DE GESCHILLEN TUSSEN OOST EN WEST Sovjet-Unie wil er Maandag in Parijs over komen praten MISDADIGHEID IN AMERIKA Fractieleiders bestuderen Romme's voorstellen m VERLENGING VAN DIENSTPLICHT IN BELGIË ANDREI GR0MYK0 DELEGATIELEIDER Georges Bidault kabinetsformateur in Frankrijk a Het weer Viering 's Heren Verrijzenis Huisvesting voor bejaarden H O Spaak acht twee jaar te lang „Oorlognoch nabij, noch onvermijdelijk" Tot hoofd en hart v china Koningin Juliana naar Z.-Hollandse eilanden Gesprek over en weer onontbeerlijk Afvloeiing Ambonezen Beroep van de Staat verworpen W.-Duitsland aanvaardt buitenlandse schulden Toegestaan in nacht van Paas-Zaterdag PROF. PICCARD GEEFT DE MOED NIET OP J VRIJDAG 2 MAART 1951 74e JAARGANG No. Britse nota aan Praag 's Pausen verjaardag Telegrammen uit gehele wereld NOG STEEDS BEREID TE ONDERHANDELEN KANS VAN SLAGEN DUBIEUS Onderwereld heeft een „eigen regering" Steekpenningen en goklust LEDEREN SPORTKLEDING Gewonden uit Korea vandaag in ons land Aflevering veevoeder voorlopig gehalveerd Hispano Suiza maakt ook boordwapens Nog dit jaar naar de bodem van de zee? U.S. Silver Star POSTHUME ONDERSCHEIDING VOOR OVERSTE DEN OUDEN BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tei. 3998 Bijkant. Umuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uw 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Se verin. or ah A JU i I NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. nze roemrijk regerende Paus Pius XII gedenkt heden "Zijn vijf en zeven- tigste verjaardag. Het is op deze dag tevens twaalf jaar geleden, dat Hij tot Opperherder werd gekozen. Het is allerminst gemeenplaatselijk, te zeggen dat onze huidige Paus Zijn zware taak verricht in een der voor Kerk en mensheid meest zorglijke perio den der wereldgeschiedenis. Minstens evenzeer overeenkomstig de werke lijkheid is echter de troostrijke gedachte, dat wij in Hem een Opperherder hebben gekregen, Die door Zijn bijzondere eigenschappen in staat blijkt Zijn Welhaast bovenmenselijke taak op voor Kerk en wereld zo zegenrijke wijze te vervullen. Het voorbije Heilig Jaar heeft de Paus nader tot de gelovigen gebracht en de gelovigen nader tot Hem. En allen, die Hem hebben gezien of gehoord, zijn onder de indruk gekomen van Zijn goedheid, Zijn geestelijke kracht en wezenlijke hoogheid. Zijn toespraken, vermaningen en encyclieken zullen blijven gegrift in hoofd en hart der aan Zijn zorgen toevertrouwde christenen. Het bleken telkens opnieuw verlossende woorden te zijn, welke een nieuw licht deden schijnen op het duistere pad van qns leven in deze tijd. De ver heffing tot dogma van de tenhemelopneming van Maria zal als een der glorierijkste feiten uit Zijn pontificaat blijven geboekstaafd. Het ware te wensen, dat een verdwaasde wereld, te midden waarvan deze Paus met opvallende gevoeligheid en bewustheid staat op Zijn eenzame post, meer zou luisteren naar Zijn richtlijnen voor een vreedzame samenleving der volkeren. Zijn geest een veiliger baken dan wiens wapenen dan ook. Op deze dag zullen de gedachten van millioenen christenen over de gehele wereld uitgaan naar de Vader der Christenheid. En niemand mag verzuimen zijn geestelijke verbondenheid met Hem dankbaar te belijden in een vurig gebed, opdat God geve, dat Hij nog lang en met onverminderde geestkracht moge waken over het heil der Kerk en Zijn vermanende stem moge doen klinken in het belang der ganse wereld. Rusland heeft gisteren Engeland, Frankrijk en Amerika medegedeeld, dat de Sovjet-Unie bereid is Maandag a.s. in Parijs besprekingen te beginnen over de geschillen tussen Oost en West. Een nota waarin deze verklaring vervat was werd gisteren aan de ambassadeurs van deze drie landen te Moskou overhandigd. De Westerse Grote Drie hebben zich inmiddels accoord verklaard met het houden van deze conferentie van plaatsvervangers van de ministers van Buitenlandse Zaken. Uit welingelichte -Franse kringen verneemt A.P., dat de drie Westerse vertegen woordigers Zondag in Parijs in een voorbereidende bespreking een gezamenlijke politiek zullen opstellen voor deze conferentie met Rusland. De Sovjet-delegatie zal onder leiding staan van Andrei Gromyko, onder minister van Buitenlandse Zaken. (De aanwijzing van Gromyko wordt in Wes terse kringen gezien als een bewijs, dat de Russen de conferentie van groot ge wicht achten.) Dr. Philip Jessup, ambassadeur in bijzondere dienst, zal aan het hoofd staan van de uit 11 leden bestaande Amerikaanse delegatie. Dr. Jessup vertrekt vandaag per vliegtuig naar Parijs. Groot-Brittannië wordt vertegen woordigd door Ernest Davies, onder-minister van Buitenlandse Zaken, terwijl de Franse delegatie wellicht geleid zal worden door Alexander Parodi, secretaris generaal van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken. Andrei Gromyko Aan het Russische fiat voor de confe rentie van de plaatsvervangers is een lange notawisseling vooraf gegaan. 19 Februari vroegen de Westelijke mo gendheden Rusland de volgende punien te bespreken: De Duitse kwestie, de be wapeningswedloop en het Oostenrijkse vredesverdrag. Rusland had zich eerder niet uitgelaten over de agenda van een eventuele conferentie en slechts gepro testeerd tegen de herbewapening van Duitsland. Doel van de conferentie is een agenda op te tsellen voor een con ferentie van de vier ministers van Bui tenlandse Zaken. De Westelijke mogend heden hebben voorgesteld, dat deze conferentie in Washington gehouden zal worden. De Russische nota van gisteren was slechts twee alinea's lang. Het Kremlin nam niet de moeite in bijzonderheden de beschuldigingen te beantwoorden, welke Groot-Brittannië, Frankrijk en de V.S. geuit hebben in hun nota's van 19 Februari, waarin de Sovjet Unie de schuld gegeven wordt voor de huidige spanning in de wereld. Het Kremlin merkte slechts op. dat de Westelijke nota's feiten, welke in de Sovjetnota van 5 Februari genoemd werden, van de hand wijzen. Verder wordt dan nog gezegd, dat de Weste lijke nota's van 19 Februari geen nieuwe aspecten naar voren brengen, welke nieuwe antwoorden noodzakelijk zou den maken. In de Sovjetnota van 5 Fe bruari werd het Westen opnieuw be schuldigd een Duits leger op te bou wen, maar zij stemde in met het houden van een viermogendhedenconferentie De conferentie zal worden gehouden in het Paleis Rose, waar ook de raad van ministers in 1949 vergaderd heeft. Engeland heeft gisteren in de Tsjccho- slowaakse nota van 7 Februari geuite beschuldigingen, dat Engeland het mili tarisme en de agressiviteit van Duits land doet herleven, als „ongegrond" van de hand gewezen. De Franse president Vincent Auriol heeft gisteren een beroep gedaan op de vroegere premier Georges Bidault om een nieuw kabinet te vormen. Tevoren had René Pleven het verzoek om als kabinetsformateur op te treden, verworpen. Bidault, die na de oorlog de eerste Franse minister van Buitenlandse Zaken was en daarna tweemaal premier (in 1946 vijf maanden en vervolgens van October 1949 tot Juni 1950), heeft verklaard, dat hij overleg zou plegen met de leiders Van de overige partijen om te zien, of hij enige kans van slagen had. Bidault is de leider van de M.R.P. (Telegrafisch van onze Romeinse correspondent) ROME, hedenmiddag. Telegrammen uit de gehele wereld zijn Vandaag ter gelegenheid van 's Pausen Verjaardag te Rome binnengekomen. Er *ordt druk gevlagd en vele kranten be vatten feestelijk gestemde artikelen. Of ficieel zijn er overigens geen plechtig heden. Dat zal wel de 12e Maart het ge- val zijn, als de kroning van de Paus Wordt gevierd. Op die dag herdenkt men tevens de verjaardag. De enige gebeurtenis van belang is vandaag de feestzitting, die in het Late- taans Atheneum wox'dt gehouden. Mgr. Favan houdt daarin een feestrede over menselijke samenleving volgens de teer van Pius XII. De twaalfde Maart de Heilige Vader de traditionele Pon tificale H. Mis tot dankzegging in de oint Pieter opgedragen. De Congregaties genieten van een vrije S,aë en het muziekcorps der Palatijnse Oarde geeft een concert. Dit laatste als hulde aan de Paus, die de vermoeienis- en van het Heilig Jaar weer te boven is ji1 wel een oude, maar geen vermoeide ndruk maakt. In een uitstekende ge zondheidstoestand viert Hij vandaag zijn 75, 6 verjaardag. Dit betrouwbare bron wordt te Lake Uccess door A. P. vernomen, dat com munistisch China aan de Ver. Naties feft meegedeeld, dat het nog steeds asthoudt aan de vredesvoorstellen In- •e Korea, die het in Januari deed. V°igens goed ingelichte p„, hoodsch; ®elede kringen is ap ongeveer veertien dagen hudri U uit Peking ontvangen door be is Ging van de regering van India. Zij s(en°0r ,de Commissie van Goede Dien- Uez geileim gehouden. Op grond van v0rie bo°dschap zou de Commissie de gp2Qgo week met Peking contact hebben Enta V*a diplomatieke kanalen. Zowel de n,Zam- de Perzische voorzitter van Zwe °mmissie, als Sven Grafström, het dteld "d, hebben gisteren medege- hebbé nog geen antwoord uit Peking te Com»'1. °ntv£ingen. Het derde lid van de Tfervo 'Ssle is de Mexicaan Luis Padilla Bidault hoopte vandaag te weten, of hij er in zou slagen een nieuwe Franse regering te vormen. Gisteren heeft Bi dault urenlange besprekingen gevoerd met de leiders van de andere partijen, welke in de afgetreden regering zitting hadden. Gisteravond laat heeft de radicaal- socialistische partij besloten vast te houden aan haar eis, dat de verkiezin gen per arrondissement zullen worden gehouden. De MRP, de partij van Bi dault, heeft tot dusverre steeds vast gehouden aan het stelsel van de even redige vertegenwoordiging. Bidault heeft o.a. overleg gepleegd met de afgetreden premier Pleven, die gepolst schijnt te zijn voor de por tefeuille van Defensie Naar Reuter te Parijs verneemt zou Eduard Herriot, voorzitter van de As semblee, wellicht als formateur worden aangewezen, indien Bidault niet zou slagen. Georges Bidault De Koningin zal Donderdag 26 April in verband met het officieel in werking stel len van de sluizen te Spijkenisse en het bezichtigen van de dam tussen de gemeen ten Oostvoorne en Rozenburg, tevens een kort bezoek brengen aan de bij deze wer ken betrokken gemeenten Spijkenisse, Oostvoorne en Rozenburg. De Amerikaanse senaatscommissie voor crimineel onderzoek heeft gisteren in een voorlopig rapport mededelingen gedaan over de misdadigheid in de Ver enigde Staten. Volgens de commissie kent de Amerikaanse onderwereld een eigen „regering". Het hoofd van deze regering was tot voor kort Charles „Lucky" Luciano, die onlangs is gede porteerd. „De mogelijkheid is niet uitge sloten, dat deze geheime organisatie uitgroeit tot een subversieve beweging, die het land grote schade zou kunnen toebrengen." De senatoren delen verder mede, dat de misdadigers hun financiën grotendeels betrekken uit de exploitatie van speelholen. In het rapport wordt gezegd, dat de misdadigers op vele plaatsen opereren en dat hun activiteit in talloze gevallen door de autoriteiten oogluikend wordt toegelaten. De com missie schatte, dat er in de V.S. jaarlijks een bedrag van 20 milliard dollar ver gokt wordt. De commissie, die onder leiding staat van senator Kefauver, heeft een diep gaand onderzoek ingesteld naar het mis- dadigerswezen. Er zijn 500 getuigen ondervraagd. Uit hun getuigenis heeft de commissie de onomstotelijke conclu sie moeten trekken, dat er in de V.S. twee regeringen zijn, de officiële en een regering, bestaande uit leden van de onderwereld. De commissie betoogde voorts, dat er „minstens twee grote mis- dadigersorganisaties" zijn. De eerste opereert voornamelijk in' Miami, Florida en Chicago en staat onder leiding van Tony Accardo, de gebroeders Fishetti en Jake Guzik. De tweede organisatie ope reert in New York en Miami en staat onder leiding van Frank Coestello en Joe Adonis. (Van onze parlementaire redacteur) Uit het feit, dat prof. Romme gisteren met de vijf fractieleiders heeft geconfe reerd, is men geneigd twee dingen op te maken. Vooreerst, dat zijn eerste po ging wederom de allerbreedste basis geldt, maar in de tweede plaats, dat hij die dan ook tracht te leggen met ge bruikmaking van de daarvoor adequate middelen. Dit wil zeggen, dat hij inziet, hoezeer een breed gesprek over en weer tussen de gegadigden daarvoor onont beerlijk is, en dat hij ook voornemens schijnt 'daarvoor de tijd te nemen. Natuurlijk hoopt de informateur, dat Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 134)39 De Hoge Raad heeft in zijn uitspraak inzake het kort geding van de Ambonese ex-KNIL-militairen tegen de Staat de cassatiemiddelen van de Staat verwor pen. In zijn overwegingen zegt de Raad, dat de militairen inderdaad een redelijke keuze moet worden gelaten in de plaats van afvloeiing. Deze keuze is niet abso luut, maar aan de regering is de beoor deling of tegen deze keuze in bepaalde omstandigheden overwegende bezwa ren bestaan. Het is echter niet bewezen, aldus de Raad, dat in het onderhavige geval geen overwegende bezwaren be staan tegen afvloeiing naar enig door de R.I. bezet gebied. In dat geval is dus in breuk op het burgerlijk recht van be trokkenen niet geoorloofd. Dat tegen af vloeiing naar gebieden buiten de macht van de R.I. gelegen geen overwegende bezwaren bestaan, blijkt reeds uit de maatregelen van de regering om de Am bonezen tijdelijk naar flederland af te voeren. Een Duitse woordvoerder heeft giste ren te Bonn verklaard, dat de geallieer den en West-Duitsland tot overeenstem ming /(ju gekomen over de tekst van de Westduïtse verklaring betreffende de er kenning van voor- en naoorlogse buiten landse schulden van Duitsland. Deze ver klaring is nodig voor de herziening van het bezettingsstatuut. Zij zal naar de woordvoerder mededeelde Dinsdag aan de geallieerde Hoge Commissaris wor den overhandigd. Geallieerde functionarissen verklaar den voorts, dat West-Duitsland waar schijnlijk omstreeks het midden van de volgende week een ministerie van Bui tenlandse Zaken zal hebben. Verwacht wordt, dat bondskanselier Adenauer aanvankelijk minister van Buitenlandse Zaken zal zijn. Vandaag worden vier Nederlandse solda ten, die in Korea gewond werden, na een verblijf van een week in het hospitaal van de RAF in Wroughton (Engeland )f per vliegtuig naar Nederland vervoerd. De vier soldaten zijn begin vorige week door de RAF naar Engeland gebracht. Zij worden met een Nederlandse Dakota naar het vliegveld Valkenburg bij Den Haag gevlo gen. In verband met de sterk gestegen prijzen van geïmporteerde veevoeders heeft de ï'egering besloten op de voeder toewijzingen voor de veehouderij voor deze maand voorlopig slechts vijftig pet. van de hoeveelheid voeder beschikbaar te stellen. Het ligt niet in de bedoeling de veevoedernormen voor dit jaar te verlagen. Verwacht mag worden, dat binnenkort een definitieve regeling tot stand komt. De werkzaamheden aan de Hispano Suiza fabriek te Breda vorderen goed. Eind Juli zal de eigenlijke fabriek ge reed zijn om ingericht te worden. Men is reeds bezig met de opleiding van ar beiders. Zoals men weet zullen onmid dellijk 500 man in de fabriek werk vin den. Er zullen o.m. ook wapens voor militaire vliegtuigen worden vervaar digd. zijn functie maar een zeer tijdelijke zal zijn, doch bij zulk een moeilijke taak als het leggen van een brede basis behoort men toch minstens met elkaar te spre ken en het lijkt niet ondienstig, dat de partijen dit maar in een soort van ronde tafelconferentie doen. Overigens moeten zij hun antwoorden op de voorstellen, die de informateur hun heeft voorgelegd na overleg in hun fracties hedenavond voor zes uur hebben ingezonden, doch het lijkt ons. na het begin, dat prof. Romme gemaakt heeft, weinig waarschijnlijk dat hij zich voorstelt hiermee meteen tot een deci sief moment te zullen zijn gekomen. Hij heeft trouwens in ieder geval in over leg met de Koningin duidelijk doen weten, dat hij zich, behalve dan aan het formele formeren zelf, aan niets heeft gebonden. En wij geloven te weten, dat hij zichzelf ook geen enkele termijn heeft gesteld. Men kan niet anders zeggen, dan dat er thans serieus, gewerkt wordt. Prof. Romme heeft Vrijdagmorgen enige léden van de Tweede-Kamerfractie van de K.V.P. ontvangen, die nog enige nadere inlichtingen kwamen vragen als uitvloeisel van de besprekingen over het Verwachting tot Zaterdagavond: Veranderlijke bewolking met nu en dan opklaringen en hier en daar en kele lichte sneeuwbuien. Meest ma tige Oostelijke wind. Vannacht op de meeste plaatsen lichte vorst; morgen overdag temperatuur slechts enkele graden boven het vriespunt. Zon: 7.24—18.22. Maan: 5.43—12.22. (Telegrafisch van onze Romeinse correspondent) ROME, hedenmorgen. Men verwacht binnenkort de afkon diging van een belangrijk decreet van de Congregatie van de Heilige Riten, waarin de Bisschoppen toestemming wordt verleend 's Heren Verrijzenis te vieren in de nacht van Paaszaterdag op Paaszondag. Deze oeroude gewoonte is sinds ongeveer 1200 in onbruik geraakt, doordat de viering vervroegd werd tot Zaterdagmorgen. Het decreet bevat eveneens nieuwe rubrieken voor de plechtigheden met Pasen; de zegening van het vuur. de kaars en de doopvont en de plechtige vernieuwing van de doopbeloften. De Heilige Mis, die tot nu toe op Paaszater dag werd gelezen, zal voortaan op Paas zondag vroeg worden opgedragen, on middellijk gevolgd door de huidige Paas- mis. Prof. Piccard, bekend door zijn stra tosfeertochten en diepzee-onderzoekin gen, is naar Toulon vertrokken waar hij in de marinewerkplaats met ingeni eurs van de Franse vloot zal werken aan de constructie van de drijver van de stalen kogel, waarmede hij twee jaar geleden in de nabijheid van Dakar programma van de informateur in de tezamen met prof. Cosyns proeven heeft fractievergadering van Donderdag. Donderdagmiddag en -avond hebben achtereenvolgens mag. dr. Stokman (K.V.P.)mr. Burger (P.v.d.A.) en dr. Schouten (A.R.) prof. Romme bezocht tot het inwinnen van nadere inlichtin gen omtrent het door hen inmiddels be studeerde ontwerp-program. I genomen Verwacht wordt, dat prof. Piccard en prof. Cosyns nog voor het einde van dit jaar opnieuw met de stalen kogel naar de bodem van de zee zullen af dalen. Na de zware gevechten, die het Nederlands detachement in Korea in de avond en nacht van 12 op 13 Februari j.l. tegen de communistische troepen heeft geleverd en waarbij overste Den Ouden sneuvelde, iverden de gewonde militairen o.a. met behulp van vliegtuigen naar het achterland getransporteerd. Een foto, genomen op hel vliegveld van Wonjoe: steunend op hun kameraden gaan de gewonden naar het vliegtuig. II. (Van een bijzondere medewerker) et is een bekend feit, dat het wo ningvraagstuk in ons land in omvang zou afnemen, indien het mogelijk zou zijn de bestaande wo ningen zodanig te distribueren, dat ieder de woning kreeg, welke voor hem in verband met de grootte van het gezin, maatschappelijk milieu en andere omstandigheden passend is. Bij de nieuwbouw doet men reeds iets dergelijks, als men duplex-wonin- gen bouwt. Dit zijn complete woningen, die bij de bouw tijdelijk tot twee af zonderlijke kleine woningen wor den ingericht. Veelal komen hiervoor jonggehuwden in aanmerking, maar hieraan kleeft het grote maatschappe lijke en zedelijke bezwaar, dat het niet zeker is dat men bij uitbreiding van het gezin deze te klein geworden woning kan verlaten en een grotere kan betrekken. Dit geval ligt anders bij de bejaarden. Deze wonen veelal in een voor hun oe- hoefte te grote woning. Op gevorderde leeftijd begint het huishoudelijk werk te zwaar te worden en het gebrek aan huishoudelijke hulp speelt daarbij ook een rol. Als men hier nog bij in aan merking neemt de kans, dat een deel van de te grote woning zal worden gevorderd en de bejaarden dus nog de lasten van de samenwoning (welke voor hen physiek grote bezwaren ople vert) moeten ondervinden, dan begrijpt men, dat vele bejaarden hun te grote woning gaarne zullen verlaten, mits hun maar een behoorlijk (kleiner) on derdak wordt aangeboden. Dit is in nog sterkere mate het geval, indien een van de echtelieden komt te over lijden (bijna de helft van degenen die 65 jaar of ouder zijn is alleenstaand!). Uit het bovenstaande volgt, dat er een grote en steeds in omvang toene mende behoefte is aan de stichting van woonvormen, in het bijzonder berekend op de behoeften van de bejaarden. Dit ziin: 1. Speciale woningen voor ouden van dagen; 2. pensiontehuizen, waarin de inwonenden gebruik maken van centrale voorzieningen en in zekere mate van verzorging; 3. invalidentehui- zen voor bejaarden, die geheel afhan kelijk zijn geworden. Alleen reeds door de toeneming van het aantal bejaarden zal men in de ja ren 1951 tot en met 1960 5 pet. van de totale woningproductie moeten bestem men voor speciale woningen voor ouden van dagen. En als men de op dit ge bied bestaande achterstand wil weg werken, za] dit percentage tot 10 pet. moeten worden opgevoerd. Dit laatste kan geen bezwaar opleveren, integen deel: een bijdrage zijn voor de leniging van de woningnood, omdat door de nieuw te bouwen betrekkelijk klei ne woningen voor ouden van dagen een gelijk aantal woningen voor gezin nen met kinderen vrij komt. p grond van verschillende bere keningen raamt men de m i n i - BBJim -behoefte- in 1960 aan spe ciale woningen voor ouden van dagen op 67000. De pensiontehuizen zullen dan plaats moeten kunnen bieden aan tenminste 124000 bejaarden. Voor mva- lidentehuizen bedraagt dit aantal 26000. Uit dit alles volgt, dat men dit vraag stuk niet kan oplossen als men door gaat met zoals tot dusver een zeer bescheiden de.el van het bouwvolume te bestemmen voor de huisvesting van bejaarden (bijvoorbeeld voor de ge hele provincie Noord-Holland 450 wo ningen!). Het is duidelijk, dat hier ook een arbeidsterrein ligt voor katholieke in- stellinjjpn en organisaties. De katholie ke bejaarden hebben behoefte aan een zodanige voorziening in hun huisves ting. waarbij ook aan hun geestelijke belangen zoveel mogelijk aandacht wordt geschonken. De speciale wonin gen voor katholieke ouden van dagen stichte men zoveel mogelijk in de na bijheid van een kerk. Degenen, die zich in een pensiontehuis willen vestigen, zullen dat bij voorkeur doen in een katholie ke instelling, waarin ook in de geeste lijke verzorging is voorzien. Op dit terrein liggen talrijke moei lijkheden en het is noodzakelijk, dat degenen, die de huisvesting van de be iaarden ter hand nemen, kunnen put ten uit de ervaring, welke op dat punt elders is opgedaan. Daarom is het zeer toe te juichen, dat is opgericht de Landelijke Katho lieke Stichting voor Behuizing van Be iaarden tc Utrecht, welke het initia tief nam tot de stichting van een groot complex van behuizingen voor bejaar den te Raalte. Moge deze stichting haar stimulerende en coördinerende taak spoedig uitstrekken tot verschil lende plaatsen van ons land! (Telefonisch van onze Belgische correspondent) BRUSSEL, hedenmorgen De laatste dag van de algemene bespreking van het wetsontwerp tot verlenging van de dienstplicht in België tot 24 maanden, heeft door het optreden van Van Zeeland, Spaak en Devèze een standing gekregen, die dit debat tot dan toe on danks het internationaal belang van de aangelegenheid gemist had. Van Zeeland pakte uit met een helder analytisch overzicht van de Belgische buitenlandse politiek. Spaak van zijn kant gaf op handige wijze een vaderlands tintje aan de afwijzende socialistische houding en Devèze kaatste de bal terug door de ruime meerderheid, waarom de regering voor haar ontwerp verzocht, mogelijk te zien indien de rechterzijde het oppositiestandpunt zou willen bijtreden. Intussen be tekenden al deze woorden toch niets anders, dan dat elkeen op zijn standpunt blijft staan. worden betaald. Over de regeling van de grondstoffenkwestie was hij niet geheel tevreden. De aanbevelingscom missies, die inmiddels voor elft grond- stoffendomein in het leven worden geroepen, zag hij echter als een nieu we, vertrouwenwekkende tegemoetko ming van wege de Grote Drie, die de kleinere landen aanvankelijk voor een fait accompli hadden geplaatst en hieraan ook na de op de vergadering van het Atlantisch Pact te Brussel naar voren gebrachte bezwaren nog hadden vastgehouden. Voor wat de internationale verplich tingen van België betreft verklaarde Van Zeeland, dat zij waren aangegaan op voorwaarde van gelijke rechten en plichten voor alle partners, dat elke ge dachte aan agressie daarbij formeel was uitgesloten, en dat België zich nooit zou engageren in een preventieve oorlog Voor wat Korea betreft hadden de Bel gische gedelegeerden in de U.N.O. steeds gematigdheid gepredikt. Ons enig doel is zo zei de minister, tot een vreedzame oplossing te geraken. Voor wat de wapenproductie betrof zag hij in België, gezien de 200.00C werklozen, nog alleszins plaats naast de productie voor de normale behoef ten. Van Zeeland herinnerde ook aan zijn suggestie de betaling van de wa penleveringen te regelen door een soort compensatie-boekhouding, waar bij enkel de saldi zouden dienen te Spaak gaf Van Zeeland gelijk, dat het stemmen voor dit wetsontwerp door een slechts kleine meerderheid, die het land opnieuw in twee partijen zou splitsen, het binnenland moreel niet ten goede Geven vermindert het bezit, vergroot echter het hart zou komen, en in het buitenland een slechte indruk zou maken. Volgens hem lag de schuld echter bij de regering, die haar voorstel slecht zou hebben verde digd en geen concessies had willen doen. Spaak acht een oorlog intussen nocb onvermijdelijk noch nabij, omdat Rus land wel weet, dat het uiteindelijk ver pletterd zou worden. De 24 maanden diensttijd vond hij overdreven. De vrij stelling van een kind uit grote gezinnen, verwierp hij op grond van wat hij de individuele plicht noemde het vaderland te verdedigen. Hij verweet de meerderheid, dat zij enkel haar kracht wilde meten, en be sloot, dat ook de economische politiek behoorde bij te dragen om de burgers van het land tot het opnemen van hun persoonlijke verantwoordelijkheid te bewegen. Aan luitenant-kolonel Marinus P. A. Den Ouden, voormalig commandant van het Nederlandse detachement in Korea, is posthuum de Amerikaanse zilveren ster voor dapperheid te velde (U. S. Silver Star for galantry in action) toe gekend, aldus meldt U.P. van het hoofd kwartier van het achtste leger. De onderscheiding werd verleend voor moed en leiderschap", aan de dag ge logd tijdens de Chinese aanval op de Nederlandse commandopost bij Hoeng- seng aan het Centrale Front op 12 Fe bruari, waarbij hij dodelijk werd ge wond.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1