Verlenging dienstplicht is onuitvoerbaar zonder legering en oefening in Duitsland Huisvesting, recreatie en industrie met elkaar in botsing gekomen CHINEZEN BERAMEN OP KOREA GROOT OFFENSIEF Nog dit jaar inter-geallieerde oefeningen in Britse zone? Verschillende problemen moeten met zorg worden bezien Margarine duurder? METEOR-STRAALJAGER STORT NEER IN EEN SLOTGRACHT Rapporten van krijgsgevangenen en waarnemers duiden er op Nationaal Dam- monument Tot hoofd en hart Huisvesting voor ouden van dagen D GEN.-MAJOOR OPSOMER OVER LANGERE OEFENTIJD Beschieting per gramofoon MINISTER IN 'T VELD VRAAGT RAPPORT OP KORTE TERMIJN OVER „RANDSTAD HOLLAND Het weer Appelstroop goedkoper; havermout duurder Geen marechaussee meer langs de grens? Ontwerp goedgekeurd Ned. militairen uit Indonesië R0MME CONFEREERT DONDERDAG 1 MAART 1951 74e JAARCANC No. 25010 ZEER URGENTE KWESTIES ROND DE IJ-MOND Onzekere toekomst ■boet, tennis-shorts Vervanging door douane overwogen sim' Bestuurde? om het leven gekomen HET KREMLIN ZIET BEZORGD TOE Amerikaanse activiteit in het oostelijk bekken van de Middellandse zee 1SML DE VERLIEZEN DER UNO-TROEPEN 2 April is de laatste vertrokken Oordeel gevraagd over ontwerp-program BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphlusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Umuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. V/nd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per milfimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 42 cents per week* 1.82 per maand, f 5.45 per IcwartaaU Artillerie baant de iveg voor de infanterie tijdens de oefening „Unito", die giste- r*ft op de Veluwe werd gehouden. Een batterij in stelling, gereed om te vuren. Gevechtstraining, zo zei gen.-maj. Opsomer op een gegeven ogenblik in zijn gesprek met de journalisten, is moeilijk. Men kan een niet aanwezige vijand desnoods naar hartelust met scherp beschieten, de ietwat onplezie rige sensatie van zelf beschoten te worden kan men tijdens de- training nu eenmaal niet realiseren. Toch is het van belang dat de soldaat ook enig idee krijgt hoe het is wanneer onverhoopt het enorme geweld van v.jandelijke artillerie en tanks boven zijn hoofd zou losbarsten. Wij trach ten op het ogenblik daarvoor een middel te vinden. Wij denken daarbij aan de ook elders wel gebruikte gra- mofoonplaten met battle-noise (oor logsrumoer), die tijdens de oefenin gen via grote luidsprekersinstallaties versterkt worden. (Van onze speciale verslaggever) Ta een gesprek met een aantal journalisten, onmiddellijk na beëindiging van oefening Unito, waarvan de lezer elders in dit blad een uitvoerig verslag aan- treft, heeft de commandant strijdkrachten te velde gen.-maj. H. T. C. Opsomer een 1diermate belangwekkende uiteenzetting gegeven over een aantal zeer actuele en 'ft het middelpunt der belangstelling staande militaire problemen. Uitdrukkelijk eeft hij daarbij aandacht gevraagd voor het feit, dat de door hem gemaakte opmerkingen slechts het militair-technisch aspect der problemen betreffen en dat daarvan derhalve geen politieke en niet tot zijn competentie behorende conclusies 'Pogen worden verbonden. Welnu, uitgaande van de technische 'hinogelijkheid om in Nederland de le- kcringscapaciteiten voor militairen nog Aanmerkelijk uit te breiden, heeft de Eeneraal verklaard, dat z.i. verlenging van de dienstplicht tot achttien maan den a twee jaar niet uitvoerbaar is, tem ljj in de Britse zone van Duitsland lege- dngsmogelijkheden voor Nederlandse Joidaten zouden worden geschapen. Dit betekent dus, dat, wanneer de regering tot verlenging van de dienstplicht zou besluiten ("en een dergelijke beslissing ligt zeker in de lijn der ontwikkeling - Red.), dan naar het inzicht van gen.- maj. Opsomer Nederlandse soldaten geheel in Duitsland gelegerd en opge leid zouden moeten worden. Inkwartie ring bij de burgerij acht hij namelijk «ngewenst. Geheel in het algemeen gesproken, 'oonde de generaal zich overigens een Etoot voorstander van verlenging van de diensttijd en hij verduidelijkte dit standpunt door er op te wijzen dat bij «en dergelijke gang van zaken Neder- *and na verloop van een jaar constant een goed geoefende divisie gevechts- •dare troepen onder de wapenen kon houden. Het alsnog onder de wapenen roe- Pen van de tot dusver volkomen onge oefende lichtingen 19401944 wees hij daarentegen als practisch onmogelijk van de hand. Ook hier speelt het le geringsprobleem een enorme rol, doch zelfs al zou dat op welke wijze dan ook kunnen worden opgelost, dan nog achtte gen.-maj. Opsomer een dergelijk plan onuitvoerbaar. Hij deel de namelijk mede daarvoor zelfs bij benadering niet voldoende kader te kunnen leveren, reden waarom hij ook de dezer dagen op de Partijraads vergadering van de KVP gedane suggestie tot training in de avond uren met de term ..practisch niet te verwezenlijken" betitelde. Hij deelde voorts mede met stellig heid nog dit jaar inter-geallieerde le- geroefeningen in Duitsland te verwach ten, waaraan ook Nederland zal deelne men. Tenminste aldus zeide de gene raal wanneer niet op politiek terrein anders wordt beschikt. In legerkringen wordt dit namelijk ook in het buiten land algemeen als zeer wenselijk ge voeld. Ook voor oefeningen van alleen Nederlandse strijdkrachten, ter sterkte van een divisie, achtte hij de Britse zone van Duitsland het aangewezen ter rein. Hij meende dat het zowel wense lijk als waarschijnlijk was dat de daar toe strekkende plannen nog deze zomer tot uitvoering zouden komtn. Tenslotte legde de generaal die zich in het contact met de pers als al tijd bijzonder openhartig betoonde een vérklaring af, die met name voor de Indonesië-veteranen, die dit jaar voor vierweekse herhalingsoefeningen moeten opkomen, van groot belang mag worden geacht. Het is namelijk waar schijnlijk, dat velen van hen tijdens de aanstaande herhalingsoefeningen nog niet over de juiste Amerikaanse wape nen zullen kunnen beschikken. De generaal verklaarde nu op een desbetreffende vraag dat het hem inder daad althans zeer wenselijk voorkwam dat deze veteranen na die vierweekse herhalingsoefening en na de aankomst van het Amerikaanse materieel opnieuw eenmaal voor een zeer korte oefening zouden worden opgeroepen teneinde zich ook volledig in het practisch ge bruik dier wapenen te bekwamen. Hij verbond hieraan de opmerking dat hij het bovendien in het algemeen juist achtte wanneer a i 1 e troepen voortaan ieder jaar voor herhalingsoefeningen zouden worden opgeroepen. 11 Duidelijker dan uitvoerige betogen het zouden kunnen aantonen, laten kaarten bij de Rijksdienst voor het Nationale Plan zien hoe ter weerszijden van de IJ- mond de zwaai wegipnde belangen van huisvesting, industrie en recreatie met elkaar in botsing komen: voor elk dezer drie elementen (en er kan nog een vierde aan worden toegevoegd: de waterwinning in de duinen) kan met pijlen worden aangegeven in welke richting expansie zou dienen plaats te vinden, doch van welke kant men het ook bekijkt, telkens kruisen deze lijnen elkaar er in ieder geval rekening mee worden gehouden, dat in dit gebied het aantal woningten in de komende vijftien jaar met ca. 30 pCt. zal moeten worden uit gebreid. Met het oog op een wat rui mere bouwwijze moet men rekenen op uitbreiding van de bebouwde opper vlakte met bijna 50 pCt. Het zal dus zaak ziin de verschillende problemen, die daardoor zullen worden opgeroepen, met zorg onder ogen te zien. Onder deze problemen valt b.v. hoe wij staan tegenover vestiging van ondernemin gen. die in het Westen niet noodzakelijk thuis horen. Z.Exc. In 't Veld verklaar de, dat hij er toe neigde de gemeente besturen in de „Randstad" voor te houden, dat een politiek van het aan trekken van nieuwe industrieën niet altijd verdienstelijk is. Dit is de meest acute kwestie bij de ruimtelijke ordening in het Westen van ons land; ze staat dan ook met het probleem van de agglomeratie-Den Haag, waar de uitbreiding der stad in conflict komt met de belangen van de tuinders in het Westland, boven aan het programma, dat minister In 't Veld hedenmorgen heeft voorgelegd aan de „Werkcommissie voor het onderzoek naar de ontwikkeling van het Westen des lands", welke commissie, gezien de urgentie van het onderwerp, de op dracht heeft gekregen een streven naar perfectie opzij te schuiven en spoedig een rapport uit te brengen over de groeiende problemen van de „Randstad Holland". Volgens voorzichtige ramingen moet Verwachting tot Vrijdagavond: Droog weer met nu en dan over drijvende wolkenvelden en weinig Wind. Vannacht en morgenochtend °P verschillende plaatsen lichte vorst en hier en daar mist. Midden op de dag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Zon: 7.26—18.30. Maan: 4.48—11.06. ^aar wij vernemen schijnt het niet Aftger meer mogelijk te zijn de marga- bneprjjs te handhaven op het huidige ft'veau. De wereldmarktprijzen van de *ronds"toffen voor dit belangrijk con- *u>nptie-artikel zijn dermate gestegen ?At de binnenlandse consumentenprijs Aarmede in overeenstemming moet ^'orden gebracht. Wel geeft de regering subsidie op dit "T'kel en men verwacht, dat de huidige rWsidie ten dele nog wel enige tijd ge- dAndhaafd zal blijven, maar een verde- ,.e aanpassing aan de wereldmarktprijs 3" de grondstoffen kon niet meer ver- beden worden. In. Gtl z'et 'n bepaalde kringen een op- ?sing in het brengen van twee kwali- 'ten: een goede maar mindere kwali- v 't. waarop subsidie zal worden gege- en een eerste kwaliteit, waarop 'nder of geen subsidie zal komen. Ttgcvolge een regeringsverbod mag \y b^stroop niet meer in blik geleverd stro Blikverpakking is voor appel- °ok niet nodig, daar dit artikel in bi;jj'erPakking even lang houdbaar kii| e omschakeling in de verpak- «aU^ijze heeft een belangrijke prijs- HeUt 'en gevolge. Kostte 450 gram ap- t'as i?op 'n blikverpakking 0.58, in ƒ0.44 °®t dezelfde hoeveelheid thans va^e regering heeft voorts een gedeelte ken "«.subsidie op havermout ingetrok- «ons D't zai tot gevolg hebben, dat de ftetl|. n:lentenprijs voor havermout bin- SOo B?rt ongeveer vier cent per pak van hloutf 01 duurder zal worden. De haver- «elijjabrikanten kunnen slechts gedeel de 'ij Sebruik maken van gesubsidieer- *ij ori r; voor het overige deel zullen be „.'«"subsidieerde haver in de produc- idieerde haver in de produc- «n opnemen. Aavertantle Naar het A.N.r. verneemt, wordt er op het ogenblik nagegaan, in hoeverre de grensbe- waklngstaak van het wapen der marechaus see kan worden overgedragen aan douane ambtenaren. Terzake is nog geen beslissing genomen. Zijn de inlichtingen juist, dan wordt er in legerkringen naar gestreefd een einde te maken aan de poiitie-taak van de mare chaussee langs de grens. In het kader van de defensieopbouw schijnt men een andere taak voor deze marechaussees op het oog te hebben. De geweldige rode leeuw, die het gebouw van de bierbrouwerij Old Lion op de Zuidelijke oever van de Theems pleegt te sieren, is gistermorgen overgebracht naar de ingang van het kaartenburean van de Royal Festival Hall ter gelegenheid van het Festival of Britain. Moet hij voor de tienduizenden buitenlanders die verwacht worden het symbool zijn van Engelands ongeschokte kracht De heden geïnstalleerde werkcom missie, welke onder voorzitterschap staat van mr. J. Linthorst Homan, heeft een Technische Werkgroep tot haar beschikking, waar vertegenwoordigers in zitten van de Rijksdienst voor het Na tionale Plan, de provinciale planolo gische diensten en de gemeentelijke diensten van stadsontwikkeling. Van de omvang der problematiek, waar deze onderzoekers voor komen te staan, gaat men zich pas goed reken schap geven, wanneer men zich aller eerst realiseert, dat de drie provincies Noord- en Zuid-Holland en Utrecht bijna de helft der bevolking herbergen en de twee en vijftig gemeenten die te zamen de z.g. Randstad Holland vor men, op zichzelf reeds 36 pCt. (Onder de Randstad wordt verstaan het gebied, ongeveer begrensd door Amsterdam, het Gooi, Utrecht, Gouda, Rotterdam, Delft, Den Haag, Leiden, Haarlem, Am sterdam). Het gaat dus om het nog eens anders te zeggen, bij de drie Westelijke provincies om rond vijf millioen men sen en bij de Randstad om drie-kwart daarvan! Het is echter zaak aan de toekomst te denken'. Wanneer men nn weet. dat de becijferingen van deskundigen uit wijzen, dat ons land omstreeks 1970 meer zal tellen dan thans, dat daarvan twee en een half millioen mensen een a anderhalf millioen in het Westen terecht zal komen en dat daarvan weer drie kwart a cn een en een kwart mil lioen in de Randstad, dan wordt de toekomst on z'n zachtst gezegd wel zorgwekkend. De voornaamste aspecten van het pro bleem zijn als volgt samen te vatten. Er is ten eerste de bevolkingsgroei door ge. boorte-overschotten. maar ook door mi gratie. Wat deze laatse betreft, valt vooral Den Haag op, in welke stad. in tegenstelling tot Amsterdam en Rotter dam, alleen al door migratie na 1945 meer mensen zijn bijgekomen dan er in de oorlog waren weggetrokken. Er is ten tweede de kwestie, dat het overgrote deel van het onderhavige gebied beneden de zeespieel ligt met alle moeilijkheden van dien. Daarbij komt ten derde de bodemgesteldheid, die op vele plaatsen te hoge extra kosten voor bouwen en wegenaanleg vordert. Jen vierde: de be hoefte van land- en tuinbouw aan goede grond, welke behoefte bedreigd wordt door noodzakelijke stadsuitbreidingen, aanleg van wegen, vliegvelden enz. Ten vijfde: de strijd tegen de verzilting; het zout kruipt op onder de „zoetwaterzak" in de duinen; de watervoorraad in de duinen wordt reeds tot over de grens van het toelaatbare aangesproken. Al leen al in de Haarlemmermeer wordt door de boezemwateren vijftigduizend ton chloor uitgeslagen. Men kan «misschien zo nog tot een „ten twintigste" en meer doorgaan. Hoe moei lijk het vraagstuk practisch ligt en hoe de belangen botsen, wijst het voorbeeld van de Vinkeveense Plassen uit. Er is een nieuw watersportcentrum van te maken voor Amsterdam; ze zouden zijn uit te baggeren tot twintig meter diepte voor de zandwinning of droog te leggen om tuingrond te verkrijgen en alle drie deze oplossingen zijn even noodzakelijk! Men mag de werkcommissie en haar technische groep sterkte toewensen bij het uitdokteren op korte termijn van deze moeilijkheden. Zoals gisteren in een deel van onze oplage nog kon worden gemeld, is Woensdagmiddag een Meteor-straaljagei van de vliegbasis Twenthe boven het dorpje Boven-Leeuwen (gcm. Wamel) neergestort. De bestuurder, sergeant vlieger E. B. Kraayo uit Rotterdam kwam hierbij om het leven. Het toestel kwam precies op de rand van een slotgracht terecht en sloeg daar een trechter van vijf tot acht meter diep, die onmiddellijk vol water stroomde Enorme massa's zware klei werden de lucht ingeslingerd en vielen neer op een boerderij, die slechts een vijftal meters van de gracht af staat. Behalve de wo ning liepen ook de schuren en stallen grote schade op. De eigenaar, de we duwnaar Jeuken en zijn huishoudster waren thuis toen het toestel omlaag kwam. Aanvankelijk dachten zij, dat het huis door bommen getroffen werd. Zij kregen geen letsel. De berging van het verongelukte toe stel zal. naar men schat, zeker een week in beslag nemen. Om het neergestorte toestel moet eerst een beschoeiing ge slagen worden, zodat het grachtwater US,SR ROEMENIE BElGAADO joego.. SLAVlf v boeigarue; 'TALIE Ptrk/n'a bezoek T/to Ver go de ring van A me. rikoome dipfomoten ZWARTC STANBQEl T R U E ANKARA V/oo^toeferingtn ffezoek eon Fin/etter SYRif LL A HO SE zee CYPRUS Onder handelingen met Groot.Brittonnie over Mo/to en C Overeenkomst met Aódouto voor tucht botes in Ammon .'TRANS 'jORDANlt IRAK AR ABIE 5H26); - Met steeds groeiende bezorgdheid volgt het Kremlin de opmerkelijke activiteit, die Amerikaanse diplomaten de laatste tijd ontwikkelen in het. Oosten van het Middellandse-Zeegebied, waar de V. S. de machts positie van de Sovjets op ingrijpende wijze dreigen te dwarsbomen. De politieke situatie in dat deel van de wereldwaar volgens de me ning van velen de kern van het geschil OostWest berust, is uitermate gecompliceerd. Koning Abdoellah van Transjordanië heeft om zeer vele redenen contact opgenomen met Washington en het resultaat hiervan is, dat de Amerikanen in het Transjordaanse gebied bases zullen aan leggen voor hun atoom-bommenwerpers, die op dit ogenblik nog de belangrijkste beveiliging vormen van het Westen. Het bezoek van mi nister Finletter, Chef van het luchtvaartministerie te Washington, aan Griekenland en Turkije, heeft in Moskou de vrees doen ontstaan, dat eerdaags ook een TurksAmerikaans luchtvaartverdrag zal worden ondertekend. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken be legde dit keer de regelmatige bijeenkomst van Amerikaanse gezanten te Istanboel en zond niemand minder dan Mc Ghee, een der knapste specialisten van minister Acheson, om de vergadering te leiden. Dit alles en het recente bezoek van Perkins aan maarschalk Tito, en de onderhandelingen tussen Londen en Washington over het afstaan van Malta en Cypruf als steunpunten voor de Amerikaanse luchtmacht, hebben de ongerustheid van de machthebbers in het Kremlin aanmerke lijk doen toenemen. Amerikaanse troepen, voorafgegaan door tanks, zijn gisteren 10 km. doorgesto ten in de Oostelijke flank van de communistische linies in Middcn-Korea. Een patrouille van de Amerikaanse zevende divisie bereikte een punt, vanwaar zij Amiding, 47 km. ten Zuiden van de 38ste breedtegraad, kon zien liggen. Dit punt vormt de meest Noordelijke penetratie van de Amerikaanse troepen aan het Oostelijk centrale front. Officieren van de inlichtingendienst der Verenigde Troepen bestuderen momen tcel rapporten van Chinese krijgsgevangenen, waaruit zou blijken, dat de vijand deze maand een groot offensief beraamt, waarbij 33 divisies van het derde veld leger 300.000 man en 1.000 vliegtuigen zouden worden betrokken. Men hecht aan deze rapporten veel waarde, daar waarnemers concentraties van vij andelijke troepen hebben waargenomen tussen Seoul en Hungsong. 130 km. ten Noorden van de 38ste breedtegraad hebben intussen de Zuid-Kore- anen gisteren wederom een eiland aan de Koreaanse Oostkust ter hoogte van Wonsan bezet. Dit is het vijfde eiland waarop zij de laatste veertien dagen zijn geland. De strijdkrachten van de tien landen, die met de Amerikanen en Zuid-Korea- n in Korea vechten, hebben tot half Februari 2813 man aan doden en gewon den verloren, aldus gisteren gepubliceer de cijfers van V.N.-vertegenwoordigers in Korea. Dit getal is ongeveer het twaalfde deel van de in totaal 35.322 man door deze tien landen in de strijd gebracht. De totale verliezen van de Ver. Staten bedragen 49.191 man. Turkije, welks brigade van 5000 man internationale roem verwierf, wegens zeer moedig gedrag, staat aan de top van de verlieslijst met 948 man. Verhou dingsgewijs leed het Franse contingent de zwaarste verliezen, namelijk 374 man of één derde van 1122 Franse soldaten. Er zijn drie landen België, Luxem- bure en Thailand die geen verliezen te betreuren hebben. De verliezen be treffen: Nederland: (700 man onder dienst en 600 man versterkingen onderweg), 24 doden, 2 vermisten, 76 gewonden, totaal 102 maq. Australië: (1000 man onder dienst) 48 doden. 209 gewonden, 6 vermisten, 2 krijgsgevangenen, totaal 265 man. Canada: (2600 man onder dienst). Geen officiële cijfers beschikbaar, daar het contingent op 21 Februari aan de strijd deel ging nemen. Frankrijk: (1122 man onder dienst) 44 doden, 201 gewonden, 3 vermisten, 126 buiten gevecht wegens ziekte of ongeval, totaal 374 man. Nieuw-Zeeland: (500 man onder dienst) 2 doden, 1 verdronken, 1 gestorven door ziekte 3 gewonden, totaal 7 man. Grie kenland: (1000 man onder dienst) 20 doden, 45 gewonden, 1 vermiste, totaal 66 man. Turkije: (5000 man onder dienst) 298 doden, 200 vermisten, 450 gewonden totaal 948 man. Engeland: (22.000 man onder dienst) 145 doden, 422 gewonden, 244 vermisten, 61 krijgs gevangenen, totaal 872 man. kan worden weggepompt. Dan zullen van de zware kleigrond nog ettelijke kubieke meters verzet moeten worden, voor de Meteor vrij zal komen te liggen. Piloot Kraayo werd 24 October 1929 in Eindhoven geboren. 5 October 1948 kwam hij bij de Luchtstrijdkrachten in dienst en behaalde in Maart 1950 zijn militair brevet. Op 3 April 1950 werd hij overgeplaatst naar de Jachtvliegschool op Twenthe en in October van dat jaar gedetacheerd bij het 323ste squadron op hetzelfde vliegveld. Hij was ongehuwd. De burgemeester van Amsterdam, mr. Am. J. d'Ailiy, heeft nu van het minis terie van Onderwijs, Kunsten en We. tenschappen de mededeling ontvangen van het besluit, waarbij goedkeuring wordt gehecht aan het ingezonden ont werp van een op de Dam te Amsterdam op te richten nationaal gedenkteken oorlog en verzet 19401945. De Nationale Monumenten Commis sie voor Oorlogsgedenktekens had de taak voor dit monument in handen ge legd van een werkcomité, dat onder voorzitterschap van Amsterdams burge meester is samengesteld uit: mej. mr M. A. Teilegen en de heren Mari An- driessen, prof. dr. W. J. M. A. Assel- bergs, D. van Beuningen, mr. J. C. W N. de Bruyn van Melis- en Marieker ken, Antoon Coolen, Charles Eyck, mr. G. van Hall, jhr. dr. M. L. van Holthe tot Echten, A. Komter, Hildo Krop, ir, J. Leupen. mr. H. P. Linthorst Homan. mr. H. J. Reinink, jhr. W. J. H. B. Sand- berg, ir. A. J. van der Steur en H. G. F. Rietman (secretaris). Dit comité had zich de medewerking verzekerd van de beeldhouwer John Raedecker en de architect J. J. P. Oud Deze hebben het ontwerp gemaakt, dat nu officieel is goedgekeurd. Majoor Mochtar Lubis, woordvoerder van het Indonesische ministerie van De fensie, heeft aan Aneta medegedeeld, dat volgens schema op 2 April de laatste Nederlandse soldaat Indonesië zal ver laten en er slechts een Nederlandse mi litaire missie van 2000 man zal blijven. 2 Maart zullen volgens schema 900 Ne derlandse militairen en Ambonezen met tijdelijke K.L.-status met de „Roma" uit Priok vertrekken. 20 Maart vertrekken 850 man met de „Castel Bianco", 26 Maart 500 met de „Dorsetshire", 2 April 1.642 met de „New Australia" en voorts 1000 met de „Showburn" uit Surabaja. Met alle schepen vertrekken Nederland se militairen en Ambonezen met tijdelij ke K.L.-status. Na 2 April zullen volgens schema 11.500 Ambonezen nog op af vloeiing wachten, aldus majoor Lubis. Hoe feller men ergens voor heeft moeten strijden, des te meer waardeert men het j j 1. (Van een bijzondere medewerker) e sterke toeneming van de bevol king stelt het Nederlandse volk voor problemen van verschillende aard. Het meest naar voren komt hier bij het vraagstuk van het onderwijs aan de steeds talrijker wordende jeugd. Een ander verschijnsel: dat van de lan ger wordende gemiddelde levensduur van de bevolking, roept een probleem in het leven dat men een tegenhanger kan noemen van dat van het onderwijs aan de jeugd, namelijk de zorg voor huis vesting van de bejaarden. Prof. van Beusekom heeft, blijkens een prae-advies voor de Nederlandse Vereniging voor Maatschappelijk Werk, aan dit punt een diepgaande studie ge wijd. De huisvesting van de bejaarden is in het verleden altijd beheerst geweest door de gedachte, dat het werkend deel van de bevolking in de samenleving de eerste plaats inneemt en ook behoort in te nemen. De werkenden alleen produ ceren; zij en hun gezin hebben recht op het product van hun arbeid. Wat daarvan aan de niet-werkenden toevalt, is liefdadigheid. Deze philanthropische gedachte heeft eeuwenlang de vorm van de zorg voor de bejaarden bepaald. En van deze icerd verwacht, dat zij voor die zorg hun erkentelijkheid zouden betuigen door onderdanigheid en eerbetoon. Zo heeft ook in ons land de zorg voor de bejaar den lange tijd het karakter van armen zorg gehad. Eerst de veranderde sociale inzichten in de twintigste eeuw hebben hierin verandering gebracht Langzamerhand heeft de overtuiging zich baan gebroken, dat de bevolking van een land een eenheid vormt en dat het werkende deel verplicht is. te zor gen voor het deel. dat noa niet of niet meer tot werken in staat is. In dit licht moet het vraagstuk van de huis'-est'nn van de beiaarden war. den gezien; het is een onderdeel van de sociale zorg geworden Om verschillende redenen is dit vraag stuk actueel geworden. Meer en meer wordt bijvoorbeeld ingezien, dat de wo ningvoorraad passend moet zijn voor de gehele bevolking. Dus geen woningen van gemiddelde grootte, maar grote wo ningen voor het grote en kleine voor het kleine gezin en spe ckle woningen voor de bijzondere vormen van huishoudingen, waartoe ook de groep der bejaarden behoort. Daarom zal er in het kader van de maatregelen tot opheffing van het thans bestaande grote woningtekort een be langrijke plaats moeten worden inge ruimd aan de stichting van behuizingen voor bejaarden, omdat daarmede een be langrijke groep kan worden geholpen, die anders een beroep op de normale woningmarkt zou moeten doen Hier komt bij de relatief snelle toene ming van het aantal bejaarden. De ge leidelijke veroudering der bevolking en de verlaging van de leeftijd, waarop sommige .groepen van arbeid worden vrijgesteld, hebben geleid tot een aan zienlijke uitbreiding van het aantal per se nen. die behoefte hebben aan een ge specialiseerde huisvesting. De gemiddelde levensduur van de Nederlandse bevolking is de laat ste tientallen jaren aanmerkelijk gestegen. De verbetering van de toestan den op hygiënisch en sociaal gebied en de vooruitgang van de medische we tenschap hebben het sterftecijfer, dat een eeuw geleden nog 31 per 1000 inwo ners bedroeg, geleidelijk doen dalen tot ongeveer 10 in 1925. tot 8.4 in 1934 en 7.4 in 1948; deze cijfers zijn lager dan waar ook ter wereld. Hierdoor is onze bevolking verouderd. Wijl door de toeneming van het aantal bejaarden, wier leeftijd aan een natuur lijke grens gebonden is, in de toekomst een verhoging van het sterftecijfer te verwachten is, naderen wij langzamer hand een evenwichtstoestand. Bij dit evenwicht zal echter het percentage be jaarden aanmerkelijk groter zijn dan in vroegere perioden. De volgende cijfers spreken voor zich zelf. In 1930 telde Nederland 7.935.565 inwoners, waarvan er 491.918 65 jaar of ouder waren. In 1949 was het aantal in woners gestegen tot 9.884.415 of met bijna 25 pCt.. doch het aantal personen van 65 jaar of ouder nam toe tot 751.066, of met 53 pCt.! En deze ontwikkeling zal zich nog verder doorzetten en men verwacht dat in I960 ruim 900.000 inwoners van ons land 65 jaar of ouder zullen zijn, waar van 550.000 inwoners 70 jaar en ouder. In het licht van deze cijfers is het dui delijk, dat de huisvesting van de be jaarden een integrerend deel vormt van het vraagstuk van de oplossing van het woningprobleem in Nederland. Hierover in een volgend artikel. Prof. mr. C. P. M. Romme. die van H. M. de Koningin de opdracht heeft ontvangen te informeren welke mo gelijkheden er zqn tot de vorming van een kabinet, heeft de dag van gis teren besteed aan het bestuderen van stukken. Prof. Romme heeft hierin aanlei ding gevonden om de ministers Drees, Lieftinck, Van den Brink en Mansholt uit te nodigen voor een informatieve bespreking over verschillende zake lijke punten, welke bespreking Woens dagavond is gehouden. Hedenmorgen heeft prof. Romme een gezamenlijke bespreking gehad met de fractieleiders en waarnemende fractie leiders de heren Oud, Schouten, Tila- nus, Burger en Mag. Stokman. Hiermede is de heer Romme begon nen met zijn eigenlijk onderzoek naar de mogelijkheden van het tot stand komen van een kabi net. Mede dank zij de arbeid van de hem voorafgegane informateur, mr. D. U. Stikker, en de formateurs dr. W. Drees en mr. J. R. H. van Schaik en mr. M. P. L. Steenberghe, was prof. Romme in staat, in de besprekingen van heden aan de fractieleiders een ontwerp-program ter hand te stellen, waaromtrent hij, na eventuele nadere besprekingen met ieder hunner, hun oordeel heeft gevraagd Wegens de strenge Indonesische bepa lingen voor toelating tot Indonesisch gebied zal het luxe s.s. „Caronia" van de Cunard-Line op zijn wereldreis Bali niet aandoen. Een Indonesisch woordvoerder te Singapore Heeft medegedeeld, dat het jammer was, dat de rijke passagiers Bali op hun tocht moesten missen, doch bij de nieuwe bepalingen was het voor toeristen moeilijk op korte termijn op Bali aan land te gaan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1