Arabische landen kunnen niet neutraal zijn „Amerikaanse troepen in Europa kunnen wereldoorlog voorkomen" PARIJSE DROOMWERELD 1951 Franse regering afgetreden de beste b Belevenissen van de struisvogel Rasmus m Gebonden aan verdragen van bond genootschap met het Westen Prof. Vening Meinesz neemt afscheid van het K.N.M.I. Zwitsaletten wmm Collectief Veiligheids pact IJsselmeervissers en belasting Een gaaf en toegewijd wetenschapsmens CRISIS MET VERZOENENDE INSLAG Midvoor blinkt uit in jeugd proefwedstrijd de handelsimpasse DODELIJK ONGELUK DIJ VOETBALWEDSTRIJD Sim, Sam en Rasmus in de Dieren tuin HHYC heeft West- Europa-cup veroverd DONDERDAG 1 MAART 1951 PAGINA 5 Clay dient Hoover en Taft van repliek Wettige handeling De kwestie-Kashmir Von Balluseck tijdelijk president Veiligheidsraad GROTE INBRAAK IN EEN JUWELIERSZAAK PAKJES NAAR KOREA f\ BRISTOL R. VOOR DE CUP UITGESCHAKELD Halve finale: Wolves Newcastle United Zesdaagse in Parijs begonnen °UITS KABINET BESPREEKT In hoger beroep vrijspraak voor voetballer geëist Verrassende zege van Engels cricketteam Gooise tafeltennissers verliezen van N.-Zeeland Motorraces voor amateurs op Circuit Zandvoort VAN DER VOORT TWEEDE NA ÉÉN DAG DE BUIT VERDEELD Bergen wil vrij in duinen wandelen (Van een bijzondere correspondent) CAIRO, Februari. Er is een oud gezegjde dat iemand, die maar lang genoeg op het terras van Sheppards Hotel in Cairo zit, iedereen die iets betekent in de wereld ziet passeren. Maar tempora mutantur et gtioria cum illis; de Semiramis heeft ®'nds de oorlog het beroemde Sheppards van zijn plaats als verzameloord van beroemdheden verdrongen. En terecht, want dit ouderwetse, donkere hotel in bet centrum van het intens lawaaiige zakendistrict is een heel wat minder aan genaam verblijf dan dc moderne, luchtipe nieuwkomer aan de oever van de Nijl. Haar vond ik dan ook het uitgelezen gezelschap van Arabische staatslieden ver zameld dat hier op 20 Januari voor een van de periodieke vergaderingen van "Un Liga naar toe was gekomen. Niet dat zij. er bijzonder Arabisch uitzagen; gewone ministeriële meneren in alle dikten, lengten en gelaatskleuren met fezzen op hun hootd, pakken aan hun lichaam, en een groot gevolg van dele gatieleden met wie zij in hun vrije uren eindeloze kopjes Turkse koffie in dc "al van het hotel zaten te drinken. Twee weken lang heeft de beraadsla ag geduurd ert twee belangrijke on derwerpen stonden op hun agenda; de "ouding van de Arabische wereld te genover het Westen en de oude kwestie yan Arabische eenheid. Wat hebben zij *e dien aanzien bereikt? Het communi qué dat aan het eind der bijeenkomst is Uitgegeven maakt ons wat betreft de eerste van die twee kwesties weinig wij ter. Aan de ene kant wordt veel ophef gemaakt van de Arabische trouw aan de Verenigde Volken, hetgeen men bij de huidige internationale constellatie zou hunnen opvatten als een solidariteitsver. Waring met het Westen. Maar daar tegenover staat de uitdrukkelijke waar schuwing dat de Arabische Staten niet verwacht kunnen worden hun verplich- 'mgen onder het Handvest na te komen voordat zij erkenning hebben gekregen van nun „nationale rechten" (daarbij t'enkt Egypte natuurlijk in de eerste Plaats aan zijn aanspraken op de Ka naalzone en de Soedan, en de rest aan Israël) en hun voorts de nodige militaire en economische steun wordt gegeven. Het enige wat men zou kunnen zeggen 's dat de huidige verklaring iets minder anti-Westelijk is, d.w.z. iets minder pro- neutraliteit. De officiële positie van de Arabische wereld ten aanzien van het Westen blijft echter bok nu nog dubbel zinnig. Dc verklaring hiervoor is niet moeilijk 'e vinden. Men heeft zicb niet onom wonden voor of tegen een neutraliteits politiek durven uitspreken en de dingen in plaats daarvan maar vaag gelaten omttat men net onderling over deze kwestie niet eens is; Jordanië gelooft niet in neutraliteit en ook niet in eva cuatie van de Kanaalzone, Egypte gelooft 'n zijn hart ook niet in de mogelijkheid fan neutraliteit, maar wil er mee kun nen blijven dreigen als zijn enige wapen in de Anglo-Ègyptische onderhande lingen. Daarbij komt bovendien nog iets anders: weinige van deze Arabische re geringen zitten stevig in het zadel, zij weten dat de pers in hun landen over wegend voor neutraliteit is geporteerd en zij kunnen het zich daarom ook uit dien hoofde niet veroorloven onvoorwaarde lijk partij te kiezen voor het Westen. Dat zou hun n.l. door hun inheemse na tionalisten onmiddellijk als verraad van de heilige Arabische zaak worden aan gerekend en sommigen van hen mis schien niet alleen hun ministerssteek, hl aar zelfs hun hachje kunnen kosten. Het zal intussen duidelijk zijn dat al deze Sandrang op neutraliteit in de Arabische Wereld een zeer irreëel karakter draagt, «iet zozeer omdat Rusland haar niet zou 'especteren dat blijft tenslotte altijd nog te bezien, onwaarschijnlijk als het lijkt Daar om de eenvoudige reden dat Egypte. ,rak en Jordanië hun vrijheid van handelen y'at dit betreft volledig uit handen heb ben gegeven toen zij hun verdragen van bondgenootschap met Engeland tekenden. Zr ZU het leuk vinden of niet, zij zitten jaren lang met huid en haar in het Westelijke kamp, zij hebben Britse vlieg- ytigen en troepen op hun grondgebied, kort en». zij zijn in feite zo on-neulraal als maar yenkbaar is. Wanneer zij dus op neutral i- 't aandringen, dan betekent dat niet meer ban een protest tegen de verdragsverolicli- f'hgen die zij op zich hebben genomen. Zo fpu ook een officiële solidariteitsverklaring pet het Westen in feite niet meer bete kenen dan een oproep van de nationale e»ders aan hun respectievelijke publieke winies er in te berusten, dat zij hun natio naal eerstgeboorterecht in de zin van het eht, ]lun handen vrij te houden, hebben Aoeten verkopen om zich de linzenschotel van de nationale souvereiniteit meester te maken. Want dat is wat,in werkelijkheid is gebeurd. Engeland neeft hun de natio nale onafhankelijkheid slechts toegekend in ruil voor een verdrag van bondge nootschap, dat hun het voornaamste at tribuut van souvereiniteit, vrijheid van handelen in de buitenlandse politiek inclusief vrijheid tot zelfmoord door neutraliteit of vrijheid tot materieel zelfbehoud door capitulatie, nog voor een twintig jaar onthield. Wat dat betreft heeft het zo veel sterker India heel wat beter geboerd. En dat is natuurlijk ook precies wat de Arabische nationalisten in verzet brengt. De meesten van hen weten zelf wel dat zij de Britse con nectie voor hun eigen veiligheid hard nodig hebben en dat zij daarom eigen lijk maar dankbaar voor hun verdragen móesten zijn. Wanneer die verdragen hun niettemin een doorn in het oog zijn, aan is dat derhalve omdat zij ze, niet geheel zonder reden, zien als het resul taat van een „Diktat", een laatste over blijfsel van buitenlandse overheersing. Tot op zekere hoogte kenmerkt die zelfde onwezenlijkheid ook de nieuwe maatregelen voor Arabische eenheid, die op de huidige vergadering van de Liga zijn uitgewerkt. Dat geldt zeker van het grootse maar Utopische plan van de Syrische premier voor een Pan-Ara- bisclie eenheidsstaat of op zijn minst 1 een federatie, welk plan dan ook voor lopig in een studiecommissie is begra ven. Maar het geldt in mindere mate ook voor het Arabisch Pact van Collec tieve Veiligheid dat reeds verleden jaar aan de orde werd gesteld en thans door alle: leden van de Liga, behalve Jordanië en de Yemen, is getekend, zij het ook nog niet geratificeerd. Op papier lijkt dit verdrag de banden tussen de Arabische staten inderdaad een heel eind nauwer aan te halen. Onder het handvest van de Liga waren zij n.l. alleen verplicht elkaar wederzijdse bij stand tegen een aanvaller te verlenen voorzover daartoe werd besloten met una nimiteit van stemmen. Onder het nieuwe pact is er slechts een meerderheid van tweederde nodig om tot voor allen bin dende besluiten te komen. Tevens zijn een tweetal lichamen ingesteld, een com missie van de ministers van Buitenlandse Zaken en Oorlog en een commissie van de Chefs der Generale Staven, die met de practisehe uitvoering van de collectieve verdedigingsmaatregelen zullen worden belast. Maar in hoeverre de Arabische staten aan dit alles werkelijk een grotere mate van veiligheid ontlenen, blijft voorals nog moeilijk te zien. De Arabische we reld heeft immers maar twee potentiële vijanden, Israël en Rusland. Wat Israël betreft en daartegen is het nieuwe verdrag in de eerste plaats gericht hebben de Arabische staten de bestaande territoriale status quo verleden jaar reeds gegarandeerd gekregen door de grote mogendheden, Amerika. Engeland en Frankrijk. Diezelfde garantie dekt hen tevens tegen het gevaar van interne agressie binnen de Arabische wereld, b.v. een gewelddadige poging van Jor danië zijn droom van een groter Syrië tot stand te brengen. Wat Rusland be treft, het is overduidelijk dat ook het mooiste Arabische collectieve veijig- heidsstelsel tegen dat gevaar generlei bescherming kan bieden. De steun van de Yemen. Saudi-Arabië of Irak zal Egvpte weinig baten als het tot een oorlog met Rusland komt. en vice versa. Waar de Arabische staten het dan van moeten hebben is de steun van de grote mogendheden. En die is hun reeds gega randeerd, niet alleen door de Britse verdragen met Irak, Jordanië en Egypte, maar evenzeer door hun strategische positie welke het Westelijk kamp in zi.in eigen belang in ieder geval zal moeten trachten te verdedigen, verdragen of geen verdragen. J. H. HUIZINGA. Generaal Lucius Clay verklaarde gis teren te Washington dat Rusland een derde wereldoorlog zal beginnen wan neer de kans op succes zeker is. Clay voegde hier echter aan toe dat die kans misschien nooit zal komen indien de Verenigde Staten troepen naar Europa zenden. De vroegere Amerikaanse mili taire bevelhebber in Duitsland legde voor de Senaatscommissies voor Buiten landse Betrekkingen en de Strijdkrach ten getuigenis af. Clay probeerde de argumenten te ont zenuwen van oud-president Herbert Hoover,, senator Robert Taft en andere Republikeinen dat de opvoering van de troepensterkte in Europa een nieuwe oorlog zou kunnen verhaasten. De Russische heersers zouden de oor log al verhaast hebben indien zij ge loofden dat zij klaar zijn, aldus Clay. Indien we snel en gemeenschappelijk optreden komen zij misschien nooit klaar. Clay, die thans een belangrijk as sistent is van Charles Wilson die met de mobilisatie der Amerikaanse ver dediging belast is, hield de commis sies voor dat het onpractisch zou zijn het aantal Amerikaanse soldaten dat naar Europa kan worden gezonden, te beperken. Clay zeide, dat de Verenigde Sta ten niet onbepaalde tijd kunnen be staan zonder grondstoffen uit het buitenland. (Hoover meende dat de Verenigde Staten op het Westelijk halfrond bronnen kunnen ontwikke len voor ongeveer alles wat nodig is). Toen hem zijn mening gevraagd werd over de uitlating van Hoover dat Rus land in 20 dagen over Europa kan lo pen en dat de taak de Russen op de grond tegen te houden hopeloos is. ant woordde Clay: „Daar ben ik het als mi litair absoluut niet. mee eens". Volgens een gezamenlijk rapport van de Commissie voor Buitenlandse Be trekkingen en de Commissie voor de Gewapende Strijdkrachten van de Ame rikaanse Senaat, zou president Truman „wettig en grondwettig" handelen, in dien hij op grond van het Noordatlan- tisch Verdrag Amerikaanse troepen naar Europa zendt, omdat de president op perbevelhebber van leger en vloot in Amerika is. Sir Bencgal Rau van India, zal, aldus Reuter, de Nederlandse vertegenwoordi ger D. J. von Balluseck verzoeken de zittingen van de Veiligheidsraad te pre sideren, wanneer de raad de kwestie- Kashmir bespreekt. Sir Benegal Rau Is voorzitter van de raad in Maart. Volgens de procedure-regels kan een voorzitter het voorzitterschap aan de volgende voorzitter overdragen, wanneer een kwestie wordt besproken, waarbij zijn land nauw betrokken is. Uit welingelichte bronnen van het Indische ministerie van buitenlandse zaken wordt te New Delhi vernomeh, dat India definitieve instructies heeft gezonden aan zijn afgevaardigde bij de V. N., Sir Benegal Rau. De instructies geven blijk van de „buitengewone onte vredenheid" van India over de Anglo- Amerikaanse resolutie inzake Kashmir. Op vragen van het Eerste-Kamerlid Van Santen (CPN), betreffende gehele of gedeeltelijke kwijtschelding van on dernemingsbelasting aan IJsselmeervis sers, in verband met de achteruitgang van hun netto-inkomen, ten gevolge van de prijsstijgingen van de door hen benodigde materialen, heeft de heer Lieftinck. minister van Financiën, schriftelijk o.a. het volgende geant woord. Het is aannemelijk, dat het inkomen van de IJsselmeervissers sinds het jaar 1947 is gedaald, zij het dat het jaar '47 wel als zeer gunstig kan worden be schouwd. Klachten over executies ter zake van de belastingen hebben de minister niet bereikt en ook op andere wijze is hem van gedwongen verkoop, hetzij geheel of gedeeltelijk, van bedrijfsinstallaties niet gebleken. Tot dergelijke uiterst in grijpende maatregelen wordt trouwens niet overgegaan dan in gevallen van noodzaak; veel hangt hier af van de mate, waarin belanghebbende zelf in redelijkheid zijn medewerking verleent. Het is niet mogelijk voor allerlei groepen van belastingschuldigen, zoals de IJsselmeervissers, eigen regelingen van algemene aard te scheppen. De mi nister moet daarom volstaan met de toezegging, dat in de gevallen, waarin de betaling van de verschuldigde be lasting buitengewoon bezwaar oplevert waarbij uiteraard de opeenhoping van aanslagen over oude jaren een rol zal spelen het verlenen van gehele of gedeeltelijke afschrijving niet achter wege zal blijven. Aldus blijft het goede beginsel, dat de noodzakelijkheid tot af schrijving geval voor geval wordt be oordeeld, gehandhaafd. In de nacht van 27 op 28 Febr. is te Den Haag ingebroken in een juweliers- winkel aan de Gouverneurlaan. Er wer den 90 damesringen en 85 herenrmgen van goud en doublé ontvreemd benevens 50 a 60 herenpolshorloges. De waarde van het gestolene bedraagt minstens f 15.000. Vandaag mogen foto's van de Parijse voorjaars mode gepubliceerd worden. De haute couture is er zeer streng op, dat dit niet gebeurt vóór de shows een maand aan dc gang zijn, opdat ontijdige publicatie gevaar in houdend van onmiddellijke overname hen niet kan benadelen. Van Dior is dit nauw aangesloten zwarte pakje met lakceintuur en raglan-mouw. De shawl om de arm al leen aardig als men zó blijft staan! past bij de geruite taartachtige hoed. Als het niet van Dior was, zou men zeggen: voor een verkleed partijtje. Maar de show-regie heeft nu eenmaal met het daagse leven weinig te ma ken. De avondjurk links is van Pierre Balmaindie het bekende schortje, hier omzoomd met camelia's en bespikkeld met glinsterende rijnsteentjes, aanbrengt op een avondjapon van witte or gandie. Hij is ook de ontwer per, die de regenjas mqt zijn creatieve geest wat joie de vivre probeert in te blazen. Bovenstaande „middemachts- regenjas" is van zeegroene tafzij met beweeglijke mou wen. Dezer dagen heeft Antoon Coolen de laatste hand gelqgd aan een openlucht spel, dat tot titel heeft „De zeven ro zen". In het zomerseizden zal dit spel worden opgevoerd in het natuurtheater te Heeswiik (N.B.) door de aldaar ge-, vestigde kunstkring „De Kersouwe", (Telefonisch van onze Parijse correspondent) PARIJS, hedenmorgen sinds enige dagen waarschijnlijk geachte val van het kabinet-Pleven is, na de •jMve overwinning van Dinsdag, gisteren na een halve nederlaag een feit gewor den. Het totale gebrek aan overeenstemming tussen de partijen is hiermee be dgeld. Hoewel Frankrijk ook in zijn veelgeprezen Vierde Republiek al heel wat *ybinetscrises verwerkt heeft, kan het zich erop beroemen thans een volkomen fheuw soort crisis voortgebracht te hebben. Deze crisis is namelijk in tegenstel- hg tot alle andere een crisis met een verzoenende inslag. Het is het paradoxale J1 deze gehele voor niet-ingewijden mysterieus lijkende zaak van de hervorming :ah het kiesstelsel, dat de partijen een crisis nodig hebben om de oplossing mo- j.y'ljk te maken in tegenstelling tot de gewone gang van zaken, waarbij de par ken een crisis trachten te vermijden door zelf naar een oplossing te streven. De vraag wat er nu gaat gebeuren ^'°rdt verschillend beantwoord. Velen *'in van mening, dat dc gisteravond on- 'tiddellijk begonnen consultaties van pe« zich nerveus haastende President \inerika maakt zich op om Vincent ^hriol op 20 Maart plechtig te ontvan gen wel kunnen leiden tot een nieuwe "Pdracht aan de aftredende premier, die an een Kabinet zou kunnen vormen at in niet veel verschilt van het demis- ''"thaire, doch zonder ministers, zoals 'aeobbi, die zich te zeer aan een be- aalde oplossing gebonden hebben. An- t eten menen, dat de heer Delbos, radi- aL dc aangewezen figuur is op grond n z(jn persoonlijke voorkeur voor de DJ Grote belangstelling bestond er voor het afscheid, dat prof. ir. F. A. Vening Meinesz. Woensdagmiddag in restaurant „Esplanade" te Utrecht nam als hoofd directeur van het Kon. Ned. Meteorolo gisch Instituut. Woorden van grote waar dering voor zjjn reorganisatie, en uit breidingswerkzaamheden werden hem toegiesproken door de minister van Ver keer en Waterstaat, rar. D. Spit zen, de voorzitter van het college van curatoren, prof. dr. J. D. van der Waals en namens de directie door dr. J. Veld kamp. directeur der seismologische af deling. Dr. Veldkamp offreerde een portret van de scheidende leider. De heer J. G. Brautigam deelde, prof. Ve ning Meinesz zijn benoeming tot erelid van de personeelsvereniging mee. Minister Sprtzen zei dat dit afscheid ev geen was met een traan, want een grote persoonlijkheid keert terug naar zijn wetenschappelijke arbeid, waarmede Nederlands naam tot ver in de wereld wordt uitgedragen. De regering was har telijk dankbaar voor de offervaardig heid waarmede prof. Vening Meinesz bereid was gevonden tot een weten schappelijke arbeid van totaal andere aard en voor de blijmoedigheid waarmee hij bij de reorganisatie en opbouw van het K.N.M.I. in vijf zeer moeilijke na oorlogse jaren talloze problemen heeft opgelost. „Naast een ambtelijk woord heb ik nog een persoonlijk woord", al dus mr. Spitzen, „een woord van dank baarheid voor het feit, dat ik in aanra king ben gekomen met een gaaf en toe gewijd wetenschapsmens, die als levens, kunstenaar het doel van zijn leven ook de ziel van zijn leven heeft gemaakt". Tn zijn antwoord noemde prof. Vening Meinesz de taak van het K.N.M.I. een taak van grote betekenis voor de weder opbouw en voor de defensie van het vaderland, voor de uitbreiding van de luchtvaart, voor de landbouw, visserij en voor de maatschappij als geheel. Aan alle kanten staan de wegen open om veel nuttigs tot stand te brengen, aldus spr., die' de regering dankbaar was voor de grote steun welke zij hem gaf bij de uitwerking van zijn plannen. Nog tot Zaterdag 3 Maart a.s. bestaat gelegenheid aan leden van het Ned. de tachement Ver. Naties in Korea, alsmede aan opvarenden van Hr. Ms. „Evertsen", niet-aangetekende pakjes tot een maxi mum gewicht van vijfhonderd gram per luchtpost te Verzenden tegen betaling van het normale internationale tarief. Van de zijde der groep „Actie anti gratieverlening oorlogsmisdadigers" wordt medegedeeld, dat deze groep met ontsteltenis en verontwaardiging kennis heeft genomen van het besluit om gratie te verlenen aan Aus der Funten, Fischer, c.s. Er zal een open brief aan de minis ter van Justitie worden gezonden, waar in afkeuring wordt uitgesproken over deze gratie-verleningen. Op het Wilhelminaterrein te Den Bosch werd Woensdagmiddag een voet balwedstrijd gespeeld tussen twee jeugd- elftallen. Het blauwe elftal, waarin de kern voor het nationale jeugdelftal aan wezig was, werd met 5-2 door het rode geslagen, nadat de rust met 3-1 voor rood was ingegaan. De schotvaardige vcerhoede van de de rode ploeg, waarvan de spelers zeer vlot en snél samenspeelden, heeft het de HFC-doelman Van der Lee zeer moei lijk gemaakt. In deze aanvalslinie blonk in het bijzonder de Veenendaalse mid denvoor Bleyenberg uit, terwijl Snoeks van Stormvogels eveneens op een tech nisch zeer goed gespeelde wedstrijd te rug kan zien. De rode middenlinie, bestaande uit Vollers (VVA). Looyen (Ajax) en Feld- rnan (AFC) met laatstgenoemde als uit blinker, steunde haar voerhoede beter dan die van de blauwen, die uit Maltha (SVV). Brusselers (AGOVV) en Van Lier (PSV) bestond. Overigens was rood vooral tactisch beter dan blauw, technisch gaven de spelers elkaar maar heel weinig toe, waarbij een uitzondering moet worden gemaakt voor de schotvaardige midden voor Bleyenberg. die stellig te verkie zen was boven zijn collega Brrci (VVA) in het andere kamp. De Keuzecommissie besteedde grote aandacht aan de bezetting van de links back plaats. Aanvankelijk stond daar bij de blauwen Van der Hurk uit Eindho ven. Men zette hem na de rust rechts half, waar hij Maltha verving, terwijl Van den Brink van RCH de rode voor de blauwe trui verwisselde. Veel ver sterking betekende dit voor de blauwe verdediging niet. De roden bleven door hun veel beter samenspel sterker, in weerwil van het zeer goede werk van de trapvaste blauwe rechtsback Van der Hoek (Feijenoord) die de beste was van de vier, al had hij voor de rust het onge luk, dat een van de lat terugstuitende bal via zijn lichaam in eigen doel sprong. Advertentie de anti-pijn tabletten' Tt 24 Newcastle United, een van de duurste teams van Engeland, heeft in de overge speelde kwartfinale een eind gemaakt aan de bekerillusies van Bristol Rovers, een ploegje dat al met al 350 pd. st. gekost heeft. Het verloor met 31, en daarmee leed de thuisclub haar eerste nederlaag van het seizoen op eigen terrein. Wolverhampton speelde op een zwaar ter rein prachtig voetbal tegen Sunderland. De Wolves, die er onmiddellijk een geweldig tempo in zetten, domineerden in alle op zichten, zij waren sneller, combineerden be ter en zaten veel vinniger op de bal. Sun derland kon er niet tegen op, en nadat de rust met 10 voor de Wolves was ingegaan werd het in de tweede helft 31 een verdiende zege van de beste ploeg in het veld. De halve bekerfinale tussen Newcastle United en Wolverhampton zal 10 Maart a.s. gespeeld wordên te Hillsborough, Sheffield. De uitslagen van de Woensdag gespeelde Leaguewedstrijden luiden: Eerste divisie: ChelseaBlackpool 02; Ever tonFulham 10. Tweede divisie: Birmingham CitySouth ampton 21. Woensdagavond 10 uur werd op de winter- baan te Parijs het startschot gelost voor de 28e zesdaagse, een wieier evenement waaraan achttien koppels deelnemen. Na een half uur hadden SchultePeters (Ned.)# Bruneelde Beukelaer (B.), Bruy- landtAdriaenssens (B.) en StromArnold (Austr.) al twee ronden achterstand. ronde. OiUan<laaS zal een speciale kabinetscom- \V,'P de financiële moeilijkheden van s. Buitsiand bespreken. Deze com- t«vple zal bestaan uit de vice-kanselier ^an minister voor de Marshallhulp, ®Con B'uccher,en de ministers van bo„"°1Tl'sche Zaken, Financiën en Land- abiii 2a' Vrijdag aan het voltallige In raPPort uitbrengen. economische kringen te Frankfort iw'i1 teen, dat het ministerie van Eco- ^EU'o Zaken °P 10 Maart a.s., de dag, Vo?r P de nieuwe vrije lijst voor de in- 'nv0e Zal worden gepubliceerd, ook het 'ahgerVert30d zal opheffen aangezien een dok br ^uur van het invoerverbod zich de export zou kunnen doen ge- Advertentie ongeveer drie a vier passen van H. af. De speler heeft blijkens de verklaring van dr. Hulst op deze korte afstand niet kunnen reageren. Hij speelde door en trapte zodoende tegen het hoofd van de op de grond liggende keeper. Behalve dr. Hulst werd o.m. ook als deskundige gehoord adjudant Metz varx de scheidsrechterscommissie van do K.N.V.B. Deze verklaarde, dat uitdruk kelijk in het reglement staat vermeld, dat de keeper zich in gevaar begeeft, wanneer hij uitloopt. De consequenties hiervan zijn voor rekening van de kee per Wanneer hij echter volledig in het bezit van de bal is, moet de tegenpartij het contra-spel staken. De keeper zal negen van de tien keer bij een derge lijke uitlooppoging, aldus de heer Metz, een stoot tegen het lichaam hebben te incasseren. De advocaat-genaraal, mr. S. J. van der Hoeven, zei in zijn requisitoir het aanvankelijk met het vonnis van de rechtbank eens te zijn geweest. De ver klaringen van de deskundigen hadden zijn zienswijze echter ten gunste van verdachte veranderd. Hij requireerde vrijspraak. Mr. Van der Hoeven zei nog van mening te zijn, dat tegenwoordig de sportiviteit in de sport nogal ver te zoeken is. Wanneer een wedstrijd, zoals deze, die twee gewonden heeft opgeleverd, aldus de advocaat-gene- raad, niet „fors" genoemd mag wor den, zoals de scheidsrechter ver klaarde, dan huiver ik bij de ge dachte aan een wedstrijd, die dan wèl als zodanig wordt aangemerkt. Hij vroeg zich af, waarom het spel na het dodelijk ongeval niet is ge staakt. Het zou zijns inziens van sportiviteit hebben getuigd. Mr. Jacobs, de raadsman van ver dachte, onderstreepte het requisitoir van de advocaat-generaal. Uitspraak 15 Maart. De Tilburgse voetballer J. H. van de derde-klasser uit dl Brabantse Afdeling van de K.N.V.B. „Zigo III" was door de rechtbank in Breda tot twee maanden hechtenis veroordeeld, daar hij tijdens een voetbalwedstrijd te Tilburg op 26 December 1949 de keeper van zijn te genpartij, C. V., van de derde klasser „Antonius", door een trap zodanig had verwond, dat V. een breuk van het schedeldak opliep. Aan de gevolgen hiervan is V. overleden. H. ging in hoger beroep bij het Hof in Den Bosch. Hij verklaarde onschul dig te zijn aan de dood van V, Dr. Hulst uit Leiden, als getuige-deskundige ge hoord. verklaarde, dat het schedeldak van V. bijzonder dun was. Met betrek king tot reactie-snelheden zei dr. Hulst dat verdachte H. blijkbaar één seconde tijd had gehad, om zich een andere „wilsact" op te leggen. Deze tijd kan redelijkerwijs voor een aanstormende speler té kort genoemd worden. V. was uitgelopen toen H. achter de bal aan op zijn bedreigde doel kwam af gestormd. V. liet zich op de bal vallen nhogen:ry^J M P I 25. Ze hadden zo onderhand wel alle dieren in de stad gezien en ze verlangden nu wel erg naar huis. Rasmus belde en toen het dienstmeisje open had ge daan, zagen zij een berg brieven liggen. Ze waren al lemaal aan Rasmus gericht en er stond in: „Beste vrienden, we voelen er niets voor om in de dierentuin te blijven als onze kleintjes niet naar school kunnen gaan, net zoals de kinderen van de mensen in de stad." Rasmus wist niet wat hij moest beginnen. De dieren stonden voor de dierentuin en wilden niet naar bin nen komen. „Nou, ik geloof dat er n:ets anders opzit dan maar een school te beginnen voor ae kleintjes van de dieren," zei Sam. Dc ijshockeyploeg van HHYC heeft gisteren na een overwinning (73) op de Racing Club de France, de West- Europa Cup gewonnen. De voorzitter van de Ned. IJshockeybond, mr. J. Bie renbroodspot reikte dc beker uit. Andreola. die naar Canada vertrekt, is gehuldigd door de voorzitter van HHYC, de heer J. Havelaar. De stand in de competitie om de West- Europa beker luidt thans: Den Haag Brussel Antwerpen Luik Amsterdam Chamonix Tilburg R.C. de France Am. legerteam BUlanacourt 16 14 1 1 29 111—42 14 9 3 2 21 307—59 16 8 2 6 18 94—80 15 7 3 5 17 92—82 13 5 2 6 12 78—89 9 2 3 4 7 26—32 12 3 1 8 7 56—72 8 2 1 5 5 32—52 4 4 0 15—45 9 0 0 22—80 Voor het eerst sedert dertien jaar heeft Australië in een testwedstrijd van Engeland verloren. De vijfde, tevens testmatch in deze reeks, welke gisteren, te Melbourne werd beëindigd leverde een overwinning op voor het Engelse elftal met 8 wickets. Toen de Engelsen op de laatste dag aan bat gingen, ston den ze voor de taak om 95 runs te scoren in ongeveer drie uur, ze slaagden er in het benodigde aantal bij elkaar te slaan voor het verlies van 2 wickets. De eind stand luidt: Australië 217 en 197, Enge land 320 en 95 voor 2. Australië behoudt evenwel de Ashes", omdat zij de eerste vier ontmoetingen in deze serie wonnen. In het tafeltennisgebouw te Hilversum werd een tafeltenniswedstrijd gespeeld tussen een Goois team en een ploeg uit Nieuw-Zeeland. De Nieuw-Zeelanders wonnen met 6-4. De gedetailleerde uitslag luidt: Enkelspel: de Nederlanders worden het eerst genoemd, Brone si. Flint 21-19, 15-21, 21-16. Brone verl. van Borrough 15-21, 10-21. Brone verl. van Knowsley 19-21. 16-21. Poert verl. van Knowsley 17-21, 11-21. Poort verl. van Flint 10-21, 11-21. Poort verl. van Borrough 10-21, 16-23. Vaii Ham slaat Borrough 21-19, 18-21, 21-18. Van Ham sl. Knowsley 21-7, 18-21,21-17. Van Ham verl. van Flint 7^21, 13-21. Dubbelspel: Van Ham en Brone slaan Knrwsley en Borrough 21-19, 14-21, 11-13. Op Zaterdag 10 Maart organiseert de K.N.M.V. op het circuit van Zandvoort een geheel nieuw evenement. Alleen die motorrijders die nooit een Senior- of In ternationale startlicentie hebben gehou den mogen deelnemen. De motoren moeten standaard-catalogus-machines zijn. De enige afwijkingen mogen zijn: andere bougies en sproeiers. Er wordt gereden in de 350 cc en de 500 cc klasse. Maximaal 20 rijders starten in elke klasse en zij zullen 12 ronden van 4.2 km. moeten rijden, dus een totaalafstand van 50.4 km. Op dezelfde dag zuilen de houders van Internaionale en Senior- startlicenties voor het eerst in 1951 kun. nen trainen op het circuit. De keuring der machines is om 10.30 en de training begint om 11 uur. Andere trainingsdagen voor motorrij ders zijn Zaterdag 31 Maart en Zaterdag 14 April. Data seizoen 1951 (op het circuit van Zandvoort): 27 (April: Eindproef Tulpen- rallye; 6 Mei: Internationale Motor races: 20 Mei: Nationale Sportwagen races; 10 Juni: Junioresdag: 8 Juli: Ne derlandse Amateur Kampioenschappen Wielrennen; 22 Juli Grote prijs van Ne derland. Bij wedstrijden te Gjoevik; hebben Torodd Hauer en Sverre Farstad met 44.4 sec. de beste tijd gemaakt op de 500 meter, derde op deze afstand werd Roald Konsmo met 44.6 seconden, vierde Wim van der Voort met 44.7 sec. en vijfde Hjalmar Andersen met 45 sec. Andersen won de 5000 meter in 8.205. Daarna kwamen in volgorde Van der Voort 8.23.6, Roald Aas 8.29.2, en Crons- hey 8.36.9. In het klasement is Andersen eerste met 95.050 pnt. Van der Voort tweeae met 95.060 pnt en Roald Aas derde met 96.820 pnt. Het tournooi om de Jules Rimet-beker, in 1950 door Brazilië georganiseerd, heeft in totaal 35 millioen cruzeiro (ongeveer 7 millioen gulden) opgebracht. Aan het Braziliaanse Sportverbond is 21 millioen toegewezen, aan de FIFA bijna 6% mil lioen en aan de Europese bonden, die aan het tournooi hébben deelgenomen, samen 7 millioen. Vijftien piocent van de opbrengst is als inkomstenbelasting aan de Brazi liaanse fiscus ten goede gekomen. Een druk bezochte ergadering van de Vereniging van Vreemdelingenverkeer te Bergen (N.H.) heeft het bestuur gemach tigd zich me% een request te wenden tot Ged. Staten-, waarin verzocht wordt het onlangs door de provincie gekochte duingebied tussen Bergen en Bergen aan Zee, dat bij het waterwingebied van het Provinciaal Waterleidingnet is getrok ken, gratis voor het publiek open te stel len. In het tafeltepnisgebouw te Hilversum werd een tafeltenniswedstrijd gespeeld tus sen, een Goois tegm en een ploeg van Nieuw Zeeland. De Nieuw Zeelanders wonnen met 6—4.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 5