Smokkel van Duitse Volkswagens Chefarine „4" Ehicpenoormanmysterie* DUITSLAND ZET GEHELE onnema m IMPORT STOP DE WERELD ROND Jussen neitó en êCppen Laat heb ik II bemind BUITEN ADEM m DAHPO ZWARE GASEXPLOSIE IN EINDHOVEN Wegens betalingsmoeilijkheden S'Auop Zffö Ko IJ op de borst t Autosloper vervalste de papieren Invoer van wijnen sterk verminderd Overval op Haagse speelclub berecht Kon. Landmacht op Nieuw-Guinea Nederl. ambassadeur in Australië Chefarine „4 doet wonderen. I SCHILDERIJEN IN BESLAG GENOMEN Eén zwaar gewonde; grote schade Pessimisme in handelskringen MIJNONGEVAL EIST TWEE DODEN Acheson prijst overste Den Ouden 12' k JAAR „LICHTFLITSEN Bevrijdt IT Onrust op West-Java Schat in het plafond door ETHEL MANNIN WOENSDAG 28 FEBRUARI 1951 PAGINA 3 egen twee daders twee en een half jaar geëist V"nis in deze zaken werd opgeschort Aanvulling van open plaatsen 1 11 zwembad overleden HET ONTSLAG VAN DR. NIKIJJULUW Z.-Molukken in N.-Guinea gaan er niet mee accoord D.U.W.-conflict geëindigd Op veiling te Rotterdam Jubilea in Oudenbosch „Horecaf" verdeelt f 50.000 Onder instellingen van algemeen belang Maak dat Slijm los I Nieuwe legerpredikant voor Korea Duitser over de grens gezet SOCIALE ZORG VOOR ZEELIEDEN Commissie geïnstalleerd Risicoberekening woning- wetbouw Kunst- en antiekbeurs gaat niet door Onderscheiden Kabinetsformatie C.P.N. WIL GERAAD PLEEGD WORDEN Aanbesteding rijbaan TRUMAN WIL PARACHUTE SPRONG MAKEN Benden vallen dorpjes aan Mevrouw N. Basenau Goemans 75 jaar Motieven Hondse politie 's Lands wijs Engels ding Verdacht (Van onze correspondent) Hoewel er enkele maanden geleden een Ol*iplot ontmaskerd is in de Gelderse A,ch- *°ek, is er tot dusver geen einde geko- en aan de smokkel van Duitse volkswa- gens «aar Nederland. Door de douanerecherche is dezer dagen epa uitgebreid onderzoek ingesteld, nadat °ntdekt werd, dat het nationalitfitsbewijs ;an de wagen van een niets vermoedende Honer van Vriezen veen vals was. Det spoor leide naar de autosloper en han- aar v. te Meppel die, ofschoon hij lezen schrijven kon, niettemin in staat bleek autopapieren te vervalsen. afï'J^ocht oude nationaliteitsbewijzen van hri auto's op, o.m. van de garage- Hier J' uit MePPel- bleekte oude num- verrs Weg en bracht nummers aan of lie- gezegd zijn familie deed het voor hem Mei in overeenstemming waren met de WotWe nummers» welke leden van het com *elj lagen1 £esmokkelc*e autos hadden ge- aS*:* spoor leidde naar het gecorrigeerde sm i waar de landbouwer H. de auto- leidde. Vrouwen en kinderen wer- n ingeschakeld om 's avonds en 's nachts A smokkel wegen te verkennen, terwijl aan Duitse kant relaties werden onderhou- Jen len Q--* met een voormalige Duitse tankführer. i P de Veluwe, in een fabriek weggescho- W i!n de bossen, werden de auto's bijge- Jïkt. Hier werden ook verschillende on- erdelen verchroomd. Met deze smokkel van tientallen auto's is v*ei geld verdiend, want de wagens wer- voor f 400 beneden de gewone ver- op 1 Januari de buitenlandse wij- en het gedistilleerd van de lijst der liberaliseerde producten zijn terug- flomen, is er een belangrijke vermin der! 0 'hg in de import v.an deze producten "'staan. Daar komt bij, dat het met de 1 alisatie van de in de handelsovereen- "bisten opgenomen contingenten zeer gaat. De toestand van onze beta- "Ssbalans en de economische en fi 5®»ciële Ncht. de economische en maatregelen, welke nog te ul^ien zijn, zijn oorzaak, dat de over- d"lci niet gebrand is op een grote invoer tia^ Producten, welke als „non-essen- 'sbeschouwd worden. wijnen en gedistilleerd exporte erde landen zijn voorts niet erg wil- 9 >net het invoeren van onze zwakke ?r°AfetenDe handelspolitieke moe i- "kheden leiden dan tot een stroeve Sang van zaken bij de verwezenlijking ttn de in de handelsverdragen opgeno- e" contingenten. vö't geldt op het ogenblik voor de in- 1„°ler van wijnen en gedistilleerd Frankrijk, Spanje, F" 1 ■^"itsland, Griekenland Frankrijk betreft, en Madeira, is het bedrag, dat voor het eerste halfjaar 1951 voor „e invoer van wijnen, champagne en •pdistilleercT werd vastgesteld, ongeveer en tiende deel van dat in het voor baande halfjaar. De zuinige politiek, welke thans moet worden gevoerd, doet niet verwachten, aat men tot een ruimere invoer van bui- Wcn 6 wÜnen en gedistilleerd zal jA.jer gemaskerde jonge kerels hebben Vai gewapenderhand een over ig gepleegd op de Haagse Jockeyclub, der roulette-verenigingen aan de Y®an van Meerdervoort te Den Haag. O °r de Haagse rechtbank hebben thans hp.yier daders, die allen volledig bekend d» u n' terecht gestaan. Twee hunner, k buffetchef R. E. G. de W. en de ma- Ajn van ^er W' ^eb'>en ree(is te 0^sterdam terecht gestaan wegens roof- fj "rvallen te Haarlem op een textiel- v "delaar en op een taxichauffeur. Het Vo Wacht in g van een psychiatrisch L0,'hchtingsrapport. Hangende deze Vj eistie verzocht de officier van Justitie L" de"1 Haagse rechtbank ook uitstel van slechting, welk verzoek werd toege- T ije egen de twee andere betrokkenen bij j overval, de vertegenwoordigers E. H. tl, J. B., werd twee jaar en zes maan- V,,,1 gevangenisstraf geëist met aftrek Voorarrest. '^spraak 13 Maart. 4f.^°rig jaar November is uit Nederland W°ndersteuningscompagnie Nieuw-Gui- g6, Vertrokken, bestaande uit vrijwilli- van de Koninklijke Landmacht. De- 5fl compagnie diende ter aanvulling en t.0hSs'ng van de op Nieuw-Guinea gesta ld "eerde Nederlandse strijdkrachten. Setv t vertrek van deze compagnie is cn, dat er bij de Koninklijke Land- °P Nieuw-Guinea nog een aantal functies bezet en aangevuld moet 'L 6". Om daarin te voorzien wordt s hij de K. L. in Nederland nage- Wie zich voor deze meest spe- H^f'sche functies beschikbaar willen '-T, j:"Er zijn ongeveer tien officieren tientallen onderofficieren en a^rGrl nodig. De uitzending, die over h algemeen niet iri gezinsverband zal FSr j11 geschieden, zal voorshands één Nt hj re,a- Dit een en ander blijkt, dat o^6r?r n'e* ®aat orrr versterking van de vujn 'andse strijdkrachten op Nieuw- '«a. J'-r-u W®moefeningen van militairen in het ri Uit ^?SenDad te Nijmegen is de soldaat jJ-U. £^°osendaal plotseling onwel gewor- i"'tideirM der sportinstructeurs sprong on- Dk te water. Hij wist K. binnen de a^j°Selijke tijd op de kant te krijgen, bew middelen om de jongeman nog Ustzijn te brengen mislukten. a. Advertentie „j0'1 Uzelf niet wijs, dat kort- ij "dgheid „Nu eenmaal bij t*r 9estel hoort!" Neem het j4®' werkende, verzachten- middel, dat het taaie en 9*vaar|jjke slijm oplost: koopprijs in de handel gebracht. De garage- houder J., die oude nationaliteitsbewijzen van sloopwagens en oude jeeps voor een kleinigheid aan V. verkocht, ontkende ge weten te hebben waarvoor de oude papie ren werden gebruikt. In totaal zijn 15 per sonen gearresteerd, doch zeven hunner zijn weer op vrije voeten gesteld. De eerste Nederlandse ambassadeur in Australië, jhr. mr. P. D. E. Teizeira de Mattos, is Dinsdag per schip in Freemantle aangekomen. Hij zei te ho pen, dat de Nedrelandse immigranten er toe zouden bijdragen, de handel tus sen Nederland en Australië verder te ontwikkelen. ..Nederland is overbevolkt en wij willen gaarne Nederlanders een kans geven in dit grote land", aldus de Nederlandse ambassadeur. De heer J. P. Nikijuluw heeft een afschrift ontvangen van een telegram, dat de Zuid-Molukkers in Nieuw-Gui- neanea hebben gezonden aan de heer Lokollo, waarin o.m. gezegd wordt, dat de Zuid-Molukkers in Nieuw-Gui nea niet accoord gaan met het ontslag van dr. Nikijuluw als vertegenwoordi ger van de republiek Zuid-Molukken, zonder ruggespraak met de regering op Ceram. Het conflict rond het DUW-kamp Baarschot waarin de arbeiders van Hoeven, Etten-Leur en St. Willibrord, zoals gemeld, niet wilden verblijven is thans beëindigd. Maandag hebben alle voor dit kamp aangewezen werk lieden zich voor het werk gemeld, ter wijl men nog een uitspraak van de mi nister wachtende is, naar aanleiding van gevoerde onderhandelingen. De ge huwde arbeiders is toegezegd, dat er naar gestreefd zal worden hun zo spoe dig mogelijk over te plaatsen naar werkzaamheden dichter bij huis Advertentie tl Wanneer U zich onbehaaglijk voelt of hevige pijnen hebt, doet een enkel ta bletje Chefarine „4" wonderen. Door de samenwerking van 4 beroemde ge neesmiddelen, in één tablet verenigd, voelt U zich een ander mens, weer in staat met plezier uw werk te doen. VIERVOUDIGE WERKING TEGEN PIJNEN EN GRIEP - 30 TABLETTEN F 0.75 re 36. Door vele gangen gaat de burchtheer Eric voor om hem naar de schuilplaats te brengen, waar Pum-Pum ondergebracht is. Een ogenblik blijft Olaf staan bij een 7iis, afgeschut door een zwaar gordijn. Hij schuift het gordijn terzijde en toont de Noorman een indrukwekkende, kunstig bewerkte helm. Veelbetekenend zegt hij „De band, die mijn geslacht aan het uwe bindt, is reeds zeer oud, heer koning. Deze helm. schonk een uwer voorvaderen aan ons geslacht voor bewezen trouwl" De Noorman begrijpt zijn bedoeling. Ook uw trouw staat voor mij vast!" zegt hij eenvoudig. Voetstappen komen hen in de gangen tegemoet. Bij de zijgang staan zij plotseling oog in oog met ridder Vagen. Hij begroet hen onderdanig en zegt: „Zijt gij op zoek naar de geheimzinnige moordenaar? Hebt ge hem reeds ge~ vonden?" „Nog niet!" zegt Eric met een flauwe glimlach. Maar ontkomen kan hij mij niet meer!" De Fret staart hen na wanneer zij met een korte groet voortgaan. Olaf voert de koning m.ede tot in het oudste gedeelte van de burcht, waar zij afdalen in de gewelven van Tyrfing, die een zwijgend getuigenis afleggen van eeuwenoude kracht. De holle klank van hun voetstappen sterft langzaam weg. Zij slaan een hoek om. en op hetzelfde ogenblik wordt, ver achter Eric en de burchtheer, de deur, die toegang geeft tot de gewelven, opnieuw geopend. Een slui pende gedaante maakt zich los uit de deuropening en volgt hen in de gangen voorzichtig de losse stenen vermijdend, om zo weinig mogelijk geluid te maken Advertentie Naar wij vernemen, zijn gisteren op de vierde kijkdag van de schilderijen- veiling bij van Marie, de Sille cn Baan te Rotterdam enige schilderijen in be slag genomen. Deze inbeslagneming is geschied op last van de officier van justitie te Rotter dam. Onder de weggehaalde schilderij en bevindt zich ook het portret, dat op naam zou staan van Frans Hals en waarbij de certificaten van echtheid aanwezig zijn, ondertekend door de ex perts Gratama en Frledlaender Om trent de motieven, die tot dit ingrijpen hebben geleld, laat de politie zich niet uit. Zoals wij hebben bericht, had de vei lingdirectie reeds zelf een aantal doe ken aan de veiling onttrokken voor een nader onderzoek door erkende experts. Daartoe behoorde o.m. niet de Frans Hals, die door twee certificaten gedekt is. 25 Maart a.s. zullen de volgende broe ders in het Instituut „St. Louis" te Oudenbosch hun kloosterjubileum vie ren: Diamanten feest: br. Justinus; zilveren feest: br. Eugenius, br. Dorotheus, br. Apollonius en br. Lucius. Van onze correspondent) Een enorme gasontploffing heeft Dinsdagmiddag zware averij aangericht in cn aan de woning van de heer J. van der Laar, aan de Heemskerkstraat in Woensei, te Eindhoven. De bewoner werd, ofschoon niet levensgevaarlijk, toch zo ernstig gewond, dat het dien stig werd geacht hem naar het Binnen Ziekenhuis over te brengen. Vier van de arbeiders, die bezig waren met het aansluiten van de gasbuizen der wonin gen aan de hoofdleiding, bekwamen brand- en snjjwonden; zij werden ter plaatse verbonden. Vele ruiten in d.e straat werden door de luchtdruk ver nield. De ontploffing deed zich voor om kwart over drie. Gasfitters waren bezig de toevoerleiding van de woning aan te sluiten op de hoofdleiding. Hierbij, zo neemt men aan, moet gas buiten de buis in de woning zijn gestroomd. Toen dit gas het vuur in de haard bereikte was de ontploffing het .onvermijdelijke ge volg. Een 74-jarige man, die in de ka mer naast de haard zat en bezig was met het sorteren van duivenvoer, werd onder het neervallende plafond bedol ven. De muren werden totaal vernield; de voordeur werd met zulk een kracht losgerukt, dat zij op straat terecht kwam. De gasfitters, die in een groepje bij elkaar stonden, werden getroffen door rondvliegende glasscherven en door de fel uitslaande ontploffingsvlam. Gelukkig ontstond er geen brand, zodat de direct gealarmeerde brandweer zich kon beperken tot het ontruimingswerk en het vervoer der licht gewonden. De straat bood een trieste aanblik, zoals in de oorlogsdagen bij bominslag. Dak- Het Centraal Bureau voor de Tuinbouwveilingen heeft Dinsdagmiddag van de grens bericht gekregen, dat reeds verladen wagons groenten, bestemd voor Duitsland, aan de grens door de Duitse douane geweigerd zijn. Later werd uit Bonn medegedeeld, dat de Duitse regering order heeft gegeven de import van groenten totaal stop te zetten. Dit zou verband houden met de bestaande beta lingsmoeilijkheden in het kader van de Europese Betalingsunie, E.B.U. Het ministerie van Landbouw bevestigde in de loop van de middag, dat Neder landse landbouwproducten aan de Duitse grens geweigerd zijn. In betrokken kringen vreest men, dat het importverbod ook voor andere landbouwproducten, (bijv. kaas) zal gaan gelden. Des avonds heeft de West-Duitse regering een tijdelijk verbod afgekondigd op de invoer van alle goederen uit West-Europese landen, zo werd door een woord voerder van de regering te Bonn medegedeeld. Hij voegde aan zijn mededeling nog toe, dat de regering gedurende de ko mende dagen de mvoerbepalingen wil herzien, overeenkomstig de op handen zijnde herziening van de gehele econo mische politiek van het land. De thans genomen maatregelen verbieden de volledige invoerhandel, met uitzondering van bepaalde goederen, welke binnen het kader der Betalingsunie vallen. Onder de automatische vrijstellingen vallen: 1. Invoer-overeenkomsten waarvan beta ling in buitenlandse valuta na 1 Mei '51 kan plaats vinden. 2. Invoer-orders gegeven op internationa le handels- en industriële jaarbeurzen. Vernomen wordt, dat de Duitse minister van Economische Zaken, prof. Ehrhard, van plan is dezer dagen naar Washington te vliegen. Hij zou dan pogen een grote Ameri kaanse lening te krijgen, teneinde Duitsland voorlopig uit zijn beta lingsmoeilijkheden binnen de wer kingssfeer van de Europese Beta- lings Unie te redden. In Nederlandse handelskringen was men bij het vernemen van het bericht over stopzetting van Duitse importen zéér pessimistisch gestemd over de duur van deze maatregelen. Men verwacht, dat deze voor diverse producten waar schijnlijk minstens enige weken zullen gelden. In gezaghebbende Rotterdamse han delskringen is men niet al te verwon derd over Duitse maatregelen om de import uit de. landen van de Europese Betalings Unie stil te leggen. Directe gevolgen ten nadele van de Rotter damse haven verwacht men daarvan echter niet, aangezien aan- en afvoer van graan, ertsen en kolen toch zullen moeten blijven doorgaan. Wellicht kan de doorvoer van stukgoed naar Duits land iets verminderen, doch daar te genover staat, dat Duitsland, naar ver- De Horecaf-tentoonstelling, die eind 1950 in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam is gehouden, heeft, zoals bekend, een batig saldo opgeleverd van f 50.000. Het bestuur van de Horecaf heeft nu dit bedrag onder enkele instellingen, die het algemeen belang dienen, verdeeld, Tijdens een lunch in Krasnapolsky te Amsterdam overhandigde de voor zitter van de Horecaf, de heer J. C. Mey er, Dinsdagmiddag drie chèques, elk groot f 10.000— aan vertegenwoordigers van resp. de vereniging „Het Nederland- sche Roode Kruis", het „Koningin Wil- helmina Fonds" en de „Bond van Ne derlandse Militaire Oorlogsslachtoffers". Voorts deelde hij mede, dat van de res terende f 20.000.— zijn geschonken aan het ondersteuningsfonds van de Hore caf, en voor studiebeurzen voor het vol gen van cursussen op hotelvakscholen, elk f 10.000.—. wacht wordt, al het mogelijke zal doen om de uitvoer van bijvoorbeeld machi nes te vergroten. Men acht de gevolgen van de importstop vooral voor land- en tuinbouwproducten allea-onaangenaamst. Alhoewel het hier ten dele doorgaans niet snel bederfelijke waren betreft, is de houdbaarheid er van tegen het voor jaar toch in ieder geval beperkt. Ge opperd werd, dat het enige middel om aanzienlijke verliezen op dit gebied te voorkomen, het openen van een nieuw crediet ten behoeve van de export de zer waren naar Duitsland zou zijn. Mr. R. H. Marius, directeur van de Nederlandse Kamer van Koophandel voor Duitsland, verklaarde te verwach ten, dat West-Duitsland voorshands de Advertentie ZWITSAL product. bestaande liberalisatielijsten van 60 pro cent op 30 procent zal terugbrengen. Indien W.-Duitsland onverhoopt geen extra dollarlening van de V.S. zou krij gen deze lening ligt anders wel in de lijn der verwachtingen dan is er vol gens mr. Marius maar één gunstige op lossing voor Nederland en voor Duits land om het handelsverkcc- dat voor beide landen even belangrijk is, weer op gang te brengen en op peil te houden. Dip oplossing is een, van het oogpunt van liberalisatie uit, betreurenswaardige, doch onder omstandigheden dwingende teruggang tot de situatie van September 1949: het bilaterale handelsverkeer. Ds. Ph. P. Meerburg, Ned. Herv. pre dikant te Maastricht, is benoemd tot le gerpredikant bij het Nederlands contin gent op Korea, ter vervanging van ds. Timens, die 12 Februari j.l. sneuvelde bij de overval op de commandopost van luit.-kolonel Den Ouden. Hij is dertig jaar oud, gehuwd en vader van twee jon ge kinderen. De 27-jarige mijnwerker Heinz Mul ler, uit Rotzingen (Duitsland), is door de vreemdelingendienst te Rotterdam over de grens gezet. Hij was te Rotter dam aangekomen als verstekeling aan boord van het Zweedse m.s. „Benares". Een reddingboot diende als hut en toen het schip reeds in Rotterdam was, bleef hij daar 'zitten. Sinds 15 Februari had de man niets gegeten en gedronken en Vrijdag daarop meldde hij zich bij de kapite.in, die hem overgaf aan de rivier politie. Hij wilde zich buiten Duits land vestigen. spanten van percelen werden wegge- licht. De ganse weg lag vol glasscher ven. Geen huis of 't had schade opgelo pen. Aanstonds werd1 begonnen met tri- plexplateri en kartonnen de woningen tochtvrij te maken. Bij de overburen werden niet alleen de ruiten, maar ook de glazen tochtdeur in de gang wegge slagen. In het ondergrondse bedrijf van de dominiale mijn te Kerkrade geraakten Dinsdag twee mijnwerkers, de 28-jari- ge houwer J. D. en de 31-jarige hulp- houwer J. G. van H., beiden uit Bieij- erheide, onder een grote partij kolen bedolven, tengevolge waarvan zij de verstikkingsdood stierven. De slachtof fers waren gehuwd en laten resp. één en twee kinderen achter: De minister van Sociale Zaken heeft een sociale commissie voor zeelieden in het le ven geroepen. Deze commissie moet advise ren ten aanzien van de verbetering van de verblljfsvoorwaarden van zeelieden in de ha vens en betreffende de ontwikkeling en ont spanning van zeelieden aan boord van sche pen. Voorzitter der commissie is de heer Th. A. W. Ruys, directeur van de Kon. Rot- terdamsche Lloyd te Rotterdam. Dinsdag heeft de Staatssecretaris van So ciale Zaken de commissie in de vergader zaal van zijn departement geïnstalleerd. Bij de inwerkingtreding van de wijzi ging in de bijdrageregeling voor woning- we tbouw heeft de minister van Weder opbouw en Volkshuisvesting de gemeen tebesturen medegedeeld, dat het in zijn bedoeling lag tevens een nieuwe regeling van de risico-berekening in te voeren. Dit niet-individuele stelsel van risico berekening zou nog nader bekend wor den gemaakt en zou ten aanzien van de tot dusver op grond van de beschikking bijdragen woningwetbouw 1950 behan delde aanvragen met terugwerkende kracht kunnen worden toegepast. Thans deelt de minister de gemeentebesturen mede, dat het niet in zijn fedoelmg ligt terugwerkende kracht aan deze regelingen te verlenen. De desbetreffen de eerste mededeling berustte op een misverstand. De oude kunst- en antiekbeurs van de Vereniging van handelaren in oude kunst in Nederland, die in het voorjaar in het Stedelijk Museum het Prinsenhof te Delft zou worden gehouden, gaat niet door. Van de voorzitter, de heer Jac. Aal- derink te Amsterdam, vernemen wij, dat momenteel vrijwel geen stukken in het buitenland kunnen worden aangekocht, wegens de zeer hoge prijzen, zodat de handelaren hun collecties niet tijdig kunnen aanvullen. Men hoopt de beurs alsnog in het na jaar te kunnen houden. Bij K. B. is benoemd tot Officier in de orde van Oranje-Nassau de heer C. D. Matthijssen, hoofd van het bureau afwikkeling restitutie binnenschepen en voordien belast met de restitutie van vaartuigen bij het commissariaat-gene raal voor economische belangen jn Duitsland. De minister van Buitenlandse Zaken der Verenigde Staten, Dean Acheson, heeft naar aanleiding van het sneuvelen van luitenant-kolonel M. P. A. den Ouden, een telegram gericht tot de Ne derlandse ambassadeur te Washington. Hierin zegt Acheson o.m. dat de moed van luitenant-kolonel Den Ouden en van degenen die onder zijn bevel ston den een bron van grote trots moet zijn voor zijn landgenoten. Acheson zégt ervan overtuigd te zijn, dat de krijgshaftige daad van luitenant-kolonel Den Ouden en de moedige dienst die het Nederlandse contingent verleent, andere strijdmach ten der Verenigde Naties, die in Korea tegen de agressie strijden, inspireert. De Tweede Kamerfractie van de Com munistische Partij Nederland heeft aan de fractie-voorzitters van de A.R., K.V.P., P.v.d.A., C.H.U. en V:V.D: een schrijven gezonden, waarin zij protes- teertt tegen het feit, dat zij buiten het overleg, dat de formateurs met de ver tegenwoordigers van de Kamer plegen, wordt gehouden. De CP.N.-fractie is van oordeel, dat zij niet buiten dit overleg gesloten mag worden. Verder wordt be weerd, dat een buitenlandse mogendheid de kabinetscrisis heeft veroorzaakt en tenslotte wordt opgemerkt, dat spoedig een einde dient te komen aan de toe stand, waardoor een normaal functione ren van de volksvertegenwoordiging onmogelijk wordt. Naar de A.N.W.B. mededeelt zal 20 Maart a.s. worden aanbesteed het aanleggen van de tweede rijbaan van de autosnelweg Dordrecht—Moerdijk—Zevenbergschenhoek op de daarop reeds jarenlang gereed liggen de aarden baan. Advertentie 3 MAART 1951 ORGAAN VAN HET LICHTBAKEN JUBILEUMNUMMER 1 5 cis VERKRIJGBAAR WEEKBLAD „LICHTFLITSEN" POSTBUS .3 - BÜSSUM Advertentie van rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen. Neemt daarvoor regelmatig Togal, het middel bij uitnemendheid, dat baat waar andere falen. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. 0.83, v2.08, 7.94! Italië Palmiro Togliatti, leider der Italiaanse communistische partij, heeft gisteren in een interview met het com munistische blad „Unita" over het uit treden van Cucchi en Magnani verklaard: „De partij kan zich slechts versterken door zich van twee van zulke mensen te ontdoen" Tsjechoslowakije Franse officiële woordvoerders hebben gisteren de Tsje chische beschuldigingen ontkend, dat Wlado Clementis of zijn medebeklaagden betrekkingen hebben onderhouden ..met de Franse geheime dienst, die in Tsje choslowakije werkzaam zou zijn ge weest." Raad van Europa Het ministersco mité van de Raad van Europa en de commissies voox algemene zaken van de Europese Assemblee zullen niet te Straatsburg, doch te Parijs bijeenkomen op resp. 16 en 17 Maart en op 12 Maart. In een gesprek met een groep para chutisten heeft president Truman gisteren te Washington gezegd, dat hij in 1943, toen hij nog senator was per parachute uit een vliegtuig had willen springen, maar dat hem dit verboden was. „Ik hoop nog altijd dat ik nog eens een parachutesprong zal kunnen maken," zei Truman. In het gebied van Paseh in West-Java heb ben bewapende benden een aanval op enige dorpen gedaan. Daarbij werden huizen ge plunderd en in brand gestoken; de bewoners van dit district moesten vluchten. Zij von den onderdak in het gebied van Bandung. Militairen en politie hebben de bendeleden na gevechten van een paar uur op de vlucht geslagen. Het betrof hier een aanval door ongeveer zeshonderd mannen, die met mo derne wapens waren uitgerust. Dezer dagen zag een stucadoor by werkzaamheden in een huis aan het Be- zuidenhout te Den Haag een kistje uit het plafond vallen. Een verborgen schat, was 's mans eerste gedachte. Hij maakte het kistje open en telde 9000 gulden als mede een aantal gcuden ringen en hor loges. De stucadoor was een eerlijk man en ging dadelijk naar de politie. Uit het onderzoek van de politie kwam vast te staan, dat het kistje toebehoorde aan de bovenburen in het bewuste huis. Deze plachten hun kostbaarheden te verstop pen onder een los plankje in het toillet. Mevrouw N. BasenauGoemans, de bekende vertaalster van Scandinavische boeken, hoopt 1 Maart haar 75ste ver jaardag te vieren. Daar zij op 29 Fe bruari 1876 geboren werd en wij thans geen schrikkeljaar hebben, wordt haai geboortedag nu a.s. Donderdag her- dacht. Mevrouw Basenau vertaalde 68 boe ken. de meeste uit de Scandinavische talen. In Zweden heeft zij in het plaatsje Naass, waar eens 13 nationaliteiten ver enigd waren voor studiedoelen, als tolk gefungeerd.. Zij leerde ook de Zweedse gymnastiek en propageerde deze krach tig hier te lande. Het eerste boek dat mevrouw Basenau vertaalde, was „Inger Skram" van J. Oterdahl. Haar vertaling van „De Kluizenaar" van Ebba Pauli zette zij later in het Zuid-Afrikaans over. Op het ogenblik is mevrouw Ba senau bezig aan de vertaling van een tweede reeks Kerstverhalen, in verschil lende landen verschenen. Ondanks haar hoge leeftijd heeft zij het plan opgevat, dit jaar weer een bezoek aan Zweden Wanneer een Amerikaan een nieuw pak koopt laat hij zich leiden door am bitie, liefde en ijdelheid. Uit een onder zoek is n.l. gebleken, dat 34 procent der Amerikanen met een nieuw pak graag indruk op zakenrelaties maakt, terwijl 18 pet. er een koopt om er vrouwen mee te imponeren en een even groot percen tage er een aanschaft om de aandacht op zich te vestigen." Aldus een persbe richt van Associated Press. Er resten dus nog altijd 30 procent mannen, die een pak kopen om niet in onderkleren te hoeven rond te lopen. Zes en zestig Duitse herdershonden zullen binnenkort worden opgenomen in het Amerikaanse leger in Duitsland, Uit het Engels vertaald door DICK OUWENDIJK 471 Johann antwoordde kalm. „Als je van me houdt, klim je helemaal niet." „Maar dat is onzin, Johann! pro testeerde Francis. „Dat is afpersing, op grond van haar gevoelens. Omdat jij van Cathryn houdt en bang voor haar bent nee, Johann, dat kan ik niet accepteren! Jij, een ervaren bergbeklim mer, zou een dergelijk beroep op haar doen dat is onwaardig." Inderdaad, ik houd van Cathryn en ben bang voor haar." Hans trok de schouders op. „Dan valt er niets meer te zeggen." Hij stond op en wenkte zijn vriend. Cathryn keek wanhopig toen zij zich van de tafel wilden verwijderen. „U zegt dus beiden, dat ik het kan wagen?" „Ja, met twee ervaren klimmers", her haalde Hans. Zijn vriend drong glimlachend aan. „Met ons zoudt u het kunnen wagen, Fraulein." Toen de Duitsers heen waren wendde Francis zich mêt een glimlach tot zijn zustèr. „En?" „We gaan samen, jij en ik", besliste zij. „Tenzij Johann mee zou willen?" „Ik weiger dat in overweging te ne men. Er hoeft niet meer over te worden gesproken, want als Cathryn van me ik houdt zal zij het zelfs niet proberen" „Ik houd van je, Johann, maar duld geen afpersing". Hij keek haar verward aan. omdat hij het woord niet goed begrepen had en hij vroeg wat het betekende. „Een oneerlijk beroep op iemands ge voelens", legde Francis uit „Dus aan Cathryn vragen iets niet te doen, wat zij graag doet, alleen omdat zij van je houdt". „Ik zie niet in, dat dit oneerlijk is „Ik geloof dat jullie het beter samen kunt uitvechten". Francis stond op. „Jul lie zoekt het maar uit". Johann zei vlug: „Dat zullen we ook. Maar we kunnen beter buiten er over praten Ga je mee, Cathryn?" Zij schudde echter ongeduldig het hoofd. „Er valt niets meer over te zeg gen. Ik kwam hier om met mijn broer de Drindelhorn te beklimmen en ik ben van plan hem met mijn broer te be klimmen en met niemand anders, en niets of niemand zal me kunnen weer houden. Zelfs jij niet, Johann". „Toe Cathryn". Francis zei: „Waarom heffen we de vergadering niet op tot ik zelf een on derzoek heb ingesteld en verslag kan uitbrengen? Ik maak eerst de tocht al leen en zie ik dat het te moeilijk voor je is, Cathy, dan weiger ik je mee te nemen en basta. Kunnen we het daar voor het ogenblik niet bij laten? Cathryn stond op. „Ja, we moesten het hier maar bij laten". „Auf Wiedersehen dan!' Francis ging heen. Cathryn wendde zich tot Johann: „Laten wij er alsjeblieft niet meer over praten", zei ze vlug en liep voor hem uit. De gehele weg tot de zomerhut toe spraken zij geen woord. Zodra zij de hut bereikten,'liet zij zich m het gras val len. „Ik ben moe. Het was de eerste keer dat ik op het ijs stond en we zijn hal verwege de gletscher geweest Ik ben niet zo'n beginneling meer". Hij kwam naast haar zitten. „Ik heb dit vandaag uit Wenen voor je meege bracht". Hij legde een doosje in haar hand. Zij voelde zich weer vertederd en glim lachte hem toe. „Heb je gevonden wat je wilde heb ben?" „Wat ik eigenlijk wilde, kost meer dan ik ooit bij elkaar zal hebben, maar ik vond dit bij een antiquair". Zij deed het doosje open. De ring was een saphier in een antieke zetting van kleine parels; zij riep verrukt: „Hoe wist je, dat ik van zulk soort dingen houd?" „Ik merkte, dat je altijd een antieke topazen broche droeg". Zij stak de ring aan haar vinger. „Past hij?", vroeg hij een beetje ang stig. „Uitstekend", Zij sloeg haar arm om zijn hals en kuste hem. „Je bent lief, Johann, ik houd van je". Hij drukte haar tegen zich aan. „Lie veling, je betekent zoveel voor me. Daarom zeg ik „nee" tegen de berg. Maar als je het nu toch moet doen, laat mij dan meegaan, zoals je broer voor- stelde" „Nee^ Johann. Dit is iets waar Francis en" ik al jaren geleden over spraken, toen ik nog kind was. We wilden sa men een witte berg beklimmen, zoals we toen zeiden. Ik maakte twee jaren geleden een schilderij van Francis, met een berg op de achtergrond. Ik wist het toen niet, maar het was déze berg. Het is iets, dat wij samen moeten doen, Jo hann, hij en ik en niemand anders. O, maar het zal best gaan. Waarom maak je je toch zo bezorgd? Francis is een uitstekend klimmer. Hij heeft de zwaar ste bergen beklommen de Matterhorn, de Monta Rosa, de Mont-Blanc, de Eiger- wand allemaal moeilijke toppen. Ik ben volkomen veilig bij hem. En je weet, dat de Drindelhorn niet moeilijk is aan deze kant je hebt het zelf ge daan, dus je weet het". Hij drukte zijn gelaat tegen haar schou der. „Ik houd zo veel van je en het bete kent zo veel voor me jou lief te heb ben meer dan je misschien kunt be grijpen. Het maakt me bang". Ze hield hem tegen zich aangedrukt of hij een kind was. „Het gaat allemaal wel goed", zei ze zacht. „Ik moet dit ene nog doen met Francis en dan ben ik tevreden. Maar ik móet het doen en misschien is dat iets. wat jij niet kan begrijpen. Maar over een poos zullen we elkander in al les begrijpen,, lieveling. Over een poos „Ik kan toch niet tegen je op, schat" „Denk je er zo over?" „Ik weet niet meer wat ik er tegenin moet zeggen...." (Wordt vervolgd) ter bewaking van een grote straaljager basis in Beieren, aldus een aankondi ging van de Amerikaanse luchtmacht. De honden worden toegevoegd aan de „lucht-politie" en de Poolse bewakings eenheden, die thans voor de veiligheid van het Fuerstenfeldbruck-vliegveld verantwoordelijk zijn. De daaraan ver bonden kosten zullen de Duitse belas tingbetalers niet als bezettingskosten in rekening worden gebracht. Tot zover is alles in orde en de hon den hebben zich afgezien van enkele linkse elementen unaniem tot dienst neming bereid verklaard. Maar het schijnt alweer een ongelofelijk gedrang te zijn om de rangen. Een dezer dagen werd het tweede congres van de Hongaarse communis tische partij geopend. Tevoren waren de bewoners van Boedapest een week lang" en dat haar Amerikaanse collega's door telefonistes die na elke gespreks- aanvraag eerst „Leve de partij" moesten zeggen. Zoiets klinkt ons, Hollanders, wat vreemd in de oren. Wij kunnen ons hoogstens voorstellen, dat onze telefo nisten (uit haarzelf) zouden zeggen: „Wat duurt die kabinetscrisus toch lang" en dat haar Amerikaanse collegas (tegen een redelijk honorarium) bereid zouden zijn te repeteren „Did you Mc- clean your teeth today?" Een copie van de gerooide „Steen van Scone" is gevonden in de fontein van het Eros-monument op Piccadilly Cir- eus. De copie was kleiner dan de ori ginele-steen die enige tijd geleden werd gestolen en nog steeds niet is gevonden. De politie gelooft dat de steen in de fontein is gelegd door studenten die een grap wilden uithalen. En zo worden overal ter wereld alle dingen, die iets met „het ding" te ma ken hebben, in het water gedeponeerd. In Liverpool werd Edward Lloyd, een 32-jarige havenarbeider, veroor deeld wegens diefstal van goederen uit een pakhuis. Toen hij werd gearresteerd omdat hij verdacht dik leek, bleek dat hy 24 pullovers aan had en ook nog 24 van die kledingstukken om zijn middel had gebonden. Hij bekende de pullovers te hebben gestolen, omdat hij tengevolge van de havenstakingen al in twee we ken geen loon had ontvangen. De rech ter legde hem 3 pond sterling boete op. Toen de rechter bij het voorlezen van zijn vonnis twee brillen over elkaar op zette, moet de ambtenaar O.M. hem zeer argwanend hebben aangekeken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 3