INFANTERIE-BATALJON IN ACTIE OP DE OLDEBROEKER HEIDE f&ic"denoorman: 4£et - ynysiecie* imcomeC Hét ppen Laat heb ik IJ bemind Oefening „Unito" wordt dit jaar 24 maal herhaald Pers over opdracht aan prof. mr. C. P. M. Romme HERUITZENDING WEER TER SPRAKE f20.000 de lucht in aan artilleriegranaten Indonesische staats- scheepvaart Vrachtauto met bom door Den Haag 1 Stakingen in Indonesië zeer kostbaar door ETHEL MANNIN 2 DONDERDAG 1 MAART 1951 PAGINA 3 K.P.M. spoedig overbodig Chauffeur wist het niet Nieuwe kentekens in volgorde Half time De Maasbode Groot verlies in de rubberproductie _u^hënrdi Iiever weer De Volkskrant „Grand Hotel" wordt hersteld Exemplaren Chinees blad in beslag genomen Gedetineerde uit Norg ontvlucht Benoeming Het Vrüe Volk Het Parool V/EG MET DIE AFVALSTOFFEN DIE UW INGEWANDEN VERSTOPPEN Het Handelsblad Nieuwe Rotterdamsche Courant DEBROT NIET GESLAAGD In vorming regeringsraad Antillen Em.-pastoor J. Peeperkorn 1' Officiële publicatie ..STEMRA" CONTRA OMROEPEN Paardlievendheid „De Ricsenalp bij Glocken is een goede Kuur Precisiewerk Badkuip èn kuipbad aan huis bezorgd Wedstrijd (Van onze speciale verslaggever) Voor het eerst in de geschiedenis van de Koninklijke Landmacht is dezer dagen (tot zesmaal achtereen) op de Oldebroekcr heide een veldoefening gehouden Waaraan een geheel bataljon met de daarbij behorende artillerie en de luchtmacht deelnam en waarbij uitsluitend met scherp werd geschoten. De Prins, de minis ter van Oorlog, de chef van de Generale Staf en de pers zijn daarbij getuigen fïeweest en hun is door de commandant strijdkrachten te velde medegedeeld, dat deze oefening zich in de loop van dit jaar nog achttien maal zal herhalen. met deze oefening wenst te demonstre ren, dat het leger ondanks enorme moei lijkheden en ondanks de vele gegronde of niet gegronde critiek onverstoorbaar de weg gaat, die wordt bepaald door de Nederlandse verplichtingen in het At lantisch Pact. Hét is om des te beter aan deze verplichtingen te kunnen voldoen, dat dit jaar tot 24 maal toe de oefening Unito wordt herhaald, dat straks in Maart de oefening Crescendo (let op de symboliek in de namen) wordt gehou den, waaraan zesduizend man zullen deelnemen en dat in September nog maals een oefening voor waarschijnlijk twaalfduizend man troepen zal volgen. Over de oefening Unito zelf valt ver. der voor de buitenstaander weinig be langrijks te berichten. Het is weer het klassieke verhaal van het uur U, waar op nu een geheel bataljon ten aanval trekt tegen een althans in theorie ver dedigde stelling. De enige sensatie wordt daarbij eigenlijk gevormd door de uitsluitende artilleriebeschieting, die men nu eens van nabij meemaakt en die de oprukkende infanterist al thans enig inzicht geeft in de steun, die hij ooit op een werkelijk gevechts terrein van zijn artilleriebatterijen mag verwachten. Dat, en de beslist ongezellige ervaring, die men opdoet wanneer een squadron straaljagers gierend uit de hemel komt duiken, zijn de twee enige facetten, die de leek im poneren. De rest is zuiver militair- technisch. Alleen nog dit: alle militaire oefenin gen gaan tegenwoordig gepaard met uit voerige gesproken commentaren uit ra diowagens. Gisteren voor het eerst was dat commentaar behalve ter zake kun dig ook gezellig en zelfs nu en dan hu moristisch. Dat geeft de burger moed. want het getuigt van een prima geest en wanneer men erin is geslaagd die te handhaven bij de ongelukkige lichting 1949-11, dan is er toch ook alle reden om voor de toekomst het beste te hopen. Alle troepen namelijk, die in het aan staande voorjaar of in de zomer voor herhalingsoefeningen onder de wapenen Worden geroepen, zullen een soortgelijke oefening meemaken en wat dat bijvoor beeld alleen al financieel betekent, dat hunnen wij wellicht verduidelijken als Wij mededelen, dat gisteren op de dag Qat de pers deze oefening bijwoonde in totaal 392 (niet een meer of minder) ar tilleriegranaten werden afgevuurd. Elk dezer granaten vertegenwoordigt een Waarde van rond vijftig gulden en iede- fo oefening kost derhalve (terwille van °e objectiviteit: Nederland heeft veel ti'anaten cadeau gekregen) rond 20.000. Voor een totaal van 24 oefeningen Wordt dat ƒ480.000, en daarbij is er nog thet geen woord gerept over de munitie voor de andere wapenen, de benzine v°or de Gloster Meteors enz. enz. Een ander aspect van deze oefeningencyclus j~- die men met de welluidende naam bnito versierd heeft wordt gevormd door het feit, dat ze tot dusver in alle gevallen bataljons van de inmiddels beruchte lichting 1949-II betrof. 1949-11 damelijk is die ongelukkige groep van Negenduizend man, die men eerst met Vervroegd verlof naar huis had gezon den en die later plotseling weer in wer kelijke dienst werd geroepen. Zij is ook de lichting, waarover herhaaldelijk en °P vele plaatsen, ook zelfs door hogere autoriteiten, ernstig geklaagd werd. Ze zou tevergeefs zijn opgeroepen, voor "aar training was niet voldoende mate riaal en zelfs niet voldoende kader aan wezig. Nu loopt haar oefentijd ten einde en "et mag toch een opmerkelijk feit ge- npemd worden, dat gen.-maj. Opsomer Kistercn na de oefening breeduit lachend Verklaarde: „Het moreel van deze troep ls uitstekend en ik zou op dit ogenblik °°k wat de bewapening betreft de ver antwoordelijkheid op mij durven nemen JUet deze lichting in het veld te gaan. Het bataljon, dat U zojuist gezien hebt, ®n dat was een bataljon van het Garde wegiment Prinses Irene uit Assen, kan öe vergelijking met ieder ander buiten lands bataljon met glans doorstaan." Dan is er tenslotte nog een derde aspect, dat bij deze eerste oefening met scherp in groot verband de aandacht verdient. Unito vormt zoals gezegd de y°°bl°pige afsluiting van de lichting i 1949-H is de eerste Nederlandse n.h!ng na de oorlog, die een opleiding gericht op een Europees ge- tsveld en volgens de Amerikaanse ganisatie. Zij vormt dan ook de afslui- «ng van de eerste phasen Van de we deropbouw van ons leger. Unito is daar op de kroon en men heeft er van de 2ijde van de Legervoorlichtingsdienst geen twijfel over laten bestaan, dat men Qe Indonesische minister van Verbin dingen, ir. Djuanda, heeft aan Aneta nedegedeeld, dat .de Indonesische rege- ,'ng binnenkort een staatsscheepvaart- bedrijf zal oprichten, dat onder het mi nisterie van Verbindingen zal komen te ®taan. Op de vraag wat de positie van 5® K.P.M. dan zal zijn, antwoordde de bhnister: '.Zodra de vloot van dit staatsscheep- "aartbedrijf naar het oordeel van de re uring sterk genoeg is, zal de taak van 9® K.P.M. in Indonesië ten einde zijn. uitbreiding van de vloot der K.P.M in 'bdonesië, zal de regering verbieden. De W'rvanging van de K.P.M. door het nutsbedrijf zal binnen tien jaar kun- eh geschieden". ïhzake de Garuda Indonesian Air- Een 250 kilo zware vliegtuigbom is met een vrachtauto van het ene eind van Den Haag naar het andere eind vervoerd, zonder dat de bestuurder zich van het gevaar bewust was; de bom was volkomen intact. Bij graafwerkzaamheden op een open terrein, aan de Maartensdijklaan, die uitkomt, op de Leyweg, stieten arbei ders Woensdag op het gevaarlijke oor logstuig. Onmiddellijk werd het werk gestaakt. De gewaarschuwde politie sloot alle verkeer langs de gevaarlijke plek af. De hulpveillgheidsdienst van het ministerie van Binnenlandse Zakèn was spoedig ter plaatse en heeft de bom zonder ongelukken kunnen demonteren. De arbeiders, die bij de Maartensdijk laan werkten, waren bezig met het verplaatsen van gestort zand, afkomstig van het Statenplein, dat daar door enorme grijpers van graafmachines voor ver voer in vrachtauto's, wordt gestort. Aangenomen wordt, dat de bom aan vankelijk in de grond van het Staten plein heeft gezeten, door een gelukkige greep van een grijper met zand en al in een vrachtauto is gedeponeerd en ver volgens dwars door Den Haag naar de Maartensdijklaan is vervoerd. De kentekens voor personenauto's, vrachtauto's enz. zijn als volgt vastge steld: ND: personenauto's, ambulances, jeeps enz.; NA: vrachtauto's, autobussen, niet breder dan 2.20 m; NB: id. breder dan 2.20 m; AA: auto's van leden van het Koninklijk Huis; CD: als tot dus verre: Corps Diplomatique; CDJ: als tot dusverre: Corps Diplomatique Justice (Internationaal Gerechtshof); FH: fabri kanten, handelaren, importeurs van en in motorrijtuigen; GN: (geen Nederland se) motorrijtuigen niet behorende tot het Nederlandse wagenpark; KL, KN t/m KT: Koninklijke Landmacht; KM: Ko ninklijke Marine; NE; motorrijwielen met of zonder zijspanwagen, motorcar- riers, invalidenwagens met geen groter gewicht dan 40Ö kg; ZZ: (zeer zwaar) motorrijtuigen die niet voldoen aan wet telijke eisen, waarvan het rijden afhan kelijk is gesteld van een ontheffing van de wegbeheerder. 37. In gedachten verdiept gaat de Noorman naast Olaf voort door de sombere geweiyen. Het gesprek met de burchtheer heeft enkele duistere punten opgelost. NU hij de reden kent van Olaf's vreemde gedrag, behoeft hij verder aan diens onschuld niet meer te twijfelen. Wel staat Tyrfing in het middelpunt van deze reeks van wandaden, maar het is kennelijk niet de burchtheer, die de drijvende kracht daarin vormt. Het gaat juist tegen hem. Hoe duivels dit plan! denkt Eric. Hoe zwaar is niet de schijn op Olaf geworpen. Met opzet zijn die pijlenkoker en die stijgbeugel zogenaamd „verloren". Met opzet werden die aanvallen gepleegd om Tyrfing in een kwade reuk te brengen. Dat is de opzet, maar iuat is het doel van dit alles? Wat heeft de legende hiermede te maken, vraagt de Noorman zich af. Er moef een verband zijn. Waarom zou anders juist die oude man vermoord zijn die de legende had kunnen vertellen? Nog steeds onopgemerkt blijft de geheimzinnige gedaante hen volgen. Driester geworden nadert hij hen hoe langer hoe meer en een schaduw valt op de dwarsmuur, die zij juist voorbijgegaan zijn Met een onverwachte overgang, die hen even met de ogen doet knipperen tegen het zonlicht, staan Eric en de burchtheer eensklaps aan het einde van de gang. „Het is een oude vluchtgang geweest,** vertelt Olaf. „In vele jaren werd hier geen gebruik van gemaakt." De koning knikt. „Maar nu komen de onverlaten door deze zelfde gang Tyrfing binnen!" zegt hij en hij ziet de burchtheer ernstig aan. Binnen de muren schuilt het gevaar!" voegt hij er met nadruk aan toe. Vragend kijkt Olaf naar de Noorman en deze r ertelt hem In weinige woorden de uitslag van zijn bezoek aan de Tong der vergetelheid, het verraad van de stalknecht en diens gewelddadig einde. „Deze gang wordt als in- en uitgang gebruikt om u te misleiden, heer Olaf," zegt Eric. „Reeds in de eerste nacht van mijn verblijf hier zag ik in deze richting vreemde gestalten verdwijnen. Ongetwijfeld zullen wij daarvan sporen vinden!" Nauwlettend bezien zij de bodem rondom de ingang. De gedaante, die hen gevolgd is, volgt hun bewegingen. „Zoek maar, heer koning!" mompelt de man met een grimmige lach. „Ik weet wel hoé die gang gébruikt wordt! Maar iets anders zoek ik! Waarom Utat ge uw koning het zwaard niet eens zien, heer Olaf?" Advertentie De back was goed de keeper nietNeem intussen 'n flesje Chocomel: de gezonde, lekkere chocoladedrank van Nutricia; dié is altijd goed! jfbJS Die heerlijke rfL maakt alléén Nutricia l de ays, verklaarde minister Djuanda, dat regering het plan heeft opgesteld, 7 GIA binnen negen jaar volledig te "Aridonesiseren". v De schade, die Indonesië lijdt ten ge- ,°'ge van de stakingen in de cultures r S.O.K., is op dit tijdstip nog moeilijk berekenen. Voor een product als de iabak kan zelfs niet bij benadering wor- l®h geschat hoe groot de verliezen zul- l b zijn. In elk geval verkeren de ta- j^splanters in tijdnood, op sommige ®bons is men nog niet eens begonnen 0 et de aanleg der zaadbedden, terwijl \jj, b°ger gelegen ondernemingen het - 'Planten reeds weken geleden had neten geschieden. voor wat betreft de overjarige cultu- \vpi6ls robber, oliepalm en thee is echter (j C1 een ruwe berekening te maken van Verliezen, die door de stakingsacties 1 o Producten en aan het land worden bokkend. ^het verlies in de rubberproductie be- |,-aafft op grond van het recente sta- Vo 1sbee,d ca. 35 mllloen per maand. ("r wat betreft de palmolie is het hj,,ail(lelijks verlies 14 millioen, palm- n f 2 millioen en thee 1.4 millioen. Dr0iJmen betekent dit een maandelijks <Ipm 'everlies van 52.4 millioen Ne- Handi se guldens. Advertentie b'tm,Van de tien co en vrouwen boven de veertig bat i Va'baar voor Rheumatische pijnen, (er cjïomt omdat, als die eerste jeugd aeh- a'l®na rug is' de bloedzuiverende organen dan rt lr»ger gaan werken. En zo is het Krvis .dc hoogste tijd om regelmatig 'en v. te nemen. De zes minerale zbu- *an Krusehen hebben een natuurlijke 'ehde ncie werking op die bjoedzuive- Satig or?anen. Naarmate die nu weer op bi0men' krijgen de onzuiverheden in t zen geen Kans meer zich wast e"jr,n?i en 'lun slopende werk te doen. V'ant re ctl Pijnen maken chagrijnig, dui Vcrstoren Uw goede humeur; op tin zit ge Uzelf anderen in de kt] ty( "Oom, en anderen in de de oude. Neem als een vaste dagelijkse ge- Het leek opvallend, dat prof. Romme, die Dinsdag als laatste door de Koningin was ontvangen, een gesprek met H. M. had gehad, dat meer dan twee uren had geduurd, aldus „De Maasbode". En nog meer opvallend is het geweest, dat hij deze keer, in afwijking van de gebruike lijke volgorde bij de consultaties, als laat ste werd ontvangen. Hieruit had men in politieke kringen reeds geconcludeerd, dat de mening juist was, dat prof. Rom me eigenlijk nog slechts de enige was, die voor de vorming van een kabinet in aanmerking kon komen, nadat alle an dere reële mogelijkheden waren be proefd en uitgeput. Van de andere kant werden tegen een aanwijzing van Rom me als kabinetsformateur allerlei bezwa ren ingebracht. Ook het bezwaar dat hij 8ls fractieleider van de K.V.P. moeilijk zou kunnen worden gemist. Daarnaast wees men echter op het voorbeeld van Nolens, die ook al eens had geformëerd zonder zelf in het kabinet, dat hij vorm de, zitting te nemen. indien Romme kans ziet een kabinet te formeren en hij is vrij in de keuze van welk kabinet dan ook dan lijkt het ons met het oog op het jongste ver leden, dat het oude voor een zeer groot deel wel zal terugkeren. Er zijn weinig politici in den lande te vinden zo schrijft „De Volkskrant" die beter zijn uitgerust voor een zware taak dan Romme. Eén van de vele kwa liteiten van deze scherpzinnige staats man is dat, waar hij komt, de Gordiaanse knopen der politiek uiteen vallen, en dat hij uit de meest verwarde situaties direct de kern van de zaak losplukt. Dat doet hij dan zoals Steenberghe kracht aan voortvarendheid paarde met kracht getemperd door tact. Het is, nog meer dan deze spreekwoordelijke tact en zijn internationaal befaamde lange visie, vooral deze eigenschap; het een voudig maken van wat ingewikkeld was. die hem ten stade zal komen op een moment dat het land schreeuwt om lei ding. Met begrip voor het offer dat Rom- Het „Grand Hotel" te Scheveningen, met welks restauratie in de herfst van het vorig jaar werd begonnen, wordt 1 Juni a.s. weer in gebruik gesteld. De nieuwe exploitatie zal vergeleken kun nen worden met de toeristenklasse aan boord van de grote Oceaanschepen. Een vast tariefstelsel, waarvan de onkosten van een complete bediening tevoren ge heel zijn te voorzien en waar verder niets behoeft bij te komen, zal onaange name financiële verrassingen voor va- cantiegangers uitsluiten. De politie te Djakarta heeft ruim 9000 exemplaren in beslag genomen van het in China uitkomende blad „Ta Kung Pao", dat bestemd is voor abon- né's in Indonesië. Het in Indonesië ver schijnende Chinese blad „Keng Po" vernam, dat Sukarno en Hatta in „Ta Kung' Pao" ervan beschuldigd werden, bij de Madiun-affaire massamoorden te hebben uitgelokt. Van bevoegde zijde wordt nog ver nomen, dat het onjuist is, dat president Sukarno een aanklacht heefft ingediend tegen „Indonesia Raya". De klacht werd ingediend door de procureur-ge neraal, ambtshalve en op eigen initia tief. Dinsdag heeft een gedetineerde van de strafgestichtcn Norg met een dienstauto de vlucht genomen. Woensdag is de auto op de Afsluitdijk teruggevonden. Van de vluchteling was geen spoor te bekennen. Pater dr. C. P. Heymeijer S.J. is be noemd tot directeur van de Congregatie der Zusters van de H. Juliana, als op volger van de onlangs overleden pastoor A. Strumpel S.J. me brengt, kan en mag het Nederlandse volk hem bij zijn poging slechts het beste succes wensen. Faalt ook'Romme, dan zit het land in clerdaad diep in de put; dan is het moei lijk nog een andere keuze te zien dan die tussen de oude regering of een za kenkabinet. „Het Vrije Volk" is van mening dat de Opdracht aan prof. Romme juist is. Zodra de kortsté weg die tot recon structie van het demissionnaire kabinet op korte termijn onbegaanbaar was gebleken, lag het voor de hand, dat er een formateur naar voren moest komen uit de kringen van de KVP. Ten eerste omdat de KVP de grootste partij is, ten tweede omdat haar vasthouden aan het streven naar een brede basis zijn eigen aardige moeilijkheden oplevert. Dat de pogingen van de heren Drees en Van Schaik mede zijn afgestuit op de KVP minister Van den Brink laten wij hier bij buien beschouwing. Van KVP-zijde heeft men er de voorkeur aan gegeven, dat eerst de heer Steenberghe zijn ge luk zou beproeven. Dit is geen succes gebleken en er is kostbare tijd mee verloren gegaan. Prof. Romme heeft thans de last op zich genomen en het verheugt ons, dat daarmee weer een leidende parlementaire figuur is naar voren gekomen. Het Parool meent dat prof. Romme goede kans heeft zó te slagen, dat alles gereed zal zijn om een volgens zijn re cept in elkaar te zetten kabinet te vor- men. Immers, de politicus Romme zal naar men vertrouwen mag, van meer werkelijkheidszin en van eèn juister Advertentie en die de geregelde werking van verschil lende levensfuncties verlammen. Kom de natuur te hulp en „ontlast" Uw ingewan den met behulp van Laxeer-Akkertjes. De daarin aanwezige melkzuurfermenten bestr(Jden de gistingsprocessen, die vaak in onze Ingewanden optreden en dan ds Oorzaak zijn van trage darmwerking. Neem eens per week één of twee Laxeer- Akkertjes. Zij doen hun werk zacht en eeker, zonder kramp of gewenning. zakelijk begrip op staatkundig gebied blijk geven dan de zakenman mr. Steen berghe heeft gedaan. Het is een derge lijke verwachting, die, naar het blad weet, ook reeds terstond in vooraan staande kring van de PvdA werd ge koesterd. Prof. Romme weet, wat er op de politieke markt te koop ls. Dat hij die markt thans betreedt als informa teur, valt als een aanwijzing te beschou wen, niet slechts dat hij er iets, maar meer nog, dat hij er veel in ziet. De opdracht tot -een onderzoek naar de mogelijkheden voor de vorming van een kabinet, welke H. M. de Koningin thans aan prof. Romme heeft verstrekt, schijnt „Het Handelsblad" een logische consequentie van de politieke situatie. Nu tot dusver alle pogingen tot oplos sing van deze kabinetscrisis tenslotte op niets zijn uitgelopen, is er slechts één middel om uit de impasse te gera ken: een nieuw en grondig onderzoek. Prof. Romme, de fractieleider van de grootste politieke partij in de Tweede Kamer, is door zijn positie en door zijn verleden „nourri dans le sérail". Hij kent er de wegen benevens de slechts aan ingewijden bekende wegen van. Het is te hopen, dat hij bij de vervulling van deze zeer moeilijke informatie-op dracht thans ook de uitweg zal weten te vinden uit de doolhof, waarop deze crisis meer en meer begint te lijken. Het feit, dat de Koningin, aldus de „N. R. Crt.", het noodzakelijk heeft ge oordeeld, wederom een informatieve op dracht te verlenen ditmaal aan de R. K. fractieleider, prof. Romme is kenschetsend voor de politieke verwar ring, welke tijdens deze kabinetscrisis is gegroeid. Het eerstnodige is thans In derdaad, dat het kluwen wordt ont ward en dit zal dan ook de eerste taak van prof. Romme zijn. In het licht van de formulering van de vorige opdrach ten, die er in wezen toe strekten om een „parlementair" kabinet te vormen, met sterkere of lichtere binding aan de partijen, springt het in het oog, dat de heer Romme thans niet alleen alle mo gelijkheden van deze aard kan' onder- :k< De voorzitter van de aftredende rege ringsraad der Nederlandse Antillen, mr. N. Debrot, heeft de gouverneur verslag uitgebracht in verband met diens ver zoek een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid van de vorming van een regeringsraad, de steunt op een zo breed mogelijke basis en waarin vertrouwens mannen van alle partijen of van partij groeperingen zullen zijn opgenomen. Mr, Debrot zag geen mogelijkheid een derge lijke regeringsraad samen te stellen, zo dat hij niet geslaagd is. De oudste priester van het bisdom Haarlem, de zeereerw. heer J. H. M. Peeperkorn, em. pastoor van Limmen, is op drie en negentigjarige leeftijd in Huize „St. Augustinus" te Alkmaar overleden. Hij werd 4 October 1857 te Alkmaar géborén en ontving 19 Augustus 1883 de H. Priesterwijding, waarna hij achter eenvolgens kapelaan was te Haarlem mermeer, Middelburg, Rotterdam, Sas- senheim en Zaandam. Na als pastoor in Schoor! gestaan te hebben, werd de thans ontslapene in 1909 pastoor te Limmen, waar hij ruim een en twintig jaar bleef. BELANGRIJK BERICHT VOOR DEGE NEN, DIE OVER 1950 EEN VORDERING HEBBEN OP EEN RIJKSINSTELLING. Het Ministerie van Financiën vestigt er de aandacht op, dat alle vorderingen op Rijksinstellingen over 1950 zo spoedig mo gelijk moeten worden Ingediend. Vorderingen ten laste van de verschil lende Departementen van Algemeen Be stuur en de daaronder ressorterende diensten, instellingen, enz. moeten uiter lijk 31 Mei a.s. bij het betrokken Depar tement zijn Ingediend. Vorderingen op het Staatsdrukkerij- en Uitgeverijbedrijf, op het Staatsbedrijf der P.T.T., op het Staatsmuntbedrijf, op het Staatsvissershavenbedrijf te IJnruiden en op de Staatsmijnen moeten uiterlijk 15 Maart a.s. worden Ingezonden. In het belang van de schuldeiser» wordt er nadrukkelijk de aandacht op gevestigd, dat latere indiening tot Woensdag hebben mr. J. van Nus, op tredende voor de „Stichting tot exploi tatie van mechanische reproductierech ten der auteurs" (Stemra) en mr. dr. P. J. Witteman, optredende voor de vijf om roepverenigingen, hun pleidooien gehou den in de civiele procedure, die in appèl werd voorgelegd aan het Amsterdams gerechtshof. Naar bekend maakt de radio dikwijls gebruik van een technisch hulpmiddel. hetzi,j een gramofoonplaat, hetzij een „band waarop zang en muziek eerst worden vastgelegd om pas later op een geschikt tijdstip te worden uitge zonden. De Stemra nu, zich beroepende op haars inziens ook in zulke gevallen verschuldigde auteursrechten, heeft des tijds een kort geding aanhangig gemaakt voor de president van de Amsterdamse rechtbank, teneinde te bewerkstelligen, dat aan de omroepverenigingen op straf fe van een dwangsom verboden zou wor den deze opnamen voor (her)uitzending te maken. De president van de rechtbank gaf in feite geen der beide partijen vol komen gelijk. Hij besliste, dat de om roep wel gerechtigd is tot het maken van opnamen, mits deze niet later dan na acht dagen voor uitzending gebruikt zullen worden. Eerst tekende de Stemra van deze uitspraak appèl aan. later ook de omroep. De president van het Hof heeft het arrest bepaald op Woensdag 4 April. Uitvoerig ging mr. Van Nus in op de rechten, die de radio heeft om de pro ducten van de auteurs openbaar te ma ken. Het opnemen van radio-program- ma's op een ..band", zo constateerde hij. levert de radio ongetwijfeld financieel voordeel op. Hij meende, dat het billijk is ook de auteurs enige der vruchten te laten plukken van de voortschrijding der techniek en noemde bijv. een bedrag van 2.50 per minuut voor iedere opname, te betalen aan de Stemra. Mr. Witteman, voor de omroepen op tredende. meende, dat men bij de pro ducten van auteurs niet te veel op het geestelijk eigendom moet letten. Veel auteurs immers hebben hun bekendheid in hoofdzaak aan de radio te danken. „Waar de radio zich uit zelfbehoud tegen moet verzetten", zo vervolgde hij. „is^ tegen een te eenzijdige mentaliteit ook aan de kant van componisten en auteurs van brandschatting, want ook de radio moet kunnen leven en werken." Wat het voorstel van zijn tegenpleiter aanging betreffende betaling van een bedrag van 2.50 per minuut, zei spr., dat dit een bedrag van 250.000 per jaar zou zijn, hetgeen hij onredelijk noemde, aangezien de radio jaarlijks reeds 700.000 voor auteursrechten aan de BUMA (een zusterorganisatie van de Stemra) uitkeert. De Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, mr. D. U. Stikker, heeft Woensdag met de Amerikaanse plaats vervangende onderminister van Buiten landse Zaken, H. Freeman Matthews, een onderhoud gehad. Eerder op de dag voerde mr. Stikker een bespreking met de plaatsvervangende administrateur van het plan-Marshall, Richard Bissell. zoeken, doch tevens de eventualiteit van S" iaMn^ni!fodit.mnei langdurig uitstel een „extra-parlementair" kabinet kan mkmng tnfop verzoek, een overwegen en toetsen. I schriftelijk bewijs worden verkregen, Jumbo, een aftands paard, dat vijf en twintig jaar lang een vuilniskar heeft getrokken, zal sterven als een peper duur racepaard, dank zij de goede har ten van vele mensen, onder wie een klein meisje dat haar spaarpot op offerde, een beroemd pianiste, een slachter en de eigenaar van het paard. Eugene Mole's Jumbo werd dezer dagen door de plaatselijke autoriteiten van het kleine dorpje North Hykesham in Lincolnshire ter slachtbank verwe zen, omdat hij te oud geworden was. Maar toen de wagen van het slachthuis voorkwam, kon Eugene Mole, de voer man, die al die jaren Jumbo voor zijn kar gezien had, geen afscheid nemen. Hij vroeg de slachting uit te stellen tot dat hij de tweehonderdvijftig gulden bij elkaar zou hebben, voor welke prijs de autoriteiten Jumbo aan de slachter hadden verkocht. Mole ging proberen dat geld te lenen en toen werd het geval bekend. Een klein meisje haalde de vijf gulden die zij bezat uit haar spaarpot en wandelde een uur om het geld naar Mole te brengen. Arthur Mason, een vrachtauto chauffeur, ging bij zijn vrienden rond om geld in te zamelen en toen begon nen de giften van alle kanten binnen te stromen. Maar de bekende pianiste Eileen Joyce maakte vanuit Birming ham het bedrag rond. Toen kwam er een moeilijkheid: slachter James Brown had het gemeen tegeld al geïnd en was wettig de eige naar van het oude paardje. Hij streek de hand over het hart en nu gaat Jum- Ult het Engels vertaald door DICK OUWENDIJK 48) i Zij beloofde: „Voortaan zal ik het je niet moeilijk meer maken. We zullen altijd gelukkig zijn". Hij sloeg zijn arm om haar heen en trok haar tegen zich aan. „Ik Jioud zo van je", zei hij wanhopig. „Ik houd zo veel van je te veel". 18 De discussie werd de volgende avond voortgezet. Fftncis had de dag op de Drindelhorn doorgebracht met de belde Duitse jongens zij voelden geen ge wetensbezwaren tegen een klimpartij op Zondag. Hij had hen bij de Hütte ver laten, zij waren van plan de volgende dag verder te gaan. Toen hij 's avonds in het hotel terug kwam vroeg Cathryn dadelijk vol span ning: „Hoe was het?" „Vrij saai. Geen bijzondere moeilijk heden on de gletscher. een beetje steile klim naar de luifel boven het ijsveld, dan een heel smalle sneeuwgraat naar de voet van de Schwarzkogel. Ik kon de top goed bestuderen door de verrekij ker. Hij vraagt wel wat, maar is te be klimmen". Johann zei ongeduldig: „Natuurlijk is hij- te beklimmen. Jullie rotsen' ln En geland zijn ook te beklimmen, maar er breken dikwijls mensen hun nek daar, geloof ik". „Niet zo heel dikwijls". Francis be gon de discussie vervelend te vinden. Cathx-yn was tenslotte geen beginnelinge meer; zij was goed op de rotsen en had zich gister op het ijs uitstekend gedra gen. Én ze zouden de top niet dadelijk morgen nemen, ook niet overmorgen of de dag daarop. Ze zouden eerst flink moeten trainen, voordat zij zich daar aan waagden. Cathryn was in het hoog land geboren en opgegroeid; klimmen zat haar in het bloed. En nu was zij eindelijk naar de bergen gekomen om te klimmen Francis begreep werke lijk niet goed waar al die herrie voor nodig was. Wilde Johann in ernst, dat Cathryn Sable zich tevreden zou stellen met wat rond te drentelen over de lager gelegen hellingen? Het was te belache lijk om er over te praten. Johann antwoordde koppig; „Ik ben ook tussen de bergen geboren en opge groeid geen heuvels, maar borgen! Klimmen zit me ook in het bloed. Maar ik zeg, dat je niet met dc Drindelhorn moet beginnen". Geprikkeld vroeg Francis: „Waar wil de je dan mee beginnen misschien met het bestijgen van de Schmitten- höhe met de kabelbaan?" „De Schmittenhöhe is geen berg", gaf Johann ten antwoord. Geen grein gevoel voor humor, de idioot, dacht Francis. „Echt niet? Wat dan? Een wandelin getje de Geisberg op en Würstchen eten in das Zeppezauerhaus? Of is dat ook geen berg?" berg om mee te beginnen", zei Johann. Francis staarde hem aan. „Wat zeg je daar nu? Die gletscher is veel moei lijker je moet eerst een ijswal be klimmen, en het kost nogal wat om de top te bereiken". „Er zijn op de top van de Riescnalp geen pieken en torens, waar je eerst overheen moet voor je de top van de Drindelhorn bereikt". „Ik vond de top van de Riesenalp al tijd een ellende. En in deze tijd van het jaar zijn er natuurlijk hele zwermen Wandervögel om de Glockendorfer Hütte op te vrolijken „Je bent ze kwijt voor je de Piz Hüt te bereikt en daar moet je de nacht doorbrengen". Cathryn voelde zich al even geprik keld door het gesprek als Francis. Zij wendde zich tot Johann. „Ik zal de Riesenalp met jou beklim men, als Francis meegaat. „O. laat mij er alsjeblieft buiten", on derbrak Francis dadelijk. „Goed, dan beklim' ik de Riesenalp met jou, Johann, en als ik er geen moei te mee heb, dan zijn we het er over eens dat er Francis en mij niets meer in de weg staat om de Drindelhorn te be klimmen. Is dat afgesproken?" „Het zou een goede oefening zijn", gaf Johann toe. „Afgesproken of niet?" hield Cathryn vol. Johann zuchtte. „Goed, afgespxmken dan. Maar toch blijf ik zeggen...." Cathryn sneed de rest af. „Je zegt niets meer, Het is afgesproken. En wan neer gaan we naar Glocken?" Zij gingen de volgende dag, goed uit gerust voor de tocht; zij volgden het pad langs het meer. De zon scheen en het was wax-m, de lucht was doortrokken van de geur van hooi, koemest en pijn bomen. Het meer was diep blauw. De immensiteit der bergen werd nog zwaar der door de helderheid van de lucht. Londen, Parijs. Wenen waren alleen maar namen, plaatsen op een kaart, drukte en lawaai uit een di-oom van lange tijd her. Dit. over een berghelling wandelen met Johann, was geluk. Niet het diepe, vastgewortelde geluk, dat zij onderging in Francis' gezelschap en dat zij nooit bij een ander zou kunnen ondergaan, maar het was vreugde, een vreugde zo licht en stralend als de lucht en je zou willen, dat zij eeuwig en on veranderlijk zou blijven duren. De Gasthof, waar zij in de namiddag in het bergdorp Glocken aankwamen, was van hout, de gevel en de balcons waren rijk versierd met houtsnijwerk, vi-olijk kleurden de petunia's in de bloe- menbakken voor de ramen. Voor het huis strekte zich een groot grasveld uit, overdekt met bloemen, daarachter lag het meer. Achter het huis de met gras begroeide helling, steil oplopend naar de voet van het kale rotsgebergte. Ergens op de flank van de berg, op een uit springend gedeelte, was een kleine hut zichtbaar; dat was de Glockendoi-f Hütte zei Johann; de Piz Hütte was veel hoger, vlak onder de top: wanneer je niet wist waar je moest kijken, was ze, zonder verrekijker, moeilijk te ontdek ken. Er was een aantal vacantiegangers in de Gasthof, onder wie verscheidene Engelsen; zij konden echter terecht. Jo hann had een kamertje aan de achter zijde, dat uitkeek op de berg, Cathryn een kamer, die uitzag op het meer. Zij leunde uit het raam en voelde de flu welen zachtheid van de bloemblaadjes aan haar huid; zij probeerde te denken aan Montparnasse, aan de Dóme, de Ro tende, Anna Kallinova; aan South Ken sington, de musea, het park, Knights- bridge, de grote winkels, de rode auto bussen, aan haar moeder, maar alles scheen onwerkelijk. Zelfs Pater Connor werd een vage gestalte. Zo ook Francis, verderop aan het meer. Werkelijk waren alleen zijzelf en Johann.in dit dorp on deraan de bei-gen, de geur en het aan voelde der petunia's, de wolken, die over de Riesenalp trokken. (Wordt vervolgd) bo nagr een „Tehuis voor oude paar den", dat is een boerderij, waar het gras groijn is en Jumbo zijn laatste da gen in aangename ledigheid zal door brengen tezamen met vplbloed ren paarden, die betere dagen gekend hebben. Men zou wensen, dat de mensen steeds zo voor elkaar waren, als zij soms voor dieren kunnen zijn. Tsjechosiowaakse geleerden zouden een nieuw soort pil tegen drankzucht hebben uitgevonden, „Stopethyl" ge naamd. De dronkaard moet een week lang drie of vier van deze pillen per dag innemen; daarna neemt hij er enige dagen geen in en ais hij weer begint wordt de dosis geleidelijk verminderd. Volgens het orgaan van het Tsjechi sche ministerie van voorlichting is deze kuur „eenvoudig en gemakkelijk" maar moet de patiënt grote wilskracht heb ben. Wij hebben echter gehoord, dat het bij deze therapie 't moeilijkst schijnt te zijn, de dronkaards ervan te weer houden na iedere pil een borrel te drinken op de goede afloop. In Tokio meten de winkeliers de bankbiljetten, waarmee men hun wil betalen, even na. Er zijn n.l. slimme riken, die uit ieder bankbiljet van 100 jen êen strookje wegsnijden. De zo be werkte biljetten worden vervolgens met rijstpapier weer aan elkaar geplakt. Uit twaalf biljetten halen zij aldus twaalf verschillende strookjes, die ook weer aan elkaar geplakt worden en tezamen één nieuw biljet vormen, zodat men ln tetaal dertien biljetten van 100 jen krijgt, die iets kleiner dan normaal, maar bruikbaar zijn. De netto winst van deze ingewikkelde operatie is in Nederlands geld omge rekend 80 ct. Een wel gering loon voor zulk precisie-werk en men mag dan ook verwachten, dat in uiterst-linkse kringen spoedig op staking zal worden aangedrongen. In de Londense voorstad Southall zullen als de desbetreffende plannen doorgaan ouden van dagen, die niet over een badkamer beschikken, weldra een heet bad thuis kunnen laten be zorgen. Dat gaat dan zo: als het bafi is be steld komt er een wagen van de plaat selijke gezondheidsdienst waarop een tank is gemonteerd, die negentig liter heet water bevat en die voorzien is van een pompinstallatie en ettelijke meters gunamislang. Verder voert de wagen een zinken badkuip op wielen mee. Die badkuip wordt het huis ingerold en het hete water wordt er via een slang in gepompt. Door middel van een tweede slang wordt het gebruikte water afge voerd. Menzies Sharpe, een bio-chemist uit Herford (Engeland), wil op zijn oude dag nog een appeltje Voor de dorst hebben. Hij heeft n.l. met een verzeke- ï-ingsmaatschappij een polis afgesloten, waarin wordt bepaald, dat indien Sharpe honderd jaar wordt hetgeen in 1980 zal moeten gebeuren, de maatschappij hem 100.000 gulden zal uitbetalen. De premie bedraagt 200 pond sterling. De man vond het leven blijkbaar zo weinig opwindend, dat hij meende er een wedstrijd van te moeten maken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 3