STAD EN OMGEVING AGENDA De heer C. van Vreeden gehuldigd Industrieterrein Waarderpolder credietwezen DE WONINGBOUW Militaire mars door de stad IN HAARLEM 485 huizen in aanhouu) Athletieseizoen begonnen „Noodhulp", misdaad van een zielzieke Jaarvergadering van de Water trapper» Hoofdadministrateur Prov. Ziekenhuis GENERATIES 0scar"-canditfcaten'50 HERINGA WUTHRICH MAANDAG 5 MAART 1951 PAGINA 2 Vijftig jaar bij De Twentsche Bank Verkoop beneden de kostende prijs Geen watervrees in Haarlem We zijn hier alleen opmerkelijk zuinig „St. Christoffel" hield haar maandelijkse vergadering WATERPOLO Commissie ingesteld Ernstige vertraging te verwachten Het doorbreken van een colonne is strafbaar Damesbeurs in Krelagehuis ten einde 970 bezoekers minder dan vorig jaar EMIGRATIE- EN TROEPEN SCHEPEN Goede start van D.E.M athleten POLITIE-AMBTENAAR SMOKKELDE MEE... Papierhout voor Van Gelder BESOMMINGEN Waterstanden Beurs van Amsterdam Première van ,fled. Comedie in Stadsschouwburg St. Adelbertvereniging Lustrum Tuinbouwstudie- club „Haarlem" „Touring Zand voort" HEEMSTEDE Onderlinge Tuinlieden vereniging Burgerlijke Stand Toonzaal wordt zeer gewaardeerd Jeugdraad Iaat klaverjassen Gaan we meer vlees eten? ZANDVOORT CULTURELE KRING „'t HELM" Burgerlijke Stand Electrische installaties Luidsprekende Telefoon- installaties Ontkennend antwoorden B. en W. op de vraag, of door verlaging van de grondprijs van het industrieterrein aan de Waarderpolder het tekort niet ver minderd zou worden. Elke verlaging be tekent volgens het college kapitaalver lies, aangezien de huidige verkoopprij zen reeds beneden de kostende prijs liggen. Men kan beter het terrein aan trekkelijker maken met behoud van de bestaande verkoopsprijzen. Bovendien moet niet vergeten worden, dat de grondprijs, slechts een fractie van de totale investeringskosten van een nieu we industrie uitmaakt. Bij onderhande lingen met gegadigden wordt nagegaan, welke prijs uiteindelijk moet worden bedongen. I Het waterverbruik in Haarlem bedroeg; twee jaar geleden 59.3 L. per dag per hoofd der bevolking en is derhalve aan merkelijk gestegen sedert het minimum van 42.1 liter in 1936. Al is het ook juist, dat Haarlem een van de grote gemeen ten is met het geringste waterverbruik, de hygiëne wordt volgens de directeur van de Geneeskundige Dienst geenszins in het gedrang gebracht. In Amsterdam en Rotterdam, waar de levering van water niet via een meter geschiedt, is het verbruik aanmerkelijk hoger, namelijk resp. 130 en 150 liter. Dat grote verschil moet hoofdzakelijk worden toegeschreven aan verspilling, vooral in de zomer en .tijdens vorst, als mede aan het grotere verbruik van de industrie. Het verbruik in Den Haag bedraagt 75 liter per hoofd. Daar de hoeveelheid zoet water in Westelijk Nederland steeds krapper wordt, zijn de genoemde drie steden gedwongen belangrijke bedragen te investeren in grote werken. In Haarlem is men dus hygiënisch en zuinig, en dus voorbeeldig. De .vereniging van handelsreizigers en handelsagenten „St. Christoffel" hield Vrijdag j.l. haar maandelijkse vergade ring in hotel Royal. Na de installatie van acht nieuwe le den, hield de heer Meyer van de ver keerspolitie uit Amsterdam een zeer uit voerige uiteenzetting over de nieuwe verkeerswet. Van de gelegenheid tot het stellen vanv ragen werd een ruim ge bruik gemaakt. Tot slot van deze ver gadering gaf de voorzitter de laatste in structies voor de Stille Omgang. Daar de scheidsrechter voor de wed strijd D.W.R. ID.W.T. I, eerste klasse dames verstek liet gaan, is deze wed strijd Zaterdagavond niet gespeeld. Voor de eerste klasse heren werd ge speeld de wedstrijd D.W.T. IHaar lem II. De D.W.T. ploeg verscheen met invallers voor de gebroeders Lablans en reserve doelverdediger Cliteur. Op keurige wijze nam D.W.T. de leiding door inschieten van Mart van Gemert. Haarlem maakte echter spoedig hierop gelijk en het was Hein Ijzer die Haar lem II met het ingaan van de rust een voorsprong van 21 had bezorgd. In de tweede speelhelft was het Fons Roozekrans die succes had en de eind stand op 2—2 bracht. De wedstrijd D.W.R. IV.Z.V. I, eveneens eerste klasse heren, eindigde met een 51 overwinning voor de Haarlemmers. Door toedoen van Wis- ker ging de rust in met 10. Na de hervatting brachten Behle en Wisker de stand op 30, waarna de Velsense doelverdediger de bal door eigen doel haalde en het 40 werd. Nadat Gott- mer de D.W.R. voorsprong op 50 had gebracht profiteerde de gasten van een fout in de D.W.R.-achterhoede en was het Nico Schoone die de eer voor de Velsenaren redde. De wedstrijd V.Z.V. IID.W.T. II, tweede klasse heren, werd door de Haarlemmers gewonnen met 31. Met 1o ging de rust in voor de Velsenaren en het was in de tweede speelhelft dat de D.W.T.-ers door technisch beter spel de achterstand omzetten in een 31 overwinning. De uitslagen in de derde klasse heren zijn: H.V.G.B. V—Haarlem V 6—0; H.V.G.B. IV—Haarlem IV 2—4; H.P.C. Dinsdagavond worden in het SJiort- fondsenbad de volgende competitie wedstrijden gespeeld: tweede klasse dames: H.V.G.B. II—H.Z.V. I; derde klasse heren: H.P.C. IllH.Z.V. I Ter voorbereiding van het advies over een concept-wetsontwerp tot toezicht op het credietwezen heeft de Soc.-Econonn- sche Raad een commissie ingesteld, be staande uit prof. mr. F. de Vries, voor zitter, mr. L. Broekhuysen, dr. M. W. Holtrop, C. 3. Mastrigt, 3. A. Middelhui», A. A. van Sandick en A. Vermeulen. BIOSCOPEN: Rembrandt: De vader van de bruid (a. 1.) 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Palace: Verdwenen vrouw (18 j.) 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; JLuxor: Zo jong.... zo slecht? (18 j.) 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Bob Hope in de knoop (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u.; City: Paul Vlaan deren en het Z.-mysterie (14 j.) 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur; Spaarne: Cassidy's offer (14 j.) 2.30, 7 en 9.15 uur. Maandag 5 Maart Concertgebouw: Vierde concert pianis tenserie door Clara Haskil, 8 uur. Immanuelkerk, Van Egmondstraat: Jo hannes-Passion o. 1. v. Piet Hr.lsema, 8 u. Frans Halsmuseum: Lezing over het verkeerswezen, 8 uur. Dinsdag 6 Maart Schouwburg: De Haagse Comedie met „Mevrouw Warren's bedrijf", 8 uur. Frans Halsmuseum, Renaissancezaal: Het Trio 1948, 8 uur. De mededeling van het ministerie van Wederopbouw dat met iqgang van heden tot nadere aankondiging geen Rijksgoedkeurig mag worden afgegeven voor de bouw van woningen, kan in Haarlem, indien de „nadere aankondi ging" lang mocht uitblijven, ernstige gevolgen hebben. Een plan tot het bouwen van 96 hui zen aan de Duncklerstraat ligt practisch gereed en zal dus door Den Haag niet in behandeling worden genomen. Verder staat nog op stapel de bouw van resp. 41, 15 en 83 woningen, waarvan een ge deelte bestemd is voor gedemobiliseer- den. Al deze plannen zijn nog niet of ficieel ingediend en hebben dus nog geen Rijksgoedkeuring gekregen. Ver schillende particuliere ondernemers zul len eveneens door deze nieuwe bouwstop getroffen worden. Allen, die de woningnood ter harte gaat, zullen met vreugde in onze krant van Zaterdag gelezen hebben, dat in Haarlem 1508 huizen in uitvoering zou den zijn. Helaas moeten wij deze vreug de verstoren en wie rekenen kan, zal de fout reeds cntdekt hebben want op 1 Januari waren gereed en in uitvoe ring 1508 huizen. En daar er 1023 gereed zijn gekomen, zijn er dus 485 in aan bouw. Gedurende de laatste tijd marcheren vrijwel iedere Zaterdagochtend de mi litairen van de Koudenhornkazerne, voorafgegaan door de militaire band door de gemeente, hetgeen ongetwijfeld meehelpt de stad wat op te vrolijken. Uiteraard heeft dit tot gevolg, dat hier en daar het verkeer enkele ogen blikken moet wachten. Van militaire zijde wordt echter ge klaagd dat de medewerking van het publiek zeer gering is en vooral de voetgangers in plaats van even te wach ten de militaire gelederen doorbreken. Zelfs komt het voor dat auto's gebruik maken van een kleine opening in de colonne om daar door te glippen. De commandant van de Koudenhorn kazerne vraagt nu het publiek wat meer begrip te tonen en derhalve niet meer door de gelederen van een der gelijke marscolonne te breken. Van de zijde van de politie kan hier aan worden toegevoegd, dat het poli tiepersoneel opdracht heeft gekregen tegen dit euvel op te treden; niet al leen is dit een kwestie van fatsoen, doch het hinderen of belemmeren van een marscolonne is bovendien strafbaar. Er dient dan ook rekening mede gehouden te worden, dat, zo nodig, zal worden overgegaan tot het opmaken van pro ces-verbaal tegen overtreders. De Damesbeurs in het Krelege huis be hoort weer tot het verleden. Vrijdagavond om elf uur vond de sluiting plaats. De heer Vermeulen leidde hiertoe Mevr. Wesstra- Mackay naar de hall, terwijl het beursor- kest de tonen van het Bondslied liet weer klinken. In plechtige stilte liet Mevrouw Wesstra dan de Beurs vlag omlaagzakken. In totaal zijn er ditmaal 36.173 bezoekers op de Beurs geweest. 16.000 hiervan kwa men uit de provincie. Het vorige jaar be zochten er 37.143 de Beurs. Er zijn er dus nu 970 minder geweest. Zaterdagmiddag werd ten kantore van De Twentsche Bank te Haarlem op feestelijke wijze herdacht, dat de heer C. van Vree- den, procuratiehouder en chef der reke ning-courant-af deling, 50 jaar aan de bank was verbonden. Toen de jubilaris, vergezeld van zijn echt genote, om half drie de met vele bloem stukken versierde directie-kamer werd bin nengeleid, had zich daar inmiddels een groot aantal employé's van Haarlem alsook van omliggende kantoren verzameld. De heer J. Schippers voerde namens de directie van het Haarlemse rayon het woord tot hem en memoreerde, dat dit jubileum voor de heer Van Vreeden tevens het af scheid betekende van de bank, die in hem een van haar trouwste medewerkers gaat verliezen. Hij noemde de jubilaris iemand die als Haarlemmer van de vele dingen, die zich in het bankleven voordoen, altijd en overal iets wist. Namens de hoofddirectie deed hij de ge lukwensen vergezeld gaan van een bloem stuk en een couvert met inhoud en voegde daaraan namens de directie van het Haar lemse rayon een gouden vulpenhouder toe. Spreker bracht daarbij ook dank aan me vrouw Van Vreeden voor de medewerking, aan haar man verleend in een lange periode van bank-arbeid. De heer G. de Boer, bureau-chef, sprak uit naam van het personeel en gewaagde van het grote voorrecht en de reden tot dankbaarheid, waar succes en voorspoed de jubilaris niet hebben ontbroken. In gees tige bewoordingen schetste hij de werkpe riode van de jubilaris in de ontwikkeling van simpele tot moderne administratie, daarbij de tegenwoordige verbouwingspe rikelen niet vergetend. Als souvenir bood hij namens het personeel een gouden potlood aan. De heer L. Beverwijk sprak namens het personeel der rekening-courant-afdelipg de jubilaris toe, bracht allerlei kleine voor vallen uit het afdelingsverleden in herin nering en bood een sierkist sigaren aan. In zijn antwoord bracht de heer Van Vreeden dank voor het tot hem gesprokene; het afscheid viel hem zwaar. Hij herdacht de heer Gulikers, employé zijner afdeling, in bezettingstijd gevallen, aan wie hij een stille hulde bracht. Hierna bleef het personeel nog enige tijd in aangrenzende lokaliteiten feestelijk bij een. In het verdere deel van de middag werd in de directiekamer gerecipieerd voor de cliënten der bank. Velen maakten van deze geboden gelegenheid gebruik om van de jubilaris persoonlijk afscheid te nemen. ATLANTIC p. 3 Minicoy n. Rott. GROOTE BEER 4 v. Suez n. Sydney. HAARLEM 3 te B»üerto Cabello. JOH. v OLDENB. p. 5 Dungeness, 6 te Amst-, pass. ontschep. 9 u. Ja- vakade. KOTA INTEN 5 v. Aden n. Rott. NELLY pass. 3 Perim n. Amst. NOORDAM 5 te New York. ROMA vtr. 8 v. Djakarta n. R'dam. SIBAJAK 8 te Melbourne verw. WESTERDAM 6 te R'dam verw. WILLEMSTAD 5 v. Cur., 6 te Aruba. Bij de nationale boslopen, die de Ba taven in de Leidsehout te Leiden als opening van het athletiekseizoen organi seerden, zijn door verschillende D.E.M.- athleten opmerkelijke prestaties gele verd. Bij de junioren B, die duizend meter lopen, viel het goede lopen op van Ben Swart, die op zijn eerste wedstrijd de derde plaats wist te bereiken. Bij deze - categorie gingen Jan Dobbelaar en Kees Dekker resp. alg twaalfde en der tiende door de finish. De vuurdoop, die Wim van Straalen en Harry Hamers bij de junioren A ondergingen, was even eens veelbelovend. Dank zij een scherpe finish wist eerstgenoemde een tweede prijs te bemachtigen, terwijl Harry Ha mers als achtste eveneens op een goede wedstrijd kan terugzien. Bij de ruim vijftig athleten, die als C en D-klasserS gelijk van start gingen, trachtte de groep D.E.M.-athleten de Royal Sandersbeker, die vorig jaar werd gewonnen, te her overen. ïn dit grote veld is hun dit niet gelukt en ging de beker over in het be zit van de organiserende vereniging. Bij de C-klassers bezette G. v. 't Hoff de derde en Harry Sprangers de zesde plaats, terwijl bij de D-klassers J. Hien- kens, Tom van der Plas en Kees Jansen resp. de 21ste, 22ste en 28ste plaats be zetten. Bij de 5000 meter voor de A en B-klassers werd reeds dadelijk na de start een hoog tempo ingezet, waarin zich een kopgroep bevond met o.a. Van Rooyen (Holland), Adrichem (D.E.M.), De Boer (A.V. 23) en ook de B-klasser J. Post (D.E.M.)Na twee ronden was de situatie vrijwel niets veranderd, doch bij het ingaan van de laatste ronde nam Henk Adrichem de kop. gevolgd door Van Rooyen. Deze wist tenslotte in de sprint te zegewieren over kappie Adri chem. die echter, de omstandigheden m aanmerking genomen, een fraaie presta tie leverde. Bij de B-klassers bemach tigde J. Post nog een eervolle derde plaats. Voor de Amsterdamse rechtbank b*d zich een 51-jarige adjudant van de V?a- terpolitie te verantwoorden voor twee feiten: hij had ni. in zijn dienstauto, toen hij aan de grens van Zeeuws-Vlaan- deren dienst deed, paling en kreeften toen hij aan de grens van Z.-Vlaan- beloningen aangenomen. Vlak na de be vrijding brachten de kreeften en paling in België veel geld op en de adjudant, die vooral gebrek had aan huishoude lijke goederen, was voor de verleiding bezweken en had zijn dienstauto voP de smokkelhandel beschikbaar gesteld- Daar een kroongetuige: de man, die de adjudant had omgekocht, wegens ziekte niet aanwezig was, werd de ver dere behandeling uitgesteld tot II Me». Zaterdagmorgen arriveerde voor d* papierfabrieken van de N.V. Van Gel der Zonen te Velsen het Finse stoom schip „Bore IV" uit Helsinki. Het schip bracht een lading naee van 750 vadem papierhout, bestemd - voor de fabriek Velsen. IJMUIDEN, 3 Maart U951. Trawlers: I 37 f 10200; Loggers: Kw. y!22 f 6200, Kw. 12* f 4200, Kw 25 f 5430, Kw., 130 f 3700, Kw. aS f 2630, Kw. 17 f 3850, Kw 107 f 3000, Kw f 3195. Kw. 155 f 3870, Kw'. 129 f 5750. KW f 5070; Kotters: H. 125 f 1900, IJm. 277 f 3020. IJm. 229 f 2230, Kw. 94jf 2215, Kw. 189 f 309» Kw. 92 f 1370, Kw. 126'f',470. IJmuiden, Maandag 5 Maart. Hoog water: 1.54 u. en 14.18 u. Laag water- 9.41 u. en 22.20 u. Dinsdag 6 Maart Hoog water: 2.48 en 15.07 u. Laag water:410.44 u. en 23.12 w (Niet-offldële (koersen) Vorig Opent»* slot 3% Nederl. 1948 97% 314 pCt. Ned. 1950 95% -L. 3-31A Nederland 1947 96 9s* 3 Ned. 62-64 bel.fac. 95,"* Inschr. Grtbk. '48 3 pCt. 94% Ned. Handel Mil. cert. 15514 A.K.U. 171 Van Berkels Patent 119"i Calvé-Delft eert. 1331/2b Van Gelder 168gb Kon. Hoogovens eert. 151 Unilever eert. 23414 Ned. Kabel 23214 Philips 252gb Kon. Petroleum 3»»i/2llgl „Amsterdam" Rubber Holl. Amerika Lijn 194 Kon. N. Stoomb. Mi). 15614 Ned. Scheepv. Unie 167gb 1°, H.V.A. 115 gl "ïtó Deli Mij. eert. 10®%-% 10 Het is ongetwijfeld een boeiend, griezelig, beklemmend, maar toch ook goed opgebouwd drama, dat Nel Dinelli onder de titel „The Man", door de ver taler Gerard Rekers in „Noodhulp" omgedoopt, de toeschouwer voorzet met behulp van de toneelgroep „Neder landse C9medie" die van deze thriller dit weekend de première is de Hae- teure Stadsschouwburg gaf. Het drama voltrekt zich in het huis van een weduwe, gelegen in een van- de stille buitenwijken van een Ameri kaanse stad. Sinds haar enige zoon in de oorlog sneuvelde bewoont ze slechts een gedeelte van het grote, oude Vic toriaanse huis en als het scherm op gaat is ze aan het schoonmaken. Een jongen van een jaar of vijf en twintig, Howard Wilton, heeft aangeboden om haar te helpen en wanneer zij aan de slag gaan blijkt al spoedig, dat deze noodhulp in Amerika geen uitzon dering zielziek is, angstige com plexen bezit, zich door het leven ge kwetst voelt en misdaden begaat zon der er zich later iets van te herinneren. Hij komt overal slechts éénmaal hel pen, veelal voor altijd de sporen van zijn korte aanwezigheid achterlatend. De weduwe Gillis heeft medelijden met de jongeman en tracht hem met alle liefde en begrip die zij vermag op te brengen, te genezen. Wanneer zij ech ter merkt, dat haar leven op het spel staat zoekt zij uitvluchten om Howard kwijt te raken, die zich daardoor op zijn beurt tot driemaal bedrogen voelt en langzaam maar zeker tot een nieuwe misdaad komt. De psychiator za! kunnen vaststellen in hoeverre het karakter van de on gelukkige Howard psychologisch aan vaardbaar is: het publiek zal er zich moeilijk in kunnen verplaatsen, maar de handeling, met een climax tot aan het eind is het zesde tafreel, veroor zaakt een intense spanning, die zwakke naturen wel eens te zeer kan aangrij pen. De jeugdige Henk van Ulsen had de opdracht de tragische, ontoereken bare jongeman geloofwaardig te ma ken. Bijna de gehele avond was hij op het toneel, dan weer hunkerende naar begrip en liefde, dan weer door de duivel bezeten, zichzelf vergetende, gedreven door zijn boze complexen. Hij verrichtte knap werk maar was al te zeer in de huid van zijn regisseur, Han Bentz van der Berg, gekropen. Intona tie, gebaar, ja zelfs bepaalde maniertjes waren overgenomen. Mimi Boesnach was de eerste tafrelen als de weduwe Gillis beslist onvoldoen de. Het leek wel een dilettanten-verto ning. Later herstelde zij zich echter volkomen en in de laatste tafrelen wist zij een beangstigende dramatische kracht op te brengen. Waarom de regisseur van haar zo'n sloofje maakte, ontgaat me. Deze vrouw had gerust iets minder burger lijk mogen zijn. De bijrollen in dit stuk zijn wel van zeer ondergeschikte betekenis. Fransje Hart moest een nichtje van een en twintig voorstellen, maar was een on uitstaanbare bakvis door gebrek oan uitbeeldingsvermogen. Het décor van Tob de Bordes kon me maar matig bekoren. Een beetje vrolijk doet de adverten tie van de U.V.V. aan onder de inhouds opgave van „Noodhulp". Daarin wor den betrouwbare oppashulpen aange boden voor de avonduren. v. W. Prof. Mr. L. G. A. Schlichting zal op Donderdag 8 Maart om acht uur 's avonds in het Adelberthome (Ged. Oude Gracht 29) voor de St. Adelbert vereniging spreken over „Het Ameri kaanse Verenigingsleven en de Knights of Columbus". NOORDWIJKERHOUT: P. J. Heemskerk, Kerkstraat 67. SASSENHEIM: A. Heyns, Beatnxstraat J. Kapteyn, Rusthoflaan 51. VELSENA. de Vries, J. P. Coenstraat 29, R. de Boer, Trompstraat 16—18, L. Meinders, Hoofdstraat 171, Santpoort, J. C. Aland, Sire nestraat 12, IJmuiden, J. Baars, Lumeystr. 29, A. Bredeveld, Alex Bellstraat 57, IJmuiden, L. Dukel, Van Speykstraat 2. H. Koopman, IJmuiderstraatweg 24, H. Otte, Groeneweg 46, IJmuiden, W. J. Wielart, Tussenbeeks- weg 30, IJmuiden, H. Kostermans, Beuken straat 7. IJmuiden, W. Dekens, Westerwijk straat 7, H. J. Smit, Oosterduinweg 42, IJmuiden, P. Stoker, Acaciastraat 11, IJmui den. ZANDVOORT: H. E. Weber, Duinweg 25. Zaterdagmiddag hield de R.K. Zwemvereniging „De Watertrappers onder flinke belangstelling haar jaar vergadering bij Brinkman. Na een openingswoord van voorzitter Senden volgden de traditionele jaarverslagen vo.n de verschillende functionarissen, zij getuigden van een zeer florissant verenigingsleven. Zo leidde de eigen Instructiecom missie vele leden voor de K.N.Z.B.- zwemdiploma's op, er konden er in 1950 in totaal 218 uitgereikt worden. Op het wedstrijdterrein boekte de ver eniging behoorlijke resultaten, aan een zeer groot aantal wedstrijden in en buiten Haarlem werd deelgenomen en vaak met succes. Bij de kampioen schappen van Kring Haarlem werden dix jaar 5 eerste, 4 tweede en 5 derde plaatsen behaald. In het katholieke kamp behield D.W.T. haar eerste plaats, zij wonnen de Zeskamp 1950 door hen zelf in Groenendaal ge organiseerd en de Tweekamp tus sen een D.W.T.-ploeg en een gecombi neerde ploeg van de overige kath. ver enigingen in het Bisdom Haarlem. In de polocompetities kwam de ver eniging met 10 zeventallen uit, 4 dames- en 4 herenteams, een meisjes- en een jongensploeg. De dames had den een zeer succesvol zomerseizoen want het eerste, tweede en derde keven- tal werd kampioen van haar resp. af delingen. De heren ontsprongen deze zomer maar net de laatste plaats in hun afdeling en dit dank zij een be slissingswedstrijd, in de nog aan de gang zijnde wintercompetitie doen zij het heel wat beter want zij staan nu op de 2e plaats achter H.P.C. 1. De 14- daagse polo-training o.l.v. de polo- internationaal Bijlsma gaat zijn vruch ten afwerpen! Evenals vorige jaren was het finan ciële resultaat weinig rooskleurig, toch wilde het bestuur niet met een con tributie-verhoging komen. Een grote donateursactie loopt nu binnenkort van stapel, waarvan de verwachtingen hoog gespannen zijn. De aftredende bestuursleden werden herkozen, het penningmeestersprobleem werd ten dele opgelost door het benoemen van een 2de penningmeesteresse, Mej. T. Kol. Voor de vele commissies werden de nodige functionarissen bereid gevon den hun werkzaamheden te blijven doen, waarna de prijzen van de Onder linge Wedstrijden 1950 uitgereikt wer den. Ditmaal liet het bestuur voor alle prijswinnaars een zelfde vaantje uit reiken, wat zeer in de smaak viel. De wisselbekers gingen voor dit jaar naar Mej. D. Turkenburg (dames), Ria Nelissen (meisjes), de heer Fons Rooze- krons (heren) en Rob vna Driel (jon gens). By de rondvraag werd door de familie Roozekrans een prestatiebeker voor de herenafdeling aangeboden, welke gaarne door het bestuur aan vaard werd. Zaterdagavond vierde onder grote belangstelling de Tuinbouw Studie club „Haarlem" haar eerste Lustrum in Restaurant „Dreefzicht". The Moonlight Serenaders verleen den hun medewerking en zij deden dit naar ieders zin. Zij vulden het muzi kale en amusante gedeelte van de avond. Ongeveer honderd prijzen voor de kientafel werden bijna alle door leden en donateurs bijeengebracht. Onder de aanwezigen bevonden zich de afgevaardigden van verschillende Tuinbouwverenigingen, o.a. van De Volkstuinders verenigingen „Eigen Tuin", „Ons Buiten", Zonder Werken Niets" en de Tuinliedenvereniging Aerdenhout en omstreken. Namens de laatste Overhandigde de Heer van Zadel de voorzitter een bloemstuk. Hij zeide jaloers te wezen op de Tuinbouw Studieclub „Haarlem" die niet alleen steeds jonge leden wist te trekken, maar dezen ook kon blijven boeien. De heer G. Post overhandigde na mens een damescomité aan de vereni ging een bedrag in geld, bestemd voor een projectiescherm. Dit bedrag is bij eengebracht door de vrouwen en fami lie der leden- Met het troepentransportschip Joh. van Oldenbarnevelt, dat op 7 Maart te Am sterdam kordt verwacht, keren de volgende militairen uit Haarlem en Omgeving huis waarts: HARLEM: H. M. Leeuwenberg, Roskam- straat 51 HAARLEMMERLIEDE: L. Uiterwijk Win kel, IJweg 84, Halfweg. HEEMSKERK: J. W. Pekel, Voorweg 43. HEEMSTEDE: H, Band, Blekersvaart 35. HILLEGOM: A. C. Heemskerk, N. Leid- sevaart 58 VïTlSEN J. Sjoukes, Kanaalstraat 17, IJmuiden. ZANDVOORT: A. Keesman, Koningstr. 53. Met de Nelly", die 20 Maart eveneens te Amsterdam wordt verwacht, keren de on derstaande jongens uit Haarlem en Om streken naar hun vaderland terug: HAARLEM: W. F. Mozer, Kleine Hout straat 85a. J. C. Kabel, Mr. Joostenlaan 9, H. Spaansen, Gijsbr. v. Aemstelstraat 170, B. Vrenegoor, Timorstraat 139, J. J. A. G. van Eeden, Saenredamstraat 105, S. van Asten, Middehweg 128 rd., J. Huijzer, Prin sen Bolwerk 48, N. K. M. Vriesekoop, Cis- serseinde 22, Spaarndam. M. J. van Beelen, Korte Herenstraat 9rd„ M Bruinsma, Oost Indiëstraat 18, J. H. Bijster, Rozenprieel- straat 13, J. Koopmans, Olrmenstraat 46, W. H. Holtkamp, Biilitonstraat 40, C. A. Wilms, Joh. de Breukstraat 16, J. W. Willemsen, Julianalaan 308, P. J. Jansen, Harmen Jans straat 87. J. T. Lehman de Lehnsfeld, Merkmanstraat 10, M. Visbeen, Klein Hei ligland 48 rd., A. J. Eland, Grote Hout straat 48 rd., W. D. Braunius, Vergierde- weg 212, A. W. Mulder, Berkenstraat 47, J. H. v. d. Beek, Vinkenstraat 26. M. H. Karpes, Leliestraat 11, H. c. G. Mallee, Mr. Cornelisstraat 32rd., P. A. M. v. d. Put ten, Haitsma Mulierstraat 32, J. Roose, Vooruitgangstraat 113rd„ J. Stijnman, Jan Gijzenkade 263. AALSMEER: A. A. v. d. Bijl. Aalsmeerder- weg 379a, C. J. Aarsen, Kudelstaartw. 297. BLOEMENDAAL: W. F. Goldschmeding, Zandvoorterweg 63, Aardenhout, A. C. Stoel, Duinwijkerweg 10. HAARLEMMERMEER: G. A. Celie, Slo- terweg 259, L. van Drlel. Kruisweg 1493, Hoofddorp, J. A. Kauffman, Hoofdweg 1238, Nieuw Vennep, J. Koek, Badhoevelaan 29, Badhoevedorp, J. van Os, HUlegommerdijk 303, A. Ooms, Vijfhuizerdijk 137. HEEMSTEDE: M. L. Beek, Scheldestr. 4, J. B. Delisscn, Talmastraat 23. HILLEGOM: H. C, van Amerongen, Mo lenlaan 6, H. C. Minck, Van Vlietstr 58. NOORDWIJK: J. W. Koemans, Boerenbur- gervveg 82. NOORDWIJK a. ZEE: P. J. Oranje, Oude Zeeweg 36. De H.R.C. Excelsior hield Zondag haar eerste competitiewedstrijd over 50 km De uitslag luidt als volgt: 1. Flip Krijer; 2. Jan Westbroek: 3. Bas Tennis; 4. Piet Steen- vorden; 5. H. Piers; 6. Oldenburg, H. van Dalen, A. Vos. Ook de Haarlemse reserve-politie was vertegenwoordigd bij de propaganda- wandeltochten, welke de Nederlandse wandelsportbond Zaterdag in de omgeving van Haarlem had georganiseerd. Advertentie In „Zomerlust" te Zandvoort hielden de begunstigers van de „Stichting Tou ring Zandvoort" een bijeenkomst om te komen tot een aanbeveling aan B. en W. ter aanvulling van het algemeen bestuur met twee leden, vertegenwoordigers van de begunstigers. Na verschillende stem mingen werden voor de eerste vacature aanbevolen de heren: G. J. Peper, Hoge- weg 46, en Joh. C. Jung, Wilhelminaweg 10. Voor de tweede vacature de heer A. J. Versteege, Rozenobelstvaat 18, en mevrouw M. Schoutenvan den Berg, Zandvoortselaan 153. Wegens ziekte van de burgemeester stond de bijeenkomst onder leiding van de heer Tates. In zijn slotwoord sprak deze de hoop uit, dat deze bijeenkomst zal bijdragen om de band tussen de be gunstigers en het bestuur te versterken. Spr. deelde nog mede dat op 30 Maart een filmavond zal worden gehouden. Met medewerking van de Rott. Lloyd zal een film worden vertoond van de bouw van de „Wilem Ruys" en een kleurenfilm van Bali. De Onderlinge Tuinliedenvereniging „Aerdenhout en Omstreken" hield in het Volkskoffiehuis onder voorzitter schap van de heer W. A. v. Zadel een ledenvergadering. In zijn openings woord herinnerde de voorzitter aan de zeer geslaagde huisbroeitentoonstelling. Een gelukwens werd gericht aan het lid, de heer M. Bloemendaal, in ver band met het feit, dat hij 25 jaar in dienst is geweest bij de firma v. Empe- len en v. Dijk. Voorts werd de aandacht van de leden gevraagd voor de Lathy rus-prijsvraag, waaraan ook weer de zusterverenigingen uit Haarlem en Aalsmeer zullen deelnemen en voorts werd medegedeeld, dat de snoeidemon- stratie thans gehouden zal worden op Zaterdag 10 Maart, 's middags om half drie in de gemeentelijke kwekerij aan de Kleverlaan te Haarlem. Daarna was het woord aan de heer j. Bakker, die in een interessante cau serie, toegelicht met lantaarnplaatjes, een kleurig beeld gaf van een bezoek aan diverse grote tuinen in Frankrijk, waarbij de beroemde tuin van Versail les een zeer grote plaats innam. Na deze lezing werden nog enige in zendingen narcisseri, ook weer huis- broei, besproken. OVERLEDEN: J. B. van Meeuwen, 73 j.; M. E. JanusMes 62 j.; Wed. C. W. HoogensteijnVermeij, 78 j. ONDERTROUWD: W. J. Löwensteijn en A. H. Kruse. GETROUWD: P. Jf van der Maat en C. van Alewijk; P. C. Draijer en Th. G. Broekhof; M. Westerveld en AKrabbe; H. E. Westenberg en E. J. B. M. van Huijstee. GEBOREN: C. M. Draijerv. d. Lin den d.; D. Ch. van Kesterenvan Duin z.; D. van LeijdenScholten z.; B. C. HildersLauwers d.; G, W. van Keste rende Jonge d.; J. J. van'Norde en J Wiersma d.; L. BangmaElffers d.; S. Boeleevan Kempen z. Bij de behandeling van de gemeente begroting in de raadscommissie zijn verschillende opmerkingen geplaatst ten aanzien van de gemeentelijke bedrijven. Opgemerkt werd, dat er klachten zijn over de onregelmatige druk van het gas. B. en W. antwoorden daarop, dat elke klacht nauwkeurig onderzocht word. De precaire kolenpositie van de laatste weken heeft het bedrijf genood zaakt in de avonduren na de tijd van het hoogste verbruik de gasdruk enigszins te verlagen. Gevraagd werd voor hoeveel er in 1950 respectievelijk op afbetaling en a contant gekocht werd in de toonzaal van het energiebedrijf in de Grote Hout straat. Huurovereenkomsten werden af gesloten ten bedrage van f 186.067, ter wijl voor een bedrag van f 143.280,77 a contant werd verkocht. Zoals bekend geschiedt de levering via de erkende installateur. De lasten van de toonzaal hebben ver leden jaar bedragen f 362.500, de baten f 348.000. Voor dit jaar zijn de lasten geraamd op f 251.000 en de baten op f 206.000. Binnenkort zal er een nota verschijnen inzake mogelijke toepassing van het pro gressieve beginsel bij de vaststelling van de tarieven voor gas en electriciteit. Sinds korte tijd bestaat in de paro chie Valkenburg een Jeugdraad die de niet gemakkelijke taak heeft, te zorgen dat het de mannelijke jeugd organisaties niet aan geldelijke mid delen ontbreekt. Het is begrijpelijk dat deze Raad daartoe diverse wegen moet bewandelen en zo kwam hij op het idee om Zaterdagavond in het nieuwe Parochiehuis een Klaverj as- ontmoeting te organiseren. De voor zitter van de Jeugdraad, de heer H. J. Klein Schiphorst, heette de vrij tal rijke liefhebbers van dit spel welkom en gaf een korte uiteenzetting van het doel en streven waarmede deze Raad zich heeft moeten belasten. Om elf uur was de laatste ronde af gelopen en werd het volgende resultaat bekend gemaakt: 1. N. Schoenmaker en echtgenote, 8018 punten en 9 mar sen; 2. Postuma-Bontje, 7326 punten en 2 marsen; 3. J. Schoenmaker en echt genote, 7285 punten en 3 marsen. De winnende koppels ontvingen een doosje rookgerei. In de begroting zijn de staatrechten van het Openbaar Slachthui^ 57000 en de keurlonen buitengemeenten f 22.500 hoger geraamd dan in 1950. Raadsleden hebben nu gevraagd, op grond waarvan grotere aanvoer van vlees verwacht wordt en waarom B. en W. van mening zijn, dat de bevolking meer vlees zal consumeren. Inderdaad rekenen B. en W. er op en wij zullen aan het eind van het jaar zien, of het college een goede vooruit ziende blik heeft gehad. AMSTERD. RIJTUIG MAATSCH. De Zandvoortse culturele kring ,,'t Helm" heeft een tweeledig doel, enerzijds: het door de werkende ledenin de openbaarheid brengen van hun artistieke prestaties, anderzijds: het streven om een bijdrage te leveren tot de verhoging van het culturele le ven in Zandvoort en omgeving. Beide komen tevens tegemoet aan een bij leden, begunstigers en vele anderen bestaand verlangen om niet steeds ge dwongen te zijn, zich naar elders te begeven om in staat te zijn, artistieke evenementen van bijzonder gehalte bij te wonen. Zou het mogelijk zijn de stroom van richting te veranderen, zodat bezoekers van elders naar Zandvoort zullen ko men voor het genieten van belangrijke manifestaties op kunst-gebied? Waarom niet? Waarom zou Zandvoort niet, even als b.v. Bergen, Laren of Barbizon een „begrip" kunnen worden voor kunst minnaars? Er ligt hier een kans voor Zand voort, een kans, die door overheid en burgerij gegrepen moet worden! Het vorenstaande is ontleend aan een voorwoord, dat de voorzitter, mr. Me- rens, bij het programma schreef van de kamermuziekavond, welke Donderdag avond in „Esplanade" werd gehouden. Deze avond heeft bewezen, dat het ,,'t Helm" ernst is met haar streven tot culturele verheffing van de door de omstandigheden te sterk materialistisch georiënteerd Zandvoortse gemeenschap. Een talrijk en aandachtig publiek volg de daar de prestaties van de pianiste Tineke de Smidt, de fluitist van de H.O.V. Marius Ruysink en de Zand voortse zanger Bert Bijnen. Na een af wezigheid van enkele jaren was dit concert voor de laatste een terugkeer naar het concertpodium. Zeer ver dienstelijk vertolkte hij enkele aria's van Mozart en na na pauze droeg hij zeer gevoelvol en met klankrijke stem een drietal negro spirituals voor. Van Marius Ruysink hoorden wij een sublieme vertolking van „Syrinx" van Debussy, welke tot onderwerp heeft de God Pan, als die verneemt tot sterven gedoemd te zijn. Mejuffrouw De Smidt is een jonge, begaafde en veelbelovende pianiste in de sonates voor fluit en piano van Bach en Haydn en de sonatine van Milhaud. Al met al: een zeer geslaagde avond; een succes voor ,,'t Helm". Donderdag 15 Maart hoopt de heer R. Verbeek, hoofd-administrateur der Provinciale Ziekenhuizen, zijn Necrtig- jarig ambtsjubileum te vieren. Uit tnet personeel heeft zich een commissie ge vormd, welke de regeling van het jubi leum op zich heeft genomen. Om half elf zal de huldiging plaats vinden in de zaal Musis Sacrum van het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort. Na afloop daarvan en des middags van drie tot vijf uur is er gelegenheid de jubilaris geluk te wensen in „Meerzicht" op het terrein van het ziekenhuis. De heer Verbeek kwam op twintig jarige leeftijd in dienst als klerk bij de Geneeskündige Dienst in het Provin ciaal Ziekenhuis. Een jaar later kwam hij een zetel der administratie bezetten en na zijn diensttijd in de eerste wereld oorlog kreeg hij opdracht een ontwerp te maken voor een commerciële boek houding. De promoties volgden elkander daarna spoedig op. In twee jaar tijds was de heer Verbeek opgeklommen tot administrateur en later kreeg hij de titel „hoofd van de economische en admini stratieve dienst". Provinciale Staten achtten het daarna nuttig om hem de administratieve supervisie over de drie ziekenhuizen toe te vertrouwen. De heer Verbeek is mede-oprichter en redacteur geweest van het maandblad van de vereniging tot bevordering van de geneeskunde in Nederland. Bij de viering van het honderdjarig bestaan van het ziekenhuis gaf de aan staand jubilaris een overzicht van de betekens der exploitatie, wat de laatste veertig jaar betreft voor een groot deel zijn werk. Bij die .gelegenheid werd hij dan ook benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. Advertentie Advertentie gebruikten KEIP-BRILLEN voor beter zién. Meer dan 40 jaar waren en zijn er mensen die niet anders dan KEIP-BRILLEN gebruiken. KEIP-BRILLEN zjfn bun geld steeds ruim schoots waard KEIP-OPTIEK. Gr. Houtstraat naast Luxor. In het Academy Theater te Holly* zijn onlangs; de namen bekend! gemaakx s, de films, acteurs, actrices en regisseer die in aanmerking komen voor de y" 1950. Deze candidatuur is vaistgesteiu een stemming onder 12.000 meidewerk j.: in de Amerikaanse filmindustrie, i o f Maart hebben de leden van de AO* de tijd hieruit een keuze te dioen, w_,,otld vervolgens op 22 Maart op een in het grote theater van R.K.Q. de Pry zullen worden uitgereikt. V Onder de belangrijkste candidate» vindt zich: Beste acteurs: Spencer Tracy vin raW— of the Bride" (M.G.ML) Beste films: Father of the Beste draaiboek: Father of tSie Brl „De Vader van de Bruid' de film. die thans In Rembrand* belangstelling wekt. 1 Zondagmorgen 1 uur kwam er via Scheveningen Radio een bericht, af komstig van de 761 ton metende Ne derlandse coaster Marietje Böhmer. In dit bericht meldde de marconist, dat tussen boei JE 2 en boei Je 3 een lid van de bemanning overboord was ge slagen. De plaats, waar het ongeluk gebeurde, ligt in de Eems, ongeveer op 53 graden 40 minuten N.B. en 6 graden 20 minuten O.L. Nadere bijzonderheden omtrent de oorzaak ontbreken. Geboren: S. T. M. van der SchuitVan Geldorp, z. M. J. R. MeijerseMeijer, z. K. van Els wijkSchmidtmeier, z. M. Koek Ruijgvoom, z. G. A. van Rijnde Vrind, d. M. M. J. van NordenNijhof, d. M. M. T. de RijkeBlomme, d. G. PreusserPardon, dochter. Overleden: C. J Lindeman, 73 j. J. S. Takken. 50 j. J. M. Timmers, 19 j. M. E. JanssenSleijfer. 58 j. Advertentie HAARLEM

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 2