Nieuwe films in Haarlem Belevenissen van de struisvogel Rasmus Collectie mevrouw Wallbrink-Oud G De kamenier, die naar het klooster ging ALBA THUISWERKENDE M ACH INESTIKSTERS TELEVISIE RADIO-TOESTEL U GAAT TROUWEN ONTEIGENING VAN GRONDEN VOOR WEGAANLEG ^Pullman CYYlatraóóen OUDE NIJHUIS UITBREIDING DER STAD EIST NOODWENDIG OPOFFERING CULTUURGROND Hl INBRAAK TE OVERVEEN ZATERDAG 3 MAART 1951 PAGINA 7 Openbare Werken in Haarlem Bloemenmarkt niet naar Nassaulaan R.K. Gymnasium aan Orionweg Nieuwe verbinding met Bloemendaal? Prijsverhoging premie vrijwiilig-verzekerden Volksgezondheid in Haarlem TOESTAND SCHOOLKINDEREN BEVREDIGEND Plannen nieuw consultatie bureau in ver stadium HET NIEUWE FEESTTERREIN komt niet IN PLAATS VAN, maar NAAST de RADIO Rembrandt Palace Frans Hals City Luxor Spaarne Jubileum W. C. v. Zutphen Geëxposeerd in het Frans Halsmuseum De collectie Gemeente Bloemendaal maakt bezwaar SCHOONHEID VAN KENNEMERLAND De Haarlemse Maagden naar Heiloo Een zedige maagd Een maagd wordt beproefd HET ONDERWIJS IN HAARLEM Zorg voor de kleuters groeiende f GEZON DE SLAAP;) Pullman matrassen Amsterdams schilder aangehouden HAARLEMMERL1EDE Zondagsdienst HET ADRES VOOR 0 0 't Heeft niets te lijden! GEVRAAGD: 27-3 tuin Sim. Sam Rasmus in de Dieren- Met betrekking tot de uitbreiding van ®e stad wijzen B. en W. er op dat deze Noodwendig de opoffering van cultuur grond eist. De hoeveelheid daarvan wordt bepaald door de uiteindelijke grootte de bevolking. De door het verlies "on cultuurgrond ontstane spanning ver- Nfogen zij niet op te lossen; de oplos- f*nQ daarvan vereist maatregelen van "ogerhand. •De voorzieningen aan de Kleverlaan, Nissen de Kleverparkweg en de spoor wegovergang HaarlemBloemendaal, Waarvan de grond aan beide zijden aan r^ze weg eigendom van de gemeente W geworden, zullen voorlopig moeten be merkt blijven tot het wegruimen van de n°9 in de grond aanwezige funderingen het egaliseren van het terrein. De verbetering van de aansluiting van de Oude Weg, lopende langs de werk plaatsen van de N.S., met het oostelijk deel van deze weg kan momenteel nog diet aan de orde komen wegens de zeer P°ge kosten. De raad heeft reeds een bedrag gevoteerd van f 295.000 voor de verbetering van het Prinsenbolwerk en ?en bedrag van f 280.000 voor het ma- ben van een nieuwe Vrouwehekbrug. Deze werken zijn nodig ten einde de Drinsenbrug een aansluiting te geven op de westelijke oever van het Spaarne. Thans is de uitvoering van de brug *elf aan de orde, waarvoor in eerste denleg f 300.000 wordt voorgesteld. Met het te verbeteren gedeelte van de Oude Weg en de herstelde Waarder weg JdUen de gemeentelijke wegen in het Industrieterrein in behoorlijke staat zijn. De weg naar de bedrijven van Figee en Dilarius is een polderweg, welke in 8'echte staat verkeert. Aangezien het Polderbestuur niet bereid is de weg op J^hoorlijk peil te brengen, geschikt voor 'abrieksverkeer, zal op andere wijze baar verbetering dienen te worden ge streefd. Op een desbetreffende vraag delen B. en W. mede dat het gebouw van de dienst voor Sociale Zaken op den duur grondige restauratie zal behoeven. ~aarvoor zal echter een aanzienlijk be- drag nodig zijn. Bovendien zal eerst de de/initieue bestemming van dit gebouw °ekend moeten zijn alvorens aan een dergelijke restauratie kan worden ge acht. ..De financiële omstandigheden beletten dit jaar met de verfraaiing van pleinen r te gaan. In het plan tot verbetering de wegdekken door het aanbrengen v®" een fundering in de straten, welke "estemd zijn voor bus- en/of intercom- "tunaal verkeer, zijn de Amsterdam- *tTaat en de Nagtzaamstraat opgenomen. Het is vanzelfsprekend, dat in verband Jhet ziekenvervoer het wegdek van het Groot Heiligland zo vlak mogelijk moet J'in. Asphaltering achten B. en W. ech- T.r niet gewenst. De straatwand aan de Jijde van het gasthuis met de zeven «ende eeuwse geveltjes harmonieert niet btet een modern wegdek. Het ligt in het voornemen binnenkort de keibestrating van de Oostvest te ver- Vangen door klinkerkeien. Naar aanleiding van het gebrek aan parkeerruimte op de Gedempte Oude Gracht (Zaterdags) zeggen B. en W. dat v Bloemenmarkt als geheel moet wor- gezien met de algemene weekmarkt, jelke op die dag gehouden wordt op de .botermarkt en op het westelijke gedeel- van de Gedempte Oude Gracht. Een ?®deeltelijke verplaatsing daarvan naar ;6 Nassaulaan zou aan de markt in haar ^heel afbreuk doen en de kooplieden Jhistig in hun verkoop schaden. De Nas- „Ulaan is trouwens voor bloemenmarkt "geschikt, omdat het drukke auto- en Op de kapitaalsbegroting is een be- 'fag van ƒ11.000 uitgetrokken voor de b°üw van een brug over de Delft in het ,.eHengde van de Orionweg. Daarover rl» in de afdelingen vragen gesteld, ?rivyi enige raadsleden van mening aren, dat een houten brug voldoende zijn in afwachting van de doortrek- ï'bg van de Van Riebeecklaan. B. en W. Se,en mede, dat het bestuur van het K. Lyceum van plan is in de loop JJb dit jaar aan te vangen met de bouw een gymnasium op een terrein aan Zuidzijde van de in Westelijke rich- bfi door te trekken Orionweg. t,; Tussen de daar gelegen terreinen, ndom van de school, en de openbare £®§en nabij het station Bloemendaal (j®1 een terrein, bfden. dat eigendom is van Aansluiting kan alleen verkre- fljb Worden door de bouw van een brug, s e tevens verbinding zal geven met de Portveiden, ten Noorden daarvan ge ïnjecteerd. B. en W. willen dan ook tijdelijke houten brug. tA°lgens bet streekplan Kennemer- l'bd-Zuid zal de Orionweg aansluiting jjfbnen geven op de Kennemerweg in st beniendaal. Met de adviseur van het tuurpian Bloemendaal is omtrent aansluiting overleg gepleegd. y. algemene ziekenfondsen te Bever- oJJ-' Heemskerk, Velsen, IJmuiden en tj. 'reken zullen met ingang van 4 gelijk de meeste ziekenfondsen in 5} 'and, de premie verhogen, tij; verhoging is te danken aan de der prijzen van geneesmiddelen, ehhuisopname enz. busverkeer de veiligheid van de markt- bezoekers in gevaar kan brengen. Gedurende de laatste jaren zijn om verschillende nieuw aangelegde plant soenen geen afzettingen aangebracht. In het algemeen heeft dat aan de verwach tingen voldaan. Daar de inkomsten van de algemene begraafplaatsen en die van begraving f 9000.beneden de raming bleven, werden de grafrechten reeds per 1 Januari 1950 met ongeveer 25 pet. ver hoogd. Indien de volledige resultaten over 1950 bekend zijn, zal opnieuw wor den overwogen of een verhoging van grafrechten nodig en wenselijk is. Bij het hoofdstuk Volksgezondheid, behandeld in de afdelingen van de ge meenteraad hebben verschillende leden gevraagd in welk stadium de voorberei dingen verkeren voor het doorlichten van de Haarlemse bevolking waarover verleden jaar Maart mededelingen wer den gedaan. B. en W. antwoorden dat de regering een ontwerp van wet heeft in gediend betreffende deze kwestie en dat de gemeente dus niet met haar plannen kan doorgaan. Gemeente- en onderwij zend personeel worden echter regelmatig doorgelicht. Onderzocht wordt of het mogelijk is de leerlingen van de hoogste klassen der lagere school met een anti- t.b.c. vaccin in te enten. De plannen van de plaatselijke ver eniging tot bestrijding der t.b.c. voor een nieuw consultatie-bureau zijn in vergevorderd stadium van voorberei ding. Het is echter nog niet te zeggen, wanneer met de bouw begonnen kan worden. Uitbreiding van het Grote Gasthuis is niet gewenst. De eerste vijf. jaar is niet op medewerking van het Rijk te rekenen voor de bouw van een nieuw gemeentelijk ziekenhuis. Er zal een rapport worden samenge steld betreffende de situatie op het ge bied van de lichamelijke opvoeding, de sport en de jeugdzorg. Er zal een con tactorgaan worden samengesteld. De suggestie om een sintelbaan te maken op het terrein langs de Delft ten Zuiden van de Kleverlaan zal ernstig overwogen worden. Zodra met de aanleg van het Burge meester Reinalda-park begonnen wordt, zal de bouw van een zwembad in Oost worden bevorderd. Onderzocht zal wor den, of een wielerbaan nog economisch te verdedigen is. De gezondheidstoestand van de school gaande kindtóren is in het algemeen goed te noemen. Drinkfonteinen in de Haar lemmerhout zijn gewenst, maar kunnen nu niet betaald worden. Er is ook een ontwerp gemaakt voor het bouwen van een badhuis in Noord. Intussen is ge bleken, dat van het badhuis aan de Van Egmondstraat betrekkelijk weinig ge bruik gemaakt wordt. Op de vraag van enkele leden is me degedeeld, dat de aantallen door de Ver eniging „Zuigelingenzorg" behandelde zuigelingen de laatste drie jaren bedroe gen 1663. 1569 en 1157. Twee circussen reeds gegadigden Enige raadsleden achtten de kosten voor het inrichten van een feestterrein aan de Korte Verspronckweg niet zo urgent. B. en W. antwoordden, dat het Phoenixterrein aan de Parklaan in de toekomst bebouwd zal worden. Voor 1951 zijn reeds verschillende aanvragen van circusdirecties binnengekomen. Hoewel de aanlegkosten hoog zijn is de aanleg uit financieel oogpunt aantrekkelijk. Als er per jaar twee circussen komen, kun nen huur en belasting op 12 a 14.000 gul den gesteld worden. In het voor de aanleg benodigd bedrag van f 130.000 zijn bovendien twee speeltuinen begre pen _pp het terrein ten Zuiden van de spoorbaan HaarlemZandvoort. Advertentie Een Televisietoestel geeft met het beeld alleen het daarbij behorend geluid, dat tegelijk uitge zonden wordt. Voor de gewone radio-ontvangst blijft een noodzakelijk Publicatie van de Nederl. Vereniging van Radio-detailhandelaren (N.V.R.D.) - Afd. Haarlem en omstreken. De vader van de bruid is een geval, dat Spencer Tracy opvoert te midden van de calamiteiten, die de vader van een bruid bedreigen als het eenmaal zover is. De dochter waar hij veel van houdt en die hij zijn leven lang niet zou willen missen, ontvalt hem plotse ling als ze verliefd wordt, en een brui loft is niet meer tegen te houden. Het wordt een veel 'groter en vooral veel duurdere onderneming dan pa zich had voorgesteld en als de storm achter dé rug is troost hij zich met de overweging, dat hem althans zijn lieve vrouw nog rest, die nooit van hem wijken zal. Een aardige geschiedenis, wat overla den door kluchtigheden, maar waarin ook een tikkeltje weemoed gemengd is, zodat het bioscooppubliek om beurten giert van de pret en stil wordt van de emotie. Alle grote en kleine kinderen mogen het zien van de keuring. En waarom ook niet? Niettemin een kleine opmer king. die heel even een bepaalde menta liteit accentueert. Als pa zich verzet te gen een kerkeliik huwelijk, tracht ma hem over te halen met de mededeling, dat alle jonge meisjes drrmen van een bruiloft in de kerk, zulks wegensde muziek en de bloemen. De vader van de bruid, spitsvondig advocaat als hij is, bezwijkt onmiddellijk voor dit klem mende argument. Bob Hope telt onder de geregelde filmtoeschouwers nog vele vrienden en deze kunnen weer hun hart ophalen in het niemendalletje „Bob Hope in de knoop". Als eerzaam kinderfotograaf begeeft Bob zich op het detectivepad, slaat de ene blunder na de andere en komt juist door de misdadigersbende, die hij wil ontmaskeren, in het gevang terecht en bijna op de electrische stoel. Bob raakt natuurlijk uit de knoop en weet zich tenslotte nog beloond met de liefde van een hupse baronesse (Doro thy Lamour). Geen hoogdravend film werk uiteraard, maar amusant en ont spannend in deze dagen. Hope blijft nu eenmaal de bekende Bob met het ver rassende effect, dat zijn humor een aparte charme geeft. Veertien jaar. Advertentie De Haarlemse recherche heeft de 16-jarige Haarlemse fabrieksarbeider G. S. aange houden, die verdacht wordt van diefstal van een gouden horloge. Bovendien heeft S. een portemonnaie met inhoud, zeven rij wiel- dynamo's en een armbandhorloge gestolen. en aan Uw deur verdringen zich de verzekerings-agenten om Uw risico's te dekken. Maar dan hebt U al aan het Wit-Gele Kruis meegedeeld, dat U lid wilt worden. Bij deze vereniging gaan voor- en nazorg hand In hand. Ida Lupino wordt in „Verdwenen Vrouw" na een moordaanslag door haar man, wekenlang gezocht en tenslotte ge vonden, om nogmaals het voorwerp van een moordaanslag te worden. Die laatste schurkenstreek loopt echter slecht af voor de adspirant-moordenaar, die zelf op afschuwlij ke wijze aan zijn einde kamt. Ida heeft intussen reeds een sym. pathieke beschermer gevonden, met wie zij nu in alle rust trouwen kan en gelukkig zijn, voorzover zij de herinne ring aan zoveel narigheid de baas zal kunnen worden. De film ..Verdwenen vrouw" kan door achttienjarigen en ouderen gezien worden. Een vrij beweeglijke camera volgt Paul Vlaanderen op de voet, die na ruim twee duizend meter celluloid een internationale spionnenorganisatie oprolt en een ontvoerde professor be vrijdt. Toen de Britse filmindustrie zich over dit luisterspel van Francis Dur- bridge ontfermde, speculeerde zij op de populariteit, die het bij een deel van het Engelse publiek geniet. In Engeland heet de door dik en dun gaande hoofd figuur Paul Temple; sommige Neder landse radio-luisteraars kennen hem echter als Paul Vlaanderen. Alweer met het oog op de populariteit heeft men in de Nederlandse vertaling en de gespro ken Engelse tekst deze, en andere namen door elkaar gehutseld. Maar een myste rie meer of minder valt nauwelijks op in deze film, die overigens wel vermag te boeien. 14 jaar. De voor 18-jarigen toegankelijke film „Zo jong.zo slecht?" is geprolon geerd. In „Cassidy's offer" kunnen we veel avonturen meemaken, want de jacht op een bandiet, die onder de schuilnaam „Vos" opereert houdt de aandacht zeer gespannen. De film eindigt met de dood van de bandiet en de toeschouwer kan de doorgestane angst vergeten bij Stan Laurel en Oliver Hardy, die in de rol prent „Liever lui dan moe", de lach spieren danig in beweging brengen. Gisteren vierde de heer W C. van Zutphen, procuratiehouder van de firma Heenk, zijn zilveren jubileum in dienst van deze zaak. De heer J. C. Wefers Bettink herinnerde aan het aandeel, dat de. jubilaris in de bloei van de zaak had. Daarna sprak de heer J. M. Warburg, mede-procuratiehouder, die na mens het personeel een encyclopaedic en boeken aanbood. Gisteravond opende de burgemeester van Haarlem, in het bijzijn van de wet houders van Kunsten en Openbare Werken, de heren D. J. A. Geluk en A. J. M. 'Angenent, de tentoonstelling van de collectie mevr. WallbrinkOud, die door schenking in het bezit van de ge meente is gekomen. De burgemeester bouwde zijn speech op het thema van de burgerzin, welke, hoewel thans weinig meer beoefend, in incidentele gevallen, zoals de schenking van mevr. WallbrinkOud, toch nog leeft. Hoewel zij geen hulde toegezwaaid wenste, wilde spr. toch de dank van het gemeentebestuur uitspreken. Zijn dank gold ook namens de kunstmin naars en de kunstenaars, Haarlems en niet-Haarlems, wier werken in de col lectie werden opgenomen. Door velen met raad en daad bij te staan, is zij een voorbeeld geweest van wat voor kunst en kunstenaar kan wor den gedaan. De burgemeester besloot zijn speech met een woord van Horatius, waarin degenen, die roem zoeken in de arena en vandaag en morgen gehuldigd wor den, de verwelking van hun lauweren wordt toegezegd. Het werk van mevrouw Wallbrink Oud blijft! zo voegde spr. daaraan toe. De uit ruim 90 werken bestaande collectie, als een geheel geëxposeerd in de tentoonstellingszaal van het Frans Halsmuseum, is kennelijk samengesteld met een voorliefde voor de modernen van de twintiger jaren. Ook destijds, eveneens na een oorlog, was er een storm van vernieuwing, die toen con vergeerde in „De Onafhankelijken", een verband van de stijl-paria's der waar dige oudere verenigingen. De onafhan kelijken erkenden n.l. geen jury en konden daardoor op hun tentoonstellin gen zonder belemmering laten zien, wat bij de overige verenigingen nooit tot het publiek zou komen. Als zodanig heeft deze, nog werkende, vereniging haar reden van bestaan zeker gehad. De doorbraak van de nieuwe opvat tingen was vooral ook mogelijk door de steun van een kopend publiek, dat uitei. aard klein van getal was. Op deze wijze werd in collecties, zoals die van mevr. WallbrinkOud, een hoofdstuk uit de jongste geschiedenis van de schil derkunst in zijn geheel vastgelegd met de eigendom waarvan het kunstbezit der gemeente Haarlem door de schen king verrijkt is. Deze verrijking kan beter omschreven worden als een basis voor een verzameling van hedendaagse kunst ezien het abstracte stadium dei- voortgeschreden vernieuwingspo gingen van onze jaren dat ge paard is aan een vrijwel algehele in ternationale instelling, kunnen de mo dernismen van een generatie eerder welke in de onderhavige expositie ln feite belichaamd zijn ons nauwelijks meer „hevig" toeschijnen. We erkennen er zeker de vernieuwende waarde van, maar he.t valt thans op, hoeveel meer gericht de pogingen toen waren, de vondsten weiden onmiddellijk „in ge bruik" genomen, terwijl de experimen ten van thans zich sterk gedistancieerd hebben, veelal, van een beeldend bedoe len, plaats vinden in haast wetenschap pelijke laboratoriumsfeer, verdwaald tot materiaal-toepassing en vergeten waar het eigenlijk om begonnen is. Het gaat om het spelletje. In het nog sterk locaal gekleurde werk der twintigers zijn zakelijkheid en de coratieve stylering zuiverende bijdra gen tot het doel-binnen-oogbereik en Op 2 Februari j.l. hield een commissie uit Gedeputeerde Staten van Noord- Holland op het raadhdis van Zandvoort zitting voor het aanhoren van bezwaren tegen het plan tot onteigening door Zandvoort van enkele stroken grond on der de gemeente Zandvoort gelegen langs de Zeeweg, die eigendom zijn van de gemeente Bloemendaal. Op de gemeentesecretarie van Zand voort zijn thans ter visie gelegd het proces-verbaal van deze zitting en het rapport, dat Gedeputeerde Staten ter- Heer Houtenbeen had de Zuidelijke zwier meegenomen uit het Walenland. Zijn tot Marquette herdoopte huis te Heemskerk werd een feestpaleis, waar de groten van de wereld gaarne gasten waren. Dat werd alles nog feestelijker, toen jhr. Daniël de Hertaing, in 1621 voor de tweede maal gehuwd, de katho lieke edelvrouwe Eleonora de Henuin, gravin de Bossu, naar zjjn statige Heemskerkse woning leidde. Temidden van dit feestelijke leven in het deftige buiten bloeide evenwel een zeldzame roeping. Dat blijkt uit het verhaal van de kamenier, die naar het klooster ging. Eleonora had als „staetdochter" (ka menier) jonkvrouwe Margaretha Gijs- berts Graverts. Deze was geboren in het Sticht van Utrecht uit goede katho lieke ouders van „treffelictsten adel". Haar vader, jhr. Gijsberts Graverts, SiSS van leven van de Maagden van den Hoek te Haarlem trok Jonk- «i0 margaretha meer dan de schittering van het slot Marquette. Afbeelding: aaji de achterzijde naar een sepid-tekening van A. Rademaker (1630). In het bezit van de tegenwoordige bewoners van Marquette. had negen kinderen. Hoewel met tijde lijke goederen gezegend, was het gezin „edeler als rijck". Margaretha diende de rijke vrouw van Marquette enkele ja ren en verbleef „int midden van alle weelden des werelts". Daar 's wereld ijdelheid haar niet aantrok, leefde zij „in 't Hof onder de Hovelingen" van Marquette afgetrok ken en zeer godvruchtig. Nadat zij al dus de Vrouwe van Marquette vijf ja ren lang als kamenier had gediend en deze lief had als haar moeder de Vrouwe beschouwde haar als heur kind vatte het godvruchtige meisje het plan op om Marquette vaarwel te zeg gen en zich geheel aan God toe te wij den. In die dagen evenwel was het kloosterleven verboden. Niettemin be stonden er gelegenheden, waar jonge maagden zich verenigden om zo goed en zo kwaad als het ging een klooster leven te leiden. Zo'n vereniging was o.m. te Haarlem die van „De maeghden uit den Hoek". De jonkvrouwe gaf haar voornemen aan gravin Eleonora te kennen en deze zegde haar alle hulp toe. 't Gebeurde, dat enige maagden uit den Hoek te Haarlem, waar de Maria verering werd hooggehouden, ter bede vaart gingen, te voet nogwel, naar On ze Lieve Vrouw ter Nood te Heiloo. Op haar reis kwamen ze langs Marquette Gravin Eleonora stond voor de poort en maakte een praatje met hen. Gaf hun iets te drinken misschien, want de tocht was lang en zwaar. Toen Eleonora vernam, dat de vrou wen uit de Hoek te Haarlem kwamen, deelde zij haar verlangen van Mar garetha mede. Zij vroeg of haar „staetsdochter" eens bij haar te Haarlem mocht komen kennis maken. Nadat de geestelijke overste van „de vergaederinghe" te Haarlem hiervan kennis had genomen, werd het verzoek toegestaan. Daar het meisje uit de „Heeren Hoven" kwam, waar het dik wijls nogal werelds placht toe te gaan, nam de overste de eerste tijd ten op zichte van haar een afwachtende hou ding aan. Maar toen na scherp onder zoek bleek, dat zij „een puere mening" had, werd zij tot geestelijke dochter aangenomen in de vergadering van Pie- ternelletje Dirks, waar zij „de beste kennis hadde". Hier leefde zij zeer vroom voort en gedroeg zich „als een Pelgrim ende vremdeling op ter aerden, niet soeckende enich cieraet in 't gees- telieke nabijt, maar was met 't simpel- sten te vrede, was los en leech van alle dingen, gebruickende dien met weinich aencleven". Zonder zich ooit op haar geslacht voor te staan, leefde zij daar drie en een half jaar tot aan haar dood. In al die tijd werd zij door geen enkel lid van haar geslacht bezocht, hetgeen zij met grote gelatenheid droeg. Zij werd hierin getroost door de liefde van de Vrouwe van Marquette. Nadat zij anderhalf jaar vóór haar dood op Kerstdag was gekleed, stierf deze „jonge bruidt Christi" op 14 Juni 1630. In haar testament had zij de wens te kennen gegeven van „een simpele be grafenis", vrezende door haar familie op „adels manier" te zullen worden be graven. Van haar ouderlijke erfdeel vermaak te zij veel ten bate van haar geestelij ke medezusters. Ze werd te Haarlem „in de grote kereke" begraven. Een lieflijke episode uit de geschiede nis van Marquette, die we zeker niet mochten overslaan. H. VAN BENTHEM zake aan de minister van Verkeer en Waterstaat hebben uitgebracht. Van de zijde van Bloemendaal werd tegen de onteigening bezwaar gemaakt, omdat méér grond wordt onteigend dan voor wegaanleg nodig is. De weg is thans 18 meter Dreed, men wil een rijbaan maken van 11 meter met aan weerszij den een rijwielpad van 2.90 meter en aan de zeezijde een wandelpad van 3.75 meter en aan de landzijde een van 2.40 meter; totale breedte 22.95 meter; nier. kan dus met een onteigening van 4.95 meter breedte langs de gehele weg vol staan. De meerdere grond wil Zandvoort onteigenen voor parkeerterreinen en daartegen heeft Bloemendaal bezwaar, want voor strandbezoekers is het Bloe mendaalse parkeerterrein aan de kop van de Zeeweg voldoende. Zandvoort wil die parkeerstroken aanleggen voor de exploitatie van het winstgevende circuit en Bloemendaal vindt het onbil lijk daarvoor eigendom aan Bloemen daal te ontnemen. Bloemendaal vreest ook direct nadeel van de exploitatie van het parkeerterrein-Zeeweg, dat voor f3500 is verpacht. De commissie uit Gedeputeerde Staten merkt naar aanleiding van deze bezwa ren op, dat de Noord-Boulevard en de Zeeweg in de zomermaanden geheel voor het verkeer beschikbaar moeten zijn en de aanwezigheid van parkeer stroken zeker geen overbodige weelde zijn. Mede in verband met de sporteve nementen achten Ged. Staten deze stro ken onontbeerlijk; het parkeerterrein Kop-Zeeweg kan niet voorzien in de be hoefte aan parkeerruimte, welke op Zandvoorts gebied bestaat. In een technische uiteenzetting tonen Ged. Staten aan, dat het uit oogpunt van verkeersveiligheid verwerpelijk is om - zoals Bloemendaal wil de rijwiel- en- wandelpaden aansluitend aan de rijbaan te leggen. In verband mét het beloop van het terrein is het ook uit oogpunt van onderhoud noodzakelijk, dat een be trekkelijk brede strook grond wordt ont eigend en wel het gehele bezit, ter op pervlakte van 46000 m3, dat Bloemen daal langs de Zandvoortse Zeeweg heeft. Naar de mening van Gedeputeerde Sta ten zijn geen steekhoudende bezwaren tegen het plan tot onteigening inge bracht en zij geven de minister in over weging te bevorderen, dat de onteigening voortgang vindt. we zien ze hier van Beekman, Citroen, Van Dobbenburgh, Anneke v. d. Feer, Gerrits, Hatterman, Roelofs en Sieger. Henk Henriët is in dit gezelschap wel de sterkste met zijn direct de zie.l bloot leggende portrettekeningen, bij Bendien daarentegen is de infectie der sterili teit zichtbaar werkzaam. Naast dezen is er van Boot o.a. een prachtig transparant aquarel van een tuin ln de zomer, van De Kat een gees tig geobserveerde portretschets van Verwey en van deze laatste een winter landschap van grote zuiverheid. Pie.t van Egmond schilderde een vis sersvrouw, blijkbaar het palet moeder lijk delend met Janus Wagemaker, van wie het groenten-stilleven wel het fraaiste schilderij uit de verzameling ls vanwege het evenwicht in de. brede techniek met het wezenlijke van het onderwerp. Het „Meisjesnaakt" van Ab. Loots stamt uit een sterke periode. Ver boog, met zijn „Zelfportret" en „Kop van een boer'' behoort mede tot de top figuren uit de collectie, en Steyn, even eens in een Zelfportret, zageij wij zel den zo doelbewust van uitdrukking en spontane schilderwijze. Rober, de meest abstracte in het ge zelschap, is vertegenwoordigd met en kele zijner composities in pastel en gouache. L. T. Het gemeentebestuur zou geen voor uitziende blik hebben, indien het geen maatregelen trof om in de behoefte aan schoolruimte in de eerstkomende jaren te voorzien. B. en W. stellen zich dan ook voor binnenkort een overzicht te geven van de plannen, die ten stadhuize bestaan. Schoolartsen zullen een zeker aantal kinderen, verdeeld over verschil lende scholen, onderzoeken vaar de voedingstoestand, zoals reeds te Rotter dam is geschied. Het ligt niet in de bedoeling het zwem- onderricht op de lagere scholen tot meer klassen uit te breiden. Hoewel het door de schoolradio gebodene. aan hoge eisen voldoet, willen B. en W. een niet al te ruime plaats er aan geven, omdat het gevaar voor schade aan de andere vakken van het onderwijs niet denkbeel dig is. Het openbaar kleuteronderwijs wordt bezocht door ongeveer 1500 kin deren, waarvoor totaal f 30.000 school geld wordt betaald of gemiddeld f 20 per leerling, terwijl de kosten per leer ling per jaar f 183.96 bedragen. Ten aan zien van het inhalen van de achterstand in het kleuteronderwijs zal de raad een voorstel bereiken. Het aantal leerlingen bij het openbaar en het bijzonder kleu teronderwijs verhoudt zich thans als 1:3.53. De benoeming van een gemeen telijk inspecteur voor het lager onder wijs is spoedig te verwachten. B. en W. betreuren het, dat de bijzondere scholen niet meedoen aan de melkverstrekking aan de leerlingen. Uitbreiding van de gelegenheid voor het volgen van nijverheidsonderwijs voor meisjes in Haarlem-Noord wordt over wogen door de besturen van de hier gevestigde huishoud- en industriescholen. Advertentie Advertentie Volledige collectie bij WASSENAAR Jansweg 17 t/o Station Dezer dagen deed de eigenaar van een villa in Overveen bij de politite aan gifte van een inbraak, die in de afge lopen nacht te zijnen huize had plaats gevonden. De buit van de inbreker be stond uit een waardevol fototoestel, een kijker en een aanzienlijke hoeveelheid tafelzilver. De Bloemendaalse recherche stelde onmiddellijk een onderzoek in en door samenwerking met de recherche te Am sterdam, heeft men reeds gistermiddag de hand kunnen leggen op de 22-jarige schilder W. M. uit Amsterdam. De Amsterdamse politie zocht n.l. een jongeman, die zich vermoedelijk ergens in een der Amsterdamse volkslogemen ten zou ophouden. Des morgens vroeg werd een inval gedaan in een dier ge legenheden. De verdachte jongeman be vond zich in een kamer op de derde verdieping. Twee rechercheurs gingen naar boven, terwijl een derde in het benedenportaal postte. Het duurde enige tijd eer de jongen het kloppen van de rechercheurs beantwoordde en de deur opende. Toen de politiemannen binnentraden, zagen zij op de tafel een grote hoeveelheid sigaretten liggen. Hoe wel er niet met zekerheid vast stond dat de Amstetrdamse recherche haar goede man gevonden had, gedroeg deze zich zeer vreemd. Er werden hem na tuurlijk enige vragen gesteld en nadat hij er enige had beantwoord, nam de jongen plotseling de benen. Hij snelde de drie trappen af en wist aan de greep van de derde rechercheur te ontsnappen. Zijn vrijheid was evenwel nog maar van korte duur, want enige uren later heeft men hem in de binnenstad met enige moeite overmeesterd. De jongeman, de 22-jarige schilder W. M., werd op het politie-bureau verhoord. Bij onderzoek van zijn ka mer werden de in Overveen gestolen voorwerpen gevonden. De schilder is toen naar het politiebureau te Over veen overgebracht. Daar wordt hij nog vastgehouden. Badhoevedorp-Sloten: dr. Bolt, tel. 377. Hoofddorp: dr. Nanninga, te). 6220. Nieuw-Vennep: dr. v. d. Weg, tel. 280. Raleigh, Phoenix, Simplex, Germaan en Burco Rijwielen GR. HOUTSTRAAT Telefoon 15426 158 Hoeveel vrouwen zijn er niet, die diepe rim pels trekken bij 't Idee van de-was-uit-huis Die zeggen: „Het goed lijdt zo ln de was serij Sprookjes, Mevrouw De moderne wasme- thode en de nieuwste machines van RHEE beperken de slijtage tot een minimum I Blekersvaartweg 57, Heemstede Tel. 28201 voor japonnen en blouses Aanmelden: Maandag en Woensdag, tussen 11 en 12 uur; Prinsenbolwerk 1 Haarlem HAARLEM vraagt ERVAREN KANTOORBEDIENDE (vr met Mulo-diploma en enkele jaren kantoorervaring EERSTE VERKOOPSTER Afd. Hoeden met ruime verkoop-ervaring in Dameshoeden; EERSTE VERKOOPSTER Afd. Damesconfectic alleen dames met een ruime ervaring in het vak komen in aanmerking; ERVAREN VERKOOPSTER Afd. Schoenen in het bezit van Vakdiploma D; BEKWAME VERKOOPSTERS diverse afdelingen met enige jaren ervaring in de verkoop; FLINKE SERVEERSTER volledig met het vak bekend. Geen seizoenwerk; BEKWAME EN AANK. NAAISTERS voor ons Lingerie-Atelier. LEERLING STOFFEERDER voor de opleiding in de Woningstoffeerderij. Aanmelding dagelijks van 35 uur Afd. Personeelszaken, GROTE HOUTSTRAAT •a opyrigM 27. „Welkom op school," zei Sam de volgende mor gen. Wat heerlijk, dat ze nu allemaal op school waren. Het konijntje las een gedicht voor en de anderen za ten vol spanning te wachten, wanneer Sam van zijn stoel zou vallen, want ze hadden de stoel op een schildpad gezet en wat sla vastgebonden aan de grote wijzer van de klok. Om half negen zou de sla onder het bereik van de schildpad komen en die zou dan natuurlijk naar de klok toe hollen om de sla op te eten. Boem! De stoel viel om, Rasmus rolde er af en al de dieren laehten. Sam zelf ook. Hij zou vast wel een aoed onderwijzer worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 7