Moskou wenst Duitsland als eerste punt op de vast te stellen agenda GEEN KABINET OP ZEER BREDE BASIS SPANNING IN FRANS MAROKKO Binnenkort optreden tegen Haagse speelclubs Panorama van na-oorlogs Zandvoort m Betreurenswaardig Westelijke mogendheden willen eerst onderzoek naar oorzaken van de spanning Tot hoofd en hart .Het weer m m Twijfel en gereserveerd vertrouwen Eén fractievoorzitter heeft tegen toegedachte minister-zetels bezwaren Amerika dringt aan op gematigdheid bij het oplossen der politieke moeilijkheden Ambonezen—K.P.M, Nieuwe procedure aanhangig gemaakt PROF. ROMME NAAR KONINGIN H.C. overlegt met Ned, regering Een schooltje voor croupiers IN KOREA GESNEUVELD Fabrikanten mogen geen suiker afleveren STRAALJAGER OP DE VELUWE VERONGELUKT Spoorwegen krijgen perronomroepsters DINSDAG 6 MAART 1951 74e JAARGANG No. 25014 Conferentie te Parijs achter hermetisch gesloten deuren begonnen De informateur prof. Romme heeft Maandag zijn besprekin gen betreffende de zakelijke kanten van de samenstelling van een kabinet op zéér brede basis opnieuw ter hand genomen, na dat hem de vorige week was gebleken van overeenstemming tussen de fractievoorzitters en waarnemende fractievoorzitters van de K.V.P., P. van de A., A.R., C.H.U. en V.V.D. over het door hem aangeboden ontwerp-program, bezien in het kader van een kabipet, waarvan de informateur het algemene politieke beeld had geschetst. De Maandag voortgezette besprekingen hebben niet tot een overeenkomstige eensgezindheid mogen leiden. Met de zake lijke zetelverdeling, als door de informateur nader uitgewerkt, hebben niet alle genoemde fractievoorzitters zich in alle delen kunnen verenigen. Met name heeft één hunner niet kunnen in stemmen met de aan zijn politieke geestverwanten toegedachte departementale zetels. De nadere overweging van dit verloop van zaken heeft de informateur gevoerd tot de slotsom van de onmogelijkheid van de samenstelling van een kabinet op zéér brede basis. De moorden op Java Joh. van Oldenbarnevelt land in ons li Speculatie van de handel oorzaak van verbod Piloot om het leven gekomen DAMES-SHORTS Primeur voor de hoofdstad BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel 3998 Bijkant. Umuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. Niet zonder een zeker scepticisme hebben wij prof. Romme's be hoedzame pogingen gevolgd om j een kabinet op zéér brede basis te vor- •hen. Zag het er Zaterdag j.l„ toen alle fracties bereid bleken medewerking aan het ontwerp-programma te verle tten, volgens velen naar uit, dat na dit eerste sucoes ook het tweede stadium, 6e verdeling der departementale zetels, tvel tot een goed einde gebracht zou kunnen worden, wie van de gevoelig heden juist op dit punt maar enigszins op de hoogte is, wist, dat de informa teur hier op bijna onoverkomelijke moeilijkheden moest stuiten. Trouwens het communiqué van Zaterdag hield reeds een restrictie in, die tot nadenken stemde. De fractieleiders accepteerden Weliswaar het ontwerp-program, maar Voegden hier aan toe, dat zij hun mede- Werking slechts wensten te verlenen Indien ook de samenstelling van het kabinet hun in 's lands belang voldoende bevredigend zou voorkomen. Het is duidelijk uit het communiqué Van hedenmorgen, dat over de toege dachte departementale zetels geen over eenstemming bij alle fracties is be reikt. Lezen wij het' communiqué goed, dan blijkt er uit, ten eerste, dat niet alle fractievoorzitters zich in alle delen hebben kunnen verenigen met de zake lijke verdeling, en ten tweede, dat een hunner niet heeft kunnen instemmen ihet de aan zijn politieke geestverwan ten toegedachte zetels. Dit betekent, dat de zéér brede basis een onmogelijkheid is geworden. Niemand twijfelt eraan, dat met „een hunner", de Anti-Revolu- tionnairen bedoeld zijn. Verwonderen doet dit geenszins. Me- higeen vroeg zich toch al af, hoe een homogeen kabinet mogelijk zou zijn met de A.R. en P.v.d.A. naast elkaar. Hoe handig prof. Romme als politicus ook moge zijn. dit zou wel een heel stout kunststukje geweest zijn. Intussen schij nen de - besprekingen met de A.R. nog meer vastgelopen te zijn op de kwali teit der zetels dan op de hoeveelheid. Van het begin af aan scheen Romme bereid de A.R. twee zetels toe te delen. Dit leek ons billijk en hier konden o.i. de A.R dan ook geen bezwaar tegen hebben. Voor de A.R. kwam het er echter op aan, welke zetels zij kregen toegewezen en hoe groot daarmee hun invloed op het kabinetsbeleid kon Zijn. Dat de A.R.-fractieleider Dr. Schouten hier bijzonder op zijn hoede Was en reeds .'.aterdag dienaangaande Weinig verwachtingen koesterde, bleek Wel uit zijn ongewoon heftige uitval op een vergadering van de A.R. jongeren te Niiverdal, waar hij o,a. verklaarde, ..dat de A.R. partij zich niet als voet- Veeg zou laten gebruiken." Intussen zal het feit dat de A.R. zich hebben leruggetrokken waarschijn lijk ook de houding van de C. H. beïnvloeden. Zonder A.R. komen we immers weer vanzelf in het schuitje Van het demissionnaire kabinet. Van zéér brede basis komen we op brede basis, wat mogelijk weer gaat beteke nen: twee zuilen K.V.P. en P.v.d.A. met twee kleine zuiltjes van C.H. en V.D. En ook dat behoeft niet te ver- v wonderen. Laten een jaar voor de verkiezingen de twee grote partijen, die hun stempel op het hele politieke be leid der laatste jaren gedrukt hebben, dit jaar nu de schrale oogst maar bin nenhalen. zullen de kleinere partijen Zeggen. En misschien niet eens ten on rechte. Wij betreuren evenwel de jongste gang van zaken zeer. Nederland staat Voor ontzaglijke moeilijkheden, militair en economisch. Een ideale toestand zou l -.kundigen niet nodig; daartoe is Gro- ,h.et„ ™yko wel bekwaam genoeg. (Telefonisch van onze Parijse correspondent) PARIJS, Maandagavond. De aanvang van de belangrijke conferentie van de plaatsvervangers der minis ters van Buitenlandse Zaken der Grote Vier, waarnaar het westelijk halfrond met enige verwachting uitziet, gaf het gewone schouwspel te zien van aanrijdende C.D.-auto's en deftige in het zwart geklede diplomaten die zich met een ge- legenheidsglimlach lieten fotograferen. De conferentie zelf vond natuurlijk plaats achter hermetisch gesloten deuren. Om vier uur zetten de vertegenwoor digers van Amerika, Engeland, Frankrijk en Rusland zich om de ronde tafel, in gezelschap van hun tolken, om tot bijna acht uur elkaar hun plannen voor te leggen. De Engelse gedelegeerde Davies heeft eerst de ontwerp-agenda van de Westerse mogendheden op tafel gelegd. Het is bekend, dat Amerika, Enge land en Frankrijk het volkomen met elkaar eens zijn over de te volgen procedure en over de rangorde waarmede de verschillende problemen behandeld moeten worden. Naar verluidt is van Westerse zijde een agenda voorgesteld in drie punten vervat, die hierop neerkomen, dat allereerst een onderzoek zal worden Inge steld naar de werkelijke algemene oorzaken van de spanning in West-Europa. In de tweede plaats komt het Duitse vraagstuk ter sprake en tenslotte het ver drag met Oostenrijk. Nadat dit vertaald was legde de heer Gromyko zijn voorstel neer, eveneens drie punten behelzende. In de eerste plaats op basis van de toepassing van het accoord van Potsdam zou de demi- litarisatie van Duitsland moeten worden besproken en voorts de middelen nodig ter voorkoming van een nieuwe herbe wapening van Duitsland. In de tweede plaats zou de verbetering van de situatie in Europa aan de orde gebracht moeten worden, welke concreet zou kunnen lei den tot vermindering van de Ameri kaanse, Engelse en Franse gewapende wacht. Tenslotte zou een verdrag met Duitsland in overweging dienen te wor den genomen, waarin het terugnemen van de bezettende troepen een essentieel bestanddeel zou vormen. Hoewel ogenschijnlijk de agendapun ten nog al uit elkaar liggen, verklaarde men hedenavond te Parijs, dat er be langrijke punten van overeenkomst wa ren die de hoop wettigden, dat men tot een accoord zou kunnen komen. Deze verwachting is overigens niet slechts ge grond op de materiële inhoud der voor stellen, maar ook op de atmosfeer waar in de besprekingen zijn begonnen. Deze atmosfeer wordt als hartelijk gekwali ficeerd. Men legt er bovendien de na druk op dat deze hartelijkheid geen ge woon verschijnsel is bij dit soort bij eenkomsten. Een andere reden tot op timisme leidt men af uit het feit, dat de Russische delegatie achttien man sterk is. Als hef er om ging de zaak te laten afspringen, had men zoveel des- In een koele maar zonnige lente sfeer is Maandag te Parijs in het rose marmeren paleis de eerste bijeen komst gehouden van de plaatsver vangers van de ministers van Bui tenlandse Zaken van de Grote Vier. De belangstelling voor deze bijeen komst ter voorbereiding van een eventuele zevende conferentie van de ministers der Grote Vier was ge ring. In de omgeving van het rose marmeren paleis een weinig ele gante achttiende-eeuwse imitatie van het Trianon te Versailles, eigendom van een in het buitenland vertoe vende rijke Frangaise waren wei nig nieuwsgierigen. Rondom de Ave nue Foch en Malakoff was een leger politieagenten op de been, maar in de parken van de naar het Bois de Bologne voerende Avenue Foch was het een lieflijk tafereel van moeders en dienstmeisjes met baby's, die in spel en vreugde gelucht werden. hur het Nederlandse volk een soort hationaal kabinet had kunnen opbrenr ëen om gezamenlijk alle lasten te dra- Een. Het heeft niet mogen zijn. Aan wie de schuld? Het is vandaag de 41ste dag der ka binetscrisis. Worden wij niet langzamer hand de risée van het buitenland? Wij Zijn benieuwd naar het resultaat van Tiomme's verdere pogingen. Mogen zij in 's lands belang in ieder geval tot een spoedig succes leiden, al is dit ook niet Let succes, dat wij zo graag gezien had den. De vergadering werd, zoals protoco lair gebruikelijk, vandaag gepresideerd door de gastheer Parodi nomen geen omen de secretaris-generaal van Buitenlandse Zaken. Voor hef overige werd afgesproken, dat elk der afgevaar digden om de beurt als voorzitter zou optreden. Vandaag heeft men zich er toe bepaald eikaars zienswijze in agen dapunten kenbaar te maken. De verga dering van morgen zal gewijd zijn aan de bespreking van de beide agenda's. Deze zal natuurlijk enige tijd in beslag nemen. Om tot overeenstemming te komen gelooft men dat tien a veertien da gen nodig zullen zijn. Men verheugt zich te Parijs er over dat de Wester se partners het zo snel geheel en al met elkaar eens zijn geworden over de te volgen gedragslijn. Met grote nadruk wordt er op gewezen, dat het Duitse vraagstuk en de herbewape ning van Duitsland wel belangrijke vraagstukken zijn, maar dat hierin toch niet de oorzaak ligt van de te genwoordige spanning in de wereld. In deze kring zou dan reeds de over brugging te constateren vallen tus sen de veel gehoorde opvatting in Amerika, dat deze bijeenkomst een laatste tot mislukken gedoemde po ging is, en de Franse overtuiging, dat deze conferentie een etappe is op een lange en moeizame weg, die met volharding en vertrouwen tot hef einde toe gelopen moet worden. Deze houding van de Fransen kan licht als illusionnair worden uitgelegd. Men bedenke daarbij echter dat nog niet lang geleden de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Robert Scliuman, op een bijeenkomst van de M.R.P. met be trekking tot deze conferentie verklaard heeft, dat de Russische diplomatie er op uit is op dit ogenblik een wig te drijven tussen de geallieerden. Daarom zullen de drie Rusland openlijk zeggen waarom het Westen bezig is zijn verdediging in orde te brengen en op welke wijze zij die zullen voltooien als de conferentie mislukt. Men leest hier duidelijk de grondopvatting van de Franse diploma tie. die enige dagen geleden door de heer Bidault aldus nader werd omschreven: „Wij leven in een tijd van grote onge rustheid. Het zou een bewijs van schrij nend gebrek aan realisme zijn indien men de dreiging kleiner maakte en de goede verwachting thans ging sterken. Wij moeten ons gezond verstand bewa ren en ons alle inspanningen getroosten. Zowel op het vlak van de diplomatie als van de verdediging. De diplomatie ont slaat ons niet van de zorg tot verdedi ging en de verdediging belemmert de diplomatie niet". Hoe gaarne wij ook het gereserveerd" vertrouwen van de Franse hoofdstad delen zouden, er blijft toch voortdurend plaats voor twijfel. De uiterst koele wij ze, waarop Malik juist dezer dagen zich ten. overstaan van Foster Dulles heeft uitgelaten met betrekking tot Japan, geeft irt dit opzicht te denken. Maar misschien is dit wekken van vertrouwen te ener zijde en het gelijktijdig vrees aanjagen aan de andere kant zo lang zamerhand een te bekende truc van de Stalinistische dialectiek om nog in druk te kunnen maken. Wachten wij daarom vooral de feiten af. De leiders van de delegaties op de conferentie der plaatsvervangers van de mi nisters van Buitenlandse Zaken, die thans m het Palais de Marbre Rose in Parijs vergaderen, poséerden voor de aanvang der conferentie voor de fotografen. V. I. n. r.: Davies (Engeland)Jessup (Ver. Staten), Gromyko (Sovjet-Unie) en Parodi (Frankrijk). Het Amerikaanse departement van buitenlandse Zaken heeft er b« Frank rijk en Marokko op aangedrongen „ge matigdheid" te tonen bij het oplossen van de politieke moeilijkheden in Frans ^oord-Afrika, zo heeft een woordvoer der van dit departement, Michael Mcder- "bott, Maandag verklaard. Voor de rechtbank te Amsterdam Is nieuwe procedure op verkorte ter- jjijn aanhangig gemaakt tegen de J EM, Als eisers treden op Lokollo en ^.benno, waarnemende de belangen van v 'e andere bewoners van Ambon. De Ordering strekt tot vaststelling van de ^rechtmatigheid van de aanvoer van yjrlogstuig en troepen door de K.P.M. (jjdurende de strijd op Ambon voor het J vak van eind September tot eind No- ■hber 1950. ^Deze aanvoer, aldus de dagvaarding, j, s onrechtmatig, omdat persoon en i 'ed der Ambonezen door die aanvoer ^.dodelijk en hoogst ernstig gevaar zijn ijo0racht, waartegenover een beroep v °r de K.P.M. op haar contractuele j^rplichtingen tot vervoer jegens de t^gfublik Indonesia niets afdoet. Im- c0 *'s. aldus de dagvaarding, zodanige Vfi-P'sctuele verplichtingen waren geen Va brief voor de K.P.M. tot het plegen üt-^onrechtmatige daden in een andere <W namelijk de R.M.S. (Republiek Zuid-Moiukken) dan in de vorige procedure bfoc K.P.M, wordt in deze nieuwe Urt de onrechtmatigheid van de hari]?8ingen der K.P.M. niet meer af- hpjjj "ik gesteld van de onrechtmatig- der gedragingen van de Republik sterH daar het gerechtshof te Am- de j» zoals bekend, heeft beslist, dat j?derL.ndse rechter niet bevoegd is f gedragingen van een vreemde te beoordelen. Hij sprak een persbericht uit Cairo te gen, als zou zijn departement bjj Frank rijk hebben geprotesteerd wegens de toestand in Marokko. Op een perscon ferentie zei hij later, dat zijn departe ment geen bevestiging had ontvangen van Egyptische persberichten over bom bardementen en gewelddaden in Marok ko Een woordvoerder van Met Franse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft ontkend, dat de V.S. er bij Frankrijk en Marokko op zouden hebben aangedron gen gematigdheid te tonen bij het rege len van de politieke controverse in Noord-Afrika. „Wij kunnen categorisch verklaren, dat de V.S. inzake Marokko geen enkele stap hebben gedaan", zei hij. Later, toen het dementi van de Franse woordvoerder onder zijn aandacht was gebracht, herhaalde Mcdermott zijn ver klaring. Volgens de Franse lezing heeft ge- neraad Juin met de functionarissen van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken de situatie in Marokko besproken bij het bezoek, dat Juin tezamen met de Franse pre mier Pleven, in Januari aan Wash ington bracht. Mogelijk, zo meent men werd deze bespreking bedoeld door Mcdermott. Men acht het tijdstip van de Ameri kaanse verklaring niet juist gekozen. Een verwijzing naar besprekingen, die zes weken voor het acuut worden van de toestand in Marokko plaats hadden, geeft een onjuiste indruk van de Ameri kaanse interventie in zaken, die geheel buiten de sfeer liggen van inmenging Vervelende dingen zijn vaak zeer nuttigj door een derde, aldus het Franse stand punt. De Egyptische Kamer van afgevaar digden heeft Maandag unaniem de Fran se „methoden van wreedheid" in Ara bisch Marokko veroordeeld. De Kamer gaf haar volledige steun aan „de sultan, de leiders van de Istiqlal en het dappere volk van Marokko in hun strijd voor vrjjheid en onafhankelijkheid". Het kabinet van H. M. de Koningin deelt mede, dat de informateur, prof. mr. C. Romme, heden een bezoek heeft gebracht aan H. M. de Koningin om tus sentijds verslag over zijn tot nu toe ver richte werkzaamheden uit te brengen. De informateur heeft gisteren ont vangen de leider van de anti-revolu- tionnaire Tweede-Kamerfractie, dr. Schouten. aismedc achtereenvolgens mr. Van' Maarseveen, prof. Lieftinck, prof. Van den Brink, prof. Albregtsy prof. Rutten en de heer Mansholt. (Prof. dr. A. H. M. Albregts is algemeen se_ cietaris van de Algemene Katholieke Werkgeversvereniging) De informateur heeft hedenmorgen een korte bespreking gevoerd met dr. Drees op het kabinet van de minister president. Hedenmiddag heeft prof. Romme een gezamenlijke bespreking gehouden met de voorzitters en wnd. voorzitters van de volgende partijfracties: de K.V.P., de Partij van de Arbeid, de V.V.D. en de C.H.Ü. Verwachting tot Woensdagavond: Half tot zwaar bewolkt met hier en daar enige regen. Overwegend matige wind tussen Zuid-West en Zuid-Oost. Vannacht bijna overal temperatuur boven het vriespunt, morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Zon: 7.15—18.29; maan: 7.14—18.11. Een woordvoerder van het Neder landse Hoge Commissariaat te Djakarta heeft desgevraagd aan Aneta medege deeld, dat het Hoge Commissariaa't met grote bezorgdheid heeft kennis genomen van de nieuwe serie moorden en aan slagen, die in de afgelopen dagen we derom op Nederlanders zijn gepleegd. Er werd op gewezen dat de gevaren, waaraan Nederlandse levens en eigen dommen in Indonesië bloot staan, niet lang geleden het onderwerp hebben uitgemaakt van een persoonlijke dé marche van de Nederlandse Hoge Com missaris bij de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken. De Hoge Commissaris is over de erontrustende ontwikkeling in de laatste dagen in overleg getreden met de Nederlandse regering. Enige tijd geleden is, naar Aneta eerst thans bericht, een roofmoord gepleegd op drie Europese planters nabij Sida- manik in de omgeving van Pematang- Siantar. De planters zouden betalingen aan ondernemingsarbeiders doen. Zij hadden een bedrag van ongeveer 49.000.bij zich. Dit kwam enige mis dadigers ter ore. Zij hielden de jeep. waarin de planters zich bevonden, aan en met revolvers werden de planters ter plaatse doodgeschoten. Al het geld werd buitgemaakt. De Nederlandse planter Smits, die Vrijdagnacht in Oost-Java het slacht offer van een moordaanslag door een roversbende werd, is inmiddels aan zijn verwondingen overleden. Het m.s. „Johan van Oldenbarnevelt" van de maatschappij „Nederland" is Dinsdagmorgen aan de Javakade te Amsterdam gemeerd. Aan boord bevon den zich 1300 passagiers uit Indonesië, onder wie 500 militairen met gezinnen. De .debarkatie had een vlot verloop. Naar het A.N.P. verneemt is de jus titie in Den Haag voornemens processen te gaan voeren rond een aantal vereni gingen, die rouletteclubs exploiteren. Het roulettespel heeft te Den Haag grote vormen aangenomen. Wekelijks wordt voor aanzienlijke bedragen aan fiches in de clubs omgezet. De leden ontvangen doorgaans spijs, drank en rookgerei gratis, zodat men daarmede niet in conflict met de drankwet kan komen. Sommige verenigingsbesturen verwennen hun leden zelfs met diner- tjes tijdens het spel en laten hen des avonds, ook als zij buiten de stad wonen, met taxi's naar huis brengen. Van een der grootste clubs is bekend, dat de exploitatiekosten ongeveer f 5000 per week bedragen, waarvan ongeveer f 800 alleen aan taxi's. Voorts doen daar de leden gratis mee in een onderlinge loterij, waarbij door de vereniging per week of veertien dagen bontmantels, radiotoestellen, damestassen, parfums, sigaren en andere kostbare prijzen be schikbaar worden gesteld. Het is in Den Haag algemeen bekend, dat bewoners van zeer ruime woningen, die een ge deelte daarvan voor een roulettevereni ging als „clublokaal" beschikbaar stellen, zeer hoge huren ontvangen. Men noemt bedragen van f 300 tot f 500 per week. die als normale vergoeding voor deze diensten zouden gelden, Diverse clubs zijn luxueus ingericht met kostbare ta pijten, schilderijen en prachtige meu belen. Vele clubs streven naar het aan stellen van zo goed en deskundig moge lijk personeel. Zo bestaat thans in Den Haag zelfs een schooltje voor.... crou piers. Het Grote Casino te Schcveningen is voor het komende seizoen aan twee particulieren verhuurd, die er een reeds bestaande en luxueuze speelclub in wil len onderbrengen. In de kring van terzake kundige juristen is men van mening, dat straf vervolging tegen een of enige (bcstuurs)- Ieden van deze amusementsverenigin gen zeer wel mogelijk moet zjjn, mits men de juiste mensen op de juiste gron den kan aanpakken. Naar thans bekend is, is een reeks processen-verbaal opge maakt. Op het ogenblik wordt bestu deerd of hierop aanvullingen nodig zijn, alsook welke maatregelen de justitie verder zal moeten treffen om de ko mende processen met succes te kunnen voeren. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen als gevolg van tijdens actie in Korea opgelopen verwondingen op 17 Februari is overleden sergeant W. F. M. van der Sman, lgr. no. 22.07.11.008, uit Den Haag. In opdracht van het Bedrijfschap voor Suiker hebben sinds Maandag de vijf grote suikerleveranciers, die ons land telt, de aflevering van suiker moeten stopzetten, zo verneemt het A.N.P. Slechts met speciale toestemming van het Bedrijfschap mogen deze suikerfa brikanten aan enkele industrieën, die zonder suiker niet verder zouden kun nen werken (zoals chocolaterie- en sui- kerwerkfabrieken, die voor de export zijn ingeschakeld) nog suiker afleveren. Grossiers mogen echter w 1 suiker afleveren. De neiging tot speculatie van de han del heeft geleid tot het officiële verbod van het Bedrijfschap. Bekend is dat de suiker in de vrije handel een hogere prijs zou doen dan thans met regerings subsidie het geval is. Nu allerwege de verwachting heerst, dat de regering met het oog op het grote tekort op de beta lingsbalans enige subsidies, o.a. die op suiker, zal verminderen of opheffen, neemt het streven bij de handel naar voorraadvorming steeds groter omvang aan om zodoende, na vaststelling van een hogere' consumentenprijs, meer winst te maken. ..De situatie kan slechts verbeteren", aldus vernam het A.N.P. van een offi ciële woordvoerder, „als er een nieuwe regering komt, want die moet uiteinde lijk beslissen over een algehele of ge deeltelijke opheffing van de subsidie op suiker". Maandagmiddag is een „Meteor'*- straaljagcr van de jachtvliegschool Twenthe, bij de Harskamp, op de Ve- luwe verongelukt. Aangenomen moet worden, zo vernemen wij van bevoegde zijde, dat de piloot, de 21-jarige reserve tweede luitenant J. C. Heeren. uit Am sterdam, om het leven is gekomen. Het toestel is op een van de terreinen van het infanterie-schietkamp de Hars kamp, enkele kilometers ten Noorden van de weg OtterlooHoenderloo, neer gekomen. Het sloeg een vier meter diep gat in de grond; de wrakstukken liggen in een straal van honderden meters ver spreid. Het ongeval gebeurde omstreeks drie uur, toen twee straaljagers op vrij grote hoogte boven de Harskamp cirkelden. Plotseling stortte één van de toestellen naar beneden. Advertentie BaRTEUORISSTRAAT 20 TEL. 13439 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii mi Binnenkort zullen de gasten van Zand voort kunnen genieten van dit prachtig panorama, dat onze fotograaf vastlegde, toert hij op het hoogstepunt van de wa tertoren stond. Op dit hoogste punt zal een terras gemaakt worden ten gerieve van de bezoekers, die zon, mooi uitzicht en een koele dronk willen combineren. Met ingang van Maandag zijn de nieuwe uniformen voor het bestellend perso neel van de P. T. T. in Amsterdam in gebruik genomen. De uniformjas heeft een open halskraag met revers. Op de schouders zijn epauletten aangebracht en de zakken zijn afgezet met knoopjes. Het uniform is vervaardigd van zwart, zgn. marine-laken. Men verwacht dat binnen twee jaar het bestellend perso neel van de P. T. T. in het gehele land deze nieuwe uniformen zal dragen. (Eigen bericht) Naar wij vernemen, bestaat bij de Ned. Spoorwegen het plan om voor zover dat althans mogelijk is de omroepinstallaties op de perrons in den vervolge door dames te laten bedienen. Ir. F. Q. den Hollander heeft meegedeeld, dat men hiermee binnenkort op het Centraal Station in Amsterdam een proef zal nemen. Wanneer deze slaagt, dan wil men met name op die stations, waar thans reeds een aparte inlichtingendient bestaat, dit voorbeeld volgen. De desbetreffende dames zullen een korte cursus in spreektechniek alsmede enig onderricht in „omgang met het pu bliek" ontvangen. Hierdoor hoopt men in de toekomst de diverse omroepbe- richten op de perrons duidelijk èn zo aangenaam mogelijk te doen klinken. De aanleiding tot deze charmante reor ganisatie wordt gevormd door een aantal klachten van reizigers, die bezwaar maakten tegen het feit, dat bij treinver- tragingen het publiek te lang in onwe tendheid wordt gelaten. Ook hetgeen tenslotte wel werd omgeroepen achtten zij te slecht verstaanbaar.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1