Twee Chinese divisies voor tegenaanval gereed PLECHTIGE VIERING NACHTWAKE VAN HET PAASFEEST I 0 Drama te Bergen op Zoom opgehelderd l" Voorbereidende conferentie Verbonden troepen dringen gestadig op m DRIE DODEN EN DRIE ZWAAR GEWONDEN Decreet der H. Congregatie van de Riten schept daartoe de mogelijkheid WA Echtpaar op de huwelijksreis verongelukt Verdacht verdrinhingsgeval in Drente Tot hoofd en hart dreigt „Amerika kan Rusland vernietigen' MEVROUW CLEMENTIS OOK IN ARREST? Troepenverplaatsingen in Hongarije? 'vernieuwing der Vrouw doodt man van 80 jaar .Het weer. Romme spreekt met fractieleiders Partijraad VVD achter Kamerfractie Geen Paasverrassing voor de huisvrouw fee MORRIS iefm ifcu &y! Verscheidene dodelijke ongelukken MAANDAG 5 MAART 1951 74e JAARGANG No. 25013 De Zaligverklaring van Pius X Datum nog niet hekend Hevig verzet der communisten HONGERSNOOD Als Sovjets nu een oorlog zouden beginnen 0.-DUITSE POLITIEAGENTEN NEERGESCHOTEN mmsm TERREUR OP JAVA DOOPBELOFTEN Langdurig onderhoud met dr. Drees Koelhuisboter tegen vrijwel normale prijzen DAMESPANTALONS Het is erg de waarheid te weten en niets te kunnen doen j BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Umuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H, W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAABLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. Vandaag is in Parijs de conferentie begonnen van de plaatsvervan gers der ministers van Buiten landse Zaken van de Grote Vier. •Eindelijk is het dan zover gekomen. Men zat zien herinneren, dat daaraan een langdurige en van veranderlijke stem mingen getuigende nota-wisseiing is voorafgegaan, welke ten laatste werd besloten met een Russische nota, inhou dend een toestemming tot deelname aan de heden begonnen samenspraak. is er reden om daarvan een ontspan ning der criticke verhouding tussen Oost en West te verwachten? Mag men alvast zachtjes beginnen te juichen over een eerste teken van toenadering? Zal dan eindelijk redelijk en openhartig overleg in de plaats treden van achterdocht en een grimmig tegenover elkaar staan met het in woord en daad beleden voorne men, op een eerste teken van agressie tot het uiterste redmiddel van geweld tegen geweld zijn toevlucht te nemen? Wie de dingen in hun werkelijke ver houdingen en hun oorzakelijke samen hang wenst te blijven bezien zal zich weinig tot vreugdevolle verwachtingen geneigd voelen. Er is weliswaar geen reden om bij wijze van voorinstelling en zonder acht te slaan op de leiten zich aan onberedeneerde zwartkijkeiij te bezondigen, maar er is nog minder reden tot een voorbarig gejuich op grond van de vooralsnog weinig belovende ge gevens. Vooreerst moet worden erkend, dat het enkele feit van een begin van over leg althans beter is dan het zonder meer voortduren van de koude oorlogstoe stand. Maar al dadelijk dient een daar op te gronden optimisme te worden ge temperd door de overweging, dat het Vandaag begonnen oyerleg nog maar een erg zwakke aanloop is tot een samen spraak waarop het mogelijk zou zijn spijkers met koppen te slaan. Want het zijn slechts vwtegenwoordigers van de ministers va»: Buitenlandse Zaken die bijeen komen dn hun zeer beperkte taak bestaat uit niet meer dan het samenstellen van een agenda voor een mogelijke conferentie van de ministers zelf. De Russen zijn weliswaar komen aanzetten met een afvaardiging van pl.m. 17 man en ook de Amerikanen zijn met een «zware" delegatie voor de dag gekomen, maar het ware verkeerd in het getal een garantie te zien voor de bevoegd heid. Zeker, de Russen immers zullen in al hun doen en laten afhankelijk zijn van het Politburo, dat bij iedere onver wachte wending der besprekingen en in elk detail zijn nauwkeurig omschreven instructies aan de 17-voudige spreek buis zal geven. En tenslotte blijrt het heel goed denkbaar, dat de conferentie der ministers zelf niet zal doorgaan ten gevolge van het feit, dat de plaatsver vangers geen overeenstemming aangaan de de agenda zullen kunnen bewerk stelligen. Eigenlijk zou de kans op een houtsnij- f i ovc,"leg met een uitslag ten goede ainfJi ade eerst dan in volle omvang den .zbn> wanneer de staatshoof- j„ p k te Weten Truman, Stalin, Att- i hrankrijks premier, bijeen zou- ikomgQ nret het oprechte, voornemen, aue hangende geschilpunten tot een op lossing te brengen. Van dit oprechte voornemen zijn we, voornamelijk door Stalin's toedoen, echter evenver verwij derd als van de diplomatieke mogelijk heid tot zulk een overleg. Het is sedert lang duidelijk, dat de Sovjets hun overleg met dé Westerse mogenheden het liefst zouden beperken tot het probleem Duitsland, niet om mndelijk tot een vredesverdrag met Duitsland te geraken maar om tc«t iedere Prijs een hermilitarisering van het Wes telijke deel te voorkomen. De overi- Sens nog altijd slechts theoretische .*arjs daarop steekt als de diepste doorn m het Russische vlees. Is het werkelijk Qe angst voor een Duits leger, gezien m verband met de overigens in West- Europa aanwezige strijdkrachten, die zulk een gevoeligheid zou verklareh? Het wordt telkens van diverse zijden •het de grootste stelligheid beweerd. Maar als men de zaken nuchter beziet, staat daar tcch tegenover, ten eerste, dat Rusland zulk een omvangrijke en wei- bewapende troepenmacht op de been houdt, dat men deze angst niet anders kan zien dan als het huichelachtig ge- Weeklaag van de reus over de vermeend agressieve houding van de dwerg, en ten tweede dat men Rusland er gevolgelijk ®erder van mag verdenken in West- Duitslands bewapening slechts een hin derpaal te zien voor de eventuele vol voering van eigen imperialistische plan hen. Men kan er in ieder geval van op aan, Pat de Sovjets, die er tot nog toe steeds c>P uit waren, alleen te nemen en niet te «even. West-Duitsland in militair op zicht zullen trachten te onttrekken aan ae Westerse invloedssfeer, daarbij spe culerend op een verhoopt verschil van ihzicht ten deze tussen Amerika ener zijds en Engeland plus Frankrijk ander zijds. Het zal daarom zaak zijn. dat de Westerse mogendheden één lijn trekken Ch niet zullen rusten voordat de moge- hjkheden geschapen zijn om een gesprek °Ver alle Europese geschilpunten te cpenen: zowel over Duitsland in zijn ge heel als c.ver Oostenrijk en de militaire macht van de satelliet-staten. Alleen Wanneer dit mocht gelukken en er we derzijds van enige goede wil zou worden Betuigd, zou de kans bestaan op een vruchtbaar overleg, in eerste instantie wissen de delegaties op de vóórconferen- rie en vervolgens tussen de ministers van Buitenlandse Zaken zelf. Het ware te wensen, dat het zover zou tornen. Een verontruste wereld ziet er verlangend maar uit. (Van onze Romeinse correspondent) ROME, Zondagavond. Redenmorgen is in aanwezigheid van Heilige Vader het Decreet „Tutto" Voorgelezen, waarmee het zaligverkla- Rhgsproces van de dienaar Gods Pius X 'K Mgesloten. Het decreet bepaalt, dat de Zaligverkiaring ZOnder meer kan plaats Vinden op de dag die de Paus daarvoor Zs' aanwijzen. Over de datum is op dit Ogenblik nog steeds niets bekend, maar Men mag aannemen dat de zaligverkla- 'Cr» ClCIIilIV.lllC.ll UUU UUHf, I V 111U 'hg zal plaats vinden ofwel op Sacra- ^ontsdag ofwel op Zondag 3 Juni. Ook geruchten, dat de Paus zelf bij de 'gverklaring aanwezig zal zijn, en pu ^Gze °P het Sint Pietersplein zal t) 'ats v/inden, hebben nog geen beves- g'hg gjevonden. Met grote kracht drongen de ver honden troepen in Korea vandaag op, om te trachten een groots opgezet tegen offensief van de communisten te ver ijdelen. De roden bieden heftige tegen stand en Amerikaanse mariniers kon den slechts langzaam in de heuvels ten Noorden van Hoengsong oprukken. Meer naar het Oosten naderen Ame rikaanse troepen Chandong. In dit ge bied zijn aanvallen van communisten, die Amerkaanse unformen droegen, afgeslagen. De aanvallen van de Uno- troepen waaraan ook door Franse troepen wordt deelgenomen zijn ge richt tegen onge'veer zes duizend com- De agent-generaal van de UNO voor de wederopbouw van Korea, J. Donald Kingsley, heeft verklaard, dat Zuid-Korea het volgende jaar door een hongersnood geteisterd zal wor den, als niet dit jaar tegen de maand Mei de drie millioen vluchtelingen in Zuid-Korea terug zijn op hun boer derijen. Zelfs indien de gevluchte boeren naar hun landerijen terugkeren, blijft er een bemestingsprobleem bestaan. De rijstvelden zijn sinds verscheidene jaren niet bemest en een eventuele oogst zou dientengevolge 30 procent beneden de normale blijven. De Zuid- Koreanen leven nu al van ten hoogste 1300 calorieën per dag. In een radiorede heeft een der voor aanstaande Amerikaanse natuurkundi gen dr. Bush verklaard, dat de Sovjet- linie, als zij op dit ogenblik een oorlog in Europa zou beginnen, door Ameri kaanse bommen vernietigd zou worden Zoals de zaken thans staan, zouden wij dat zeker kunnen doen, zei hij. Om deze reden meende hij te kunnen voorspellen, dat Rusland geen oorlog zou ontketenen. Dr. Bush betoogde onder meer dat de V. S. niet alleen de voornaamste centra van Rusland kunnen verwoesten, doch ook de politieke centra en de verbin dingslijnen van zijn legers op mars. Die legers zouden een tijd lang kunnen blij ven oprukken, steunend op de wapens en voorraden, die zij bij het begin van de opmars bezaten, maar er zou achter hen niet meer een Rusland staan zoals wij dat thans kennen. En dus zullen die legers niet oprukken. Geen grote oorlog is voor de nabije toe komst in het zicht, tenzij dart dat de Russen of wij een werkelijk ernstige blunder maken, zo meende hij. De combinatie van sterke Westelijke strijdkrachten te land en voortgaande ontwikkeling van de atoombom zal vol gens Bush een derde wereldoorlog ver hinderen. Volgens een onbevestigd bericht is ook Ludwila Clementis, de echtgenote van de vroegere Tsjechoslowaakse minister van Buitenlandse Zaken, wiens arresta tie kortelings bekend gemaakt is, te Praag gearresteerd. Uit kringen van Hongaarse emigranten verluidt, dat Hongaarse en Russische troepenverplaatsingen plaats hebben in de richting van de Joegosiavisch-Hon- gaarse grens. De geruchten worden ten dele door gegevens van de geallieerde inlichtingendienst bevestigd. ïwee moderne Hongaarse divisies, de een gepantserd en de andere gemotori seerd, en andere eenheden, door Russi sche troepen ondersteund, zouden dich ter bij de grens zijn gebracht. Te Mis kolc in Noord-Oost-Hongarije zou een nieuw Russisch militair hoofdkwartier zijn gevestigd. Bij een massa-betoging in Belgrado heeft de chef van de Joegoslavische ge nerale staf, generaal Popovic, een rede gehouden, waarin hij Moskou waar schuwde, dat de Sovjet-Unie niet langer onoverwinnelijk is. Hij verklaarde, dat Joegoslavië over voldoende potentiële macht beschikte om met succes een defensieve oorlog te voeren. Al zijn er nog wapens nodig, wij hebben meer dan het noodzakelijke mi nimum, zo zeide hij. Het Amerikaans^1 leger heeft bekend gemaakt, dat Amerikaanse soldaten in een schietpartij aan de grens tussen Oost- en West-Duitsland twee man schappen van de Oost-Duitse politie hebben doodgeschoten. Het incident vond plaats nabij Obersuhl, waar ver leden jaar November de Russische auto riteiten twee Amerikaanse sergeants op. pakten en hen gedurende tien dagen vasthielden. De twee politiemannen werden door een patrouille van de Amerikaanse mi litaire politie doodgeschoten, toen zij ontdekt werden aan de Westelijke zijde van de grens en zich tegen arrestatie verzetten. 1 munisten, die de rode stellingen in de eerste linie verdedigen, terwijl achter het front o.a. twee Chinese divisies twintig duizend man voor een lente offensief worden samengetrokken. De geallieerde luchtmacht doet voortdu rend aanvallen op de Chinese troepen. De roden deden gedurende dit week einde al verschillende aanvallen op kleine schaal, die echter de heftigste waren sinds het begin van het jongste geallieerde offensief, twaalf dagen ge leden. Griekse, Britse en Amerikaanse troepen bedreigen Jongjoe, 24 km. ten Westen van Hoengsong. De val van Jongdoc zou betekenen, dat de verbindingslijn met Hongchon wordt verbroken In het gebied van Seoul was het rustig. Generaal MacArt'nur heeft meegedeeld dat de verbonden strijdkrachten de tegenstander Zaterdag ruim 2.000 man verliezen hebben toegebracht. Amerikaanse nachtvliegers hebben ge meld, dat zij ruim 500 voertuigen van de tegenstanders hebben waargenomen, die zich langzaam Zuidwaarts bewogen. Dit is het grootste aantal dat de afgelopen drie weken is gesignaleerd. Inchon, de haven aan dc Westkust van Korea nabij Seoul, die in Januari door de terugtrekkende verbonden troepen was verwoest, is Zaterdag weer volledig in gebruik genomen. Volgens een bericht uit Tokio heeft het hoofdkwartier van het achtste Ame rikaanse leger medegedeeld dat een Britse patrouille Asiri is binnengerukt, drie kilometer ten Oosten van Jongdoe- ri, het belangrijke communistische bol werk in de centrale frontsector. William Graham oorlogscorrespondent van de ,,New York Journal of Commer ce" is bij een vliegtuigongeluk voor de Koreaanse Westkust om het leven geko men. Het vliegtuig steeg op van het Amerikaanse vliegkampschip Prince- town" en kwam in het water terecht. Graham werd opgepikt, doch overleed even later aan de opgelopen verwondin gen. Uit Hongkong wordt gemeld dat ra dio-Peking een bericht heeft omgeroe pen van het officiële Chinese communis tische persbureau „Nieuw-China", in houdend dat Amerikaanse troepen op 23 Februari j.I. aan het front van dc Han gifgas zouden hebben gebruikt tegen Chinese en Noord-Koreaansc troepen, „aldus de internationale wetten op grove wijze schendend". Als een grote tros hangen veertig fel gekleurde parachutes in de lucht boven het front in Korea. Het zijn voorraden voor de strijdende troepen, die met de grote transportvliegtuigen AC 119 wor den aangevoerd. r-*;: éi verband met de internationale spanning wordt in de Verenigde Staten het tempo der opleiding van het reserve-personeel bij de Marine-luchtstrijdkrachten zo hoog mogelijk opgevoerd. De raming is dat men in geval van nood de beschik king kan hebben over voldoende gevechtsklare reserve-eskaders om 55 vliegdek schepen te bemannen Een van de opleidingscentra is de marine-luchtbasis te Opa Locka in Florida.'Reserve-piloten vliegen na een oefening boven zee m for matie naar hun basis terug. Op de voorgrond Miami Beach j op de .achtergrond de stad Miami. De Nederlandse planters Pfefferkom en Smits zyn Vrijdagnacht op dc rubber onderneming „Soemberwoeloe" in het regentschap Lumadjang in Oost-Java door een roofbende beschoten. Zjj wer den naar buiten gelokt met de medede ling, dat er dieven in de rubbertuinen waren. Eenmaal buitengekomen vroegen onbekende rovers de planters om geld. Toen deze meedeelden geen geld te heb ben, opende men het vuur. Pfefferkorn werd onmiddellijk gedood; Smits moest ernstig gewond naar het katholieke zie kenhuis te Surabaja worden overge bracht. De staf van de onderneming „Serpong" in het gebied van Tangerang deelt mede, dat W. J. Wessel door een onbekende werd neergeschoten, toen hij op zijn fiets met 20.000 rupiah op weg was om uitbe talingen te verrichten. Dr. Van Ameide. die vorige week Dinsdag het slachtoffer werd van een moordaanslag tussen Mod- jokerto en Surabaja, verkeert nog steeds in levensgevaar. Zaterdag heeft de spe cialist dr. Lenshoek, die Vrijdag in In donesië was aangekomen, een hersen operatie verricht: deze operatie is ge slaagd. maar de toestand van dr. Van Ameide is nog zorgwekkend. De Nederlander Loring te Surabaja (Van onze Romeinse correspondent) Zoals we jongstleden Vrijdag vends meldden, is ex een decreet gepubliceerd van de H. Congregatie van de Riten „De solemni Vigilia paschali instauranda" waarmee de bisschoppen van de hele wereld de mogelijkheid gegeven wordt de viering van de vigilie van Pasen weer te herstellen in de oude vormwaarin die vanaf de oudste tijden tot in de 12e eeuw door de Kerk gevierd werd, namelijk in de nacht van Paas-Zaterdag op Paas-Zondag. De bisschoppen, die van deze hun verleende faculteit gebruik zullen maken, worden door de Congregatie uitgeno digd. haar een verslag te sturen van hun bevindingen. De gehele liturgie, zoals wij die thans kennen op de morgen van Paas- Zaterdag, werd oorspronkelijk gevierd in de nacht voor Pasen, dus in de eigen lijke nachtwake vigilie van het grootste feest van het jaar. Maar deze vie ring werd in later tijden geanticipeerd naar de Zaterdagavond, toen naar de mid daguren van Zaterdag om tenslotte in de veertiende eeuw te belanden op Zater dagmorgen waarop deze ceremoniën nog thans gevierd worden. Het decreet van de Ritencongregatie betoogt, hoe met deze verplaatsing een groot deel van de symboliek der ceremoniën verloren is gegaan. Zo is bijvoorbeeld de zegening van het vuur en de kaars eigenlijk zinloos gewordenevenals het herhaaldelijk noemen in de plechtige gebeden van „deze heilige nacht en deze nachtelijke luister Vele liturgisten en vrijwel alle litur gische congressen hebben dan ook het herstel van de oude gewoonte bepleit en daarbij is nog een ander argument gekomen van geheel ander karakter maar niet minder zwaarwegend, dat namelijk alle gelovigen in de gelegen heid moeten worden gesteld, aan de plechtigheden van de vigilie van Pasen deel te nemen. Dit nu is onmogelijk geworden doordat Paaszaterdag sinds drie eeuwen in vrijwel alle landen een gewone werkdag geworden is. De Hei lige Vader heeft op verzoek van zeer vele bisschoppen van over de hele we reld een commissie benoemd, onder voorzitterschap van kardinaal Micara, die een plan van de historische afdeling van de Ritencongregatie heeft bestu deerd en verslag heeft uitgebracht aan de Paus. Het onderhavige decreet, dat de datum 9 Februari 1951 draagt, is het verblijdende resultaat daarvan, waardoor ailerlei kostbare oude gewoon ten worden hersteld en invoegsels van later datum zijn geschrapt. Om de plech tigheden bovendien enigermate te be korten, zijn er v:.n de twaalf profetieën acht vervallen. De zegening van de paaskaars zal op andere wijze geschie den dan thans gebruikelijk, terwijl, en dit is het belangrijkste, voorts de her nieuwing der doopbeloften is ingevoerd. De plechtigheden beginnen om tien uur 's Zaterdagsavonds zó dat de nachtmis precies om twaalf uur beginnen kan. Na de zegening van het vuur wordt de paaskaars geze gend. Dit is de kern van de plech tigheden van de nachtwake. De priester tekent midden op de kaars een kruis, daarboven schrijft hij een alpha, eronder een omega en in de hoeken van het kruis schrijft hij de vier cijfers van het jaartal. Hier bij zegt de priester: „Christus giste ren en vandaag het begin en het einde de alpha en de omega Hem is de tijd en de eeuwigheid Hem de glorie en de heerschappij door alle eeuwen der eeuwen. Amen". Daarna worden de vijf wie- Na lang speurderswerk van de Bergen op Zoomse recherche is een drama op gehelderd, dat zich daar thans ruim vier en een half jaar geleden voordeed. Toen verdween de 80-jarige Zeeuwse boer Schreurs nit Wolphaartsdijk, die enige jaren in het St. Catharinagesticht te Bergen op Zoom was geëvacueerd ge weest, spoorloos. Hij zou op zijn tach tigste verjaardag op 26 Augustus 1946 een uitstapje met een kennis naar Goes maken, maar hy is er nooit aangekomen en alle nasporingen bleven vruchteloos. Met de oplossing van dit drama is ook een einde gekomen aan de fantastische geruchten, die de laatste weken in Ber gen op Zoom de ronde deden. Veertien dagen geleden waren deze zelfs zo hard nekkig, dat bij velen de overtuiging was geschapen, dat niet alleen het stoffelijk overschot van de heer S., maar nog meer lijken zouden zijn gevonden in een wo ning aan de Lieve Vrouwenstraat, waar S. vaak was gekomen en waar tot voor .enkele maanden de weduwe G. woon achtig was. Het onderzoek van de poli tie had toen echter geen resultaat op geleverd. Donderdag had men echter meer succes. De politie was bij haar na sporingen tot de ontdekking gekomen, dat zich achter de woning een beerput bevond en als laatste mogelijkheid meen de zij ook deze plaats nog aan een on derzoek te moeten onderwerpen. Hierbij kwamen gedeelten van een skelet naar boven. Dat was voor de politie aanlei ding de weduwe G., die sedert enige maanden in Zierikzee woont, aan te houden. Zij heeft uiteindelijk een vol ledige bekentenis afgelegd, waarbij het volgende is komen vast te staan. De 80-jarige S. was op de dag, dat hij een uitstapje naar Goes zou maken, eerst Verwachting tot Dinsdagavond: Aanvankelijk nog weinig bewolking met vannacht op de meeste plaatsen lichte vorst. Morgen half tot zwaar bewolkt met later van het Westen uit enige regen. Zwakke tot matige wind tussen Zuid en Zuid-West. On geveer dezelfde middagtemperaturen als vandaag. Zon: 7.17 18.27; Maan: 7.02 16.48. bij haar op bizoek gekomen om nieuwe schoenen en een broek te halen, die zij voor hem zou kopen en waarvoor hij haar een bedrag van f100 had gegeven Terwijl de man in bukkende houding de schoenen aan het passen was, heelt zij hem met een gummiknuppel een slag in de nek gegeven, waardoor de oude man voorover viel. Hij was op slag dood. Toen kort daarna haar man, de wacht meester G., thuis kwam, lag het stoffe lijk overschot nog op dezelfde plaats. Zij heeft haar man weten te overreden haar te helpen. Samen hebben zij het lijk 's nachts in de beerput achter de woning laten verdwijnen. rookkorrels in de kaars gedrukt en de kaars wordt ontstoken. Dan begint de processie. Voorop gaat de diaken met de kaars, gevolgd door de geestelijkheid en het volk. Allen hebben een gedoofde kaars in de hand. Tijdens de eerste van de drie bekende de priester zijn kaars aan. bij de tweede de andere geestelijken, bij de derde het volk, terwijl op dat ogenblik alle lich ten in de kerk ontstoken worden. De paaskaars wordt dan, anders dan tegenwoordig, midden op het priester koor geplaatst en het prachtige gezang waarmee de Verrijzenis wordt aange kondigd, wordt gezongen. Maar in dit „Exsultet" die oudtijds de lofzang van de paaskaars genoemd werd is eveneens een verandering aangebracht. Het gebed voor de Keizer van het Hei lige Roomse Rijk, dat onmiddellijk na het gebed voor de Paus gezongen werd, is komen te vervallen. Inplaats daar van komt een gebed voor de regering: „Sla ook Uw blik op hen, die ons rege ren en richt door Uw onuitputtelijke goedheid en barmhartigheid hun den ken op de gerechtigheid en de vrede, opdat zij vanuit het werk op de aarde het hemels vaderland mogen bereiken tezamen met heel Uw volk." De twaalf profetieën, die na het Ex sultet gezongen werden, worden dan beperkt tot vier: de eerste, de pierde, de achtste en de elfde. De litanie van Alle Heiligen wordt daarna gezongen maar slechts tot aan „propitius esto" Dan wordt het doopwater gezegend, niet zoals vroeger aan de doopvont, maat op het priesterkoor, zodat iedereen het kan zien. In de oude liturgie werden dan de doopleerlingen gedoopt en daar om wardt op dit moment de hernieu wing der doopbeloften ingevoegd, waar aan alle aanwezigen deel nemen. Het decreet geeft het te gebruiken formu lier, maar staat ook het gebruik van de landstaal toe in die landen, waar het doopsel ook in die taal wordt toegediend. De litanie van Alle Heiligen wordt voortgezet en het altaar gereed gemaakt voor de Paasmis. En wanneer dan de Paasklokken beginnen te luiden bij het Gloria is het even na middernacht op Paaszondag (en niet zoals(tot op heden 11 uur 's morgens op een werkdag als Paaszaterdag). De priester, die na de nachtmis ook in de morgen moet cele breren, moet geheel handelen als bij de eerste twee missen van Kerstmis. Datgene waar hier in Rome de mees te nadruk op gelegd wordt, is de ver nieuwing der doopbeloften waardoor de vastentijd als tijd van geestelijke oefeningen zijn voltooiing vindt in een plechtige en openbare betuiging van trouw. werd door fietsendieven in de rug ge schoten. toen hij zich verzette: hij werd zwaar gewond in het Centraal Burger ziekenhuis opgenomen. Aan de grote weg van Padelarang naar Tjiandjur hebben bewoners van de Desa Gantungan Zondagochtend een on beheerde jeep aangetroffen, waarvan de voorruit met een kogelgat doorboord was. In de greppel daarnaast vonden zij het stoffelijk overschot van een Euro peaan. Het slachtoffer bleek J. Geerling van een rubberonderneming bi.i Bandjar te zi.in, die met vacantie in Bandung ver bleef. De aanslag geschiedde, toen hij op weg was naar de thee-onderneming „Randjamandala" voor het bijwonen van een demonstratie van mechanische landbouwwerktuigen. Het slachtoffer laat een vrouw en zes kinderen achter. Zaterdag heeft de informateur prof. Koinme zijn afzonderlijke besprekingen met de fractievoorzitters of waarne mende fractie-voorzitters van de K.V.P., P.v.d.A., A.R., C.H. en V.V.D. over de zakelijke kanten, betrekking hebbende op de samenstelling van het kabinet, voortgezet. Deze besprekingen zijn nog niet tot afsluiting gekomen. Zondagmid dag had de informateur een langdurig onderhoud met dr. Drees. De partijraad van de V.V.D. heeft ep de partijraadsvergadering te Amsterdam onder langdurig applaus zijn instemming betuigd met de houding, welke de Tweede Kamerfractie van de V.V.D. heeft aangenomen. Dr. J. Schouten, de voorzitter var de Tweede Kamerfractie der A.R.. heeft op een vergadering in Nijverdal o.a. gezegd, dat de A.R. partij zich niet als „voet veeg" zou laten gebruiken. De A.R. partij wil wel deelnemen aan de regering, niet uit een oogpunt van reclame, zo zei hij, maar wel uit het oogpunt van de verantwoordelijkheid. Deze verantwoordelijkheid wil men dra gen om uit de moeilijkheden te komen en men zal dit gezamenlijk betrachten. Naar wij vernemen heeft «de directeur van het Bedrijfschap voor Zuivel mach tiging verkregen, om, wanneer hij dit nodig acht, roomboter, die in de koelhui zen ligt opgeslagen en bestemd is voor de export het betreft hier een party van ongeveer 600 ton op de binnen landse markt te brengen. De mogelijk heid is echter zéér gering, dat het Ne derlandse publiek met Pasen goedkope roomboter (zogenaamde koelhuisboter) zal kunnen kopen. Wanneer er al iets voor de binnenlandse markt zou vrijko men, dat geschikt is om „geliquideerd" te worden, zoals dat tussen St. Nicolaas en Kerstmis 1950 het geval was, za) het een zeer geringe hoeveelheid zijn, die dan nog tegen vrijwel normale prijzen verkocht zhl worden. Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Zondagmorgen is het Zaterdag ge huwde echtpaar S., dat het hotel Sten dal te Bussum overgenomen had en dit per 15 Maart zou betrekken, op zijn huwelijksreis op de rijksweg onder Her ten (L.) met zijn auto verongelukt. De auto schoot door onbekende oorzaak plotseling van de weg en botste tegen een boom. De heer S. werd uit de wa gen geslingerd en op slag gedood. Zijn echtgenote werd in zorgwekkende toe stand naar het ziekenhuis te Roermond overgebracht. De 56-jarige rangeerder D. is Zater dag op het emplacement te Schiedam door een ongeluk onder een goederen wagen geraakt. Hij is ter plaatse overle den. Zaterdag is aan het Prinsehoofd te Rotterdam een auto in het water gere den, terwijl de bestuurder er nog in zat. Na ongeveer anderhalf uur werd de wagen boven water gebracht. De be stuurder bevond zich niet meer in de auto, maar toen de rivierpolitie een dreg uitwierp haalde men zijn reeds levenloze lichaam op. 14 F?t>ruari viel een 33-jarige woon- wagenbewoner J. V. te Roermond in een café in de kelder. Hij is thans in het St. Laurentiusziekenhuis te Roer mond aan de gevolgen overleden. Te Emmererfscheiderveen heeft een vreemdsoortig verdrinkingsgeval, dat het vermoeden van misdaad wettigt, opschudding gebracht. Vrijdagnacht ver dronken namelijk in het kanaal A te Emmererfscheiderveen de 28-jarige B. uit Barger-Compascuum en de eveneens 28-jarige mej. M. L. uit Winschoten, dienstbode te Emmen. Omwonenden hebben weliswaar hulp geroep gehoord, doch hebben hieraan in het geheel geen aandacht geschonken. Een passerende automobilist zag aan de kant van het kanaal fietsen liggen en vermoedde onraad. Hij waarschuwde enkele arbeiders, die juist uit de Noord- Oostpolder op weg waren naar hun woningen. Deze vonden aan de kant van de weg een herenrijwiel tegen een boom en een damesfiets half in het ka naal. Onmiddellijk waarschuwde men de politie en met behulp van omwonenden begon men aan het dreggingswerk. Eerst werd na enige uren het lijk van de man uit het water gehaald en-daar na, tientallen meters verder, het lichaam van de jonge vrouw. De slachtoffers toerden overgebracht naar het ziekenhuis te Emmen. De politie staat vooralsnog voor een raad sel en kon ons omtrent de resultaten van het onderzoek niets mededelen. Er wordt evenwel rekening gehouden met de mogelijkheid van misdrijf. Bovendien is gebleken dat B. enige tijd tevoren ruzie met de vrouw heeft gehad. Zij had de ver kering met hem verbroken en hij had haar die avond opgewacht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1