VRAAGSTUK INWENDIGE WEERBAARHEID fa. reserve zal worden opgenomen in eigen rayons-compagnieën eigen leiders EfcicDe noorman: 4{et ■M m n Grote bewapening van Rusland en Oost-Europa op agenda VAL DA Laai heb ik II bemind TWEEDE NACHT VAN DE STILLE OMGANG BRACHT DUIZENDEN NAAR DE HEILIGE STEDE De gebeurtenissen in Frans-Marokko Onder Ruzie om een plaatsje in de trein Geen Rijksgoedkeuring voor woningbouw winkelierster Dekking Mijlpaal tekort Amerikaans speelgoed voor Nederland m ij i Ontwerp van nieuwe wet Hoger Onderwijs Autobussen bewijzen uitstekende diensten Kwesties betreffende Verre Oosten niet? ><§=n,de MÊ WÊ wwm Weer een handelaar in effecten gearresteerd Vondst tussen voorraad vijgen Arabische wereld in onrust over de situatie Demonstraties in Cairo WEK DE GAL IN UW LEVER OP door ETHEL MANNIN Nieuwe Missiebisschop Prinses Wilhelmina exposeert in Amsterdam Ernstige explosie bij natuurkundeproef MAANDAG 5 MAART 1951 PAGINA 3 Utrechtenaar met ijzeren staaf mishandeld J °l nadere aankondiging: J-st Cassatieberoep Holdert verworpen v>t< ^INSESSEN GENIETEN IN CARRÉ OVERVAL OP EEN Alleen het goede blijft Arnhem mag er dertig jaar over doen Niet wij moeten U zeggen, hoe de Boston is. Uw eigen reactie na eens 'n Boston geprobeerd te hebben, is: BOSTON, de ideale combinatie van rijke Virginia-smaak en perfecte mildheid Rapport van Commissie verschenen VERKIEZINGEN IN DE N.O.-POLDER? Oud-verkenners in een organisatie CONCLUSIE DER PLAATSVERVANGERS: V, Neem een doos echte r=> A S T L- L E S UW HOEST Uitspraak kort geding kogelvulpenhouders 51) Vier licht gewonden in lyceum te Hoogeveen DE DERDE „1LSY" ..Het ligt In de bedoeling, dat de Na- lonale Reserve zal worden opgenomen de eigen rayonscompagnieën en dat Un onder haar eigen leiders zal staan," Wklaarde kol. Termate, inspecteur van Nat. Reserve, Zaterdagmiddag op de Ueenkomst van de Brabantse Volks hogeschool over „Inwendige Weerbaar- "e'd". Deze verklaring wekte blijde ver pachtingen bij het bestuur van het pro vinciaal comité „Steunt wettig gezag" ?at op dit punt nog steeds in onzeker heid verkeerde en daarom zelfs deze Positieve mededeling nog met enige Cepsis ontving. Overigens vormde deze prettige me- ocdeling een waardig slot voor deze zeer «cslaagde samenkomst, waar gedurende Wee dagen personen uit diverse groe- Pcr,ngen het vraagstuk der inwendige weerbaarheid onder het oog hadden ge- '*n. Prof. dr. J. de Quay, commissaris pc Koningin in N.-Brabant, en gene- aal-maj. J. Sitsen, bevelhebber van het ierde mil, gewest, gaven van hun be- jj'bgstelling blijk door hun aanwezig- Pater dr. A, v. d. Wey O.Carm. gaf etl uiteenzetting omtrent gemeenschap en staat. Waar het de taak van de staat Is om het openbare, tijdelijke welzijn te chartigen en orde, rust en vrede door (Van onze correspondent) paar de Nederlandse Spoorwegen in «cbreke blijven de nodige maatregelen treffen tegen de vecht- en dring- Partijen, die zich tijdens spitsuren op F? stations voordoen, zodra de trein ""uien is, is de justitie wel genood- ~aakt in te grijpen en zij zal pogen met "enge straffen aan dit euvel paal en •pU'k te stellen. Dit was de inleiding, r1" de Utrechtse politierechter hield °°r hij tot de behandeling van een aak overging, die een droevige illu sie van zijn woorden vormde. Twee groepen Utrechtenaren hadden p het Amsterdamse Muiderpoortsta- J°n ruzie gekregen, doordat de ene ornstedeling de andere de voet had ,V'ar« gezet, waardoor deze laatste lang- de trein was binnengevallen. Dit heg ter wille van een goede plaats. De •cuollen man zon echter op wraak en ,x*t zich tussen Amsterdam en Utrecht een ijzeren staaf te voorzien, die in de tunnel van het Utrechtse Cen- 'Taal Station op het gezicht van zijp e9enstander liet neerkomen. Deze werd Ln.sfip, aan het oog gewond. De onver st". zal nu een maand lang zijn schil- 9<"rskwast niet kunnen hanteren, daar deze tijd onvoorwaardelijk op 's Rijks asten zal mogen logeren. De rechter waarschuwde tenslotte, dat j.i herhaling van dergelijke incidenten opgelegd* stratten zullen worden (Eigen bericht) tt,[n verband met het grote aantal in „...lering zijnde woningen heeft het l "isterie van Wederopbouw en Volks- Ij 'sv.csting bepaald, dat tot nader aan- Ptiiging geen Rjjksgoed keuring mag 'den afgegeven voor de bouw van h'ngen. V Uitzondering wordt slechts gemaakt t Pc woningen waarvoor de centrale dl- 'oh van Volkshuisvesting reeds [j uciftelijk toestemming tot vergunning ooft verleend; woningen te bouwen toepassing van de premieregeling j./cingbouw 1950. waarvoor reeds ciftelijk een premie is toegezegd en ^.Cfiingei] te imai.wieren op basis van de ®t op de materiële oorlogsschade. Te- s zullen van 5 Maart af bij het mi- crie geen verzoeken tot financie- van woningen op grond van de „.Pningwet onder premieregeling wo- ^Pgbouw 1950 meer in behandeling fC^en genomen. v0 e reeds ingediende financierings- liat t.e'len °P basis van de wet op de H* iële oorlogsschade zullen op de o„''thale wijze in behandeling worden "omen. vDc thans getroffen maatregel gaat iets Cok dan ziJn voorganger, want nu zal Bi-p de behandeling van aanvragen voor tiiri ie of bijdrage van Rijkswege enige djl? stil liggen. De woningbouw zal van iw6 .uiaatregel geen nadelige invloed on- j^. yinden. Integendeel, de strekking is qu's.\ te voorkomen, dat de woningpro- be] 'e nadeel ondervindt van een over ling van de markt. hpPp Bijzondere Raad van Cassatie k het beroep van de Amsterdammer tv Holdert, die te Amsterdam tot jaar gevangenisstraf met aftrek V0 v°orarrest was veroordeeld, ver- ben, h. is lid geweest van de Waf- he, ~-S. en heeft, blijkens het vonnis, tfa Aagblad De Telegraaf dienstbaar er> te maken aan de verbreiding 'b "ationaal-socialistische doeleinden. beginselen o Prinsessen Beatrix, Irene en Mar- ï?ck a°bten Zaterdagmiddag een be- Wj>«» Circus Strassburger in Carré. '''•"■Qt van een groepje vriendinnen Iodj de kinderen, bijna onbemerkt Vvu„r "et publiek, dat Carré geheel Jcily van het programma en een grote 'Jdehen leefden met alles intens mee. jk'Sjgbs de pauze bezichtigden de Prin- "Est stallen en toonden grote be- telling voor de vele soorten dieren. stapte recht te bevorderen, kan men geen po litiek dulden, die de fundamenten van de gemeenschap ondergraaft. Spr. toon de vervolgens aan dat het communisme, in Nederland optredend als de C.P.N., inderdaad staat en gemeenschap onder mijnt. Het predikt immers de dictatuur van het proletariaat. Het recht om het communisme het woord te ontnemen heeft de Staat dus zeker. Een andere vraag is of het ver standig, goed en opportuun is van dit recht gebruik te maken. Wat wel dringend nodig is, is dat het volk wordt voorgelicht omtrent de prak tijken en methoden van de vijand. Het voornaamste wapen tegen het com munisme is de geestelijke en morele herbewapening. Mr. Jan Derks sprak vervolgens over de politieke situatie in de wereld en in ons land. Allereerst wees spr. op het proces, dat zich thans in de wereld af speelt, waarbij Azië zich aan de invloed en voogdij van het Westen onttrekt. Vervolgens behandelde hij in grote lijn het conflict in Korea, dat ondanks alles, slechts als een afleidingsmanoeuvre moet worden gezien. Niet daar, maar in Euro pa zal het lot van de wereld worden be slist. Sprekend over de dreiging uit het Oosten, zeide spr., dat het zaak is in de kortst mogelijke tijd een Europees leger op de been te brengen om eventueel de Russen te kunnen tegenhouden tot Ame rika kan ingrijpen. Daarom zal ook Ne derland een politiek van doelbewuste bewapening moeten voeren, al zal dit zware offers vergen. Des te meer is net zaak ervoor te waken, dat deze lasten rechtvaardig worden verdeeld en dat het nieuwe kabinet zo is samengesteld, dat het volk de overtuiging kan hebben, dat men alles in het werk zal stellen om zoveel als enigszins mogelijk is, ook de sociale maatregelen te volvoeren. Zeer goed sloot hierop aan de inlei ding van Overste J. Eens over „De mili taire situatie". Deze gaf een schets van de ontwikkeling van de gedachte om trent de verdediging van W.-Europa en de overeenkomsten, die sinds de greep naar de macht in Praag in Februari 1948 met het oog hierop zijn afgesloten. Met nadruk weer spr. er op, dat de plannen voor de verdediging van de Noord-At lantische landen niet mogen worden doorkruist door die tot vorming van een W.-Europeeg leger. Advertentie en overleeft de tijden. Purol geniet reeds een ruim 40-jarige wereld reputatie. Houdt de huid gezond, zuiver, zacht, mooi en rimpelvrij. Uit een prae-advies van B. en W. aan de gemeenteraad van Arnhem kan thans nadere mededeling worden gedaan over de wijze waarop Arnhem het Mijlpaal tekort denkt te dekken. Het totaal te kort kan gesteld worden op f 809.670,94. Dit tekort zal voor een bedrag van f 70.658.54 worden gedekt uit posten van de bedrijven en diensten voor een bedrag van f 11.625.14, wegens uit de normale begrotingspost gedekte salaris sen van ambtenaren die tijdelijk gede tacheerd waren op de tentoonstelling, en voor een bedrag van f 27.387.26 uit de p-st onvoorziene uitgaven. Uit de be- snreking kwlm verder naar voren, dat door de regering geen bezwaar zal wor den gemaakt indien de gemeente ten aanzien van het ongedekte bedrag van f 700.000 de zelfde gedragslijn volgt als voor de dekking van oude tekorten tot en met het jaar 1947. Voor deze tekorten zijn bijdragen van de kapitaaldienst aan de gewone dienst verleend tot dekking van het betrokken dienstjaar, terwijl de kapitaalpost plus rente vervolgens in dertig jaarlijkse ter mijnen uit de gewone dienst moet wor den afgelost. In feite komt dit dus neer op een verhoging van de afwikkeling van de gewone tekorten. 15 Maart wordt in de Rotterdamse haven verwacht het s.s. „Jessie Maersk", dat het geschenk meebrengt van het Amerikaanse legioen ..Tide of Toys". Dit geschenk bestaat uit 87Vè ton speelgoed vcor kinderen in Duitsland, Luxemburg en Nederland. Twaalf en een halve ton hiervan, voor Nederland bestemd, zal in het laatst van deze maand te Amsterdam worden uitgereikt ten behoeve van kin deren, die door het ministerie van So ciale Zaken zijn aangewezen. 40. Diep onder de indruk staat Eric naast de burchtheer in het geheime gewelf. Meer dan een eeuw is voorbijgegaan, sedert het zwaard hier verborgen werd en onaangeroerd is het hier gebleven. Er ligt iets onheilspellends in deze ruimte met zijn duistere hoekenIets huiveringwekkends in het vreemde licht, dat flonkert op het gevest van het zwaard. Pum-Pum kruipt huiverend, met grote angstogen weg achter zijn meester, alsof een inwendige stem hem waarschuwt voor een gevaar, dat zijn verstand niet bevatten kan Het zwaard van Tyrfingl denkt Eric. Hoeveel onheil heeft het ree<\s teweeg gebracht. Olaf's korte uiteenzetting komt hem weer voor de geest. Heeft niet menig voor vader van de burchtheer zijn einde gevonden door dit zwaard, dat de naam van de burcht draagt? Zonder dat er een woord gesproken wordt, verlaten zij het gewelf. Als de deur zich weer heeft gesloten, zegt Eric ernstig en dringend: „Nooit mag dit zwaard weer zijn vloek verbreiden Heer Olaf knikt slechts en langzaam begeven zij zich ap weg naar het hoger gelegen, bewoonde gedeelte van de burcht. De dwerg blijft achter hen, nog onder de indruk van hetgeen hij zo juist gezien heeft. Een licht geruis doet Pum-Pum omzien. Wat is dat? Loopt daar iemand? De nieuwsgierigheid wint het van de angst en de dwerg loopt snel terug naar de zijgang, die zij enkele ogenblikken eerder verlaten hebben. Verstijfd van schrik blijft hij staan. Daar, op nog geen tien meters van hem vandaan, sluipt een man voorbij, die met een loerende blik om zich heen ziet. In het halfduister van deze onderaardse gangen zijn de gelaatstrekken nauwelijks te onderscheiden. Maar in zijn hand blinkt een zwaardeen groot zwaard Advertentie Verschenen is bet rapport van de com missie voor Hoger-Onderwüswetgeving; een rapport dat bestaat uit een ontwerp van wet met memorie van toelichting de laatste uiteraard ook in ontwerp. De voornaamste wijzigingen, welke het ontwerp beoogt, zUn: 1. de ruimere doelstelling van het Ho- eer Onderwijs, 2. de Instelling van de „Hoge Academi sche Raad", 3. de wijiigihK van het bestuur der Rijksuniversiteiten en der Technische Hogeschool te Delft, 4. de toekenning van rechtspersoonlijk heid aan de Rijksuniversiteiten en de Technische Hogeschool te Delft met de mogelijkheid van haar verdere zelfstandigheidsverklaring. Het ontwerp dat o.m. ook voorziet in de benoeming van een „toegevoegd hoogleraar" bevat uiteraard nog tal van bepalingen, de inrichting van het H. O. betreffende. Wij noteren daaruit het nieuwe element, dat het getuig schrift voor baccalaureus is (een ge tuigschrift, dat na verkorte academische studie door het afleggen van een afslui tend examen zal kunnen worden ver kregen). De landdrost van de Noordoostpolder, dr. ir. S. Smeding, heeft een voorlopige kiesverordening samengesteld. De land drost beschikt over een adviesorgaan, de zogenaamde poldercommissie, door hem zelf benoemd. Het ligt nu in de bedoe ling. deze poldercommissie door de be volking van de polder te doen verkiezen en wel op dezelfde wijze als 6en ge meenteraad, Het nieuwe college blijft echter adviserende bevoegdheid houden en zal voor omstreeks twee jaar worden gekozen. Oud-leden van de Katholieke Ver kennersbeweging hebben Zaterdagmid dag tijdens een bijeenkomst in de Sint Jorisherberg te 's-pravenhage hun goedkeuring gehecht aan een organisa tievorm voor oud-verkenners. Deze oud-leden willen onder meer actieve hulp geven aan de verkennersbeweging in het algemeen en aqn de groep waartoe zij behoord hebben in het bij zonder. Lid van de organisatie van oud-verkenners kunnen worden zij die de Verkennersbelofte hebben afgelegd en die minstens achttien jaar oud zijn. De plaatsvervangers der ministers van Buitenlandse Zaken van Frankrijk, Engeland en de V. S. hebben, na be sprekingen. die zij Zondag voerden, vol ledige overeenstemming bereikt, over hun houding op de viermogendheden- conferentie van plaatsvervangers, die vandaag te Parijs Is aangevangen. Zij waren het er over eens, dat de agenda van de ministers „de ware oor zaken van de spanning in Europa" moet bevatten, waartoe, naar hun mening, in de eerste plaats behoort de overmatig groter bewapening van de Oost-Euro- pese staten en van de Sovjet-Unie zelf. De plaatsvervangers zouden alles in het werk stellen om een viermogend- hedenconl'erentie op het hoogste niveau mogelijk te maken. Naar verluidt waren zij het er over eens, dat de kwesties betreffende het Verre Oosten niet op de agenda moeten worden genomen, zo meldt Reuter. De besprekingen vingen Zondagmor gen aan. De secretaris-generaal van het Franse ministerie van Buitenlandse Za ken Alexandre Parodi, die de ope ningszitting der conferentie zou presi deren ontving in het Franse ministerie te'- dat een achtenvijftigjarige vbekoagaV0nd zeven uur •ers?-?de man binnen in het kruide drijft in de Vrouwjuttenstraat "lan Zonder iets te zeggen sprong i? ^aar de bewoonster toe, die nog 1^*1' b ^""keltje aanwezig was. Hij gaf ,'5td v kIap op het hoofd met een ;"Qüw P°rwerp. De hevig bloedende be8on hard om hulp te roepen v'ddej, aahvaller nam haastig de vlucht Jt Vpl »ets mee te nemen. Aangezien ifer donker was, kon het slacht- "Vaii en enkel signalement van haar ler geven. (Van onze verslaggever) Elk jaar groeit het getal dergenen, die aan de Stille Omgang deelnemen. Ook nu, in de tweede nacht, waren er weer meer dan het vorig jaar. En zo maakten naar schatting een vjjf en twintigduizend mannen de devote tocht door Amsterdams nachtelijke straten, waar een stijve Oostenbries woei, die do deelnemers vooral op de grote open ruimte voor het Centraal Station deed huiveren. Het valt op hoevele jongeren er zijn in die lange stoeten zwijgend bidden- den, dikwijls peuters nog, meege voerd aan vaders hand gaan ze de beê- weg. die ook later in hun leven een jaarlijkse traditie zal worden. Priesters, religieuzen, militairen en burgers, vrij wel geluidloos leggen ze allen de beê- weg af. Behalve uit enkele uithoeken van het land; Groningen, Twente, Bra bant en Zeeland, kwamen zij voorna melijk uit plaatsen, in een straal van vijftig kilometer om Amsterdam gele gen en uit Amsterdam zelf. Een tien tal parochies uit de hoofdstad maakte dit keer de Stille Omgang, de Deken van Amsterdam, mgr. G. P. J. v. d. Burg, was onder hen. Het grote gros der Amsterdamse mannelijke Katholieken wordt a.s. Zon dag verwacht, evenals de Limburgers en de Haarlemmers, met aan het hoofd de Bisschoppen van Roermond cn Haarlem. Talrijke treinen, trams van de N.Z.H. en vooral zeer vele autocars voerden de Stille-Ommegangers aan Ook nu weer had de politie het Spui voor de bussen afgesloten, al werd die afsluiting nu en dan wel overtreden. Ook het getal der bussen groeit elk jaar en dat is hoezeer het bestuur var. de Stille Omgang eerst tegen dit vervoermiddel was gekant omdat het de stoeten zou onderbreken nu achteraf gebleken toch een groot voordeel te zijn. De kerken in Amsterdams binnen stad kunnen de toevloed van gelovigen niet meer verwerken, zodat steeds meer de kerken in de afgelegen wijken moe ten worden ingeschakeld. En daarbij uitstekende bewijzen dan de autocars diensteq. De kiosk op het Spui was weer de magneet, die alle stoeten tot zich trok. Vandaar af begon de tocht, die slechts een vage herinnering kan oproepen aan wat eens de luisterrijke processie moet zijn geweest ter ere van het H. Sacra ment van Mirakel. Maar de geloofs kracht der tienduizenden is een even grote hulde aan het H. Mirakel Am sterdams eer ende opkomst. Advertentie Sir Benegal Rau uit India, die momen teel voorzitter van de Veiligheidsraad is, overhandigde op 1 Maart de voorzit tershamer aan de Nederlandse afge vaardigde D. J. von Balluseck, in ver band met de debatten over de kwestie Kashmir, waar India nauw bij betrok ken is. v 'o b R. De douane -recherche te Amsterdam is overgegaan tot de arrestatie van de handelaar in effecten E., tot 31 Dec. van het vorig jaar firmant van de commis- sionnair v. R., die zoals men zich zal herinneren, veertien dagen geleden werd gearresteerd, maar de volgende dag wist te ontsnappen. Evenals v. R wordt E. ervan verdacht illegaal Ne derlandse aandelen van het buitenland naar Nederland te hebben gebracht en op de Beurs te Amsterdam te hebben verhandeld, althans medeplichtigheid hieraan. E. heeft geen bekentenis afge legd. Van R. is nog steeds voortvluch tig. van Buitenlandse Zaken de Amerikaan se gedelegeerde. Philip Jessup met zijn staf en de Engelse onder-minister Davies. Jessup had in de middag nog een onderhoud met de Amerikaanse Hoge Commissaris in Duitsland, McCloy, die met de voorzitter van de conferen tie over het Plan-Schuman contact had opgenomen en in Parijs vertoefde. Het officiële orgaan van het Russische leger in Duitsland, de „Tagliche Rund schau", heeft Zondag geëist, dat Rood China zal worden toegelaten tot de be sprekingen tussen de V. S., Engeland, Frankrijk en de Sovjet-Unie. Het blad noemt de UNO een Ameri kaans instrument voor oorlogsdoelein den en beweert, dat zij haar rol als vredesorgaan heeft verloren. Een Apeldoornse groentehandelaar vond dezer dagen tussen zijn voor raad vijgen een briefje, geschreven in een taal, welke hij onmogelijk kon ontcijferen. Hij liep ermee naar di verse adressen, waar hij veronder stelde dat knapper mensen woonden dan hijzelf was, maar niemand kon hem raad verschaffen, totdat hij uiteindelijk bij iemand kwam, die dacht, dat het wel Grieks kon we zen en hem naar de rector van het Apeldoornse gymnasium dr. J. Kor- ver verwees. Dr. Korver herkende het bijna on leesbare briefje inderdaad als Grieks. Het bleek een hulpkreet te bevatten van een vermoedelijk Grieks meisje, dat ergens gevangen werd gehouden. In hoeverre dit briefje recente waar de heeft en het mogelijk is hulp te verlenen, zal nog nader moeten wor den onderzocht. De recente gebeurtenissen inMarok ko hebben in de Arabische wereld een golf van protesten opgewekt. Egypte heeft verzocht om een bijeenkomst van de politieke commissie der Arabische Liga, welk verzoek eveneens door Jor danië werd gedaan. De commissie zal 10 Maart bijeenkomen. In Cairo demon streerden opgewonden studenten. Een zgn. Noord-Arabisch bevrijdingscomité verspreidde geruchten als zouden in Marokko ernstige onlusten plaats grij pen en Franse troepen met geweld het verzet breken. Deze geruchten werden gretig door de pers verspreid. De Egyptische minister-president, Na- has Pasja, heeft na een bijeenkomst van het kabinet verklaard, dat Egypte niet onverschillig kan blijven voor de ge beurtenissen in Noord-Afrika. Het ka binet hoeft over de Marokkaanse kwes tie een memorandum opgesteld, dat zal worden voorgelegd aan de politieke commissie van de Arabische Liga. Koning Abdoellah van Jordanië heeft in een interview met het Ara bische dagblad „Al Zamane" beweerd, dat de Franse politiek in Marokko tot gevolg kan hebben, dat de Arabische wereld aan het communisme ten prooi valt. Hij zou hebben medegedeeld, dat geen enkele Arabjsche of Mohamme daanse natie zich kan neerleggen bij hetgeen thans in Marokko geschiedt. De huidige agressie tegen de Marok kaanse sultan zouden zij niet zonder meer kunnen laten passeren. In Arabische kringen acht men het Advertentie aalt merge» „kiplekker" ■It bed «prlnren- ■llke dag moet uw lever eeo titer gal m •w Ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet. het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPIL LETJES om die liter gal op te wekken ea uw spijsvertering en stoelgang op natuur Ujke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om do gal te stromen. Eist Carter's Leverpiuetja* Uit het Engels vertaald door DICK OUWENDIJK De president van de Haagse arrondis sementsrechtbank, heeft uitspraak ge daan in het kort geding dat de „Com- pania Uurugaya de Fomento Industrial S A." tegen M. W. en tegen de boekhan del H. aanhangig had gemaakt De ge daagden hadden een kogelvulpenhouder in de handel gebracht, die naar boven genoemde firma aanvoerde, inbreuk maakte op het door haar verkregen oc trooi. De pretident verbood W. M. en H. de vervaardiging, het in de handel brengen en de verkoop van de bewuste kogel vulpenhouder. Bij overtreding zal hun een dwangsom van f 25.000 ineens wor den opgelegd of f 100 per verkochte pen. Dit was een goede tocht voor begin nelingen, had Johann gezegd. Best; het was een goede tocht voor beginnelin gen. Doorzetten maar! Hetzelfde wat Anna over haar werk had gezegd. Het was het enige, dat je kon doen. Door zetten. Verschillende keren leek het haar, dat ze al op de top moesten zijn. Ze zag niets boven haar en de bodem leek vlak. Maar Johann zei van niet. De wind geselde hen en wolken trokken over. Opnieuw een woestenij van rot sen en sneeuw, weer rotsen die be klommen moesten worden, opnieuw een graat die overwonnen moest worden. En het was bijtend koud. Zij struikelde een paar malen van vermoeidheid. Er hing ijs aan haar wimpers. Toen Johann het hoofd naar haar omdraaide zag zij dat zijn wenkbrauwen wit waren en zijn wimpers stijf als de hare. Weer moesten zij klauteren over met Ijs be dekte rotsen. Maar in eens ontdekten zij door een gat in de wolken het dal be neden hen, duizenden voeten diep en badend in de zon. Daar beneden scheen dus de zon; mensen wandelden er rond, genietend van geuren van gras en bloe men en mest; en ze dronken hete kof fie bij het ontbijt. En vooral, ze hadden daar waarschijnlijk geen wind,... Met moeite werkte zij zich op een met ijs bedekt rotsblok en stond naast Johann op een klein besneeuwd plateau. Hij wendde zich glimlachend tot haar en strekte zijn hand uit. „Gefeliciteerd met je eerste bergtop. Het was niet zo moeilijk, wel?" „Nee", zei ze. „Het ging best". Zij dacht aan de graat en de gletscherval, maar ze waren er.... „Jammer, dat we vandaag geen uit zicht hebben", zei Johann. De wolken rolden beneden hen als een watten zee. De wind scheurde ze tot flarden en dreef ze voort. Waarom beklem je eigenlijk een berg? Het was een onaangenaam en uitputtend kar wei en de top bood slechts een tries te verlatenheid misschien was het hier zelfs desolater, nog meer lijkend op het begin van de wereld dan dp de top van Scafell Pikes, hier, met de sneeuw als een zandstorm om je hegn jagend en wild op je aanvallend. Wat vond je eigenlijk ooit als beloning? Meestal was er geen uitzicht, vanwege de wolken. Je klom, cimdat er een typische drang in je was. Iets je ne sais quoi. Je had het in je of je had het niet, en als je het niet had kon je het nooit begrijpen. „Waarom doe je het eigenlijk?" vroe gen de mensen, die het niet in zich hadden; ongeduldig, omdat ze er niets van begrepen. En je kon het ze met vertellen. Omdat je het zelf niet wist. Het enige, dat je wist, was, dat je moest. „We moeten naar omlaag", zei Jo hann. „We mceten niet vanmiddag op het ijs zijn, terwijl de zon schijnt". Zij begonnen te dalen. Klauterden van de rotsen, lieten zich glijden op randen; kropen er langs, zich met de nagels aan de bergwand vasthoudend; weer over de sneeuw, langzaam, voor zichtig, opnieuw over de graat, een smalle scherpe band in de eindeloze ruimte, terwijl de wolkon je verblind den en de wind je er af wilde scheu ren, en nu en dan een glimp van het dal in de diepte, juist genoeg om je te laten zien hce diep je zou vallen, als je vielhoud je ogen gevestigd op de rots, klem je er aan vast met han den en knieën en de punten van je schoenen; denk alleen daar aan; houd je ogen gevestigd op Johann's rug; zet door Omlaag langs de sneeuwwand naar de gletscherval met de luifel boven je hoofd als een uitspringend dak. Omlaag over het ijs, maar langzamer dan toen je omhoog ging, omdat de zon er op staat en er water op komt, nu en dan zelfs een stuk ijs in je handen achter- bliift of onder je voet begint te kraken. „Met mij ben je veilig", had Johann gezegd. Goed, je bent veilig met hem Je zet door. Je gaat over rotsblcikken en zware' stenen, langs omhoog stekende punten, dan de gletscher zelf, daar is geen sneeuw, maar daar zijn de spleten. En je bent dit alles moe.... maar je gaat omlaag naar het zonlicht, naar een groene wereld waar de mensen warme dranken drinken, plat en stil kunnen liggen, waar je niet meer voort hoeft.. Toen zij de gletscher achter zich had den en bleven staan om hun klimljzers af te doen, de brillen af te zetten e*. keek zich van het touw te ontdoen, Johann haar lachend aan. „Moe?" „Ik voel me best". „Je hebt je prachtig gehouden". „Maar het is een tocht voor beginne lingen, dat telt dus niet mee". „Dit was geen tocht voor een begin neling, liefste. De route naar de lop van de Drindelhorn is veel makkelij ker". Zij staarde hem verwonderd aan. „Ik dacht dat dit een oefening was vcor dc Drindelhorn"'" „Ik wilde weten of je kon klimmen". „Je gaf me dus de moeilijkste tocht het eerst! Nam je niet wat veel risico?" Hij glimlachte tevreden. „Bij mij ben je altijd veilig". „Je maakt jc dus niet meer bezorgd over de Drindelhorn?" „Nu niet meer". Hij nam haar gelaat tussen zijn handen en kuste haar, hield haar een ogenblik tegen zich aan ge drukt en zei toen; „We moeten weer verder." 19 Francis was het volmaakt met Ca- thryn eens, dat hoe eerder zij de Drin delhorn beklommen des te beter dit was. Hij hechtte er geen sentimentele waarde aan, maar voor Cathryn was het psychologisch van belang. Zij had nu één maal het idéé fixe dat ze een berg moest beklimmen en een deel van dit idéé fixe was, dat het de Drindelhorn moest zijn, omdat die leek op de berg welke zij als achtergrond voor zijn por tret had geschilderd. Het had voor haar een soort van mystieke betekenis. En hij wilde haar graag dit plezier doen. Wordt vervolgd) waarschijnlijk, dat de secretaris van de Liga, Azzam Pasja, de andere leden zal aanbevelen, de Marokkaanse kwestie bij de Veiligheidsraad der V.N. aanhan gig11 te maken, zo meldt Reuter. Zaterdag eisten de betogende studenten de „Jihad" heilige oorlog om Ma rokko te helpen bevrijden. Speciale maatregelen waren door de politie ge nomen om veldmaarschalk Montgome ry te beschermen, die Zondag een glas- in-lood-raam onthulde in een kerk te Cairo ter herinnering aan de slag bij El Alamein. Tot eerste Apostolisch Vicaris van het nieuwe vicariaat Banka en Billiton is benoemd pater Gabriël van de Westen, van de Paters der H.H. Harten. De nieuwe missiebisschop is in 1913 te Made (N.-Br.) geboren en in 1938 priester gewijd. Sedert 1939 is hij in de Riouw-Archipel werkzaam. (Van onze speciale verslaggever) „H. K. H. Prinses Wilhelmina zou ik gaarne de titel Ere-Amsterdamse joffer willen geven", zei burgemeester d'Ailly Zaterdagmiddag toen hij voor een talrijk gehoor een expositie met werken van Prinses Wilhelmina in de Kunsttaal van Lier aan het Rokin opende. „Al geeft dit werk geen blik in het privé-leven van onze vroegere vorstin, toch spreekt uit al de schilderijen, die uit liefhebberij en ontspanning ontstaan zijn, het karakter en de veelzijdige begaafdheid van. deze vrouw", vervolgde hij en gaf daarna de trots van Amsterdam weer, dit werk enige tijd in zijn midden te hebben. De expositie telt voornamelijk land schappen, waarvan veel sneetiwgezich- ten gemaakt op het Loo en in de bergen. Bij het begin van de rondreis van deze tentoonstelling in Apeldoorn hebben wij reeds een uitvoerige beschrijving gege ven zodat wij iidit bij onze lezers bekend mogen veronderstellen. De opbrengst van catalogus en toe gangsbewijzen is ten bate van het Ne derlands steun-comité voor beeldende kunstenaars. (Van onze correspondent) Een plotseling mislukken van een na tuurkundeproef veroorzaakte in het Lyceum te Hoogeveen een ernstige ex plosie, waardoor een leraar en drie leer lingen verwondingen opliepen. De leraar, de heer J. G., was bezig met een proef van zwaveloxyde. Op een gegeven moment sprong het reageer buisje, toen het door een gasvlam te sterk verhit iverd. De explosie veroor zaakte een luide knal. De leraar en drie leerlingen werden door de heete vloeistof en de glassplinters verwond. Dr. Groene- wegen verleende eerste hulp- Een der leerlingen, mej. M. B., moest in het ziekenhuis worden opgenomen. Voor het behoud van een van haar ogen wordt gevreesd. De aangerichte schade is overigens gering. De derde Internationale Luchtvaart- show Ypenburg „ILSY" zal 27. 28 en 29 Juli worden gehouden. De LSK zal met een vloot van niet minder dan tachtig vliegtuigen overvliegen. Ook de „Mete- or"-squadrons van de LSK zullen zich niet onbetuigd laten. De medewerking van vier buitenlandse luchtmachten is reeds verzekerd, n.l. van de Belgische. Franse, Engelse en Ame rikaanse. Van 29 Maart tot 20 Mei zal in samen werking met de vereniging voor Oosterse tapijtkunde te Amsterdam in het Haagse Gemeentemuseum een tentoonstelling wor den gehouden van een 70-tal belangrijke tapijten uit Duits bezit. Zeer zeldzame exemplaren, die in Nederland iveinig be kend zijn, zullen hier worden geëxposeerd-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 3