HEILIG-LAND-STICHTING BESTAAT VEERTIG JAAR Daders van overval in de hoofdstad gearresteerd VAN GEELKERKEN ERKENT PRINCIPIËLE FOUTEN HET DOMEIN DER VROUW BLOUSE ALLES in één schotel i s Hij heeft spijt over samenwerking met de vijand GROTER EN BETER DAN OOIT BRITSE JAARBEURS Belangstelling TAILLEURS naastenliefde OPENLUCHTMUSEUM VAN DE BIJBEL LUSTHOF WAAR DE MENS TOT RUST KOMT Nog steeds wordt er vlijtig gewerkt aan de verfraaiing van de Stichting Oorspronkelijk plan was een basiliek te bouwen Jongeman zat met jas vol bloedspatten in de tram en in een taxi ^*oed speurwerk van de politie GEEN FEEST! Levenslang voor Poos en Slagter WOENSDAG 28 FEBRUARI 195! PAGINA 5 Weer levenslang geëist betekent belangstelling voor de voor ZWITSERSE CONFECTIE- BLOUSE AVONDBLOUSE GELD voor de Makkelijk in schoonmaak tijd Dcneep vaar toenemen MARKTBERICHTEN •V::; (Van onze speciale verslaggever) Vandaag is het precies 40 jaar geleden, dat op initiatief van de Waalwijkse ka pelaan de later over de gehele wereld bekende Mgr. Arn. Adr. Suys in JVaalwijk werd opgericht de „Heilig-Land-Stichting", waarvan de hoofdzetel in ^'jmegen werd gevestigd. Een geniaal idee van een voortvarend priester kreeg daarmede gestalte. Als doel van deze „Heilig-Land-Stichting" werd in artikel 2 van de statuten officieel omschreven: „op aanschouwelijke wijze de herinnerin- 8eh van Jepus Christus in het leven te roepen, teneinde op die wijze aan het v°lk, in de ineest algemene zin des woords, Jezus Christus te leren kennen en det door die kennis te brengen tot liefde"! boste heuvels laatste uitlopers van het Duitse Reichswald beheerst. Die rust vindt men terug in de copie van het nederige Nazareth, bij de grot van Bethlehem en de timmerwinkel van Jozef. Die vindt men ook in Gethsemani, de Olijfhof, waar Christus' beeltenis ligt uitgestrekt, in Pilatus' paleis en de Cal varieberg, waar het Kruis ten teken van dood en van glorie uitsteekt in de jagen de luchten. Mgr. Suys heeft dit grootse werk niet mogen voltooien. Dr. C. J. M. van Beek werd geroepen om zijn werk voort te zetten. Veel wacht nog op uitvoering. Piet Gerrits, die jarenlang in Palestina heeft gewoond en het in alle richtingen doorkruiste, heeft een volledig plan uit gewerkt. Deze kunstenaar, wiens grote verdienste het is dat hij een vorm heeft gevonden die volkomen verantwoord is, door eenieder wordt begrepen en weinig pretenties heeft, heeft zijn gehele leven in dienst van de Stichting gesteld. On danks zijn hoge leeftijd en invaliditeit ten gevolge van de oorlog, werkt hij met een ongelooflijke vitaliteit door aan zijn levenswerk. Onlangs voltooide hij elf taferelen in relief, de Bergrede voorstel lende. Deze reliefs zullen in de flanken van de Berg der Acht Zaligheden wor den aangebracht, als het getuigenis in beeld van de lerarende Christus die op de top gezeten zal zijn. Pastoor van Beek hoopt deze zomer dit monument te kunnen onthullen. Dit jaar zal ook het Paleis van Caiphas, waaraan reeds voor de oorlog werd begonnen, gereed komen. Piet Gerrits boetseert de beel dengroepen die daarin een plaats zul len vinden. Wat enige dagen geleden nog een vormeloze massa klei was heeft hij met groot vakmanschap ge transformeerd tot een huichelende Caiphas die zijn kleren scheurt over wat hij Godslastering noemde. In de Palestijnse kamer van zijn huis heeft Piet Gerrits ons met pastoor Van Beek ontvangen. Langs de wanden lage rustbanken met fraaie dikke tapijten be dekt en vele voorwerpen uit het oude Palestina langs de muren en in de hoe ken. Hij stelt eerlijk gezegd weinig prijs Eigenlijk is dit in eerste instantie hele maal niet het doel van de jonge kape lan Suys geweest. En de honderddui- Zenden, 'die in de voorbije jaren de im posante reeks monumenten van de Hei- "g-Land-Stichting hebben bewonderd zhllen daarbij er geen moment aan ge dacht hebben, dat zij de tot stand koming hiervan eigenlijk aan zichzelf te danken of te verwijten? hebben. Want ka pelaan Suys liep in de jaren 1905—1911 i'ond met de idee op een der Gelderse heuvels dicht bij Nijmegen een grootse basiliek te bouwen ter ere van het God delijk Hart van Jezus, in de geest van feacre Coeur, die Montmartre in Parijs Hpheerst. Hij mocht hierin echter niet slagen eh meende, dat de reden voor het gebrek phn interesse voor dit grote 'plan te wij- J®n was aan gebrek aan liefde tot Chris t's. Realist als hij was, besloot hij de 'mnnis over Christus te verbreiden om hoor grotere kenn's te komen tot groter pefde. Zo is dan de Heilig-Land-Stich- ,'hg ontstaan, dat verrukkelijke oord Ossen Nijmegen en Groesbeek: het ".openluchtmuseum van de Bijbel", zoals ?e huidige directeur, pastoor dr. C. J. M. ah Beek, het graag noemt. De lezer zal de Heilig-Land-Stichting wel van persoonlijke bezoeken kennen en zo hij er no" niet geweest mocht zÜn. dan zal hij van zijn vrienden wel ^eten, dat daar een serie monumenten te vinden is, die het leven in Palestina ten tijde vgn Christus' leven op aarde voor ons mensen van het Westen aanschouwelijk maakt. Wat Mgr. Suys en zijn artistieke raadgever en ontwerper Piet Gerrits hebben volvoerd is niet alleen een tekstverklaring van de Bijbel, het is een lusthof, waarin de mens tot rust komt. Die rust gaat reeds van verre hit van de witte cenakelkerk, door ar- ehitect Stuyt gebouwd, die met haar ranke torens en koperen koepel de be- (Van onze verslaggever) Amsterdamse recherche ee Amsterdamse jongemannen *steerd ®*ki i*ri heeft gear- resp. 22 en 23 jaar oud, die end hebben op 9 September j.I. een erval te hebben gepleegd op de 69- 'Ke kassier van het Coöp. Restaurant gakten daarbij f 1500 buit, die niet 6er achterhaald konden worden. jongemannen hebben al verschei- B'ee .dieistahen door insluiping ge- 0j. en beoefenden de bokssport. Ook *kps -Ptember waren zij op pad om er- 'h te sluipen en toevallig passeer de zÜ daarbij het Molenpad, waar ze rst raam van het restaurant zagen str;i/(e kassier in het kantoortje aan de vOor- bezig was geld te tellen Na eerst hi(,n41<?htig poolshoogte te hebben geno- dr0' z'jn ze het kantoortje binnenge- rOoecfen' hebben de niets kwaads ver- z0ek nhe kassier verteld dat zij op er^en naar werk en hem toen herStlistig mishandeld dat hij nog niet kew,. is. Zij deden een greep in de ^°hgem en namen f 1509 mee. Een der ster /"anncn kwam onderweg een dien- u'at ej?n het restaurant tegen, die vroeg *assi gebeurd was. Hij antwoordde: De *h." p ls' gevallen, we gaan hulp ha- ö6 he dienster liet hen gaan. ?&oi'eri eCherche heeft eerst na talrijke nhen hebben nagegaan de daders ^bic^j/.srresteren. Er was van hen geen -,J* signalement opgenomen en al- VU ci "siwiemeni opgenomen en ai- L°litie Sr alle goede bekenden van de "kiden aan he tand te voelen he daders worden achterhaald. Merkwaardig is dat een der jongeman nen met een jas vol bloedspatten na de overval met de tram en een taxi naar huis is gegaan zonder dat hierover aan de politie mededeling is gedaan, toen het bericht van de overval in de kran ten verscheen. De bebloede jas is thans in zijn woning teruggevonden. Van Beek ten- op publiciteit. De persoonsverheerlijking van de moderne kunstenaar vindt hij niet bijster opwekkend. Als een eerlijk vakman doet hij zijn waardevolle werk en vertelt aan velen over Palestina, zo als hij dat heeft gekend. Pastoor Van Beek onderstreept met grote nadruk het enorme belang van deze terugge trokken kunstenaar voor de Heilig-Land- Stichting. „Zonder hem was dit impo sante „openluchtmuseum" nooit gewor den wat het nu is". Het oorspronkelijke plan, een grote basiliek te bouwen, heeft Mgr. Suys nooit losgelaten. Tegen het einde van zijn leven heeft hij er nog een begin mee gemaakt. Het voorportaal liet hij bou wen, een imposant bouwwerk, van enor me afmetingen, reeds groot genoeg om een flinke parochiekerk te herbergen. Als wij pastoor Van Beek vragen of er plannen bestaan om deze kerk af te brfuwen, glimlacht hij. „Plannen wel, maar geen geld". En hij voegt daaraan toe, of het in deze tijd, gesteld dat er een „rijke Amerikaan" zou opdagen, wel verantwoord en mogelijk zou zijn! „De betekenis van de Heilig-Land- Stichting zegt dr. slotte, „is van een niet te pei len omvang. Dui zenden en nog eens duizenden, katholie ken en niet-katho- lieken, hebben de tocht gemaakt langs de momenten van Christus' leven op aarde. En zelfs zij die uitsluitend met toeristische oogmer ken zijn gekomen hebben er iets van meegenomen." Wij hebben tien duizenden op Goede Vrijdag om drie uur biddend en zingend zien gaan langs de Via Dolorosa, van Pilatus' paleis langs de staties naar Cal- varie. Wij hebben op hoge feestdagen de Cenakelkerk ge vuld gezien met honderden katholie ken en niet-katho- lieken, en wij we ten vanaf de jaren der Lagere School dat de Heilig-Land- stichting een begrip geworden is, onmis baar in de verbrei ding en verlevendi ging van het Ge loof. Et zal vandaag geen feest gevierd worden op de H. Land Stichting. Alleen de ingewijden zullen op deze dag dankbaar herdenken wat 40 jaar geleden op 28 Febr. 1911 tot stand kwam. Als uitgangsdatum voor de jubilea neemt het bestuur 6 Jan. Driekoningen 1915, toen het eerste monument, de Cenakelkerk, plechtig werd ingezegend door de toenmalige Deken van Nijmegen. Het 40-jarig bestaan zal dus officieel ge vierd worden in 1955! Slechts weinigen zijn bekend met het feit dat vandaag 40 jaar geleden de Stichtingsacte werd verleden. Tot die „weinigen" behoort dan ook een variété-artist die pastoor Van Berk een brief schreef of hij- niet kon op treden op het „gezellig avondje", dat ongetwijfeld voor het „personeel" zou worden gegeven Het atelier van Piet Gerrits met een der beelden voor het paleis van Caiphas. De plaatsvervangend leider van de N.S.B., C. van Geelkerken, stond van daag terecht voor de Raad van Cassatie te Den Haag. Ongeveer een jaar gele den werd deze topfiguur uit een bewe ging, die in feite tot doel had ons land aan de vijand over te leveren en Ne derland te nazificeren. door de Bijzon dere Strafkamer van de Utrechtse Recht bank tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. De Officier van Justitie te Utrecht heeft tegen dit vonnis beroep aangetekend en zo staat, thans 6 jaar na de bevrijding, Cornelius van Geelkerken terecht voor de Raad van Cassatie, die, zoals dat in een rechtsstaat behoort, nauwgezet zijn zaak in behandeling heeft genomen. De tenlastelegging is een indrukwek kende lijst geworden van vergrijpen te gen het vaderland en van daden die weer de herinnering wekken aan die onzalige tijd van angst en vervolging. Samen met Mussert en Rost van Tonnin gen richtte hij de partij op en maakte hij propaganda voor haaf beginselen. Hij gaf o.a. richtlijnen voor de leden van de partij omtrent de houding jegens de be zetting, de geallieerden, de Nederlandse Regering te Londen, de Jodenvervolging, het treden in Duitse krijgsdienst enz. Hij was Hoofdstormer van de Natio nale Jeugdstorm; oefende het oppertoe zicht uit over de W.A. en de Nederlandse en Germaanse S.S. en vertegenwoordig de de partij ten overstaan van Hitier c.s., Seyss-Inquart en Rauter. Hij was het ook, die zulk een belangrijk aandeel heeft jgehad in de pogingen tot nazifice- ring van ons land en tot bevordering van het treden in Duitse krijgsdienst. Van Geelkerken was Inspecteur Ge neraal van de Nederlandse Landwacht, de organisatie, die o.a. het ondergrondse verzet bestreed, onderduikers aanhield en aan de Duitsers overgaf. Joden en Jodenbegunstigers opspoorde en aan de Sipo en de S.D. de gegevens verstrekte, die het voor deze organisatie gemakke lijker maakten hun werk zo doeltreffend mogelijk te doen. Tenslotte is Van Geelkerken de man geweest, die lijsten met personalia liet opstellén van z.g. „plutocraten-zoontjes" opdat deze als represaille voor gepleegde Advertentie Men is reeds geruime tijd bezig voorbereidingen te treffen om in dit jaar een Festival te organiseren ter herdenking van het eeuwfeest van de in 1851 in Londen gehouden Grote Ten toonstelling met het doel alle aspecten van het Britse leven en werken te belichten. In verband hiermede ligt het in de bedoeling de Britse Jaarbeurs van 1951 tot een tentoonstelling te maken, die de wereld een beeld zal geven van Groot-Brittannië's herstel en economische hulpbronnen. Deze Jaarbeurs belooft groter en beter ingericht te zijn dan ooit tevoren. Drie duizend deelnemers uit honderd bedrijsftakken zullen er hun nieuwste en beste producten ten. toon stellen. Geen ondernemende zakenman zal deze gelegenheid onbenut voorbij laten gaan om te zien, wat Groot-Brittannië thans te bieden heeft. Duizenden hebben hun bezoek reeds voorbereid: haast U dus hun voorbeeld te volgen. LONDEN 30 APRIL t/m 11 MEI BIRMINGHAM INLICHTINGEN omtrent deelnemers, voorlopige catalogi, speciale exposities en faciliteiten zijn verkrijgbaar bij de Britse Ambassade, Den Haag, en bij de Britse Consulaten-Generaal te Amsterdam en Rotterdam. aanslagen zouden kunnen worden ge- gijseld. De president van de Raad, mr. Haga, begon onmiddeliijk met de ondervra ging van de vroegere plaatsvervanger van de .(Leider", die zich, nadat hij binnengeleid was, onder hakkengeklak naar de president en de andere leden van de Raad bo</g en daarna met op geheven hoofd en kaarsrecht staande de vragen afwachtte. Vlot gaf hij op een desbetreffende informatie toe, dat sa menwerking met de vijand in de bezet tingstijd fout is geweest. Maar, zo poogde hij handig in zijn antwoorden te laten uitkomen, hij was toch eigenlijk niet de verantwoordelijke man. De op roep tot de Nederlandse jeugd om toe te treden tot de Landstorm was een mystificatie. Zijn naam had er wel on der gestaan, maar hij was toen al lang geen Hoofdstormer meer. „En U protesteerde daar niet tegen?" Vroeg mr. Haga. „Nee, het had geen zin", vond Van Geelkerken. Wanneer de organisatie van de Landwacht ter spra ke komt, verklaart de vroegere „Inspec teur-Generaal" dat hij steeds getracht heeft het ergste te achterhalen: „De felste landwachters haalde ik eruit en die gingen naar de S.S." Maar dan merkt de President op. dat die Land wacht desondanks de naam kreeg van een troep misdadigers. „Ik heb vijfhonderd strafzaken aanhangig gemaakt bij het „Polizei- gericht" van Rauter". Ja, maar U had dit alles moeten voorkomen. „Denkt U zich mijn positie eens in, mijnheer de President, ik had een hele verantwoording." Juist! Om die verantwoording staat U nu hier! Doch ook deze handige Van Geelker ken eens het intellect van de 'N.S.B. ziet thans wel in, dat zijn verweer, zoals hij het zelf wel geestig uitdrukte, enigszins lijkt op' „reclame maken voor schoensmeer" Dan vraagt de President hem tenslote: „Hoe vindt U nu Uw hou ding?" „Mjjn opinie is. dat ik een principiële fout begaan heb door aanhanger te wor den van een idee, die is uitgelopen op een systeem, dat geen rekening hield met de christelijke waarden en de waar den van de individuele mensen. Op de tweede plaats had ik niet moeten samen werken met de vijand." Jammer, dat dit alles nu pas komt! „Ja, mijnheer de President, inderdaad!" Mr. J. Mathuisen, de verdediger, zei allereerst, dat het niet moeilijk is het dossier-Van Geelkerken, maar wel om de mens-Van Geelkerken te begrijpen. Wat in de dagvaarding staat geeft hij ruiterlijk toe. Nog nooit is deze man tijdens het onderzoek op een leugen be trapt. En wat zijn positie bij de NSB betreft: hij had als plaatsvervangend leider eigenlijk geen bevoegdheden; op hem dreef de partij allerminst en hij is zeker niet te stellen boven een figuur als Rost van Tonningen. Hij is zeker niet de man geweest, die de Duitse ideologie getracht heeft bij ons volk in gang te doen vinden. De Duitse leiders vonden hem niet eens zo geweldig: de man was tè Nederlands. Overigens heeft Van Geelkerken gedurende de gehele bezetting "gediend als stootblok tussen Mussert en de Duitsers. De doodstraf is voor deze man zeker niet op zijn plaats. Reeds zes jaar heeft hij gevangen geze ten in afwachting van een voor hem on ontkoombaar geacht doodvonnis. De verdediger vroeg verwerping van het beroep in cassatie. De procureur-fiscaal, prof. mr. Lan- gemeijer, deelde bij het begin van zijn conclusie reeds mede, dat hjj zou con cluderen tot verwerping van het be roep en dus tot bevestiging van het von nis: namelijk levenslange gevangenis straf. Er zullen dit voorjaar veel mantelpakken gedragen wor den, de blouse zal dus alle aandacht krijgen. Want, zoals de Parijse ontwerper, Pierre Balmain, de vorige week zei, toen hij in Amsterdam de blouses liet zien, welke hij ontworpen heeft voor een Zwitserse confectiefabrikant: „de blouse méakt het man telpak." Een sportieve blouse „doet" nu eenmaal heel iets anders met een tailleur dan een geklede. Op de foto's ziet men een eenvoudig model van pure zij, versierd met grove kant langs de manchetten en de laag doorlopende revers, en een meer geklede blouse, die óók bijvoorbeeld voor de schouwburg in aanmerking komt, van voille met guipure kant. Kant aan een blouse van voile, of zij (men keert terug tot de échte zij!) geeft een zeer vrouwelijke noot. Wie handig is en haar ideeën put uit goede bron, kan op dit gebied heel wat zelf berei ken. ASTRID ontworpen door Balmain, die hier grovere broderie zet aan pure zijde. van katoenen voile en guipure kant, met zeer mooi be werkte rug, als Balmain-creatie, voor uitvoering toevertrouwd aan Haury in Zioitser- lancL Vorige week hebben we aan de hand van de statistiek kunnen zien, dat Nederland op het ogen blik driemaal zoveel geld uitgeeft aan uitgaan als voor de oorlog. Dit waren alleen cijfers, verkregen uit de opbrengsten van de verma kelijkheidsbelasting. Hoe. het staat met de uitgaven aan snoep, gebak en alcohol is ons jammer genoeg niet be kend. Jammer genoffg, ja, want wij zijn er vast van overtuigd, dat ook deze cijfers die van voor de oorlog verre overtreffen. Bewijzen kun nen we het tot onze spijt niet, want wij missen de be nodigde gegevens. Waar wij ook geen officië le cijfers van hebben en ook wel niet van zullen krijgen, is van het geld, gegeven aan liefdadige en sociale instel lingen. Voor zover ons bekend is, worden hier geen statistieken van aangelegd. Hoogstens horen we eens terloops van paters of mis sionarissen, dat het met de giften niet zo erg vlot loopt of vertelt de pastoor ons eens, dat de enige plaats, waar de cent zijn waarde behouden /schijnt te hebben, het kerkezakje is. „Er wordt zoveel ge vraagd," horen we herhaal delijk. „De bel staat niet stil." We geloven graag, dat er meer gevraagd wordt dan vroeger. Waar voor iedereen het levensonderhoud geste gen is, is het licht te begrij pen, dat ook de charitas meer nodig heeft dan vroeger. Wat wij echter wel eens graag zouden willen weten, is, of de vrijgevigheid van de mensen in dezelfde mate gestegen is als het bedrag, dat zij voor hun genoegen uitgeven. Ook hier kunnen wij niets bewijzen, maar de cijfers, die men zo nu en dan hoort, doen het ergste vre zen. Toen het enige weken ge leden in het Zuiden Carna val was, is daar op tal van plaatsen met het geld ge smeten. Champagne a f 2.— per glas werd er met fles sen vol weggeschonken. Ook in andere delen van ons land. waar dit feest dan misschien minder uitbundig wordt ge vierd, is er in die dagen geld met handen vol uitge geven. Voor drank en dan cing was er geen geld te kort. Verschillende liefdadige verenigingen hebben deze gelegenheid aangegrepen om door middel van extra col lectes een gedeelte van het blijkbaar ruim aanwezige geid mee tei pikken. Hoewel ook al weer alle resultaten ons niet bekend zijn, geeft een enkel cijfer, dat ons ter ore kwam, weinig reden tot hoge verwachtingen op dit punt. Zo haalden de collectan ten, die voor de kankerbe strijding café's en danszalen in Den Bosch, een dar mid delpunten van de Carnavals viering, afliepen, daar een totaal-bedrag van f 630 op. Wij geloven niet, dat an deren veel meer reden tot juichen hadden. Dat cijfer, in vergelijking met de aanzienlijk gestegen uitgaven voor vermaak, geeft ons wel een schril beeld van de huidige men taliteit. Als het egoïsme zo de overhand heeft over de naastenliefde, hoe kunnen wij dan verwachten, dat vrede en goedheid in de we reld zullen zegevieren? In de schoonmaaktijd en die begint zodra de eerste lentedag er geweest is houdt de huisvrouw van weinig vaat en een weinig omslachtig menu. Daarom geven wij vandaag de recep ten van drie makkelijke en toch smakelijke stoofschotels. Stoofschotel van spruitjes en verse worst. lVè kg. aardappelen, kg. spruitjes, pl.m. 200 gr. verse worst, zout (peper), boter, margarine of vet. Een bodem water in een pan aan de kook brengen. De helft van de geschilde, ge wassen en in vieren gesne den aardappelen er in leg gen, waarop de helft van de schoongemaakte en gewassen spruitjes en de verse worst en vervolgens de rest van de spruitjes en aardappelen, zout en peper en wat boter, margarine of vet. De pan sluiten, de inhoud vlug aan de kook brengen en in uur gaar koken. De worst uit de pan nemen en op een schaal leggen De overige bestand delen losjes door elkaar roe ren en het overtollige vocht in een sauskom gieten. Het gerecht in een dekschaal of vuurvaste schotel overdoen. Macaroni met kool. soep groenten en rookworst. kg. macaroni, Vi kg. witte of savoye kool, 100 gr. soepgroenten, 200 gr. rook* worst. boterhamworst, 8e«v kookte worst of vlees, 125 grjf boter of margarine of 100 gr. vet, zout. De macaroni zo nodig in stukjes breken, wassen, op zetten met ruim kokend wa ter en zout en gaar koken (in pl.m. 20 minuten). De kool schoonmaken, wassen en fijn snijden. De soepgroente was sen en klein snijden. De rookworst afspoelen en In blokjes snijden. De groenten en de worst samen smoren in de boter of margarine, tot de groenten nog juist knappend zijn (pl.m. 15 minuten) De afgegoten macaroni, de groenten en de worst door elkaar roeren. I.p.v. worst kan ook gaar vlees genomen worden. Het gerecht zo nodig op smaak afmaken met peper, zout, aroma en kerrie. Naar verkiezing kan de rookworst vervangen worden door bo terhamworst, gekookte worst of vlees- of visresten. die dan op het laatste ogenblik aan het gerecht worden toege voegd. Schotel van bieten, uien, aardappelen, bruine bonen en augurken. 114 kg. aardappelen. s4 kg bieten, 1 a 2 uien. 200 gr. bruine bonen, boter of mar garine of vet. 4 augurken, zout, peper, azijn. De bruine bonen wassen, weken en gaar koken. De uien schoonmaken, fijnsnij- den en lichtbruin fruiten in boter, margarine of vet. Een flinke bodem water toevoe gen met wat zout en dit aan de kook brengen. De aard appelen schillen, wassen, doorsnijden, bij de uien voe gen en gaar koken. De gaar gekookte bieten fijn malen, raspen, schaven of snijden. Als de aardappelen gaar zijn. ze fijn stampen en ver mengen met wat bonenwatex en boter, margarine of vet. Hierdoor de bieten en de bruine bonen roeren. Alles goed warm laten worden en op smaak afmaken met zout, peper en aziin. De augurken er afzonderlijk bij geven De Bijzondere Raad van Cassatie heeft uitspraak gedaan in de zaak van de voormalige Haagse politiemannen L. A P. en M. S. Zij werden beiden veroor deeld tot een gevangenisstraf voor de duur van het leven. Wegens samenwerking met de vijand zij werkten mee aan de arrestatie van 97 illegale werkers, van wie een groot aantal is omgekomen waren zij in eerste instantie door het Haagse Bijzon dere Hof tot de doodstraf veroordeeld. De bijzondere strafkamer te Amsterdam legde beiden een gevangenisstraf van achttien jaar op. AAG.ieh.kkk. 27 te Nagoya, AALSDIJK 28 te N. Orleans, ABBEKEkK 26 van Brisbane n. Melbourne, AGAMEMNON 27 van Cuma- na naar Carupano, ALAMAK 28 te Bremen, ALCVONE p. 27 Jubalstr. n. Calda, ALET- i'A 28 te BaliKpapan, ALHENA 24 te B. Aires, ALIOTH 27 te Santos, ALKAIO 28 te Cabodello, ALiVfDIJK 28 te Antw., ALM- KERK p. 28 Guardafui n. Singap.. ALNATI 28 te Hamb,, ALUDRA p. 27 Turkseil. naar Cuba, AMPENAN p. 28 Kp. Palos n. Genua, AMSTELDIJK 28 te Antw„ AMSTELSTAD p. 27 Messina n. Pt. Saïd, AMSTELVEEN p. 28 Dover n. Hamptonr., ANNENKERK 28 te Genua, ARENDSDIJK 28 te Rott„ 2 Maart naar N. Y„ ARNEDIJK p. 28 Wight naar Houston. BANTAM 28 van Pt. Saïd n. Rolt., BENNEKOM 1 Maart te Amst. verw., BIN- TANG 28 te Penang, BLITAR 28 te Sema- rang, BLOEMFONTEIN 25 te Kaapstad. BLIJ DEN DIJK p. 28 Azoren n. Philad'a., BORNEO 28 te Surabaja, BOSKOOP 28 te Hamb.. BREDA 27 van Hamb., 29 te Antw., BRITSUM p. 28 Algiers n. Madagascar, CALT. HAGUE 27 te Rott., CALTEX PER NIS p. 28 Lissabon n. R'dam, CALTEX UTRECHT p. 27 Malta n. R'dam, CERAM 27 te Genua, CHAMA 27 van P. Saïd n. Stanlow, CLAVELLA p. 27 Kuria Muria n. Eng., CORILLA p. 27 Martinique n. Lissa bon, DANAE 27 van Palermo n. Gibr., DELFLAND p. 27 Kp. Verd. eil. n. A'dam, DELFT 28 te Buenaventura, DRACO 27 te Malaga, DRENTE 27 van Bombay, 29 te Ka rachi, DUIVENDR. p. 28 Dover n. Holslia- ven, EDAM 28 tg Bremen, EENDR. p. 27 Algiers n. Piraeus, ERINNA p. 27 Sabang- eil. n. Miri, ETREMA p. 27 Djeddah naar Miri, GAASTERLAND p. 27 Kp. Sta. Ma ria n. A dam, GROOTE BEER p. 28 Algiers n. Sydney, GROOTEKERK 28 te Dar-es- Salaam, HEELSUM 28 te N. Orleans, IN- DRAPOERA 28 te Surabaja, ITTERSUM p. 28 Finisterre n. Houston, JOH. v. OLDEN- BARNEVELT p. 28 Kp. Bon n. Amsterd., KATWIJK 28 te Rotterd., KELBERGEN p. 28 St. Vinct. n. Civ. Vechia, KERTOSONO 28 te Belawan, KLIPFONTEIN 27 van Tene- riffe n. Kaapstad, KOTA INTEN p. 28 Kp. Dondra n. R'dam verb., LAURENSKERK 27 van Genua n. Barcelona, LEERDAM p. 28 Scilly n. N. Y„ LIEVE VROUWEKERK p. 27 Dondrahead n. Calcutta, LIMBURG p. 28 Jamaica n. Kaapstad, LISSEKERK p. 28 Finisterre n. R'dam, LOPPERSUM 28 te Rotterd.. MALVINA p. 27 Belawan n. Yoko hama, MARIEKERK 27 van Genua n. Ant werpen, MERKELO 27 van Qpelimane naar Beira. MERWEDE 28 te Antw., MIJDRECHT 29 te B. Aires verw., NIEUW A'DAM 27 van N. Y. n. S. Juan, NIEUW HOLL, p. 27 Torresstr. n. Melbourne, ORANJE 28 te Djakarta. ORESTES 28 te Guayaquil, PARK HAVEN p. 28 Finisterre n. IJm., POLYPHE MUS 25 van Kohzikade n. N. Y„ PR. JOH. WILL. FRISO p. 28 Azoren naar St. John, RAKI 28 te Belawan, REYNIERS 27 V Be lawan n. Rangoon, RIOUW p. 28 Napels, 29 te Genua, ROEBIAH 27 van Suez n. Ba- likpap ROEPAT 28 te Padang, ROTTI p. 28 Guardafui n. Belawan, ROTULA p. 27 Sombrero n. Spezia, SAMARINDA 28 te Advertentie Surabaja, SAPAROEA 28 te Hamb., SCHIE 28 te Aruba, SINGKEP 28 te Suez, SLA MAT 27 van Belawan n. Kantang, SLO- TERDIJK 28 te Pt. Swettenham, SOEST- DIJK 28 te N. Y., STAD VLAARD. 28 te Narvik, STENTOR p. 28 Finisterre n. R'd., SUMATRA 22 van Basrah n. Khorramshar, TALISSE p. 27 Dondrahead n. Balikp., TJI- BADAK 28 te Kobe, TOSARI 28 te Makas sar, TOMORI 28 te Panaruhan, WIEL- DRECHT p. 27 Christmas-eil. n. Palemb., WILL. RUYS p. 27 Finisterre n. Rotterdam, ZEELAND 27 te Belawan, ZIJPENBERG p. 28 Finisterre n. Savona. EGBERT WAGENBORG 24 Februari te Esbjerg, PARAMOUNT 25 te Bayönne, WAR TILLY 24 van Falmouth n. Par, JOOST 24 van Southampton n Bilbao, PONZA 24 te Nantes, TILLY 26 te Par, PAVO 25 te Rochefort, AEGIR 24 tRouaan. AMAZO NE 25 te Frederiksund, ANTARES 25 te Great Yarmouth, ANTIX,OPE 25 van Dieppe, BANKA 25 te Hull, FENNA pass. 24 Bruns- buttel, GEJA pass. 25 Brunsbuttel, HORST 24 tc Ridham, JACOB OORBURG, 25 te Rouaan. JOZO 24 te Great Yarmouth, JU LIA 24 van Blyth n. Par, KIELDIEP pass. 24 Holtenau, NEETON 25 van Stettin, NEP- TUNUS 25 van Dundalk n. Cardiff, PAS SANT pass. 25 Brunsbuttel n. Kjoge, PIN GUÏN 24 te Shoreham, REGULUS 24 te Cork, SANTA LUCIA 23 te Newport Mon, TINY 25 te Nakskov, UTRECHT 25 te Bor deaux. WEGRO 26 van Stettin n. Grange mouth. ZEELAND 24 te Sterling, VIOD 24 te Grangemouth, MARATHON 26 te Helsin- gor, PARAAT 25 te Delfzijl, EYRO 26 te Rostock, ERNA 25 te Teignmouth, MARIA THERES1A 25 te Cork. VEEMARKT DOETINCHEM, 27 Febr. Aan gevoerd 2498 stuks vee, ni. 872 runderen (waaronder begrepen 82 vette runderen), 88 vette kalveren, 655 nuchtere kalveren, 48 schapen, 9 geiten, 15 paarden, 811 biggen. De noteringen waren als volgt: kalf- en melkkoeien f 657—950. idem schotten en vaarzen f 625900, guste koeien f 425—625, pinken f 350425, fokkalveren f 160—240, nuchtere kalveren f 3050, vette schapen en lammeren f 75—120, geiten f 30--15, biggen f 25—37. lopers f 4055, alles per stuk. Vet te kalveren f 1.652 per kg. levend gew„ slachtvee eerste kwaliteit f 2.502.75, per kg. geslacht gewicht, stieren f 2.102.25 per k.g geslacht gewicht, slachtpaarden f 1.40 f 1.60 per kg. geslacht gewicht. VEEMARKT PURMEREND, 27 Febr. Eieren: 6000 Kipeieren f 10.50 tot f 11.50 per 100 stuks; 2000 Eendeneieren f 9 per 100 stuks. Veemarkt: Runderen, totaal 597 stuks. 188 vette koeien f 2 tot f 2.75 p. kg„ goed; 217 geldekoeien f 400 tot f 750 p. st., goed; 138 melkkoeien f 675 tot f 1075 p. st., meer handel; 18 pinken f 390 tot f 575 p. st., kalm; 12 stieren f 600 tot f 1125 p. st., goed; 14 graskalveren f 230 tot f 350 p. st., kalm; 883 nuchtere kal veren v. d. sl. f 30 tot f 70 p. st„ goed; 195 idem fokk. f 60 tot f 120 p. st., goed; 273 vette varkens v. d. slacht f 1.48 tot 1.64 p. kg., stug; 1017 magere varkens f 40 tot f 62 p. st., stug; biggen f 22 tot f 30 p. st., stug; 221 schapen vet f 110 tot f 180 p. st., vlug; fokkerij f 120 tot f 160, kalm; lammeren f 90 tot f 130 p. st., vlug; 27 bokken en geiten f 10 tot f 50 p. st., stug; 43 paarden f 600 tot f 900 p. st., kalm; 22 fokzeugen f 225 tot f 320 p. st., stug. Totaal aantal dieren 3278. Pluimvee: 400 konijnen f 1.50 tot f9 p. st. VEEMARKT ROTTERDAM, 27 Febr. Aanvoer in totaal o945. Vette koeien en ossen 745; gebruiksvee 359, vette kalve ren 36, graskalveren 172, nuchtere kal veren 2269, varkens 394, biggen 661, paarden 155, veulens 6„ schapen of lam meren 91, weide/zuiglammeren 4. Vette koeien 2.35—2.60, 2.05—2.30, 1.95 2.05: vette kalveren 2.602.90. 2.30 2.50, 2.102.30; slachtpaarden 1.95, 1.85, 1.75, alles in ct. pér kg.. Graskalveren 300, 200, 150; nuchtere kalveren 49, 43, 39; biggen 35, 30, 25; schapen 155, 125, 85; lammeren 120, 100, 80; melk. en kalfkoeien 1000, 800, 675; vare koeien 575, 525, 480; vaarzen 675, 600, 500; pinken 475, 400, 325, alles in gld. p. st. Paardenmarkt Utrecht, 26 Febr. Op de paardenmarkt werden aangevoerd 463 paarden. De prijzen varieerden voor: luxe paarden van 800 tpt 1000, werkpaar den van 650 tot 900. oude paarden van 500 tot 750, paarden boven drie jaar van 650 tot 800, paarden beneden 3 jaar van 500 tot 700, veulens van 300 tot"475, hitten van 450 tot 650. De handel was redelijk. GRAANBEURS GRONINGEN, 27 Febr. Rode tarwe 19.2023.50, witte tarwe 19.20 23.60, wintergerst 30.2037.40, zomergerst 30.2037.20, Mansholtgerst 37.2038.70, witte haver 30.2037.20, groene erwten 32.2539.25, paardenbonen 28.2534.75, wierdebonen 28,25—34.75, koolzaad 50.30—59.80, 150.50— 190.50, voergerst 37.50, ronde mais 41.50. plat te mais 39.50, lijnzaad witbloei 80,50115.50, lijnzaad blauwbloei 80.50120.50. KAASMARKT BODEGRAVEN, 27 Febr. Aangevoerd 44 partijen kaas, le soort f 2 15 f 2.20. 2e soort f 2.07—f 2.14, extra soort tot f 2.28. Handel kalm.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 5