De veiling in Beverwijk WONDERWERELD tekenfilm FIE TSENDRAMA Honderdjarige MERCATOR der landkaarten Tekennirsns Belevenissen van de struisvogel Kasmus 3 mmrnm t)r Even naar Brussel voor de Zondagsplicht De Visserijgolf locomotief Zeevaarder VESPUCCI r Wij luisteren naar VOLKSGEZONDHEIDSWEEK WIT GELE KRUIS »Die teenstand teen die Roomse is diku:sis te voel uw matrassenreparatie Haarlems matrassenhuis 13.95 No. 17 der /Ae pcaior acht- Een heilige uit Friesland Sim. Sam M. DOUWMA Zn. .J VRIJDAG 2 MAART 1951 PAGINA 7 ATTRACTIES DER AFDELING HAARLEM Drie priesters voor tweemaal Nederland Een gemenrde bevolking zonder prijsverhoging H. DE GRAAFF KERKO-OVERHEMDEN FAVLINO-OVERHEMDEH Rassenverschil tot in de kerk Gezant van Kennemer- land UITGEEST IJMUIDEN Nog even geduld DRIEHUIS NAAR STILLE OMGANG 26 -$ Rasmus in de Di eren- EGYPTISCH KATOENEN REGENJASSEN "N Advertentie Deze week zijn reeds naar 14 gezinnen, waarin een baby geboren werd en het Kraamcentrum van het Wit Gele Kruis hulp verleende, taarten gezonden. Wie zullen verder de gelukkigen zijn in deze Volksgezondheids week? Ook het aantal nieuwe leden neemt toe. Wie zich in deze week aan het bureau, Kenaupark 15, Voor een jaar laat inschrijven en de contributie voor een kwartaal (vanaf 1 Maart) betaalt, kan uit een der volgende cadeaux een keuze doen: doos zeep, fles eau de cologne, ball-point of sierlepeltje. Pater Gregorius P. Sneekes, Norber- HJO, kersvers missionaris, vorig jaar Driester gewijd, vertrekt 30 April met de bloemfontein van Amsterdam naar kaapstad, naar een nieuwe missie van ojn orde, nieuw ook voor het meren deel van ons. want al mag dan de Haar dunner mgr. Lucas, apostolisch prefect ®Ön in de Zuid-Afrikaanse Unie, deze •kissie in een „beschaafd" land is nog ^ijwel onbekend. We hebben pater ®heekes dan ook gestoord in zijn studie ,~an de taai van Sarie Marijs om enkele jbjzonderheden over zijn missiegebied vernemen. -Wat zoudt u ervan denken, wanneer H vanuit Haarlem of Beverwijk naar Brussel moest gaan om uw Zondags- ?ucht te vervullen?" was de eerste vraag pater Sneekes. „Neen", voegde hij ?raan toe „denk nu niet meteen aan *a'e steppen, ondoordringbare oer wouden. Daarin pioniert mijn broer lah Sneekes die in 't hartje van Nieuw- "dinea zit. Ik ga werkelijk naar een sj'otendeels beschaafde wereld, die wei- •bg afsteekt bij wat we hier hebben, alleen: de afstanden zijn onmetelijk en moeilijkheden plenty. Maar laat ik omt vertellen, hoe het gekomen is, dat alg eerste van mijn orde naar Zuid- mrika vertrek. In November 1950 ont boette mgr. Lucas te Rome mgr. Noots, ~eneraal-overste van de Norbertijnen, ife missiebisschop vroeg met aandrang norbertijnen naar de Unie te zenden, omdat de priesternood ontstellend is in gebied. Mgr. Noots verwees hem Oaar Grimbergen, de Belgische abdij, Waartoe ik behoor. Drie jonge priesters, twee collega's en ik, boden zich vrijwillig aan om haar de Unie te vertrekken. En zo ga ik dan eind April! Ons werkten-ein is tweemaal zo groot a's Nederland. In heel dit gebied staat ''echts één kerk, n.l. in Worcester. Het heeft een oppervlakte van 64.441 km2. ®cn dunbevolkt gebied, dat 7 provincies omvat, waarin dorpèn zijn gelegen van 2000 tot 15.000 inwoners. Gewoonlijk is de helft van deze in woners neger cC kleurling, de andere Delft bestaat uit blanken. In deze dorpen 'vordt naast Zuid-Afrikaans ook Engels Esproken. In het gehele missiegebied 5"°ncn 39 070 blanken en 58.265 niet- "'anken. kleurlingen en negers. Over het algemeen ziin in ieder dorp Vp!-schillende Protestantse kerken en bokten werkzaam. De „Nederduits Ge formeerde Kerk" heeft veel aanhang 0.hder de boeren-bevolking. Bovendien »''n er nog Anglicanen, Methodisten, f therse en andere protestantse sekten werkzaam onder blanken en negers. 1. Erbarmelijk klein is het getal Katho- Aken! Het district Worcester biivoor- Ae'd. ^at een oppervlakte heeft van '3.000 km2, wordt bewoond door 29 432 "'anken en 46.235 niet-blanken. Van Advertentie Door onze groie voorraad 's morgens 's avonds gehaald gebracht Grote Houtstraat 103 - Haarlem Telefoon 11485 Advertentie in fijne popeline en g\ i\fï diverse pasteltinten j II JJU niet dubbelfront I W In effen- of streepdessins met vaste en losse boord 14.95 - <}fiu confectie- en modemagazijn sPaarnwouderstraat. 47-80 - Tel. 21392 ff hen zijn slechts 257 blanken en 490 niet- blanken katholiek. Een droeve toestand, want hoewel de Unie gemiddeld 5% katholieken telt, heeft het missiegebied van de Norbertijnen slechts 1% katho lieken. In Worcester komen Zondags de 257 katholieke blanken naar de H. Mis in de kerk, de 490 niet-blanken wonen de H. Mis bij in een schoolgebouw. Zwart en blank staan in Zuid-Afrika nog tame lijk scherp tegenover elkaar en willen namelijk niet samen in één kerkgebouw mishoren. Eén priester staat voor de blanken in het district, één voor de kleurlingen en de negers en de andere wordt „spoorweg zendeling" genoemd, en dat zal ik zijn aldus pater Sneekes. Onze Beverwijkse spoorwegzende ling heeft een gebied van 45.032 km2 onder zijn hoede te nemen. Anderhalf maal Nederland. „Ga er maar aanstaan", zeggen de Be- verwijkers! Een motor, of liever nog een auto jeep is volgens mgr. Lu cas geen weelde voor zijn gebied. Maar wie denkt er aan zoiets, zegt pater Sneekes, wanneer je nog niet eens een Miskoffer hebt, verbandtrommel, be hoorlijke uitzet, misgewaden. Wanneer je nog maar moet zien, hoe in je levens onderhoud te voorzien. Pater Sneekes voelt zich de afgezant van zijn geboortestreek, Kennemerland. Hij rekent dan ook op de daadwerke lijke steun van zijn thuisfront. Hij gaat van huis en haard, laat alles achter. Wij kunnen moeilijk langs de weg blijven staan, bewonderend misschien, maar niet meewerkend! Het werk van pater Sneekes zal veel geduld, veel tijd en veel gebed vragen. Mgr. Lucas schreef hem: „Die werk vir ons Katholieke priesters is hier dikwijls swaar en ver moeiend. Die teenstand (openlik of in die geheim) teen die „Roomse" en hulle werksaamheid is dikwels te voel Die getal Katolieke in hier die land is nog altijd baie klein in vergelijking met die bevolking van onse land Het adres van pater Gregorius P. Sneekes, is, Jan Vermeijenstraat 32, Beverwijk, geachte lezers! Burgerlijke Stand OVERLEDEN: K. Mooij, 86 j. Het marktbeeld was Donderdag in IJmuiden nog triester dan de vorige dag. Fijn- en platvis wist zich nog wel te handhaven, maar van de wijting verdwe nen grote partijen in de pufschuit. Schel vis kon ook standhouden met noteringen tot f 50 per kist, maar de zwarte koolvis bereikte een nieuw dieptepunt met f 23 tot f 28 per 125 kilo. Voor een reis van 12 dagen "oesomde de stoomtrawler Zwarte Zee IJM. 94, die in hoofdzaak platvis aanvoerde, f 6.000. De stoomtrawler Herman SCH. 92 deed het beter met een besomming van f 17.000 voor een reis van 13 dagen, de Sumatra IJM. 62 besomde voor een 13-daagse reis f 13.650 en de Tzonne SCH. 93 maakte de hoogste notering met f 20.100 voor een 12-daagse reis. Van de loggers was de hoogste besomming voor de Gorre- dijk IJM. 75 met f 5.280 en bij de kot ters ging de IJM. 11 weer met deze eer strijken met een besomming van f 2.630. De stoomtrawler Haarlem IJM. 9, die Donderdag weer naar zee ging, kreeg op ongeveer 10 mijl van IJmuiden narighe den aan de machine. Het bleek zelfs on mogelijk om op eigen kracht naar IJmui den terug te gaan, maar de Vios I IJM. 24 van dezelfde rederij, die ook naar de visserij was vertrokken, bracht hem te rug tot aan de pieren, waar hij door een sleepboot van de maatschappij werd overgenomen. Donderdag kwam in IJmuiden binnen de Deense kotter E 636. De schipper heeft hier familie-relaties en daarom was het werk Voor enige dagen onder broken voor het afleggen van familie bezoeken. Het schip bracht geen vangst mee. Van de trawlers gingen Donderdag uit IJmuiden naar zee de Flamingo IJM. 25, de Vios I IJM. 24 en de Haarlem IJM. 9. Do laatste moest, zoals reeds gemeld, enige uren later weer terugkeren. Donderdagavond liep de stoomtrawler Tubantia IJM. 37 in IJmuiden binnen. Dit schip ging op 20 Februari naar zee en gezien zijn vangst van 450 kisten moet dit als een afgebroken reis worden be schouwd. Er was trouwens een manke ment aan boord, dat nodig verholpen moest worden. Donderdagavond was het nog niet zeker of de Tubantia Vrijdag, dan wel Zaterdag zijn vangst zou ver kopen. Wel meldde zich voor de Vrijdagmarkt vrij onverwacht de motortra wier Claesje RO. 46. Dit schip heeft de smaak blijk baar te pakken, want na de extra korte reis van vorige week, ging het Maandag naar zee en nu kwam de Claesje weer binnen met 50 kisten haring. Voor de Zaterdagmarkt staan geen tiawlers genoteerd in IJmuiden. De enige mogelijkheid is, dat de Tubantia IJM. 37 blijft liggen. Aan de Maandagmarkt worden ver wacht de trawlers Batavia IJM. 99, Nor- ma Maria IJM. 6, en Maria van Hattum IJM. 10, plus natuurlijk weer een leger van loggers en kustboten. Het ziet er naar uit, dat in de komen de week niet meer alle aanvoer op een kluitje zal komen te zitten, zoals deze week het geval is geweest. De vertraging door het slechte weer. waardoor alle schepen practisch gelijktijdig binnen moesten lopen, is door een spreiding in het vertrek enigszins teniet gedaan en als het weer niet opnieuw een spaak in het wiel steekt, zal er, althans van de trawlers, een betere verdeling over de verschillende dagen van de week te ver wachten zijn. De Duitse nettenproductie ondervindt grote moeilijkheden, want de tot nu toe gebruikte Manilla-hennep is op de we reldmarkt zo schaars geworden, dat geen invoer voor de Duitse visserij meer mo gelijk is. Men heeft nu sisalkoorden ver werkt. waardoor de kosten aanzienlijk zijn gestegen. De waarde van de uitvoer van IJsland se bevroren vis daalde van 69 millioen kronen in 1949 tot 19 millioeil in 1950. Daartegenover steeg de uitvoer van ha ring en vismeel van 7 millioen tot 30 millioen kronen en werd gezouten vis geëxporteerd voor 47 millioen kronen tegen 39 millioen kronen in 1949. Wordt op de groentemarkt het aanbod wekelijks kleiner, de bloemenveiling krijgt een steeds grotere invasie te ver werken. Wordt aan de Meer op de voorjaars groenten gewacht, in de Koningsstraat bloeit de lente open in een keur van fraaie bolbloemen. Intussen zal het nog wel even duren voordat de voor jaarsgroenten hun entreé maken. Voorlopig blijft de winterse boe renkool een voorname plaats innemen. Dit product wordt bovendien grif ver kocht. Ook nu werden goede prijzen be steed, die tot 38 cent per kg liepen. Spruiten gingen weg vooi prijzen, die varieerden van 3460 cent per kg. De vraag naar groenekool bleef groot. Ook voor de export. De prijs liep op tot 34 cent per kg. Rode kool noterde van 815 cent per kg- Waspeen van goede kwaliteit ging tot 34 cent per kg. Het aanbod van prei was niet groot. De prijs, die voor de goede kwaliteit werd besteed, varieerde van 1524 cent per kg. Selderij-knollen brachten het tot 24 cent per stuk. Met de afzet van het witlof ging het niet erg wild. Er was een behoorlijk aanbod, dat van 20-32 cent per kg op bracht. De aanvoer van rabarber werd ge leidelijk aan groter. De prijs varieerde van 2243 cent per bos. De bloemenprijzen, die al enige da gen achtereen een daling vertoonden, gaven op de markt van Woensdag een stijgend beeld te zien. De tulpen noteerden van 5296 cent per bos voor de goede kwaliteit. Een enkel partijtje kwam boven de gulden per bos uit, maar de mindere kwaliteit kon de 50 cent per bos over de gehele linie niet halen. In de narcissen-sector viel het grote aanbod op van de tros-narcis Men gaf hiervoor van 2640 cent per bos. Blauwe druifjes waren ook deze week vlot te verkopen. Het aardige bloempje bracht een prijs van 1530 cent per bosje op. De hyacinten raakten al op. De ge kleurde variëteiten gingen tot 21 cent per stuk. Fresia's geurden in grote partijen door de hallen. Er waren grage kopers voor deze geliefde bloem, die gemakkelijk een prijs tot 65 cent per bosje kon halen. En dan belanden we tenslotte in de sector van de potplanten. Het aanbod was nog gering. Daar stond evenwel te genover, dat er reeds aardige perkplan- ten aan de markt kwamen. Ile eerste madelieven bijvoorbeeld werden aange boden, ze brachten primeurs-prijzen op, dat wil zeggen: een goede beloning. De ongeveer 140 leden tellende afde ling Driehuis van het Genootschap van de Stille Omgang hield Donderdag avond in de parochiezaal zijn jaarver gadering, tevens bedoeld voor de be spreking van de bedetocht in 1951. Ook dit jaar was de belangstelling weer ge ring, maar dit verhinderde niet, dat de vergadering een geanimeerd verloop had. Ten aanzien van de organisatie van de tocht, die dit jaar in de nacht van 10 op 11 Maart wordt gehouden, werd me degedeeld, dat de bedevaartgangers per trein gaan, vertrek station Driehuis- Westerveld om 2.41 uur. Vertrek van het Spui om kwart voor vier, waarna om vijf uur de H. Mis in de Papegaai in de Kalverstraat. 's Morgens om 7.02 uur gaat de trein weer terug. Uit de vergadering werd een kascon trole-commissie benoemd, die, staande de bijeenkomst, de bescheiden van de penningmeester controleerde en in or de bevond. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende voorzitter, de beer Fr. Heeremans, de penningmeester, de heer P. Koster, en de commissaris, de heer C. Oudendijk, bij acclamatie herkozen. te Uil- (Slot) De animators (bewegings tekenaars) werken natuur lijk met helpers. Zelf te kenen zij de belangrijkste en de moeilijkste taferelen en de helpers maken volgens hun aanwijzingen de tussenliggen de gedeelten om tot een volko men doorlopende beweging te geraken. Deze tekeningen ko men dan nog bij andere hel pers, die de laatste onderdelen moeten afwerken. De animators werken op doorschijnende tekentafels. Al dus kan, wanneer een eerste tekening voltooid is, een twee de vel papier worden neerge legd om het volgende gedeelte van een beweging te schetsen, zonder iets te kort te doen aan de oorspronkelijke verhoudin gen. Een volledige reeks teke ningen wordt gefotografeerd en teruggezonden naar de anima tor, die ze afbeeldt met zijn eigen toestel en grondig nagaat of elk gebaar wel natuurlijk is en het geheel onberispelijk ver loopt. Walt Disney heeft het laatste opzicht er over. Zonder zijn goedkeuring verlaat geen meter film de studio. Wanneer de tekeningen goed gekeurd zijn worden ze naar de afdeling „kleuren" gebracht. Hier werken ongeveer twee honderd meisjes, die de teke- een halve meter film per uur draaien. Het fotograferen van 215 meter film vergt bijna twee weken arbeid en 45.000 teke ningen zijn daarvoor nodig. Gewoonlijk zijn er vier teke ningen nodig voor elk film beeld, daar er door het gebruik van verschillende achtergron den ook meerdere celluloidpla- ten vereist zijn. Na .verfilmd" te zijn is de tekenfilm voltooid volgens de gang van zaken, die bij een gewone film gevolgd worden. Dan is ze klaar om voor het publiek te worden ver toond. Voor een korte tekenfilm zijn 45.000 tekeningen nodig ningen herleiden op celluloid (filmband) en de omtrekken van de figuren aftekenen in inkt, zodat ze niets van hun oorspronkelijkheid verliezen. Anderen brengen op de keer zijde van het celluloid de ver eiste kleuren aan, zodat de inktlijnen zichtbaar blijven. De kleuren worden in de studio zelf vervaardigd en wel volgens zeer speciale voor schriften. Ongeveer twee dui zend verschillende tinten kun nen worden aangewend. Vervolgens worden deze cel- luloidplaten naar de afdeling „opnamen" gezonden. Hier wordt elke plaat gefotografeerd in het vereiste decor. Deze af deling kan ongeveer vier en Ruim honderd jaar geleden werd in Frankrijk door een vereniging van Engelse inge nieurs een sneltreinlocomotief gebouwd. Dit was de Budicom, die meer dan zestig jaar lang over alle rails van Frankrijk. Italië en Spanje zou rijden. Ter viering van de honderd ste verjaardag van deze groot vader, hebben de organisatoren van het Festival van Groot- Brittannië en de Franse Spoor wegen een inderdaad zeer ori ginele reis bedacht, die door de echte Budicom werd onderno men, die speciaal voor dit doel uit z\y.\ museum te voorschijn werd gehaald. Deze oude loco motief met zijn fabrieks-schoor- steen en typische opnieuw op gepoetste stoomdom, is onlangs naar Engeland vertrokken. Zij is aan boord van een boot scheepgegaan en heeft in Do ver vrolijk de weg naar Lon den genomen, welke drie kwart eeuw lang zoveel van dezelfde machines heeft zien voorbijsto men. (Slot) ,Och je bent gek, joh" werd Rienus kwaad. „Ik kan het toch zeker net zo goed als jij." „Haha, dat dacht je maar. Zullen we eens wedden, wie het hardste kan rijden?" Rienus liet zich niet tarten. Hij wist £elf, dat hij het van Bob niet winnen kon. Hij had beloofd, geen gekke kunsten uit te halen. En toch riep hij: „Aangenomen. Kijken wie het hardst rijdt. Waar doen we het?" „In het plantsoen, om de vij ver", wist Bob meteen. Gelukkig was het in het plantsoen niet druk, zodat de twee fietsers anderen niet veel kwaad konden doen. Als dwa zen joegen ze om de vijver heen. Maar hoe hard Rienus ook trapte, hij kon het van Bob niet winnen. Twee, driemaal achter elkaar verloor Rienus de strijd. Maar hij wist van geen opgeven. Tot plots, enkele me ters voor hem, een klein meisje de weg overstak. Weer gooide Rienus onbesuisd zijn stuur om. In volle vaart vloog hij nu het grasveld langs, de vijver over en toen.... pardoes het wa ter inGelukkig dat Bob ook vlakbij was. Die sprong meteen van zijn fiets af, liet die in het gras vallen en snelde naar de vijverkant. Daar kwam hij nog juist bijtijds om Rienus- uitgestoken hand te grijpen en hem op het droge te trekken. Hij zag zelfs ook kans Rienus' fiets Uit het water te krijgen Daar stond Rienus in het gras te druipen. Iedere andere jon gen zou „dank je wel" gezegd hebben, Rienus niet. Die zei: „Dit keer zou ik het zeker ge wennen hebben." Bob begon maar eens te la chen. „Ja, ja, natuurlijk," gaf hij toe, „jij zou het gewonnen hebben. Maar ik zou nu maar maken, dat ik thuis kwam. An ders vat je nog kou. Laat je fiets ook niet zo lang nat blij ven. anders verroest ie nog." Bob was nog zo vriendelijk met Rienus mee naar huis te gaan. Rienus zag wel een beet je tégen de eerste ontmoeting met vader en moeder op. ,Ik zal het ze wel zeggen!" troostte Bob. Maar toen hij begon, dat Rie nus per ongeluk in het water gereden was, riep vader dade lijk uit: „Jullie hebben zeker om het hardst gereden hè? En zijn in het water ook die kras- 9 Maart is het 500 jaar gele den dat de Italiaanse zeevaar der Amerigo Vespucci te Flo rence werd geboren. Tijdens zijn jeugdjaren maak te hij onder leiding van zijn oom spoedig grote vorderingen m natuur-, sterren- en aard rijkskunde. In het jaar 1490 reisde hij naar Spanje voor handelszaken, maar Vespucci werd door de ontdek kingen van Columbus aange spoord om zijn voorbeeld na te volgen. In het jaar 1497 zeilde Ves pucci met drie schepen naar het verre Westen, hij bereikte het vasteland van Zuid-Ameri- ka en keerde in 1499 naar Spanje terug. Hij maakte na- Een aardig tafreeltje uit de bekende tekenfilm „Sneeuwwitje en de dien nog enkele reizen naar de zeven dwergen" van Disney. Nieuwe Wereld, zoals hij dit noemde. De herhaalde bezr/ken aan Zuid-Amerika heeft hij in een dagboek vastgelegd. Bovendien vervaardigde Vespucci een kagrt van Amerika. Nu weten jullie allemaal dat in het jaar 1492 Amerika door Columbus is ontdekt, hoewel hij een reis naar Indië maakte en toen midden-Amerika ont dekte De bewoners noemde hij sen op de nieuwe fiets geko men?" Nou ja, toen moest dat auto verhaal natuurlijk ook komen. Daar wisten vader en moeder trouwens al iets van omdat de juffrouw-die-het-gezien-had, al even „aan" was geweest. Tot overmaat van ramp kwam, terwijl de hele familie voor de deur stond, ook de voddenkoopman nog voorbij. „Aha, is het niet goed afge lopen met de jongeheer? Hij is ook al in mijn voddenkar ge doken. Maar erg beleefd was hij niet." „Ik heb het al gehoord!" be sloot vader weldra.' „Die eerste vrije middag rondfietsen zal je niet goed bekomen Rienus. Je fiets gaat de zolder op, jongen." Huilen en jammeren baatte niet. Vaders besluit stond vast. Rienus had het er ook trou wens naar gemaakt. De fiets ging de zolder op en bleef daar indianen, want hij meende im- maanden lang staan. Eerst toen mers In(Jië te hebben ontdekt. vader zeker wist, dat zijn jon gen veel en veel verstandiger ge worden was en er op zijn gedrag op straat niets, maar dan ook niets meer aan te merken viel. mocht het karretje weer naar beneden gehaald worden. Dit keer was Rienus nog blij- der met zijn fiets dan de vo rige maal. Hij wist nu ook. dat hij hem niet meer kwijt zou raken. Toen Vespucci later met een kaart van Amerika voor de dag kwam. beeft men de „Nieuwe 5 Maart is het 430 jaar gele den dat Mercator, de bekende landkaartentekenaar, werd ge boren. Hoe verder de kennis der mensen van het aardrijk door Locomotief. de eeuwen heen zich uitbreid de, des te groter werd de be hoefte aan degelijke en vooral betrouwbare kaarten en teke ningen. Bijzonder in de vijf tiende eeuw werd deze be hoefte al groter, naarmate de aardrijkskundige horizont zich verwijdde. Zolang de scheep vaart hoofdzakelijk lag in de Middellandse Zee, in de Oud heid en de vroege Middel eeuwen dus, was een vlakke kaart met evenwijdige rich tingslijnen voldoende. De bolvorm van de aarde nam men niet in aanmerking. De vaste richtingslijn der kaartte kenaars was de as van de Mid dellandse Zee. Toen evenwel de aardrijks kundige kennis in de Middel eeuwen zulk een verandering onderging, werd de wereld kaart ontworpen. Het hoogte punt van deze periode werd bereikt tijdens het leven van Mercator, een der grootste per soonlijkheden op het gebied van landkaarttekenaars, zoals er in eeuwen slechts één voor komt. Gerhard Cremer. die zich Mercator liet noemen, werd op de 5e Maart 1512 in Vlaan deren geboren. Zijn ouders wa ren arm. Zijn ontwikkeling tot tekenaar was dezelfde als die van de meeste aardrijkskundi gen uit die tijd. Zijn reken kundige studies brachten hem tot landmeten, en van hieruit kwam hij op het koperetsen, dat juist in die tijd begon, het houtsnijden te verdringen.. Met nieuwe methoden schiep hij in vijftien bladen de kaart van Europa en vervolgens een kaart van de gehele wereld in acht bladen. Na Mercator's dood op 2 De cember 1594 verschenen zijn kaarten alle tezamen onder de naam van „Atlas", die sedert dien alle kaartenwerken voe ren. De vóór Mercator ge bruikte kaarten waren noch wat schaal, noch wat afmetin gen betreft, betrouwbaar en bijzonder in de zeeën waren veel vergissingen gemaakt. Mercator bracht hierin ver andering. Hoe groot zijn succes ook was, toch duurde het twee eeuwen, alvorens de kaarten in algemeen gebruik kwamen De tegen het einde der tiende eeuw verbeterde instru menten, welke een betere plaatsbepaling mogelijk maak ten, deden ook nieuwe behoefte ontstaan aan betere kaarten. In plaats van de meest door Nederlandse uitgevers gedruk te plaatkaarten wilde men liever de nieuwe kaarten volgens het Mercator-systeem. Zij zijn dan ook van grote betekenis voor de zeevaart. Ofschoon wij tegenwoordig moderne kaarten gebruiken, ls het toch een feit, dat de Mer- catorkaarten voor de kaartte kenaars nog volstrekt onmis- b?ji» zijn. In hoofdzaak wordt Met dergelijke schepen maakte Vespucci zijn zeereizen naar de „nieuwe wereld". Wereld" naar hem genoemd: Amerigo, Amerika dus. Volgens een andere verklaring is de naam in 1507 in een boek over Vespucci voor het eerst ge bruikt. Sommige geleerden be weren zelfs dat Vespucci een jaar eerder dan Columbus Amerika heeft ontdekt. In elk geval is Amerika naar de zee vaarder Vespucci genoemd. ictm- Die heilige heet Fredericus en werd geboren in het dorpje Hallum. 3 Maart vieren we zijn feestdag. De vader en moeder van Fre dericus waren maar heel arme mensen. Er zat voor de jongen niets anders op, dan schaapher der te worden. „Jij moet voor priester gaan studeren!" zeiden weldra enke le van de voorname parochia nen. Fredericus wist hoe moei lijk hij thuis gemist kon wor den. Maar God hielp hem. Fre dericus werd priester. Eerst mocht hij de pastoor van zijn nog steeds gewerkt volgens de dorpje helpen; na diens dood richtlijnen en van Mercator. gedachtengang werd hij zelf pastoor van Hal lum. Hij zou echter niet altijd pas toor van Hallum blijven. De heilige Fredericus werd op la tere leeftijd de stichter van een klooster te Mariëngaarde, vlak bij Leeuwarden. Het was het klooster van de 'Praemon- stratensers en Fredericus werd er de eerste abt van. Zo groot was weldra de geur van heiligheid, die van dit klooster uitging, dat van alle kanten jongelingen zich kwajpen aanmelden, om onder leiding van de heilige Fredericus God te dienen. De heilige stierf de derde Een gewoon strijkijzer is ge makkelijk te tekenen, maar een electrisch strijkijzer is veel moeilijker te tekenen. Wie enig geduld heeft kan het pro beren. Daar er verschillende vormen zijn, kunnen wij weinig richtlijnen geven. Bekijken we een strijkijzer als bijgaand Maart van "het jaar" 1175. voorbeeld, dan valt het direct op dat het handvat niet precies in het midden zit, doch enigs zins naar achter is gelegen. Bekijk de hulplijnen 123, daaruit valt de hoofdverdellng wel af te leiden. Als je naar de werkelijkheid tekent, moet je nooit zo maar ergens willekeu rig beginnen, maar eerst de al gemene vorm schetsen en daar na pas uitwerken. Voor de lopers werd nog medege deeld, dat zij om half twaalf vertrek ken vanaf de parochiekerk. In Amster dam zullen zij niet op de anderen wach ten, maar op eigen gelegenheid de Stil le Omgang maken. Lopers en treinrei zigers vinden elkaar terug in de aange wezen kérk. k 6 CopenhogenN7 Copyright P I B Box De volgende dag vertelden ze aan de dieren, dat I zullen nu met de school beginnen. Ik ben jullie on- Ieen school zouden oprichten en toen kwamen de derwijzer en vandaag nog krijgen jullie je boeken en TQri naar binnen. Sam zei: Lieve kinderen, we tassen." Ze kregen hun boeken en tassen en waren erg blijdat ze nu eindelijk eens iets zouden leren. Alle boeken werden op een stapel links op de tekening ge legd en de boekenwurmen kropen er in en er uit. Advertentie prima kwaliteit OUDE PRIJZEN geheel dubbel 1 52.50, 57.50, 65.75. Ook voor dames, met capuchon. GEN. CRONJéSTRAAT 42-44, TEL. 15438 ZATERDAG HILVERSUM I, 402 m. VARA: 7.00 nieuws, 7.18 gram., 8.00 nieuws. 8.18 Onder ons gezegd, 8.23 orgel, 8.45 gram. VPRO: 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, causerie, 10.05 prot. pr. VARA: herh., 11.35 strijkkwartet. 12.00 gram., 12.33 accordeon, 13.00 nieuws, 13.15 Metro- pole-orkest en soliste, 13.45 gram., 14.00 jeugd, 14.30 pianoduo, 14.50 Fries progr., 15.15 banjomuziek, 15.45 Van de wieg tot het graf, causerie, 16.00 gram., 16.30 sport, 36.45 kamerorkest en solist, 17.30 jeugd, 18.00 nieuws, 18.20 instrumentaal kwintet, 18.40 Zoeklicht op de Westerse Defensie, 19.00 artistieke staalkaart. VPRO: causerie, 19.40 causerie, 19.55 Deze week, caus. VARA: 20.00 nieuws, 20.05 actualiteiten, 20.15 gevar. progr., 21.15 Weense muziek, 21.45 Azië en het Westen, causerie, 22.00 dansorkest, 22.25 Onder de pannen, hoorspel, 22.45 ver- zoekprogr., 23.00 nieuws, 23.15 sport, 23.30 gram. HILVERSUM II, 298 m. KRO: 7.00 nieuws, 7.15 gymn., 7.30 gram., 7.45 Mor gengebed, 8.00 nieuws, 8.15 Metropole orkest en solisten, 9.00 huisvrouw, 9.40 gram., 10.00 kleuters, 10.15 gram., 31.00 zieken, 11.45 gram., 12.00 Angelus, 12.03 gram.. 12.33 gram., 12.55 zonnewijzer, 13.00 nieuws, .13.20 gram., 14.00 Wij ma ken een Paasgroep, 14.10 gram., 14.20 Engelse les, 14.40 amateursuitz., 15.05 Kroniek van letteren en kunsten, 15.40 kamerkoor, 16.00 omroeporkest en solist. 16.30 De schoonheid van het Grego riaans, 17.00 jeugd, 18.00 filmmuziek, 18.15 actualiteiten, 18.25 amusem.muz., 18.48 sport, „Dit is leven", jongeren. 19.00 nieuws, 19.15 actualiteiten, 19.23 gram., 19.52 journalistiek weekoverz.. 20.00 nieuws, 20.05 de gewone man, 20.12 gram., 20.15 Lichtbaken, 20.40 Steek eens op. heren!, 21.00 amusem.muziek, 21.30 Uit het dagboek van een dorpspastoor, hoorspel, 22.30 Wij luiden de Zondag in!, 23.00 nieuws, 23.15 Esperanto, 23.22 Philharmonisch orkest. ENGELAND, BBC, home service 330 m.: 14.10 gevar. muz., 21.00 lichte muz. BBC, light progr. 1500 en 247 m.: 13.15 dansorkest, 15.45 orkest en zang, 16.30 militair orkest, 19.00 jazzmuziek. 20.30 symphonie*orkest en koor, 23.15 dans orkest. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK 309 m.: 12.00 amusem.muziek, 13.20 om roeporkest. 17.00 lichte muziek, 20.05 cabaret, 22.40 symphonie-orkest, 23.10 amusem.muziek, 0.10 en 0.35 dansmuz. BRUSSEL, 324 m.: 12.00 salonorkest. 12.32 omroeporkest, 15.00 amusem.muz., 20.00 omroeporkest en solisten, 23.05 dansmuziek. 484 m.: 12.05 omroeporkest, 20.00 om roeporkest, 21.30 jazzmuziek, 22.15 dans muziek. FRANKRIJK, nationaal progr. 347 en 249 m.: 12.30 orkestconcert, 14.12 sym phonie-orkest en soliste. 16.50 kamer muziek, 20.00 orkestconcert.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 7