Onderzoekingen op socio grafisch gebied BAKENESSERGRACHT HEEFT GEEN RUSTIGE OUDE DAG Heimwee naar Insulinde hangt in „Van Ouds het Raedhuis" De Johannes-Passie van Bach Hoe in 1939 stad en land zich druk maakten over mogelijke demping Poging strijdbijl op te graven mislukt Hoe spelen de R.K. clubs? Kopende vrouw moet leren kiezen Hoe Haarlem de toekomst gaat registreren Citograf-mogelijkheden AGENDA Uitvoering met gemengde indrukken Strijd tassen historie en ratten Clara Haskil, groot kunstenares uw matrassen reparatie Dingen om ons heen" DINSDAG 6 MAART 1951 PAGINA 2 I Voor belasting- en bed rijfsregistratie Kennemer Zweefvliegclub opent nieuwe seizoen JUBILEA BIJ DE N.Z.H. FRANSE FILMAVOND in het Frans Hals-theater Verdacht van looddiefstal NASI GORENG TWEEMAAL PER WEEK TROEF Met passen en meten plaats voor drie en twintig gezinnen Burgerlijke Stand Kennemer Turnkring bestaat veertig jaar Jaarvergadering K.A.B. Door onze grote voorraad zonder prijsverhoging HAARLEMS MATRASSENHUIS H. DE GRAAFF Industriële vormgeving Gemeente en haar kapitaalsuitgaven Biljarten Nieuwe industrie HEEMSTEDt Twee vergaderingen op één avond SANTPOORl Chantage of kwajongens- werk? te zi-in- a AI BLOEMEND Genootschap Stille Om0a^ Reeds meermalen neboen B. en W. de aandacht gevestigd op het nut voor de gemeente van een sociografisch bu reau. Hoewel het college evenzeer over tuigd was van het nut van een dergelijk bureau, moest en moet thans nog de stichting daarvan, met het oog op de moeilijke financiële omstandighe den. achterwege blijven. Daarbij komt nog, dat de instelling van een sociogra fisch bureau het gevaar heeft, dat niet met zekerheid kan worden vastgesteld, hoeveel het zal kosten, omdat het niet uitgesloten is te achten, dat b.v. het hoofd van dat bureau meer personeel voor langere tijd naar zich toe trekt dan aanvankelijk nodig werd geacht. B. en W. is echter gebleken, dat de gemeente voor het verrichten van on derzoekingen op sociografisch gebied ge bruik kan maken van de diensten van het Nederlandsch Economisch Instituut te Rotterdam. Dit instituut, dat zeer nauw samenhangt met de Rotterdamse Handelshogeschool, heeft 40 ter zake deskundigen in dienst. Het is bereid om gedurende het tijdvak van twee jaren, tegen betaling van een bedrag van ten hoogste f 15.000.per jaar (het bedrag is afhankelijk van het aantal werkuren' o.a. de navolgende werkzaamheden uit te voeren: 1. het samenstellen van een analyse en prognose betreffende: a. de loop en de samenstelling van de bevolking van 1900 tot 1975; b. de benodigde woningbouw ge durende de periode tot 1975 en de sa menstelling daarvan naar huurwaarden alsmede de meest gewenste spreiding (geografisch) van de woningen, c. de aantallen te bouwen scholen en de te treffen voorzieningen inzake ziekenhuizen, inrichtingen voor cul tuur en ontspanning en overige be langrijke gebouwen; d. de ontwikkeling van de bestaans- bronnen der gemeenten, in het bij zonder van de industrie en de daar voor benodigde oppervlakte aan in dustrieterrein en eventuele andere industrieruimten; e. de ontwikkeling van de detail handel en de spreiding van deze be drijven over de stad; f. de ontwikkeling van het verkeer in en om de stad. alsmede de struc tuur daarvan en de eventuele verbe teringen, welke hierin kunnen wor den aangebracht; 2. een analyse van de financiële con sequenties van de te treffen voorzienin gen voor de gemeente; 3. het verzamelen van doelmatig, sta- titisch cijfermateriaal betreffende de economische ontwikkeling van de ge- De Citograf-installatie, destijds aange schaft ten behoeve van de bevolkings administratie. stelt de gemeente in staat ook in de belastingadministratie nieuwe werkmethoden in te voeren, waardoor een aanmerkelijke besparing aan ar beidstijd wordt verkregen. Het opmaken van de kohieren en het gereedmaken van de aanslagbiljetten voor de Straat- *n Precaric belasting, dat thans 525 ar beidsuren vraagt, kan door middel van -een register van Ucht-metalen plaatjes, waarop de vereiste gegevens worden ge ponst, in 166 arbeidsuren geschieden, zodat een winst van 359 uren per jaar wordt verkregen. Naar verhouding geldt dit ook ten aanzien van de ko hieren en aanslagbiljetten voor de graf rechten. B. en W. delen verder mede, dat door het sneller gereedkomen van de kohieren bovendien minder rentever lies wordt geleden terwijl vernieuwing van enige kehiermachines, te enigertijd noodzakelijk, achterwege kan blijven. Voorts ligt het in het voornemen ten behoeve van sociografische onderzoekin gen en de gemeentelijke stedebouwkun- dige dienst een register samen te stellen, W'aarin alle bedrijven voorkomen, die zich in de gemeente bevinden. Dit re gister, van metalen plaatjes vervaardigd, zal de gemeente in staat stellen niet al leen een overzicht te hebben van het aantal bedrijven, doch ook om deze op snelle wijze te selecteren naar hun aard, groette, ligging, enz. Zelfs zouden aan particulieren tegen 'n bepaald tarief in lichtingen uit het register kunnen wor den verstrekt. Het is B. en W. bekend, dat daaraan behoefte bestaat. De kosten voor de inrichting van de verschillende registers bedragen f 10.145. *0 Op Zondag 4 Maart is het vliegsei- zoen van de de Kennemer Zweefvlieg club begonnen. Met rijdend en vliegend materiaal is men naar het vliegveld Valkenburg ibij Leiden) getrokken. Het afgelopen jaar was dusdanig slecht, wat het weer betreft in de week ends, dat er practisch niet kon worden geoefend, daarom besloot het bestuur dit jaar maar de schade in te halen en erg vroeg in het voorjaar te beginnen. De Club bezit thans 2 vliegtuigen, zelf gebouwd in de Fokkerfabrieken te Am sterdam, t.w. een lesvliegtuig van het type E.S.G. en een Grünau Baby over gangstoestel. Daar vele leden thans afgeiest zijn op de E.S.G. bestaat de mogelijkheid weer om als nieuw lid te worden inge schreven. De Clubavond-bouwavond wordt elke Vrijdag gehouden in het clublokaal aan de Lorenzkade 136 om 8 u. 15 n.m. Belangstellenden zijn daar van harte welkom, vooral vakmensen, zoals automonteurs en houtbewerkers. De Kennemer Zweefvliegclub bezit nog terrein bij Haarlem, maar daar er in de duinen, vlak achter de eerste duinenrij een uitstekend veld ligt, zal het bestuur niet eerder rusten voordat de autoriteiten dit hebben toegewezen. meente, alsmede het samenstellen van gemakkelijk hanteerbare statistieken ten dienste van het gemeentelijke beleid; 4. het maken van een jaarverslag, ge baseerd op de sub 3 vermelde gege vens. Na afloop van de twee jaren kan de gemeente tegen een lager tarief van de diensten van het instituut gebruik blij ven maken. De sociograaf van het in stituut behoeft slechts een werkkamer en geen personeel noch een bibliotheek. Het administratieve werk geschiedt door Rotterdam. Aan het gemeentebe stuur zullen concept-rapporten worden voorgelegd. De raad wordt voorgesteld de verbin tenis voor twee jaar aan te gaan. De heren L. Burggraaf, chef bij de uitvoerende dienst van de N.Z.H., en D. A. Löwensteyn, afdelingschef, beiden te Haarlem, herdenken resp. 13 en 27 Maart de dag, waarop zij veertig jaar geleden in dienst traden. Voor de heer Burggraaf betekent de 13e Maart tevens een dag van afscheid, want daar hij 1 April met pensioen gaat, wordt de jubileumviering aan het af scheid gekoppeld. Dinsdag 13 Maart kunnen vrienden en bekenden dan ook terecht in het gebouw „Weltevreden'' te Hillegom, waar zij tussen half acht en tien uur verwacht worden. Hun zilveren jubileum vieren o.a. de heren A. Gerritsen, conducteur (10 Maart), en M. Mulder, chauffeur (15 Maart. BIOSCOPEN: Rembrandt: De vader van de bruid (a. 1.) 2. 4.15, 7 en 9.15 u.; Palace: Verdwenen vrouw (18 j.) 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Zo jongzo slecht? (18 j.) 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Bob Hope in de knoop (14 j.), 2.30 en 8 uur: City: Paul Vlaan deren en het Z.-mysterie (14 j.) 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur: Spaarne: Cassidy's offer (14 j.) 2.30, 7 en 9 15 uur. Dinsdag 6 Maart Schouwburg: De Haagse Comedie met „Mevrouw Warren's bedrijf", 8 uur. Frans Halsmuseum, Renaissancezaal: Het Trio 1948, 8 uur. Woensdag 7Maart Concertgebouw: Kon. Mannenkoor Caeci- lia o. 1. v. Nico Hoogerwerf m. m. v. Schoorls Gemengd Koor. Dinsdag 13 Maart is er om acht uur 's avonds in het Frans Hals-theater een Franse filmavond. Op het programma staat o.a. de film „Une si jolite petite plage" (Zo'n aardig badplaatsje) die dan voor het eerst in Haarlem wordt ver toond. De Haarlemse politie heeft vannacht om een uur in de Byzantiumstraat twee personen aangehouden, die een hoeveel heid lood met zich meevoerden en er van verdacht werden dit gestolen te hebben. Een van hen was de 18-jarige militair J. S., gelegerd in de Kraayen- hofkazerne te Nijmegen. Zij zijn overgebracht naar het bureau centrum en ingesloten. De Kerstmisarbeiü van het weldadig heidsfonds „Het schermerlampje" heeft ertoe geleid, dat aan 155 ouden van dagen een Kerstgave van f 7.50 kon wor den uitgekeerd. Mede door deze steun- actie werd ook de aandacht van andere instanties op verschillende gezinnen ge vestigd. GEBOREN: E. A. C. Stekelenburg— Manten, z; M. van der VossenHang jas, z; J. id. de BoerSmit, z; H. Lan- geraap—de Vries, z; H. M. den Braber van Zomeren, z; W. C. Roosvan den Berg, z; A. W. WalstraKlinkenberg, z; P. J. F. LoeveTames, z; E. van der Pollvan der -Vleuten, z; C. Kerkhoff Groothuis, z; H. M. SlotKeijzer, z; A. van NunenBackx, z; C. BoschRuts, Z; C. M. M. Gabel—Gokke, z; P. M. T. d. GoedhartStrater, z; P. Fijth—van der Stelt, z; G. E. Platei—Jansen, d; T. PlasSmit, d; E. Koelemeijer—Bark, d; P. A. Delema'rrede Veen, d. ONDERTROUWD: 5 Maart: W. G. F. Vollebregt en T. M. J. A. van den Bergh. OVERLEDEN: T. Bok, 52 j„ Ged. Raamgracht; M. Barendsede. Joode, 55 j., Kortenaerstraat; J. LagerweyJan sen, 54 j., Vondelweg. Na een langdurige periode van ver waarlozing is het in Overveen gelegen hotel „Van ouds het Raedhuis" opge knapt en sinds 18 December van het vorig jaar in gebruik genomen als ver blijf voor gerepatrieerden uit Indonesië. Er is veel gedaan om het gebouw uit zijn verwaarloosde toestand te helpen en het een enigszins behoorlijker aanzien te ge ven, althans bewoonbaar te maken. Een aantal van 23 gezinnen, bestaande uit 98 personen, heeft er, zij het met passen en meten, een onderdak gevonden. Zij zijn voor het merendeel vanuit andere ge- repatrieerden-centra naar hier overge plaatst met het oog op de schoolgaande kinderen, voor wie het verblijf dichtbij een stad veel meer gelegenheid biedt om de verschillende scholen te bezoeken. Bij onze binnenkomst trof ons de gro te stilte, die slechts onderbroken werd door het geluid van stuitende pingpong balletjes. In de serre, die men met enige terughoudendheid recreatiezaal zou kun nen noemen, waren enige jongelui ge ruisloos verdiept in het pingpongspel. De heer J. M. van Hage, exploitant van dit gerepatrieerden-centrum, ving ons op en verklaarde deze opvallende stilte met te vertellen, dat de meeste bewo ners, zo ze niet naar hun werk waren, hun siësta hielden. Wij weten uit erva ring, welke grote betekenis er gehecht moet worden aan het middagslaapje in de tropen, dat onder meer te beschouwen is als een poging om de verlammende warmte van de tropenzon te ontvluch ten. In ons kille vaderland blijkt deze gewoonte echter ook nog gehandhaafd te worden. Men probeert het de bewoners zo aan genaam mogelijk te rrraken. De NIWIN heeft gezorgd voor enig ontspannings materiaal. De recreatieruimte is echter zeer gering door een geïmproviseerde pingpongtafel, die uit overblijfselen van een oude kast bestaat. De enige grote ruimte wordt gebruikt als eetzaal, waar de kinderen tevens ge legenheid vinden om te studeren. Elke vierkante meter is benut. De gezinnen, voor wie geen kamers op de twee etages beschikbaar waren, hebben zich geïnstal leerd op de zolder, waar bovendien nog een was- en droogruimte is. Ieder heeft zich moeten aanpassen aan het hem toegemeten verblijf; ook de kok, wiens domein grotendeels bezet is door diverse kookapparaten. Tweemaal in de week heeft de Indonesische keuken zijn aandacht, wanneer het menu nasi goreng en bami vermeldt. Voor de rest houdt hij zich aan de Nederlandse keu ken en dienen de bewoners de rijst vaar wel te zeggen. Aardappels vormen de hoofdschotel. Toen wij hem vroegen of hij zich eerst had laten voordoen hoe de Indonesische gerechten klaar gemaakt moesten worden, voelde hij zich blijk baar in zijn eer aangetast en gaf ons te kennen, dat hij bij de gerepatrieerden in hotel „de Schelp" te Zandvoort kok was geweest en wel wist hoe het moest. Hij komt wel zoveel mogelijk aan de wen sen van zijn afnemers tegemoet. Ook wordt rekening gehouden met de wen sen op ander gebied, die men dan op de ouderavonden, die zo nu en dan gehou den worden, naar voren kan brengen. Dat niet iedereen zich aan een siësta te goed deed, bleek wel, toen wij een mi litair ontmoetten, die zojuist met vrouw en kinderen van een wandeling terug keerde. Hij behoorde tot de eerste groep gerepatrieerden, die hier direct na de openstelling van het gebouw hun intrek hadden genomen, en was voordien nog nooit in Nederland geweest. Met een ze kere weemoed sprak hij over zijn ge boorteland Indonesië, maar hij wilde daar nu toch niet meer terugkeren, na al wat hij daar de laatste tijd had mee gemaakt. Zo was het ook gesteld met de ande re bewoners, met wie wij een gesprek hadden. Zij hadden zich allengs in af wachting van het avondeten verzameld in de serre en gaven ons hun indrukken weer. Voor velen van hen, hoewel gebo ren en getogen in Indonesië, is de kennis making met Nederland niet geheel vreemd, omdat zij in de loop der jaren wel eens hun verlof in dit tweede vader land hebben doorgebracht. De omstan digheden waren toen echter wel geheel anders en van de vooroorlogse paradij selijke sfeer, zoals een van hen het uit drukte, viel nu niet veel meer te beken nen. De gerepatrieerden, die hier verblij ven zijn er nog niet allemaal in geslaagd om een werkkring te vinden. De be roepsmilitairen onder hen zijn van het vroegere KNIL overgegaan naar de KL, maar de burgers, die meestal naar een administratieve betrekking zoeken, on dervinden bij hun sollicitatiepogingen zeer vele moeilijkheden. Al lukt het soms wel. eens om van een emigrant een huis met inboedel te kopen, toch hebben zij zich reeds lang met de gedachte verzoend, dat zij voor lopig nog wel in dit gerepatrieerden- centrum zullen moeten verblijven. De huisvestingsmogelijkheid in hotel „Van ouds het Raedhuis" blijft ook nog wel een tijdje bestaan, want voor de exploi tatie van dit gebouw is er 'n contract van anderhalf jaar. De Kennemer Oratorium-verenigirig en het Symphonie-orkest „Haerlem", beide onder directie van Piet Halsema, voerden in de Immanuelkerk de Johan- nes-passie van Johann Sebastian Bach uit. De Mattheus-passie wordt sinds een halve eeuw op meerdere plaatsen jaar lijks uitgevoerd. Dit grootse en indruk wekkende werk trekt overal volle ker ken en zalen, voor ontelbaren is de bij woning van dit passiewerk als het ware het houden van een geestelijke bede vaart, het zich gedurende enkele uren geheel onttrekken aan alle aardse beslom meringen. Dat de Mattheus-passie van alle werken op dit gebied de meeste aandacht vraagt is te begrijpen. De dub- belkorige bezetting verschaft aan het werk iets monumentaals, door de vele dialogische aanwendingen van de koren komt de tekst beter tot zijn recht en de dramatische zeggingskracht is sterker dan b.v. in Bach's Johannes-passie. Toch is de Johannes-passie ook een zeer waardevol werk. Dat deze passie minder spannende en dramatische mo menten telt dan de Mattheus, ligt aan de tekst. Die van de Mattheus is name lijk uitsluitend ontleend aan het Evan gelie, Brocker schreef echter een meer dichterlijke weergeving van het beknop ter lijdensverhaal door Johannes. Maar evenals in de Mattheus toont Bach ons in de Johannes zijn onbeperkte heerschappij over de polyphone stijl, vallen de fraaie koorzettingen van de koralen, de sterk innerlijke verklanking van zielesmart, de grote zeggingskracht van het lijdensverhaal, de stemmings volle inleidingen en de mooie omspelin gen van de zang door het orkest op. Dirigent Halsema beschikt over een eigen koor en orkest. Dit brengt het voordeel mede van meer gelegenheid voor ensemble-repetities dan met een beroepsorkest, daarnevens het nadeel, dat de amateurs-instrumentalisten een zeer moeilijke taak moeten vervullen. Waar in hoofdzaak het strijkorkest op trad, kon men spreken van een goede begeleiding de nogal donkere klank moet wellicht aan de ongunstige acoustiek worden toegeschreven maar het so listisch optreden van blazers en strijkers (cello uitgezonderd) bij de aria's stond niet op het vereiste niveau, dikwijls al reeds door onzuiver spel. De niet bepaald goede acoustiek van hej; kerkgebouw werkte niet mede tot het verkrijgen van een klankrijk geheel. In het begin klonk alles droog en stug. Met het stijgen van de temperatuur (de kerk was bijna geheel bezet) zong het blijkbaar iets. gemakkelijker, want er werd langzamerhand een ietwat mildere klank en tevens meer uitdrukking ver kregen. Juist op het goede moment: Jesus voor Pilatus, sprak alles duidelij ker, kwam men eigenlijk pas geheel onder indruk van het drama. Koorfragmenten, zoals „Kreuzige ihm" werden goed beheerst vertolkt en mis ten hun uitwerking niet, al zijn de heren partijen te zwak bezet tegenover die van de dames en dit quantitatief en qualitatief! De solisten waren vanzelfsprekend door hun grotere stemtechniek beter op gewassen tegen de moeilijkheden, die acoustiek en temperatuur opleverden. Het was goed gezien de vertolker van de Christus-partij en de verhaler, Henri Welbooren en Han le Fèvre achter het predikgestoelte in de nis te doen plaats nemen. Daar resoneerde het beter dan vóór het koor. Het verhaal voldeed in zijn geheel door goede dictie en soepele voordracht, de Jesus-partij deed steeds waardig aan. Verder zongen de sopraan Ankie van Wickevoort Crommelin haar aria's fraai en toch ingetogen, de alt Coby van Meurs bijzonder haar tweede aria goed beheerst en met mooi getimbreerd ge luid, Jan Hulsbos de kleine partijen met overtuiging en Reinhard van Randwijck de tenor-aria's, minder lyrisch dan wij gewoon zijn, doch wel muzikaal. Betsy Nederkoorn speelde de orgel partij en begeleidde alle recitatieven. Dit laatste doet op den duur monotoon aan. Het contact tussen dirigent en orga- niste was door de te grote afstand tus sen orgel en orkest niet altoos onmid dellijk verkregen. De organiste was ech ter voortdurend op haar qui-vive, zodat de eenheid direct werd hersteld. Een passie-uitvoering in een kerk ,s te verkiezen boven een in een zaal, doch dan dient dat kerkgebouw er zich in alle opzichten voor te lenen. De Imma nuelkerk doet dat niet, daarom voor een volgende uitvoering een ander gebouw gezocht. Dan zal het langdurige, voor bereidende werk van dirigent Halsema rijkelijker worden beloond. OL. KOOP Gisteren was het veertig jaar geleden, dat wijlen de heer A. W. Driessen als voorzitter van de Turnvereniging „IJ- muiden" het initiatief nam tot het vor men van een organisatie van Kennemer Turnverenigingen. Thans zijn er 17 ver enigingen bij deze organisatie aangeslo ten. De herdenking van dit jubileum zal met enige luister gepaard gaan. Op Maandag 14 Mei (2de Pinksterdag) wor den er in het Openluchttheater te Bloe- mendaal nationale verenigingswedstrij- den voor dames en heren gehouden, wel ke wedstrijden omvatten knots-, bal-, hoepel- en gewone vrije oefeningen voor dames en wedstrijden met en zonder wederkerige ondersteuning voor heren. Reeds nu zijn aanmeldingen binnenge komen van enige grote verenigingen uit Nederland, o.a. kampioensverenigingen uit Friesland, Zuid- en Noord-Holland. Vervolgens zal op 3 Juni te Heem stede, mede ter gelegenheid van het 5- jarig bestaan van de G.V. „Heemstede" een kringuitvoering gehouden worden in het Heemsteedse Sportpark, welke uit voering voorafgegaan wordt door een grootse optocht van alle aangesloten verenigingen door een gedeelte van Heemstede. Op 1 Juli volgen dan in en om het „Haarlem"-stadion verenigings-driekam- pen voor' adspiranten, dames en heren, een optocht van alle deelnemenden en 's middags massale demonstraties. Als laatste openbare gebeurtenis is aan de Kennemer Turnkring de organi satie van de Nationale Athletiekkam- pioenschappen toegewezen, welke ge houden zullen worden in het sportpark „Watervliet" te Velsen-N. Het 40-jarig bestaan zal intern her dacht worden tijdens een receptie, welke Zaterdag 10 Maart om 4 uur gehouden zal worden in een der zalen van café restaurant Brinkmann te Haarlem. Dan zullen ook degenen, die zich op bijzon dere wijze voor de vereniging van dienst gemaakt hebben, worden herdacht. De Heemsteedse K. A. B. houdt Don derdag 8 Maart een jaarvergadering m het R. K. Verenigingsgebouw. Kapelaan Van Rossum zal zijn lezing over „Mijn reis naar Rome" vervolgen. Gisteren omstreeks vier uur werd de lG-jarige wielrijder K. B. op de Wagen weg nabij het Wilhelminapark door een personenauto aangereden, toen hij op een gegeven moment op het linker weg gedeelte reed. Hij is met een bloedende hoofdwonde naar het Grote Gasthuis vervoerd. De geschiedenis herhaalt zich. In November 1938 kwam de demping van de Bakenessergracht ter sprake, nadat bU de behandeling van de gemeentebegro ting in de raad stemmen waren opgegaan om daartoe te besluiten. In vroeger jaren werd deze demping herhaaldelijk door raadsleden en buitenstaanders aan bevolen, maar er kon niets van komen, omdat het Hoogheemraadschap Rijnland bezwaren maakte. Maar toen in 1938 bleek, dat Rijnland geen belangstelling meer voor deze gracht had, begon de strijd om het zijn of niet-zijn van dit stukje Haarlemse historie in volle omvang los te branden. zich talrijke verenigingen, voornamelijk op oudheidkundig gebied, schaarden, achtte de eventuele verkeersverbeterin- gen niet van zo veel belang, dat het typisch aspect van dit oude stadsgedeel te zou mogen verdwijnen. Opmerkelijk is, dat toen ook gewezen werd op de Gravestenenbrug. die men nooit verlo ren zou mogen laten gaan. De strijd culmineerde in een voor stel van het toenmalige college van B. en W. om in beginsel te besluiten de gracht te dempen. Een minderheid was er tegen. Voor demping werden twee redenen aangevoerd: opruiming van een erbarmelijk stinkend water, bakermat van ratten, en aanleg van een brede verkeersboulevard als verbinding tus sen Amsterdamse Poort en Station. De tegenstanders achtten het eerste argument van verloren waarde, omdat het nieuwe Haarlemse rioleringsstelsel ter hand was genomen, waardoor, zo re deneerde men, binnen zeer afzienbare tijd het rioolvuil niet meer in de grach ten geloosd zou worden. Zelfs het wa ter uit de Bakenessergracht zou dan zo helder kunnen zijn als in de bekende Vliet. Het college van B. en W. zag er een object in voor werkverschaffing en meende verder, dat de handel en nij verheid met demjaen van de gracht ge diend zouden zijn. Reeds toen werd vernieuwing van de in slechte staat verkerende walmuren aangekondigd. De minderheid in het college, waarachter Vooral de heer H. J. Klein Schip, horst maakte zich in die dagen zeer druk over het dempingsplan, waarbij let op, in 1938 ook gewezen werd op de mogelijkheid schuilkelders voor de bevolking te maken bij eventueel oorlogsgevaar. Het toenmalige raads lid stelde voor door droogmaking van de gracht tussen de bestaande wal muren een beton-tunnel te maken. De Kamer van Koophandel te Haar lem stemde ook over de demping en het resultaat was: vijf stemmen voor, zeven tegen en zeven blanco. De ge meenteraad besloot in zijn vergade ring van 15 Februari 1939 met zes en twintig tegen negen stemmen de gracht in haar oude glorie te hand haven. Mr. Bijvoet had kunstenaars tot ge- tuigen geroepen en zijn poëtische betoog culmineerde in deze zin: „Wü Hollanders zijn verplicht piëteit jegens het water te koesteren". En het toenmalige raads lid Wolzak eindigde zijn rede met een nieuwe vers: „Wij zullen ons grachtje houden, en wie ons mocht bedreigen, wij geven het grachtje nooit". Twee wethouders verguisden het wa ter. De heer Van Liemt wees er op, dat de Bakenessergracht niet eens in de buitenlandse reisgidsen staat en de heer Boes ontkende eenvoudig de geschied kundige waarde van het „lelijke" ding. Na deze stormachtige raadszitting meen de men, dat de kwestie voor goed van de baan was. Maar ziet, in de vergade ring van de raadscommissies, handelen de over de begroting 1951, is zoals wij reeds berichtten de zaak weer ter sprake gekomen. Verschillende leden van de raad meenden, dat het grachtje aesthetisch op den duur alleen houdbaar is, als ook de aangrenzende panden grondig worden hersteld. Andere leden sloten zich daarbij aan, omdat het uit geven van grote bedragen voor onder houd niet verantwoord zou zijn. Maar natuurlijk was er ook weer een ander kamp. dat uit het voorstel om de wal muren te vernieuwen de conclusie trok, dat het bestaan van de gracht opnieuw verzekerd is. Er is nu een ander college van B. en W. en het is mordicus tegen demping. Het besluit werd indertijd genomen, zo delen zij mede. nadat door een uitge breid onderzoek van grachtenprofielen in diverse plaatsen van ons land was komen vast te staan, dat verbreding van de Westelijke rijweg gepaard gaande met een even grote versmalling van het water een in aesthetisch opzicht geslaagd dwarsprofiel geeft. Het college meent, dat verkeersbelangen niet meer ter zake dienend zijn, Onze courant heeft zich indertijd van harte verheugd over het voortbe staan van dit historische stukje Haar lem. Wij ontveinzen ons niet, dat van het grote rioleringsplan door de tijds omstandigheden nog zeer weinig is uitgevoerd, zodat het nog jaren kan duren, vooraleer de grachten zuiver zijn, maar wij handhaven het dertien jaar geleden verdedigde standpunt, dat wij ons nageslacht verplicht zijn de Bakenessergracht te behouden. Op het grote, kale podium van het Gemeentelijk Concertgebouw vormt de kleine grijze figuur van de pianiste Clara Haskil bij haar opkomst tegen het machtige orgelfront een schril contrast. Niet zo gauw echter zij ingedoken achter de vleugel zit, vergeet men alle ruimte-verhoudingen. De figuur van Clara Haskil gaat machtig worden, door haar spel. Zij imponeert, zij boeit. Waardoor? Het is moeilijk te zeggen. Haar spel is niet imposant in de zin dat de vonken er af vliegen. Ook speculeert zij niet op het sentiment van de toehoorder, want men krijgt eerder de indruk dat ze geheel in haar spel opgaat en de zaal laat voor wat ze is. Geen verlokkende rubati. zelfs in de meest romantische muziek van Schumann en Schubert. Wat dan wel? Misschien is het de juiste weergave van ieder werk, zoals de componist het be doeld heeft en neergeschreven, en waar Clara Haskil zich zonder bijbedoelingen inleeft. Over haar technisch kunnen schrijven wij niet, dit staat boven alle critiek. Een klare, heldere Bach, waèr- bij het polyphone stemmenweefsel voor haar, spel bleef, een beheerste doch diep beleefde Beethoven in de Sonate in Es op. 31 no. 3. In Waldszenen op. 82 van Schumann, niet het sterkste werk op dit gebied van deze componist, blonk de subtiele weergave van Einsame Blu- men vooral uit. Intussen wel een staaltje van grootse pianistiek. Het hoogtepunt werd echter zeker na de pauze gevormd in de vertolking van Schubert's Sonate in Bes, het opus posthumus met zijn innig zingende lyriek van de grote liederencomponist. Hierin was het dat wij de psychische instelling van Clara Haskil op "dit werk hebben bewonderd. Als een kleinood behandelde zij iedere wondere melodie, die Schubert met zijn gulle componistenhart hierin uitstrooit. Veel hierover praten vertroebelt de sfeer van deze melodieënrijkdom. De Impromptu in Ges, die de pianiste als toegift speelde, was zo mogelijk nog schoner. Hier was een groot kunstena res aan het woord, die het vermag an deren het geluk van deze schone kunst op ontroerende wiize mede te delen. Zii oogstte veel succes en bloemen. JAN LAARVELD Advertentie 's morgens 's avonds gehaald gebracht Grote Houtstraat 103 - Haarlem Telefoon 11485 QSCVelsen HollandiaDEM Wijk aan ZeeDTS TerrasvogelsVitesse TYBBHPSV HBC—WP KBV—NAS DSSLijnden LisseSJC ASCTeylingen Inzendingen tot Zaterdagochtend 9 uur op open briefkaart aan de sport redactie van de Nieuwe Haarlemse Cou rant, N.Z. Voorburgwal 6573, Amster dam. Over de prijsvraag wordt niet gecor respondeerd. Binnenkomende klachten worden onderzocht en zo nodig gerecti ficeerd. Meent men, dat de thuisclub wint, dan vult men het cijfer 1 in, be zoekende clubs is 2, gelijk spel is 3. Voor iedere goede oplossing wordt één punt toegekend. Wat weten wij eigenlijk van de dingen om ons heen, van het kleed op de vloer, van de mantel, die we dragen, van de melk, die wij drinken, om maar iets te noemen. De warenkennis der oudere jeugd, maar ook van de volwassenen blijkt doorgaans gering. En toch is het van groot practisch nut om iet? meer f® weten van zo'n kleed, zo'n mantel, zo n glas melk en ook wel prettig, als ten minste de mogelijkheid bestaat kort en bondig te worden voorgelicht. Dit heeft in Amerika en Engeland het aan- zièn gegeven aan series beknopte, po pulair geschreven en aantrekkelijk gef illustreerde boekjes: „Things we use' welke in korte tijd een millioenen-op- laag bereikten. „Een zak met rijst heet, vertaald, zo'n boekje, en „Katoen en andere draden" of „Een blikje melk". In navolging hiervan heeft thans het Hollands Uitgevershuis te Amsterdam een begin gemaakt met de uitgave van soortgelijke series onder de titel ..Din gen om ons heen". Er is een redactie commissie gevormd onder leiding van oud-minister dr. G. Bolkestein. die vooral voor het onderwijs veel nut >0 deze boekjes ziet. Otto van Tussen broek, oud-directeur van het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem, heeft zich met de aesthetische verzorging be last. Bekende schrijvers en illustratoren worden aangezocht om tekst en teke ning te verzorgen. In het Nederlandse bedrijfsleven blijkt veel belangstelling te bestaan: verschillende prominente ondernemingen hebben hun medewer king reeds toegezegd. En dezer dagen is een begin gemaakt met de serie ,.D® Woning", een uitgave in samenwerking met de firma Wyers te Amsterdam, waarvan het eerste deeltje, geschreven door Otto van Tussenbroek en geïllus treerd door Piet Worm, thans versche nen is: beknopt, vlot en aantrekkelijk behandelt het de inrichting van kamers. De BakenessergracM in cmde glorie. Zo zon de Bakenessergracht er wt zien, wanneer zij gedempt zon zijn. Schrijfster dezes kocht eens in een van onze modemagazijnen, waar ze vroeg naar een katoenen zomerjurk, een frisse, lichte jurk. Die na enkele weken (zoals men met katoen doet) in het sop moest, maar er uit kwam, hevig gekrompen en een tikje doorgelopen. Het was een rood en wit streepje. Toen beging ze de vreemde zonde aan zichzelf, om niet naar de winkel terug te gaan en een klacht in te dienen én dus haaf leveran cier op de hoogte te stellen van de on deugdelijkheid van zijn waar. Eén op de veertig vrouwen, zo heeft juist een groep detaillisten in Londen vastgesteld, komt maar terug met een klacht, wan neer hetgeen, ze gekocht hebben, van slechte kwaliteit of zelfs onbruikbaar blijkt te zijn. Dat is in Engeland uitgerekend, naar aanleiding van een kortgeleden gehou den studiebijeenkomst gewijd aan de „Consumer Requirements in Textiles and Clothing". Maar niet alleen de En gelse, ook de Nederlandse vrouw is zo laakbaar makkelijk. Ze accepteert vrij klakkeloos wat de fabrikanten, via de winkeliers, bieden en ze koopt impulsief, zonder gedegen kennis van zaken, zon der volstrekt redelijke eisen van doel matigheid en smaak te laten overheersen. Aan onbruikbare, half bruikbare, min derwaardige gedegenheid al te spoedig vergankelijke artikelen, op alle gebied, worden handenvol geld weggesmeten. Door de vrouw. Want door haar handen het is overbekend gaat 82 pet. van het nationals inkomen. Het is thans de hoogste tijd, dat hierin verbetering komt, want zoals de heer Sanders, directeur van „Indus triële Vormgeving", tijdens een inlei ding op de aanstaande Amsterdamse Huishoudbeurs, het formuleere: „de sociale toestand duldt niet meer, dat we met minderwaardigheden genoegen nemen." Het publiek moet critischer leren kiezen, de eisen van het publiek zijn immers de stimulans voor de Ne derlandse producent. Het instituut van de „Industriële Vormgeving", waarin de fabrikanten vertegenwoordigd zijn, die streven naar een zo groot mogelijke technische, als mede aesthetische perfectie van hun producten, zal dit jaar voor de eerste maal als zodanig vertegenwoordigd zijn op de Huishoudbeurs, die na de hoofd stad (919 Maart), ook Groningen ett Arnhem en, door toedoen van de Katho lieke Vrouwenbeweging, misschien ook Eindhoven zal aandoen. In de stand van de Industriële Vorm geving, die de vorm zal hebben van een woning, zullen artikelen van grote ver- scheidenheid worden tentoongesteld. Al deze voorwerpen: meubelen, textiel, huishoudelijke apparaten, speelgoed, en fin het hele materiële mozaïek, dat ver weven Is met ons daagse leven, zijn door een jury gekeurd, in welke jury ook d® presidente van de Ned. Ver. voor Huis vrouwen, die zich zeer voor dit streven interesseert, zitting heeft. Met grote opschriften zal in de stand duidelijk gemaakt worden, dat het insti tuut beoogt, een samengaan van dege lijk, practisch en mooi en dat de huis vrouw het in de hand heeft de fabrikant hiertoe te beïnvloeden door deskundig te kiezen. Want de fabrikant richt zich naar de vraag van het publiek. Deze economisch-huishoudelijke 1®® achten wij, gezien de huidige situatie, een van de meest nuttige bezienswaar digheden van de komende Huishoud beurs. Die de aanstaande bezoek(st)er reeds toewenkt van het affiche, waarop een kittige soepterrine getransformeerd is in een coquet vrouwenkopje. Het huis- hotM*n heeft zijn eigen behaagzucht! A B gk De crediefen, welke de raad voor de uitvoering van werken, aanschaffingen e.d. op de kapitaalsdienst ter beschik king stelt, worden meestal niet in het zelfde jaar volledig verbruikt. Bij de afsluiting van het dienstjaar 1949 is daarom nagegaan, welke bedragen wer kelijk zijn besteed, teneinde de restan ten naar de overeenkomstige posten van het dienstjaar 1950 over te bren gen. B. en W. hebben overleg gepleegd met dé diverse gemeentelijke diensten en bedrijven om te komen tot het af voeren van die bedragen, welke, naar het zich laat aanzien, niet meer zullen worden uitgegeven. Dat blijkt een be drag van ruim f 663.000.te zijn. Mede in verband met overschrijvingen uit vorige jaren wordt de kapitaalsdienst 1950 verrijkt met bijna 10,5 millioen gulden. Tevens blijkt, uit het door B. en W. samengestelde overzicht, dat de in 1949 voor bepaalde doelen gegeven credieten zijn overschreden met bijna f 65.000.—. Eindstand der biljartwedstrijden 1ste klas kampioenschappen van het district Haarlem van de N.B.B. 1. J. v. d? Linden 2. R. v. d. Putten 3. C. Scholten 4. H. Dijkstra 5. B. Engwerda 6. G. Karman 8. P. Wagenaar Een nieuwe industrie zal zich te Zandvoort vestigen. Op het industrie terrein aan de Noorderduinweg, ten Zuiden van de „Corodex"-fabriek, zal worden gesticht een constructie-werk plaats van de firma „Rawi" te Amster dam. carb. brt. ser. moy. p. 1398 188 52 7.43 12 1330 193 44 6.89 9 1362 238 40 5.72 8 1242 255 39 4.87 8 1361 251 79 5.42 7 1253 212 45 5.91 6 984 212 34 4.64 3 1076 281 34 3.82 3 Woensdagavond zijn voor de kath®- lieken van Heemstede twee vergade ringen tegelijk uitgeschreven. Zuste* -Clemens Mooy O.E.S.A. zal in het Ver enigingsgebouw voor de katholiek* Vrouwenbeweging spreken over „De be leving van onze taak in kerk, gezin samenleving". Kapelaan J. van R®^ sum zal lichtbeelden vertonen over a Stille Omgang. De tweede bijeenkomst zal worde*; gehouden in het parochiehuis aan Meerweg, waar kapelaan Bekker z spreken over „Het katholieke gezin de moderne tijd". Een inwoner van Santpoort werd terdagavond opgebeld door een onB kende, die hem opdroeg op een zek® plaats een biljet van f 100 neer te gen, of andersDe man liet zich ®?j, ter niet intimideren tn stelde onmidd lijk de politie van het gebeurde in K® j nis. Deze heeft wel gepast maar nierpaf kunnen vinden. Men weet niet, of werkelijk sprake is van afpersing, o* y men te doen heeft met een kwajong®*^ streek. In ieder geval zullen deze b* sen voorzichtig moeten zijn, wann0ft politie weet wel raad met dit s" dreigers. Een uit de Burgem. Enschede'®^ komende dame op een rijwiel-met-"^^ motor, die linksaf de Terrasweg in rijden, is daarbij in botsing gek0" n- met een wielrijder, die juist in overgestelde richting reed. Het ce^ een val partij, waarbij de wielrijder, zyii patiënt van het Prov. Ziekenhuis. Vet linker enkel brak. De man is ter Plaöv. verbonden en vervolgens naar het Ziekenhuis vervoerd. De dame de* „bromfiets bleek intussen doorger De afd. Bloemendaal van de ^da- Omgang houdt haar jaarlijkse v;iP vaart naar Amsterdam in de nacu t t» 10 op 11 Maart. Vrijdagavond 9 É,ad®' er om 8.15 in de Bispinck jaarve ^fa ring, waarop kap. Kamerbeek ken. Het bestuur zal alle inlic**,jfcut> geven. Men kan hier tevens c01* ka3rtU betalen en zich van een spo" r 1/* voorzien. Zaterdag is er om in de Parochiekerk.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 2