PAROCHIANEN MET WITKWASTEN TOT IN DE NACHT OP DE STEIGERS DE WERELD OP ZIJN KOP E I 3 u Middenstand dient met daling van omzetten rekening te houden MAART ROERT ZIJN STAART 41 I Prachtig eikenhout wordt van donkerbruine verflaag ontdaan RUBBERSTRIP rinc PiAAT Ontsnapte gevangene in Utrecht meldt zich O Maartse buien lenteboden D GEWELDIG ENTHOUSIASME BIJ EEN LASTIG KARWEI Stikker: Verdubbelde militaire inspanning Eén dode bij autobotsing in Apeldoorn Binnenkort vijf emigrantenschepen Ontslagen acteurs kunnen Maandag contracten sluiten IVOROL: de beste garantie tegen tandbederf Het ontslag bij Comedia Vraag naar crediet groter dan ooit tevoren Daling van tegoeden Een nieuwe verschijning: DE CONSUL mam GEERVLIET ZATERDAG 3 MAART 1951 PAGINA 5 DE ST. CATHARINAKERK VAN BUCHTEN, KRIJGT EEN BEURT Bestuurder licht gewond H Vraagt onze scherp gecalc. offerte v.: Rubber Vloerbedekkingen. Tegels in elke gewenste kleur, j BURGWAL 38-40 1 IyVJJLiIvJLiJJ TELE F. 207 2 7 SCHEEPSPAKKETTEN KWAMEN NIET OP DE SCHEPEN Clandestien in café's verkocht Lectuur voor zieke Ambonezen in Nederland GEEN NIEUWE ZENDER VOOR WERELDOMROEP Mening van de Vara Medisch standpunt Mening van de directie JAARVERSLAG NED. MIDDEN ST AN DSBANK Ook hoort hoortoestel Keizersgracht 411 Amsterdam-C. TURKS PARLEMENT BESTELT BRUYNZEEL'S PARKET INSTELLING VAN EEN VOEDINGSRAAD Kamerleden gereserveerd H.H. WIJDINGEN Liturgische weekkalender (Van onze speciale verslaggever) ~r~~y Ike avond dikwijls tot diep in de nacht branden fi. de lampen in de St. Catharinakerk in 't Limburgse dorp Buchten. Door de hoge kleurrijke ramen straalt het licht naar buiten en plakt rode, blauwe, gele en groene spatten op de muren en daken van de omringende huizen en in de bomen. Daar binnen hanteren voor het merendeel jeugdige gelovigen hamer, troffel, witkwast en boender om hun kerk een goede beurt te geven Dit doet pastoor Reijnen oprecht deugd. Vijf maanden geleden was hij nog pastoor van de fraaie barokke St. Michielskerk in Sittard, die tevens aan de stadspatrones St. Rosa is gewijd en beroemd werd over de gehele wereld. Van de Michielskerk gaat immers het verhaal, dat er op een rustige Zondagmorgen tot grote schrik van alle devote gelovigen een leeuw kwam binnen wandelen. Het verscheurende dier was uit een rondtrekkend circus losgebroken en zette stad en land op stelten. Rustig kuierde het verschrikkelijke beest echter naar het priester koor, waar het op de altaartrappen ging liggen spinnen als een poes. Wij hebben van die zonderlinge gebeurtenis pla ten gezien uit een Italiaans tijdschrift, waarin het als een wonder werd afgeschilderd. Hoe dat ook zij, de Michielskerk is een mooie kerk en toen pastoor Reijnen naar het lande lijke dorp Buchten aan het Julianakanaal werd overge plaatst, trof hij daar een totaal verwaarloosde en smakeloos beschilderde St. Catharinakerk aan, een „varkensstal" ge lijk. Een maand geleden heeft hij daarom zijn nieuwe gelo vigen van de preekstoel opgeroepen om hun kerk een „goede beurt" te geven. „Er is geen geld" zo heeft de pastoor gezegd „om het werk te laten doen. Trouwens, jullie voorouders hebben deze kerk ook niet laten bouwenÈ Daar hadden ze evenmin geld voor. Door eigen arbeid hebben ze dat verdiend. Dit is in goede aarde gevallen en met gewel dig enthousiasme hebben de parochianen zich aan het lastige karwei gezet. En daarom branden elke avond de lampen in de kerk van St. Catharina. Dikwijls tot diep in de nacht. Want vóór Pasen moet het werk gedaan zijn. Vrouwen uit het dorp,jmet stevige gummihandschoenen gérvapend, lo gen de banken en stoelen af. Minister Stikker heeft Vrijdag te Washington aan U.P. medegedeeld, dat hij meent, dat de maatregelen die ge nomen worden door het huidige demis- sionnaire kabinet met betrekking tot de herbewapening volledig de Nederlandse bijdrage tot het geïntegreerde Atlan tische commando van generaal Eisen hower zullen dekken. Hij merkte op, er zeker van te zijn dat, wat voor regering in Nederland ge vormd wordt, zij de herbewapenings- besluiten zal goedkeuren, die door het demissionnaire kabinet genomen zijn. Hij zei tenslotte dat de regering Plannen heeft opgesteld voor een de fensiebudget van anderhalf milliard, Vergeleken met 805 millioen in het voor afgaande fiscale jaar. „Dat betekent zo ongeveer een verdubbelde inspanning aldus Stikker. J", Apeldoorn zijn Donderdagavond ri ?er, ?lers^oortseweg ter hoogte van °e c. Wilslaan een personenauto, ko- vmend uit de richting Apeldoorn, en een vrachtauto, komend uit de richting Amersfoort, met elkander in botsing gekomen. De personenauto, een volks lagen, vloog in brand. De 59-jarige heer A. T. Aalders, uit Gennep, die in he volkswagen zat, kreeg zware brand wonden. De bestuurder, zijn schoon zon, de heer A. T. Groot Bruinderink, uit Hoogland (U.), liep lichtere ver- Wondingen op. Beiden zijn naar het •'uliana-ziekenhuis in Apeldoorn over gebracht, alwaar de heer A. heden aan he bekomen verwondingen is bezwe ken. Beide heren hadden de opening van he R. K. lagere landbouwschool in puister-voorde, waarvan de heer Groot Bruinderink tot hoofd is benoemd, bij gewoond. De volkswagen werd door de brand Vrijwel geheel vernield. De vrachtauto kreeg weinig schade, evenmin liepen de Zzittenden hiervan letsel op. De botsing zou hieraan te wijten zijn geweest, dat de bestuurder van de Volkswagen niet tijdig zijn verblindend 'icht had gedimd, waardoor de be stuurder van de tegenkomende vracht auto zich genoodzaakt zag plotseling kfachtig te remmen met het gevolg, dat h'j op het linker weggedeelte terecht kwam en de volkwagen greep. In de toekomst zullen vijf emigran- l®n-schepen de Nederlandse emigranten haar hun bestemming brengen. De „Si- hajak" van de Koninkl. Rotterdamsche Uoyd en de „Johan van Oldenbarne- velt" van de Stoomvaart Mij. Neder- jatid varen reeds geruime tijd in char s'" voor de Nederlandse regering. De Nederlandse regering is voorts hff eigenares van een drietal zoge haamde Victory-schepen, welke beheerd Worden door deze beide maatschap pen. Het vroegere hospitaalschip de '.'Groote Beer" doet reeds als emigran- Jpschip dienst, maar zal nog een aan- hl verbeteringen ondergaan De „Wa- erman" en de „Zuiderkruis" liggen op e werf om van troepenschip tot emi- 8rantenschip te worden omgebouwd. totaal zijn in de jaren 19461950 u."n 57.000 personen geëmigreerd, van pe 673 in 1946 en 21.330 in 19f0. On- Jeueer een derde der emigranten be- °°rt tot de beroepsbevolking. Haar Canada vertrokken in 1946 9 jhfsonen, in 1947 2361, in 1948 6899, in r]aT9 6856 en in 1950 7033 personen. Voor Ver. Staten luiden deze cijfers resp. '3 2911, 3128, 2605 en 2883; voor Zuid- D^ika 16, 1062, 2340, 2021 en 1153 en ]2°F Nieuw-Zeeland te beginnen met B47 8, 95, 101 en 503. e Raad van Beheer van de Coördi- fcizcommissie voor het toneel is gister- daB in vergadering bijeen geweest bespreking van de moeilijkheden, tip z'c.b vooral in Rotterdam voordoen. c°ördinatie zelf, zoals die op het hbllk js geregeld en waartegen Zij 6rrnalen bezwaren te berde gebracht is, naar wij vernemen, eveneens ge- ^Sï"l lp ®r°ken en men heeft een basi: ^'hatiV°°r voortzettin§ van de coör" b 'Ut °v<>ndien is ter vergadering bepaald, >s YV?n Maandag a.s. af, de sollicitatie >0WeVeeEeven' zodat bet van die dag af Vrjj de gezelschappen als de spelers staat nieuwe contracten te zoeken. kopjhssen laat het zich aanzien, dat het leUrs n van een vrij groot aantal ac- itotterVan Comedia 0pi0SSing Van de ^t-r„Pv5arnse moeilijkheden enigszins bt'-v, kkelijkt, al worden de bestaande tegen de artistieke leiding er ee weggenomen. Wij zijn, toen wij een half uur lang het werk in de kerk van Buchten had den aangezien, ervan overtuigd geraakt, dat waarschijnlijk geen der gelovigen, die daar zo intensief bezig waren, ooit zo lang achtereen de kerk bezocht, als zij dat thans doen. Herman Gijsen, de koster, natuurlijk uitgezonderd. Maar het is tenslotte en Onze Lieve Heer zal dat zeker begrijpen veel gemak kelijker vol te houden om met hart en ziel lelijk geschilderde slingers en krul len in het gewelf onder te kalken en vuile banken schoon te krabben, dan een hele avond en een stuk van de nacht tegen die lelijke slingers en krullen aan te kijken en toch nog devoot nit een dik kerkboek vrome gebeden op te zeggen. En wellicht heeft het oprecht verfraaien van Gods Huis evenveel verdiensten voor de Hemel als een maand lang naar het Lof gaan. Waarmede wjj overigens geen afbreuk willen doen aan de ver heven eredienst, welke het Lof is. Wij hebben Frans Hoofwijk naar zijn mening hierover gevraagd. Maar hij scheen het door het lawaai van timme rende en poetsende jongelieden niet helemaal te kunnen volgen. Veel verder kwamen we bij hem niet, hoewel hij zich bij onze aankomst voor de pastoor uit gaf, al ziet hij daar ook geenszins naar uit. Frans is schilder en in deze dagen komt hij zijn witte schilderskiel niet uit. Direct na zijn dagelijkse werk, om zeven uur, is hij present en zwaait met zijn witkwast brede streken over muren en gewelven, onbarmhartig bedekkend, wat zijn grootvader misschien wel erg mooi gevonden heeft. Tussen de bedrijven door strijkt hij de gipsen Antonius, die naast de andere beelden, in een vreemd soortige processie, twee-aan-twee staat opgesteld, eens over zijn rose schedel, alsof hij de weemoed van deze verkilde figuur begrijpt. De huidige Catharinakerk van Buch ten zal ongeveer 120 jaar oud zijn. De toren haalt beslist de 500 of 600 wel. Pastoor Reijnen weet dat niet zo pre cies. Hij staat er immers pas vijf maanden. Het is beslist geen onaardig bouwwerk, maar de Buchtense over grootvaders moeten door een vreemd- I soortig idee bezield zijn geweest, waar- 1 door zij hun kerk vol schilderden met tierelantijnen, krullen en krakelingen en het fraaie eikenhout van hun ban ken dik onder de donkerbruine verf verstopten. Herman Gijsen, u kent hem al, de koster en leider van het werk „als de pastoor er niet is", heeft een preparaat uitgevonden waarin die laag bruine verf oplost en het eikenhout de na tuurlijke kleur herkrijgt. En zo komen er onder het vuil van de Communie bank lieflijke Engeltjes te voorschijn, die de gelovigen van de.eerste rij toe lachen. En de biechtstoelen blijken bij zonder fraaie beeldhouwwerken te zijn, nadat het vuil er voorzichtig met glasscherfjes en schuurpapier is afgekrabd. De aitaren krijgen na de schoonmaak de warme kieur van het fraaiste hout terug en de oude banken worden ais nieuw. De gewitte gewelven en muren ma ken de kerk „groter" en lichter en ge ven het beeldhouwwerk de plaats, die het toekomt. Koster Gijsen in overall werkt elke avond met tenminste vijftien man nen en vrouwen. Soms zijn er wel 35, die elkaar dan maar in de weg lopen. Ieder heeft zijn eigen werk. De mannen hame ren en witten, terwijl de vrouwen poet sen en boenen in voorbeeldige harmonie De vrouwen van Buchten werken wel licht het hardst. Want hoe laat het ook worden mag, elke nacht dweilen zij de hele kerk schoon voor de mis van de volgende dag. Dan moet alles weer „pro per en ngt zijn"! Hoewel ook de mannen soms 's nachts doorwerken totdat zij de eerste bus kunnen pakken naar de mijn, want Buchten is voor een groot deel een mijnwerkersdorp. Alle materialen, die voor deze moe dige restauratie nodig zijn, krijgt pastoor Reijnen gratis. De steigers heeft hij van de Staatsmijn Maurits te leen. Hierdoor zal hij met de hulp van zijn parochianen f 25.000 hebben uitgespaard, wanneer met Pasen het werk klaar is. Dan is hij er nog niet. Want Buchten telt meer dan duizend gelovigen en de Catharinakerk biedt slechts plaats aan 200. Daarom wil hij zijn kerk over drie of vier jaar vergroten. Het priesterkoor nvoet 15 tot 20 meter naar achteren. Dan kan er een aardige kruiskerk van ge maakt worden. Maareerst moest de zaak schoon, want zo heeft pastoor tot zijn gelovigen gezegd „we kunnen niet nog eens 3 jaar in een varkensstal zitten"! Het hoofdaltaar krijgt een grote beurt. Advertentie (Van onze correspondent) De Groninger politie heeft een eind gemaakt aan een frauduleuze handel in scheepsbevoorradingspakketten en een Groninger vertegenwoordiger van een Rotterdamse firma, zekere H. in arrest gesteld. Een firma in Rotterdam leverde dergelijke pakketten, waarin zich ta baksartikelen zonder accijns, drank zonder accijns, koffie zonder bon, thee en suiker zonder accijns enz. bevinden. De vertegenwoordiger van deze firma in Groningen had een voorraad van deze pakketten opgeslagen. Toen de Rotter damse firma deze voorraad afzond naar Groningen, was door de Inspectie van Invoerrechten en Accijnzen in Rot terdam een overeenkomstig aantal for mulieren afgegeven, die naderhand weer moeten worden ingeleverd. Maar er kwamen van de Inspecteur van In voerrechten en Accijnzen te Groningen geen formulieren terug, zoals zou zijn geschied, wanneer de pakketten op le- ale wijze waren verhandeld. De Rotterdamse zaak werd derhalve aangemaand om f 300.000.te betalen. De eigenaar van de Rotterdamse zaak kwam toen naar Groningen en door de Groninger politie werd de vertegen woordiger aan een verhoor onderwor pen. Het bleek toen dat hij de pakketten café's en dergelijke inrichtingen op clandestiene wijze verhandelde. Ook een tiental kopers werd verhoord, doch deze zijn weer vrijgelaten. H., die zich eveneens aan frauduleuze handelingen in Rotterdam zou hebben schuldig gemaakt, is ingesloten. (Van onze correspondent) Nadat, zoals wij gisteren reeds meld den, een der vier uit het Huis van Be waring ontsnapte gevangenen, de 22- jarige instrumentmaker R. v. N., weer was gegrepen, heeft een tweede ont snapte, de 37-jarige vertegenwoordiger W. S., zich gisteren vrijwillig gemeld. De 31-jarige fruithandelaar A. v. K. en de 28-jarige chauffeur E. H. B. zijn nog voortvluchtig. - Een dezer dagen scheepte zich het eerste contingent Ambonese militairen in aan boord van de „Kota Inten" om naar Ne derland vervoerd te worden. Weldra zullen nog enkele andere contingenten Ambone se militairen volgen. Onder hen bevinden zich verschillende bedlegerige Ambonezen (o.a. tuberculose patiënten). die in Holland zullen moeten gaan kuren. Speciaal voor deze laatste groep Ambo nezen zal het buitengewoon moeilijk zijn zich aan alle veranderde omtandigheden aan te passen .omdat zij geheel hulpeloos zijn en afhankelijk van onze goede zorgen. Er wordt daarom een beroep gedaan op al degenen, die gelezen boeken en tijd schriften kunnen missen, deze af te staan ten behoeve van de zieke militairen, die reeds zoveel offerden. Men kan de boeken en tijdschriften zen den aan mej. D. H. Donck, Balistraat 33. 's-Gravenhage, alwaar voor regelmatige distribuering onder de bedlegerige Ambo nese militairen zorg zal worden gedragen. Het hoofdbestuur van de Vara heeft een resolutie aangenomen, waarin er bij de regering op wordt aangedrongen, ge zien de gewijzigde omstandigheden, de opdracht aan de Nozema tot de bouw van een 100 kw zender voor de Wereld omroep in te trekken. De investerings kosten zullen f 3.500.000 bedragen en de jaarlijkse exploitatiekosten f 800.000, die ten laste komen van de luisterbijdrage. De Vara meent, dat de tegenwoordige technische uitrusting ten behoeve van de Wereldomroep, hoewel niet aan ideale eisen beantwoordend, voor de taak vol doende kan worden geacht, zodat de nieuwe zender stellig niet noodzakelijk is. Gezien de moeilijke economische om standigheden, waarin ons land verkeert, dient deze niet noodzakelijke investering achterwege te blijven. (Van een medische mede werker) nlangs ontving ik een boek, waarvan de. titel luidde: „Hoe de mens geboren wordt". Op de omslag was een kindje getekend in de houding, die gebruikelijk is tijdens de laatste maanden van de zwangerschap, name- lijk met het hoofd omlaag. Een huisgenoot vroeg zich af, wijzende op de omslag- prent, hoe zo'n kind dat uit hield. Zeker is dat huisge- noot-in-kwestie deze koplig- gende toestand geen vijf mi nuten zou kunnen volhou den, laat staan ettelijke we ken. Om op het ongeboren kind terug te komen: zolang dit bij de moeder nog elke mogelijke ruimte en bewe gingsvrijheid heeft, buitelt het in alle richtingen. Treedt tengevolge van de groei enige beperking van deze vrijheid op, dan neemt het de houding aan die het beste aangepast is aan dfc bouw van het moederlijk lichaam: normaliter (in 98 pet. van de gevallen) met het hoofdje naar beneden en de opgetrokken beentjes naar boven. Bij de zoge naamde schedelligging wordt het hoofdje dan ook het eerst geboren. Voordat we verder gaan met de wereld op zijn kop te zetten, u zult me toege ven dat hiervoor weinig no dig is, moet ik uitleggen, hoe het oog er in grote trekken uitziet. De voorwand van het bolvormige oog is het hoorn vlies (H), een helder, licht- doorlaatbaar, zwak gekromd vlies. Daarachter ligt de voorsteoogkamer, vervol gens de gekleurde iris of re genboogvlies (I), dat zich als het diaphragma van een fo totoestel kan vernauwen en verwijden; tussen iris en lens (L) de achterste oogkamer (beide oogkamers gevuld met een waterdunne vloeistof), achter de lens ligt het glas achtige lichaam; tenslotte de achterwand van he.t oog, het netvlies (N), dat een opper ste laag heeft van licht-ge- voelige cellen. Zie tekening. Indien het hoornvlies het beeld van voorwerp AB op vangt, verschijnt AB omge keerd op het netvlies. Zien wij dus de wereld op zijn kop? Zeker niet, maar de wereld prikkelt ons netvlies we] in een omgekeerd beeld vlak: zoldering beneden en de vloer boven. He.t belang rijkste deel van onze herse nen, de grijze schors, is God dank zo vriendelijk om de beelden, die bij ons bewust, en dus gezien worden, weer recht te zetten. We moeten echter aannemen, dat bij pasgeborenen dit cor rigerende apparaat nog niet in werking is getreden en de boorling dus werkelijk een omgekeerde indruk krijgt van zijn omgeving. Wat overigens niets te ma ken heeft root zijn kopstand voor de geboorte. Nu een dwaze proef: indien een van ons er in zou slagen geruime tijd, bijvoorbeeld twee we ken, op zijn hoofd te staan zonder overdreven last te krijgen van bloedaandrang of andere narigheid, dan zou de hersenschors zich opnieuw richten naar deze gewijzigde „levenshouding" en de we reld zou voor de acrobaat langzamerhand bijdraaien. Totdat hij °P zijn voeten te rugvalt, en met zijn neus in de wind lopend, wederom de wereld op zijn kop zou zien staan. Ik moet u intussen dit experiment ten stelligste af raden, want al zou u het een heel uur volhouden om op deze wijze Yoga te bedrijven gelijk Lyan Belvedère in de film „Mijnheer de Gouver nante", dan nog zou de proef lang niet gelukt zijn. Over Yoga-techniek wellicht een andere keer. J. M. Advertentie Gevraagd naar de motieven van het geruchtmakende ontslag bij de Toneel groep Comedia, heeft de directie als haar mening te kennen gegeven, dat slechts wanneer zij volledige beschikking heeft over het tableau de la troupe en de acteurs en de actrices kan inzetten naar haar beste oordeel zonder gedwongen te zijn rekening te houden met het dou- biure-systeem. er rust in het bedrijf zal kunnen komen en het artistieke element aan hogere eisen zal kunnen voldoen. „Onze toneelgroep is een premièrefabriek geworden, die zich wellicht te veel op het commerciële moest gaan richten en daarmede naar ons oordeel wellicht in haar culturele taak te kort moest schie ten. Wat wij nodig hebben is een har monisch gezelschap. Om dit te bereiken moesten wij besluiten van enkelen onzer het contract voor het komende seizoen niet te verlengen. Dit is geen depreciatie van hun talenten, doch het is noodza kelijk omdat wij menen, dat andere toneelspelers beter zouden passen in het systeem dat wij nu willen volgen en waarbij wij een bepaald repertoire als basis nemen". De directie gaf ook te kennen, dat uit financieel oogpunt deze maatregel nodig gebleken is, omdat door de tijdsomstandigheden een verhoging der kosten van 25 a 30 procent zich voor doet wanneer men een gezelschap vol gens zijn standing wil exploiteren. Deze financiële omstandigheid vormt echter, aldus verzekerde de directie, zeker niet het hoofdmotief, dat aanleiding heeft gegeven tot de maatregelen. „Comedia" stelt zich voor het nieuwe gezelschap niet groter te maken dan 22 a 23 mede werkers in vaste dienst. Natuurlijk zullen er ook, waar nodig, gastrollen worden gespeeld. In haar verslag over 1950 deelt de directie van de Ned. Middenstandsbank mede, dat de bruto-winst op ongeveer hetzelfde bedrag als vorig jaar kon wor den gehandhaafd (bijna 7.000.000) doch de netto-winst was lager, door een ver dere stijging van de lasten. Zij bedraagt n.l. 700.362 975.590), waaruit na diverse reserveringen een onveranderd dividend van 5 pet. op de preferente aandelen en i'A pet. op het gestorte ge wone aandelenkapitaal kan worden uit gekeerd. De aan de bank toevertrouwde gelden daalden gedurende het verslagjaar met ca. 31 mill, tot 93 mill. Het uitstaande crediet aan het bedrijfsleven steeg daar entegen met ca. 12 mill, tot 55 mill. In een algemene beschouwing consta teert de directie, dat de economische en monetaire positie niet verbeterd is, doch dat ons land zich integendeel voor een zeer ernstige situatie geplaatst ziet. Nederland zal, aldus de directie, maat regelen moeten nemen om het tekort op de lopende rekening van de betalings balans weg te werken en toekomstige te- (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 28 Febr. Binnen afzienbare tijd zal de Nederlandse weg gebruiker een nieuwe verschijning op zijn weg kunnen begroeten: de Consul. In onze gymnasiumjaren was de consul een soort gladgeschoren patriarch in een wijde mantel, die toezag op de belangen van Romeinse en andere burgers. In déze tijd is de Consul een nieuw product van de Ford-automobielfabrieken, ge boren en getogen in Engeland en voor bestemd om in het kielzog van zijn vele en veelsoortige voorgangers een triomf tocht over de wegen van alle wereld delen te gaan maken, Na de Engelse Ford-plant zal de Ne derlandse als eerste aan de fabricage De nieuwe Ford „Consul" beginnen. In de Nederlandse Ford- automobielfabrieken aan de Hembrug te Amsterdam zijn momenteel ongeveer veertig buitenlanders (Amerikanen, Ca nadezen, Scandinaviërs, Nieuw-Zeelan- ders, Australiërs enz.) bezig zich de geheimen van de fabricage van de Con suls volledig eigen te maken, om daarna ook in de desbetreffende landen deze nieuwe wagen te gaan produceren. De Consul kan het best gekarakteri seerd worden als een wagen van de middenklasse. Het is nochtans geer soort van compromis tussen de grote en de kleine wagen, maar wel degelijk een geheel nieuw product, waarvan de ver schillende noviteiten de aandacht van de insiders trekken. Het is een vier-cylin der, die voor het eerst in de geschiedenis van de Ford-fabri gUU cage is uitgerust met 'n kopkleppen motor. De wagen is chassisloos en valt op door zijn merk waardige, nog wei nig toegepaste voor wielophanging. Hij is toegerust met een hydraulisch rem systeem, dat de schakeling bekrach tigt, en mist de gewone pedalen, die werken via een stangensysteem on der de wagen. De pedalen bij de Con sul zijn opgehangen en werken recht streeks op de rem- cylinder. Conse quentie: geen gaten in de vloer. Of, populair gezegd: tochtbesparing. 'V - Advertentie e beruchte Maartse buien, die ons telkenjare in de lieve lente maand zo onverhoeds op het lijf kunnen vallen zijn feitelijk te beschou wen als een begeleidingsverschijnsel van de voorjaarskentering. In het vroe ge voorjaar zijn namelijk de bovenste lagen van de dampkring zeer koud ten opzichte van de onderste luchtlagen, waardoor de evenwichtstoestand in onze atmosfeer op bedenkelijke wijze verbroken wordt. De koude, zware bovenlucht zakt naar beneden, terwijl de warmere, lich tere benedenlucht opstijgt; deze groot scheepse circulatie veroorzaakt de ru we Maartse buien. Dat de benedenlucht inderdaad met grote kracht opstijgt, is gemakkelijk te zien aan de geweldige cumulo-nimbuswolken, waaruit de Maartse buien te voorschijn komen. De bovenkant van deze groteske stapel wolken is gewoonlijk scherp omlijnd met uitstulpende koppen als reusachti ge zeepbellen, die van beneden opge blazen worden. Zo'n stapelwolk lijkt wel iets op een reusachtige bloemkool, die scherp getekend staat op het diepe blauw van de voorjaarshemel of een donkergrijze hemelachtergrond. Er zit verticale „vaart" in zo'n stapelwolk; het is geen rustig-drijvende nevelformatie, maar een krachtig omhoog gestuwde luchtmassa de bakermat van een Maartse bui. En daar de algemene weerstoestand in het vroege voorjaar koud is, komt de neerslag niet als re gen maar in de vorm van hagel of sneeuw op de aarde terecht. De volks- weerkunde heeft dit specifiek Maartse verschijnsel tot uitdrukking gebracht in het bekende rijmpje: „Maart roert zijn staart." Een aardig rijmpje, meer niet; een meteorologisch feit wordt er echter niet door getypeerd. Dit is wèl het geval met het versje; Maartse buien, Die beduien, Dat de lente aan komt kruien. Dat de lente gewoonlijk zo lang zaam nadert als op een kruiwa gen heeft een meteorologische oorzaak. Zoals reeds gezegd, zijn in het vroege voorjaar de bovenste lagen van de dampkring zeer koud 'n erfenis die de winter ons heeft nagelaten. De voorjaarszon klimt echter geleidelijk hoger en geeft hoe langer hoe meer warmte, die door de onderste luchtlagen gretig opgenomen wordt. Deze verwarm de „aardse" lucht stijgt naar boven, terwijl de koude bovenlucht naar beneden stroomt, zodat wij al heel weinig van de opgezamelde zonne warmte profiteren. Dat opstijgen en neerdalen gaat een tijdlang door. Dientengevolge blijven we hier beneden letterlijk lang „in de kou" zitten en we vragen ons soms twijfelmoedig af wanneer de lente nu eindelijk eens zal komen. Geduld is echter ook voor de min naar van de lente een schone zaak; die langdurige koude en die gure Maartse buien zijn slechts dc geboorteweeën van een nieuwe lente. Zij zal zéker ko men, al duurt het dan gewoonlijk ook wat lang; de lente komt niet op snelle wieken aangevlogen, maar ze komt, zo als bovenstaand versje zo plastisch zegt, aankruien, d.w.z. ze nadert heel langzaam. Er gaan meestal heel wat Maartse buien aan de lente vooraf en dat is nu eenmaal een meteorologische wet, waaraan we ons eenvoudig heb ben te onderwerpen. Wij zouden na tuurlijk niets liever wensen dan dat Koning Winter op een gegeven dag zijn biezen pakte en dat reeds de volgende dag de lieve lentebruid haar intocht hield. Maar zo is de gang van zaken nu eenmaal niet in het rijk der natuur. Koning Winter ontruimt het terrein slechts schoorvoetend, na een reeks van Maartse buien, die hem langzaam maar zeker tot de terugtocht dwingen. En dan pas komt de baan voor de lente vrij. Wanneer wij dit bedenken, als Maartse buien ons overvallen, dan zul len ze ons minder uit ons humeur bren gen, omdat we deze ruwe vlagen dan beschouwen als voorboden van de na derende lente. er weer bij met een modern >au Vraagt gratis brochure. De Turkse regering heeft aan Bruyn- zeel's Vloerenfabriek te Zaandam de levering opgedragen van het parket voor het nieuwe parlementsgebouw te Ankara, een der "grootste ter wereld. Het Bruynzeel-parket, vervaardigd naar speciale ontwerpen, wordt in alle be langrijke vertrekken gelegd, waartoe o.a. behoren de werkvertrekken en privébureaux van de president, de con- sulzalen, de zaal van de ministerraad, talrijke salons en de majestueuze cere- moniezaal. korten te voorkomen. Dit kan slechts worden bereikt door grotere inspanning, harder werker, verhoging van de ar beidsproductiviteit, grotere export en kleinere import en vermindering van de niet noodzakelijke investeringen. Deze beschouwingen van de directie hebben vooral ten doel, de middenstand duidelijk voor ogen te stellen, dat ons volk sinds 1940 een arm volk geworden is. De dagelijkse ervaring is, dat vele middenstanders nog geen duidelijk in zicht hebben in de wezenlijke verhou dingen. Als meest belangrijke symptoom wordt genoemd de voortdurende ver slechtering van de liquiditeitspositie van de middenstand, die zowel tot uiting komt in de regelmatige relatief snelle terugloop van de toevertrouwde gelden als in de vraag naar bankcrediet, die groter is dan ooit tevoren. Deze vraag komt ook van talrijke financieel goed gefundeerde en behoorlijk renderende middenstandsondernemingen. Onze algemene indruk Is, aldus de directie, dat vele goedgeleide middel grote ondernemingen in 1950 bevredi gende uitkomsten hebben behaald, maar dat de grote meerderheid der kleine bedrijven op zijn hoogst slechts een zeer bescheiden bestaan opleveren. De direc tie herhaalt haar waarschuwing van vorig jaar, dat men in de verschillende geledingen van de middenstand ernstig rekening dient te houden met de waar schijnlijkheid van achteruitlopende om zetten en winsten. Veel Tweede Kamerleden tonen zich gereserveerd ten opzichte van het wets ontwerp tot instelling van een Voe dingsraad, aldus blijkt uit het Voorlopig Verslag. Zij zijn niet overtuigd van de noodzakelijkheid van een voedingsraad en zien hierin wederom een neiging tot geleide economie. Zij vragen zich af, waarom de rege ring niet dezelfde adviezen zou kunnen verkrijgen buiten een dergelijke per manente raad om. De regering kan zich toch te allen tijde laten voorlichten door deskundigen? Welke concrete taak zal de voedingsraad hebben? Tenslotte moeten aldus deze leden in deze tijd van noodzakelijke bezuiniging geen onnodige kosten worden gemaakt. Vele andere leden menen ook wel enige reserve in acht te moeten nemen, doch willen zich niet strikt afwijzend betonen. Andere leden daarentegen juichen het toe, dat de regering voortdurend volle aandacht schenkt aan een juiste voeding van ons volk. De instelling van een voedingsraad heeft hun volle in stemming. Z. H. Exc. Mgr. W. Mutsaerts, Bisschop van 's-Hertogenbosch, zal Zaterdag 10 Maart in de parochiekerk van de H. Tho mas a Villanova te Nijmegen de volgende H.H. Wijdingen toedienen: het subdiaconaat aan de fraters D. Ree kers, C. Adolfse, E. Woertman, Th. Oude Breuil, B. Krekel, H. Pannekeet van de Augustijnen: B. Erkens, J. Jorna, J. Ponten, G. van Daelen en L. Struyck van de Con gregatie van het Onbevlekt Hart van Ma ria (Scheut); N. Berkamp. J. van der Broek, Q. Groenendijk en W. Timmermans, van de Oblaten van de H. Franciscus van Sales: het Diaconaat aan de fraters L. Vermeer en C. Jansen van het Cisterciënserklooster Mariënkroon te Nieuwkuijk en Ph. J. Heiz- man, A. V. Thijssing, H. N. Oudejans, J. A. van Kaam, J. J. Tegels, R. F. Groenen, E. W. van Gisbergen, A. J. Boelrijk, M. S. Wetzelaar van de priesters van het H. Hart van Jezus: het Priesterschap aan frater Willibrordus Zegers van de Trappistenabdij St. Benedic- tus te Achel en aan de fraters Gilbertus de Smit, Cassianus van Lotringen, Floribertus Geutjes, Willibald Diepstraten, Hyginus Krudde, Leonardus Gevaert, Markus Fuka van de Augustijnen. ZONDAG 4 Maart: 4de Zondag v. d. Vas ten; Mis v. d. dag; 2 H. Casimirus; 3 H. Lu cius; Credo; pref. v. d. Vasten; paars (Utrecht: 2 H, Albricus; 3 H. Casimirus; 4 H. Lucius). MAANDAG in de 4ue week v. d. Vasten; Mis v. d. dag; 2 tot alle heiligen; 3 voor levenden en doden; pref. v. d. Vasten; paars. DINSDAG: H.H. Perpetua en Felicitas, martelaressen; Mis Me exspectaverunt; 2 v. d dag; Pref. v. d. Vasten; laatste evangelie d dag; rood. WOENSDAG: H. Thomas v. Aquino, belij der, kerkleraar; eigen Mis; 2 v. d dag; Cre do; pref. v d. Vasten; laatste evangelie d. dag; wit. DONDERDAG: H. Joannes de Deo, belijder eigen Mis; 2 v. d. dag; pref. v. d. Vasten; laatste evangelie v. d. dag; wit. VRIJDAG: H. Francisca Romana, weduwe; Mis Cognovi; 2 v. d. dag; pref. v. d. Vas ten; laatste evangelie v. d. dag: wit. ZATERDAG: H.H, 40 Martelaren; eigen Mis; 2 v. d. dag; 3 tot alle heiligen; pref. v. d. Vasten; laatste evangelie v. d. dag; rood. ZONDAG 11 Maart: Passiezondag; Mis v. d. dag; 2 voor Kerk of Paus; Credo; pref. v. h. H. 'Kruis; paars.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 5