, dat mr. Steenberghe van K.V.P.-zijde zou zijn beïnvloed om niets onbeproefd te laten ten einde te verhinderen, dat de P.v.d.A. in de oppositie zou gaan. Inderdaad hebben wij dit gezegd. Maar wij hebben nog iets méér gezegd, wat door prof. Romme niet wordt geciteerd, of schoon onze redenering daarvan uitging. Wij begonnen namelijk met te zeggen, dat mr. Steenberghe niet in zee wenste te gaan zonder de P. v. d. A., dat wil zeg gen, dat hij dit ook uit zichzelf reeds niet wilde, gezien de huidige poli tieke omstandigheden. En wanneer prof. Romme dit zelfde als zijn eigen mening benadrukt, wordt zijn wraking van onze voorlichting een slag in de lucht in zo verre hij daarmee iets zegt, wat wij reeds met zoveel woorden beweerden. aten wij nu eveneens gaan zieit naar, wellicht evenmin voor dé vaak gedane, uitspraken van dé kant van de tweede zuil, de P.v.d.A, Het Vrije Volk van Maandag schrijft: De P.v.d.A. heeft zich in het al gemeen op het standpunt gesteld, dat er van een kabinet Steenberghe niet meer, maar ook niet minder mocht worden gevraagd dan van een (even. tueel gereconstrueerd) kabinet DreeS Van Schaik. En Pieter 't Hoen schrijft op dezelfde datum in het Parool: „De P.v.d.A. is, naar voldoende ge- bleken is, gaarne bereid mede te re geren. Zij schuwt de verantwoorde lijkheid ook in deze uiterst moeilijke tijd kennelijk niet. Zij kan thans ech ter minder dan ooit meewerken aatf een programma, dat in overwegende mate liberaal genoemd zou moeteu worden. Men zal dan ook van ander* kant een beetje meer rode wijn in nel liberale water moeten doen. Als mee daartoe niet bereid is. krijgt men d« socialisten vermoedelijk niet mee". Wederom evenzovele werkelijkheden waaruit mr. Steenberghe zijn conclusie^ trok, waarover men dan niet meer zo verbijsterd behoeft te zijn. Tussen de druk van deze twee zuilen in, waat zelfs voor een Hercules als mr. Steen berghe geen voldoende bewegingsvrij heid bestond immers de kracht vaf een Samson ware dan alleen toereikend geweest moest hij falen. Hij antwoordde bevestigend op een vraag van voorzitter Tom Conally van de Senaatscommissie voor Buitenlandse Aangelegenheden of de Verenigde Sta ten in grote moeilijkheden zullen ko men indien West-Europa verloren gaat, maar hij wees er op, dat de Verenigde Staten daartegen niets zullen kunnen uitrichten. „Wij moeten de militaire krachteverhoudingen nuchter bekijken" meende hij. „Ik zou niet weten hoe wij de Russische legers kunnen tegenhou den". Senator Kenneth Werry verklaarde gisteren, dat, indien er een oorlog zou Uitbreken geen Amerikaanse troepen haar Europa moesten gaan „voordat Rusland vernietigd is" door de lucht- Jhacht. Het zenden van Amerikaanse 'roepen, thans, was een „dwaas waag stuk". De Amerikaanse districtsprocureur «eorge Morris Fay vroeg gisteren de f.°odstraf voor Oscar Collazo, de Porto- 'caan die er van wordt beschuldigd een h'achtpost van het Witte Huis te hebben ®ergeschoten by de mislukte aanslag I President Truman, 1 November ver ben jaar. Fay verklaarde voor een jury van Pen vrouwen en twee mannen, dat de portoricaan de aanval op de politie agent Leslie Coffelt had gedaan „met de bedoeling de president te vermoor den". Hij zei dat de regering van hen erwacht een vr-nnis van schuldig be- uiden aan het ten laste gelegde uit d spreken, hetgeen een doodvonnis ®°ti betekenen. De Franse regering heeft gisteravond een vertrouwensvotum geboekt op zijn plan tot herziening van de kieswet. Met 243 stemmen tegen 216 heeft de Kamer zich bereid verklaard het nieuwe regeringsontwerp nader in overweging te ne men. De M.R.P. heeft zich van stemming onthouden. De voornaamste slag moest vandaag in de loop van de dag nog geleverd worden over de vraag of er één of twee ronden zullen zijn. De M.R.P. heeft in zoverre genoegdoening van de rege ring verkregen, dat het regeringsontwerp, indien „de meerderheid van de meer derheid" zich uitspreekt voor één ronde, in deze geest zal worden gewijzigd. Zo ver is het nog niet. De heer Pleven is nog slechts in het bezit van een halve overwinning. thans bestaande noodgedwongen meer derheid in een wettelijke jas te kleden In de Kamer kan dan uit deze wette lijke meerderheid, die vrijwel alleen alle zetels bezet, een nieuwe en dit keer werkelijk politieke meerderheid ont staan. Een meerderheid van de meer derheid dus, zoals thans het slagwoord is in de kringen van de Assemblée. Hoeveel uren en dagen kostelijke werktijd van regering en Kamer zyn er al niet besteed aan de vraag op welke wijze een meerderheid voor de regering te verkrijgen is in de toekomst. Een meerderheid namelijk, die niet iedere keer bedreigd wordt door het samenspel van communisten en Gaul listen, die respectievelijk het tot 180 en 150 stemmen kunnen brengen op de ongeveer 600. Het spreekt vanzelf, dat de thans bestaande meerderheid een soort monsterverbond is, dat politiek geheel verschillende groepen als libera len, socialisten en christen-democraten bijeen houdt zonder nochtans een ge meenschappelijk politiek programma te hebben. Een nieuwe kieswet moet in dit euvel voorzien. De bestaande democratische evenredige vertegenwoordiging moet derhalve worden vervangen. Dit stuk ideaal van de Vierde Republiek werKt voor de communisten te gunstig. Er moet daarom een systeem uitgedokterd worden, dat de mogelijkheid schept de Doch om deze meerderheid van de meerderheid te laten ontstaan zijn tal van methoden mogelijk. Zoveel metho den doen op het ogenblik opgeld als er partijen zijn. Er zijn academische discussies over gehouden in de Kamer die de gewone burger met verbazing aanhoort. Begrijpen doet hij ér niets van. Overigens interesseert het hem bijzonder weinig. Voor hem komt het toch precies op hetzelfde neer, of de stemming plaats vindt per departe ment of per arrondissement, met een of twee ronden, met een gewone of een gekwalificeerde meerderheid, met gewone of geblokkeerde lijsten. De grootste tegenstelling ligt in dit opzicht tussen de liberalen en christen democraten. Voor hen is het een prin- cipevraag geworden, die grof gezegd herleid kan worden tot de eeuwige dis cussie tussen oud en nieuw. De M.R.P. beschouwt de evenredige vertegenwoor diging als een verworvenheid van de Vierde Republiek, die in opzet en struc tuur hem na aan het hart ligt. De Radi calen, voor een goed stuk onze liberalen, verfoeien dit uitvindsel en hunkeren naar de terugkeer van die goede, oude Derde Republiek. Zij willen daarom met alle geweld twee ronden en liefst een arrondissementssysteem. Het programma nu, waarop de rege ring het vertrouwen gevraagd heeft en dat men wel het ontwcrp-Giacobbi-Mol- let noemt, is een vernuftig mengsel. Het voorziet in twee ronden. In de eerste ronde worden alle zetels verleend aan de lijst, die alléén de absolute meerder heid behaalt, ofwel aan de gezamenlijke lijst van verschillende groepen* als deze de gekwalificeerde meerderheid verwer ven, die op 60 pet. gesteld is. In dat geval worden de zetels onderling ver deeld op basis van de evenredige verte genwoordiging. In de tweede ronde wordt de gekwalificeerde meerderheid teruggebracht op 55 pet. Als er op deze wijze geen meerderheid verkregen wordt, heeft de zetelverdeling in dat departement plaats op evenredigheids basis. Van verschillende zijden is melding gemaakt van berichten „uit gewoonlijk betrouwbare bron", volgens welke de Franse premier Pleven gisteravond het ontslag van zijn kabinet zou hebben in gediend, terwijl president Auriol dit ontslag niet aanvaard zou hebben. Onze Parijse correspondent heeft deze be richten ontkend. Wel heeft Pleven over leg gepleegd met president Auriol, maar van een ontslagname is geen sprake. op zeer korte termijn (bijvoorbeeld de zogenaamde middag voorspellingen) aanmerkelijk hoopt te kunnen verbe teren. Vervolgens komt dan het ionosfeer- onderzoek aan de beurt, d.w.z. het on derzoek van luchtlagen op afstanden van 20200 kilometer. Na de oorlog is het in De Bilt ter hand genomen, en reeds nu heeft dat een van zijn vroegere theorie- en volstrekt afwijzende visie op de op bouw van de bovenatmosfeer opgeleverd. Deze visie acht prof. Vening Meinesz van eminent belang ter verkrijging van betere wetenschappelijke achtergronden bij weervoorspellingen en die achter gronden vormen op hun beurt weer een onmisbare voorwaarde voor de eerder bedoelde voorspellingen op langere ter mijn. Men ziet het: alle in De Bilt be oefende wetenschappen grijpen nauw in elkaar en overigens heeft dat ibnosfeer- onderzoek ook reeds directe resultaten opgeleverd. In de ionosfeer namelijk be vinden zich lagen die van uitermate groot belang zijn voor radio-kortegolf- uitzendingen. Vaak echter worden die lagen verstoord door erupties op de zon. Ook het aardmagnetisme wordt daar door echter gestoord en aangezien die storingen door electrische trillingen wor den veroorzaakt en derhalve eerder op treden dan de.verstoring in de ionosfeer, die rechtstreeks door stofdeeltjes wordt te weeg gebracht, is er uit een combi natie van beide waarnemingen tegen woordig een voorspelling te maken met betrekking tot dagen waarop kortegoll racjio-uitzendingen waarschijnlijk zwaar gehinderd zullen worden. Dergelijke voorspellingen worden re gelmatig door het K.N.M.I. aan de P.T.T. doorgegeven. Een andere enorme uit breiding, die het K.N.M.I. ondergaan heeft, ligt op het terrein der klimatologie en de landbouw-meteorologie. Hier is in samenwerking met de dienst der land- bouwconsulenten en de Plantenziekte- kundige Dienst in Wageningen een re gelmatige uitzendingencyclus ontstaan, waarvan de grote prof. niet zonder trots beweerde: geen boer slaat ze over. En als bewijs vertelde hij de anecdote van een collega-hoogleraar woonachtig ten plattelande, die elke morgen vroeg uit de veren moet enkel en alleen omdat het radiotoestel van zijn buurman-boer ka pot is en deze per se de voorspellingen met commentaar niet wil missen. oe was nu o.i. de positie van mr. Steenberghe als formateur tus sen de twee zuilen, die ook het nieuwe kabinet zouden moeten steunen? De zwaarste zuil, de K.V.P.heeft bij monde van prof. Romme bij herhaling uitdrukkelijk te kennen gegeven, dat zij de P.v.d.A. in de regeringsverantwoor delijkheid wenste te betrekken, zelfs zo nadrukkelijk, dat het bijna hinderlijk moest worden voor de kabinetsforma teur, die trouwens, zoals gezegd, zelf reeds van deze wenselijkheid uitging. O.i. werd hij daardoor gehinderd in zijn vrijheid van manoeuvreren met de vier andere politieke partijen, met welke hij in bespreking was. Nog op de dag zelf. die in het late avonduur het falen van mr. Steenberghe te zien heeft gegeven heeft de fractie-voorzitter van de K.V.P. verklaard, dat het in 's lands belang onverantwoordelijk zou zijn. wanneer aan een dringen van de P.v.d.A. in de oppositie enige voet werd gegeven. Wanneer zulks door een fractie-voorzit ter op 'n partijraad-vergadering wordt gezegd, dan menen wij toch, dat deze wijsheid niet alleen bestemd is voor zijn ogenblikkelijk gehoor, maar over des- zelfs hoofden heen mede ter attentie wordt gebracht van de formateur. Wel nu, op zulke verschijnselen doelden wij, toen wij als een werkelijkheid naar vo ren wilden brengen, wat prof. Romme als een fantasie in onze voorlichting meende te mogen laken. Wij vreesden namelijk, dat door dit benadrukken juist niet zou geschieden, wat prof. F. Duynstee in de Maasbode van Maan dag j.l. ais wenselijkheid nog naar vo ren bracht, n.l. dat de K.V.P. elke oriën tatie. welke specifiek in de rich ting van de P.v.d.A. gaat, zou prijsge ven. ldus werd, naar wij steeds be toogd hebben, doelbewust ge streefd naar een soort recon structie van het oude kabinet, waarbij aan de partijen van „de derde macht wel enige belangrijke portefeuilles zou den toevallen, maar toch niet zo, orlt met prof. Duynstee te spreken, dat d« betrokken partijen in zulk een kabinet voldoende steunpunten zouden vinden om haar vertrouwen daarop veilig t«- kunnen baseren. Het Handelsblad zegt dit nog vierkanter door te schrijven: „De P. v. d. A. wil blijkbaar slechtst één oplossing, n.l. terugkeer van het oude kabinet. Dat oude kabinet ech ter heeft een verworpen motie vans afkeuring als aanleiding genomen ont heen te gaan Dat was een vreemde figuur, maar het recht daartoe heb ben wij nooit ontkend. Wie echter vrijwillig heengaan en daarna po gingen voor nieuwe kabinetsformatie op alle mogelijke wijzen verijdelen om hun „onmisbaarheid" te bewijzen, spelen een politiek dubbelhartig spel." Wij menen, dat hiermee de sluier der werkelijkheid, zoals wij en blijkbaar meerderen met ons die zien, voldoende is opgelicht. Wil men dit nog steeds fantasieën blijven noemen, men ga zijn gang. Maar men verschafte zich niet het alleenrecht der voorlichting, wanneer men uit hoofde van zijn dub bele functie, een politieke en journa listieke. het gevaar loopt van tot niet meer dan een toelichting in staat te zijn. Bovenstaand artikel werd door ons reeds geschreven vóórdat het bericht bekend was over prof. Romme's opdracht, waaraan wij heden in de eerste kolom een korte beschou wing wijden. (Hoofdred.). Alles in een zin samengevat: De Bilt is volgroeid. Van een vrij beperkte weerdienst is het uitgegroeid tot een groot wetenschappelijk centrum. Ove rigens beslaat dat centrum op het ogenblik zoveel gebouwen en villa tjes, dat men het gevoeglyk een klein dorp mag noemen. Dat dorp verliest nu vandaag zyn burgemeester. De bur gemeester. die het zes jaar lang met vaste hand bestuurd heeft, die er voor gewaakt heeft, dat naast het vele toe gepaste werk ook het zuiver weten schappelijk werk niet verwaarloosd werd en die Nederlands faam op mete orologisch gebied in de wereld heeft hooggehouden. Want men moge dan hier en daar in dit dorp, dat behalve door enkele lieftallige jongedames klaarblijkelijk uitsluitend door ver storven mathematici bewoond wordt, nog een ouderwetse veldtelefoon tegenkomen als onderling communica tiemiddel, men moet zich daardoor niet laten misleiden. Het is ook een woud van geheimzinnige en exotische instrumenten en de gehele dag tikt de telex als een tam tam de meest hoop volle weerberichten over dc wereld. Zoals altijd, fout natuurlijk Een betrouwbare diplomatieke zegs man deelde gisteren te Washington mede dat Groot Brittannië de Ameri kaanse regering heeft laten weten wel licht niet te zullen antwoorden op de laatste Russische nota. De zegsman deel de mede dat de Britse regering de ge dragslijn nog niet definitief heeft be paald. Hij zei dat zowel Groot Brittannië als Frankrijk van oordeel is, dat alle punten die in de jongste Russische nota zijn aangeroerd besproken kunnen wor den op een viermogendhedenconferentie. (Van een speciale verslaggever) In de Burgerzaal van het Paleis op de Dam heeft H.M. de Koningin vanmor gen onderscheidingen uitgereikt aan een aantal Nederlanders, die zich tydens de oorlog of tijdens de politionele acties byzonder verdienstelijk hebben ge maakt. Zy deed zulks in tegenwoordig heid van Prinses Wilhelmina en een uitgelezen gezelschap van hoge autori teiten, onder wie de ministers s'Jacob en Spitzen, de chef van de generale staf lt.-gen. Hasselman, generaal Winkelman, vice-admiraal Helfrich, generaal Kruis en baron De Vos van Steenwijk, com missaris van de Koningin in Noord- Holland. Onder de gedecoreerden waren er zes die de hoogste militaire onderscheiding, de Militaire Willemsorde 4e klasse had den verworven; een onderscheiding, die H.M. de Koningin sinds Haar troonsbe stijging tot nu toe nog slechts aan Haar Moeder, Prinses Wilhelmina, had ver leend. Voordat Hare Majesteit tot de uitreiking daarvan overging, richtte Zij een kort persoonlijk woord tot degenen, die op het punt stonden onderscheiden te worden, opdat zij zich „rekenschap zouden geven van datgene wat aan hun vreugde ten grondslag ligt". En H.M. zeide: „Op de voorgrond staat dat Uw familie trots op U is en, dat ons land trots is op zulke zonen en dochteren als gij zijt. Nederland voelt zich gerust om dat het zulke mensen in zijn midden heeft". Koningin Juliana sprak de ver wachting uit dat haar toehoorders wel licht heimwee zouden hebben naar het moment, waarop zij hun moedige daad verrichtten. „Het moment was ver schrikkelijk. maar de herinnering schoon". En Zij besloot met de wens: „Moge de plechtigheid van vandaag een inspiratie vormen voor Uw verder le ven, voor ons allen, voor gans het Ne derlandse Volk". Klaroengeschal ging daarna aan het Advertentie BaRTELOORISSTRAAT 20 TEL. 15439 De ogen van dc mensen zijn dikwijls doorslaggevender dan die van God uitreiken van de onderscheidingen voor af En het was heel stil in de Burgerzaal, waar vele familieleden van de gedeco reerden gegroeot stonden rondom de zetel van Hare Majesteit, toen Koningin Juliana die zelf het lint van Groot- meesteresse van de Militaire Willems orde droeg de hoge onderscheidingen aan de zes uitverkorenen, mevr. B. J. FickGemmeke, res.-maj. b.d. P. Schol ten, sergeant-vlieetuigschutter P Dour- lein, it. ter zee vlieger le klasse H. v. Burgerhout, mr. T. J. van Lier en J. 3. Hulspas, uitreikte. Midderwij] klonk de muziek van de Koninklijke Militaire Kapel, die op ge- aeihpte toon het Wilhelmus speelde. Direct daarna kwamen enkele Neder landers, reeds begiftigd met de M.W.O., Prinses Wilhelmina als eerste de pas gedecoreerden gelukwensen, het geen met de gebruikelijke schouderslag gepaard ging. Tenslotte reikte Koningin Juliana aan bijna honderdvijftig Nederlanders van iedere rang, staat en stand de Bronzen Leeuw, het Bronzen Kruis, het Vliegers- kruis', dan wel het Kruis van Verdienste uit. Ongecorrigeerd) President Sukarno heeft een aanklacht ingediend tegen het Indonesische dag blad „Indonesia Raya" naar aanleiding van een in dat blad opgenomen inge zonden stuk, ondertekend „Kamil", waarin de president verantwoordelijk wordt gesteld voor de dood van vele Indonesiërs gedurende de tijd van de Japanse bezetting. De redactie heeft aan de Officier van Justitie verklaard, dat het schrijven m het geheel niet is bedoeld als een bele diging van de president, doch uitsluitend is gebaseerd op historische feiten, welke door niemand kunnen worden ontkend. Mocht Sukarno zich gekwetst gevoelen, dan heeft hij dit slechts te wijten aan zijn eigen optreden tijdens de Japanse bezetting, aldus het blad. Volgens een Engels radio-station be staat het vermoeden, dat een Meteor-toe- stel in zee is gestort tussen de monding van de Tees en Saltbum (Oostkust van Engeland). Columbia Elf schoolmeisjes zijn ge dood, doordat een deel van het dak van een kerk in Sandona ingestort is, aldus is gisteren officieel bekend gemaakt. Op het ogenblik van de ramp bevonden zich ongeveer 30 meisjes in de kerk.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1