Huuradviescommissie in Kanton Haarlem officieel geïnstalleerd Katholieke jongeren en het materialisme Debatten over tijdelijke ziektekostenregeling Gladiolenbollen gesmokkeld STAND 6 1000 verzoeken om advies, waarvan weinig aan de eisen voldoen Goed jaar voor de narcissencultuur Film over het Heilig Jaar Elke inmenging kost f 2.50 contant Breng Uw bruid in extase Hoe spelen de R.K. clubs? Verdachte bij gebrek aan bewijs vrijgesproken H. J. Maertens N.V. BAARS F. J. Bouckaert 8C Zonen AGEftWA l MANUS OLY AAN DE TELEFOON Geslaagde bijeenkomst in gebouw „St. Bavo Begroting 1951 De 25.000ste op de Voorjaarsbeurs Verbruiksperiode uit de kas met een maand verlengd Brand vernielt woonhuis DONDERDAG 1 MAART 1951 PAGINA 2 KOOP KOEKJES VAN DE HAAK IN-ACTIE „Ripperda" 30 jaar Burgerlijke Stand Duizend verzoeken Volksdansgroep „Maryke" MUTATIES TEN STADHUIZE „Ik kom persoonlijk afrekenen" Zware straffen voor sport vlieger en passagier Te laag gevlogen boven Bloemendaalse strand Zestig jaar Haarlems Bloei Geschenk: verbetering verkeershuis De vader van de bruid naar Rembrandt GEMEENTERAAD HEEMSTEDE Biljarten OVERWEGWACHTER TOT VIER MAARDEN VEROORDEELD ZILVEREN JUBILEUM JOURNALISTIEK EMIGRANTEN- EN TROEPEN SCHEPEN Hamerstukken Algemene beschouwingen Veertig jaar secretaris vrijwillige brandweer Eis: één maan! Eerste vertoning in Haarlem voor Kath. Reisvereniging DIRECTEUR „EEN-NUL" VEROORDEELD Poeisexlradi Schoencrêmsi W r ij f w a 5 Voorjaarsbeurs 19^ Raam- In het bUzün van de Haarlemse kan- .onrechter, mr. F. J. Gerritsen, is de huuradviescommissie in het kanton Haarlem door de voorzitter, mr. P. Fuhrt Snethlage, geïnstalleerd. De voorzitter sprak daarbij een grote rede uit, waar aan wjj het volgende ontlenen. Het oorspronkelijk ontwerp-Huurwet kende geen Huuradviescommissies. Ten einde te ontkomen aan de ambtelijke sfeer is bij de totstandkoming van de Huurwet gevolg gegeven aan het verlan gen om deze commissies in te stellen. Door tussenkomst van de Huuradvies commissies zullen in vele gevallen ge schillen tussen verhuurder en huurder in der minne kunnen worden opgelost. De Huuradviescommissies moeten niet worden gezien als een voortzetting van do voormalige Prijzenbureaux voor On roerende Zaken. Deze bureaux zijn als organen, die de huurprijs van gebouwd onroerend goed bindend vaststelden, thans opgeheven. Dit neemt niet weg, dat gaarne profijt zal worden getrokken van de ervaring, die de aan het voor malige Prijzenbureau voor Onroerende Zaken verbonden personen op het ge bied van de vaststelling van de huur prijzen hebben opgedaan. De taak van de Huuradviescommissies, zoals deze in de wet wordt omschreven, is een drieledige: In de eerste plaats dienen zij een huur der of een verhuurder, die dit verzoekt, van advies omtrent de vraag, welke de betalingsverplichting van de huurder is. In de tweede plaats zullen zij aan de verhuurder, die tot ontruiming heeft ge dagvaard, op zijn verzoek een verklaring afgeven, waaruit blijkt, of de huurder het goed al of niet heeft onderverhuurd. In de derde plaats dienen de Huur- adviescommissies als een „voorinstantie" in de kantongerechtsprocedure tot vast stelling van de betalingsverplichting en ook meer in het algemeen als een aan iedere kantonrechter toegevoegde hulp instantie in huurzaken. Zij brengen daar toe op bevel van de rechter een rapport uit, bevattende alle inlichtingen, welke deze dienstig zal achten met betrekking tot een zaak, waarin hij ingevolge de Huurwet moet oordelen. Deze rapporten zuilen vooral moeten dienen om de rech ter de nodige gegevens te verschaffen, teneinde de betalingsverplichting te kunnen vaststellen. Zij kunnen echter ook over andere kwesties gaan, die met de aan de rechter ter beoordeling voor gelegde zaak verband houden. De taak van de Huuradviescommissie is belangrijk, omdat zij ingrijpt in de particuliere belangen, zowel van de huurder als van de verhuurder. De huurdef moet worden beschermd, maar ook de verhuurder maakt aanspraak op hetgeen hem rechtens toekomt. Uit beide hierbü betrokken partijen werd de commissie samengesteld. Dit be tekent niet, dat het de taak der leden is, om uitsluitend op te komen voor dc belangen van de partjj, die zij vertegen woordigen. Van hen wordt verwacht, dat zij zich op de hoogte stellen van de be langen van ieder, die bij de uit te bren gen adviezen is betrokken. Men ver wacht van de leden een juist en recht vaardig advies. Zjj zullen moeten han delen naar eer en geweten, zonder aan zien des persoons en zonder enige voor keur voor de belangen van de groep, Een groot bakkersbedrijf met filialen in Haarlem, Den Haag en Amsterdam, doet mee aan de bekende Haak In-actie ten bate van de kankerbestrijding. Vanaf Vrijdag 2 Maart tot en met Donderdag 15 Maart zal het bedrijf via de winkels en brood bezorgers een doosje met drie ons zand koekjes voor de Haak In-actie verkopen. Tien procent van de totale opbrengst zal voor de kankerbestrijding worden afgedra gen. De directie van de broodfabriek zal de opbrengst verdubbelen. De voetbalvereniging „Ripperda" herdenkt Zaterdag 3 Maart het feit. dat zij 30 jaar bestaat. Deze dag zal niet ongemerkt voor bijgaan. 's Avonds is er in het gebouw St. Bavo een non-stop-programma waaraan bekende radioartisten hun medewerking zul len verlenen. De Moonlight-Serenaders ver zorgen het muzikale gedeelte. Advertentie Bestel L'w TROUW-AUTO's, geheel nieuw model 1950, 6-persoons, vroegtijdig bij ROZENSTR. 1—9 - TEL. 19992. Gevestigd sinds 1910. Voor ons werken geen colporteurs GEBOREN: E. I. Albersvan Zonne veld, z; M. J. Schoffelmeervan Praag, z; M. SchreuderFrederiksz, z; T. A. C. Johnvan Loy. z; J. L. van Haar lemvan der Linde, z; M. Henrichs Belle, z; J. M. W. van WaardPohl, z; J. G. Abasvan Reijendam. z; J. J. M. OomsDieben, d; A. C. van der Horst Buwalda. d; B. BijlReijnecke. d; H. C. HuijgJanssen, d; J. G. G. Bakker Metselaar, d; C. M. DriestenVermeer, d; M. ZeestratenRodenburg, d. ONDERTROUWD: G. N. Hirs en A. F. van Wijk A. J. G. Grobbe en D. N. Greebe. J Venema en S. Buss, J. van der Bos en N. H. C. Kors, C. J. Davidse en J Peetoom, S. de Boer en A. H. Hosman. A. L. van Veldhuijsen en H. P. van der Horst. W. Koning en J. L. J. Gedaan, A. Niemeijer en J. Druif, H. G. H. Koeken en S. C. Baljet, K. de Vries en F. D M. Reichert, A .Groot en S. C. van Uden, T. Prins en A. Boerrigter, A. J. Verheven en H. J. Bootsma, H. P. van Dusseldorp en T. M. Hoekstra, J. Klok en M. G. Boesmans, C. P. A. van Etten en R. P. Scheffer, P. W. C. Roodenburg en A. B. Diemer. GEHUWD: A. J. van der Burg en A. M. W. Jonkers, A. Filmer en A. M. van Duynen. M J. Joosten en' J. M. Coppens. P. Koehorst en J. Burgwal. J. J. Wensveen en A. Landaal, H. Hooning en D. van Werven, R. J. Sombroek en W. B. Molenaar, J. J. Martens en G. van 't Vlie, J. F. van Rossum en J. H. C. Heijne, C. A. Boer en J. M. van den Boogaard, W. N. v. d. Zwan en G. Cop pens. OVERLEDEN: R. van Hoerten, 40 j-, Gen Cronjéstraat; H. Croes, 65 j.. Park laan; H. van den Berg. 76 j.. Pegasus- straat; L. K. W. Post. 72 j.. Teijlerstraat; J. J. RenseHuijsse, 76 j.. Korte Be gijnestraat; T- Groot, 78 j„ Zomerkade; C. F. Rücker. 69 j.. Tetterodestraat; F. L. Hamelink, 61 j., Maerten van Heems kerkstraat. waarvan zij geacht worden deel uit te maken. Op deze wijze zullen de adviezen, door de Commissie uitgebracht, autoriteit ver krijgen. Dan zullen ze de betekenis heb ben. die er in een eventuele procedure aan kan worden toegekend. De wet be paalt daaromtrent, dat de rechter op de adviezen van de Huuradviescommissies en evenzo op de door deze verstrekte verklaringen en rapporten zodanig acht zal slaan als hij zal vermenen te behoren. De voorzitter sprak daarna zijn waar dering uit over de medewerking onder vonden van het voormalig Hoofd van net Prijzenbureau voor Onroerende Zaken, de heer Veenenbos. Het Secretariaat van de Huuradvies commissie verzocht ons nog het navol gende in ons blad op te nemen: Nu de Huurwet in werking is getre den, kunnen verhuurders, huurders en onderverhuurders aan de Huuradvies commissie advies vragen over de wet tige huurprijs in hun geval. De bevoegdheid van de commissie, die gezeteld is te Haarlem, strekt zich uit over de gemeenten: Aalsmeer, Benne- broek. Beverwijk. Bloemendaal, Haar lem, Haarlemmeriiede en Spaarnwoude Haarlemmermeer, Heemskerk, Heem stede, Velsen en Zandvoort. Hoewel de Huurwet in werking is ge treden op 1 Januari 1951, zullen de werkzaamheden der commissie door ver schillende omstandigheden eerst binnen kort kunnen aanvangen. Begonnen moet worden de ontstane achterstand in te halen. Dit zal van het gering aantal ter beschikking gestelde werkkrachten de uiterste inspanning vragen. Er zijn inmiddels reeds een 1000-tal verzoeken by de Huuradviescommissie ingediend, waarvan echter slechts wei nige voldoen aan de in de wet en liet Huuradviescommissiebesluit gestelde eisen. De secretaris van de Huuradviescom- missic ziet zich daarom genoodzaakt, in eerste instantie slechts urgente ge vallen in behandeling te nemen en die reeds ingediende verzoeken, die geen voldoende gegevens bevatten of waarbij ingevolge artikel 12 van het Huuradvies- commissiebesluit geen bedrag van f 2.50 is overgemaakt, aan de betrokken aan vragers terug te zenden, met het verzoek alsnog een nieuwe aanvraag in twee voud in te dienen, waarbij gebruik moet worden gemaakt van de ingesloten for mulieren. Belanghebbenden, dre een advies van de commissie verlangen, kunnen de be nodigde formulieren schriftelijk aanvra gen. Als adres vermelde men: „Aan de Huuradviescommissie, Dreef 32, Haar lem". Aangeraden wordt, vóór dat men zich met een verzoek richt tot de Huuradvies commissie, eerst eens kennis te nemen van het beknopt overzicht over de Huur wet en de Huurprijzen, dat op alle post kantoren verkrijgbaar is. Kennisneming van dit overzicht en van meerdere publi caties, die over dit onderwerp in dit blad zullen verschijnen, maakt in vele gevallen rechtstreekse vragen aan de Huuradviescommissie, waarvoor telkens een bedrag van f 2.50 is verschuldigd, overbodig. BIOSCOPEN: Rembrandt: afgekeurd; Palace: Gung Ho! (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 uur; Luxor: Zo jong.... zo slecht? (18 j.) 2, 4.15, 7 en 9 15 u.; Frans Hals: The big clock (18 j.) 2.30, 7 cn 9.15 u.; City: Misdaad achter het voetlicht (18 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne: Klopjacht" en „Rodeo in Texas" (18 j.) 2.30, 7 en 9.15 uur. Damesbeurs De Damesbeurs in het Krelagehuis is geopend van 10.0017.00 uur en van 19.00 —23.00 uur. Donderdag 1 Maart Gebouw Cultura: De heer B. Deen voor Wereld Federalisten Beweging Neerland, afd. Haarlem, 8 uur. Zaterdag 21 April geeft de katholie ke volksdansgroep „Marijke" weer een demonstratie-avond. Naar men ons me dedeelt kunnen daaraan nog enige meis jes en jongeus van 17 jaar en ouder deelnemen. Liefhebbers zijn iedere Zaterdagavond tussen 8 en 10 uur wel kom aan de St. Jozefschool (Heerensin gel). Men kan zich ook schriftelijk mel den bij de heer J. Weijers, Staringstr. 1. In de vacature van Chef van de af deling Onderwijs der Gemeentesecre tarie, ontstaan door het vertrek van de heer J. A. Pijzelman hebben B. en W. benoemd de heer H. Ham, thans referendaris aan genoemde afdeling. In de plaats van de heer E. A. J. H. van Ghert is tot chef van de afdeling Militaire Zaken benoemd de Heer J. Smit, thans hoofdcommies. De heer Ham kwam op 14 Februari 1921 in gemeentedienst bij de afdeling Onderwijs' en is steeds bij deze afde ling gebleven. Hij is thans 54 jaar. De Men wende zich dus alleen in nood-1 heer Smit werkt sinds 1 Juli 1918 aan zakelijke gevallen schriftelijk tot de de afdeling Militaire Zaken. Hij is 48 Huuradviescommissie. jaar. Twee dagen geleden gaven wjj een omstandig relaas van de belevenissen van de heer R. F. Wigchert. de Haarlem se groentenhandelaar, die door de politie voor Manus Oly werd aangezien. Daarop is gistermiddag een vervolg gekomen, toen om twaalf uur de telefoon rinkelde. Mevrouw Wigchert nam de hoorn van de haak en een stem vroeg haar man te spreken. Deze was echter druk in de winkel bezig en de onbekende riep toen door de telefoon: „Zeg maar tegen uw man, dat ik Manus Oly ben. Als hij nog eens mijn naam misbruikt, kom ik per soonlijk met hem afrekenen.". De Haar lemse politie is van het telefoontje in kennis gesteld en daar het niet uitgeslo ten was, dat men niet zonder meer met een grap te doen had, heeft de politie het zekere voor het onzekere genomen en het huis onder controle genomen. De 33-jarige Haarlemse autohandelaar M. H. P. stond 21 December van het vorig jaar terecht voor de Haarlemse rechtbank wegens het te laag vliegen boven het strand van Bloemendaal en Zandvoort. Hij werd toen veroordeeld tot een boete van f 200.Verdachte ontkende, dat hij beneden de 250 m- gevlogen had en de passagiej-, die als getuige a décharge optrad, gaf te ken nen, dat de vlieghoogte niet beneden de 200 m. was geweest. Daar de officier van justitie deze getuige van meineed verdacht, liet hij hem vervolgen en he„ denmorgen moest de man zich voor de rechter verantwoorden. Ook nu bleef hij bij zijn eerste ver klaringen. Twee agenten, die dienst hadden bij het strand van Zandvoort, hadden het vliegtuig zeer laag zien vliegen en zelfs over de. duintoppen heenwippen. Een echtpaar, dat in de richting van Zandvoort wandelde, had het toestel op zich af zien duiken, alsof de inzittenden hen wilden doen schrik ken. Dat gebeurde zodanig, dat de vrouw in de grootste angst verkeerde. Een inspecte.ur van de Rijksluchtvaart dienst stelde de kentekenen van het vliegtuig vast en kwalificeerde de vlucht als zeer gevaarlijk De officier achtte vanmorgen het wel mogelijk, dat de passagier door het rare vliegen onwel geworden was, zoals op de vorige rechtzitting was verklaard en dat hij daardoor niet op de hoogtemeter gelet had. Hij meende, ook in verband met de getuigenverklaringen, dat de passagier een meinedige verklaring had afgelegd en hij eiste zes maanden ge vangenisstraf. Ook de piloot verscheen weer in het verdachtenbankje. Hij voelde zich nog steeds onschuldig, maar de officier meende, dat hij de verdachte tot mein eed had aangespoord. Hij achtte, de vo rige boete veel te licht en eiste 1 maand gevangenisstraf met intrekking het van vliegbrevet voor de tijd van zes maan den en bovendien een boete van f 300. De Haarlemse rechtbank zal in deze zaken uitspraak doen op Donderdag 15 Maart. In ons blad van 12 Januari wezen wij er op, dat het die dag zestig jaar geleden was, dat te Haarlem werd opgericht de „Vereniging tot verfraaiing van Haar lem en omstreken en ter bevordering van het vreemdelingenverkeer". Wij deelden toen mede, dat dit jubileum op een gunstiger tijdstip zou worden ge vierd. Wij vernemen thans, dat zich een huldigingscommissie heeft gevormd on der voorzitterschap van dr. C. Spoelder, met als secretaris de heer J. E. Voet en als penningmeester de heer W. M. L. Oosten Beekman. Dit comité heeft zich onder andere gewend tot de Haarlemse middenstandsorganisaties om bij te dra gen in het huldeblijk, dat in April zal worden aangeboden. Het zal bestaan in een bedrag aan geld, te besteden voor de noodzakelijke verbetering van het verkeershuisje aan het Stationsplein. De herdenking zal gericht zijn op het doel, dat de vereniging zich van de aanvang heeft gesteld: de verbreiding van de goede naam van onze stad en haar om geving. Het ligt in de bedoeling van het comité om met een groots concert in het Gemeentelijk Concertgebouw met voor aanstaande Haarlemse solisten deze mijlpaal te gedenken. Het postgiro-num mer van de penningmeester is 119364. De vaders van de bruiden, die «deze week met hun dochter meegetogen zijn naar het Haarlemse stadhuis, kregen na de plechtigheid een enveloppe met twee invitatie-kaartjes voor het bezoeken van de film „De vader van de bruid", die van Vrijdag af in Rembrandt draait. Een 15 punten lange agenda werd vanmorgen door de Heemsteedse ge meenteraad afgehandeld voor men tot de behandeling van de begroting 1951 overging. Bij de ingekomen stukken was o.a. een request van de H.O.V., waarin om een subsidie verzocht werd. Allereerst begaf men zich in een uit voerig debat over de tijdelijke ziekte kostenregeling, waarbij de heer Van Wijk (C.H.) zich afvroeg waarom cr nog immer een regeling van gemeente wege moest plaats vinden, terwijl er een wettelijke regeling in het vooruit zicht is. De neer Zeelenberg (V.V.D.) noemde deze regeling een salarisverho ging langs een omweg. Hij kon zich daarom volkomen aan de zijde van de heer Van Wijk scharen. De heer Zeg waard (K.V.P.) daarentegen was zeer verheugd over het voorstel; hij stelde tevens enkele vragen over het over- Op een grote bijeenkomst van katholieke jongeren in het gebouw St. Bavo sprak mr. J. Derks gisteravond over het onderwerp „Katholieke jongeren en de materialistische geest van onze huidige tijd". Spreker begon met de vraag te stellen ol er zuiver beschouwd wel sprake was van een materialistische geest in deze tijd. In de vorige eeuw waren de gedachten zeer sterk op de materie gericht. De naïevelin gen van toen geloofden in de materie en meenden, dat het menselijk geluk zich daar uit zou ontplooien. Een dergelijke gcdach- tengang in die mate bestaat in onze huidige tijd echter onder de jongeren niet. Er is, zoals de feiten ook uitwijzen, een behoefte aan wonderen en verschijningen, zelfs dermate, dat het Vaticaan waarschu wende woorden hiertegen heeft geuit. Deze behoefte aan het bovenzinnelijke echter duidt juist aan, dat de geest van deze tijd niet zeer materialistisch is. De huidige mens heeft redenen te over om de materie te wantrouwen en hij kan dan ook geen geluk hiervan verwachten. Iedere dag staat hem het geyaar voor ogen, dat zijn materiële bestaan bedreigd wordt. Daarom is hij geneigd zijn toevlucht te ne men tot dromerijen, waarbij hij zich een voorstelling tracht te gevëh van de per- fectionnering der materie. Eigenlijk zou de dreiging van dit gevaar moeten leiden tot een zekere zorgeloosheid, omdat bij de katholiek de overtuiging aanwezig moet zijn. dat als het er op aan komt deze materie toch niet zo belangrijk is. We moe ten het in ieder geval hoger zoeken. Van de betrekkelijkheid der dingen wordt zo weinig begrepen. Er rust op ons allen de plicht dc wereld te hervormen vol gens onze beginselen. Speciaal de jongeren hebben een taak op het gebied van de ma terialisering. De jeugd heeft behoefte aan een ideaal. Zij heeft ook gebreken, maar daar wordt door de ouderen wel eens wat te veel op afgegeven. Er moet onder de jongeren een oprechte edelmoedigheid zijn en een wil om zich de moeite te getroosten belangstelling voor iets te hebben. Er is heden ten dage geen behoefte aan een materialistische geest, maar aan de wezen lijke beleving van het Christendom. Op de vraag, wat we nu gaan doen. past het antwoord, dat we ons de liefde tot God Gisteravond kon de Haarlemse Voor jaarsbeurs dc 25.000ste huldigen. De ge lukkige was ditmaal mevrouw T. Hoo- mens-Van der Miezen, Emmalaan 12. Haarlem. De directeur van de Beurs, de heer Vermeulen, verwelkomde haar met bloemen en nadat mevrouw Hoomens naar het podium was geleid, werd zij toegesproken en mocht zij een dames armbandhorloge in ontvangst nemen. Voor het overige zijn er weer verschil lende prachtige prijzen uitgereikt. Van morgen noteerde men de 27.000ste. zodat verwacht mag worden, dat vandaag nog de 30.000 bereikt zal worden. en onze naasten veroveren en deze in toe passing brengen, waar dit mogelijk is. Na de gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan een druk gebruik werd gemaakt, sprak rector C. Broers het slot woord. Hij wees op de juiste harmonie in het leven, waarbij het materialistische on dergeschikt moet zijn aan het geestelijke. Men moet de juiste orde niet omdraaien en enkel en alleen vasthouden aan de ma terie. Spreker hoopte dat ook de andere avonden even goed zouden slagen, als dat met deze bijeenkomst het geval was ge weest. In café Hof van Holland werden de „Nobelbeker" tegen Vrienden- kring II. De uitslagen luidden: Watertor 125 125 41 23 3.04 Kroon 140 136 41 21 3.31 Klomp 50 50 53 7 0.94 Van Dam 50 37 53 4 0.69 Klooster 165 140 31 16 4.51 Scholten 180 180 31 25 5.80 Blauw 145 145 28 25 5.17 Dijkstra 180 102 28 16 3.64 Giebels 60 51 37 8 1.37 Aufderheide 60 60 37 9 1.62 Buijs 80 80 43 10 1.86 Vernout 80 61 43 10 1.41 Stand 84 voor Vriendenkring II De Haarlemse rechtbank deed van morgen uitspraak in de. zaak tegen de overwegwachter C. D. J. uit Haarlem, die veertien dagen geleden terecht stond wegens het vals opmaken van een pro ces-verbaal. De overwegwachter werd conform de eis van de officier veroor deeld tot een gevangenisstraf voor ds tijd van vier maanden. Zoals bekend had de man op 11 Sep tember van het vorig jaar de spoorbo men van de overweg aan de Wester gracht neergelaten, terwijl een schilder, die met een ladder op zijn fiets reed, nog niet was gepasseerd. Tengevolge daarvan kwam een slagboom in aanra king met de ladder, waardoor de schil der kwam te vallen en ernstige ver wondingen opliep. Van het gebeurde maakte de overwegwachter een proces verbaal op, dat naar later bleek niet geheel met de werkelijkheid strookte. De heer A. Overmeer, redacteur van „Haarlems Dagblad-Oprechte Haarlem- sche Courant", herdenkt vandaag zijn zilveren jubileum als journalist. Van morgen is hij temidden van zijn colle ga's toegesproken door de directeur hoofdredacteur van zijn blad. de heer R. Peereboom. Namens de redactiestaf voer de de heer W. L. Brugmans het woord Veel bloemen en geschenken werden de jubilaris en zijn echtgenote toebedeeld. De heer Overmeer verzorgt o.a. de sportrubriek en is ook bekend als kro niekschrijver in het jaarboek der vereni ging „Haerlem" en als ijverig lid der reclassering. GROOTE BEER p. 1 Kp. Bon n. Syd ney. HAARLEM 28 v. St. Eustat n. La Guaira. JOH. v. OLDENB. p. 1 Algiers n. A'dam. KOTA INTEN p. 1 Minicoy n. Rott. TABINTA 1 v. Algiers n. Surabaja. WM. RUYS p. 1 Dover, 2 te Rott. beidspersoneel, daar men er niet naar heeft gestreefd dit bij deze verplichte verzekering aan te sluiten. Wethouder Bakhuizen van den Brink antwoordde hierop dat hij het als een misstand had gevoeld dat er voor het overheidsperso neel deze mogelijkheid niet bestond. Men moest voorts niet streven naar beperking, maar alle ambtenaren bij deze regeling betrekken, zonder diege nen die een zekere loongrens over schrijden, uit te sluiten. De voorzitter betwijfelde of alle ambtenaren er wel voor voelden om onder deze regeling te vallen, daar de premie voor sommi gen een bezwaar kon zijn. De heer Reynders (Ai b) was tegen het voorstel, daar hij bevreesd was, dat deze toelage van vijftig gulden later een argument tegen een eventuele salaris verhoging zou zijn. Van verschillende zijden kwamen er dan nog bezwaren en toejuichingen naar voren. De heer Van Wijk kwam toen met een amende ment om de toepassing van de regeling te binden aan een loon- of salaris- grens als omschreven in de ziektewet. Dit werd met 13 stemmen tegen 1 ver worpen. Het voorstel werd daarmede goedgekeurd. Zonder hoofdelijke stemming werd daarna goedgekeurd het voorstel om de aanvrage van de St. Henricusschool tot steun voor de bouw en inrichting van twee leslokalen in te willigen. Tevens zullen de bijzondere scholen over het jaar 1951 een voorschot krijgen op de vergoeding voor vakonderwijs. De school B.L.O. aan „Meer en Bosch" verbonden, zal f 1000.ontvangen als voorschot op de kosten van het vakonderwijs in lichamelijke oefening. Ter verbetering van de Zandvoortse- laan besloot men van de heer O. A. Brink, een strook grond om niet te aan vaarden, en een crediet van f 700.— beschikbaar te stellen voor dekking der aan de correctie verbonden kosten. De heer Verhoeven (KVP) wilde de uit steeksels op dit weggedeelte weg heb ben, terwijl de heer Reynders (Arb) nog verder ging en alle voortuintjes wilde laten verdwijnen. De verbeterin gen van de Glipperweg en het voetpad op de Herenweg tegenover de Kerk- laan werden eveneens goedgekeurd. Na deze agendapunten sneed de ge meenteraad de begroting voor het jaar 1951 aan. Alle fractieleiders gaven uit voerig hun zienswijze weer. Allereerst sprak de heer Verhoeven namens de K.V.P. Deze wees met nadruk op de moei lijkheden. die er in de zware tijds omstandigheden schuilen. Zo is b.v. op Zondag 4 Maart VelsenKinheim Wijk a. Zee—DEM VitesseTerrasvogels VVPTYBB LaakkwartierHBC WMHO—ADO NAS—VI. Vogels LOCOnze Gez. DSS—EHS TeylingenVVSB Inzendingen tot Zaterdagochtend 9 uur op open briefkaart aan de sportredactie van de Nieuwe Haarlemsche Courant, N. Z. Voorburgwal 6573, Amsterdam- Over de prijsvraag wordt niet gecor respondeerd. Binnenkomende klachten worden onderzocht en zo nodig gerecti ficeerd. Meent men. dat de thuisclub wint, dan vult men het cijfer 1 in, be zoekende club is 2, gelijk spel is 3. Voor iedere goede oplossing wordt één punt toegekend. de verhouding tussen rijk en ge meente momenteel tamelijk onzeker. De begroting 1951 vertoont dan ook een minder vriendelijke aanblik dan in voorafgaande jaren. Dat is mede te wijten aan de eigenaardige toestand waarin ons land momenteel ver keert. Zo zal de gemeente zich op een ander niveau moeten stellen, wanneer men het hoofd boven water wil houden. Hoewel de arbeidsprestatie individueel weer op vooroorlogs peil staat, wordt er in totaal toch minder dan vroeger tot stand gebracht. En hoewel de uitvoer stijgend is. is de handelsbalans geenszins sluitend. Gevaarlijk noemde spr. vooral de toenemende spanning tussen lonen en prijzen. Niettegenstaande al deze moeilijkheden is er in ons land toch een oase van arbeidsvrede, waaraan de chris telijke beginselen van de vakbeweging niet voor een gering deel medewerken- De oplossing uit de huidige impasse moet enerzijds gevonden worden in in vesteringen, anderzijds in beperking van consumptie. De heer Verhoeven wees dan op enige kwade kansen in verband hier mede. Zo zullen er prijsstijgingen kun nen volgen, waardoor men b.v. een een maal aangevangen werk niet voor de vastgestelde prijs kan afmaken. Voorts was pr. bevreesd, dat het rijk bij finan ciële moeilijkheden de autonomie van de gemeenten zou aantasten en deze te kort doen. Meer "-ciaal op de begroting komend merkte spr. op. dat hij blij was te zien. dat men de subsidie voor het kleuter onderwijs nog niet heeft vastgesteld. Da' was in verband met de omstandigheden een verstandige daad. (De zitting wordt voortgezet). Vandaag is het veertig jaar geleden, dat de heer E. Vedder benoemd werd tot secretaris van de vrijwillige brandweer- Op verzoek van de jubilaris wordt di» feit niet officieel herdacht. Woensdagmiddag hield de Vereniging schommelingen zullen optreden. „De Narcis" van de Algemene Vereni- Nadat de heer F. Limburg zijn rappo1 De economische rechter te Haarlem, mr. Bijleveld, heeft na een urenlange rechtzitting gistermiddag de expediteur J. B. P. S. te Apeldoorn, die er van beschuldigd werd het deviezen-besluit 1945 overtreden te hebben, vrijgespro ken. Deze verdachte zou in de voor jaarsmaanden 1949 een aanzienlijke hoe veelheid gladiolenbollen over de Duitse grens gesmokkeld hebben. Hoewel de Officier van Justitie, mr. Wiarda, vol komen van de schuld van S. overtuigd was en na een requisitoir van een uur een maand gevangenisstraf op zijn plaats achtte, oordeelde mr. Bijleveld het overtuigend bewijs niet geleverd. Het was nogal een vreemde geschie denis. Herhaaldelijk spreken de getui gen elkaar tegen en daar meest de ver klaringen, die bij de behandeling in 1949 waren afgelegd, niet met die van nu overeenstemden, nam het getuigenver hoor bijna de hele middag in beslag. Vooral de hoofdgetuige, de bollenkwe- ker O. uit Beverwijk, draaide om de zaak heen. Uiteindelijk gaf hij als mo tief op dat hij bang was gemaakt door een zekere De W. uit Beverwijk, die hem een brie' had laten lezen aan O.'s medewerker B. geschreven, waarin hij O. bedreigde. Ook was er sprake van een baan. die hij zou krijgen als hij zijn verklaring wijzigde en zorgde, dat S. „er bij gelapt" werd. Hoe dit precies in elkaar zat is niet gebleken, want geen der getuigen had ooit met O. over een baan gesproken. De W. daarentegen zou een zekere wrok tegen verdachte S. koesteren, omdat deze eens een lading meubelen van hem uit Duitsland had vervoerd en daarvoor een, naar De W.'s zin te hoge, vrachtprijs had berekend. Het zou dan aldus gegaan zijn. In Januari 1949 leende O. de Pool K. ken nen. Zij raanten in gesprek over het smokkelen van bloembollen naar Duits land en O. liet doorschemeren, dat hij wel iets wilde verdienen. Een paar maanden daarna spraken ze met zijn vijven, n.l. C. en zijn medewerker B., de Pool en verdachte S. met zijn vader af om het volgende te doen. B. en O. zouden bollen kopen en naar Apeldoorn brengen. De expeditie S. zou voor de rest zorgen. Dit zou dan geschied zijn. De bollen werden vervoerd en S„ geholpen door vader en broer, zorgde voor verder transport. Vier ton gladiolen zou aldus zonder door de wettige papieren gedekt te zijn, in Duitsland zijn gekomen. Hoe de juiste toedracht is, zal mis schien wel i.ooit duidelijk worden. In ieder geval verklaarden de C.C.D.-amb- tenaren, die verhoord werden, dat er van smokkelen geen sprake kon geweest zijn. De wagens waren nauwkeurig onder zocht en verzegeld. Van dubbele bo dems, enz. en omwisseling der auto's hadden ze iets moeten merken. „Is het dan niet mogelijk, dat men U voor het lapje heeft gehouden?" vroeg mr. Bijleveld tot aller hilariteit aan de oudste van hen. „Neen, mij kunnen ze niet voor de gek houden", was het verrassende ant woord. De Officier van Justitie, mr. Wiarda, legde dan in zijn requisitoir, dat een uur duurde, niet zozeer de nadruk op de uitvoer, maar op de medewerking daaraan. Hij was van oordeel, dat er wel terdege van smokkel sprake was en eiste tegen S. een maand gevangenisstraf. De raadsman, mr. Stomps, achtte de verklaringen van O. en De W. als basis voor deze eis wel wat onzeker. Hij oor deelde het ten laste gelegde niet bewe zen en vroeg vrijspraak. Mr. Bijleveld was het hier mee eens en sprak S. vrij. Da grote zaal van de „Leeuwerik" bleek gisteravond bijkans te klein om alle belangstellende te bergen voor de jilm over het Heilig Jaar, die voor da eerste maal in Haarlem vertoond werd. Het was de afdeling Haarlem van de Nederlandse Katholieke Reisvereni ging, die het gelukkig initiatief geno men had tot vertoning van de film. De bijzonder grote opkomst stem de de voorzitter van de afdeling, de heer J den Nijs, uiteraard tot voldoening, al meende hij er op te moeten wijzen, dat het organiseren van een dergelijke avond niet het eigenlijke doel is van de Reisvereniging. Maar van deze gele genheid kon hij dankbaar gebruik ma ken om de introducé's, die op deze avond aanwezig waren, enthousiast te maken voor de vereniging. Na het openingswoord van de voor zitter werd de film gedraaid. Gedurende een klein uur werden de aanwezigen meegevoerd door het Heilig Jaar, zo als dat door Fox-Film was vastgelegd. Degenen onder de bezoekers, die het vorig jaar in Rome waren geweest, kon den hun hart ophalen aan herihnerin- gen, de anderen waren nu op deze ma nier getuige van de luister, waarmede het Heilig Jaar werd gevierd. Over de film zelf kunnen we kort zijn. Het is geen speelfilm in de feite lijke zin van het woord, maar een reeks van dikwijls goede opnamen, die een juist beeld geven van de internationale sfeer in Rome. De camera-man heeft kennelijk niet alle kansen uitgebuit, hetgeen wel gezegd kan worden van de reportage over het werk van de Congregatie van de Dochters van O.L. Vrouw van het H. Hart. Een kostelijke en tegelijk imponerende reportage, die de concurrentie met de eerste film met glans kon doorstaan. ging voor Bloembollen Cultuur haar jaarlijkse ledenvergadering in De Nach tegaal te Lisse. De voorzitter, de heer P. S. van Leeuwen, verwelkomde in zijn openings woord prof. dr. E. van Slogteren, de Rijkstuinbouwconsulent ir. A. F. Vlag en de heer F. v. Limburg, directeur van de Keuringsdienst. Het afgelopen jaar was merkwaardig voor de narcissen- kwekers; de uitvoer was prachtig en de leverbare narcissen zijn nagenoeg alle geëxporteerd, zodat er slechts weinig surplus was. Er is door de bollenkwe- kers met veel energie gewerkt, hetgeen tot grote voldoening stemt. Voorts wees de heer v. Leeuwen op de hoge exploitatiekosten in het bloembol- lenbedrijf. Er worden zware eisen aan de gezondheidstoestand van de bloem bollen gesteld en de kwekers willen een product van de beste kwaliteit afleveren. Aan het jaarverslag van de algemene secretaris, de heer H. J. Voors, ontlenen we, dat de resultaten voor de narcissen- kwekers beter dan in andere jaren waren. Een vooruitgang is ook te con stateren door de huidige werkmethode, die als het ware een omwenteling is in de techniek van de cultuur en door de toepassing van moderne behande lingsmethoden van de bollen voor de vroegbroei. In betrekkelijk korte tijd is men ertoe gekomen om in plaats van op het land, de bollen in schuren of daarvoor speci aal ingerichte bergplaatsen te bewaren. Aan het gewas komt dit in grote mate ten goede. Door de koelbehandeling ver schijnen reeds vroeg in December de eerste narcissenbloemen als voorboden van een langdurige bloeiperiode. Het publiek is veelal nog gewoon om nar cissen bijna uitsluitend te zien als „Paasbloemen"; daarom leveren de zéér vroege niet altijd voordeel op. Intussen is het van grote betekenis, dat de ver bruiksperiode van narcissen uit de kas met een maand is verlengd. Over de huidige sortiment, aldus de heer Voors. wordt beweerd, dat wij de verkeerde kant op gaan. Er wordt een teveel aan roodcuppen gevreesd. Eertijds werden er grote oppervlakten geteeld met Firetail, Croesus, Early Surprise, Cheerfullness e.d. Iedereen moest deze soorten in zijn kraam hebben tot later bleek, dat men ze weer op moest rui men, omdat ze „in massa" niet gingen. Velen zijn van mening dat de trompet narcissen om hun betere houdbaarheid en gewilde kleur favoriet zullen blijven. Volgens de verschenen narcissenstati- stiek, beslaan de grote- en kleinkronige een kwart van het arsenaal en was er de laatste keer een uitbreiding van 23.000 R.R. De vereniging telt 887 leden Het aan tal aangeslotenen bij de Keuringsdienst bedraagt 2909, Het narcissenvak is stevig in handen van bekwame ondernemers. Een nadeel is dit zeker niet, want over het algemeen kenmerken deze zich door een evenwichtige bedrijfsuitvoering. Mede daardoor is te verwachten, dat er in het toekomstig areaal niet al te grote had uitgebracht over de werkzaamheden van de Keuringsdienst, volgde het IJ" nanciële verslag. Bij de bestuursverkiezing waren aftr®' dend de voorzitter de heer P. S. f' Leeuwen en N. Blokker. In deze vacatb' res werden de heren G. Berbee AZ®1 Breezand en R. Segers te Lisse gekoze®' De kantonrechter te Den Haag heeft de directeur van de voetbalprijsvraas „Een-Nul", W. van der L„ veroordeel® tot een boete van f 1000.subs, zesbf- dagen hechtenis en een gevangenissti'®1 van een maand. De eis was f 2000 boete en een maand voorw. Hem tenlaste gelegd, dat hij door zijn f lijkse voetbalprijsvraag de Lotei overtreedt. In het vonnis van de tonrechter is overwogen, dat men. aan deze prijsvraag te kunnen deelnG, men, een exemplaar van „Een-N®' moet kopen. Daardoor wordt verhog'.®* van de verkoop van „Een-Nul" bereik en economisch voordeel beoogd. Onmiddellijk na de openbaarmaki®» van het vonnis van de kantonrecht heeft de heer Van 'der L. 1500 aange'f' a® Gisteren ontstond brand in een perceel aan de Willemskade, bewoond door de familie Meyer. De brandweer was snel ter plaatse en bestreed het vuur met groot materieel. Het huis en de rijwiel werkplaats brandden geheel uit. Een ge deelte van de inboedel en enkele fietsen konden gered worden. De aangrenzende huizen liepen veel waterschade op. Het getroffen gezin is ondergebracht bij familie en kennissen. kende brieven verzonden, gericht aj|e de ambtenaren van het O. M. bij al' kantongerechten en aan alle politiechef in Nederland. In deze brief wordt r®e; dagedeeld, dat van heden af op h® hoofdkantoor in Den Haag en bij al' hoofdagenten in Nederland de. gehc' week door gratis deelname-formulier13® zullen worden uitgereikt. De adresse® van de hoofdagenten zullen gratis w°r' den verstrekt. De heer Van der L. zal in afwacht'®*) van een uitspraak van de Hoge Rf.® het organiseren van zijn voetbalpró* vraag en andere prijsvragen voortzette®' Advertentie Advertentie vest 29 Tel. 14810 Advertentie 0t Verhuizingen - Transporten - ^Meubeltransporten, 9r° ,f klein Pianofransporten Bergplaats voor inb VRAAGT BIJ ONS AAN, WLJ GEVEN ALLE GEWENSTE INLICHTINGEN-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 2