NEDERLAND TELT 52 KAMPEN VOOR UIT INDONESIË GEREPATRIEERDEN Komst der Ambonezen schept grote moeilijkheden GLASCOLLECTIE PIM IN HET HAAGSE MUSEUM belastingontvangsten in januari mSm ENGELAND IN ZIJN NATIONALE TROTS GEKWETST BAJONET-AANVAL DOOR AMERIK. MARINIERS tli\ Centralisatie verdringt de zelfstandigheid Herziening van ons belastingstelsel Vier gevangenen ontvlucht Fraaie stukken Egyptisch, Romeins en Syrisch glas Benoeming van Amerikaanse admiraal nog steeds onderwerp van critiek Ook luchtmacht onder Am. oppercommando Groeiende weerstand der Chinezen Officieren per vliegtuig naar Korea Ijshockeyers en voet ballers naar Frankrijk VRIJDAG 2 MAART 1951 PAGINA 5 Wordt noodoplossing permanent Radiorede mr. Van Hasselt Uit Huis van Bewaring te Utrecht heer Plantz veroordeeld Effectenkantoor in staat van faillissement ■ll VerKoudheid 7 HET ONTSLAG VAN DR. NIKIJULUW Ned. consulaat te Aken wordt opgeheven HEDENAVOND 21.35 UUR K.R.O. Stemt af: „DAT WORDT TE GEK!" door Mr. A. Diepenbrock pr. Record-omzet Staatsvissers- havenbedrijf Nederl. Matrassenfabriek naar Zuid-Afrika De regeringscrisis in de Ned. Antillen TROPEE EDMOND GENTIL VOOR ZWITSERLAND (Van onze speciale verslaggever) Dat Nederland gerepatrieerden uit Indonesië herbergt, mogen wij wel alge meen bekend veronderstellen. Dat het geen zin heeft daarover van zelf voldaanheid snorkende lofliederen aan te netten, waarscnijmijK ook. Maar wij betwijfelen of in ons land ook overigens wel voldoende de enorme omvang en betekenis van deze materie wordt begrepen. Wij betwijfelen met #ame of men wel weet, dat wij op dit ogenblik niet meer of niet minder dan tfvee en vijftig geheel bezette kampen voor gerepatrieerden bezitten, welke kampen bij voorkeur met de euphemistische term „woonoord" worden aan- Peduid. Wij betwijfelen ook of men zich wel realiseert, dat in die kampen en i» een rond 450 hotels en pensions bijkans 20.000 gerepatrieerden vertoeven, dat de mogelijke komst van 3000 Ambonese gezinnen in de allernaaste toe komst en van nog ongeveer 10.000 andere repatrianten in de zomer voor de deur staat en dat de vraag hoe en waar deze gezinnen moeten worden onder gebracht, ook voor de hoogste instanties in Den Haag nog een onopgelost pro bleem vormt. Wij vragen ons ook af of men wel overal begrijpt, dat het „nuttig effect" van de met zoveel moeite en zorg tot stand gekomen emigratie naar Canada en Australië door deze noodgedwongen „immigratie" goeddeels wordt ongedaan gemaakt en dat de toekomst van die talrijke Indische Nederlanders, die niet zelden in Indonesië al hun bezittingen in een overhaaste vlucht hebben "toeten achterlaten, somber en kommervol schijnt. feSipw' Al deze opmerkingen betekenen niet, dat overheid en burgerij zich niet vaak 4 tot het uiterste inspannen om het lot van deze slachtoffers van een politieke X ontwikkeling te verzachten, ze betekent kX iPPtök wel, dat in de naaste toekomst grote Mfcafo zorg en aandacht van dit probleem ge- ÜSB» rnfri vraagd moet worden, nu door de plot- selinge komst van waarschijnlijk een <S||H groot aantal Ambonezen nieuwe con- "Mmm wBÊÊÊï crete en acute moeilijkheden worden PHPtgl.. geschapen, die door de noodzaak van bijzondere militaire inspanningen (wel- &Bm w ke ruimte èn kampen vorderen) en een onvermijdelijke besnoeiing der Rijksuit- 'XamAX; gaven nog ernstig verzwaard worden. «g Het is geen geheim, dat in kringen, die j 1H nauw contact onderhouden met de |^H Dienst Maatschappelijke Zorg van Bin- nenlandse Zaken (die de verzorging der svilÉ repatrianten regelt) de gedachte leeft, r \nmmim ^at deze verzorging in de toekomst 'n de centrale keuken past de kok voor zeker niet beter zal worden. Voor wie ge- elk gezin het middagmaal afleerd heeft de euphemismen te verstaan waarmee de overheid haar maatregelen pleegt te omgeven, is dit duidelijke taal. Teneinde ons nu een beeld te kunnen vormen van de huidige positie der ge repatrieerden, hebben wij daartoe in staat gesteld door de D.U.W., welke het zakelijk beheer over deze kampen voert een rondreis gemaakt langs diverse „woonoorden". Wij hebben geconsta teerd, dat de zaak der gerepatrieerden hier en daar wordt gediend met meer élan, dan men gewoonlijk van ambte lijke apparaten mag verwachten. Een voorbeeld. Het kamp Oirschot, dat voor gerepatrieerden was ingericht, werd door het ministerie van Oorlog opge vorderd voor militaire doeleinden. Ver plaatsing en inrichting van een nieuw kamp werd daartoe noodzakelijk. Het oog viel op Vught. De uitgewoonde, kale, lekkende, tochtige barakken, die in zich de herinnering dragen aan een heilloos verleden, moesten worden om gevormd tot woonorden. ..Woonoorden", waaraan hier en overal de eis gesteld wordt, dat het bestaande gezinsverband tot iedere prijs moet worden gehand haafd Op 16 December is de genie be gonnen met de ombouw van 4 barakken en het hoofdgebouw. Een karwei van twee en een halve ton, dat 15 Februari werd opgeleverd. Deze week is het kamp geopend. Het biedt per barak ruimte aan 24 gezinnen. Ieder gezin heeft daarbij de beschikking over een ruime goed behangen, van drie ramen voorziene woonkamer. De vloer is met zeil bedekt, het „woonoord" zorgt voor kachel, kamptafel en stoelen, er is een kast, een aparte slaapplaats voor de ouders, twee slaapboxen voor de kin- In een radiorede sprak Donderdagavond de President-directeur van de Kon. Ned. Petr. Mij. mr. B. Th. W. v. Hasselt. Spreker Pleitte hierin o.rn. voor een totale herzie- "ing van ons belastingstelsel, speciaal met het oog op de dringende noodzaak tot in dustrialisatie en voor soepele mogelijkheid tot inkomensvorming. Hij verweet de over heid een te ver doorgevoerde bemoeiing. Waardoor het individu ertoe gaat neigen slechts „collectief" te denken, zodoende een deel van zijn zelfstandigheidsbewust- zijn verliezend. klem drong mr. v. Hasselt er her- i op aan dat het Nederlandse volk .J.n °^Qcrnemingslust, zijn werkkracht en zyn wilskracht herwint. Met betrekking tot «e schaarste aan risicodragend kapitaal vroeg de heer v. Hasselt zich af: waarom hiet ook effectencoupures van honderd Sulden gecreëerd? Op deze wijze zou een veel groter deel van de bevolking daad werkelijk aan de industrialisatie mee kun nen werken, terwijl een bijdrage zou wor den verkregen tot vermindering van het ^kort aan risicodragend kapitaal. Jn de nacht van 28 Februari op 1 Maart j-jin vier gevangenen uit het Huis van Bewaring te Utrecht ontsnapt. Zij moe ten er in geslaagd zijn een vijl in hun ®el te smokkelen, want zij hebben een der tralies doorgevijld van het venster "i hun cel op de derde verdieping. Ver- v°lgens hebben zij hun beddegoed in ^Pen gescheurd en aan elkaar geknoopt ?P hebben zich hierlangs naar beneden 'sten glijden. Daar aangekomen zijn zij ?e ruimte overgestoken rond het ge- dPuw en kozen toen de vrijheid door °ver een vier meter hoge muur te klim men. De directeur van het Huis van bewaring wilde, behoudens bevestiging Va« het feit, geen nadere gegevens, zelfs ®een signalement, verstrekken. Ook de Portiers en cipiers „wisten van niets". Inmiddels is een rechercheur er gister middag in geslaagd de enige „zware jon- Sen" van het viertal, R. v. N.. weer te 'Testeren, toen deze een wandeling door ?6 Domstad maakte. De rechercheur °nde Van N., daar hij het vooronder teek in diens zaak had geleid. Qe heer W. R. Plantz, oud-voorzitter Jmp de Staten der Nederlandse Antillen, tegen wie in hoger beroep tien dagen 5fcvangenisstraf was geëist, is veroor- peld tot een boete van ƒ500.— of vijf- '8 dagen hechtenis. ye heer Plantz was valsheid m ge- Onrifte ten laste gelegd. Op de candi-. atenlijst van het eiland St. Maarten ,°°r de in 1949 gehouden verkiezingen f°°r de Staten zou hij zonder goedkeu- I ..n8 van alle ondertekenaren van die 'Jsf een naam hebben bijgevoegd. Op h Maarten was toen niet gestemd, daar A lijst, waarvan de heer Plantz de "voerder was, de enige lijst was. aanvraag van het Hilversumse ef- reu kantoor H., heeft de Amsterdamse tJJPtbank het faillissement van dit effee- Kantoor uitgesproken. deren, er is een absolute vrijheid van komen en gaan. Maar daar staat tegenover, dat het „woonoord" omgeven is met prikkel draad, dat zelfstandig koken, zelfs het zelfstandig theezetten of het zelfstan dig klaarmaken van een flesje voor de baby is verboden, dat een kookplaat niet mag worden gebruikt, dat men moet eten wat de pot schaft, dat men centrale W.C.'s, centrale wasgelegen heden en zelfs centrale drooglijnen moet gebruiken, dat er één kit kolen per dag per gezin wordt verstrekt, dat men voor iogé's vergunning moet vra gen, dat men voor al deze zorgen glo baal gesproken zestig procent van net inkomen van de in militaire dienst werkende man moet betalen en dat het uitzicht op eigen zelfstandigheid en een eigen huis voor de meerderheid klein genoemd moet worden. Voeg daaraan toe, dat de meeste gerepa trieerde ex-K.N.I.L.'ers zonder midde len in ons vaderland zijn aangekomen, dat er in hun woningen dus vaak wei nig meer dan de officieel verstrekte tafels, stoelen en britsen te bekennen valt, dat zij grote behoefte hebben aan een weinig geld voor warme kleding, dat de geleidelijke omzwaai naar Ne derlands eten niet zelden moeilijk wordt gevolgd, dat met name de vrou- ij Twee jeugdige bewoners van het kamp willen wel eens zien wat de pot schaft. wen maar heel langzaam acclimatise ren, dat ze dikwerf worden lastig ge vallen door weinig bonafide handela ren, die speculeren op haar onkunde en haar in de landsaard gewortelde hang naar het extravagante en men krijgt een beeld, dat rooskleurig noch aangenaam is. Tenslotte is daar dan de voorschotregcling, waardoor vele ge zinnen waarschijnlijk vele jaren buiten hun schuld bij de regering in het krijt zullen blijven staan. Nogmaals, deze feiten bedoelen geen aanklacht te zijn. Zij vormen slechts de illustratie bij de trieste situatie, die de politieke ontwikkeling in Indonesië voor enige tienduizenden heeft opgeleverd. Want men moet toegeven, dat het cen traal verstrekte menu. dat met grote zorg en in overleg met de Voedingsraad wordt vastgesteld, voldoet aan alle eisen, Het simpele feit, dat ieder „woon oord" beschikt over een complete ver zameling Nutricia-producten (en dat be tekent iets!), moge dit voor iedere huis moeder voldoende duidelijk aantonen. Al deze zorgen en daarbij behoort ook de geestelijke verzorging en de culturele zorg, die door een speciale op confes sionele grondslag gevormde commissie wordt geregeld kunnen echter de pro blemen niet wegnemen. Een kamp blijft een kamp, ook al heet :t „woonoord". Het is bedoeld als noodoplossing, er wordt door vele ambtenaren met grote zelfvergetel heid aan gewerkt maar de tragiek'is, dat de ontwikkeling van de situatie in ons vaderland het permanente karak ter van deze nood oplossingen zo waar schijnlijk maakt. Alle voor de gere patrieerde gunstige regelingen in de woningbouw kun nen dit niet veran deren en de aan staande komst der Ambonezen (het eerste schip is ai vertrokken) en de voor ons gehele va derland klaarblijke lijk noodzakelijke versobering schep pen 'n zorgwekkend perspectief. Er zul len nog vele nieuwe kampen moeten worden ingericht en de verzorging der gerepatrieerden zal nog heel lang veel aandacht, veel be grip, veel tact en ook veel geld ver eisen. Glas is een broze materie; en desondanks zijn er zelfs uit zeer oude tijden nog glazen voorwerpen tot ons gekomen, die ons de herinnering overleve ren niet slechts van oude zeden en gewoonten, maar ook van grote kunst vaardigheid, van een knap beheersen van de stof en een zuiver gevoel voor schone vorm en kleur. Het gevolg daarvan is, dat de musea zich op het bijeenbrengen van glascollecties toeleggen om dit leerzaam en aantrekkelijk kunstnijverheidsproduct veilig te kunnen bewaren en vertonen. Gelukkig echter zijn particulieren voorge gaan, die zich op dit gebied specialiseerden. Het Rijksmuseum in Amsterdam kon beginnen met de collecties Henr. de Castro en Enschede om zijn verzameling een fond te geven; het Museum Boymans in Rotterdam was zo gelukkig een dergelijk fond te verwerven met de collectie-Van Rijckevorsel Advertentie bi; ministerie van Financiën merkt h, de stand der rijksmiddelen over Ja- ,}a.ari 1951 in een toelichting o.m. op, tX de maand Januari voor de geza- tie v'ke kohierbelastingen een aan- (X k lager bedra® werd opgelegd Hu de voorgaande maand, n.l. in- 8ina16/ opcenten en vermenigvuldi- )asgMaet°r voor de gemeentefondsbe- l^.'dgen f 161,5 mill. dUIi. m December j.l. tegenover f 341,8 Hohin /ntvangsten u't hoofde van de J.| /belastingen beliepen in Januari ïw I 191 Mill C 1 HA Q lil iti ri/ 191 mill tegenover f 174,3 mill. Mgef v°°rgaande maand. Daar in de Vo0J°Pen maand, zoals medegedeeld, in 29*5 s/bds Augustus 1950 en wel met 11 IlldcUlU, ZOdlo UlcUCgCUV.CiU| ®en bedrag van f 161,5 mill, aan "og .gen werd opgelegd, daalde het eerst te vorderen bedrag voor het 1 29 s'nds Augustus 1950 en wel met bull, tot f 1.390,4 mill. Oiet-kohierbelastingen brachten (Telefonisch van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen Gisteren, tijdens de tweede dag van het Hogerhuis-debat over Buitenlandse Za ken, werd wederom van verschillende zijden critiek geuit op de benoeming van een Amerikaans admiraal tot opperbevelhebber van de Noord-Atlantische zee strijdkrachten. Lord Hall, eerste Lord van de Admiraliteit, deed namens de re gering wederom een poging deze benoeming te rechtvaardigen. Hij verklaarde o m dat de opperbevelhebber niet het absolute gezag zou verkrijgen over de geallieerde zeestrijdkrachten. Hij zou geplaatst worden onder de Permanente Groep bestaande uit de stafchefs van Amerika, Groot-Brittannië en Frankrijk. Doch 'het is niet waarschijnlijk, dat al deze late verklaringen de onfortuinlijke wijze waarop het nieuws werd bekend gemaakt kunnen doen vergeten. Het land is in zijn nationale trots gekwetst. En er is wederom gebleken, dat het gevaar lijker is een nationaal symbool aan te tasten dan het materiele gerief van de be volking De onbekwaamheid welke Engeland gebracht heeft tot een toestand waarin het een lager vleesrantsoen geniet dan ooit tijdens de oorlog heeft min der woede gewekt dan de aankondiging van het benoemen van een Amerikaans admiraal als opperbevelhebber van de Noord-Atlantische zeestrijdkrachten. Ook de Bevin-affaire blijft voortsud- deren. Gisteren werd in het Hogerhuis weer gewezen op de noodzaak, dat het land behoorde te kunnen beschikken over een minister van Buitenlandse Zaken, die niet door ziekte is verhin derd zijn plichten te vervullen. De zegslieden van de regering reageerden niet. In het Lagerhuis klaagde een na- tionaal-liberaal eveneens over Bevin's veelvuldige afwezigheid. Geen wonder dat men met enige spannng wachtte op wat Bevin zelf gisteren zou zeggen over zijn positie, toen hij zijn socia listische partijgenoten toesprak in zijn kiesdistrict Woolwich. Bevin onthield er zich echter van rechtstreeks te spre ken over zijn toekomst als minister. Doch zijn met matte stem gesproken rede was een indirect verwijt aan het adres van diegenen, die menen, dat hij heen behoort te gaan. Hij gaf een overzicht van zijn carrière, alsof hij zijn gehoord ervan wenste te overtuigen, dat hij geen verwijten had verdiend. En, niet geheel redelijk, want niemand heeft tot heden een dergelijke dwaze eis geuit, verklaarde hij: „Ik ben van mening, dat ik geen Verontschuldi ging behoef aan te bieden voor het feit, dat ik ziek ben geweest. Als ik ziek ben geweest, dan is een groot deel daarvan het gevolg geweest van hard werken, lange dagen, en niet van persoonlijk ge win." Indien zijn rede iets betekent, dan betekent zij, dat Bevin zelf niet bereid is heen te gaan. En Attlee zal hem niet dwingen. Het is zeer waarschijnlijk, dat Bevin een koppige hoop heeft zijn oude ideaal te verwezenlijken, namelijk in een volgende viermogendheden-conferentie Rusland over te halen tot een werkelijk vredelievende houding, en dat hij niet uit vrije wil zijn positie zal opgeven vóór deze conferentie. Het Bureau Zuid-Molukken deelt me de dat de delegatieleider van de ex- KNIL-militairen in Den Haag, Aponno, in telefonische gesprekken met alle kampementen op Java bevestiging heeft ontvangen, dat de ex-KNIL-mrlitairen op Java zich volkomen scharen achter de beslissing van minister Lokollo, be treffende het ontslag van dr. Nikijuluw, aangezien zij autonomie in welke vorm ook onder rood-witte vlag niet wensen. Intussen is telegrafisch bericht ont vangen van Ambonezen in Hollandia (Nieuw-Guinea), die zich accoord heb ben verklaard met het ontslag van dr. Nikijuluw. Ook de vertegenwoordiger var. de R.M.S. in Amerika heeft telefo nisch medegedeeld volkomen achter de beslissing van minister Lokollo te kunnen staan. Met ingang van 15 Maart zal het Ne derlandse consulaat te Aken wegens be zuiniging worden opgeheven. De Neder landse belangen zullen door het consu laat te Kleef worden behartigd. in Januari in totaal f 328,5 mill. op. Deze opbrengst ligt slechts weinig be neden die van October 1950, toen f 330.5 mill, werd geïnd. De opbrengst van de accijns op ge distilleerd beliep f 8,4 mill., waarmede voor het eerst sinds September 1950 de opbrengst boven dia in de overeenkom stige maand van het voorgaande jaar lag. Daarentegen werd aan bieraccijns slechts f 0.95 mill, ontvangen tegen over f 1,1 mill, in Januari 1950. Ook de ontvangsten uit hoofde van de accijns op suiker waren betrekkelijk gering en -beliepen f 6,9 mill. In vergelijking tot de opbrengst in de laatste maanden van 1950 werd aan tabaksaccijns een vrij aanzienlijk bedrag ontvangen n.l. f27,7 mill. De ontvangsten uit hoofde van de bijzondere heffingen beliepen in Januari f 6,7 mill., waarmede het totaal steeg tot f 2.814,1 mill. Ook buiten het parlement blijft de grote polemiek voortduren. De Times van hedenmorgen bevat wederom twee ingezonden stukken van Britse admi raals die zich verzetten tegen de benoe ming van Fcchteler. Er is een reden te vrezen dat de verbittering in Groot- Brittannië nog toe zal nemen als straks bekend wordt dat ook het laatste op percommando. dat over de geallieerde luchtvloten, eveneens is toegewezen aan een Amerikaan. De ironie hiervan is dat, gezien de omvang van de huidige en de potentiële Amerikaanse luchtvloot, het benoemen van een Amerikaans opper bevelhebber nog meer vanzelf spreekt dan het benoemen van Amerikanen over de twee andere hoofdposten, doch in Engeland zou de te verwachten^ benoe ming wel eens het laatste loodje kun nen blijken en niet slechts de positie van de Britse regering in gevaar bren gen, doch zelfs de toekomst van het Atlantisch Pact. De storm die in Engeland woedde en nog woedt over de Amerikaanse be noeming heeft blijkbaar ook buiten Groot-Brittannië diepe indruk gewekt. Eisenhower kwam gisteren met de grootste discretie naar Londen en voerde met even grote discretie achter gesloten deuren besprekingen met de Britse stafchefs in het Claridge Hotel. Onderwerp van de bespreking was de benoeming van Eisenhowers plaatsver vangers en hoge stafofficieren. Blijk baar heeft Eisenhower er zich van te voren van willen vergewissen dat de nieuwe benoemingen niet wederom aanleiding zouden geven tot scherpe cri tiek. Het Haagse Gemeentemuseum bezit nu in de collectie van de oud- sportsmen Pim Muiier een niet minder belangrijk fond. Reeds was in het be gin van 1950 een kleine kern er van tentoongesteld ter ere van Mulier's 85ste verjaardag, maar thans is de ex positie van het geheel in een daaraan gewijde grote zaal gereed gekomen en voor het publiek toegankelijk gesteld. Het lijkt mij van belang met een en kel woord op de betekenis er van te wijzen. De collectie-Muiier onderscheidt zich op gelukkige wijze van de hiervoor ge noemde collecties elders, doordat zij een veel algemener karakter heeft dan deze, wel.ve zich voornamelijk met de Europese glaskunst sedert de 15de eeuw bezighouden. De collectie Muiier begint nml. met oud-Egyptisch, Romeins en Syrisch glas uit de eerste eeuwen van onze jaartel ling, en vertoont daarvan zelfs bijzon der fraaie stukken ik wijs slechts on de merkwaardige veelkleurige Egyp tische zalfflesjes of de zeer zeldzame koningsarend in gekleurde glaspasta, en op verschillende Romeinse kommen en schalen voorts is er vroeg Frankisch Advertentie De troepen van de Ver. Naties zjjn gisteren ondanks groeiende weerstand 2 tot 5 kilometer opgerukt in West-Cen traal Korea, waar naar men gelooft de Chinezen zich gereed maken voor een groot lente-offensief. Zeven geallieerde divisies hebben op een onregelmatig front van 100 km. breedte vorderingen gemaakt. De zwaarste gevechten werden geleverd door Amerikaanse mariniers, die in het centrum met de bajonet aan vielen. Berichten van het front melden, dat Amerikanen in de buurt van Hung- song in de aanval waren. Waarschijnlijk Van de zijde der Legervoorlichtings- dienöt deelt men het volgepde mee: „Onvoorziene omstandigheden voorbe houden zal in de loop van de volgende week een klein aantal officieren en onder-officieren, die zich vrijwillig voor het Nederlandse detachement Verenigde Naties hebben gemeld, per vliegtuig naar Korea vertrekken, teneinde enkele opengevallen officiers- en onderofficiers- plaatsen aan te vullen. Een gedeelte van het aanvullingsdeta chement zelf, ten getale van ongeveer 150 man, zal omstreeks 19 Maart a.s. per schip uit Nederland naar Korea ver trekken". De stijging in de omzet van het Staats- vissershavenbedrijf te IJmuiden, verge leken met het vorig jaar, die in de eerste maand van 1951 een verschil opleverde van ruim f 570.000, is deze maand nog sterker aan het licht getreden. Tegen over een omzet in Februari 1950 van f 1.682.285 kwam Februari 1951 uit de bus met een omzet van f 2.296.948, een verschil dus van f 614.663. Vergeleken met het vorig jaar is de omzet in 1951 dus al ruim f 1 millioen hoger, want in de eerste 2 maanden van 1950 beliep de omzet f 3.004.893 en in de eerste 2 maanden van 1951 kwam het totaal reeds op f 4.189.012, een verschil dus van f 1.185.019. De Noord-Nederlandse Matrassenfa briek, welke sinds een jaar in Schoon oord (gem. Sleen) was gevestigd, heeft het personeel ontslag aangezegd. De fabriek zal nog ongeveer twee weken draaien, waarna de machines zullen worden overgebracht naar Zuid-Afrika, waar een nieuwe fabriek zal worden gesticht. Deze fabriek vervaardigde stalen le dikanten, spiraalmatrassen en stalen meubelen en had speciaal in het bin nenland een goede afzet. De gemeente Sleen, die, evenals de meeste gemeen ten, industrievestiging graag bevordert, betreurt natuurlijk dit vertrek zeer. Er is een speciale vergadering gehou den. De firma Van Tellingen uit Am- sterdatp, die het bedrijf te Schoonoord exploiteerde, zal evenwel zijn financi ële verplichtingen in verband met een hypothecaire lening van de gemeente Sleen nakomen. Getracht zal worden in het leeggekomen gebouw een nieuwe industrie te krijgen. De gouverneur van de Ned. Antillen heeft thans aan mr. N. Debrot, de voor zitter van de demissionnaire regerings raad, de vorming opgedragen van een re geringsraad, die 't vertrouwen heeft van de Staten. Mr. Debrot heeft de opdracht in beraad gehouden. wordt door deze aanvallen het Chinese offensief, dat men verwacht, vertraagd. Bij de bergpas ten Noordwesten van Hungsong was de eerste divisie mari niers de gehele dag in gevechten ge wikkeld om de heuvels die de pas do mineren. Tegen de avond groeven de mariniers zich in. De heuveltoppen zijn in het bezit van ervaren troepen van het 66ste Chinese leger. In felle gevechten van man tegen man verlo ren de Chinezen 225 tot 375 man, waar na zij versterkingen lieten aanrukken. Over de Han-rivier ten Zuiden van Seoul werd intussen een zwaar artil lerie-duel geleverd. Bij de vereniging van de Han met de Poekhan, 25 km. ten Oosten van Seoul, is de 25ste Ame rikaanse divisie over de Han getrok ken en 4 km. opgerukt langs de Ooste lijke oever van de Poekhan. Zij ont moette weinig weerstand. Gistermiddag zijn in een luchtgevecht tussen vier Amerikaanse Shooting Stars en twaalf Russische MIG-15's drie rode straaljagers beschadigd. Sinds begin Fe bruari is niet meer van een luchtgevecht melding gemaakt. glas, waaronder een enig exemplaar van een zgn. Rüsselbecher. In twee grote vitrines vindt men deze oude afdeling fraai uitgestald. Daar ook de museum verzameling reeds een bescheiden bezit op dit gebied heeft, wordt zii hierdoor voortreffelijk verrijkt en op hoog peil gebracht, terwijl zij anderzijds door haar zeer bijzondere Islamische stukken de enige lacune in de collectie Muiier aanvult. In een tweetal „glazenkasten" vindt men dan enerzijds groen Duits en Hol lands glas, anderzijds ongekleurd Hol lands, Duits, Belgisch en Italiaans glas, in zeer verschillende vormen en typen. De derde wand wordt geheel ingeno men door twee gsote vitrines met roe mers in alle grootten; vele die alleen reeds door de tinteling van de materie en de kloeke vorm bekoren, een groep echter die versierd is met de diamant gravure; het merkwaardigste is daarin voorzeker de lage berkemeier, eens door Hugo de Groot gebruikt, en later door de graveerkunstenaar J. van Heemskerk van een, dat vermeldende, sierlijke in scriptie voorzien. In het midden van de zaal zijn twee vitrines met witte versierde kelken en fluiten, zowel met de diamant gegra veerd, o.a. door Mooleyser, als met het rad geslepen en tenslotte een uitge breide groep van zogenaamde gestipte glazen: Frans Greenwood en Aart Schouman waren de eerste meesters, het type beroemd gemaakt heeft de Hage naar David Wolff, van wie en zijn na volgers o.a. J. v. d. Blijk er ver scheidene fraaie stukken zijn. Dat ook Duitse geëmailleerde glazen als een groot Keurvorstenglas niet ontbre ken, vermeld ik ten overvloede; wel vestig ik nog de aandacht op een lig- vitrine, gevuld met een aantal zeer fraaie fragmenten van vroege Romeinse gekleurde stukken, o.a. van zgn. mille- fioriglazen. Wie van het mooie, oude glas houdt en bedenkt, dat onze Nederlandse voorouders daarin een grote hoogte be reikt hebben en dat de bewerking met de diamant gravure en stipwerk nergens zo voortreffelijk is gedaan, die verzuime niet met deze aanwinst van het museumbezit kennis te maken en de heer Muiier dankbaar te zijn, dat hij zijn collectie grootmoedig heeft afge staan. Dr. H E. VAN GELDER. De Rotterdamse architect J. J. P. Oud heeft een monument ontworpen voor het kerkhof der soldaten, die sneuvelden in de Meidagen van 1940 op de Grebbeberg. Het monument zal bestaan uit een groot k-ruis, waarvoor twee grote stenen leeu wen, symbolen van de waakzaamheid, komen te liggen. De beeldhouwer G. J. Rae- dekcr uit Groet (N.H.) heeft deze leeuwen ontworpen en legt thans de laatste hand aan de uitvoering er van. In de late avond van Donderdag was de stand in de Parijse Zesdaagse: 1 G'oussetVan Steenbergen (Fr.B.) 44 pnt; 2 CarraraLapébie (Fr.) 41 pnt; 3 Gillenv. Buren (Lux.Zwits.) 29 pnt; 4 SehultePeters (N.) 8 pnt. Op twee ronden: 7 Van VlietBevilacqua (DL—XU 66 pnt De Nederlandse ijshockey-ploeg. welke zal deelnemen aan de wedstrijden om het wereldkampioenschap te Parijs van 9 tot en met 17 Maart, bestaat uit de volgende spelers: doel: Van der Heiden (HHYC); reserve: Van Os (Ijsvogels); achterhoede: Van RhedenVan der Kloot (HHYC), N. Fishcr (HHYC) en Vaal Ijsvogels); voorhoede: Schwcncke (HHYC), Klein (HHYC). Dietz (HHYC), Loek (Ijsvogels), Overakker (Ijsvogels) en Feenstra (Ijsvogels), De Laet (Til burg), Kremers (Tilburg) en Van der Ven (Tilburg); reserve: Rutte (Tilburg). Piet van Hecswijk zal aan de laatste twee wedstrijden deelnemen. De volgende vijftien voetballers zullen de reis naar de Franse Rivièra maken in het kader van het FIFA-jeugdtour- nooi: Van der Lee (HFC), Van der Stok- ker (PSV), Van der Hoek (Feijenoord), Van den Brink (RCH), Van der Hurk (Eindhoven), Brusselers (AGOVV) aan voerder, Van Lier (PSV), Hol (Feijen oord), De Wit (De Valk), Blaauw (Hee renveen), Van der Kuil (VSV), Rijnvis (BMT), Wagteveld (Enschede), Van Woerden (Feijenoord) en Maltha (SVV). De ploeg staat onder leiding van ir. H. F. Hopster, 2e voorzitter van de KNVB. Oefenmeester K. Kaufman gaat mee als verzorger. De tropee Edmond Gentil voor de beste wielerprestatie is voor 1950 bij de derde stemming toegewezen aan Zwitserland. De beide eerste stem mingen, waarbij individuele candidaten naar voren werden gebracht, brachten geen resultaat omdat de Zwitser Kübler en de Australiër Patterson telkens een gelijk aantal stemmen verwierven. Ze gaven het volgende beeld. Eerste stem ming: Kübler (Zwits.) en Patterson (Austr.) 7 stemmen, Schotte (B.) 4 stemmen, Koblet (Zwits.) 3 stemmen, blanco 7. Tweede stemming: Kübler en Patterson 10 stemmen, Koblet 2 stem men, Schotte 1 stem, blanco 5. Derde stemming: Zwitserland 19 stemmen, Au stralië 5 stemmen, België 3 stemmen, Italië 1 stem. De tropee Edmond Gentil is een bronzen kunstvoorwerp dat elk jaar aan een van de bij de U.C.I. aan gesloten landen wordt toegekend, hetzij voor de beste individuele ver richting, hetzij voor de gezamenlijke prestaties van de renners van een land. De jury bestaat uit de president van de U.C.I., de presidenten van de voornaamste wielerbonden, enkele pro minente Franse sportjournalisten en vertegenwoordigers van de familie Gen til en van de Alcyonfabriek. In 1946 kreeg België (Emile Masson) de tropee, in 1947 Italië (Fausto Coppi), in 1943 België (Schotte) en «in 1949 Gr. Brit- tannië (Beg. Harris).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 5