PARTIJEN AANVAARDEN 0NTWERP-PR0GRAM Samenstelling van het kabinet zal echter voldoende, bevredigend moeten zijn OUDE MATERIALEN VAN WAARDE VOOR INDUSTRIE EN EXPORT CONFERENTIE MET DE RUSSEN TE PARIJS HEENGAAN VAN BEVIN WORDT WAARSCHIJNLIJKER MARINIERS RUKKEN OP IN CENTRAAL-KOREA Scheppende krachten draaglijke versobering D Bewaar uw afval! Fransen zijn optimistisch gestemd TOT QUEUILLE ZAL EEN POGING OPLOSSING WAGEN Tot hoofd en hart DR. DREES WEER MINISTER-PRESIDENT? VLIEGRAMP IN V.S. EIST VIJFTIEN DODEN INCIDENT IN DE NOTRE DAME Het weer Volksstemming over kieswet het redmiddel? J MEISJE KOMT ONDER VALLENDE BOOM Nieuw ontwerp-kieswet Geen Nederl. rechters in Indonesië Amsterdam-Enkhuizen diesel-electrisch ZATERDAG 3 MAART 1951 74e JAARGANG No. 25012 De oplossing van de regeringscrisis Professor Romme heeft Vrijdag van de voorzitters, respec tievelijk waarnemend-voorzitters, van de Tweede Kamer fracties der K.V.P., P. v. d. A., A.R., C.H.U. en V.V.D. schrif telijk mededeling ontvangen, dat zij, ieder na raadpleging van hun fracties, bereid zijn tot de bevordering van de tot standkoming van een kabinet op de grondslag van hei uün door de informateur voorgelegde ontwerp-program medewerking te verlenen, als hun door de informateur is gevraagd, indien ook de samenstelling van het kabinet bun in 's lands belang voldoende bevredigend zal voor komen. ht de kennisneming; van de nadere inhoud der vorenbedoelde schriftelijke hiededelingen heeft de heer Romme aanleiding; gevonden, gisteravond nog ®en bespreking te bevorderen met de ministers Drees, Lieftinck, Van den «rink en Mansholt, ter behandeling van verschillende technische punten, "aar minister Van den Brink om particuliere redenen, welke liggen buiten •je door de informateur te behartigen zaak, gisteravond verhinderd was, heeft «e heer Romme met minister Van den Brink de door hem te bespreken pun ten afzonderlijk behandeld. „Tactloos optreden van mgr. Feltin" SULTAN VAN MAROKKO ONTSLAAT MINISTERS Twee Anti-revolutionnairen in de regering? SPOEDIG GROTE INZAMELINGSACTIE IN TACHTIG GEMEENTEN KABINETSCRISIS IN FRANKRIJK „Vrede en eenheid" REGENKLEDING Am. luchtmacht in Europa Spoedig aanzienlijk meer eenheden MIJNWERKER DOOR VALLENDE KOOL GEDOOD Portret van Rembrandt naar Australië verkocht Ook Lagerhuisleden dringen er op aan Dodelijk ongeluk in de hoofdstad Indiening zeer spoedig te verwachten Vier gewonden uit Korea gearriveerd voor In Mei 1952 BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant, ümuiden: Bonifaciusstr. 27. tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het rechi voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. Een Dakota, met 25 inzittenden, is k'steren in een sneeuwstorm, bij een Poging tot landing op het vliegveld van Sioux City (Iowa), verongelukt. Twaalf Passagiers en drie leden van de beman- P'ng zijn bij deze ramp omgekomen. De Thkota was een vliegtuig van de „Mid- Contincnt Airline". E>e prefect van het departement Seine heeft de pers een verklaring ter hand ge steld, waarin hij mgr. Feltin, aartsbisschop ya" Parijs. verwijt tactloos gehandeld te [j®"hen do°r tijdens een godsdienstoefening Notre Dame het lot van Pétain ter de e gebracht te hebben, waarop door h in Ye kathedraal aanwezige mensen met anageklap werd gereageerd. De prefect 2el£ had bij wijze var. protect de kerk ver laten. Het Parijse gemeenteraadslid Vigier ver klaarde, dat de aartsbisschop ten aanzien ^an Pétain ongeveer hetzelfde gezegd had als generaal De Gaulle. Ook Vigier had de kerk verlaten. Anderzijds wordt gezegd, tlat de aartsbisschop zelf door het applaus verrast was en het terstond trachtte te doen ophouden. De sultan van Marokko, Sidi Moham med Ben Joessef, heeft gisteren bij 'kcreet de viziers (ministers) van de 'stikial uit de Marokkaanse regering "Hslagen. De vorige week had de Sultan de methoden van de Istiklal, een extreem-nationalistische partij, ver oordeeld, en leden van de party uit zijn Persoonlijk kabinet verwijderd. in officiële kringen te Rabat wordt Overigens het gerucht ontkend, dat franse troepen gisteren tegen Marok kaanse nationalisten gevochten zouden hebben. Wel had. de politie met mede werking van hulptroepen een eind ge haakt aan een gevecht tussen groepen van dezelfde Marokkaanse stam, die "ret elkaar in vete leven. De informateur zet zijn onderzoek naar de mogelijkheid van de samen stelling van een kabinet thans vóórt op de grondslag van het aanvaarde ont werp-program. Zijn taak is nu in een volgend stadium gekomen, maar nog geenszins ten einde gebracht. Desgevraagd verklaarde de heer Romme dat hij het verstandig zou ach ten een afwachtende houding aan te nemen ten opzichte van de vraag, of hij het moeilijkste deel van zijn taak thans achter de rug dan wel nog voor de boeg heeft. Onze parlementaire redacteur tekent hierbij aan: Het door prof. Romme vannacht ge publiceerde communiqué spreekt voor zichzelf en behoeft geen uitvoerig com mentaar. Strikt programmatisch ge sproken, is prof. Romme erin geslaagd de brede basis van zijn voorkeur te leg gen. Zo er een man in staat was dit te doen. dan was het inderdaad de leider van de K.V.P., die zelf de voorvechter van deze idee is en door zijn positie in het politiek bestel er ongetwijfeld de beste kansen voor had. Wie in de gelegenheid was prof. Romme's werkzaamheden van de af gelopen week enigszins van meer na bij te volgen, heeft de indruk gekregen, dat hij ze met grote bekwaamheid heeft verricht. Hij heeft daarbij ook veel tac tisch voordeel weten te trekken uit het werk en de ervaringen van zijn voor gangers, zomede uit de omstandigheid, dat alle partijen langzamerhand vurig naar het bereiken van enige oplossing begonnen te verlangen. Zo heeft hij in de soepele formuleringen van zijn ont werpprogramma tegemoetkomingen kunnen doen aan gevoelige standpunten van de onderscheiden partijen, ander zijds aandrang op hen weten uit te oe fenen om minder zware punten voor lopig op te schorten tot ze in de prac- tijk van het regeren straks eventueel aan de orde zullen komen. Hoe sterk thans niet geheel uitge sproken verschillen later in het nieuwe Kabinet zullen gaan spreken, valt op dit moment natuurlijk nog niet te voorzien, doch het lijkt wel dienstig zich van meet af aan voor ogen te stellen, dat er van meer dan één zijde afwijkende opinies zijn gehandhaafd, die men weliswaar thans niet als door slaggevend meende te behoeven be handelen, doch die men in een Kabi net, dat op dit ontwerp-programma gevormd zou worden, later kan zien terugkomen. Intussen hebben de partijen zich hun definitief oordeel voorbehouden tot be kend zal worden, hoe de informateur zich de vorming van het Kabinet voor stelt, zowel wat betreft zetelverdeling- als personeelsbezetting. Daarbij geeft men er zich wel rekenschap van, dat voor de socialisten het Kabinet er be paald veel vertrouwenwekkender zal gaan uitzien, indien dr. Drees er weer minister-president in wordt, hetgeen men algemeen verwacht als in de ge dachten van de informateur te spelen. Voor de andere partyen zal dr. Drees waarschijnlijk wel acceptabel blyken. De A.R.-en zullen vermoedelijk hun ver trouwen zeer zien toenemen, indien de informateur hun in zijn advies twee re- ele portefeuilles zou toebedenken. Ofschoon sommigen zich moeilijk kun nen voorstellen, dat de informateur de bedoeling heeft Sociale Zaken aan de P.v.d.A. te ontnemen, houden anderen toch vol, dat dit punt werkelijk aan de orde zal komen. Men denkt in dit ver band opnieuw aan prof. De Gaay Fort- Verwachting tot Zondagavond: Droog weer met plaatselijk enkele overdrijvende wolkenvelden. Meest matige Oostelyke wind. Vannacht lichte en tegen de ochtend hier en daar matige vorst. In de middag temperaturen slechts enkele graden boven het vriespunt. ZONDAG: Zon: 7.22—18.23. Maan: 6.20—13.49. MAANDAG: Zon: 7.20—18.25. Maan: 6.44—15.20. man. Ook wordt wel gesproken over O. K. en W., en dan inzonderheid over de O. Men kan zich een Anti-Revoluti- onnair moeilijk voorstellen als bevorde raar van een actieve cultuurpolitiek. Ook Justitie gaat nogal over de tong, omdat dit in ruil voor Sociale Zaken een aan trekkelijk departement voor de socialis ten zou zijn en zij daarvoor in de per soon van mr. Donker een bekwaam can- didaa't zouden hebben. Tenslotte zij vermeld, dat men voor de wasechte C.H.-minister, die er zal moeten komen, weer denkt aan Oorlog. Uit de C.H.-hoek hoorden wij de naam van generaal Calmeyer komen. Met uitzon dering van de naam van dr. Drees delen wij al deze verwachtingen mee voor wat ze zijn: veronderstellingen, die men in de politieke wereld kan opvangen. De informateur zet zijn onderzoek nu in de sfeer van de persoonskwesties voort en verklaart, zeer begrijpelijk, zich liever niet over het uitspreken van verwach tingen omtrent de vraag, of hij daar al dan niet op grote moeilijkheden zal stuiten, uit te laten. In de politieke we reld verwacht men echter niet, dat hij hiermee nog op onoverkomelijke moei lijkheden zal belanden. Dezer dagen is de laatste van de zeven bruggen over de Main bij Frankfort, die in 1945 door de terugtrekkende Duitse legers vernield waren, weer in gebruik genomen. Voor de> herbouw van de „Vredes-brug", zoals de vroegere „Wilhelms- brücke" is gedoopt, heeft men één jaar nodig gehad. Het gevaarte is ongeveer 180 meter lang en 27 meier breed. De kosten van de bouw bedroegen vier millioen mark (ruim drie en een half millioen gulden). Op de foto: Een overzicht tijdens de openingsplechtigheid van de brug. Binnenkort zal in ongeveer 80 ge meenten van ons land, o.a. in Den Haag, Eindhoven, Tilburg, Haarlem, Apel doorn, Maastricht en het gehele eiland Walcheren andere gemeenten zullen nog volgen een inzamelingsactie van oude materialen worden gehouden. De ondervakgroep Opkopers van Oude Materialen en Afvalstoffen zal deze ac tie ondersteunen. Plaatseiyk zal worden bekend gemaakt op welke w«ze en door wie de oude materialen zullen worden opgehaald en welke prijs hiervoor zal worden betaald. Het bevorderen van de inzameling van oude materialen moet als een nationaal belang worden ge zien en daarom doet de minister van Economische Zaken een beroep op de Nederlandse bevolking om alle oude materialen, die opnieuw verwerkt kun nen worden tot waardevolle producten, niet te vernietigen of weg te werpen, doch deze vla de kanalen van de bona fide handel en liefdadige instellingen te brengen op de plaats waar zij thuis ho ren. Naast het algemeen belang wordt ook, in verband met de geldende prij zen voor deze materialen, het eigenbe lang van de bevolking gediend. DC radicaal-socialist Henri Queuille heeft er gisteren in toegestemd, pogingen 5® doen tot vorming van een nieuw *rans kabinet, nadat Bidault zijn op- hracht had teruggegeven. In parlemen- aire kringen geeft men Queuille niet eel kans van slagen. Queuille heeft ver- f.'aard, dat hij met de verschillende par- 'Jen overleg zal plegen en vandaag aan jjtesident Vincent Auriol zou meedelen hij denkt te zullen slagen. Kabinetsformateur Henri Queuille en e radicaal-socialistische partij hellen ste *«lk eds meer over naar het idee, dat een Vei, sstemming de enige oplossing °r de huidige kabinetscrisis, aldus *erneemt A.P. te Parijs. ,.De leiding van de radicaal-socialis- l'sche partij heeft besloten Queuille zijn formatie-pogingen te steunen, "h^ar zij is niet optimistisch ten aan- 'w van zijn kansen. Henri Queuille, wiens kabinet het hestond van de herfst van 1948 tot ^ctober 1949 aan te blijven, werd gis termiddag op het Elysée ontboden, "adat Georges Bidault, de voorzitter jan de M.R.P. de president meege- veeld had, dat hij geen basis voor een cabinet had kunnen vinden. *<h>en Volksstemming over de kieswet *altPmn wüziging van de grondwet nood- **cbh maken- In verband hiermede Üsch n gisteren enige radicaal-socialis- Om'jf afgevaardigden reeds een wets- erP ingediend. Aavertentie In tegenstelling tot Washington en Bonn is Parijs optimistisch gestemd ten aan zien van de conferentie van de plaatsvervangers, welke daar Maandag begint, aldus meldt A.P. Een gezaghebbende zegsman van het Quai d'Orsay zei: „Wij geloven, dat de aan vaarding door het Kremlin van de uitnodiging inhoudt, dat de Russen bereid zijn te praten over een aantal problemen, welke door het Westen aan de orde gesteld zijn". Het Westen heeft Rusland doen weten, dat het op een viermogenu- heden-conferentie o.a. de huidige stand van de bewapening, Duitsland en het Oostenrijkse verdrag wil hespreken. De Fransen zijn van mening, dat, indien het de plaatsvervangers gelukt deze punten op de agenda te krijgen, een wer kelijk belangrijke conferentie van de Grote Vier gehouden kan worden. Vóór zijn vertrek per vliegtuig naar Parijs, waar hij vandaag zou aankomen, heeft ambassadeur dr. Jessup gezegd, dat de V.S. sceptisch staan tegenover de Parijse conferentie. Volgens de „New York Times" heeft dr. Jessup machtiging ontvangen accoord te gaan met besprekingen over de kwes tie der eenmaking van Duitsland op de agenda, op voorwaarde echter, dat in Duitsland verkiezingen onder interna tionaal toezicht zouden worden gehou den en dat de communistsche parlemen taire organisate in Oost-Duitsland zou worden afgeschaft. Ernest Davies, het hoofd van de Britse delegatie, wordt vandaag eveneens te Pa rijs verwacht. De Russische onderminister voor Buitenlandse Zaken, Andrei Gromyko, en de Russische delegatie zullen van daag uit Moskou vertrekken. De dele gatie, welke via Berlijn zal vliegen, wordt Zondag in Parijs verwacht. Gro myko zal vergezeld worden door nog een Russische onderminister van Bui tenlandse Zaken, Anatolii Laventief en door de vroegere politieke adviseur in Duitsland, Semjenof. Werklieden zijn gisteren begonnen het Palais Rose, waar de conferentie waarschijnlijk Maandagmiddag ge opend zal worden, in gereedheid te brengen. Het Oostduitse parlement heeft giste ren een beroep gedaan op de Westduitse regering, zich te verenigen met een ge- meenschappeiyk Duits program van „vrede en eenheid", dat aan de plaats- Henri Queuille. De bevelhebber van de Amerikaanse luchtstrijdkrachten, in Europa, luite nant-generaal Norstad, heeft gisteren in Frankfort verklaard, dat „binnen enkele maanden" het aantal eenheden van de luchtmacht voor Europa aanzienlek ge stegen zou zen. Wanneer en waar zij aan deze zijde van de Atlantische Oceaan zouden worden gestationneerd. was een kwestie waarover alleen door het op perbevel van de geallieerde strijdkrach ten in Europa kon worden beslist In de breukpijler op de 546 meter ver dieping van de staatsmijn Emma te Treebeek werden Vrijdag de 34-jarige houwer W. Hoogakker uit Hoensbroek en de 19-jarige postsleper J. Coumans uit Schinnen onder vallende kool bedol ven. Toen zij bevrijd waren bleek H„ die gehuwd is en een kind heeft, te zijn overleden. C. werd naar het ziekenhuis te Heerlen overgebracht! De „Victorian National Gallery" Australië) heeft van Sir Alfred Beit een portret van Rembrandt gekocht. Het heet „Portret van een man". Sir Alfred ontvangt 37.000 pond sterling (ongeveer 370.00 gulden). Het schilderij was twee jaar in bruik leen in de Londense „National Gallery". vervangers der ministers van Buiten landse Zaken van de Grote Vier in Pa rijs zou worden voorgelegd. De voorzitter van het Oostduitse par lement, Dieckmann, verklaarde, dat in het program verzocht zou moeten wor den om een vredesverdrag met Duits land, waarbij „de democratisering en demilitarisatie" zouden worden ge waarborgd. Verdere punten van het program zouden moeten zijn: hereni ging van Duitsland, vrijmaking van de Duitse handel, uitbreiding van de Duit se industrie voor vredesdoeleinden en terugtrekking van alle buitenlandse troepen uit Duitsland binnen één jaar na ondertekening van een vredesver drag. Dr. Konrad Adenauer, de Westduitse bondskanselier, heeft het beroep van het Oostduitse parlement van de hand ge wezen. Hij herhaalde zijn eis tot „vrije, democratische verkiezingen in geheel Duitsland" als eerste stap tot eenheid. Voor ons land vormen oude materialen en afvalstoffen waardevolle grondstof fen voor onze industrie en tevens zijn ze voor de export van grote betekenis. Hoèwel op dit gebied in de laatste ja ren reeds een vooruitgang valt te be speuren, kunnen op dit terrein nog betere resultaten worden bereikt, in dien iedereen beseft, welke belangen hiermede voor allen gemoeid zijn. Het ingezamelde oud papier wordt voornamelijk gebruikt als grondstof voor de pakcarton- en pakpapierfabrie- ken. Bij de vervaardiging van kranten papier kan circa 10 pet. oud papier wor den gebruikt; voor closetpapier onge veer 65 pet. Oud papier kan zelfs ge bruikt worden bij de vervaardiging van goede kwaliteiten druk- en schrijfpa pier. In 1950 bedroeg de totale inzame ling van oud papier ongeveer 132.000 ton; over de eerste elf maanden van 1950 werden daarvan 30.000 ton uitge voerd. Voor de Nederlandse staalindustrie is schrot,geslagen of gegoten verre:, weg de belangrijkste grondstof en te vens de enige grondstof, waarover Ne derland op het ogenblik in voldoende mate beschikt. Een stagnatie van de aanvoer van schrot zou onvermijdelijk een inkrimping van de productie en een aanzienlijke stijging van de Nederland se staalprijzen ten gevolge hebben. De inzameling van schrot is dus van het grootste belang. Verder zijn oude non-ferro metalen, zoals lood, zink, rood- en geelkoper, en de afvallen van deze metalen belangrijk als grondstof voor de Nederlandse in dustrie. De inzameling hiervan zou ook betekenis kunnen hebben voor de ex port. Lompen vinden als grondstof hun weg naar tal van zeer uiteenlopende takken van' bedrijf. Het succes van dit gedeel te van de inzameling is natuurlijk af hankelijk van de medewerking van de huisvrouwen. In 1948 bestond 40 pet. van de hoeveelheid door de Nederlandse papierindustrie verbruikte grondstof fen uit lompen en oud papier voor een waarde van 18.074.000. De inzameling van beenderen, die van belang zijn voor de lijm- en gelatine- fabricage, geschiedt in hoofdzaak dooi de eigen organisatie van de twee been- derenverwerkende industrieën en wel bij de slagerijen. De beenderen welke in de huishouding worden gebruikt, gaan voor een groot deel verloren. Hoe groot het belang wel is van de export van oude materialen moge blij ken uit de waarde van die export in 1949, n.l. ƒ35.458.000.—. (Telefonisch van onze Londense correspondent) Londen, hedenmorgen. Laat in de middag werd gisteren door het persbureau Reuter een bericht door gezonden dat Bevin ontslag had geno men. Vijf kwartier later, nadat te Lon den reeds de eerste buitenlandse reac ties op het nieuws waren ontvangen, werd via een ander Brits persbureau een dementi gepubliceerd dat afkomstig was van Downingstreet nummer tien. Ofschoon het allerminst uitgesloten mag worden geacht dat de toenemende ge ruchten omtrent Bcvins heengaan gis teren hebben geleid tot een vergissing van Reuter, lijkt het meer waarschijn lijk dat inderdaad door Bevin het be sluit is genomen zyn ambt neer te leg gen, doch dat Attlee zich eerst nog wil beraden over de uiterst moeiiyke kwes tie van de opvolging. Twee feiten maken Bevin's spoedig heengaan waarschijnlijk, namelijk in de eerste plaats zijn gezondheidstoestand, die hem ongeschikt maakt voor de zeer zware functie van het Britse mi nisterschap van Buitenlandse Zaken en vervolgens de toenemende druk van alle kanten op de eerste minister. Eerder in de week berichtte uw correspondent dat van conservatieve, liberale en so cialistische zijde in het Hogerhuis was Tussen geleerdheid en wijsheid ligt vaak een schier onoverbrug- bare kloof aangedrongen op Bevin's heengaan. Ook in het Lagerhuis gaan stemmen op. Gisteren verklaarde het liberale dag blad Manchester Guardian in het eerste hoofdartikel: „Het is moeilijk een paral lel te bedenken voor de pijnlijke posi tie waarin zich de eerste minister nu bevindt met betrekking tot het minis terschap van Buitenlandse Zaken." En het blad eindigt met de me ning dat Bevin behoort heen te gaan, hoe eerder, hoe beter." De Daily Telegraph van heden wijdt even eens een hoofdartikel aan dezelfde kwestie en zegt o.m.: „Men moet het feit onder ogen zien dat wij gedu rende de laatste paar maanden in het geheel geen minister van Buiten landse Zaken hebben gehad". Het blad adviseert Bevin heen te gaan. IIIIIHIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlllMlimiMltll Vrydagmiddag is het dertienjarige Amsterdamse meisje Annie van Eyck op de Lijnbaansgracht door een plotse ling omvallende plataan zo ernstig ge wond. dat zij in de loop van de avond in het Binnengasthuis is overleden. Arbeiders van de Amsterdamse Ge meentewerken waren een aantal bomen aan het rooien, die door ziekte zijn aan getast, en daar zij in de mening ver keerden, dat de boom nog flink met de wortels in de grond vastzat, hadden zij hem niet geschoord. Plotseling kwam de boom krakend neer in de richting van enkele passerende schoolkinderen. De arbeiders en andere voorbijgangers schreeuwden nog een waarschuwing, maar het was reeds te laat. Annie van Eyck kreeg de boom op hoofd en schou ders en werd met ernstige verwondingen en een hersenschudding opgenomen. Naar het A.N.P. verneemt is de in diening van het nieuwe ontwerp-kieswet bij de Tweede Kamer zeer spoedig te verwachten. Ondanks het feit, dat de regering demissionnair is, heeft zij ge meend, nu dit ontwerp gereed is, het spoedshalve de Kamer reeds te moeten toezenden opdat de mogelijkheid blijft bestaan, dat de wet nog dit jaar in het Staatsblad zal kunnen verschijnen en de Tweede-Kamerverkiezingen van 1952 volgens de nieuwe wet zullen kunnen worden gehouden. Vrijdagmiddag zijn vier gewonde militairen van het Nederlandse deta chement Verenigde Naties in Neder land aangekomen. Het zijn de soldaat C. Akkermans uit 's-Gravenhage, de soldaat eerste klasse J H. van Oort uit Boskoop, de sergeant J. H. Wensink uit 's-Gravenhage en de soldaat L. J. P. van 't Zant uit Zalt- bommel. Zij zijn per Brits hospitaalvliegtuig via Singapore naar een vliegveld in Engeland vervoerd en Vrijdagmiddag vandaar per Dakota der luchtstrijd krachten naar het' vliegveld Valken burg overgebracht. Onmiddellijk na aankomst werden zij per auto naar ver schillende militaire hospitalen ver voerd. Naar aanleiding van geruchten als zouden de stoffelijke resten van overste Den Ouden bij Hoengsong gevonden zijn, heeft een officiële woordvoerder van de Nederlandse missie te Tokio ver klaard niets in deze zin vernomen te hebben. Indien genoemd bericht juist zou zijn dan zou de Nederlandse missie op de hoogte zijn. Men had echter niet een dergelijke mededeling ontvangen. Prof. dr. W. L, G. Lemaire, voor de oorlog secretaris-generaal van Justitie en daarna algemeen adviseur van het mi nisterie van Justitie in Djakarta, die Vrijdag met de „Willem Ruys" in Rot terdam is aangekomen, heeft medege deeld dat, wat de rechterlijke macht be treft, Nederlanders in Indonesië niet meer op hun plaats worden geacht, om dat het hier een gezagdragende functie betreft. Een Indonesiër, vooral hij die niet in een cosmopolitische omgeving als Djakarta leeft, zal moeilijk kunnen begrijpen waarom een vreemdeling over hem recht moet spreken. Amerikaanse mariniers trokken gis teren het verlaten Hoengsong binnen en drongen vandaaruit dieper door in het hart van de communistische verde diging aan het centrale front in Korea, De tegenstand van de vijand werd over de gehele linie krachtiger. Aan het Oostelyke céntrale front drongen Noordkoreanen in het uni form der Zuidkoreaanse troepen Ame rikaanse stellingen binnen en voerden daar gevechten van man tegen man uit. Bij de Mandsjoerijse grens hadden wederom luchtgevechten plaats tussen Amerikaanse straaljagers en vyandeiy- ke toesteilen. De mariniers, die Hoengsong bezet ten, naderen thans Hongtsjong, een Chi nees bolwerk 25 km naar het Noordwes ten. Deze plaats wordt beschouwd als de sleutel van de 100 km brede Chinese verdedigingslinie. Aan het Oostelijke centrale front zag een tankspits van de Amerikaanse ze vende divisie, die Donderdag tot 5 km ten Noorden van Amiding was doorge stoten, zich gisteren door krachtig anti tank vuur gedwongen tot de terugtocht. Deze patrouille was tot een punt 43 km van de 38ste breedtegraad doorgedron gen. (Van een medewerker) e nieuwe ingrijpende maatregelen, welke sinds kort in ambtelijke kringen op stapel staan om te ko men tot een noodzakelijk geachte ver sobering in de binnenlandse consump tie. zullen ongetwijfeld, zodra de Over heid ermede voor de dag zal komen, de nodige wensen, de nodige meningsver schillen en ook wel de nodige critiek oproepen. Zulks ligt tot op zekere hoogte voor de hand. want versoberen is nu eenmaal voor niemand een prettige aan gelegenheid en bovendien is er tenslotte geen enkel ambtelijk apparaat denk baar, dat bij het opstellen van beperken de bepalingen rekening zou kunnen houden met alle gevoeligheden van iedereen. In de te verwachten reacties zal men echter de noodzakelijkheid zelf van de aangekondigde consumptie-beperking nauwelijks nog in discussie kunnen brengen, want die noodzaak van de ver sobering Ts allang geen twistpunt meer, bij niemand. Daarvoor is de financiële uositie van ons land helaas te slecht. Iedereen, die even nadenkt over de po sitie waarin ons land is komen te ver keren door de aanhoudende stijging van de wereldmarkt-prijzen en door de de fensie-opbouw. kan onmogelijk volhou den. dat versobering voorbarig of on nodig zou zijn. Deze is helaas volkomen onvermijdelijk. Het kan daarom in de aanstaande discussie redelijkerwijze dan ook alleen maar gaan over het tempo waarin en over de wijze waarop die con sumptiebeperking moet worden doorge voerd. Ten aanzien van dit laatste punt kan men vooral heel vee! belangstelling ver wachten van de zijde van industrie en handel, die beide immers zich ten dele zullen moeten omschakelen waarmede zij gedeeltelijk al begonnen zijn. Het laat zich nu aanzien dat juist ten aan zien van de versoberingswijze. naast wensen en meningsverschillen, ook ern stige critiek van die zijden niet lang meer op zich zal laten wachten. Het is noodzakelijk daarop nu reeds de aandacht te vestigen. Het behoeft geen betoog dat ons land momenteel staat op de drempel van een zeer ernstige periode. De doeleinden welke daarin gerealiserd moeten worden zijn zó groot -dat ons gehele volk in al zijn geledingen tezamen zich daarvoor zal moeten inzetten. Het verwezenlijken van die doeleinden is dan ook geen kwestie van enkele ambtelijke voor schriften maar van een gezamenlijk po sitief willen. Iedereen zal zijn steentje moeten bijdragen om de moeilijkheden te beperken en om de mogelijkheden te vergroten. En dit laatste is zeker zo be langrijk als het eerste. Reeds heeft de Overheid enkele malen een beroep gedaan op handel en indus trie. om ten volle mede te werken aan de nieuwe voorzieningen. Zij is er zich ongetwijfeld van bewust dat de op han den zijnde consumptiebeperking grote moeilijkheden te weeg' zal brengen voor beide groepen, die tenslotte uitsluitend met eigen risico's die moeilijkheden zul len moeten oplossen. Maar haar vraag om medewerking beperkte zich natuur lijk niet tot een verzoek om de moei lijkheden te willen dragen, zij was veel meer een oproep om in positieve zin de mogelijkheden intensiever te willen gaan benutten. Want bij veel schaduw zijn er heus ook nog wel lichtpunten! Het was een appèl aan het scheppend vermogen van handel en industrie, in het bewustzijn dat het niet de amb telijke beperkende bepalingen kun nen zijn welke de noodzakelijke ver sobering draaglijk zullen kunnen maken, doch dat daarvoor de bijdragen van han del en industrie nodig zijn. die beide binnen de beperkende bepalingen het la gere levensniveau de grootst mogelijke aantrekkelijkheid zullen kunnen en zul len moeten geven. De medewerking van het scheppend deel van ons volk is een allesbeslissende eerste voorwaarde om een versobering door te voeren welke draaglijk zal kunnen zijn. Wij hebben de overtuiging dat handel en industrie de nieuwe realiteit moedig hebben aanvaard. Zij hebben daarbij reeds de nodige risico's op zich genomen niet om de moeilijkheden uit de weg te gaan doch om de mogelijkheden welke er nog over zijn volledig te gaan reali seren. De bewijzen zijn er dat men van die zijde wil aanpakken, doch wij ver nemen óók dat het handel en industrie al weer zeer moeilijk wordt gemaakt: de oude kwaal openbaart zich opnieuw n.l. het initiatief raakt verstrikt en uit geput in de doorgewinterde ambtelijke sfeer waarin duidelijk weer de tendens herleeft van afwijzen in plaats van een bevorderen der zelfwerkzaamheid, een soepel aanvaarden van het scheppend initiatief dat de handel en industrie, ge heel in het kader van de noodzakelijke versobering, willen opbrengen. Het is eigenlijk paradoxaal en absurd, dat van de ene kant handel en industrie door de Overheid zelf worden uitgenodigd om mee te werken aan het draaglijk maken van de onvermijdelijke versobe ring en dat van de andere kant practi- sche initiatieven, welke voor dat doel van deze maatschappelijke groepen uit gaan, doodlopen op een ambtelijk appa raat, dat zich niet voldoende kan aan passen. Voor de ernstige periode, welke voor ons land aanstaande is, worde ruim baan gegeven aan de scheppende krachten in ons volk. want alleen zij zullen in staat zijn het lagere levensniveau draaglijk te doen zijn voor ons allen. Er is aanleiding hiervoor nü de aandacht te vragen; want er zijn ten aanzien daarvan weer ge gronde klachten, nu al! HELPr DE BISSCHOP KEKKEN BOUWEN.' De ('resident-directeur der N.S., ir. Den Hollander, heeft medegedeeld, dat in Mei 1952 de lijn AmsterdamEnkhuizen diesel- electrisch wordt. Op de lijn Stavoren Leeuwarden zullen de stoomtreinen ge handhaafd blijven. De ..Tjerk Hiddes" is Vrijdag te Sura- baja overgedragen aan de Indonesische zeemacht en herdoopt tot „Gadjah Mada".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1