BEGROTING 1951 NADER ONDER DE LOUPE GENOMEN Stralende ogenblikken voor mevrouw Krouwels WEEK IN STAD EN STREEK B A C. J. v. d. Broek Haarlem kampt met ernstige financiële moeilijkheden Woningbouw ook in Haarlem zonder hoopvol perspectief D Zorglijke stijging van subsidiebedrag Op 1 Januari 1951: Totaal 1023 huizen gereed en 1508 in uitvoering Slepende Hildebrand AGENDA" Franken's brood! Amsterdamse studenten in Haarlem MR. BURGER VRAAGT NADERE INLICHTING BAKKER's BEHANG A. E. G. Iedere dame is verwend Molendijk's Permanent HERINGA WUTHRiCH SLEUTEL WEG ZATERDAG 3 MAART 1951 PAGINA 2 1 H.O.V.-LEDENCONCERT M.m.v. Aerdenhouts V rouwenkoor Burgerlijke Stand Forensenprobleem moeilijk oplosbaar Samenwerking Haarlemse leeszalen Bakenessergracht dempen? Betonmolen viel van vrachtauto Opvoering van Molière's „Le Misanthrope VOORLOPIG GEEN DUINMEER BILJARTEN Jubileum A. Heimig Duur telefoontje „Het Witte Paard" SANTPOORT Kopermijn in „Bosbeek" Kerkbericht BLOEMENDAAL Middenstandsvereniging heemstede Aan de gevolgen overleden R.K. Verenigingsgebouw Geen spreekuur Zondagsdiensten zandvoort Schietkuil voor politie LAATSTE NIEUWS DE SCHOONMAAK IN ZICHT! Chin. Ind. Rest. Hongkoo? Lunch a 1.75 Electrisch Gereedschap CENTRALE VERWARM®^ JOHNSON OLIEBRANDE®*® „DE SLEUTELSPECIAL!S£! Zondagsdienst Hedenmorgen is het verslag verschenen betreffende de besprekingen over de gemeentebegroting 1951 in de raadscommissies. Uit de vele vragen en antwoor den hebben wij in eerste instantie de voornaamste punten geput en zoveel moge lijk getracht de stof per hoofdstuk in te delen. Zo zal men financiële en algeme ne opmerkingen gescheiden vinden van die betreffende openbare werken, vei ligheid, woningbouw en huisvesting, kunsten en wetenschappen. Over het algemeen gaat de begroting, meer nog dan bij haar verschenen, ge bukt onder ernstige financiële moeilijkheden, zodat vele noodzakelijke werken of maatregelen moeten blijven rusten. De algemene beschouwingen bepaal den zich tot vragen over de toekomsti ge ontwikkeling der gemeente-opvoe ding in staatsburgerschap, financiële vraagstukken en subsidies. De raad zal plannen betreffende open bare werken en investeringen in de be drijven in de komende tien jaar bin nenkort ontvangen. Het bestaan van wijkcomité's is nog van zulk een korte duur, dat zelfs een voorlopig oordeel niet van het college te verwachten is. Het houden van een in uitzicht gestelde burgerdag is achterwege gelaten, omdat de resultaten elders weinig bemoedi gend waren. Het college is van oor deel, dat ook de regering zich gebon den zal weten door de bestaande wet ten en het kan dan ook niet worden aanvaard, dat de regering een uitzon dering zou maken voor de verplichtin gen, welke voortvloeien uit de wet „Noodvoorziening financiële verhou ding". De regering verliest uit het oog, dat niet alleen de 8 pet. van de op brengst van de in het gemeentefonds te storten belastingen belangrijk is geste gen ,maar dat de 92 pet., welke aan het Rijk ten goede is gekomen, daarop geen uitzondering maakt. Met andere woorden, door de stij ging van de inkomsten van het ge meentefonds hebben de gemeenten recht op uitkering. Het wegvallen van de opbrengst van de onder nemingsbelasting is onvoldoende ge compenseerd. Er is besloten tot hal vering van de schoolgelden zonder dat de gemeenten weten, welke vergoe ding van het Rijk daartegenover staat. De stijging van de voor 1951 geraam de kapitaalslasten en gewone uitgaven is inderdaad verontrustend. De situatie is in feite nog ernstiger omdat Haarlem reeds enkele jaren een groot aantal in de toekomst noodzakelijke kapitaals uitgaven heeft moeten uitstellen. Met verschillende raadsleden zien B. en W. met bezorgdheid de voort durende stijging van het totale subsi die-bedrag. Zeer nauwkeurig worden de belangen afgewogen, maar in onze gemeente, met haar zeer gemengde be volking, moet rekening gehouden wor den met verschillende groeperingen. Af wijzen van subsidie betekent veelal, dat een dan kwijnend werk moet worden overgenomen door de gemeente, om nog niet te spreken van de andere schade van het gemeentebelang. Het Uitgezonderd de compositie voor vrou wenkoor en strijkorkest van de Haar lemse componist oas Bunge, was het pro gramma, aat Albert de Klerk, die deze avond aan de directieiesseriaar stond, had samengesteld, geheel ï'rans georiën teerd. Vanzelfsprekend ging onze be langstelling grotendeels uit naar de „Trois Nocturnes" van Claude Debussy, een werk, dat zelden in zijn geheel wordt uitgevoerd, wegens de practiscne bezwaren die het optreden van het vrouwenkoor medebrengt, in het laatste deel. Het stuk vertoont al de wezens kenmerken van de Debussyaanse stijl, met zeer grote moeilijkheden voor de zangpartij in „Sirenes het laatste van de drie stukken. Deze ongelooflijke moeihjkneden maken dat men het werk zelden in voile zuiverheid kan genieten. Atbert de Klerk had zichzelf en het koor de wel uitermate zware taak op gelegd het stuk zo goed mogelijk te realiseren. Voor deze durf moet men respect hebben. Dat niet alles volkomen gaaf was, laat zich na het voorafgaande denken, mede het feit in aanmerking genomen, dat de repetitietijden niet ai- tijd over-voldoende zijn. Intussen hebben wij weer eens kennis gemaakt met het genele werk als zodanig, en kunnen hec niet anders dan betreuren, dat men het zo zeiden te horen krijgt. Verder bracht De Klerk als twee slotnummers even zoveie noviteiten voor Haarlem, t.w. een vrouwenkoorwerk met begeleiding van strijkorkest en harp van Sas Bunge, en „Cantiques de Paques" van Honegger. Het eerste werk, getiteld: „Gebed tot Jezus den Vreeuevorst" op tekst van de 17 e eeuwse dichter Dullaert, begint vrij gewoon, zonder opzienbarende feiten, maar ontwikkelt zich tot grotere cli maxen en spanningen zowel bij koor als orkest, die ce uiteindelijk moderne com ponist Sas Bunge verraden. Het stuk ontving een gunstig onthaal bij het pu bliek. Honegger's „Cantiques de Paques" is wel erg vooruitstrevend en men kan zich niet geheel aan de indruk onttrek ken, dat er hier af en toe toch wel sprake is van een gewilde, te dik opge legde „moderniteit", die de grote com ponist van „Jeanne d'Arc au bücher" en andere werken eigenlijk niet nodig heeft. Het vrouwenkoor had in het laat ste werk enigszins met de zuiverheid te kampen, die bij minder strakke leiding hier fataal had kunnen worden. Mooi was de suite „Pellèas et Melisande" van Gabriel Faure, waarvan wij eens lazen, dat de orchestratie door Fauré's leerling Koechlin verzorgd zou zijn. Hoe het zij, dit is prachtige muziek, eén van de wei nige orkeststukken van Fauré, dat tevens waard is meer op de programma's voor te komen. Het programma was geopend met de uitvoering van Bizet's Jeugd- symphonie in C aur, een fris en zonnig werk, waarmee Albert de Klerk en het orkest veel succes behaalden. Een be langrijk programma, dat als devies kon dragen „Varietas delectat". Er waren bloemen voor de dirigent. JAN LAARVELD ONDER! Ru WD: L. C. M. Vermunt en J. P. Lotens. GEBOREN: H. J. Reedijk—de Klerk, z; H. KraaijArgeloo, z; C. E. A. M. SchreurPieterson, z; M. B. W. Weijers Thijssen. z; H. W. de GoeijSpeicken, z, W. H. PrinsKroon, z; G. E. Kramer Brakel; M. M. de GoeijZipper; L. J. LagerweijPlukker; H. H. van Stijn Orth; E. W. KoelemijHommes; M. H. A. Spijkervan den Broeke; C. F. SchreuaerMitchell; L. van Kersen Visker; P. A. AertsDubbelman, allen een dochter. OVERLEDEN: A. Starreveld, 83 j. Zuiderstraat. H. J. H. Derkx, 57 j., Wes tergracht. C. Wassenaar, 32 j., Karei van Manderstraat. D. T. J. van der Klugt. 72 j., Damiatestraat college heeft grote waardering voor het werk, dat nog velen zo vol ijver en belangeloos verrichten voor het alge meen welzijn. Er zal een onderzoek worden inge steld naar de veronderstelde „verbor gen" subsidies. Bij de begroting 1952 zal een overzicht van de kosten voor de gemeente van de sport en de lichame lijke opvoeding ter tafel komen. Voor de leiding van het sociogra fisch bureau is een selectie uit sollici tanten gemaakt. Het college heeft ge meend deze arbeid op financieel voor deliger wijze te doen verrichten, waar toe zij correspondeert met het Neder lands Economisch Instituut. Voortdurend wordt de grootste aan dacht geschonken aan de dienende taak, welke de politie jegens de ge meenschap heeft te vervullen. Klachten over te hardhandig optreden van de po litie bij kleinigheden zijn niet ont vangen. Met het bestaande autobusnet zijn de vervoersmogelijkheden belang rijk uitgebreid. B. en W. zijn tevreden over het vervoer. Het overleg over de wachthuisjes waarover wij reeds schre ven, is nog gaande. Het vestigen van een halteplaats voor of bij de ingang van het station is niet mogelijk ge bleken. De directie van de N.Z.H. heeft verzekerd, dat bij druk vervoer steeds extra-bussen worden ingelegd. In Januari, dus na de invoering van de nieuwe Verkeerswet, hadden er in Haarlem honderddertig verkeersonge vallen plaats, iets minder dan het ge middelde. Verreweg het grootste aantal ver keersongevallen doet zich voor in de binnenstad met inbegrip van Plein en Kennemerplein. Zij zijn veelal echter niet van ernstige aard. De kruisingen bij de Amsterdamse Poort, de Amster damse, VaartNagtzaamstraat en het Soendaplein zijn zeer gevaarlijk. De re geling van het verkeer op de Rijks straatweg tijdens de spitsuren is uit voerig bekeken. Er is geen aanleiding aldaar met verkeersagenten te werken. Dat geschiedt alleen, als er schoolkin deren moeten oversteken. Het kruispunt KruiswegKennemer pleinStatenbolwerk is het eerste punt, dat aan de orde komt voor verkeers lichten. Er zal worden nagegaan, of op het Kennemerplein door verdeling van de rijbanen in stroken een veilige af wikkeling te verkrijgen is. Nu sinds 1 Januari de breedte van auto's 2.50 m. is geworden, zal worden nagegaan, in hoeverre sluiting van een enkele straat voor verkeer met deze wagens mogelijk is. Daarbij wordt bijv. gedacht aan de Gierstraat. In het afgelopen jaar werden 12.700 processen-verbaal opgemaakt wegens overtreding van de verkeersvoorschrif- ten. Van bezuiniging van de politiekosten verwacht het college niet veel. Haar lem staat bekend om zijn zuinig be heer. Het aantal bij de politie in gebruik zijnde honden bedraagt vier. De re serve gemeente-politie telt 135 man. De wijze van hulp verlenen bij ongevallen voldoet aan redelijke eisen. Met het herstel van de gas-straatver- liehting zal in 1951 worden voort gegaan voor zover zij niet electrisch wordt. Het doven van een belangrijk gedeelte der straatverlichting in de avond is inderdaad hinderlijk, maar er moet 20 pet. bezuinigd worden. Ge tracht wordt de meest spaarzaam ver lichte straten iets meer licht te geven. Het Hoofdstuk Volkshuisvesting heeft begrijpelijk de volle belangstelling van de raadscommissie gehad. B. en W. de len mede, dat een definitief woning bouwprogramma voor de eerstvolgende drie jaren nog niet gereed is. Zjj delen wel mede, dat de woningwetbouw zal geschieden op terreinen, gelegen aan het eind van de Duncklerstraat, ten Zuiden van de Amsterdamsevaart, in de hoek VondelwegRijksstraatweg en ten Noorden van de Schipholweg. De woningbouwcorporaties zullen weer ingeschakeld worden. Getracht zal worden toewijzing te krijgen uit het bouwvolume, verband houdende met de vestiging van nieuwe industrieën. Zoals bekend, kan Haarlem in drie jaar ruim negenhonderd woningen bouwen. Er zijn arbeidskrachten beschikbaar voor de bouw van 500 tot 600 woningen per jaar. Spoedig zal worden aangevangen met de bouw van tien woningen voor ouden van dagen aan de Madioenstraat. Voor de bouw van een en veertig woningen aan de Prins Bernhardlaan, van drie en tachtig aan de Planetenlaan en van vijftien duplexwoningen aan de Roemer Visscherstraat zijn de plannen in een vergevorderd stadium van voorberei ding. In 1950 zijn vierhonderd twee en veertig woningen voltooid en wel drie honderd één arbeiderswoningen en hon derd een en veertig middenstandshui zen. Het bekende rapport van de zgn. commissie ad hoe stelt als percentages voor de woningbouw: zeventig procent arbeiders- en dertig procent midden standswoningen. maar een overzicht se dert de bevrijding toont aan, dat er op 1 Januari 1951 in totaal voltooid waren duizend drie en twintig woningen, waarvan achthonderd zes en twintig voor arbeiders en honderd zeven en negentig voor middenstanders. De per centages hier liggen tachtig procent arbeiders, en twintig procent midden standshuizen, waaronder begrepen zijn die in de vrije sector. Nog in uitvoering waren er op die datum vijftienhonderd en acht woningen, waarvan twaalfhon derd twaalf voor arbeiders. In voor bereiding is de bouw van een tweede complex voor ouden van dagen, zoals in de Planetenlaan bijna gereed is. Ruim vijfennegentig procent van de ingeschreven woningzoekenden is niet in staat een hogere huur te betalen dan 400.per jaar. Een afdoende oplos sing van het forensenvraagstuk kan al leen worden verkregen, wanneer alle gemeentebesturen in Kennemerland de Natuurlijk is ook het Hildebrand-mo- nument in de commissies, die de ge meentebegroting bespraken, ter tafel gekomen. De besprekingen over de plaatsing zijn nog niet beëindigd. De grote uitgaven, die voor plaatsing no dig zijn, lokken in deze omstandighe den niet aan. Inlichtingen werden ge vraagd over het afwijzen van subsidie aan de muziek- en zangverenigingen in Haarlem. Afwijzing is alleen geschied, delen B. en W. mede, omdat de gekozen vorm zich daartoe niet leent. Over het beginsel of aan deze instellingen sub sidie moet worden verleend, op welke wijze en in welke mate, kan nader wor den beslist. Bij subsidie-verlening zou den grotere belangen wellicht geschaad worden. Of Haarlem betrokken kan worden in het „Holland Festival" is in onder zoek. Het college vreest, dat het geven van kunstopdrachten door gebrek aan gelden in de naaste toekomst niet groot zal zijn. Er is hoop op groeiende belangstel ling voor onze musea; in 1938 werden zij bezocht door 26.000 personen, in 1950 door 46.000. Overleg is gaande omtrent de moge lijkheid van samenwerking tussen de R. K. Leeszaai en de stadsbibliotheek. Verhoging van subsidie aan de R. K. Leeszaal is voorgesteld om een behoor lijke exploitatie mogelijk te maken. De ze leeszaal werd verleden jaar bezocht door 4070 personen, aantal uitleningen 26.554, contribuerende leden 892. Algemeen is waardering uitgesproken voor de H.O.V. In de volgende winter zullen de orgel-recitals in het Concert gebouw herhaald worden. Tot hun genoegen kunnen B. en W. mededelen, dat de burgemeester van Bloemendaal is aangewezen als lid van de raad van bestuur der stichting „Het nationale park der Kennemerduinen". „vestigingsstop" opheffen, welke zij echter onder geen voorwaarde willen nemen. Het persoonlijk contact tussen de hoofden van de Huisvestingsbureaux heeft echter in vele gevallen goed re sultaat opgeleverd. In het afgelopen jaar werd drie en veertigmaai een wo ning gevorderd. In 1950 werd in negen gevallen een premie gegeven voor woningsplitsing. Dit jaar zullen er tien gevallen zijn. Niet minder dan honderd zesentwintig maal werd een premie gegeven voor vrijwillige beschikbaarstelling van woonruimte. In het afgelopen jaar ontvingen hon- der twee en tachtig huiseigenaren een aanschrijving, dat zjj het onderhoud van hun huizen niet voldoende in acht namen. Bovendien zijn zestienhonderd acht en zeventig percelen, waarover klachten inkwamen, door tussenkomst van Bouw. en Woningtoezicht verbe terd. Dat toezicht ontving vier en twin tig machtigingen om op kosten van de eigenaar het herstel uit te voeren; in zeventien gevallen moest er gebruik van worden gemaakt. BIOSCOPEN: Rembrandt: De vader van de bruid (a. I.) 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Palace: Verdwenen vrouw (18 j.) 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Zo jongzo slecht? (18 j.) 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Bob Hope in de knoop (14 j.) 2.30, 7 en 9.15 u.; Zo.: 2.30, 7 en 9.15 uur; City: Paul Vlaanderen en het Z.-mystere (14 j.) 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur; Spaarne: Cassidy's offer (14 j.) 2.30, 7 en 9.15 u.; Zo.: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. UITVOERINGEN: Zaterdag 3 Maart Schouwburg: De Nederlandse Comedie met „Noodhulp", 8 uur. Zondag Maart Schouwburg: De Nederlandse Comedie met „Noodhulp", 8 uur. Concertgebouw: Kilima Hawaiians, 8 uur. Maandag 5 Maart Concertgebouw: Vierde concert pianis tenserie door Clara Haskil, 8 uur. Immanuelkerk, Van Egmondstraat: Jo hannes-Passion o. 1. v. Piet Halsema, 8 u. Frans Halsmuseum: Lezing over het verkeerswezen, 8 uur. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum, ingang Klein Heilig land: Moderne kunstwerken geschonken door mevrouw WallbrinkOud. Geopend op werkdagen van 1016 uur 's Zo. van 13— 16 uur (tot en met 18 Maart). Museum Het Huls van Looy, KI. Hout weg 103: Voorjaarstentoonstelling van wer ken van het genootschap „Kunst Zij Ons Doel". Geopend op werkdagen van 1017 u. 's Zo. van 1317 uur (tot en met 18 Mrt.). Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg 102: Aquarellen door Agnes Bijvoet. Geopend op werkdagen van 1017 uur, (tot en met 27 Maart). Kunsthandel Leffelaar, Grote Markt: Schilderijen en t ringen van Marinus Adamse. Aquarelschetsen uit Parijs, als mede enkele sculptures van Hans Ittmann. Geopend op werkdagen van 1017 uur (tot en met 11 Maart). Kunstzalen Frans Heerkens Thijssen, Plein 13: Tentoonstelling van werken van Jacob, Willem, T'-thijs en Simon Maris. Geopend op werkdagen van 8.3012.30 en van 1417 uur. 's Za. tot 8 uur. 's Zo. van 1416 uur (tot en et 10 Maart). APOTHEKEN: De - .via:;-, avond- en nachtdi—.sten van de Haarlemse apotheken worden van 3 11 Maart, waargenomen door Apotheek Florijn, Gr. Houtstraat i„, telef. 10500, H. Remmers Zoon, Kruisstraat 6. tel. 10354, Noorder Apotheek, Jan Gijzenkade 181, tel. 23821; Bosch- en Vaart-Apotheek, B. en V.-straat 26, tel. 13290. ZIEKENVERVOER: Fa. Mathot, Gr Houtstraat 9, telefoon 11900; Margriet, Turfmarkt 19 rd., telefoon 21400; te Heemstede Fa. Buitenman en Co., Raadhuisplein 7, telefoon 28523. R.K. Militair Tehuis „De Burcht", dage lijks de gehele dag geopend. De Open Deur. Inlichtingenbureau over het Rooms-Katholicisme (Kruisweg 25). Spreekuren: dagelijks (beh. Zondag): 1012 en 14.30—21.00 uur. R.K. Gezinszorg (Kenaupark 18)Spreek uren: Maandag, Woensdag en Vrijdag van 8.30—10.00 uur. Wit-Gele Kruis (Kenaupark 15): Kraam- verzorging spreekuren: Ma. 24 uur; Wo. 23 u.; Do. 1011 uur. Huwelijksvoorlich ting: spreekuur Rector de Bot, Di. 45 u. en Dinsdagavond 7.308.30; spreekuur Dr. Tervooren, Mauritsstraat 9, dag. van 13.30 14.30 en na afspraak. Kantooruren 95 u. De toestand van pastoor H. Wennen in Nieuw-Vennep was de laatste dagen van dien aard, dat hij van de H.H. Sa cramenten der Stervenden moest wor den voorzien. Pastoor Wennen heeft, naar men ons mededeelde, van Vrijdag op Zaterdag een rustige nacht gehad. Opmerkelijk is, dat zovele raadsleden de demping van de Bakenessergracht weer ter sprake hebben gebracht, nu de walmuur aan de Westzijde geheel her steld moet worden. B. en W. herinneren er aan, dat de raad in 1939 besloot de gracht niet te dempen. Er is thans bo vendien geen enkel verkeersbelang mee gediend. Bij het maken van een nieuwe kademuur zal de Westelijke rijweg wor den verbreed. Gistermiddag om half drie wilde de vrachtwagenbestuurder A. v. B. uit Bloe mendaal onder het viaduct op de Juli- analaan te Overveen doorrijden. Zijn wagen was met een betonmolen geladen en deze was te hoog, zodat hij bleef steken en van de wagen afviel. De be tonmolen is ernstig beschadigd, de auto en het viaduct licht. De politie stelt een onderzoek in. Advertentie En toen men op de Dreef Napoleon Haarlem's sleutel bood Ja, toen al aten wy e dubbelgeëerde honderdjarige mevrouw C. KrouwelsTrak- sel op het moment dat haar oudste schoondochter haaronder toezicht van plebaan Agterof, het Pauselijke Erekruis op de borst speldt en de burgemeester haar in het bijzijn van zijn echtgenote de eremedaille van de stad uitreikt. Ook van H. M. de Koningin heeft mevrouw Krouwels een gelukwens ontvangen. Hare Majesteit sprak daarin de hoop uit, dat de jarige deze dag temidden van haar fami lieleden in goede gezondheid zou mogen doorbrengen. Amst. studenten in Haarlem Ter gelegenheid van het achtste lustrum der Amsterdamse Studentenver eniging gaf haar toneelafdeling, die eveneens haar veertigjarig bestaan vier de, gisteren in de Haarlemse Stads schouwburg, een opvoering van Molière's „Le Misanthrope". Voordien had er in de foyer een receptie plaats gehad. Met negen bussen van de N.Z.II.V.M. waren de studenten uit Amsterdam ge arriveerd en het was de eerste keer, dat zij voor een dergelijke gelegenheid naar Haarlem kwamen. De senaatsleden en hun gasten werden bij hun binnenkomst met een donderend „io vivat" begroet. Onder hen bevonden zich rector-mag nificus prof. W. Pos, wethouder mr. A. de Roos en zijn echtgenote, de hoofd commissaris van politie te Amsterdam, de heer Kaasjager, en vertegenwoordi gers van andere studentenverenigingen. Tevens waren aanwezig leden van de sociëteit „Teisterbant" en de Haarlemse kunstgemeenschap, welke medegewerkt hadden bij het propageren van deze avond. Na een korte inleiding door de waar nemend praeses van de studenten toneelvereniging toonden de actrices en acteurs hun capaciteiten in het meester stuk van Molière, dat vertaald is door J an Prins. Bij de vertolking van de hoofdfiguur Alcester was Ru Scholte- Ubing zeer overtuigend in zijn uitingen, maar minder sterk in zijn gebarenspel. Dat hadden trouwens alle medewerkers met elkaar gemeen, met uitzondering van Lidio Blankenstein in zijn overigens zeer korte rol van kamerdienaar. Hilda Everts speelde beheerst, misschien in het begin wat al te rustig en daardoor stroef, maar het bijna fantastische in haar rol van omstreden geliefde wist zij doorgaans, zonder neiging tot overdrij ving, zeer goed tot uiting te brengen. Zoals de rector-magnificus ook in zijn slotwoord aangaf, is bij de keuze van dit stuk zeker niet te hoog gegrepen en mag de uitvoering, die onder regie stond van Fons Rademakers, zeer zeker ge slaagd heten. i. „De kat uit de boom'. T~\ e uitspraak van de onafhankelij- J ke en ook niet-katholieke rech ter in het geding van de Koor school tegen de gemeente Haarlem heeft verschillende reacties verwekt. De beslissing mag gerust dé gebeurte nis van de week genoemd worden en het bestuur der Stichting mag er te recht blij mee zijn. Jarenlang is dr. Kat doende geweest om Nederland zo'n school te geven, en nu zal er dan eindelijk definitief mee begonnen kun nen worden. Even willen wij toch een vraag van een tegenstander signaleren. Duizenden guldens uit de gemeentekas moeten betaald worden om die Katho lieke Koorschool te paard te helpen. Is dat niet een schande in deze tijd?" Men kan deze opmerking veront waardigd van de hand wijzen, maar beter is het éven te wijzen op al die katholieke instellingen, die de taak van de overheid onbaatzuchtig over nemen; op de enorme kapitalen, die de katholieken bijeen brengen o.a. voor de armen, de zieken, de jeugd en de ouden van dagen. Vergelijk eens de kapitaalsposten van het Grote Gast huis uit' de gemeentekas met wat de katholieken voor hun ziekenhuizen bijeenbrengen. Zie eens hoeveel sociale lasten de kerken van de gemeente overnemen voor de minder-bedeelden, hoe de leden der katholieke vereni ging voor de volksgezondheid ruim f 70.000.per jaar afstaan.... Wij willen ons niet roemen om deze en vele andere zaken, maar hei doet pijn dan een opmerking te horen als „de gemeenschap wordt er weer voor op gedraaid." Het is jammer, dat de meerderheid van de gemeenteraad ten aanzien van de Koorschool de kat uit de boom wilde kijken om nu met een kater te zitten. Maar geen scheve voorstelling van zaken en geen gejammer. Een raadslid heeft aan B. en W, de vraag gesteld wat de reden is dat het kindertehuis Noord de laatste maanden geregeld onderbezet is. Het college noemt daarvoor verschillende oorza ken, maar acht het vanzelfsprekend dat de capaciteit niet voldoende is om het totaal aantal kinderen van de te huizen in Noord en Zuid op te nemen. Een gedeelte kan daar dus wel terecht en een ander gedeelte in het St. Jozef huis aan de Kinderhuissingel. Mis schien dat de overheid op deze wijze een aardig lcapitaal kan sparen. i eoefening van de muziek en de voordrachtkunst veraangenaamt het leven. Maar ook het luiste ren kan een intens genot verschaffen. Daarom zijn we zo gelukkig met ons Concertgebouw en onze Stadsschouw burg, waar de muzen bijna avond aan avond de gast zijn. Toen de toneel groep „Comedia" in Haarlem haar victorie begon, was er practisch geen bezwaar tegen het verlenen van een subsidie groot f30.000.uit de ge meentekas. Een vaste bespeelster van onze schouwburg heette het toneellie- vend publiek van harte welkom. „Co- media" bleek het beste gezelschap in den lande te zijn, het kweekte een grote goodwill in onze stad; ja, men kan gerust zeggen, dat als Haarlem bij alle gezelschappen bekend is om zijn belangstelling voor het toneel, dit te danken is aan de prestaties van de vaste bespeelster. Verleden jaar kwam er echter al de klad in, een ern stige scheuring in de groep, zodat voor- zichtigen zich afvroegen of het sub sidie nog wel verantwoord was. „Geen nood", riep Cor Hermus, „wij staan sterk op onze benen." Het sei zoen werd inderdaad goed ingezet, maar het zijn ook alweer de voor- zichtigen, die bezorgd zijn over de zwakte in de moraal van te veel stuk ken op dit seizoen-repertoir. Daar komt nu het bericht bij, dat vijftien leden van „Comedia" in de ko mende winter geen nieuw engagement zullen krijgen. Men wil het zoge naamde doublure-systeem afschaffen, het spelen van twee verschillende stukken op verschillende plaatsenDe hele troep zal straks uit twintig men sen bestaan. Moeten we dan tóch die f30.000.fourneren? zullen financiers vragen. Zij dienen dan te weten, dat de transportkosten de hoogste post op de begroting van het gezelschap vor men en dat minder trekken winst be tekent. Laten we intussen hopen, dat er niet aan artistieke winst wordt in geboet. Het stormt in toneelkringen, zoals het steeds weer in de muziek wereld doet. Kan de ware kunst al leen bij onrust gedijen? Men zou het haast veronderstellen. Iranspori van Comedia. Is gezellige en opwekkende, ge deeltelijk stichtende of verma kende Zondagslectuur treft U in dit nummer het relaas aan van het binnenskamers besprokene over de ge meentebegroting van Haarlem. Straks worden al die zaken weer in open bare vergaderingen opgelepeld, want maar zelden vindt een raadslid dat een wethouder behoorlijk op zijn vraag geantwoord heeft. Sla deze lectuur niet over, want per slot van rekening maakt de gemeente niet voor niets kosten voor het drukken van 140 pa gina's. Een compleet boekwerk, zult ge zeggen. Dat is het ook. Ge vindt er in beschreven het onder- en boven goed van het stedelijk huishouden, ge kunt er in herkennen de simpele vraag van het simpele raadslid, zowel als de intellectuele opmerking van het in tellectuele deel der vroedschap. In dat boekje in ons blad uitgerafeld zult U nieuws vernemen over de lan taarn in Uw straat en ons aller schul denlast, over het gedrag van Pietje op de school en over de ambtenaar op het stadhuis, over het bouwen van hui zen en luchtkastelen en nog veel, veel meer. Ge zult er morgen de voetbal match voor overslaan, maar verwacht dat niet van SPAARNEBABBELAAR Er zouden plannen bestaan om in de omgeving van Noordwijkerhout een re creatieoord met duinmeer van 90 ha groot aan te leggen. Daar. hiervoor een grote oppervlakte goede boilengrond nodig zou zijn, is er in de bollenstreek nog al wat ongerustheid ontstaan, te meer daar er geen goede gronden in overvloed zijn. Naar het Weekblad van Bloembollencultuur mededeelt zijn bij de besprekingen de belangen van de bloembollenkwekers op duidelijke wijze naar voren gebracht en dit heeft uit gewerkt dat het meer voorlopig niet zal worden gegraven. Ook is het nog niet zeker of de uit voering van het overige deel van het plan, dus het aanleggen van een re creatieoord zonder meer, doorgang zal vinden. Men is thans met een diepgaand onderzoek van de mogelijkheden bezig. De uitslagen tussen Hof van Holland en Vriendenkring luidden: v. d. Veldt 130 96 35 14 2.74 Doves 130 130 35 23 3.71 Thoolen 135 135 39 16 3.46 v. d. Eeirr 135 82 39 10 2.10 v. Wunnik 90 90 36 17 2.50 De Groot 110 77 36 12 2.13 Nobels 250 250 29 25 8.62 C. Doves 250 155 29 31 5.34 Wagenvoort 70 47 36 8 1.30 Giebels 60 60 36 5 1.66 Loerakker 100 100 41 9 2.43 Verdam 110 86 41 11 2.09 Stand 1212. Op 15 Maart viert de heer A. Heimig zijn gouden jubileum bij de firma Jacobus Boe len te Amsterdam, bij welke firma hij in 1916 tot Procuratiehouder werd benoemd. De heer Iielmig geniet niet alleen grote bekendheid in de Nederlandse wijnhandel, doch ook in de Nederlandse voetbalwereld, Hij was gedurende enige jaren aanvoerder van A.F.C, en kwam in verschillende Zwa luwen- en Bondselftallen uit. Hij is voorzitter van het 30 jaar geleden door hem opgerichte Haarlemse Kennemer land en bestuurslid van de Haarlemse Voet balbond. Ten kantore van de firma Jacobus Boe len, de Ruyterkade 120 te Amsterdam, zal op 15 Maart van 35 uur een receptie wor den gehouden. Gisterenmiddag omstreeks vier uur werd de bedrijfsleider van een bedrijf op de Ge dempte Oude Gracht bij zijn buurman op gebeld. De man begaf zich naar het huis van zijn buur en luisterde daar naar een hem onbekende mijnheer, die een afspraak met hem wilde maken. Toen de bedrijfsleider terug kwam in zijn zaak bemerkte hij dat er uit een bureau f 110.— was gestolen. Voor de onderlinge competitie werden de navolgende partijen gespeeld: Groep 1: v Emmerikv. d. Berg 10, W. HappelStolvoort 10, StamHablous Vz—Verstegen—de Ree i/2—>/2, W. Hap pelv. d Berg 10, de Langev. Emme rik 01, StolvoortStam y2 Groep 2: Th. HappelFaase 01, Ste vensv. d. Velde 01, Burgmanv. Eg- mond 01. Groep 3: LunenburgO verdijk 10, SchoorlUilenbroek 10, v. d. Stoopv. d Berg 10, LunenburgKomen 01, Over- dijk—Schoorl 01. Groep 4: BeelenVersnel 01, Boon—de Vos 10, Goedemansv. d. Valk 01, Holt- kamp Sr.Gosen 0—1, EnsinkStevens Sr. 0—1, Pollé—v. d. Valk 0—1, Holtkamp Jr.— Boon O1, Beelen—Goedemans 01. Een dezer dagen was een inwoner van ons dorp aan het graven in het park „Bosbeek", die, toen de politie zich hier mee bemoeide, mededeelde, dat hij tij dens de bezetting, toen alle koper moest worden ingeleverd, dit bevel nfet had opgevolgd, doch het -hier had begraven. Inderdaad kwam dit te voorschijn, doch het had zodanig geleden, dat de eigenaar maar besloot het van de hand te doen aan een opkoper. O.L. Vrouw van Altijdd. Bijstand; Zon dag H. H. Missen 7, 9 (Hoogmis) en 11 uur; 's avonds 7 uur Lof met Lijdens meditatie. In de week H. H. Missen 6.30, 7 en 8 uur. Woensdag- en Donder dagavond 7.30 uur gezamenlijk kerk bezoek van de parochie om de Jubile um-aflaat te verdienen. Vrijdag 7.30 uur Kruisweg. Zaterdag 7.30 uur Broe derschap-Lof, tevens Avondwake voor de Stille Omgang. Biechten da gelijks 's morgens van 6.30 tot 9 en 's avonds van 7 tot 9 uur. Zaterdagmid dag van 39 uwe. De Bloemendaalse MiddenstandsvereniginS heeft bij gelegenheid van haar zilveren ju bileum gerecipieerd in hotel Zomerzorg. De burgemeester, wethouder Rohling en de ge meentesecretaris kwamen namens de ge- meente gelukwensen. Jhr. Mollerus namens de Kamer van Koophandel te Haarlem en mr. H. B. Wild Meyboom als voorzitter van de Raad van Arbeid. Verder kwamen vertegenwoordigers uit alle geledingen van het gemeentelijk leven hun opwachting ma ken. Er waren ook afgevaardigden van de R.K. Middenstandsvereniging en ae Haarlemse Handelsvereniging. De 19-jarige A. T. die te Heemstede woonachtig was en Donderdagmorgen op de Haarlemse Dreef bij het overste ken door èen auto werd gegrepen, Vrijdag aan de gevolgen van dit ongeval overleden. Het medeleven met de zwaar getroffen familie is zeer groot. 410 Maart Maandag, 8 uur repetitie Laudate Do* minum; 8 uur bestuur HBC; 8 uur Mis» sienaaikrans. Dinsdag, 8 uur repetitie R. K. Harmo nie St. Michaël; 8 uur repetitie Kath- Gemengd Koor. Woensdag, 2.30 Kath. Kinderkoor; 7.30 Clubavond Damclub St. Bavo; 8 uur Korenbond; 8 uur vergadering Kath. Vrouwenbeweging; 8 uur ledenvergade ring KJMV. Donderdag, 8 uur repetitie Dameskoor Viva Maria; 8 uur ledenvergadering Kath. Arbeidersbeweging; 8 uur St. Vin- centius. Vrijdag, toneelrepetitie „Door Een dracht Sterk". Burgemeester A. G. A. Ridder van RaP" pard is op Vrijdag 9 Maart verhinderd spreekuur te houden. De Zondagsdiensten voor artsen wor den op 4 Maart waargenomen door dr. K. L. Kout, Herenweg 197, tel. 26224 eö dr. A. G. Degenaar, P. de Hooghstraat 11, tel. 19920. Wijkverpleging: zuster G. E. v. d. Hoek, Lanckhorstlaan 117, tel. 28373. Geopende apotheek: Apotheek Schots man, Binnenweg 206208, tel. 28320. Politie en brandweer: tel. 28850. De schietkuil voor de Zandvoortse politie is gereed gekomen. Het omvang rijke grondwerk, dat daarvoor nodig is. is in de wintermaanden door het po litiepersoneel vrijwillig verricht. De gemeente Zandvoort heeft daardoor met geringe kosten in het duingebied van het circuit een dubbele schietbaan gekregen, welke aan alle eisen van veiligheid en doelmatigheid voldoet. A.s. Zaterdag, des middags om half drie, zal de schietbaan officieel in gebruik worden gesteld door burgemeester Van Fenema. Bij het ter perse gaan van dit nurn' roer vernamen wij, dat mr. Burgef' waarnemend fracfièvöörzitter van de. Partij van de Arbeid, prof. Romm® schriftelijk nadere inlichtingen heeft gevraagd over de passage in dien5 communiqué betreffende het voor behoud, dat door de vijf Kamerfractie5 met be rekking tot de ministerskeuze zou zijn gedaan. De Partij van de Ar beid heeft n.l. op uitdrukkelijke inlei dende conditie van prof. Romme een dergelijk voorbehoud niet gemaakt. De informateur, prof. mr. C. Romme. is hedenmorgen begonnen de fractie voorzitters te ontvangen voor bespre kingen over de zakelijke kanten be trekking hebbend op de samenstelling van het kabinet. De fractieleiders zou den. afzonderlijk ontvangen worden. Advertentie Dan ook een nieuw behang. Maak keuze uit de enorme sorterin®' Nu nog goedkoop! Gen. Cronjéstr. 135 - Haarlem-N. - Tel. Vraagt stalenboeken. Advertentie BESTAANDE UIT: SOEP LOEMPIA BAMI OF NASI GORENG - KOFFI®- HAARLEM SMEDESTRAAT Advertentie hoofdvertegenwoordiger Advertentie met Santpoorterplein 1 - Haarlem - Tel. Advertentie HAARLEM Advertentie Li AN GE V EERSTRAAT 10 TEL* Artsen: J, J. Hekman, Hoe*** 136, Santpoort, tel. 8510. gif®' Apotheken (ook nachtdienst). ge- mendaalse Apotheek, Bloemei weg 85, Bloemendaal, tel. H 2SUS4.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 2