RCH GAAT VEERTIG-JARIG BESTAAN VIEREN Pholien verdedigt Belgisch regeringsbeleid Belevenissen van de struisvogel Rasmus m Twee provinciale hoofdambtenaren namen afscheid Vijf en dertig équipes dwars door Afrika van Nederland R.K. Turnkring Amsterdam en N.K.S. Ongunstige loting voor Nederl. tafeltennisteam te Wenen "W* KANONNEN OF MUZIEK? r Wij luisteren naar T ff De heer E. J. Vogelenzang benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau GEEF HEM VRIENDEN IN ZIJN EENZAAMHEID Surséance „Damstadt" met één jaar verlengd Ül ■SI LUC VAN DAM K.0. NA 48 SECONDEN Joegoslavië tegen de Duitse herbewapening WEER EEN INCIDENT Belangrijke besluiten President in V.S. éénmaal herkiesbaar Zevenentwintig landen dingen naar wereldtitel Kunst en schatkist in crisistijd Debatavond te Den Haag WOENSDAG 28 FEBRUARI 1951 PAGINA 4 Bijzondere gebeurtenis in Haarlem VREEMDE VANGST Negende H.O.V.-concert serie V IMIUIE BOEKEN ACTIE I BISlCHOPPEL'Jkr GROOT SEMINARIE FAILLISSEMENTEN Vrijspraak voor Jehova's getuigen Politieverordening van Eindhoven ongeldig WATERP0L0TEAMS VOOR DE HAUSER-BEKER i i i Randolph Turpin is Europees kampioen Russische basketballploeg naar Parijs „Geen middel voor behoud van de vrede" De executies te Landsberg Voor onbepaalde tijd uitgesteld Voor Truman een uitzondering Sim, Sam en Rasmus in de Dieren tuin 24-3 0 dii/7 V.. Het was gisteren voor het Provinciaal Waterleidingbedrijf een bijzondere dag. De heer dr. ir. C. A. H. von Wolzogen Kühr. hoofd van de scheikundig-bacte riologische dienst, en de heer E. Voge lenzang, rentmeester der Provinciale Landgoederen en hoofd van de Dienst der Terreinen, namen wegens het be reiken van de pensioengerechtigde leef tijd afscheid van het bedrijf. 's Morgens werden zij tijdens een bij eenkomst van het personeel toegespro ken door de adjunct-directeur, ir. S. Kramer en de heer J. de Haan. lid van de iubileumbond. Tevens sprak de heer J. G Jelles als opvolger van de heer Vogelenzang. De officiële afscheidsreceptie vond 's middags plaats in het gebouw van de Provinciale Griffie te Haarlem. Hierbij waren ook aanwezig de commissaris der Koningin in de provincie Noord-Hol land, baron De Vos van Steenwijk, en de voorzitter van de Raad van Toe zicht op provinciale bedrijven, de heer Prakken. In het bijzijn van een groot aantal belangstellenden sprak de commissaris der Koningin de scheidende functiona rissen toe. Hij noemde deze plechtigheid een bijzondere gebeurtenis voor de pro vincie in het algemeen en voor het Pro vinciaal Waterleidingsbedrijf in het bij zonder. Dr. ir. C. A. H. von Wolzogen Kühr heeft een carrière gehad, die rechtlijnig verlopen is. Na de Hoge school doorlopen te hebben en werk zaam geweest te zijn in de suikerindus trie in Indië, kwam hij als scheikundige in dienst van het Waterleidingbedrijf. Hij had het toezicht op de kwaliteit van het water en het is aan hem te danken, dat een dieper inzicht is verkregen op het gebied van de corrosie-versehijnse- len bij verschillende metalen. Zijn ver diensten waren niet alleen van techni sche, maar ook van wetenschappelijke aard. We mogen trots zijn op de wijze, waarop deze hoofdambtenaar de provin. De bemanning van de stoomtrawler „Flamingo" IJM. 25 keek vorige week Maandag vreemd op, toen bij het bin nenhalen van het net, behalve de vis pok een vreemdsoortig geraamte aan dek werd gehaald. Dit gebeurde op 59 graden 10 minuten Noorderbreedte en 3 graden 10 minuten Oosterlengte. Het skelet, waarvan men zelfs niet bij benadering kon zeggen, wat het voor moest stellen, werd veilig opgeborgen en bij aankomst in IJmuiden werd het Dinsdagmorgen overgedragen aan het Staatsvissersha- venbedrijf. Ook hier wist men niet van welk dier de beenderen (of graten) afkomstig wa ren, maar met dergelijke gevalletjes weet het Zoölogisch Instituut in Am sterdam wel raad. Deze instantie werd dan ook van de aankomst verwittigd en vroeg in de middag reed er uit IJmuiden een auto naar Amsterdam, waarin de vreemdsoortige lading was geborgen. Bij afwezigheid van dr. B. Havinga, die op dat moment op het IJsselmeer was, werd het skelet in ontvangst geno men door de heer P. J. v. d. Feen, die het op het eerste gezicht definieerde als zijnde de kop zonder onderkaak van een „Tuimelaar", een dolfijnachtige, familie van de walvis. De tuimelaar komt in deze streken namelijk veel voor. Een neder onderzoek zal nog moeten uitwij zen, of deze eerste indruk inderdaad juist is. In ieder geval heeft men nu in IJmuiden reeds enig houvast, want Dins dagmiddag varieerden daar de gissingen al van een onbekende vissoort tot een groot exemplaar Jan van Gent, terwijl ook al gedacht werd aan een of ander viervoetig dier. Het 9de concert serie V, dat de. H. O. V. op Vrijdag 2 Maart zal geven en waaraan het Aerdenhouts Vrouwenkoor medewerking verleent, staat o. 1. v. Albert de. Klerk. Vóór de pauze zullen worden uitge voerd de Symphonie van Bizet, alsmede Trois Nocturnes van Cl. Debussy, dit laatste werk m.m.v. Aerdenhouts Vrou wenkoor. Na de pa^e volgt een uitvoe ring van de Suite Pelléas et Mélisande van Gabriel Fauré, waarna Aerdenh. Vrouwenkoor tenslotte zal medewerken aan een tweetal werken, n.l. van Sas Bunge: Gebed tot Jezus de Vredevorst en Cantique de Paques van Honeggex cie heeft gediend. Hiervoor past de dank van allen. In deze zelfde toonaard richtte de commissaris der Koningin zich tot de heer E. Vogelenzang, die na zijn oplei ding bij de Nederlandse Heidemaat schappij in snel tempo opklom tot de functie van hoofdopzichter en in 1920 in dienst trad van de provincie. Bij het waterleidinggebied van Bakkum ver zorgde hij tevens het natuurschoo Met de bezoekers van het daar ontstane kampeerterrein, dat van belang is ge worden voor de gehele nrovincie, wist hij tactvol om te gaan. Hij zal er node gemist worden. Het was spreker een vreugde te kun nen meedelen, dat het Hare Majesteit de Koningin had behaagd de heer E. Vogelenzang te benoemen tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. Nadat deze onderscheiding door de commissaris der Koningin persoonlijk was uitgereikt, sprak de voorzitter van de Raad van Toezicht op provinciale be drijven, de heer Prakken, tot de twee scheidende functionarissen, waarbij hij eveneens dank bracht voor het vele en goede werk. dat door hen was verricht. De rechtbank te Haarlem' heeft Dins dag 27 Februari failliet verklaard; C. HELDER, kruidenier, Zwanenburg, Kastanjelaan 4 Rechter-Commissaris: mr. J. P. Petersen. Curator: mr. J. G. Bettink, Haarlem. De civiele kamer van de Amsterdamse arrondissements rechtbank heeft de surséan ce van de Stichting Vijf Eeuwen Kalver- straat met één jaar zoals gevraagd was verlengd. Op 2 Augustus van het vorig jaar kreeg de Stichting uitstel van betaling voor een half jaar. Het verlengde uitstel loopt tot 2 Februari 1952. Zoals bekend, sloot Dam stadt" vorig jaar met een tekort van drie ton. De Hoge Raad heeft uitspraak gedaan in enige zaken betreffende het venten door Jehova's getuigen in Eindhoven. Wegens het uitgeven van strooibiljetten en het zich met een reclamebord bevin den op de openbare weg te Eindhoven waren zij door de kantonrechter veroor deeld. De Eindhovense politieverorde ning bevat namelijk een verbod ter zake. In hoger beroep waren de vonnissen van de kantonrechter bevestigd. De Hoge Raad heeft thans de betrok ken arresten vernietigd en de politie verordening van Eindhoven ongeldig verklaard. Van de twee en veertig équipes, die op 28 December j.l. in vier verschillen de Noord-Afrikaanse steden startten voor de Rallye naar Kaapstad,, hebben vijf en dertig de tocht volbracht. De Franse équipe van de broers Lapalu arriveerde met hun Landrover het eerst in Kaapstad, waarmee zij de eer ste prijs in de tweede categorie (van 11002000 cc) behaalden en zich tevens derde plaatsten in het totaal-klassement. De Rallye werd gewonnen door de Franse militaire ploeg van kapitein Monnier met Delahaye, die de hoofd prijs van 700.000 francs won, op de tweede plaats gevolgd door de Italiaan Mario Veglia met Jeep. De uitslagen in de diverse klassen luiden: le categorie (boven 2000 cc): 1. Ve glia (Italië) met Jeep: 2. Hugouneq (Frankrijk) met Ford; 3. L'Hommet (Frankrijk) met Renault. 2e categorie (11002000 cc): 1. Gebr Lapalu (Frankrijk) met Landröver, 2. Porrier (Frankrijk) met Peugeot, 3. Gatta (Italië) met Lancia. 3e categorie (5001100 cc): 1. .Mevr, Dieteren (België) met Volkswagen; 2. Rachel (Frankrijk) met Dyna (Pan- hard), 3. Steiglmann (Frankrijk) met Renault. In een waterpolowedstrijd om de Hauserbeker komen Zaterdag 3 Maart a.s. de Kikvorsen uit tegen de „Rest van Nederland". De opstelling van de ploegen is als volgt: Kikvorsen: M. van Gelder (HZPC), Eraasem (Haarlem), Keetelaar (Rob ben), Bijlsma (Haarlem), Cabout (GZ C), Van Feggelen (Meeuwen), Smol (Zian). Rest van Nederland: Beyderwellen jGZC), Den Boer (GZC), Snijders (ZIAN), De Gans (Nept. Am.), Sievers (BZC), Luchs (Robben). Fienee (Dol fijn). SSiïïïSNaS a De Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk, reikt de ordetekenen uit, behorende bij de onderscheiding van Officier in de orde van Oranje-Nassau, aan de heer E. Vogelenzang. Geheel links de tweede scheidende functionaris, de heer dr. ir. C !A. H. von Wolzogen Kühr. 17 -. 1 L1 klasse, toen RCH zich niet dan na de r*Pn TYInfl KUTtiUtOCtl allerSrootste inspanning kon handhaven RCH heeft dezer dagen de leeftijd van veertig jaar bereikt. In de huidige voet balwereld geen leeftijd welke vanwege z'n ouderdom bepaald indruk maakt, maar in de geschiedenis van de Racing toch een mijlpaal betekent. Vooral om dat RCH zich in deze veertig jaar van klein jongensclubje in een record tem po wist omhoog te werken tot een van Neerlands grootste voetbalclubs. Op het ogenblik Haarlems grootste club en wie de eer toekomt eenmaal de gouden plak in de Nederlandse voetbalgemeenschap te hebben veroverd. Wat goed is, komt snel, is op RCH ongetwijfeld van toepassing geweest, want na de eerste schuchtere jaren, toen men onder de naam van „Achilles" er gens onder Velsen een veldje bespeelde, waar, zoals het met de meeste oudere clubs is gegaan, de leden op Zondag eerst zelf nog de krijtlijnen mochten trekken en de netten uithangen, alvo rens men aan de wedstrijd kon begin nen, kreeg deze bij uitstek Haarlemse club een terrein aan de Middenweg in Haarlem en al spoedig vestigde de Ra cing de aandacht op zich door opmerke lijke resultaten in de voetbalcompetitie. Wie herinnert zich niet de grandioze tijd ir. de „Overgang" toen men met Quick en Feijenoord vocht om de beide plaat sen in de eerste klasse. Dat was om en nabij 1920. RCH en Feijenoord waren tenslotte de gelukkige. Wie herinnert zich niet het eerste jaar in de eerste LONDEN, 27 Februari. In de eivolle Harringay Arena heeft Randolp Turpin, de Britse kampioen middengewicbt, door k.o. in de eerste ronde gewonnen van de Nederlandse kampioen Luc van Dam. Turpin behaalde hiermee de Europese titel. Van Dam kwam als een gewaar schuwd man in de ring, wetend dat Turpin van het begin af alles op alles zou zetten om een eindstoot te plaatsen. Desondanks werd hij door de snelle en hard slaande Britse kampioen verrast en was de strijd in 48 sec. beslist, daarbij inbegrepen de 10 sec. welke scheids rechter Scheman nodig had om hem uit te tellen. Turpin viel onmiddellijk aan na het luiden van de gong, maar Van Dam aanvaardde de strijd en stootte vinnig terug. Nadat er enkele seconden ge spard was, drong Turpin zijn tegen stander in de touwen en pjaatste vrij wel gelijktijdig een zware linkse hoek tegen de kaak. Van Dam werd achter uit geworpen en Turpin, die zich vol komen rekenschap gaf van het effect van deze stoot op onze landgenoot, volgde bliksemsnel met een rechtse, een linkse en andermaal een rechtse. Al deze stoten kwamen vol door en Van Dam, met een van pijn verwrongen gezicht, zonk ineen. Het was toen al duidelijk dat hij niet binnen tien tellen overeind zou kunnen komen. Dit was de derde maal dat Van Dam om de Europese titel bokste. In 1943 had hij te Berlijn van Besselmann en in 1948 te Brussel van Cyrille Delannoit verloren, beide malen op punten. Van Dam verklaarde later, terwijl zijn echtgenote en manager hqm tracht te te troosten, dat Turpin harder slaat dan Robinson en dat thij de punch, die het begin van het einde inluidde, niet had zien komen. Hij verontschuldigde zich over zijn snelle nederlaag teg'en- over promotor Jack Solomons, die hem in de kleedkamer kwam opzoeken. „Toen die eerste linkse mij had getrof fen kon ik niet veel meer doen", zei onze landgenoot. „Turpin is een snel en hardslaags bokser, die mij geen tijd gaf om op mijn verhaal te komen." en wie van de Haarlemmers is het vol gende seizoen vergeten toen de Racing afdelingskampioen werd en in de kam pioenscompetitie met Willem II, Go Ahead en Be Quick de sterkste bleek. De zege-tocht van Peer Krom en zijn mannen door Haarlems straten ligt nóg in ons geheugen en de officiële ontvangst tèn stadhuize was, menen we, de eerste welke een voetbalelftal te beurt viel. Vooral het kampioenschap van Neder land bracht RCH onder de aandacht van geheel voetballievend Nederland en het verblijf in de eerste klasse was van grote betekenis voor de club welke zich tot de grootste in den lande opwerkte. Wel moest RCH de plaats in de hoogste voetbalafdeling in 1936 prijsgeven, deed in 1942 een vergeefse poging om het ver loren terrein te herwinnen, maar onze lezers weten nog zeer goed hoe het Ra- cingelftal twee jaar geleden tenslotte toch weer slaagde en op het ogenblik brengt RCH een elftal op de been dat tot de sterkste in de afdeling mag gere kend worden. Bij deze gelegenheden hebben we RCH's geschiedenis al eens uit de doe ken gehaald en daardoor behoeven we over het verleden van deze Haarlemse club niet lang uit te weiden. Volstaan we dus met RCH onze geluk wensen aan te 'oieden bij dit voor haar zo gedenkwaardige jubileum. Een jubi leum dat in alle opgewektheid gevierd kan worden, want met z'n drie en veer tig elftallen kan de Racing de toekomst met een gerust hart tegemoet zien. En dat RCH nog steeds een zeer bij zondere plaats inneemt, zal men a.s. Za terdag tijdens de receptie in „Brink- mann" kunnen ondervinden. Van het feestprogramma vermelden we nog, dat op Tweede Paasdag een ere- wedstrijd wordt gespeeld tegen BW, waarna op 21 April een grote feestavond de diverse feestelijkheden zal besluiten. Rusland heeft een uitnodiging aan vaard om deel te nemen aan de Euro pese kampioenschappen basketball, wel ke van 3 tot 10 Mei in Plarijs worden gehouden. De Franse basketball-federatie deelde mee dat ook Bulgarije, Griekenland, Nederland, Finland, Zwitserland en Schotland zullen deelnemen. Joegoslavië gelooft nog steeds, dat de vrede behouden kan blijven, verklaarde minister van Buitenlandse Zaken Edvard Kardelj gisteren in het parlement. Maar, zo vervolgde hij, herbewapening van West-Duitsland is niet het juiste middel om dat doel te bereiken. Kardelj deed een dringend beroep op de vier mogendheden om de komende grote conferentie ernstig op te vatten. Doen zij dat, zo zei hij, dan kunnen zij de wereld reden geven te geloven, dat geen enkel land het recht heeft geschil len gewapenderhand te beslechten. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft gisteren gelast, dat de executie van de zeven ter dood veroordeelden van Landsberg „onbe perkt" wordt uitgesteld „hangende de behandeling van de bij het Amerikaanse Oppergerechtshof ingediende beroepen". Het ministerie deelde mede, dat deze order uitgevaardigd was naar aanleiding van een „informeel verzoek" van het Oppergerechtshof. Ook het ministerie voor het leger heeft de order aan de Hoge Commissaris, McCloy, en de opper bevelhebber, generaal Handy, gepara feerd. (Telefonisch van onze Belgische correspondent) BRUSSEL, hedenmo*««* De Belgische eerste minister, Pholien, heeft gistermiddag voor de KameLieid. Volksvertegenwoordigers een rede gehouden over het algemeen regerings De socialisten hadden hierover verleden week bij de aanvang van het Kam debat over de dienstplichtverlenging reeds een er niets voor bleek te voelen zich van meet af aan bloot te geven van katholieke zijde, waar de laatste dagen soms een vrij scherpe tij ue uau v »«u -- ,ipn incident ontketend toen P"° D°cb «o* critiek beste werd gegeven op het beleid van de eerste minister, die zich door te stelselmatig ontwijken van alle soorten moeilijkheden poogt af te makelHT de op een dergelijke uiteenzetting aangedrongen. Het is echter te vrezen, aa rede van Pholien geen werkelijk bevredigend bef ld heeft gegeven van*ea Laa, gecoördineerde politiek en dat hij zich niet op de hoogte heeft getoond va» taak in de huidige omstandigheden. Het is dan ook niet uitgesloten, dat n>J nen niet al te lange tijd plaats zal moeten maken. In zijn partij komt trouw een vrij ernstig meningsverschil van progressief tegen conservatief tot nadat de voorzitter verleden weck rer^ bij gelegenheid van een hoofdeiiJ stemming had moeten verkaren, dat -Kamer °P dat moment het onwaardtg-U schouwspel bood dat hij in de elf J»™ van zijn voorzitterschap gezien had. Ditmaal ging het weer tegen de nister van Landsverdediging kol. t* greef. De socialisten verweten hem, an hij zijn zoon, luit. Degreef, door e baantje bij het hoofdkwartier van EiSea hower ver van een eventueel oorlof? toneel in veiligheid had pogen te gen. De minister bleek door deze pubb ke belediging zo aangegrepen, dat nauwelijks nog kon spreken, doch d® socialisten voelden zich eens te nl® hele Pieten en gaven hiervan met n?d loze luidruchtigheid blijk. Zij schijne. als in de dagen van de Koningskwest t.p Tinnrlplpr» vnlcfpnc Vip+ rnnci onP De eersten voelen eigenlijk wel wat voor een coalitie met de socialisten, al zijn zij niet blind voor het feit, dat zulks voor de C.V.P. op een electoraal débacle zou uitlopen. Het is dan ook waarschijn lijk, dat behoudens verhevigde interna tionale dreiging, het homogene rege- rings-experiment voorlopig zal worden voortgezet. De belangrijkste passages uit Pholien's rede betroffen de economische politiek, die de eerste minister naar de mening van zeer vele te optimistisch ziet, doch die hij zelf realistisch heet. Uit rede voeringen van andere ministers^ blijkt trouwens, dat hierover in het Kabinet weinig eensgezindheid bestaat en men feitelijk nog altijd bezig is met de kat uit de boom te kijken. Overigens werd de zitting van gisteren opnieuw gekenmerkt door een incident. (Van onze speciale verslaggever) AMSTERDAM, 27 Febr. De R.K. Turnkring Amsterdam, die in de na oorlogse jaren heeft gemeend een auto nome positie in te nemen in de NKS, afdeling Gymnastiek, diocees Haarlem, lieeft zich vanavond, op een vergade ring in het Parkhotel, met algemene instemming van de afgevaardigden der vier en twintig hoofdstedelijke clubs, onderworpen aan de leiding, welke de diocesane bond aan alle districten g»eeft. Dit besluit werd genomen naar aanlei ding van een desbetreffend verzoek door de Bisschop van Haarlem, mgr. Huibers en heeft dus tot gevolg dat de R.K. Turnkring Amsterdam niet langer zal werken aan de hand van de normen, v.elke hijzelf heeft gesteld, geldend waren voor de katholieke gymnastiek verenigingen in het district Amsterdam en speciaal betrekking hadden op de oefenstof bij het toestelturneu en op de kledin". Nadat de, door de heer H. Sol met veel tact en vaardigheid gehanteerde voorzittershamer over dit punt was ge vallen, werden de consequenties van deze stap uitvoerig besproken. Het ver wekte nogal beroering onder de aanwe zigen, toen de heer Sol mededeelde, dat de dames van de R.K. verenigingen in 't vervolg op wedstrijden en demonstra ties zouden moeten verschijnen in blouse en lange pantalon. De kwestie is name lijk dat geen enkele der hoofdstedelijke verenigingen en zij staan daarin niet alleen! 0p dit punt aan de regle menten van de NKS t.a.v. de kleding voor dames voldnn+' Ook de normen, welke de NKS stelt met betrekking tot de oefenstof bij bet toestelturnen, vormden een punt van be spreking. Men was algemeen van oor deel, dat deze normen remmend werken op de prestaties van de R.K. clubs, waar bij dan het gevaar niet denkbeeldig moet worden geacht, dat velen om die reden de stap naar het neutrale kamp zullen zetten. Vrijwel alle hoofdstede lijke clubs, zo luidde het oordeel heb ben reeds het plafond bereikt dat de NKS boven de R.K. clubs bouwde, zo dat op deze wijze de toekomst van het op een damesturnen in de hoofdstad dood spoor zou worden geleid. Naar aanleiding van deze besprekin gen stelde het bestuur voor, tot een actie langs legale en hiërarchische weg over te gaan. Met instemming van de afgevaardigden van alle Vier en twin tig clubs besloot men de kwestie van de kleding aan de NKS voor te leg gen. Twee en twintig verenigingen verklaarden zich verder vóór de actie van het bestuur om er bij de lande lijke organisatie op aan te dringen, de normen met betrekking tot het toestel- turnen te laten vervallen. Aan het slot van de vergadering, her innerde de heer Sol aan de leidersoch- tend voor de Amsterdamse afdelingen Turnen en Handbal op 8 April a.s. in Huize De Liefde. Hij wees op het be lang van deze geestelijke bijeenkomst en spoorde alle leiders aan deze te be zoeken. te handelen volgens het consigne alle middelen ter verdelging van homogene regering goed zijn. De staat Nevada heeft Dinsdag belangrijk amendement op de AOe(l kaanse grondwet bekrachtigd, dat paalt, dat de opvolgers van Preside" Truman slechts eenmaal herkozen k"" nen worden als President van de Aref enigde Staten Nevada was de zes el1 dertigste staat, die zich vóór het affle,,( dement verklaarde. Hiermede is "c vereiste aantal bereikt, zodat het ai»®" dement nu kracht van wet verkrijgt. amendement is het twee en twintigste' Het bepaalt, dat de President van f® V.S. slechts eenmaal herkiesbaar krachtens een bijzondere bepaling deze maatregel echter niet op de huidie President, Truman. CooyriflW M 8 Bo» 6 24. Ze moesten nog verschrikkelijk lang wachten. Er kwamen genoeg taxi's voorbij, maar er was er geen een, die halt hield. Rasmus vroeg aan Sam, of hij wel zeker wist, dat hij het goede nummer had gedraaid, en Sam zei, dat hij zo langzamerhand nergens meer zeker van was, maar eindelijk stopte er toch een „wagen": de duizendpoot, die taxi was geworden met dne zitplaatsen voor passagiers en Pelser, Cor du Buy en Will van Zoelen. Erg getroffen hebben onze spelers het echter niet. Van Oostenrijk, Hongarije en Frankrijk zal het Nederlandse team niet kunnen winnen. De wedstrijd tegen Duitsland is een vraagteken, daar dit land voor het eerst na de oorlog op in ternationale wedstrijden is vertegen woordigd. Tegen Vietnam is de kans op een overwinning ook nog zeer gering. Portugal en Nieuw-Zeeland zijn te ver- De loting voor de damesteams bracht de volgende indeling: Poule A: Engeland, Amerika, Joego slavië, Duitsland, Zwitserland, Italië, Brazilië, Israël. Poule B: Roemenië, Tsjechoslowakije, Frankrijk, België, Schotland, Egypte, In dia, Wales. Nederland. Het Nederlandse damesteam bestaat uit Gobi van Megen en Fransje Beek, twee jonge opkomende krachten, die in deze wedstrijden routine kunnen opdoen. De wedstrijden tegen Roemenië, Tsjecho slowakije, Frankrijk, België en Schotland zullen waarschijnlijk wel in nederlagen eindigen. Interessante ontmoetingen, en waarin winstkansen zitten, zijn tegen Wales, India en Egypte. Na de landenontmoetingen komen de individuele wedstrijden aan de beurt- Zowel onze dames als de heren zullen in de strijd om de wereldtitels geen belang rijke rol spelen. Dit is ook al gebleken bij de j.l. Zaterdag en Zondag gehouden Open Nederlandse Kampioenschappen, waarbij slechts een Nederlandse speler tot de "kwart-finale doordrong. Toch zien wij Cor Pelser of Cor du Buy zeker in staat om bij een gunstige loting voor enige verrassende overwinningen te zorgen. Bij de dames zijn geplaatst: 1. mej. Ro- zeanie (Roemenië), 2. mej. Zasz (Roe menië), 3. mej. Farkas (Hongarije), 4. mej. Pritsi (Tsj.Slowakije). De indeling bij de heren is: 1. Sido (Hongarije), 2. Vana (Tsj.Slowakije), 3. Andreadis (Tsj.- slowakije), 4. Tereba (Tsj.Slowakije), 5. Leach (Engeland), 6. Hagenauer (Frank rijk), 7. Ehrlich (Polen) en 8. Koczian (Hongarije) De wereldkampioen van vorig jaar R. Bergmann (Engeland) kan zijn titel niet verdedigen, waar hij door de I.T.T.F. voor onbepaalde tijd is geschorst. Hedenavond zal in het tafeltennisge- bouw aan de eerste Oosterstraat te Hil versum een wedstrijd worden gespeeld tussen een Goois team, bestaande uit B. van Ham, G. Broné en J. Poort, en het Nieuw-Zeelandse team, dat heeft deel genomen aan de open Nederlandse kam pioenschappen te Utrecht. Alvorens naar een voor de chauffeur. De drie vrienden vonden het de wereldkampioenschappen in Wenen niet zo'n erg geslaagde taxi, maar Rasmus zei, dat te vertrekken, waren de Nieuw-Zeelan- het hem niets kon schelen, als hij maar thuis kiwwm. I ders nog in de gelegenheid deze uitnodï- I ging te aanvaarden. Donderdagavond zullen 'n dames- en 'n herenteam vertrekken naar Wenen om ons land te vertegenwoordigen bij de wereldkampioenschappen tafeltennis, welke van 2 tot en met 11 Maart in het Wiener Konzerthaus zullen worden ge houden. Als de voortekenen niet bedrie gen zal men daar volgende week 'n uit gebreid internationaal gezelschap her bergen, want niet minder dan 27 landen, het grootste aantal dat ooit heeft deel genomen, hebben voor deze kampioen schappen ingeschreven. De opening is op Zaterdagavond met een défilé van alle landen. Direct hierna begint het spel. Intussen is de loting ge houden, welke het volgende resultaat had. Herenteams; Poule A: Engeland, Joegoslavië, Zwe den, Egypte, Brazilië. Italië, Wales, Lu xemburg. Poule B; Oostenrijk, Hongarije, Frank rijk, Duitsland, Vietnam, Nieuw-Zeeland, Nederland, Portugal. Poule C: Tsjechoslowakije, Amerika Zwitserland, België, India, Israël, Grie kenland. Iran. Nederland komt uit met de spelers Cor (Van onze Haagse redacteur) Onder leiding van de Haagse wethou der ir. L. F. M. Feber en in tegenwoor digheid van minister Spitzen, staatsse cretaris Cals, vele autoriteiten en kun stenaars, vond gisteren, uitgaande van het Cultureel Centrum in het Gemeen- te-Museum te Den Haag een debatavond plaats onder de titel „Kunst en schat kist in crisistijd". De bezorgdheid ten aanzien v-an hetgeen de overheid in de naaste toekomst zal willen blijven doen op het terrein van het culturele leven nu de West-Europese herbewapening ons land dwingt offers te brengen, was aanleiding tot de discussie over dit on derwerp. De eerste debater, de heer A. van Velsen, lid van de Haagse gemeente raad, stelde in zijn inleiding o.a., dat hij de terminologie, welke thans opgeld doet, beangstigend vond worden: men vergelijkt een subsidie voor de Neder landse Opera met een derde van de kosten voor een regiment infanterie of met een halve straaljager. Spreker zag het verlenen van subsidies vooral als een belang om een „distributie" van de kunst te bevorderen. Nu kan men wel zeggen, dat de arbeider alleen maar be langstelling heeft voor de bioscoop, de sport en de Bonte Dinsdagavondtrein, maar diezelfde arbeider als emigrant realiseert zich naarmate hij dichter bij Australië komt, dat de leesbibliotheek, de Volksuniversiteit enz. toch zeker wat voor hem betekenden. Voorts wordt bij een pleidooi voor het inkrimpen van de overhaidssubsidies beweerd: het is thans een kwestie van leven of dood, maar de vraag rijst of dit dan nog wel „leven" genoemd kan worden, wanneer het zich zonder de kunst moet voltrekken. Dat de kunst zou wegvallen zonder over heidssteun illustreerde deze inleider met een voorbeeld betreffende het op treden van het Residentie Orkest: als dit op een avond begint te spelen zijn er vijfduizend gulden aan kosten ge maakt en er staan slechts twaalfhon derdvijftig gulden aan baten tegenover. Mr. H. v. Riel, directeur van Mees Zoonen, had zich bereid verklaard op deze bijeenkomst als „advocaat van de duivel" op te treden. In een zeer levendig betoog wees hij er o.a. op, dat wij bij de defensie van West- Europa onze huid zo duur mogelijk moeten verkopen. De kunst nu van hetgeen wij moeten verdedig geen belangrijk element uit. Zij e, slechts voor enkele mensen van °a tekenis; het Nederlandse volk grotendeels van de radio, de biosc0^ en de voetbal; in hogere behoef® voorziet voor zestig procent de 0 r dienst. Men kan dit betreuren, i»a(t het feit ligt er. Uit dit alles beho^g niet direct de conclusie getrokken j worden, dat de kunst het niet waa zou zijn, dat er iets voor ge»azo wordt; maar men moet het niet voorstellen, dat zij zo'n belangrijk v®.n dedigingsobject is en evenmin doelmatig middel in de strijd 'om 0 ze onafhankelijkheid. F Als het erom gaat toch nog iets f, redden zal men moeten beginnen "V selecteren en zal moeten afvallen hC.j, geen niet bijdraagt töt onze „gcesf" ke landsverdediging". Wij bevinden0 nu eenmaal op een klein vlot in storm en uitgemaakt zal dienen te den wie er het eerst overboord B,c}i worden gezet. De wetenschap, v°°rt(l de techniek, zal dan het eerst gesP"".^ moeten blijven. Zeker mogen wij *".s met het geld van de belastingbet»'6 kunstuitingen steunen, die op onze menleving ontbindend werken. Sp"6"^ vond het zeer begrijpelijk, dat me» deze moeilijke tijd een halve straal ger gaat vergelijken met een heel kest. or' Er ontstond over deze kwestie. ,e. met een variant op een bekende le.ut' het probleem „kanonnen of muZ1.® - bleek op te wei-pen, onder het publiek een drukke discussie. Bij reacties kwam onder meer naar V°r "..up ote'] meer naar v dat juist Eisenhower in Europa nen is met te verkjaren dat de cufa verdedigd moest worden; dat dit Eajj- pa zonder cultuur echter geen vero® :ct ging meer waard is; dat de cultuur 3lte. in oorlogstijd een zeer groot moreel -f- genwicht kan bieden; dat de ëeS„efl' denis uitwijst, dat een overwotf ^e' maar cultuur bezittend volk uitej"jes, lijk zegeviert en dat al de subswrt. waar men zich zo druk over 11,8 niet meer dan 0,2 procent van staatsbudget vormen Over dit laatste punt bleek uite1" jp- lijk geen verschil van mening; het e trekken van de overheidssteun ,aaa tjC' kunst zou niet zo'n grote besparin» tekenen, dat hiermede een bijdrage essentiële betekenis voor de de te leveren valt. DONDERDAG HILVERSUM I. 402 m. AVRO: 7.00 nieuws, 7.15 gram. VPRO: 7.50 prot. progr. AVRO: 8.00 nieuws, 8.15 gram., 9.00 prot. progr., 9.15 gram., 9.35 gram., 10.30 De Antwoordman, 10.45 gram., 10.50 kleuters, 11.00 orgel, viool en tenor, 11.45 voordracht, 12.00 Metropole-orkest, 12.33 In 't spionnetje, 12.38 piano en orgel, 13,00 nieuws, 13.20 orkestconcert, 13.45 U kunt het geloven of niet, 13.50 orkest concert, 14.00 vrouw, 14.30 fluit en pia no, 15.00 zieken, 16.00 Van vier tot vijf, 17.00 jeugd, 17.50 regeringsuitz.jeugd- uitz.: Regina Zwart: Wij slaan op de tong-tong, 18.00 nieuws, 18.15 practische wenken voor zeilers, 18.20 sport, 18.30 lichte muziek, 19.05 reportage, 19.15 gram., 19.45 Hoe nu verder?, causerie. 20.00 nieuws, 20.05 De groeten van Nuch- teren, 20.15 omroeporkest en soliste, 21.00 Zij nheld, hoorspel, 22.30 gram., 23.00 nieuws, 23.15 sport, 23.30 ope rettemuziek. HILVERSUM II, 298 m. KRO: 7.00 nieuws, 7.15 gymn., 7.30 gram., 7.45 Mor gengebed, 8.00 nieuws, 8.15 gram., 9.00 huisvrouw, 9.40 schoolradio. NCRV: 10.00 grma., 10.15 prot. pr„ 10.45 gram. KRO: 11.00 zieken, 11.45 schoolradio, 12.00 An gelus, 12.03 gram., 12.33 gram., 12.55 zonnewijzer, 13.00 nieuws, 13.20 lunch concert. NCRV: 14.00 Promenade-orkest en solist, 14.45 gram., 15.00 vrouw, 15.30 pianorecital, 16.00 lezing, 16.45 gram., 17.00 jeugd, 17.30 gram., 17.40 Tussen kinderkoor; Dollard en Schelde. 18.00 18.30 De Christ, vakbeweging en vervoerswezen, causerie, 18.45 graIT,i 19.00 nieuws, 19.15 Levensvragen v j allerlei aard en een pastoraal antwo® 19.30 In dienst van het vaderland, 1 radiokrant, 20.00 nieuws, 20.05 ëe progr., 22.10 gram., 22.15 buitenl. zicht, 22.35 vioolrecital. 22.45 pr^- p 23.00 nieuws, 23.15 gram. T3Ö ENGELAND. BBC, home service m.:m.: 16.40 BBC Northern orches* 20.30 strijkensemble en solisten. BBC, light progr. 1500 en 247 m.: 45 orkestconeert, 16.00 lichte muziek, is> orkestconert, 17.45 lichte muziek, Variété-orkest, 23.20 dansorkest. NORDWESTDEUTSCHER T»' 309 m.: 12.00 omroeporkest, 1^.20 muziek, 15.40 Tango-orkest, 2340 gram., 21.30 rhythmische muzieK. ^anS' alt, altviool en clavecimbel, muziek. BRUSSEL, 324 m.: 12.15 12.40 dansmuziek, 14.00 ka me 15.40 Franse les, 23.05 dansmuzie ofl1- 484 m.: 12.05 omroeporkest, roeporkest. et* 347 ;pte FRANKRIJK, nationaal Pr°®Ij;0 licl 249 m.: 17.10 orgelconcert,^ 1J- J muziek, 20.00 orkestconcert.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 4